AKTUALNOŚCI  Z  IZRAELA  -  HISTORIA
    -  lipiec-wrzesień 2017 r.

Premier Benjamin Netanyahu - jego biografia
10 sierpnia 2017 r. agencja bezpieczeństwa Szin Bet ujawniła materiały dotyczące rozbudowy infrastruktury terrorystycznej Hamasu w Strefie Gazy. Opublikowane zdjęcia lotnicze ukazują miedzy innymi wejścia do podziemnych tuneli, które są ukryte pod domami mieszkalnymi i budynkami użyteczności publicznej, takimi jak szkoły i meczety. W ten sposób ukryte tunele stają się niezwykle trudne do zaatakowania i zniszczenia. Gen. Ejal Zamir powiedział, że „każdy, kto przebywa w tych budynkach, zagraża sobie i swojej rodzinie. Budynki wykorzystywane jako ukrycie dla podziemnej infrastruktury, staną się celami wojskowymi. Naszym celem jest utrzymanie spokoju, wzmocnienie odstraszania i uzyskanie czasu dla rozbudowania naszych możliwości, ale rozumiemy, że sytuacja może się w każdej chwili zmienić i jesteśmy przygotowani na taką zmianę.” Minister budownictwa Joav Glant zapowiedział przyśpieszenie prac związanych z budową podziemnej bariery wzdłuż granicy ze Strefą Gazy, tak aby prace zostały ukończone za dwa lata. Bariera powstanie na terytorium Izraela, dzięki czemu robotnicy będą mniej narażeni na ataki ze strony Hamasu. Gen Cvika Fogel zasugerował, że jest właściwy czas, aby przeprowadzić operację wojskową i zneutralizować zagrożenie Hamasu. „Każdy się pyta, czy możemy bronić się przed tym zagrożeniem. Ja z natury nie lubię prowadzić walki obronnej. Kiedy mamy zagrożenie ze strony rakiet Qassam i moździerzy, to wylewamy tony betonu na schrony bombowe i ponownie wzmacniamy szkoły oraz synagogi. Teraz jesteśmy zagrożeni tunelami i zdecydowaliśmy się na stworzenie podziemnej bariery jako przeszkody przeciwko nim. Dlaczego zawsze musimy sobie radzić z zagrożeniem drugiej strony? W końcu jesteśmy silni, więc dlaczego nie możemy zmusić ich do defensywy? Izrael powinien działać zdecydowanie i szybko wobec przywództwa Hamasu. Najlepiej byłoby, aby jutro rano przywódcy Hamasu obudzili się po raz ostatni i zobaczyli żołnierzy Sił Obronnych Izraela uśmiechających się do nich. Nie ma innego sposobu na osiągnięcie odstraszającego skutku, nie chcąc płacić za cenę zwycięstwa. Słowa nikogo nie powstrzymają. Odstraszanie musi być wzmocnione przez działania, a jedynie działania i zwycięstwo spowodują, że druga strona poczuje się pokonana. Jest to najlepszy rodzaj odstraszania.”
    10 sierpnia 2017 r. muzułmański Waqf opublikował raport dotyczący szkód powstałych w budynkach kompleksu meczetu Al-Aksa w wyniku ostatniej interwencji izraelskich sił bezpieczeństwa. Raport stwierdza, że nie doszło do zaginięcia żadnych dokumentów lub materiałów o wartości historycznej. Doszło jednak do wyłamania licznych zamków w drzwiach, które były siłą wyłamywane podczas przeszukań wnętrz kompleksu.

10 sierpnia 2017 r. izraelscy komandosi we współpracy ze służbami wywiadu przeprowadzili wspólną operację w arabskiej wiosce El-Azarijeh, na wschód od Jerozolimy w Judei. Aresztowano 5 palestyńskich terrorystów, którzy pochodzili z Hebronu i znajdowali się w drodze do Jerozolim, aby przeprowadzić atak terrorystyczny.

10 sierpnia 2017 r. władze egipskie poinformowały, że w przyszłym tygodniu przez cztery dni będzie otwarte przejście graniczne Rafah ze Strefą Gazy, aby umożliwić muzułmańskim wiernym odbycie tradycyjnej pielgrzymki do Mekki. Strefę Gazy opuści 2,5 tys. osób, które następnie drogą lotniczą udadzą się do Mekki.
    10 sierpnia 2017 r. nieznani sprawcy włamali się i zdewastowali synagogę w Mecklenburgu w Niemczech. Wyważone zostały drzwi, powybijano okna, a meble roztrzaskano i wyrzucono na drogę przed synagogą. Policja wszczęła dochodzenie.

11 sierpnia 2017 r. kończący swoją kadencję szefa policji w obszarze Jerozolimy, gen. Doron Turgeman powiedział: "Analizujemy grupy ekstremistów, którzy planują prowokować zamieszki na Wzgórzu Świątynnym. Pomyślcie o tym: każdego dnia turyści i Żydzi odwiedzają Wzgórze Świątynne i musimy zapewnić, że nie dojdzie do żadnych incydentów. Niedawno aktywista jednego z ruchów odbył zaślubiny na Wzgórzu Świątynnym. Zrobił on zdjecia i filmy, oczywiście w tych miejscach, gdzie nie widzieli go policjanci, a następnie opublikował je w mediach społecznościowych. Ma to ogromne znaczenie dla muzułmanów, gdyż jest to dla nich pogwałceniem status quo. Reakcje były ciężkie i oczywiście tymi złymi, którzy się z nimi spotkali, byli nasi policjanci. Jeśli chodzi o decyzję Rady Ministrów o usunięciu wykrywaczy metali i kamer ze Wzgórza Świątynnego, to wszystko, co zależało od policji, zostało w pełni wdrożone. Musimy pozwolić, aby wyższe władze i decydenci zrozumieli, że jesteśmy w stanie zrobić wszystko, o co poproszą. Myślę, że to zrobiliśmy. A jeśli zapytacie, jaki jest najbardziej znaczący wpływ naszej pracy w tym obszarze? Moja odpowiedź brzmi jasno: każdy, kto przychodzi, aby przeprowadzić atak terrorystyczny, nie wróci do domu żywy. Powinien wziąć to pod uwagę, że będzie zabity. I nie ma znaczenia, ile ma lat, czy to on, czy ona, albo dlaczego to zrobił - umrze. Takie oświadczenia wzmacniają policjantów i dają im pewność. Bo gdy są w terenie i rozumieją, że poruszają się jako cele dla terrorystów, podtrzymujemy ich na duchu i mówimy, aby zdecydowanie i profesjonalnie walczyli, neutralizowali wszelkie zagrożenia i chronili własne życie oraz życie cywilów wokół nich. Na Starym Mieście policjant musi działać szybko, ponieważ przestrzeń jest ciasna i nie można strzelać z daleka. Pierwsza reakcja musi być proporcjonalna do poziomu zagrożenia i musi to nastąpić natychmiast. To kwestia życia i śmierci - dla cywilów i dla naszych oficerów."

11 sierpnia 2017 r. w nocy izraelscy żołnierze wkroczyli do arabskiej wioski Beit Rima w Samarii. Celem operacji było aresztowanie osób podejrzanych o działalność terrorystyczną. Palestyńczycy zaatakowali żołnierzy kamieniami i bombami zapalającymi. W starciach rannych zostało 7 Arabów.
    11 sierpnia 2017 r. zbrojne skrzydło Hamasu, Brygady Al-Qassam przedstawiło propozycję zmiany organizacji przywództwa Hamasu w Strefie Gazy, które miałoby przynieść złagodzenie niekorzystnych warunków życia mieszkańców strefy. Plan opiera się na przeprowadzeniu czterech kroków. (1) Hamas całkowicie rezygnuje z politycznego przywództwa pozostawiając "próżnię" w kwestiach politycznej władzy w Strefie Gazy. (2) Milicje Hamasu utrzymują współpracę z lokalnymi instytucjami, aby zapewnić bezpieczeństwo publiczne mieszkańcom Strefy Gazy. (3) Umożliwienie na działalność międzynarodowych organizacji humanitarnych, które mogłyby wykonywać swoją misję w Strefie Gazy. (4) Zbrojne skrzydło Hamasu, Brygady Al-Qassam chroniłoby Strefę Gazy, aby uniemożliwić wrogom przejęcie kontroli nad strefą. W tym celu w całym obszarze strefy rozmieszczono by siły Brygad Al-Qassam, które byłyby wspierane przez siły innych mniejszych frakcji. Oznaczałoby to zmianę władzy politycznej na militarną w Strefie Gazy. W rzeczywistości byłby to wojskowy reżim, bez jakiejkolwiek władzy cywilnej. Obecnie władzę sprawuje tymczasowy rząd mianowany przez Hamas, który zajmuje się wszystkimi sprawami cywilnymi. Tymczasem władze Autonomii Palestyńskiej nalegają, aby rozwiazać ten tymczasowy rząd w Gazie i pozwolić legalnym palestyńskim władzom na sprawowanie rządów w strefie.

12 sierpnia 2017 r. - Szabat.
    12 sierpnia 2017 r. palestyńska terrorystka zaatakowała w południe nożem izraelskiego policjanta przy Bramie Damasceńskiej na Starym Mieście Jerozolimy. Policjant został lekko ranny. Pozostali policjanci obezwładnili i aresztowali napastniczkę.

13 sierpnia 2017 r. na porannym posiedzeniu rządu premier Benjamin Netanjahu zaproponował poprawkę do podstawowego prawa, która pozwoliłaby mu ogłosić wojnę lub rozpocząć operację wojskową, która mogłaby doprowadzić do wojny, bez konieczności uzyskania uprzedniej zgody rządu. Propozycja zostanie przekazana do Knesetu, który będzie mógł się nią zająć po przerwie letniej. Szef Mosadu, Jossi Cohen przedstawił raport na temat wyzwań związanych z bezpieczeństwem. Sytuację w Syrii raport streścił w krótkim zdaniu: "ISIS odchodzi, Iran przychodzi." W ocenie Mosadu, Iran rozszerza swoją strefę wpływów na Bliskim Wschodzie za pośrednictwem swoich przedstawicieli w Syrii, Libanie, Iraku i Jemenie. Netanjahu powiedział: "Nasza polityka jest jasna. Zdecydowanie sprzeciwiamy się rozwojowi militarnemu Iranu i jego pełnomocników, przede wszystkim Hezbollahu w Syrii, i zrobimy wszystko, aby utrzymać bezpieczeństwo Izraela. Chronimy państwo i jego granice. Corocznie wzmacniamy Siły Obronne Izraela, wzmacniamy siły bezpieczeństwa, aby zapewnić bezpieczeństwo, ponieważ przede wszystkim wiemy, że w celu zagospodarowania terenu musimy chronić ten teren."
    13 sierpnia 2017 r. rząd zawarł umowę z władzami miasta Aszdod, co oznacza początek realizacji 10-letniego programu budowlanego dzięki któremu w mieście tym ma powstać 37 tys. nowych mieszkań oraz dziesiątki budynków publicznych. Wartość programu wynosi 6 mld szekli. Rozbudowana zostanie także infrastruktura, w tym transport publiczny.
    13 sierpnia 2017 r. izraelskie siły bezpieczeństwa poinformowały o udaremnieniu ataku terrorystycznego w Jerozolimie. We współpracy z Szin Bet namierzono palestyńskiego terrorystę, który był w drodze do ataku. W dzielnicy Beit Safafa we Wschodniej Jerozolimie podjęto próbę jego aresztowania, jednak w trakcie wymiany ognia napastnik zginął.

13 sierpnia 2017 r. wieczorem Palestyńczycy usiłowali podpalić ogrodzenie bezpieczeństwa żydowskiego osiedla Telem w Judei. Na miejsce przybyli izraelscy żołnierze oraz strażacy, którzy ugasili ogień.

13 sierpnia 2017 r. sekretarz generalny Hezbollahu, Hassan Nasrallah powiedział: "Jakiekolwiek izraelskie siły, które wejdą do Libanu spotkają się z wielką porażką i upokorzeniem w porównaniu z ostatnią wojną. Celem Izraela w tej wojnie było zmiażdżyć Hezbollah, ale od tego czasu nasza potęga wzrosła i Izraelczycy wiedzą o tym. Izrael poniesie taką samą klęskę, jaką poniósł w 2006 r., ale z większą siłą, jeśli ponownie zaatakuje Liban. Za każdym razem, gdy jakiś izraelski urzędnik oficjalnie mówi o wzmocnieniu Hezbollahu, w efekcie przyznaje się do porażki Izraela wobec Hezbollahu. Zamknięcie zbiornika z amoniakiem w Hajfie pokazuje, że Izrael szanuje siłę swoich wrogów. Izrael będzie rozważał wojnę w Libanie tylko w ostateczności."

14 sierpnia 2017 r. w nocy Palestyńczycy obrzucili kamieniami izraelskich żołnierzy, którzy prowadzili antyterrorystyczne działania w obozie uchodźców Aqabat Jaber przy mieście Jerycho. Ranny został 1 żołnierz.

 

--------------------------------------------------

Materiały opracowywane na podstawie serwisów informacyjnych: PAP, AP, Haaretz, Jerusalem Post, Arutz Sheva.

--------------------------------------------------
Na poczatek

    Izrael Kultura Historia Turystyka Pomoc duchowa Żydzi w Polsce Czasy i Fakty

Copyright ©2006-2017 by Gedeon