AKTUALNOŚCI  Z  IZRAELA  -  HISTORIA
      -  wrzesień-grudzień 2014 r.

Premier Benjamin Netanyahu - jego biografia
 

 

20 grudnia 2014 r. Palestyńczycy wszczęli popołudniem zamieszki w dzielnicy Ras al-Amud we Wschodniej Jerozolimie. Obrzucono kamieniami izraelskich policjantów, którzy zatrzymali 1 demonstranta.
    20 grudnia 2014 r. minister obrony Mosze Jaalon powiedział wieczorem, że ostatni atak powietrzny na Strefę Gazy był wymierzony w fabrykę betonu, wykorzystywanego przez Hamas do odbudowy tuneli terrorystycznych. "Atak był jednoznacznym komunikatem dla Hamasu, że nie będziemy tolerować powrotu do rutyny sporadycznych ostrzałów rakietowych naszych obywateli." Premier Beniamin Netanyahu powiedział: "Bezpieczeństwo Izraela jest na pierwszym miejscu, i nie dopuszczam nawet jednej rakiety wystrzelonej na Izraelczyków. Siły powietrzne odpowiedziały przez zbombardowanie konkretnej fabryki, która była wykorzystywana do odbudowy zniszczonych podczas operacji Obronny Brzeg tuneli terrorystycznych. Hamas ponosi odpowiedzialność za jakąkolwiek eskalację, jaka może przyjść. Będziemy strzec bezpieczeństwa Izraela."

20 grudnia 2014 r. izraelskie siły powietrzne zbombardowały w nocy centrum szkoleniowe Hamasu w pobliżu Khan Younis, na południu Strefy Gazy. Był to odwet za wcześniejszy ostrzał rakietowy terytorium Izraela.
    20 grudnia 2014 r. wysoki przywódca Hamasu, Mousa Abu Marzook powiedział wieczorem, że wszystkie palestyńskie ugrupowania zgadzają się na dalsze przestrzeganie zawieszenia broni w Strefie Gazy, wobec czego Izrael nie ma podstaw do kontynuowania nalotów.

20 grudnia 2014 r. sekretarz stanu USA John Kerry przestrzegł ambasadorów Unii Europejskiej przed głosowaniem za poparciem palestyńskiej rezolucji w Radzie Bezpieczeństwa ONZ, gdyż taki ruch może wzmocnić "twardogłowych" po obu stronach konfliktu izraelsko-palestyńskiego.

21 grudnia 2014 r. premier Beniamin Netanyahu powiedział, że oczekuje, że Rada Bezpieczeństwa ONZ "nie będzie tolerować dyktatu i próby narzucenia ustanowienia państwa palestyńskiego" i odrzucając projekt rezolucji okaże brak akceptacji dla takich jednostronnych inicjatyw Autonomii Palestyńskiej. "Oczekujemy, że propozycja zostanie odrzucona, ale tak czy owak my ją odrzucimy i nie będziemy działać pod czyimś dyktatem."

21 grudnia 2014 r. Palestyńczycy obrzucili rano kamieniami żydowski samochód w rejonie bloku osiedli Gusz Ecjon w Judei. Ranny został 4-letni chłopiec.

21 grudnia 2014 r. syryjska armia poinformowała wieczorem, że w rejonie Wzgórz Golan zestrzeliła izraelskiego bezzałogowego drona. Izrael zaprzeczył tym doniesieniom, dodając, że nie utracono kontaktu z żadnym z bezzałogowych samolotów.

22 grudnia 2014 r. palestyńscy terroryści wystrzelili rano ze Strefy Gazy, 3 rakiety, które spadły do Morza Śródziemnego. Są to kolejne próby rakietowe Hamasu.
    22 grudnia 2014 r. palestyński terrorysta usiłował rano dźgnąć nożem izraelskiego żołnierza na punkcie kontrolnym przy Tulkarem w Samarii. Żołnierze obezwładnili napastnika i przekazali agencji bezpieczeństwa Szin Bet.
    22 grudnia 2014 r. palestyński minister spraw zagranicznych Rijad al-Maliki powiedział, że Sekretarz Stanu USA John Kerry usiłował przekonać Palestyńczyków, aby wstrzymali swój wniosek do Rady Bezpieczeństwa ONZ do zakończenia wyborów w Izraelu. Al-Maliki zaznaczył, że Palestyńczycy odrzucili argumenty Kerry'ego.

 

--------------------------------------------------

Materiały opracowywane na podstawie serwisów informacyjnych: PAP, AP, Haaretz, Jerusalem Post, Arutz Sheva.

--------------------------------------------------
Na poczatek

    Izrael Kultura Historia Turystyka Pomoc duchowa Żydzi w Polsce Czasy i Fakty

Copyright ©2006-2014 by Gedeon