AKTUALNOŚCI  Z  IZRAELA  -  HISTORIA
    -  styczeń-marzec 2017 r.

Premier Benjamin Netanyahu - jego biografia
18 lutego 2017 r. - Szabat.

18 lutego 2017 r. libański prezydent Michel Aoun ostrzegł Izrael, że każda próba naruszenia suwerenności Libanu spotka się z właściwą odpowiedzią. Wypowiedź Aouna nawiązuje do ostatnich gróźb przywódcy Hezbollahu szejka Nasrallaha i możliwych izraelskich nalotów na terytorium Libanu.
    18 lutego 2017 r. islamska organizacja terrorystyczna ISIS oskarżyła Izrael, że izraelski bezzałogowy dron wystrzelił pociski rakietowe, które zniszczyły pojazd na egipskim Synaju. W ataku zginęło 5 islamskich terrorystów. Do ataku miało dojść w wiosce w pobliżu Rafah, w północnej części Synaju.

19 lutego 2017 r. minister nauki i technologii Ofir Akunis powiedział na porannym posiedzeniu rządu, że utworzenie państwa palestyńskiego stanie się zagrożeniem bezpieczeństwa państwa Izrael. "Cieszę się, że dyskusja o rozwiązaniu dwupaństwowym spadła z porządku obrad. Jest to wielka zmiana w stosunku do tego, co panowało tutaj w ciągu ostatnich ośmiu lat. Rozwiązanie dwupaństwowe stanowiłoby bezpośrednie zagrożenie palestyńskim terroryzmem dla Izraela. Poza tym, nikt na świecie nie oddaje wrogowi swojej ziemi. Tak więc, pomysł ten był absurdalny i po ośmiu latach został usunięty z porządku obrad w Izraelu. Od ośmiu lat w mniejszości walczyłem przeciwko tej idei. Nadal musimy walczyć z tym pomysłem i mobilizować opinię publiczną zarówno w Izraelu, jak i za granicą. Popieram proces pokojowy, popieram negocjacje z Palestyńczykami, popieram negocjacje z każdym arabskim państwem i ze wszystkimi, którzy chcą z nami pokoju, ale nie z tymi, którzy chcą nas, podobnie jak Palestyńczycy, zastąpić. Gdyby Palestyńczycy poważnie pragnęli pokoju, to ten pokój już by panował. Niestety po drugiej stronie nie ma partnera. Oni nie chcą pokoju, a zatem nie ma pokoju z nimi." Premier Netanjahu poinformował członków rządu o przebiegu rozmów z prezydentem Donaldem Trumpem.
     19 lutego 2017 r. rozpoczęły się prace przy drążeniu podziemnych tuneli pod budowę metra w Tel Awiwie. Prace rozpoczęła pierwsza maszyna, która otrzymała imię "Golda" (na cześć Goldy Mier). Ogółem przy budowie metra w Tel Awiwie będzie pracować osiem wiertnic, każda o masie około 900 ton. Szacuje się, że każda z maszyn będzie kopać około 10 metrów tunelu dziennie. Tunele będą przebiegać na głębokości 30 metrów pod ziemią. Pierwsze prace rozpoczęto pod autostradą Ajalon w centrum Tel Awiwu, tworząc infrastrukturę dla podziemnych stacji kolejowych. Prace realizuje China Railway Tunnel Group.

19 lutego 2017 r. sąd w Gazie skazał na śmierć 3 Palestyńczyków, których oskarżono o rzekome szpiegostwo na rzecz Izraela.

19 lutego 2017 r. zachodnie agencje wywiadowcze poinformowały, że pomimo wielkich wysiłków podejmowanych w ciągu minionych pięciu lat przez Izrael, libańska organizacja terrorystyczna Hezbollah zdołała pozyskać co najmniej osiem rakiet P-800 Onyx, co może całkowicie zmienić równowagę sił we wszchodniej części basenu Morza Śródziemnego. Rosyjskie naddźwiękowe rakiety P-800 Onyx są uznawane za najlepsze rakietowe pociski przeciwko okrętom. Mogą być odpalane z brzegu i mając zasięg do 300 km mogą razić okręty izraelskiej i amerykańskiej marynarki wojennej, statki handlowe, oraz platformy wydobywcze ropę naftową i gaz ziemny. Obecnie nie istnieje system obrony elektronicznej, który potrafiłby przechwycić te rakiety.

20 lutego 2017 r. islamscy terroryści wystrzelili rano z egipskiego Półwyspu Synaj dwie rakiety, które spadły w otwartym terenie w pobliżu Rafah na Negewie. Prawdopodobnie za takiem stoi ISIS. Wojskowi eksperci oceniają, że siły terrorystycznej organizacji ISIS przejęły kontrolę nad rejonem Jarmuch, który znajduje się u styku granic Egiptu, Izraela i Jordanii. Również na syryjskich Wzgórzach Golan siły związane z ISIS przejęły cztery wioski ze strategicznie położonymi w okolicy wzgórzami.
    20 lutego 2017 r. ministerstwo transportu zaakceptowało projekt budowy linii kolejowej pomiędzy Hajfą a Nazaretem. Linia będzie mieć długość 43 km i 17 stacji po drodze. Pociągi będą podróżować z prędkością do 120 km/h. Budowa linii potrwa 6 lat.

20 lutego 2017 r. premier Benjamin Netanjahu podczas odwiedzin w Singapurze powiedział: "Czuję, że Singapur i Izrael są pokrewnymi narodami, i uważam, że jest to szczególny przywilej i zaszczyt, być pierwszym premierem Izraela, który złożył oficjalną wizytę w Singapurze. Są to dwa małe państwa i dwa małe narody, które przeciwstawiły się prawom politycznej grawitacji, i na przekór swoim niewielkim rozmiarom osiągnęły globalną dominację." Razem z singapurskim premierem Lee Hsien Loong omówił perspektywy rozwoju dalszej współpracy między oboma państwami.

 

--------------------------------------------------

Materiały opracowywane na podstawie serwisów informacyjnych: PAP, AP, Haaretz, Jerusalem Post, Arutz Sheva.

--------------------------------------------------
Na poczatek

    Izrael Kultura Historia Turystyka Pomoc duchowa Żydzi w Polsce Czasy i Fakty

Copyright ©2006-2017 by Gedeon