AKTUALNOŚCI  Z  IZRAELA  -  HISTORIA
      -  wrzesień-grudzień 2014 r.

Premier Benjamin Netanyahu - jego biografia
 

 

20 października 2014 r. Palestyńczycy obrzucili w nocy kamieniami żydowski autobus w rejonie Góry Skopus we Wschodniej Jerozolimy. Autobus został uszkodzony, a jeden pasażer raniony odłamkami szyby.
    20 października 2014 r. służby wodne poinformowały, że ostatnie deszcze spowodowały wzrost o 0,5 cm poziomu wody w jeziorze Kinnaret. Jest to pierwszy wzrost od pięciu miesięcy. Obecnie poziom wody wynosi 212,79 metra poniżej poziomu morza. Każdy centymetr poziomu jeziora oznacza 1,7 mln metrów sześciennych wody. Maksymalny poziom jeziora wynosi 208,8 metra p.p.m., kiedy to otwiera się spusty przy kibucu Degania, aby zapobiedz powodzi. Kinnaret dostarcza prawie jedną czwartą część wody potrzebnej Izraelowi. Coraz ważniejszą rolę odgrywają zakłady odsalania wody morskiej - największe to Aszkelon, Palmachim, Hadera i Sorek (dostarczają w sumie 500 mln metrów sześciennych wody rocznie). Piąty zakład w Aszdod będzie ukończony w połowie przyszłego roku (będzie dostarczać 100 mln metrów sześciennych wody rocznie). Pozostałych 30 mniejszych zakładów odsalania dostarcza 50 mln metrów sześciennych wody rocznie.

20 października 2014 r. palestyński minister spraw zagranicznych Rijad al-Maliki powiedział, że do końca tego roku Izrael poniesie klęskę dyplomatyczną w Radzie Bezpieczeństwa ONZ.
    20 października 2014 r. dowódca wojskowy Hamasu, Abu-Kahled powiedział, że rozpoczęto odbudowę sieci tuneli podziemnych służących do infiltracji na terytorium Izraela. Przyznał on, że naprawy tuneli rozpoczęto już "podczas jednego z humanitarnych zawieszeń broni osiągniętych podczas wojny."

20 października 2014 r. minister obrony Mosze Jaalon spotkał się w Nowym Jorku z amerykańską ambasador w ONZ, Samanthą Power. Jaalon powiedział: "Jesteśmy bardzo wdzięczni za działania Stanów Zjednoczonych w imieniu państwa Izrael w ONZ, zwłaszcza w obliczu licznych prób skrzywdzenia nas. Stany Zjednoczone są strategicznym partnerem Izraela i największym sojusznikiem, a my w ministerstwie obrony bardzo cieszymy się z tego. Stosunki ze Stanami Zjednoczonymi znajdują się w bloku bezpieczeństwa narodowego Izraela. Jest to prawdziwy skarb dla nas i nie możemy sobie pozwolić, by cokolwiek przyćmiło te więzi." Oboje politycy omówili sprawy strategiczne dla obu państw.
    20 października 2014 r. minister obrony Mosze Jaalon spotkał się w Nowym Jorku z sekretarzem generalnym ONZ Ban Ki-moonem, któremu powiedział, że jeśli Hamas odbuduje tunele terrorystyczne, wówczas Izrael wstrzyma odbudowę Gazy. "Chcemy, aby ludzie w Gazie mieli godne życie w dobrobycie, aby odbudowali swoje domy i powrócili do normalnego życia. Ale jesteśmy bardzo zaniepokojeni. Wczoraj funkcjonariusz Hamasu powiedział, że zamiast odbudowywać domy dla mieszkańców Gazy, oni planują wyremontować tunele. Jeśli jest to prawda, nie możemy pozwolić, aby do Gazy wprowadzać materiały budowlane. Nie możemy zgodzić się także, aby Hamas ponownie uzbroił się. Jesteśmy zainteresowani, aby ludzie z Gazy poprawili swoją sytuację finansową i swoje życie, ale musi być to jasne, że pieniądze i sprzęt nie idą dla terrorystów. Dlatego uważnie obserwujemy rozwój sytuacji."

21 października 2014 r. Palestyńczycy obrzucili w nocy bombami zapalającymi żydowski dom w dzielnicy Silwan we Wschodniej Jerozolimie. Noc wcześniej do tego domu wprowadziło się 9 rodzin żydowskich. Przybyła na miejsce policja rozproszyła Arabów. Obecnie w dzielnicy Silwan mieszka około 500 żydowskich osadników, nieustannie chronionych przez uzbrojonych strażników i policję.
    21 października 2014 r. syryjski pocisk moździerzowy spadł rano po izraelskiej stronie Wzgórz Golan. Do incydentu doszło w pobliżu miasta Quneitra. Eksperci uznali, że był to przypadkowo wystrzelony pocisk podczas gwałtownych walk toczonych między syryjską armią a rebeliantami przy izraelskiej granicy.

21 października 2014 r. szef palestyńskich negocjatorów Saeb Erekat powiedział, że Palestyńczycy będą dążyć o uznanie państwa palestyńskiego przez kolejne państwa, oraz będą ubiegać się o członkostwo w międzynarodowych konwencjach i organizacjach. Erekat podkreślił, że izraelska operacja w Strefie Gazy była próbą zniszczenia koncepcji rozwiązania konfliktu na zasadzie utworzenia dwóch państw. "Nie mamy nic do stracenia."

21 października 2014 r. jordański król Abdullah II podczas spotkania z parlamentarzystami powiedział, że "istnieje islamski ekstremizm, ale jest także syjonistyczny ekstremizm. Izraelczycy usiłują co pięć minut zabić nasze dzieci w Strefie Gazy i Jerozolimie."
    21 października 2014 r. minister obrony Mosze Jaalon spotkał się w Nowym Jorku z sekretarzem generalnym ONZ, Ban Ki-moonem. Jaalon powiedział, że Palestyńczycy nigdy nie byli zainteresowani rozwiązaniem dwupaństwowym. "Ich celem nie jest stworzenie państwa palestyńskiego w granicach z 1967 roku, ale zniszczenie państwa żydowskiego. Jest to powód, dla którego nigdy nie użyli terminu dwóch państw dla dwóch narodów. Oni nie chcą uznać istnienia państwa żydowskiego." Ban Ki-moon wezwał izraelskich i palestyńskich przywódców do powstrzymania się przed jednostronnymi inicjatywami, i podjęcia decyzji trudnych kompromisach koniecznych do osiągnięcia rozwiązania konfliktu na drodze powstania dwóch państw.
    21 października 2014 r. zastępca przewodniczącego izraelskiej delegacji w ONZ, Dawid Roth skrytykował europejskie rządy za uznanie Palestyny jako państwa oraz palestyńskiej rezolucji w Radzie Bezpieczeństwa ONZ. "Palestyńskie jednostronne kroki na arenie międzynarodowej oddalają nas dalej i dalej od pokoju. Droga do pokoju prowadzi przez dwustronne negocjacje, a nie bypassy."
    21 października 2014 r. minister obrony Mosze Jaalon spotkał się w Waszyngtonie z sekretarzem obrony USA, Chuckiem Hagel. Jaalon powiedział: "Irański problem rzeczywiście nas niepokoi. Martwi nas pytanie, czy dojdzie do zawarcia umowy i jaka ona będzie? Mówię, że tu za zamkniętymi drzwiami wyrażamy nasze obawy. Powiedzieliśmy już wszystko na ten temat, że lepiej nie zawierać żadnego porozumienia, niż zawierać złe porozumienie. Pytam się: nad czym oni teraz dyskutują? Oni mówią o tym, jak wiele wirówek pozostanie, a dlaczego wogóle wirówki posiadają? Czy oni mówią o innych elementach irańskiego wojskowego projektu jądrowego, takich jak rakiety przystosowane do głowic jądrowych?" Omawiając problematykę wojny z organizacją terrorystyczną ISIS i Państwem Islamskim, Jaalon powiedział: "Turcja prowadzi cyniczną grę. Hamas jest wspierany przez Turcję i Katar, i posiada dwie siedziby dowództwa wojskowego - w Stambule i Strefie Gazy. Hamas przeniósł swoją siedzibę wojskową z Damaszku do Stambułu, gdzie jest reprezentowany przez Saleh al-Arouri, który przeprowadzał ataki terrorystyczne przeciwko Izraelowi i próbował podburzać do zamachu na Mahmouda Abbasa w Judei i Samarii."

22 października 2014 r. Palestyńczycy obrzucili w nocy kamieniami żydowski autobus w Wadi Joz we Wschodniej Jerozolimie. Autobus został uszkodzony. W dzielnicy Shufat w nocy obrzucono kamieniami izraelskich policjantów, którzy odpowiedzieli gazem łzawiącym do rozproszenia demonstrantów. Rano uszkodzony został kolejny autobus we Wschodniej Jerozolimie.

22 października 2014 r. izraelski koncern zbrojeniowy Elbit Systems ogłosił, że zawarł z nieznanym państwem w azji kontrakt na modernizację awioniki samolotów myśliwskich Northop F-5. Wartość kontraktu wynosi 85 mln USD. Samoloty F-5 są używane między innymi przez Tajwan i Koreę Południową, ale także Arabię Saudyjską, Bahrajn, Jemen, Jordanię, Singapur i Tajlandię. Kraj z którym zawarto kontrakt jest objęty tajemnicą.

 

--------------------------------------------------

Materiały opracowywane na podstawie serwisów informacyjnych: PAP, AP, Haaretz, Jerusalem Post, Arutz Sheva.

--------------------------------------------------
Na poczatek

    Izrael Kultura Historia Turystyka Pomoc duchowa Żydzi w Polsce Czasy i Fakty

Copyright ©2006-2014 by Gedeon