AKTUALNOŚCI  Z  IZRAELA  -  HISTORIA
      -  styczeń-marzec 2015 r.

Premier Benjamin Netanyahu - jego biografia
 

 

21 stycznia 2015 r. palestyński terrorysta zaatakował rano przy użyciu noża pasażerów w autobusie linii nr 40 w Tel Awiwie. Zranił 12 osób, w tym 3 są w stanie ciężkim. Następnie napastnik podjął próbę ucieczki, został jednak postrzelony przez policjantów i zatrzymany. Większość rannych ma rany kłute klatki piersiowej i szyi. Napastnikiem okazał się 23-letni Palestyńczyk z miasta Tulkarem.
    21 stycznia 2015 r. komendant naczelny policji, komisarz Jochanan Danino poinformował o podniesieniu poziomu alarmu antyterrorystycznego we wszystkich okręgach policyjnych na terenie całego kraju. "Departament Policji Izraela będzie działał ze zwiększoną obecnością w celu zapewnienia bezpieczeństwa obywateli Izraela."
    21 stycznia 2015 r. premier Beniamin Netanyahu powiedział, że "dzisiejszy atak nożownika w Tel Awiwie jest bezpośrednim wynikiem trującego podżegania Autonomii Palestyńskiej skierowanego przeciwko Żydom i ich państwu. Ten sam terror próbuje nas skrzywdzić w Paryżu, Brukseli, wszędzie. Hamas ucieszył się z tego aktu terroru. To są partnerzy Abbasa w rządzie jedności. To ten sam Hamas, który ogłosił, że będzie pozywać Izrael przed Międzynarodowy Trybunał Karny w Hadze."
    21 stycznia 2015 r. ambasada Stanów Zjednoczonych w Tel Awiwie wydała ostrzeżenie dla amerykańskich obywateli w Izraelu, aby ze względów bezpieczeństwa nie przebywali w pobliżu granicy z Libanem oraz na Wzgórzach Golan.

21 stycznia 2015 r. izraelski okręt patrolowy ostrzelał palestyńską łódź rybacką, która naruszyła granicę zamkniętego akwenu przy Strefie Gazy. Rannych zostało 2 Palestyńczyków.

21 stycznia 2015 r. Francja i Wielka Brytania potępiły dzisiejszy atak terrorystyczny w Tel Awiwie, zapewniając naród Izraela o solidarności i zaangażowaniu w walkę z terroryzmem.

22 stycznia 2015 r. Siły Obronne Izraela kontynuowały wzmacnianie swojej obecności w północnej części kraju, w pobliżu granicy z Syrią i Libanem. Na drogach prowadzących na północ nadal widziane są liczne konwoje pojazdów wojskowych oraz ciężarówki przewożące czołgi i inne pojazdy pancerne. Jest to typowa procedura alarmowa armii.

22 stycznia 2015 r. libańskie media poinformowały o obecności izraelskich samolotów i helikopterów w rejonie przygranicznych wiosek na południu Libanu. Samoloty odbywały loty na niskiej wysokości.
    22 stycznia 2015 r. Zgromadzenie Ogólne ONZ zebrało się na specjalnej sesji poświęconej globalnemu wzrostowi antysemityzmu. Sekretarz generalny ONZ Ban Ki-moon powiedział: "Skargi na działania Izraela nie mogą być wykorzystywane jako pretekst do atakowania Żydów. W tym samym duchu, krytyka działań Izraela nie powinna zezwalać na antysemityzm." Francuski minister Harlem Desir powiedział, że świat musi zdecydowanie reagować na akty antysemityzmu i przypomniał, że jego rząd podjął kroki w celu ochrony żydowskich miejsc. "Ci, którzy atakują Żydów we Francji, ponieważ są Żydami, atakują również Francję, jej wartości, Republikę i jej integralność."

23 stycznia 2015 r. minister obrony Mosze Jaalon wezwał mieszkańców północy do zachowania codziennej rutyny życia i w razie potrzeby postępowania zgodnie z instrukcjami Sił Obronnych Izraela. "Nie będziemy tolerować prób szkodzenia nam i będziemy zdecydowanie reagować na wszelkie takie próby. Będziemy działać z determinacją i odpowiedzialnością w celu zapewnienia bezpieczeństwa obywatelom Izraela." Jaalon ostrzegł także Syrię i Liban, by nie dopuściły do zaatakowania Izraela.

23 stycznia 2015 r. Palestyńczycy obrzucili popołudniem kamieniami żydowski samochód przy osiedlu Ofra w Samarii. Ranna została Izraelka i jej córka.

23 stycznia 2015 r. Państwo Islamskie rozpoczęło otwarcie publikować materiały przedstawiające politykę wobec Palestyny, dążąc do rozszerzenia swoich wpływów na Strefę Gazy i Zachodni Brzeg. Publikacja wzywa do świętej wojny w celu "wyzwolenia muzułmańskich ziem i walki z rządami tyranii i herezji." Podkreśla także, że "Żydzi i chrześcijanie nie będą już korzystać z obrony wśród muzułmanów."
    23 stycznia 2015 r. asystent sekretarza generalnego Hezbollahu, Naim Kassem, odnosząc się do izraelskiego nalotu na Wzgórzach Golan z zeszłego tygodnia, powiedział: "Według dostępnych nam informacji, atak Izraela przeciwko konwojowi był skierowany przeciwko Hezbollahowi. Będziemy kontynuować nasz Dżihad tam gdzie jest to konieczne. Izrael nie może wygrać na dłuższą metę."

25 stycznia 2015 r. Palestyńczycy podpalili w nocy żydowskie przedszkole w mieście Lod, w centralnej części kraju. Nikomu nic się nie stało, ale budynek przedszkola spłonął.
    25 stycznia 2015 r. rano mały ultralekki samolot rozbił się w pobliżu miasta Riszon LeSyjon. W wypadku zginęły 2 osoby. Samolot spłonął. Prawdopodobnie przyczyną katastrofy była gęsta mgła i błąd pilota.

 

--------------------------------------------------

Materiały opracowywane na podstawie serwisów informacyjnych: PAP, AP, Haaretz, Jerusalem Post, Arutz Sheva.

--------------------------------------------------
Na poczatek

    Izrael Kultura Historia Turystyka Pomoc duchowa Żydzi w Polsce Czasy i Fakty

Copyright ©2006-2015 by Gedeon