TURYSTYKA  -  MASYW  GÓRY  HERMON  -  Turystyka - Dystrykt Północny
 
          regiony:
     -  Wybrzeże Morza Śródziemnego
     -  Galilea
     -  Dolna Galilea
     -  Górna Galilea
     -  Dolina Jizreel
     -  Wybrzeże Morza Galilejskiego
     -  Dolina Hula
 - Masyw Góry Hermon
     -  Wzgórza Golan
 
          największe miasta:
     -  Afula
     -  Akko
     -  Bet She'an
     -  Karmiel
     -  Ma'alot-Tarshiha
     -  Migdal Ha'Emeg
     -  Nahariyya
     -  Nazaret
     -  Nazaret Illit
     -  Qiryat Shemona
     -  Rosh-Pinna
     -  Sakhnin
     -  Shefar'Am
     -  Tamra
     -  Tiberias
     -  Zefat
 
          rezerwaty przyrody:
     -  Park Narodowy Akhziv
     -  Park Narodowy Baram
     -  Park Narodowy Beit Alef
     -  Park Narodowy Beit She'arim
     -  Park Narodowy Bet She'an
     -  Park Narodowy Corazim
     -  Park Narodowy Gamla
     -  Park Narodowy Gan HaShelosha
     -  Park Narodowy Goren
     -  Park Narodowy Hamat Tiberias
     -  Park Narodowy Harod Spring
 - Park Narodowy Hermon
     -  Park Narodowy Hula Valley
     -  Park Narodowy Hurshat Tal
     -  Park Narodowy Kokhav
                                            HaYarden
     -  Park Narodowy Kursi
     -  Park Narodowy Megiddo
     -  Park Narodowy Nahal Ayoun
 - Park Narodowy Nimrod Fortess
     -  Park Narodowy Tel Dan
     -  Park Narodowy Tel Hazor
     -  Park Narodowy Yehiam
     -  Park Narodowy Yehudiya Forest


 

 

 

Góra Hermon (hebr. Har Hermon, arab. Jabalu sh-Shaykh) jest najwyższym szczytem w Izraelu (Dystrykt Północny) i wznosi się na 2 224 metry ponad poziomem morza. Wchodzi w skład pasma górskiego Antylibanu, które przebiega przez terytorium Libanu, Izraela i Syrii. Masyw góry Hermon jest zarazem przygranicznym terenem pomiędzy tymi trzema państwami, jednak dostępu od strony Syrii i Libanu pilnują międzynarodowe wojska ONZ (UNIFIL i UNDOF).

W rzeczywistości góra Hermon to grupa trzech wyraźnych szczytów, każdy prawie o takiej samej wysokości. Ze względu na swoją wysokość, Hermon jest zdecydowanie najchłodniejszym miejscem w całym Izraelu. Do tego stopnia słynie ze śniegu, że nadano jej nazwę "góry śniegu", albo "posiwiałej góry". W pobliżu szczytu wybudowano nowoczesny ośrodek sportów zimowych z centrum logistycznym w Newe Ativ. Stał się on cenionym ośrodkiem narciarskim i rok w rok z wyciągów korzysta tam wielu urlopowiczów. Jego popularność najlepiej tłumaczy fakt, że jest to jedyny ośrodek narciarski w Izraelu.


Patrol izraelskiej straży granicznej na górze Hermon

Cały masyw górski Hermonu otrzymuje bardzo dużą ilość rocznych opadów deszczu. Jest to wyjątkowe miejsce w tym suchym regionie Bliskiego Wschodu. Deszczowa woda przenika do warstwy jurajskich wapieni, tworząc typowy krajobraz krasowy. Woda z topiącego się śniegu spływa strumieniami, kanałami wydrążonymi w skałach i porami pod ziemią, do zachodnich i południowych podnóży góry, gdzie tworzą się potoki i rzeczki, które zasilają rzekę Jordan. Duża ilość wody i sprzyjające temperatury rozwinęły bujną roślinność. Szczególnie dobrze rosną tutaj dęby, sosny i topole.
    W pobliżu znajdują się wioski druzyjskie Buk'ata, Mas'ada i Ein Kuniya.


Ruiny zamku Nimrod

W okolicy znajdziemy ruiny greckich i rzymskich świątyń oraz Park Narodowy Nimrod Fortess, który zdobi stoki góry Hermon. W tym niedostępnym górksim miejscu, w 1288 roku Krzyżowcy wznieśli zamek Nimrod. Po zdobyciu jej przez sułtana Baybarsa, została rozbudowana do rozmiarów potężnej fortecy. Jest to najlepiej zachowany zamek Krzyżowców w Izraelu. Twierdza jest położona na niedostępnym skalnym grzbiecie i rozciąga się stamtąd piękny widok na całą Dolinę Hula aż po jezioro Galilejskie, oraz na górę Hermon wznoszącą się na północy.
    Na zboczu wzgórza wznosi się przykryta białą kopułą świątynia druzyjska Weli el-Hader, zbudowana ku czci proroka Eliasza. Cała okolica jest pięknie zalesiona. W parku znajdują się gniazda sępa.

Jednym z najpiękniejszych miejsc w całej Górnej Galilei jest niezwykle piękny Park Narodowy Hermon (Banyas). Jest to chyba najczęściej odwiedzane przez turystów miejsce w całej północnej Galilei. Wiejska spokojna okolica, stoki górskie porośnięte pięknymi lasami, chłodne górskie potoki, jaskinie, groty i ruiny starożytnych budowli, to wszystko stanowi o atrakcyjności parku. To właśnie tutaj znajdują się źródła Jordanu. Największą tutejszą atrakcją jest wspaniały wodospad Banyas. Szlak turystyczny pozwala podziwiać piękno kanionu, który został wyżłobione przez strumień Banyas.
    W Banyas była w przeszłości najważniejsza pogańska świątynia, poświęcona bogowi Panias (albo Banyas). W skalnych grotach wokół świątyni stały niegdyś posągi, a z jaskini poniżej wypływała woda. Obok znajdują się ruiny świątyni, wzniesionej przez Heroda. Inny szlak turystyczny prowadzi do starożytnego basenu kąpielowego, wykorzystywanego przez syryjskich urzędników. Basen jest zasilany wodą ze źródeł, dzięki czemu woda jest cieplejsza niż w sąsiednim strumieniu górskim.

 

 

 

--------------------------------------------------

Opracowano na podstawie "Explorer Izrael", "Pascal Izrael", "Winnica", "Świat Biblii", biuletynów Ambasady Izraela w Polsce, witryn internetowych rządu Izraela i innych opracowań dotyczących Państwa Izrael.

--------------------------------------------------

Na poczatek
  Izrael Kultura Historia Turystyka Pomoc duchowa Żydzi w Polsce Czasy i Fakty

Copyright ©2006 by Gedeon