TURYSTYKA  -  OKOLICE  JEROZOLIMY



  -  Turystyka - Dystrykt Jerozolimy
 
          regiony:
 - Okolice Jerozolimy
 
          największe miasta:
     -  Bet Shemesh
     -  Jerozolima
     -  Mevaseret Zion
 
          rezerwaty przyrody:
     -  Park Narodowy Castel
     -  Park Narodowy Ein Hemed
     -  Park Narodowy Stalactite Cave



Autostrada prowadząca do Jerozolimy


 

 

 

Około 2,5 km na południowy-zachód od Givat Ram, znajduje się duży kompleks Holy Land Hotel. Na jego terenie można zobaczyć ogromną makietę Jerozolimy z 66 roku n.e. Makieta została zbudowana w skali 1:50 i zajmuje obszar 1 hektara powierzchni. Dokładność wykonania i jego wielkość wywiera olbrzymie wrażenie.

Dalej na południe, wśród malowniczych wzgórz w dolinie Manahat, znajduje się nowy Biblijny Ogród Zoologiczny - prawdziwa oaza spokoju i piękna. Dawny teren ogrodu w Romemie na przedmieściach Jerozolimy sprzedano, co pozwoliło zakupić 75 akrów ziemi i wybudować prawdziwy raj dla zwierząt. Nowe ZOO otwarto w 1993 roku w parku porośniętym przez ponad tysiąc drzew. W jerozolimskim ZOO nie znajdziemy ogrodzeń i klatek. Jedyną, ale naturalną barierę między zwierzętami a gośćmi tworzy woda. Ptactwo wodne zamieszkuje gęste zarośla porastające wielki staw w centrum ogrodu, w sąsiedztwie pięknych trawników i wodospadu. Małpy mają za siedzibę kilka wysepek. Drapieżniki i inne zwierzęta mogą swobodnie poruszać się po otwartym terenie, ograniczonym wyłącznie specjalnymi fosami. Na rezerwat dzikiej przyrody, gdzie zwierzęta mają całkowitą wolność, przeznaczono aż 25 akrów ziemi. W ZOO znajdziemy również ogród botaniczny i akr ziemi porośniętej trawą, w sam raz na pikniki. Obszar ogrodu ozdabia rzeczka, wodospad i małe jeziorka. Wybiegi rozmieszczono wzdłuż kolistej trasy długości ponad 2 kilometrów. Na wschodnich stokach wzgórz przygotowano małe safari dla dzieci oraz ZOO dla milusińskich, gdzie nie brakuje kucyków do przejażdżek. Amfiteatr jest miejscem wykładów, szkoleń oraz programów rozrywkowych. Planowana jest także budowa kolejki elektrycznej, która będzie wozić gości po całym ogrodzie. Tabliczki w językach hebrajskim i arabskim informują o pochodzeniu i zwyczajach poszczególnych zwierząt, a także podają, gdzie jest o nich mowa w Biblii. Przewodnik po ZOO został opracowany w wersji języka angielskiego. Do tego pięknego ogrodu ciągną tysiące odwiedzających. W czasie weekendu liczba gości sięga 4 tysięcy. W dniu największego napływu zwiedzających podczas Święta Paschy padł zdumiewający rekord: 30 tysięcy gości!

Na zachód od Nowego Miasta znajduje się bardzo szczególne miejsce w Jerozolimie. Jest to Wzgórze Herzla (Herzl Boulevard). Szczyt wzgórza został zamieniony we wspaniały pomnik powstania państwa Izrael. Tutaj pochowano najwybitniejsze osobistości Państwa Izrael. W przepięknym parku spoczywa Teodor Herzl, twórca ruchu syjonistycznego. Obok spoczywa Golda Meir, Włodzimierz Żabotyński, Levi Eskhol, Menachem Begin i Icchak Rabin. W ten sposób mieszkańcy Izraela uczcili pamięć tych wybitnych ludzi. Poniżej szczytu wzgórza znajduje się Muzeum Herzla, w którym eksponowane są oryginalne dokumenty i przedmioty związane z początkami istnienia ruchu syjonistycznego i państwem Izrael.
    Poniżej Góry Herzla znajduje się Centrum Medyczne Hadassah. Jest to największe centrum medyczne na Bliskim Wschodzie. Wielu je myli ze szpitalem Hadassah na Górze Skopus.
    Na zachód od Wzgórza Herzla znajduje się Wzgórze Pamięci (hebr. Har HaZikron). W tym miejscu wybudowano najważniejszy na świecie pomnik Holocaustu - Instytutu Yad Vashem. Nazwa znaczy dosłownie: "Pomnik i Imię" - każdej ofiary Holocaustu. U wejścia na teren rozległego parku znajdują się budynki konferencyjne i sale wykładów. Szczególną wymowę posiada Aleja Sprawiedliwych wśród Narodów Świata. Wszystkie posadzone tutaj drzewa posiadają specjalne tabliczki z nazwiskami poszczególnych osób, które narażając swoje życie ratowały Żydów od zagłady podczas II wojny światowej. W Alei Sprawiedliwych posadzono ponad 11 tysięcy drzewek oliwnych. Widnieje tu wiele nazwisk sprawiedliwych wśród Polaków. Cały teren Yad Vashem jest miejscem szczególnym w swojej wymowie. W Muzeum Historycznym można zapoznać się z całkowitą dokumentacją Zagłady narodu żydowskiego. Zgromadzono tu liczne przedmioty, dokumenty, zdjęcia i filmy. W ogromnej pustej Sali Pamięci umieszczono nazwy 21 największych obozów koncentracyjnych i obozów śmierci. Tutaj przed wielką urną zawierającą prochy ofiar płonie wieczny ogień. W Sali Nazwisk zgromadzono świadectwa ofiar holocaustu - jest to obecnie ponad 3 mln stron dokumentów archiwalnych. W specjalnej Galerii Sztuki zgromadzono prace artystyczne wykonane przez Żydów podczas wojny. Kolejowy wagon upamiętnia transporty Żydów jadących na śmierć. Dolina z Aleją Unicestwionych Społeczności upamiętnia żydowskie społeczności Europy, zgładzone podczas Holocaustu. Szczególne obeliski upamiętniają obóz zagłady Oświęcim, i getto w Łodzi. Osobny obelisk upamiętnia ofiary obozów śmierci. Tragicznym w swojej wymowie jest miejsce pamięci ku czci dzieci - Podziemny Pomnik Dzieci czci pamięć półtora miliona dzieci żydowskich pomordowanych w obozach śmierci. Ciemne wnętrze rozświetlają jedynie maleńkie światełka symbolizujące życia tych niewinnych istotek, a z głośników płyną nieustannie ich imiona, nazwiska, miejsca urodzin i wiek. Wstęp do Yad Vashem jest bezpłatny. Teren jest zaknięty w szabat. Tu odnajdziemy źródło zadziwiającej determinacji i energii, z jaką Żydzi walczyli i budowali własne państwo. Lepiej unikać zwiedzania tego miejsca w grupie. Warto tu być w ciszy i spokoju, mając czas na przemyślenia i refleksje, posuwając się naprzód we własnym rytmie. I to co najważniejsze - nie powinno się tu brać dzieci. Dopiero młodzież, odpowiednio przygotowana i umiejętnie prowadzona, może przyjąć i zrozumieć ogrom cierpienia tego miejsca. Koniecznie trzeba zobaczyć Pomnik Dzieci. Yad Vashem zajmuje rozległy obszar, częściowo zadrzewiony, z którego rozciąga się wspaniały widok na stolicę państwa Izrael - na Jerozolimę.

            -  Instytut Yad Vashem

Na północ od Jerozolimy, w odległości około 8 kilometrów, znajduje się lotnisko Atarot. Dojazd do lotniska jest bardzo wygodny, od skrzyżowania z drogą krajową nr 1, za Górą Skopus, należy pojechać drogą nr 60 w kierunku na Ramallah. Lotnisko jest obsługiwane przez samoloty linii El Al oraz linii krajowych Arkia Airlines. Utrzymywane są stałe połączenia lotnicze do Ejlatu i Rosh Pina, a stamtąd do Hajfy i Tel Awiwu. Znajdują się tutaj także prywatne linie lotnicze Jerusalem Wings, które oferują loty nad Jerozolimą i Morzem Martwem.

 

 

 

--------------------------------------------------

Opracowano na podstawie "Explorer Izrael", "Pascal Izrael", "Winnica", "Świat Biblii", biuletynów Ambasady Izraela w Polsce, witryn internetowych rządu Izraela i innych opracowań dotyczących Państwa Izrael.

--------------------------------------------------

Na poczatek
  Izrael Kultura Historia Turystyka Pomoc duchowa Żydzi w Polsce Czasy i Fakty

Copyright ©2006 by Gedeon