AKTUALNOŚCI  Z  IZRAELA  -  HISTORIA
      -  lipiec-wrzesień 2016 r.

Premier Benjamin Netanyahu - jego biografia
17 lipca 2016 r. palestyński terrorysta usiłował rano przeprowadzić zamach bombowy w tramwaju w Jerozolimie, został jednak powstrzymany i obezwładniony przez ochroniarza. Policjanci aresztowali zamachowca. W jego torbie znaleziono bombę.
    17 lipca 2016 r. Siły Obronne Izraela poinformowały, że trzykrotnie bezzałogowy dron naruszył izraelską przestrzeń powietrzną nad Wzgórzami Golan, po czym odleciał do Libanu. Był to dron należący do Hezbollahu. Próby zestrzelania drona nie powiodły się. Armia wyjaśnia okoliczności incydentu.
    17 lipca 2016 r. ekspert ds. Środkowego Wschodu dr Efraim Herrera powiedział, że próba zamachu stanu w Turcji nie była zaskoczeniem. "Erdogan jest połączony z Bractwem Muzułmańskim, które pragnie ponownie uczynić z Turcji państwo islamskie. Naturalnym więc jest, że zwolennicy ruchu Ataturk, którzy podążają za Mustafą Kemal Ataturkiem, który dążył do usunięcia islamu z tureckiej polityki, nie są z tego zadowoleni. Bractwo Muzułmańskie nie działa jednak tak jak ISIS. Ich celem jest doprowadzenie do islamskiej dominacji na świecie za pośrednictwem środków pozamilitarnych, głównie demograficznych. Dlatego widzimy duże populacje tureckie w Niemczech, Belgii i innych państwach, a jeśli Turcja wejdzie do Unii Europejskiej, będą oni mogli zupełnie swobodnie przenieść się do dowolnego miejsca w Europie. Podczas gdy dążenie do przeprowadzenia zmian w niektórych częściach tureckiego społeczeństwa nie są zaskakujące, to niektóre elementy przeprowadzonego zamachu stanu rzeczywiście były zaskakujące. Podczas zamachu generałowie nie odcięli dostępu do internetu. Erdogan mógł więc swobodnie i skutecznie komunikować się ze swoimi zwolennikami, wyprowadzając tłumy na ulice, aby w ten sposób zapobiec rewolucji. Oznacza to, że nie możemy jednoznacznie powiedzieć, czy tak naprawdę był to wojskowy przewrót, czy też inscenizacja Erdogana, aby w ten sposób mógł przeprowadzić eliminację opozycji. Jeśli chodzi o straszliwy atak terrorystyczny w Nicei, to bardzo ściśle odzwieciedla on ideologię ISIS. Islam nie podbił jeszcze zupełnie Francji. Ale ten rodzaj terroru pochodzi z ideologii Państwa Islamskiego i jest wyraźnie opisany w książce napisanej przez Abu Musaba a-Suri, ideologa ISIS. Jego celem jest sterroryzowanie populacji zachodnich państw poprzez ataki samotnych wilków, bez konieczności powiązań z ISIS. Wystarczy, że oni czytają instrukcje rozpowszechniane przez ISIS w internecie. Pamiętajcie, że terrorysta z Nicei był francuskim obywatelem."
    17 lipca 2016 r. dyrektor agencji bezpieczeństwa Szin Bet, Nadav Argaman skomentował aktualną sytuację bezpieczeństwa w kraju. Zwrócił on uwagę, że w ostatnim czasie zanotowano ponad 40 przypadków prób przeprowadzenia ataków terrorystycznych przez kobiety. Niemal we wszystkich tych przypadkach, kobiety były wysyłane, aby przywrócić swoim rodzinom honor. Były wysyłane na samobójcze ataki, aby odpokutować jakiś haniebny czyn i przywrócić rodzinom honor oraz pieniądze od władz Autonomii Palestyńskiej. Cechą charakterystyczną obecnej fali terroru jest jej ścisły związek z napięciem wokół Wzgórza Świątynnego. Jeśli napięcie na Wzgórzu Świątynnym będzie narastać, wówczas może wybuchnąć nowa fala terroru. Obecnie Hamas jest w Strefie Gazy w głębokim kryzysie strategicznym, i nie jest zainteresowany wybuchem wojny z Izraelem. Siłę Hamasu na Zachodnim Brzegu osłabiają skuteczne działania izraelskich sił, które ściśle współpracują z palestyńskimi siłami bezpieczeństwa. Sytuację mogą uspokoić nowe zezwolenia na pracę w Izraelu. Obecnie 120 tys. Palestyńczyków posiada zezwolenia na pracę w Izraelu, i stanowią oni jedną trzecią osób zatrudnionych w Autonomii Palestyńskiej. Zwiększenie tej liczby pomoże uspokoić sytuację w Samarii i Judei, oraz zapobiegnie kolejnym atakom. Od stycznia do maja 2016 r. siły bezpieczeństwa zaponiegły 240 poważnym atakom terrorystycznym. Większość z tych ataków była przygotowywana przez Hamas. Z przeprowadzonych ataków większość była dokonana przez samotne wilki, które działały bez żadnego zaplecza organziacyjnego i bez wsparcia. Widać więc skuteczność podjętych działań i potrzebę nasilenia odstraszania wobec samotnych wilków. Pomimo to, całą sytuację panującą w Autonomii Palestyńskiej określono jako wysoce wybuchową. Wśród Palestyńczyków panuje przekonanie, że czas rządów Mahmouda Abbasa dobiega końca, a nie wiadomo kto obejmie nowe przywództwo. Również cisza panująca w Strefie Gazy może być bardzo myląca. Nasilający się kryzys gospodarczy w Gazie powoduje wzrost społecznego niezadowolenia z rządów Hamasu. Istnieje duże niebezpieczeństwo, że rządy Hamasu w Gazie może zastąpić ISIS.

18 lipca 2016 r. minister obrony Avigdor Lieberman powiedział: "Nie znam żadnego innego kraju, który w tej chwili ma do czynienia z tak wieloma zagrożeniami ... ISIS na granicy z Synajem, Hamas i Islamski Dżihad wzdłuż Strefy Gazy, Hezbollah w Libanie, Al-Kaida w Syrii ... to jasne, że podczas najbliższych konfliktów, będą próbować skrzywdzić niewinnych ludzi. Dlatego z naszej perspektywy priorytetem są działania prewencyjne."
    18 lipca 2016 r. prezydent Reuven Rivlin spotkał się z prezydentem Paragwaju, Horacio Cartesem. Obaj politycy podkreślili potrzebę poprawy stosunków gospodarczych między oboma państwami. Ambasada Izraela w Asunción (Paragwaj) została otwarta w sierpniu 2015 r.
    18 lipca 2016 r. minister transportu Israel Katz zatwierdził plan przyśpieszenia budowy nowej linii kolejowej w północnej części kraju. Będzie ona posiadać dodatkową stację kolejową Meron, która umożliwi żydowskim pielgrzymom łatwiejszy dostęp do góry Meron, na której znajdują się groby słynnych talmudycznych rabinów. Prace budowlane mają rozpocząć się już latem 2017 r., a oddanie linii do eksploatacji oczekiwane jest na 2022 r. Umożliwi ona podróż z Kiryat Szemona na północy do Tel Awiwu w zaledwie 26 minut (obecnie około 2 godziny).

18 lipca 2016 r. palestyński terrorysta zaatakował w południe nożem izraelskich żołnierzy przy arabskiej wiosce Al-Arroub w Judei. Zranił 2 żołnierzy, zanim został śmiertelnie postrzelony. Zamachowiec zmarł w szpitalu.
    18 lipca 2016 r. w południowej części Strefy Gazy zawalił się podziemny tunel przemytniczy. Islamski Dżihad poinformował o śmierci jednego swojego członka. Rannych zostało 2 innych Palestyńczyków.

19 lipca 2016 r. premier Benjamin Netanjahu przemawiał w Knesecie z okazji 10. rocznicy wybuchu drugiej wojny libańskiej. "Dziesięć lat temu zaatakowali nas nasi wrogowie. Nie polecam im, aby spróbowali tego ponownie. Siły Obronne Izraela są przygotowane ciężko uderzyć naszych wrogów. Będziemy zdecydowanie reagować na wszelką agresję."
    19 lipca 2016 r. premier Benjamin Netanjahu spotkał się z prezydentem Paragwaju, Horacio Cartesem. Obaj politycy podkreślili potrzebę poprawy stosunków gospodarczych między oboma państwami. Podpisano szereg umów dotyczących współpracy w różnych dziedzinach, w tym w kwestiach prawnych.
    19 lipca 2016 r. grupa 218 nowych żydowskich imigrantów przyleciało do Izraela ze Stanów Zjednoczonych i Kanady. Ich przelot zorganizowała organizacja Nefesh B'Nefesh we współpracy z rządem Izraela i Agencją Żydowską.

19 lipca 2016 r. izraelskie siły bezpieczeństwa wykryły i zlikwidowały wytwórnię broni w arabskiej wiosce Ar-Ram na północ od Jerozolimy. Przejęto tokarkę, strzelbę oraz amunicję. Aresztowano 2 Palestyńczyków.
    19 lipca 2016 r. w mieście Jerycho nastąpiło podpisanie porozumienia o utworzeniu strefy wolnego handlu, która obejmuje obszar strefy przemysłowej Jerycho. Umożliwi ona połączenie Autonomii Palestyńskiej poprzez pobliskie przejście graniczne na moście Allenby z Jordanią, a poprzez nią z resztą świata. Negocjacje w tej sprawie prowadzili przedstawiciele Izraela, Autonomii Palestyńskiej i Japonii, w oparciu o Porozumienie z Oslo. Izrael i Japonia zgodziły się zainwestować 250 mln szekli w usprawnienie przejscia granicznego na moście Allenby. Równocześnie Izrael zobowiązał się do zaspokojania dostaw energii elektrycznej do strefy przemysłowej Jerycho. Jest to pierwsze w ostatnich latach zawarte porozumienie o współpracy między Izraelem a Autonomią Palestyńską.
    19 lipca 2016 r. palestyński sąd w Strefie Gazy skazał 3 Palestyńczyków na karę śmierci za rzekomą współpracę z Izraelem. Dwóch innych Palestyńczyków skazano na dożywocie.

 

--------------------------------------------------

Materiały opracowywane na podstawie serwisów informacyjnych: PAP, AP, Haaretz, Jerusalem Post, Arutz Sheva.

--------------------------------------------------
Na poczatek

    Izrael Kultura Historia Turystyka Pomoc duchowa Żydzi w Polsce Czasy i Fakty

Copyright ©2006-2016 by Gedeon