KWIECIEŃ -  CZERWIEC 2013 r.



  -  HISTORIA
      -  styczeń-marzec 2013 r.
 - kwiecień-czerwiec 2013 r.
      -  lipiec-wrzesień 2013 r.





 

 

1 kwietnia 2013 r. minister edukacji Hamasu w Strefie Gazy, Osama Mazini poinformował, że w życie weszła przyjęta 10 lutego ustawa zakazująca "normalizacji więzi z syjonistycznym okupantem." Artykuł 46 ustawy wprowadza "zakaz mieszania studentów obu płci w placówkach oświatowych po wieku 9 lat i zakazuje feminizowania szkół." Uczennice w Strefie Gazy będą musiały obowiązkowo nosić pełne religijne zakrycie ciała i głowy.

2 kwietnia 2013 r. skazany na dożywotnie więzienie, chory na raka Palestyńczyk, który przebywał w izraelskim więzieniu, zmarł w szpitalu w wieku 64 lat. Abu Hamdije został aresztowany w 2002 r. i skazany na dożywocie za próbę samobójczego zamachu terrorystycznego w pełnej ludzi kawiarni w Jerozolimie (bomba nie wybuchła - byłoby co najmniej 50 ofiar). Izraelskie służby penitencjarne podkreśliły w komunikacie, że ze względu na pogorszenie stanu zdrowia więźnia procedura zwolnienia Palestyńczyka była w toku, ale nie została ukończona. Jak zapewniono, w szpitalu był dobrze traktowany.
    2 kwietnia 2013 r. po ogłoszeniu informacji o śmierci palestyńskiego więźnia, setki palestyńskich więźniów rozpoczęły protest w izraelskich więzieniach. Rzeczniczka izraelskiej służby więziennej Siwan Weizman powiedziała, że stwierdzono niepokoje w kilku blokach więziennych, gdzie osadzeni łomoczą w drzwi cel i rzucają różnymi przedmiotami. W zamieszkach w więzieniu Ramon rannych zostało 6 funkcjonariuszy i 3 skazanych. Służby więzienne są przygotowane do interwencji.
    2 kwietnia 2013 r. Palestyńczycy wszczęli wieczorem zamieszki przy Bramie Damasceńskiej na Starym Mieście w Jerozolimie. Demonstranci protestowali przeciwko śmierci palestyńskiego więźnia. Izraelska policja użyła gazu łzawiącego do rozproszenia tłumu. Aresztowano 5 Palestyńczyków.
    2 kwietnia 2013 r. syryjski pocisk moździerzowy spadł popołudniem w rejonie Tel Fares na Wzgórzach Golan. Wieczorem ostrzelano izraelski patrol w rejonie Tel Hazaka. Izraelskie czołgi odpowiedziały ogniem, uzyskując bezpośrednie trafienie miejsca z którego strzelano.
    2 kwietnia 2013 r. palestyńscy terroryści wystrzelili wieczorem ze Strefy Gazy rakietę Qassam, która spadła na Negew.

2 kwietnia 2013 r. duże siły policyjne wkroczyły nad ranem do żydowskiej placówki osadniczej Esh Kodesz w Samarii. Przeprowadzono przeszukania domów, skonfiskowano znalezioną broń i aresztowano 5 osadników. W ostatnim czasie w rejonie tym doszło do licznych incydentów z mieszkańcami sąsiedniej arabskiej wioski Kusra. Policja prowadzi w tej sprawie postępowanie wyjaśniające okoliczności.
    2 kwietnia 2013 r. szef klubu palestyńskich więźniów w Ramallah, Kadura Fares, poinformował, że palestyński więzień Majsara Abu Hamdije zmarł na raka gardła, za co odpowiedzialność ponoszą władze Izraela, które "odmówiły zwolnienia go w celu leczenia". Według szacunków tej organizacji, broniącej praw palestyńskich więźniów w Izraelu, ok. 25 osadzonych choruje obecnie na raka.
    2 kwietnia 2013 r. palestyński przewodniczący Mahmoud Abbas oskarżył o śmierć palestyńskiego więźnia rząd Izraela. Wydano oficjalny komunikat: "Kancelaria prezydenta uważa, że rząd Netanjahu jest winny męczeństwa osadzonego w więzieniu izraelskiego okupanta."
    2 kwietnia 2013 r. palestyńscy terroryści wystrzelili popołudniem ze Strefy Gazy 2 pociski moździerzowe, które spadły po palestyńskiej stronie granicy.
    2 kwietnia 2013 r. Palestyńczycy wszczęli wieczorem zamieszki przy obozie uchodźców Jilazoun na północ od Ramallah w Samarii. Doszło do starć z izraelskimi żołnierzami, którzy użyli gazu łzawiącego i gumowych kul do rozproszenia tłumu.

3 kwietnia 2013 r. palestyńscy terroryści wystrzelili rano ze Strefy Gazy 2 rakiety Qassam, które spadły w otoczeniu miasta Sderot na Negewie.
    3 kwietnia 2013 r. minister obrony Mosze Jaalon powiedział, że "odpowiedzialność za wystrzelone rakiety z Gazy spoczywa na Hamasie. Nie pozwolimy na ostrzał rakietowy naszych cywili i naszych sił. Naszą polityką na Wzgórzach Golan jest, że nie ignorujemy ostrzały terytorium Izraela z Syrii, i bez względu, czy jest on przypadkowy czy nie, odpowiadamy ogniem."
    3 kwietnia 2013 r. około 4,5 tys. palestyńskich więźniów odmówiło rano przyjęcia śniadania w izraelskich więzieniach. Protest został zorganizowany w solidarności ze zmarłym palestyńskim więźniem.
    3 kwietnia 2013 r. Siły Obronne Izraela poinformowały, że piąta bateria systemu antyrakietowego Iron Dome uzyskała pełną sprawność operacyjną.

3 kwietnia 2013 r. izraelskie siły powietrzne zbombardowały w nocy obiekt terrorystyczny w Strefie Gazy. Był to odwet za wcześniejszy ostrzał terytorium Izraela.
    3 kwietnia 2013 r. grupa Palestyńczyków zaatakowała w nocy izraelski posterunek wojskowy przy osiedlu żydowskim Einav w Samarii. Pozycje izraelskie obrzucono kamieniami i koktajlami Mołotowa. Żołnierze odpowiedzieli ogniem, zabijając a Palestyńczyka. Podczas pościgu zabito drugiego napastnika i raniono kolejnego.

3 kwietnia 2013 r. stały palestyński obserwator przy ONZ, Riyad Mansour wystosował listy protestacyjne do sekretarza generalnego ONZ, Rady Bezpieczeństwa ONZ i Zgromadzenia Ogólnego ONZ w sprawie śmierci palestyńskiego więźnia chorego na raka. Mansour napisał, że Izrael odmówił mu prawa do odpowiedniego leczenia, oraz odmówił członkom rodziny odwiedzenie go w więzieniu.

4 kwietnia 2013 r. palestyńscy terroryści ostrzelali w nocy z moździerza ze Strefy Gazy tereny przygraniczne na Negewie.
    4 kwietnia 2013 r. minister energetyki Silvan Shalom powiedział, że w najbliższej przyszłości Izrael stanie się supermocarstwem energetycznym. "Ostatnio odkryte ogromne złoża gazu ziemnego pozwolą Izraelowi zaoszczędzić miliardy szekli i zmniejszyć rachunki za energię elektryczną o 40%. Wydobycie gazu umożliwi odejście od ropy naftowej przy produkcji prądu."
    4 kwietnia 2013 r. izraelska marynarka wojenna poinformowała, że planowane jest zakupienie 4 okrętów patrolowych za 760 mln USD. Okręty patrolowe będą mieć 1200 ton wyporności i uzbrojenie rakietowe zdolne przechwycić wrogie rakiety. Nowe okręty będą ochraniać pola wydobywcze gazu ziemnego Tamar i Lewiatan na Morzu Śródziemnym. Marynarka planuje także zakupić nowe samoloty UAV i statki bezzałogowe.

4 kwietnia 2013 r. Palestyńczycy ogłosili rano generalny strajk w Autonomii Palestyńskiej, protestując przeciwko śmierci palestyńskiego więźnia. Zamknięte były sklepy i prywatne warsztaty produkcyjne. Przed południem w wiosce Hamdiyeh odbył się pogrzeb zmarłego więźnia.
    4 kwietnia 2013 r. milicja Hamasu aresztowała w Gazie 2 członków grupy terrorystycznej Salafist, którzy odpowiadają za wystrzelenie ostatnich rakiet na terytorium Izraela. Jeden z zatrzymanych został zwolniony po kilku godzinach.
    4 kwietnia 2013 r. Palestyńczycy wszczęli zamieszki w licznych miejscach Samarii i Judei. Do starć doszło w Hebronie, oraz przy żydowskich osiedlach Migdal Oz i Efrat. Ranny został 1 izraelski policjant. W pobliżu Nablusu w Samarii uszkodzone zostały 2 żydowskie autobusy i samochód osobowy.
    4 kwietnia 2013 r. palestyński przewodniczący Mahmoud Abbas oskarżył Izrael o sprowokowanie zamieszek w Autonomii Palestyńskiej po śmierci więźnia chorego na raka w izraelskim więzieniu. "Izraelski rząd ponosi odpowiedzialność za skutki tych zdarzeń, które będą szkodzić amerykańskim wysiłkom na rzecz wznowienia negocjacji."

4 kwietnia 2013 r. egipska marynarka zatrzymała irański statek w odległości około 10 km od półwyspu Synaj. Statek przewoził 105 skrzyń z około 62 tys. sztuk broni oraz amunicję. Oficjalnie broń jest przeznaczona dla Togo, jednak Egipt wszczął dochodzenie wyjaśniające, czy nie miała ona trafić do grup terrorystycznych na półwyspie Synaj.

5 kwietnia 2013 r. Palestyńczycy wywołali popołudniem gwałtowne starcia w rejonie wioski Nabi Saleh w Samarii, oraz bloku żydowskich osiedli Gush Etzion i w Hebronie w Judei. Obrzucono kamieniami izraelskich żołnierzy, którzy odpowiedzieli gazem łzawiącym i gumowymi kulami.
    5 kwietnia 2013 r. Palestyńczycy wszczęli wieczorem zamieszki przy barierze granicznej w Strefie Gazy. Gdy naruszono zamkniętą przygraniczną strefę buforową, izraelscy żołnierze wezwali do zawrócenia, po czym otworzyli ogień. Ranny został 1 Palestyńczyk.

7 kwietnia 2013 r. minister Silvan Shalom spotkał się z wysłannikiem Kwartetu Bliskowschodniego, Tony Blairem. Shalom powiedział, że Autonomia Palestyńska wstrzymuje realizację projektów w dziedzinie współpracy regionalnej, między innymi w zakresie dostaw wody, energii elektrycznej i gazu. Powodem najczęściej są przyczyny polityczne. Tony Blair powiedział, że Kwartet Bliskowschodni powoła zespoły do wspierania współpracy między Izraelem a Autonomią Palestyńską, ponieważ realizacja tych projektów jest w interesie Palestyńczyków.
    7 kwietnia 2013 r. propalestyńscy hakerzy z grupy Anonymous zaatakowali, zgodnie z zapowiedzią, izraelskie portale internetowe. Udało im się jednak wyrządzić niewiele szkód. Hakerzy grozili wręcz "wykasowaniem Izraela z internetu" i zapowiadali największe w historii sieci uderzenie w pojedyncze państwo, ale ofiarą ich ataków padły jedynie mniejsze strony internetowe.
    7 kwietnia 2013 r. palestyńscy terroryści wystrzelili wieczorem ze Strefy Gazy 3 rakiety Qassam, które spadły na Negew. Alarmy zakłóciły obchody Dnia Pamięci Holocaustu.

7 kwietnia 2013 r. Sekretarz Stanu USA John Kerry spotkał się wieczorem w Ramallah z palestyńskimi przywódcami. Rozmowy dotyczyły możliwości wznowienia negocjacji izraelsko-palestyńskich. Mahmoud Abbas zgodził się kontynuować współpracę, dodał jednak, że najwyższym priorytetem przed wznowieniem rozmów pokojowych jest uwolnienie przez Izrael palestyńskich więźniów, zwłaszcza tych aresztowanych przed podpisaniem w 1993 r. Porozumienia Oslo. Abbas ponowił także żądania zamrożenia żydowskiego budownictwa w Samarii, Judei i we Wschodniej Jerozolimie, oraz zażądał aby premier Netanyahu przed wznowieniem negocjacji przedstawił dokładną mapę przyszłego państwa palestyńskiego.

7 kwietnia 2013 r. brytyjski dziennik "Guardian" poinformował, że syryjski rząd wycofał większość swoich oddziałów wojskowych ze Wzgórz Golan. Wycofani żołnierze zostali przeniesieni w pobliże Damaszku. Ich miejsce na Wzgórzach Golan zajęły islamskie grupy rebelianckie. Tymczasem międzynarodowe siły pokojowe UNDOF ze względów bezpieczeństwa wycofała większość swoich najlepszych oddziałów ze Wzgórz Golan.

8 kwietnia 2013 r. przed południem w Instytucie Jad Vashem rozpoczęły się uroczystości Dnia Pamięci Holocaustu. W uroczystości wzięli udział prezydent Shimon Peres, premier Beniamin Netanyahu oraz Sekretarz Stanu USA John Kerry. Netanyahu powiedział: "Mordercza nienawiść do Żydów, jaka towarzyszy historii naszego narodu, nie znikła, zastąpiła ją mordercza nienawiść do państwa żydowskiego. To, co uległo zmianie od czasów Holokaustu, to nasza determinacja i nasza zdolność do obrony nas samych." O godz. 10.00 w całym Izraelu zawyły syreny i stanął cały ruch uliczny.
    8 kwietnia 2013 r. Sekretarz Stanu USA John Kerry spotkał się popołudniem w Jerozolimie z palestyńskim premierem Salam Fayyadem. Rozmowy dotyczyły wznowienia negocjacji izraelsko-palestyńskich.
    8 kwietnia 2013 r. prezydent Shimon Peres spotkał się wieczorem z Sekretarzem Stanu USA John Kerry'm, który następnie zjadł kolację z premierem Netanyahu. Kerry powiedział, że Stany Zjednoczone będą stać przy Izraelu. "Kiedy prezydent Obama mówi, że zawsze istnieje możliwość militarnego ataku na Iran, to nie blefuje. Izrael ma w nas prawdziwego przyjaciela, trwałego sojusznika. Jestem zaszczycony, że składając wieniec w Jad Vashem podczas Dnia Holokaustu mogłem wyrazić solidarność z naszym najlepszym sojusznikiem."
    8 kwietnia 2013 r. szef narodowej cyber-obrony, dr Evyatar Matanya poinformował wieczorem, że wczorajszy atak hakerów przeciwko Izraelowi zakończył się ich niepowodzeniem. "Naruszone zostały tylko nisko zabezpieczone cywilne strony. Dzięki decyzji premiera z zeszłego roku o ustanowieniu grupy do obrony przed atakami hakerów, żywotne izraelskie strony internetowe, rządowe i sektora publicznego, zostały nienaruszone, oraz zgłoszono minimalne naruszenia zasobów. Cyber atak podczas operacji Filar Obrony był dużo bardziej skuteczny, ale teraz mamy silne środki odstraszające dla jakiejkolwiek działalności hakerskiej."

8 kwietnia 2013 r. Palestyńczycy obrzucili w nocy kamieniami żydowski samochód przy osiedlu Kedumim w Samarii. Samochód został uszkodzony.
    8 kwietnia 2013 r. palestyński terrorysta usiłował w nocy przenieść przez punkt kontrolny Huwara przy Nablusie materiały wybuchowe i zapalające. Izraelscy żołnierze zatrzymali zamachowca i przekazali materiały wybuchowe saperom.
    8 kwietnia 2013 r. Palestyńczycy wzniecili wieczorem zamieszki przy obozie uchodźców al-Aida w Betlejem w Judei. Obrzucono kamieniami izraelskich żołnierzy, którzy odpowiedzieli gazem łzawiącym i gumowymi kulami. Ranny został 1 Palestyńczyk.

8 kwietnia 2013 r. przewodniczący Konferencji Rabinów Europejskich, Pinchas Goldschmidt wezwał kraje Unii Europejskiej do ochrony tego kontynentu przed antysemityzmem. "We Francji za czasów prezydenta Hollande znowu widzimy rosnący antysemityzm, a na Węgrzech i w Grecji neonaziści znowu podnoszą głowy, a Europa ponownie milczy."
    8 kwietnia 2013 r. komisja ministerialna Ligii Arabskiej zebrała się w Kairze (Egipt) i dyskutowała nad sposobami ożywienia procesu pokojowego izraelsko-palestyńskiego. Sekretarz generalny Nabil al-Arabi powiedział: "Spotkanie odbyło się w celu omówienia misji arabskiej delegacji, która 29 kwietnia odiwedzi Waszyngton."

9 kwietnia 2013 r. palestyńscy terroryści zdetonowali w południe bombę przy przejeżdżającym izraelskim pojeździe wojskowym patrolującym granicę Strefy Gazy. Nikomu nic się nie stało.
    9 kwietnia 2013 r. premier Beniamin Netanyahu spotkał się w Jerozolimie z Sekretarzem Stanu USA John Kerry'm, który powiedział, że osiągnięto postęp w sprawie ożywienia procesu pokojowego. Netanyahu powiedział: "Jestem zdecydowany działać nie tylko w celu wznowienia procesu pokojowego z Palestyńczykami, ale do poważnego wysiłku, aby raz na zawsze zakończyć ten konflikt."
    9 kwietnia 2013 r. prezydent Shimon Peres spotkał się w Jerozolimie z kandayjskim ministrem spraw zagranicznych Johnem Bairg. Peres podziękował za poparcie Kanady i wyraził nadzieję, że Kanada nadal będzie zajmować takie stanowisko w sprawie Iranu.
    9 kwietnia 2013 r. sąd w Jerozolimie skazał urodzonego w USA żydowskiego ekstremistę Jacka Teitela na karę podwójnego dożywocia za zamordowanie dwóch Palestyńczyków i próbę zabójstwa. Aresztowano go w 2009 r. W styczniu br. sąd uznał go za winnego zabójstw z 1997 r. Skazany ma też wypłacić odszkodowania rodzinom swoich ofiar. Teitel zabijał, chcąc pomścić Izraelczyków, którzy zginęli z rąk Palestyńczyków. Próbował też m.in. dokonać zamachu bombowego na izraelskiego profesora reprezentującego ugodową postawę wobec Palestyńczyków.

10 kwietnia 2013 r. premier Beniamin Netanyahu spotkał się w Jerozolimie z kandayjskim ministrem spraw zagranicznych Johnem Bairg, który podkreślił "szczególną przyjaźń" łączącą Kanadę z Izraelem. "Dzisiaj Żydzi tak jak inne narody, są panami własnego losu w swoim suwerennym państwie żydowskim. Podobnie jak inne kraje, Izrael ma prawo do obrony samego siebie."
    10 kwietnia 2013 r. popołudniem doszło w Hajfie do poważnego wypadku samochodowego, w którym ciężarówka staranowała kilka samochodów osobowych. Zginęło 6 osób, a 18 zostało rannych. Policja poinformowała, że prawdopodobnie przyczyną wypadku było przekroczenie prędkości oraz lekkomyślna jazda przez kierowcę ciężarówki. Samochód był także przeładowany.
    10 kwietnia 2013 r. palestyński więzień zmarł wieczorem w szpitalu w Tel Awiwie. Odsiadywał on wyrok za zamordowanie żony w więzieniu Eshel w Beer Szewie i przechodził leczenie w Centrum Medycznym Sourasky.

10 kwietnia 2013 r. palestyński premier Salaam Fayyad podał się wieczorem do dymisji. Jako przyczynę swojej decyzji podał głęboki spór między nim a palestyńskim przewodniczącym Mahmoudem Abbasem.

10 kwietnia 2013 r. ONZ opublikowało raport ostrzegający o rozprzestrzenianiu się broni z Libii w całej Północnej Afryce, Strefie Gazy i Syrii. Udowodniono transfery broni libijskiej do licznych grup terrorystycznych. W handlu bronią brało udział co najmniej 12 państw. Zbrojne grupy w Libii znajdują się poza jakąkolwiek kontrolą i systematycznie umacniają swoje pozycje.
    10 kwietnia 2013 r. rodzina zmarłej brytyjskiej premier Margaret Thatcher zaprosiła premiera Beniamina Netanyahu na uroczystości pogrzebowe, które odbędą się w środę w Londynie (Wielka Brytania).

11 kwietnia 2013 r. izraelscy żołnierze podjęli rano próbę aresztowania poszukiwanego Palestyńczyka w Hebronie, w Judei. Palestyńczyk wyrwał jednemu z żołnierzy broń i otworzył ogień raniąc 2 żołnierzy. Pozostali żołnierze odpowiedzieli ogniem i zatrzymali rannego Araba.
    11 kwietnia 2013 r. wieczorem doszło do starć żydowskich osadników z Palestyńczykami przy osiedlu Ofra w Samarii. Obie strony obrzuciły się kamieniami. Ranny został 1 Palestyńczyk. Strony rozdzielili przybyli na miejsce izraelscy żołnierze.

12 kwietnia 2013 r. prezydent Shimon Peres powiedział: "Nie mam wątpliwości, że jeśli rozmowy dyplomatyczne z Iranem nie powiodą się i Teheran nie zatrzyma rozwoju programu nuklearnego, to prezydent USA Barack Obama przeprowadzi atak wojskowy na Iran. Zapobiegnięcie zdobycia przez Iran broni jądrowej jest nie tylko w izraelskim zainteresowaniu, ale jest globalne i w czołówce amerykańskich zainteresowań."
    12 kwietnia 2013 r. grad pocisków spadł wieczorem przy izraelskim posterunku obserwacyjnym na Wzgórzach Golan. Izraelska artyleria odpowiedziała rakietą Tammuz, uzyskując bezpośrednie trafienie w miejsce z którego strzelano po stronie syryjskiej.

12 kwietnia 2013 r. doszło do palestyńskich demonstracji w rejonie wiosek Silwad, Nabi Saleh, Kadum, Bil?lin i Na?alin. Doszło do starć z izraelskimi siłami bezpieczeństwa. W rejonie Hebronu i wioski Bil?lin rannych zostało 2 izraelskich żołnierzy.

12 kwietnia 2013 e. egipskie siły bezpieczeństwa przejęły 250 kg materiałów wybuchowych ukrytych w jaskini w pobliżu El-Arish na półwyspie Synaj. Trzy skrzynie oraz amunicja i 8 min przeciwpancernych były przygotowane do przemytu do Strefy Gazy.
    12 kwietnia 2013 r. grupa 110 ze 150 jordańskich parlamentarzystów wezwała do uwolnienia terrorysty Ahmeda Daqamesha, który 13 marca 1997 r. zamordował siedmiu izraelskich studentów podczas wycieczki szkolnej na wyspę pokoju w Naharayim przy granicy z Jordanią. Daqamesh był jordańskim żołnierzem, i otworzył wówczas ogień do izraelskiej wycieczki zabijając 7 osób i raniąc 6 innych. Został skazany przez jordański sąd na dożywocie. Daqamesh powiedział, że nie popełnił żadnego przestępstwa i powinien być zwolniony z więzienia, ponieważ po prostu wypełnił swój narodowy i religijny obowiązek zabijając Żydów.

14 kwietnia 2013 r. popołudniem w całym kraju rozpoczęły się różnego rodzaju uroczystości z okazji Dnia Pamięci Poległych w Wojnach Izraela. Rodziny i przyjaciele odwiedzają groby poległych żołnierzy i ofiar terroryzmu. Wieczorem o godz. 20.00 odezwały się syreny w całym kraju. Wiele osób zatrzymało samochody, a piesi stawali na baczność. Liczba poległych Izraelczyków w służbie wojskowej wynosi 23 085, z których nieznane jest miejsce pochówku 555 żołnierzy. Liczba tych, którzy zginęli w atakach terrorystycznych wynosi 2 493, w tym 120 obcokrajowców. W wyniku ataków terrorystycznych pozostało 2 848 sierot, 976 rodziców w żałobie oraz 799 wdów. W minionym 2012 roku do listy poległych żołnierzy dodano 92 nazwiska, w tym 37 żołnierzy, 12 funkcjonariuszy służb bezpieczeństwa i 43 weteranów lub żołnierzy rezerwy. W minionym roku zginęło także w atakach terrorystycznych 10 cywilów. Premier Netanyahu powiedział: "Istniejemy dzięki izraelskim bojownikom, którzy zaciągnęli się do walki o nasze istnienie, dzięki tym, którzy przeżyli izraelskie kompanie, i tym, którzy polegli. Dzisiejsze zagrożenia dla Izraela są większe niż w przeszłości, ale Siły Obronne Izraela i oddziały bezpieczeństwa są silniejsze niż kiedykolwiek. Będziemy dążyć do pokoju z naszymi sąsiadami i nieustraszenie zabezpieczać przyszłość Izraela."
    14 kwietnia 2013 r. Centralne Biuro Statystyczne poinformowało, że ludność Izraela wynosi 8 018 000 ludzi, z czego 6 042 000 Żydów (75,3% populacji), a 1 658 000 Arabów (20,7% populacji). W ciągu roku czasu (od ostatniego Dnia Niepodległości) urodziło się 163 tys. dzieci, zmarło 41 tys. osób, a 19,5 tys. nowych imigrantów przyjechało do Izraela.

14 kwietnia 2013 r. izraelscy żołnierze wkroczyli w nocy do wioski Anta w Samarii, gdzie aresztowano 12 poszukiwanych Palestyńczyków. Podczas operacji żołnierze zostali obrzuceni kamieniami i koktajlami Mołotowa przez Palestyńczyków.
    14 kwietnia 2013 r. Siły Obronne Izraela wprowadziły wieczorem blokadę terytoriów Autonomii Palestyńskiej na czas świąt Dnia Pamięci Poległych w Wojnach Izraela oraz Dnia Niepodległości.

15 kwietnia 2013 r. premier Beniamin Netanyahu podczas uroczystości poświęconej pamięci ofiar ataków terrorystycznych, na Górze Herzla w Jerozolimie powiedział, że metody stosowane przez terrorystów ulegają zmianie, ale ich celem pozostaje zabijanie, zastraszanie i osłabianie bezpieczeństwa Izraela. Netanyahu podkreślił, że Izrael będzie ścigał i atakował terrorystów, aż ich pokona. "Moim pocieszeniem, naszym pocieszeniem, jest to, że nasi synowie i córki, matki i ojcowie, bracia i siostry nie polegli na darmo. To dzięki nim jesteśmy wolnymi ludźmi w naszym własnym kraju."
    15 kwietnia 2013 r. wieczorem na Górze Herzla w Jerozolimie odbyła się uroczystość z okazji 65. Dnia Niepodległości Izraela. W uroczystości wzięli wszyscy najważniejsi politycy państwa.

16 kwietnia 2013 r. z okazji Dnia Niepodległości w całym kraju otwarte były bazy wojskowe. Odbyła się tradycyjna parada lotnicza, a tysiące Izraelczyków spędzało wolny czas w parkach i rezerwatach przyrody.

16 kwietnia 2013 r. Palestyńczycy wszczęli popołudniem zamieszki przy miejscowości Abu Dis na wschód od Jerozolimy. Ranny został 1 izraelski żołnierz.

17 kwietnia 2013 r. islamscy terroryści z grupy Salafi wystrzelili rano 3 rakiety Grad z egipskiego półwyspu Synaj. Dwie rakiety spadły na teren zabudowany miasta Ejlat, a trzecia na teren otwarty przy mieście. Ststem antyrakietowy Iron Dome wykrył rakiety i ogłosił alarm. Nie wystrzelono jednak rakiet i nie zestrzelono nadlatujących rakiet Grad. Na kilka godzin ze względów bezpieczeństwa zamknięto lotnisko w Ejlacie.

17 kwietnia 2013 r. premier Beniamin Netanyahu wziął udział w Londynie w pogrzebie zmarłej brytyjskiej premier Margaret Thatcher.
    17 kwietnia 2013 r. premier Beniamin Netanyahu spotkał się w Londynie z brytyjskim premierem Davidem Cameron. Omówiono sposoby pogłębienia stosunków gospodarczych między oboma państwami, problematykę kryzysu w Syrii i perspektywy wznowienia negocjacji z Palestyńczykami. Netanyahu ostrzegł w wywiadzie dla BBC przed dostarczaniem broni syryjskim rebeliantom. Dodał, że Izrael może zablokować takie dostawy, by nie wpadły w niepowołane ręce.
    17 kwietnia 2013 r. jordański minister informacji Mohammad Momani poinformował, że Stany Zjednoczone planują rozmieszczenie 200 swoich żołnierzy w Jordanii. "Rozmieszczenie wojsk jest częścią amerykańsko-jordańskiej współpracy wojskowej w celu wzmocnienia sił zbrojnych w Jordanii w związku z pogarszającą się sytuacją w Syrii."

18 kwietnia 2013 r. minister obrony wewnętrznej Gilad Erdan wezwał do przeniesienia zbiornika stokażowego amoniaku z Ejlatu z dala od skupisk ludności w głąb pustyni Negew. Propozycję argumentował dzisiejszym wybuchem w zakładzie produkującym nawozy sztuczne w Teksasie (USA) i zagrożeniem Ejlatu ostrzałem rakietowym. "Materiały niebezpieczne w sąsiedztwie ludności to tykająca bomba. Naszym obowiązkiem jest inwestowanie niezbędnych środków z budżetu i przeniesienie niebezpiecznych materiałów z dala od gęsto zaludnionych obszarów."
    18 kwietnia 2013 r. minister bezpieczeństwa wewnętrznego Icchak Aharonowicz powiedział, że izraelskie siły bezpieczeństwa informowały Egipt o możliwości ostrzału rakietowego Izraela z półwyspu Synaj. "Regularnie przekazujemy informacje Egiptowi, tak jak to zrobiliśmy w tym przypadku. Nie widzieliśmy żadnych działań przeciwdziałających. Sprawdzamy dlaczego nie przechwycono rakiet, a Egipcjanie sprawdzają dlaczego nie powstrzymano zamachowców."
    18 kwietnia 2013 r. pełnomocnik państwa poinformował, że Palestyńczycy mieszkający w dzielnicach Jerozolimy - Tzur Baher i Hado'ar - otrzymają izraelskie obywatelstwo. Otrzymają uprawnienia do głosowania, ubezpieczeń społecznych, opieki zdrowotnej i innych świadczeń dostępnych dla izraelskich obywateli. Prokuratura państwowa przeprowadziła dochodzenie na podstawie kilku skarg arabskich mieszkańców tych osiedli, i orzekła, że Arabowie ci od wielu lat żyją w Izraelu, pracują i przestrzegają izraelskie prawo. Zgromadzone wnioski były wystarczające dla prokuratury, że wyciągnęła wnioski i wskazała na zasadność przyznania izraelskiego obywatelstwa.

18 kwietnia 2013 r. szef izraelskiej policji, komisarz Johanan Danino spotkał się w Nowym Jorku ze swoim odpowiednikiem, Kelly Raymond. Podpisano porozumienie o powołaniu izraelsko-amerykańskiego łączonego zespołu policji do walki z cyber-przestępczością.

19 kwietnia 2013 r. palestyńscy terroryści wystrzelili w nocy ze Strefy Gazy 2 rakiety Qassam, które spadły na Negew.

19 kwietnia 2013 r. Palestyńczycy z wioski Silwad starli się popołudniem z żydowskimi osadnikami z placówki osadniczej Netzach Binyamin w Samarii. Ranny został 1 osadnik. Przybyli na miejsce izraelscy żołnierze rozdzielili obie strony.

20 kwietnia 2013 r. Departament Stanu USA opublikował raport o stanie przestrzegania praw człowieka na świecie. Raport skrytykował Izrael za dyskryminację praw kobiet, Arabów, Etiopczyków, oraz za złe traktowanie uchodźców i osób ubiegających się o azyl. Według raportu jednym z najbardziej palących problemów jest "instytucjonalna i społeczna dyskryminacja arabskich obywateli, w szczególności w zakresie równego dostępu do edukacji i zatrudnienia." Raport oskarżył Izrael o nadmierne używanie siły podczas aresztowania i przesłuchań Palestyńczyków, oraz o surowe warunki i przeludnienie więzień. Inne zarzuty dotyczyły "ograniczenia wolności słowa, zgromadzeń, zrzeszania się oraz surowe ograniczenia w swobodzie poruszania się Palestyńczyków."
    20 kwietnia 2013 r. Pentagon poinformował, że Stany Zjednoczone zainwestują ponad 220 mln USD w rozwój systemu antyrakietowego Iron Dome w 2014 r.

21 kwietnia 2013 r. palestyńscy terroryści wystrzelili w nocy ze Strefy Gazy rakietę Qassam, która spadła na Negew.
    21 kwietnia 2013 r. pracownicy linii lotniczych El Al, Arkia i Israir rozpoczęli rano strajk przeciwko wejściu w życie podpisanego przed rokiem przez rząd porozumienia z Unią Europejską "Otwarte Niebo". Obawiają się, że jego skutkiem będą masowe zwolnienia. Na mocy umowy zwiększa się liczbę połączeń lotniczych. Europejscy przewoźnicy będą mogli wykonywać loty do Izraela z dowolnego miejsca w Unii Europejskiej, a izraelskie linie lotnicze będą mogły swobodnie operować na całym unijnym rynku. Całkowita liberalizacja rynku nastąpi jednak dopiero w 2017 roku.
    21 kwietnia 2013 r. premier Beniamin Netanyahu oświadczył, że Izrael symbolicznie wyrysuje wyraźną linię na piasku dla terrorystów ze Strefy Gazy i półwyspu Synaj, po której przekroczeniu zapłacą wysoką cenę. Premier podkreślił, że sprawcy ostatniego ostrzału rakietowego Ejlatu zapłacą za to.
    21 kwietnia 2013 r. dowództwo obrony wewnętrznej rozpoczęło w Ejlacie 5-dniowe ćwiczenia, które obejmują sprawdzenie funkcjonowania wszystkich służb ratowniczych w mieście, współdziałanie sił bezpieczeństwa, a także dostępność i sprawność schronów publicznych. Poinformowano także, że wszystkie izraelskie samoloty pasażerskie lądujące w Ejlacie będą musiały być uzbrojone w obronne systemy antyrakietowe.
    21 kwietnia 2013 r. prezydent Shimon Peres, premier Beniamin Netanyahu i minister obrony Mosze Jaalon spotkali się w południe w Jerozolimie z Sekretarzem Obrony USA Chuck Hagelem. Omówiono sytuację w Syrii, problematykę irańskiego programu jądrowego oraz stosunki obronne między Stanami Zjednoczonymi i Izraelem. Hagel prawdopodobnie przedstawił amerykańską propozycję sprzedaży zaawansowanego technologicznie uzbrojenia do Izraela, Arabii Saudyjskiej i Zjednoczonych Emiratów Arabskich. Izrael ma kupić nowe rakiety, radary, samoloty transportowe oraz samoloty-cysterny. Hagel podkreślił, że sprzedaż broni będzie wyraźnym sygnałem dla Iranu. Planowany budżet Stanów Zjednoczonych przewiduje zwiększenie pomocy wojskowej dla Izraela do rekordowej sumy 3,4 mld USD. Hagel podkreślił prawo Izraela do samoobrony i podkreślił, że użycie siły militarnej pozostaje zawsze ostatecznym rozwiazaniem.

21 kwietnia 2013 r. sekretarz stanu USA John Kerry spotkał się w Stambule z palestyńskim przewodniczącym Mahmoudem Abbasem. Rozmowa dotyczyła wznowienia negocjacji palestyńsko-izraelskich.
    21 kwietnia 2013 r. francuski dziennik Le Figaro napisał, że Jordania otworzy swoją przestrzeń powietrzną dla izraelskich samolotów bezzałogowych do misji zwiadowczych nad Syrią. Porozumienie w tej sprawie miał zawrzeć premier Netanyahu z królem Abdullahem II.

22 kwietnia 2013 r. minister obrony Mosze Jaalon spotkał się z Sekretarzem Obrony USA Chuck Hagelem. Omówiono problematykę irańskiego programu jądrowego. Jaalon powiedział, że Izrael woli dyplomatyczne rozwiązania, ale jeśli będzie potrzeba wybierze rozwiązanie militarne. Hagel podkreślił, że Izrael ma prawo do obrony. Omawiają problematykę wojny domowej w Syrii, Jaalon potwierdził, że Izrael stał za nalotem przeprowadzonym w styczniu b.r. na konwój z bronią syryjską przewożoną dla libańskiego Hezbollahu. Minister powiedział, że Izrael nie pozwoli, aby zaawansowane bronie wpadły w ręce Hezbollahu. "Kiedy przekroczyli czerwoną linię, zadziałaliśmy."
    22 kwietnia 2013 r. pracownicy linii lotniczych El Al, Arkia i Israir kontynuowali od rana strajk. Strajk zawieszono wieczorem, po tym, jak rząd ogłosił gwarancje zwiększenia do 80% finansowania głównych izraelskich linii lotniczych.

23 kwietnia 2013 r. premier Beniamin Netanyahu spotkał się rano w Jerozolimie z Sekretarzem Obrony USA Chuck Hagelem. Omówiono problematykę irańskiego programu jądrowego. Netanyahu powiedział: "Izrael docenia głębokie wsparcie Stanów Zjednoczonych - wsparcie militarne i bezpieczeństwa. Odzwierciedla to silny sojusz między naszymi dwoma krajami i obronę naszych wspólnych interesów oraz naszych wspólnych wartości. Te wartości i interesy nigdzie nie są bardziej zakwestionowane niż przez ugrupowania terrorystyczne zaopatrywane przez Iran w zaawansowane bronie, i również przez próbę Iranu uzbrojenia się w broń nuklearną. Jest to wyzwanie, którego Izrael nie może zaakceptować. Prezydent Obama wielokrotnie mówił, że Izrael musi być w stanie samodzielnie się bronić w przypadku jakiegokolwiek zagrożenia."
    23 kwietnia 2013 r. szef wydziału badań i analiz izraelskiego wywiadu wojskowego, generał brygady Itai Brun powiedział, że syryjska armia użyła broni chemicznej w walkach w Syrii, najprawdopodobniej sarinu. "Zgodnie z naszym rozumieniem, reżim użył śmiercionośnej broni chemicznej w kilku przypadkach."
    23 kwietnia 2013 r. szef wydziału planowania armii, gen. Nimrod Sheffer powiedział, że w wyniku cięć wydatków budżetu na obronność nastąpiło zmniejszenie liczebności i efektywności Sił Obronnych Izraela. "W porównaniu do stanu sprzed 30 lat korpusy są o połowę mniejsze. Około 70% z 700 tys. żołnierzy to rezerwiści. Mamy tylko 3-5% żołnierzy zawodowych, co jest bardzo niskim stanem w porównaniu do sił zbrojnych innych narodów. Jest mniej żołnierzy i czujemy to w codziennych działaniach. Jest za mało jednostek informatycznych, jest za mało baterii Iron Dome. Trend ten będzie się pogłębiać ... Upadek Syrii nie oznacza, że możemy sobie pozwolić na osłabienie zdolności bojowych armii. Obecnie nie możemy sobie pozwolić na długą kampanię wojskową, która będzie zawierać działania na terytorium wroga. Syria stanowi wyzwanie jakiego nie mieliśmy od 40 lat. Dzisiaj uruchomienie dywizji pancernej jest dużo bardziej kosztowne, niż było to 10 lat temu. Ponadto, jest dużo bardziej skomplikowanym trafić w wyrzutnie rakiet Scud, niż było to w przypadku trafienia samolotów MiG."
    23 kwietnia 2013 r. dyrektor Banku Izraela Stanley Fischer powiedział: "Izraelska gospodarka jest w doskonałym stanie, i cieszymy się, że się jeszcze polepsza. Od 30 lat poziom bezrobocia nie był tak niski."

23 kwietnia 2013 r. nieznani sprawcy podpalili w nocy 10 arabskich samochodów w wiosce Deir Jarir w Samarii. Na samochodach wymalowano anty-arabskie grafiti. Policja wszczęła dochodzenie i zatrzymała nieletniego żydowskiego osadnika, podejrzanego o podpalenia.

23 kwietnia 2013 r. egipski prezydent Mohamed Morsi powiedział, że dopóki nie zostanie osiągnięty pokój między Izraelem a Palestyńczykami, on nie odwiedzi Izraela, ani nie chce gościć izraelskich przywódców w Egipcie.

24 kwietnia 2013 r. premier Beniamin Netanyahu podczas specjalnej sesji Knesetu poświęconej rocznicy urodzin Theodora Herzla powiedział: "Jego główną gospodarczą wizją były sprawy socjalne, jak również edukacja i dobrobyt. Wierzył w przedsiębiorczość i świat biznesu. Również jestem za reformami i demontażem monopolów na rzecz publicznego dobra. Naszym programem jest urzeczywistnienie wizji założyciela Syjonizmu. Nasze propozycje reform poprawią konkurencję. Po naszej wielkiej rewolucji komórkowej i otworzeniu nieba, wkrótce zaproponujemy reformy na rzecz obniżenia cen samochodów, a następnie reformę portów, wraz z innymi mającymi na celu obniżenie ogólnych kosztów produkcji i usług. Zagrożenie strajkiem nie powstrzyma nas."

24 kwietnia 2013 r. popołudniem 2 Palestyńczyków usiłowało nielegalnie przekroczyć barierę bezpieczeństwa w pobliżu Dżenina w Samarii. Izraelscy żołnierze zatrzymali obu Arabów. Przy jednym z nich znaleziono ukryte dwa noże.
    24 kwietnia 2013 r. Palestyńczycy wszczęli wieczorem zamieszki przy żydowskim osiedlu Negohot w Judei. Przybyli na miejsce izraelscy żołnierze przywrócili porządek. Ranny został 1 żołnierz. Wcześniej w podobnym incydencie w pobliżu Tulkarem w Samarii, został ranny 1 izraelski żołnierz.

24 kwietnia 2013 r. ambasador Izraela w ONZ, Ron Prosor ostrzegł Radę Bezpieczeństwa ONZ przed dalszym postępem irańskiego programu nuklearnego. Prosor powiedział, że irański program nuklearny "pędzi do przodu z prędkością pociągu ekspresowego, a społeczność międzynarodowa próbuje go zatrzymać działaniami w tempie lokalnego autobusu."

25 kwietnia 2013 r. libański samolot bezzałogowy wleciał przed południem od strony Morza Śródziemnego w przestrzeń powietrzną Izraela. Izraelskie myśliwce F-16 zestrzeliły go w odległości 9 km od Hajfy. Premier Beniamin Netanyahu leciał wówczas helikopterem na północ kraju, i został ze względów bezpieczeństwa zmuszony do lądowania. Później powiedział, że "będziemy dalej czynić co niezbędne, aby chronić bezpieczeństwo obywateli Izraela".
    25 kwietnia 2013 r. wiceminister obrony Danny Danon powiedział wieczorem, że Izrael odpowie na lot libańskiego samolotu bezzałogowego w izraelskiej przestrzeni powietrznej. "Będzie reakcja Izraela. Widzieliśmy nasze zdolności do powstrzymywania Hezbollahu. Nadal widzimy przywódców Hezbollahu ukrywających się w schronach i nie ośmielających się podróżować po Libanie."
    25 kwietnia 2013 r. nad centralną częścią kraju zaobserwowano wieczorem meteoryt lecący w kierunku wschodnim. Meteoryt całkowicie spalił się przy wejściu w atmosferę ziemską.

25 kwietnia 2013 r. palestyńscy terroryści wrzucili wieczorem bombę domowej roboty na teren dziedzińca grobowca Racheli na przedmieściach Betlejem w Judei. Nikt nie odniósł obrażeń.

25 kwietnia 2013 r. izraelskie myśliwce przeleciały w południe nad południowym Libanem.

26 kwietnia 2013 r. Palestyńczycy wszczęli popołudniem zamieszki przy wiosce Nabi Saleh w Samarii i El-Aroub w Judei. Doszło do starć z izraelskimi żołnierzami, którzy w odpowiedzi na kamienie użyli gazu łzawiącego.

26 kwietnia 2013 r. libańskie media doniosły, że w południe izraelskie myśliwce przeleciały nad południowym Libanem.

27 kwietnia 2013 r. fala upałów była przyczyną licznych pożarów, jakie wybuchły w rejonie Rosz Haayin, Rishon LeZion i Hajfy. W niektórych rejonach straż pożarna wezwała mieszkańców do pozostania w domach. Interweniowały samoloty strażackie.

27 kwietnia 2013 r. palestyński przewodniczący Mahmoud Abbas wezwał Hamas do rozpoczęcia rozmów z al-Fatah w celu utworzenia rządu jedności narodowej.

28 kwietnia 2013 r. palestyńscy terroryści wystrzelili w nocy ze Strefy Gazy rakietę Qassam, która spadła na Negew.
    28 kwietnia 2013 r. premier Beniamin Netanyahu na rannym posiedzeniu rządu powiedział, że "Izrael nie będzie tolerował żadnego ostrzału rakietowego, nawet jeśli jest tylko sporadyczny. Nasz natychmiastowy odwet powinien jasno pokazać, że jesteśmy zdeterminowani, aby udaremnić każde zagrożenie dla bezpieczeństwa obywateli Izraela na wszystkich frontach."
    28 kwietnia 2013 r. w zakładzie karnym Maasiyahu wybuchł pożar. Podczas jego gaszenia rannych zostało 7 funkcjonariuszy służb więziennych, 3 strażaków i 1 skazany. Pożar wybuchł w stolarni na terenie więzienia.

28 kwietnia 2013 r. izraelskie siły powietrzne zbombardowały nad ranem ośrodki terrorystyczne i magazyny broni w południowej części Strefy Gazy. Był to odwet za wcześniejszy ostrzał rakietowy terytorium Izraela.
    28 kwietnia 2013 r. Palestyńczycy obrzucili popołudniem kamieniami żydowskich osadników w osiedlu Tel Romeda w Hebronie, w Judei. Przybyli na miejsce izraelscy żołnierze aresztowali 2 Palestyńczyków i 1 europejskiego turystę.

29 kwietnia 2013 r. palestyńscy terroryści wystrzelili w nocy ze Strefy Gazy rakietę Qassam, która spadła na Negew.

29 kwietnia w porcie Kiel w Niemczech odbyła się uroczystość inauguracji piątego izraelskiego okrętu podwodnego INS "Rahav".
    29 kwietnia 2013 r. Sekretarz Stanu USA, John Kerry spotkał się z najważniejszymi politykami Ligii Arabskiej. Katarski premier, Hamad Bin Jassim powiedział, że "pokój między Palestyńczykami i Izraelczykami ma strategiczne znaczenie dla państw arabskich." Jassim zgodził się, że porozumienie powinno być oparte na rozwiązaniu utworzenia dwóch państw, w oparciu o granice sprzed 4 czerwca 1967 r. W spotkaniu uczestniczył sekretarz generalny Ligii Arabskiej Nabil al-Arabi, egipski minister spraw zagranicznych Mohammed Kamel Amr, jego odpowiednik z Bahrajnu szejk Khaled bin Ahmed al-Khalifa oraz przedstawiciele Arabii Saudyjskiej, Libanu i Autonomii Palestyńskiej.

30 kwietnia 2013 r. Siły Obronne Izraela rozpoczęły rano obsadzanie opuszczonych wcześniej posterunków granicznych oraz baz wojskowych w północnej i południowej części Wzgórz Golan. Granica z Syrią przez wiele lat była uznawana za stosunkowo bezpieczną i z tego powodu wiele baz zostało opuszczonych. Obecność syryjskich rebeliantów przy granicy powoduje konieczność zwiększenia bezpieczeństwa tych odcinków granicy.
    30 kwietnia 2013 r. minister sprawiedliwości Cipi Livni powiedziała rano, że wczorajsze deklaracja premiera Kataru otwiera drogę do osiągnięcia porozumienia izraelsko-palestyńskiego w oparciu o granice sprzed 1967 r. Podkreśliła, że jest "to ważny komunikat i duża szansa."

30 kwietnia 2013 r. palestyński terrorysta zasztyletował rano Izraelczyka na punkcie kontrolnym przy żydowskim osiedlu Kfar Tappuah w Samarii. Izraelscy żołnierze postrzelili i aresztowali zamachowca.
    30 kwietnia 2013 r. izraelski samolot bezzałogowy rozbił się w przygranicznym rejonie Strefy Gazy. Izraelscy żołnierze wkroczyli do strefy i zebrali szczątki rozbitego samolotu. Przyczyną była awaria techniczna.

1 maja 2013 r. premier Beniamin Netanyahu powiedział, że konflikt izraelsko-palestyński nie dotyczy ziemi, ale samego faktu istnienia Izraela. Jako dowód wskazał wycofanie tysięcy żydowskich osadników ze Strefy Gazy, w zamian za co na Izrael zaczęły spadać rakiety. Netanyahu podkreślił, że Palestyńczycy nie chcą uznać Izraela jako ojczyzny narodowej Żydów. Pomimo to, Izrael nadal jest skłonny wznowić negocjacje pokojowe bez żadnych warunków wstępnych.

1 maja 2013 r. Palestyńczycy obrzucili wieczorem kamieniami żydowskie samochody w rejonie bloku osiedlu Gisz Etzion w Judei. Ranne zostały 2 Izraelki.

1 maja 2013 r. prezydent Szimon Peres spotkał się w Rzymie z włoskim premierem Enrico Letta. Później Peres spotkał się w Watykanie z papieżem Franciszkiem, któremu wręczył Biblię z wypisanym cytatem z Księgi Królów. Papież wręczył Peresowi złoty medal.
    1 maja 2013 r. UNIFIL opublikował raport informujący o zmniejszeniu liczby żołnierzy libańskiej armii na południu Libanu. Patrole UNIFIL coraz częściej napotykają na zablokowane drogi w pobliżu granicy z Izraelem, a posterunki obserwacyjne informują o zwiększeniu aktywności sił Hezbollahu w tym obszarze. Brak libańskich żołnierzy w patrolach UNIFIL doprowadza do coraz częstszych konfliktów i konfrontacji z siłami Hezbollahu.

2 maja 2013 r. minister sprawiedliwości Cipi Livni spotkała się z Sekretarzem Stanu USA Johny Kerry. Rozmowa dotyczyła problematyki ożywienia procesu pokojowego z Palestyńczykami.
    2 maja 2013 r. premier Beniamin Netanyahu powiedział, że gdyby osiągnął porozumienie pokojowe z Palestyńczykami, to chciałby w jego sprawie przeprowadzić w kraju referendum. "Jeśli osiągniemy porozumienie pokojowe z Palestyńczykami, chciałbym, by zostało one poddane pod referendum." W 2010 r. przyjęta została ustawa, zgodnie z którą decyzja w sprawie przekazania Syrii Wzgórz Golan, i Palestyńczykom Jerozolimy Wschodniej wymagałaby większości dwóch trzecich w parlamencie lub też, jeśli jej nie będzie - referendum. Byłby to warunek zawarcia wszelkich ewentualnych traktatów pokojowych z Syrią lub Palestyńczykami.
    2 maja 2013 r. palestyńscy terroryści wystrzelili wieczorem ze Strefy Gazy 2 rakiety Qassam, które spadły na Negew.

2 maja 2013 r. milicja Hamasu aresztowała w Strefie Gazy 6 członków radykalnej organizacji islamskiej Salafi, powiązanej z Al-Kaidą. Zostali oni oskarżeni o kradzież broni i ostrzał rakietowy Izraela. Hamas zezwolił oficerom egipskiego wywiadu przesłuchać aresztowanych salafitów.

2 maja 2013 r. minister obrony Mosze Ja'alon odwiedził Cypr i spotkał się ze swoim cypryjskim odpowiednikiem Fotis Fitiou. Rozmowy dotyczyły wspólnych interesów bezpieczeństwa. Ja'alon powiedział: "Chcemy zapewnić właściwe przygotowanie naszej marynarki wojennej do ochrony instalacji gazowych na Morzu Śródziemnym, i oczekujemy na współpracę Cypru w tej kwestii."
    2 maja 2013 r. libańskie media doniosły, że izraelskie samoloty wojskowe przeleciały nad południowym Libanem.

3 maja 2013 r. dowódca Dywizji Gazy, gen. Mickey Edelstein powiedział, że są prowadzone rozmowy z Hamasem, nie podał jednak żadnych szczegółów. "Nie chcemy wrócić do świata, w którym Izraelczycy mają 15 sekund na ucieczkę do schronów. Dziś Hamas i inne czynniki, pracują w Gazie aby powstrzymać ostrzał rakietowy. Nie zawsze udaje się to zrobić, i wszędzie tam, gdzie to się nie udaje - działają Siły Obronne Izraela." Eksperci wojskowi informują, że Hamas przeniósł większość swoich sił z linii frontu terroryzmu anty-izraelskiego na wewnętrzne egzekwowanie zarządzeń Hamasu w Strefie Gazy. Milicje Hamasu utrzymują porządek w Gazie i egzekwują prawo cywilne. Doszło także do kilku przypadków rozprawienia się z siłami radykalnych slafitów, którzy odpowiadają za najnowszy ostrzał rakietowy Izraela.

3 maja 2013 r. duże siły izraelskiej policji wkroczyły nad ranem do żydowskiej placówki osadniczej Mitzpeh Evyatar w Samarii. Ewakuowano jej mieszkańców i rozebrano struktury budowlane.
    3 maja 2013 r. Palestyńczycy wszczęli zamieszki przy wiosce Kadum w Samarii. Obrzucono kamieniami izraelskich żołnierzy, którzy odpowiedzieli gazem łzawiącym. Ranny został 1 żołnierz.

3 maja 2013 r. libański prezydent Michel Suleiman wezwał społeczność międzynarodową do wywarcia nacisku na Izrael, aby zaprzestał naruszać libańską przestrzeń powietrzną, co stanowi naruszenie Rezolucji Rady Bezpieczeństwa ONZ nr 1701.
    3 maja 2013 r. Finlandia i Dania podniosły status misji dyplomatycznej Autonomii Palestyńskiej do rangi ambasady.
    3 maja 2013 r. portal internetowy Google poinformował, że umieścił w swojej wyszukiwarce nazwę "Palestyna" zamiast dotychczasowej "terytoria palestyńskie". Krok ten poparto decyzją ONZ w sprawie statusu Autonomii Palestyńskiej.
    3 maja 2013 r. amerykański dziennik Wall Street Journal poinformował, że Pentagon zaprojektował najnowsze ciężkie bomby "niszczyciele bunkrów" w celu zniszczenia najsilniej ufortyfikowanych podziemnych instalacji jądrowych Iranu. Bomby mają zdolność precyzyjnego uderzenia w cel z bardzo dużej wysokości, co ma pozwolić na uniknięcie zagrożenia ze strony irańskiej obrony przeciwlotniczej. Wysoki amerykański urzędnik powiedział: "Mamy nadzieję, że nigdy nie będziemy musieli ich użyć. Ale jeśli będzie potrzeba, to zadziałamy."

4 maja 2013 r. przedstawiciel ministerstwa obrony Amos Gilad powiedział późnym wieczorem, że "syryjska broń chemiczna jest bezpieczna i znajduje się pod pełną kontrolą reżimu prezydenta Baszara al-Asada ... Problem z bronią chemiczną jest taki, że broń ta może zabić tych, którzy nie potrafią jej używać." Dodał, że jest to główny powód, dla którego libański Hezbollah stara się zdobyć syryjską broń konwencjonalną, np. rakiety.

4 maja 2013 r. żydowscy osadnicy z osiedla Talmon w Samarii zorganizowali wieczorem marsz przeciwko eskalacji arabskich ataków terrorystycznych w okolicy. Palestyńczycy obrzucili kamieniami marsz, raniąc 3 osadników żydowskich. Przybyli na miejsce izraelscy żołnierze rozdzielili obie strony, nie dopuszczając do eskalacji starć.

4 maja 2013 r. izraelskie samoloty zbombardowały w nocy magazyny rakiet dalekiego zasięgu, które miały być przewiezione z Syrii do libańskiej organizacji Hezbollah. W ciągu dnia izraelskie samoloty przeprowadziły kilka symulowanych nalotów na cele w południowym Libanie.

5 maja 2013 r. premier Beniamin Netanyahu zwołał specjalne posiedzenie gabinetu rządowego z okazji zbliżającego się Dnia Jerozolimy. Premier powiedział: "Jerozolima dynamicznie rozwija się we wszystkich dziedzinach: edukacji, kulturze, sportu, transporcie, turystyce, nauce i medycynie. Jerozolima zmienia się w nowoczesną metropolię bardzo silnie związaną z przeszłością i bardzo obiecującymi perspektywami rozwoju w przyszłości." Rząd przyjął pakiet decyzji w sprawie dalszego rozwoju Jerozolimy, zezwalając na utworzenie nowych uczelni, ułatwiając procedury nabywania ziemi pod rozbudowę kampusów akademickich i muzeów. Podjęto także decyzję o budowie dużego centrum rozrywki i rozbudowie kilku dzielnic miasta.
    5 maja 2013 r. Siły Obronne Izraela zamknęły popołudniem przestrzeń powietrzną nad północną częścią kraju dla lotów cywilnych. Ze względów bezpieczeństwa przestrzeń powietrzną na północ od Hajfy ogłoszono strefą zamkniętą dla cywilnych lotów. Siły Obronne Izraela przeniosły 2 baterie systemu antyrakietowego Iron Dome na północ kraju (w rejon Hajfy i Safedu). Na południu kraju pozostały 3 baterie, w tym jedna chroniąca Ejlat.
    5 maja 2013 r. ministerstwo spraw zagranicznych poinformowało o podwyższeniu poziomu bezpieczeństwa we wszystkich izraelskich placówkach dyplomatycznych i ambasadach na świecie.
    5 maja 2013 r. zarząd wodny poinformował, że poziom wody w jeziorze Kinnaret zaczął opadać. Od ostatniego wtroku spadł o 1 cm. We wtorek został osiągnięty maksymalny poziom 209,86 m p.p.m., czyli 1,06 metra poniżej maksymalnej pojemności jeziora.

5 maja 2013 r. izraelskie samoloty zbombardowały w nocy transport rakiet dalekiego zasięgu, który wyruszył spod Damaszku w stronę Libanu. Zbombardowany został także wojskowy ośrodek badawczy Dżamraja na przedmieściach Damaszku w Syrii. Celem ataku była także syryjska jednostka obrony przeciwlotniczej w miejscowości Sabura, w pobliżu autostrady Damaszek-Bejrut, na zachód od Damaszku. Zginęło 42 syryjskich żołnierzy, a około 100 jest zaginionych.
    5 maja 2013 r. syryjski wiceminister spraw zagranicznych Feisal al-Mekdad powiedział, że izraelskie ataki powietrzne na Syrię oznaczają "deklarację wojny". Dodał, że Syria odpowie "w czasie i w sposób w jaki zechce." Minister informacji Omran ez-Zubi powiedział, że obecnie "wszystkie opcje są możliwe".
    5 maja 2013 r. dowódca irańskich sił lądowych generał Ahmad-Reza Pourdastan powiedział, że Iran jest gotów szkolić armię syryjską, jeśli zajdzie taka potrzeba. "Stoimy u boku Syrii i jeśli będzie taka potrzeba, jesteśmy gotowi prowadzić szkolenie jej wojska, nie będziemy jednak uczestniczyć aktywnie w jego operacjach ... armia syryjska z doświadczeniem, jakie posiada w konfrontacji z reżimem syjonistycznym, może sama się bronić i nie potrzebuje pomocy z zagranicy." Równocześnie irańskie ministerstwo spraw zagranicznych "potępiło atak reżimu syjonistycznego i zażądało od krajów regionu reakcji na tę agresję."
    5 maja 2013 r. kancelaria egipskiego prezydenta potępiła izraelskie ataki na Syrię, nazywając je "pogwałceniem międzynarodowego prawa i jego zasad, co komplikuje sytuację w regionie. Stanowi zagrożenie dla stabilności i bezpieczeństwa regionu."
    5 maja 2013 r. Liga Arabska wezwała Radę Bezpieczeństwa ONZ do podjęcia natychmiastowych działań w celu powstrzymania izraelskiej "agresji" w Syrii. Sekretarz generalny Ligii Arabskiej, Nabil el-Arabi powiedział, że stanowi to "naruszenie suwerenności państwa arabskiego."
    5 maja 2013 r. brytyjski minister spraw zagranicznych William Hague powiedział, że Izrael ma prawo do obrony. "Stanowisko Izraela było bardzo jasne, że podejmie działania jeśli uzna, że ważne systemy uzbrojenia są przenoszone do Hezbollahu. Szanujemy działania Izraela mające na celu ochronę swojego bezpieczeństwa narodowego."
    5 maja 2013 r. zastępca rzecznika Białego Domu, Josh Earnest powiedział, że prezydent Barack Obama uważa, że Izrael był słusznie zaniepokojony zagrożeniem stworzonym przez starania libańskiego Hezbollahu pozyskania zaawansowanych technologicznie syryjskich systemów uzbrojenia. Dodał, że Stany Zjednoczone popierają izraelskie ataki na Syrię.
    5 maja 2013 r. amerykański dziennik Sunday Time napisał, że Izrael rozważa propozycję przystąpienia do wynegocjowanego przez Stany Zjednoczone sojuszu z Arabią Saudyjską, Jordanią i Turcją. Umożliwiłoby to Izraelowi dostęp do stacji radarowych w Arabii Saudyjskiej i Zjednoczonych Emiratach Arabskich, w zamian za dostęp do własnych stacji radarowych i systemu obrony przeciwrakietowej. Jordania byłaby chroniona przez izraelski system rakiet antybalistycznych. Strategia ta umożliwiłaby lepszą obronę przed irańskim atakiem rakietowym, brak jednak oficjalnych informacji ze strony zainteresowanych państw.

6 maja 2013 r. wiceminister spraw zagranicznych Zeew Elkin skrytykował decyzję portalu internetowego Google, który od 1 maja w palestyńskich wersjach swych produktów, w tym w wyszukiwarce, posługuje się nazwą "Palestyna", a nie "terytoria palestyńskie". Elkin powiedział: "Myślę, że decyzja Google'a ... jest bardzo, bardzo problematyczna ... i stwarza wśród przywódców palestyńskich złudne wrażenie, że w ten sposób mogą osiągnąć (pożądany) rezultat."
    6 maja 2013 r. popołudniem w pobliżu izraelskiego posterunku obserwacyjnego w południowej części Wzgórz Golan spadły dwa pociski moździerzowe wystrzelone z Syrii. Nie odnotowano żadnych szkód.
    6 maja 2013 r. kilkuset izraelskich Arabów demonstrowało wieczorem w Nazarecie protestując przeciwko izraelskim nalotom na Syrię. Policja aresztowała 2 osoby, które demonstrowały z syryjskimi flagami.

    6 maja 2013 r. wiceminister Ophir Akunis powiedział wieczorem w Knesecie, że "Syria stała się głównym dostawcą broni dla Hezbollahu, a rząd ślubował chronić obywateli Izraela."

7 maja 2013 r. rano syryjski pocisk moździerzowy spadł w rejonie izraelskich pozycji w Tel Fares w południowej części Wzgórz Golan.
    7 maja 2013 r. na Wzgórzu Świątynnym doszło do niepokojów i przepychanek Arabów z izraelskimi policjantami. Niepokoje rozpoczęły się od zatrzymania przez policję Araba, który odmówił pokazania karty identyfikacyjnej. Następnie obrzucono grupę Żydów krzesłami i innymi przedmiotami.
    7 maja 2013 r. ministerstwo rolnictwo poinformowało, że pomimo obserwowania dużych rojów szarańczy po stronie Egiptu, ostatnie dwa miesiące działań przeciwko szarańczy można uznać za duży sukces. "W chwili obecnej sytuacja jest pod kontrolą. Zespoły ministerstwa rozpylały chemikalia nad szarańczą, która wykluła się w regionie Negewu w dwa tygodnie po wkroczeniu. Obszary wylęgowe są monitorowane. Zaobserwowano duże rozproszenie larw na jednostkę powierzchni. W tym samym czasie prowadzono opryski z powietrza i ziemi."

7 maja 2013 r. syryjski prezydent Basza al-Assad powiedział, że "ostatni atak Izraela ujawnia poziom zaangażowania najemników Izraela i krajów zachodnich w Syrii. Syryjczycy i ich dzielna armia, która odniosła ważne zwycięstwa w walce z gangami terrorystów i niewiernych, są w pełni przygotowani do poradzenia sobie z awanturnictwem Izraela."
    7 maja 2013 r. Ludowy Front Wyzwolenia Palestyny-Generalne Dowództwo (PFLP-GC) poinformowało w Damaszku, że władze Syrii zezwoliły mu atakować Izrael po ostatnich nalotach izraelskiego lotnictwa na syryjską stolicę. "Syria dała zielone światło na ustawienie baterii rakietowych, żeby bezpośrednio atakować izraelskie cele."
    7 maja 2013 r. nieznani sprawcy sprofanowali cmentarz żydowski w Neustadt w Niemczech.

8 maja 2013 r. izraelska policja aresztowała przed południem wielkiego muftiego Jerozolimy, Mohammada Hussejna. Po kilku godzinach przesłuchania mufti został zwolniony. Przesłuchanie dotyczyło niepokojów na Wzgórzu Świątynnym z dnia wczorajszego.
    8 maja 2013 r. Palestyńczycy obrzucili przed południem kamieniami żydowski samochód w osiedlu Ras al-Amud we Wschodniej Jerozolimie. Ranny został 1 Izraelczyk.
    8 maja 2013 r. prezydent Szimon Peres powiedział, że "pokój z Jordanią jest dla nas drogi, i będziemy szanować wszystkie święte miejsca wszystkich religii, i zrobimy wszystko, by zapewnić ich bezpieczeństwo, tak jak zostało to uzgodnione w zawartych porozumieniach pokojowych."
    8 maja 2013 r. minister obrony Mosze Ja'alon powiedział wieczorem, że Izrael jest przygotowany na wyzwania bezpieczeństwa, które leżą przed nami. "W dzisiejszych czasach niebo na Bliskim Wschodzie ciemnieje, zagrożenia bliskie i dalekie pukają do naszych granic, wciąż słyszymy groźby, obserwujemy zmiany i jesteśmy przygotowani na zamieszanie, które może być odczuwalne w każdym miejscu."

8 maja 2013 r. palestyński przewodniczący Mahmoud Abbas potępił aresztowanie wielkiego mufti Jerozolimy przez izraelską policję, i nazwał je prowokacją Izraela.
    8 maja 2013 r. zastępca sekretarza Komitetu Centralnego al-Fatah i przewodniczący Komitetu Olimpijskiego Autonomii Palestyńskiej, Jibril Rajoub pochwalił stosowanie przemocy wobec Izraela. "Przysięgam, że gdybyśmy mieli bombę jądrową, tego samego ranka byśmy ją użyli."

8 maja 2013 r. jordański parlament jednogłośnie przegłosował uchwałę wzywającą rząd do wydalenia izraelskiego ambasadora z Jordanii. Jako powód podano "powtarzające się ataki żydowskich osadników na meczet Al-Aksa."
    8 maja 2013 r. premier Beniamin Netanyahu podczas wizyty w Chinach odbył rozmowę telefoniczną z amerykańskim prezydentem Barackiem Obamą. Biały Dom poinformował, że politycy poruszyli kwestie bliskowschodniego procesu pokojowego i bezpieczeństwa w tym regionie.

9 marca 2013 r. władze cywilne zezwoliły na budowę nowych 296 domów w osiedlu żydowskim Beit El. Nowe domy będą przeznaczone dla żydowskich osadników wysiedlonych w zeszłym roku ze zlikwidowanej placówki osadniczej Ulpana Hill. Minister sprawiedliwości Cipi Livni powiedziała, że o planach budowy zawiadomiono Stany Zjednoczone. "Amerykanie zrozumieli i nie zareagowali."

9 marca 2013 r. szef palestyńskich negocjatorów Saeb Erekat potępił decyzję Izraela o rozbudowie żydowskiego osiedla Beit El. "Potępiamy tę nową decyzję dowodzącą, że izraelski rząd chce sabotować i rujnować wysiłki amerykańskiej administracji ... Celem jest pogrążenie regionu w przemocy, a nie dążenie do pokoju i stabilizacji."
    9 marca 2013 r. radykalny egipski duchowny Jusuf al-Qaradawi odwiedził Strefę Gazy, gdzie powiedział, że "ta ziemia nigdy nie była żydowska. Palestyna należy do islamskiego narodu arabskiego." Podczas uroczystości w Gazie przyznano mu obywatelstwo palestyńskie oraz paszport dyplomatyczny Palestyny.
    9 marca 2013 r. Palestyńczycy obrzucili wieczorem kamieniami żydowski autobus w rejonie Hebronu w Judei.

9 marca 2013 r. syryjski wiceminister spraw zagranicznych Faisal Muqdad powiedział, że Syria "natychmiast odpowie" na każdy nowy izraelski atak na jej terytorium. Minister dodał, że "wydano instrukcje nakazujące natychmiastową reakcję na wszelki nowy izraelski atak bez konieczności dodatkowych rozkazów od jakiegokolwiek wyższego dowództwa. Nasz odwet będzie silny i będzie bolesny dla Izraela ... Syria nie pozwoli, aby ataki się powtórzyły."
    9 marca 2013 r. libańska gazeta Al-Akhbar opublikowała wywiad z syryjskim prezydentem Bashar al-Assadem, który powiedział, że Syria dostarczy Hezbollahowi wszystko co będzie chciał.
    9 marca 2013 r. przywódca libańskiego Hezbollahu, szejk Hassan Nasrallah powiedział, że "są tacy, którzy chcą w Syrii odwetu i pragną zbombardować Izrael, ale lepszą syryjską odpowiedzią będzie dostarczenie lepszego i silniejszego uzbrojenia do walki." Nasrallah dodał, że jego organizacja rozważa zamiar "przejęcia kontroli nad syryjskimi Wzgórzami Golan ... Ogłaszamy, że stoimy po stronie powszechnego syryjskiego ruchu oporu i oferujemy wsparcie materialne i duchowe oraz koordynację działań w celu wyzwolenia syryjskiego Golanu"
    9 marca 2013 r. Konferencja ONZ ds. Handlu i Rozwoju (UNCTAD) opublikowała raport w sprawie gospodarki we Wschodniej Jerozolimie, który potępia politykę Izraela za prowadzenie polityki gospodarczej izolacji wobec arabskich mieszkańców, którzy znajdują się w większej biedzie niż ich żydowscy sąsiedzi. Raport mówi, że 77% nie-żydowskich gospodarstw domowych we Wschodniej Jerozolimie żyje poniżej granicy ubóstwa (przy 25% żydowskich gospodarstw), oraz 84% arabskich dzieci żyje w ubóstwie (przy 45% żydowskich dzieci).

10 marca 2013 r. izraelska policja interweniowała rano w Jerozolimie pod Ścianą Płaczu, powstrzymując kilka tysięcy ultraortodoksyjnych Żydów i Żydówek atakujących grupę liberalnych wyznawczyń, którym sąd przyznał prawo do modlitwy w tym najświętszym w judaizmie miejscu. Przed piątkową modlitwą niektórzy rabini apelowali do wiernych, by tłumnie stawili się pod Ścianą Płaczu, blokując do niej dostęp członkiniom ruchu Kobiet Ściany Płaczu, walczącego o równouprawnienie w modlitwie. Rzeczniczka ruchu Szira Pruce podała, że po zakończonej modlitwie kobiety zostały odeskortowane przez policję do autobusów. Podczas wyjazdu z jerozolimskiego Starego Miasta zostały obrzucone kamieniami. Rannych zostało 2 policjantów.

10 marca 2013 r. około 65 Palestyńczyków wszczęło zamieszki przy wiosce Kadum i 130 Palestyńczyków przy wiosce Naalin w Samarii. Obrzucono kamieniami izraelskich żołnierzy, którzy odpowiedzieli gazem łzawiącym. W wiosce Billin ranny został 1 izraelski żołnierz. Także w Hebronie ranny został 1 żołnierz.

10 marca 2013 r. egipskie Bractwo Muzułmańskie zorganizowało marsz w Kairze przeciwko izraelskim nalotom na Syrię. Demonstranci skandowali anty-izraelskie hasła i spalili flagi Izraela.
    10 marca 2013 r. rosyjski minister spraw zagranicznych Siergiej Ławrow powiedział, że Rosja nie zamierza sprzedać do Syrii systemów rakiet przeciwlotniczych S-300. Izrael od dłuższego czasu naciskał, aby Rosja odstąpiła od planów sprzedaży zaawansowanych technologicznie broni do Syrii. System rakiet S-300 mógłby objąć swoim zasięgiem Syrię i Liban, a dodatkowo uderzać w izraelskie samoloty niemal natychmiast po ich starcie z baz położonych w centralnym i północnym Izraelu. Uniemożliwiłoby to zdolność Izraela do samoobrony i zneutralizowało izraelskie siły powietrzne w regionie.

11 marca 2013 r. Ludowy Front Wyzwolenia Palestyny-Generalne Dowództwo (PFLP-GC) poinformował w Damaszku, że przystępuje do formowania jednostek bojowych, które podejmą próbę wyzwolenia palestyńskiego terytorium, w szczególności Wzgórz Golan.

12 maja 2013 r. gabinet bezpieczeństwa spotkał się na rozmowach dotyczących proponowanych oszczędności w wydatkach budżetu obronnego. Minister finansów zaproponował oszczędności w wysokości 4 mld NIS (1,12 mld USD), aby pomóc w zmniejszaniu deficytu budżetowego (plan przewiduje, że deficyt wyniesie w tym roku 4,65%, a w przyszłym spadnie do 3% PKB). Minister obrony Mosze Jaalon oraz szef Sztabu Generalnego Benny Gantz sprzeciwili się oszczędnościom w budżecie obrony. Rozmowy przeciągnęły się do późnej nocy.
    12 maja 2013 r. ministerstwo rolnictwa poinformowało o uruchomieniu nowego awaryjnego programu przeciwko pladze szarańczy. Oprócz kolejnych oprysków terenów przygranicznych, wystosowano pismo do Organizacji Narodów Zjednoczonych do spraw Wyżywienia i Rolnictwa (FAO) z prośbą o zorganizowanie oprysków przeciwko szarańczy na terytorium Egiptu. Miriam Freund powiedziała, że w ocenie ministerstwa, ten tydzień będzie oznaczał punkt zwrotny w opryskach prowadzonych z powietrza i ziemi.

12 maja 2013 r. palestyński przewodniczący Mahmoud Abbas ostrzegł Izrael przed podejmowaniem jakichkolwiek działań szkodzącym meczetowi Al-Aksa w Jerozolimie. Powiedział: "Nie możemy milczeć na takie działania, ani nie możemy pozwolić na ich powtórzenie się. Jeśli Izrael marzy o ustanowieniu faktów na ziemi poprzez swoje codzienne ataki na meczet Al-Aksa, to jest to zwodnicze. Wschodnia Jerozolima jest naszą stolicą, Al-Aksa należy do nas, Bazylika Świętego Grobu należy do nas, a my nie będziemy akceptować tych ataków."
    12 marca 2013 r. siły izraelskiej policji wkroczyły wieczorem do nielegalnej żydowskiej placówki osadniczej Oz Tzion w Samarii. Ewakowano jej mieszkańców, a następnie wyburzono dwie struktury mieszkalne. Doszło do przepychanek osadników z policjantami.

12 marca 2013 r. libańskie media doniosły w południe o obecności izraelskich samolotów wojskowych nad południowym Libanem. Nisko przelatujące izraelskie F-16 dostrzeżono także w zachodniej części Doliny Bekaa.
    12 marca 2013 r. syryjski minister informacji Omran al-Zoubi powiedział, że Syria ma prawo rozpoczęcia działań w stosunku do państwa żydowskiego na Wzgórzach Golan w każdym dogodnym dla siebie momencie. Al-Zoubi podkreślił, że Izrael dopuścił się agresji przeciwko Syrii i naruszył tym samym międzynarodowe prawo. Dodał, że izraelscy terroryści działają w strefie zdemilitaryzowanej na Wzgórzach Golan i porywają obserwatorów międzynarodowych sił pokojowych ONZ.

13 maja 2013 r. ministerstwo rolnictwa zaczęło rano wykorzystywać helikoptery do monitorowania z powietrza obszaru wylęgu i żerowania szarańczy na pustyni Negew. Dokładne obserwacje umożliwiają szczegółowe określenie granic i intensywności oprysków prowadzonych następnie z powietrza i ziemi. Ministerstwo uruchomiło także specjalną linię telefoniczną, na którą można zgłaszać wszystkie informacje o zaobserwowaniu szarańczy.
    13 maja 2013 r. rząd premiera Beniamina Netanyahu dyskutował kwestię budżetu państwa na lata 2013-2014. Netanyahu powiedział, że do końca dnia budżet będzie przegłosowany przez rząd.
    13 maja 2013 r. Sąd Najwyższy rozpatrzył skargę organizacji obrony praw człowieka Yesh Gvul na stosowanie przez Siły Obronne Izraela pocisków z białym fosforem. Armia poinformowała, że nie będzie stosować pocisków z białym fosforem w terenach zamieszkanych, za wyjątkiem dwóch wyjątkowych przypadków, które zostały szczegółowo określone za zamkniętymi drzwiami sądu. Sąd zwrócił się do autorów petycji o wycofanie skargi, mówiąc, że podczas operacji wojskowej w Strefie Gazy w 2011 r. biały fosfor był używany w sytuacjach "nietypowych i ekstremalnych" do oznaczania celów.
    13 maja 2013 r. do portu w Hajfie zawinął z oficjalną wizytą rosyjski okręt desantowy "Azov". Jest to pierwsza w historii wizyta rosyjskiego okrętu wojennego w Izraelu. Poprzedza ona wizytę premiera Netanyahu w Rosji.

14 maja 2013 r. do portu w Ejlacie zawinął amerykański lotniskowiec "Kearsarge". Dokowanie statku nie było wcześniej uzgodnione, a lotniskowiec przypłynął na wspólne ćwiczenia z izraelską marynarką wojenną.

14 maja 2013 r. premier Beniamin Netanyahu spotkał się w Soczi nad Morzem Czarnym z rosyjskim prezydentem Władimirem Putinem. Rozmowy dotyczyły głównie sytuacji w Syrii, w tym problematyki sprzedaży do Damaszku rosyjskich systemów uzbrojenia.

15 maja 2013 r. w rejonie góry Hermon na Wzgórzach Golan spadły rano dwa syryjskie pociski moździerzowe.
    15 maja 2013 r. Palestyńczycy wszczęli popołudniem zamieszki na Starym Mieście w Jerozolimie. W rejonie Bramy Damasceńskiej policja użyła armatek wodnych do rozproszenia demonstrantów. Aresztowano 17 Arabów. Rannych zostało 3 izraelskich policjantów.
    15 maja 2013 r. palestyńscy terroryści wystrzelili popołudniem ze Strefy Gazy rakietę Qassam, która spadła na Negew.
    15 maja 2013 r. w prawie całym kraju wystąpiły duże opady deszczu, powodując w kilku miejscach lokalne podtopienia.

15 maja 2013 r. tysiące Palestyńczyków wzięło udział w demonstracjach w miastach Autonomii Palestyńskiej z okazji obchodów "dnia katastrofy" (al-Nakba) upamiętniającego dzień, w którym powstało państwo Izrael. W południe w całej Autonomii Palestyńskiej zawyły syreny na 65 sekund (liczba lat istnienia Izraela). W Strefie Gazy syreny zawyły rano. Największe demonstracje przeszły przez Ramallah, Nablus, Jerycho i Betlejem. W kilku miejscach doszło do starć z izraelskimi siłami bezpieczeństwa. Przy wiosce Hursa w Judei obrzucono koktajlami Mołotowa izraelski samochód wojskowy. Rannych zostało 4 żołnierzy.

16 maja 2013 r. minister obrony Mosze Ja'alon spotkał się z dyrektorem CIA Johnem Brennanem. Omówiono problematykę Bliskiego Wschodu, ze szczególnym uwzględnieniem sytuacji w Syrii.
    16 maja 2013 r. dowództwo obrony cywilnej poinformowało, że rozpoczęta w 2010 r. akcja rozdawania masek przeciwgazowych przebiega bardzo słabo. Rozdano 4,6 mln zestawów dla 58% populacji. Jako przyczynę tak niskiego poziomu wskazano "brak zaufania ludzi dla instytucji państwowych i ich wytycznych."
    16 maja 2013 r. izraelscy Arabowie obrzucili popołudniem kamieniami remizę strażacką w Nazarecie. Ranny został 1 izraelski strażak.
    16 maja 2013 r. ponad 30 tys. ortodoksyjnych Żydów demonstrowało wieczorem przed punktem poborowym Sił Obronnych Izraela w Jerozolimie. Demonstranci protestowali przeciwko poborowi ortodoksyjnych Żydów do armii.

16 maja 2013 r. egipski prezydent Mohammed Morsi spotkał się w Kairze z palestyńskim przewodniczącym Mahmoudem Abbasem. Obaj politycy potępili Izrael za to, co nazwali "przedłużającymi się izraelskimi naruszeniami świętych miejsc w Jerozolimie" i zażądali "natychmiastowego zaprzestania naruszeń, które są niezgodne z postanowieniami wszystkich międzynarodowych rezolucji." Wezwali międzynarodową społeczność do ochrony świętych miejsc islamu i chrześcijaństwa w Jerozolimie. Rozmowy dotyczyły możliwości wznowienia negocjacji pokojowych oraz pojednaniu między palestyńskimi frakcjami al-Fatah i Hamas.
    16 maja 2013 r. grupa ludzi usiłowała wieczorem nielegalnie przekroczyć granicę egipsko-izraelską na półwyspie Synaj. Egipski żołnierz otworzył do nich ogień. Kilka pocisków przypadkowo uderzyło o budynek po izraelskiej stronie granicy.
    16 maja 2013 r. amerykański prezydent Barack Obama spotkał się w Waszyngtonie z tureckim premierem Recep Tayyip Erdoganem. Obama podkreślił potrzebę "normalizacji stosunków z Izraelem", wskazując, że będzie to ważnym impulsem ułatwiającym wznowienie negocjacji pokojowych z Palestyńczykami. Rozmowy dotyczyły głównie aktualnej sytuacji w Syrii.
    16 maja 2013 r. Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) opublikowała raport na temat szpitali w 194 państwach na świecie. Według raportu Izrael plasuje się na jednym z najniższych miejsc na świecie, obok takich krajów jak Zambia, Kongo i Etiopia. W Izraelu na 100 tys. mieszkańców przypada zaledwie 0,6 szpitala i jedynie 34 łóżka szpitalne. Jest to znacznie mniej niż w zachodnich państwach.

17 maja 2013 r. premier Beniamin Netanyahu spotkał się w Jerozolimie z niemieckim ministrem spraw zagranicznych Gido Westerwelle. Netanyahu powiedział: "Bliski Wschód jest obeznie w bezprecedensowym okresie niestabilności. Dzień i noc uważnie śledzimy szybko zmieniającą się sytuację wokół nas."
    17 maja 2013 r. prezydent Szimon Peres spotkał się w Jerozolimie z niemieckim ministrem spraw zagranicznych Gido Westerwelle. Peres podkreślił zaangażowanie Izraela w proces pokojowy i chęć wznowienia negocjacji izraelsko-palestyńskich tak szybko, jak tylko to będzie możliwe. Odnosząc się do wojny domowej w Syrii zwrócił uwagę na zaangażowanie się Iranu w ten konflikt i wezwał do nałożenia sankcji na Iran. Westerwelle powiedział, że nie ma żadnej opcji na posiadanie przez Iran broni jądrowej i dodał, że jest pilna potrzeba znalezienia sposobu powstrzymania rozlewu krwi w Syrii.
    17 maja 2013 r. Centralne Biuro Statystyczne poinformowało, że PKB gospodarki izraelskiej wzrosło o 2,8% w pierwszym kwartale 2013 r. (w czwartym kwartale 2012 r. było 2,6% i w trzecim kwartale 2,8%). Wzrost PKB odzwierciedla wzrost eksportu o 13,5% i wzrost konsumpcji o 5,6%. Podkreślono, że wszystkie działania rządowe muszą być podejmowane bardzo ostrożnie ze względu na duże wahania na rynkach międzynarodowych, które sprawiają, że jest trudno analizować trendy i lokalizować punkty zwrotne w aktywności gospodarczej Izraela.

17 maja 2013 r. Palestyńczycy wszczęli wieczorem zamieszki przy osiedlu żydowskim Beit El w Samarii. Przybyli na miejsce izraelscy żołnierze zostali obrzuceni kamieniami. Żołnierze odpowiedzieli gazem łzawiącym i gumowymi kulami, raniąc 5 Palestyńczyków.

17 maja 2013 r. rosyjski minister spraw zagranicznych Rosji Siergiej Ławrow poinformował, że na podstawie wcześniejszych umów Rosja zgodziła się sprzedać Syrii nowe systemy uzbrojenia, w tym systemy rakiet przeciwlotniczych S-300. Ławrow powiedział, że decyzja Moskwy będzie wiadomością dla Stanów Zjednoczonych, że Rosja sprzeciwia się ingerencji w wewnętrzne sprawy Syrii. "Nie chcemy stracić naszej reputacji jako wiarygodnego dostawcy broni ... Jesteśmy przeciwni ustanowieniu strefy zakazu lotów, ponieważ będzie to pierwszym krokiem do decyzji o rozpoczęciu ataków. Syria zwróciła się do Rosji z prośbą o pomoc w obronie przed atakami lotniczymi." Rosja zgodziła się także na sprzedaż Syrii zaawansowanych rakiet P-800 Oniks przystosowanych do atakowania okrętów i platform wydobywczych, o zasięgu do 300 km. Rosja wysłała 12 okrętów wojennych na misję patrolową w rejonie Syrii. Jest to największa dyslokacja rosyjskiej marynarki wojennej w basenie Morza Śródziemnego od czasów zakończenia zimnej wojny. Dzień wcześniej 5 rosyjskich okrętów wojennych przepłynęło przez Kanał Sueski i wpłynęło na Morze Śródziemne w drodze do Syrii. To pierwszy od dziesięciolecia przypadek pojawienia się okrętów rosyjskiej Floty Pacyfiku w tym obszarze.
    17 maja 2013 r. irański przywódca duchowy ajatollah Ali Chamenei wezwał przywódcę libańskiego Hezbollahu szejka Hasana Nasrallaha do zaktywizowania wszystkich swoich sił militarnych do walki z rebeliantami w Syrii.

18 maja 2013 r. syryjski prezydent Baszar Assad oskarżył Izrael o wspieranie uzbrojeniem i wywiadem rebeliantów. "Izrael bezpośrednio wspiera grupy terrorystyczne na dwa sposoby: po pierwsze udziela im wsparcia logistycznego oraz instruuje, w jakich miejscach i w jaki sposób atakować."

19 maja 2013 r. premier Beniamin Netanyahu podczas rannego posiedzenia rządu powiedział, że Izrael prowadzi działania w celu zapobieżenia przedostaniu się syryjskiej broni w ręce terrorystów z Hezbollahu w Libanie. "Bardzo uważnie śledzimy rozwój sytuacji i zachodzące w Syrii zmiany. Jesteśmy przygotowani na każdy scenariusz. Rząd Izraela działa odpowiedzialnie, planowo i rozsądnie, aby zapewnić najważniejsze interesy państwa Izrael, którymi jest bezpieczeństwo obywateli. Konsekwencją naszej polityki jest staranie się, aby zapobiedz, w miarę możliwości, przedostaniu się zaawansowanych broni do Hezbollahu i innych elementów terrorystycznych. Będziemy w przyszłości zapewniać interesy bezpieczeństwa obywateli Izraela."
    19 maja 2013 r. minister budownictwa Uri Ariel przeznaczył 80 mln NIS na budowę budynków użyteczności publicznej w społecznościach Żydów ewakuowanych w 2005 r. ze Strefy Gazy. "To kolejny krok w zapewnieniu odpowiedniej, właściwej i etycznej odpowiedzi państwa dla uchodźców, którzy wciąż czekają, aby państwo spełniło swoje obietnice. Ludzie wypędzeni z Gusz Katif są odważni, po ciężkich ciosach jakie na nich spadły zdołali podnieść głowy i nadal kontynuują swoją pionierską pracę w Ziemi Izraela."

19 maja 2013 r. Palestyńczycy zablokowali w nocy kilka żydowskich samochodów w Wadi Harmiya w Samarii i przez 30 minut obrzucali je kamieniami. Wezwani na pomoc izraelscy żołnierze uwolnili osadników z zasadzki.

19 maja 2013 r. libański dziennik Ad-Dayyar napisał, że Stany Zjednoczone wystosowały oficjalne ostrzeżenie dla Libanu, że w przypadku ataku Hezbollahu na Izrael, izraelski odwet zniszczy wszystkie libańskie mosty i całą strategiczną infrastrukturę w Bejrucie. "Liban zostanie cofnięty o 50 lat."
    19 maja 2013 r. brytyjski dziennik The Sunday Times napisał, że syryjska armia rozpoczęła wdrażanie procedur wprowadzania nowych celów do systemów sterowania rakiet, wskazując za cel aglomerację miejską Tel Awiwu. Informacja rzekomo pochodzi z danych zebranych przez satelity szpiegowskie, które śledzą wydarzenia w Syrii.
    19 maja 2013 r. francuskie ministerstwo obrony poinformowało, że Francja zakupi izraelskie samoloty bezzałogowe, które wejdą na wyposażenie francuskiej armii.

20 maja 2013 r. izraelski patrol straży granicznej został rano ostrzelany na Wzgórzach Golan. Ogień pochodził z Syrii. Eksperci oświadczyli, że prawdopodobnie był to przypadkowy ogień z prowadzonych w pobliżu walk rebeliantów z syryjskimi wojskami rządowymi.
    20 maja 2013 r. ministerstwo rolnictwa poinformowało rano o zaobserwowaniu stada szarańczy w pobliżu kibucu Hatzerim na pustyni Negew. Eksperci przystąpili do planowania oprysków z powietrza i ziemi.
    20 maja 2013 r. w Beer Szewie doszło do tragicznego w skutkach napadu na bank Hapoalim. Do banku wdarło się 2 uzbrojonych mężczyzn, którzy później otworzyli ogień do ludzi. Podczas szturmu jednostki antyterrorystycznej postrzelony i aresztowany został 1 bandyta. Drugi zabarykadował się i popełnił samobójstwo. Napastnicy zabili wcześniej 3 pracowników banków i 1 klientkę.

20 maja 2013 r. Palestyńczycy wywiesili rano nazistowską flagę ze swastyką na linii energetycznej przy meczecie w wiosce Beit Omara w Judei. Przybyli na miejsce izraelscy żołnierze zdjęli flagę.
    20 maja 2013 r. kilkudziesięciu Palestyńczyków wtargnęło wieczorem na pola uprawne żydowskiego osiedla Havat Gilad w Samarii. Podpalili pola uprawne i obrzucili kamieniami osiedle. Przybyli na miejsce izraelscy żołnierze zatrzymali 1 napastnika.

20 maja 2013 r. egipskie siły bezpieczeństwa zatrzymały ciężarówkę przewożącą pół tony materiałów wybuchowych z Kairu na Półwysep Synaj. Kierowca przyznał się, że materiały były przeznaczone do przemytu do Strefy Gazy.

21 maja 2013 r. izraelski patrol straży granicznej został rano ostrzelany na Wzgórzach Golan. Uszkodzony został pojazd wojskowy. Żołnierze odpowiedzieli ogniem, trafiając rakietą Tammuz w źródło ostrzału.
    21 maja 2013 r. szef Sztabu Generalnego Sił Obronnych Izraela gen Benny Gantz ostrzegł Syrię przed powtarzającymi się przypadkami ostrzelania terytorium Izraela na Wzgórzach Golan. "Nie jestem wrogim człowiekiem, ale jeśli Assad rozgrzeje granice, to będzie musiał zapłacić wysoką cenę. Przy okazji, Syryjczycy kłamią mówiąc o przechwyceniu izraelskiego łazika, który przekroczył granicę - to się nigdy nie wydarzyło. To oni ponoszą winę za militarną wrogość, nie my." Minister obrony Mosze Jaalon powiedział: "Nie będziemy milczeć w sprawie syryjskich ostrzałów naszego terytorium. Przede wszystkim mamy jasną politykę dotyczącą Syrii. Oczywiście nie mieszamy się w toczącą się tam wojnę domową. Ale ze względu na sytuację na Wzgórzach Golan, nie pozwolimy na ostrzał naszego terytorium. Dzisiaj w nocy, nasza armia po zostaniu ostrzelanym, zniszczyła syryjskie cele."
    21 maja 2013 r. premier Beniamin Netanyahu spotkał się z przedstawicielami organizacji studenckich. "Rząd zobowiązał się do zainwestowania ponad 7 mld NIS w szkolnictwo wyższe, w celu dokonania skoku technologicznego do przodu przed resztą świata, a dodatkowo rozwijać edukację ku większej świadomości naszego biblijnego dziedzictwa."
    21 maja 2013 r. prezydent Szimon Peres spotkał się w Jerozolimie z litewskim ministrem spraw zagranicznych Linas Linkevikiusem. Obaj politycy potwierdzili przyjaźń między dwoma narodami.

21 maja 2013 r. izraelskie siły bezpieczeństwa poinformowały o rozbiciu dwóch komórek terrorystycznych w Hebronie, w Judei. Terroryści planowali porwania izraelskich cywili, aby ich użyć jako karty wymiany za palestyńskich więźniów.
    21 maja 2013 r. Palestyńczycy wszczęli popołudniem zamieszki przy obozie uchodźców Jalzun w rejonie żydowskiego osiedla Beit El w Samarii. Obrzucono kamieniami izraelskich żołnierzy, którzy odpowiedzieli gazem łzawiącym i gumowymi kulami. Ranny został 1 Palestyńczyk.

21 maja 2013 r. syryjska armia wydała oświadczenie, że zniszczyły izraelski pojazd wojskowy na Wzgórzach Golan. "Nasze siły zbrojne zniszczyły izraelski pojazd ze wszystkim, co w nim było ... pojazd przekroczył linię zawieszenia broni i poruszał się w kierunku miejscowości Bir Ajam, położonej w wyzwolonej strefie." Syryjski wiceminister informacji Khalaf al-Muftah powiedział: "Syryjska armia jest gotowa odpowiedzieć na każde zagrożenie bezpieczeństwa. Zasady gry się zmieniły." Dodał, że Syria jest w posiadaniu "strategicznych broni", które zostały rozlokowane.

22 maja 2013 r. dowódca izraelskich sił powietrznych gen. Amir Eshel powiedział: "Staramy się być gotowi zareagować w ciągu godziny na każdy scenariusz w Syrii." Eshel dodał, że Izrael jest przygotowany nawet na drastyczne zmiany do jakich może dojść w Syrii. Szef Sztabu Generalnego Sił Obronnych Izraela gen Benny Gantz powiedział: "W związku z brakiem stabilności w regionie, armia stoi przed scenariuszami konfrontacji na wielu frontach, i to w nowej zmieniającej się rzeczywistości. Jesteśmy zobowiązani działać pozytywnie, sprawnie i maksymalnie skoordynowanie, aby w przyszłej kampanii zapewnić szybkie zwycięstwo."

22 maja 2013 r. libańskie media doniosły, że izraelskie samoloty dokonały lotów nad południowym Libanem. Samoloty prowadziły symulowane ataki na cele w przygranicznych górach.
    22 maja 2013 r. Eric Garcetti wygrał wybory i został 42. burmistrzem Los Angeles (USA) i pierwszym w historii żydowskim burmistrzem miasta.

23 maja 2013 r. Palestyńczycy obrzucili rano kamieniami izraelskich strażaków gaszących pożar w osiedlu Issawiya we Wschodniej Jerozolimie. Ranny został 1 strażak.
    23 maja 2013 r. premier Beniamin Netanyahu spotkał się rano w Jerozolimie z amerykańskim Sekretarzem Stanu Johny Kerry'm. Netanyahu powiedział, że Izrael jest bardzo zainteresowany wznowieniem negocjacji z Autonomią Palestyńską i poprosił Kerry'ego, aby zrobił wszystko co jest w stanie, aby przekonać Palestyńczyków do powrotu do stału negocjacyjnego. Kerry omawiając aktualną sytuację na Bliskim Wschodzie powiedział, że wojna domowa w Syrii przekracza granice i próbuje rozszerzyć się na Jordanię i Liban. Skrytykował także dostawę rosyjskich rakiet przeciwlotniczych S-300 do Syrii, mówiąc, że "podważają one stabilność regionu." Po spotkaniu Kerry powiedział: "Znam ten region na tyle dobrze, by wiedzieć, że panuje sceptycyzm, a wśród niektórych cynizm. Mają ku temu powody, bo ostatnie lata przyniosły gorzkie rozczarowania."
    23 maja 2013 r. premier Beniamin Netanyahu spotkał się w południe w Jerozolimie z brytyjskim ministrem spraw zagranicznych Williamem Hague i byłym francuskim prezydentem Nicolasem Sarkozy. Omówiono problematykę irańskiego programu jądrowego i wojny domowej w Syrii.

23 maja 2013 r. Palestyńczycy wszczęli w południe zamieszki w rejonie Dżeninu w Samarii. Obrzucono koktajlami Mołotowa barierę bezpieczeństwa. Izraelscy żołnierze nie odpowiadali.
    23 maja 2013 r. Palestyńczycy obrzucili popołudniem kamieniami liczne żydowskie samochody przy osiedlu Neve Daniel w Judei. Ranna została 1 Izraelka oraz 4 izraelskich Arabów.
    23 maja 2013 r. amerykański Sekretarz Stanu John Kerry spotkał się popołudniem w Ramallah z palestyńskim przewodniczącym Mahmoudem Abbasem. Rozmowy dotyczyły perspektyw wznowienia rozmów pokojowych Abbas wieczorem spotkał się także z brytyjskim ministrem spraw zagranicznych Williamem Hague. Abbas poinformował obu polityków, że palestyńskie warunki nie zostały jeszcze spełnione, wobec czego nie ma możliwości wznowienia negocjacji.

23 maja 2013 r. francuski minister spraw zagranicznych Lauren Fabius podczas wizyty w Ammanie (Jordania) powiedział, że Francja wystąpi oficjalnie z zapytaniem do Unii Europejskiej o rozważenie uznania libańskiej organizacji Hezbollah za organizację terrorystyczną. Źródła dyplomatyczne twierdzą, że Niemcy poprą propozycję.
    23 maja 2013 r. irański ambasador w Libanie, Ghazanfar Ruknabadi powiedział: "Nie będziemy stać bezczynnie gdy Syria znajduje się w poważnych problemach, szczególnie jeśli pochodzą one od syjonistycznego wroga."
    23 maja 2013 r. egipskie siły bezpieczeństwa przejęły duży ładunek broni przeznaczonej dla Strefy Gazy. Przejęto 110 karabinów, 24 karabiny maszynowe, ręczne granatniki RPG, wyrzutnie rakiet Qassam, 8 wyrzutni rakiet przeciwlotniczych i 17 przeciwlotniczych pocisków rakietowych. Wieczorem przejęto 2 kontenery z 60 tonami materiałów wybuchowych, które były przemycane na tureckim statku w porcie Aleksandrii.
    23 maja 2013 r. amerykański prezydent Barack Obama powiedział, że Stany Zjednoczone będą nadal działać na rzecz pokoju między Izraelem a Autonomią Palestyńską, ponieważ jedynie pokój może zmienić obecną atmosferę na Bliskim Wschodzie. Dodał, że wspieranie demokracji w Egipcie, Tunezji i Libii nadal będą dundamentem amerykańskiej walki z terroryzmem.

24 maja 2013 r. amerykański Sekretarz Stanu John Kerry spotkał się z dziennikarzami w Tel Awiwie i powiedział, że jego rozmowy z izraelskimi oraz palestyńskimi przywódcami w sprawie wznowienia negocjacji pokojowych były "bardzo produktywne." Kerry wezwał obie strony do powstrzymania się od prowokacji i skupieniu się na postępie w rozmowach pokojowych. "Doszliśmy do czasu, w którym przywódcy muszą podjąć trudne decyzje." Wyjaśniając część strategii swojej 2-miesięcznej inicjatywy pokojowej, Kerry wezwał rząd Izraela do wstrzymania budownictwa w osiedlach żydowskich, zwłaszcza tych położonych na terenach spornych z Palestyńczykami. Podkreślił konieczność wyznaczenia bezpiecznych granic dla Izraela i Autonomii Palestyńskiej, które będzie możliwe tylko na drodze bezpośrednich negocjacji.

24 maja 2013 r. mieszkańcy bloku żydowskich osiedli Gusz Etzion w Judei demonstrowali rano przeciwko wzrostowi liczby ataków terrorystycznych (obrzuceń kamieniami lub koktajlami Mołotowa) na drogach w Samarii i Judei. Przedstawiciele lokalnych samorządów wezwali rząd, aby "powstrzymali tą niemożliwą do zniesienia rzeczywistość i dali Siłom Obronnym Izraela wolną ręką do likwidacji terroru."

24 maja 2013 r. kuwejcka gazeta A-Rai opublikowała wypowiedź wysokiego przedstawiciela libańskiej organizacji Hezbollah, który powiedział: "Teraz najważniejsze są Wzgórza Golan powiazane z farmami Sheba'a, Ghajar oraz góra Hermon, ale nie ma wątpliwości, że wcześniej czy później dojdzie do wojny z Izraelem. Jeśli Izrael zaatakuje i wywoła wojnę, to cofniemy go do epoki kamienia."

25 maja 2013 r. przewodniczący Krajowej Rady Badań i Rozwoju, gen. Icchak Ben-Israel powiedział, że dwa tygodnie temu udaremniono próbę syryjskiego cyber ataku na system kanalizacji wodnej w Hajfie. Ben-Israel dodał, że Izrael jest w każdej minucie setki razy atakowany. Celami cyber ataków są strategiczne systemy infrastruktury krajowej, takie jak systemy energetyczne, wodne i zaopatrzenie.
    25 maja 2013 r. minister spraw strategicznych Juval Steinitz powiedział, że Izrael pomaga Jordanii, która poniosła poważne straty z powodu wojny domowej w Syrii. Steinitz podkreślił, że Izrael nie jest zainteresowany interwencją w Syrii, ale zapewnia własne bezpieczeństwo. Odnosząc się do problematyki irańskiego programu jądrowego powiedział, że rolą Izraela jest obudzić świadomość świata.

25 maja 2013 r. izraelski ambasador przy ONZ, Ron Prosor złożył oficjalną skargę do Rady Bezpieczeństwa ONZ dotyczącą syryjskiego ostrzelania izraelskiego pojazdu wojskowego, który był na rutynowym patrolu na granicy na Wzgórzach Golan. Izrael uznał, że akt ten był naruszeniem międzynarodowych porozumień i częścią działań Syrii, które zmierzają do sprowokowania konfliktu.
    25 maja 2013 r. palestyński przewodniczący Mahmoud Abbas podczas konferencji na Światowym Forum Ekonomicznym w Akabie (Jordania) pochwalił Sekretarza Stanu USA Johny Kerry'ego za działania na rzecz wznowienia negocjacji palestyńsko-izraelskich. Podkreślił, że "jest jeszcze szansa na pokój" i wezwał Izrael do wstrzymania budownictwa w osiedlach oraz uwolnienia palestyńskich więźniów.

26 maja 2013 r. premier Beniamin Netanyahu na porannym posiedzeniu rządu powiedział: "Izraelska obrona cywilna stale zwiększa swoją zdolność do radzenia sobie z ewentualnym ostrzałem wrogimi rakietami, rozbudowując systemy ostrzegania, schrony i jednostki Iron Dome. Jesteśmy najbardziej zagrożonym państwem na świecie."
    26 maja 2013 r. obrona cywilna rozpoczęła rano na terytorium całego kraju ćwiczenia, które koncentrują się na zagrożeniu atakiem niekonwencjonalnymi broniami. Ćwiczenia potrwają 3 dni.

26 maja 2013 r. prezydent Szimon Peres podczas Światowego Forum Ekonomicznego w Akabie (Jordania) powiedział: "Nie ma państwa ani żadnej religii, którą uznawaliśmy za wrogów. Tylko wrogowie pokoju są naszymi wrogami. Irański naród nie jest naszym wrogiem. To polityka irańskich władz jest zagrożeniem dla nas wszystkich. Nasz region i cały świat nie mogą przyjąć hegemonicznych ambicji tego brutalnego reżimu. Społeczność międzynarodowa nie może tolerować jako normę brutalnych gróźb użycia broni. Przyjaciele, my i nasi palestyńscy sąsiedzi musimy powrócić do negocjacji tak szybko, jak to tylko możliwe i osiągnąć pokój. Prezydent Abbas jest naszym partnerem. Podejmijmy wysiłki na rzecz pokoju i zrealizujmy nasze nadzieje. Możemy i powinniśmy dokonać przełom." Później Peres spotkał się osobiście z palestyńskim przewodniczącym Mahmoudem Abbasem. Obaj politycy podali sobie ręce w geście pojednania.

27 maja 2013 r. w nocy w rejonie miejscowości Metulla na północy kraju, było słychać odgłos wybuchu. Prawdopodobnie była to eksplozja rakiety wystrzelonej z terytorium południowego Libanu. Izraelscy żołnierze przeprowadzili dochodzenie, nie odnaleziono jednak szczątków rakiety lub śladów eksplozji.
    27 maja 2013 r. ministerstwo rolnictwa poinformowało o zaobserwowaniu dużego roju szarańczy w rejonie Kadesh Barnea na pustyni Negew. W obszarze prowadzone są opryski z powietrza i ziemi.

27 maja 2013 r. trzech Palestyńczyków wdarło się do żydowskiego osiedla Kokhav Yaakov w Samarii. Podpalili pole uprawne oraz opony, zanim zostali zatrzymani przez żołnierzy ochrony.
    27 maja 2013 r. Palestyńczycy obrzucili wieczorem kamieniami żydowski samochód w rejonie Betlejem w Judei. Samochód został uszkodzony.

28 maja 2013 r. minister obrony Mosze Ja'alon powiedział, że "rakiety S-300 nie zostały jeszcze dostarczone z Rosji do armii Baszara al-Assada. Jeśli zostaną przekazane, będziemy wiedzieli jak zareagować."
    28 maja 2013 r. minister informacji, stosunków międzynarodowych i spraw strategicznych Juval Steinitz powiedział, że rząd Izraela popiera dwupaństwowe rozwiązanie konfliktu izraelsko-palestyńskiego. "Stanowisko rządu jest jasne, i je popieram ... Izrael jest gotowy na bolesne ustępstwa pod dwoma warunkami: pokój i bezpieczeństwo."

28 maja 2013 r. palestyńskie dzieci rzuciły popołudniem koktajle Mołotowa w ogrodzenie żydowskiego osiedla Beit El w Samarii. Ogień zagroził zabudowaniom osiedla, został jednak ugaszony przez straż pożarną.

29 maja 2013 r. premier Beniamin Netanyahu nakazał członkom swojego rządu niewypowiadanie się w sprawie Syrii i planowanego dostarczenia do tego kraju rosyjskich przeciwlotniczych systemów rakietowych S-300.
    29 maja 2013 r. partie wchodzące w skład koalicji rządzącej porozumiały się w sprawie objęcia ultraortodoksyjnych Żydów służbą wojskową, zażegnując tym samym kryzys koalicyjny. Kompromis, który doprowadził do porozumienia, przewiduje, że wprowadzenie kar za unikanie służby wojskowej zostanie odłożone o cztery lata, a w tym okresie przejściowym armia będzie starała się nakłonić 18-letnich uczniów jesziw do dobrowolnego odbycia służby wojskowej. Projekt nowej ustawy, który musi jeszcze zostać ostatecznie zaaprobowany przez rząd i parlament, przewiduje również, że liczba ortodoksyjnych żydów zwolnionych ze służby wojskowej nie może rocznie przekraczać 1800 z około 8 tys., które powinny co roku rozpoczynać służbę.
    29 maja 2013 r. premier Beniamin Netanyahu spotkał się wieczorem z przewodniczącym Komisji Spraw Zagranicznych Senatu Stanów Zjednoczonych, senatorem Robertem Menendez. Netanyahu powiedział: "Naród amerykański, rząd amerykański i Senat Stanów Zjednoczonych widzą twarz jednego z najpoważniejszych zagrożeń współczesnych czasów - ambicje Iranu zdobycia broni jądrowej. Myślę, że jest to najpoważniejsze zagrożenie dla bezpieczeństwa Stanów Zjednoczonych, wolnego świata i pokoju na świecie."

29 maja 2013 r. libańskie media doniosły o obecności izraelskich samolotów wojskowych nad terytorium południowego Libanu.
    29 maja 2013 r. syryjski minister spraw zagranicznych Walid al-Moallem powiedział: "Ogłaszamy światu, że jeśli Izrael ponownie nas zaatakuje, nasza odpowiedź będzie natychmiastowa. Nie będzie agresji bez odpowiedzi. Odpowiedź będzie taka sama jak agresja."
    29 maja 2013 r. rzecznik Departamentu Stanu USA, Jen Psaki wezwał libańską organizację Hezbollah do natychmiastowego wycofania swoich bojowników z Syrii. Ocenia się, że około 3-4 tys. bojowników Hezbollahu bierze czynny udział w wojnie domowej w Syrii, wspierając armię rządową.

30 maja 2013 r. wywiad wojskowy przedstawił raport informujący, że Autonomia Palestyńska wspiera i promuje wybuch Trzeciej Intifady w Judei i Samarii. Palestyńskie służby bezpieczeństwa ignorują ataki kamieniami na samochody żydowskie, a władze Autonomii Palestyńskiej finansują działalność ośrodków i organizacji powiązanych z działalnością terrorystyczną.
    30 maja 2013 r. ministerstwo budownictwa wydało zgodę na budowę 300 nowych domów w osiedlu Ramot we Wschodniej Jerozolimie.
    30 maja 2013 r. w południe wybuchł duży pożar w rejonie miejscowości Yavne'el w Dolnej Galilei. W akcji gaszenia pożaru wzięły udział samoloty gaśnicze.

30 maja 2013 r. szef palestyńskich negocjatorów Saeb Erekat powiedział, że decyzja Izraela o budowie nowych domów we Wschodniej Jerozolimie "niszczy" wysiłki dyplomatyczne Stanów Zjednoczonych.
    30 maja 2013 r. Palestyńczycy podpalili w południe pola uprawne przy żydowskim osiedlu Itzhar w Samarii. Ogień szybko się rozprzestrzenił i zagroził pobliskiej bazie wojskowej. Strażacy ugasili pożar dopiero wieczorem. Podczas akcji gaszenia Palestyńczycy obrzucali kamieniami izraelskich strażaków i żydowskich osadników. Spłonęło wiele drzew oliwnych.

30 maja 2013 r. syryjski prezydent Baszar al-Assad powiedział, że przesyłka rosyjskich przeciwlotniczych systemów rakietowych S-300 jest w toku i niektóre zestawy przybyły już do Syrii. Assad podkreślił, że jeśli Izrael podejmie próbę zniszczenia baterii, Syria podejmie "natychmiastowy odwet".

31 maja 2013 r. minister rolnictwa Jair Szamir powiedział, że Izrael nadal walczy z plagą szarańczy na granicy z Egiptem, prowadząc opryski z powietrza i ziemi. "Skala szkód poniesionych przez rolnictwo nie jest jeszcze jasna, ale koszty oprysków prowadzonych przez ministerstwo rolnictwa od początku ataku szarańczy oszacowano na 6 mln szekli."

31 maja 2013 r. sekretarz stanu USA, John Kerry powiedział, że sprzedaż rosyjskich rakiet S-300 do Syrii zagraża bezpieczeństwu Izraela.

1 czerwca 2013 r. południe Izraela dotknęło trzęsienie ziemi o sile 4,9 stopnia w skali Richtera. Epicentrum wstrząsów znajdowało się około 200 km od Ejlatu na półwyspie Synaj. Nie odnotowano żadnych szkód.
    1 czerwca 2013 r. minister obrony Mosze Jaalon wydał wieczorem zezwolenie na realizację planu budowy przez Autonomię Palestyńską nowego miasta Nu'aimah. Będzie ono położone w sąsiedztwie Jerycha w Dolinie Jordanu. Palnuje się wybudowanie tutaj ponad 1100 domów dla około 10 tys. mieszkańców. Władze izraelskie zgodziły się na przekazanie Autonomii Palestyńskiej 500 ha ziemi na realizację tego planu.

1 czerwca 2013 r. sekretarz stanu USA, John Kerry odbył wieczorem telefoniczną rozmowę z palestyńskim przewodniczącym Mahmoudem Abbasem. Abbas powtórzył swoje stanowisko, że warunkiem wznowienia negocjacji pokojowych jest zamrożenie żydowskiego budownictwa na Zachodnim Brzegu i we Wschodniej Jerozolimie, oraz uwolnienie palestyńskich więźniów.

2 czerwca 2013 r. premier Beniamin Netanyahu na porannym posiedzeniu rządu wygłosił krótkie przemówienie do narodu: "Bliski Wschód przeżywa szczególnie wrażliwy okres wstrząsów i przewrotów w wielu miejscach. Nie mamy żadnego interesu w angażowaniu się w konflikty wokół nas, ale jesteśmy zobowiązani i działamy aby zapobiegać zagrożeniom bezpieczeństwa Izraela, a mamy jasną politykę reagowania na próby ataku na nasze terytorium." Omawiając kwestię spadku liczby nielegalnych imigrantów premier powiedział, że "płot wzniesiony na południowej granicy przynosi rezultaty, dla których został wzniesiony ... Teraz musimy skupić się na powrocie nielegalnych imigrantów do swoich krajów. Także i to zadanie zrealizujemy."
    2 czerwca 2013 r. ministerstwo rolnictwa poinformowało o dkryciu roju szarańczy na pustyni Negew w pobliżu Ejlatu. Przystąpiono do oprysków z powietrza i ziemi.

2 czerwca 2013 r. palestyński przewodniczący Mahmoud Abbas powołał Rami Hamdallaha na nowego premiera rządu Autonomii Palestyńskiej. Hamdallah jest burmistrzem Nablusu.

2 czerwca 2013 r. izraelskie samoloty wojskowe przeleciały rano nad Libanem, przelatując między innymi na niskiej wysokości nad Bejrutem.
    2 czerwca 2013 r. Liban złożył oficjalną skargę do ONZ na naruszenie przez Izrael libańskiej przestrzeni powietrznej.
    2 czerwca 2013 r. Egipt poinformował o zwiększeniu sił wojskowych stacjonujących w północnej części półwyspu Synaj. Dodatkowe oddziały piechoty będą wzmocnione 6 helikopterami szturmowymi Apache. Ich zadaniem będzie walka z islamskimi ugrupowaniami terrorystycznymi działającymi na Synaju. Egipt zaostrzył także procedury bezpieczeństwa statków przepływających przez Kanał Sueski.

3 czerwca 2013 r. minister obrony Mosze Ja'alon powiedział przed parlamentarną komisją spraw zagranicznych i obrony, że uchwalone niedawno wydatki budżetowe na obronność na pewno przełożą się na ograniczenie działań operacyjnych i cięcia w szkoleniach rezerwistów. Z tego powodu żołnierze służby regularnej będą obciążeni większą ilością zadań, które przejmą od rezerwistów. "Przygotowujemy się na bardzo trudny rok w 2014 roku." Minister podkreślił, że rozbudowa systemu antyrakietowego Iron Dome będzie nadal finansowana. Odnosząc się do sytuacji w Syrii powiedział, że dostawy rosyjskich rakietowych systemów obrony powietrznej S-300 do Syrii nie nastąpią przed rokiem 2014. Ja'alon dodał, że reżim syryjski kontroluje nie więcej niż 40% kraju i że rebelianci zajęli co najmniej cztery dzielnice Damaszku. Izrael nie będzie angażować się w wojnę domową w Syrii tak długo, jak długo będzie to w interesie Izraela. Decydujący wpływ na to będzie miał rozwój wydarzeń związanych z niebezpieczeństwem przemytu zaawansowanych broni dla libańskiego Hezbollahu, który otwarcie angażuje się w wojnę domową w Syrii, wspierając wojska rządowe. Minister oświadczył, że armia izraelska otwarła szpital polowy na Wzgórzach Golan dla rannych z Syrii. Otwarcie szpitala minister nazwał humanitarnym gestem. Wykluczył jednak otwarcie obozu dla syryjskich uchodźców.
    3 czerwca 2013 r. szef Sztabu Generalnego Sił Obronnych Izraela gen Benny Gantz poinformował o odwołaniu wszystkich szkoleń rezerwistów zaplanowanych na 2013 r. Decyzję podjęto po analizie wydatków na obronność po cięciach budżetowych. W tym roku system obowiązkowych szkoleń ominie 70 batalionów rezerwy. Były szef wywiadu wojskowego gen. Amos Jadlin powiedział, że "zdolności syryjskiej armii zostały obniżone o 10% i będą nadal spadać, aż walki się zakończą. Syria będzie musiała wydać od 30 do 50 mld USD w odbudowę sił, zanim będą mogli inwestować w systemy rakietowe. Jesteśmy nie tylko państwem najbardziej zagrożonym rakietami i pociskami rakietowymi, ale także najlepiej przygotowanym państwem na świecie na przeciwdziałanie temu zagrożeniu."

3 czerwca 2013 r. iracki wicepremier Hussein al-Shahristani ostrzegł Izrael, że Irak będzie reagować na wszelkie próby naruszenia jego przestrzeni powietrznej przy próbie izraelskiego ataku na irańskie instalacje jądrowe. "Amerykanie nie dali nam zapewnienia, że nigdy nie naruszą irackiej przestrzeni powietrznej do ataku na jednego z naszych sąsiadów. Ostrzegamy Izrael, że jeśli naruszą iracką przestrzeń powietrzną, będą musieli ponieść konsekwencje. Oczywiście, Irak nie będzie ujawniał sposobów reakcji, aby umożliwić Izraelowi wzięcie wszystkich pod rozwagę."
    3 czerwca 2013 r. Stany Zjednoczone poinformowały, że zamierzają rozlokować myśliwce F-16 oraz baterie rakiet Patriot na terytorium Jordanii, aby w ten sposób zmniejszyć zagrożenie ze strony wojny domowej w Syrii.

4 czerwca 2013 r. palestyński przewodniczący Mahmoud Abbas powiedział, że Palestyńczycy są zainteresowani jak najszybszym wznowieniem negocjacji pokojowych z Izraelem i rozwiązaniem wszystkich problemów w oparciu o dwa państwa w granicach z 1967 r. Dodał, że skoro palestyńskie żądania są jasne, to piłka jest po stronie Izraela i od Izraela zależy wznowienie negocjacji oraz rozwiązanie problemów.

4 czerwca 2013 r. rosyjski prezydent Władimir Putin powiedział, że Rosja jeszcze nie przekazała jeszcze Syrii systemów obrony przeciwlotniczej S-300. Putin dodał, że Rosja nie chce zachwiać równowagi militarnej w regionie, a wszystkie kontrakty o sprzedaży uzbrojenia do Syrii były zgodne z prawem międzynarodowym.

5 czerwca 2013 r. w Knesecie odbyła się nadzwyczajna sesja poświęcona omówieniu najnowszych propozycji Ligii Arabskiej w sprawie terytorialnego kompromisu z Palestyńczykami. Netanyahu powiedział, że negocjacje będą mogły się rozwijać jedynie wtedy, jeśli obie strony zgodzą się na zaprzestanie przemocy i wzajemne poszanowanie swoich praw do samostanowienia. Wezwał palestyńskiego przewodniczącego Mahmouda Abbasa do rezygnacji z wcześniej postawionych warunków wstępnych.
    5 czerwca 2013 r. minister ochrony środowiska Amir Perec powiedział, że "jest trochę za wcześnie na stwierdzenie, że Izrael jest supermocarstwem gazowym. Mamy tylko 0,3% odkrytych światowych zasobów gazu. Skupiamy się teraz na rozwoju krajowego przemysłu wykorzystującego gaz, a gdy zwiększymy wydobycie, międzynarodowy eksport będzie opcją."
    5 czerwca 2013 r. popołudniem 2 syryjskie pociski moździerzowe spadły w rejonie miejscowości Majdal-Shams na Wzgórzach Golan.

5 czerwca 2013 r. Palestyńczyk uzbrojony w nóż usiłował popołudniem przekroczyć ogrodzenie osiedla żydowskiego Efrat w Judei. Żołnierze ochrony zatrzymali napastnika.

5 czerwca 2013 r. Stany Zjednoczone wezwały Iran do zaprzestania angażowania się w wojnę domową w Syrii. "Hezbollah i Iran powinny natychmiast wycofać swoich żołnierzy z Syrii."

6 czerwca 2013 r. rano trzy syryjskie pociski moździerzowe spadły w rejonie izraelskich pozycji przy przejściu granicznym Al-Kunajtira na Wzgórzach Golan. Później 2 ciężko rannych Syryjczyków poprosiło izraelskich żołnierzy o pomoc. Zostali oni przewiezieni do szpitala w Safedzie. Siły Obronne Izraela ze względów bezpieczeństwa zamknęły przygraniczne drogi na Wzgórzach Golan. Wieczorem kilkudziesięciu Syryjczyków poprosiło na przejściu granicznym Al-Kunajtira o wpuszczenie na terytorium Izraela. Izraelscy żołnierze odmówili im prawa wejścia i zawrócili do Syrii. Późnym wieczorem nastąpiło wzmocnienie izraelskich jednostek na Wzgórzach Golan.

6 czerwca 2013 r. Palestyńczycy obrzucili wieczorem kamieniami żydowski autobus w pobliżu Ramallah w Samarii. Autobus został uszkodzony.
    6 czerwca 2013 r. palestyński przewodniczący Mahmoud Abbas powiedział, że "meczet al-Aksa jest w niebezpieczeństwie" ponieważ Izrael uniemożliwia Arabom na modlitwy w meczecie, pozwalając za to na modlitwy "ekstremistycznych" Żydów. Jak stwierdził to Abbas, jest to dowodem, że Izrael ma plan zniszczenia i wybudowania na tym miejscu swojej Świątyni. Abbas podkreślił, że nagocjacje z Izraelem nie odbędą się dopóki nie zostaną wstrzymane budowy na Zachodnim Brzegu i we Wschodniej Jerozolimie, oraz nie zostanie przyjęta granica między państwowa w oparciu o stan sprzed 1967 r. Dodał, że nie będzie państwa palestyńskiego bez stolicy we Wschodniej Jerozolimie.

6 czerwca 2013 r. syryjscy rebelianci zaatakowali i przejęli na godzinę czasu kontrolę nad przejściem granicznym i miasteczkiem Al-Kunajtira na Wzgórzach Golan. Syryjskie wojska rządowe przeprowadziły kontratak przy użyciu czołgów i artylerii odzyskując kontrolę nad przejściem granicznym i miasteczkiem. Syryjskie czołgi w trakcie walk wjechały do strefy zdemilitaryzowanej. Przejście graniczne Al-Kunajtira to jedyne przejście między Syrią a Izraelem. Kontrolę nad przejściem sprawują siły pokojowe UNDOF.
    6 czerwca 2013 r. Austria oświadczyła, że wobec niepokojów na Wzgórzach Golan nie będzie uczestniczyć w misji pokojowej UNDOF w tym regionie. W skład misji pokojowej ONZ na Wzgórzach Golan wchodzi ok. 380 Austriaków. Ich wycofanie się oznaczać będzie wyraźne osłabienie misji.
    6 czerwca 2013 r. Izrael złożył formalną skargę do misji UNDOF na wkroczenie syryjskich czołgów do strefy zdemilitaryzowanej na Wzgórzach Golan.
    6 czerwca 2013 r. na Morze Śródziemne wpłynęły 3 rosyjskie okręty wojenne. Są one monitorowane przez US Navy ze względu na podejrzenie przewożenia do Syrii systemów rakietowych S-300. Rosyjski prezydent Władimir Putin powiedział, że obecność rosyjskiej eskadry na Morzu Śródziemnym ma na celu ochronę strategicznych interesów Rosji w tym regionie. Gen. Walerij Gierasimow powiedział, że eskadra operująca na Morzu Śródziemnym liczy 16 okrętów, które regularnie wymieniają się, tak aby zawsze w obszarze przebywało kilka okrętów.
    6 czerwca 2013 r. grupa 6 młodych mężczyzn zaatakowała rabina w centrum handlowym w mieście Offenbach w Niemczech. Rabina popchnięto i krzyczano: "Gówniany Żyd!" Ochrona centrum nie zareagowała. Policja wszczęła dochodzenie. W ostatnich miesiącach doszło w Niemczech do kilku podobnych incydentów.

7 czerwca 2013 r. agencja bezpieczeństwa Szin Bet przedstawiła raport o poziomie aktywności terrorystycznej w maju br. W miesiącu tym nastąpił spadek liczby ataków terrorystycznych ze 139 w kwietniu do 124 w maju. Największy spadek dotyczył Strefy Gazy - 3 ataki w maju (12 w kwietniu). W Samarii i Judei odnotowano 83 ataki (90 w kwietniu), a w Jerozolimie 38 ataków (36 w kwietniu). Rannych zostało 4 Izraelczyków, wszyscy podczas ataku bombą zapalającą jeepa w drodze do Hebronu w dniu 15 maja. Podpalony jeep przewrócił się. W maju doszło także do ostrzelania terytorium Izraela z zagranicy - 2 rakiety (17 rakiet w kwietniu) i 5 pocisków moździerzowych (13 w kwietniu). W związku z poprawą stanu bezpieczeństwa w Strefie Gazy, armia poszerzyła strefę połowową u wybrzeży Gazy do 6 mil morskich. Eksperci wskazują, że Hamas najwyraźniej poszukuje w najbliższej przyszłości spokoju, i nie dąży do eskalacji incydentów. Dowodem na to jest brak odpowiedzi Hamasu na likwidację w kwietniu przez izraelskie siły powietrzne palestyńskiego eksperta od broni Haitham Zijada al-Miszala. Wcześniej podobne działania spotykały się z natychmiastową odpowiedzią w postaci ostrzału rakietowego.
    7 czerwca 2013 r. kilkudziesięciu Palestyńczyków wszczęło w południe zamieszki w rejonie Bramy Damasceńskiej na Starym Mieście w Jerozolimie. Obrzucono kamieniami izraelskich policjantów, którzy użyli armatek wodnych i gazu łzawiącego do rozproszenia demonstrantów.

7 czerwca 2013 r. rosyjski prezydent Władimir Putin powiedział, że Rosja jest gotowa wysłać swoich żołnierzy na Wzgórza Golan, aby zastąpić austriacki kontyngent wycofywany z międzynarodowych sił obserwacyjnych UNDOF.
    7 czerwca 2013 r. rzecznik ONZ, Martin Nesirky powiedział, że Rosja nie może wysłać swoich żołnierzy na Wzgórza Golan w ramach międzynarodowych sił pokojowych UNDOF ponieważ jest jednym z pięciu stałych członków Rady Bezpieczeństwa ONZ. "Doceniamy propozycję Rosji wysłania wojsk na Wzgórza Golan. Jednakże porozumienie dodane do umowy między Syrią a Izraelem nie zezwala stałym członkom Rady Bezpieczeństwa na udział w misji UNDOF."

9 czerwca 2013 r. premier Beniamin Netanyahu na porannym posiedzeniu rządu powiedział, że "przyszłe porozumienie pokojowe z Autonomią Palestyńską musi obejmować potwierdzenie zdemilitaryzowanego państwa palestyńskiego, które uznaje Izrael jako państwo żydowskie." Omawiając sytuację w Syrii powiedział: "Rozmawiałem w weekend z prezydentem Rosji Putinem. Omówiliśmy sprawę dotyczącą rozpadu sił ONZ na Golanie. Podkreśliłem fakt, że Izrael nie może opierać swojego bezpieczeństwa na międzynarodowych siłach."
    9 czerwca 2013 r. premier Beniamin Netanyahu powiedział popołudniem, że nieustannie trwa cyberwojna z Iranem. "To nie jest przyszła wojna. To wojna, która trwa tu i teraz. W ostatnich dwóch miesięcy zidentyfikowaliśmy znaczny wzrost cybernetycznych ataków ze strony Iranu, które są przeprowadzane bezpośrednio przez Iran i przez jego sojuszników, Hezbollah i Hamas. Celami ataków są krytyczne systemy. Dążymy do stworzenia cyfrowego systemu Iron Dome, aby uzyskać przewagę nad naszymi wrogami."
    9 czerwca 2013 r. młodzi Palestyńczycy obrzucili popołudniem kamieniami grupę żydowskich dziewcząt zwiedzających mury Starego Miasta Jerozolimy. Jedna Izraelska została ranna.

9 czerwca 2013 r. Izrael wystosował za pośrednictwem podsekretarza UNDOF Herve Ladsous oficjalne pismo do Rady Bezpieczeństwa ONZ z ostrzeżeniem, że jeśli syryjskie czołgi ponownie wkroczą do strefy zdemilitaryzowanej na Wzgórzach Golan, wówczas izraelska armia "podejmie działania".

10 czerwca 2013 r. minister ds. strategicznych i służb specjalnych Juval Steinitz powiedział, że syryjski prezydent Baszar al-Assad, wspierany przez Iran i Hezbollah, może jeszcze pokonać powstańców w Syrii. Rzecznik premiera Netanjahu, Mark Regew podkreślił, że minister ds. strategicznych wypowiadał się we własnym imieniu, a rząd Izraela nie zajmuje oficjalnego stanowiska w kwestii wojny domowej w Syrii. Również ministerstwo obrony podkreśliło, że była to prywatna opinia Steinitza, "oparta na informacjach, które ma, a raczej których nie ma".
    10 czerwca 2013 r. premier Beniamin Netanyahu przemawiając przed parlamentarną komisją spraw zagranicznych i obrony powiedział, że Izrael będzie nadal przeciwdziałać zagrożeniu nuklearnemu ze strony Iranu oraz działać aby irańska broń nigdy nie dotarła do libańskiego Hezbollahu. "Widzimy nowy Bliski Wschód, który głośno i bardzo wybuchowo kipi. Jest to szczególnie dostrzegalne na północnej granicy z Syrią. Stoimy w obliczu tych zmian w sposób odpowiedzialny, planowy i zdeterminowani. Jesteśmy przygotowani na każdy scenariusz. Ochrona bezpieczeństwa naszych obywateli prowadzi nas do zasady: Kto grozi, szkodzi lub krzywdzi obywateli Izraela, poniesie szkodę." Premier dodał, że każde przyszłe porozumienie z Autonomią Palestyńską będzie musiało być ratyfikowane przez Knesset, bądź nawet poddane pod referendum narodowe.
    10 czerwca 2013 r. wiceminister obrony Danny Danon powiedział, że konflikt izraelsko-palestyński należy rozwiązać we współpracy z Jordanią i Egiptem. Wskazał on na te dwa kraje, mówiąc, że współpraca z Autonomią Palestyńską w kwestiach regionalnych najlepiej wyeliminuje pokoleniową wrogość. "Szukamy prawdziwej współpracy z tymi partnerami w kwestiach państwowych i bezpieczeństwa. W naszym interesie jest, aby zachować jak największą część terytorium Judei i Samarii, i jeśli to możliwe, umieścić je w ramach izraelskiej suwerenności. Status pozostałych gruntów, w tym także większości ludności palestyńskiej, zostanie ustalony przy udziale Egiptu i Jordanii. Chcemy wspólnie z Egiptem i Jordanią ustalić status ich obywatelstwa." Danon podkreślił, że współpraca na tym poziomie może zapewnić, że wszystkie kwestie zostaną ostatecznie rozwiązane, co zapewni jasną i bezpieczną przyszłość dla Izraela i Autonomii Palestyńskiej.
    10 czerwca 2013 r. minister transportu Israel Katz podpisał z przedstawicielami Unii Europejskiej porozumienie o "otwartym niebie", które w okresie 5 lat otworzy izraelską przestrzeń powietrzną dla europejskich przewoźników. Izraelskie linie lotnicze El Al, Israir i Arkia wyraziły obawę, że nie będą w stanie konkurować z tanimi europejskimi przewoźnikami.
    10 czerwca 2013 r. ministerstwo turystyki poinformowało, że w maju b.r. Izrael odwiedziło 336 tys. turystów, co stanowi rekord dla turystyki przyjazdowej. Spośród tej liczby, 283 tys. turystów odwiedziło Izrael na dłużej niż jedną noc, a 241 tys. przybyło drogą lotniczą (wzrost o 6% w porównaniu do maja 2012 r.). Wystąpił spadek o 5% liczby turystów korzystających z przejścia granicznego z Jordanią i wzrost o 12% na przejściu z Egiptem w Tabie. Minister turystyki Uzi Landau powiedział: "Turystyka jest ważnym motorem wzrostu gospodarczego dla gospodarki. Tworzy miejsca pracy w miastach i na peryferiach, oraz wytwarza około 30 mld NIS co roku do kasy państwa."
    10 czerwca 2013 r. minister rolnictwa Jair Szamir poinformował, że plaga szarańczy na granicy z Egiptem została pokonana bez szkody dla rolnictwa. Koszt podjętych działań wyniósł 7,5 mln NIS. Dodał, że zmieniająca się sytuacja wymusiła na pracownikach ministerstwa wypracowanie nowych systemów lepszego działania w sytuacjach kryzysowych, co na pewno będzie owocować w przyszłości.

10 czerwca 2013 r. nieznani sprawcy obrzucili w nocy zapalającymi bombami koszerną restaurację w Montrealu (Kanada). Koktajl Mołotowa został wrzucony do środka, jednak nikt nie został ranny. Do próby podobnego ataku doszło także noc wcześniej. Kanadyjska policja wszczęła dochodzenie.

11 czerwca 2013 r. ranny syryjski cywil poprosił izraelskich żołnierzy na Wzgórzach Golan o pomoc medyczną. Ze względu na ciężki stan rannego, został on przetransportowany do szpitala w Safedzie.

12 czerwca 2013 r. premier Beniamin Netanyahu razem z 5 ministrami poleciał do Polski, gdzie spotkał się z polskim premierem Donaldem Tuskiem. Omówiono problematykę Bliskiego Wschodu, ze szczególnym naciskiem na proces pokojowy. Netanyahu odnosząc się do Iranu powiedział, że "to jest system, który buduje broń jądrową aby unicestwić Izrael z sześcioma milionami Żydów. Izrael na to nie pozwoli. Nigdy nie pozwoli na kolejny Holocaust." Odnosząc się do negocjacji z Palestyńczykami powiedział, że "nadszedł czas, aby zaprzestać negocjacje nad negocjacjami. Chcemy pokoju. Aby osiągnąć pokój, musimy wynegocjować pokój. Chcemy, aby amerykańskie wysiłki przyniosły sukces. Izrael jest gotowy na wznowienie negocjacji pokojowych bez warunków wstępnych. Myślę, że jest czas, aby zakończyć kłótnie nad wstępnymi warunkami. Myślę, że powinniśmy natychmiast rozpocząć rozmowy pokojowe. Moim celem jest osiągnięcie historycznego kompromisu, który raz na zawsze zakończy konflikt między Izraelczykami a Palestyńczykami. Przeniesie on zdemilitaryzowane państwo palestyńskie, które uzna państwo żydowskie z uznaniem bezpieczeństwa Izraela. Uważam, że to są elementy pokoju. Nie stawiam ich jako warunków wstępnych do negocjacji. Nie mogę się doczekać, aby rozpocząć negocjacje bez warunków wstępnych. Jestem gotowy na taki pokój. Mam nadzieję, że Palestyńczycy też są gotowi."
    12 czerwca 2013 r. sekretarz generalny ONZ Bank Ki-moon powiedział, że eskalacja przemocy na Wzgórzach Golan zagraża porozumieniu o izraelsko-syryjskim zawieszeniu broni. Ben zalecił Radzie Bezpieczeństwa ONZ dostosowanie misji UNDOF do zmieniających się warunków, w tym "wzmocnienie własnych zdolności obronnych UNDOF, co obejmuje zwiększenie liczebności sił do około 1250 i poprawienie wyposażenia w sprzęt obronny."

13 czerwca 2013 r. nieznani sprawcy zbezcześcili groby na chrześcijańskim cmentarzu w Tel Awiwie. Policja wszczęła dochodzenie.

13 czerwca 2013 r. izraelska jednostka specjalna aresztowała rano Palestyńczyka w wiosce Qud w pobliżu Dżenina w Samarii. Zatrzymany jest członkiem Islamskiego Dżihadu i planował zamach terrorystyczny w centrum Izraela. W jego mieszkaniu znaleziono materiały wybuchowe, bombę domowej roboty oraz nawozy azotowe wykorzystywane jako materiały wybuchowe.
    13 czerwca 2013 r. palestyński minister do spraw religii Mahmoud Al-Habasha powiedział, że jeśli premier Netanyahu jest gotowy na wznowienie negocjacji w oparciu o granice z 1967 r., Palestyńczycy powrócą do stołu negocjacyjnego. "Nie mamy innych warunków wstępnych."
    13 czerwca 2013 r. palestyński terrorysta usiłował wieczorem dźgnąć nożem izraelskiego żołnierza na punkcie kontrolnym Kalandia na północ od Jerozolimy. Żołnierze postrzelili napastnika, który został następnie aresztowany. Po incydencie Palestyńczycy obrzucili punkt kontrolny kamieniami.

13 czerwca 2013 r. premier Beniamin Netanyahu otworzył nową wystawę na terenie byłego hitlerowskiego obozu zagładu Auschwitz-Birkenau. Premier powiedział, że Izrael zrobi wszystko, aby uniknąć kolejnego ludobójstwa na narodzie żydowskim. Netanyahu skrytykował aliantów za brak działań podczas II wojny światowej. "Oni doskonale wiedzieli, co się dzieje w obozach zagłady. Byli wzywani do działania, ale nic nie zrobili."

14 czerwca 2013 r. minister obrony Mosze Ja'alon podczas wizyty w Waszyngtonie (USA) powiedział, że Izrael podejmie działania jeśli Syria przekroczy czerwone linie. Dodał, że Izrael postawił trzy czerwone linie: dostarczanie libańskiemu Hezbollahowi zaawansowanych broni, dostarczanie Hezbollahowi broni chemicznej i zezwolenie na ostrzał terytorium Izraela na Wzgórzach Golan. Ja'alon podkreślił, że Al-Kaida nieustannie poszukuje nowych baz w Syrii, Libanie i na półwyspie Synaj, dążąc do otoczenia Izraela.
    14 czerwca 2013 r. sekretarz generalny ONZ Ban Ki-moon wezwał Izrael do wstrzymania budowy nowych domów na Zachodnim Brzegu. Budowę nowych domów w osiedlach żydowskich potępiło także francuskie ministerstwo spraw zagranicznych.

15 czerwca 2013 r. amerykański dziennik Time napisał, że w przypadku nagłego usunięcia od władzy w Syrii reżimu al-Assada, Stany Zjednoczone i Izrael mają przygotowany scenariusz działań militarnych, w których bardzo szybko zostanie zniszczonych 18 magazynów i baz z bronią masowego rażenia. Operacja zostanie uruchomiona także, jeśli dojdzie do próby przekazania broni rebeliantom, Hezbollahowi lub innych grup terrorystów związanych z Al-Kaidą. Nie wiadomo, czy siły amerykańskie i izraelskie będą działać wspólnie, czy osobno, oraz jak będzie wyglądała współpraca między nimi.

16 czerwca 2013 r. premier Izraela Beniamin Netanyahu wezwał wspólnotę międzynarodową, by nie przestawała naciskać na Iran ws. odstąpienia od kontrowersyjnego programu nuklearnego po wyborze nowego szefa państwa, postrzeganego jako polityka o poglądach umiarkowanych. "Wspólnota międzynarodowa nie może ustąpić przed życzeniowym myśleniem oraz kuszeniem i nie może poluzować presji na Iran, żeby wstrzymał swój program nuklearny. Im większy nacisk na Iran, tym większa możliwość powstrzymania rozwoju jego programu nuklearnego, który pozostaje największym zagrożeniem dla pokoju na świecie."
    16 czerwca 2013 r. prezydent Szimon Peres powiedział, że eksperci byli zaskoczeni zwycięstwem umiarkowanego Hassana Rowhani w irańskich wyborach, a największym przegranym jest ajatollah Ali Chamenei. "Będziemy mogli ocenić Rahwaniego w przyszłości na podstawie jego czynów. Jednak wiemy, że jest on uznawany z najbardziej umiarkowanego kandydata na liście wyborczej i w przeszłości mówił, że Iran nie będzie krajem polityki ekstremistów."
    16 czerwca 2013 r. odbyło się spotkanie izraelskiego i palestyńskiego ministra finansów w celu wznowienia kontaktów gospodarczych zawieszonych w zeszłym roku. Początkowe rozmowy dotyczyły wznowienia regularnych spotkań w kwestiach technicznych, takich jak przejścia graniczne, paliwa, energia elektryczna, woda oraz płatności za pobyty Palestyńczyków w izraelskich szpitalach.
    16 czerwca 2013 r. Centralne Biuro Statystyczne poinformowało, że gospodarka Izraela wzrosła w pierwszym kwartale 2013 r. o 2,7% (w 2012 r. wzrost PKB wyniósł 3,2%, a na 2013 r. zaplanowano wzrost o 2,8%). W pierwszym kwartale b.r. eksport wzrósł o 12,8% (prognoza była 13,5%), wydatki prywatne wzrosły o 5% (prognoza 5,6%), a import spadł o 0,8%.

17 czerwca 2013 r. minister sprawiedliwości Tzipi Livni powiedziała: "Nasza przyszłość zależy od ustanowienia państwa palestyńskiego, i jest to również opinia premiera, pomimo tego, że są tacy, którzy są przeciwni tej opinii." Tymczasem minister gospodarki Naftali Bennett zdecydowanie sprzeciwił się ustanowieniu państwa palestyńskiego bez zaakceptowania przez Autonomię Palestyńskiego państwa żydowskiego.
    17 czerwca 2013 r. premier Beniamin Netanyahu powiedział, że wybory w Iranie wskazują na powszechne niezadowolenie Irańczyków z rządu, "ale niestety nie będą oni w stanie wpłynąć na zmianę jego ambicji nuklearnych."
    17 czerwca 2013 r. dwóch młodych Palestyńczyków zaatakowało grupę żydowskich dzieci przy osiedlu Har Homa w Jerozolimie. Dzieci zostały pobite, a ich plac zabaw spalony - w tym święte księgi religijne oraz flaga Izraela.

17 czerwca 2013 r. szef palestyńskich negocjatorów Saeb Erekat wezwał społeczność międzynarodową do "stawienia czoła rzeczywistości i uświadomienie sobie, że Izrael oficjalnie unicestwił rozwiązanie dwu państwowe."

17 czerwca 2013 r. jeden z przywódców Hamasu, Musa Abu Murzuk podczas pobytu w Kairze (Egipt) wezwał libański Hezbollah do wycofania swoich bojowników z Syrii i skoncentrowaniu się na walce z Izraelem. "Wzywamy Hezbollah do wycofania sił z Syrii i do skierowania broni przeciwko syjonistycznemu wrogowi." Dodał, że zaangażowanie się szyickiego Hezbollahu w Syrii tylko pogłębiło konflikty wyznaniowe z sunnitami.
    17 czerwca 2013 r. egipskie siły bezpieczeństwa poinformowały, że grupa 30 uzbrojonych terrorystów z Islamskiego Dżihadu przeniknęło ze Strefy Gazy na półwysep Synaj. Egipskie siły bezpieczeństwa na Synaju zostały postawione w stan alarmu.

18 czerwca 2013 r. premier Beniamin Netanyahu powiedział, że niszczenie samochodów i wymalowywanie obraźliwych haseł na murach domów w Abu Ghosh "jest sprzeczne z żydowskimi przykazaniami. Jest to przeciwko wartościom naszego narodu i naszego kraju. W tym tygodniu podjęliśmy decyzje, które pozwolą nam energicznie działać przeciwko ludziom, którzy popełniają te przestępstwa i z całą siłą będziemy tak działać."
    18 czerwca 2013 r. wieczorem odbyła się uroczystość obchodów 90. Urodzin prezydenta Szimona Peresa. Obecni byli dawni amerykański prezydent Bill Clinton oraz brytyjski premier Tony Blair. Premier Beniamin Netanyahu powiedział, że osiągnięcie pokoju jest bardzo ważne, ale obrona Izraela przed wrogami jest równie ważna. "Nikt nie będzie się liczył ze słabym Izraelem. Silny Izrael stwarza możliwość pokoju. Wyciągamy rękę z pokojem do naszych sąsiadów - wszystkich z nich - ale zawsze będziemy gotowi się bronić."

18 czerwca 2013 r. nieznani sprawcy wymalowali w nocy anty-arabskie graffiti w wiosce Abu Ghosh w pobliżu Jerozolimy. Przebito także opony w 28 samochodach. Izraelska policja wszczęła dochodzenie.

19 czerwca 2013 r. palestyńscy terroryści wystrzelili rano ze Strefy Gazy 3 rakiety Grad, które spadły w obrębie miasta Aszkelon.

19 czerwca 2013 r. wiceminister spraw zagranicznych Hamasu w Strefie Gazy, Ghazi Hamad powiedział, że przyczyną obecnej zapaści finansowej Gazy jest opowiedzenie się Hamasu po stronie rebeliantów syryjskich, przeciwko libańskiemu Hezbollahowi i Iranowi. "Stanęliśmy za Syryjczykami i poparliśmy żądania rewolucji. Nasze stosunki z Iranem pogorszyły się zarówno na szczeblu politycznym jak i finansowym." Iran przekazywał Hamasowi 20 mln USD miesięcznie, dzięki czemu wypłacane były pensje połowy z 50 tys. urzędników w Gazie.

19 czerwca 2013 r. brytyjski ambasador przy ONZ, Mark Lyall Grant powiedział, że Rada Bezpieczeństwa ONZ jest zdecydowana utrzymać misję pokojową UNDOF na Wzgórzach Golan. Podjęto także decyzję o wzmocnieniu tego kontyngentu. Wkrótce przybędzie tam 170 żołnierzy z Fidżi. Prowadzone są rozmowy z dalszymi państwami.
    19 czerwca 2013 r. izraelskie firmy Delek Drilling i Avner Oil Exploration Limited Partnership, oraz amerykańska firma Noble Energy podpisały umowę z cypryjskim rządem w sprawie udzielenia wsparcia Cyprowi w eksploatacji złóż gazu ziemnego z dna Morza Śródziemnego.
    19 czerwca 2013 r. wiceprezes koncernu Lockheed-Martin, Steve O'Bryan powiedział dziennikarzom na Air Show w Paryżu, że Izrael będzie drugim państwem po Stanach Zjednoczonych, które otrzyma nowe myśliwce F-35 Stealth. Izraelska wersja F-35S będzie unowocześniona w celu zachowania możliwości ukrycia (niskiej widzialności dla radarów - "niewidzialności") we wszystkich warunkach bojowych.

20 czerwca 2013 r. premier Beniamin Netanyahu spotkał się z szefem ds. polityki zagranicznej Unii Europejskiej, Catherine Ashton. Netanyahu powiedział, że "wybory w Iranie będą sprawdzianem czy Iran zmieni swoją politykę i wstrzyma wzbogacanie uranu, zamykając nielegalne obiekty jądrowe. Myślę, że jest ważnym, aby Europa dołączyła do Stanów Zjednoczonych i Izraela oraz wszystkich odpowiedzialnych elementów społeczności międzynarodowej, i zażądała zaprzestania irańskiego programu jądrowego ... Mam nadzieję, że ci w Europie, którzy nie chcą uznać Hezbollahu za organizację terrorystyczną, zmienią zdanie i mam nadzieję, że będzie europejski konsensus w tej sprawie .... Jeśli Hezbollah nie jest organizacją terrorystyczną, to co jest organizacją terrorystyczną?" Ashton poparła ostatnie wysiłki Sekretarza USA, Kerry w celu wznowienia negocjacji izraelsko-palestyńskich. Dodała, że bezpieczeństwo Izraela jest "istotne" i "odgrywa ważną rolę w działaniach, jakie podejmujemy."
    20 czerwca 2013 r. syryjski pocisk moździerzowy spadł wieczorem na sady przy kibucu El Rom na północy Wzgórz Golan. Był to drugi podobny przypadek w ciągu tej doby. Wcześniej, krótko po północy pocisk moździerzowy eksplodował na otwartej przestrzeni Wzgórz Golan.
    20 czerwca 2013 r. Israel Electric Corporation (IEC) przedstawiła listę sankcji, które mogą zmusić Autonomię Palestyńską do spłacenia długu (850 mln NIS) za dostawy energii elektrycznej - Palestyńczycy kupują w Izraelu 95% energii elektrycznej zużywanej w Samarii i Judei, oraz 75% energii w Strefie Gazy. Zaproponowano wprowadzenie ograniczeń wyjazdowych dla dłużników (odebranie wiz), zabranie pieniędzy z palestyńskich ceł i podatków na poczet uregulowania długu, oraz unieważnienie zezwoleń na działalność firm, które zalegają z opłatami. IEC oświadczyło, że nie może być dyskryminacji izraelskich konsumentów, którzy w przypadku nie płacenia za energię, są odcinani od dostaw zasilania. Natomiast mieszkańcy Autonomii Palestyńskiej, którzy nie płacą kosztów mogą nadal korzystać z energii elektrycznej. Minister Gilad Erdan powiedział, że jest to "absurd". Izraelczycy podczas gorących letnich miesięcy muszą cierpieć z powodu ograniczeń, podczas gdy "jednostka terrorystyczna obok w Strefie Gazy nawet nie płaci za dostawy energii elektrycznej."
    20 czerwca 2013 r. premier Beniamin Netanyahu przemawiając późnym wieczorem na Konferencji Prezydenckiej powiedział, że "aby utrzymać pokój musimy być silni obecnie i w przyszłości. Nigdy nie uznamy traktatu pokojowego zagrażającego naszemu bezpieczeństwu, grożącemu bezpieczeństwu państwa Izrael i jego obywateli. Dlatego gdy mówimy o jutrze, i mówimy o przyszłości dobrobytu pokoju, to mówimy także o bezpieczeństwie. Izrael musi być silny. A największym zagrożeniem z jakim mamy do czynienia, jest najbardziej niebezpieczną bronią masowego rażenia w rękach najbardziej niebezpiecznego reżimu na świecie. Nie możemy pozwolić na osiągnięcie przez Iran broni jądrowej. Pamiętajmy, że mieszkańcy Iranu chcą lepszego jutra. Wyniki wyborów bardzo wyraźnie to pokazują. Ale dyktator Iranu zaprzecza ich prawom i uniemożliwia materializacji ich lepszej przyszłości. Pierwszą rzeczą jaką powiedział nowo wybrany prezydent było, że Iran musi mieć zagwarantowane swoje prawa. Nie powiedział, że Irańczycy muszą mieć zagwarantowane swoje prawa. Powiedział: Iran musi mieć zagwarantowane swoje prawa. I dobrze, że Iran podkreśla, że musi mieć gwarancje na to, aby rozwijać broń nuklearną. To jest to, czym ten system jest. Możemy zobaczyć zmianę stylu, ale nie jest to zmiana substancji. W rzeczywistości prezydent elekt jest autorem doktryny, którą nazywam 'dyskutować i wzbogacać' - wzbogacać materiał jądrowy. Uśmiechasz się, rozmawiasz i idziesz do przodu w kierunku bomby. On jest dumny z faktu, że kiedy był irańskim negocjatorem nuklearnym, przez wiele lat dokładnie tak robił. Krytykuje byłego prezydenta za nie angażowanie się w tą taktykę, aby osiągnąć niezmienną i stałą strategię uzbrojenia Iranu w broń jądrową. Nie możemy pozwolić, aby Iran grał w tą grę. Powinni zastosować się do międzynarodowych żądań, zaprzestać wzbogacania na wszystkich poziomach, oddać wzbogacony już materiał jądrowy i wyłączyć nielegalne obiekty jądrowe. Mówię do społeczności międzynarodowej: utrzymajcie presję, utrzymajcie ciśnienie i utrzymajcie żądania. Ma to podstawowe znaczenie dla bezpieczeństwa międzynarodowego, i fundamentalne znaczenie dla naszego bezpieczeństwa." Odnosząc się do procesu pokojowego z Palestyńczykami powiedział: "Jedynym sposobem na osiągnięcie pokoju, jedynym sposobem na wynegocjowanie pokoju i zakończenie negocjacji pokojem, jest spokojne rozpoczęcie negocjacji. Jesteśmy gotowi do natychmiastowego rozpoczęcia negocjacji bez warunków wstępnych. Mamy nadzieję, że palestyńskie kierownictwo jest równie gotowe. Jesteśmy tylko 15 minut od siebie. Cóż, z eskortą policji można to zrobić szybciej, ale to jest odległość z Ramallah do Jerozolimy. Nie ma powodu na ziemi, abyśmy nie mogli negocjować. Dajmy Sekretarzowi Kerry silne wsparcie jego wysiłków, a mam nadzieję, że mu się powiedzie, ponieważ chcemy, aby odniósł sukces. Ale powiem jedną rzecz o pokoju. Myślę, że trzeba się zająć powodem dla którego nie ma pokoju. Nie leży on w otwarciu negocjacji, ponieważ nie stawiamy żadnych warunków i nie wymagamy podpisania negocjacji. Ale żeby zakończyć negocjacje sukcesem, musimy odpowiedzieć na pytanie, dlaczego były niedostępne, dlaczego były nieskuteczne w uzyskaniu pokoju. Dlaczego kolejne rządy, sześciu premierów od czasu Oslo i sprzed Oslo, nie było w stanie osiągnąć pokój z Palestyńczykami? Myślę, że należy rozumieć, że ten konflikt wyprzedza 1967 rok o prawie pół wieku. Jest starszy od osiedli - choć jest to kwestia, która będzie musiała być omówiona i rozwiązana. Wszystkie te kwestie będą omawiane. Ale musimy zadać pytanie: Dlaczego ten konflikt trwał od 1920 roku, kiedy po raz pierwszy Palestyńscy Arabowie zaatakowali Żydów w urzędzie imigracyjnym w Jaffie, aż do 1967 roku? Co to wszystko oznacza? Powiem wam o co chodzi. Był to opór wobec państwa żydowskiego istniejącego w jakichkolwiek granicach. To istniało już wtedy, gdy państwo nie istniało, potem była próba zniszczenia jego, aby zniszczyć zarodkowe państwo żydowskie w Wojnie o Niepodległość, a następnie w kolejnych latach. To był powód. I następnie opuszczamy nasze osiedla. Wyszliśmy z Gazy i nadal to trwa. A tych, którzy strzelają rakietami w nasze miasta i nasze wioski pytamy: Dlaczego to robicie? Opuściliśmy każdy centymetr kwadratowy Gazy. Dlaczego to robicie? Odpowiadają: Aby wyzwolić Palestynę. A my pytamy: To znaczy Judeę, Samarię, Zachodni Brzeg? Oni odpowiadają: Nie. Palestynę. Chodzi o Beer Szewę, Aszdod, Aszkelon, Jaffę. Palestynę. To było i jest podstawowym problemem. Społeczeństwo palestyńskie jest podzielone na dwie części: jedno otwarcie wzywają do naszej destrukcji i stosują terror, a druga połowa odmawia konfrontacji z pierwszą połową. A ja mówię, jeśli chcemy pokoju, to przywódcy palestyńscy muszą to zrozumieć i powiedzieć: Jesteśmy gotowi zawrzeć pokój z państwem żydowskim. To było i nadal pozostaje podstawowym problemem, który sprawia, że pokój jest nieuchwytny. Co ostatecznie doprowadzi do pokoju? Gotowość Palestyńczyków zaakceptowania państwa żydowskiego, zaakceptowania prawa Żydów do życia w ich dawnej ojczyźnie jako suwerenny naród - to jest najważniejsza rzecz, która określi sukces naszych wysiłków. Dążymy do pokoju ze wszystkimi sąsiadami. Szukamy Bliskiego Wschodu pokoju, bezpieczeństwa, stabilności i dobrobytu. Będziemy pracować, aby zapewnić to naszemu państwu. Modlimy się, aby osiągnąć to z innymi. Mamy nadzieję, że będą modlić się za tę samą modlitwę."

20 czerwca 2013 r. palestyński premier Rami Hamdallah zaledwie dwa tygodnie po nominacji podał się do dymisji. Powodem symisji była ostra róznica zdań z Mahmoudem Abbasem na temat jego obowiązków i obszarów władzy.
    20 czerwca 2013 r. szefowa ds. polityki zagranicznej Unii Europejskiej, Catherine Ashton odwiedziła Gazę i spotkała się z przywódcami Hamasu. Ashton powiedziała: "Dzisiaj jest Światowy Dzień Uchodźcy i w tym dniu wybrałam się tutaj. Wybrałam się tutaj, aby podkreślić sytuację w Gazie, aby wesprzeć działalność UNRWA i zobaczyć przyszłość mieszkańców Gazy. Chcemy zobaczyć otwarte przejścia graniczne i poprawę sytuacji gospodarczej." Jeden z przedstawicieli Hamasu wezwał Ashton do "podjęcia natychmiastowych działań w celu zniesienia blokady Gazy" i "usunięcia Hamasu z listy organizacji terrorystycznych."

20 czerwca 2013 r. Komitet Praw Dziecka ONZ oskarżył armię i policję Izraela o torturowanie w aresztach dzieci palestyńskich i używanie ich jako żywych tarcz. "Dzieci palestyńskie zatrzymane przez izraelską armię i policję regularnie są obiektem poniżającego traktowania, a często - tortur; przesłuchiwane są po hebrajsku, w języku, którego nie rozumieją, i podpisują zeznania po hebrajsku po to, by je zwolniono." Większość zatrzymanych niepełnoletnich Palestyńczyków oskarżana jest o rzucanie kamieniami w izraelskie siły bezpieczeństwa, za co grozi kara do 20 lat więzienia - informuje komitet.
    20 czerwca 2013 r. administracja Stanów Zjednoczonych obcięła 175 mln USD (5% z kwoty 3,1 mld USD) z pomocy militarnej dla Izraela. Jako powód podano konieczność oszczędności z powodu kryzysu.

21 czerwca 2013 r. ochraniarz pod Zachodnim Murem w Jerozolimie zastrzelił rano Żyda, którego wziął za arabskiego zamachowca. Ofiara miała w pobliżu toalet krzyknąć "Allahu akbar!" i sięgnąć do torby, co zaalarmowało ochronę. Ochraniarz uznał go za zamachowca chcącego odpalić ładunek wybuchowy i otworzył do niego ogień.
    21 czerwca 2013 r. premier Beniamin Netanyahu ostrzegł wspólnotę międzynarodową, aby nie nabrała się na sztuczki "umiarkowanego" nowego irańskiego prezydenta. Podkreślił, że "program atomowy jest prowadzony i kontrolowany przez ajatollaha Chamenei. On realizuję ścieżkę uzbrojenia Iranu w broń jądrową, i obawiam się, że wybory nic tu nie zmienią ... Oni grają na zwłokę. Oni nadal wzbogacają uran. Oni rozbudowują podstawy ich programu nuklearnego. Iran nie dąży do jednej lub dwóch bomb, ale 200 bomb. Budują międzykontynentalne pociski balistyczne równolegle z rozwojem ich programu nuklearnego. Rakiety balistyczne nie są przeznaczone dla nas, są one przeznaczone dla was. W ciągu sześciu do ośmiu lat mają zamiar dotrzeć do kontynentalnej części Stanów Zjednoczonych."

21 czerwca 2013 r. Biały Dom oświadczył, że na wniosek Jordanii na jego terytorium pozostanie po wspólnych ćwiczeniach wojskowych grupa 700 amerykańskich żołnierzy. Pozostaną systemy antyrakietowe Patriot oraz myśliwce bojowe. Siły te pozostaną w Jordanii tak długo jak będzie tego wymagać sytuacja bezpieczeństwa w Syrii.

22 czerwca 2013 r. milicja Hamasu przeprowadziła w Gazie próbę aresztowania wysokiego członka Islamskiego Dżihadu, Raeda Qassim Jundejeiha. Doszło do strzelaniny, podczas której Jundejeih został ranny. Zmarł w szpitalu.

23 czerwca 2013 r. około 50 Palestyńczyków zaatakowało rano grupę Żydów, która przybyła na grób rabina Chaima Ben Attara (Ohr Hachaim) na Wzgórzu Oliwnym we Wschodniej Jerozolimie. Arabowie uniemożliwiali Żydom wysiadanie z samochodów i krzyczeli obraźliwe hasła.
    23 czerwca 2013 r. siły bezpieczeństwa razem z Mosadem i wywiadem wojskowym przeprowadziły ćwiczenia niespodziewanego masowego ataku terrorystycznego. Scenariusz przewidywał trzy ataki terrorystyczne na granicach Izraela. Celami ataków były duże skupiska ludności cywilnej. Scenariusze przewidywały kilkadziesiąt ofiar śmiertelnych oraz setki rannych. W ćwiczeniach były zaangażowane tysiące żołnierzy, policjantów, służb ratunkowych i agentów agencji bezpieczeństwa oraz wywiadu.
    23 czerwca 2013 r. sąd w Jerozolimie nakazał policji uwolnienie grupy żydowskiej młodzieży, która została zatrzymana pod zarzutem modlitwy na Wzgórzu Świątynnym. Sąd orzekł, że chociaż modlitwa żydowskiej młodzieży była drażliwą kwestią polityczną i wymaga dogłębnej analizy, to z pewnością nie była przestępstwem, ponieważ przepisy prawne Izraela umożliwiają i gwarantują swobodny dostęp oraz możliwość modlitwy we wszystkich miejscach kultu. Młodzież należała do organizacji Honenu i w piątek weszła na Wzgórze Świątynne. Podczas modlitwy zostali oni zaatakowani i pobici przez Palestyńczyków. Interweniujący policjanci aresztowali młodych Żydów.

23 czerwca 2013 r. Islamski Dżihad poinformował w Gazie o czasowym zawieszeniu kontaktów z Hamasem, oskarżając władze w Gazie o odpowiedzialność za śmierć jednego z członków swojej grupy.

23 czerwca 2013 r. egipski sąd wydał oświadczenie, że Hamas i Hezbollah były zaangażowane w ucieczkę w styczniu 2011 r. grupy 34 egipskich wieźniów z egipskiego więzienia Natrun Wadi w pobliżu Kairu. Uciekinierzy byli członkami Bractwa Muzułmańskiego. Wśród uciekinierów był obecny egipski prezydent Mohammed Morsi.
    23 czerwca 2013 r. wieczorem w Amsterdamie (Holandia) został zaatakowany rabin Josef Antebi należący do organizacji Neturei Karta. 50-letni rabin został ciężko pobity na ulicy przez nieznanego mężczyznę, wyglądającego na muzułmańskiego imigranta. Przechodnie nie reagowali. Policja wszczęła dochodzenie.
    23 czerwca 2013 r. Rosja zaproponowała Iranowi sprzedaż najnowocześniejszego systemu obrony przeciwlotniczej S-300 VM, nazywanego przez NATO jako SA-23 Gladiator. System jednego zespołu baterii może jednocześnie zniszczyć 24 samoloty w zasięgu do 200 km lub przechwycić 16 rakiet balistycznych.

24 czerwca 2013 r. palestyńscy terroryści wystrzelili w nocy ze Strefy Gazy 7 rakiet Grad, które spadły w okolicach miasta Aszkelon. System antyrakietowy Iron Dome zestrzelił 2 rakiety. Wcześniej 3 rakiety Qassam spadły na Negew. Do ataku rakietowego przyznał się Islamski Dżihad.
    24 czerwca 2013 r. nieznani sprawcy poprzebijali w nocy opony 21 samochodów w większości arabskiej dzielnicy Beit Hanina we Wschodniej Jerozolimie. Na murach wypisano graffiti: "Nie będziemy milczeć na rzucanie kamieni" oraz gwiazdę Dawida. Policja wszczęła dochodzenie.
    24 czerwca 2013 r. minister finansów Lapid powiedział, że Izrael będzie odpowiadać na ostrzał rakietowy swojego terytorium. "Naszą odpowiedzialnością jest chronienie obywateli Izraela, i nie będziemy się od tego uchylać. Hamas nie będzie zwolniony z odpowiedzialności za ostrzał i będzie pociągnięty do odpowiedzialności jeżeli rakiety będą nadal spadać. Niemniej jednak, nie ma początku kampanii wojskowej w celu odzyskania Strefy Gazy, tylko przeciwdziałanie działalności terrorystycznej."
    24 czerwca 2013 r. dyrektor generalny ministerstwa obrony, Udi Shani powiedział, że będzie działać na rzecz obrony programu rozwoju czołgów Merkava przed skutkami cięć w budżecie. Zwrócił uwagę, że jeśli projekt zostanie zamknięty, będzie to oznaczało utratę 8 tys. miejsc pracy. "Ministerstwo Obrony będzie walczyć o Merkavę, tak jak walczy o izraelskie satelity i inne systemy. Dążymy, aby nasze siły pancerne należały do najlepszych na świecie."

    24 czerwca 2013 r. dwóch Palestyńczyków zaatakowało wieczorem Żyda na promenadzie w południowej Jerozolimie. Żyd został pobity, zdołał jednak uciec. Policja wszczęła dochodzenie.

24 czerwca 2013 r. izraelskie siły powietrzne zbombardowały przed świtem dwa magazyny broni w centrum Gazy, a także bazę Hamasu w południowej części Strefy Gazy. Był to odwet za wczorajszy ostrzał rakietowy Izraela. Siły Obronne Izraela zamknęły przejścia graniczne Erez i Kerem Shalom.

24 czerwca 2013 r. European Union Agency for Fundamental Rights przedstawiła raport o wzroście antysemityzmu w Europie. Według danych agencji 26% europejskich Żydów doznało w przeciągu minionego roku przynajmniej raz antysemickich prześladowań, 34% doznało tego w ciągu ostatnich pięciu lat, 5% zadeklarowało celowe zniszczenie ich własności ponieważ są Żydami, a 7% zgłosiło napaść lub poczucie zagrożenia napaścią fizyczną. W rezultacie, 40-50% Żydów z Francji, Belgii i Węgier rozważa emigrację, ponieważ nie czuje się bezpiecznie. Generalnie europejscy Żydzi nie czują się bezpiecznie w Europie i są coraz bardziej pesymistyczni co do swojej przyszłości na kontynencie. W świetle tych danych, agencja zaleciła rządowi Izraela usunięcie barier biurokratycznych w celu umożliwienia emigracji oraz absorpcji europejskich Żydów. Zasugerowano także ułatwienie konwersji nie-Żydów pozostających w związkach małżeńskich z Żydami.
    24 czerwca 2013 r. przedstawiciele egipskiego wywiadu nawiązali wieczorem kontakt z Izraelem i Hamasem w celu uspokojenia sytuacji w Strefie Gazy Egipcjanie wezwali obie strony do honorowania porozumienia o zawieszeniu broni z listopada 2012 r.

25 czerwca 2013 r. premier Beniamin Netanyahu spotkał się z gruzińskim premierem Bidzin Iwanszwili. Netanyahu powiedział: "Mamy głęboką nadzieję na pokój, prawdziwy pokój, który można uzyskać jedynie w bezpośrednich rozmowach bez warunków wstępnych. Jesteśmy gotowi na rozpoczęcie takich negocjacji. Mam nadzieję, że Palestyńczycy także są gotowi. Muszę powiedzieć, że naszym celem jest nie tylko rozpoczęcie negocjacji, ale naszym celem jest kontynuowanie rozmów tak długo, aby spróbować rozwiązać wszystkie kwestie i osiągnąć porozumienie ostatecznie kończące konflikt. Ta zajmie czas, i potrzebuje determinacji oraz metodycznego podejścia."
    25 czerwca 2013 r. prof Sami Samoha z Uniwersytetu w Hajfie opublikował raport z którego wynika, że 49,5% izraelskich Arabów oczekuje utworzenia państwa palestyńskiego na obszarze całego Izraela. 24% odmawia Izraelowi prawa do istnienia. Ciekawostką jest, że równocześnie 75% Izraelczyków uważa, że izraelscy Arabowie zasługują na równouprawnienie obywatelskie.
    25 czerwca 2013 r. Centralne Biuro Statystyczne poinformowało, że w latach 2006-2010 średnia długość życia wzrosła dla kobiet z 83,3 do 89,5 i dla mężczyzn z 79,7 do 84,8. Równocześnie odnotowano spadek wskaźnika urodzeń dzieci, chociaż nadal jest wyższy od państw zachodnich 2,95 dzieci na kobietę.

25 czerwca 2013 r. palestyńscy terroryści ostrzelali rano żydowski autobus na południe od Nablusu w Samarii. Nikt nie został ranny. Izraelscy żołnierze przeczesali teren w poszukiwaniu sprawców zamachu.
    25 czerwca 2013 r. szef palestyńskich negocjatorów Saeb Erekat powiedział, że Autonomia Palestyńska jest gotowa do wznowienia rozmów pokojowych z Izraelem natychmiast po wstrzymaniu rozbudowy osiedli żydowskich, uznaniu granic z 1967 r. i uwolnieniu palestyńskich wieźniów. Erekat dodał, że informacje jakoby Abbas wycofał się z granic z 1967 r. są zwykłą manipulacją mediów.

26 czerwca 2013 r. minister obrony Mosze Jaalon odwiedził żołnierzy Brygady Golani odbywających ćwiczenia na Wzgórzach Golan. Powiedział: "Ważne jest, aby wyjaśnić wszystkim po drugiej stronie granicy, tym którzy mogą planować nam szkodę w jakiś sposób, że jesteśmy przygotowani i zdecydowani działać. Nie będziemy tolerować naruszania naszej suwerenności lub wyrządzania szkody naszym żołnierzom i cywilom, tutaj, w Strefie Gazy, czy gdzie indziej. Jestem pod wrażeniem zdolności Brygady Golani, gotowości i umiejętności. Golani, tak jak wiele innych jednostek bojowych Sił Obronnych Izraela, może w krótkim czasie zostać wezwanych do służby operacyjnej. Dlatego te ćwiczenia, podobnie jak inne ćwiczenia w ostatnich dniach, mają szczególne znaczenie."
    26 czerwca 2013 r. wojskowy samolot transportowy Hercules w południe lądował awaryjnie na lotnisku w pobliżu Rosz Pina na północy kraju. Przyczyną lądowania była awaria silników.
    26 czerwca 2013 r. władze miejskie Jerozolimy zatwierdziły plan budowy 69 nowych domów mieszkalnych w dzielnicy Homat Shmuel na południu Jerozolimy.

26 czerwca 2013 r. Siły Obronne Izraela otworzyły rano przejścia graniczne Erez i Kerem Shalom ze Strefą Gazy. Zostały one zamknięte po ostatnim ostrzale rakietowym Izraela.
    26 czerwca 2013 r. przywódca Hamasu, Ismail Haniyeh powiedział w Gazie, że Palestyńczycy nigdy nie uznają Izraela. "Mieliśmy już przeszło dwie wojny, ziemia została zniszczona. Jednak nie uznajemy i nigdy nie uznamy Izraela."
    26 czerwca 2013 r. Islamski Dżihad zawarł porozumienie z Hamasem w sprawie powołania specjalnej komisji śledczej, która zajmie się wyjaśnieniem śmierci członka Islamskiego Dżihadu, który został zastrzelony przez milicję Hamasu. Tym samym Islamski Dżihad poinformował o wznowieniu współpracy z Hamasem.

======= Misja pokojowa Johny Kerry'ego =======

26 czerwca 2013 r. jordański król Abdullah II wezwał do jak najszybszego wznowienia negocjacji palestyńsko-izraelskich, w przeciwnym razie cały region może bardzo szybko stać się świadkiem kolejnej rundy Arabskiej Wiosny, która tym razem rozpocznie się od Autonomii Palestyńskiej. Abdullah zwrócił także uwagę, że wojna domowa w Syrii może przekształcić się w regionalną wojnę i wezwał społeczność międzynarodową do zwołania rozmów pokojowych w sprawie Syrii. Z Syrii uciekło co najmniej 1,5 mln uchodźców, a ponad 2 mln innych zostało przesiedlonych wewnątrz Syrii i pozostaje bezdomnymi. Jordania przyjęła ponad 500 tys. syryjskich uchodźców, którzy przebywają w namiotowych miasteczkach ONZ w pobliżu syryjskiej granicy.
    26 czerwca 2013 r. sekretarz stanu USA John Kerry odwiedził Kuwejt, starając się zdobyć wsparcie ekonomiczne dla Autonomii Palestyńskiej. Kerry powiedział, że wierzy iż Izraelczycy i Palestyńczycy pragną pokoju, dlatego potrzebują wsparcia. Tematem rozmów była także sytuacja w Syrii oraz problematyka irańskiego programu jądrowego.
    26 czerwca 2013 r. egipskie siły bezpieczeństwa aresztowały 3 Egipcjan i 6 izraelskich Arabów pod zarzutem szpiegostwa dla Izraela. Według postawionego im zarzutu, zbierali oni informacje na temat półwyspu Synaj i tuneli przemytniczych do Strefy Gazy.
    26 czerwca 2013 r. Rosja poinformowała o rozpoczęciu wycofywaniu wszystkich swoich sił z Syrii. Planowane jest opuszczenie morskiej bazy wojskowej w Tartus. Jako przyczynę podano eskalację wojny domowej w Syrii.
    26 czerwca 2013 r. przewodniczący Europejskiego Kongresu Żydów, Dr Mosze Kantor wystosował list protestacyjny do wszystkich państw członkowskich Unii Europejskiej, sprzeciwiając się polityce dyskryminowania towarów produkowanych w osiedlach żydowskich przy jednoczesnej akceptacji organizacji terrorystycznej Hezbollah. "Po pierwsze, taka polityka Unii Europejskiej jest spostrzegana jako dyskryminująca jedno sporne terytorium świata, które podlega specjalnemu traktowaniu, podczas gdy równocześnie Unia Europejska nie stosuje podobnych zasad dla kilkudziesięciu innych terytoriów, które są przedmiotem sporów międzynarodowych ... Realizacja polityki, która jest spostrzegana jako jednostronna i tendencyjna, będzie służyć jedynie negatywnym wpływom, wzroście złych przekonań i złemu nastawieniu wszystkich stron. Polityka ta także przyniesie dodatkowy problematyczny efekt w postaci pozbawienia dziesiątek tysięcy Palestyńczyków pracy. Pracują oni dla izraelskich firm, które płacą o wiele więcej niż w Autonomii Palestyńskiej. W konsekwencji tej polityki poniosą one ciężkie konsekwencje finansowe ... Największym problemem dla nas, jako obywateli Europy jest to, że podczas gdy istnieje zgoda na etykietowanie naszych produktów, jest niewielkie poparcie dla napiętnowania Hezbollahu jako organizacji terrorystycznej. Podczas gdy Unia Europejska twierdzi, że dąży do pokoju i bezpieczeństwa na Bliskim Wschodzie, słowa te pozostają puste tak długo jak organizacja z niekwestionowanymi działaniami zabójstw i terroryzmu w Europie i na całym świecie, dążąca do zniszczenia państwa żydowskiego, że swobodnie działać, prowadzić rekrutację i bez przeszkód pozyskiwać fundusze na kontynencie europejskim. Wzywam do priorytetowego zdelegalizowania organizacji, której celem jest destabilizacja bezpieczeństwa i stabilności w regionie i poza nim, której działalność sprawia, że nie może być osiągnięty pokój na Bliskim Wschodzie."

27 czerwca 2013 r. przemawiając na Górze Herzla w Jerozolimie podczas uroczystości 109. rocznicy śmierci Theodora Herzla, premier Beniamin Netanyahu powiedział, że wszelkie porozumienie pokojowe z Palestyńczykami musi opierać się na zdolności Izraela do samoobrony. "Pokój opiera się na bezpieczeństwie. Nie jest oparty na dobrej woli jak niektórzy myślą. Przede wszystkim opiera się na naszych możliwościach do obrony ... Nie chcemy dwu-narodowego państwa. Ale nie dajmy się zwieść, że porozumienie z Palestyńczykami zakończy zniesławianie państwa żydowskiego."
    27 czerwca 2013 r. arcybiskup Canterbury, Justin Welby odwiedził Jerozolimę, gdzie spotkał się z lokalnymi przywódcami religijnymi. Welby spotkał się także z prezydentem Szimonem Peresem oraz zwiedził Instytut Jad Vashem.
    27 czerwca 2013 r. premier Beniamin Netanyahu spotkał się w nocy w Jerozolimie z sekretarzem stanu USA Johny Kerry'm. Spotkanie trwało cztery godziny i nie ujawniono treści rozmów. Źródła dyplomatyczne doniosły, że izraelski wywiad przekazał informację, że Mahmoud Abbas nie ma zamiaru rzeczywistego "promowania rozmów. Jest on gotów usiąść do rozmów z Netanyahu, ale nie zamierza poczynić postępu w rozmowach. On chce rozmawiać i ponowić palestyńskie żądania. Oni chcą realizować ścieżkę jednostronnych kroków z ONZ, bez zamiaru podejmowania trudnych i konkretnych decyzji."

27 czerwca 2013 r. przedstawiciele Hamasu spotkali się potajemnie z wysłannikami czterech państw Unii Europejskiej. Izrael wyraził oburzenie, ponieważ jest to złamaniem reguły określonej przez Kwartet Bliskowschodni zakazującej spotkań z Hamasem zanim ten nie uzna państwa Izrael, zaniecha działalności terrorystycznej i uzna istniejące porozumienia między Autonomią Palestyńską a Izraelem.

27 czerwca 2013 r. Rada Bezpieczeństwa ONZ zatwierdziła wzmocnienie sił pokojowych UNDOF na Wzgórzach Golan. Żołnierze sił pokojowych dostaną dodatkowe karabiny maszynowe, więcej pojazdów opancerzonych oraz osobiste kamizelki kuloodporne. Rada Bezpieczeństwa ONZ wezwała także do wstrzymania wszelkiej działalności militarnej w obrębie strefy zdemilitaryzowanej na Wzgórzach Golan.
    27 czerwca 2013 r. sekretarz stanu USA Johny Kerry spotkał się w Ammanie z jordańskim królem Abdullahem II. Obaj politycy omówili problematykę procesu pokojowego na Bliskim Wschodzie, ze szczególnym uwzględnieniem wznowienia negocjacji izraelsko-palestyńskich.

28 czerwca 2013 r. żydowscy osadnicy wezwali do bojkotu sieci barów McDonald’s, ponieważ kierownictwo tej sieci w Izraelu odmówiło otworzenia restauracji na terenie żydowskiego osiedla Ariel w Samarii. Szef izraelskiej sieci McDonald’s, Omri Padan powiedział, że sieć fast foodów nie jest zainteresowana lokowaniem restauracji na okupowanych terytoriach palestyńskich.
    28 czerwca 2013 r. ministerstwo spraw zagranicznych wydało kolejne ostrzeżenie dla Izraelczyków, odradzając podróżowania i pobytu w Egipcie. Obywatele Izraelu przebywający w Egipcie powinni przestrzegać zaleceń lokalnych władz i unikać tłumu.
    28 czerwca 2013 r. premier Beniamin Netanyahu spotkał się wieczorem w Jerozolimie z sekretarzem stanu USA Johny Kerry'm. Później Kerry spotkał się z prezydentem Szimonem Peresem, który podziękował za jego wysiłki na rzecz wznowienia negocjacji pokojowych. Peres podkreślił, że Izrael chce pokoju.

28 czerwca 2013 r. przywódca Hamasu, Ismail Haniyeh wezwał palestyńskiego przewodniczącego Mahmouda Abbasa, aby nie wznawiał rozmów z Izraelem. "Wzywamy braci w Autonomii Palestyńskiej i Abbasa, aby nie wpadł ponownie w pułapkę rozmów."

28 czerwca 2013 r. sekretarz stanu USA Johny Kerry spotkał się w południe w Ammanie (Jordania) z palestyńskim przewodniczącym Mahmoudem Abbasem. Rozmowy dotyczyły możliwości wznowienia negocjacji pokojowych z Izraelem. Abbas powtórzył swoje wcześniejsze żądania jako warunków wznowienia negocjacji. Rozmowa trwała prawie trzy godziny.

29 czerwca 2013 r. premier Beniamin Netanyahu spotkał się wieczorem w Jerozolimie z sekretarzem stanu USA Johny Kerry'm. W spotkaniu uczestniczyła minister Cipi Livni.

29 czerwca 2013 r. dwóch Palestyńczyków usiłowało przed południem nielegalnie przekroczyć barierę graniczną Strefy Gazy. Zostali zatrzymani przez izraelskich żołnierzy. Do incydentu doszło w pobliżu przejścia granicznego Kisufim.
    29 czerwca 2013 r. wysoki przedstawiciel władz palestyńskich powiedział, że są znikome szanse na wznowienie rozmów pokojowych, chociaż wysiłki Stanów Zjednoczonych nadal trwają.

29 czerwca 2013 r. sekretarz stanu USA Johny Kerry spotkał się w południe w Ammanie (Jordania) z palestyńskim przewodniczącym Mahmoudem Abbasem. Rozmowa trwała dwie godziny.

30 czerwca 2013 r. amerykański sekretarz John Kerry podczas uroczystości pożegnalnej na lotnisku Ben Guriona wyraził zadowolenie z postępu w rozmowach z przywódcami izraelskimi i palestyńskimi. "Zaczęliśmy od bardzo szerokich szczelin, i one znacznie zmniejszyły się - są bardzo wąskie. Mamy kilka szczegółów, nad którymi będziemy kontynuować pracę, ale jestem absolutnie przekonany, że jesteśmy na dobrej drodze i wszystkie strony pracują w dobrej wierze, aby dojść do właściwego miejsca." Prezydent Szimon Peres powiedział: "Misja Kerry'ego jest naszą misją, jest to misja aby osiągnąć pokój. My i Palestyńczycy nie mamy innego wyboru niż pokój - innego niż dwa państwa dla dwóch narodów. Każda inna opcja będzie wyborem krwi, przemocy i nienawiści."
    30 czerwca 2013 r. dowództwo Północnego Dowództwa Sił Obronnych Izraela poinformowało, że w ostatnim czasie na granicy libańskiej kilkakrotnie zaobserwowano uzbrojonych członków Hezbollahu. "Pojawiają się na granicy w nowych pojazdach i w pełnym umundurowaniu, ustawiają kamery i zaawansowane urządzenia do obserwacji nocnej, a następnie monitorują każdy ruch naszych oddziałów. Nie jest to konieczne naruszeniem, ale libańska armia powinna to sprawdzić. Hezbollah zaczyna się czuć coraz bardziej komfortowo i zaczyna przesuwać się w stronę granicy. Niedawno zaczął wzmacniać swoje pozycje w szyickich wioskach, a także odbudowywać infrastrukturę stanowisk odpalania rakiet."

30 czerwca 2013 r. amerykański sekretarz John Kerry spotkał się w Ramallah z palestyńskim przewodniczącym Mahmoudem Abbasem. Po spotkaniu, szef palestyńskich negocjatorów Saeb Erekat powiedział, że nie doszło do przełomu w celu ożywienia bezpośrednich rozmów pokojowych palestyńsko-izraelskich. "Dotychczas nie doszło do przełomu i nadal istnieje luka między pozycjami palestyńskimi i izraelskimi."

 

--------------------------------------------------

Materiały opracowywane na podstawie serwisów informacyjnych: PAP, AP, Haaretz, Jerusalem Post, Arutz Sheva.

--------------------------------------------------

    CIĄG DALSZY HISTORII: lipiec-wrzesień 2013 r.


Na poczatek
  Izrael Kultura Historia Turystyka Pomoc duchowa Żydzi w Polsce Czasy i Fakty

Copyright © 2013 by Gedeon