AKTUALNOŚCI  Z  IZRAELA  -  HISTORIA
      -  Operacja "Obronny Brzeg"

Premier Benjamin Netanyahu - jego biografia
 

 

20 sierpnia 2014 r. palestyńscy terroryści kontynuowali ostrzał rakietowy ze Strefy Gazy. W nocy wystrzelono rakiety w kierunku Tel Awiwu i Jerozolimy. W ciągu dnia Hamas wystrzelił 2 rakiety, celując w izraelskie pola gazowe na Morzu Śródziemnym. Rakiety nie trafiły w cel odległy o 30 km od wybrzeża Strefy Gazy. U wybrzeży Izraela pojawił się właśnie tankowiec "Kamari", który po raz drugi przewiózł ropę naftową z Kurdystanu. Przez cały dzień ze Strefy Gazy wystrzelono 168 rakiet. System Iron Dome zestrzelił 23 rakiety, a pozostałe spadły w terenie otwartym. Odnotowano zniszczenia w przygranicznych kibucach.
    20 sierpnia 2014 r. Palestyńczycy wzniecili w nocy zamieszki na Starym Mieście Jerozolimy. Obrzucono koktajlami Mołotowa żydowski autobus, który spłonął. W dzielnicy Silwan podpalono żydowski dom. Straż pożarna ugasiła ogień.
    20 sierpnia 2014 r. w nocy zebrał się gabinet bezpieczeństwa. Ministrowie nie zgodzili się na silną reakcję na ostrzał rakietowy ze Strefy Gazy. Siły Obronne Izraela będą prowadzić jedynie działania odwetowe, głównie z powietrza. Oczekuje się na szybkie osiągnięcie zawieszenia broni.
    20 sierpnia 2014 r. Siły Obronne Izraela wezwały rano 2 tys. rezerwistów do ponownego stawienia się w swoich jednostkach w rejonie Strefy Gazy. Poinformowano także, że już wczoraj wieczorem otworzono publiczne schrony w kraju, a obrona cywilna jest przygotowana na ewentualność eskalacji ostrzału.
    20 sierpnia 2014 r. turecki samolot transportowy ewakuował przed południem drugą partię rannych ze Strefy Gazy. Grupę 17 rannych Palestyńczyków przewieziono ambulansami z przejścia granicznego Erez na lotnisko im. Dawida Ben-Guriona w Tel Awiwie, skąd odlecieli do na leczenie w Turcji.
    20 sierpnia 2014 r. premier Beniamin Netanyahu powiedział wieczorem, że podczas operacji Obronny Brzeg Izrael poważnie zaszkodził Hamasowi. Podkreślił, że operacja jeszcze nie jest zakończona, a odpowiedzialność za bezpieczeństwo obywateli Izraela spoczywa wyłącznie na nim. "Nasza polityka względem Hamasu jest prosta: jeśli jest ogień, będziemy odpowiadać. Jeśli uważają, że nas wyczerpią, to są w błędzie. Operacja nie zakończyła się. Nasza walka z grupami terrorystycznymi jest długa i sięga wielu lat. W ostatnich tygodniach zadaliśmy ogromny cios Hamasowi, najpoważniejszy cios od momentu ich powstania. Jesteśmy zdeterminowani, aby w razie potrzeby kontynuować działania. Hamas jest izolowany. Kto wspiera Hamas? Katar, Turcja i Iran. Cały świat arabski jest przeciwko nim. Mam nadzieję, że Abbas odgrywa konstruktywną rolę, ale musi zrozumieć, że Izrael ma prawo bronić się i czekamy na ponowne wznowienie rozmów pokojowych z rządem palestyńskim, zaangażowanym w walkę z terrorem. Musimy pozostać zjednoczeni wewnętrznie i być odważnymi. Naszą politykę będziemy prowadzić w świetle dramatycznych zmian zachodzących w regionie. Przywracamy spokój i bezpieczeństwo. Kampania militarna w Strefie Gazy może być dłuższą operacją."
    20 sierpnia 2014 r. minister obrony Mosze Jaalon powiedział wieczorem, że kampania w Strefie Gazy potrwa tak długo, aż w centralnym i południowym Izraelu powróci pokój. "Nie radzę nikomu zamienić się miejscami, aby zamieszkać w Strefie Gazy ... Po złamaniu 6-dniowego rozejmu, Hamas ponosi całkowitą odpowiedzialność za wszystkie ofiary. Tylko w środę, w ciągu 24-godzin liczba rakiet zbliżyła się do 200. Ten deszcz rakiet spada na izraelskich cywilów. Będziemy dążyć do likwidacji terrorystów Hamasu i przywódców tej organizacji. Hamas ponosi ogromne straty ... Operacja Obronny Brzeg jest prowadzona odpowiedzialnie, rozważnie, mądrze i inteligentnie, a rząd pracuje, aby zapewnić bezpieczeństwo Izraela. Jako ten, który przez całe swoje życie walczył dla państwa Izrael, wciąż mówię: nie spoczniemy, nie będziemy milczeć, odpowiemy na ostrzał rakietowy. Zrobimy to z wytrwałością, determinacją i cierpliwością. Izrael jest przygotowany na długą kampanię i dodatkowe ofensywy lądowe."

20 sierpnia 2014 r. izraelskie siły powietrzne zniszczyły w nocy 30 celów terrorystycznych w Strefie Gazy. W ciągu dnia zaatakowano 110 celów terrorystycznych.
    20 sierpnia 2014 r. Palestyńczycy obrzucili w nocy kamieniami liczne żydowskie samochody w rejonie bloku osiedli Gusz Etzion w Judei. Ranny został 1 Izraelczyk.
    20 sierpnia 2014 r. wysoki urzędnik al-Fatah powiedział rano, że rezygnacja Hamasu z egipskich negocjacji i powrót do wojny rakietowej z Izraelem był wynikiem nacisków ze strony Kataru. Przedstawiciel Hamasu w negocjacjach w Kairze naciskał, aby wysłannik Kataru wziął czynny udział w rozmowach. Egipt odmówił, ponieważ Katar był wiodącym sponsorem Bractwa Muzułmańskiego, z którym bezpośrednio związany jest Hamas. Katar zagroził także zmuszeniem przywódcy politycznego Hamasu, Khaleda Mashaala do opuszczenia swego terytorium, jeśli Hamas zgodzi się na egipski rozejm na obecnych warunkach. Anonimowe źródła mówią, że pierwsza salwa rakiet została odpalona na bezpośredni rozkaz Mashaala, który ominął Brygady Izz ad-Din al-Qassam. Rozkaz wykonała specjalna jednostka Hamasu. W ten sposób Mashaal sabotował negocjacje w Kairze. Tydzień temu Katar zapowiedział zwiększenie pomocy finansowej dla Strefy Gazy z 13 mln do 23 mln USD.
    20 sierpnia 2014 r. izraelscy żołnierze zatrzymali na przejściu kontrolnym Hawara w Samarii Palestyńczyka, przy któwym znaleziono nóż. Podczas przesłuchania przyznał się, że planował atak na izraelskich żołnierzy przy użyciu noża.

20 sierpnia 2014 r. palestyński przewodniczący Mahmoud Abbas rozpoczął oficjalną wizytę w Katarze. Przeprowadzi on bezpośrednie rozmowy z emirem Bin Hamad al-Tamim Thani w sprawie sytuacji w Strefie Gazy i stosunków z Izraelem. W Doha spotka się także z politycznym przywódcą Hamasu, Khaledem Mashalem.
    20 sierpnia 2014 r. sekretarz generalny Ligii Arabskiej, Nabil el-Araby oskarżył Izrael o blokowanie wszelkich prób zakończenia konfliktu w Strefie Gazy. "Izrael blokuje wszelkiego rodzaju porozumienia prowadzące do spokoju. Liga Arabska chce jak najszybciej osiągnąć trwały rozejm."
    20 sierpnia 2014 r. Rada Bezpieczeństwa ONZ wyraziła "głębokie zaniepokojenie" wznowieniem działań zbrojnych między Izraelem a Palestyńczykami w Strefie Gazy i wezwała obie strony konfliktu do negocjacji prowadzących do "trwałego zawieszenia broni".
    20 sierpnia 2014 r. Egipt wyraził "głębokie ubolewanie z powodu naruszenia zawieszenia broni w Strefie Gazy" i wezwał do wznowienia negocjacji w Kairze w celu osiągnięcia długotrwałego rozejmu. Wieczorem poinformowano, że do Kairu przyleciała izraelska delegacja. Leciała ona do Egiptu drogą okrężną, przez Cypr.
    20 sierpnia 2014 r. francuski prezydent Francois Hollande wezwał Izrael i Palestyńczyków do wznowienia negocjacji nad długotrwałym zawieszeniem broni w Strefie Gazy. "Jesteśmy w krytycznym momencie. Francja popiera egipską mediację. Gaza nie może pozostać taka, jaką teraz jest. Celem musi być demilitaryzacja i zniesienie blokady. Demilitaryzację można przeprowadzić jedynie pod auspicjami Autonomii Palestyńskiej. Francja z Europą mogą być pomocne przy zniesieniu blokady na przejściu granicznym Rafah. Gaza musi być otwarta, nie może być więzieniem lub bazą wojskową. Jeśli negocjacje zawiodą, wtedy społeczność międzynarodowa będzie musiała przejąć inicjatywę, aby znaleźć rozwiązanie. Musimy zrobić wszystko, aby znaleźć rozwiązanie konfliktu między Izraelem a Autonomią Palestyńską. Wiemy, że jedynym rozwiązaniem są dwa państwa żyjące obok siebie."
    20 sierpnia 2014 r. wysoki członek Hamasu, Salah al-Aruri, podczas konferencji prasowej w Turcji powiedział, że rzeczywiście jego organizacja porwała i zamordowała trzech żydowskich nastolatków w Gusz Etzion w czerwcu. "Walkę naszego narodu rozszerzyliśmy na wszystkie obszary, które zostały zajęte, a punktem kulminacyjnym był bohaterski czyn dokonany przez Brygady Al-Qassam - uprowadzenie trzech osadników w Hebronie."

21 sierpnia 2014 r. palestyńscy terroryści kontynuowali ostrzał rakietowy ze Strefy Gazy. W nocy wystrzelono tylko kilka rakiet, wznawiając silniejszy ostrzał rano. W ciągu całego dnia wystrzelono ponad 100 rakiet. Od odłamków rakiety został ranny 1 Izraelczyk.
    21 sierpnia 2014 r. minister komunikacji i bezpieczeństwa Gilad Erdan zaapelował rano do Izraelczyków, aby zachowali cierpliwość i pozwolili Siłom Obronnym Izraela zakończyć operację w Strefie Gazy. "Podczas ostatnich negocjacji w Kairze Hamas nie otrzymał spełnienia żadnego ze swoich żądań, i jak się wydaje, wznowił ostrzał. Izrael jest stroną silniejszą w tym konflikcie, tak więc Izrael nie oczekiwał zbyt wiele po negocjacjach - spodziewano się osiągnąć długoterminowy okres spokoju. W zamian mogliśmy dać o wiele więcej w kwestiach pomocy humanitarnej. Kiedy Hamas osiągnie punkt krytyczny? Nie da się tego zdefiniować z punktu widzenia nauki. Na początku Hamas chciał zasiąść do stołu negocjacyjnego pod warunkiem spełnienia ich żądań, a na końcu przyszedł bez warunków wstępnych - w końcu osiągnie punkt krytyczny. Izrael był bliżej, niż kiedykolwiek wcześniej, aby uruchomić działania lądowe na pełną skalę, aby ich ukarać. Czy to się stanie jutro? Nie jest to pewne, ponieważ cena tego będzie wysoka, ale jesteśmy bliżej tej operacji lądowej, niż na początku naszych działań."
    21 sierpnia 2014 r. rząd wyraził popołudniem zgodę, aby Siły Obronne Izraela powołały 10 tys. rezerwistów do służby.

21 sierpnia 2014 r. izraelskie siły powietrzne zbombardowały w nocy 20 celów terrorystycznych w Strefie Gazy. Nad ranem zabito trzech dowódców Brygad Ezzedine al-Qassam - Mohammed Abu Shamala, Raed al-Atar i Mohammeda Barhum. W tym samym ataku w Rafah zginęło jeszcze 8 innych osób. Seria nalotów zniszczyła cały czterokondygnacyjny dom. W ciągu całego dnia zaatakowano 55 celów terrorystycznych.
    21 sierpnia 2014 r. milicje Hamasu zastrzeliły w Gazie 3 Palestyńczyków, oskarżonych o współpracę z Izraelem. Kolejnych 7 osób aresztowano.
    21 sierpnia 2014 r. przywódca polityczny Hamasu, Ismail Hanije oświadczył wieczorem, że pomimo likwidacji kilku jego dowódców, grupa nadal pozostaje silna. "Chcemy podkreślić, że pomimo bólu z powodu ich śmierci, jesteśmy silni. Historia Hamasu wiele razy już pokazała, że jesteśmy silniejsi po każdym zabójstwie naszego przywódcy. Gdy ginie nasz wysoki członek, my bez wahania idziemy dalej naszą drogą. Walka Hamasu z syjonistycznym wrogiem jest trudna. Wróg zapłacił wysoką cenę zarówno wewnątrz, jak i na zewnątrz Gazy. Nasi dzielni ludzie i nasi dowódcy nie ustaną, aż nastąpi zniesienie oblężenia Gazy i wyzwolenie Jerozolimy oraz Palestyny od neonazistowskiego okupanta, który niszczy domy i zabija kobiety i dzieci."

21 sierpnia 2014 r. propalestyńscy dokerzy zorganizowali protest przeciwko obecności izraelskiego statku ZIM "Pireus" w porcie Oakland w Kalifornii (USA). Pomimo protestów, statek został w nocy rozładowany i opuścił port. Protesty blokowały jego rozładunek przez 5 dni.
    21 sierpnia 2014 r. rano ze względów bezpieczeństwa ewakuowano szkołę żydowską w Melbourne w Australii. Saperzy policyjni sprawdzili podejrzany samochód zaparkowany przed szkołą, nie znajdując niczego podejrzanego.
    21 sierpnia 2014 r. przywódca polityczny Hamasu, Khaled Mashaal powiedział, że Autonomia Palestyńska nie powróci do negocjacji w Kairze dopóki nie zostaną przyjęte przez Izrael ich żądania.
    21 sierpnia 2014 r. w Katarze doszło do trójstronnego spotkania palestyńskiego przewodniczącego Mahmouda Abbasa z katarskim emirem Bin Hamad al-Tamim Thani i przywódcą Hamasu, Khaledem Mashaalem. Rozmowy koncentrowały się na palestyńskich żądaniach w negocjacjach o zawieszeniu broni w Strefie Gazy. Nie ujawniono szczegółów spotkania.
    21 sierpnia 2014 r. izraelski ambasador w ONZ, Ron Prosor przemawiał przed Radą Bezpieczeństwa ONZ: "Radykalny ekstremizm dotknął każdej części świata, od Buenos Aires do Burgas i od Bangkoku do Burkina Faso. Terror i ekstremizm nie są związane z granicami. To zagrożenie nigdzie nie jest bardziej oczywiste niż na Bliskim Wschodzie. W 2004 roku było 21 islamskich grup terrorystycznych działających w 18 krajach. Obecnie istnieje 41 islamskich grup terrorystycznych działających w 24 krajach. Grupy te okaleczają społeczności i przyprowadzają całe narody na kolana. Społeczność międzynarodowa nadal w dużej mierze milczy. Milczy na widok przemytu tysięcy broni przez Hezbollah, na widok prześladowań kobiet przez Al-Kaidę, zabijania chrześcijan i społeczności Jazidi przez ISIS, celowego wykorzystywania kobiet i dzieci przez Hamas w Gazie. Hamas - jak i Boko Haram, ISIS i Al-Kaida - pogardzają demokracją, pogardzają nowoczesnością, i są zdeterminowane, aby zniszczyć nasz sposób życia. W Gazie, Hamas nie widzi problemu w nadużywaniu międzynarodowych ośrodków humanitarnych i instytucji religijnych do celów terrorystycznych. Przechowuje broń w placówkach ONZ , transportuje terrorystów karetkami i wystrzeliwuje rakiety na oślep z meczetów, szkół i szpitali w głąb ośrodków cywilnych. Kilka narodów miało odwagę przyznać, że Hamas popełnia zbrodnie wojenne - atakując izraelskich cywilów, podczas gdy samemu ukrywa się za palestyńskimi cywilami. Każdy naród musi zadać sobie pytanie, czy chce zobaczyć Bliski Wschód, który jest wolny, otwarty i tolerancyjny, czy też pragnie, aby na Bliskim Wschodzie gwałtowne i radykalne mniejszości stłumiły prawa, poglądy i aspiracje milionów ludzi. To nie jest problem odległy o setki kilometrów i lata. Radykalny ekstremizm dotyczy nas wszystkich - tu i teraz. To nie jest pomyłka: Prowadzimy walkę o nasze wspólne bezpieczeństwo. W tej Izbie mogę wydać ostrzeżenie dla świata - nie zamykajcie oczu na zagrożenia istniejące wokół was. Wojna nie jest nieunikniona - nie jest siłą natury, ani nie jest częścią ludzkiej natury. Można i należy jej unikać. Wszyscy chcemy żyć w pokoju i widzieć nasze dzieci wychowujące się w pokoju, ale w obliczu zagrożeń, które widzimy na co dzień, nie możemy stać bezczynnie. Aby uniknąć kolejnej wojny, musimy rozpocząć wojnę przeciwko radykalnej ideologii. Musimy ogłosić wojnę z podżeganiem, wojnę z bigoterią i wojnę z hipokryzją. Nie mam wątpliwości, że będąc uzbrojeni w nasze zobowiązanie względem wolności, tolerancji i pokoju - razem - wyjdziemy zwycięsko. Jest to walka, którą możemy wygrać i musimy wygrać."

22 sierpnia 2014 r. palestyńscy terroryści kontynuowali ostrzał rakietowy ze Strefy Gazy.

22 sierpnia 2014 r. izraelskie siły powietrzne zbombardowały w nocy 20 celów terrorystycznych w Strefie Gazy.

 

--------------------------------------------------

Materiały opracowywane na podstawie serwisów informacyjnych: PAP, AP, Haaretz, Jerusalem Post, Arutz Sheva.

--------------------------------------------------
Na poczatek

    Izrael Kultura Historia Turystyka Pomoc duchowa Żydzi w Polsce Czasy i Fakty

Copyright ©2006-2014 by Gedeon