AKTUALNOŚCI  Z  IZRAELA  -  HISTORIA
      -  Operacja "Obronny Brzeg"

Premier Benjamin Netanyahu - jego biografia
 

 

30 sierpnia 2014 r. w południe 2 syryjskie pociski moździerzowe spadły na izraelskie Wzgórza Golan. Prawdopodobnie był to przypadkowy ogień, gdyż bezpośrednio przy granicy trwają walki. Siły Obronne Izraela monitorują przebieg walk i rozwój sytuacji.
    30 sierpnia 2014 r. Palestyńczycy obrzucili koktajlami Mołotowa żydowski dom we Wschodniej Jerozolimie. Ranny został 1 Izraelczyk.
    30 sierpnia 2014 r. premier Beniamin Netanyahu w wieczornym wystąpieniu telewizyjnym wyjaśnił, dlaczego zdecydował się na zawieszenie broni z Hamasem. "Kiedy patrzę dookoła, to widzę Al-Kaidę na granicach, ISIS wkraczający do Jordanii i Libanu, oraz Hezbollah w Libanie - jest on większy od Hamasu i wspiera go Iran. Stojąc w obliczu tych połączonych zagrożeń, musimy wyznaczać sobie kolejność celów. Hamasowi zadaliśmy bardzo ciężki cios, zabiliśmy setki terrorystów, wysokich dowódców, tunele, rakiety ... Postanowiłem nie wykorzystywać wszystkie nasze zasoby tylko w tym jednym miejscu, bo wtedy zabraknie ich w innych obszarach. Barack Obama montuje obecnie międzynarodową koalicję przeciwko ISIS, która ma rozmiary połowy Hamasu. Dlatego Siły Obronne Izraela, po likwidacji zagrożenia ze strony tuneli, wycofały się ze Strefy Gazy. Nie chcieliśmy więcej zabitych i uprowadzonych żołnierzy. Dlaczego mają tam wchodzić i ryzykować? Czy można uderzyć z powietrza i uzyskać efekt szlifowania bez ryzykowania życia żołnierzy? Po co mamy tam wchodzić? Stany Zjednoczone miały do czynienia z podobną sytuacją w przeszłości, w Faludży w Iraku. Faludża ma rozmiar jednej dziesiątej Gazy, a Stany Zjednoczone walcząc przeciwko tamtejszym islamistom zabiły tysiące Irakijczyków. Ale po wycofaniu się Amerykanów z Faludży, islamiści ponownie ją zajęli. W celu uniknięcia takiej sytuacji po obaleniu Hamasu w Strefie Gazy, Izrael musiałby wyjaśnić sytuację jaką tam pozostawi - a to byłoby kosztowne. Hamas jest izolowany i nie będzie w stanie się uzbroić. Nie pozwolimy na ogień rakietowy z Gazy. Siły Obronne Izraela odpowiedzą ciężkim ogniem."

30 sierpnia 2014 r. Palestyńczycy zorganizowali demonstrację zwycięstwa w Ramallah w Samarii. Świętowano z powodu zwycięstwa nad Izraelem w Strefie Gazy.

30 sierpnia 2014 r. egipskie siły bezpieczeństwa wykryły i zniszczyły 4 podziemne tunele przemytnicze na granicy Strefy Gazy. Do tej pory Egipcjanie zniszcyli 1710 tuneli przemytniczych.

31 sierpnia 2014 r. niezidentyfikowany samolot bezzałogowy wleciał w izraelską przestrzeń powietrzną nad Wzgórzami Golan. Został on natychmiast wykryty i zestrzelony przez baterię rakiet Patriot. Nie wiadomo, czy było to pomyłkowe naruszenie przestrzeni powietrznej, ani czy dron był uzbrojony. Trwa dochodzenie wyjaśniające okoliczności incydentu.
    31 sierpnia 2014 r. rząd zatwierdził 5-letni plan rozwoju gospodarczego, społecznego i kulturalnego terenów przyległych do Strefy Gazy. Na ten cel przeznaczono 1,3 mld NIS, a dodatkowe 200 mln NIS na poprawę infrastruktury bezpieczeństwa. Plan ma na celu zapewnić wzmocnienie osadnictwa wiejskiego oraz zmodernizować infrastrukturę społeczności położonych w pobliżu Strefy Gazy, tak aby utrzymać stały wzrost demograficzny w tym zagrożonym wojną regionie. Netanyahu powiedział: "Naszym najważniejszym celem pozostaje zapewnienie bezpieczeństwa obywatelom Izraela. W tym celu podjęliśmy trzy decyzje. Naszą pierwszą decyzją było przyjęcie 5-letniego planu dla Sderot i wspólnot przyległych do Strefy Gazy. Zamiarem jest nie tylko odnowa rolnictwa i naprawa powstałych zniszczeń, ale również pomoc przemysłowi i rozwój gospodarczy, oraz oczywiście budowa dodatkowej infrastruktury bezpieczeństwa. Będą to nasze pierwsze działania, i będą realizowane już od dzisiaj. Drugą decyzją, którą podejmiemy jeszcze w tym miesiącu, będzie przyjęcie podobnego pakietu rozwoju dla miast i gmin na południu. Zobowiązujemy się zaangażować na rzecz ich rozwoju. W ostatnich latach przyśpieszył rozwój na południu; chcemy go wzmocnić. Jest to syjonistyczna odpowiedź dla tych, którzy czyhają na nasze życie ... Trzecia decyzja podjęta dzisiaj dotyczy wypełnienia luk. Zaczniemy wypełniać luki, które dostrzegliśmy w dziedzinie bezpieczeństwa. Przede wszystkim odzwierciedla to naszą wiedzę na temat kolejności priorytetów w dziedzinie bezpieczeństwa. Zrobiliśmy już bardzo wiele rzeczy tutaj, ale aby nadal skutecznie chronić państwo Izrael musimy podwoić nakłady na Siły Obronne Izraela i ramiona bezpieczeństwa." Aby sfinansować odbudowę południowych gmin, rząd przyjął obcięcie wydatków wszystkich ministerstw o 2% (za wyjątkiem ministerstwa obrony). Ministerstwo edukacji obcięło budżet o 480 mln NIS, ministerstwo opieki społecznej o 98 mln NIS, ministerstwo zdrowia o 43 mln NIS.
    31 sierpnia 2014 r. minister finansów Jair Lapid zasugerował, że świat arabski powinien współpracować z Zachodem i Izraelem w celu rehabilitacji Strefy Gazy. Zaproponował zwołanie w Nowym Jorku międzynarodowej konferencji przywódców regionalnych, na której można by omówić problematykę rehabilitacji i demilitaryzacji Strefy Gazy. W konferencji takiej powinny wziąć udział Egipt, Arabia Saudyjska, państwa Zatoki Perskiej oraz Kwartet Bliskowschodni.
    31 sierpnia 2014 r. Reuter-Maydan Investment House opublikował raport o stanie gospodarki Izraela. PKB Izraela wzrosło z 30 mld USD w 1984 r. do 300 mld USD w 2014 r. PKB na jednego mieszkańca wzrosło w tym okresie z 7 tys. USD do 38 tys. USD. Relacja długu publicznego do PKB zmniejszyła się z 280% do 66%. Rezerwy walutowe wzrosły z 3 mld USD do 89 mld USD. Eksport wzrósł z 10 mld USD do 90 mld USD, w tym eksport technologii hi-tech wzrósł z 1 mld USD do 28 mld USD. Po raz pierwszy spread Izraela wynosi 2,48% i jest podobny do Stanów Zjednoczonych (2,38%). Izrael obecnie jest największym światowym eksporterem bezzałogowych dronów. Wraz ze Stanami Zjednoczonymi jest liderem w produkcji małych i średnich satelitów. Szóstym co do wielkości eksporterem systemów uzbrojenia i drugim największym eksporterem technologii cybernetycznych. "Czas pracuje dla Izraela. Wskaźniki gospodarcze od 1948 r. do dzisiaj potwierdzają, że na przekór wojnom, terroryzmowi, bojkotom i międzynarodowej presji, Izrael doświadcza wspaniałej integracji gospodarczej i bezprecedensowego rozwoju gospodarczego. Wojny wywierają wpływ na gospodarkę Izraela - np. wojna w Libanie w 2006 r. i poprzednie dwie mini-wojny w Gazie w 2009 i 2012 r., powodowały krótkotrwałe kryzysy, a następnie szybki powrót do zdrowia - na wykresie kształt litery "V", a nie "U". Na przykład, wojna z Hezbollahem w 2006 r. spowodowała natychmiastowy spadek PKB z ponad 6% do ujemnego wzrostu -1,5% - ale następnie szybkie ożywienie w następnym kwartale przyniosło wzrost o prawie 10%. Szacuje się, że właśnie zakończona wojna przyniesie spadek PKB o 0,5%, ale oczekuje się, że będzie mieć niewielki wpływ na zagranicznych inwestorów, którzy są najbardziej powiązani z izraelskimi firmami high-tech, które w minimalnym stopniu były narażone na ogień rakiet i pocisków. Na przekór tym, którzy chcą bojkotu Izraela, lata 2013-2014 przyniosły rozwój sieci globalnego handlu i inwestycji Izraela, zwłaszcza z rosnących gospodarek Chin, Indii i Korei Południowej."

31 sierpnia 2014 r. palestyńscy terroryści zdetonowali nad ranem bombę podłożoną w pobliżu skrzyżowania dróg przy mieście Ariel w Samarii. Na skrzyżowaniu przy Nablusie odnaleziono 2 kolejne bomby. Saperzy zdetonowali bomby, a siły bezpieczeństwa przeszukały obszar w celu odnalezienia dodatkowych materiałów wybuchowych lub podejrzanych osób.
    31 sierpnia 2014 r. palestyński przewodniczący Mahmoud Abbas po raz kolejny zagroził, że zrealizuje groźbę i postawi Izrael przed Międzynarodowy Trybunał Karny w Hadze, chyba, że zgodzi się na rozmowy o granicach przyszłego państwa palestyńskiego sprzed 1967 r. "Państwo bez stolicy w Jerozolimie Wschodniej nie jest rozwiązaniem." Abbas potępił także decyzję Izraela o upaństwowieniu 988 akrów ziemi w rejonie bloku osiedli Gusz Etzion w Judei. Rzecznik Abbasa, Nabil Abu-Rudeineh powiedział, że taka decyzja doprowadzi do dalszego pogorszenia w rozmowach pokojowych. Dodał, że "osiedla są nielegalne".
    31 sierpnia 2014 r. rzecznik Hamasu, Moussa Abu-Marzouk oskarżył Autonomię Palestyńską o spowalnianie odbudowy Strefy Gazy. "Rehabilitacja Strefy Gazy i zniesienie oblężenia jest opóźniane z powodu decyzji politycznych Autonomii Palestyńskiej. Rząd jedności musi spełniać swoje obowiązki wobec w Gazy."

31 sierpnia 2014 r. grupa 72 filipińskich żołnierzy międzynarodowych sił UNDOF zdołała uciec z oblężonych przez islamskich terrorystów baz na syryjskich Wzgórzach Golan. Żołnierze schronili się w niezgrożonych posterunkach obserwacyjnych. Doszło do wymiany ognia z syryjskimi rebeliantami. Oblężenie baz UNDOF trwało przez 7-godzin.
    31 sierpnia 2014 r. Stany Zjednoczone potępiły decyzję Izraela o wywłaszczeniu z ziemi w rejonie bloku osiedli Gusz Etzion w Judei, "Od dawna znany jest nasz sprzeciw przeciwko działalności osadniczej, Niniejsze ogłoszenie, tak jak w każdym innym ogłoszeniu osadniczym Izraela powoduje, że powstaje plan przetargów i są zatwierdzane budowy przeciwne planom Izraela określonym w celach negocjacyjnych - rozwiązanie dwupaństwowe z Palestyńczykami. Apelujemy do rządu Izraela, aby wycofał tę decyzję."

 

--------------------------------------------------

Materiały opracowywane na podstawie serwisów informacyjnych: PAP, AP, Haaretz, Jerusalem Post, Arutz Sheva.

--------------------------------------------------
Na poczatek

    Izrael Kultura Historia Turystyka Pomoc duchowa Żydzi w Polsce Czasy i Fakty

Copyright ©2006-2014 by Gedeon