AKTUALNOŚCI  Z  IZRAELA  -  HISTORIA
      -  wrzesień-grudzień 2014 r.

Premier Benjamin Netanyahu - jego biografia
 

 

18 września 2014 r. wysoki przedstawiciel syryjskiej opozycji, dr Kamal Loubani odwiedził rannych Syryjczyków, którzy są leczeni w Centrum Medycznym Tzfat Ziv w Izraelu. Loubani powiedział: "Jestem wdzięczny za specjalną pomoc medyczną, która jest udzielona moim ludziom, Syryjczykom rannym w czasie wojny w moim kraju. Assad mówił, że Izrael jest wrogiem. Ale tutaj, w szpitalu, można zobaczyć prawdę o Izraelu."

18 września 2014 r. palestyński terrorysta usiłował przekroczyć z ukrytą pod ubraniem siekierą punkt kontrolny przy Betlejem w Judei. Izraelscy żołnierze zatrzymali napastnika, który przyznał się, że planował zaatakować żołnierzy w Jerozolimie.
    18 września 2014 r. specjalny koordynator ONZ dla procesu pokojowego na Bliskim Wschodzie, James Rawley powiedział, że Izrael i Autonomia Palestyńska osiągnęły porozumienie w sprawie zwiększenia ilości materiałów budowlanych, które mogą być wpuszczone do Strefy Gazy. W ciągu najbliższych miesięcy ich ilość ma wzrosnąć czterokrotnie.
    18 września 2014 r. izraelska łódź patrolowa ostrzelała rano arabską łódź rybacką, która naruszyła zakazaną strefę u wybrzeża Strefy Gazy. Ranny został 1 Palestyńczyk.

18 września 2014 r. ambasador Izraela w ONZ, Ron Prosor przemawiając na sesji nadzwyczajnej Rady Bezpieczeństwa powiedział, że "Izrael jest gotowy do nowych wyzwań stojących przed światem i rozpocznie dostarczanie leków oraz sprzętu medycznego do państw objętych epidemią Ebola. Izrael wysłał już ekspertów medycznych do Kamerunu. Kryzys światowy wymaga międzynarodowej rakcji. Każdy kraj ma do odegrania swoją rolę w walce z wirusem Ebola."
    18 września 2014 r. prezydent RPA Jacob Zuma zapowiedział walkę z antysemityzmem w swoim kraju.
    18 września 2014 r. Filipiny poinformowały o wycofaniu swoich żołnierzy z międzynarodowych sił UNDOF na Wzgórzach Golan. Wszyscy filipińscy żołnierze (344) w ciągu dwóch dni powróci na Filipiny. Przyczyną podjęcia tej decyzji był pogarszający się stan bezpieczeństwa na Wzgórzach Golan.

19 września 2014 r. palestyński premier Rami Hamdallah powiedział, że wszystkie palestyńskie frakcje są w pełni odpowiedzialne za znalezienie rozwiązania konfliktu wewnętrznego.
    19 września 2014 r. rzecznik Hamasu, Sami Abu Zuhri oskarżył palestyńskiego premiera Hamdallaha o słuchanie rozkazów al-Fatah i nie zachowywanie się zgodnie z zasadami rządu jedności. "Ignoruje prawa i cierpienia mieszkańców Gazy. On wzmacnia różnice i prowadzi do upadku rządu jedności." Rzecznik Mahmoud Zahran oświadczył, że rząd jedności był jedynie środkiem tymczasowym, gdyż Hamas poszukiwał alternatywnych rozwiązań. "Nie ma wątpliwości, że rząd jedności jest porażką."

19 września 2014 r. francuski prezydent Francois Hollande spotkał się w Paryżu z palestyńskim przewodniczącym Mahmoudem Abbasem. Na wspólnej konferencji prasowej Hollande powiedział: "Przygotujemy wezwanie, które będzie przedstawione Radzie Bezpieczeństwa ONZ, w którym będzie bardzo wyraźnie powiedziane czego oczekujemy od procesu pokojowego, aby rozwiązać konflikt. Negocjacje przeciągają się zbyt długo, i jestem przekonany, że konflikt izraelsko-palestyński nigdy nie będzie do końca rozwiązany. Najnowsza konfrontacja przyniosła po raz trzeci zniszczenie Gazy. Musimy jeszcze raz spojrzeć na ten konflikt, aby znaleźć trwałe porozumienie pokojowe. Obecnie rozmowy pokojowe utknęły w martwym punkcie, musimy z tym skończyć." Abbas wezwał społeczność międzynarodową, aby wypełniła swoje zobowiązania i przyczyniła się do zakończenia trwającego od ponad 66 lat konfliktu.
    19 września 2014 r. Senat USA jednogłośnie przyjął ustawę strategicznego partnerstwa Stanów Zjednoczonych z Izraelem. Projekt ustawy przygotowali senatorzy Barbara Boxer i Roy Blunt, i miał on 81 współinicjatorów. Ustawa podnosi status relacji między oboma państwami, rozszerza licencje eksportowe dla handlu żydowskiego, rozszerza współpracę w dziedzinie energetyki i high-tech, utrzymuje gwarancje jakościowej przewagi militarnej Izraela na Bliskim Wschodzie, a także zwiększa strategiczne zapasy broni amerykańskiej w Izraelu, z ułatwieniem dostępu Izraela do niej. "Ta ustawa będzie znacznie wzmacniać i rozszerzać sojusz Stanów Zjednoczonych z Izraelem, jako sposób stawienia czoła nowym zagrożeniom i wyzwaniom na Bliskim Wschodzie."
    19 września 2014 r. Rada Bezpieczeństwa ONZ potwierdziła swoje bezwarunkowe poparcie dla utrzymania sił pokojowych UNDOF na Wzgórzach Golan, aby monitorować porozumienie o zawieszeniu broni z 1974 r. Siły UNDOF odpowiadały za bezpieczeństwo w zdemilitaryzowanej strefie buforowej utworzonej między Izraelem a Syrią.

20 września 2014 r. izraelski dron uległ awarii technicznej i spadł tuż przy granicy na terytorium Libanu. Prawdopodobnie libańscy żołnierze przejęli uszkodzony dron.
    20 września 2014 r. sekretarz obrony USA Chuck Hagel poinformował, że Stany Zjednoczone wznowią pomoc wojskową dla Egiptu. Potwierdził, że w najbliższym czasie Egipt otrzyma 10 śmigłowców szturmowych Apache. Mają one wzmocnić egipskie siły w walce z terrorystami na półwyspie Synaj.

21 września 2014 r. Palestyńczycy obrzucili rano kamieniami i zbiornikami z farbą żydowski autobus szkolny przejeżdżający przez dzielnicę Ras al-Amud we Wschodniej Jerozolimie.
    21 września 2014 r. izraelska policja aresztowała 3 arabskie kobiety za obraźliwe krzyki wobec żydowskiej wycieczki odwiedzającej Wzgórze Świątynne w Jerozolimie. Czwarty Arab został zatrzymany pod zarzutem ataku na Żyda w tym samym miejscu.
    21 września 2014 r. premier Beniamin Netanyahu spotkał się z ministrem finansów Jair Lapidem. Ustalono kilka spraw dotyczących budżetu na 2015 r. Podatki nie będą podniesione, deficyt wzrośnie i będzie przyjęta ustawa o 0% podatku VAT. Zaplanowano kolejne spotkania.

21 września 2014 r. doradca palestyńskiego przewodniczącego Abbasa, Azzam al-Ahmed powiedział, że we wtorek zostaną wznowione izraelsko-palestyńskie negocjacje w Kairze. Dodał, że obok negocjacji w sprawie zawieszenia broni w Strefie Gazy, będą prowadzone także rozmowy na temat współpracy al-Fatah z Hamasem. W obu negocjacjach pośredniczyć będzie Egipt.
    21 września 2014 r. wieczorem 2 Palestyńczyków usiłowało przekroczyć barierę graniczną Strefy Gazy. Zostali zatrzymani przez izraelskich żołnierzy. Nie znaleziono przy nich żadnej broni.

 

--------------------------------------------------

Materiały opracowywane na podstawie serwisów informacyjnych: PAP, AP, Haaretz, Jerusalem Post, Arutz Sheva.

--------------------------------------------------
Na poczatek

    Izrael Kultura Historia Turystyka Pomoc duchowa Żydzi w Polsce Czasy i Fakty

Copyright ©2006-2014 by Gedeon