AKTUALNOŚCI  Z  IZRAELA  -  HISTORIA
      -  lipiec-wrzesień 2015 r.

Premier Benjamin Netanyahu - jego biografia
 

26 lipca 2015 r. grupa zamaskowanej arabskiej młodzieży zabarykadowała się w nocy w kompleksie meczetu na Wzgórzu Świątynnym w Jerozolimie. Zebrali oni dużą ilość kamieni, desek i innych przedmiotów, z zamiarem zaatakowania rano modlących się Żydów z okazji Tisza be-Aw. Nad ranem izraelscy policjanci wkroczyli do kompleksu meczetu. Obrzucono ich kamieniami i fajerwerkami. Policja aresztowała 3 Arabów. Rannych zostało 4 policjantów. Udało się jednak otworzyć Wzgórze Świątynne dla zwiedzających rano. Po tych zdarzeniach, za zgodą sił bezpieczeństwa, Wzgórze Świątynne odwiedził minister rolnictwa Uri Ariel.
    26 lipca 2015 r. minister kultury i sportu Miri Regev powiedział rano: "Sytuacja na Wzgórzu Świątynnym nie może dalej tak trwać. Jest ona wynikiem bezsilności policji wobec uczestników zamieszek. Wzgórze Świątynne jest święte dla Żydów i muzułmanów. Izraelski rząd musi zapewnić Żydom możliwość wejścia na Wzgórze Świątynne przez cały rok, szczególnie w Tisza be-Aw."

26 lipca 2015 r. Palestyńczycy zakłócili nocne modlitewne czuwania, które odbywały się z okazji Tisza be-Aw w Grobowcu Patriarchów w Hebronie w Judei. Muzułmański muezin kilkakrotnie przerywał ciszę wezwaniami do modlitwy nadawanymi przez głośniki, pomimo faktu, że nie był to czas na muzułmańskie modlitwy. Prowokacja ta zakłóciła delikatną równowagę w tym świętym miejscu. Modlący się Żydzi złożyli dziesiątki skarg do policji, z prośbą o interwencję. Wobec braku reakcji, młodzi Żydzi zabarykadowali muezina w pokoju, uniemożliwiając mu wyjście. Dopiero wówczas interweniowali policjanci. Doszło do starć z protestującymi Żydami, podczas których policjanci użyli gazu łzawiącego.

26 lipca 2015 r. Egipt przedłużył o 3 miesiące trwanie stanu wyjątkowego w północnym Synaju, przy granicy z Izraelem.

27 lipca 2015 r. podczas próby aresztowania dwóch poszukiwanych terrorystów w obozie uchodźców Kalandia we Wschodniej Jerozolimie, zginął 18-letni Palestyńczyk. Próbował on uciekać dachami i nie reagował na wezwania do zatrzymania. Podczas próby przeskoczenia na sąsiedni dach, spadł na ziemię i zmarł na miejscu.
    27 lipca 2015 r. wysokie źródła dyplomatyczne ujawniły, że jeśli izraelski szpieg Jonatan Pollard zostanie w listopadzie uwolniony z amerykańskiego więzienia, to nie będzie mógł opuścić terytorium Stanów Zjednoczonych. "Amerykanie bardzo obawiają się sytuacji, w której Pollard przyjedzie do Izraela i zostanie przywitany jako bohater. Dlatego prawdopodobnie uniemożliwią Pollardowi opuszczenie obszaru Ameryki."
    27 lipca 2015 r. premier Benjamin Netanjahu zwrócił się do burmistrzów arabskich miast w Izraelu: "Państwo Izrael osiągnęło wiele osiągnięć gospodarczych, i wszyscy obywatele powinni zaangażować się w tą działalność. Mój rząd inwestuje w wasze społeczności. Jestem zaangażowany i daję wszystkim równe szanse."

27 lipca 2015 r. Palestyńczycy obrzucili rano kamieniami żydowski autobus przy punkcie kontrolnym Hizme, na północ od Jerozolimy w Samarii. Ranny został 1 Izraelczyk.
    27 lipca 2015 r. rzecznik Hamasu, Abu Obeideh powiedział, że jego organizacja odpowie na izraelską agresję na meczet Al-Aksa w Jerozolimie.
    27 lipca 2015 r. Palestyńczycy obrzucili popołudniem kamieniami izraelski ambulans w rejonie wzgórz Hebronu w Judei. Nikt nie został ranny, ale karetka jest uszkodzona.
    27 lipca 2015 r. przedstawiciel palestyńskich władz, Azzam Ahmad powiedział, że warunkiem utworzenia rządu jedności narodowej jest przekazanie przez Hamas rządów nad Strefą Gazy. Wypowiedź wskazuje na pogłębiający się konflikt pomiędzy al-Fatah a Hamasem.

28 lipca 2015 r. grupa 221 nowych żydowskich imigrantów z Francji wylądowała rano w Izraelu. Lot zorganizowała Agencja Żydowska. Minister imigracji Zeev Elkin powiedział: "Ten samolot z dwustoma imigrantami z Francji jest tylko jednym z wielu przybywających w tym roku do Izraela. Drugi rok z rzędu obserwujemy znaczny wzrost aliji z Francji, a więc i cały nasz rząd pracuje na rzecz przyśpieszenia aliji i przeznaczył więcej środków na poprawę absorpcji imigrantów. W tym roku przygotowujemy się do odbioru około 30-35 tys. imigrantów z całego świata." Parę godzin później wylądował samolot z grupą 161 nowych imigrantów z Ukrainy. Lot zorganizowała organizacja Nefesh Bnefesh. Prezes Agencji Żydowskiej, Natan Szaranski powiedział: "W odpowiedzi na rosnące zainteresowanie aliją wśród europejskich Żydów, w ciągu ostatnich dwóch lat Agencja Żydowska znacznie rozszerzyła swoją działalność w Europie. Jesteśmy świadkami bezprecedensowej fali aliji z europejskich państw, która tylko wskazuje, że Europa staje się niewygodnym miejscem dla Żydów. Ale, co ważniejsze, Izrael staje się magnesem dla Żydów zainteresowanych prowadzenia żydowskiego życia w wolności, osobistego bezpieczeństwa i poczucia przynależności do kraju, który jest integralną częścią przyszłości narodu żydowskiego."
    28 lipca 2015 r. minister sprawiedliwości Ajelet Szaked ogłosił wieczorem, że Jonatan Pollard zostanie zwolniony z więzienia w Stanach Zjednoczonych 20 listopada w 2015 roku.

28 lipca 2015 r. specjalne siły policyjne wkroczyły nad ranem do placówki osadniczej Beit El w Samarii. Zgodnie z decyzjami władz, wzniesione tutaj nielegalnie domy, zostały przeznaczone do rozbiórki. Mieszkańcy opuścili placówkę kilka dni temu, jednak w domach pozostała grupa prawicowej młodzieży, która zapowiedziała obronę osiedla. Zabarykadowali się oni w domach przeznaczonych do rozbiórki. Doszło do starć z policją, w trakcie których aresztowano co najmniej 50 demonstrantów.
    28 lipca 2015 r. około 250 żydowskich osadników weszła nad ranem na teren ewakuowanego w 2005 r. osiedla Sa-Nur w Samarii. Izraelscy żołnierze zostali zaskoczeni działaniem osadników na tak dużą skalę. Przybyli na miejsce funkcjonariusze poprosili osadników o opuszczenie osady, w przeciwnym razie zostaną usunięci siłą. Osiedle Sa-Nur zostało opuszczone wraz z ewakuacją Strefy Gazy.

28 lipca 2015 r. premier Benjamin Netanjahu odwiedził Cypr, gdzie spotkał się z cypryjskim prezydentem Nicos Anastasiades. Netanjahu powiedział: "Zostaliśmy przez Boga obdarowani manną. Nie z nieba, ale raczej spod morzu. Chcemy ją wydobyć. Uważamy, że współpracując będziemy mogli z większą łatwością wydobywać gaz ziemny, z korzyścią dla obu naszych państw."

 

--------------------------------------------------

Materiały opracowywane na podstawie serwisów informacyjnych: PAP, AP, Haaretz, Jerusalem Post, Arutz Sheva.

--------------------------------------------------
Na poczatek

    Izrael Kultura Historia Turystyka Pomoc duchowa Żydzi w Polsce Czasy i Fakty

Copyright ©2006-2015 by Gedeon