AKTUALNOŚCI  Z  IZRAELA  -  HISTORIA
      -  Operacja "Obronny Brzeg"

Premier Benjamin Netanyahu - jego biografia
 

 

23 lipca 2014 r. palestyńscy terroryści kontynuowali ostrzał rakietowy prowadzony ze Strefy Gazy. W ostrzale moździerzowym w południe zginął zagraniczny robotnik (z Tajlandii).
    23 lipca 2014 r. minister obrony Mosze Jaalon odwiedził żołnierzy brygad operujących w Strefie Gazy. Spotkał się z rannym dowódcą Brygady Golani, gen. Rasan Alianem, który zauważył, że operacja dobrze się rozwija, a żołnierze oczekują "rozszerzenia operacji" i czekają na rozkazy. Jaalon powiedział, że "jak dotąd dzialania są bardzo udane. Hamas stara się zadać jak najwięcej ofiar, musimy więc pozostawać czujni - ich najwyższym celem jest porwanie żołnierza. Przygotowujemy się na kolejne etapy walki w poszukiwaniach tuneli i musimy być gotowi na każdą misję. Musicie być przygotowani do rozszerzenia działań w Strefie Gazy, a jednostki, które są teraz w stanie gotowości, powinny przygotować się do wkroczenia ... Hamas wykorzystuje cywilów jako ludzkie tarcze. Atakując szpital Al-Wafa upewniliśmy się, że został on opuszczony. Po ataku lutniczym, wewnątrz niego doszło do dużych wtórnych eksplozji, świadczących o znajdujących się zapasach uzbrojenia ... Nasze dotychczasowe osiągnięcia są bardzo duże. Odkryliśmy zdecydowaną większość tuneli, a proces ich niszczenia jest w toku. Jest to ważna praca. Misję prowadzimy profesjonalnie i bardzo dokładnie. Poza samą misją wykrywania tuneli, wielu z was weszło w kontakt z terrorystami z Hamasu, i starło się z nimi. Wielu naszych przyjaciół poległo w bitwie. Nasz ból jest ogromny. Musimy zagryźćnasze wargi i dalej kontynuować działania. Odpowiedzialność na naszych barkach jest ogromna. Musimy upewnić się, że mieszkańcy Nahal Oz, Alummim, Kerem Szalom i Nir Am mogą bezpiecznie żyć w pokoju."

23 lipca 2014 r. izraelscy żołnierze kontynuowali działania w rejonie dzielnicy Shejaiya na obrzeżach Gazy. Rozszerzono także działania w rejonie wioski Khuzaa, w pobliżu Khan Younis na południu strefy. W starciach zginęło 3 izraelskich żołnierzy, a 32 zostało rannych. W odkrytych podziemnych tunelach odkryto szczegółowe mapy Izraela, mundury izraelskie oraz duże zapasy uzbrojenia. Siły powietrzne zbombardowały po wcześniejszym uprzedzeniu szpital Al-Wara, który służył jako centrum dowodzenia Hamasu i Islamskiego Dżihadu. Liczne wtórne eksplozje potwierdziły, że szpital był również wykorzystywany jako magazyny broni i amunicji. W szkole UNRWA odkryto magazyn rakiet - jest to drugi taki przypadek.
    23 lipca 2014 r. rzecznik Hamasu, Sami Abu Zuhri powiedział, że "zamknięcie przestrzeni powietrznej Izraela jest wielkim sukcesem Hamasu i zwycięstwem oporu, który jest ukoronowaniem niepowodzeń Izraela."
    23 lipca 2014 r. Międzynarodowy Czerwony Krzyż wynegocjował ogłoszenie wieczorem krótkiego zawieszenia broni w obszarze Gazy. Do wewnątrz dzielnicy Shejaiya wjechał konwój siedmiu karetek i dwóch samochodów Czerwonego Krzyża, do ewakuacji rannych. Drugi konwój dziesięciu karetek i dwóch samochodów Czerwonego Krzyża wjechał do Khuzaa w pobliżu Khan Younis na południu strefy. Trzeci konwój wjechał do Beit Hanoun na północy strefy.

23 lipca 2014 r. Wysoka Komisarz ONZ ds. Praw Człowieka Navi Pillay zasugerowała w Genewie, że działania Izraela na terytorium Strefy Gazy mogą "z dużym prawdopodobieństwem" być uznane za zbrodnie wojenne. "Wygląda na to, że państwo żydowskie łamie międzynarodowe prawo. Jest kilka przykładów, które wskazują z dużym prawdopodobieństwem, iż międzynarodowe prawo zostało złamane w sposób sugerujący, że doszło do zbrodni wojennych ... Każdy z tych przypadków musi być dokładnie i niezależnie zbadany." Ambasador Izraela przy Radzie Praw Człowieka Ewiatar Manor przypomniał, że działania wojska mają na celu zniszczenie infrastruktury Hamasu znajdującej się w Strefie Gazy. "Mieszkańcy Gazy nie są naszymi wrogami. Izrael jest całkowicie przywiązany do przestrzegania międzynarodowego prawa." Palestyński minister spraw zagranicznych Riad al-Malki zaapelował do światowych mocarstw o powstrzymanie izraelskiej bezkarności. "Izrael musi odpowiedzieć za swoje zbrodnie." Jednodniowe posiedzenie w Genewie zostało zwołane na prośbę strony palestyńskiej, Egiptu i Pakistanu.
    23 lipca 2014 r. Federalna Administracja Lotnictwa odnowiła zakaz amerykańskich lotów do Tel Awiwu przez kolejne 24 godziny powołując się na "potencjalnie niebezpieczną sytuację" w Izraelu i Strefie Gazy.

24 lipca 2014 r. palestyńscy terroryści kontynuowali ostrzał rakietowy prowadzony ze Strefy Gazy. Przed południem odłamki zestrzelonych rakiet spadły na Tel Awiw i Petach Tikwę. Wieczorem rakieta trafiła w szklarnię w przygranicznym kibucu, raniąc 1 osobę.
    24 lipca 2014 r. ministerstwo finansów wprowadziło szereg kroków mających na celu zmniejszenie trudności ekonomicznych Izraelczyków, będących pod ostrzałem rakietowym ze Strefy Gazy. Nowe ulgi dotyczą przedsiębiorstw, które z powodu przerw w produkcji tracą zyski. Również rekompensaty otrzymają powołani do wojska pracownicy - otrzymają oni natychmiast swoje wynagrodzenia od państwa, a nie jak to było zazwyczaj, pod koniec służby rezerwowej. Ponadto ogłoszono przetarg na budowę dodatkowych 500 mini schronów-wiat, w których ludzie będą mogli znaleźć schronienie w przypadku ostrzału rakietowego. Utworzony zostanie także nowy bank krwi. Powstanie także specjalny plan przywrócenia turystyki, która poniosła poważne straty na skutek prowadzonych walk.
    24 lipca 2014 r. Reuwen Riwlin został wieczorem zaprzysiężony w Knesecie na nowego prezydenta Izraela. "W waszym imieniu i pod waszym zwierzchnictwem obejmuję urząd 10. prezydenta Państwa Izrael."
    24 lipca 2014 r, rzecznik armii, Motti Almoz powiedział wieczorem, że nie można wykluczyć udziału Hamasu w ostrzelaniu szkoły UNRWA w Gazie. Almoz podkreślił, że Siły Obronne Izraela prowadziły w tym rejonie działania i mogło dojść do ostrzału szkoły, jednak również Hamas mógł się po raz kolejny posłużyć cywilami i samemu ostrzelać tę szkołę. Dodał, że w tej sprawie prowadzone jest dochodzenie wyjaśniające.

    24 lipca 2014 r. Palestyńczycy wszczęli wieczorem zamieszki na Starym Mieście Jerozolimy. Obrzucono kamieniami izraelskich policjantów. Aresztowano 12 Arabów. Na Wzgórzu Świątynnym rannych zostało 2 policjantów.

24 lipca 2014 r. izraelscy żołnierze kontynuowali działania w Strefie Gazy. W ciągu doby w rejonie Khan Younis i Rafah na południu zatrzymano 150 terrorystów. W ciągu dnia zniszczono 90 celów terrorystycznych, w tym podziemne wyrzutnie rakiet, stanowiska obserwacyjne i magazyny broni. Spadochroniarze wykryli kolejne dwa tunele podziemne i wyeliminowali terrorystę usiłującego przeprowadzić atak na izraelskie pozycje. Z wnętrza zniszczonego szpitala Al-Wafa wystrzelono po raz kolejny rakietę przeciwpancerną w stronę izraelskich żołnierzy. W starciach rannych zostało 3 izraelskich żołnierzy. Rano pocisk spadł na szkołę UNRWA w Beit Hanoun, która służyła za miejsce schronienia dla palestyńskich uciekinierów z rejonów walk. W ostrzale zginęło 17 osób, a około 150 zostało rannych. Nie wiadomo czy był to izraelski pocisk moździerzowy, czy rakieta Hamasu. Trwa dochodzenie.
    24 lipca 2014 r. Palestyńczycy wszczęli wieczorem zamieszki na przejściu kontrolnym Qalandia na północ od Jerozolimy. W starciach rannych zostało 5 Arabów.

24 lipca 2014 r. egipskie siły bezpieczeństwa udaremniły dwa ataki terrorystyczne przeciwko Izraelowi. W pobliżu przejścia granicznego Kerem Szalom zastrzelono terrorystę-samobójcę, który miał na sobie pas z materiałami wybuchowymi. Ponadto zniszczono pojazd z wyrzutnią rakiet Grad, gotowych do ostrzelania terytorium Izraela. Zabito 2 islamskich terrorystów.
    24 lipca 2014 r. amerykańskie i europejskie linie lotnicze ogłosiły wznowienie lotów do Izraela.
    24 lipca 2014 r. Brazylia potępiła izraelską operację wojskową w Strefie Gazy i zapowiedziała odwołanie brazylijskiego ambasadora z Izraela na konsultacje do swojego kraju.
    24 lipca 2014 r. Rada Praw Człowieka ONZ (UNHRC) ustanowiła komisję do zbadania działań Izraela w Strefie Gazy. Zastępca Rzecznika Departamentu Stanu USA, Marie Harf, powiedział, że Stany Zjednoczone są jedynym krajem przeciwnym tej jednostronnej decyzji, która "nawet nie wspomina o rakietach Hamasu."

25 lipca 2014 r. palestyńscy terroryści kontynuowali ostrzał rakietowy prowadzony ze Strefy Gazy. Rano uszkodzony został dom w Aszkelonie.
    25 lipca 2014 r. Palestyńczycy wszczęli popołudniem zamieszki na Wzgórzu Świątynnym w Jerozolimie. Ranny został 1 izraelski policjant. Aresztowano 1 Araba.
    25 lipca 2014 r. wieczorem zebrał się gabinet bezpieczeństwa, który po długich obradach jednomyślnie odrzucił propozycję sekretarza stanu USA Johna Kerry w sprawie tygodniowego zawieszenia broni w Strefie Gazy. Izrael zgodził się jednak na 12-godzinne humanitarne zawieszenie broni.

25 lipca 2014 r. izraelscy żołnierze kontynuowali działania w Strefie Gazy. Rano w północnej części strefy zginął 1 izraelski żołnierz, a 14 zostało rannych. Uderzono w 130 celów terrorystycznych.
    25 lipca 2014 r. Palestyńczycy wszczęli popołudniem zamieszki w pobliżu Nablusu w Samarii. Obrzucono kamieniami izraelskich żołnierzy, którzy odpowiedzieli gazem łzawiącym i gumowymi kulami. Zginęło 2 Arabów. Niedługo później tłum Palestyńczyków po wyjściu z meczetu zatrzymał żydowski samochód z 2 Izraelkami. Uniknęły one linczu dzięki temu, że oddały strzały w powietrze i uciekły. Do starć doszło także w rejonie wioski Beit Ummar w pobliżu Hebronu w Judei. Zginęło 2 Arabów. W starciach w Wadi Joz rannych zostało 2 izraelskich policjantów.
    25 lipca 2014 r. przedstawiciel Hamasu poinformował wieczorem, że jego organizacja będzie respektować 12-godzinne zawieszenie broni w Strefie Gazy.

25 lipca 2014 r. sekretarz stanu USA John Kerry zaproponował dwustopniowy plan w celu zaprzestanie walk w Strefie Gazy. Pierwszym elementem byłby tygodniowy rozejm rozpoczynający się w niedzielę. Następnie Izraelczycy i Palestyńczycy rozpoczęliby negocjacje na temat kwestii ekonomicznych, politycznych i bezpieczeństwa Strefy Gazy.

26 lipca 2014 r. palestyńscy terroryści kontynuowali w nocy ostrzał rakietowy prowadzony ze Strefy Gazy. Potem ostrzał ustał i przez cały czas trwania zawieszenia broni panowała cisza. Wieczorem ostrzelano z moździerza tereny przygraniczne.
    26 lipca 2014 r. popołudniem zebrał się gabinet bezpieczeństwa, który zgodził się na przedłużenie humanitarnego zawieszenia broni w Strefie Gazy do północy.

26 lipca 2014 r. izraelscy żołnierze kontynuowali w nocy działania w Strefie Gazy. W starciach zginęło 4 żołnierzy. Rano, o godz. 7.00 ogłoszono jednostronne humanitarne zawieszenie broni, które miało obowiązywać przez 12-godzin. Wieczorem przedłużono je do północy. Palestyńczycy wykorzystali ten czas, aby powrócić do swoich zniszczonych domów w rejonie Shejaija i Beit Hanoun, aby odgrzebywać ciała zabitych oraz ratować ocalały dobytek.

 

--------------------------------------------------

Materiały opracowywane na podstawie serwisów informacyjnych: PAP, AP, Haaretz, Jerusalem Post, Arutz Sheva.

--------------------------------------------------
Na poczatek

    Izrael Kultura Historia Turystyka Pomoc duchowa Żydzi w Polsce Czasy i Fakty

Copyright ©2006-2014 by Gedeon