AKTUALNOŚCI  Z  IZRAELA  -  HISTORIA
   -  październik-grudzień 2018 r.

Premier Benjamin Netanyahu - jego biografia
14 listopada 2018 r. rano premier Benjamin Netanjahu broniąc swojej decyzji o zawieszeniu broni, powiedział: "W momentach krytycznych Ben Gurion podejmował brzemienne w skutkach decyzje - czasami wbrew temu, czego chciała większość społeczeństwa. Ale w dłuższej perspektywie decyzje te okazały się słuszne. W nagłych przypadkach, podejmując decyzje kluczowe dla bezpieczeństwa, opinia publiczna nie zawsze może być wtajemniczona w rozważania, które muszą być ukryte przed wrogiem. W tych momentach przywództwo nie oznacza robienia tego, co jest łatwe, ale robienie tego, co jest słuszne, nawet jeśli jest to trudne - tego rodzaju przywództwo wymaga od nas czasem przyjęcia krytyki. Rozumielibyście nas gdybyście znali krytyczne, tajne informacje, których nie możemy ujawnić społeczeństwu izraelskiemu, ani w tym przypadku mieszkańcom południowego Izraela, które kocham, tak bardzo kocham. Grupa terrorystyczna Hamas w Gazie błagała o zaprzestanie walk. Nasi wrogowie błagali o zawieszenie broni i dobrze wiedzieli, dlaczego."
    14 listopada 2018 r. minister obrony Avigdor Liberman oświadczył po południu, że rezygnuje ze stanowiska w rządzie Netanjahu. "Jestem tutaj, aby ogłosić moją rezygnację jako Ministra Obrony Państwa Izrael. Pytanie brzmi: dlaczego teraz. Jeśli chodzi o mnie, to co wydarzyło się wczoraj, wczorajsze zawieszenie broni, z negocjacjami z Hamasem, jest równoznaczne z kapitulacją przed terroryzmem. Nie ma innego sposobu, aby to opisać. Nie ma innego znaczenia, jest to po prostu kapitulacja przed terrorem. Nie jest tajemnicą, że w ciągu ostatnich kilku miesięcy pojawiły się spory między mną a premierem, na przykład mój sprzeciw wobec decyzji o zezwoleniu na dostawy paliwa z Kataru do Strefy Gazy. Myślałem, że jest to pomyłka, jednak po tym, jak premier złożył formalny pisemny rozkaz, byłem zmuszony zezwolić, by katarskie paliwo znalazło się w strefie." Liberman powoływał się także na ostatnią decyzję koalicyjną, w której Netanjahu nalegał, aby opóźnić realizację decyzji Sądu Najwyższego o zburzeniu nielegalnego obozu Beduinów w Khan al-Ahmar na wschód od Jerozolimy. "Tak samo stało się z ewakuacją Khana al-Ahmara Po przejęciu przez beduińskie plemię strategicznego obszaru pomiędzy Maale Adumim a Morzem Martwym na autostradzie nr 1, pomyślałem, że konieczne jest, abyśmy go ewakuowali. W tej sprawie premier również wydał bezpośredni rozkaz i zablokował ewakuację." Po decyzji Liebermana, premier obejmie stanowisko ministra obrony. Jednak wyjście Liebermana z rządu oznacza wyjście partii politycznej Israel Bejtenu z koalicji rządowej i prawdopodobnie doprowadzi do przedterminowych wyborów. Rząd Netanjahu ma obecnie 66-osobową większość w Knessecie z 120 członkami. Po odejściu Israel Bejtenu ta większość zostanie zredukowana do zaledwie 61 mandatów.
    14 listopada 2018 r. po południem partia polityczna Żydowski Dom postawiła ultimatum premierowi Netanjahu - albo Naftali Bennett zostanie nowym ministrem obrony, albo opuszcza koalicję rządową. Bennett jest obecnie ministrem edukacji i ministrem ds. diaspory. Odejście Żydowskiego Domu z koalicji rządowej będzie równoznaczne z nowymi wyborami parlamentarnymi.
    14 listopada 2018 r. po południem kilkuset Izraelczyków zablokowało drogę wjazdową do miasta Sderot w proteście przeciwko decyzji rządu o zawieszeniu broni z Hamasem. Podpalono opony. Skandowano hasła: "Bibi, mamy dość - chcemy bezpieczeństwa!" i "Traktuj Sderot tak samo jak Tel Awiw!" Wcześniej grupa demonstrantów protestowało przy wjeździe na przejście graniczne Kerem Shalom, sprzeciwiając się do stawom towarów do Strefy Gazy. Około 100 osób zablokowało także wjazd do miasta Aszkelon.
    14 listopada 2018 r. wieczorem został opublikowany sondaż Instytutu Midgam, który ujawnił, że gdyby wybory odbyły się dzisiaj, Likud uzyskałby jedynie 29 mandatów w Knesecie i bardzo mocno by osłabł. 74% respondentów stwierdziło, że nie są zadowoleni z postępowania premiera Netanjahu, a 17% stwierdziło, że są zadowoleni. 69% respondentów stwierdziło, że nie są zadowoleni z pracy ministra obrony, a 19% wyraziło zadowolenie. W sondażu opublikowanym w Kan, 64% respondentów stwierdziło, że Izrael powinien był kontynuować ataki w Strefie Gazy, a tylko 21% poparło zawieszenie broni z Hamasem. Według sondażu 49% respondentów uważa, że Hamas wygrał ostatnią rundę w Gazie, tylko 14% stwierdziło, że Izrael wygrał, a 15% uważa, że był remis. Tymczasem premier Benjamin Netanjahu rozpoczął konsultacje z przywództwem swojej partii Likud, szukając rozwiązania obecnego kryzysu politycznego.
    14 listopada 2018 r. wieczorem palestyński terrorysta wszedł do wnętrza posterunku policji w dzielnicy Armon Hanatziv w południowej Jerozolimie, i zaatakował nożem policjantów. Zranił 4 policjantów, zanim został postrzelony i aresztowany.
     14 listopada 2018 r. późnym wieczorem przewodniczący Unii Syjonistycznej Avi Gabbay i lider opozycji Tzipi Livni odbyli wspólną konferencję prasową i wezwali do ogłoszenia przedterminowych wyborów. Gabbay powiedział: "Ten dzień jest dniem nadziei, dniem, w którym wybuchnie polityczny cynizm między Netanjahu i Libermanem, dniem, w którym ten cynizm zapada się w sobie i prowadzi do rozpadu. Po wybuchu nastąpi proces zmiany, proces wyjścia z tego cynizmu, który nas niszczy. Wzywam do wyborów, nie ma innego rozwiązania." Livni powiedziała: "Nadszedł czas, aby przynieść lepszy rząd Izraela, a wszystkie oświadczenia złożone tutaj przez przewodniczącego Unii Syjonistycznej są prawdziwe. Nadszedł czas na demokratyczne wybory i im wcześniej do nich dojdzie, tym lepiej. Państwo nie może pozostać w ich rękach. Myślę, że jest to ważny dzień, dzień nadziei, dzień, w którym zaczynamy widzieć, jak rząd od wewnątrz rozpada się. Liberman otworzył drzwi, i teraz każdy może przez nie wyjść, i iść na wybory, aby pozwolić nam po raz kolejny poprowadzić kraj: aby zapewnić bezpieczeństwo, przywrócić nadzieję na pokój, przywrócić nasz kraj ludziom. Liberman ujawnił to, co już wiedzieliśmy od dawna - ten rząd jest słaby w obliczu terroru. Porzucił mieszkańców południa i jeśli jest coś ważniejszego do powiedzenia dzisiaj, to dlatego, że potrzebujemy więcej niż pustych sloganów do naszej obrony."

14 listopada 2018 r. rano palestyński terrorysta zbliżył się do ogrodzenia granicznego w północnej części Strefy Gazy i rzucił granaty w stronę izraelskich żołnierzy. Granaty jednak nie wybuchły, a żołnierze zatrzymali napastnika, przy którym znaleziono nożyce do przecinania drutu oraz nóż.
    14 listopada 2018 r. Hamas świętował w Gazie z powodu rezygnacji ministra obrony Avigdora Libermana. Wydano specjalne oświadczenie: "Rezygnacja Libermana jest uznaniem porażki i niekompetencji w obliczu palestyńskiego ruchu oporu. Jest to polityczne zwycięstwo Gazy, której udało się przetrwać i wywołać wstrząs na arenie politycznej okupanta." Oświadczenie wspólnego komitetu palestyńskich frakcji w Strefie Gazy dodało, że "rezygnacja Libermana jest zwycięstwem palestyńskiego ruchu oporu, po militarnej porażce okupacyjnej armii." Przywódca Hamasu, Ismail Hanijeh obwieścił, że rezygnacja Libermana jest zwycięstwo palestyńskiego ruchu oporu. "Ruch oporu osiągnął militarne zwycięstwo nad siłami okupacyjnymi w mniej niż tydzień czasu. Wraz z rezygnacją Libermana osiągnęliśmy także polityczne zwycięstwo. Ogłoszenie jego decyzji jest potwierdzeniem jego porażki i porażki sił okupucyjnych."

14 listopada 2018 r. londyńska gazeta Al-Hayat napisała, że Izrael i Hamas wznowili wdrażanie najnowszych porozumień egipskiego planu restytucji Strefy Gazy. Porozumienia obejmują rozszerzenie obszaru połowowego do 20 mil morskich, modernizację linii przesyłowych energii elektrycznej między Izraelem i Strefą Gazy, oraz budowę gazociągu do obsługi elektrowni, która ma być dostosowana do gazu ziemnego.
    14 listopada 2018 r. nieznani sprawcy wymalowali swastykę na budynku centrum żydowskiego Chabadu w Miami Beach w stanie Floryda (USA).

15 listopada 2018 r. w centralnej i południowej części kraju wystąpiły obfite opady deszczu. Ze względu na możliwość wystąpienia powodzi polecono wszystkim turystom opuszczenie obszaru pustyni Judzkiej. Zamknięto park Masada i Nachal Arugot, wydano ostrzeżenie dla rejonu Arava.
    15 listopada 2018 r. koordynator działań rządowych na terytoriach, gen. Kamil Abu Rokon, opublikował nagranie video, w którym ostrzegł mieszkańców Strefy Gazy przed udziałem w piątkowych demonstracjach przy ogrodzeniu granicznym. "W ostatnich dniach doświadczyliśmy poważnego incydentu, podczas którego pociski rakietowe były wystrzeliwane przeciwko Izraelowi, i Siły Obronne Izraela odpowiedziały cięzkim uderzeniem odwetowym. Chcę przekazać bardzo jasne przesłanie tym, którzy naruszą uzgodnienia dotyczące bezpieczeństwa, i którzy wezmą udział w tak zwanych marszach powrotu, które stały się okazjami do aktów przemocy i terroru, i którzy planują przeprowadzić ataki terrorystyczne w piątek przy ogrodzeniu granicznym: Doskonale wiemy, że te działania nie są spontaniczne, a organizacja terrorystyczna Hamas jest ich mózgiem, liderem tych działań. Nasza cierpliwość skończyła się, i będziemy ostro reagować, nie okażemy powściągliwości i nie będziemy pobłażliwi wobec każdego, kto złamie następujące zakazy: Każdy, kto zbliży się na odległość 100 metrów od ogrodzenia, naraża się na ryzyko. Każdy, kto niszczy płot lub próbuje go uszkodzić, narazi się na niebezpieczeństwo. Każdy, kto spróbuje przekroczyć barierę bezpieczeństwa Izraelu, narazi się na niebezpieczeństwo. Każdy, kto będzie rzucać bomby, granaty lub koktajle Mołotowa, naraża się na ryzyko. Każdy, kto zdetonuje ładunki wybuchowe, postawi się w niebezpieczeństwie. Oferuję wam możliwość przebudzenia się i zrozumienia, że Hamas i inne organizacje terrorystyczne prowadzą was na skraj otchłani. Zrozumcie to, zanim będzie za późno. Zostaliście ostrzeżeni."
    15 listopada 2018 r. do Tel Awiwu przybyła egipska delegacja, która spotkała się z premierem Benjaminem Netanjahu w sprawie negocjacji zawieszenia broni z Hamasem. Następnie delegacja wieczorem przez przejście graniczne Erez udała się na rozmowy do Strefy Gazy.

15 listopada 2018 r. prezydent Reuven Rivlin spotkał się w Watykanie z papieżem Franciszkiem. Rivlin podziękował papieżowi za jego działalność na rzecz Żydów na całym świecie i jego walkę z antysemityzmem. "Wasze absolutne potępienie aktów antysemityzmu i wasza definicja takich działań jako antychrześcijańskie, są znaczącym krokiem w toczącej się walce o jego ukrócenie ... Państwo Izrael zapewnia pełną wolność wyznania dla wszystkich religii we wszystkich świętych miejscach."

16 listopada 2018 r. premier Benjamin Netanjahu poinformował Naftali Bennetta, że nie powierzy mu teki ministra obrony. Następnie premier rozmawiał telefonicznie z szefami partii wchodzących w skład koalicji rządowej. Poprosił ich o pomoc w celu uniknięcia przedterminowych wyborów, aby zapobiec powtórzenia historycznego błędu z 1992 r., kiedy upadł prawicowy rząd, a w rezultacie władzę przejęła lewica i doprowadziła do zawarcia Porozumień z Oslo, których konsekwencje ciągną się do chwili obecnej.

16 listopada 2018 r. około 8 tys. Palestyńczyków demonstrowało w kilku miejscach przy ogrodzeniu granicznym w Strefie Gazy. Palono opony i rzucano kamienie, jednak demonstranci zachowywali bezpieczną odległość od płotu granicznego. Poinformowano, że egipska delegacja zażądała tego od Hamasu, aby nie zerwać warunków zawieszenia broni. Pomimo to w kilku miejscach doszło do incydentów, a rannych zostało co najmniej 6 Palestyńczyków.

 

--------------------------------------------------

Materiały opracowywane na podstawie serwisów informacyjnych: PAP, AP, Haaretz, Jerusalem Post, Arutz Sheva.

--------------------------------------------------
Na poczatek

    Izrael Kultura Historia Turystyka Pomoc duchowa Żydzi w Polsce Czasy i Fakty

Copyright ©2006-2019 by Gedeon