AKTUALNOŚCI  Z  IZRAELA  -  HISTORIA
      -  kwiecień-czerwiec 2016 r.

Premier Benjamin Netanyahu - jego biografia
27 maja 2016 r. minister ochrony środowiska Avi Gabaj (ruch Kulanu) podał się do dymisji, podając jako przyczynę podpisanie umowy koalicyjnej z Avigdorem Liebermanem.
    27 maja 2016 r. dowódca obrony cywilnej przy Północnym Dowództwie, płk Eren Makov poinformował, że trwa proces tworzenia oddziałów obrony cywilnej w całym północnym Izraelu. "Nastąpiła duża zmiana w nastawieniu ludności arabskiej, która jest o wiele bardziej skłonna współpracować z nami. Szkolimy ich, a oni dowiadują się co mają robić." Nowo tworzone oddziały obrony cywilnej nie noszą mundurów, i są przygotowywane na ewentualność klęsk żywiołowych lub trzęsienia ziemi. Ocenia się, że szybkie podjęcie akcji ratunkowej zwiększa liczbę ocalonych o 25%. Podobna sytuacja może wystąpić w przypadku kolejnej wojny z Hezbollahem, podczas której północny Izrael znajdzie się pod silnym ostrzałem rakietowym.
    27 maja 2016 r. grupa ponad 200 byłych funkcjonariuszy sił bezpieczeństwa i wywiadu skrytykowało rząd za brak działań w celu rozwiązania konfliktu izraelsko-palestyńskiego. Stojący na ich czele gen. Amnon Reshef ostrzegł, że "obecny stan rzeczy jest iluzją, która stanowi zagrożenie dla dwupaństwowego rozwiązania konfliktu." Dodał, że twierdzenie rządu, że po stronie palestyńskiej nie ma partnera do pokojowych rozmów "nie powinno służyć jako pretekst dla bierności i bezczynności". Grupa przedstawiła plan rozwiązania konfliktu, który wzywa rząd do wstrzymania budowy muru bezpieczeństwa na odcinkach, które wkraczają w terytoria palestyńskie. Szczególnie wrażliwymi są tereny wokół enklaw Gusz Etzion i Maale Adumim. Wezwano także do zamrożenia budownictwa w osiedlach żydowskich i przyjęcia arabskiej zasady, że Wschodnia Jerozolima będzie stolicą państwa palestyńskiego. . "Z naszego doświadczenia wiemy, że terroru nie można pokonać wyłącznie środkami wojskowymi. Trzeba poprawić jakość życia Palestyńczyków."

28 maja 2016 r. palestyńscy terroryści wystrzelili w nocy 3 rakiety, które spadły w obszarze Strefy Gazy.

28 maja 2016 r. palestyński przewodniczący Mahmoud Abbas na spotkaniu ministrów spraw zagranicznych Ligii Arabskiej w Kairze (Egipt) powiedział: "Celem inicjatywy francuskiej powinno być wdrożenie wizji dwóch państw na podstawie granic z 1967 r., ze stolicą państwa palestyńskiego we Wschodniej Jerozolimie. Jeśli Izrael będzie pragnął pokoju, to oba państwa będą mogły żyć obok siebie bezpiecznie, stabilnie i w pokoju. Wcześniej już uznaliśmy państwo Izrael, ale nie zaakceptujemy żądania uznania państwa żydowskiego. Żądamy państwa palestyńskiego na terytoriach palestyńskich, i nie pozwolimy na izraelską obecność wewnątrz terytoriów palestyńskich. Kiedy trzeba będzie wyznaczyć granice, będziemy gotowi zaakceptować niewielkie wymiany terytoriów." Abbas powiedział także, że chciałby aby siły wojskowe NATO zastąpiły Siły Obronne Izraela w Judei i Samarii, jako część długoterminowego porozumienia pokojowego. Po szczycie wydano oficjalny komunikat informujący, że Liga Arabska przyjmuje francuską inicjatywę jako sposób rozwiązania konfliktu palestyńsko-izraelskiego.

29 maja 2016 r. rzecznik policji poinformował o zakończeniu dochodzenia w sprawie nieprawidłowości wydatków oficjalnych i prywatnych w rezydencji premiera Benjamina Netanjahu. "Dochodzenie rozpoczęło się w lutym 2016 r. za zgodą prokuratora generalnego i pełnomocnika państwa. Skupiało się na kilku tematach, z których powstało podejrzenie dokonania oszustwa i naruszenia zaufania. Po zakończeniu dochodzenia wszystkie rzekome dowody, wnioski i spostrzeżenia, które zostały zebrane, przekazano do urzędu prokuratora okręgu Jerozolimy, do rozpatrzenia i podjęcia decyzji." Może to oznaczać postawienie zarzutów przeciwko żonie premiera, Sary Netanjahu. Policja jednak nie wypowiada się w tej sprawie.
    29 maja 2016 r. ministerstwo zdrowia ostrzegło, że w ciągu ostatnich dwóch miesięcy odnotowano w Izraelu cztery przypadki wirusa zachodniego nilu (w 2015 r. odnotowano 149 takie przypadki). Zalecono lokalnym władzom podjęcie działań prewencyjnych przeciwko ogniskom wylęgu komarów, ponieważ wirus jest przenoszony głównie przez te owady. "Wirus zachodniego nilu (WNV) jest najczęściej przenoszony przez komary. Stosując środki odstraszające owady i odzież ochronną można zmniejszyć ryzyko zakażenia WNV. Nie ma lekarstwa lub szczepionki, aby zapobiec zakażeniu WNV. Na szczęście, większość osób zakażonych WNV nie będzie miało żadnych objawów. U około 1 na 5 osób zakażonych pojawia się gorączka z innymi objawami. U mniej niż 1% osób zakażonych choroba przebiega ciężko, czasami jako choroba neurologiczna i śmierć."

29 maja 2016 r. izraelscy komandosi aresztowali nad ranem 6 palestyńskich terrorystów Hamasu w Betlejem, w Judei. Rozbita grupa terrorystyczna odpowiadała za zamach bombowy w Jerozolimie z 18 kwietnia b.r., i planowała kolejne ataki.

29 maja 2016 r. Izrael wysłał pomoc humanitarną na dotkniętą powodziami Sri Lance. W ramach pomocy wysłano pompy wody, filtry do wody, 50 tys. tabletek do oczyszczania wody, zestawy oświetleniowe z panelami słonecznymi oraz latarki LED. Wartość pomocy wynosi 20 tys. USD.
    29 maja 2016 r. Rosja wyraziła zgodę na zwrócenie do Izraela izraelskiego czołgu, który został zdobyty przez Syryjczyków podczas wojny w Libanie w 1982 r. W trakcie tej wojny batalion czołgów został otoczony przez Syryjczyków w mieście Sułtan Jacoub. W bitwie stracono 8 czołgów i 20 zabitych żołnierzy. Jeden z czołgów zdobytych przez Syryjczyków został przewieziony do Związku Radzieckiego, który był sojusznikiem Syrii. Od tamtego czasu pozostawał w muzeum wojsk pancernych w Moskwie. Nadal nieznane są losy trzech izraelskich żołnierzy, którzy zaginęli podczas tej bitwy.

30 maja 2016 r. rano rząd oficjalnie zatwierdził nominację Avigdora Libermana na ministra obrony. Tym samym partia Israel Bejtemu weszła do koalicji rządowej. Ponadto Sofa Lendver została ministrem aborpcji imigracji, a Tzahi Hanegbim został ministrem bez teki.
    30 maja 2016 r. właściciele złoża gazu ziemnego Lewiatan położonego na Morzu Śródziemnym, podpisali umowę o dostawie gazu do prywatnej elektrowni gazowej w mieście Beer Tuvia w centralnym Izraelu. Umowa będzie obowiązywać przez 18 lat. Szacuje się, że pełna eksploatacja złoża Lewiatan rozpocznie się w 2019 r.
    30 maja 2016 r. palestyński terrorysta wieczorem zranił nożem izraelskiego żołnierza w Tel Awiwie. Policjanci zatrzymali go po pościgu. Napastnik miał 17-lat.

 

--------------------------------------------------

Materiały opracowywane na podstawie serwisów informacyjnych: PAP, AP, Haaretz, Jerusalem Post, Arutz Sheva.

--------------------------------------------------
Na poczatek

    Izrael Kultura Historia Turystyka Pomoc duchowa Żydzi w Polsce Czasy i Fakty

Copyright ©2006-2016 by Gedeon