AKTUALNOŚCI  Z  IZRAELA  -  HISTORIA
      -  kwiecień-czerwiec 2016 r.

Premier Benjamin Netanyahu - jego biografia
25 kwietnia 2016 r. kilka tysięcy Żydów zgromadziło się przed Zachodnim Murem na tradycyjne błogosławieństwo kapłańskie podczas święta Pesach. Policja zatrzymała 3 Żydów, którzy usiłowali modlić się na Wzgórzu Świątynnym.
    25 kwietnia 2016 r. po południem wybuchł groźny pożar w lesie Birija na północ od jeziora Kinnaret. W akcję gaśniczej zaangażowano duże siły straży pożarnej oraz 6 samolotów gaśniczych. Policja zamknęła okoliczne drogi.

25 kwietnia 2016 r. większość senatorów (83 ze 100) Senatu USA podpisała się pod wspólnym listem naciskającym prezydenta Baracka Obamę, aby przyśpieszył pracę nad nowym pakietem pomocy wojskowej dla Izraela, zachęcając go do podniesienia wartości pomocy z 3 do 4-4,5 mld USD rocznie. "W związku z gwałtownie rosnącymi wyzwaniami obronnymi Izraela, jesteśmy gotowi do zatwierdzenia znacznie zwiększonej nowej długoterminowej umowy, aby zapewnić Izraelowi niezbędne zasoby do obrony i zachowania jego jakościowej przewagi wojskowej." Obecna umowa wygasa w 2018 r.

26 kwietnia 2016 r. koncern zbrojeniowy Elbit Systems poinformował, że podpisał kontrakt na sprzedaż zaawansowanego systemu łączności pola walki do jednego z krajów Europy. Wartość kontraktu wynosi 20 mln USD. Nie ujawniono z jakim krajem zawarto kontrakt.

26 kwietnia 2016 r. Francja przyznała się, że władze zrezygnowały z zakupu innowacyjnego izraelskiego oprogramowania, które mogło uniemożliwić zamachy terrorystyczne w Paryżu w listopadzie ubiegłego roku, a decyzję o rezygnacji podjęto pod naciskiem anty-izraelskiego bojkotu. Francja otrzymała propozycję zakupu specjalistycznego oprogramowania, które umożliwiało śledzenie ruchów terrorystów. Technologia umożliwia agencjom wywiadowczym łączenie niewielkich sygnałów z sobą, które pozornie nie są z sobą powiązane. Odpowiednia analiza rozdrobnionych informacji pochodzących z wielu źródeł, umożliwia kompleksową ocenę sytuacji. Z oprogramowania korzysta Izrael i Stany Zjednoczone, jednak Francja zrezygnowała pod naciskiem anty-izraelskich środowisk.
    26 kwietnia 2016 r. Pentagon ogłosił nominację nowego szefa Sił Powietrznych Stanów Zjednoczonych. Po raz pierwszy zostanie nim Żyd, gen. David Goldfein.

27 kwietnia 2016 r. dowódca Brygady Ecjon płk Roman Gufman ostrzegł, że następna fala terroru będzie znacznie gorsza. "Kiedy fala znowu wzbierze, to będzie to skok w górę o kilka poziomów. Nie wrócimy już więcej do 13-letnich dzieci z nożami. Eksplozja w autobusie w Jerozolimie pokazała nam wszystko. Powrót do początku 2000 roku."

27 kwietnia 2016 r. dwóch palestyńskich terrorystów usiłowało rano zaatakować nożami izraelskich żołnierzy na punkcie kontrolnym Kalandia, na północ od Jerozolimy. Żołnierze zastrzelili napastników - kobietę i mężczyznę.

27 kwietnia 2016 r. palestyński ambasador przy ONZ, Rijad Mansour na konferencji prasowej porównał działania izraelskich sił bezpieczeństwa w Judei i Samarii do tłumienia powstania w getcie warszawskim przez hitlerowców podczas II wojny światowej.
    27 kwietnia 2016 r. izraelski ambasador w ONZ, Danny Danon powiedział: "Wszelkie porównania demokratycznego państwa Izrael do nazistowskiego reżimu są podłe i muszą zostać potępione przez społeczność międzynarodową. Palestyńczycy kontynuują okłamywanie świata i zwracają uwagę społeczności międzynarodowej na absurdalne roszczenia, zamiast koncentrować swoje wysiłki na zwalczaniu terroru i podżegania." Odnosząc się do wczorajszych oskarżeń w ONZ, że Izrael przetrzymuje niewinnych nieletnich Palestyńczyków, Danon powiedział: "Kiedy aresztowaliśmy szesnastolatka, który zabił niewinną matkę sześciorga dzieci Dafnę Meir, to możemy traktować go jak terrorystę, gdyż jest mordercą, któremu należy się kara więzienia do końca życia."

28 kwietnia 2016 r. kancelaria premiera odrzuciła francuską inicjatywę zwołania międzynarodowej konferencji pokojowej, której celem miało być zmuszenie Izraela i Autonomii Palestyńskiej do zawarcia porozumienia pokojowego. "Izrael pozostaje na swoim stanowisku, że najlepszym sposobem na rozwiązanie konfliktu między Izraelem a Palestyńczykami są bezpośrednie negocjacje dwustronne. Izrael jest gotów rozpocząć je od razu, bez żadnych warunków wstępnych. Każda inna inicjatywa dyplomatyczna dystansuje Palestyńczyków od bezpośrednich negocjacji." Kilka godzin później premier Benjamin Netanjahu odrzucił palestyński wniosek o wstrzymanie izraelskich operacji wojskowych w "obszarze A" Autonomii Palestyńskiej.
    28 kwietnia 2016 r. służby ratunkowe poinformowały, że podczas świąt Pesach na plażach w całym kraju utonęły 2 osoby, a 8 zostało uratowanych.

28 kwietnia 2016 r. dwie palestyńskie terrorystki usiłowały wieczorem zaatakować nożami izraelskich żołnierzy na punkcie kontrolnym na północ od Jerozolimy. Żołnierze zneutralizowali obie napastniczki. Ranne terrorystki przewieziono do szpitala.

28 kwietnia 2016 r. włoska policja rozbiła grupę terrorystyczną, która planowała ataki na ambasadę Izraela w Rzymie oraz na Watykan. Aresztowano 6 terrorystów, którzy mieli powiązania z ISIS.

29 kwietnia 2016 r. w południe arabska cysterna z benzyną wywróciła się na drodze przy miejscowości Halhul w Judei. W cysternę uderzył inny samochód, i oba pojazdy stanęły w ogniu. W wypadku zginęło 5 Palestyńczyków.

 

--------------------------------------------------

Materiały opracowywane na podstawie serwisów informacyjnych: PAP, AP, Haaretz, Jerusalem Post, Arutz Sheva.

--------------------------------------------------
Na poczatek

    Izrael Kultura Historia Turystyka Pomoc duchowa Żydzi w Polsce Czasy i Fakty

Copyright ©2006-2016 by Gedeon