TURYSTYKA  -  NAZARET  -  Turystyka - Dystrykt Północny
 
          regiony:
     -  Wybrzeże Morza Śródziemnego
     -  Galilea
     -  Dolna Galilea
     -  Górna Galilea
     -  Dolina Jizreel
     -  Wybrzeże Morza Galilejskiego
     -  Dolina Hula
     -  Masyw Góry Hermon
     -  Wzgórza Golan
 
          największe miasta:
     -  Afula
     -  Akko
     -  Bet She'an
     -  Karmiel
     -  Ma'alot-Tarshiha
     -  Migdal Ha'Emeg
     -  Nahariyya
 - Nazaret
     -  Nazaret Illit
     -  Qiryat Shemona
     -  Rosh-Pinna
     -  Sakhnin
     -  Shefar'Am
     -  Tamra
     -  Tiberias
     -  Zefat
 
          rezerwaty przyrody:
     -  Park Narodowy Akhziv
     -  Park Narodowy Baram
     -  Park Narodowy Beit Alef
     -  Park Narodowy Beit She'arim
     -  Park Narodowy Bet She'an
     -  Park Narodowy Corazim
     -  Park Narodowy Gamla
     -  Park Narodowy Gan HaShelosha
     -  Park Narodowy Goren
     -  Park Narodowy Hamat Tiberias
     -  Park Narodowy Harod Spring
     -  Park Narodowy Hermon
     -  Park Narodowy Hula Valley
     -  Park Narodowy Hurshat Tal
     -  Park Narodowy Kokhav
                                            HaYarden
     -  Park Narodowy Kursi
     -  Park Narodowy Megiddo
     -  Park Narodowy Nahal Ayoun
     -  Park Narodowy Nimrod Fortess
     -  Park Narodowy Tel Dan
     -  Park Narodowy Tel Hazor
     -  Park Narodowy Yehiam
     -  Park Narodowy Yehudiya Forest


 


(źródło: Garo Nalbandian)

Miasto Nazaret (hebr. Natzerat; arab. En-Nasra) jest położone w Dolnej Galilei, około 9 km na zachód od Góry Tabor (w Dystrykcie Północnym, w Izraelu). Według danych Israel Central Bureau of Statistics miasto liczy 64 100 mieszkańców (dane z 2003 r.). Większość mieszkańców to izraelscy Arabowie, z czego około 40% jest chrześcijanami, a reszta muzułmanami. Wśród chrześcijan trzeba wymienić: Ortodoksów, Katolików wyznania Rzymskiego oraz Greckiego, Anglikanów, Koptów, Maronitów, Ormian, Baptystów i inne grupy protestanckie.

Rys historyczny:

Współczense odkrycia archeologiczne wskazują, że w I wieku n.e. Nazaret była żydowską wsią, położoną u podnóża góry Tabor.
    Według tradycji chrześcijańskiej, Nazaret jest ojczyzną Marii, matki Jezusa Chrystusa. To tutaj według przekazów ewangelicznych miało miejsce Zwiastowanie Marii. Po pobycie w Egipcie Józef i Maryja wraz z małym Jezusem powrócili do Nazaretu. Jezus przebywał w tej wiosce do czasu rozpoczęcia publicznej działalności.
    W połowie V wieku chrześcijanie wznieśli w Nazarecie trzynawową bizantyńską bazylikę z przylegającym do niej konwentem. W okresie dominacji muzułmańskiej osada podupadła. W czasach Krzyżowców na miejscu zrujnowanej bazyliki wzniesiono potężną katedrę. W Nazarecie ustanowiono biskupstwo. Wraz z upadkiem państwa Krzyżowców, również i Nazaret upadło.
    W 1620 roku zakon franciszkanów otrzymał w darze ruiny katedry wzniesionej przez Krzyżowców od druzyjskiego księcia Fakhr ed-Dina. W 1730 roku wzniesiono tutaj nową katedrę. Jednak w 1955 roku została ona wyburzona, i na tym miejscu wzniesiono nowoczesną bazylikę dedykowaną Zwiastowaniu Pańskiemu (wg. projektu Giovanniego Muzio).

Rys turystyczny:

Nazaret to jeden z głównych celów pielgrzymek chrześcijan przybywających do Izraela. Jest to współcześnie ważny ośrodek kultu religijnego licznych odłamów chrześcijaństwa. Jedną z najważniejszych świątyń w Nazarecie jest Bazylika Zwiastowania, wzniesiona w latach 1955-60 na resztkach trzech wcześniejszych kościołów. Według tradycji, w tym właśnie miejscu Anioł Gabriel zwiastował Maryi (Łukasz 1:26-38). Świątyni nie można zwiedzać podczas nabożeństw.

Na północ od bazyliki znajduje się kościół św. Józefa, wzniesiony w 1914 roku na ruinach wcześniejszego. Według tradycji znajdował się tutaj warsztat ciesielski św. Józefa.

Jedną z najpiękniejszych budowli w mieście jest bazylika Jezusa Młodzieńca, wybudowana w 1918 roku. Znajduje się on w posiadaniu francuskich salezjanów. Turyści, którzy tu dotrą, mogą podziwiać wspaniałą panoramę całego miasta rozciągającego się poniżej w dole.

W ostatnich latach wyłożono znaczne sumy na renowację uliczek i domów Nazaretu, dzięki czemu to typowo arabskie miasteczko zyskało wiele uroku. Wśród labiryntu wąskich uliczek znajduje się arabski bazar, obok którego wznosi się kościół greckokatolicki. Tradycja mówi, że kiedyś w tym miejscu stała synagoga, w której modlił się i nauczał Jezus Chrystus (Łukasz 4:15-30).

W 90-tych latach XX wieku w Nazarecie utworzono centrum turystyczne skupiające się na prezentowaniu turystom żydowskiego życia z czasów Jezusa. Jest to "makieta miasteczka" z I wieku n.e., do której mogą wchodzić turyści aby zapoznać się z ówczesnymi warunkami życia. Jest to jedyne w swoim rodzaju edukacyjne przedsięwzięcie poświęcone życiu Jezusa.

 

 

--------------------------------------------------

Opracowano na podstawie "Explorer Izrael", "Pascal Izrael", "Winnica", "Świat Biblii", biuletynów Ambasady Izraela w Polsce, witryn internetowych rządu Izraela i innych opracowań dotyczących Państwa Izrael.

--------------------------------------------------

Na poczatek
  Izrael Kultura Historia Turystyka Pomoc duchowa Żydzi w Polsce Czasy i Fakty

Copyright ©2006 by Gedeon