AKTUALNOŚCI  Z  IZRAELA  -  HISTORIA
    -  kwiecień-czerwiec 2017 r.

Premier Benjamin Netanyahu - jego biografia
22 kwietnia 2017 r. - Szabat.
    22 kwietnia 2017 r. po południem przywrócono normalne funkcjonowanie przejścia granicznego Taba z Egiptem. Zalecono jednak Izraelczykom, aby ze względów bezpieczeństwa unikali wyjazdów na Półwysep Synaj.
    22 kwietnia 2017 r. Palestyńczycy wzniecili po południem zamieszki w dzielnicy Silwan we Wschodniej Jerozolimie. Obrzucono kamieniami izraelskich policjantów, którzy odpowiedzieli środkami do rozpraszania tłumu. Ranny został 1 policjant.

22 kwietnia 2017 r. sekretarz generalny OWP Saeb Erekat powiedział, że istnienie państwa palestyńskiego opiera się na międzynarodowym prawie, a społeczność międzynarodowa odpowiada za wyegzekwowanie na Izraelu uznania granic sprzed 1967 r. Erekat podkreślił potrzebę powstania narodowego rządu jedności, ponieważ obecnie nie może być niezależnego państwa palestyńskiego w Strefie Gazy, a nie może powstać państwo palestyńskie bez Strefy Gazy.
    22 kwietnia 2017 r. grupa radykalnych żydowskich osadników wkroczyła wieczorem do arabskiej wioski Beit Urif w sąsiedztwie żydowskiego osiedla Itzchar w Samarii. Arabowie i Żydzi obrzucili się kamieniami. Ranny został 1 Arab. Na miejsce przybyli izraelscy żołnierze, którzy rozdzielili obie strony.

22 kwietnia 2017 r. przewodniczący Europejskiego Kongresu Żydów, dr Mosze Kantor opublikował wieczorem roczny raport o antysemityzmie za 2016 r. "Pomimo, że liczba antysemickich incydentów, szczególnie gwałtownych, zmniejszyła się w 2016 r. na całym świecie, to wrogowie narodu żydowskiego odkryli nowe drogi, aby wyrażać swój antysemityzm. Dlatego wystąpił znaczny wzrost nienawiści on-line i wzrosła liczba ataków na słabo chronione obiekty, takie jak cmentarze. To oznacza, że motywacja nie słabnie, a poczucie bezpieczeństwa wielu żydowskich społeczności pozostaje niepewne. Pozytywne symptomy zostały jednak zrównoważone gwałtownym wzrostem antysemickich incydentów w krajach anglojęzycznych, które w przeszłości były bardziej przyjazne dla Żydów. Co najważniejsze, liczba antysemickich incydentów w kampusach amerykańskich uniwersytetów wzrosła o 45%, a żydowscy studenci stają przed coraz większą nienawiścią i nietolerancją." Liczba najcięższych incydentów w 2016 r. wyniosła 361, i spadła o 12% w porównaniu do 2015 r., kiedy było 410 takich incydentów. Największy spadek ilości antysemickich incydentów odnotowano we Francji (spadek o 61%). Jest to głównie wynik wprowadzenia zupełnie nowych procedur bezpieczeństwa w całej Francji, co przełożyło się na stan bezpieczeństwa tamtejszych społeczności żydowskich. Natomiast w Wielkiej Brytanii wzrosła o 11% i w Australii o 10%.

23 kwietnia 2017 r. służba więzienna poinformowała rano, że 186 palestyńskich wieźniów zaprzestało strajku głodowego.
    23 kwietnia 2017 r. palestyński terrorysta zaatakował po południem nożem osoby przebywające w holu Hotelu Herods w Tel Awiwie. Rannych zostały 4 osoby. Ochraniarze postrzelili i aresztowali napastnika.
    23 kwietnia 2017 r. w bazie lotniczej Nevatim po południem wylądowały trzy nowe myśliwce wielozadaniowe F-35I Adir.
    23 kwietnia 2017 r. wieczorem w Jad Vashem odbyły się oficjalne uroczystości Jom HaShoah (Dnia Pamięci Holokaustu). Premier benjamin Netanjahu powiedział, że Stany Zjednoczone, Wielka Brytania i Rosja zdawały sobie sprawę, że pod koniec 1942 r. hitlerowcy wymordowali już co najmniej dwa miliony Żydów i kontynuują swoją zbrodniczą działalność, a pomimo to, nic nie uczynili, aby to powstrzymać. "Światowe mocarstwa wiedziały i nie podjęły żadnych działań. Mogli uratować cztery miliony Żydów. Antysemityzm radykalnego islamu, Iranu i Państwa Islamskiego chce nas zniszczyć. Nienawiść do Żydów jest teraz skierowana przeciwko państwu żydowskiemu. A jeśli chodzi o obojętność świata, tyo w tym względzie nic się nie zmieniło. Jest wiele przypadków, w których świat stoi i nie zapobiega ludobójstwu. Od czasów II wojny światowej nie było takiej tragedii jak Holokaust, ale w wielu przypadkach świat nie zapobiegł ludobójstwu. Było tak w Kambodży, Rwandzie, Sudanie i Syrii. Jest tylko kilka punktów świecących w ciemnościach. Jeden z nich ostatnio się pojawił, a była nim zdecydowana reakcja Donalda Trumpa na masakrę syryjskich dzieci z wykorzystaniem broni chemicznej. Ci, którzy grożą nam zniszczeniem, ryzykują, że sami zostaną zniszczeni. Jako ludzie bezbronni staliśmy się państwem o defensywnym potencjale, który jest jednym z najsilniejszych na świecie." Prezydent Reuven Rivlin powiedział: "Komory gazowe nie zostały zbudowane jako przestępstwo kryminalne przeciwko ludzkości. One zostały wybudowane w celu unicestwienia narodu żydowskiego, konkretnie naszego narodu. Nigdy wcześniej nie było takiego wydarzenia historycznego, aby eksterminacja była oderwana od jakiegokolwiek konfliktu politycznego, oderwana od kwestii terytorialnych czy walki o dominację. Był to zorganizowany proceder terrorystyczny, który zgromadził Żydów z całego świata, z różnych kontynentów, Żydów, którzy nie znali nawzajem swoich języków, zarówno wierzących, jak i niewierzących, zasymilowanych i ortodoksyjnych Żydów. Celem było ich zgładzenie i ich potomstwa z oblicza ziemi. Shoah nie zdarzyło się w starożytnym świecie, ani nie zdarzyło się tak dawno temu. Stało się to w samym sercu oświeconej Europy. W sercu Niemiec Kanta - ojca współczesnej etyki. W sercu Francji - deklaracji praw człowieka, praw obywateli. Tam właśnie się to stało, zaplanowano i zrealizowano plan zgładzenia nas, Żydów. Dlatego zawsze będziemy organizować naszą własną obronę - państwo Izrael nie jest rekompensatą za Holokaust, ale Holocaust nuczył nas, że musimy brać nasz los w swoje własne ręce. Żydzi mają prawo i obowiązek posiadania sił obronnych, aby bronić narodową niepodległość, suwerenność, tutaj w naszej historycznej ojczyźnie. Wróciliśmy do naszej ziemi, a nigdy stąd nie odejdziemy. Kwiat pamięć o naszych braciach i siostrach jest związany z naszym życiem."
    23 kwietnia 2017 r. Palestyńczycy wzniecili wieczorem zamieszki w dzielnicy Sur Baher we Wschodniej Jerozolimie. Obrzucono kamieniami i bombami zapalającymi policjantów, którzy odpowiedzieli środkami do rozpraszania tłumu. Uszkodzony został policyjny pojazd.

23 kwietnia 2017 r. radykalni żydowscy osadnicy zaatakowali rano kamieniami izraelskich żołnierzy, którzy przybyli w rejon Huwara w Samarii, aby zapobiec incydentom izraelsko-arabskim. Ranny został 1 żołnierz.
    23 kwietnia 2017 r. Palestyńczycy obrzucili wieczorem żydowskie samochody w pobliżu osiedla Hizme w Samarii. Ranna została 1 Izraelka.

23 kwietnia 2017 r. sekretarz generalny ONZ Antonio Guterres przemawiając na Światowym Kongresie Żydów w Nowym Jorku zapewnił przywódców społeczności żydowskich, że przeciwstawi się wszelkim objawom antysemityzmu na świecie. "Jako sekretarz generalny ONZ uważam, że państwo Izrael musi być traktowane jak każde inne państwo." Na kongresie odtworzono nagranie z przemówieniem prezydenta Dondalda Trumpa, który powiedział: "Podczas Dnia Holokaustu patrzymy na najciemniejszy rozdział ludzkiej historii. Opłakujemy, pamiętamy, modlimy się i przyrzekamy: Nigdy więcej! Umysł nie może zrozumieć tak wielkiego bólu, przerażenia i straty. Sześć milionów Żydów, dwie trzecie wszystkich Żydów Europy, zamordowanych przez nazistowskie ludobójstwo. Zostali zamordowani przez zło, którego nie można opisać słowami, a ludzkie serce nie może znieść. Dzisiaj, zaledwie kilka dziesięcioleci po Holocauście, widzimy wielki naród powstały z pustyni, i widzimy, że dumna Gwiazda Dawida powiewa nad Izraelem. Ta gwiazda jest symbolem żydowskiej wytrwałości. To pomnik nieustępliwej siły. Przypomina słynne słowa napisane przez Teodora Herzla: jeśli będziesz tego pragnął, to nie będzie snem. Jeśli to zrobisz, to nie będzie snem. Musimy usunąć wszelkie uprzedzenia i antysemityzm wszędzie tam, gdzie się on znajduje. Musimy pokonać terroryzm. Nie wolno nam ignorować gróźb reżimu, który otwarcie mówi o zniszczeniu Izraela. Nie możemy pozwolić, aby nawet kiedykolwiek pomyślał o tym. Wszystkim wam, którzy dzisiaj przybyli z całego świata, niech będzie wiadomo, że Ameryka mocno stoi z państwem Izrael."

24 kwietnia 2017 r. - Jom Ha Shoah (Dzień Pamięci Holokaustu).

24 kwietnia 2017 r. palestyńska terrorystka zaatakowało rano izraelską żołnierkę na punkcie kontrolnym Kalandia na północ od Jerozolimy, w Judei. Ranna została 1 żołnierka. Pozostali żołnierze postrzelili i aresztowali napastniczkę.

25 kwietnia 2017 r. palestyński terrorysta usiłował po południem zaatakować nożem izraelskich żołnierzy przed siedzibą wywiadu wojskowego w Huwara, w Samarii. Żołnierze zastrzelili napastnika.

25 kwietnia 2017 r. grupa nastolatków wywróciła kilka nagrobków na cmentarzu żydowskim Bukareszcie w Rumunii. Policja zatrzymała sprawców. Uszkodzonych zostało 10 nagrobków.

 

--------------------------------------------------

Materiały opracowywane na podstawie serwisów informacyjnych: PAP, AP, Haaretz, Jerusalem Post, Arutz Sheva.

--------------------------------------------------
Na poczatek

    Izrael Kultura Historia Turystyka Pomoc duchowa Żydzi w Polsce Czasy i Fakty

Copyright ©2006-2017 by Gedeon