AKTUALNOŚCI  Z  IZRAELA  -  HISTORIA
      -  wrzesień-grudzień 2014 r.

Premier Benjamin Netanyahu - jego biografia
 

 

23 października 2014 r. Palestyńczycy obrzucili rano kamieniami tramwaj w dzielnicy Shuafat we Wschodniej Jerozolimie. Tramwaj został uszkodzony. Obrzucono także kamieniami żydowskie przedszkole.
    23 października 2014 r. minister spraw zagranicznych Avigdor Lieberman powiedział, że wczorajsze ataki terrorystyczne w Jerozolimie i Ottawie, dowodzą po raz kolejny, że "terroryzm jest epidemią na całym świecie, którą należy bezkompromisowo zwalczać. Terroryzm nie wynika z budownictwa w Jerozolimie, Ottawie, Nowym Jorku, Madrycie lub Mombasie, ale raczej z walki skrajnego Islamu ze światem Zachodu."
    23 października 2014 r. minister gospodarki Naftali Bennett powiedział, że w odpowiedzi na zamach terrorystyczny należy wybudować więcej domów w Jerozolimie. "Ten atak jest tylko jednym z długiego łańcucha zdarzeń terrorystycznych, takich jak rzucanie kamieniami i butelkami zapalającymi, na które są narażeni mieszkańcy Jerozolimy. W ciągu ostatniego miesiąca było ponad 200 takich ataków, i niewiele było odpowiedzi. Izraelczycy uważają, że aby przetrwać, muszą pochylić się przed naszymi wrogami, ale jest zupełnie odwrotnie i oni odpowiadają terrorem. Oni ciągle mają nadzieję, że terrorem nas pokonają, oni uważają, że jest bardzo prawdopodobne, że my zrezygnujemy. To co mamy zrobić, to pokazać, że tu jesteśmy. A najlepszym sposobem na to, jest budowanie. Pierwszym krokiem z pokonania terroryzmu w Jerozolimie jest umocnienie suwerenności Izraela w mieście. Musimy budować, aby wzmocnić naszą suwerenność. Budując gdzie chcemy i kiedy chcemy, pokażemy, że jesteśmy tutaj obecni. Tylko wtedy nasi wrogowie ucichną. Abbas jest naszym gorzkim wrogiem, który nawołuje do mordowania dzieci. Nie potępił on środowego ataku, i jestem pewien, że rodzina terrorysty otrzyma wszelkie świadczenia z Autonomii Palestyńskiej."
    23 października 2014 r. minister nauki i techniki Jaakov Perry powiedział, że sytuacja w Jerozolimie jest "tykającą bombą", która doprowadzi do pełnoprawnej trzeciej Intifady. "Mamy do czynienia z bardzo poważną eskalacją w Jerozolimie. Ta eskalacja jest krok od stania się Intifadą. Nie zwalniam przywództwa politycznego od odpowiedzialności, w tym od stosunków względem policji. Powinniśmy we wcześniejszych etapach mocno wzmocnić policję, straż graniczną i służby wywiadowcze. Mogliśmy uniknąć eskalacji. Musimy być uczciwi wobec siebie. Do ataków w Jerozolimie dochodziło również wtedy, gdy było stosunkowo cicho. Również w przeszłości dochodziło do starć na Wzgórzu Świątynnym, jednak gdy spojrzymy na całość obrazu, to obecna eskalacja jest bardzo poważna i może eksplodować."
    23 października 2014 r. policja wzmocniła przed południem swoje siły we Wschodniej Jerozolimie, zapowiadając wprowadzenie polityki "zero tolerancji" wobec wszelkiej przemocy. W rejonie najbardziej niebezpiecznych dzielnic rozlokowano wzmocnione jednostki policji przeznaczone do tłumienia rozruchów. Premier Beniamin Netanyahu polecił także agencji bezpieczeństwa Szin Bet zwiększenie aktywności w Jerozolimie, aby lokalizować i aresztować sprawców zamieszek i ataków na Izraelczyków.
    23 października 2014 r. premier Beniamin Netanyahu zwołał specjalne posiedzenie resortów bezpieczeństwa dotyczące sytuacji w Jerozolimie. "Jerozolima nie jest jedynym miastem atakowanym przez terrorystów, inne miasta na całym świecie są także atakowane. Jednak ofensywa w Jerozolimie jest kierowana przez przewodniczącego Autonomii Palestyńskiej, Mahmouda Abbasa, który gloryfikuje morderców i członków grupy, do której oni należą - Hamasu. W związku z tymi faktami widzimy, że stoimy przed międzynarodową słabością. Ale takiej słabości nie ma tutaj. Będziemy silnie stać broniąc naszych praw i naszych zobowiązań na rzecz ochrony naszej stolicy." Premier polecił wszystkim urzędnikom podkreślić izraelską suwerenność we wszystkich częściach Jerozolimy.
    
23 października 2014 r. Palestyńczycy wzniecili wieczorem zamieszki w rejonie Ir David we Wschodniej Jerozolimie. Obrzucono kamieniami i koktajlami Mołotowa policjantów. Wcześniej w rejonie Wzgórza Oliwnego uszkodzone zostały kamieniami dwa autobusy. Podczas starć w Wadi Joz policja zatrzymała 16 Arabów.

23 października 2014 r. przedstawiciel palestyńskich władz powiedział, że Autonomia Palestyńska odłoży na dwa miesiące złożenie w Radzie Bezpieczeństwa ONZ projektu rezolucji dotyczącej "izraelskiej okupacji", aby w ten sposób umożliwić sekretarzowi stanu USA Johnemu Kerry przedstawienie swojej nowej inicjatywy pokojowej. Nieoficjalnie wiadomo, że Palestyńczycy zgodzili się powrócić do stołu negocjacyjnego w zamian na rozwiązanie dwupaństwowe, wyznaczenie w ciągu trzech miesięcy granic państwa palestyńskiego i wstrzymania budownictwa żydowskiego w Judei i Samarii.

23 października 2014 r. sekretarz stanu USA John Kerry powiedział, że status quo między Izraelem a Autonomią Palestyńską jest niestabilny, i Stany Zjednoczone rozumieją pilność sytuacji.
    23 października 2014 r. izraelski ambasador w ONZ, Ron Prosor wezwał Radę Bezpieczeństwa ONZ do potępienia ostatniego ataku terrorystycznego w Jerozolimie i wypowiedzenia się odnośnie wzrostu palestyńskiego podżegania. "Żydzi wiedzą aż za dobrze, że naród jest atakowany karabinami i rakietami, ale także słowami nienawiści. Hamas w obydwa sposoby atakuje Izrael. Wcześniej w tym tygodniu, w naszych uwagach do Rady Bezpieczeństwa, Izrael ostrzegał, że prezydent Abbas nawołuje do przemocy wobec Żydów. Wczoraj widzieliśmy wynik tych zapalnych słów. Po ataku terrorystycznym, wysoki doradca prezydenta Abbasa, sułtan Abu El-Einein nazwał sprawcę bohaterskim męczennikiem. Nie powinniśmy się dziwić, że prezydent Abbas nie powiedział ani jednego słowa, aby potępić ten haniebny atak; był on zbyt zajęty, gdyż prowadzi kampanię, aby zniszczyć więzi łączące Żydów i Jerozolimę, i podżega do przemocy. Ekstremiści uwielbiają kulturę śmierci i używają słów nienawiści. Rada musi korzystać ze słów, aby uświęcić życie."

24 października 2014 r. izraelskie siły bezpieczeństwa od samego rana zostały postawione w wysoki stan pogotowia, ze względu na pogrzeb palestyńskiego terrorysty, który dwa dni temu przeprowadził zamach we Wschodniej Jerozolimie. Ograniczono dostęp na Wzgórze Świątynne jedynie dla mężczyzn powyżej 40. roku życia i kobiet. Wzmocniono siły policyjne w całym mieście, a nad najbardziej niebezpiecznym rejonami umieszczono 3 balony obserwacyjne..
    24 października 2014 r. Palestyńczycy wszczęli w południe zamieszki w Wadi Joz we Wschodniej Jerozolimie. Obrzucono kamieniami i petardami izraelskich policjantów, którzy stosując środki przymusu szybko rozproszyli tłum. Aresztowano 3 Arabów. Do drobnych incydentów doszło też w rejonie Starego Miasta, jednak policja nie dopuściła do eskalacji zajść. Aresztowano 4 Arabów.

24 października 2014 r. Palestyńczycy wszczęli popołudniem zamieszki w pobliżu Ramallah w Samarii. Obrzucono kamieniami izraelskich żołnierzy, którzy odpowiedzieli gazem łzawiącym i gumowymi kulami. Przy wiosce Silwad Palestyńczycy zaatakowali koktajlami Mołotowa izraelskie pojazdy wojskowe. W starciu zginął 17-letni Palestyńczyk.

25 października 2014 r. Egipt ogłosił stan wyjątkowy w północnym obszarze półwyspu Synaj, w pobliżu granicy z Izraelem i Strefą Gazy. Stan wyjątkowy będzie obowiązywał przez trzy miesiące. W okresie tym będzie obowiązywać na tym obszarze godzina policyjna. Zamknięte zostanie przejście graniczne Rafah ze Strefą Gazy. Jest to odpowiedź na wczorajszy zamach terrorystyczny, w którym zginęło 33 egipskich żołnierzy.

 

--------------------------------------------------

Materiały opracowywane na podstawie serwisów informacyjnych: PAP, AP, Haaretz, Jerusalem Post, Arutz Sheva.

--------------------------------------------------
Na poczatek

    Izrael Kultura Historia Turystyka Pomoc duchowa Żydzi w Polsce Czasy i Fakty

Copyright ©2006-2014 by Gedeon