TURYSTYKA  -  WYBRZEŻE  MORZA  ŚRÓDZIEMNEGO  -  Turystyka - Dystrykt Północny
 
          regiony:
 - Wybrzeże Morza Śródziemnego
     -  Galilea
     -  Dolna Galilea
     -  Górna Galilea
     -  Dolina Jizreel
     -  Wybrzeże Morza Galilejskiego
     -  Dolina Hula
     -  Masyw Góry Hermon
     -  Wzgórza Golan
 
          największe miasta:
     -  Afula
     -  Akko
     -  Bet She'an
     -  Karmiel
     -  Ma'alot-Tarshiha
     -  Migdal Ha'Emeg
     -  Nahariyya
     -  Nazaret
     -  Nazaret Illit
     -  Qiryat Shemona
     -  Rosh-Pinna
     -  Sakhnin
     -  Shefar'Am
     -  Tamra
     -  Tiberias
     -  Zefat
 
          rezerwaty przyrody:
 - Park Narodowy Akhziv
     -  Park Narodowy Baram
     -  Park Narodowy Beit Alef
     -  Park Narodowy Beit She'arim
     -  Park Narodowy Bet She'an
     -  Park Narodowy Corazim
     -  Park Narodowy Gamla
     -  Park Narodowy Gan HaShelosha
     -  Park Narodowy Goren
     -  Park Narodowy Hamat Tiberias
     -  Park Narodowy Harod Spring
     -  Park Narodowy Hermon
     -  Park Narodowy Hula Valley
     -  Park Narodowy Hurshat Tal
     -  Park Narodowy Kokhav
                                            HaYarden
     -  Park Narodowy Kursi
     -  Park Narodowy Megiddo
     -  Park Narodowy Nahal Ayoun
     -  Park Narodowy Nimrod Fortess
     -  Park Narodowy Tel Dan
     -  Park Narodowy Tel Hazor
     -  Park Narodowy Yehiam
     -  Park Narodowy Yehudiya Forest


 


(źródło: www.trawelmania.com)

Dystrykt Północny graniczy od zachodu z Morzem Śródziemnym.

Na południe od nadmorskiego miasta Akko rozciąga się Dolina Zabulona (Emeq Zevulun), która ciągnie się aż do przedmieści Hajfy. Dolina Zabulona ma długość około 20 km i szerokość od 6 do 9 km. Jest to teren dawnej delty rzeki Qishon. Zmiany, jakie ostatnio nastąpiły w krajobrazie, wynikają z osuszenia delty, przeprowadzonej w celu rozbudowy przemysłowej strefy miasta Hajfy oraz przekształceniem bagien Naaman w stawy do hodowli ryb.

Wzdłuż wybrzeża biegnie autostrada nr 4, po której wschodniej stronie znajdują się charakterystyczne szeregi stawów intensywnej hodowli ryb. Cała równina Zabulona pomiędzy Hajfą i Akką jest rozległym obszarem ogrodów, zawsze zielonymi, z nieustannym ruchem ciężarówek obładowanych płodami tej żyznej ziemi.

W odległości 19 km na północ od Hajfy znajduje się miasto Akko. Na północny-wschód od Akko można podziwiać nowoczesne uprawy drzew owocowych - głównie bananów, ale również pomarańcz, granatów, cytryn, fig i różnych warzyw. Ziemia w tych okolicach jest bardzo głęboka i żyzna. Ze wzgórz spływa sześć potoków, obficie nawadniających uprawy rolne. Średnia opadów rocznych wynosi tutaj ponad 600 milimetrów.

Około 2 km na północny-wschód od Akko znajduje się Kibuc Lohamei Hagetta`ot (Kibuc Getto Bojowników), założony w 1949 roku przez Żydów ocalałych z Holocaustu. W kibucu znajduje się bardzo ważne muzeum, poświęcone pamięci ofiar hitlerowskich obozów śmierci, a także życiu Żydów w powojennej Polsce.

Nadmorska równina od Akko do Rosz Hanikra (Rosh ha-Niqra) nosi nazwę Akhziv. Ma ona długość 15 km i szerokość około 5 km. W odległości 9 km na północ od Akko znajduje się miasto Nahariyya.

 

Około 5 km na północ od Nahariyyi leży Park Narodowy Akhziv. Na odwiedzających czeka tutaj wiele atrakcji: skaliste wybrzeże i przepiękne laguny. Dzieci znajdą tutaj wystarczjąco dużo miejsca na zabawy w płytkiej wodzie, natomiast dorośli mogą popływać w naturalnych basenach kąpielowych. Wśród kamieni można podziwiać ukwiały, jeże morskie i różnorodne ryby. W lipcu i sierpniu na plaże wychodzą żółwie morskie, składające jaja.
    Na terenie Parku Narodowego Akhziv znajdują się ruiny starożytnego miasta Akhziv. Wśród ruin można wypoczywać na rozległych trawnikach. Dodatkową atrakcją jest kilka małych przybrzeżnych wysepek Akhziv, które same w sobie stanowią rezerwat przyrody. W lecie na wyspach zakładają gniazda pospolite rybitwy.

 

Od tego miejsca, 3 km na północ znajduje się granica izraelsko-libańska. Szczególnie w jej pobliżu, należy stosować się do wszystkich zaleceń izraelskich służb porządkowych, których zadaniem jest zapewnienie bezpieczeństwa dla wszystkich turystów. To właśnie w tym miejscu nadmorska równina Akhziv jest ostro przecięta wzgórzami biegnącymi z zachodu na wschód. Jest to naturalna północna bariera graniczna Izraela. Miejsce to nazywa się Rosz Hanikra (Rosh ha-Niqra) i jest ulubione przez turystów. W okresie mandatu brytyjskiego, w latach 1917-1948 wybudowano tutaj dwa tunele i linię kolejową, łączącą Egipt z Europą. Na budowie pracowało ponad 10 tys. ludzi - robotników z Australii, Nowej Zelandii, Afryki Południowej etc. Podczas II wojny światowej linią kolejową przewożono wojsko i amunicję. Obecnie granica izraelsko-libańska jest zamknięta i nie ma możliwości ponownego uruchomienia linii kolejowej. Od strony izraelskiej turyści mogą przejechać się południowym odcinkiem linii kolejowej. Tunel po stronie izraelskiej ma długość 190 metrów. Na końcu można obejrzeć film ilustrujący historię tutejszej linii kolejowej. Do północnego libańskiego odcinka kolei mają dostęp wyłącznie żołnierze i pojazdy ONZ (UNIFIL).
    Na szczycie Rosz Hanikra wybudowano nowoczesną restaurację "Al Hagvool". Zależnie od pory roku i dnia można tu oglądać zapierające dech widoki, zwłaszcza zachody słońca. Dla ułatwienia dostępu, wybudowano kolejkę liniową i na sam szczyt Rosz Hanikra można wjechać w nowoczesnych białych gondolach.
   Białe nadmorskie skały i przepiękne jaskinie udostępnione do zwiedzania, również na trwałe pozostają w pamięci.

         -  Rosz Hanikra

 

 

 

--------------------------------------------------

Opracowano na podstawie "Explorer Izrael", "Pascal Izrael", "Winnica", "Świat Biblii", biuletynów Ambasady Izraela w Polsce, witryn internetowych rządu Izraela i innych opracowań dotyczących Państwa Izrael.

--------------------------------------------------

Na poczatek
  Izrael Kultura Historia Turystyka Pomoc duchowa Żydzi w Polsce Czasy i Fakty

Copyright ©2006 by Gedeon