AKTUALNOŚCI  Z  IZRAELA  -  HISTORIA
      -  styczeń-marzec 2015 r.

Premier Benjamin Netanyahu - jego biografia
 

 

24 marca 2015 r. minister spraw strategicznych Juval Steinitz odrzucił twierdzenia amerykańskiego dziennika The Wall Street Journal, który napisał, że Izrael szpiegował Stany Zjednoczone starając się uzyskać informacje dotyczące negocjacji prowadzonych z Iranem. "Te oskarżenia są bezpodstawne, i my je odrzucamy. Izrael nie szpiegował swoich sojuszników, a zwłaszcza nie Stany Zjednoczone. Celem niniejszego artykułu było zaszkodzić doskonałej współpracy jaką mamy ze Stanami Zjednoczonymi, i to pomimo sporów dotyczących kwestii irańskiej." Minister spraw zagranicznych Avigdor Liberman również zaprzeczył raportowi, nazywając go "nieprawdziwym i nieścisłym. Oczywiście, mamy dobry wywiad, ale nie angażujemy się w szpiegowanie Stanów Zjednoczonych."
    24 marca 2015 r. rano na lotnisku im. Dawida Ben Guriona w Tel Awiwie wylądował samolot przywożący grupę 110 nowych imigrantów żydowskich z Ukrainy.

24 marca 2015 r. Kongres Stanów Zjednoczonych powołał specjalny zespół zadaniowy do walki z antysemityzmem na świecie. "Jesteśmy świadkami niepokojącego wzrostu antysemityzmu na całym świecie. Zjawisko jest niebezpieczne i skomplikowane. W ciągu ostatnich kilku lat żydowskie szkoły, synagogi, a nawet domy i nieruchomości stały się celami przemocy antysemickiej. Ludność żydowska znalazła się w obliczu zwiększonego poziomu nienawiści, często ukrywanej pod płaszczykiem różnic politycznych lub innego alibi, ale w rzeczywistości jest to wyłącznie z powodu ich wiary. Obowiązkiem każdego, kto wierzy w podstawowe uniwersalne wartości wolności, jest potępić ten trend i współpracować, aby wykorzenić nienawiść, która leży u podstaw antysemityzmu."

25 marca 2015 r. prezydent Reuven Rivlin powiedział, że będzie dążył do utworzenia nowego rządu "tak szybko jak to tylko możliwe." Zadanie utworzenia nowego rządu otrzymał Benjamin Netanjahu.
    25 marca 2015 r. pomimo przedwyborczych zapewnień premier Benjamin Netanjahu wstrzymał budowę 1500 nowych domów w dzielnicy Har Homa we Wschodniej Jerozolimie. Odwołano dwa kluczowe spotkania planistyczne, które miały odbyć się w przyszłym tygodniu. Nieoficjalnie wiadomo, że decyzję podjęto pod naciskiem Stanów Zjednoczonych.

25 marca 2015 r. kilka tysięcy Palestyńczyków demonstrowało rano w Khan Yunis i Rafah na południu Strefy Gazy przeciwko wstrzymaniu dostaw energii elektrycznej z Egiptu.
    25 marca 2015 r. palestyński premier Rami Hamdallah za zgodą izraelskich władz odwiedził Strefę Gazy. Była to jego druga wizyta w Gazie. Rozmowy dotyczyły możliwości poprawy stosunków Autonomii Palestyńskiej z Hamasem. Hamdallah powiedział: "Jesteśmy tu dziś, aby wzmocnić pojednanie narodowe i wznowić dialog ze wszystkimi palestyńskimi frakcjami." Wysoki urzędnik palestyńskich władz oświadczył, że jeśli Izrael nie zwiększy dostaw energii elektrycznej do Strefy Gazy, to w całym regionie zapanuje chaos.

26 marca 2015 r. szef Sztabu Generalnego gen. Gadi Eisenkot polecił Siłom Obronnym Izraela skupienie swojej działalności na ćwiczeniach i przygotowaniach do kolejnej wojny. Równocześnie ogłoszono wprowadzenie zmiany w budżecie armii. Przez ostatnie 4 lata budżet armii był realizowany na podstawie krótkoterminowych planów, czasami trwających zaledwie kilka miesięcy. Obecnie przygotowywany jest nowy wieloletni plan pod kryptonimem "Gideon", który ma za zadanie sprostać regionalnym zagrożeniom i usprawnić wydatki za pomocą długoterminowych kontraktów. Dotychczas stosowane kontrakty krótkoterminowe są zdecydowanie bardziej kosztowne niż kontrakty kilkuletnie. Zagadnienie to odnosi się głównie do spraw zaopatrzenia i kwaterunku, w mniejszym stopniu broni i amunicji. Generał powiedział: "Pozyskiwanie danych wywiadowczych w dzisiejszej dobie technologii kosztuje dużo więcej niż w przeszłości. Bomby są inteligentne, a tym samym droższe. Opinia publiczna chce ochrony przed rakietami, zwłaszcza ze strony Hezbollahu, ale nie zawsze zdaje sobie sprawę z kosztów. Koszty pojedynczej rakiety David to około 1 miliona dolarów, a pocisk tego typu przechwytuje tylko jedną rakietę. Rozwój systemu Iron Dome był drogi, ale sprawdził się podczas operacji Obronny Brzeg. Przechwycenie 600 rakiet przeprowadzone przez baterie Iron Dome ocaliło nie tylko życie, ale także zaoszczędziło miliardy odszkodowań dla ofiar ataków rakietowych." Równocześnie polecono kontynuować realizację programu zwolnień grupowych, zgodnie z którymi wojsko już opuściło 2,5 tys. oficerów i podoficerów. W ciągu najbliższych dwóch lat kolejnych 2 tys. żołnierzy zawodowych opuści armię.

26 marca 2015 r. palestyńscy terroryści podłożyli rano bombę przy izraelskim posterunku wojskowym strzegącym Groty Patriarchów w Hebronie, w Judei. Izraelscy żołnierze zauważyli podejrzany przedmiot, a saperzy zneutralizowali bombę.

26 marca 2015 r. międzynarodowa organizacja Amnesty International opublikowała raport o przypadkach łamania praw człowieka podczas izraelskiej operacji Obronny Brzeg w Strefie Gazy. Raport rzetelnie opisuje ostrzał moździerzowy i rakietowy prowadzony ze Strefy Gazy, a także kilka przypadków śmierci izraelskich cywilów. Opisuje także śmierć 13 Palestyńczyków w obozie dla uchodźców al-Szati, na który spadł pocisk rakietowy Hamasu. Przedstawione dane opisują wystrzelenie tysięcy rakiet i pocisków moździerzowych na obszary cywilne w Izraelu. "Masowe ataki, które zabijają lub ranią cywilów stanowią poważne naruszenie międzynarodowego prawa humanitarnego i stanowią zbrodnię wojenną. Palestyńskie grupy zbrojne muszą zakończyć wszystkie bezpośrednie ataki na ludność cywilną." Raport opisuje także przypadki przechowywania przez Palestyńczyków rakiet, broni i amunicji w szkołach ONZ, co wraz z wystrzeliwaniem rakiet z obszarów cywilnych stanowiło naruszenie prawa międzynarodowego. Palestyńskie grupy szczególnie lekceważąco podchodziły do życia cywilów. "Niszczycielski wpływ izraelskich ataków na palestyńską ludność cywilną podczas konfliktu jest niezaprzeczalny. Naruszenie prawa przez jedną ze stron w konflikcie nigdy nie może uzasadniać naruszenia prawa przez ich przeciwników."
    26 marca 2015 r. wysłannik ONZ na Bliski Wschód, Robert Serry, wezwał Radę Bezpieczeństwa ONZ do wzięcia większej odpowiedzialności za rozwiązanie konfliktu izraelsko-palestyńskiego. Dodał, że społeczność międzynarodowa powinna określić ramy przyszłych negocjacji, co "może być jedynym sposobem na zachowanie celu rozwiązania dwóch państw."

 

--------------------------------------------------

Materiały opracowywane na podstawie serwisów informacyjnych: PAP, AP, Haaretz, Jerusalem Post, Arutz Sheva.

--------------------------------------------------
Na poczatek

    Izrael Kultura Historia Turystyka Pomoc duchowa Żydzi w Polsce Czasy i Fakty

Copyright ©2006-2015 by Gedeon