AKTUALNOŚCI  Z  IZRAELA  -  HISTORIA
    -  styczeń-marzec 2017 r.

Premier Benjamin Netanyahu - jego biografia
13 stycznia 2017 r. od samego rano w całym kraju panowało ochłodzenie z lokalnymi opadami deszczu. W Tel Awiwie temperatura spadła do 10 stopni Celsjusza, w Jerozolimie do 6, w Hajfie do 10, w Beer Szewie do 5 stopni.

13 stycznia 2017 r. arabskie media napisały, że izraelskie siły powietrzne zbombardowały w nocy wojskowe lotnisko Mazzeh przy Damaszku w Syrii. W rejonie bazy zobserwowano kilka dużych eksplozji.

14 stycznia 2017 r. - Szabat.

15 stycznia 2017 r. koordynator działalności rządu na terytoriach gen. Joav Mordechai podpisał z władzami Autonomii Palestyńskiej umowę o wznowieniu współpracy w zakresie wodnym. Wspólny Komitet Wody powstał w 1995 r. w wyniku Porozumień z Oslo. Jego celem jest zarządzanie infrastrukturą wodno-kanalizacyjną w Judei i Samarii. W 2010 r. Palestyńczycy zawiesili jednak współpracę. Wznowienie działalności komitetu umożliwi rozpoczęcie prac w celu rozbudowy i modernizacji infrastruktury wodnej. "W ciągu ostatniego półtora roku podpisaliśmy cztery umowy: prądu, wody, usług pocztowych i sieci komórkowej 3G. Wszystkie one mają na celu poprawienie standardów życia wszystkich mieszkańców okolicy."
    15 stycznia 2017 r. były dyrektor Mosadu, Szabtai Szawit opowiedział się za koncepcją odcięcia od Judei i Samarii, gdzie mogło by powstać państwo palestyńskie. Szawit skrytykował przy tym prawicę i Naftali Benneta. "Cały kraj jest przetrzymywany jako zakładnik przez mesjańską prawicę. Grupa ekstremistów popycha Izrael w kierunku samobójstwa i rzeczywistości pełnej krwi, cierpień i ataków terrorystycznych. Lewica musi sięgnąć do milczącej większości społeczeństwa. Wierzę, że większość Izraelczyków poprze rozwiązanie w postaci dwóch państw, a nie chciałbym zobaczyć państwa Izrael z arabską większością." Szawit ostrzegł, że każdy akt aneksji w Judei i Samarii będzie zagrażać przyszłości Izraela.

15 stycznia 2017 r. palestyńscy terroryści ostrzelali rano izraelskich pracowników wykonujących prace przy ogrodzeniu granicznym w południowej części Strefy Gazy. Nikt nie został ranny. W odpowiedzi izraelskie czołgi zniszczyły pobliski punkt obserwacyjny Hamasu.

15 stycznia 2017 r. w Paryżu odbyła się międzynarodowa konferencja poświęcona procesowi pokojowemu na Bliskim Wschodzie. W konferencji wzięli udział przedstawiciele 72 państw. Oświadczenie podsumowujące konferencję wzywa Izrael i Palestyńczyków do przyjęcia rozwiązania dwu-państwowego na podstawie granic sprzed 1967 r. Przyjęto także najnowszą rezolucję Rady Bezpieczeństwa ONZ, która uznała osiedla żydowskie w Judei i Samarii za nielegalne. Postanowiono, że kolejne spotkanie odbędzie się pod koniec 2017 r.
    15 stycznia 2017 r. emir Kataru, szejk Hamad bin Tamim Al-Thani przekazał do Strefy Gazy 12 mln USD w celu uregulowania zaległości w płatnościach za energię elektryczną. Katar zobowiązał się także, że będzie przekazywał 4 mln USD miesięcznie przez okres trzech miesięcy, aby rozwiązać kryzys energetyczny w strefie.

16 stycznia 2017 r. minister edukacji Naftali Bennett powiedział: "Stoimy na rozdrożu, albo suwerenność, albo Palestyna. Albo w strefie C uzyskamy suwerenność, albo w granicach z 1967 r. powstanie państwo palestyńskie. W związku z tym, musimy jasno powiedzieć: państwo palestyńskie nie ma swojej siedziby w Judei i Samarii. Nie będziemy tworzyć państwa terrorystycznego, i ja wyraźnie informuję, że jest to stanowisko rządu. Nie, dla Palestyny. Tak, dla suwerenności. Zaprezentowaliśmy społeczeństwu program polityczny, i nie widziałem żadnej alternatywy na lewicy lub centrum. Pytam moich przyjaciół na lewicy: co oferujecie innego niż ciągłe mówienie nie, nie, nie. Powiedzcie mi, do czego próbuje przekonać nas kosztowna kampania reklamowa lewicy. Ale izraelskie społeczeństwo rozumie, że palestyńskie państwo zaleje nas uchodźcami. Trzeba zrozumieć, że nie jesteśmy w stanie tego udźwignąć. Dlatego będziemy postępować naprzód w celu uzyskania suwerenności Ma'ale Adumim, a potem nadal będziemy iść do przodu. Mamy dużo pracy i potrzebujemy stabilnego rządu, koncentrującego się na misji bezpieczeństwa, edukacji i gospodarki." W ostatnich miesiącach partia polityczna Żydowski Dom, której liderem jest Naftali Bennet zyskuje coraz większe poparcie.

16 stycznia 2017 r. izraelscy żołnierze podczas nocnej operacji odkryli regionalne centrum dowodzenia Hamasu w Samarii. Znajdowało się ono w dzielnicy Ramallah. Aresztowano 13 Palestyńczyków, oraz skonfiskowano dużą ilość pieniędzy i materiały propagandowe Hamasu. Wykryta komórka posiadała własną centralę oraz osiem poziomów członków w siatce pod sobą. "Odkrycie infrastruktury Hamasu, ujawnia kontynuację strategicznych intencji tej terrorystycznej organizacji w celu stworzenia bazy w tej okolicy, aby osłabić władze Autonomii Palestyńskiej; wszystko w połączeniu z próbami dokonania poważnych ataków terrorystycznych. Szin Bet i Siły Obronne Izraela nadal będą z determinacją działać, aby zniszczyć tę infrastrukturę i uniemożliwić przeprowadzanie ataków."
    16 stycznia 2017 r. Palestyńczycy wzniecili po południem zamieszki przy wiosce Tikua, w rejonie bloku żydowskich osiedli Gusz Etzion w Judei. Obrzucono kamieniami izraeslkich żołnierzy, którzy odpowiedzieli środkami do rozpraszania tłumu. W starciach zginął 1 Palestyńczyk.

16 stycznia 2017 r. ministrowie spraw zagranicznych Unii Europejskiej sprzeciwili się planowi przeniesienia amerykańskiej ambasady w Izraelu do Jerozolimy. "Dla nas wszystkich bardzo ważne jest, aby powstrzymać się od jednostronnych działań, zwłaszcza tych, które mogą mieć poważne konsekwencje dla większości opinii publicznej w wielu częściach świata."

 

--------------------------------------------------

Materiały opracowywane na podstawie serwisów informacyjnych: PAP, AP, Haaretz, Jerusalem Post, Arutz Sheva.

--------------------------------------------------
Na poczatek

    Izrael Kultura Historia Turystyka Pomoc duchowa Żydzi w Polsce Czasy i Fakty

Copyright ©2006-2017 by Gedeon