AKTUALNOŚCI  Z  IZRAELA  -  HISTORIA
      -  październik-grudzień 2016 r.

Premier Benjamin Netanyahu - jego biografia
20 października 2016 r. - Sukkot IV (Chol ha-Moed).
    20 października 2016 r. minister sprawiedliwości Ajelet Szaked skrytykował politykę rządu wobec żydowskich osiedli w Judei i Samarii. "Niestety, wszystkie obecne budowy są prowadzone nie dzięki obecnemu, najbardziej prawicowemu rządowi w historii Izraela, ale dzięki poprzednim rządom Menachema Begina i Icchaka Szamira, którzy wtedy zatwierdzili plany budowy. I my realizujemy te plany budowlane. Jeśli Izrael nie rozpocznie zatwierdzania planów budowy nowych domów w Judei i Samarii, to w ciągu kilku lat niemożliwym stanie się wybudowanie choćby jednego dodatkowego domu w Samarii. Dzisiaj realizujemy bardzo niewiele projektów budowalnych. Planowanie praktycznie nie istnieje. Robimy wszystko, aby w 2017 roku osiągnąć nowy szczyt dodatkowych projektów i budów w Samarii. Wokół osiedla Amona toczy się obecnie prawna batalia, wywołana przez lewicowe organizacje. Oni zwalczają osadnictwo w Judei i Samarii, nadużywając władzy Sądu Najwyższego. Nieustannie pracujemy, aby wygrywać te prawne batalie. W ciągu ostatniego półtora roku, odkąd wszedłem do gabinetu rządowego, doprowadziłem do zmiany reakcji rządu na wyroki Sądu Najwyższego. Pracuję, aby znaleźć odpowiedzi na kompleksowe pytania dotyczące zagadnień budownictwa i prywatnej własności ziemi. Amona musi przynieść legalizację wszystkich osiedli Judei i Samarii, a także doprowadzić do strategicznych rozwiązań."
    20 października 2016 r. kilkudziesięciu młodych ultraortodoksyjnych Żydów zaatakowało wieczorem radiowóz policyjny w Mekor Baruch w Jerozolimie. Lekko rannych zostało 2 policjantów, oraz uszkodzono radiowóz. Przybyłe na miejsce posiłki policji rozproszyły demonstrantów. Aresztowano 1 najbardziej agresywnego demonstranta. Policja bada okoliczności zdarzenia.

20 października 2016 r. izraelscy żołnierze wkroczyli nad ranem do arabskiej wioski A-Ram, niedaleko Jerozolimy. Przeszukano i zamknięto lokalną drukarnię, w której znaleziono liczne ulotki wzywające do nienawiści do Żydów.
    20 października 2016 r. grupa Palestyńczyków zaatakowała po południem kamieniami izraelski pojazd wojskowy na północ od Hebronu, w Judei. Żołnierze wysiedli z pojazdu i wezwali demonstrantów do rozejścia się. Jeden z żołnierzy został ranny. Wówczas pozostali żołnierze otworzyli ogień. Zginął 1 Arab.
    20 października 2016 r. sąd w Gazie skazał 40-letniego Palestyńczyka na karę 20 lat więzienia za współpracę z Izraelem.

    20 października 2016 r. wieczorem odbył się wielki wiec w obronie żydowskiego osiedla Amona w Samarii. Uczestnicy wiecu przemaszerowali z sąsiedniego osiedla Ofra do Amona. Minister rolnictwa Uri Ariel powiedział: "Panie premierze, klucz do Amona znajduje się w twoich rękach ... Wzywam cię do użycia tego kluczu dla dobra mieszkańców Amona, którzy reprezentują ogromną populację i chcą pozostać w swoich domach - w tym miejscu. Nie ustąpimy. Wzywam cię, abyś umożliwił tym ludziom nadal rozwijać ruch osiedleńczy. Panie premierze, musimy jasno powiedzieć: Pomiędzy rzeką Jordan i górami jest tylko jeden kraj, Izrael. Musimy wzmocnić ruch osadniczy we wszystkich obszarach Izraela, w Golanie, Galilei, Negewie, Judei i Samarii. Wszędzie." Przewodniczący Rady Samorządu Regionalnego Samarii Jossi Dagan powiedział: "Przez dwa miesiące po świecie Chanuki będziemy śpiewać pieśń: Przychodzimy, aby rozproszyć ciemności. Dzisiaj jesteśmy w Amona, aby rozpędzić niesprawiedliwość. Oto, jedenaście lat temu zamieszkali tutaj ludzie, i teraz każą im odejść. Pozwolić pozostawić wszystko, co zostało tutaj zrobione. Nie jesteśmy gotowi, aby nas po raz kolejny oszukać. Mówię do wszystkich hipokrytów: Nie uczcie nas. Demokracja to wybory, a naród wybrał nacjonalistyczny rząd. Prawo rządowe nie jest dyskryminujące, ale tutaj jest dyskryminacja, jakiej nie ma w żadnym innym miejscu Izraela. Oferta mówi: odszkodowanie, albo wydalenie i zniszczenie. Budynki w Judei i Samarii są budowane na prywatnych gruntach dopiero wtedy, gdy zostają udowodnione wszelkie prawa własnościowe. Tylko w Judei i Samarii jesteśmy tak traktowani. Jesteśmy na samym dole łańcucha pokarmowego. Nawet bez wyroków sądowych przychodzą, aby nas wydalić i zniszczyć nasze domy. Skrajna lewica przegrała wybory, ale wywiera naciski nadużywając systemu prawnego."

21 października 2016 r. - Sukkot V (Chol ha-Moed).

21 października 2016 r. przewodniczący palestyńskiego parlamentu Jerozolimy, Ahmad Abu Helbija, podczas konferencji w Gazie pochwalił uchwałę UNESCO i wezwał ONZ do zbadania izraelskich zbrodni wojennych. Helbija podkreślił, że decyzja UNESCO była bardzo odważna, gdyż zignorowała "syjonistyczną narrację twierdzącą, że kiedyś w Jerozolimie stała Świątynia." Nazwał on takie twierdzenie urojeniem, podkreślając przy tym, że nigdy na Wzgórzu Świątynnym nie znaleziono żadnych pozostałości żydowskiej Świątyni.

21 października 2016 r. włoski premier Matteo Renzi skrytykował uchwałę UNESCO odnoszącą się do braku łączności Żydów z Jerozolimą, nazywając ją "niezrozumiałą i nie do zaakceptowania". Podczas głosowania Włochy wstrzymały się od głosowania. Renzi powiedział, że wydał instrukcje dla dyplomatów, aby w podobnej sytuacji w przyszłości zająć już właściwe stanowisko. "Sugerowanie, że Jerozolima i judaizm nie mają z sobą związku, to tak jak sugerować, że słońce powoduje ciemność. Jeśli nasze stanowisko w tym temacie doprowadzi do rozerwania europejskiej jedności, to niech tak będzie."

22 października 2016 r. - Szabat i Sukkot VI (Chol ha-Moed).

22 października 2016 r. palestyńskie media poinformowały, że w centralnej części Strefy Gazy zawalił się podziemny tunel, w którym zginął członek Hamasu. Do zdarzenia miało dojść w pobliżu granicy Izraela.
    22 października 2016 r. wysoki dowódca Hamasu, Hussam Badran wezwał Autonomię Palestyńską, by omówiła z Izraelem kwestię obecności kamer monitoringu na terytorium Judei i Samarii. Badran zauważył, że kamery "narażają naszych palestyńskich bojowników i sprawiają, że jest trudniej przeprowadzić atak terrorystyczny na okupantów i osadników." Izraelskie kamery są rozlokowane wzdłuż głównych dróg, a także na domach i obiektach użyteczności publiczności. Według Badrana służą one do zbierania informacji o komórkach terrorystycznych, umożliwiając Izraelowi skuteczną walkę ze zbrojnym ruchem oporu.

23 października 2016 r. - Sukkot VII (Hoszana Rabba).

23 października 2016 r. wysoki polityczny przywódca Hamasu, Mahmoud Al-Zahar, powiedział: "Nie będziemy akceptować żadnych kompromisów ani żadnej międzynarodowej koncepcji, o ile nie będzie ona służyć interesom narodu palestyńskiego. Kładziemy nacisk na jedność kraju, narodu, walkę i historię, i nie uznajemy terminologii takiej jak Zachodni Brzeg lub Strefa Gazy - lecz wyrazu Palestyna. I to Palestyna graniczy z Libanem i Egiptem, a rozciąga się od rzeki Jordan do Morza Śródziemnego."

24 października 2016 r. - Szemini Aceret.

24 października 2016 r. palestyńscy terroryści wystrzelili rano ze Strefy Gazy rakietę, która spadła na palestyńskim terytorium w strefie. Po stronie Izraela ogłoszono jednak alarm. Krótko później, izraelskie siły powietrzne zbombardowały cele Hamasu w północnej części Strefy Gazy.

25 października 2016 r. - Simchat Tora.

 

--------------------------------------------------

Materiały opracowywane na podstawie serwisów informacyjnych: PAP, AP, Haaretz, Jerusalem Post, Arutz Sheva.

--------------------------------------------------
Na poczatek

    Izrael Kultura Historia Turystyka Pomoc duchowa Żydzi w Polsce Czasy i Fakty

Copyright ©2006-2016 by Gedeon