HAMAS  I  ISLAMSKI  DŻIHAD  -  Czasy i fakty


Zobacz także:

    -  [2016 r.] Dziesięć lat spokoju
    -  [2016 r.] Jakie lekcje z
                             irackiego Mosulu?
    -  [2017 r.] Widok z Kirya
    -  [2017 r.] Wiatry wojny wieją na
                             granicach Izraela
    -  [2018 r.] Wiatr wieje od północy
    -  [2018 r.] Co dalej z Autonomią
                 Palestyńską i Strefą Gazy?
    -  [2018 r.] Dlaczego Netanjahu
                    podjął decyzję o rozejmie?
    -  [2019 r.] Islamski Dżihad
    -  Runda walk z 2021 r. była inna
                            niż wcześniejsze
    -  [2021 r.] Operacja
                          "Strażniik Murów"
  -  Hamas i Islamski Dżihad
    -  [2021 r.] Zmiany w
                     Autonomii Palestyńskiej
    -  [2021 r.] Czy Iron Dome jest
                 tak skuteczny jak myślano?
    -  [2022 r.] Operacja
                         "Przed Świtem"
    -  [2023 r.] Czego IDF obawia się
                       w najbliższym czasie?
    -  Atak 7 października 2023 r.
    -  [2023 r.] O co chodzi w sporze
                    Izraela z Egiptem wokół
                             Strefy Gazy?
 
/11.05.2021/

Hamas i Islamski Dżihad

Czym są te grupy i jakim arsenałem one dysponują?

Hamas jest sunnicką fundamentalistyczną i nacjonalistyczną palestyńską organizacją terrorystyczną, która powstała w 1987 r., krótko po wybuchu pierwszej Intifady, jako odgałęzienie egipskiego Bractwa Muzułmańskiego. Karta założycielska mówi, że celem Hamasu jest wyzwolenie Palestyny spod izraelskiej okupacji i ustanowienia islamskiego państwa na obszarze, który obecnie zajmuje Izrael.

Hamas posiada skrzydło służby społecznej Dawah i skrzydło militarne Brygady Izz ad-Din al-Qassam.

Brygady al-Qassam zostały założone w 1991 r. Są one integralną częścią Hamasu, chociaż oficjalnie mówią, że "posiadają własnych dowódców, którzy nie przyjmują rozkazów od Hamasu i nie informują z wyprzedzeniem Hamasu o swoich planach". Takie rozdzielenie skrzydeł politycznych i militarnych uchroniło przywódców politycznych Hamasu przed odpowiedzialnością za terroryzm.

Według izraelskiego wywiadu Brygady al-Qassam liczyły w 2008 r. około 20 tys. uzbrojonych ludzi. Do 2019 r. siły te urosły do 30 tys. terrorystów, z rezerwą kolejnych 7 tys. ludzi. Brygady mają więc wielkość dywizji i działają w dwóch głównych obszarach: (1) sił obronnych wzdłuż granic Strefy Gazy, oraz (2) sił uderzeniowych, które przygotowują się do infiltracji na terytorium Izraela poprzez tunele, morze i Półwysep Synaj.

Brygady są organizacyjnie podzielone na trzy regionalne dywizje (południową, środkową i północną część Strefy Gazy), których dowództwo jest odpowiedzialne za szkolenie, zaopatrzenie i rozmieszczenie batalionów bojowych. Istnieje sześć takich batalionów, przydzielonych do obszarów głównych miast Strefy Gazy - Gazy, Khan Junis, Jabalja, Beit Hanoun, Beit Lahija i Rafah. Bataliony posiadają ruchome prowizoryczne punkty dowodzenia, a magazyny broni i amunicji umieszczono w piwnicach domów mieszkalnych, szkołach i meczetach. Dowództwo główne umieszczono w piwnicach Szpitala Shifa w Gazie, które są pilnie strzeżonym obiektem militarnym Hamasu.

Elitarną jednostką jest a-Nuhaba ("elita"), która liczy około 5 tys. ludzi. Są oni uzbrojeni w zaawansowaną broń i posiadają profesjonalne wyszkolenie wojskowe. Jednostka jest podzielona na kompanie i drużyny, które są rozmieszczone pomiędzy batalionami Brygad al-Qassam. Celem jednostki jest:
(1) przeprowadzanie ataków na terytorium Izraela poprzez podziemne tunele terrorystyczne. W tym celu ćwiczone są techniki sabotażu, infiltracji na terytorium wroga, zabijanie i uprowadzanie żołnierzy, a także odwrót z więźniami poprzez tunele.
(2) operacje obronne wewnątrz Strefy Gazy. W tym celu stworzono rozległą sieć podziemnych tuneli, które umożliwiają przenikanie na tyły wrogich oddziałów i prowadzenie wojny partyzanckiej.

Jednostka komandosów morskich jest przeznaczona do przeprowadzania skomplikowanych operacji przeciwko izraelskim statkom i portom, oraz do infiltracji na plaże Izraela, by przeprowadzać dalsze działania operacyjne. Jest to najlepiej wyposażona jednostka Hamasu, której członkowie przechodzą specjalistyczne szkolenia w Iranie. Jednostka dysponuje dziesiątkami najbardziej zaawansowanych zestawów do nurkowania na świecie, podwodne skutery, itp. Przypuszcza się, że jednostka liczy kilkuset komandosów.

Hamas posiada kilkadziesiąt tysięcy karabinów szturmowych AK-47 i jego pochodnych, oraz karabiny M16 i ich pochodne. Większość broni maszynowej jest rosyjskiej produkcji (karabiny RPD i PK). Z Iranu sprowadzono karabiny snajperskie o efektywnym zasięgu do 1,5 km. Jako broń przeciwpancerną wykorzystują liczne odmiany improwizowanych ładunków wybuchowych, a także granatniki przeciwpancerne RPG-7 (zasięg ok. 500 m) i rosyjskie Kornety (zasięg 5,5 km). Jako broń przeciwlotniczą Hamas posiada kilka zestawów rosyjskich ręcznych wyrzutni Strieła-2 (zasięg 4 km).

Najważniejszą część arsenału Hamasu stanowi broń rakietowa. Do rażenia bliskich celów wykorzystywane są moździerze Mortar 82 i Mortar 120, które w większości pochodzą z Libii. Rakietami krótkiego zasięgu są prymitywne Qassam-1 (zasięg 3 km, głowica 0,5 kg), Qassam-2 (zasięg 8 km, głowica 5-7 kg), Qassam-3 (zasięg 10 km, głowica 10-20 kg). Rakietami średniego zasięgu są rosyjskie rakiety Grad (zasięg 40 km, głowica 20 kg), z których kilkadziesiąt jest na mobilnych platformach. Dodatkowo Hamas posiada chińską wersję Grad, WS-1E (zasięg 45 km, głowica 18-22 kg) i S-40 (zasięg 40 km, głowica 20 kg). Na wzór irańskich rakiet, Hamas buduje własne rakiety średniego zasięgu S-55 (zasięg 55 km, głowica 40 kg). Arsenał rakiet dalekiego zasięgu jest najmniejszy. Rakieta M-75 (zasięg 75 km, głowica 10 kg) jest lokalną wersją irańskiej rakiety Fajr-5. Innymi są rakiety: J-80 (zasięg 100 km, głowica 20 kg), R-160 (zasięg 160 km, głowica 60 kg), M-302 (zasięg 90-200 km, głowica 120-175 kg, w zależności od wersji), Fajr-5 (zasięg 75 km, głowica 90 kg). Rakiety te są najcenniejsze, dlatego są przechowywane w podziemnych schronach, głównie pod przedszkolami i cmentarzami.

Szacuje się, że Hamas posiada dziesiątki rakiet dalekiego zasięgu, które mogą razić cele nawet do Hajfy. Jeśli chodzi o rakiety średniego zasięgu, to arsenał Hamasu posiada setki takich rakiet, które umożliwiają rażenie celów takich jak Tel Awiw, lotnisko Ben Guriona lub Jerozolimę. Liczbę rakiet, które mogą uderzyć w cele w odległości do 45 km od Strefy Gazy, szacuje się na około 6 tys. Jeśli chodzi o rakiety krótkiego zasięgu i pociski moździerzowe, to jest ich wielka ilość.

 

Palestyński Islamski Dżihad jest islamską palestyńską organizacją terrorystyczną, która powstała w 1981 r. Grupa jest ruchem sunnickich dżihadystów, ale obejmuje inne wierzenia religijne. Jej celem jest ustanowienie islamskiego państwa Palestyna i promuje militarne zniszczenie Izraela. Członkowie tej organizacji zawiązują na czołach żółto-czarną wstążkę, w przeciwieństwie do innych organizacji islamskich, które stosują się do zielonego koloru związanego z religią islamu.

Militarnym skrzydłem Islamskiego DżihaduBrygady al-Quds, które powstały w celu przeprowadzania samobójczych ataków terrorystycznych w Izraelu. Wielkość tych sił liczy się na 9 tys. ludzi, oraz 6 tys. rezerwy.

Islamski Dżihad posiada ograniczoną liczbę rakiet dalekiego zasięgu Buraq 100 (zasięg 100 km). Z rakiet średniego zasięgu dysponują kilkudziesięcioma Buraq 70. Ocenia się, że Islamski Dżihad dysponuje większą ilością rakiet krótkiego zasięgu niż Hamas.

 

 

- Opracowanie na podstawie The Jerusalem Post i Wikipedia.

 Na poczatek

  Izrael Kultura Historia Turystyka Pomoc duchowa Żydzi w Polsce Czasy i Fakty

Copyright ©2021-2023 by Gedeon