AKTUALNOŚCI  Z  IZRAELA  -  HISTORIA
      -  październik-grudzień 2016 r.

Premier Benjamin Netanyahu - jego biografia
30 listopada 2016 r. parlamentarna komisja konstytucji, prawa i sprawiedliwości zatwierdziła rano projekt ustawy regulacyjnej dla osiedli żydowskich. Otworzyło to drogę do drugiego i trzeciego czytania ustawy w Knesecie. Ustawa zakłada, że właściciele prywatnych gruntów, na których powstały osiedla żydowskie, będą mogli przedłożyć dokumenty potwierdzające ich roszczenia własności. Po weryfikacji dokumentów będą oni posiadali prawo do odszkodowania w wysokości 125% wartości nieruchomości. W komisji 8 członków poparło ustawę, 6 sprzeciwiło się, a 2 osoby były nie obecne podczas głosowania.
    30 listopada 2016 r. na porannym posiedzeniu rządu premier Benjamin Netanjahu ogłosił, że z powodu nieuzyskania większości głosów, głosowanie nad "uchwała muezina" i uchwałą legalizującą osiedla zostanie odroczona na przyszły tydzień.

30 listopada 2016 r. arabskie media poinformowały, że izraelskie samoloty zbombardowały rano pozycje syryjskiej armii i konwój z bronią na drodze z Damaszku do Bejrutu. Zaobserwowano co najmniej cztery potężne eksplozje. Prawdopodobnie zostały zaatakowane dwa cele: magazyn broni należący do 38 Brygady armii syryjskiej oraz konwój kilku pojazdów wiozących broń dla Hezbollahu do Libanu. Izrael odmówił komentarzy.
    30 listopada 2016 r. brytyjski minister spraw wewnętrznych Amber Rudd poinformował parlament, że został zmuszony przeznaczyć 13,4 mln funtów sztyrlingów na ochronę żydowskich szkół, przedszkoli, centrów kultury i synagog w Wielkiej Brytanii. Rudd powiedział, że otrzymał raporty o 924 antysemickich incydentach i 86 brutalnych napaści, do których doszło w ubiegłym roku. Oznacza to wzrost o 61% incydentów antysemickich w Wielkiej Brytanii w ciągu ostatniego roku.

1 grudnia 2016 r. ministerstwo środowiska ostrzegło przed wystąpieniem burz piaskowych na pustyni Negew. W związku z tym wydano ostrzeżenie, aby osoby chore, starsze, kobiety w ciąży i dzieci, unikały spędzania czasu na świeżym powietrzu. Zimowy sztorm, który uderzył w wybrzeże, przyniósł ze sobą silny wiatr o prędkości 45 km/h i w porywach do 90 km/h, oraz opady deszczu. Wiatry spowodowały obalenie kilku drzew w Jerozolimie. Wystąpiły przerwy w dostawach energii elektrycznej w Jerozolimie, Petah Tikva i Ejlacie. Na górze Hermon wystąpił opad śniegu. Temperatury spadły do 16 stopni w Jerozolimie, 18 stopni w Hajfie, 19 w Tel Awiwie i 23 w Ejlacie. Wydano ostrzeżenie przed możliwością wystąpienia lokalnych powodzi w wadi sezonowych rzek na pustyni Judzkiej i w rejonie Morza Martwego. Na Wzgórzach Golan spadło 16 mm deszczu, w obszarze jeziora Kinneret 26 mm, w Górnej Galilei 12 mm, wzdłuż północnego wybrzeża 8 mm, w Dolinie Jezreel 35 mm, na równinie Szaron 5 mm i w obszarze Gusz Dan 4 mm. Władze wodne poinformowały że poziom wody jeziora Kinneret wzrósł dzisiaj o 1 cm (opady deszczu w Galilei oraz burza nad wzgórzami Golan i górą Hermon). Obecnie poziom wody znajduje się na wysokości 213,83 metra poniżej poziomu morza - jest to około 5 metrów poniżej pełnego stanu jeziora i tylko 57 cm powyżej "czarnej linii", po przekroczeniu której nie wolno pompować wody z jeziora.
    1 grudnia 2016 r. minister bezpieczeństwa wewnętrznego Gilad Erdan powiedział, że aż połowa pożarów, która w ostatnim tygodniu pustoszyła Izrael, była wynikiem podpaleń. Erdan poinformował, że przedstawione dane są potwierdzone wynikami dochodzeń i znalezionymi dowodami podpaleń. "Te szacunki są oparte na faktach. Kiedy widzisz wybuchające dwa koktajle Mołotowa z łatwopalnymi substancjami, a następnie widzisz, że z tego miejsca rozprzestrzenia się pożar, to można powiedzieć, że było to podpalenie - a było kilka takich przypadków." Między 18 a 26 listopada w całym kraju wystąpiło 1773 pożary. Policja aresztowała do tej pory co najmniej 35 osób, którym postawiono zarzuty podpalenia lub podżegania do podpalenia.

1 grudnia 2016 r. minister obrony Avigdor Liberman spotkał się w Nowym Jorku z ambasadorami w ONZ następujących państw: Kanady, Rosji, Indii, Włoch, Ukrainy, Senegalu, Singapuru, Rwandy, Grecji, Cypru, Holandii, Bułgarii i Argentyny. Gospodarzem spotkania był ambasador Izraela przy ONZ, Danny Danon. Librman powiedział: "To, co działo się w ostatnim dziesięcioleciu w temacie globalnego bezpieczeństwa jest bardzo niepokojące. ONZ, podobnie jak inne organizacje międzynarodowe, nie była w stanie rozwiązać tych problemów, i jest coraz mniej istotna na arenie międzynarodowej. To, co dzieje się w Syrii, gdzie zginęło ponad pół miliona ludzi, co dzieje się w innych częściach Bliskiego Wschodu, gdzie każdego dnia giną setki ludzi, jak również to, co dzieje się w niektórych afrykańskich państwach i innych regionach całego świata, jest poważnym problemem ... Wszystko to łączy się z innymi obszarami, w tym absurdalnymi działaniami anty-izraelskimi w UNESCO i Radzie Praw Człowieka. Uchwała UNESCO, która nie uznaje związku Żydów ze Wzgórzem Świątynnym, jest decyzją, która tchnie hipokryzją i pokazuje, że ONZ i Rada Bezpieczeństwa nie wykonują swoich obowiązków, i stały się bez znaczenia dla reszty świata."
    1 grudnia 2016 r. kenijskie służby bezpieczeństwa aresztowały 3 mężczyzn podejrzanych o planowanie ataku terrorystycznego na ambasadę Izraela w Nairobi. Dwóch z tych mężczyzn jest Irańczykami. Grupa posługiwała się także samochodem należącym do ambasady Iranu w Kenii. Mężczyźni ci obserwowali i filmowali ambasadę Izraela.

2 grudnia 2016 r. zimowy sztorm przez cały dzień określał pogodę w północnej i centralnej części Izraela. Opadom deszczu towarzyszyły liczne wyładowania atmosferyczne. W ciagu ostatnich 24-godzin odnotowano 6050 uderzeń piorunów, co stanowi 270% średniej całorocznej uderzeń piorunów w grudniu. Siła wiatrów osiągnęła 80 km/h. W rejonie Wzgórz Golan spadło prawie 100 mm deszczu, a centralnej części kraju około 80 mm. W niektórych rejonach wystąpiły lokalne podtopienia.
    2 grudnia 2016 r. przed południem północną część kraju dotknęło niewielkie trzęsienie ziemi o sile wstrząsów 3,8 stopni w skali Richtera. Epicentrum wstrząsów znajdowało się 5 km na północ od jeziora Kinneret.

 

--------------------------------------------------

Materiały opracowywane na podstawie serwisów informacyjnych: PAP, AP, Haaretz, Jerusalem Post, Arutz Sheva.

--------------------------------------------------
Na poczatek

    Izrael Kultura Historia Turystyka Pomoc duchowa Żydzi w Polsce Czasy i Fakty

Copyright ©2006-2016 by Gedeon