PAŹDZIERNIK - GRUDZIEŃ  2017 r.  -  HISTORIA
  - lipiec-wrzesień 2017 r.
 - październik-grudzień 2017 r.

Wiadomosci z Izraela

 

2 października 2017 r. Bank Izraela ogłosił, że rezerwy walutowe Izraela stanowią trzecią część produktu krajowego brutto, i na koniec września b.r. wynosiły 111,051 mln $. Oznacza to wzrost o 31 mln $ w porównaniu do poprzedniego miesiąca.

2 października 2017 r. palestyński przewodniczący Mahmoud Abbas powiedział, że pomimo planów administracji Donalda Trumpa na wznowienie negocjacji pokojowych izraelsko-palestyńskich, to w najbliższym czasie nie zostanie ustanowione państwo palestyńskie. "Nadszedł już czas na państwo palestyńskie, ale to nie wydarzy się w najbliższym czasie." Abbas obwinił rząd Benjamina Netanjahu o brak postępu w procesie pokojowym. "Ten rząd nie chce pokoju i nie uznaje istnienia narodu palestyńskiego. Izrael i Stany Zjednoczone twierdzą, że wspieramy terroryzm ... Nie będę się tym zajmował. Rodziny męczenników nadal będą w pełni otrzymywać świadczenia." Odnosząc się do sytuacji w Strefie Gazy powiedział, że nie będzie zadowolony z porozumienia w ramach którego Hamas będzie mógł posiadać broń w Gazie. "Pełna kontrola musi znajdować się w rękach Autonomii Palestyńskiej. Nie jestem gotowy przyjąć rzeczywistość, taką jaką Hezbollah podyktował w Libanie - organizacje w Strefie Gazy muszą zrzec się broni - chcemy być jednym państwem z jednym organem władzy, jednym prawem i jednym ciałem wojskowym." Dodał, że niespełnienie tych warunków uniemożliwi utworzenia państwa palestyńskiego. Abbas dodał, że po wejściu w życie warunków porozumienia, członkowie Hamasu złapani z bronią będą aresztowani, podobnie jak dzieje się to z członkami Fatah, którzy nie posiadają oficjalnego stanowiska w siłach bezpieczeństwa.

3 października 2017 r. minister spraw wewnętrznych Gilad Erdan powiedział, że prawdziwym celem wewnętrznego porozumienia między palestyńskimi frakcjami jest poprawienie międzynarodowego wizerunku Palestyńczyków oraz wybielenie Hamasu. "Autonomia Palestyńska każdego miesiąca przekazuje wynagrodzenie terrorystom i nazywa szkoły na cześć morderców izraelskich cywilów, a teraz pragnie pojednania z Hamasem, który nie zaprzestał działalności terrorystycznej przeciwko Izraelowi. Intencje Mahmouda Abbasa będą pokazane poprzez jego działania - wstrzymanie płatności na rzecz Hamasu i demontaż zbrojego skrzydła Hamasu - a nie puste deklaracje."

3 października 2017 r. w Gazie odbyło się pierwsze od trzech lat posiedzenie palestyńskiego rządu, z udziałem premiera Rami Hamdallaha i liderów Hamasu Ismaial Hanijeh i Jahja Sinwara. Hamdallah powiedział: "Wzywam do zjednoczenia się wokół jednego przywództwa i procesu pojednania. Wzywam społeczność międzynarodową, aby zmusiła Izrael do zakończenia okupacji." Cały proces pojednania palestyńskiego jest ściśle nadzorowany przez egipski wywiad.
    3 października 2017 r. wieczorem Siły Obronne Izraela wprowadziły całkowitą blokadę terytoriów Autonomii Palestyńskiej i Strefy Gazy na czas świąt Sukkot. Wyjątkiem będą zdarzenia zdrowotne i humanitarne.

4 października 2017 r. Bank Hapoalim poinformował, że koszty osiągnięcia porozumienia z Departamentem Sprawiedliwości USA mogą być znacznie wyższe niż wcześniej zakładano. Bank Hapoalim jest oskarżony, że pomagał amerykańskim obywatelom unikać płacenia podatków w Stanach Zjednoczonych. Bank wydzielił na ten cel 200 mln $. W 2014 r. takie samo porozumienie osiągnął Bank Leumi, który za podobną działalność w latach 2002-2010 musiał zapłacić 400 mln $ odszkodowania amerykańskiemu rządowi.

4 października 2017 r. wieczorem 2 Palestyńczyków sforsowało barierę graniczną Strefy Gazy. Izraelscy żołnierze aresztowali ich obu. Nie byli uzbrojeni.

5 października 2017 r. - Sukkot I.
    5 października 2017 r. rano do portu w Ejlacie przycumował amerykański okręt desantowy USS „Bonhomme Richard” (LHD-6). Jego wizyta jest związana z ponownym rozmieszczaniem amerykańskich wojsk w regionie. Okręt przez dwa miesiące przebywał w morzu, a jego wpłynięcie do Ejlatu ma na celu wzmocnienie stosunków między Stanami Zjednoczonymi a Izraelem. Członkowie załogi będą mogli zejść na ląd i odwiedzić różne miejsca w Izraelu. „Bonhomme Richard” jest okrętem flagowym Ekspedycyjnej Grupy Uderzeniowej Task Force 76, wchodzącej w skład Siódmej Floty Stanów Zjednoczonych, działającej na Oceanie Indyjskim i zachodniej części Oceanu Spokojnego. Okręt ma na pokładzie około 42 helikopterów Ch-46 Sea Knight, samoloty pionowego startu V-22 Osprey oraz 5 myśliwców AV-8B Harrier. Okręt przewozi około 2 tys. żołnierzy marines i 1060 członków załogi.
    5 października 2017 r. muzułmański Waqf potępił decyzję izraelskiej policji, która na podstawie wyroku sądowego usiłowała ograniczyć możliwość gry w piłkę nożną przez Arabów na Wzgórzu Świątynnym w Jerozolimie. W wydanym oświadczeniu, Waqf stwierdził, że nie uznaje autorytetu „syjonistycznych sądów”.
    5 października 2017 r. dowództwo Sił Obronnych Izraela w porozumieniu z ministerstwem obrony postanowiło zezwolić Palestyńczykom mieszkającym w obszarze C Autonomii Palestyńskiej, na wejście do Izraela i podjęcie „podstawowych robót”. Decyzję podjęto na podstawie wniosków organów publicznych, pomimo obowiązującej blokady terytoriów Autonomii Palestyńskiej. Blokada zostanie zniesiona po zakończeniu się święta Sukkot. Zgoda dotyczy wyłącznie tych Palestyńczyków, którzy posiadają zezwolenia na pracę w Izraelu i są zatrudnieni przy „podstawowych robotach”.

6 października 2017 r. - Sukkot II.
    6 października 2017 r. minister bezpieczeństwa wewnętrznego Gilad Erdan skrytykował media za nieustanną krytykę obecności religii w systemie edukacji Izraela. „Mówiłem to od pierwszego dnia mojej obecności w polityce, że separacja religii od państwa będzie niczym innym, jak moralną katastrofą. Za każdym razem, gdy słyszę, że media narzekają na religię, chcę krzyczeć. Kiedy słyszę to, czuję jak moje wnętrzności wywracają się. Nie potrafię zrozumieć osób, które krytykują religijność, gdyż jest ona istotą naszej obecności w tym kraju. Dlaczego, kiedy terroryści atakują – to wybierają oni specjalnie Wzgórze Świątynne w Jerozolimie? Jest tak, gdyż oni rozumieją – niestety rozumieją lepiej niż wielu ludzi w izraelskim społeczeństwie – dlaczego tu jesteśmy i na jakiej podstawie żyjemy w tym kraju. Nie jest to z powodu świeckiego syjonizmu, ponieważ Ben-Gurion rozumiał gdzie zaczęła się historia narodu żydowskiego: ze Wzgórza Świątynnego, z miejsca, które wybrał Wszechmogący, że to tutaj powinno być miejsce narodu żydowskiego. Jeśli młode pokolenie nie nauczy się tego, nie będzie wiedziało i nie zrozumie tego - wtedy jasne będzie, że nie ma szans, abyśmy przeżyli tutaj przez dłuższy czas. Zawsze można znaleźć łatwiejsze miejsce do zamieszkania z mniejszymi zagrożeniami.”

6 października 2017 r. Departament Obrony USA poinformował, że podpisał umowę z izraelskim koncernem Rafael w sprawie wyposażenia amerykańskich czołgów M1A2 Abrams w izraelski system obrony Trophy. Nowe uzbrojenie otrzyma jedna brygada pancerna USArmy, która do 2019 r. ma osiągnąć pełną gotowość bojową do działania w różnych sytuacjach kryzysowych na całym świecie. Wartość kontraktu wynosi 10 mln $. Jak do tej pory podobne systemy aktywnej obrony czołgów stosują jedynie Izrael i Rosja - z tego powodu podobną decyzję podjęły także Stany Zjednoczone. Oczekuje się, że Amerykanie będą dalej dozbrajać swoje transportery opancerzone. Szacuje się, że kontrakt Rafaela może osiągnąć wartość 300 mln $.

7 października 2017 r. - Szabat i Sukkot III.

7 października 2017 r. milicja Hamasu przeprowadziła rajd w obozie uchodźców Bureij w centralnej części Strefy Gazy. Przejeto posterunek Komitetów Oporu, które są zwiazane z salafitami i ISIS. Aresztowano lidera ekstremistów islamskich w obozie, Nour Issa. Odpowiadał on za ostrzał rakietowy Izraela.

7 października 2017 r. nieznani sprawcy zniszczyli w nocy tradycyjną sukkę na terenie kampusu Kansas State University w Stanach Zjednoczonych. Policja wszczęła dochodzenie wyjaśniające.

8 października 2017 r. - Sukkot IV.
    8 października 2017 r. w kilku rejonach kraju wystąpiły pierwsze jesienne opady deszczu.
    8 października 2017 r. wieczorem palestyńscy terroryści wystrzelili ze Strefy Gazy rakietę, która spadła jeszcze na terenie strefy, ale bezpośrednio przy barierze granicznej.

8 października 2017 r. późnym wieczorem izraelski czołg ostrzelał i zniszczył przygraniczny posterunek obserwacyjny Hamasu w Strefie Gazy. Był to odwet za wcześniejszy ostrzał rakietowy terytorium Izraela.

8 października 2017 r. egipski prezydent Abdel Fattah Al-Sisi powiedział, że ma nadzieję, że perspektywy pojednania między Fatahem i Hamasem otworzą drogę do negocjacji pokojowych i osiągnięcia porozumienia pokojowego izraelsko-palestyńskiego. "Egipskie działania zmierzające do pomagania naszym palestyńskim braciom w osiągnięciu jedności narodowej, utorują drogę do sprawiedliwego pokoju między Palestyną a Izraelem. Mam nadzieję, że doprowadzi to do utworzenia niezależnego państwa palestyńskiego, w celu zaspokojenia uzasadnionych aspiracji narodu palestyńskiego do bezpiecznego, stabilnego i zamożnego życia."

9 października 2017 r. - Sukkot V.
    9 października 2017 r. rano w kilku rejonach kraju wystąpiły duże opady deszczu. W Nahariji i Tyberiadzie wystąpiły lokalne podtopienia na kilku ulicach. W ciągu doby w Aszkelonie spadło 24,2 mm deszczu, w Ariel 23,6 mm, w Galilei Zachodniej 22,6 mm, w Hajfie 19,3 mm, na Wzgórzach Golan 16,6 mm, w Safedzie 13,6 mm, w Jerozolimie i Tel Awiwie 4 mm, a w Beer Szewie tylko 2 mm.
    9 października 2017 r. rano Palestyńczycy obrzucili kamieniami żydowski samochód przy dzielnicy Pisgat Zeev we Wschodniej Jerozolimie. Samochód został uszkodzony. Policja zatrzymała 2 Arabów.
    
9 października 2017 r. premier Benjamin Netanjahu zatwierdził plany budowy ponad 3,8 tys. nowych mieszkań w największych blokach żydowskich osiedli w Judei i Samarii, ale także w izolowanej żydowskiej społeczności w Hebronie. Decyzję podjęto po osiągnięciu porozumienia z administracją Białego Domu, która zgodziła się, aby Izrael zatwierdzał budowy na spornych terytoriach raz na trzy lub cztery miesiące, a nie raz na kilka tygodni. Oznacza to, że amerykańska dyplomacja wyraża zgodę, aby duże bloki żydowskich osiedli pozostały pod izraelską suwerennością w każdym przyszłym porozumieniu pokojowym. Jutro ma nastąpić oficjalne ogłoszenie rozpoczęcia budowy 300 domów w Beit El, 206 w Tekoa, 158 w Kfar Etzion, 129 w Avnei Hefetz, 102 w Negohot (w południowym rejonie Gór Hebron), 97 w Rehelim i 48 w Ma'ale Mikhmas. Ponadto w Hebronie powstanie 30 domów.

9 października 2017 r. rano 2 Palestyńczyków sforsowało barierę graniczną w południowej części Strefy Gazy. Izraelscy żołnierze aresztowali ich obu. Nie byli uzbrojeni.

9 października 2017 r. belgijski minister spraw zagranicznych Didier Vanderhasselt powiedział: "Rząd belgijski jednoznacznie potępia gloryfikację ataków terrorystycznych, a Belgia w żaden sposób nie wiąże się z nazwiskami terrorystów." W ten sposób potępił decyzję Autonomii Palestyńskiej nazwania szkoły imieniem Dalal Mughrabi, która w 1978 r. zamordowała w ataku terrorystycznym 38 Izraelczyków. Szkoła ta znajduje się w pobliżu Hebronu i została w latach 2012-2013 wybudowana przez Belgię, która w dalszym ciągu finansuje jej funkcjonowanie. Vanderhasselt dodał, że Belgia rozważa możliwość ograniczenia wsparcia finansowego dla systemu edukacji Autonomii Palestyńskiej.
    9 października 2017 r. w Kairze (Egipt) rozpoczęły się negocjacje między rywalizującymi ze sobą palestyńskimi frakcjami Fatah i Hamas. Rozmowy mają trwać przez trzy dni, podczas których zostanie omówiona sytuacja bezpieczeństwa w Strefie Gazy. Autonomia Palestyńska chce odzyskać pełną kontrolę nad Strefą Gazy, w której znajduje się około 25 tys. dobrze uzbrojonych członków Hamasu, którzy uczestniczyli w trzech konfliktach zbrojnych z Izraelem. Hamas całkowicie wyklucza możliwość rozbrojenia swojej organizacji. Jednak obie strony mają nadzieję, że rozmieszczenie palestyńskich sił bezpieczeństwa w Gazie i na granicach strefy, może zachęcić Egipt i Izrael do złagodzenia ograniczeń, co pomogło by mieszkańcom w ożywieniu gospodarki i poprawie standardów życia.

10 października 2017 r. - Sukkot VI.
    10 października 2017 r. minister obrony Avigdor Liberman ostrzegł o możliwości wojny prowadzonej jednocześnie na północy i południu. Podkreślił, że wszystkie instytucje muszą być przygotowane na każdy scenariusz. „Kluczowe znaczenie mają przygotowania do następnej rundy działań wojennych. Granice między państwami i regionami szybko zanikają. Musimy przygotować się na każdy scenariusz. Nowa rzeczywistość stawia przed nami nowe wyzwania. Kiedyś mówiliśmy o obszarze Libanu, ale teraz nie ma już takiej przestrzeni. Jest tylko północ W każdym rozwoju zdarzeń, jaki będzie miał miejsce, będzie tylko jeden obszar – Syria i Liban razem. Hezbollah, reżim Assada i wszyscy współpracownicy reżimu Assada są razem. Jeśli chodzi o region libański, nie będziemy już więcej mówić wyłącznie o Hezbollahu. Mówimy o Hezbollahu i armii libańskiej, i niestety jest to rzeczywistość. Armia libańska stała się integralną częścią Hezbollahu, pod jego dowództwem. Bez względu na to, gdzie wybuchnie następna wojna – i nie ma tutaj znaczenia, gdzie będzie przebiegać – na północy czy na południu, natychmiast stanie się wojną na dwóch frontach. Nie będzie już wojny na jednym obszarze, i to jest nasze podstawowe założenie. Przygotowujemy na to armię … Naszym największym wysiłkiem jest zapobiegnięcie następnej wojnie, ale na nowym Bliskim Wschodzie oceny, jakie znaliśmy wcześniej, obecnie mają niskie prawdopodobieństwo, lub są po prostu nieistotnymi ocenami. Dlatego może się to zdarzyć w każdej chwili, dzisiaj lub jutro. Izrael powinien być przygotowany na takie niespodzianki. Powinniśmy przygotować się na każdy możliwy scenariusz, a nowa rzeczywistość przygotowuje nowe wyzwania dla nas.”
    10 października 2017 r. kilkadziesiąt tysięcy ludzi przeszło tradycyjnym Marszem Jerozolimy, aby upamiętnić 50. rocznicę zjednoczenia miasta.

10 października 2017 r. Autonomia Palestyńska oskarżyła Izrael, że kontynuuje działalność kolonizacyjną na „okupowanych palestyńskich ziemiach”. Zdaniem palestyńskich władz, polityka prawicowego rządu Izraela stoi w sprzeczności z pragnieniami międzynarodowej społeczności i powstrzymuje wysiłki Stanów Zjednoczonych na wznowienie negocjacji pokojowych.

10 października 2017 r. egipska armia poinformowała, że już od 3 tygodni realizuje trzeci etap tworzenia strefy buforowej wzdłuż granicy Strefy Gazy. Celem tej strefy jest uniemożliwienie przemytu broni i towarów do Strefy Gazy. W tym celu wyburzono co najmniej 140 domów na obszarze ponad 200 hektarów wzdłuż granicy. Obecnie trwa wycinanie wszystkich drzew i krzewów w strefie buforowej, która ma szerokość 1,5 km i długość 10 km.

11 października 2017 r. - Sukkot VII.
    11 października 2017 r. izraelscy komandosi aresztowali palestyńskiego terrorystę w beduińskiej miejscowości Rahat na Negewie. Terrorysta pochodził z Tulkarem w Samarii i był w drodze, aby przeprowadzić atak terrorystyczny. Aresztowanie przeprowadzono na podstawie informacji wywiadowczych. Podczas aresztowania terrorysta usiłował zaatakować nożem komandosów.

11 października 2017 r. w nocy około 1 tys. ortodoksyjnych Żydów modliło się w grobowcu patriarchy Józefa na przedmieściach Nablusu w Samarii. Ich przejazd autobusami zabezpieczali izraelscy żołnierze. Palestyńczycy obrzucili kamieniami autobus. W starciu ranny został 1 Arab.

12 października 2017 r. - Simchat Tora.
    12 października 2017 r. minister edukacji Naftali Bennett w reakcji na decyzję o utworzeniu palestyńskiego rządu jedności narodowej, powiedział: „Palestyńczycy wybrali dzisiaj, że chcą utworzyć rząd terrorystyczny. Osoba podpisująca umowę o porozumieniu to Salah Aruri, który porwał i zamordował trzech młodych Izraelczyków w 2014 r. Mahmoud Abbas nawiązując kontakt z Hamasem, przekształca Autonomię Palestyńską w terrorystyczny organ. Państwo Izrael musi zrezygnować z kontaktów z tym organem terrorystycznym.” Premier Benjamin Netanjahu powiedział: „Pojednanie między Fatahem i Hamasem sprawia, że pokój będzie dużo trudniejszy do osiągnięcia. Porozumienie z masowymi mordercami jest częścią tego problemu, a nie częścią rozwiązania. Mówimy tak dla pokoju, i nie podajemy ręki Hamasowi. Każde pojednanie między Autonomią Palestyńską a Hamasem musi obejmować przestrzeganie międzynarodowych porozumień, współpracę z Kwartetem, a przede wszystkim uznanie Izraela. Ciągłe kopanie tuneli, produkcja rakiet i prowadzenie działań terrorystycznych przeciwko Izraelowi są sprzeczne z warunkami Kwartetu i amerykańskimi wysiłkami na rzecz wznowienia procesu politycznego. Izrael nalega, aby Autonomia Palestyny nie zezwoliła, aby oddziały terrorystyczne Hamasu działały na obszarach Autonomii Palestyńskiej w Judei, Samarii i Strefie Gazy, o ile rzeczywiście Autonomia Palestyńska ponosi odpowiedzialność za swoje terytorium. Izrael będzie obserwował rozwój sytuacji i odpowiednio postępował.”
    12 października 2017 r. minister sprawiedliwości Ajelet Szaked powiedziała, że „administracja Trumpa podjęła ważną decyzję: należało ją podjąć, ponieważ organizacja UNESCO szkodzi Izraelowi i swoimi kłótliwymi i antysemickimi decyzjami napędza ruch bojkotu i dyskredytacji. Nadchodzące wystąpienie Stanów Zjednoczonych z UNESCO jest ważnym krokiem w zdejmowaniu maski hipokryzji z UNESCO. Izrael powinien także wycofać się, i rozbudować Hebron oraz Jerozolimę.” Minister obrony Avigdor Liberman powiedział: „Jest to etycznie i moralnie uzasadniony oraz bardzo ważny krok naszego wielkiego sojusznika Stanów Zjednoczonych, w odniesieniu do antysemickiej i stronniczości organizacji, która utraciła swój cel działania oraz znaczenie.” Minister edukacji Naftali Bennett powiedział: „Jako przewodniczący izraelskiej delegacji w UNESCO, rok temu ogłosiłem całkowite zaprzestanie izraelskiej działalności w tej organizacji. Decyzja została w pełni wdrożona. UNESCO stało się polityczną marionetką wrogów Izraela, dlatego gratuluję amerykańskiej administracji zrozumienia prawdy, która jest oczywista, że Izrael również powinien wystąpić z tej organizacji.” Biuro premiera Benjamina Netanjahu wydało oświadczenie: „Premier polecił Ministerstwu Spraw Zagranicznych przygotowanie wystąpienia Izraela z UNESCO razem ze Stanami Zjednoczonymi.”
    12 października 2017 r. wieczorem Palestyńczycy wszczęli zamieszki w dzielnicy Issawiya we Wschodniej Jerozolimie. Obrzucono kamieniami izraelskich policjantów, którzy odpowiedzieli środkami do rozpraszania tłumu. Ranny został 1 policjant. Przy dzielnicy Schuafat obrzucono kamieniami tramwaj. Nikt nie został ranny, ale tramwaj jest uszkodzony. Policjanci aresztowali 1 Araba.

12 października 2017 r. przedstawiciele Fatahu i Hamasu podpisali w Kairze porozumienie kończące dziesięcioletni rozłam między tymi palestyńskimi frakcjami. Zgodnie z porozumieniem Autonomia Palestyńska ma do dnia 1 grudnia przejąć pełną kontrolę nad Strefą Gazy, do której zostanie przeniesionych 3 tys. palestyńskich policjantów (w porównaniu milicje Hamasu liczą ponad 20 tys. ludzi). Równocześnie Autonomia Palestyńska znosi wszystkie represje nałożone na Strefę Gazy, w tym ponownie będzie opłacać płatności za dostawy energii elektrycznej z Izraela oraz wypłacać wynagrodzenia urzędnikom. W trakcie negocjacji Egipt zgodził się na dostarczanie paliwa dla elektrowni w Gazie. Wynegocjowane porozumienie dotyczy jedności politycznej i wzajemnej zgody na budowę palestyńskiego rządu jedności narodowej. Strony nie negocjowały rozbrojenia Strefy Gazy.
    12 października 2017 r. Departament Stanu USA oświadczył, że Stany Zjednoczone do 2019 r. wystąpią z UNESCO ze względu na uprzedzenia tej organizacji wobec Izraela.

13 października 2017 r. minister edukacji Naftali Bennett powiedział, że Izrael nie może zaakceptować porozumienia pojednawczego między Autonomią Palestyńską a Hamasem. „Nie mamy żadnego moralnego prawa do rozmawiania z nimi. Musimy działać z siłą, aby walczyć z tymi terrorystami, i nie wolno nam milczeć, gdy podejmowane są starania o wybielenie Hamasu, a wszelka współpraca z nimi tylko sprzyja terroryzmowi … Hamas zmieni Autonomię Palestyńską w podmiot terrorystyczny. Państwo Izrael musi zerwać wszelkie stosunki z tą organizacją terrorystyczną. Od tej pory każda współpraca między Izraelem a Abbasem będzie współpracą z Hamasem. Musimy to wyjaśnić, ponieważ będzie to wywierać międzynarodową presję na Izrael, aby po tym pojednaniu wznowić negocjacje z Autonomią Palestyńską. Nasza odpowiedzialność wobec Izraela oznacza, że musimy natychmiast zaprzestać przekazywania funduszy rządowi Hamasu i musimy przestać działać tak, jakbyśmy byli bankomatem dla terrorystów. Jest to szczególnie ważne, ponieważ porwani żołnierze nie powrócili do Izraela, a Autonomia Palestyńska nie zaprzestała podżegania ani płatności na rzecz terrorystów.”
    13 października 2017 r. izraelscy urzędnicy powiedzieli, że podczas rozmów pojednawczych miedzy Hamasem a Fatahem w Kairze, zostały za pośrednictwem egipskiego wywiadu poruszone ważne kwestie bezpieczeństwa. Przedstawiciele Autonomii Palestyńskiej poprosili Hamas o przekazanie mapy podziemnych tuneli, laboratoriów, fabryk broni i magazynów rakiet w Strefie Gazy. Przedstawiciele Hamasu nic nie odpowiedzieli na tą prośbę. W konsekwencji oznacza to, że zbrojne skrzydło Hamasu pozostaje pod wyłącznym dowództwem Hamasu i nie uznaje zwierzchnictwa władz Autonomii Palestyńskiej. Z tego powodu wyrażono opinię, że porozumienie w bardzo krótkim okresie czasu upadnie. Prawdopodobnie zawarto je pod silnym naciskiem Egiptu, który usiłuje pokazać się przed Stanami Zjednoczonymi jako ważna siła regionalna. Również Mahmoud Abbas odczuwał silną potrzebę zaprezentowania się przed swoim narodem i Amerykanami jako silny polityczny lider.
    13 października 2017 r. premier Benjamin Netanjahu pogratulował prezydentowi Donaldowi Trumpowi decyzji, że Stany Zjednoczone nie potwierdzą realizacji przez Iran postanowień porozumienia nuklearnego z 2015 r. „Gratuluję prezydentowi Trumpowi jego odważnej decyzji, że śmiało stawia czoło reżimowi terrorystycznemu Iranu. Jeśli umowa z Iranem nie zostanie zmieniona, to jedno jest pewne - za kilka lat, światowy reżim terrorystyczny będzie miał arsenał broni jądrowej, i będzie to ogromne zagrożenie dla naszej wspólnej przyszłości. Prezydent Trump po prostu stworzył okazję do poprawienia tej złej umowy, aby wyeliminować agresję Iranu i stawić czoła kryminalnemu wspieraniu terroryzmu. Dlatego właśnie Izrael z zadowoleniem przyjmuje tę możliwość, i dlatego każdy odpowiedzialny rząd i każda osoba zainteresowana pokojem i bezpieczeństwem świata, powinna też to poprzeć.”

13 października 2017 r. amerykański prezydent Donald Trump powiedział, że Stany Zjednoczone nie potwierdzą realizacji przez Iran postanowień porozumienia nuklearnego z 2015 r. Trump podkreślił, że porozumienie to było politycznym i gospodarczym „kołem ratunkowym” rzuconym reżimowi w Teheranie. „Iran nie respektuje ducha tego układu. Nie możemy zaakceptować tej umowy. Nie będziemy kontynuować drogi, której przewidywalną konsekwencją jest większa przemoc, większy terror i rzeczywiste zagrożenie bronią jądrową Iranu. W ciągu zaledwie kilku lat po zakończeniu ograniczeń, Iran będzie mógł szybko stworzyć broń jądrową. Jaki jest cel umowy, która w najlepszym razie opóźni Iran? Jak wielokrotnie mówiłem, umowa z Iranem była jedną z najgorszych i najbardziej jednostronnych transakcji, jakie Stany Zjednoczone podpisały. Iran nie dąży do porozumienia. Agresja tego fanatycznego reżimu nadal trwa. Dwie ulubione pieśni tego reżimu to: Śmierć Ameryce i Śmierć Izraelowi. Iran nigdy nie wejdzie w posiadanie broni jądrowej. Stany Zjednoczone będą współpracować z sojusznikami, by przeciwstawić się destabilizującym działaniom Teheranu. Będę współpracować z Kongresem, aby wykazać liczne wady umowy nuklearnej i mieć pewność, że Iran nigdy nie zagrozi Stanom Zjednoczonym pociskami jądrowymi.” Trump podkreślił, że Stany Zjednoczone są gotowe zerwać umowę nuklearną i nałożyć nowe sankcje gospodarcze na Iran.

14 października 2017 r. - Szabat.

14 października 2017 r. król Arabii Saudyjskiej Salman ibn Abd al-Aziz Al Su’ud rozmawiał telefonicznie z amerykańskim prezydentem Donaldem Trumpem i wyraził swoje poparcie dla nowej strategii Stanów Zjednoczonych względem Iranu. Król pochwalił administrację Trumpa ze zdecydowaną strategię dotyczącą umowy nuklearnej z Iranem.

15 października 2017 r. na porannym posiedzeniu rządu premier Benjamin Netanjahu pochwalił decyzję Stanów Zjednoczonych w sprawie wystąpienia z UNESCO i w sprawie nie certyfikowania układu jądrowego z Iranem. "Jest całkiem jasne, że jeśli nic nie zmienimy w tej umowie, to w ciągu kilku lat Iran będzie miał arsenał broni nuklearnej. Obecna umowa nie zablokuje tego. Ona umożliwia stworzenie pewnej drogi dla systemu wzbogacania uranu, który będzie mógł bardzo szybko doprowadzić Iran do stworzenia dziesiątek bomb atomowych. Dlatego ta decyzja jest tak bardzo ważna. Decyzja prezydenta Trumpa stwarza okazję do ustalenia nowego porozumienia w sprawie broni jądrowej i zaprzestania narastającej agresji Iranu w naszym regionie. Uważam, że każdy odpowiedzialny rząd i każdy, kto popiera pokój i bezpieczeństwo na świecie, skorzysta z okazji, jaką stworzyła decyzja podjęta przez prezydenta Trumpa, aby poprawić lub znieść obecną umowę, a także powstrzymać agresję Iranu. Oczywistym jest, że decyzja Stanów Zjednoczonych o nałożeniu sankcji na irańską Straż Rewolucyjną musi być poparta. Strażnicy Rewolucji są główną siłą Iranu w szerzeniu terroru na całym świecie, a także w rozprzestrzenianiu agresji na Bliskim Wschodzie." Premier polecił także zbadanie zagranicznych funduszy na rzecz organizacji, których działalność jest wymierzona przeciwko izraelskim żołnierzom. "Nie ma bardziej moralnej armii niż Siły Obronne Izraela, dlatego zdecydowaliśmy się utworzyć parlamentarną komisję śledczą w celu zbadania kwestii finansowania przez obce państwa organizacji, które działają przeciwko żołnierzom Sił Obronnych Izraela. Postanowiliśmy to i zrobimy tak. Nasi żołnierze strzegą nas - i będziemy ich chronić."
    15 października 2017 r. Biuro Egzekucyjne przedstawiło ministerstwu finansów sądowy nakaz zajęcia kwoty 500 tys. szekli w funduszach Autonomii Palestyńskiej, na rzecz zasądzonych odszkodowań dla arabskich współpracowników Izraela, którzy byli nielegalnie aresztowani i torturowani przez palestyńskie siły bezpieczeństwa. Cztery miesiące temu Sąd Rejonowy w Jerozolimie wydał wyrok nakazujący Autonomii Palestyńskiej wypłacenie odszkodowania w wysokości 500 tys. szekli dla 50 arabskich współpracowników Izraela, którzy zostali aresztowani przez palestyńskie siły bezpieczeństwa i podczas przesłuchań byli nielegalnie torturowani. Sąd podkreślił, że począwszy od lat 90. XX wieku Autonomia Palestyńska jest odpowiedzialna za nielegalne aresztowania, tortury, a nawet mordowanie osób, które podjęły współpracę z państwem Izrael. W wyroku opisano brutalne metody torturowania, w celu zmueszenia do ujawnienia innych współpracowników Izraela.
    15 października 2017 r. grupa młodych Palestyńczyków zaatakowała wieczorem koktajlami Mołotowa izraelskich policjantów w dzielnicy At-Tour we Wschodniej Jerozolimie. Podczas tego ataku ranny został 18-letni Arab, rzucający bombę zapalającą. Policjanci udzielili mu pomocy medycznej, a następnie go aresztowali.
    15 października 2017 r. wieczorem islamscy terroryści wystrzelili z północnego Synaju (Egipt) 2 rakiety, które spadły na otwarte tereny Negewu blisko granicy ze Strefą Gazy. Odpowiedzialność za ostrzał wziął na siebie ISIS.

15 października 2017 r. w nocy izraelscy żołnierze przeprowadzili operację antyterrorystyczną w obozie uchodźców Deheishe, w południowej części Betlejem w Judei. Palestyńczycy obrzucili żołnierzy kamieniami i bombami zapalającymi, na co żołnierze odpowiedzieli środkami do rozpraszania tłumu. Ranny został 1 Arab.
    15 października 2017 r. rano palestyński terrorysta usiłował wejść z ukrytym improwizowanym ładunikiem wybuchowym na teren izraelskiego sądu wojskowego przy arabskiej wiosce Salem w Samarii. Izraelscy żołnierze zatrzymali i aresztowali napastnika, a saperzy rozbroili bombę.

15 października 2017 r. wydawana w Londynie arabska gazeta Asharq Al-Awsat poinformowała, że podpisane porozumienie między Fatahem a Hamasem obejmuje również klauzulę mówiącą, że Hamas wstrzyma swoją działalność zbrojną wymierzoną przeciwko Izraelowi i Żydom mieszkającym w Judei i Samarii. W zamian Fatah zgodził się, że będzie wspólnie z Hamasem koordynować wszystkie kwestie dotyczące przyszłego porozumienia pokojowego lub wypowiedzenia wojny z Izraelem. Wysoki przedstawiciel Hamasu miał powiedzieć: "Wstrzymanie walki dotyczy również obszarów Zachodniego Brzegu. Chcemy dać szansę na porozumienie i będziemy wypełniać zobowiązania Hamasu w celu prawdziwego partnerstwa, niezależnie od tego, czy nękanie i aresztowania przez siły bezpieczeństwa Autonomii Palestyńskiej się zakończą."

16 października 2017 r. duże opady deszcze z gradem wystąpiły w północnej części kraju. W Naharijji spadło 70 mm deszczu, powodując lokalne podtopienia.
    16 października 2017 r. premier Benjamin Netanjahu skomentował dzisiejszy izraelski nalot na Syrię: „Nasza polityka jest jasna: Każdy, kto chce nas skrzywdzić, zostanie zraniony w zamian. Dzisiaj usiłowali trafić w nasze samoloty – jest to nie do przyjęcia. Siły powietrzne działały szybko i precyzyjnie, niszcząc to, co trzeba było zniszczyć. Nadal będziemy działać w tej dziedzinie tak mocno, jak będzie to konieczne dla obrony bezpieczeństwa Izraela.”
    16 października 2017 r. do Izraela z oficjalną wizytą przyleciał rosyjski minister obrony Siergiej Szojgu. W Tel Awiwie spotkali się z nim minister obrony Avigdor Lieberman i szef Sztabu Generalnego gen. Gadi Eisenkot. Podczas spotkania omówiono sytuację w Syrii i zaangażowanie Iranu w tym kraju, a także problematykę terrorystycznej aktywności Hezbollahu. Lieberman powiedział: „Nie będziemy ingerować w wewnętrzne sprawy Syrii, ale z drugiej strony nie pozwolimy Iranowi i Hezbollahowi na przekształcenie Syrii w bazę przeciwko Izraelowi. Nie zezwalamy na przekazywanie zaawansowanych broni z Iranu przez Syrię do Libanu.”
    16 października 2017 r. wieczorem prawie nie doszło do arabskiego linczu na 2 Żydach w pobliżu Lwiej Bramy na Starym Mieście w Jerozolimie. Interweniowali policjanci, którzy aresztowali kilku Arabów.

16 października 2017 r. wysoki urzędnik Autonomii Palestyńskiej, Nazmi Muhanna, został wysłany, aby po raz pierwszy oficjalnie odwiedzić Strefę Gazy po podpisaniu porozumienia o pojednaniu Hamasu z Fatahem. Muhanna powiedział, że został wysłany przez Mahmouda Abbasa, aby „zrobić pierwszy krok w umowie pojednania i przejąć przejścia graniczne”.
    16 października 2017 r. specjalny wysłannik Białego Domu Jason Greenblatt spotkał się w Ramallah z palestyńskim premierem Rami Hamdallah. Rozmowa dotyczyła pojednania Autonomii Palestyńskiej z Hamasem. Hamdallah zaapelował do Stanów Zjednoczonych, aby wezwały Izrael do powstrzymania budownictwa w Judei i Samarii.
    16 października 2017 r. wojskowa administracja na terytoriach wydała decyzję zezwalającą na budowę 31 nowych żydowskich mieszkań w Hebronie w Judei. Jest to pierwsze takie zezwolenie od dziesięcioleci. Minister obrony Avigdor Liberman pochwalił tą decyzję. „Mam osobiste zobowiązania względem żydowskiej społeczności w Hebronie i w ogóle względem całej społeczności w Judei i Samarii, i działamy odpowiedzialnie w celu wzmocnienia osadnictwa. Robimy to mądrze pomimo ciągłej presji i zarzutów. Hebron jest jednym z filarów naszego istnienia jako narodu i państwa, a jego budowa jest realizacja wizji syjonistycznej.” Zezwolenie dotyczy utworzenia żydowskiej dzielnicy Hezekiasz w Hebronie.
    16 października 2017 r. arabskie władze miasta Hebron zapowiedziały, że odwołają się do Sądu Najwyższego przeciwko decyzji zezwalającej na budowę nowego żydowskiego osiedla w mieście.

16 października 2017 r. egipskie media poinformowały, że izraelskie drony przeprowadziły na Półwyspie Synaj atak na grupę ISIS, zabijając palestyńskiego terrorystę Zaher Abu Sitta, który pochodził ze Strefy Gazy. Izraelskie drony miały w nocy zaatakować cele terrorystyczne w rejonie Rafah i Szejk Zweid na północy Synaju.
    16 października 2017 r. rano syryjska bateria rakiet przeciwlotniczych SA-5 wystrzeliła dwie rakiety w stronę izraelskich samolotów lecących nad południowym Libanem. Do incydentu doszło w rejonie Baalbek. Żaden samolot nie został trafiony. Prowadziły one rutynową misję rekonesansową nad pograniczem libańsko-syryjskim. W odpowiedzi izraelski myśliwiec F-16 zrzucił cztery bomby i zniszczył syryjską wyrzutnię rakiet. Zniszczona bateria wraz ze stacją radarową znajdowała się w odległości 50 km od Damaszku. Wcześniej Izrael porozumiał się z Rosją, w celu koordynacji działań wojskowych nad Syrią.
    16 października 2017 r. nowy izraelski samolot pasażerski linii El Al, Boeing 787-9 Dreamliner został rano uziemiony w Londynie przed wylotem do Izraela (lot 4X-EDA), powodu pęknięcia w jednym z okien samolotu. Z powodu naprawy odlot został opóźniony o 3 godziny.

17 października 2017 r. premier Benjamin Netanjahu i minister obrony Avigdor Liberman spotkali się w Jerozolimie z rosyjskim ministrem obrony Sergejem Szojgu. Spotkanie skoncentrowało się wyłącznie na sytuacji w Syrii. Netanjahu powiedział, że Izrael nie będzie tolerował żadnej irańskiej obecności w pobliżu północnej granicy Izraela. "Iran musi zrozumieć, że Izrael nie pozwoli na to." Omówiono także kwestie umowy nuklearnej z Iranem.
    17 października 2017 r. gabinet bezpieczeństwa zdecydował, że Izrael nie będzie prowadzić żadnych negocjacji z Autonomią Palestyńską, która jest w porozumieniu z organizacją terrorystyczną Hamas. "Zgodnie z wcześniejszymi decyzjami izraelski rząd nie będzie prowadzić negocjacji dyplomatycznych z rządem palestyńskim, który obejmuje organizację terrorystyczną Hamas, która wzywa do zniszczenia Izraela. Negocjacji nie będzie dopóki nie zostaną spełnione następujące warunki: (1) Hamas uzna państwo Izrael i zerwie z terroryzmem, zgodnie z warunkami Kwartetu; (2) Hamas zostanie całkowicie rozbrojony; (3) Hamas musi zwrócić ciała zabitych izraelskich żołnierzy; (4) Autonomia Palestyny musi sprawować pełną kontrolę nad bezpieczeństwem w Strefie Gazy, w tym nad przejściami granicznymi i zapobiegać przemytowi; (5) Autonomia Palestyńska będzie nadal działać przeciwko infrastrukturze terrorystycznej Hamasu w Judei i Samarii; (6) Hamas zerwie więzi z Iranem; (7) fundusze i sprzęt humanitarny będą docierać do Strefy Gazy tylko za pośrednictwem Autonomii Palestyńskiej i mechanizmów, które zostały ustanowione w tym celu."
    17 października 2017 r. wiceminister spraw zagranicznych Tzipi Hotovely pochwaliła decyzję gabinetu bezpieczeństwa o nie prowadzeniu negocjacji z Palestyńczykami, o ile są związani z organizacją terrorystyczną Hamas. "Autonomia Palestyny wybiera terroryzm nad pokojem, a to ma swoją cenę. Nie da się kontynuować swojej podwójnej gry, próbując osiągnąć międzynarodową legitymizację i członkostwo w międzynarodowych organizacjach, a jednocześnie jednać się z morderczą grupą terrorystyczną. Świat musi zrozumieć, że palestyńskie partnerstwo z Hamasem nie jest tylko polityką, ale poparciem walki przeciwko egzystencji Izraela." Naftali Bennett powiedział, że "gabinet bezpieczeństwa przyjął strategiczną decyzję definiującą podstawowe warunki do rozpoczęcia negocjacji. Po tym jak Mahmoud Abbas połączył się z organizacją terrorystyczną, Izrael nie rozpocznie negocjacji dyplomatycznych, dopóki Hamas całkowicie się nie rozbroi. Palestyński rząd ufający Hamasowi, stał się narodowym rządem terrorystycznym. Izrael nie może prowadzić negocjacji z nimi. Hamas nieustannie kontynuuje planowanie zabijania Izraelczyków i kopie tunele terrorystyczne, które w zamyśle mają posłużyć do zniszczenia Izraela. Hamas podpisał porozumienie pojednawcze z Autonomią Palestyńską w celu oczyszczenia się, i cieszy się z legitymizacji, i wciąż wzmacnia się przeciwko nam. Wniosek jest jasny: Autonomia Palestyńska jest podmiotem terrorystycznym. Nie wolno nam z nimi negocjować, nie możemy uczynić żadnych gestów dopóki nie zostaną spełnione następujące warunki: izraelscy obywatele i ciała izraelskich żołnierzy muszą zostać zwrócone, Hamas musi się całkowicie rozbroić i przyjąć warunki Kwartetu."

17 października 2017 r. koordynator działań rządowych na terytoriach gen. Joav Mordechai, we współpracy z dowódcą marynarki wojennej gen. Eli Szarvitem i szefem Dowództwa Południowego gen. Ejal Zamirem, zezwolili na rozszerzenie obszaru połowów przy południowej części Strefy Gazy - z sześciu do dziewięciu mil morskich w okresie połowów na przełomie października i grudnia. Podkreślono, że decyzja ma na celu zwiększenie zasięgu połowów w Strefie Gazy, gdyż rybołówstwo jest ważnym środkiem utrzymania mieszkańców strefy.
    17 października 2017 r. władze administracyjnie zatwierdziły plan budowy 300 nowych mieszkań w osiedlu żydowskim Beit El w Samarii, 464 mieszkań w osiedlu Kfar Etzion w Judei i 60 mieszkań w osiedlu Negohot w Judei.

17 października 2017 r. w nocy zaczął tonąć statek pomiarowy należący do Israel Electric Company, który prowadził prace przy złożach gazu ziemnego na Morzu Śródziemnym. Po nadaniu sygnału SOS dopłynął do niego statek zabezpieczający izraelską platformę wydobywczą. Uratowano dwóch członków załogi statku, zanim on się przewrócił i zatonął. Zostali oni bezpiecznie ewakuowani do Nahal Hadera.

 

--------------------------------------------------

Materiały opracowywane na podstawie serwisów informacyjnych: PAP, AP, Haaretz, Jerusalem Post, Arutz Sheva.

--------------------------------------------------

    CIĄG DALSZY HISTORII: Aktualności z Izraela


Na poczatek
  Izrael Kultura Historia Turystyka Pomoc duchowa Żydzi w Polsce Czasy i Fakty

Copyright © 2017 by Gedeon