AKTUALNOŚCI  Z  IZRAELA  -  HISTORIA
   -  styczeń-marzec 2019 r.

Premier Benjamin Netanyahu - jego biografia
18 marca 2019 r. rano zmarł rabin Ahiad Ettinger ranny w dniu wczorajszym w ataku terrorystycznym przy mieście Ariel w Samarii. Miał 47 lat i mieszkał w osiedlu żydowskim Eli w Samarii. Pozostawił żonę i dwanaścioro dzieci w wieku od 1 do 20 lat.
    18 marca 2019 r. władze wodne poinformowały, że dzięki opadom deszcza w ciągu tylko ostatniego dnia poziom wody w jeziorze Kinneret wzrósł o 6,5 cm, i wynosi obecnie 212,35 metra p.p.m.
    18 marca 2019 r. minister finansów Mosze Kahlon zainicjował projekt infrastrukturalny, który ma być odpowiedzią na ostatni atak terrorystyczny przeprowadzony przy mieście Ariel w Samarii. Projekt przewiduje wybudowanie 840 nowych budynków mieszkalnych w południowej części miasta Ariel. Projekt został zatwierdzony dwa lata temu i obecnie prace zostaną przyśpieszone jako odpowiedź dla terrorystów.
     18 marca 2019 r. wieczorem odbył się ostatni odlot z lotniska w Ejlacie. Lotnisko zostanie zamknięte z powodu rozpoczęcia normalnej działalności nowego międzynarodowego portu lotniczego Ramon.

18 marca 2019 r. izraelskie siły bezpieczeństwa kontynuowały działania zmierzające do schwytania sprawcy wczorajszego ataku terrorystycznego przy mieście Ariel w Samarii. Duże siły działały w mieście Kalkilia w zachodniej części Samarii. Równocześnie agencja bezpieczeństwa wewnętrznego Szin Bet prowadzi szerokie działania operacyjne i wywiadowcze w celu zlokalizowania i zatrzymania napastnika. Terrorysta został zidentyfikowany jako 20-letni Omar Abu Lila. Przeszukano jego rodzinny dom i przesłuchano członków rodziny. Aresztowano także 2 Palestyńczyków, którzy dopomogli napastnikowi dostać się w rejon miasta Ariel.

19 marca 2019 r. Węgry otworzyły nowe biuro handlowe w Jerozolimie, wypełniając zobowiązanie premiera Viktora Orbana złożone podczas wizyty w Izraelu. Premier Benjamin Netanjahu spotkał się przy tej okazji z węgierskim ministrem spraw zagranicznych Peterem Szijjarto. Netanjahu powiedział: "To pierwsza europejska misja dyplomatyczna, która otworzyła się w Jerozolimie od wielu dziesięcioleci. Jest to ważne dla handlu, dla dyplomacji, i Węgry przewodzą teraz ruchowi mającemu na celu zmienienie postawę Europy wobec Jerozolimy." Biuro w Jerozolimie ma być oddziałem węgierskiej ambasady w Tel Awiwie.
    19 marca 2019 r. szef Sztabu Generalnego gen. Aviv Kochavi spotkał się z amerykańskim przewodniczącym szefów sztabów gen. Josephem F. Danfordem. Omówiono szereg kwestii operacyjnych, a Danford podkreślił zaangażowanie Stanów Zjednoczonych we wzmocnienie relacji pomiędzy siłami zbrojnymi obu krajów. Poinformowano także o zakończonym sukcesem teście systemu obrony przeciwrakietowej Magic Wand, który jest także nazywany David's Sling. Testy przeprowadzono na południu kraju we współpracy z Amerykanami, sprawdzając wiele scenariuszy przyszłych zagrożeń, z którymi system może się zmierzyć podczas konfrontacji. Netanjahu powiedział: "Z zadowoleniem przyjmuję udane testy Magic Wand, które są uzupełnieniem niedawno zakończonego udanego testu Arrow 3. Izrael nadal jest światowym pionierem w tworzeniu systemów obrony przeciwrakietowej. Wyrażamy szczególne uznanie dla naszego sojusznika i naszego partnera Stanów Zjednoczonych w promowaniu tego ważnego projektu bezpieczeństwa." System obrony rakietowej Magic Wand jest centralnym elementem wielopoziomowego systemu obrony, który opiera się na czterech operacyjnych warstwach obrony rakietowej: Iron Dome, Magic Wand, Arrow 2 i Arrow 3.

19 marca 2019 r. w nocy izraelskie siły bezpieczeństwa przeszukał arabską wioskę Az-Zawija w środkowej części Samarii. W całym rejonie trwają poszukiwania sprawcy ataku terrorystycznego przy mieście Ariel. W rejonie Nablusu przejęto pistolet maszynowy i 2 pistolety z amunicją. Ogółem aresztowano 15 osób.
    19 marca 2019 r. w nocy Palestyńczycy wznowili demonstracje wzdłuż ogrodzenia granicznego w Strefie Gazy. Hamas poinformował, że jest to odpowiedź na opieszałość Izraela w realizacji postanowień porozumienia o rozejmie.
    19 marca 2019 r. Komitet Wykonawczy OWP stanowczo potępił brutalne tłumienie społecznych protestów w Strefie Gazy przez milicje Hamasu. Demonstracje odbywały się pod hasłem "Chcemy żyć!" i zaowocowały dziesiątkami pobitych osób. Wiele ofiar ma połamane kończyny. Milicje Hamasu włamywały się także nocami do domów podejrzanych, aresztując setki osób, w tym dziennikarzy. OWP oskarżyło Hamas o bezprawne nakładanie podatków na mieszkańców Strefy Gazy, co w rezultacie pogorszyło ciężką sytuację społeczno-gospodarczą strefy. Członek Palestyńskiej Rady Narodowej Mahmoud al-Zak wezwał Hamas do zrzeczenia się kontroli nad Strefą Gazy. "Jedynym rozwiązaniem obecnej sytuacji w Gazie jest zrzeczenie się przez Hamas władzy i umożliwienie rządowi palestyńskiemu sprawowania władzy w Strefie Gazy."
    19 marca 2019 r. w ciągu dnia Palestyńczycy kontynuowali demonstracje wzdłuż ogrodzenia granicznego w Strefie Gazy. Wypuszczano także balony z podwieszonymi urządzeniami wybuchowymi i bombami zapalającymi. Po południem izraelskie samoloty ostrzelały dwie grupy Palestyńczyków wypuszczających takie balony.

    19 marca 2019 r. Siły Obronne Izraela ogłosiły, że od dzisiejszego wieczoru zostanie wprowadzone całkowite zamknięcie palestyńskich terytoriów w Samarii, Judei i Strefie Gazy. Będzie ono obowiązywać przez cały czas świąt Purim do sobotniego wieczoru. Jedynym wyjątkiem będą sytuacje medyczne i humanitarne. Decyzję podjęto ze względów bezpieczeństwa, w świetle ostatniego śmiertelnego ataku terrorystycznego i trwających starć na granicy ze Strefą Gazy.

19 marca 2019 r. greckie media poinformowały, że Izrael, Grecja i Cypr osiągnęły porozumienie w sprawie budowy wspólnie zarządzanego morskiego systemu radarowego. System morskiego radaru Long Horizon, zostanie zbudowany we wschodniej części Cypru, a jego koszt szacuje się na 8 mln dolarów. Pozwoli on monitorować wschodnią część basenu Morza Śródziemnego.
    19 marca 2019 r. nieznani sprawcy wymalowali antysemickie hasła na 30 nagrobkach na cmentarzu żydowskim w Fall River, w stanie Massachusetts (USA).

20 marca 2019 r. premier Benjamin Netanjahu spotkał się wieczorem z sekretarzem stanu USA Mike Pompeo. Netanjahu podziękował afministracji Donalda Trumpa za przeniesienie ambasady Stanów Zjednoczonych do Jerozolimy i zwrócił uwagę na zagrożenie ze strony Iranu. Pompeo podkreślił, że Izrael zajmuje szczególne miejsce dla Stanów Zjednoczonych.

20 marca 2019 r. w nocy izraelscy komandosi wkroczyli do arabskiej wioski Abwein w zachodniej części Samarii, i otoczyli dom w którym ukrywał się poszukiwany terrorysta, odpowiedzialny za atak obok miasta Ariel. Podczas próby aresztowania, poszukiwany Omar Abu-Liden otworzył ogień i zginął w wymianie ognia.
    20 marca 2019 r. w nocy palestyńscy terroryści wrzucili improwizowane ładunki wybuchowe na teren grobowca Józefa na przedmieściach Nablusu w Samarii. Nikt nie został ranny, a izraelscy żołnierze otworzyli ogień do napastników. Inżynieryjne pojazd wojskowy uderzył w samochód, którym usiłowali uciec napastnicy, zabijając 2 terrorystów.

 

--------------------------------------------------

Materiały opracowywane na podstawie serwisów informacyjnych: PAP, AP, Haaretz, Jerusalem Post, Arutz Sheva.

--------------------------------------------------
Na poczatek

    Izrael Kultura Historia Turystyka Pomoc duchowa Żydzi w Polsce Czasy i Fakty

Copyright ©2006-2019 by Gedeon