WOJEWÓDZTWO  DOLNOŚLĄSKIE  -  BRZEG  DOLNY



     -- woj. dolnośląskie --
 
             -  Bielawa
             -  Bierutów
             -  Brzeg Dolny
             -  Dzierżoniów
             -  Głogów
             -  Jelenia Góra
             -  Kłodzko
             -  Kolce
             -  Lądek Zdrój
             -  Legnica
             -  Oleśnica
             -  Oława
             -  Strzegom
             -  Ścinawa
             -  Świdnica
             -  Wrocław
             -  Ziębice


       -  Spis synagog w Polsce
       -  Spis cmentarzy w Polsce


 

 


Brzeg Dolny

 

Miasto Brzeg Dolny leży w powiecie wołowskim, województwo dolnośląskie. Liczy 13,2 tys. mieszkańców (1998 r.). Jest położone na skraju Wysoczyzny Rościsławickiej i Pradoliny Wrocławskiej, nad rzekąOdrą, na północny-zachód od Wrocławia.

Najwcześniejsza osada istniała tutaj już w VI-VIII wieku. Jednak osada targowa Brieg jest znana dopiero od 1305 roku. Od 1327 roku należała do Czech i dzieliła losy polityczne Śląska. W 1491 roku uruchomiono tutaj przeprawę promową przez Odrę. W osadzie mieszkali przede wszystkim rybacy i flisacy. Od 1526 roku należało do Habsburgów. Podczas wojny trzydziestoletniej (1618-1648) osada została poważnie zniszczona. W 1663 roku otrzymała prawa miejskie pod nazwą Dyhernfurth. W 1686 roku osiedlili się tutaj pierwsi Żydzi. Od 1742 roku w Prusach. Bardzo szybko wybudowano synagogę (1785 r,), szkołę i drukarnię (istniała do 1834 r.), w której drukowano hebrajskie książki. Od 1772 roku zaczęto wydawać żydowską gazetę "Dyhernfurther Privilegierte Zeitung" w języku hebrajskim i niemieckim. W 1806 roku w mieście wybudowano małą stocznię rzeczną. W 1873 roku przez Odrę przerzucono most kolejowy, budując połączenie z Wrocławiem i Głogowem. W 1885 roku większość Żydów opuściła Dyhernfurth, gdyż napotykali na wielkie przeciwności ze strony magistratu. Wkrótce potem spłonęła synagoga. W 1916 roku nastąpiło rozwiązanie się gminy żydowskiej.
Podczas II wojny światowej, w 1939 roku Niemcy rozpoczęli w Dyhernfurth budowę zakładów chemicznych "Anorgana" G.m.b.H. Produkowano tutaj bojowe środki chemiczne, takie jak tabun i sarin. Przy pracy w zakładach zatrudniano więźniów dwóch filii obozu koncentracyjnego Gross-Rosen. W styczniu 1945 roku Niemcy przeprowadzili likwidację obozów, rozstrzeliwując ponad 2 tys. więźniów. Miasto zostało zajęte przez wojska sowieckie w styczniu 1945 roku.
W 1945 roku nastąpiła zmiana nazwy miasta na Brzeg Dolny. Jednocześnie pozbawiono Brzeg praw miejskich. W 1954 roku Brzeg Dolny odzyskał prawa miejskie.

 

 

- Synagoga w Brzegu Dolnym (ul. Odrodzenia) - 6 pkt

Nowa synagoga w Brzegu Dolnym została wybudowana w 1848 roku. Użytkowano ją do 1916 roku, kiedy to nastąpiło rozwiązanie tutejszej gminy żydowskiej. W 1926 roku kahał wrocławski sprzedał synagogę w Brzegu Dolnym władzom miasta. Od 1945 roku w budynku mieści się straż pożarna.

 

 

Zobacz także: Cmentarz żydowski w Brzegu Dolnym - 3 pkt

 

 


Na poczatek
  Izrael Kultura Historia Turystyka Pomoc duchowa Żydzi w Polsce Czasy i Fakty

Copyright ©2006-2007 by Gedeon