AKTUALNOŚCI  Z  IZRAELA  -  HISTORIA
      -  kwiecień-czerwiec 2015 r.

Premier Benjamin Netanyahu - jego biografia
 

 

14 kwietnia 2015 r. minister obrony Mosze Jaalon skrytykował decyzję Rosji o sprzedaży Iranowi systemów broni rakietowej S-300, gdyż może przełożyć się to na wzrost terroryzmu w całym regionie. "Iran nadal dostarcza terrorystom coraz więcej broni, a teraz słyszymy o transakcji S-300. W rzeczywistości wznowienie zawieszonej rosyjskiej transakcji sprzed kilku lat, jest bezpośrednim wynikiem wstępnego porozumienia osiągniętego w Lozannie. To jest coś, o czym ostrzegaliśmy przed podpisaniem jakiejkolwiek umowy. Irańczycy nadal wspierają grupy terrorystyczne wokół nas. Oni wspierają Hezbollah na północy, wspierają walki w Syrii, i oczywiście są zaangażowani w Jemenie. Ta kwestia w ogóle nie była omawiana, i jest to jedna z największych dziur w tej umowie, w rzeczywistości pozostawiając te kwestie poza umową, która jest z pewnością bardzo niepokojąca i mam nadzieję, że w najbliższych miesiącach będzie czas na to, aby to naprawić. Iran w dalszym ciągu wykorzystuje terroryzm w regionie w walce z prozachodnimi reżimami, takimi jak w Jemenie. Poprzez wspieranie terrorystów obalił tam reżim pro-amerykański. Wspiera różne siły w Iraku [...] nadal dozbraja Hezbollah na północy, prowadząc nieustanny transfer broni z Iranu przez Syrię. W styczniu podjął próbę rozpoczęcia wojny na Wzgórzach Golan, która została udaremniona. Odzwierciedla to intencje Iranu. I oczywiście, dziesiątki milionów dolarów zostały przeniesione do Strefy Gazy, dla Hamasu i Islamskiego Dżihadu, aby pomóc im odbudować swoje zdolności rakietowe i uzbrojenie po operacji Obronny Brzeg. Dlatego ostrzegamy, że to porozumienie z Iranem jest złe - nie ma ono związku z terroryzmem, ale zawiera elementy tarczy rakietowej, które wzmocnią potencjał militarny Iranu i jego program nuklearny - dlatego jesteśmy przeciwni temu złemu porozumieniu."
    14 kwietnia 2015 r. premier Benjamin Netanjahu rozmawiał telefonicznie z rosyjskim prezydentem Władimirem Putinem, któremu wyraził niezadowolenie i zaniepokojenie z decyzji Rosji o sprzedaży do Iranu zaawansowanych systemów rakietowych S-300. Putin odpowiedział, że "ze względu na ich taktyczne i techniczne właściwości, S-300 ma znaczenie czysto obronne i nie stanowią one zagrożenia dla Izraela."

14 kwietnia 2015 r. izraelskie władze zezwoliły palestyńskiemu personelowi medycznemu na swobodne poruszanie się własnymi samochodami po terytorium Judei i Samarii. Jest to pierwsze takie zezwolenie od 15 lat, od czasu wybuchu w 2000 r. Intifady.

14 kwietnia 2015 r. palestyński przewodniczący Mahmoud Abbas spotkał się w Moskwie z rosyjskim prezydentem Władimirem Putinem. Rozmowy dotyczyły aktualnej sytuacji na Bliskim Wschodzie. Putin powiedział: "Sytuacja w regionie się skomplikowała. Minęło 10 lat od chwili wyboru pana na szefa Palestyny, w tym czasie bardzo wiele pan uczynił dla ustabilizowania sytuacji wewnątrz politycznej i gospodarczej. To były bardzo trudne lata."

15 kwietnia 2015 r. premier Benjamin Netanjahu w wystąpieniu telewizyjnym powiedział, że "wolny świat próbował uspokoić reżim nazistowski i kupić jego przychylność, ignorując ostrzeżenia. Dzisiaj świat też jest ślepy. Popełniły fatalny błąd przed II wojną światową i popełniają go teraz wobec Iranu."
    15 kwietnia 2015 r. wieczorem w Jad Vaszem rozpoczęły się oficjalne uroczystości z okazji Dnia pamięci Holokaustu. W uroczystościach uczestniczył prezydent Reuven Rivlin orqaz premier Benjamin Netanjahu.

15 kwietnia 2015 r. izraelscy komandosi przeprowadzili w nocy rajd do Nablusu, w Samarii. Aresztowano 29 członków komórki terrorystycznej Hamasu, która przygotowywała zamachy przeciwko Izraelowi.

16 kwietnia 2015 r. o godz. 10 przed południem w całym Izraelu rozległ się sygnał syren. Na 2 minuty zamarło całe życie. W ten sposób oddano cześć pamięci 6 mln ofiar Zagłady podczas II wojny światowej.
    16 kwietnia 2015 r. ulewne deszcze spowodowały lokalne podtopienia w Jerozolimie. Służby ratownicze musiały także interweniować w innych miejscach kraju, uwalniając kierowców podtopionych samochodów.

16 kwietnia 2015 r. rzecznik Hamasu, Mushir al-Masri powiedział, że jego organizacja będzie nadal przestrzegać zawieszenia broni, ale zachowuje prawo do reagowania na wszelkie siłowe naruszenia umowy ze strony izraelskiej. "Zawieszenie broni zostało zawarte na zasadzie umowy ze wszystkimi frakcjami palestyńskimi, również wznowienie działań wojennych odbędzie się po uzgodnieniu z frakcjami palestyńskimi. Jesteśmy zainteresowani utrzymaniem spokoju i zawieszenia broni, ale jeśli okupanci naruszą rozejm i będą szkodzić narodowi palestyńskiemu, będą w błędzie i złudzeniu, że pozostawimy ich w spokoju. Siły oporu bardzo dokładnie monitorują sytuację wzdłuż granic Strefy Gazy i samemu zadecydują o godzinie rozpoczęcia przyszłego konfliktu."
    16 kwietnia 2015 r. Palestyńczycy obrzucili wieczorem koktajlami Mołotowa żydowskie samochody w rejonie bloku osiedli Gusz Ecjon w Judei. Nikt nie został ranny.

16 kwietnia 2015 r. źródła dyplomatyczne poinformowały, że 16 z 25 państw członkowskich Unii Europejskiej popiera etykietowanie produktów izraelskich pochodzących z terytoriów Judei i Samarii, jako formę nacisku gospodarczego na Izrael, aby zmusić go do przyjęcia rozwiązania pokojowego na zasadzie dwóch państw. Propozycję popierają Wielka Brytania, Francja, Hiszpania, Włochy, Danię, Irlandię, Chorwację, Maltę, Holandię, Belgię, Szwecję, Portugalię, Słowenię, Luksemburg, Finlandię i Austrię. Listy nie podpisały Niemcy, Polska, Czechy, Węgry, Bułgaria, Grecja, Cypr i Rumunia.

 

--------------------------------------------------

Materiały opracowywane na podstawie serwisów informacyjnych: PAP, AP, Haaretz, Jerusalem Post, Arutz Sheva.

--------------------------------------------------
Na poczatek

    Izrael Kultura Historia Turystyka Pomoc duchowa Żydzi w Polsce Czasy i Fakty

Copyright ©2006-2015 by Gedeon