AKTUALNOŚCI  Z  IZRAELA
  -  HISTORIA
  - październik-grudzień 2022 r.


      - Jair Lapid
      - O co chodzi w porozumieniu
                 nuklearnym z Iranem?

3 grudnia 2022 r. - Szabat.
    3 grudnia 2022 r. wieczorem terroryści wystrzelili ze Strefy Gazy rakietę, która spadła w otwartym terenie w Izraelu.

4 grudnia 2022 r. w nocy terroryści wystrzelili ze Strefy Gazy kolejne dwie rakiety, które spadły w otwartym terenie w Izraelu. Hamas oświadczył, że była to odpowiedź na izraelskie ataki na strefę.
    4 grudnia 2022 r. rano prezent Icchak Herzog udał się w swoją pierwszą oficjalną wizytę do Bahrajnu. Podczas wizyty Herzog ma spotkać się z królem Bahrajnu Hamadem bin Isa Al-Khalifem, wyższymi urzędnikami królestwa oraz członkami społeczności żydowskiej.
    4 grudnia 2022 r. nad ranem pojazd przedarł się przez punkt kontrolny portu lotniczego Ben Guriona. Ochroniarze otworzyli ogień do pojazdu i lekko zranili jednego z pasażerów, który próbował uciekać pieszo. Pojazd został zatrzymany, a dwaj pasażerowie, którzy prawdopodobnie ukradli pojazd, zostali zatrzymani i przewiezieni na przesłuchanie. W trakcie incydentu pasażerowie w Terminalu 3 zostali poproszeni o położenie się na podłodze i nie ruszanie się przez kilka minut. Kierowca został zidentyfikowany jako mieszkaniec Autonomii Palestyńskiej, który nielegalnie przebywał w Izraelu i ukradł pojazd z regionu Szaron.
    4 grudnia 2022 r. rano Siły Obronne Izraela rozpoczęły wyburzanie obiektów na byłym przejściu granicznym Karni ze Strefą Gazy. Przejście było aktywne do 2011 r., jednak zamknięto je z powodu licznych incydentów bezpieczeństwa. W jego miejsce zostanie wybudowanych kilkaset metrów bariery granicznej, dzięki czemu poprawi się bezpieczeństwo południa Izraela.
    4 grudnia 2022 r. wieczorem premier Jair Lapid przeprowadził ocenę sytuacji bezpieczeństwa w Judei i Samarii, oraz otrzymał raport z działań operacyjnych i dane wywiadowcze z tego obszaru. Lapid powiedział, że "w obliczu działań organizacji terrorystycznych, potrzebujemy silnej, zdyscyplinowanej armii, z jasnym łańcuchem dowodzenia, działającej wyłącznie zgodnie z prawem. Jest to sekret naszej siły, jest to to, co wykuło potęgę Sił Obronnych Izraela. Rząd w pełni wspiera naszych żołnierzy. Nie pozwolimy, aby nasi żołnierze byli przesłuchiwani przez zagraniczne podmioty, nie zaakceptujemy zniesławienia żołnierzy Sił Obronnych Izraela, Szin Bet i funkcjonariuszy policji granicznej, którzy każdego dnia ryzykują życiem, aby chronić państwo i obywateli Izraela. Każdy żołnierz powinien wiedzieć, że jeśli będzie przestrzegał prawa i wykonywał rozkazy, to zawsze będzie miał nasze poparcie. Wy chronicie nas, ale i my was chronimy."

4 grudnia 2022 r. izraelskie siły powietrzne zbombardowały w nocy cele terrorystyczne w Strefie Gazy. Uderzono w warsztat produkujący rakiety oraz podziemny tunel terrorystyczny Hamasu na południu strefy. Był to odwet za wcześniejszy ostrzał rakietowy terytorium Izraela. Podczas nalotu wystrzelono rakietę w kierunku izraelskich samolotów. W odpowiedzi zbombardowano te pozycje.
    4 grudnia 2022 r. izraelskie siły bezpieczeństwa przeprowadziły w nocy liczne działania antyterrorystyczne w Judei i Samarii. Zatrzymano 7 poszukiwanych Arabów oraz skonfiskowano nielegalną broń. W obozie uchodźców Kalandia zidentyfikowano pojazd usiłujący przeprowadzić atak taranowania. Żołnierze otworzyli ogień uzyskując trafienia. Działania prowadzono w ramach operacji "Falochron".
    4 grudnia 2022 r. palestyński przewodniczący Mahmoud Abbas powiedział, że Palestyńczycy "mają uzasadnione prawo do walki. Każdego dnia, a nawet więcej - co godzinę - dochodzi do brutalnych izraelskich ataków i gwałtów wobec naszego ludu, naszej ziemi i naszych świętych miejsc. Izraelskie osadnictwo kolonialne rozprzestrzenia się jak rak na naszej ziemi. Terrorystyczni osadnicy sieją spustoszenie na ziemi oraz niszczą uprawy i zwierzęta. Codziennego zabijania przez okupantów nie ma końca. Nigdy nie podniesiemy białej flagi i nie poddamy się. Będziemy twardo stać na naszej ziemi oraz walczyć z okupacją i agresją. Będziemy również działać na poziomie międzynarodowym, współpracując z tymi, którzy miłują pokój i sprawiedliwość, aby zmusić okupacyjne państwo Izrael, do położenia kresu okupacji i agresji, oraz postawienia ich przed wymiarem sprawiedliwości za zbrodnie i naruszenia międzynarodowego prawa."

4 grudnia 2022 r. w nocy Egipt poinformował, że egipski wywiad prowadzi rozmowy z palestyńskimi frakcjami, aby zapobiec eskalacji sytuacji w Strefie Gazy.
    4 grudnia 2022 r. rano prezydent Isaac Herzog wylądował w Królestwie Bahrajnu. Prezydenta powitała kompania honorowa pod przewodnictwem ministra spraw zagranicznych Abd al-Latifa al-Zajaniego. Herzog powiedział: "Moja wizyta tutaj w Bahrajnie niesie przesłanie pokoju oraz uczucia przyjaźni od ludu Izraela do ludu Bahrajnu i Jego Królewskiej Mości." Następnie prezydent został powitany w Pałacu Al-Qudaibija w Manamie, gdzie odegrano hymny narodowe Izraela i Bahrajnu. Herzog spotkał się z królem Hamadem bin Isa Al-Khalifem. Omówiono znaczenie, jakie oba kraje przywiązują do stosunków dwustronnych i rozwoju współpracy izraelsko-bahrajńskiej.
    4 grudnia 2022 r. wieczorem prezydent Isaac Herzog wziął udział w forum gospodarczym Bahrajnu, z udziałem księcia koronnego i premiera Bahrajnu, Salmana bin Hamada Al-Khalifa. Herzog powiedział: "Porozumienia Abrahamowe uwolniły energię, która istniała, ale musiała zostać uwolniona dzięki porozumieniom między narodami i teraz tutaj naprawdę czujemy się jak w rodzinie. Naprawdę czujemy, że spotykamy się z naszymi kuzynami, naszymi braćmi i siostrami. Przywożę poselstwo dobrej woli i pozdrowienia od narodu izraelskiego dla mieszkańców Bahrajnu, mając nadzieję na stworzenie większej liczby kontaktów biznesowych i innych relacji we wszystkich dziedzinach życia. Możemy pokazać całemu regionowi, dlaczego pokój jest tak ważny."
    4 grudnia 2022 r. sekretarz stanu USA Anthony Blinken powiedział: "Będziemy sprzeciwiać się jakiemukolwiek krokowi w kierunku aneksji Zachodniego Brzegu. Palestyńskiej młodzieży należy przynajmniej pozwolić wyobrazić sobie lepsza przyszłość. Administracja Bidena będzie oceniać nowy rząd w Izraelu zgodnie z jego polityką, a nie według tożsamości konkretnych osobowości. Stany Zjednoczone będą domagać się od nowego rządu spełniania standardów naszych wzajemnych stosunków z ostatnich 70 lat. Normalizacja między Izraelem a jego sąsiadami nie zastępuje budowania pokoju między Izraelczykami a Palestyńczykami. Izraelczycy i Palestyńczycy nie mają tego samego poziomu wolności. Stany Zjednoczone popierają równe traktowanie przemocy na Zachodnim Brzegu , bez względu na to, czy pochodzi ona z Izraela, czy Palestyńczyków."

5 grudnia 2022 r. rano, po 12 godzinach negocjacji, partia Zjednoczony Judaizm Tory podpisała umowę koalicyjną z Likudem.

5 grudnia 2022 r. izraelskie siły bezpieczeństwa przeprowadziły w nocy liczne działania antyterrorystyczne w Judei i Samarii. Zatrzymano 14 poszukiwanych Arabów oraz skonfiskowano nielegalną broń. W obozach uchodźców w Dżeninie i Betlejem doszło do wymiany ognia z terrorystami. Aresztowano Jahję al-Saadiego, syna przywódcy Islamskiego Dżihadu Bassama al-Saadiego. W starciach zginął 1 terrorysta, a 6 zostało rannych. Działania prowadzono w ramach operacji "Falochron".
    5 grudnia 2022 r. przed południem terroryści obrzucili kamieniem izraelski samochód przy osiedlu żydowskim Tapuah w środkowej Samarii. Ranna odłamkami szyby została 29-letnia Izraelka, którą ewakuowano do szpitala.
    5 grudnia 2022 r. popołudniem wybuchły arabskie zamieszki przy grobowcu Racheli na przedmieściach Betlejem w Judei. Arabowie rzucili ładunek wybuchowy oraz kamienie, na co funkcjonariusze policji granicznej odpowiedzieli środkami do rozpraszania tłumu. Rannych zostało 2 policjantów.

5 grudnia 2022 r. prezydent Isaac Herzog spotkał się z prezydentem Zjednoczonych Emiratów Arabskich szejkiem Mohammedem bin Zajedem Al-Nahjanem w jego prywatnym domu w Abu Dabi.

 

--------------------------------------------------

Materiały opracowywane na podstawie serwisów informacyjnych: PAP, AP, Haaretz, Jerusalem Post, Arutz Sheva.

--------------------------------------------------
Na poczatek

    Izrael Kultura Historia Turystyka Pomoc duchowa Żydzi w Polsce Czasy i Fakty

Copyright ©2006-2022 by Gedeon