STYCZEŃ -  MARZEC 2015 r.



  -  HISTORIA
     - wrzesień-grudzień 2014 r.
 - styczeń-marzec 2015 r.
     - kwiecień-czerwiec 2015 r.





 

 

1 stycznia 2015 r. Palestyńczycy obrzucili w nocy koktajlami Mołotowa samochód ochrony Uniwersytetu Hebrajskiego na Górze Skopus we Wschodniej Jerozolimie. Pojazd został uszkodzony.
    1 stycznia 2015 r. premier Beniamin Netanyahu powiedział wieczorem: "Spodziewamy się, że Międzynarodowy Trybunał odrzuci zakłamany wniosek Autonomii Palestyńskiej, ponieważ Autonomia Palestyńska nie jest państwem. Autonomia Palestyńska jest podmiotem, który ma układ współpracy z organizacją terrorystyczną Hamas, która popełnia zbrodnie wojenne, a państwo Izrael jest państwem prawa, narodem z etyczną armią, który przestrzega wszystkie prawa międzynarodowe. Będziemy bronić żołnierzy Sił Obronnych Izraela, tak jak oni nas bronią."

1 stycznia 2015 r. izraelscy żołnierze przejęli w nocy magazyn broni w pobliżu Dżeninu, w Samarii. W magazynie znajdowały się pistolety, granaty oraz sprzęt wojskowy ukradziony z izraelskich baz wojskowych. Zatrzymano 2 Arabów.

1 stycznia 2015 r. nieznani sprawcy wymalowali w nocy liczne swastyki w żydowskiej dzielnicy w północnej części Londynu. W okolicy tej mieszka około 20 tys. ortodoksyjnych Żydów.

2 stycznia 2015 r. Siły Obronne Izraela opublikowały listę 14 zmian, które udało się wdrożyć w minionym 2014 r. Między innymi poprawiono jakość posiłków dla żołnierzy, rozszerzając ofertę o posiłki wegańskie. Poprawiono racje bojowe dla oddziałów bojowych. Rozszerzono ofertę mundurową. Żołnierze o poglądach wegańskich będą mieli mundury bez produktów pochodzenia zwierzęcego. Poprawiono mundury kobiece - sukienki i większe słuchwaki, aby umożliwić kobietom zachowanie dłuższych włosów, bez potrzeby ich golenia. Marynarka wojenna wcieliła do służby okręt podwodny INS "Tanin", czwarty z sześciu niemieckich okrętów podwodnych klasy Delfin. Siły powietrzne otrzymały samolot transportowy Hercules C-130J Samson, odrzutowe samoloty szkoleniowe Alenia-Aermacchi M346 oraz bezzałogowe samoloty zwiadowcze Hermes 900. Czołgi Markava otrzymały nowe pociski 120 mm Hatzav. Jednostki saperskie otrzymały nowe roboty Talon 4. Wprowadzono do użycia nowe zintegrowane systemy łączności C41, oraz nowy system wspomagania dowodzenia pola walki DSS. Obrona narodowa wdrożyła system wysyłania spersonalizowanych ostrzeżeń wiadomościami tekstowymi o zagrożeniu rakietowym. Korpus medyczny otrzymał nowe zestawy medyczne pierwszej pomocy dla żołnierzy. Poinformowano także, że w minionym roku 15 żołnierzy popełniło samobójstwo (w 2013 r. było 7 takich przypadków).

2 stycznia 2015 r. izraelscy komandosi aresztowali w nocy palestyńskiego terrorystę, który odpowiada za zranieniem nożem 2 izraelskich policjantów w Jerozolimie w zeszły piątek. Zatrzymania dokonano w Ramallah, w Samarii.
    2 stycznia 2015 r. przewodniczący Rady Żydów w Judei i Samarii, Danny Dayan powiedział, że obecność społeczności żydowskiej na tych ziemiach "jest nieodwracalna". Obecnie w tym regionie żyje 389 250 Żydów - wzrost o 15 tys. osób w porównaniu do 2013 r. Dodatkowo 375 tys. Żydów mieszka we Wschodniej Jerozolimie.

2 stycznia 2015 r. w strzelaninie na przejściu granicznym Rafah, na granicy Strefy Gazy z Egiptem, egipscy żołnierze zastrzelili Palestyńczyka.

3 stycznia 2015 r. popołudniem doszło do starcia żydowskich osadników z Palestyńczykami w rejonie Nablusu, w Samarii. Palestyńczycy poinformowali, że osadnicy zaatakowali arabskich pasterzy. Izraelscy żołnierze rozdzielili obie strony, nie dopuszczając do eskalacji zajść.

4 stycznia 2015 r. minister spraw zagranicznych Avigdor Lieberman spotkał się ambasadorami Izraela w krajach członkowskich Unii Europejskiej. Powiedział im: "Porozumienia z Oslo załamały się. Naszym największym wyzwaniem nie jest Autonomia Palestyńska i państwa arabskie, ale kraje zachodnie. Najlepszym przykładem jest głosowanie w Radzie Bezpieczeństwa. Spośród swoich członków, trzy kraje Unii Europejskiej uczestniczyły w głosowaniu - i dwa głosowały za Palestyńczykami - Francja i Luksemburg oraz kraj Wielkiej Brytanii, który wstrzymał się. W zakresie eksportu izraelskich towarów, Europa Zachodnia to duży rynek. Będziemy mieć do czynienia z Europą Zachodnią i z Unią Europejską. Jednak postawa Unii Europejskiej wobec Izraela jest wielką niesprawiedliwością."
    4 stycznia 2015 r. premier Beniamin Netanyahu podjął rano decyzję o wstrzymaniu przekazywania środków finansowych z podatków celnych ściąganych z towarów importowanych do Autonomii Palestyńskiej. Jest to odpowiedź na palestyńską decyzję o przystąpienie do międzynarodowych umów, traktatów i organizacji. "Autonomia Palestyńska postanowiła zaangażować się w konfrontacji z państwem Izrael, a my nie będziemy siedzieć bezczynnie. Tymi, którzy muszą odpowiedzieć przed sądem, są przywódcy Autonomii Palestyńskiej, którzy zawarli sojusz z przestępcami wojennymi Hamasu."
    4 stycznia 2015 r. minister enegretyki Silvan Szalom wezwał rząd do zamrożenia pieniędzy z podatków Autonomii Palestyńskiej, aby w ten sposób pokryć ogromny dług Autonomii wobec Israel Electric Corporation. "Po decyzji o zamrożeniu pół miliarda szekli z palestyńskich podatków, poprosiłem, aby te środki zostały przekazane na pokrycie palestyńskiego długu wobec Israel Electric Corporation, który nadal co miesiąc rośnie. Jest nie do pomyślenia, że naród Izraela spłaci palestyński dług. Zapewniamy, że Palestyńczycy spłacą swój dług do ostatniego szekla." Obecnie Autonomia Palestyńska kupuje w Izraelu 95% energii elektrycznej w Judei i Samarii, oraz 75% energii w Strefie Gazy.
    4 stycznia 2015 r. władze Jerozolimy wezwały mieszkańców, aby przygotowali się do zapowiadanych na przyszły tydzień opadów śniegu i dużego spadku temperatur. Miejski zespół reagowania awaryjnego polecił mieszkańcom zaopatrzyć się w zapasy żywności i wody na kilka dni, sprawdzić systemy ogrzewania, aby były niezależnie zasilane, gdyż istnieje ryzyko zerwania sieci energetycznych. Zalecono sprawdzenie czystości rynien, przeprowadzić konserwację urządzeń grzewczych i podgrzewaczy wody, usunąć przedmioty z dachów i balkonów, zaopatrzyć się w dodatkowe baterie do telefonów komórkowych. Zapowiedziano całodobowe otwarcie schronisk dla bezdomnych i domów opieki nad osobami starszymi. Aktualnie straż pożarna i służby ratownicze ćwiczą procedury na wypadek powodzi. Zalecono mieszkańcom, aby przy opadzie śniegu 10 cm unikali wszelkich podróży.
    4 stycznia 2015 r. premier Beniamin Netanyahu uprzedził, że Izrael sprzeciwi się ściganiu izraelskich żołnierzy przez Międzynarodowy Trybunał Karny, do którego chcą przystąpić Palestyńczycy. "Nie pozwolimy, aby żołnierze i oficerowie izraelskiej armii byli ciągani przed Trybunał w Hadze. Ci, którzy powinni być ścigani, to kierownictwo Autonomii Palestyńskiej, które sprzymierzyło się ze zbrodniarzami wojennymi z Hamasu. Izraelscy żołnierze kontynuują obronę Izraela z wielką odwagą i determinacją i w ten sam sposób, w jaki nas chronią, my będziemy ich chronić z odwagą i determinacją."

4 stycznia 2015 r. szef palestyńskich negocjatorów Saeb Erekat ostrzegł, że jeśli Izrael będzie nadal wstrzymywał przekazanie 125 mln USD podatków celnych Autonomii Palestyńskiej, to będzie musiał przejąć pełną odpowiedzialność za terytoria, tak jak było przed 1992 r. "Wstrzymanie funduszy będzie prowadzić do upadku i ruiny, i uniemożliwi wypłatę wynagrodzeń dla pracowników szkół i szpitali, a wiele osób nie będzie miało jedzenia. Mam nadzieję, że Izraelczycy będą głosować za pokojem z Palestyńczykami, za sąsiedzkimi więziami z Palestyńczykami."
    4 stycznia 2015 r. palestyński przewodniczący Mahmoud Abbas powiedział, że Autonomia Palestyńska ponownie wystąpi do Rady Bezpieczeństwa ONZ w rezolucją wzywającą do uznania państwa palestyńskiego. Abbas wyraził nadzieję, że być może po 1 stycznia nowi członkowie Rady poprą projekt rezolucji.

4 stycznia 2015 r. egipskie siły bezpieczeństwa rozpoczęły drugi etap tworzenia strefy buforowej wzdłuż granicy Egiptu ze Strefą Gazy. Obszar strefy buforowej zostanie rozszerzony od 0,5 do 1 km, a wyburzonych zostanie około 1200 domów w okolicy.

5 stycznia 2015 r. opady deszczu na północy kraju były przyczyną wzrostu poziomu wody w jeziorze Kinnaret o 1 cm, do poziomu 212,82 metra. Jest to nadal poziom niższy o 4,02 metra od górnej czerwonej linii, która wskazuje pożądaną maksymalną ilość wody.

5 stycznia 2015 r. rzecznik Hamasu, Abu Zuhri skrytykował polityczne działania Autonomii Palestyńskiej zmierzające do utworzenia państwa palestyńskiego. "Hamas jest całkowicie przeciwny każdemu powrotowi Autonomii Palestyńskiej do Rady Bezpieczeństwa ONZ. Taki krok byłby polityczną głupotą, niebezpieczną grą z losem naszego narodu. Mahmoud Abbas i przywódcy Autonomii Palestyńskiej powinni całkowicie zatrzymać tę głupotę polityczną."

6 stycznia 2015 r. trybunał wojskowy skazał Palestyńczyka na karę dożywocia za udział w czerwcu 2014 roku w uprowadzeniu i zabójstwie trzech nastoletnich Izraelczyków, co zapoczątkowało w lecie falę izraelsko-palestyńskiej przemocy. Hosam Kawasmeh musi również zapłacić 750 tys. NIS odszkodowania rodzinom trzech zabitych nastolatków - 19-letniego Ejala Jifraha, 16-letniego Gilada Szara i 16-letniego Naftalego Fraenkela. Dwóch innych Palestyńczyków, oskarżonych o udział w tej zbrodni, zostało zabitych przez izraelskich żołnierzy 23 września w Hebronie.
    6 stycznia 2015 r. rozpoczął się opad śniegu na Wzgórzach Golan. Wszystkie szkoły w Jerozolimie i innych miastach na północy zostały poinstruowane, by odwołały w dniu jutrzejszym zajęcia. Do miast regionu skierowano setki żołnierzy i transporterów opancerzonych, które mają udzielać pomocy podczas spodziewanego paraliżu komunikacyjnego. Do dyspozycji Jerozolima ma 150 pługów śnieżnych, poprowadzono dodatkowe linie energetyczne pod ziemią oraz przycięto gałęzie drzew rosnących najbliżej linii nadziemnych. Zgromadzono zapasy soli do posypywania dróg oraz tony żywności, a także grzejniki, koce i generatory prądu. Szpitale zwiększyły obsadę dyżurnego personelu medycznego.

6 stycznia 2015 r. sekretarz generalny ONZ, Ban Ki-moon poinformował wieczorem, że Autonomia Palestyńska stanie się pełnoprawnym członkiem Międzynarodowego Trybunału Karnego w Hadze w dniu 1 kwietnia. "Ustawa wejdzie w życie w państwie Palestyna w dniu 1 kwietnia 2015 r."
    6 stycznia 2015 r. Francja ostrzegła Autonomię Palestyńską, by nie rozszerzać bitwy dyplomatycznej przeciwko Izraelowi. Minister spraw zagranicznych Laurent Fabius powiedział: "Jesteśmy przeciwko nakręcaniu spirali napięcia. Podczas gdy myślimy, że Palestyńczycy mają prawo do zmienienia status quo, w tym samym czasie nie czynią oni żadnego wysiłku, aby znaleźć konsensus porozumienia. Po rozpoczęciu tych działań otrzymasz wyniki, które wykluczają drugie. Pracowaliśmy nad tą rezolucją, wierząc w możliwość osiągnięcia konsensusu, ale to nie jest możliwe."
    6 stycznia 2015 r. Unia Europejska potępiła decyzję Izraela o zamrożeniu transferu pobranych podatków do Autonomii Palestyńskiej, i wezwała obie strony do wysiłków na rzecz pokoju.

7 stycznia 2015 r. nad ranem rozpoczęła się burza śnieżna, która swoim zasięgiem objęła prawie cały obszar kraju. Rano wystąpiły przerwy w dostawach prądu w prawie całym kraju - Netanja, Petach Tikwa, równina Szaron, Afula, Jerozolima i w części Tel-Awiwu. Przyczyną było powalenie przez wiatr 34 drzew, które uszkodziły linie energetyczne. Zamknięto część dróg prowadzących do Jerozolimy, aby umożliwić swobodny przejazd pługów śnieżnych. Od rana zamknięto szkoły oraz zatrzymano komunikację publiczną w większości Galilei i Samarii. Rano policja poinformowała o zamknięciu wszystkich dróg w rejonie Wzgórz Golan i miasta Safed w Galilei. W rejonie Hajfy wystąpiły lokalne podtopienia. Wieczorem służby ratunkowe poinformowały, że w wyniku sztormowej pogody 1 osoba zginęła, a 13 zostało rannych. Ofiara śmiertelna to 13-letni chłopiec, który zginął w wypadku samochodowym. Wieczorem 10 tys. domów pozostawało bez energii elektrycznej. Do dowództwa reagowanie kryzysowego spływają dane o stratach - w Kirjat Szemona zalane zostało audytorium, w Holonie częściowo zawalił się dach centrum handlowego, w Maale Adumin zawalił się dach przedszkola. Dobowe opady były przyczyną wzrostu poziomu w jeziorze Tyberiadzkim o 3 cm.
    7 stycznia 2015 r. Bank Izraela poinformował, że w minionym roku kupił ponad 7 mld USD, starając się utrzymać właściwy kurs szekla względem dolara. Zakupy zrealizowano w ramach dwóch różnych programów.

7 stycznia 2015 r. rzecznik Departamentu Stanu USA Jen Psaki powiedziała: "Stany Zjednoczone uważają, że Autonomia Palestyńska nie kwalifikuje się do przystąpienia do Międzynarodowego Trybunału Karnego, gdyż Palestyna nie jest suwerennym państwem i nie jest uznawane jako takie. Dlatego nie wierzę, że jest uprawnione do przystąpienia do statutu rzymskiego." Psaki dodała, że administracja Stanów Zjednoczonych rozważa możliwość zamrożenia około 440 mln USD rocznej pomocy dla Autonomii Palestyńskiej.

8 stycznia 2015 r. premier Beniamin Netanyahu złożył Francji kondolencje po wczorajszym ataku terrorystycznym w Paryżu. Rozmawiając z francuskim prezydentem Francois Hollande powiedział: "Proszę przyjąć moje najgłębsze kondolencje po wczorajszym brutalnym ataku terrorystycznym w Paryżu. Ten atak na Francję jest atakiem na nas wszystkich. Wolne narody na całym świecie muszą się zjednoczyć, aby stawić czoła radykalnemu islamskiemu terroryzmowi i chronić przed tym zagrożeniem naszą wspólną cywilizację. W tym trudnym czasie naród Izraela stoi z narodem Francji. Proszę przekazać nasze kondolencje rodzinom ofiar z naszymi życzeniami pełnego i szybkiego wyzdrowienia rannych."
    8 stycznia 2015 r. agencja bezpieczeństwa Szin Bet ujawniła, że według jej szacunków kilkuset palestyńskich terrorystów opuściło swoją umiarkowaną grupę terrorystyczną Hamas i przyłączyło się do radykalnego ISIS, aby prowadzić wojnę z Izraelem. Ostatnie dochodzenie związane z rozbiciem w rejonie Hebronu komórki terrorystycznej Ahmeda Salaha Szechada Wadacha ujawniło wiele szczegółów tego procederu. "Ta komórka była tylko wierzchołkiem góry lodowej. Ci terroryści są zmęczeni Hamasem, ponieważ jest on przedstawiany jako umiarkowany i nie agresywny i nie ekstremistyczny przeciwko Izraelowi. Oni nie spostrzegają ISIS jako organizacji, która implementuje prawa islamskie. Szariat Hamasu znajduje się pod wielką presją w związku z tym zjawiskiem, które powoli osłabia jego moc. ISIS zajmuje tę próżnię."
    8 stycznia 2015 r. palestyński terrorysta zranił wieczorem śrubokrętem żydowskiego studenta jesziwy przy Bramie Damasceńskiej na Starym Mieście Jerozolimy. Ranny został pchnięty śrubokrętem w plecy. Napastnik zbiegł z miejsca ataku.

8 stycznia 2015 r. na prośbę palestyńskich władz, Siły Obronne Izraela udzieliły pomocy w odśnieżaniu dróg w Samarii i Judei. W obszarze tym wystąpił opad śniegu w wielkości 50-60 cm. Izraelskie pługi odblokowały do wieczora większość dróg, umożliwiając przywrócenie komunikacji.

9 stycznia 2015 r. kolejna śnieżyca od rana zaczęła paraliżować komunikację w niektórych regionach kraju. Opady mają wystąpić nawet na Negewie, gdzie spodziewana jest także powódź. W wielu rejonach nadal zamknięte pozostają szkoły i przedszkola. W południe w Netanji spadł grad. Grubość śniegu na górze Hermon określono na 1,5 metra.
    9 stycznia 2015 r. szef parlamentarnej komisji imigracji, absorpcji i spraw diaspory, Joel Rawowow powiedział, że Izrael musi być przygotowany na przyjęcie Żydów uciekających przed aktami terroru z Francji lub jakiegokolwiek innego miejsca na świecie. "Atak terrorystyczny, który miał miejsce w samym centrum społeczności żydowskiej w Paryżu, tylko zwiększa strach francuskich Żydów do życia jako Żydzi. Dlatego ważnym jest, aby rząd izraelski podjął wszelkie dostępne środki, aby zapewnić bezpieczeństwo Żydów żyjących w Diasporze. Żydzi na świecie muszą wiedzieć, zwłaszcza w tak trudnym dniu, że Izrael jest gotowy w każdej chwili zostać ich bezpiecznym domem."

9 stycznia 2015 r. kolejna śnieżyca była powodem wstrzymania rano komunikacji publicznej w rejonie bloku żydowskich osiedli Gusz Ecjon w Judei.

9 stycznia 2015 r. islamski terrorysta wtargnął w południe do koszernego sklepu Hyper Cacher w Paryżu. Zabił 4 żydowskie osoby i wziął 15 zakładników. Wieczorem francuska jednostka antyterrorystyczna przeprowadziła atak, zabijając terrorystę. Zakładników odbito. Do ataku doszło w samym centrum żydowskiej dzielnicy Vincennes w Paryżu.
    9 stycznia 2015 r. francuski prezydent Francois Hollande wezwał do jedności narodowej w obliczu terroryzmu, rasizmu i antysemityzmu. "Jest to naprawdę przerażający akt antysemityzmu."

10 stycznia 2015 r. w południe doszło do starcia żydowskich osadników z Palestyńczykami w rejonie góry Bracha w pobliżu Nablusu, w Samarii. Przybyli na miejsce izraelscy żołnierze rozdzielili obie strony.

10 stycznia 2015 r. rabin Mosze Lewin z Konferencji Europejskich Rabinów poinformował, że we wszystkich synagogach we Francji umieszczono uzbrojonych policjantów do ochrony. "Zazwyczaj patrol policji znajdował się obok synagogi, ale teraz po ataku, uzbrojona straż z dwóch policjantów będzie znajdować się przy wejściu do każdej synagogi we Francji." Dyrektor Europejskiej Federacji Organizacji Żydowskich, rabin Menachem Margolin poinstruował wszystkie stowarzyszone organizacje (700 szkół żydowskich i synagog), aby znacznie zwiększyć bezpieczeństwo i domagać się od lokalnych władz niezwłocznego wystawienia uzbrojonych strażników dla ochrony społeczności żydowskich.

11 stycznia 2015 r. ze względu na lokalne podtopienia służby ratownicze ewakuowały mieszkańców kilkunastu domów w Netanji. Nadal nieprzejezdnych pozostaje kilka dróg na północy kraju, chociaż otworzono już komunikację z miastem Safed. Na trasach narciarskich na górze Hermon odnotowano rekordowy ruch. Grubość śniegu wynosi 1,7 metra. Na pustyni Negew powodzie były przyczyną zamknięcia dróg.

11 stycznia 2015 r. premier Beniamin Netanyahu wziął udział w wielkim milionowym marszu przeciwko terroryzmowie, jaki przeszedł ulicami Paryża. Podczas wizyty z francuskim prezydentem Francois Hollande w Wielkiej Synagodze, Netanyahu został przywitany wiwatami: "Bibi! Bibi!" oraz "Pomóż nam!" Premier powiedział: "Naszym wspólnym wrogiem jest radykalny, ekstremistyczny Islam - nie normalny Islam. Izrael jest dziś po stronie Europy, ale chciałbym aby Europa była po stronie Izraela. Ci, którzy zabili i zmasakrowali niedawno Żydów w synagodze w Izraelu, i ci, którzy zabili Żydów i dziennikarzy w Paryżu, są częścią tego samego ruchu globalnego terroru. Należy potępić ich w taki sam sposób, trzeba ich zwalczać w ten sam sposób. Mimo, że różne frakcje islamskiego ekstremizmu są zaangażowane w lokalnych krwawych konfliktach, w tym walcząc między sobą, wszystkie są napędzane tą samą ambicją: utworzyć ciemny despotyczny reżim na całym świecie, aby cofnąć ludzkość tysiąc lat wstecz. Depczą oni każdego, kto nie podziela ich poglądów, a na górze listy wrogów są ich koledzy muzułmanie, ale ich największa nienawiść jest zarezerwowana dla kultury zachodniej, tej samej kultury, który szanuje wolność, równość praw, wszystkie rzeczy, którymi oni tak gardzą. W związku z tym, to nie przypadek, że radykalny islam dąży do zniszczenia Izraela od początku jego istnienia - ponieważ Izrael jest jedyną zachodnią demokracją na Bliskim Wschodzie, ponieważ Izrael jest jedynym miejscem, gdzie chrześcijanie, kobiety i mniejszości są naprawdę bezpieczne, jedynym miejscem, w którym szanuje się prawa człowieka. Cóż, tutaj jest inna prawda: radykalny Islam nie nienawidzi Zachodu z powodu Izraela. Ale nienawidzi Izrael, ponieważ jest organiczną częścią Zachodu. Tak spostrzega Izrael, i słusznie, jako wyspę demokracji, sprawiedliwości i zachodniej tolerancji pośrodku morza fanatyzmu i przemocy, które chce objąć cały Bliski Wschód, Europę i świat. Izrael jest atakowany z powodu swojego istnienia i istoty. Ale nie tylko my jesteśmy atakowani. Rozejrzyjcie się wokół siebie: cały świat jest atakowany, cały świat. World Trade Center w Nowym Jorku, metro w Londynie i Madrycie, turyści na Bali, dzieci ze szkół w Rosji i Pakistanie, hotel w Bombaju, centrum handlowe w Nairobi. Zapraszam francuskich Żydów do aliji do Izraela. Każdy Żyd, który zechce przenieść się do Izraela, będzie przyjęty przez nas z otwartymi ramionami, z ciepłym sercem i radością. Nie przyjedziecie do obcego kraju, wrócicie do ziemi naszych ojców."
    11 stycznia 2015 r. francuski premier Manuel Valls zachęcał francuskich Żydów do pozostania we Francji. "Jeśli sto tysięcy Żydów opuści Francję, Francja nie będzie już Francją. Republika Francuska będzie osądzona o upadek." We Francji żyje obecnie około 600 tys. Żydów.

12 stycznia 2015 r. władze poinformowały, że opady deszczu w minionej dobie przyniosły wzrost poziomu wody w jeziorze Kinneret o 2 cm - obecnie wynosi on 212,71 metra p.p.m. Rano otworzono większość szkół w całym kraju, natomiast nadal pozostają zamknięte niektóre drogi na pustyni Negew, gdzie występują lokalne powodzie. Spółka energetyczna odnotowała dobowy rekord zużycia energii elektrycznej, osiągając 11 934 MW (poprzedni rekord pochodził z 19 lipca 2012 r. i wynosił 11 920 MW). Wynika to niskich temperatur na większości obszaru kraju i powszechnym elektrycznym ogrzewaniu domów.
    12 stycznia 2015 r. minister absorpcji imigracji Sofa Landver spotkała się z kierownictwem różnych organizacji wspierających aliję, zachęcając do wspierania nowych projektów i ułatwienia francuskim Żydom powrót do Izraela. Landver zapowiedziała, że przedstawi rządowi odpowiedni projekt zmierzający do zniesienia barier i ułatwienia aliji. Ułatwienia mają dotyczyć między innymi akceptacji dyplomów akademickich w Izraelu, obniżenia kosztów notarialnych tłumaczenia dokumentów nowych imigrantów itp.

12 stycznia 2015 r. Palestyńczycy obrzucili wieczorem kamieniami żydowski samochód w pobliżu osiedla Icchar w Samarii. Ranne zostały 2 Izraelki.

12 stycznia 2015 r. palestyński przewodniczący Mahmoud Abbas podczas wizyty w Turcji zapowiedział, że zamierza przedłożyć kolejną rezolucję w Radzie Bezpieczeństwa ONZ. "Nic nas nie powstrzyma przed dalszym marszem w kierunku uzyskania praw, wolności i niepodległości naszego narodu."
    12 stycznia 2015 r. francuski minister spraw wewnętrznych Bernard Cazeneuve poinformował, że 5 tys. policjantów będzie chronić wszystkie 717 żydowskich szkół i inne organizacje żydowskie w całej Francji. Już obecnie uzbrojeni w karabiny policjanci chronią synagogi.
    12 stycznia 2015 r. działający we Francji żydowski ruch Betar zapowiedział zwiększenie poziomu gotowości w Paryżu i zwiększenia ilości patroli, aby bronić żydowską społeczność przed atakami. Obecnie Betar posiada w Paryżu cztery samochody patrolowe oraz prowadzi kursy samoobrony Krav Maga.

13 stycznia 2015 r. władze poinformowały, że w ciągu minionej doby poziom wody w jeziorze Kinneret wzrósł o 1 cm, osiągając poziom 212,70 metra p.p.m. Chociaż opady deszczu ustały, to wzrost poziomu wody wynika ze zwiększonego przepływu wezbranych rzek i strumieni zlewni jeziora.
    13 stycznia 2015 r. w południe w Jerozolimie odbył się pogrzeb czterech żydowskich ofiar zamachu terrorystycznego w Paryżu. W uroczystości uczestniczył prezydent i premier.
    13 stycznia 2015 r. ministerstwo finansów poinformowało, że pomimo zeszłorocznej operacji wojskowej w Strefie Gazy udało się utrzymać zaplanowany na 2014 r. deficyt budżetu na poziomie 2,8% PKB. Pierwotnie zakładano deficyt na poziomie 3% PKB (w 2013 r. był 3,15% PKB), ale pozytywne notowania gospodarki skłoniły rząd do zmiany deficytu na 2,8% PKB, co stanowi 29,9 mld NIS (ok. 7,6 mld USD).

13 stycznia 2015 r. francuski premier Manuel Valls powiedział, że Francja jest w stanie wojny z terroryzmem i z tego powodu istnieje potrzeba zwiększenia kontroli oraz nadzoru ludności cywilnej. Valls ostro potępił antysemityzm i wezwał francuskich Żydów by pozostali we Francji.
    13 stycznia 2015 r. społeczność żydowska w Danii zwróciła się do władz z prośbą o zapewnienie ochrony policyjnej swojej szkoły i synagogi w Kopenhadze. Obecnie w Danii mieszka około 8 tys. Żydów, w większości w Kopenhadze, a mniejsze liczby w miastach Aarhus i Odense.

14 stycznia 2015 r. młodzi Palestyńczycy obrzucili w nocy kamieniami żydowski autobus w dzielnicy Sanhedrija we Wschodniej Jerozolimie. W nocy obrzucono także koktajlami Mołotowa żydowskie domy w dzielnicy Beit Hanina. Nikt nie został ranny.
    14 stycznia 2015 r. Krajowa Rada Planowania wyraziła zgodę na utworzenie nowego miasta Kassif we wschodniej części pustyni Negew. Początkowo będzie ono miało 16 tys. mieszkań, ale planiści przewidują, że będzie ono posiadać około 100 tys. mieszkańców. Zostanie specjalnie zaprojektowane dla potrzeb wierzącej społeczności heredim. Licytacja pierwszych działek będzie miała miejsce w 2017 r.
    14 stycznia 2015 r. szef policji Johanan Danino powiedział: "Jesteśmy krajem, który znajduje się pod stałym zagrożeniem zagłady, ale jest coś, co dla nas i dla naszych sąsiadów jest bardzo jasne. Poza zagrożeniem ze strony irańskiej broni nuklearnej, dla mnie nie mniej poważnym zagrożeniem dla egzystencji Izraela jest Wzgórze Świątynne. Gdy parlamentarzyści odwiedzają Wzgórze lub próbują złożyć wizytę aby dostać kilka głosów, próbują zmienić dyskryminujący nas status quo i podżegają cały świat muzułmański. Wynikiem tego będzie tragedia dla Izraela. Gdy wybrani urzędnicy wchodzą na Wzgórze Świątynne i mówią o zmienianiu status quo, stają się zagrożeniem dla bezpieczeństwa państwa Izrael."

14 stycznia 2015 r. Palestyńczycy obrzucili popołudniem kamieniami żydowskie samochody w rejonie miasta Al-Muwaeer w Samarii. Przybyli na miejsce izraelscy żołnierze również zostali obrzuceni kamieniami. Ranna została 1 żołnierka.
    14 stycznia 2015 r. palestyńscy terroryści ostrzelali wojskowy jeep w pobliżu osiedla żydowskiego Jair Naveh w Samarii. Jeep został uszkodzony, ale nikomu nic się nie stało.
    14 stycznia 2015 r. rzecznik Hamasu, Chalil al-Haja powiedział w Gazie: "Naszym przesłaniem dla świata, który jest przerażony terroryzmem i ekstremizmem jest to, że opóźnienie odbudowy Gazy i utrzymywanie blokady przeciwko niej, będzie rozwijać środowisko dla dojrzewania i rozprzestrzeniania się ekstremizmu i terroryzmu. Ostrzegamy przed konsekwencjami." W dniu dzisiejszym Katar przekazał dotację w wysokości 25 mln USD, Irak 28 mln USD, a Arabia Saudyjska 60 mln USD dla Autonomii Palestyńskiej, z przeznaczeniem na odbudowę Strefy Gazy.

14 stycznia 2015 r. przewodniczący brytyjskiej Izby Gmin, William Hague zwrócił się do brytyjskich Żydów z apelem, aby nie opuszczali Wielkiej Brytanii po ostatnich atakach terrorystycznych. "Będziemy ciężko pracować w rządzie i organach bezpieczeństwa, aby wszyscy byli bezpieczni, ale to wymaga współdziałania całego społeczeństwa, aby pokazać, że terroryzm jest zły. Trzeba będzie zrobić dużo więcej, ale aby to zrobić, musicie nie opuszczać tego kraju. Zdecydowanie nie." Przeprowadzona ostatnio ankieta wśród brytyjskich Żydów pokazała, że 45% z nich obawia się o swoją przyszłość w Wielkiej Brytanii, a 58% nie widzi dla siebie długoterminowej przyszłości w Europie. W Wielkiej Brytanii mieszka obecnie ponad 300 tys. Żydów.
    14 stycznia 2015 r. amerykański sąd federalny orzekł na korzyść 7 amerykańskich ofiar zamachów terrorystycznych w Jerozolimie (w latach 2001-2004), że mogą pozwać o odszkodowanie Autonomię Palestyńską i Organizację Wyzwolenia Palestyny. Pozew będzie dotyczyć odszkodowania w wysokości 1 mld USD.
    14 stycznia 2015 r. szef sztabu amerykańskiego prezydenta, Denis McDonough powiedział: "Brutalny atak na społeczność żydowską we Francji, który miał miejsce w piątek po południu ... był ostatnim z serii bardzo niepokojących incydentów w Europie i na całym świecie, które odzwierciedlają rosnącą falę antysemityzmu. Jestem tutaj w imieniu prezydenta, aby potwierdzić solidarność naszych narodów. Nie będzie wahać się z naszym zaangażowaniem w zwalczanie plagi antysemityzmu." W Stanach Zjednoczonych mieszka około 4,5-5,7 mln Żydów. Jest to największa społeczność żydowska na świecie poza Izraelem.
    14 stycznia 2015 r. przywódca libańskiego Hezbollahu, szejk Hassan Nasrallah powiedział: "Jesteśmy przygotowani na wszystko, jeśli będzie trzeba to na wojnę z Izraelem. Każdy atak przeciwko Syrii nie pozostanie bez odpowiedzi. Mamy broń, która może przynieść nam zwycięstwo przeciwko wszelkiego rodzaju agresji Izraela. Możliwości bojowe Hezbollahu nie zmalały, a jeśli Izrael tak uważa, to robi wielki błąd. W każdej przyszłej wojnie Izrael będzie szukać szybkiego i zdecydowanego zwycięstwa, a to jest niemożliwe. Posiadamy broń, której Izrael nawet nie może sobie wyobrazić. Nasi bojownicy są gotowi do podbić Galileę. Jesteśmy gotowi do interwencji i zajęcia jej. Mamy wszystko przygotowane do walki z Izraelem w przyszłości."
    14 stycznia 2015 r. palestyński przewodniczący Mahmoud Abbas spotkał się w Kairze z egipskim prezydentem Abdel-Fattah al-Sisi. Abbas powiedział, że jeśli w najbliższych tygodniach zostaną wznowione negocjacje izraelsko-palestyńskie, wówczas Autonomia Palestyńska nie wniesie skarg przeciwko Izraelowi do Międzynarodowego Trybunału Karnego w Hadze.

15 stycznia 2015 r. palestyński przewodniczący Mahmoud Abbas spotkał się w Kairze z ministrami spraw zagranicznych Ligii Arabskiej, od których zażądał 100 mln USD miesięcznie na pokrycie dochodów podatkowych Autonomii Palestyńskiej wstrzymanych przez Izrael. Wezwał również do wznowienia nowej dyplomatycznej akcji na rzecz przedłożenia rezolucji w Radzie Bezpieczeństwa ONZ.
    15 stycznia 2015 r. zastępca sekretarza generalnego ONZ, Jens Anders Toyberg-Frandzen zażądał od Izraela odblokowania podatków celnych zebranych przez Autonomię Palestyńską. "Wzywamy Izrael do natychmiastowego wznowienia transferu przychodów podatkowych." Toyberg-Frandzen nie powiedział nic o długu Autonomii Palestyńskiej, która zalega 4,8 mld USD opłat na rzecz Izraela. Właśnie na poczet zabezpieczenia tych zaległych płatności za energię elektryczną wstrzymano transfer 127 mln USD.
    15 stycznia 2015 r. rzecznik szwedzkiej policji Lars Bystroem poinformował o zwiększeniu ochrony żydowskich instytucji w całej Szwecji, zwłaszcza w Sztokholmie. Dodał, że po ataku terrorystycznym w Paryżu, liczba pogróżek docierających do szwedzkich Żydów podwoiła się. Przedstawiciel społeczności żydowskiej w Szwecji, Lena Posner-Kőrösi powiedziała, że "zagrożenie wzrosło co najmniej dwukrotnie. Służby wywiadowcze Sapo i policja uznały, że musimy mieć większą ochronę. Jest to bardzo ważne, ponieważ nasi członkowie czują się zagrożeni." Obecnie w Szwecji mieszka około 20 tys. Żydów.

16 stycznia 2015 r. w północnej części kraju od rana występowały burze, a w rejonie góry Hermon wystąpił opad śniegu. W ciągu dnia deszcze miały przesuwać się wzdłuż wybrzeża w kierunku pustyni Negew.
    16 stycznia 2015 r. minister spraw zagranicznych Avigdor Lieberman powiedział, że "będzie bardzo interesujące, jeśli Unia Europejska potępi rządy Belgii i Francji za nadmierne użycie siły i wezwie je do negocjowania z terrorystami, aby problemy rozwiązywać przy stole negocjacyjnym." Odniósł się w ten sposób do krytyki Unii Europejskiej licznych działań antyterrorystycznych Izraela, wskazując na podobne działania w ostatnich dniach służb we Francji i Belgii.
    16 stycznia 2015 r. Palestyńczycy obrzucili popołudniem kamieniami żydowski samochód w rejonie skrzyżowania Atarot we Wschodniej Jerozolimie. Samochód został uszkodzony.

16 stycznia 2015 r. ze względów bezpieczeństwa zamknięto żydowskie szkoły w Antwerpii i Brukseli (Belgia) oraz w Amsterdamie (Holandia). Decyzję podjęto w obawie przed możliwością odwetu islamskich terrorystów za ostatnie działania antyterrorystyczne policji w Belgii.
    16 stycznia 2015 r. prokurator Międzynarodowego Trybunału Karnego w Hadze poinformował, że zbada, czy na terenach palestyńskich nie popełniono zbrodni wojennych. Emeric Rogier powiedział: "To oznacza, że biuro prokuratora będzie zbierało informacje na temat domniemanych zbrodni wojennych, które miały zostać popełnione od lipca 2014 roku i zdecyduje, czy jest podstawa do rozpoczęcia formalnego śledztwa."

17 stycznia 2015 r. premier Beniamin Netanyahu skrytykował decyzję prokuratorów Międzynarodowego Trybunału Karnego w Hadze, którzy wczoraj poinformowali, że zbadają, czy na terenach palestyńskich nie popełniono zbrodni wojennych. Premier podkreślił, że to skandal i absurd. "Izrael odrzuca absurdalną decyzję prokuratora Międzynarodowego Trybunału Karnego. To absurdalne. Międzynarodowy Trybunał Karny nie może ignorować międzynarodowego prawa i umów, według których Palestyńczycy nie mają własnego państwa. Mają oni tylko jedną drogę przez bezpośrednie negocjacje z Izraelem." Netanyahu podkreślił, że Izrael zawsze przestrzegał najwyższych norm prawa międzynarodowego. Wskazał przy tym, że należy rozważyć możliwość zmienienia zainteresowań izraelskiego biznesu z Europy na inne obszary. Byłaby to właściwa odpowiedź na "islamizację i anty-syjonizm" europejskich państw.

17 stycznia 2015 r. rzecznik Departamentu Stanu USA Jeff Rathke wydał oświadczenie krytykujące decyzję Międzynarodowego Trybunału Karnego przeciwko Izraelowi. "To tragiczna ironia, że Izrael, który wytrzymał tysiące rakiet wystrzelonych przez terrorystów w jego cywilów i jego miasta, będzie obecnie sprawdzany przez Międzynarodowy Trybunał Karny."
    17 stycznia 2015 r. Belgia wdrożyła 150 żołnierzy do patrolowania ulic w rejonie północnej części Antwerpii, gdzie znajduje się dzielnica ortodoksyjnych Żydów, główna synagoga, ambasada Izraela oraz centrum obróbki diamentów.

18 stycznia 2015 r. władze poinformowały, że minionej doby poziom wody w jeziorze Kinnaret wzrosło o 1,5 cm, osiągając poziom -212,66 metrów p.p.m.
    18 stycznia 2015 r. minister obrony Mosze Jaalon powiedział, że "jeśli Hezbollah twierdzi, że ich ludzie zostali wyeliminowani na Golanie, niech wyjaśnią, co robili w Syrii."
    18 stycznia 2015 r. agencja bezpieczeństwa Szin Bet poinformowała o zatrzymaniu 7 członków komórki terrorystycznej Islamskiego Państwa, którzy przygotowywali się do ataku terrorystycznego w Izraelu. Nie podano żadnych dodatkowych informacji poza wiadomością, że zatrzymani są izraelskimi Arabami.
    18 stycznia 2015 r. prezydent Reuven Rivlin wezwał palestyńskiego przewodniczącego Mahmouda Abbasa do wznowienia rozmów pokojowych, a nie starania się o procesu sądowe w Międzynarodowym Trybunale Karnym. "Nie ma innej drogi niż bezpośrednie negocjacje. Jednostronne działania nie rozwiążą konfliktu, ale oddadzą więcej wpływów ekstremistom. Wzywam prezydenta Abbasa, aby zamiast do Hagi lub ONZ przyjechał do Jerozolimy. Przyjedź porozmawiać bezpośrednio z izraelskim rządem i narodem."

18 stycznia 2015 r. libańskie media doniosły, że izraelski śmigłowiec przeprowadził atak na syryjskich Wzgórzach Golan. Zginęło 5 terrorystów Hezbollahu, którzy przygotowywali się do wystrzelenia rakiety przeciwko Izraelowi. Wśród zabitych był syn byłego dowódcy wojskowego Hezbollahu, Imad Mughniyeh. Zginął także irański oficer polowy. Izraelska armia potwierdziła przeprowadzenie ataku.
    18 stycznia 2015 r. syryjski minister spraw informacji Imran Al-Zoubi, powiedział wieczorem, że "Izrael popełnił poważny błąd, gdy zaatakował dziś na syryjskiej ziemi. Ten atak pokazuje, że Izrael współpracuje z terrorystami z al-Nusra Jabhat."
    18 stycznia 2015 r. dwóch zamaskowanych mężczyzn podjęło próbę ataku na żydowską szkołę w miejscowości Rancy we Francji. Gdy na drodze napastników stanęli uzbrojeni żołnierze, jeden z nich wyciągnął broń i zaczął im grozić. W odpowiedzi żołnierze podnieśli broń w gotowości do oddania strzałów, zmuszając niedoszłych napastników do ucieczki.

19 stycznia 2015 r. premier Beniamin Netanyahu spotkał się w Jerozolimie z delegacją Senatu USA pod kierownictwem republikańskiego senatora Johna McCaina. Republikański senator Lindsey Graham powiedział, że Autonomia Palestyńska może stracić swoją roczną pomoc Stanów Zjednoczonych, jeśli pozwie Izraela przed Międzynarodowy Trybunał Karny.
    19 stycznia 2015 r. szef Sztabu Generalnego gen. Benny Gant powiedział, że "Siły Obronne Izraela są przygotowane na każde nadchodzące zdarzenia i są gotowe na przyszłe wyzwania na każdej scenie i w każdej wymaganej intensywności."
    19 stycznia 2015 r. Siły Obronne Izraela podniosły poziom gotowości bojowej na Wzgórzach Golan wzdłuż granicy z Syrią. W rejonie rozlokowano baterie antyrakietowe systemu Iron Dome.

19 stycznia 2015 r. Iran przyznał, że w niedzielnym izraelskim ataku na syryjskich Wzgórzach Golan zginęło 6 żołnierzy irańskiej Gwardii Rewolucyjnej, w tym generał Mohammad Ali Allahdahi. To jedna z najpoważniejszych strat wojskowych Iranu w ostatnich latach. Zniszczone zostały 2 pojazdy oraz 2 rakiety.
    19 stycznia 2015 r. ministrowie spraw zagranicznych Unii Europejskiej odrzucili decyzję Europejskiego Trybunału z dnia 17 grudnia 2014 r. i zdecydowali się na utrzymaniu Hamasu na oficjalnej czarnej liście organizacji terrorystycznych. Szefowa polityki zagranicznej UE Federica Mogherini powiedziała, że "orzeczenie to było wydane na podstawie powodów proceduralnych i nie implikowało żadnej sądowej oceny zasadności uznania Hamasu za organizację terrorystyczną."

20 stycznia 2015 r. Siły Obronne Izraela zaczęły od rana zwiększanie liczebności jednostek na granicy z Libanem. Z tego powodu zamknięto czasowo przygraniczną drogę. Wszystkie placówki wojskowe na północy kraju postawiono w najwyższy stan alarmu, ponieważ wywiad przekazał wiarygodne informacje, że w najbliższych dniach można spodziewać się terrorystycznego ataku ze strony Hezbollahu. Równocześnie Siły Obronne Izraela poinformowały, że od ponad miesiące Hamas odbudowuje podziemną infrastrukturę w Strefie Gazy, w tym tunelle terrorystyczne przeznaczone do infiltracji na terytorium Izraela. Z tego powodu armia postanowiła rozbudować swoją specjalną jednostkę techniczną (Johlom), która specjalizuje się w wykrywaniu i niszczeniu podziemnych tuneli.
    20 stycznia 2015 r. wieczorem zebrał się gabinet bezpieczeństwa. Podczas 2-godzinnych rozmów omówiono obecną sytuację bezpieczeństwa Izraela, ze szczególnym uwzględnieniem ostatnich wydarzeń na Wzgórzach Golan, Syrii i Libanie. Wcześniej poinformowano, że irański generał nie był celem ataku izraelskiego śmigłowca - był on przypadkową ofiarą. Izraelscy żołnierze byli przekonani, że przeprowadzają prewencyjny atak na grupę terrorystów, wśród których nie ma żadnej ważnej osobistości.
    20 stycznia 2015 r. Beduini wszczęli wieczorem zamieszki w mieście Rahat na pustyni Negew. Powodem starć była śmierć 2 Beduinów, których rzekomo zastrzelili policjanci. Podczas starć rzucono w policjantów koktajle Mołotowa orqaz improwizowany ładunek wybuchowy. Policja aresztowała 4 osoby.

20 stycznia 2015 r. konwój cywilnych pojazdów z flagami Hezbollahu zbliżył się rano do izraelskiej granicy w Libanie, w rejonie miejscowości Metulla. Terroryści strzelali przy tym w powietrze. Izraelscy żołnierze obserwowali przebieg incydentu i nie dali się sprowokować.

21 stycznia 2015 r. palestyński terrorysta zaatakował rano przy użyciu noża pasażerów w autobusie linii nr 40 w Tel Awiwie. Zranił 12 osób, w tym 3 są w stanie ciężkim. Następnie napastnik podjął próbę ucieczki, został jednak postrzelony przez policjantów i zatrzymany. Większość rannych ma rany kłute klatki piersiowej i szyi. Napastnikiem okazał się 23-letni Palestyńczyk z miasta Tulkarem.
    21 stycznia 2015 r. komendant naczelny policji, komisarz Jochanan Danino poinformował o podniesieniu poziomu alarmu antyterrorystycznego we wszystkich okręgach policyjnych na terenie całego kraju. "Departament Policji Izraela będzie działał ze zwiększoną obecnością w celu zapewnienia bezpieczeństwa obywateli Izraela."
    21 stycznia 2015 r. premier Beniamin Netanyahu powiedział, że "dzisiejszy atak nożownika w Tel Awiwie jest bezpośrednim wynikiem trującego podżegania Autonomii Palestyńskiej skierowanego przeciwko Żydom i ich państwu. Ten sam terror próbuje nas skrzywdzić w Paryżu, Brukseli, wszędzie. Hamas ucieszył się z tego aktu terroru. To są partnerzy Abbasa w rządzie jedności. To ten sam Hamas, który ogłosił, że będzie pozywać Izrael przed Międzynarodowy Trybunał Karny w Hadze."
    21 stycznia 2015 r. ambasada Stanów Zjednoczonych w Tel Awiwie wydała ostrzeżenie dla amerykańskich obywateli w Izraelu, aby ze względów bezpieczeństwa nie przebywali w pobliżu granicy z Libanem oraz na Wzgórzach Golan.

21 stycznia 2015 r. izraelski okręt patrolowy ostrzelał palestyńską łódź rybacką, która naruszyła granicę zamkniętego akwenu przy Strefie Gazy. Rannych zostało 2 Palestyńczyków.

21 stycznia 2015 r. Francja i Wielka Brytania potępiły dzisiejszy atak terrorystyczny w Tel Awiwie, zapewniając naród Izraela o solidarności i zaangażowaniu w walkę z terroryzmem.

22 stycznia 2015 r. Siły Obronne Izraela kontynuowały wzmacnianie swojej obecności w północnej części kraju, w pobliżu granicy z Syrią i Libanem. Na drogach prowadzących na północ nadal widziane są liczne konwoje pojazdów wojskowych oraz ciężarówki przewożące czołgi i inne pojazdy pancerne. Jest to typowa procedura alarmowa armii.

22 stycznia 2015 r. libańskie media poinformowały o obecności izraelskich samolotów i helikopterów w rejonie przygranicznych wiosek na południu Libanu. Samoloty odbywały loty na niskiej wysokości.
    22 stycznia 2015 r. Zgromadzenie Ogólne ONZ zebrało się na specjalnej sesji poświęconej globalnemu wzrostowi antysemityzmu. Sekretarz generalny ONZ Ban Ki-moon powiedział: "Skargi na działania Izraela nie mogą być wykorzystywane jako pretekst do atakowania Żydów. W tym samym duchu, krytyka działań Izraela nie powinna zezwalać na antysemityzm." Francuski minister Harlem Desir powiedział, że świat musi zdecydowanie reagować na akty antysemityzmu i przypomniał, że jego rząd podjął kroki w celu ochrony żydowskich miejsc. "Ci, którzy atakują Żydów we Francji, ponieważ są Żydami, atakują również Francję, jej wartości, Republikę i jej integralność."

23 stycznia 2015 r. minister obrony Mosze Jaalon wezwał mieszkańców północy do zachowania codziennej rutyny życia i w razie potrzeby postępowania zgodnie z instrukcjami Sił Obronnych Izraela. "Nie będziemy tolerować prób szkodzenia nam i będziemy zdecydowanie reagować na wszelkie takie próby. Będziemy działać z determinacją i odpowiedzialnością w celu zapewnienia bezpieczeństwa obywatelom Izraela." Jaalon ostrzegł także Syrię i Liban, by nie dopuściły do zaatakowania Izraela.

23 stycznia 2015 r. Palestyńczycy obrzucili popołudniem kamieniami żydowski samochód przy osiedlu Ofra w Samarii. Ranna została Izraelka i jej córka.

23 stycznia 2015 r. Państwo Islamskie rozpoczęło otwarcie publikować materiały przedstawiające politykę wobec Palestyny, dążąc do rozszerzenia swoich wpływów na Strefę Gazy i Zachodni Brzeg. Publikacja wzywa do świętej wojny w celu "wyzwolenia muzułmańskich ziem i walki z rządami tyranii i herezji." Podkreśla także, że "Żydzi i chrześcijanie nie będą już korzystać z obrony wśród muzułmanów."
    23 stycznia 2015 r. asystent sekretarza generalnego Hezbollahu, Naim Kassem, odnosząc się do izraelskiego nalotu na Wzgórzach Golan z zeszłego tygodnia, powiedział: "Według dostępnych nam informacji, atak Izraela przeciwko konwojowi był skierowany przeciwko Hezbollahowi. Będziemy kontynuować nasz Dżihad tam gdzie jest to konieczne. Izrael nie może wygrać na dłuższą metę."

25 stycznia 2015 r. Palestyńczycy podpalili w nocy żydowskie przedszkole w mieście Lod, w centralnej części kraju. Nikomu nic się nie stało, ale budynek przedszkola spłonął.
    25 stycznia 2015 r. rano mały ultralekki samolot rozbił się w pobliżu miasta Riszon LeSyjon. W wypadku zginęły 2 osoby. Samolot spłonął. Prawdopodobnie przyczyną katastrofy była gęsta mgła i błąd pilota.

26 stycznia 2015 r. szturmowy helikopter Apache lądował rano awaryjnie w Hajfie. Nikomu nic się nie stało. Trwa dochodzenie wyjaśniające przyczynę awarii śmigłowca, który nie został uszkodzony podczas lądowania.

26 stycznia 2015 r. palestyńscy terroryści wystrzelili rano ze Strefy Gazy 6 rakiet, które spadły do Morza Śródziemnego. Są to kolejne testy rakietowe będące pokazem siły Hamasu.

26 stycznia 2015 r. minister spraw zagranicznych Avigdor Liberman spotkał się w Moskwie ze swoim rosyjskim odpowiednikiem Siergiejem Ławrowem. Omówiono kwestie współpracy między Izraelem i Rosją, oraz podpisano list intencyjny w sprawie wzmocnienia wzajemnych stosunków. Liberman podkreślił, że Izrael ma jasno określone czerwone linie odnośnie wydarzeń wokół jego północnych granic i uważnie obserwuje rozwój sytuacji w Syrii i Libanie. Poruszono także problematykę irańskiego programu jądrowego.
    26 stycznia 2015 r. grecki rabin Mordechaj Frizis odnosząc się do wyników wyborów w grecji powiedział: "Wyniki pokazują rewolucję w greckiej polityce. Po raz pierwszy większością wygrała lewicowa radykalna partia Syriza, uzyskując połowę miejsc w parlamencie. Syriza jest antysyjonistyczną partią, która jest przeciwko Izraelowi. Żydzi w Grecji nie mogą być zadowoleni z wyników wyborów. Na trzecim miejscu przeszła neonazistowska partia Złoty Świt, co naprawdę przeraża greckich Żydów. Społeczność żydowska w Grecji jest zaniepokojony rozwojem sytuacji i obawia się, że ze względu na wyniki wyborów, w niebezpieczeństwie są stosunki Izraela i Grecji. Widzieliśmy, co się stało we Francji, i tu w Grecji rzeczy mogą wymknąć się spod kontroli. Z powodu trudności finansowych w Grecji jest kilka oskarżeń przeciwko Żydom. Kilka lat temu jeden z przywódców powiedział, że Żydzi nie płacą podatków, co przypomniało nam o mrocznych okresach w historii żydowskiego narodu. Obecnie wszystkie partie w Grecji są przeciwko Unii Europejskiej, i wszyscy chcą opuścić blok. Nie wiem jak szybko to się stanie. Nie ma wątpliwości, że jest to bardzo trudna sytuacja społeczno-ekonomiczna, i oni rozumieją, że bez Unii Europejskiej będą mieli problemy finansowe. Rodzice, członkowie rodziny i moi znajomi nadal są w Grecji, rozmawiam z nimi i oni nie czują się bezpiecznie. Jeśli państwo ograniczy więzi z Izraelem, to automatycznie wprowadzą antysemityzm na ulice. Jedynym rozwiązaniem dla Żydów będzie wygnanie, a szczególnie alija do Ziemi Izraela." Obecnie w Grecji mieszka około 5 tys. Żydów, w większości w Atenach.

27 stycznia 2015 r. Siły Obronne Izraela poinformowały, że wzdłuż granicy syryjskiej na Wzgórzach Golan rozpoczęto budowę transzei, aby w ten sposób uniemożliwić przenikanie grup terrorystycznych, które mogą stanowić zagrożenie dla przygranicznych posterunków wojskowych.
    27 stycznia 2015 r. islamscy terroryści wystrzelili popołudniem z syryjskich Wzgórz Golan cztery pociski artyleryjskie, z których dwa spadły na terytorium Izraela, nie powodując żadnych strat. W całym rejonie ogłoszono alarm.

27 stycznia 2015 r. izraelscy żołnierze zatrzymali rano uzbrojonego palestyńskiego terrorystę przy żydowskim osiedlu Kfar Kedom w Samarii. W jego samochodzie znaleziono broń, amunicję i nóż.
    27 stycznia 2015 r. Palestyńczycy obrzucili wieczorem koktajlami Mołotowa stację benzynową przy mieście Ma'ale Adumim w Judei. Nikt nie odniósł obrażeń, nie doszło także do wybuchu.

27 stycznia 2015 r. izraelska artyleria ostrzelała pozycje na syryjskich Wzgórzach Golan, z których chwilę wcześniej wystrzelono pociski na terytorium Izraela. Według danych, na pozycje syryjskiej armii wystrzelono 25 pocisków artyleryjskich.
    27 stycznia 2015 r. Iran ostrzegł Stany Zjednoczone, że Izrael powinien spodziewać się konsekwencji swojego ataku na syryjskie Wzgórza Golan, w którym zginął generał irańskiej Gwardii Republikańskiej.

28 stycznia 2015 r. libańscy terroryści z Hezbollahu wystrzelili w południe sześć przeciwpancernych pocisków rakietowych w stronę patrolu dwóch izraelskich pojazdów wojskowych w rejonie Har Dov (Farmy Szeba). Trzy rakiety trafiły w opancerzone pojazdy wojskowe, a jedna rakieta uderzyła w pobliski dom w przygranicznej miejscowości Rajar. Zginęło 2 izraelskich żołnierzy, a 7 zostało rannych. Błyskawiczna reakcja innych sił w rejonie uniemożliwiła uprowadzenie rannych żołnierzy przez terrorystów na terytorium Libanu. Zginął major Jochai Kalangel i sierżant Cfat Ziv. Wojsko wezwało wszystkich mieszkańców przygranicznego miasteczka Rajar do pozostania w schronach i nie wychodzenia. Ze względów bezpieczeństwa zamknięto obszar między kibucem Dafna a górą Hermon. Ewakuowano także turystów z góry Hermon, oraz zamknięto lotniska na północy kraju.
    28 stycznia 2015 r. rzecznik prasowy Sił Obronnych Izraela gen. Moti Almoz oświadczył, że walka o bezpieczeństwo wzdłuż północnej granicy Izraela "dopiero się zaczyna i nie skończy się jutro. Jest to długa walka o bezpieczeństwo państwa Izrael i mieszkańców północy. Wydarzenia ostatnich kilku dni były pod naszę pełną kontrolą, uznaniem i odpowiedzialnością. Siły Obronne Izraela znacznie zwiększyły swoją obecność w okolicy i jesteśmy w stanie wysokiej gotowości. Jesteśmy tutaj i można wrócić do swojej codziennej rutyny, Ajeśli sytuacja się pogorszy, będziemy musieli podjąć dalsze kroki, będziemy aktualizować dane." Almoz wyraził także żal z powodu śmierci hiszpańskiego obserwatora UNIFIL.
    28 stycznia 2015 r. minister obrony Mosze Jaalon powiedział, że Izrael będzie stosował strategię "zera tolerancji" dla ataków terrorystycznych przeciwko sobie. "Iran i Hezbollah próbują, i będę próbować zaszkodzić Izraelowi w jakikolwiek sposób, ze Wzgórz Golan i na pewno z Libanu, poprzez niehamowane sieci terrorystyczne planujące działania przeciwko celom wojskowym i cywilnym. Zaledwie kilka dni temu trafiliśmy wyższego urzędnika z organizacji terrorystycznej, której celem było przeprowadzenie w najbliższych tygodniach poważnego ataku na Izrael ze Wzgórz Golan i okolic. Zawsze i wszędzie będziemy kontynuować walkę z terrorystami i ich dysponentami, i wyciągniemy naszą rękę przeciwko wszystkim, którzy zechcą zagrozić życiu obywateli Izraela. Państwo Izrael ma zero tolerancji dla organizacji terrorystycznych, będziemy działać stanowczo i zdecydowanie przeciwko komukolwiek, kto do tego wzywa i stara się zaszkodzić naszym obywatelom. Nie pozwolimy grupom terrorystycznym i państwom terrorystycznym zaszkodzić lub próbować zaszkodzić bezpieczeństwu obywateli Izraela."
    28 stycznia 2015 r. premier Beniamin Netanyahu powiedział, że osoby odpowiedzialne za atak w rejonie Har Dov "zapłacą pełną cenę za swoje działania. Przez długi czas Iran używał Hezbollah do działań terrorystycznych przeciwko nam na Wzgórzach Golan. Będziemy agresywnie działać, aby temu zapobiec. Rząd Libanu oraz reżim Baszara al-Assada w Syrii są odpowiedzialne za ataki na Izrael, które przychodzą z ich terytorium."
    28 stycznia 2015 r. Palestyńczycy obrzucili popołudniem kamieniami żydowski samochód w rejonie Wzgórza Oliwnego we Wschodniej Jerozolimie. Rannych zostało 2 Izraelczyków.

28 stycznia 2015 r. izraelskie siły powietrzne zbombardowały w nocy pozycje syryjskiej armii na Wzgórzach Golan, z których w ciągu dnia ostrzelano terytorium Izraela.
    28 stycznia 2015 r. izraelska artyleria ostrzelała w południe pozycje Hezbollahu w rejonie Har Dov w południowym Libanie. W ostrzale zginął hiszpański obserwator sił UNIFIL. Wystrzelono około 100 pocisków artyleryjskich, które spadły w rejonie libańskiej wioski Mardż Ujun. Równocześnie izraelskie samoloty zbombardowały cele położone głębiej na terytorium południowego Libanu. Liban potępił izraelski ostrzał odwetowy skierowany na jego terytorium.
    28 stycznia 2015 r. libański Hezbollah przekazał informację do międzynarodowych sił UNIFIL, że atak na izraelski patrol w rejonie Har Dov nie miał na celu eskalację napięcia w regionie, był tylko zemstą za ostatni atak Izraela na Wzgórzach Golan. Poinformowano także, że dzisiejszy atak przeprowadziły Brygady Męczenników Al-Kunajtira. Podkreślono, że Hezbollah nie chce dalszej eskalacji.
    28 stycznia 2015 r. Rada Bezpieczeństwa ONZ potępiła śmierć hiszpańskiego żołnierza sił UNIFIL, który zmarł w wyniku izraelskiego ostrzału południowego Libanu. Hiszpański ambasador Roman Oyarzun powiedział: "Jest oczywiste, że z powodu eskalacji przemocy ostrzał przyszedł od strony izraelskiej," Sekretarz Generalny ONZ Ban Ki-moon wezwał do "maksymalnego spokoju i powściągliwości, oraz do odpowiedzialnego działania, aby zapobiec eskalacji w już napiętym środowisku regionalnym," Ambasador Izraela, Ron Prosor, ostrzegł, że Izrael jest gotowy do podjęcia wszelkich niezbędnych działań w celu obrony i zażądał, aby Rada Bezpieczeństwa ONZ potępiła Hezbollah.

    28 stycznia 2015 r. rzeczniczka Departamentu Stanu USA Jen Psaki powiedziała: "Popieramy zasadne prawo Izraela do samoobrony i nadal będziemy wzywać wszystkie strony do przestrzegania niebieskiej linię między Izraelem a Libanem. Wzywamy wszystkie strony do powstrzymania się od wszelkich działań, które mogłyby doprowadzić do eskalacji sytuacji." Szefowa polityki zagranicznej Unii Europejskiej Federica Mogherini wezwała o "natychmiastowe zaprzestanie działań wojennych."

29 stycznia 2015 r. analityk z Centrum Interdyscyplinarnego w Herzliji, Booz Ganor powiedział: "Hezbollah ma 100 tys. rakiet, w porównaniu z 10 tys. Hamasu. Ludzkie koszty takiej wojny byłyby ogromne i Izrael nie będzie zmierzał w tym kierunku." Doradca ds. bezpieczeństwa gen. Jaakow Amidror powiedział: "Szanse na eskalację są bardzo niewielkie, prawie żadne, ponieważ żadna ze stron nie jest zainteresowana przejściem do dużej operacji lub małej wojny. Hezbollah jest bardzo zajęty w Syrii, i ostatnią rzeczą, którą by pragnął to drugi front."

29 stycznia 2015 r. kanadyjski minister spraw zagranicznych John Baird wyraził poparcie swojego kraju dla Izraela, potępiając Hezbollah za wczorajszy atak na Izrael. "Kanada potępia atak Hezbollahu na Siły Obronne Izraela, w którym tragicznie zginęło dwóch żołnierzy IDF. Nasze myśli i modlitwy łączą się z rodzinami i przyjaciółmi tych, którzy zginęli i są ranni. Kanada przekazuje również kondolencje dla rodziny i przyjaciół hiszpańskiego żołnierza ONZ, który zginął podczas wymiany ognia. Hezbollah jest wspierany przez Iran, jest brutalną organizacją terrorystyczną obliczoną na zniszczenie Izraela. Kanada w pełni popiera prawo Izraela do samoobrony. Jest to po prostu kolejny przykład zagrożeń stojących przed Izraelem - Gaza oraz południowy Liban i Syria, finansowane, szkolone i wspierane przez Iran."
    29 stycznia 2015 r. ambasador Izraela w ONZ, Ron Prosor oświadczył przed Radą Bezpieczeństwa ONZ: "Izrael nie będzie bierny, kiedy Hezbollah bierze na cel jego obywateli, nie zaakceptuje ataków na swoje terytorium. Zastosuje prawo do samoobrony i podejmie wszelkie niezbędne kroki, aby chronić swoją ludność."

30 stycznia 2015 r. premier Beniamin Netanjahu rozmawiał telefonicznie ze swoim hiszpańskim odpowiednikiem Mariano Rajoy, aby wyrazić kondolencje z powodu śmierci hiszpańskiego żołnierza sił UNIFIL w południowym Libanie. Obaj politycy zgodzili się na utworzenie wspólnej komisji śledczej do wyjaśnienia okoliczności incydentu. Obecnie w Libanie stacjonuje 600 hiszpańskich żołnierzy w korpusie sił UNIFIL.

30 stycznia 2015 r. palestyńscy terroryści wystrzelili rano ze Strefy Gazy 4 rakiety, które spadły do Morza Śródziemnego. Były to kolejne testy rakietowe Hamasu.
    30 stycznia 2015 r. grupa 3 Palestyńczyków usiłowała wieczorem nielegalnie przekroczyć barierę graniczną Strefy Gazy i przedostać się na terytorium Izraela. Po zatrzymaniu ich, okazało się, że byli uzbrojeni w noże.

31 stycznia 2015 r. Hamas potępił dzisiejszą decyzję Egiptu, który uznał ją jako organizację terrorystyczną. Hamas dodał, że nie będzie więcej krozystać z usług Egiptu jako mediatora i pośrednika w rozmowach.
    31 stycznia 2015 r. izraelscy żołnierze uniemożliwili Palestyńczykom obrzucenie wieczorem koktajlami Mołotowa żydowskich samochodów w rejonie osiedla Icchar w Samarii. W wymianie ognia zginął 1 Palestyńczyk, a drugi został ranny.

31 stycznia 2015 r. Egipt uznał zbrojne skrzydło Hamasu (Brygady Męczenników Al-Qassam) jako organizację terrorystyczną.

1 lutego 2015 r. szef Sztabu Generalnego Sił Obronnych Izraela gen. Benny Gant powiedział, że Izraela może nie stać na zbyt aktywną działalność na północy. "Po ostatnich atakach terrorystycznych przeciwko nam nie możemy pozwolić, aby front się rozgrzał." Niestabilność w Libanie jest przykładem tego, jak bardzo trudna sytuacja jest na całym Bliskim Wschodzie, i nie jest jasne co zastąpi stary porządek. "Hezbollah cierpliwie czekał, zbierając informacje wywiadowcze, znaleźli słaby punkt i wystrzelili pociski Cornet z odległości 5,5 km. Nie należy lekceważyć naszych wrogów. Przez cały weekend prowadziliśmy działalność wojskową na północy, i nadal będziemy mieć do czynienia z sytuacją bezpieczeństwa. Nie możemy sobie pozwolić, aby północny Izrael stał się obszarem aktywnego terroru. To, co nazywamy organizacjami terrorystycznymi nie jest kimś, kto ukrywając się z Kałasznikowem uderza rano atakując cel. To są organizacje paramilitarne, które działają w ramach luźnych struktur wojskowych. Islamskie Państwo sprawuje kontrolę nad dużym obszarem, z dużymi możliwościami użycia broni, i będzie uczyć się z nich korzystać. Arsenał rakietowy Hezbollahu jest większy niż w jakimkolwiek kraju na świecie. To, co zobaczyliśmy podczas operacji Obronna Krawędź nie można porównać do sił, jakie możemy spotkać w innych konfliktach. W tej dziedzinie nie ma frajerów. Każdy planuje, każdy myśli, każdy przygotowuje odpowiedź. Nasi wrogowie coraz bardziej wchodzą w środowisko miejskie i musimy dołożyć wszelkich starań, aby być precyzyjnym. Robimy to z dwóch powodów - moralnych i prawnych."
    1 lutego 2015 r. premier Beniamin Netanjahu rozmawiał z sekretarzem generalnym ONZ Ban Ki-moonem, któremu podziękował za wyrażanie kondolencji z powodu śmierci izraelskich żołnierzy na granicy z Libanem. Netanjahu wyraził ubolewanie z powodu śmierci hiszpańskiego żołnierza UNIFIL i podkreślił, że Izrael wyraził zgodę na przeprowadzenie wspólnego z Hiszpanią dochodzenia wyjaśniającego okoliczności tego incydentu. Netanjahu przypomniał, że w południowym Libanie nadal nie została wdrożona Rezolucja Rady Bezpieczeństwa ONZ nr 1701, a żołnierze sił UNIFIL nie raportują przemytu broni w regionie.

2 lutego 2015 r. Palestyńczycy demonstrowali wieczorem w Gazie protestując przeciwko decyzji egipskich władz o uznaniu zbrojnego skrzydła Hamasu za organizację terrorystyczną. Ludzie skandowali okrzyki: "Hamas jest naszą dumą!" i "Hamas nie jest organizacją terrorystyczną!"

2 lutego 2015 r. Jordania poinformowała o przywróceniu swojego ambasadora do Izraela. Został on wycofany trzy miesiące temu.
    2 lutego 2015 r. prorosyjski przywódca separatystów z Republiki Donieckiej, Aleksander Zacharczenko powiedział, że Ukraina prowadzona przez nędznych Żydów jest nieszczęśliwa. Na wschodniej Ukrainie nadal narastają nastroje antysemickie.
    2 lutego 2015 r. komisarz Unii Europejskiej Frans Timmermans ostrzegł, że w całej Unii rośnie ekstremizm i nietolerancja wobec muzułmanów, Żydów, homoseksualistom itp. Zjawisko to jest nieustannie obserwowane z rosnącym niepokojem.

    2 lutego 2015 r. kanadyjski profesor prawa William Schabas, który stanął na czele komisji ONZ do zbadania rzekomych "zbrodni wojennych" Izraela podczas zeszłorocznej operacji Obronna Krawędź w Strefie Gazy, zrezygnował. Powodem były zarzuty o stronniczość, gdyż Schabas pracował wcześniej jako doradca OWP i zasłynął ze swoich antyizraelskich wypowiedzi.

3 lutego 2015 r. ciężarówka uderzyła popołudniem w autobus na południu kraju. W wypadku zginęło 8 beduińskich kobiet, a 28 zostało rannych. W akcji ratunkowej wzięły udział wojskowe helikoptery medyczne. Prawdopodobnie przyczyną katastrofy był nadmierna prędkość ciężarówki oraz jej nadmierne przeładowanie.

3 lutego 2015 r. palestyński terrorysta usiłował popołudniem ugodzić nożem izraelskiego policjanta w Hebronie, w Judei. Napastnik został zatrzymany.

3 lutego 2015 r. w południe doszło do wybuchu bomby na granicy Strefy Gazy z Egiptem. W odpowiedzi egipscy żołnierze ostrzelali pozycje Hamasu w rejonie przejścia granicznego Rafah.
    3 lutego 2015 r. islamski terrorysta zaatakowałem popołudniem nożem 3 francuskich żołnierzy strzegących centrum żydowskie w mieście Nicea. Wszyscy 3 żołnierze zostali ranni w ręce i twarze. Napastnik został zatrzymany, jednak prawdopodobnie dwaj jego wspólnicy uciekli.

4 lutego 2015 r. w południe doszło do wybuchu miny w pobliżu grupy izraelskich żołnierzy pracujących przy barierze granicznej na Wzgórzach Golan. Ciężko ranny został 1 żołnierz, któremu w szpitalu amputowano nogę. Prawdopodobnie był to wypadek. Eksperci wstępnie wykluczają celowy atak terrorystyczny.
    4 lutego 2015 r. premier Benjamin Netanjahu i minister obrony Mosze Jaalon odwiedzili oddziały wojskowe w rejonie góry Hermon na północy kraju. Netanjahu powiedział: "Przyjechałem tu z ministrem obrony i dowódcami wojskowymi, aby zobaczyć gotowości Sił Obronnych Izraela wobec nowych zagrożeń stojących przed nami na Wzgórzach Golan. Od pewnego czasu, Iran stara się otworzyć tutaj nowy front. Ten front otwiera się przed nami, poza innymi istniejącymi w południowym Libanie i Strefie Gazy. Przywódcy społeczności międzynarodowej zamiast wymagać od Iranu zaprzestania wspierania terroryzmu w regionie i na całym świecie, dążą do porozumienia, które może pozwolić Iranowi uzbroić się w broń jądrową. Taka umowa zawarta z Iranem byłaby bardzo niebezpieczna, niebezpieczna dla Izraela, niebezpieczna dla regionu, niebezpieczna dla świata - a my będziemy sprzeciwiać się temu siłą. ISIS pali ludzi żywcem. Państwo Islamskie Iranu wiesza ludzi w centrach miast. Oba są napędzane przez radykalny Islam. Ich okrucieństwo nie zna granic. Ale największym zagrożeniem dla ludzkości byłoby, gdyby ta ekstremalna grupa uzyskała zdolności broni jądrowej."
    4 lutego 2015 r. Bank Izraela poinformował, że Izrael będzie musiał podwyższyć podatki, aby uzyskać 8-14 mld NIS w ciągu najbliższych kilku lat, aby w ten sposób osiągnąć cel deficytu budżetowego 1,5% PKB w 2019 r. (w 2015 r. deficyt ma wynieść 2,5% PKB). "Jeśli rząd utrzyma pułap wydatków, ale nie dokona zmiany stawek podatków, oczekiwany deficyt przekroczy określony cel w prawie wszystkich następnych latach." Ministerstwo finansów zasugerowało wstrzymanie realizacji projektu szybkiego tramwaju w Tel Awiwie.
    4 lutego 2015 r. Palestyńczycy wrzucili wieczorem koktajl Mołotowa na balkon żydowskiego domu w dzielnicy Abu Tor we Wschodniej Jerozolimie. Ranna została 1 osoba.

4 lutego 2015 r. palestyńscy terroryści podłożyli bombę przy skrzyżowaniu w sąsiedztwie osiedla żydowskiego Gusz Talmonim w Samarii. Izraelscy żołnierze wykryli ładunek, a saperzy go zneutralizowali.
    4 lutego 2015 r. wysoki przywódca Hamasu, Mahmud Zahar wezwał lojalne grupy palestyńskich bojowników w Syrii i Libanie do atakowania Izraela, aby w ten sposób "pomóc uwolnić nam Palestynę." Zahar zaprzeczył także oskarżeniom Egiptu, że Hamas rzekomo jest zaangażowany w działalność terrorystyczną na półwyspie Synaj.

4 lutego 2015 r. Stany Zjednoczone zapowiedziały zwiększenie pomocy wojskowej dla Jordanii do 1 mld USD rocznie. Pomoc ta została przyznana na okres trzech lat, a jej celem jest pomoc w walce z Islamskim Państwie oraz wsparcie organizacji obozów uchodźców z ogarniętej wojną domową Syrii.
    4 lutego 2015 r. Rada Bezpieczeństwa ONZ wydała oświadczenie potępiające śmierć hiszpańskiego żołnierza UNIFIL, który zginął w ubiegłym tygodniu w południowym Libanie. W oświadczeniu nie ma żadnej wzmianki o śmierci 2 izraelskich żołnierzy w wyniku terrorystycznego ostrzału ze strony libańskiego Hezbollahu. Ambasador Izraela w ONZ, Ron Prosor skomentował tekst oświadczenia mówiąc: "Hezbollah ma przedstawicieli w Radzie Bezpieczeństwa. Izraelska krew jest tania."

5 lutego 2015 r. rozpoczęto proces modernizacji przejść granicznych ze Strefą Gazy. Na ten cel przeznaczono 20 mln NIS (ok. 5 mln USD). Środki te będą przeznaczone na zwiększenie przepustowości i rozszerzenie działalności przejścia granicznego dla towarów Kerem Szalom i przejścia pieszego Erez. Celem jest podwojenie przepustowości z obecnych 400 samochodów ciężarowych dziennie do około 800 samochodów, a pod koniec 2015 r. do nawet 1100 ciężarówek dziennie. Natomiast przejście piesze Erez będzie mogło obsługiwać 45 tys. osób dziennie - obecnie ze względów bezpieczeństwa jest to kilkaset osób dziennie, zwłaszcza osoby potrzebujące pomocy medycznej w Izraelu. Na obu przejściach zostaną zainstalowane najnowsze systemy zabezpieczeń i kontroli towarów.
    5 lutego 2015 r. Palestyńczycy obrzucili wieczorem kamieniami żydowski samochód w dzielnicy A-Tur we Wschodniej Jerozolimie. Samochód został uszkodzony.

5 lutego 2015 r. wieczorem Palestyńczyk usiłował ukraść karabin żołnierzowi izraelskiej straży granicznej w Hebronie, w Judei. Żołnierze postrzelili i zatrzymali napastnika.

6 lutego 2015 r. dwa izraelskie helikoptery szturmowe patrolowały w południe granicę z Libanem. Istniało podejrzenie, że islamscy terroryści mogą przeprowadzić próbę infiltracji granicy przy użyciu szybowca. Patrole nie potwierdziły takiej próby.

6 lutego 2015 r. minister ds. strategicznych Juval Steinitz podczas konferencji bezpieczeństwa w Monachium (Niemcy) powiedział, że państwa zachodnie powinny dostarczyć więcej broni Jordanii, Egiptowi, Kurdom w Iraku oraz siłom opozycji w Syrii, aby mogły skuteczniej walczyć z Państwem Islamskim. W ostatniej chwili z udziału w konferencji wycofała się delegacja Turcji, która w ten sposób chciału uniknąć spotkania z delegacją izraelską.

8 lutego 2015 r. Palestyńczycy obrzucili popołudniem kamieniami autobus we Wschodniej Jerozolimie. Odłamkami szyb raniona została 1 osoba. Wcześniej wrzucono koktajl Mołotowa na ganek żydowskiego domu w dzielnicy Ras al-Amud we Wschodniej Jerozolimie. Nikt nie został ranny.
    8 lutego 2015 r. minister transportu Israel Katz ogłosił wieczorem, że pomimo sugestii ministerstwa finansów, plan budowy linii szybkiego tramwaju w Tel Awiwie będzie kontynuowany.

8 lutego 2015 r. palestyński terrorysta usiłował popołudniem staranować samochodem izraelskich żołnierzy przy punkcie kontrolnym w rejonie bloku żydowskich osiedli Gusz Ecjon w Judei. Żołnierze ostrzelali samochód, który pomimo uszkodzeń zdołał uciec.
    8 lutego 2015 r. Palestyńczycy obrzucili popołudniem kamieniami żydowskie samochody w pobliżu osiedla Ateret Binajmin w Samarii. Ranny został 1 izraelski żołnierz.

8 lutego 2015 r. syryjski minister spraw zagranicznych Walid al-Muallem powiedział, że "wysiłki Izraela do utworzenia strefy buforowej na Wzgórzach Golan nie powiodą się dzięki pospolitemu ruszeniu i wielkiej pomocy Hezbollahu. Izrael może atakować co chce, ale w końcu Hezbollah zwycięży. Syryjska armia i ludowa opozycja koncentrują się na wysiłku wyrzucenia z Syrii grupy terrorystycznej al-Nusra, która jest powiązana z Al-Kaidą. Planem Izraela jest im pomóc. Sojusz Syrii z Hezbollahem w walce z terrorystami w Syrii był jedną najmądrzejszych decyzji."
    8 lutego 2015 r. ambasada Stanów Zjednoczonych w Bejrucie poinformowała, że do portu w Bejrucie dotarła dostawa amerykańskiej broni dla libańskiej armii. Uzbrojenie to pomoże Libanowi lepiej chronić granice swojego państwa przed infiltracją terrorystów. Wartość dostarczonego sprzętu wojskowego wynosi 25 mln USD.
    8 lutego 2015 r. Kwartet Bliskowschodni (USA, UE, ONZ i Rosja) wezwał Izrael i Autonomię Palestyńską do szybkiego wznowienia rozmów pokojowych i unikania wszelkich działań, które mogłyby osłabić wysiłki zmierzające do rozwiązania konfliktu. Do spotkania Kwartetu doszło podczas konferencji bezpieczeństwa w Monachium. Sekretarz stanu USA John Kerry spotkał się tam ze swoim rosyjskim odpowiednikiem Siergiejem Ławrowem, szefem unijnej dyplomacji Federicą Mogherini i zastępcą sekretarza generalnego ONZ Jan Eliassonem. Wydano oświadczenie: "Kwartet podkreśla znaczenie jak najszybszego wznowienia negocjacji w celu osiągnięcia sprawiedliwego, trwałego i kompleksowego rozwiązania pokojowego. Przypominamy znaczenie arabskiej inicjatywy pokojowej - z jego wizją kompleksowego rozwiązania konfliktu arabsko-izraelskiego - i kluczowej roli partnerów z krajów arabskich. W oczekiwaniu na wznowienie negocjacji, Kwartet wzywa obie strony do powstrzymania się od działań, które podważają zaufanie lub przesądzą kwestie ostatecznego statusu." Arabska inicjatywa pokojowa z 2002 r. zakładała, że Izrael wycofa się z całej Judei i Samarii, w zamian za co 22 państwa arabskie wyrażały gotowość normalizacji stosunków z Izraelem. Kwartet Bliskowschodni powstał w 2002 r. w Madrycie, w celu koordynowania działań zmierzających do rozwiązania konfliktu na gruncie arabskiej inicjatywy zatwierdzonej przez Ligę Arabską w tym samym roku.

9 lutego 2015 r. rano wybuchł pożar w szkole Beit Josef w Tyberiadzie. Przeprowadzono ewakuację uczniów, a pięć zespołów strażackich opanowało ogień. Nie zgłoszono żadnych ofiar.
    9 lutego 2015 r. Siły Obronne Izraela poinformowały, że w ciągu ostatnich dni przeprowadzono operację, w trakcie której zniszczono 30 podziemnych tuneli terrorystycznych na granicy Strefy Gazy. Specjalna jednostka inżynieryjna od dłuższego czasu prowadziła poszukiwania tuneli wokół Strefy Gazy.

9 lutego 2015 r. turecki premier Ahmet Davutoglu powiedział, że Turcja "nie podda się lobby żydowskiemu, lobby ormiańskiemu lub mniejszości tureckich Greków." Prezydent Recep Tayyip Erdogan dodał, że te trzy grupy zjednoczyły się z izraelskim wywiadem (Mosadem), aby szkodzić Turcji.
    9 lutego 2015 r. Francuz usiłował wieczorem podpalić izraelskie flagi przy koszernym sklepie Hyper Cacher w Paryżu. Policjanci go aresztowali, zanim zdołał zrealizować swoje zamiary. W zeszłym miesiącu w tym sklepie terroryści zamordowali 4 osoby narodowości żydowskiej.

10 lutego 2015 r. rano izraelscy żołnierze usiłowali zatrzymać grupę przemytników, którzy usiłowali przekroczyć granicę egipską w pobliżu przejścia granicznego Nitzana na pustyni Negew. Żołnierze oddali strzały ostrzegawcze. Przemytnicy uciekli na stronę egipską, gdzie wdali się w wymianę ognia z egipskimi żołnierzami. Zginęło 2 przemytników. Byli to Izraelczycy, którzy przemycali narkotyki.
    10 lutego 2015 r. na terenie całego kraju utrzymywała się gęsta mgła. Ministerstwo ochrony środowiska zaleciło osobom chorym, starszym, dzieciom i kobietom w ciąży przebywanie w domach ze względu na duże zanieczyszczenie powietrza. Występująca burza pyłowa jest najsilniejsza od 5 lat. Służby medyczne udzieliły pomocy 260 osobom cierpiącym na problemy z oddychaniem.

10 lutego 2015 r. palestyńskie siły bezpieczeństwa aresztowały 30 terrorystów Hamasu w północnej Samarii.

10 lutego 2015 r. rosyjski prezydent Władimir Putin podczas wizyty w Kairze ogłosił, że Rosja i Egipt podpisały memorandum w sprawie budowy egipskiej elektrowni atomowej. Rosja zadeklarowała także sprzedaż broni do Egiptu.

11 lutego 2015 r. na terenie całego kraju wystąpiły burze z opadami deszczu i silnym wiatrem. W Afuli lekko ranny został mężczyzna, na którego spadła gałąź drzewa. W rejonie uniwersytetu w Hajfie wiatr powalił na ziemię żurawia budowlanego. W południowej części kraju widoczność była ograniczona przez gęsty pył i burze piaskowe. Przez kilka godzin zamknięte było lotnisko w Ejlacie. Wstrzymano wszystkie loty krajowe. Służby medyczne udzieliły pomocy 120 osobom cierpiącym na problemy z oddychaniem. W Górnej Galilei i na Wzgórzach Golan wystąpiły opady śniegu.
    11 lutego 2015 r. Palestyńczycy obrzucili popołudniem kamieniami samochód w którym jechał chasydzki rabin z rodziną. Do incydentu doszło w rejonie Wzgórza Oliwnego we Wschodniej Jerozolimie. Samochód został uszkodzony.

11 lutego 2015 r. Autonomia Palestyńska ogłosiła bojkot kilku izraelskich firm w branży spożywczej i napojów (Elite, Strauss, Tnuva, Osem, Prigat i Yafora), żądając od Izraela odmrożenia palestyńskich środków finansowych pochodzących z poboru opłat celnych.

11 lutego 2015 r. nieznani sprawcy wybili kamieniami okno w koszernej restauracji w dzielnicy Edgeware w Londynie.

12 lutego 2015 r. do południa policja otworzyła wszystkie drogi na północy kraju. Były one wcześniej zamknięte z powodu opadów śniegu. Na górze Hermon spadło 70 cm śniegu. W tamtejszym ośrodku narciarskim grubość śniegu wynosi już około 3 metry. W Nahariji wystąpiła z brzegów rzeka Hagaton, podtapiając okoliczne ulice i domy. Tymczasem na pustyni Negew nadal panowała burza piaskowa.

12 lutego 2015 r. szef pomocy humanitarnej ONZ dla Autonomii Palestyńskiej, James Rawley ostrzegł, że jeśli nie zostaną znalezione dodatkowe 705 mln USD to w przyszłym roku w Strefie Gazy może wybuchnąć jeszcze krwawsza i bardziej destrukcyjna wojna niż w minionym roku. "Teraz sprawy nie idą dobrze, a my jesteśmy bardzo zaniepokojeni możliwością dalszego konfliktu."

13 lutego 2015 r. urząd wodny poinformował, że w wyniku wczorajszych opadów deszczu poziom wody w jeziorze Kinnaret wzrósł o 3 cm (w ciągu trzech dni wzrósł o 7 cm). Od początku zimy poziom wody w jeziorze wzrósł o 36 cm, osiągając poziom 212,49 metrów p.p.m.

14 lutego 2015 r. Palestyńczycy obrzucili wieczorem koktajlami Mołotowa żydowski dom w dzielnicy Abu Tor we Wschodniej Jerozolimie. Nikt nie został ranny. Strażacy ugasili pożar domu.

14 lutego 2015 r. islamski terrorysta otworzył w nocy ogień w pobliżu głównej synagogi w centrum Kopenhagi. W synagodze odbywały się uroczystości Bat Micwy, i na odgłos strzelaniny wewnątrz budynku ukryło się 50 Żydów, w tym wiele dzieci. Wiele z tych osób pozostało na noc w synagodze. Zginął 1 żydowski ochraniarz synagogi, a 2 policjantów zostało rannych. Wcześniej w strzelaninie w kawiarni w centrum Kopenhagi zginął 1 cywil, a 3 policjantów zostało rannych. W kawiarni odbywało się spotkanie zorganizowane przez szwedzkiego artystę Larsa Vilksa, który rysował karykatury proroka Mahometa. Policjanci podczas pościgu zastrzelili napastnika.
    14 lutego 2015 r. ambasador Izraela w ONZ, Ron Prosor zwrócił się do Rady Bezpieczeństwa ONZ z ostrzeżeniem o rosnącym niepokoju w całym regionie Strefy Gazy. "Hamas przygotowuje się do przeprowadzenia ataku na Izrael. Przygotowuje się do ataku poprzez przezbrojenie, przebudowę infrastruktury terrorystycznej i propagandę wyjaśniającą zaangażowanie w wojnę z Izraelem. Hamas pracuje przez całą dobę, aby przywrócić swoje możliwości produkcyjne broni i swoje zdolności wojskowe. Jest to zdecydowany atak na Izrael z ziemi, powietrza i morza. Zamiast odbudowy Gazy, Hamas jest zajęty rozbudową swojej infrastrukturę terrorystycznej. W ciągu ostatnich dwóch miesięcy, wystrzelił około 90 rakiet do Morza Śródziemnego. Hamas bez wytchnienia pracuje, aby odbudować swoje tunele terrorystyczne. Tunele te są wykorzystywane do infiltracji do Izraela i do ataku na izraelskich cywilów. Hamas przygotowuje się do kolejnej konfrontacji z Izraelem. Wzywam Radę Bezpieczeństwa do natychmiastowego rozwiązania problemu, zanim sytuacja pogarszy się jeszcze bardziej."

15 lutego 2015 r. premier Beniamin Netanjahu podczas posiedzenia rządu powiedział: "Islamski terroryzm ekstremistów ponownie uderzył w Europie, tym razem w Danii. Składamy nasze kondolencje duńskiemu narodowi i społeczności żydowskiej w Danii. Żydzi byli ponownie mordowani na europejskiej ziemi, tylko dlatego, że byli Żydami. Spodziewamy się dalszej fali ataków terrorystycznych - w tym morderczych ataków antysemickich. Oczywiście, Żydzi zasługują na ochronę w każdym kraju, ale mówimy do Żydów, do naszych braci i sióstr. Izrael jest waszym domem. Przygotowujemy się do absorpcji masowej imigracji z Europy. Chciałbym poinformować wszystkich europejskich Żydów i wszystkich Żydów, gdziekolwiek są: Izrael jest domem każdego Żyda. Wszystkim Żydom we Francji, wszystkim Żydom w Europie chciałbym powiedzieć, że Izrael nie jest tylko miejscem, w którego kierunku modlicie się, ale państwo Izrael jest waszym domem." Rząd zatwierdził program wspierający imigrację i absorpcję nowych imigrantów z Francji, Belgii i Ukrainy. Na ten cel przeznaczono 180 mln NIS.
    15 lutego 2015 r. przewodniczący Agencji Żydowskiej, Natan Szaranski powiedział, że aby zachęcać do imigracji do Izraela, rząd musi zatwierdzić długoterminowy plan, który będzie dopasowany do istniejących potrzeb. "Została stworzona historyczna szansa, która wymaga szerokiego i długoterminowego państwowego planu absorpcji potencjalnych imigrantów, którzy obecnie rozważają pozostawienie Europy."
    15 lutego 2015 r. służby meteorologiczne poinformowały, że ostatnie opady przyniosły w tym roku już 100% średniorocznych opadów deszczu. Największe opady wystąpiły w Nahariji, która otrzymała podczas całej zimy 605 mm deszczu. W Hajfie spadło 561 mm, w Tel Awiwie 525 mm, w Jerozolimie 458 mm, a w Beer Szewie 148 mm deszczu. Oczekuje się jednak, że zimowe deszcze jeszcze się nie skończyły i przekroczą w tym roku średnioroczny poziom.

15 lutego 2015 r. palestyńscy terroryści wystrzelili rano ze Strefy Gazy 2 rakiety, które spadły do Morza Śródziemnego. Były to kolejne testy rakietowe Hamasu.
    15 lutego 2015 r. wysłannik Kwartetu Bliskowschodniego Tony Blair wraz z grupę urzędników i biznesmenów odwiedził Gazę. Powiedział, że jeżeli sytuacja w Strefie Gazy nie ulegnie poprawie, to w przyszłości będziemy świadkami eskalacji przemocy.

15 lutego 2015 r. egipscy żołnierze wykryli i zniszczyli podziemny tunel przemytniczy na granicy Strefy Gazy z Egiptem. Tunel miał 2,5 km długości i był wykorzystywany przez Hamas do przemytu broni.
    15 lutego 2015 r. duńska premier Helle Thorning-Schmidt zwróciła się do społeczności żydowskiej w Danii: "Żydzi są bardzo ważną częścią duńskiego społeczeństwa. Mówię do społeczności żydowskiej - nie jesteście sami ... Monitorujemy zagrożenia w Danii. Jesteśmy przygotowani do radzenia sobie z takimi zagrożeniami, ale niestety nie zawsze możemy ochronić wszystkich ludzi, zwłaszcza podczas takiego ataku jak wczoraj. Poczuliśmy obrzydliwy smak strachu i bezsilności, które terror ma nadzieję stworzyć. Będziemy bronić naszej demokracji i będziemy bronić Danii w każdym momencie."
    15 lutego 2015 r. przewodniczący Światowego Kongresu Żydów Ronald Lauder wezwał rząd duński do chronienia społeczności żydowskiej w Danii. "Światowy Kongres Żydów ubolewa z powodu tych nikczemnych ataków i solidaryzuje się ze społecznością żydowską i narodem Danii. Jesteśmy przekonani, że duński rząd podejmie wszelkie niezbędne środki w celu pociągnięcia do odpowiedzialności za te ataki, oraz wzywamy do zabezpieczenia lokalnej społeczności żydowskiej przeciwko przemocy antysemickiej. Te ataki w Kopenhadze podążają w podobnym, brutalnym kierunku przeciwko Żydom w Paryżu i w całej Europie. Rządy europejskie powinny uznać, że mamy do czynienia z nową falą antysemityzmu i przemocy. Istotne jest zrozumienie, że Europa boryka się z tym rosnącym zagrożeniem." Przewodniczący Europejskiego Stowarzyszenia Żydowskiego Rabin Menachem Margolin powiedział, że kraje Unii Europejskiej "chowają głowy w piasek i nie działają, aby zapobiec zjawisku antysemityzmu, zarówno w dziedzinie bezpieczeństwa, jak i edukacji. Domagamy się, aby europejskie rządy i instytucje Unii Europejskiej zwiększyły bezpieczeństwo wokół instytucji żydowskich. Niestety rząd duński i inne rządy w Europie jeszcze nie dostrzegły konieczności zabezpieczenia wszystkich instytucji żydowskich. Dopiero po wcześniejszym ataku w kawiarni, policja wysłała kilku oficerów do synagogi, którzy odpowiedzieli ogniem i ścigali zamachowca. Ale niefortunnym faktem jest to, że jeśli nie byłoby żadnego ataku w kawiarni - nie byłoby żadnych policjantów w synagodze, a strażnik, który był uzbrojony, nie mógł samemu zapobiec ataku terrorysty."
    15 lutego 2015 r. naczelny rabin Danii Jair Melchior wyraził rozczarowanie wezwaniem premiera Natanjahu do wyjazdu Żydów z Europy. Dodał, że "terror nie jest powodem, aby przenieść się do Izraela." Naczelny rabin Francji Haim Korsija powiedział, że jest "zszokowany i przerażony" atakami terrorystycznymi w Kopenhadze. Dodał, że jest potrzebna zdecydowana walka z terrorystami i tymi, "którzy wykorzystują religię, aby mordować w imię Boga."
    15 lutego 2015 r. nieznani sprawcy zdewastowali kilkaset nagrobków na cmentarzu żydowskim w mieście Sarre-Union na wschodzie Francji. Minister spraw wewnętrznych Bernard Cazeneuve powiedział, że "państwo nie będzie tolerować tego nowego aktu, który sprzeciwia się wartościom całego francuskiego narodu."

16 lutego 2015 r. władze wodne poinformowały, że minionej doby poziom wody w jeziorze Kinneret wzrósł o kolejne 1,5 cm, osiągając poziom 212,37 metrów p.p.m. W najbliższych dniach oczekuje się kolejnych deszczów.
    16 lutego 2015 r. nowym szefem Sztabu Generalnego Sił Obronnych Izraela został gen. Gadi Eizenkot. Zastąpił on gen Benny Gantza. W uroczystości uczestniczył premier Beniamin Netanjahu i minister obrony Mosze Jaalon. Po ceremonii obaj generałowie udali się na modlitwę przy Zachodnim Murze, a następnie pojechali na uroczysty obiad do prezydenta Reuwena Riwlina.

16 lutego 2015 r. ze względów bezpieczeństwa duńska policja zamknęła na dzień szkołę żydowską w Kopenhadze. Powodem decyzji jest wczorajszy atak terrorystyczny przy synagodze i utrzymujące się w całej Danii zagrożenie terrorystyczne.
    16 lutego 2015 r. przewodniczący Konferencji Europejskich Rabinów, rabin Pinchas Goldschmidt powiedział, że "przerażający i obrzydliwy atak terrorystyczny w Kopenhadze jest znakiem rozprzestrzeniania się ekstremizmu w całej Europie. Społeczność żydowska w Danii jest mikrokosmosem, który pokazuje co dzieje się ze społecznością żydowską na całym kontynencie. Z jednej strony jest ona atakowana przez ekstremistów muzułmańskich, którzy w każdym Żydzi widzą uzasadniony cel. Z drugiej strony, rządy ograniczają wolność religijną, zabroniony został rytualny ubój, a parlament dyskutuje nad temat przyszłości obrzezania religijnego."
    16 lutego 2015 r. francuski prezydent Francois Hollande powiedział, że dla Żydów jest "miejsce w Europie, a zwłaszcza we Francji." Francuski premier Manuel Valls oświadczył, że Francja nie chce, by Żydzi wyjeżdżali z tego kraju do Izraela i wyraził żal z powodu wypowiedzi premiera Netanjahu. Podkreślił, że wraz z każdym człowiekiem, który wyjeżdża, Francja "traci kawałek siebie".
    16 lutego 2015 r. niemiecka kanclerz Angela Merkel powiedziała, że Niemcy są zadowolone i wdzięczne z powodu obecności Żydów w kraju. Dodała, że niemiecki rząd zrobi wszystko, aby zapewnić bezpieczeństwo obywatelom i instytucjom żydowskim w Niemczech. Austriacki minister spraw zagranicznych Sebastian Kurz powiedział, że "Europa bez Żydów nie byłaby Europą."
    16 lutego 2015 r. wywiad Stanów Zjednoczonych poinformował, że najprawdopodobniej w ciągu jednego miesiąca skarbiec Autonomii Palestyńskiej będzie zupełnie pusty. W związku z tym istnieje uzasadniona obawa, że nastąpi rozkład usług publicznych i palestyńskich sił bezpieczeństwa na Zachodnim Brzegu.
    16 lutego 2015 r. Francja podpisała z Egiptem porozumienie o sprzedaży 24 samolotów myśliwskich Rafael za sumę 5,2 mld euro. Samoloty mają być dostarczone do Egiptu jeszcze w tym roku, i wspomóc walkę z islamskimi terrorystami w Libii.

17 lutego 2015 r. przewodniczący Agencji Żydowskiej, Natan Szaranski powiedział, że jest konieczne przyjęcie długoterminowego planu dla potrzeb absorpcji nowych imigrantów, w przeciwnym razie tysiące Żydów uciekających z Europy wybierze Kanadę, Stany Zjednoczone lub Australię, zamiast Izraela. "Mamy wzrost imigracji, nie tylko w wyniku ostatnich wydarzeń. Jest taki wzrost imigracji z Europy Zachodniej, zwłaszcza z Francji. Ostatnie wydarzenia zachęciły ludzi do myślenia o przyszłości poza Europą ... Kiedy zapytaliśmy, dlaczego nie powinniśmy myśleć o większej imigracji w długim okresie, radca prawny powiedział mi, aby nie podejmować żadnych decyzji wykraczających poza budżet na 2015 rok. Podkreśliłem, że jesteśmy w bardzo ważnym momencie czasu - nie z powodu wyborów, ale ponieważ połowa francuskich Żydów zdecydowała, że nie ma dla nich przyszłości we Francji. Są to setki tysięcy ludzi. Konkurujemy z Kanadą, Australią i Stanami Zjednoczonymi - i chcemy, aby wybrali Izrael. Musimy działać już teraz, aby zapewnić, że emigranci poczują, że Izrael jest ich domem - zapewnić warunki mieszkaniowe i zatrudnienie jako odpowiedź na potrzeby setek tysięcy ludzi. Ażeby to zrobić, musimy prowadzić naszą działalność pod kierunkiem premiera. Przy wszystkich zastrzeżeniach i całej krytyce, myślę, że szybko zobaczymy duży wzrost imigracji do państwa Izrael, ale musimy bez zwłoki przeznaczyć na te programy pieniądze. Obawiam się, że z powodu argumentów politycznych, możemy przegapić niepowtarzalną okazję w historii europejskich Żydów. Jest to pierwszy raz, że istnieje potencjał imigracji dla emigrantów, którzy zdecydowali się na wyjazd. Nie ma wolności wyboru dla Żydów z Jemenu i Rosji. Ale ci emigranci mają wybór - między nami a Ameryką, Australią i Kanadą. Chcemy, aby wybrali Ziemię Izraela. Do nas należy pomóc im połączyć się z Izraelem, a rząd i Agencja Żydowska zrealizują to i dostarczą rozwiązań. Wielu z nich mieszka w budynkach publicznych i posiada w banku 70 tys. dolarów. Z takimi pieniędzmi jest niemożliwe kupienie mieszkania w Izraelu. Bez specjalnie oprocentowanych kredytów hipotecznych i budynków dla imigrantów, jak to było w przeszłości, oni nie mogą planować kupna mieszkania w Izraelu. Bez tego, będą szukać gdzie indziej ... Media często opisują mnie jako proroka zagłady Żydów w Europie, ale nie ma przyszłości dla Żydów w Europie Zachodniej. To może potrwać 5 lub 20 lat, ale wspólnoty islamskie wzmacniają się i rośnie nienawiść do Izraela w liberalnej części społeczeństwa. Te dwa czynniki razem powodują, że Europa staje się coraz bardziej nieprzyjemnym miejscem dla Żydów. Nie jest jasne, ile lat to zajmie, ale trzeba wiedzieć, że najbardziej atrakcyjną opcją jest Izrael."
    17 lutego 2015 r. Izrael zatwierdził dodatkową pomoc humanitarną dla Strefy Gazy. Do Gazy przekazano 45 ciągników rolniczych, zwiększono liczbę zezwoleń handlowych z 3 tys. do 5 tys. (mogą opuszczać Gazę), a innych zezwoleń z 400 do 800 (mogą prowadzić działalność w Samarii i Judei). Rozszerzono także zakres towarów dopuszczonych na rynek towarów w Izraelu o tekstylia, kolejne produkty rolne, meble i inne.

17 lutego 2015 r. wysoki przedstawiciel al-Fatah, Nabil Szaas poinformował przedstawicieli Unii Europejskiej, że jeśli Izrael nie zwolni zamrożonych palestyńskich środków finansowych, to Komitet Centralny Organizacji Wyzwolenia Palestyny zbierze się w marcu, by zadecydować o zakończeniu współpracy z Izraelem w zakresie bezpieczeństwa.

17 lutego 2015 r. nieznani sprawcy zdewastowali żydowski cmentarz w mieście Dunedin na Nowej Zelandii. Kilkadziesiąt nagrobków wywrócono także na cmentarzu żydowskim w miejscowości Tracy-sur-Mer na północy Francji.

19 lutego 2015 r. obfite opady śniegu sparaliżowały komunikację w całym kraju. Wieczorem w rejonie Jerozolimy wstrzymano cały transport publiczny.

20 lutego 2015 r. ze względu na obfite opady śniegu zamknięte pozostawały drogi na Wzgórzach Golan i w Górnej Galilei. Na górze Hermon odnotowano 2,5 metra grubości śniegu. Ze względu na nieustanne opady deszczu poziom wody w jeziorze Kinneret w ostatniej dobie wzrósł o 5,5 cm. W południe udrożniono wszystkie drogi w rejonie Jerozolimy.
    20 lutego 2015 r. premier Beniamin Netanjahu ostrzegł, że Iran ukrywa przed światem swoje prawdziwe zamiary w związku z programem jądrowym. "Raport Międzynarodowej Agencji Energii Atomowej ponownie zwraca uwagę, że Iran odmawia ujawnienia światu swoich przygotowań do produkcji broni jądrowej. Iran nalega na utajnienie tego przed społecznością międzynarodową, podczas gdy Iran angażuje swoje główne siły na wzbogacaniu uranu, co jest kluczowe w produkcji tej broni."

20 lutego 2015 r. w południe przywrócono normalne zasilanie energetyczne w bloku osiedli Gusz Ecjon w Judei. Udrożniono również wszystkie drogi prowadzące z Judei i Samarii do Izraela. Przez cały dzień zamknięte były wszystkie szkoły w regionie.

21 lutego 2015 r. obfite opady deszczu i topniejący śnieg spowodowały gwałtowne powodzie w rejonie Morza Martwego i na pustyni Negew. Służby ratownicze i helikoptery wojskowe ewakuowały ludzi uwięzionych w podtopionych pojazdach w pobliżu Ein Gedi. W Jerozolimie spadło 30 mm śniegu, a w Beer Szewie 21 mm śniegu. Kilka dzielnic Jerozolimy było na kilka godzin pozbawionych energii elektrycznej.

21 lutego 2015 r. sekretarz stanu USA John Kerry wyraził zaniepokojenie o przyszłość Autonomii Palestyńskiej, jeśli nie otrzyma ona środków finansowych z zamrożonych przez Izrael opłat celnych.

22 lutego 2015 r. władze wodne poinformowały rano, że w minionej dobie poziom wody w jeziorze Kinneret wzrósł o 3 cm, osiągając poziom 212,22 metrów p.p.m. Od początku zimy poziom wody wzrósł o 14 cm.
    22 lutego 2015 r. premier Beniamin Netanjahu na porannym posiedzeniu rządu ostrzegł przed możliwością zawarcia porozumienia między Iranem a sześcioma światowymi mocarstwami. "Byłoby to niebezpieczne dla Izraela, i dlatego pojadę w przyszłym tygodniu do Stanów Zjednoczonych, aby wyjaśnić Kongresowi USA jaki wpływ może ta umowa wywrzeć na bezpieczeństwo Izraela, regionu i całego świata."
    22 lutego 2015 r. ministerstwo obrony poinformowało, że Izrael zakupi w Stanach Zjednoczonych dodatkowych 14 samolotów wielozadaniowych F-35 za sumę około 3 mld USD. Umowa zawiera szkolenie personelu lotniczego oraz wsparcie techniczne, z możliwością zakupu 17 kolejnych samolotów. Jest to kontynuacja zawartej w 2010 r. umowy o zakupie 19 samolotów F-35. Zakup będzie finansowany z pomocy wojskowej Stanów Zjednoczonych dla Izraela. Oczekuje się, że pierwsza partia samolotów dotrze do Izraela pod koniec 2016 r.
    22 lutego 2015 r. palestyński terrorysta pchnął popołudniem nożem ortodoksyjnego Żyda na Placu Cahal w Jerozolimie. Ranny został przewieziony do szpitala. Ochraniarze burmistrza Jerozolimy aresztowali napastnika, który okazał się 18-letnim Arabem.

22 lutego 2015 r. szef palestyńskich negocjatorów Saeb Erekat oskarżył Izrael, że kontynuując zamrożenie środków finansowych pochodzących z podatków celnych, dąży do obalenia Autonomii Palestyńskiej. Każdego miesiąca Izrael pobiera 127 mln USD z ceł nakładanych na towary przeznaczone na rynek palestyński. "Jeśli Autonomia Palestyńska zaprzestanie współpracy z Izraelem w dziedzinie bezpieczeństwa, a nawet rozwiąże się z powodu swojego położenia gospodarczego, a może to się zdarzyć w przyszłości jeśli nie otrzyma dodatkowych dochodów, to znajdziemy się w kolejnym kryzysie, który wpłynie na bezpieczeństwo zarówno Palestyńczyków, jak i Izraelczyków. Mogłoby to mieć potencjalnie poważne skutki na inne części regionu."

22 lutego 2015 r. irańska policja zwróciła bezcenne zwoje Tory do synagogi w mieście Shiraz. Zwoje zostały skradzione około dwóch tygodni temu.

23 lutego 2015 r. władze wodne poinformowały rano, że w minionej dobie poziom wody w jeziorze Kinneret wzrósł o 1,5 cm, osiągając poziom 212,20 metrów p.p.m.
    23 lutego 2015 r. agencja bezpieczeństwa wewnętrznego Szin Bet poinformowała, że w minionym tygodniu aresztowano 11 terrorystów Hamasu, rozbijając komórkę terrorystyczną w Hebronie. Planowała ona przeprowadzenie dużego zamachu terrorystycznego na żydowską enklawę w Hebronie, w Judei.

23 lutego 2015 r. palestyńscy terroryści wystrzelili rano ze Strefy Gazy 3 rakiety, które spadły do Morza Śródziemnego. Były to kolejne testy rakietowe Hamasu.
    23 lutego 2015 r. izraelska firma elektryczna Israel Electric Corporation odcięła na 45 minut dostawy energii elektrycznej do palestyńskich miast Nablus i Dżenin w Samarii. Jest to kolejna forma nacisku, abyPalestyńczycy uregulowali 492 mln NIS zaległości płacowych za dostawy prądu. Całość długu Autonomii Palestyńskiej urosła do kwoty 1,9 mld NIS.

24 lutego 2015 r. Siły Obronne Izraela rozpoczęły rozmieszczanie betonowych barier wzdłuż granicy z Syrią. Kroki te podjęto w związku ze wzrostem zagrożenia ze strony Hezbollahu na Wzgórzach Golan. Równocześnie Dowództwo Południowe poinformowało, że Hamas próbuje odbudować swoją infrastrukturę podziemnych tuneli w Strefie Gazy, ale jak do tej pory nie stanowią one jeszcze zagrożenia. Gen. Sami Turgeman powiedział: "Byłoby naiwnością sądzić, że po tak udanej operacji wojskowej, wróg nie będzie próbował ponownie odbudować swoje siły. Każda armia lub organizacja, którą dotknęła wojna, będzie starała się odzyskać siły. To co widzimy teraz, to próby odzyskania przez Hamas sił, jakie miał przed operacją Obronny Brzeg."

24 lutego 2015 r. Palestyńczycy zaatakowali w nocy izraelski patrol w rejonie obozu uchodźców Duhajsza przy mieście Betlejem, w Judei. Zaatakowano kamieniami, koktajlami Mołotowa i petardami. Izraelscy żołnierze użyli środków przymusu do rozproszenia tłumu, a następnie postrzelili przywódcę napastników. 19-letni Arab zmarł od odniesionych ran. Ranny został 1 izraelski żołnierz.

25 lutego 2015 r. premier Beniamin Netanjahu powiedział: "Szanuję Biały Dom i prezydenta Stanów Zjednoczonych, ale moim obowiązkiem jest zrobić wszystko dla bezpieczeństwa Izraela. Mamy obawy względem umowy, jaka jest przygotowywana ... względem porozumienia, jakie mocarstwa chcą zawrzeć z Iranem. Musimy zrobić wszystko, aby zapobiec tak wielkiemu zagrożeniu dla Izraela." Premier dodał, że z tego powodu uda się do Stanów Zjednoczonych i 3 marca planuje przemówienie w Kongresie USA.
    25 lutego 2015 r. kontroler państwa Josef Szafira opublikował kompleksowy raport wymieniający przyczyny kryzysu na rynku nieruchomości i dlaczego doszło do wzrostu cen mieszkań o 55% w ciągu sześciu lat (2008-2013). Raport obwinia rząd i różne ministerstwa za nieprawidłową politykę mieszkaniową, co "zagroziło stabilności całej gospodarki." Szafira dodał, że kryzys na rynku nieruchomości przekłada się na wysokie koszty życia i "zagraża kondycji finansowej wielu gospodarstw domowych, negatywnie wpływając na życie ludzi. Udział wydatków ponoszonych przez osoby w średnim wieku na wynajem mieszkania wzrósł z 21% w 2008 roku do 26% w 2012 roku (wzrost cen mieszkań o 24%), a wskaźnik ten zbliża się obecnie do progu 30%. To budzi obawy, że jeśli ta tendencja wzrostu cen nadal się utrzyma, a trend wzrostowy płac jest stosunkowo umiarkowany, to większa część ludności będzie narażona na ryzyko finansowe, które mogłoby wpłynąć na ich zdolność do ponoszenia tych kosztów. Ciężar wydatków mieszkaniowych może mieć daleko idące konsekwencje dla życia i dobrego samopoczucia jednostki i jej kondycji gospodarczej. Jeśli te tendencje się utrzymają, mogą mieć negatywny wpływ na całą gospodarkę." Premier Netanjahu powiedział, że "to sprawozdanie jest bardzo ważne i nadamy mu duże znaczenie, na jakie zasługuje. Kryzys będzie rozwiązany przez następny rząd, wspólnym wysiłkiem z naturalnymi partnerami."

25 lutego 2015 r. nieznani sprawcy podpalili rano meczet w wiosce Jab'a, przy mieście Betlejem w Judei. Na ścianach wymalowano anty-muzułmańskie hasła. Arabowie szybko ugasili ogień, natomiast policja wszczęła dochodzenie. Prawdopodobnie sprawcami byli radykalni osadnicy żydowscy.

25 lutego 2015 r. Światowa Organizacja Zdrowia wydała ostrzeżenie przed możliwością wybuchu epidemii cholery w Syrii. Wykryto ogniska wirusa cholery w zanieczyszczonych źródłach wody. Ocenia się, że jedna trzecia dostępnej przed wojną wody, jest obecnie niedostępna dla mieszkańców.

26 lutego 2015 r. w nocy wybuchł pożar w prawosławnym seminarium niedaleko Bramy Jaffy na Starym Mieście w Jerozolimie. Strażacy szybko opanowali ogień. Na ścianach odkryto anty-chrześcijańskie graffiti. Z tego powodu policja podejrzewa podpalenie. Wszczęto dochodzenie wyjaśniające.

26 lutego 2015 r. Siły Obronne Izraela i policja graniczna rozpoczęły w Samarii i Judei operację mającą na celu powstrzymanie atakowania kamieniami przejeżdżających samochodów w regionie. W tym celu utworzono specjalne grupy zadaniowe, zwiększono liczbę patroli, stworzono dodatkowe punkty kontrolne oraz zintensyfikowano działania wywiadowcze. Podkreślono, że głównym celem operacji jest odstraszanie terrorystów oraz utrzymanie porządku publicznego.
    26 lutego 2015 r. firma energetyczna Israel Electric Company poinformowała palestyńskiego przewodniczącego Mahmouda Abbasa, że jeśli nie zostaną uregulowane zaległości płacowe za energię elektryczną, w przyszłym tygodniu zostaną rozszerzone wyłączenia energii do kolejnych miast Autonomii Palestyńskiej.
    26 lutego 2015 r. władze izraelskie zezwoliły dwóm palestyńskim ministrom na przejechanie ze Strefy Gazy do Ramallah, gdzie odbyło się posiedzenie palestyńskiego rządu jedności. Minister budownictwa Mufid Hasajneh i minister sprawiedliwości Salim al-Saqa przekroczyli przejście graniczne Erez. Był to pierwszy raz, kiedy izraelskie władze wydały takie zezwolenie od czasu powołania palestyńskiego rządu jedności narodowej. Nie podano przyczyny złagodzenia restrykcji.
    26 lutego 2015 r. palestyński przewodniczący Mahmoud Abbas odrzucił międzynarodową inicjatywę i odmówił wzięcia przez Autonomię Palestyńską odpowiedzialności za Strefę Gazy.
    26 lutego 2015 r. palestyński terrorysta usiłował wieczorem zaatakować nożem izraelskiego żołnierza na punkcie kontrolnym w bloku osiedli żydowskich Gusz Ecjon w Judei. Żołnierze zatrzymali napastnika. Wcześniej, w rejonie wioski Al Arub ranny od rzuconych kamieni został izraelski żołnierz.

26 lutego 2015 r. minister współpracy regionalnej Silvan Szalom podpisał w Ammanie umowę izraelsko-jordańską w sprawie budowy rurociągu łączącego Morze Czerwone z Morzem Martwym, aby w ten sposób uzupełnić regionalne niedobory wody. Umowę podpisał jordański minister Hazem Naser w obecności przedstawicieli Stanów Zjednoczonych i Banku Światowego. W pierwszej fazie projektu planuje się wybudowanie jednego rurociągu, którym będzie się przepompowywać 300 mln metrów sześciennych wody do Morza Martwego. W kolejnych etapach zostaną wybudowane ogółem cztery rurociągi o zdolności pompowania 2 mld metrów sześciennych wody rocznie. Rurociągi będą przebiegać przez terytorium Jordanii, która otrzyma w zamian znaczną część wody. Część wody będzie odsalana i wykorzystywana także wspólnie przez Izrael i Autonomię Palestyńską.

27 lutego 2015 r. po ostatnim ataku zimy wszystkich zaskoczyła niespodziewana fala wysokich temperatur w całym kraju. W ciągu kilku dni temperatura wzrosła o ponad 20 stopni Celsjusza, co jest niezwykłym zjawiskiem jak na miesiąc luty. Z powodu wysokich temperatur odwołano maraton w Tel Awiwie, podczas którego startu aż 90 osób wymagało pomocy medycznej.
    27 lutego 2015 r. premier Beniamin Netanjahu powiedział: "Jesteśmy w przeddzień święta Purim, a pamiętamy, że wtedy Persja próbowała zniszczyć Izrael, tak jak dzisiaj w tej samej Persji jest system, który chce zniszczenia państwa żydowskiego. Do realizacji tego celu chcą oni wyprodukować wiele bomb atomowych, a umowa ta umożliwi im kontynuowanie produkcji wielu bomb jądrowych. Moim obowiązkiem jako premiera Izraela jest wyrazić zaniepokojenie o przyszłość narodu żydowskiego, zrobić wszystko, co jest w mojej mocy, aby przekonać Kongres USA do zapobiegnięcia tej umowie. I to jest to, co robię. Mam wielki szacunek dla silnych więzi między Izraelem a Stanami Zjednoczonymi. Ale gdy istnieją problemy, które mogą zagrozić naszej egzystencji, moim obowiązkiem jako premiera Izraela jest stać nawet wbrew stanowiska amerykańskiego. Ben Gurion ogłosił utworzenie państwa Izrael w momencie silnej opozycji Departamentu Stanu USA. Levi Eszkol rozpoczął wojnę sześciodniową pomimo sprzeciwu prezydenta Johnsona. Menachem Begin zniszczył iracki reaktor jądrowy wbrew woli prezydenta Reagana. Były też inne przykłady. Jeżeli jest coś, co zagraża naszej egzystencji - czego oczekuje się od premiera? Pochylenia głowy i zaakceptowania czegoś, co jest dla nas niebezpieczne? Myślę, że nasze więzi przyjaźni są na tyle silne, że pokonają różnice, ale Izrael nie może sobie pozwolić na produkcję bomb atomowych przez Iran. To jest coś, co jest znacznie niebezpieczniejsze dla naszego istnienia niż spory, które w końcu przeminą."

27 lutego 2015 r. Palestyńczycy wzniecili rano zamieszki w Hebronie, w Judei. Obrzucono kamieniami izraelskich żołnierzy, którzy odpowiedzieli środkami do rozproszenia zamieszek. Rannych zostało 3 izraelskich żołnierzy.

27 lutego 2015 r. rzecznik Białego Domu, Josh Earnest powiedział, że wizyta premiera Beniamina Netanjahu w Kongresie USA nie wpłynie na administrację prezydenta Obamy w decyzjach odnoszących się do negocjacji zachodnich mocarstw z Iranem. Netanjahu przyjedzie do Waszyngtonu na zaproszenie lidera amerykańskiej opozycji, przewodniczącego Izby Reprezentantów i lidera Partii Republikańskiej Johna Boehnera. Przeciwnikiem tej wizyty jest prezydent Barack Obama, który jest zwolennikiem "miękkiego" podejścia do Iranu i kwestii irańskiego programu jądrowego. Z tego powodu nie dojdzie do spotkania między tymi dwoma politykami.

28 lutego 2015 r. premier Beniamin Netanjahu udał się wieczorem na modlitwę przy Zachodnim Murze w Jerozolimie. Powiedział: "W przeddzień mojego wylotu do Stanów Zjednoczonych chciałem przyjść do Kotel. Jest to szansa dla mnie, aby powiedzieć, że szanuję prezydenta Baracka Obamę. Wierzę w silne więzi między Izraelem i Stanami Zjednoczonymi, a także że będziemy w stanie przezwyciężyć nieporozumienia, które mamy i które nadal będą. Jako premier, moim obowiązkiem jest dbać o Izrael, i dlatego stanowczo sprzeciwiam się rozwijającym negocjacjom z Iranem nad jego programem jądrowym, który może zagrozić naszej egzystencji. W obliczu takiego porozumienia musimy się zjednoczyć i dać głos ostrzeżenia."

28 lutego 2015 r. Hamas wydał w Gazie oświadczenie, w którym oskarżono Egipt o bycie "przyjacielem izraelskiego okupanta." W oświadczeniu dodano, że decyzja egipskiego sądu, który uznał Hamas jako organizację terrorystyczną jest "wstrząsająca i niebezpieczna."

28 lutego 2015 r. niemiecka policja wydała ostrzeżenie przed możliwym atakiem terrorystycznym w mieście bremma i wzmocniła ochronę obiektów społeczności żydowskiej w tym mieście.

1 marca 2015 r. służby meteorologiczne poinformowały, że suma opadów w lutym była wyższa niż srednia opadów w minionych latach. Dane te dotyczą wszystkich części kraju. Największe opady otrzymała zachodnia i północna część Galilei, a pozostaje jeszcze kilka tygodni zimy.
    1 marca 2015 r. premier Beniamin Netanjahu rano powiedział na lotnisku im. Dawida Ben Guriona, że jego wyjazd do Stanów Zjednoczonych jest "nawet historyczną misją. Czuję się jak emisariusz narodu żydowskiego, nawet tych, którzy nie zgadzają się ze mną. Odczuwam wielką troskę o los Izraela. Zrobię wszystko co w mojej mocy, aby zapewnić przyszłość."

1 marca 2015 r. Siły Obronne Izraela ogłosiły niespodziewane duże ćwiczenia na terenie Samarii i Judei. Ćwiczenie rozpoczęło się od telefonicznego zaalarmowania 13 tys. rezerwistów, z których 3 tys. powołano do celów operacji szkoleniowych. W oficjalnym komunikacie poinformowano, że ćwiczenia mają na celu sprawdzenie czujności rezerwistów i przygotowanie się na możliwość ewentualnej eskalacji w Autonomii Palestyńskiej. Ćwiczone będą scenariusze porwań, poszukiwań i aresztowań. W ćwiczeniach wezmą udział wszystkie rodzaje wojska.

1 marca 2015 r. sekretarz stanu USA John Kerry powiedział, że "premier Izraela jest oczywiście mile widziany w Stanach Zjednoczonych. Mamy najlepsze w historii relacje bezpieczeństwa z Izraelem ... W ciągu ostatnich dwóch lat interweniowaliśmy w imieniu Izraela ponad kilkaset razy w ponad 75 różnych forach, broniąc interesów Izraela. Regularnie rozmawiam z premierem, w tym wczoraj. Nie chcemy, aby przemówienie premiera zmieniło się jakiś wielki polityczny futbol."

2 marca 2015 r. dowódca wojskowy Hamasu, Marwan Eissa powiedział, że jego organizacja odbudowuje arsenał rakietowy na wypadek kolejnego konfliktu z Izraelem. "Każda próba regionalnego lub międzynarodowego oblężenia Hamasu lub jego zbrojnego skrzydła, jest skazana na niepowodzenie. Hamas nie szuka konfrontacji, ale na wypadek konfrontacji wzmacniamy nasze siły."

2 marca 2015 r. sekretarz stanu USA John Kerry przestrzegł premiera Netanjahu, by w zbliżającym się przemówieniu przed Kongresem USA nie ujawnił tajnych szczegółów prowadzonych negocjacji pomiędzy zachodnimi mocarstwami i Iranem. Kerry skrytykował także działalność Rady Praw Człowieka ONZ, która nieproporcjonalnie koncentruje się na zarzutach nadużyć ze strony Izraela. "Trzeba powiedzieć, że obsesja Rady na punkcie Izraela grozi osłabieniem wiarygodności całej tej organizacji."
    2 marca 2015 r. premier Beniamin Netanjahu przemówił na konferencji AIPAC. "Moi przyjaciele, przywożę Wam pozdrowienia z Jerozolimy, naszej wiecznej i niepodzielnej stolicy. Przywożę Wam także wiadomość, o której może nie słyszeliście. Widzicie, jutro będę przemawiał w Kongresie. Nie zamierzam dzisiaj mówić o treści tego przemówienia. Ale chcę powiedzieć kilka słów na temat celu tej mowy. Doniesienia o upadku stosunków izraelsko-amerykańskich są nie tylko przedwczesne, ale i są błędne. Jestem tu, aby powiedzieć światu, że nasz sojusz jest silniejszy niż kiedykolwiek. Stosunki między oboma państwami będą w najbliższych latach jeszcze silniejsze. Moje przemówienie w Kongresie nie jest okazaniem braku szacunku dla Obamy lub urzędu, jaki posiada. Ameryka i Izrael są więcej niż przyjaciółmi, jesteśmy jak rodzina. Spory w rodzinie zawsze są niewygodne, ale zawsze musimy pamiętać, że jesteśmy rodziną. Jako przywódca państwa żydowskiego mam obowiązek strzec bezpieczeństwa narodu żydowskiego. Amerykańscy przywódcy martwią się o bezpieczeństwo swojego kraju, izraelscy przywódcy martwią się o przetrwania naszego kraju. Myślę, że oddaje to różnicę. Iran sponsoruje międzynarodowy terroryzm i szkoli terrorystów na pięciu kontynentach. Robi to teraz, nie posiadając broni jądrowej. Wyobraźcie sobie, co zrobi Iran z bronią jądrową. Przez dwa tysiące lat mój naród żydowski był bez państwa. Nieustannie cierpieliśmy prześladowania i przerażające ataki. I nie mogliśmy się bronić. Noc cóż, nigdy więcej! Czasy, w których Żydzi byli bierni w obliczu tych, którzy chcieli nas zniszczyć, skończyły się. Dzisiaj nie będziemy milczeć, dzisiaj mamy głos. Jutro, jako premier jedynego państwa żydowskiego, mam zamiar wykorzystać ten głos. Pomimo przejściowych nieporozumień, przyjaźń między Stanami Zjednoczonymi a Izraelem rośnie, jest silniejsza z dekady na dekadę, nasza przyjaźń przetrwa obecny spór. Mamy te same marzenia, ponieważ modlimy się, mamy nadzieję i dążymy do tego samego lepszego świata. Wspólnie bronimy naszej cywilizacji przed wspólnymi zagrożeniami."
    2 marca 2015 r. miesięcznik Forbes opublikował listę 500 najbogatszych ludzi na świecie. Na liście tej znalazło się 9 Izraelczyków. Na pierwszym miejscu znalazł się izraelsko-francuski magnat telekomunikacyjny i właściciel sieci telewizji kablowej HOT, Patrick Drahi (16 mld USD - 57 miejsce na liście). Drugi na liście jest Ejal Ofer, syn magnata wysyłkowego Sammy Ofera, który zmarł w 2011 r. (8,5 mld USD - 156 miejsce na liście). Stef Wertheimer znalazł się na 265 miejscu (5,6 mld USD). Producent filmowy Arnon Milchan znalazł się na 301 miejscu (5,1 mld USD). Idan Ofer, właściciel koncernu Quantum Pacific Group and Eastern Pacific Shipping i brat Ejala Ofera, zajął 330 miejsce (4,8 mld USD). Shari Arison kontrolując Bank Hapoalim zajęła 369 miejsce (4,4 mld USD). Kolejny to Icchak Tshuva, który inwestuje na rynku nieruchomości (3,6 mld USD - 481 miejsce). Producent telewizyjny Haim Saban zajął 497 miejsce (3,5 mld USD). Potentant diamentowy Beny Steinmetz ma 497 miejsce (3,5 mld USD).

3 marca 2015 r. sędzia Malka Awiw z sądu miejskiego wydał bezprecedensowy wyrok zezwalający na modlitwy Żydów na Wzgórzu Świątynnym w Jerozolimie. Sędzia podkreślił, że policja jest prawnie zobowiązana, aby "zapewnić Żydom możliwość modlenia się na Wzgórzu Świątynnym, i działać aby zapobiegać przeszkadzaniu w modleniu się Żydów na Wzgórzu Świątynnym."

3 marca 2015 r. Palestyńczycy obrzucili w południe kamieniami żydowskie samochody w rejonie bloku osiedli Gusz Ecjon w Judei. Rannych zostało 2 Izraelczyków.

3 marca 2015 r. premier Beniamin Netanjahu powiedział w Kongresie USA: "Jestem głęboko zaszczycony ... że zostałem zaproszony do wystąpienia przed najważniejszym organem prawodawczym na świecie. Nie miałem intencji urazić Biały Dom. Niezwykły sojusz między Izraelem i Stanami Zjednoczonymi zawsze był ponad polityką, i musi pozostać ponad polityką. Dziękuję wszystkim amerykańskim prezydentom za wsparcie Izraela, od Harry'ego Trumana do Baracka Obamy. Dziękujemy prezydentowi Obamie za wszystko, co uczynił dla Izraela. Niektóre z tych rzeczy są powszechnie znane, jak wzmocnienie współpracy w dziedzinie bezpieczeństwa i wymiana informacji wywiadowczych, oraz przeciwstawienie się anty-izraelskiej uchwale w Organizacji Narodów Zjednoczonych. Ale niektóre z rzeczy jakie zrobił są mniej znane. Szybka pomoc Obamy podczas niszczycielskiego pożaru lasu Karmel w 2010 roku. Lub pomoc podczas oblężenia ambasady Izraela w Kairze, a także zatwierdzenie nadzwyczajnej pomocy dla systemu obrony przeciwrakietowej Izraela podczas tegorocznej wojny w Strefie Gazy. Jesteśmy starożytnym narodem. W naszej historii liczącej blisko 4000 lat, wielokrotnie próbowano zniszczyć naród żydowski. Zbliżamy się do święta Purim, które upamiętnia wyzwolenie narodu żydowskiego od próby zniszczenia go przez starożytne Imperium Perskie. Dzisiaj Żydzi stoją przed kolejną próbą zniszczenia nas. Najwyższy przywódca Iranu Ajatollah Chamenei wypluwa najstarszą nienawiść antysemityzmu w najnowszych technologiach. Ale Iran nie jest tylko problemem żydowskim. Sześć milionów Żydów zamordowanych w czasie Holokaustu były tylko częścią ofiar nazistów. Iran dusi swoimi mackami Bliski Wschód, stara się eksportować swoją rewolucję islamską z Libanu i Gazy do Jemenu. Iran teraz skutecznie kontroluje cztery arabskie stolice: Bejrut, Damaszek, Bagdad i Sany. Wszyscy musimy trzymać się razem, aby zatrzymać Iran w jego marszu podbojów, zniewolenia i terroru. Mimo zapewnień, że prezydent Iranu Hasan Rouhani jest umiarkowany, jego system jest tak samo radykalny, jak zawsze. Teheran nadal wiesza gejów, prześladuje dziennikarzy i skazuje na śmierć więcej więźniów niż kiedykolwiek wcześniej. Iran i ISIS rywalizują o koronę wojującego Islamu - jedna nazywa się Republika Islamska, druga nazywa się Państwo Islamskie. Obie starają się zbudować imperium islamskie. Oni po prostu nie zgadzają się między sobą, kto powinien rządzić w tym imperium. Chrześcijanie, Żydzi i muzułmanie, którzy nie popierają islamistów, stoją w obliczu wspólnego zagrożenia. Jeśli chodzi o Iran i ISIS, ich credo brzmi: wróg twojego wroga jest twoim wrogiem! Iran jednak stwarza większe zagrożenie, ponieważ ISIS jest uzbrojony w noże rzeźnicze, przechwyconą broń i YouTube, natomiast Iran już posiada potężne wojsko i jest na dobrej drodze do osiągnięcia broni jądrowej. Największym zagrożeniem przed którym stoi nasz świat jest małżeństwo radykalnego Islamu z bronią jądrową. Pokonać ISIS i pozwolić Iranowi uzyskać broń nuklearną, byłoby wygrać bitwę i przegrać wojnę - nie możemy na to pozwolić! Ale to jest dokładnie to, co może się stać, jeśli umowa obecnie negocjowana zostanie zaakceptowana przez Iran. Zawiera ona dwa kluczowe ustępstwa, które utorują drogę dla koszmaru jądrowego. Pierwszym jest zezwolenie, aby Iran zachował całą infrastrukturę nuklearną, jaką udało się mu zbudować do tej pory. Ani jeden obiekt jądrowy nie będzie zburzony, pozostawiając wirówki. Nawet po zatrzymaniu programu nuklearnego, Iranu obecnie potrzebuje w ocenie amerykańskiej około roku czasu, a w ocenie Izraela jeszcze krócej, aby uzyskać broń jądrową. Ten czas może być krótszy. To prawda, że pewne ograniczenia są nakładane na irański program nuklearny, ale inspektorzy łamią przepisy i nie przestrzegają dokumentów. Inspektorzy wiedzieli produkcję bomby w Korei Północnej i nic nie zatrzymali. Iran już trzy razy przeciwstawił się inspektorom, i nadal będzie to robił. Iran został dwa razy złapany na działaniu tajnych obiektów jądrowych w Natanz i Kom. Iran raz po raz pokazuje, że nie można mu ufać. Drugie ustępstwo jest jeszcze bardziej niebezpieczne. Mianowicie, po dziesięciu latach Iran będzie mógł ponownie uruchomić program i legalnie posiadać broń nuklearną. Dziesięć lat może wydawać się długim czasem w życiu politycznym, ale to mgnienie oka w życiu narodu, w życiu naszych dzieci. Najważniejszy sponsor globalnego terroryzmu może być tydzień od posiadania całego arsenału broni jądrowej? Czy Iran będzie mniej finansował terroryzm, gdy będzie miał więcej środków? Przeciwnie. Iran stanie się jeszcze bardziej agresywny, będzie sponsorem jeszcze większego terroryzmu. Jeśli będzie posiadał broń jądrową, sprowokuje nuklearny wyścig zbrojeń w regionie. Umowa, która powinna zapobiegać rozprzestrzenianiu broni jądrowej, będzie prowokować nuklearny wyścig zbrojeń w najbardziej niebezpiecznym regionie na świecie ... Bliski Wschód będą przecinać wiry jądrowe. To zaklęcie jest odliczaniem do potencjalnego koszmaru jądrowego. Wyjściem jest determinacja w utrzymaniu istniejącego systemu sankcji, dopóki Iran nie spełni trzech kluczowych warunków. Po pierwsze, zaprzestanie agresji wobec swoich sąsiadów na Bliskim Wschodzie, po drugie, zatrzyma wspieranie terroryzmu na całym świecie, a po trzecie przystanie grozić zniszczeniem mojego kraju Izraela, jedynego państwa żydowskiego! Jeśli Iran chce być traktowany jak normalny kraj, to niech zachowuje się jak normalny kraj ... Musimy przywrócić naszą suwerenność w naszej ojczyźnie ... po raz pierwszy od dwóch tysięcy lat Żydzi mogą się bronić. Nawet jeśli Izrael będzie musiał stanąć sam, Izrael stanie samemu. Ale wiem, że Izrael nie jest sam - wiem, że Ameryka stoi z Izraela. Bądźcie silni i zdecydowani, nie bójcie się. Niech Izrael i Ameryka stoją razem, silni i zdecydowani. Niech Bóg błogosławi państwo Izrael i niech Bóg błogosławi Stany Zjednoczone Ameryki."
    3 marca 2015 r. irański minister spraw zagranicznych Mohammad Dżawad Zarif powiedział, że Iran odrzuca amerykańską propozycję i nie zgodzi się na zamrożenie programu jądrowego na 10 lat. Dodał, że Iran jest otwarty na dalsze negocjacje. "Stanowisko Obamy zostało wyrażone w nieakceptowalnej formie. Iran nie zgodzi się na przesadne i nielogiczne żądania."

4 marca 2015 r. rzecznik rządu poinformował, że Izrael podwoi dostawy wody pitnej do Strefy Gazy (z 5 do 10 mln metrów sześciennych wody rocznie). Zwiększenie dostaw rozpocznie się w ciągu kilku dni. W tym celu uruchomiono już wybudowany wcześniej rurociąg.
    4 marca 2015 r. gen. Jossi Becher powiedział, że podczas operacji Obronny Brzeg armia była świadoma obecności 20-30 podziemnych tuneli terrorystycznych w Strefie Gazy. Brakowało jednak przygotowanego planu ich zniszczenia. W rezultacie walkę z nimi rozpoczął batalion rozpoznawczy Brygady Nahal, który improwizował na polu walki. Dodatkowo, bombardowania lotnicze opóźniały proces lokalizacji tuneli, które następnie były niszczone materiałami wybuchowymi. Generał dodał, że wyciągnięto wnioski i wprowadzono nowe szkolenia wykrywania i niszczenia tuneli. Dodatkowo w najbliższym czasie jednostki rozpoznawcze otrzymają na swoje uzbrojenie pistolety do walki w tunelach oraz specjalistyczny sprzęt łączności stosowany do tej pory wyłącznie w jednostkach sił specjalnych Sayeret Matkal. Korpus inżynieryjny opracował także odrębne specjalistyczne techniki wykrywania tuneli, oraz przygotował sposoby ich wysadzania.

4 marca 2015 r. palestyński przewodniczący Mahmoud Abbas powiedział: "Zwracamy się do wszystkich krajów świata o uznanie państwa palestyńskiego. Ale chcemy powiedzieć stronie izraelskiej, że takie uznanie w żaden sposób nie oznacza, że nie chcemy negocjować lub, że rezygnujemy z negocjacji." Odnosząc się do trudnej sytuacji finansowej Autonomii Palestyńskiej powiedział: "Już trzeci miesiąc z rzędu bierzemy kredyty z banków. Rozwiązanie polityczne jest najlepszym sposobem rozwiązania impasu. Jesteśmy gotowi rozmawiać z tym, kto wygra wybory powszechne w Izraelu w dniu 17 marca. Nie będziemy w nie ingerować, mówiąc, kogo chcielibyśmy lub kogo nie chcielibyśmy zobaczyć wygranego w tych wyborach. Kimkolwiek ten człowiek będzie, i jego polityka ... naród wybierze kogo zechce."

5 marca 2015 r. rano wybuchły zamieszki przy Grobowcu Patriarchów w Hebronie, w Judei. Palestyńczycy obrzucili kamieniami izraelskich żołnierzy, którzy odpowiedzieli środkami do rozproszenia tłumu. Ranny został 1 żołnierz.
    5 marca 2015 r. Organizacja Wyzwolenia Palestyny poinformowała wieczorem, że podjęła decyzję o zakończeniu przez Autonomię Palestyńską współpracy z Izraelem w dziedzinie bezpieczeństwa. "Postanawiamy wstrzymać współpracę z okupantem w dziedzinie bezpieczeństwa we wszystkich formach. Wzywamy okupantów do przejęcia pełnej odpowiedzialności za Palestyńczyków w okupowanym państwie Palestyna na Zachodnim Brzegu, Wschodniej Jerozolimie i Strefie Gazy."

6 marca 2015 r. palestyński terrorysta staranował rano grupę policjantów stojących przed bazą policji granicznej w Jerozolimie. Gdy usiłował sforsować bramę wjazdową do bazy, został postrzelony. Napastnik wówczas wysiadł i usiłował kontynuować atak przy użyciu noża. Został ciężko postrzelony i aresztowany przez policjantów. Ranne zostały 3 policjantki.

6 marca 2015 r. wysoki dowódca Islamskiego Dżihadu, Abu al-Bara powiedział: "Jesteśmy w najwyższym poziomie alertu, gotowi odeprzeć każdy atak. Jesteśmy przyzwyczajeni do łamania przez Izrael warunków zawieszenia broni. Co nas nie zabije, uczyni nas silniejszymi. Zbieramy wszystkie nasze siły, ponieważ jest to wojna, która nigdy się nie kończy. Jesteśmy gotowi przejść do innego poziomu walki przeciwko syjonistycznej okupacji i prowadzenia działań, których nigdy wcześniej nie prowadziliśmy."

6 marca 2015 r. specjalny koordynator ONZ w Libanie Sigrid Kaag powiedział, że styczniowy atak Hezbollahu w rejonie Har Dov był bezpośrednim pogwałceniem Rezolucji ONZ nr 1701.
    6 marca 2015 r. sekretarz generalny ONZ Ban Ki-moon wyraził zaniepokojenie decyzją OWP wstrzymania współpracy w zakresie bezpieczeństwa z Izraelem. Wezwał Izrael do wznowienia transferu przychodów z podatków należnych Autonomii Palestyńskiej.

7 marca 2015 r. około 25 tys. Izraelczyków zebrało się wieczorem na antyrządowej demonstracji na placu Icchaka Rabina w tel Awiwie. Demonstrację zwołała organizacja pozarządowa "Milion rąk", która walczy o zawarcie pokoju z Palestyńczykami i opowiada się za rozwiązaniem przewidującym istnienie obok siebie dwóch państw. Demonstanci protestowali przeciwko wyborowi Beniamina Netanjahu w kolejnych wyborach.

7 marca 2015 r. izraelski okręt patrolowy ostrzelał palestyńską łódź rybacką, która naruszyła zamkniętą strefę wód przy Strefie Gazy. Zginął 1 rybak, a 2 aresztowano.

8 marca 2015 r. izraelscy żołnierze wyburzyli rano nielegalnie wzniesione arabskie budynki w rejonie miasta Ma'ale Adumim w Judei.
    8 marca 2015 r. palestyńskie siły bezpieczeństwa aresztowały wieczorem co najmniej 28 członków Hamasu w Samarii i Judei. Opublikowany komunikat informuje, że działania podjęto w celu powstrzymania napięć i uniemożliwienie próby przewrotu przez Hamas w Autonomii Palestyńskiej.

8 marca 2015 r. francuski premier Manuel Valls powiedział, że rosnące nastroje anty-izraelskie i anty-syjonistyczne w społeczeństwie francuskim posiadają wszystkie elementy niezbędne do sklasyfikowania ich jako antysemityzm.
    8 marca 2015 r. amerykański prezydent Barack Obama zapowiedział, że Stany Zjednoczone nie zgodzą się na zawarcie złego porozumienia z Iranem. "Nie zgodzimy się na układ, w którym nie będziemy w stanie sprawdzić, czy nie działają na rzecz uzyskania broni jądrowej. Chcemy układu, w którym będziemy mieli wystarczająco dużo czasu na podjęcie działań nawet w sytuacji, gdybyśmy zostali oszukani. W ciągu najbliższego miesiąca będziemy w stanie określić, czy ich system jest w stanie zaakceptować to, co byłoby w rzeczywistości rozsądną ofertą. Jak nam mówią, są zainteresowani wyłącznie pokojowym programem jądrowym. Jeśli będzimy mieli przejrzystość tego systemu, będziemy w stanie sprawdzić, czy w rzeczywistości nie rozwijają systemów broni. Będziemy wymagać, aby zaakceptowali kontrole i ograniczenia ich programu, na które jak do tej pory byli skłonni wyrazić zgodę."

9 marca 2015 r. palestyńskie siły bezpieczeństwa poinformowały, że w ciągu ostatnich kilku tygodni aresztowano ponad 100 członków Hamasu działających na Zachodnim Brzegu. Działania te pokazują, że pomimo decyzji OWP, współpraca w dziedzinie bezpieczeństwa między Autonomią Palestyńską a Izraelem nadal istnieje.

9 marca 2015 r. Egipt tymczasowo otworzył na 2 dni przejście graniczne Rafah ze Strefą Gazy. Przejście znajduje się pod wzmożonym nadzorem egipskich żołnierzy.
    9 marca 2015 r. sekretarz generalny Ligii Arabskiej, Nabil al-Arabi wezwał w Kairze do utworzenia jednolitych arabskich sił zbrojnych do walki z islamskim terroryzmem. "Istnieje pilna potrzeba stworzenia wspólnych arabskich sił zbrojnych ... będących w stanie szybko interweniować w celu zwalczania terroryzmu i działań grup terrorystycznych ... ważna jest współpraca w dziedzinach związanych z ochroną bezpieczeństwa i wymianą informacji między państwami arabskimi."

10 marca 2015 r. Centralne Biuro Statystyczne opublikowało dane dotyczące bezrobocia, które wynosi 7,2% wśród mężczyzn i 9 % wśród kobiet. Dane wskazują także, że wielu Izraelczyków jest zatrudnianych w niepełnym wymiarze godzin. Osoby te nie są identyfikowane jako osoby bezrobotne. Ponad połowa ludzi pracujących w niepełnym wymiarze godzin jest zatrudnionych w branży budowlanej, ale dotyczy to także osób zatrudnionych w sektorze usług domowych.
    10 marca 2015 r. Palestyńczycy obrzucili w południe kamieniami autobus w rejonie Starego Miasta w Jerozolimie. Ranna została Izraelka.
    10 marca 2015 r. islamscy terroryści ostrzelali popołudniem z terytorium Syrii rutynowy patrol izraelskiej straży granicznej na Wzgórzach Golan. Ranny został 1 żołnierz. Pozostali żołnierze odpowiedzieli ogniem. Do incydentu doszło w rejonie kibucu El-Rum.

10 marca 2015 r. palestyński rząd "wezwał wszystkich mieszkańców, aby uregulowali swoje płatności rachunków za energię elektryczną ze spółkami dostarczającymi prąd i regionalnymi władzami, tak aby można było spłacić długi wobec izraelskiej firmy." Dług Autonomii Palestyńskiej za energię elektryczną wynosi ponad 1,8 mld NIS (450 mln USD). Palestyński rząd potępił także Izrael za wstrzymanie transferu pieniędzy z podatków zbieranych na rzecz Autonomii Palestyńskiej, określając przeznaczenie tych środków na poczet zaległości za prąd jako "akt kradzieży".
    10 marca 2015 r. przedstawiciel Kataru, Mohammed al-Emadim poinformował w Gazie o rozpoczęciu przez jego kraj budowy 1000 domów w Strefie Gazy. "Katar obiecał to na konferencji darczyńców. Dzisiaj rozpoczynamy budowę tysiąca domów." Nie poinformowano, gdzie w gęsto zabudowanej enklawie powstaną nowe domy.

10 marca 2015 r. jordański król Abdullah II ostrzegł, że porozumienie izraelsko-palestyńskiej jest niezbędne do zwalczenia islamskich ekstremistów. Król podkreślił, że konflikt izraelsko-palestyński mobilizuje dżihadystów.

11 marca 2015 r. premier Beniamin Netanjahu odwiedził siedzibę policji granicznej w Jerozolimie. "Przyszedłem tu dziś, aby zwrócić uwagę na aktywność sił bezpieczeństwa w służbie dla Jerozolimy, i pochwalić żołnierzy, którzy w ostatnich tygodniach udaremnili próby przeprowadzania ataków terrorystycznych w naszej stolicy ... Oczy całego świata zwrócone są na Jerozolimę, naszą stolicę. Są tacy, którzy starają się to podważyć. Są tacy, którzy próbują rozpalić tutaj wojnę religijnę. Czujność, mądrość i odpowiedzialność dowódców, żołnierzy, pracowników ochrony i obywateli mają kluczowe znaczenie w celu utrzymania bezpieczeństwa w mieście i zapobieżenie tej pożodze, którą ekstremistyczny Islam rozpala na całym Bliskim Wschodzie."
    11 marca 2015 r. ministerstwo obrony wydało opinię, że ostatnie działania palestyńskich sił bezpieczeństwa są próbą wpłynięcia na wynik wyborów w Izraela, aby zachęcić ludzi do oddawania głosów na lewicę. Palestyńskie siły bezpieczeństwa prowadzą szeroką operację aresztowania działaczy Hamasu, uniemożliwiając przeprowadzanie ataków terrorystycznych. Podobne wysiłki koncentrują się na uspokojeniu ulicy, która w poprzednich miesiącach była nieustannie podżegana przeciwko Izraelowi.

11 marca 2015 r. przywódca polityczny Hamasu, Ismail Hanija powiedział, że jego organizacja nie dąży do nowej wojny w Strefie Gazy. Podkreślił, że jego celem jest zapewnienie mieszkańcom Gazy wolności i godnego życia.

12 marca 2015 r. władze izraelskie zezwoliły na import 27 ton pomidorów i 5 ton bakłażanów ze Strefy Gazy do Izraela. Jest to pierwsza taka zgoda od 2007 r., kiedy to Hamas przejął kontrolę nad Strefą Gazy. Decyzję tę podjęto, aby wspomóc gospodarkę w Gazie.
    12 marca 2015 r. ministerstwo obrony i finansów podpisały porozumienie o ewakuacji baz wojskowych Tel Haszomer, Tzifrin i Sirkin, oraz częściowe opuszczenie bazy Ramat Gan. Ministerstwo finansów sfinansuje 80% kosztów wycofania armii i przejęcia gruntów. Wstępny plan przewiduje wybudowanie na miejscu opuszczonych baz około 60 tys. nowych domów.

12 marca 2015 r. palestyńscy terroryści wystrzelili rano ze Strefy Gazy rakietę, która spadła do Morza Śródziemnego. Był to kolejny test rakietowy Hamasu.

13 marca 2015 r. w Jerozolimie odbył się doroczny maraton z udziałem 26 tys. biegaczy z 60 krajów. Zwycięzcą okazał się Tadesse Dabi z Etiopii. Służby medyczne udzieliły pomocy 76 osobom.
    13 marca 2015 r. izraelskie siły bezpieczeństwa zaleciły budowę bariery bezpieczeństwa wzdłuż granicy z Jordanią. Obecnie trwają prace przy budowie bariery granicznej w pobliżu Ejlatu. Uzasadnieniem dla budowy dalszych zabezpieczeń granicznych jest rosnące zagrożenie terrorystyczne ze strony Państwa Islamskiego.

13 marca 2015 r. wysoki urzędnik biura politycznego Hamasu, Khalil al-Hajja powiedział, że jego organizacja jest zobowiązana do utrzymania zawieszenia broni. "Nie jesteśmy miłośnikami wojny, i jeśli okupanci będą utrzymywać umowę rozejmu, my także będziemy ją przestrzegać."
    13 marca 2015 r. Palestyńczycy wzniecili wieczorem zamieszki przy wjeździe do obozu uchodźców Jalazun przy mieście Ramallah. Obrzucono kamieniami izraelskich żołnierzy, którzy odpowiedzieli środkami do rozproszenia tłumu. Ranny został 1 Palestyńczyk.

14 marca 2015 r. wieczorem odbyła się telewizyjna debata przedwyborcza z udziałem premiera Beniamina Netanjahu i Icchaka Herzoga. Dyskusja skupiła się na kwestiach dyplomatycznych i bezpieczeństwa.

14 marca 2015 r. sekretarz stanu USA John Kerry spotkał się w Szarm el-Szejk (Egipt) z jordańskim królem Abdullahem II. Głównym tematem rozmów były zagadnienia bezpieczeństwa w regionie, walka z Państwem Islamskim oraz problemy gospodarcze Autonomii Palestyńskiej. Kerry wyraził nadzieję, że Izrael wybierze rząd, który rozwiąże potrzeby państwa, a także "spełni nadzieję na pokój." Wcześniej Kerry spotkał się w Kairze z egipskim prezydentem Abdel al-Sisi Fattah.

15 marca 2015 r. w stałych bazach wojskowych Sił Obronnych Izraela rozpoczęły się wybory parlamentarne. Potrwają one kilka dni, aby uwzględniając rotację żołnierzy na posterunkach umożliwić wszystkim chętnym oddanie głosów.
    15 marca 2015 r. premier Beniamin Netanjahu przemawiał wieczorem na wiecu kończącym kampanię wyborczą Likudu. "Dojście lewicy do władzy to ogromne zagrożenie dla kraju. Każdy z nas jest żołnierzem, musimy wygrać te wybory razem." W wiecu uczestniczyło około 100 tys. ludzi.

15 marca 2015 r. palestyński minister spraw religii szejk Jusuf Aidais powiedział, że Grobowiec Patriarchów w Hebronie jest muzułmański i jego prawidłowa nazwa to meczet in-Ibrahim. Dodał, że wysiłki Żydów zmierzające w kierunku judaizacji tego miejsca są nielegalne, niemoralne i nieludzkie. Ostrzegł, że takie działania mogą doprowadzić do wybuchu wojny religijnej, która przyniesie katastrofę całemu regionowi.
    15 marca 2015 r. wysoki przywódca Hamasu, Mahmud Zahar powiedział, że negocjacje Autonomii Palestyńskiej z Izraelem nie powiodły się, a teraz przyszła kolej na stworzenie uzbrojonych komórek Hamasu w Judei i Samarii, których zadaniem będzie "wyswobodzenie całej Palestyny." Dodał, że "mamy święty obowiązek przenieść walkę na Zachodni Brzeg."

16 marca 2015 r. w serii przedwyborczych wywiadów premier Beniamin Netanjahu powiedział: "Myślę, że każdy, kto ma zamiar ustanowienia państwa palestyńskiego, otworzy jego terytorium dla radykalnego islamu do ataku na państwo Izrael. Ten, kto ignoruje to, chowa głowę w piasek. Lewica robi to - chowa głowę w piasek." Premier zobowiązał się także, że jeśli wygra wybory, to wzmocni obecność Żydów w Jerozolimie.

17 marca 2015 r. w Izraelu odbyły się przedterminowe wybory parlamentarne. Według sondaży najwięcej mandatów w 120-osobowym Knesecie zdobędzie Unia Syjonistyczna, sojusz dwóch partii: największego ugrupowania opozycyjnego, centrolewicowej Partii Pracy pod przywództwem Izaaka Herzoga oraz liberalnej partii Ruch założonej przez byłą minister sprawiedliwości Cipi Liwni. Ostatnie sondaże dają im od 24 do 26 miejsc w Knesecie. Unia Syjonistyczna prezentuje się jako alternatywa dla Likudu, który najprawdopodobniej obsadzi w parlamencie trzy lub cztery miejsca mniej.
    17 marca 2015 r. Palestyńczycy obrzucili popołudniem kamieniami autobus w dzielnicy Pisgat Ze'ev we Wschodniej Jerozolimie. Ranne zostały 3 osoby, w tym 2 małych dzieci.
    17 marca 2015 r. według opublikowanego wieczorem sondażu exit poll telewizji Kanał 10 w wyborach Likud premiera Benjamina Netanjahu i Blok Syjonistyczny Isaaka Herzoga zdobyły po 27 miejsc w Knesecie. Premier Netanjahu późnym wieczorem powiedział: "Bardzo dziękuję moim przyjaciołom, obywatelom Izraela. Wbrew wszystkiemu, osiągnęliśmy wielkie zwycięstwo dla Likudu. Osiągnęliśmy wielkie zwycięstwo dla nacjonalistów dowodzonych obóz Likudu i naszych ludzi. Jestem dumny z narodu Izraela, który w chwili prawdy, wiedział jak oddzielić między ważnymi i drugorzędnymi kwestiami, u skupił się na ważniejszych kwestiach, takich jak prawdziwe bezpieczeństwo, odpowiedzialność gospodarki, jak również pomoc społeczna. To są rzeczy, które są ważne dla każdej rodziny. Dla każdego ojca i matki, każdej młodej pary, każdego żołnierza, każdego obywatela. I wszystkich obywateli Izraela, Żydów i nie-Żydów podobnie. Wszyscy jesteście ważni, wy wszyscy jesteście dla mnie ważni. A teraz musimy utworzyć silny i stabilny rząd, który będzie dbał o bezpieczeństwo i dobro wszystkich obywateli Izraela. Istnieją ogromne wyzwania przed nami. Nie mogę ich wszystkich wymienić, ale mogę powiedzieć, że mamy do czynienia z wyzwaniami politycznymi, bezpieczeństwa, gospodarczymi i społecznymi. Rozmawiałem dziś wieczorem z wszystkimi przywódcami partii i wezwałem ich do przyłączenia się do szerokiego rządu z odpowiedzialnym przywództwem. Musimy zbudować silny i stabilny rząd, który będzie dbać o bezpieczeństwo i dobro wszystkich obywateli Izraela. Istnieją bardzo duże wyzwania przed nami." Netanjahu zapowiedział utworzenie rządu w ciągu dwóch lub trzech tygodni.

17 marca 2015 r. palestyński kierowca usiłował popołudniem przejechać samochodem izraelskiego żołnierza przy punkcie kontrolnym w bloku żydowskich osiedli Gusz Ecjon w Judei. Żołnierz został lekko ranny. Palestyńczyk został później odnaleziony i aresztowany.
    17 marca 2015 r. szef palestyńskich negocjatorów Saeb Erekat wyraził wieczorem niezadowolenie z wyników sondaży z wyborów w Izraelu, dodając, że Palestyńczycy będą kontynuować jednostronne wysiłki na arenie międzynarodowej. "Jest oczywiste, że premier Benjamin Netanjahu będzie tworzyć kolejny rząd, więc trzeba sobie jasno powiedzieć, że udamy się do Międzynarodowego Trybunału Karnego w Hadze, oraz przyspieszymy i zintensyfikujemy wszystkie wysiłki dyplomatyczne."

18 marca 2015 r. nad ranem dziennik Jerusalem Post i portal internetowy Ynet podały, że po przeliczeniu 99% oddanych głosów, wybory parlamentarne wygrała konserwatywna partia Likud, uzyskując 29 mandatów w 120-osobowym Knesecie. Centrolewicowy Blok Syjonistyczny zdobył 24 mandaty. Zarówno Netanjahu, jak i Herzog odrzucają na razie możliwość utworzenia "wielkiej koalicji" swych ugrupowań - czego zwolennikiem jest prezydent Reuwen Riwlin. Trzecią najsilniejszą frakcję utworzy sojusz partii arabskich z 14 mandatami. Za nim ulokowało się centrowe ugrupowanie Jesz Atid, mające 11 deputowanych. O jedno miejsce w parlamencie mniej zdobyła domagająca się większego egalitaryzmu społecznego partia Kulanu. Ponadto osiem mandatów obsadzi religijna syjonistyczna partia Żydowski Dom, po siedem ortodoksyjne ugrupowania Szas i Zjednoczony Judaizm Tory, sześć odwołujący się do imigrantów z byłego ZSRR ultraprawicowy Nasz Dom Izrael i cztery lewicowo-liberalna partia Merec. Frekwencja wyniosła 71,8 % i była najwyższa od 1999 roku.
    18 marca 2015 r. premier Benjamin Netanjahu modlił się rano przy Zachodnim Murze w Jerozolimie. Później powiedział: "Tu, w najświętszym miejscu narodu żydowskiego, jestem poruszony historycznym znaczeniem tego miejsca dla naszego narodu, starożytnego narodu o4000-letniej historii, który odnowił swoje suwerenne życie w swojej historycznej ojczyźnie. Jestem wzruszony ciężarem odpowiedzialności, który naród Izraela umieścił na moich ramionach. Chcę powiedzieć, że zrobię wszystko, aby dbać o dobro i bezpieczeństwo każdego obywatela Izraela i z pomocą Boga odniesiemy sukces. Bardzo dziękuję wszystkim."
    18 marca 2015 r. operator izraelskich złóż gazu ziemnego, firma Tamar, poinformowała o zawarciu siedmioletniego kontraktu na sprzedaż gazu do Egiptu. Grupa egipskich klientów skupionych w firmie Dolphinus Holdings zakupiła izraelski gaz ziemny za kwotę 1,2 mld USD. Przez pierwsze trzy lata będzie sprzedawanych co najmniej 5 mld metrów sześciennych gazu. Wielkość ta może być podwyższona, gdyż egipska gospodarka znajduje się w obliczu głębokiego kryzysu energetycznego. Dostawy będą realizowane podwodnym rurociągiem, który został wybudowany 10 lat temu przez przedsiębiorstwo East Mediterranean Gas.
    18 marca 2015 r. palestyńscy terroryści podłożyli rano bombę przy barierze granicznej w północnej części Strefy Gazy. Bombę wykrył patrol izraelskich żołnierzy, a następnie rozbroili ją saperzy.

18 marca 2015 r. szef palestyńskich negocjatorów Saeb Erekat wyraził niezadowolenie z wyników wyborów w Izraelu. "Izraelscy wyborcy głosowali za osiedlami, za zamachami, za aresztowaniami, i dlatego nie mamy w Izraelu partnera do pokoju."
    18 marca 2015 r. palestyński przewodniczący Mahmoud Abbas powiedział, że będzie współpracować z każdym izraelskim rządem, który przyjmie zasadę rozwiązania dwóch państw. "Nie ma dla nas znaczenia kto zostanie przyszłym premierem Izraela, ale to, czego oczekujemy od tego rządu, jest aby uznał rozwiązanie w postaci dwóch państw. Na tej podstawie nadal będziemy współpracować z każdym izraelskim rządem, który zobowiąże się do przestrzegania międzynarodowych uchwał."
    18 marca 2015 r. Palestyńczycy wzniecili wieczorem zamieszki przy Ramallah w Samarii. Obrzucono kamieniami izraelskich żołnierzy, którzy odpowiedzieli środkami do rozpraszania tłumu. Ciężko ranny został 1 Palestyńczyk.

18 marca 2015 r. rzecznik Białego Domu, Josh Earnest powiedział, że Stany Zjednoczone nadal wierzą, że utworzenie dwóch państw jest najlepszą drogą do osiągnięcia pokoju na Bliskim Wschodzie.
    18 marca 2015 r. ambasador Izraela w ONZ, Ron Prosor powiedział: "Być może ONZ nie zgadza się z polityką Izraela, ale nie ma wątpliwości, że Izrael jest jedyną demokracją na Bliskim Wschodzie. Jeśli ONZ jest zaniepokojone przyszłością palestyńskiego narodu, powinna wyjaśnić, dlaczego Abbas służy jako przewodniczący Autonomii Palestyńskiej dziesiąty rok z rzędu, kiedy jego kadencja miała trwać tylko pięć lat."

19 marca 2015 r. Centralny Komitet Wyborczy opublikował oficjalne wyniki wyborów parlamentarnych, potwierdzając wygraną Likudu - zdobył 30 miejsc w 120-osobowym Knesecie. Ostateczne wyniki zostaną opublikowane w dniu 25 marca, po rozpatrzeniu wszystkich skarg i zbadaniu zgłoszonych nieprawidłowości.
    19 marca 2015 r. premier Benjamin Netanjahu powiedział: "Nie chcę rozwiązania jednego państwa. Chcę trwałego rozwiązania pokojowego w postaci dwóch państw."

19 marca 2015 r. władze izraelskie zezwoliły na wjazd 1 tys. ton cementu do Strefy Gazy. Cement został zakupiony przez Katar w ramach humanitarnej pomocy dla mieszkańców Gazy.
    19 marca 2015 r. w Ramallah spotkał się Komitet Centralny OWP. Postanowiono potępić Benjamina Netanjahu za "rasistowskie" wypowiedzi podczas kampanii wyborczej, w których wzywał Izraelczyków do głosowania przeciwko izraelskim Arabom. Podjęto decyzję o kontynuowaniu izolacji politycznej i gospodarczej Izraela, oraz rozwinięciu międzynarodowej kampanii dyplomatycznej na rzecz utworzenia państwa palestyńskiego w granicach z 1949 r. ze stolicą w Jerozolimie. Wezwano także Palestyńczyków do nie odsprzedawania Żydom ziemi.

19 marca 2015 r. Rada Bezpieczeństwa ONZ wyraziła zaniepokojenie prawdopodobną obecnością terrorystów i "nieuprawnionych broni" na terytorium Libanu. W związku z tym ostrzegła przed niebezpieczeństwem wzrostu napięcia na granicy izraelsko-libańskiej. Rada wezwała także społeczność międzynarodową do pomocy Libanowi, na którego terytorium schroniło się ponad 1 mln uchodźców z ogarniętej wojną domową Syrii.

20 marca 2015 r. premier Benjamin Netanjahu powiedział, że rozwiązanie dwupaństwowe "w obecnej sytuacji jest niewykonalne ... Realizacja tej wizji nie ma teraz żadnego znaczenia, ponieważ przywódcy Autonomii Palestyńskiej zawiązali w zeszłym roku porozumienie z Hamasem. Dodatkowymi czynnikami są ostatnie zmiany na Bliskim Wschodzie - wojna domowa w Syrii, ISIS i kontrola Gazy przez Iran. My opuściliśmy w 2005 roku Strefę Gazy i nie otrzymaliśmy pokoju. Nie chcę rozwiązania jedno państwowego. Ale na pewno nie chcę także rozwiązania zero państwowego, rozwiązania w którym istnienie Izraela byłoby zagrożone. I to jest to, dlaczego naród Izraela wybrał mnie przeważającą większością ... Krytycznym problemem jest nie tylko przebieg granic, ale także kwestia, co będzie po drugiej stronie granicy. Jeśli my wyjdziemy, wejdą tam Islamiści wspierani przez Iran, tak jak stało się to w Gazie, jak stało się w Libanie, i jak dzieje się to w innych częściach Bliskiego Wschodu. Są oni wspierani przez Iran, albo jak kto woli, są wspierani przez Al-Kaidę lub ISIS."

20 marca 2015 r. izraelscy żołnierze zatrzymali popołudniem 4 Palestyńczyków, którzy przewozili broń szturmową, noże i łańcuchy. Do kontroli samochodu doszło w pobliżu miejscowości Dura w Samarii.
    20 marca 2015 r. palestyńscy terroryści ostrzelali wieczorem patrole palestyńskich sił bezpieczeństwa, które wjechały do obozu uchodźców w mieście Dżenin w Samarii. Wymiana ognia trwała przez kilkanaście godzin w nocy. Brak doniesień o rannych.

20 marca 2015 r. sekretarz generalny ONZ Ban Ki-moon wezwał premiera Benjamina Netanjahu do rozwiązania konfliktu izraelsko-palestyńskiego na zasadzie utworzenia dwóch państw. Ki-moon wezwał także Izrael do przekazania Autonomii Palestyńskiej zamrożonych funduszy z pobranych podatków celnych.

21 marca 2015 r. w nocy wybuchł pożar w żydowskim domu na Brooklynie w Nowym Jorku (USA). Zginęło 7 dzieci w wieku od 5 do 15 lat (członkowie jednej rodziny). W stanie krytycznym pozostaje matka i nastoletnia córka. Przyczyną pożaru był niesprawny podgrzewacz jedzenia, który jest tradycyjnie wykorzystywany do podgrzewania posiłków podczas szabatu. Pożar szybko rozprzestrzenił się z kuchni na cały dom, na którego górnym piętrze spały dzieci. Ultraortodoksyjna rodzina w 1996 r. przeprowadziła się z Izraela do Stanów Zjednoczonych.
    21 marca 2015 r. izraelska organizacja IsraAID wysłała ekipę ratunkową na wyspę Vanuatu, która w zeszłym tygodniu została spustoszona przez cyklon. Celem zespołu jest udzielenie pomocy humanitarnej oraz prowadzenie koniecznych działań ratunkowych na wyspie.

22 marca 2015 r. prezydent Reuven Rivlin rozpoczął serię spotkań z przedstawicielami wszystkich frakcji politycznych, które weszły w skład nowego parlamentu. Rozmowy dotyczą sformowania nowego rządu.
    22 marca 2015 r. Rada Bezpieczeństwa Narodowego Izraela wydała ostrzeżenia dla Izraelczyków, aby przed nadchodzącymi świętami Pesach nie podróżowali do 27 państw i 8 zagrożonych stref na całym świecie. "Ostrzeżenia są oparte na konkretnych danych wywiadowczych na temat zagrożeń atakami terrorystycznymi." Ostrzeżenie dotyczy między innymi Egiptu i Turcji.
    22 marca 2015 r. spółka Elbit Systems podpisała kontrakt o sprzedaży systemu obserwacji laserowej dla amerykańskiego koprusu marines. Zintegrowany system laserowy Elbit (CLRF-IC) zapewnia 24-godzinną zdolność obserwacji celów na polu walki, i jest połączony z systemem dalmierzy, wyznaczania i dokładnej lokalizacji celów w różnych warunkach, w tym w środowisku zaburzeń magnetycznych i terenach górzystych, w których niedostępne są systemy GPS. Wartość kontraktu wynosi 73,4 mln USD.

22 marca 2015 r. palestyńscy terroryści wystrzelili ze Strefy Gazy 3 rakiety, które spadły do Morza Śródziemnego. Były to kolejne testy rakietowe Hamasu.
    22 marca 2015 r. przywódca polityczny Hamasu, Ismail Hanija powiedział, że jego ruch będzie nadal dążył do partnerstwa politycznego i jedności narodowej wszystkich Palestyńczyków. Wezwał świat arabski do większego zaangażowania się w kwestiach Palestyny, Jerozolimy i uchodźców palestyńskich.
    22 marca 2015 r. izraelskie siły bezpieczeństwa zlikwidowały komórkę terrorystyczną Hamasu w Kalkilii, w Samarii. Aresztowano 6 terrorystów, którzy byli rekrutowani w Jordanii i przeszli szkolenie w Strefie Gazy. Przejęto dużą ilość materiałów służących do produkcji improwizowanych ładunków wybuchowych. Komórka przygotowywała się do przeprowadzenia zamachów terrorystycznych przeciwko Izraelowi.

22 marca 2015 r. amerykański prezydent Barack Obama powiedział, że przedwyborcza wypowiedź premiera Benjamina Netanjahu, wykluczająca powstanie za jego rządów państwa palestyńskiego, sprawiła, że będzie trudno powrócić do poważnych rozmów w celu rozwiązania konfliktu. "Podkreśliłem, że Stany Zjednoczone w dalszym ciągu uważają, iż rozwiązanie dwupaństwowe jest jedynym sposobem na osiągnięcie przez Izrael bezpieczeństwa w dłuższej perspektywie, jeśli państwo to chce pozostać zarówno żydowskie, jak i demokratyczne. Zaznaczyłem też, że biorąc pod uwagę przedwyborcze wypowiedzi Netanjahu, trudno będzie przekonać ludzi, że poważne negocjacje są możliwe."
    22 marca 2015 r. nieznani sprawcy zdewastowali 20 nagrobków na cmentarzu żydowskim w miejscowości Gyongyos na północy Węgier.

23 marca 2015 r. Siły Obronne Izraela poinformowały, że w chwili obecnej istnieje niskie ryzyko wojny niekonwencjonalnej w regionie. Zniszczenie zapasów syryjskiej broni chemicznej skłoniło Izrael do zmienienia celów operacyjnych własnego korpusu inżynieryjnego. Jednostki specjalizujące się w działaniach wojny biologicznej, chemicznej i nuklearnej zostały przeniesione do sił obrony narodowej. Ograniczono również produkcję masek przeciwgazowych.

24 marca 2015 r. minister spraw strategicznych Juval Steinitz odrzucił twierdzenia amerykańskiego dziennika The Wall Street Journal, który napisał, że Izrael szpiegował Stany Zjednoczone starając się uzyskać informacje dotyczące negocjacji prowadzonych z Iranem. "Te oskarżenia są bezpodstawne, i my je odrzucamy. Izrael nie szpiegował swoich sojuszników, a zwłaszcza nie Stany Zjednoczone. Celem niniejszego artykułu było zaszkodzić doskonałej współpracy jaką mamy ze Stanami Zjednoczonymi, i to pomimo sporów dotyczących kwestii irańskiej." Minister spraw zagranicznych Avigdor Liberman również zaprzeczył raportowi, nazywając go "nieprawdziwym i nieścisłym. Oczywiście, mamy dobry wywiad, ale nie angażujemy się w szpiegowanie Stanów Zjednoczonych."
    24 marca 2015 r. rano na lotnisku im. Dawida Ben Guriona w Tel Awiwie wylądował samolot przywożący grupę 110 nowych imigrantów żydowskich z Ukrainy.

24 marca 2015 r. Kongres Stanów Zjednoczonych powołał specjalny zespół zadaniowy do walki z antysemityzmem na świecie. "Jesteśmy świadkami niepokojącego wzrostu antysemityzmu na całym świecie. Zjawisko jest niebezpieczne i skomplikowane. W ciągu ostatnich kilku lat żydowskie szkoły, synagogi, a nawet domy i nieruchomości stały się celami przemocy antysemickiej. Ludność żydowska znalazła się w obliczu zwiększonego poziomu nienawiści, często ukrywanej pod płaszczykiem różnic politycznych lub innego alibi, ale w rzeczywistości jest to wyłącznie z powodu ich wiary. Obowiązkiem każdego, kto wierzy w podstawowe uniwersalne wartości wolności, jest potępić ten trend i współpracować, aby wykorzenić nienawiść, która leży u podstaw antysemityzmu."

25 marca 2015 r. prezydent Reuven Rivlin powiedział, że będzie dążył do utworzenia nowego rządu "tak szybko jak to tylko możliwe." Zadanie utworzenia nowego rządu otrzymał Benjamin Netanjahu.
    25 marca 2015 r. pomimo przedwyborczych zapewnień premier Benjamin Netanjahu wstrzymał budowę 1500 nowych domów w dzielnicy Har Homa we Wschodniej Jerozolimie. Odwołano dwa kluczowe spotkania planistyczne, które miały odbyć się w przyszłym tygodniu. Nieoficjalnie wiadomo, że decyzję podjęto pod naciskiem Stanów Zjednoczonych.

25 marca 2015 r. kilka tysięcy Palestyńczyków demonstrowało rano w Khan Yunis i Rafah na południu Strefy Gazy przeciwko wstrzymaniu dostaw energii elektrycznej z Egiptu.
    25 marca 2015 r. palestyński premier Rami Hamdallah za zgodą izraelskich władz odwiedził Strefę Gazy. Była to jego druga wizyta w Gazie. Rozmowy dotyczyły możliwości poprawy stosunków Autonomii Palestyńskiej z Hamasem. Hamdallah powiedział: "Jesteśmy tu dziś, aby wzmocnić pojednanie narodowe i wznowić dialog ze wszystkimi palestyńskimi frakcjami." Wysoki urzędnik palestyńskich władz oświadczył, że jeśli Izrael nie zwiększy dostaw energii elektrycznej do Strefy Gazy, to w całym regionie zapanuje chaos.

26 marca 2015 r. szef Sztabu Generalnego gen. Gadi Eisenkot polecił Siłom Obronnym Izraela skupienie swojej działalności na ćwiczeniach i przygotowaniach do kolejnej wojny. Równocześnie ogłoszono wprowadzenie zmiany w budżecie armii. Przez ostatnie 4 lata budżet armii był realizowany na podstawie krótkoterminowych planów, czasami trwających zaledwie kilka miesięcy. Obecnie przygotowywany jest nowy wieloletni plan pod kryptonimem "Gideon", który ma za zadanie sprostać regionalnym zagrożeniom i usprawnić wydatki za pomocą długoterminowych kontraktów. Dotychczas stosowane kontrakty krótkoterminowe są zdecydowanie bardziej kosztowne niż kontrakty kilkuletnie. Zagadnienie to odnosi się głównie do spraw zaopatrzenia i kwaterunku, w mniejszym stopniu broni i amunicji. Generał powiedział: "Pozyskiwanie danych wywiadowczych w dzisiejszej dobie technologii kosztuje dużo więcej niż w przeszłości. Bomby są inteligentne, a tym samym droższe. Opinia publiczna chce ochrony przed rakietami, zwłaszcza ze strony Hezbollahu, ale nie zawsze zdaje sobie sprawę z kosztów. Koszty pojedynczej rakiety David to około 1 miliona dolarów, a pocisk tego typu przechwytuje tylko jedną rakietę. Rozwój systemu Iron Dome był drogi, ale sprawdził się podczas operacji Obronny Brzeg. Przechwycenie 600 rakiet przeprowadzone przez baterie Iron Dome ocaliło nie tylko życie, ale także zaoszczędziło miliardy odszkodowań dla ofiar ataków rakietowych." Równocześnie polecono kontynuować realizację programu zwolnień grupowych, zgodnie z którymi wojsko już opuściło 2,5 tys. oficerów i podoficerów. W ciągu najbliższych dwóch lat kolejnych 2 tys. żołnierzy zawodowych opuści armię.

26 marca 2015 r. palestyńscy terroryści podłożyli rano bombę przy izraelskim posterunku wojskowym strzegącym Groty Patriarchów w Hebronie, w Judei. Izraelscy żołnierze zauważyli podejrzany przedmiot, a saperzy zneutralizowali bombę.

26 marca 2015 r. międzynarodowa organizacja Amnesty International opublikowała raport o przypadkach łamania praw człowieka podczas izraelskiej operacji Obronny Brzeg w Strefie Gazy. Raport rzetelnie opisuje ostrzał moździerzowy i rakietowy prowadzony ze Strefy Gazy, a także kilka przypadków śmierci izraelskich cywilów. Opisuje także śmierć 13 Palestyńczyków w obozie dla uchodźców al-Szati, na który spadł pocisk rakietowy Hamasu. Przedstawione dane opisują wystrzelenie tysięcy rakiet i pocisków moździerzowych na obszary cywilne w Izraelu. "Masowe ataki, które zabijają lub ranią cywilów stanowią poważne naruszenie międzynarodowego prawa humanitarnego i stanowią zbrodnię wojenną. Palestyńskie grupy zbrojne muszą zakończyć wszystkie bezpośrednie ataki na ludność cywilną." Raport opisuje także przypadki przechowywania przez Palestyńczyków rakiet, broni i amunicji w szkołach ONZ, co wraz z wystrzeliwaniem rakiet z obszarów cywilnych stanowiło naruszenie prawa międzynarodowego. Palestyńskie grupy szczególnie lekceważąco podchodziły do życia cywilów. "Niszczycielski wpływ izraelskich ataków na palestyńską ludność cywilną podczas konfliktu jest niezaprzeczalny. Naruszenie prawa przez jedną ze stron w konflikcie nigdy nie może uzasadniać naruszenia prawa przez ich przeciwników."
    26 marca 2015 r. wysłannik ONZ na Bliski Wschód, Robert Serry, wezwał Radę Bezpieczeństwa ONZ do wzięcia większej odpowiedzialności za rozwiązanie konfliktu izraelsko-palestyńskiego. Dodał, że społeczność międzynarodowa powinna określić ramy przyszłych negocjacji, co "może być jedynym sposobem na zachowanie celu rozwiązania dwóch państw."

27 marca 2015 r. Izrael oficjalnie przeszedł na czas letni. O godzinie 2 w nocy przesunięto zegarki o godzinę do przodu - na godz. 3.00. Czas letni będzie obowiązywał do 24 października (212 dni).
    27 marca 2015 r. Siły Obronne Izraela poinformowały, że są gotowe do wzmocnienia zabezpieczeń granicy z Egiptem na pustyni Negew. W tym celu jednostki inżynieryjne rozpoczęły budowę przeszkód technicznych w terenie, aby zapobiec próbom sforsowania granicy przez samochody. Wzniesiono również dodatkowo punkty obserwacyjne wzmacniając w ten sposób ochronę strefy przygranicznej. Pułkownik Gilad Avralinzi powiedział: "Podczas operacji Obronny Brzeg byliśmy świadkami ostrzału rakietowego w Kadesz Barnea i Ketziot. Miały tu miejsce gwałtowne incydenty. Są to wrogie działania terrorystyczne pod przykryciem działalności przestępczej, która zaczyna się przemytem i kończy strzelaniną. Jeden z czołowych przykładów braku środków ochrony w tym obszarze był incydent, w którym dowódca kompanii Caracal znalazł się pod ostrzałem. Stało się to podczas wymiany ognia. Ona nie miała gdzie się schować i położyła się na ziemi. Nie miała żadnej otwartej drogi aby obejść napastników lub schronić się, aby móc dowodzić w bardziej bezpieczny sposób. Jeśli w przeszłości, przemytnicy wchodzili na pustynę Negew po przekroczeniu ogrodzenia granicznego w niemal niezakłócony sposób - sytuacja była zła. Jeśli pozwolisz przemytnikom przekraczać granicę, zapraszasz wrogą działalność terrorystyczną. Terroryści mogą skorzystać z tego samego przewodnika, który poprowadził przemytnika. Zna on tę samą trasę. Będzie dziewięć incydentów z przemytnikami, a dziesiąty może być wrogim atakiem terrorystycznym."
    27 marca 2015 r. premier Benjamin Netanjahu przyjął rekomendację ministerstwa obrony i wywiadu, które zaleciły odmrożenie środków finansowych z podatków celnych i przekazanie ich Autonomii Palestyńskiej. Kancelaria biura premiera poinformowała, że fundusze zostaną przekazane do Autonomii Palestyńskiej po uzgodnieniu kwestii wody, energii elektrycznej i pomocy medycznej dla Palestyńczyków. "Decyzję podjęto w oparciu o względy humanitarne oraz z szerszej perspektywy interesów Izraela. Wzięto pod uwagę pogarszającą się sytuację na Bliskim Wschodzie. Obok konkretnej walki z ekstremistami konieczne są także odpowiedzialne działania."

27 marca 2015 r. rzecznik Departamentu Stanu USA Jeff Rathke powiedział, że Stany Zjednoczone z zadowoleniem przyjmują decyzję Izraela o odmrożeniu podatków celnych pobieranych na rzecz Autonomii Palestyńskiej. Wyraził także nadzieję, że jest to ważny krok w dobrą stronę. Stany Zjednoczone obawiały się, że bez zastrzyku gotówki Autonomia Palestyńska może upaść, co pociągnęłoby za sobą poważne konsekwencje dla całego regionu.
    27 marca 2015 r. Unia Europejska podjęła decyzję o utrzymaniu Hamasu na czarnej liście organizacji terrorystycznych, negując w praktyce kontrowersyjną decyzję sądu nakazującego Brukseli usunięcie Hamasu z rejestru grup terrorystycznych. Proces apelacyjny potrwa przez około 1,5 roku, i przez ten czas Hamas będzie pozostawać na czarnej liście.
    27 marca 2015 r. przywódca libańskiego Hezbollahu, szejk Hassan Nasrallah potępił rozpoczęcie nalotów lotnictwa Arabii Saudyjskiej przeciwko rebeliantom Huti w Jemenie. "Kampania wojskowa powinna być skierowana przeciwko Izraelowi, a nie Jemenowi. Jeśli byłaby wojna z Izraelem, bylibyśmy partnerami w tej wojnie. Ale nie, jeśli jest wobec narodów arabskich."
    27 marca 2015 r. francuski minister spraw zagranicznych Laurent Fabius ogłosił nową inicjatywę w sprawie przyjęcia nowej rezolucji przez Radę Bezpieczeństwa ONZ, aby ożywić rozmowy pokojowe izraelsko-palestyńskie. Fabius zapowiedział, że w najbliższych dniach rozpoczną się rozmowy nad tekstem tej rezolucji. Stany Zjednoczone chłodno odniosły się do francuskiej inicjatywy.

28 marca 2015 r. przywódca polityczny Hamasu, Ismail Hanija powiedział, że Izrael wyraził gotowość wybudowania gazociągu zasilającego w gaz ziemny elektrownię w Gazie. W ten sposób rozwiązane zostałyby kluczowe problemy humanitarne mieszkańców Strefy Gazy. Nie ujawniono żadnych szczegółów.

28 marca 2015 r. palestyński przewodniczący Mahmoud Abbas na szczycie Ligii Arabskiej w Szarm el-Szejk (Egipt) powiedział odnosząc się do arabskich nalotów na Jemen: "Mam nadzieję, że kraje arabskie będą mieć taką samą politykę jaki w Jemenie, także dla wszystkich krajów arabskich które cierpią w skutek konfliktów wewnętrznych - jak ma to miejsce w Palestynie, Syrii, Libii i Iraku." Abbas wezwał w ten sposób państwa arabskie do walki z Hamasem, wskazując potrzebę interwencji w Strefie Gazy. Abbas wyraził także wątpliwość w wiarygodność deklaracji Izraela o odmrożeniu palestyńskich funduszy.

29 marca 2015 r. premier Benjamin Netanjahu potępił negocjacje prowadzone przez zachodnie mocarstwa z Iranem w sprawie jego programu jądrowego. "Niebezpieczne porozumienie, które jest obecnie przedmiotem negocjacji w Lozannie potwierdza nasze obawy, a nawet pokazuje, że jest jeszcze gorzej. Negocjacje postępują w stronę niebezpiecznego porozumienia, ale równocześnie prokurenci Iranu przejęli już znaczną część Jemenu i próbują przejąć kontrolę nad strategicznymi cieśninami Bab al-Mandab, które mają wpływ na morską równowagę i globalną podaż ropy. Po osi Bejrut-Damaszek-Bagdad, Iran coraz bardziej sięga swoimi szczypcami na południe, jak również usiłuje podbić i przejąć kontrolę nad całym Bliskim Wschodem. Oś Iran-Lozanna-Jemen jest bardzo niebezpieczna dla ludzkości i musi być zatrzymana."
    29 marca 2015 r. Siły Obronne Izraela poinformowały, że w ostatnim czasie dostrzeżono obecność sił Państwa Islamskiego (ISIS) w obszarze zajmowanym przez jedno z beduińskich plemion w południowej części Jordanii. Oznacza to, że islamscy terroryści znajdują się w odległości kilkudziesięciu kilometrów od Izraela i mogą usiłować przedostać się przez granicę, aby przeprowadzić ataki terrorystyczne. Analiza stanu bezpieczeństwa wykazała niedobór sił i środków zgromadzonych w tym obszarze. Tylko w minionym miesiącu, grupa 7 Jordańczyków nielegalnie przekroczyła granicę i ukradła samochody w przygranicznym kibucu Jotvata, po czym zbiegli do Jordanii. Nikt ze sprawców nie został zatrzymany.

29 marca 2015 r. podczas posiedzenia Ligii Arabskiej w Szarm el-Szejk (Egipt) odczytano przesłanie rosyjskiego prezydenta Władimira Putina, który zadeklarował swoje poparcie dla państwa palestyńskiego ze stolicą we Wschodniej Jerozolimie. Ponadto stwierdził, że "Rosja będzie nadal przyczyniać się do osiągnięcia tego celu poprzez dwustronne i wielostronne kanały." W odpowiedzi Arabia Saudyjska oskarżyła Putina o hipokryzję. Arabski minister spraw zagranicznych książę Saud Faisal powiedział: "On mówi o problemach na Bliskim Wschodzie, jak gdyby Rosja nie wpływała na te problemy."
    29 marca 2015 r. francuski minister spraw zagranicznych Laurent Fabius powiedział, że Rada Bezpieczeństwa ONZ wyznaczy termin zakończenia negocjacji izraelsko-palestyńskich. Podkreślił, że Rada będzie żądać końcowego porozumienia tworzącego w ciągu dwóch lat państwo palestyńskie.
    29 marca 2015 r. przedstawiciele mocarstw zachodnich osiagnęli w Lozannie (Szwajcaria) wstępne porozumienie z Iranem w sprawie jego programu jądrowego. Prawdopodobnie Iran wyrqaził zgodę na likwidację dwóch trzecich wirówek oraz przesłanie większości materiałów jądrowych za granicę. Obecna runda negocjacji potrwa jeszcze dwa dni.
    29 marca 2015 r. grupa anonimowych hakerów Anonymous ogłosiła zamiar rozpoczęcia w dniu 7 kwietnia szerokiego cyber-ataku przeciwko Izraelowi. W wydanym oświadczeniu jest mowa, że Izrael powinien spodziewać się "elektronicznego Holokaustu, który wymaże was z cyberprzestrzeni". Grupa Anonymous przeprowadziła już podobną akcję przeciwko Izraelowi w listopadzie 2014 r. Nie odnotowano wtedy żadnych większych szkód.

30 marca 2015 r. Pinchas Inbari z Centrum Spraw Publicznych w Jerozolimie powiedział, że konflikty w Syrii i Iraku będą miały poważny wpływ na zachodzące zmiany na Bliskim Wschodzie. W wyniku wojny domowej z regionów ogarniętych walkami uciekło kilkaset tysięcy uchodźców arabskich, co wywiera poważny wpływ na sąsiednie kraje. Ocenia się, że tylko Jordania przyjęła około 1 mln uchodźców, z których ponad połowa jest szyitami. "Jordania nigdy w historii nie miała tak dużo szyickiej ludności. Jest to pierwszy raz, od czasu powstania królestwa. Jordania obserwuje ogromne zmiany demograficzne. Jest prawdopodobne, że oni mogą zacząć domagać się swoich praw, na przykład budowy szyickich meczetów lub uznania jako grupę religijną. Nawet nie ma co mówić o możliwości ewentualnej infiltracji przez terrorystów. Oznacza to, że odsetek palestyńskiej ludności w Jordanii spada. I rzeczywiście, już teraz są wątpliwości, czy nadal można twierdzić, że Jordania ma palestyńską większość. To dotyka ważnego punktu. Palestyński problem należy do kwestii panarabizmu - mówią teraz, że otwarty palestyński problem jest częścią większego konfliktu między panarabizmem a panislamizmem, reprezentowanym przez OWP po jednej stronie i Hamas po drugiej stronie. Wszyscy oni zbierają się w Ammanie. Jordańczycy starają się zbierać syryjskich uchodźców w północnej części kraju, aby przy pierwszej nadarzającej się okazji wydalić ich do Syrii, ale oni rozprzestrzeniają się. Powiedziano mi, że wielu z nich jest w Dolinie Jordanu po jordańskiej stronie granicy. Oni nie mają politycznych poglądów - chcą znaleźć pracę i uciec przed cierpieniem ekonomicznym."
    30 marca 2015 r. Centrum Badań nad polityką Blisko Wschodnią opublikowało dokument przedstawiający szkolenie tysięcy dzieci w specjalnych obozach terrorystycznych Hamasu w Strefie Gazy. Obozy te są współfinansowane i prowadzone we współpracy z UNRWA. Pod przykryciem szkół UNRWA prowadzone są szkolenia terrorystyczne, które przeszło już około 17 tys. palestyńskich dzieci. Program szkolenia wojskowego znajduje się w szkolnym programie nauczania zatwierdzonym przez UNRWA. Program szkolenia wojskowego przygotował Hamas.
    30 marca 2015 r. do portu w Hajfie zawinęły dwa amerykańskie niszczyciele rakietowe USS Laboon i USS Ross. Jest to dużo wcześniej zaplanowana wizyta.

30 marca 2015 r. egipskie siły bezpieczeństwa poinformowały o odkryciu podziemnego tunelu przemytniczego o długości 2,8 km, który prowadził pod granicą Strefy Gazy. Tunel przebiegał 3 metry pod ziemią i był wykorzystywany do przemytu ludzi, broni i towarów. Jest to najdłuższy z wykrytych tuneli na granicy Egiptu ze Strefą Gazy.
    30 marca 2015 r. Anti-Defamation League (ADL) przedstawiła raport o antysemickich incydentach na świecie w 2014 r. W minionym roku w Stanach Zjednoczonych doszło do 912 incydentów o podłożu antysemickim - jest to wzrost o 21% w stosunku do wcześniejszego roku (751 incydentów w 2013 r.).

31 marca 2015 r. ekspert ds. Bliskiego Wschodu na Uniwersytecie Hajfy, dr Dan Schueftan powiedział, że rozwój sytuacji w Jemenie są kolejnym dowodem na niezdolność Stanów Zjednoczonych i świata arabskiego do radzenia sobie z aktualnymi wyzwaniami w regionie. "Jemen rozpada się. Zjawisko to miało miejsce w Iraku, Syrii i Libii. Jest to zjawisko, które pokazuje słabość społeczeństw regionu. Egipt może być jedynym krajem Bliskiego Wschodu, który jest wystarczająco stabilny, aby być postrzegany jako stabilne państwo. W Jemenie, wysocy urzędnicy wspomagani przez Irańskich Strażników Rewolucji, starają się przejąć strategiczne punkty, które mają ogromne znaczenie dla całego świata. Jemen jest położony przy ujściu cieśniny Mandab, przez które przechodzi znaczna część ropy naftowej na świecie, od Zatoki Perskiej przez Kanał Sueski do Morza Śródziemnego, na drodze do Europy. Jemen jest także sąsiadem Arabii Saudyjskiej, a walka sunnitów z szyitami tocząca się na jego ziemiach jest dowodem, że Iran stara się rozszerzyć swoje terytorium. Dla Izraela ważnym jest to, aby koordynować działania z innymi regionalnymi mocarstwami i odeprzeć irańskie zagrożenie. W tej sprawie, po stronie Izraela są Egipt, Turcja, Arabia Saudyjska, Jordania i Maroko. Prawdziwe problemy wynikają z amerykańskiej polityki zagranicznej, która uważa, że podział świata arabskiego jako rozczarowujący. Polityka amerykańska częściowo jest błędna i częściowo kieruje się dziwnymi rozważaniami. Nie można już ufać ich polityce, a zatem państwa arabskie muszą wziąć sprawy w swoje ręce. To Waszyngton jest winny powstania próżni władzy. Po raz pierwszy kraje arabskie odgrywają wiodącą rolę, po raz pierwszy mówią o stworzeniu zjednoczonych sił zbrojnych państw arabskich, pod dowództwem najważniejszych państw sunnickich. Podczas, gdy zagrożenie irańskie w Jemenu w krótkim czasie jest bardzo złe dla Izraela, to arabska odpowiedź jest bardzo obiecująca z punktu widzenia rozważań regionalnych Izraela. Nikt w Izraelu nie chce widzieć Izraela zaangażowanego w obecne niepokoje, ale może się to zdarzyć, ze względu na związki z Egiptem i Arabią Saudyjską. Ogólnie rzecz biorąc, z perspektywy Izraela jest to dobry rozwój wydarzeń. Ale nie da się nic prognozować na przyszłość. Stosowanie w jednym zdaniu zwrotów 'wprowadzenie stabilizacji' i 'państwa arabskie', jest błędem składniowym."
    31 marca 2015 r. komisja budowlana ministerstwa spraw wewnętrznych zatwierdziła plan budowy 2200 nowych mieszkań w arabskiej dzielnicy Jabel Mukaber we Wschodniej Jerozolimie. Równocześnie z mocą wsteczną zalegalizowanych zostanie kilkaset nielegalnie wzniesionych domów. Organizacje prawicowe oprotestowały tę decyzję, twierdząc, że prowadzi ona do podziału Jerozolimy.
    31 marca 2015 r. Israel Aerospace Industries (IAI) poinformował o zawarciu kontraktu na dostawę czterech okrętów patrolowych Super Dvora Mark 3 do nienazwanego państwa w Afryce. Statki zostaną dostarczone w 2016 r. Wartość kontraktu wynosi kilkadziesiąt milionów dolarów. Do tej pory IAI dostarczyły ponad 120 okrętów do różnych państw na całym świecie.

31 marca 2015 r. palestyńscy terroryści usiłowali wieczorem przewieźć samochodem przez punkt kontrolny w Gusz Ecjon 5 bomb domowej roboty. Izraelscy żołnierze znaleźli bomby podczas kontroli pojazdu, i aresztowali 2 Palestyńczyków.

31 marca 2015 r. irański generał Mohammad Reza Naqdi powiedział, że Izrael powinien zostać "wymazany z mapy" po raz kolejny krytykując politykę mocarstw zachodnich wobec irańskiego programu jądrowego.
   31 marca 2015 r. amerykański prezydent Barack Obama poinformował o wznowieniu pomocy wojskowej Stanów Zjednoczonych dla Egiptu (była zawieszona od 2013 r.). W najbliższym czasie Egipt otrzyma 12 samolotów myśliwskich F-16, 20 rakiet i 125 czołgów, o wartości 1,3 mld USD. Egipt stanie się drugim największym zagranicznym odbiorcą pomocy wojskowej Stanów Zjednoczonych.  Obama podkreślił, że taka pomoc jest w interesie bezpieczeństwa narodowego USA.

 

--------------------------------------------------

Materiały opracowywane na podstawie serwisów informacyjnych: PAP, AP, Haaretz, Jerusalem Post, Arutz Sheva.

--------------------------------------------------

    CIĄG DALSZY HISTORII: kwiecień-czerwiec 2015 r.


Na poczatek
  Izrael Kultura Historia Turystyka Pomoc duchowa Żydzi w Polsce Czasy i Fakty

Copyright © 2015 by Gedeon