TURYSTYKA  -  QIRYAT  SHEMONA  -  Turystyka - Dystrykt Północny
 
          regiony:
     -  Wybrzeże Morza Śródziemnego
     -  Galilea
     -  Dolna Galilea
     -  Górna Galilea
     -  Dolina Jizreel
     -  Wybrzeże Morza Galilejskiego
     -  Dolina Hula
     -  Masyw Góry Hermon
     -  Wzgórza Golan
 
          największe miasta:
     -  Afula
     -  Akko
     -  Bet She'an
     -  Karmiel
     -  Ma'alot-Tarshiha
     -  Migdal Ha'Emeg
     -  Nahariyya
     -  Nazaret
     -  Nazaret Illit
 - Qiryat Shemona
     -  Rosh-Pinna
     -  Sakhnin
     -  Shefar'Am
     -  Tamra
     -  Tiberias
     -  Zefat
 
          rezerwaty przyrody:
     -  Park Narodowy Akhziv
     -  Park Narodowy Baram
     -  Park Narodowy Beit Alef
     -  Park Narodowy Beit She'arim
     -  Park Narodowy Bet She'an
     -  Park Narodowy Corazim
     -  Park Narodowy Gamla
     -  Park Narodowy Gan HaShelosha
     -  Park Narodowy Goren
     -  Park Narodowy Hamat Tiberias
     -  Park Narodowy Harod Spring
     -  Park Narodowy Hermon
     -  Park Narodowy Hula Valley
 - Park Narodowy Hurshat Tal
     -  Park Narodowy Kokhav
                                            HaYarden
     -  Park Narodowy Kursi
     -  Park Narodowy Megiddo
 - Park Narodowy Nahal Ayoun
     -  Park Narodowy Nimrod Fortess
 - Park Narodowy Tel Dan
     -  Park Narodowy Tel Hazor
     -  Park Narodowy Yehiam
     -  Park Narodowy Yehudiya Forest


 


Miasto Qiryat Shemona
na północy Doliny Hula
- źródło: Peter Malgo (Winnica)

Miasto Qiryat Shemona jest położone w Górnej Galilei (w Dystrykcie Północnym, w Izraelu). Według danych Israel Central Bureau of Statistics miasto liczy 21 400 mieszkańców (dane z 2001 r.). Populacja miasta składa się w 98% z Żydów.

Rys historyczny:

Nazwa miasta Qiryat Shemona oznacza "miasto ośmiu", i upamiętnia śmierć ośmiu żydowskich osadników, którzy zginęli w marcu 1920 roku broniąc pobliskiej osady Tel Hay przed napaścią Arabów. Wśród poległych Żydów znajdował się bohater syjonistów, Josef Trumpledor. Ich groby znajdują się w Tel Hay. Atakujący Arabowie pochodzili z wioski Halsa. Po wojnie żydowsko-arabskiej 1948 roku, wioska Halsa została zajęta przez Izraelczyków. Nazwę wioski zmieniono na Qiryat Shemona.
    Przez wiele lat Qiryat Shemona miało charakter miasta frontowego, gdyż bardzo często padało ofiarą ostrzału rakietowego szyickiego Hezbollahu z południowego Libanu. Z tego powodu większość tutejszych domów jest wyposażonych w schrony dla ludności cywilnej.

Rys turystyczny:

Qiryat Shemona jest głównym węzłem komunikacyjnym w regionie.

Około 3 km na północ od Qiryat Shemona znajduje się mała żydowska osada Tel Hay. Jest to miejsce szczególne w historii żydowskiego osadnictwa w Górnej Galilei. Na cmentarzu w Tel Hay znajdują się groby poległych bohaterskich obrońców wioski z 1920 roku. Stoi tutaj pomnik i małe muzeum. W Tel Hay znajduje się także niedrogie schronisko młodzieżowe.

Kilometr na północ znajduje się Kibbutz Kefar-Gil'adi z muzeum przedstawiającym historię oddziałów osadników żydowskich walczących o przeżycie w czasach I wojny światowej.
    Dalsza droga na północ biegnie głębokim wąwozem, którego dnem płynie rzeka Nahal Ayoun. Utworzono tutaj Park Narodowy Nahal Ayoun. Źródła rzeki Nahal Ayoun znajdują się w Libanie, a sama rzeka spływa do Izraela. W okresie letnim większość wody z rzeki jest wykorzystywana dla rolnictwa i koryto jest prawie suche. Jendak w zimie woda z góry spływa w szalonym tempie, tworząc piękne widowisko dla turystów. Z czterech tutejszych wodospadów największym jest Oven Fall, o wysokosci 30 metrów. Jego kształt przypomina komin. U stóp mniejszego wodospadu (21 metrów) Mill Fall znajduje się stary młyn zboża.

W pobliskim kibucu Ma'ayan organizowane są spływy na dętkach samochodowych, tratwach i kajakach.

 

Jeszcze dalej na północ znajduje się małe przygraniczne miasteczko Metulla (w Dystrykcie Północnym, w Izraelu). Według danych Israel Central Bureau of Statistics miasto liczy 1 400 mieszkańców (dane z 2003 r.).
    Metulla została założona w 1896 roku na ziemiach kupionych przez Barona Nathana Rothschilda. Tutejsi mieszkańcy prowadzą spokojne życie zajmując się głównie pszczelarstwem i sadownictwem. Izraelczycy bardzo chętnie przyjeżdżają do tej odległej mieściny, gdyż wybudowano tutaj centrum sportowe Canada Centre. Znajduje się tutaj największe w Izraelu lodowisko, a oprócz tego są tutaj baseny, korty do gry w squasha, strzelnice, i tym podobne obiekty sportowo-rekraacyjne.
    Obok miasteczka znajduje się dawne przejście międzynarodowe na granicy izraelsko-libańskiej. Z tej przyczyny wybudowano tutaj i w całej okolicy wiele betonowych zapór i specjalnych wojskowych obiektów. Jednakże przy samej granicy, po stronie izraelskiej znajdują się budynki przeznaczone dla turystów. To miejsce góruje nad całą okolicą, i spoza zasieków z drutów kolczastych widać rozciągający się po drugiej stronie Liban.
    Wybudowano tutaj specjalną klinikę medyczną HaGader HaTova, co oznacza Osłona Dobra. Po pomoc lekarską przybywają tu libańscy chrześcijanie i druzowie. Cięższe przypadki kierowane są do szpitali w głębi Izraela. W taki to sposób Izrael odpowiada dobrem za terrorystyczne ataki z terytorium Libanu.

 

Po powrocie do Qiryat Shemona można zwiedzić okolicę. W odległości około 5 km na wschód znajduje się Park Narodowy Hurshat Tal. Rośnie tutaj ponad 240 starych dębów, które należą do największych w Izraelu. Wśród tych starych drzew znajdują się dobrze utrzymane trawniki będące ulubionym miejscem rodzinnego wypoczynku Izraelczyków. Teren parku przecina rzeka Dan, której woda napełnia sztuczne jeziorko, w którym można pływać. Rzeka jest bardzo popularnym miejscem dla wędkarzy. Znajdziemy tu także stawy i wodospady, a pomiędzy nimi poprowadzone są turystyczne szlaki. Podczas pory deszczowej znaczna część parku zakwita kolorową tęczą kwiatów.
    Przy parku znajduje się wygodne pole namiotowe oraz parterowe domki z pokojami gościnnymi.

 

W pobliskim Kibbutzu HaGosherim, założonym w 1948 roku przez imigrantów z Turcji, można zupełnie tanio i bezpiecznie rozbić namiot. Znajduje się tutaj także luksusowy pawilon gościnny i atrakcyjne tereny zielone.
    Obok znajduje się Kibbutz Dan, w którym można zwiedzić Muzeum Beit Ussishkin, przedstawiający lokalną florę i faunę. Ekspozycja i filmy video dają skromne wyobrażenie o występujących w okolicy 2 000 gatunkach roślin i 400 gatunkach ptaków.
    W odległości 3 km jest położony gęsto zalesiony 40-hektarowy Park Narodowy Tel Dan. Wchodząc do tego rezerwatu przyrody wchodzimy do prawdziwej krainy z bajek. Z zalesionych wzgórz spływa ponad dwadzieścia cicho szemrzących potoków, które następnie łączą się w rzekę Dan. Rosnące wokół drzewa tworzą prawdziwą dżunglę morw, wawrzynów, figowców, dzikiego wina i wierzb. Wierzchołki wysokich drzew sięgają prawie do nieba, a ich liście i gałęzie zapewniają przyjemny chłodny cień nawet w najbardziej gorące dni upalnego lata. Wśród wzgórz poprowadzone są cztery szlaki turystyczne, z których część dostępna jest dla osób niepełnosprawnych, poruszających się na wózkach inwalidzkich.
    Nad źródłami rzeki Dan wznosi się wzgórze z ruinami starożytnego miasta kananejskiego, zdobytego przez Jozuego w XIII wieku p.n.e. Zrekonstruowano stylową bramę miejską z łukiem, który być może jest najstarszy z kiedykolwiek odkrytych na świecie.

 

 

 

--------------------------------------------------

Opracowano na podstawie "Explorer Izrael", "Pascal Izrael", "Winnica", "Świat Biblii", biuletynów Ambasady Izraela w Polsce, witryn internetowych rządu Izraela i innych opracowań dotyczących Państwa Izrael.

--------------------------------------------------

Na poczatek
  Izrael Kultura Historia Turystyka Pomoc duchowa Żydzi w Polsce Czasy i Fakty

Copyright ©2006 by Gedeon