AKTUALNOŚCI  Z  IZRAELA  -  HISTORIA
      -  Operacja "Obronny Brzeg"

Premier Benjamin Netanyahu - jego biografia
 

 

20 lipca 2014 r. palestyńscy terroryści kontynuowali ostrzał rakietowy prowadzony ze Strefy Gazy. W Aszkelonie uszkodzone zostały 2 domy.
    20 lipca 2014 r. premier Beniamin Netanyahu zwrócił się wieczorem w wystąpieniu telewizyjnym do narodu. Powiedział, że Izrael rozpoczął proces stopniowego łagodzenia szkodliwości jednostronnego wycofania się w 2005 r. ze Strefy Gazy, w wyniku którego Hamas przejął pełną kontrolę nad tym obszarem. Dodał, że ostrzegał on wówczas, że pozostawiona próżnia zostanie wypełniona przez Hamas, który przekształci Gazę w Hamasland, z którego będzie prowadzony ogień rakietowy na Izrael. Obecnie prowadzona operacja ma przynieść "wydłużony okres spokoju i bezpieczeństwa dla obywateli Izraela, i zadać poważne szkody infrastrukturze terrorystycznej w Strefie Gazy."
    20 lipca 2014 r. minister obrony Mosze Jaalon powiedział, że "za dwa lub trzy dni, lwia część tuneli terrorystycznych Hamasu zostanie zniszczona." Jaalon dodał, że w razie potrzeby będzie mobilizowana większa liczba rezerwistów. Szef Sztabu Generalnego gen. Benny Gantz powiedział, że dzisiejszy dzień był bardzo trudny dla Izraela, a Siły Obronny Izraela poniosły ciężkie straty. Jednak Hamas poniósł o wiele większe straty i szybko traci swoje zdolności szkodzenia Izraelowi. "Zamierzamy kontynuować kampanię dopóki Hamas jest w stanie nam szkodzić ... Naprawdę czuję się źle wobec cywilów, którzy wciąż ponoszą straty. Musimy coś moralnie zrobić dla nich, aby mogli dostać się oni w bezpieczne miejsce. Ale jeśli nie zechcą tego uczynić, nie pozwolimy na to, aby ich obecność uniemożliwiała nam wypełnienia naszej misji. Mamy też moralny obowiazek chronienia Izraelczyków ... Nie ma innej armii na świecie jak Siły Obronne Izraela, która podejmowała by tak wiele środków ostrożności w ostrzeganiu cywilów, czy to za pośrednictwem ulotek, telefonów, wiadomości tekstowych i głośników. Nie znajdziecie innej armii, która tworzyłaby szpitale polowe i utrzymywała dostawy, tak jak my ... Wierzę, że dni Hamasu są policzone. Ponieśli oni straszliwe straty, a w ciągu najbliższych dni stracą dużo więcej."
    20 lipca 2014 r. premier Beniamin Netanyahu rozmawiał wieczorem telefonicznie z brytyjskim premierem Davidem Cameronem, dziękując mu za poparcie prawa Izraela do obrony. Netanyahu podkreślił, że wykryto szereg podziemnych tuneli, wykopanych przez Hamas w celu przeprowadzenia na szeroką skalę ataków terrorystycznych. Dodał, że Izrael przyjął egipską inicjatywę zawieszenia broni, a także wniosek ONZ o humanitarnym zawieszeniu broni. Hamas odrzucił obie inicjatywy, naruszając warunki zawieszenia broni.

20 lipca 2014 r. izraelscy żołnierze zaczęli w nocy działania operacyjne w obszarze dzielnicy Shejaiya na przedmieściach Gazy. Jest to twierdza Hamasu. Wcześniej wezwano mieszkanców cywilnych do opuszczenia swoich domów. W działania zaangażowano artylerią i czołgi. W nocy izraelski transporter opancerzony Brygady Golani najechał na minę. W wybuchu zginęło 7 żołnierzy. Godzinę później kolejny żołnierz zginął w wymianie ognia z terrorystami. Nad ranem w strzelaninie zginęło 2 żołnierzy, a następnie 3 żołnierzy zginęło uwięzionych w płonącym od ostrzału domu. W nocnych walkach zginęło także około 60 palestyńskich terrorystów. W zajętej części dzielnicy odkryto podziemne tunele oraz 10 podziemnych szybów, z których wystrzelono 140 rakiet na Izrael. Podziemne wyrzutnie umieszczone w gęsto zaludnionym obszarze miejskim są niemożliwe do zniszczenia przez lotnicze bombardowania (poniosły by duże straty wśród cywilów). Odkryto także podziemne bunkry z ukrytymi wyjściami, które służyły do przeprowadzania ataków na tyły izraelskich pozycji. Od początku operacji zginęło 18 żołnierzy, a 65 zostało rannych. W ciągu dnia siły powietrzne zniszczyły 52 cele terrorystyczne, w tym 23 domy wykorzystywane jako centra dowodzenia Hamasu, 7 wyrzutni rakiet i tunele podziemne. Zatrzymano 22 terrorystów.
    20 lipca 2014 r. przed południem Hamas poprosił o humanitarne zawieszenie broni, aby umożliwić ewakuację rannych z obszaru dzielnicy Shejaiya w Gazie. Izrael wyraził zgodę i rozejm obowiązywał od godz. 13.30. Zawieszenie broni zostało przedłużone do godz. 17.30. Ocenia się, że około 35 tys. Palestyńczyków opuściło swoje domy i ewakuowało się głównie na południe. Przy przejściu granicznym Erez armia otworzyła szpital polowy dla palestyńskich cywilów, który świadczy podstawowe usługi kliniczne oraz pomoc w nagłych wypadkach. Dla potrzeb szpitala przywieziono około 100 ton lekarstw, sprzętu medycznego i środków opatrunkowych.

20 lipca 2014 r. setki Jordańczyków demonstrowało w Ammanie w pobliżu ambasady Izraela. Demonstranci wzywali Hamas do nasilenia ataków rakietowych przeciwko izraelskim miastom i palili izraelskie flagi. Skandowano hasła: "Śmierć Izraelowi!"
    20 lipca 2014 r. podczas propalestyńskiej demonstrancji w obrębie Paryża, doszło do ataku na synagogę w Sarcelles. Synagoga została obrzucona koktajlami Mołotowa. Zniszczono żydowski dom pogrzebowy, aptekę i pizzerię, a szereg sklepów splądrowano. Policja użyła gazu łzawiącego i gumowych kul, aby rozpędzić tłum demonstrantów.
    20 lipca 2014 r. Rada Bezpieczeństwa ONZ wezwała wieczorem Izrael i Hamas do natychmiastowego przyjęcia egipskiej inicjatywy o zawieszeniu broni w Strefie Gazy. Rada wyraziła również głębokie zaniepokojenie rosnącą liczbą ofiar. Ambasador Izraela w ONZ, Ron Prosor powiedział, że Izrael nie jest w stanie wojny z mieszkańcami Gazy, ale z Hamasem. Dodał, że równanie jest proste - jeśli będzie cisza w Izraelu, będzie także cisza w Strefie Gazy.

21 lipca 2014 r. palestyńscy terroryści kontynuowali ostrzał rakietowy ze Strefy Gazy. W mieście Sderot od odłamków ranne zostały 4 osoby. W miejscu wybuchu rakiet doszło do pożaru. Salwa rakiet doleciała w rejon aglomeracji miejskiej Tel Awiwu i wzgórz wokół Jerozolimy.
    21 lipca 2014 r. w nocy 2 palestyńskich terrorystów przeniknęło podziemnym tunelem ze Strefy Gazy na terytorium Izraela. Zostali zauważeni pomiędzy kibucami Erez i Nir Am. Zablokowano całą okolicę. W wymianie ognia zabito obu napastników, a tunel zniszczono. Wcześniej w nocy, wykryto inną grupę 2 terrorystów, którzy usiłowali wejść do podziemnego tunelu. Ogień czołgów zabił napastników. Podczas kolejnej infiltracji, terroryści przeniknęli dwoma grupami do Izraela. Jedna grupa zaatakowała w kierunku kibucu Erez, i została wyeliminowana w wyniku bombardowania dronów. Natomiast druga grupa ruszyła w stronę kibucu Nir Am, gdzie doszło do dwóch starć. Terroryści wystrzelili rakietę przeciwpancerną w grupę izraelskich oficerów i żołnierzy. Zginęło 7 żołnierzy, a 25 zostało rannych. Napastnicy nosili izraelskie mundury, przez co byli trudni do rozpoznania. Z tego powodu żołnierze nie otworzyli do nich ognia, myśląc, że są to swoi.
    21 lipca 2014 r. około 3 tys. izraelskich Arabów demonstrowało wieczorem w Nazarecie przeciwko izraelskiej ofensywie w Strefie Gazy. Obrzucono kamieniami izraelską policję. Demonstranci nieśli flagi OWP o skandowali antyizraelskie hasła. W Jafie demonstrowało około 500 Arabów.

21 lipca 2014 r. izraelscy żołnierze kontynuowali działania w rejonie dzielnicy Shejaiya na obrzeżach Gazy. Wieczorem zginęło 2 izraelskich żołnierzy. Przez cały dzień prowadzono intensywne bombardowania celów terrorstycznych.
    21 lipca 2014 r. kilkudziesięciu Palestyńczyków zorganizowało w pobliżu Jerycha wieczorem demonstrację poparcia dla Hamasu. Demonstranci obrzucili kamieniami i koktajlami Mołotowa izraelskich żołnierzy, którzy odpowiedzieli gazem łzawiącym i gumowymi kulami. Aresztowano 2 Palestyńczyków.
    21 lipca 2014 r. przywódca Hamasu, Ismail Hanija powiedział wieczorem, że jego organizacja nie zgodzi się na zawieszenie broni, chyba, że Izrael zgodzi się na spełnienie wszystkich jej żądań. "Nasz opór powstrzymuje syjonistycznych morderców. Nasi bojownicy bronią naród palestyński." Nowym postawionym żądaniem jest zapewnienie przez Izrael nieograniczonych dostaw elektryczności do Strefy Gazy.

21 lipca 2014 r. przywódca libańskiego Hezbollahu, szejk Hassan Nasrallah poparł walkę Hamasu i Islamskiego Dżihadu przeciwko izraelskiej ofensywie w Strefie Gazy. Wezwał do wybuchu Intifady i oporu narodu palestyńskiego. "Opór libański jest całkowicie gotowy współpracować w celu osiągnięcia celów narodu palestyńskiego i udaremnienia izraelskiej agresji."
    21 lipca 2014 r. sekretarz stanu USA John Kerry przyleciał do Kairu, aby podjąć próbę doprowadzenia do zawieszenia broni w Strefie Gazy. Obiecał przekazanie 47 mln USD pomocy humanitarnej, która ma dotrzeć do potrzebujących za pośrednictwem UNRWA i AID. "Jesteśmy głęboko zaniepokojeni konsekwencjami usprawiedliwionych i słusznych posunięć zastosowanych przez Izrael w celu własnej obrony. W każdym konflikcie cierpią cywile, a zwłaszcza dzieci i kobiety a także całe społeczności." Kerry spotkał się z sekretarzem generalnym ONZ Ban Ki-moonem. Departament Stanu USA ostrzegł w poniedziałek obywateli USA aby nie udawali się do Izraela, na Zachodni Brzeg i do Strefy Gazy jako powód podając walki między armią izraelską i palestyńskim Hamasem.
    21 lipca 2014 r. sekretarz generalny Ligii Arabskiej, Nabil El-Araby wezwał wieczorem Hamas do zaakceptowania egipskiej propozycji o zawieszeniu broni.

    21 lipca 2014 r. władze Sudanu oskarżyły Izrael, że jego siły powietrzne zbombardowały i zniszczyły magazyny broni. Prawdopodobnie znajdowały się w nich irańskie rakiety przeznaczone dla Hamasu w Strefie Gazy. Izrael odmówił komentarzy.

22 lipca 2014 r. palestyńscy terroryści kontynuowali ostrzał rakietowy prowadzony ze Strefy Gazy. W nocy co najmniej 10 rakiet wystrzelono na Beer Szewę. 2 rakiety trafiły w Aszdod. Rano rakieta spadła przy szkole w Aszkelonie.
    22 lipca 2014 r. Palestyńczycy wzniecili w nocy zamieszki we Wschodniej Jerozolimie. Obrzucono kamieniami i koktajlami Mołotowa izraelskich policjantów, którzy odpowiedzieli gazem łzawiącym i gumowymi kulami. Zginął 1 Palestyńczyk.

22 lipca 2014 r. izraelscy żołnierze kontynuowali działania w rejonie dzielnicy Shejaiya na obrzeżach Gazy. Artyleria prowadziła intensywny ostrzał rejonu walk.
    22 lipca 2014 r. Palestyńczycy obrzucili w nocy kamieniami żydowski samochód przy osiedlu Nachaliel w Samarii. Samochód został uszkodzony.

 

--------------------------------------------------

Materiały opracowywane na podstawie serwisów informacyjnych: PAP, AP, Haaretz, Jerusalem Post, Arutz Sheva.

--------------------------------------------------
Na poczatek

    Izrael Kultura Historia Turystyka Pomoc duchowa Żydzi w Polsce Czasy i Fakty

Copyright ©2006-2014 by Gedeon