MAJ  -  CZERWIEC  2021 r.



  -  HISTORIA
  - Runda w Strefie Gazy
 - maj-czerwiec 2021 r.
  - lipiec-wrzesień 2021 r.





 

22 maja 2021 r. - Szabat.
    22 maja 2021 r. były szef szef agencji bezpieczeństwa wewnętrznego Szin Bet Joram Cohen, wyraził poparcie dla zawieszenia broni w Strefie Gazy, pod warunkiem ustalenia nowych zasad, które nie będą zezwalać na przekazywanie pieniędzy Hamasowi. "Trudno mi powiedzieć, że wygraliśmy tę rundę. Hamas strzelając do nas ciężkimi salwami, nieprzerwanie i przez długi czas, osiągnął duży sekces. Myślę jednak, że nasze osiągnięcia są znacznie większe niż te drugiej strony. Uderzyliśmy w tych, którzy byli zaangażowani w wystrzeliwanie rakiet, a także w najważniejszych dowódców polowych, a to bardzo zaszkodziło całemu ich systemowi dowodzenia. Również całkiem duże są zniszczenia w ich systemie metra, a bez metra mają zmniejszone możliwości. Musimy jednak ustanowić podstawową zasadę: każdy wystrzał w kierunku Izraela spotka się z naszym ogniem i zniszczeniem. Musimy bez mrugnięcia okiem uderzać w każdego, kto do nas strzela. Suwerenny kraj nie może żyć przy akceptacji sytuacji, w której akceptuje się sporadyczny ostrzał społeczności wokół Strefy Gazy, mówiąc, że jest tylko mżawka. Mżawka to deszcz. Musimy powiedzieć nie dla moździerzy, i nie dla rakiet."
    22 maja 2021 r. ministerstwo spraw zagranicznych Izraela wydało wieczorem oświadczenie: "Dziękujemy prezydentowi Bidenowi i administracji Stanów Zjednoczonych za nieustające wsparcie Izraela i jego prawa do obrony jego obywateli, a także za działalność w Radzie Bezpieczeństwa. Pełna odpowiedzialność za tę eskalację spoczywa na organizacji terrorystycznej Hamasu, która zdecydowała się zainicjować ostrzał rakietowy stolicy Izraela Jerozolimy, obszarów otaczających Strefę Gazy oraz innych miast w Izraelu. Bardzo niefortunnie jest widzieć, że Rada Bezpieczeństwa zignorował wystrzelenie ponad 4000 rakiet na izraelskich cywilów. Były one wystrzelone z gęsto zaludnionych obszarów w Gazie. Hamas wykorzystał ludność Gazy jako ludzkie tarcze, cynicznie wykorzystuje ich cierpienie i strzelając do przejść granicznych, aby zapobiec dostarczeniu pomocy humanitarnej, żywności, lekarstw i elektryczności z Izraela. Oczekujemy, że społeczność międzynarodowa potępi i rozbroi Hamas, oraz zapewni odbudowę Strefy Gazy, jednocześnie zapobiegając przekierowywaniu funduszy i broni na terroryzm. Izrael nadal jest oddany sprawie uwolnienia jeńców i osób zaginionych przetrzymywanych przez Hamas w Gazie i nalega na ich bezpieczny powrót. Izrael dziękuje krajom, które poparły prawo Izraela do samoobrony i nadal będzie to czynić wobec jakiegokolwiek zagrożenia swoich obywateli."
    22 maja 2021 r. minister spraw zagranicznych Gabi Aszkenazi rozmawiał telefonicznie ze swoim egipskim odpowiednikiem Samehem Szukry. Zgodzono się na koordynację działań w zakresie bezpieczeństwa między Izraelem, Egiptem i Autonomią Palestyńską. Postanowiono także utworzyć kanały komunikacji.

22 maja 2021 r. delegacja egipskich oficerów wywiadu odbyła rozmowy z przywódcami Hamasu w Gazie. Popołudniem delegacja przejedzie do Ramallah w Samarii, gdzie spotka się z przywództwem Autonomii Palestyńskiej. Konsultacje dotyczą utrzymania zawieszenia broni w Strefie Gazy.

22 maja 2021 r. Egipt zapowiedział, że wyśle do Strefy Gazy konwój 130 ciężarówek z pomocą humanitarną i zapasami medycznymi.
    22 maja 2021 r. w finale konkursu Eurowizji 2021 w Rotterdamie reprezentant Izraela Eden Alene zajęła 17. miejsce. Konkurs wygrały Włochy. Kraje, które przyznały Izraelowi punkty to: Polska 6, Macedonia, 8, Norwegia 8, Hiszpania 3, Wielka Brytania 6, Włochy 4, Słowenia 1, Serbia 2, Bułgaria 3, Ukraina 7, Chorwacja 5, Litwa 1, Dania 1, Rosja 5, Francja 5, Szwecja 4, Holandia 4. Widzowie z Izraela przyznali 12 punktów Ukrainie, 10 Rosji, 8 Francji, 7 Włochom, 6 Szwajcarii, 5 Malcie, 4 Finlandii, 3 Litwie, 2 Azerbejdżanowi i 1 Islandii.
    22 maja 2021 r. Rada Bezpieczeństwa ONZ wezwała Izrael i Hamas do utrzymania zawieszenia broni, podkreślając potrzebę niesienia pomocy humanitarnej Palestyńczykom.

23 maja 2021 r. izraelska policja ponownie otworzyła dostęp na Wzgórze Świątynne w Jerozolimie dla żydowskich grup modlitewnych liczących do 20 osób. Przewodniczący radykalnej izraelskiej prawicowej partii Otzma Jehudit, Itamar Ben-Gvir, powiedział, że chociaż jest to "ważny krok, który pokazuje, że Izrael nie zrezygnował ze wszystkich swoich zasad, to wciąż jest to za mało. Teraz musimy powstrzymać rasistowską politykę, która dyskryminuje Żydów zabraniając im swobodnego wstępu na Wzgórze Świątynne. Jednocześnie, zwracam uwagę premiera na sytuację na Wzgórzu Świątynnym, gdzie panuje nieustanna dyskryminacja poprzez fakt, że Żydom nie wolno modlić się w miejscach publicznych, a czas przebywania Żydów na Wzgórzu Świątynnym jest skracany. Wzywam premiera do wyrównania sytuacja między Żydami a Arabami na Wzgórzu Świątynnym, oraz zapobieganiu rasizmowi i nierówności. Nie jest możliwe, aby w państwie żydowskim mogło dochodzić do pogwałcania praw rasowych."
    23 maja 2021 r. szef sztabu generalnego gen. Aviv Kochavi zalecił kręgom politycznym wymuszenie zmiany w sposobie przekazywania środków pomocy humanitarnej przeznaczonych na odbudowę Strefy Gazy. Zgodnie z zaleceniem, pieniądze nie powinny być przekazywane Hamasowi, ale Autonomii Palestyńskiej, poprzez specjalny mechanizm, który spowoduje, że międzynarodowa pomoc faktycznie trafi do mieszkańców Gazy, a nie do terrorystów.
    23 maja 2021 r. ministerstwo zdrowia wydało ostrzeżenie przed podróżowaniem do afrykańskiego kraju Seszele, a także do Argentyny i Rosji z powodu dramatycznego wzrostu zakażeń koronawirusem. Te trzy kraje dołączą do izraelskiej listy "czerwonych" krajów, która obejmuje Ukrainę, Etiopię, Brazylię, Indie, RPA, Meksyk i Turcję. Izraelczycy mogą do tych krajów lecieć tylko za zgodą komitetu ds. wyjątków, podczas gdy powracający są zobowiązani poddać się kwarantannie, nawet jeśli zostali w pełni zaszczepieni.
    23 maja 2021 r. ministerstwo zdrowia poinformowało, że w ciągu ostatniej doby wykryto 27 nowych przypadków infekcji koronawirusa w Izraelu. W szpitalach przebywa 59 osób w ciężkim stanie, w tym 41 pod respiratorami. W całym kraju aktywnych jest 397 przypadków. Przeprowadzono 19 530 testów, uzyskując 0,1% wyników pozytywnych. Od początku pandemii odnotowano 6404 zgonów z powodu choroby COVID-19. Pierwszą dawką zaszczepiono 5 442 089 osób (58,52%), a drugą dawką 5 115 986 osób (55,01%).

23 maja 2021 r. we włoskich Alpach doszło do zerwania liny holowniczej kolejki linowej łączącej miejscowość wypoczynkową Stresa z górą Mottarone. Na ziemię spadła gondola przewożąca co najmniej 15 osób. Zginęło 14 osób, w tym 5 Izraelczyków. Dodatkowa jedna izraelska ofiara jest w stanie krytycznym.
    23 maja 2021 r. pierwsza izraelska kobieta Daniel Wolfson weszła na szczyt Mount Everest (8848 m.n.p.m.). Daniel ma 43 lata.

24 maja 2021 r. Israel Railways poinformowały, że od wieczoru najbliższej soboty wydłuży godziny pracy i doda nowe pociągi. Pociągi między Beit Sze'an i Atlit będą kursować do godz 22:30. Linia z Hajfy do Karmiel będzie działać do godz. 23:00. Linia Tel Awiw-Beit Szemesz będzie działać do godz. 23:00. Minister transportu Miri Regew skomentowała: "Po wyjściu z kryzysu pandemii przynosimy wspaniałe wieści setkom tysięcy pasażerów pociągów, którzy mogą znów wygodnie podróżować, nawet późnym wieczorem w piątki i w sobotnie wieczory."
    24 maja 2021 r. Stowarzyszenie Izraelskich Producentów poinformowało, że podczas 11 dni walk z terrorystami ze Strefy Gazy izraelskie firmy straciły 1,2 mld szekli (368 mln dolarów). Głównym czynnikiem było wstrzymanie produkcji wymuszone pozostaniem pracowników w domach. Z powodu ostrzału rakietowego jedna trzecia pracowników w południowej części kraju była nieobecna w pracy. W wyniku uderzeń rakiet straty materialne poniosło około 50 zakładów produkcyjnych. Firmy ubezpieczeniowe nie podały jeszcze wartości tych szkód.
    24 maja 2021 r. w południe palestyński terrorysta zaatakował nożem izraelskich przechodniów na bulwarze Haim Barlev w Jerozolimie. Rannych zostało 2 Izraelczyków. Obaj mają głębokie rany górnej części ciała. Policjant zastrzelił terrorystę, który przeprowadził atak. Napastnik miał 17 lat.
    24 maja 2021 r. ministerstwo zdrowia poinformowało, że w ciągu ostatniej doby wykryto 29 nowych przypadków infekcji koronawirusa w Izraelu. W szpitalach przebywa 55 osób w ciężkim stanie, w tym 40 pod respiratorami. W całym kraju aktywnych jest 413 przypadków. Przeprowadzono 37 839 testów, uzyskując 0,1% wyników pozytywnych. Od początku pandemii odnotowano 6406 zgonów z powodu choroby COVID-19. Pierwszą dawką zaszczepiono 5 444 288 osób (58,55%), a drugą dawką 5 119 444 osób (55,05%).

24 maja 2021 r. wysoki przywódca Hamasu, Mahmoud Al-Zahar powiedział: "Nie wystrzeliwaliśmy żadnych rakiet z obszaru cywilnego. Większość rakiet pochodziła z obszaru przygranicznego, z żadnego obszaru cywilnego. Wyjaśnij mi, w jaki sposób moglibyśmy przywieźć rakiety i umieścić je na dachach budynków? Najważniejszy obszar samoobrony znajduje się przy granicy. Nasze ataki nie były wymierzone przeciwko izraelskim cywilnym społecznościom, ale przeciwko izraelskiej okupacji. Jest to działanie przeciwko izraelskiej agresji. Izrael nie ma prawa do istnienia. Dlaczego miałby mieć takie prawo? Przyjechali z Ameryki i zabrali mój dom, przyjechali z Wielkiej Brytanii i zabrali dom mojego brata, zabrali je. Jest to osadnictwo. To my jesteśmy właścicielami tego obszaru - arabskiego obszaru. Ta ziemia jest dobrze znana jako obszar islamski. Obecnie zawieszenie broni jest akceptowane przez naszą stronę i przez drugą stronę. Na jak długo? Myślę, że nikt po obu stronach nie szuka eskalacji większej niż te, które były wcześniej. Wierzę więc, że walka będzie kontynuowana."
    24 maja 2021 r. wieczorem w Ramallah spotkali się przedstawiciele palestyńskich ugrupowań narodowych i islamskich, którzy postanowili, że "w całej Palestynie będzie trwał narodowy opór". Wezwano przy tym do konfrontacji z "okupantami" w miejscach spornych, przy osiedlach żydowskich i na wojskowych punktach kontrolnych. Wydano odezwę, by najbliższy piątek był "dniem wściekłości", aby rozszerzyć zakres oporu przeciwko "okupacji i jej osadnikom".

24 maja 2021 r. sekretarz stanu USA Antony Blinken powiedział: "Administracja Bidena odczuwa ulgę, że przemoc w Strefie Gazy skończyła się. Za kulisami pracowaliśmy nad zawieszeniem broni. Doceniamy rolę Egiptu, Jordanii, Kataru i innych. Administracja Bidena jest zaangażowana we wszelkie wysiłki na rzecz pokoju. Teraz najważniejsze jest to, aby zawieszenie broni zostało utrzymane. Nie chcemy wracać do rozlewu krwi. Będziemy współpracować z ONZ i Autonomią Palestyńską, aby zapewnić pomoc humanitarną mieszkańcom Gazy, ludziom, którzy najbardziej jej potrzebują. Za pośrednictwem ONZ pracujemy, aby wypracować formułę, która będzie działać w Strefie Gazy bez współpracy z Hamasem. Mamy nadzieję, że władze Autonomii Palestyńskiej będą mogły ponownie działać w Gazie. Nie postrzegamy Hamasu jako stronę mającą prawo veta w Strefie Gazy. Pomoc humanitarna będzie przekazywana głównie poprzez ONZ z pomocą Autonomii Palestyńskiej. Jeśli chodzi o zniszczenie zdolności Hamasu, mamy poczucie, że nie jest to kompletne - oni nadal są obecni. Wszystkie zobowiązania traktujemy poważnie i wierzymy, że zawieszenie broni będzie obowiązywać, przynajmniej w najbliższej przyszłości."

25 maja 2021 r. rano sekretarz stanu USA Antony Blinken przyleciał do Izraela, rozpoczynając trzydniową wizytę na Bliskim Wschodzie. Blinken powiedział: "Na prośbę prezydenta Bidena jadę do Jerozolimy, Ramallah, Kairu i Ammanu, aby spotkać się ze stronami i wesprzeć ich wysiłki na rzecz umocnienia zawieszenia broni. Stany Zjednoczone zaangażowały się w intensywną dyplomację, aby położyć kres działaniom wojennym i zmniejszyć napięcia w regionie." Na lotnisku Ben Guriona przywitał go minister spraw zagranicznych Gabi Aszkenazi, mówiąc: "Dziękuję za niezłomne stanowisko Stanów Zjednoczonych u boku Izraela oraz za podtrzymywanie naszego prawa do obrony siebie i swoich obywateli. Z niecierpliwością czekam na nasze dzisiejsze rozmowy."
    25 maja 2021 r. przed południem premier Benjamin Netanjahu spotkał się z sekretarzem stanu USA Antony Blinkenem. Podczas spotkania za zamkniętymi drzwiami omówili zagrożenie ze strony Iranu. Netanjahu wyraził nadzieję, że Stany Zjednoczone "nie wrócą do starego porozumienia nuklearnego z Iranem z 2015 r., ponieważ uważamy, że ta umowa otwiera drogę do posiadania przez Iran arsenału broni jądrowej. Powtórzyliśmy również, że bez względu na to, co się stanie, Izrael zawsze zastrzega sobie prawo do obrony przed reżimem, który wzywa do naszego zniszczenia, dążąc w tym celu do posiadania broni masowego rażenia. Dyskutowaliśmy również o tym, jak poprawić życie i warunki humanitarne Palestyńczyków w Gazie, w tym kwestię powrotu naszych obywateli więzionych w Gazie, a także rozbudowę gospodarczą Judei i Samarii przy międzynarodowej współpracy. Jeśli chodzi o formalny pokój z Palestyńczykami, myślę, że prezydent Biden miał absolutną rację, mówiąc, że nie osiągniemy pokoju, dopóki Izrael nie zostanie uznany za niezależne państwo żydowskie." Blinken powiedział na konferencji prasowej: "Prezydent Biden poprosił mnie, żebym tu dziś przyjechał z czterech powodów. Po pierwsze, aby zademonstrować zaangażowanie Ameryki w bezpieczeństwo Izraela. Po drugie, aby rozpocząć działania na rzecz większej stabilności i zmniejszenia napięć na Zachodnim Brzegu i w Jerozolimie. Po trzecie, aby wesprzeć przekazanie pilnej pomocy humanitarnej dla Strefy Gazy z korzyścią dla ludności palestyńskiej. Po czwarte, aby kontynuować odbudowę naszych stosunków z narodem palestyńskim i władzami Palestyny. Intensywna zakulisowa dyplomacja prezydenta Bidena, ściśle współpracującego z premierem Netanjahu, doprowadziła do zawieszenia broni. Teraz musimy na tym budować. Proces zaczyna się od uznania, że obie strony poniosły ciężkie straty. Przyczyny są często redukowane do liczb, ale każda liczba to indywidualny człowiek - syn, córka, ojciec, matka, dziadek, najlepszy przyjaciel. Jak uczy Talmud, utrata życia oznacza utratę całego świata, bez względu na to, czy jest to życie palestyńskie czy izraelskie. Stany Zjednoczone w pełni popierają prawo Izraela do obrony przed atakami, takimi jak wystrzelenie przez Hamas tysiący rakiet na oślep przeciwko cywilom. Jedną z kluczowych kwestii, jakie omówiliśmy, było zajęcie się poważną sytuacją humanitarną w Gazie i rozpoczęcie odbudowy. Stany Zjednoczone zgromadzą międzynarodowe wsparcie wokół tych wysiłków, jednocześnie wnosząc nasz własny znaczący wkład. Będziemy współpracować z naszymi partnerami, aby zapewnić, że Hamas nie skorzysta z pomocy w odbudowie. Jednocześnie musimy pracować nad poszerzeniem możliwości dla Palestyńczyków w Strefie Gazy i na Zachodnim Brzegu, w tym poprzez rozszerzenie sektora prywatnego, handlu i inwestycji oraz innych środków."
    25 maja 2021 r. sekretarz stanu USA Anthony Blinken i minister spraw zagranicznych Gabi Aszkenazi uzgodnili powołanie wspólnej grupy zadaniowej do promowania palestyńskich projektów cywilnych w Judei i Samarii, wraz z żądaniem powstrzymania palestyńskich skarg do międzynarodowych instytucji, takich jak Trybunał w Hadze.
    25 maja 2021 r. minister obrony Benny Gantz oficjalnie ogłosił nazwy dwóch firm, które pomogły w transferze dziesiątek milionów dolarów z Iranu dla Hamasu w Strefie Gazy. Są to: Al-Markazija Li-Siarafa (wcześniej znana jako Al Mutahadun For Exchange) i Arab Trading Company China. Obie firmy zajmujące się wymianą pieniędzy. "Jest to jasny sygnał do kupców ze Strefy Gazy, że jakakolwiek działalność finansowa z tymi firmami doprowadzi do nałożenia sankcji finansowych, uniemożliwiając import i eksport ze Strefy Gazy. Potencjalnie ogranicza to i zapobiega działalności gospodarczej i finansowej tych przedsiębiorstw. Użyjemy wszystkich dostępnych nam narzędzi, aby zapobiec wszelkiej działalności gospodarczej obu tych firm, a także uniemożliwimy firmom i biznesmenom finansowanie organizacji terrorystycznych, które działają przeciwko państwu Izrael."
    25 maja 2021 r. po spotkaniach z przywódcami władz izraelskich i palestyńskich, sekretarz stanu USA Anthony Blinken zorganizował wieczorem konferencję prasową. "Odkąd dzisiaj rano tutaj przyjechałem, miałem bardzo pracowity i z pewnością produktywny dzień w Jerozolimie i Ramallah. Przyjechałem na prośbę prezydenta Bidena, który poprosił mnie, bym przyjechał dla czterech podstawowych celów. Po pierwsze, aby zademonstrować zaangażowanie Stanów Zjednoczonych w bezpieczeństwo Izraela. Po drugie, aby rozpocząć prace na rzecz zwiększenia stabilności i zmniejszenia napięć na Zachodnim Brzegu i w Jerozolimie. Po trzecie, w celu wsparcia pilnej pomocy humanitarnej i rekonstrukcyjnej dla Gazy, z korzyścią dla narodu palestyńskiego. Po czwarte, aby kontynuować odbudowę naszych stosunków z narodem palestyńskim i władzami Palestyny. Podczas spotkań, które odbyłem do tej pory, ze wszystkich stron słyszałem wspólne uznanie, że należy podjąć kroki, podjąć pracę, aby rozwiązać podstawowe uwarunkowania, które podsyciły ten ostatni konflikt. Kluczowym punktem wyjścia jest zaspokojenie pilnych potrzeb humanitarnych Palestyńczyków w Gazie i pomoc w odbudowie. Przywódcy po obu stronach będą musieli obrać lepszy kurs, który rozpocznie się od poprawy życia mieszkańców Izraela, Gazy i Zachodniego Brzegu. Jestem przekonany, że jeśli to zrobią, znajdą chętnych partnerów w obu częściach izraelskiego i palestyńskiego społeczeństwa obywatelskiego." Odpowiadając na pytania powiedział: "Stany Zjednoczone i Izrael są absolutnie zjednoczone w kwestii, że Iran nigdy nie może nabyć broni jądrowej. Mamy dokładnie ten sam cel."

25 maja 2021 r. od godz. 6:00 rano otworzono przejścia graniczne ze Strefą Gazy. Izrael zezwolił na wjazd do strefy sprzętu medycznego, żywności, lekarstw i paliwa dla sektora prywatnego, które wjedzie przez przejście Kerem Szalom. Na razie eksport towarów ze Strefy Gazy nie będzie możliwy. Ponadto postanowiono zezwolić na leczenie w izraelskich szpitalach pacjentów, u których jest konieczność wykonania zabiegów ratujących życie. Wjadą oni do Izraela przez przejście Erez. Postanowiono również rozszerzyć obszar połowowy do 6 mil morskich.
    25 maja 2021 r. dyrektor oddziału UNRWA w Strefie Gazy, Matthias Schmale powiedział: "Mam wrażenie, że sposób, w jaki izraelskie wojsko uderzało w ciągu ostatnich 11 dni, był bardzo wyrafinowany. W porównaniu z wojną z 2014 roku, tym razem ataki były znacznie bardziej precyzyjne, choć jeśli chodzi o ich wpływ były dużo cięższe."
    25 maja 2021 r. kilkuset Palestyńczyków demonstrowało popołudniem w Ramallah przeciwko planowanej wizycie sekretarza stanu USA Antony'ego Blinkena w mieście. Demonstrację zorganizował sojusz różnych palestyńskich frakcji narodowych i islamskich. Skandowano hasła: "Ameryka jest głową węża!" Niektórzy protestujący nieśli plakaty z napisem: "Blinken, nie jesteś tu mile widziany!"
    25 maja 2021 r. sekretarz stanu USA Antony Blinken spotkał się popołudniem w Ramallah z palestyńskim przewodniczącym Mahmoudem Abbasem. Blinken powiedział, że Stany Zjednoczone ponownie otworzą konsulat w Jerozolimie, który służył jako ambasada przy Autonomii Palestyńskiej i został zamknięty przez administrację Trumpa. Abbas podkreślił znaczenie włączenia Autonomii Palestyńskiej do wszelkich planów odbudowy Strefy Gazy. Na konferencji prasowej Blinken powiedział, że Stany Zjednoczone zapewnią 5,5 mln dolarów na natychmiastową pomoc dla Strefy Gazy i 32 mln dolarów na rzecz UNRWA. Administracja Bidena zwróci się także do Kongresu Stanów Zjednoczonych o 75 mln dolarów na rozwój i pomoc gospodarczą dla Autonomii Palestyńskiej.

26 maja 2021 r. minister obrony Benny Gantz podczas ceremonii upamiętniającej poległych w pierwszej wojnie libańskiej w 1982 roku, powiedział: "Opuściliśmy Liban odważnym ruchem, który zakończył trwającą zbyt długo kampanię, wiedząc, że nasze prawo do obrony zostanie zachowane. My jednak nie chcemy walczyć. Państwo Izrael zawsze zwracało się do swoich sąsiadów z gestem pokoju, i tak samo postąpiliśmy, oferując Libanowi pomoc po katastrofie w porcie w Bejrucie. Zachowujemy wolność wyznania dla wszystkich religii - w całym Izraelu oraz w Jerozolimie, stolicy naszego państwa i świętym mieście dla trzech religii. Nie pozwolimy na żadne naruszanie spokoju w tych świętych miejsc ani na łamanie praw obywatelskich. Jednocześnie nie pozwolimy na naruszenie naszej suwerenności. Jak zawsze jesteśmy gotowi, aby chronić obywateli Izraela. Jeśli atak nadejdzie z północy, Liban zadrży i, jak udowodniliśmy podczas Operacji Strażnik Murów w Strefie Gazy, domy, w których terroryści ukrywają broń, obrócą się w gruzy. Nasza lista celów dla Libanu jest większa i są one bardziej znaczące niż te w Strefie Gazy, i zostaną one uderzone jeśli będzie to konieczne. I to państwo Liban będzie ponosić wszelką odpowiedzialność za wywołaną przez siebie agresję. Odnośnie Gazy - dążymy do tego, aby Gaza była cicha, odbudowana z gruzów z pomocą świata i Autonomii Palestyńskiej, pod warunkiem, że nasi chłopcy powrócą do swoich domów, a wtedy wszyscy będą cieszyć się owocami wzrostu. Ale jeśli Hamas uniemożliwi mieszkańcom Gazy rehabilitację i zacznie znowu krzywdzić izraelskich obywateli, wówczas będziemy działać tak długo, dopóki nie osiągniemy spokoju, który będzie służył wszystkim. Nie ma innego wyjścia."
    26 maja 2021 r. izraelskie firmy ubezpieczeniowe poinformowały, że naprawa szkód wyrządzonych w budynkach w Izraelu przez palestyńskie rakiety wyniesie około 130 mln szekli (40 mln dolarów). To ponad dwukrotnie więcej niż koszt naprawy szkód po rundzie w 2014 r., kiedy naprawa szkód wyniosła łącznie około 60 mln szekli (18 mln dolarów). Większość uszkodzeń dotyczy stłuczonych szyb okiennych, rolet, uszkodzeń dachów, napraw tynków i elewacji, a także podłóg, itp. Oczekuje się, że większość szkód zostanie naprawiona w ciągu sześciu do dziesięciu miesięcy. Prawie 70% uszkodzeń jest stosunkowo niewielkich, a zostały one spowodowane głównie przez odłamki w promieniu około stu metrów od miejsca upadku rakiety.
    26 maja 2021 r. brytyjski sekretarz spraw zagranicznych Dominic Raab spotkał się z premierem Benjaminem Netanjahu i ministrem obrony Bennym Gantzem w Jerozolimie, a także z palestyńskim przewodniczącym Mahmudem Abbasem i premierem Mohammadem Sztajjeh w Ramallah. Raab powiedział: "Wydarzenia ostatniego miesiąca pokazują pilną potrzebę uczynienia prawdziwego postępu w kierunku bardziej pozytywnej przyszłości zarówno dla Izraelczyków, jak i Palestyńczyków. Wielka Brytania popiera rozwiązanie dwupaństwowe jako najlepszy sposób na zapewnienie trwałego pokoju."
    26 maja 2021 r. wieżowiec Tel Aviv's ToHa Tower został uznany za najlepszy wysoki budynek na Bliskim Wschodzie i w Afryce. Wieżowiec ma 30 kondygnacjach i 125 metrów wysokości. Według architektów kształt budynku ma przypominać górę lodową. Jego budowa została ukończona w lutym 2019 r. Jest pierwszym z trzybudynkowego kompleksu biurowego. Drugi wieżowiec będzie miał 80 kondygnacji i 337 metrów wysokości. Oba budynki będą połączone z sobą mostem powietrznym, który będzie się znajdować na wysokości 26 kondygnacji. Według planów zostanie on otwarty do użytku w 2024 r.
    26 maja 2021 r. ministerstwo zdrowia poinformowało, że po przeprowadzeniu ankiety wśród rodziców dzieci w wieku 12-15 lat okazało się, że 57,6% chce zaszczepić swoje dzieci, 6,3% jest temu przeciwna, a pozostali nie podjęli jeszcze decyzji.
    26 maja 2021 r. ministerstwo zdrowia poinformowało, że w ciągu ostatniej doby wykryto 14 nowych przypadków infekcji koronawirusa w Izraelu. W szpitalach przebywa 50 osób w ciężkim stanie, w tym 35 pod respiratorami. W całym kraju aktywnych jest 399 przypadków. Przeprowadzono 28 735 testów, uzyskując 0,1% wyników pozytywnych. Od początku pandemii odnotowano 6406 zgonów z powodu choroby COVID-19. Pierwszą dawką zaszczepiono 5 447 224 osób (58,58%), a drugą dawką 5 124 113 osób (55,1%).

26 maja 2021 r. przywódca Hamasu, Jahja Sinwar wygłosił po południu przemówienie w Gazie. "Jeśli Izrael chce istnieć, powinien trzymać się z dala od al-Aksy i Jerozolimy. Nasz wróg i cały świat muszą wiedzieć, że ta runda była tylko generalną próbą - małym manewrem, który pokazał, co może się stać, jeśli Izrael zdecyduje się ponownie spróbować skrzywdzić meczet al-Aksa. Mamy co najmniej 10 tys. męczenników w Izraelu, z których każdy weźmie nóż, aby dźgąć, albo weźmie pojazd, aby taranować, albo koktajl Mołotowa, aby podpalić lasy. Odpowiedzialność za ostatnią rundę ponoszą Netanjahu i Gantz, którzy zamiast spełnić żądanie Hamasu, rozpoczęli kampanię. Uwierzci mi, my tylko chcieliśmy im powiedzieć, aby nie igrali z ogniem. Netanjahu i Gantz postanowili wykorzystać to do rozpoczęcia kampanii, która będzie przez nas kontynuowana. Izrael mało osiągnął w tej kampanii. Mamy 500 km tuneli, a Izrael zniszczył tylko 100 km z nich. Za kilka dni będziemy mogli wszystko odrestaurować."

26 maja 2021 r. sekretarz stanu USA Anthony Blinken przeprowadził rozmowy z przywódcami Egiptu i Jordanii. Głównym tematem było utrzymanie zawieszenia broni w Strefie Gazy oraz sposoby na osiągnięcie porozumienia izraelsko-palestyńskiego. Oczekuje się, że Egipt zaprosi przedstawicieli Izraela i Hamasu na pośrednie rozmowy w Kairze, aby spróbować wypracować zarys długoterminowego zawieszenia broni, ustalić szczegóły rehabilitacji Strefy Gazy oraz zawrzeć porozumienie w sprawie więźniów i osób zaginionych. Rozmowy mogą rozpocząć się już na początku przyszłego tygodnia. Izrael zapowiedział swój udział w rozmowach.
    26 maja 2021 r. Katar ogłosił, że przekaże 500 mln dolarów na odbudowę Strefy Gazy po ostatniej rundzie walk między Hamasem a Izraelem.

27 maja 2021 r. komendant policji granicznej Amir Cohen powiedział: "Byłem zszokowany głębią nienawiści jaka wybuchła podczas zamieszek w mieszanych miastach. Zbliżaliśmy się do stanu anarchii. Absolutnie nie możemy zakładać, że te ostatnie zajścia w mieszanych miastach są już za nami - że to już koniec. Obecny stan spokoju jest iluzją i to chwilową. Kiedy ponownie zapali się ta beczka z materiałami wybuchowymi, obawiam się, że na ulicach dojdzie do strzelanin, a cywile będą strzelać do policji i policji granicznej. Oczywiście jest to koszmarny scenariusz, ale możliwość jego wystąpienia nie daje mi spokoju. Nie jesteśmy armią stojącą przed wrogiem. Jesteśmy policjantami, którzy muszą stawić czoła cywilom. To, że wybuchły zamieszki, akty wandalizmu, zabójstwa i lincze, nie było winą policji, ale przyznaję, że w pierwszych godzinach zamieszek nie było dobrze. Niemniej jednak musimy spojrzeć na szerszą perspektywę. Tego samego dnia dziesiątki tysięcy uczestników zamieszek zalało ulice Lod, Akki, Jerozolimy, Hajfy, Jaffy, Bat Jam, Umm al-Fahm, a nawet gdybyśmy mieli tam setki funkcjonariuszy policji, nie bylibyśmy w stanie poradzić sobie z każdym przypadkiem przemocy i przywrócić porządek. Możliwości policji i policji granicznej są ograniczone, zwłaszcza jeśli chodzi o incydenty o takiej wielkości i natężeniu, a na pewno dysponując dostępnymi wówczas siłami po prostu nie można było wtedy opanować sytuacji. Po zwerbowaniu dodatkowych rezerwowych oddziałów policji granicznej, w bardzo krótkim czasie udało nam się ugasić te płomienie. Nie zamierzam nikomu wmawiać, czyja to była wina i co spowodowało, że te zajścia miały zasięg ogólnokrajowy. Nawet gdybyśmy mieli do dyspozycji kolejnych pięć tysięcy funkcjonariuszy, nie moglibyśmy sobie z tym poradzić. Na początku nie radziliśmy sobie tak dobrze - to wymagało czasu - ale kiedy już tam dotarliśmy, odzyskaliśmy kontrolę nad sytuacją. Aresztowaliśmy ponad 1500 podejrzanych i nadal jesteśmy aktywni, dokonując każdej nocy kolejnych aresztowań. Jestem bardzo zaniepokojony przemocą fizyczną skierowaną przeciwko policji. Uczestnicy zamieszek aktywnie walczyli z nami. Nie przypominam sobie niczego takiego w przeszłości, nie na taką skalę. Musimy to ujawnić i zająć się tym - najbardziej niepokojące są elementy nacjonalistyczne. Nie jesteśmy Siłami Obronnymi Izraela - nie spodziewaliśmy się, że będziemy walczyć z wrogiem w taki sposób. Nie spodziewałem się, że obywatele Izraela - nawet jeśli są Arabami - będą celować z broni w funkcjonariuszy organów ścigania. W przeszłości podczas demonstracji widziałem wiele agresji, czasami skierowanej przeciwko niewinnym cywilom, a obawiam się, że następnym razem cywile mieszkający w mieszanych miastach mogą wziąć prawo w swoje ręce."
    27 maja 2021 r. po południem do Izraela przyleciała pierwsza grupa zagranicznych turystów. Grupa liczy 12 osób, które są studentami chrześcijańskiego Seminarium Concordia w stanie Missouri w Stanach Zjednoczonych. Seminarium znajduje się w jurysdykcji Kościoła Luterańskiego Synodu Missouri. Studenci przyjeżdżają do Izraela w ramach programu swoich studiów z pastorem Tomem Zeltem z kościoła Prince of Peace. Do 10 czerwca odwiedzą miejsca kultu religijnego w Jerozolimie i Nazarecie, a także Negew oraz Masadę. Grupa bierze udział w pilotażowym programie ministerstwa turystyki, którego celem jest ponowne uruchomienie branży turystycznej po pandemii, z ograniczoną liczbą zorganizowanych grup.
    27 maja 2021 r. ministerstwo spraw zagranicznych Izraela wydało oświadczenie: "Izrael zdecydowanie odrzuca rezolucję przyjętą dziś przez Radę Praw Człowieka ONZ, organ z wbudowaną antyizraelską większością, kierującą się hipokryzją i absurdem. Każda rezolucja, która nie potępia wystrzelenia ponad 4300 rakiet przez organizację terrorystyczną na izraelskich cywilów, ani nawet nie wspomina o organizacji terrorystycznej Hamas, jest niczym innym jak moralną porażką i plamą na społeczności międzynarodowej i ONZ. Izraelskie siły bezpieczeństwa działały zgodnie z najwyższymi standardami etycznymi, zgodnie z prawem międzynarodowym, broniąc naszych obywateli przed masowym ostrzałem rakietowym Hamasu. Hamas popełnił podwójną zbrodnię wojenną - strzelając z cywilnych miejsc w Strefie Gazy do izraelskich cywilów. Niniejsza rezolucja całkowicie to ignoruje. Celem komisji śledczej ustanowionej dzisiejszą rezolucją będzie wybielenie zbrodni popełnionych przez organizację terrorystyczną Hamas, oraz oskarżenie działań Izraela dążących do obronie siebie i swojej ludności. Izrael nie może i nie będzie współpracował w takim dochodzeniu."

27 maja 2021 r. Rada Praw Człowieka ONZ w Genewie przyjęła rezolucję wzywającą do powołania komisji śledczej w celu zbadania ostatniej operacji wojskowej Izraela w Strefie Gazy. W głosowaniu 24 państw było za rezolucją (Argentyna, Armenia, Bangladesz, Boliwia, Burkino Faso, Chiny, Wybrzeże Kości Słoniowej, Kuba, Erytrea, Gabon, Indonezja, Libia, Mauretania, Meksyk, Namibia, Pakistan, Filipiny, Rosja, Senegal, Somalia, Uzbekistan i Wenezuela), 9 było przeciw (Austria, Bułgaria, Kamerun, Czechy, Niemcy, Malawi, Wyspy Marshalla, Wielka Brytania i Urugwaj), a 14 wstrzymało się od głosu (Bahama, Brazylia, Dania, Fidżi, Francja, Indie, Włochy, Japonia, Nepal, Holandia, Polska, Republika Korei, Togo i Ukraina).
    27 maja 2021 r. ambasador Izraela w ONZ Gilad Erdan powiedział: "Rezolucja przyjęta przez Radę Praw Człowieka ONZ w Genewie wzywająca do powołania komisji śledczej w celu zbadania działań Izraela jest oburzająca. Ta jednostronna antysemicka rezolucja przesądza o wynikach tak zwanego śledztwa. Ignoruje rakiety wystrzelone w izraelskich cywilów i utożsamia Izrael z organizacją terrorystyczną Hamas, tym samym legitymizując działania organizacji terrorystycznych na całym świecie."

28 maja 2021 r. ekspert Centrum Studiów Strategicznych Begin-Sadat gen. Gerszon Hacohen powiedział: "Zawieszenie broni, które teraz widzimy w Strefie Gazy, jest innego typu niż wszystko, co widzieliśmy w przeszłości. Nie sporządzono żadnego dokumentu - to jest prawie jak przerwa między aktami w przedstawieniu w teatrze, kiedy wychodzisz na kilka chwil, aby napić się kawy - a potem wracasz na następną scenę."
    28 maja 2021 r. ponad 250 osób wzięło rano udział w 7-kilometrowym "Wyścigu Pokoju" w Tel Awiwie i Jaffie. Ta sportowa inicjatywa miała na celu poprawę współistnienia Żydów i Arabów obok siebie w Izraelu. Po zakończeniu wyścigu uczestnikom zapewniono specjalne śniadanie w stylu izraelsko-arabskim, muzykę na żywo i zimne piwo.
    28 maja 2021 r. ministerstwo zdrowia ogłosiło, że od 1 czerwca osoby wjeżdżające i wyjeżdżające z Izraela będą musiały zapłacić za swoje testy na koronawirusa. Osoby wjeżdżające do kraju mają możliwość zarezerwowania testu z wyprzedzeniem, w takim przypadku będzie to kosztować 80 szekli. Osoby, które nie dokonają rezerwacji z wyprzedzeniem, zapłacą 100 szekli za ten sam test. Przedłużono do 13 czerwca restrykcje dla Izraelczyków podróżujących do i "czerwonych" krajów - Ukraina, Etiopia, Brazylia, RPA, Indie, Meksyk, Turcja, Rosja i Argentyna.

28 maja 2021 r. popołudniem Palestyńczycy wszczęli zamieszki przy osiedlu żydowskim Nofim w zachodniej części Samarii. Podpalono okoliczne pola, doprowadzając do pożaru farmy Karnei Re'em. Spłonęło kilka zabudowań gospodarczych. Straż pożarna miała trudności z dojechaniem, ponieważ drogi zostały zablokowane przez demonstrantów.
    28 maja 2021 r. kilkuset Palestyńczyków zgromadziło się popołudniem w pobliżu Nablusu w środkowej części Samarii, aby zaprotestować przeciwko żydowskim osiedlom. Część demonstrantów podpaliła opony i zaczęła rzucać kamieniami w izraelskich żołnierzy, którzy odpowiedzieli środkami do rozpraszania tłumu. W trakcie starć zginął 1 Palestyńczyk.
    28 maja 2021 r. delegacja wysokich oficerów egipskiego wywiadu odwiedziła Strefę Gazy, przekazując przywódcom Hamasu wiadomość z Egiptu, że negocjacje w sprawie utrzymania zawieszenia broni z Izraelem muszą obejmować porozumienie o wymianie więźniów. Ze swojej strony Hamas nalegał na oddzielenie tej kwestii od rozejmu.

28 maja 2021 r. kanadyjski premier Justin Trudeau ogłosił, że Kanada przekaże 25 mln dolarów palestyńskim cywilom w Strefie Gazy dotkniętym niedawnym konfliktem między Izraelem a Hamasem. Trudeau powiedział, że fundusze trafią bezpośrednio do organizacji, które pomogą bezbronnym palestyńskim cywilom uporać się ze skutkami niedawnego konfliktu.

29 maja 2021 r. - Szabat.

29 maja 2021 r. przywódca Islamskiego Dżihadu Ziad al-Nahla powiedział wieczorem: "Zabójstwo któregokolwiek z naszych dowódców lub żołnierzy, gdziekolwiek by do niego doszło, doprowadzi nas do natychmiastowego ostrzelania Tel Awiwu."

29 maja 2021 r. dowódca irańskich sił Quds gen. Ismail Ghaani ostrzegł, że "Izrael zostanie wkrótce zniszczony, a Palestyńczycy odzyskają całą swoją ziemię ziemię. Zalecamy Izraelczykom odkupienie domów, które sprzedali w Europie, Ameryce i innych krajach, zanim one zdrożeją".

30 maja 2021 r. szef egipskiego wywiadu gen. Abbas Kamel udał się do Izraela, aby spotkać się z premierem Benjaminem Netanjahu, a następnie z palestyńskim przewodniczącym Mahmoudem Abbasem i przedstawicielami Hamasu.
    30 maja 2021 r. minister bezpieczeństwa publicznego Amir Ohana poinformował, że trwają prace nad nowym planem działania w celu zwalczania przemocy między Żydami i Arabami w mieszanych miastach Izraela. Program obejmuje zatrudnienie w ciągu trzech lat około 5 tys. nowych funkcjonariuszy policji, z czego 300 ma zostać zwerbowanych natychmiast do pomocy lokalnym władzom. Do pomocy policji skierowanych zostanie pięć rezerwowych jednostek policji granicznej, które zostaną rozmieszczone w miastach mieszanych. Agencja bezpieczeństwa wewnętrznego Szin Bet udzieli wsparcia w postaci wyszukiwania podejrzanych na platformach mediów społecznościowych. Ministerstwo stwierdziło, że program jest czymś, co musi nastąpić, aby można było uporać się z zamieszkami, które miały miejsce w ostatnich tygodniach.
    30 maja 2021 r. lider partii politycznych Nowej Prawicy i Jaminy, Naftali Bennett, ogłosił popołudniem sformowanie koalicji rządowej z liderem partii Jesz Atid, Jairem Lapidem. Bennett będzie pierwszym premierem do września 2023 r., po czym Lapid przejmie urząd premiera do końca kadencji w listopadzie 2025 r. Ostateczne umowy koalicyjne zostaną podpisane w poniedziałek i przesłane do Knesetu w celu przegłosowania wotum zaufania. Już od dzisiaj Naftali Bennett otrzymał zwiększoną ochronę osobistą.
    30 maja 2021 r. przywódca partii politycznej Jamina, Naftali Bennett, ogłosił wieczorem, że będzie z Jairem Lapidem pracował nad utworzeniem rządu jedności narodowej. "Przez ostatnie dwa i pół roku państwo Izrael pogrążało się w gorączce. Jedne wybory po drugich - przez cztery cykle wyborcze obserwowaliśmy, jak nasz kraj sam sobie szkodzi, osłabia się i zmniejsza swoją zdolność do funkcjonowania. Ministrowie w rządzie kłócą się, ale nic nie potrafią zrobić. W Lod i Akko dochodzi do zamieszek, a synagogi są podpalane, co jest śmiertelnym zaniedbaniem, nie wspominając o odpowiedzialności za katastrofę w Meron. I za każdym razem, zamiast zajmować się ważnymi sprawami, naprawiać i przewodzić, standardową reakcją rządu było zrzucanie winy na innych, oraz zachęcanie do nienawiści i napięć między różnymi grupami ludzi, w celu zatuszowania własnych błędów. Dwa tysiące lat temu było tutaj państwo żydowskie, które upadło z powodu wewnętrznych sporów. To się więcej nie powtórzy. Nie na mojej warcie. Kryzys polityczny w Izraelu jest bezprecedensowy na skalę globalną. Moglibyśmy kontynuować z piątymi, szóstymi, a nawet z dziesiątymi wyborami, rozbierając kraj cegła po cegle, aż nasz dom zawali się na nas (...) Możemy albo utworzyć rząd, albo udać się na nowe wybory, które zniszczą prawicę."
    30 maja 2021 r. ministerstwo zdrowia poinformowało, że w ciągu ostatniej doby wykryto 4 nowe przypadki infekcji koronawirusa w Izraelu. W szpitalach przebywa 49 osób w ciężkim stanie, w tym 35 pod respiratorami. W całym kraju aktywnych jest 352 przypadków. Przeprowadzono 22 360 testów, uzyskując mniej niż 0,01% wyników pozytywnych. Od początku pandemii odnotowano 6411 zgonów z powodu choroby COVID-19.

    30 maja 2021 r. wieczorem palestyński terrorysta przedostał się na teren moszawu Sadeh Avraham w pobliżu Strefy Gazy i zranił nożem lokalnego koordynatora bezpieczeństwa. Inny ochroniarz postrzelił i zatrzymał napastnika. Znaleziono przy nim noże. Wstępne dochodzenie wykazało, że terrorysta przedostał się z południowej części Strefy Gazy na terytorium Izraela.

30 maja 2021 r. izraelska firma energetyczna poinformowała wieczorem, że naprawiono cztery linie energetyczne dostarczające energię elektryczną do Strefy Gazy. Linie zostały uszkodzone przez palestyński ostrzał rakietowy. Według zapowiedzi, energia elektryczna będzie teraz dostarczana do Strefy Gazy przez 6 godzin, po których będzie następować 12-godzinna przerwa, i tak dalej.

30 maja 2021 r. minister spraw zagranicznych Gabi Aszkenazi udał się rano do Egiptu, gdzie spotka się ze swoim egipskim odpowiednikiem Sameh Szoukry. Celem podróży było zacieśnienie więzi izraelsko-egipskich i omówienie zawieszenia broni z Hamasem. Jest to pierwsza wizyta izraelskiego ministra spraw zagranicznych w Egipcie od 13 lat.

31 maja 2021 r. służby ratownicze wydały ostrzeżenie przed spodziewaną falą upałów. W większości obszaru Izraela będą temperatury 35-40 stopni Celsjusza, a na południu i w Dolinie Jordanu może sięgnąć powyżej 40 stopni. Zaapelowano o zachowanie większej ostrożności i odpowiedzialności, aby zapewnić ochronę dzieci, a także osób starszych i chorych. Najlepiej unikać bezpośredniego i długotrwałego przebywania na słońcu, oraz pić duże ilości wody, przebywając jak najczęściej w klimatyzowanych i zacienionych miejscach.
    31 maja 2021 r. wysokie temperatury przyczyniły się do wzrostu liczby pożarów. Pożar lasu przy mieście Beit Szemesz objął pobliski budynek mieszkalny. Ewakuowano dwa domy oraz zablokowano ruch uliczny w zagrożonym obszarze. Pożar w Hajfie gasili strażacy z ochotnikami. Pożar wystąpił także przy kibucu Kfar Rupin w Dolinie Jordanu, gdzie zaangażowano samoloty gaśnicze. Popołudniem powstrzymano rozprzestrzenianie się pożaru, który wybuchł między miastem Kochav Jair a kibucem Ejal. Strażacy działają także w rejonie wioski Tzur Icchak, oraz przy mieście Qalansawa. Zaapelowano do obywateli o zwiększoną ostrożność.
    31 maja 2021 r. izraelska policja określiła poziom zagrożenia życia Naftali Bennetta i Ajelet Szaked na poziomie 5, co oznacza, że jest zaledwie o jeden poniżej najwyższego poziomu zagrożenia. Już wczoraj wzmocniono ich ochronę, ich domy są monitorowane, a okolicę patroluje policja. Ponadto Bennett podróżuje chronionym pojazdem. Jest to wszystko związane z zapowiedzią utworzenia koalicji rządowej.
    31 maja 2021 r. ministerstwo zdrowia poinformowało wieczorem, że Izrael jest gotowy znieść ograniczenia wynikające z zielonych paszportów, które wymagają od mieszkańców przedstawiania certyfikatów zaszczepienia lub wyniku testu przeciwko koronawirusowi przy wejściach do restauracji i innych centrów rekreacyjnych w kraju. Ministerstwo przeprowadzi dodatkowe analizy i w ciągu 10 dni zostanie zniesiony obowiązek noszenia masek ochronnych na twarzy w publicznych pomieszczeniach zamkniętych. Złagodzono również ograniczenia lotnicze: (1) zniesiono obowiązek zachowania odległości dwóch metrów na lotnisku; (2) zniesiono obowiązek wypełniania oświadczenia zdrowotnego przed wyjazdem z Izraela (nadal wymagane jest wypełnienie formularza przy przylocie do Izraela); (3) zniesiono obowiązek zmieniania maski ochronnej podczas lotu, itp.
    31 maja 2021 r. ministerstwo zdrowia poinformowało, że w ciągu ostatniej doby wykryto 15 nowych przypadków infekcji koronawirusa w Izraelu. W szpitalach przebywa 48 osób w ciężkim stanie, w tym 36 pod respiratorami. W całym kraju aktywnych jest 340 przypadków. Przeprowadzono 29 512 testów, uzyskując 0,1% wyników pozytywnych. Od początku pandemii odnotowano 6412 zgonów z powodu choroby COVID-19. Pierwszą dawkę szczepionki otrzymało 5 450 969 Izraelczyków (58,62% ogółu społeczeństwa), a drugą dawkę otrzymało 5 132 514 (55,19%).
    31 maja 2021 r. wieczorem Palestyńczycy wypuścili ze Strefy Gazy balon z podwieszoną bombą zapalającą, która wywołała pożar na południu Izraela.

31 maja 2021 r. przywódca Hamasu Jahja al-Sinwar powiedział późnym wieczorem, że w najbliższych dniach w Egipcie odbędą się poważne rozmowy między palestyńskimi organizacjami w celu skoordynowania stanowisk dotyczących reformy różnych instytucji Autonomii Palestyńskiej oraz zbrojnego "ruchu oporu, który walczy o wyzwolenie Palestyny". Komentując ostatnią rundę starć z Izraelem, Sinwar powiedział, że palestyńskie grupy "narzuciły swoją wolę wrogowi". Dodał, że obecnie spodziewane jest zawarcie umowy o wymianie więźniów. "Jesteśmy pewni naszych zdolności do uzyskania naszych praw i pamiętamy liczbę 1111." W ramach umowy za uwolnienie uprowadzonego żołnierza Gilada Szalita w 2011 r. Izrael wypuścił 1027 terrorystów. Wygląda na to, że Sinwar sugeruje, że w następnej umowie Izrael uwolni 1111 terrorystów. W zamian zostanie uwolnionych 2 obywateli Izraela oraz zwrócone zostaną ciała 2 zabitych izraelskich żołnierzy.

1 czerwca 2021 r. lider centrowej partii Jesz Atid, Jair Lapid spotkał się w Ramat Gan z liderem prawicowej partii Jamina, Naftalim Bennettem, oraz z Avigdorem Libermanem z Israel Bejtenu i Gideonem Saarem z Nowej Nadziei. Celem spotkania było wyjaśnienie ostatnich nieporozumień i sfinalizowanie porozumienia o utworzeniu koalicji rządowej. Termin utworzenia rządu mija jutro. Anonimowe źródła podały, że podczas spotkania nie wyjaśniono wszystkich kwestii spornych, a negocjacje będą kontynuowane. Wśród spraw, które pozostały nierozstrzygnięte w negocjacjach, jest żądanie Jaminy, aby Ajelet Szaked została przydzielona do komisji ds. nominacji sędziowskich zamiast przewodniczącego Partii Pracy Merava Michaeli. Gdyby żądanie Szaked zostało spełnione, komisja miałaby prawicową większość w mianowaniu sędziów Sądu Najwyższego. Kolejną kwestią, która nie została jeszcze rozwiązana, jest wniosek islamskiej partii Ra'am o objęciu przewodnictwa w parlamentarnej komisji spraw wewnętrznych i środowiska. Mansour Abbas powiedział, że będzie dążył do zmiany przepisów, które obecnie pozwalają rządowi wyburzać budynki wzniesione z naruszeniem przepisów. Przepisy mają na celu uniemożliwienie procederu nielegalnego budownictwa, które jest powszechne w społecznościach arabskich.
    1 czerwca 2021 r. ministerstwo obrony poinformowało, że pomimo trudnego roku naznaczonego globalną pandemią koronawirusa, eksport wojskowy Izraela przyniósł w zeszłym roku 8,3 mld dolarów w kontraktach na eksport sprzętu obronnego. Jest to wzrost o 15% w porównaniu do 2019 r., które przyniosły 7,2 mld dolarów, i jest drugim najlepszym wynikiem po 2017 r., kiedy zyskano 9,3 mld dolarów. Szef izraelskiego departamentu eksportu i współpracy ministerstwa obrony gen. Jair Kulas powiedział: "Wzrost eksportu obronnego w szczytowym okresie globalnej pandemii jest znaczącym osiągnięciem. Ministerstwo intensywnie pracowało nad pogłębieniem umów rządowych, co będziemy nadal robić. Pomimo bardzo trudnego roku nastąpił znaczący wzrost liczby podpisanych transakcji, zwłaszcza kontraktów międzyrządowych. Można to przypisać zrozumieniu potrzeb wojskowych przez izraelski przemysł obronny." W 2020 r. izraelskie firmy wyeksportowały m.in. radary i broń elektroniczną (16%), amunicję i uzbrojenie (16%), załogowe samoloty i awionikę (13%), urządzenia obserwacyjne i optykę (13%), pociski i rakiety przeciwlotnicze (10%), stacje uzbrojenia i wyrzutnie (8%), systemy łączności (8%), systemy dronów i UAV (6%), systemy wywiadowcze, informacyjne i cybernetyczne (5%), pojazdy i transportery (3%), usługi i inne (2%). Największy rozkład izraelskiego eksportu obronności przypadł na region Azji i Pacyfiku (wzrost z 41% do 44%), następnie w Europie (wzrost z 26% do 30%) i Ameryce Północnej (spadek z 26% do 20%), Afryka (4%) i Ameryka Łacińska (spadek z 4% do 2%). Izraelski eksport broni w latach 2015-2019 był najwyższy w historii i stanowił 3% globalnej sprzedaży broni. Izrael został uznany za ósmego co do wielkości dostawcę broni na świecie, a jego eksport uzbrojenia był o 77% wyższy niż w latach 2010-2014.
    1 czerwca 2021 r. Rafael Advanced Defense Systems podpisał umowę z 12 wiodącymi izraelskimi firmami cybernetycznymi w celu ochrony krytycznych zasobów przed rosnącą liczbą działań w zakresie wojny cybernetycznej prowadzonej przez podmioty państwowe i niezależnych hakerów. Współpraca zapewni kompleksowe rozwiązania w zakresie cyberoperacyjnych technologii w celu ochrony krytycznych zasobów, takich jak transport, ropa naftowa i gaz, produkcja, woda, energia, itp. W skład konsorcjum wejdą Rafael, IEC, Tashan, Waterfall Security, Trapx, MobileGroup, Radiflow, CyberPro, XMCyber, Cervello i Cynerio. Wiceprezes ds. rozwoju biznesowego, marketingu i strategii w Rafael, Gideon Weiss powiedział, że "nowe konsorcjum pozycjonuje państwo Izrael jako lidera w globalnej branży cyberobrony. Izrael już jest znany jako cybernetyczny naród i jest uznawany na całym świecie ze względu na swoje doświadczenie w zakresie cyberbezpieczeństwa. Izrael może pochwalić się bogatym systemem firm wiodących na rynku, oferujących najlepsze w swojej klasie rozwiązania w zakresie cyberobrony."
    1 czerwca 2021 r. izraelskie linie lotnicze Israir zapowiedziały, że od 19 lipca uruchomią bezpośrednie loty między Izraelem a Marokiem. Wykonywanych będzie pięć lotów tygodniowo. Będą to sześciogodzinne loty bez międzylądowań.
    1 czerwca 2021 r. premier Benjamin Netanjahu powiedział: "Największym zagrożeniem dla nas jest zagrożenie egzystencjalne, jakie stwarzają próby uzbrojenia się Iranu w broń nuklearną. Jest to groźba bezpośredniego zniszczenia naszego małego kraju przez broń nuklearną, albo uderzenia dziesiątkami tysięcy rakiet wspieranych przez parasol nuklearny. Zagraża to kontynuacji przedsięwzięcia syjonistycznego, więc musimy walczyć z tym zagrożeniem bez zatrzymywania się. Powiedziałem to mojemu przyjacielowi Joe Bidenowi, mówiąc mu, że z porozumieniem jądrowym lub bez niego, my będziemy nadal robić wszystko, co w naszej mocy, aby udaremnić plany Iranu uzbrojenia się w broń jądrową. Iran różni się od innych krajów, które obecnie posiadają broń nuklearną. Dlatego dopuszczenie do tego, nie wchodzi w grę. Jeśli będziemy musieli wybierać, a mam nadzieję, że tak się nie stanie, między zachowaniem przyjaźni ze Stanami Zjednoczonymi a eliminacją zagrożenia egzystencjalnego - wygra eliminacja naszego zagrożenia egzystencjalnego."

1 czerwca 2021 r. grupa terrorystyczna Hamas wezwała Palestyńczyków do rozpoczęcia w piątek "Dnia Wściekłości", aby zaprotestować przeciwko ciągłym atakom żydowskich osadników i obecności Żydów na terenie kompleksu meczetu al-Aksa w Jerozolimie.

1 czerwca 2021 r. minister obrony Benny Gantz został wezwany na pilne spotkanie w Waszyngtonie w celu omówienia takich tematów, jak szybkie uzupełnienie systemu izraelskiej obrony przeciwrakietowej Iron Dome. Stany Zjednoczone obawiają się, że Benjamin Netanjahu może podjąć działania ofensywne przeciwko Iranowi, aby zachować swój urząd premiera.

2 czerwca 2021 r. prawie przez całą noc trwały negocjacje w sprawie utworzenia rządu zmian. Posłowie ocenili, że poszły one bardzo dobrze i prawie wszystko zostało uzgodnione, za wyjątkiem sporu z partią Jamina o komisję sędziowską. Nad ranem zespoły negocjacyjne położyły się spać, aby za kilka godzin przyjechać do Knesetu na wybory prezydenckie.
    2 czerwca 2021 r. Kneset wybrał Izaaka Herzoga na prezydenta Izraela. W tajnym głosowaniu Herzog uzyskał 87 głosów, a Miriam Perec uzyskała 26 głosów. Sześciu posłów wstrzymało się od głosu. Herzog obejmie urząd 9 lipca.
    2 czerwca 2021 r. późnym wieczorem przewodniczący partii Jesz Atid, Jair Lapid poinformował prezydenta Reuvena Rivlina, że jest w stanie utworzyć rząd. W skład koalicji rządowej wejdą partie: centroliberalna Jesz Atid (lider Jair Lapid), centrosocjalliberalna Niebiesko-Biali (lider Benny Gantz), prawicowa Jamina (lider Naftali Bennett), centrolewicowa Partia Pracy (lider Merav Michaeli), prawicowa Israel Bejtenu (lider Awigdor Lieberman), centroprawicowa Nowa Nadzieja (lider Gedeon Sa'ar), socjaldemokratyczna Meretz (lider Nitzan Horowitz) i islamska Ra'am (lider Mansour Abbas). Jako pierwszy premierem zostanie Naftali Bennett, a po dwóch latach nastąpi zmiana i premierem zostanie Jair Lapid. Prezydent Rivlin podziękował Lapidowi i powiedział: "Gratuluję szefom partii utworzenia rządu. Oczekujemy, że Kneset zbierze się tak szybko, jak to możliwe, aby ratyfikować rząd, zgodnie z wymaganiami prawa." Po raz pierwszy w historii Izraela umowa koalicyjna obejmuje partię arabską, a jej przywódca Mansour Abbas jest najbardziej religijną osobą w koalicji rządowej.

2 czerwca 2021 r. palestyńskie frakcje ogłosiły, że dyrektor operacyjny UNRWA Matthias Schmale jest persona non grata w Strefie Gazy. Wydane oświadczenie mówi, że Schmale był "głównym powodem cierpienia tysięcy palestyńskich uchodźców i pracowników UNRWA w Strefie Gazy. Wraz ze swoim zastępcą Dawidem de Bold, obaj nie będą już mogli pozostawać w Strefie Gazy z powodu jego wrogiej pozycji i uprzedzeń na korzyść okupanta." Decyzja jest wynikiem wypowiedzi Schmale, że izraelskie ataki były niezwykle precyzyjne i wyrafinowane, co wywołało wściekłość Palestyńczyków.
    2 czerwca 2021 r. popołudniem palestyńscy terroryści ostrzelali izraelski samochód przy żydowskim osiedlu Elona Moreh w środkowej części Samarii. Nikt nie został ranny, ale pojazd jest uszkodzony. Żołnierze rozpoczęli pościg za terrorystami.

2 czerwca 2021 r. w Dubaju odbyło się ekonomiczne forum z udziałem Izraela i Zjednoczonych Emiratów Arabskich. Od podpisania Porozumienia Abrahama handel między oboma krajami przekroczył już wartość 354 mln dolarów, a oba kraje podpisały około 25 umów w ponad 15 sektorach. Na forum ekonomicznym rozmawiano o możliwościach inwestycyjnych, pobudzaniu turystyki, tworzeniu miejsc pracy, dzieleniu się technologiami, dywersyfikacją gospodarek i rozwiązywaniu problemów związanych z niedoborem wody. Dyrektor generalny OurCrowd, Jon Medved powiedział: "Izraelskie firmy muszą wyjść poza Dolinę Krzemową w Izraelu, a nie ma lepszego miejsca niż Zjednoczone Emiraty Arabskie, aby dotrzeć do drugiej połowy świata. To brama do miliardów ludzi, do których nie byliśmy w stanie dotrzeć z naszymi produktami i usługami naszych start-upów. Zjednoczone Emiraty Arabskie to kraj z dużym portem i łatwo dostępnymi lotniskami, populacją ponad 80% zagranicznych pracowników, duchem przedsiębiorczości, umiejętnościami, wytrwałością i odwagą - jesteście ludźmi biznesu i właściwymi partnerami dla państwa żydowskiego. Chcemy, aby nasze firmy uzyskiwały dostęp do nowych rynków i pozyskiwały nowy kapitał."

3 czerwca 2021 r. w Jerozolimie odbyła się parada środowisk LGBT. Całą trasę zabezpieczały duże siły policyjne, obawiające się protestów ze strony prawicowych i religijnych ugrupowań. Nawet uczestnicy parady mieli trudności z dotarciem na wydarzenie, ponieważ policja zatrzymała dziesiątki uczestników i dała im sprzeczne instrukcje, jak dotrzeć na miejsce.

3 czerwca 2021 r. nowa izraelska korweta rakietowa INS "Oz" wyruszyła z Niemiec w rejs do Izraela. Jest to druga korweta klasy Saar 6, budowana przez stocznię German Naval Yards Kiel GmbH.
    3 czerwca 2021 r. minister obrony Benny Gantz spotkał się w Białym Domu z doradcą ds. bezpieczeństwa narodowego USA Jake'em Sullivanem. Rozmowa dotyczyła problematyki irańskiej, a także potrzebie wzmocnienia sojuszy na Bliskim Wschodzie. Sekretarz prasowy Białego Domu Jen Psaki powiedziała: "Izrael pozostanie naszym ważnym partnerem strategicznym, takim, z którym utrzymujemy trwałe relacje w zakresie bezpieczeństwa i które będą kontynuowane." Później Gantz odwiedził Departament Stanu USA i wydał wspólne oświadczenie z sekretarzem stanu USA Antony Blinkenem. Gantz powiedział: "Przedyskutowaliśmy wyzwania, jakie mamy z Iranem, z Palestyńczykami, i z Gazą. Szukamy stabilności i dobrobytu dla wszystkich." Blinken powiedział: "Bardzo się cieszę, że mogliśmy dzisiaj porozmawiać o zaangażowaniu Stanów Zjednoczonych w bezpieczeństwo Izraela oraz kwestiach, które musimy zrealizować w zakresie pomocy humanitarnej i odbudowy Gazy dla mieszkających tam Palestyńczyków."

4 czerwca 2021 r. w południe wybuchł groźny pożar lasu w rejonie wioski Tzur Hadassa, na południowy zachód od Jerozolimy. Z zagrożonych domów ewakuowano około 400 rodzin. Na miejscu pracuje 35 drużyn strażackich i 10 samolotów gaśniczych. Wieczorem sytuacja została opanowana.
    4 czerwca 2021 r. przewodniczący Knesetu Jariv Levin zwrócił się do szefa partii Jamina, Naftali Bennetta i szefa Jesz Atid, Jaira Lapida, aby przedstawili Knesetowi swoje umowy koalicyjne wraz z towarzyszącymi im umowami zawartymi z innymi partiami, które mają dołączyć do koalicji rządowej. Levin powiedział: "Jair Lapid i Naftali Bennett ogłosili, że są w stanie utworzyć rząd, ale nie przekazali jeszcze umowy koalicyjnej do sekretariatu Knesetu kopii. Jest niedopuszczalne, aby oni ukrywali zapis umowy koalicyjnej przed Knesetem i opinią publiczną. Umowy powinny być niezwłocznie złożone do sekretariatu, wraz z podpisami zaangażowanych stron, umożliwiając publiczną dyskusję nad treścią tej umowy – a także poinformować członków Knesetu o rodzaju i formie rządu, na który będą głosować. Nieprzedstawienie tekstu porozumień rodzi poważne podejrzenia, że różne zainteresowane strony chcą ukryć swoje działania i uniemożliwić publiczną dyskusję na temat związanych z nimi kwestii, a także stłumić dyskusję na temat porozumienia w Knesecie po ujawnieniu szczegółów. Wzywam Lapida i Bennetta do natychmiastowego przekazania kopii umów do sekretariatu."
    4 czerwca 2021 r. partie polityczne Jesz Atid i Jamina wezwały przewodniczącego Knesetu Jariva Levina do natychmiastowego zwołania plenum Knesetu, aby umożliwić przegłosowanie nowego rządu. Obie partie odrzuciły żądanie Levina, mówiąc, że tekst porozumienia zostanie opublikowany po zatwierdzeniu koalicji. "Umowy koalicyjne i wytyczne dla nowego rządu zostaną oczywiście opublikowane w przejrzysty i jasny sposób po ich podpisaniu. Wzywamy przewodniczącego Knesetu Jariva Levina do natychmiastowego ogłoszenia w Knesecie, że posłowie Lapid i Bennett są w stanie utworzyć rząd, i do natychmiastowego zwołania plenum, aby zaprzysiężyć ten rząd. Państwo Izrael potrzebuje rządu jedności narodowej, aby uratować go z tego chaosu."

4 czerwca 2021 r. organizacja terrorystyczna Hamas zagroziła rano wznowieniem walk, jeśli w ciągu najbliższego tygodnia Izrael nie pozwoli na przekazanie pieniędzy z Kataru do Strefy Gazy.
    4 czerwca 2021 r. popołudniem przez przejście graniczne Rafah do Strefy Gazy wjechał konwój egipskich inżynierów i sprzętu budowlanego, który ma rozpocząć prace odbudowy zniszczeń wojennych. Nagrania emitowane w egipskiej telewizji państwowej pokazuje dziesiątki buldożerów, dźwigów i ciężarówek z egipskimi flagami ustawionymi przed przejściem granicznym, czekającymi aby wjechać do Strefy Gazy.

4 czerwca 2021 r. rada miejska Belfastu w Irlandii Północnej przyjęła wniosek wzywający rządy Wielkiej Brytanii i Irlandii do "wydalenia ambasadorów Izraela ze skutkiem natychmiastowym". Wniosek przeszedł głosami partii lewicowej Sinn Fein, podczas gdy partie opozycyjne wyraziły dezaprobatę. Dzień wcześniej propalestyńscy studenci i aktywiści zorganizowali protest okupacyjny przed ministerstwem spraw zagranicznych Irlandii w Dublinie. Przez wiele godzin blokowali wejście, wymachując transparentami wzywającymi do wydalenia ambasadora Izraela z Irlandii.

5 czerwca 2021 r. - Szabat.
    5 czerwca 2021 r. ponownie wybuchł pożar lasu w rejonie wioski Tzur Hadassa, rozprzestrzeniając się w kierunku osiedla żydowskiego Beitar Illit. Pożar gasiło 16 drużyn strażackich, oraz helikopter i 6 samolotów gaśniczych.
    5 czerwca 2021 r. szef agencji bezpieczeństwa wewnętrznego Szin Bet, Nadav Argaman wydał wieczorem ostrzeżenie publiczne, że kontynuowanie obecnej atmosfery podżegania przeciwko tworzonej nowej koalicji rządowej może doprowadzić do tragicznego rozlewu krwi w Izraelu. Takie oświadczenie jest niezwykle rzadkim ostrzeżeniem, gdyż Szin Bet zazwyczaj udziela takich ostrzeżeń prywatnie osobom zagrożonym, i to te osoby decydują, czy i jak powiadomić opinię publiczną. Obecnie zwiększoną ochronę otrzymał Naftali Bennett oraz Ajelet Szaked. Obecna sytuacja zaczyna przypominać podżeganie sprzed zabójstwa premiera Icchaka Rabina. Argaman powiedział: "Ostatnio wzrósł dyskurs przemocy i podżegania, stając się bardziej ekstremalny, szczególnie w mediach społecznościowych. Jako szef organizacji, której zadaniem jest gwarantowanie kontynuacji demokratycznych rządów i instytucji, wołam i ostrzegam, że ta retoryka może być interpretowana przez niektóre grupy lub osoby jako taka, która popiera brutalne i nielegalne działania, które mogą nawet prowadzić do skrzywdzenia jednostek. Politycy i osoby mające wpływ na społeczeństwo, a także przywódcy religijni i edukatorzy, muszą potępić taki język podżegania i przemocy. Naszym obowiązkiem jest wystosowanie jasnego i bezwarunkowego żądania natychmiastowego zakończenia brutalnej i podżegającej retoryki. Odpowiedzialność za przywrócenie spokojniejszej atmosfery i bardziej powściągliwego dyskursu spoczywa na naszych wszystkich barkach."
    5 czerwca 2021 r. minister obrony Benny Gantz spotkał się wieczorem z szefem sztabu generalnego gen. Avivem Kochavi, inspektorem generalnym policji i innymi przedstawicielami sił bezpieczeństwa w celu omówienia kwestii zaplanowanego na czwartek marszu flag w Jerozolimie. Po otrzymaniu oceny stanu bezpieczeństwa, minister obrony przedstawił rekomendację, aby w tym tygodniu nie organizować marszu flag, ponieważ mogłoby to doprowadzić do eskalacji przemocy i skomplikować trwające w Izraelu procesy polityczne. Tradycyjny marsz flag odbywa się w Dzień Jerozolimy, został jednak przełożony z powodu rosnącego napięcia na Wzgórzu Świątynnym i w dzielnicy Szejk Jarrah, a także wybuchu konfliktu z Hamasem w Strefie Gazy.

5 czerwca 2021 r. przywódca Hamasu, Jahja Sinwar ostrzegł, że jeśli wybuchnie kolejna wojna z Izraelem, "zmieni się kształt Bliskiego Wschodu. Bóg zarządził, że musimy zaatakować Tel Awiw, a istnieją jeszcze inne możliwości, których nie ujawniliśmy. Hamas i inne grupy w Gazie, jeśli będą wystrzeliwać 130 rakiet na minutę, mogą zniszczyć Tel Awiw, a Hamas ostatnio wykorzystał tylko 50% swojej mocy. Izrael nie zdołał zniszczyć naszych zdolności do stawiania oporu. Ich plan zabicia dziesięciu tysięcy bojowników nie powiódł się. Izrael nie zniszczył więcej niż 3% tuneli w Gazie. System tuneli nie został zniszczony. Nasi ludzie udowodnili okupantom i reszcie świata, że nasza społeczność muzułmańska jest gotowa do obrony meczetu al-Aksa."

6 czerwca 2021 r. ministerstwo zdrowia rozpoczęło kampania szczepień przeciwko koronawirusowi dla nastolatków w wieku 12-15 lat. Ministerstwo zaleca szczepienia tylko tych nastolatków, które z powodu różnych schorzeń znajdują się w grupie podwyższonego ryzyka. Dotyczy to głównie osób z chorobami przewlekłymi, chorobami układu oddechowego, cukrzycą, otyłością i nowotworami, a także z rodzin, których członkowie często wyjeżdżają za granicę. Zdrowe nastolatki również mogą się zaszczepić, jeśli tylko tego zechcą.
    6 czerwca 2021 r. kandydat na nowego premiera, Naftali Bennett powiedział wieczorem: "Za kilka dni zaprzysiężymy nowy rząd. To nic innego jak zmiana rządu, co jest normalne w każdym demokratycznym kraju. To nie jest żadna katastrofa. Izrael nie jest monarchią, nikt nie ma monopolu na władzę. Każdy rząd, kiedy po wielu latach usycha i ulega korupcji, w końcu zostaje zastąpiony. To naturalny, zdrowy sposób postępowania w każdym normalnym kraju. Rzeczą normalną jest krytykowanie rządu, pisanie i protestowanie przeciwko niemu. Nie każdy sprzeciw wobec rządu jest podżeganiem, a jednak legalne postępowanie to jedno, niepokojące zachowanie to drugie. Dzisiaj słyszałem, jak Netanjahu mówił do swoich zwolenników: Nie bójcie się ich powstrzymać. W tym przypadku oznacza to jeżdżenie przez cały dzień samochodami za moimi posłami, puszczanie za nimi muzyki z ogromnych głośników na autostradzie i zastraszenie ich dzieci w drodze do szkoły. Netanjahu, uwolnij kraj, aby mógł iść dalej do przodu. Nie pozostawiaj za sobą spalonej ziemi. Rząd kierowany przeze mnie będzie posiadał centroprawicową większość. Będą to prawicowi ludzie w jarmułkach. To nie jest rząd lewicowy."

6 czerwca 2021 r. agencja UNRWA przyznała, że izraelskie bombardowania w Strefie Gazy prawdopodobnie ujawniły podziemny tunel znajdujący się pod jedną z jej szkół. "Izraelskie siły powietrzne przeprowadziły naloty, które spowodowały szkody w obiektach UNRWA, w szczególności w szkole dla chłopców Zaitoun i szkole podstawowej A. Wszystkie budynki ONZ są wyraźnie oznaczone na dachach, a w czasie nalotu w szkole nie było żadnych uchodźców i nie doszło do obrażeń fizycznych u ludzi. Szczegółowa ocena terenu po nalocie ujawniła coś, co wyglądało na 7,5-metrową jamę pod szkołą i coś, co wyglądało na tunel. Tunel nie był połączony ze szkołą i nie ma wskazań na istnienie jakichkolwiek punktów wejścia lub wyjścia z tunelu na terenie tego obiektu."
    6 czerwca 2021 r. al-Fatah i inne palestyńskie frakcje wchodzące w skład OWP wezwały w mediach społecznościowych do kontynuowania Intifady w obronie meczetu al-Aksa w Jerozolimie. Palestyński dziennikarz Bassem Barhoum napisał: "Zawieszenie broni nie oznacza końca bitwy ... Jest jasne, że celem, który ma dziś konsensus wśród Palestyńczyków, jest zakończenie okupacji i pokonanie reżimu apartheidu Izraela. Oprócz tego musimy kontynuować wszechstronną intifadę oraz działalność solidarnościową i bojkotową na arenie międzynarodowej." Ludowy Front Wyzwolenia Palestyny wydał oświadczenie wzywające do "dnia eskalacji intifady i otwartej konfrontacji z okupantem w obszarach tarcia, wojskowych punktach kontrolnych i osiedlach."
    6 czerwca 2021 r. popołudniem Palestyńczycy wszczęli zamieszki przy arabskiej wiosce Nabi Salih w zachodniej części Samarii. Obrzucono kamieniami izraelskich żołnierzy, którzy odpowiedzieli środkami do rozpraszania tłumu. Ranny został 1 Palestyńczyk.
    6 czerwca 2021 r. popołudniem wybuchł groźny pożar w otoczeniu żydowskiego osiedla Bat Ajin w bloku osiedli Gusz Etzion w Judei. Ewakuowano mieszkańców zagrożonych domów. W działania zaangażowano 2 samoloty gaśnicze. Policja podejrzewa, że było to podpalenie.

6 czerwca 2021 r. izraelskie myśliwce wielozadaniowe piątej generacji F-35 zostały po raz pierwszy rozlokowane poza granicami Izraela, aby wziąć udział w ćwiczeniach NATO - Falcon Strike 2021 we Włoszech. Ćwiczenia potrwają do 17 czerwca. Izrael wysłał ogółem 30 samolotów, w tym 6 myśliwców F-35I ze 140 Eskadry, myśliwce F-16 ze 116 Eskadry, samoloty wczesnego ostrzegania G550 ze 122 Eskadry oraz samoloty-cysterny ze 120 Eskadry. Amerykanie wysłali samoloty myśliwskie F-16 i F-35. Brytyjczycy skierowali do Włoch lotniskowiec HMS "Queen Elizabeth" oraz samoloty myśliwskie F-35 i samoloty-cysterny. Włosi będą ćwiczyć samolotami F-35 i samolotami-cysternami, a także zapewnią rolę sił wrogich w postaci dronów, myśliwców Eurofighter Typhoon, samolotów szturmowych AMX International i helikopterów Bell Agusta. Izraelskie samoloty będą wykonywać dwie misje dziennie - pierwszą z amerykańskimi myśliwcami F-16, a drugą z włoskimi i brytyjskimi F-35. Ćwiczone będą różne scenariusze, w tym obrona przestrzeni powietrznej kraju, scenariusze bitew powietrzno-powietrznych i ziemia-powietrze, radzenie sobie z zagrożeniem ze strony zaawansowanych systemów rakietowych ziemia-powietrze, oraz udzielanie pomocy siłom lądowym i jednostkom sił specjalnych na terytorium wroga.

7 czerwca 2021 r. izraelska policja odwołała zaplanowaną na czwartek Paradę z flagami w Jerozolimie. Była ona pierwotnie zaplanowana na 10 maja, jednak ze względów bezpieczeństwa przeniesiono ją na 10 czerwca. "W obecnym zarysie i przedstawionym terminie - impreza nie jest zatwierdzona. Jeśli organizatorzy zgodzą się zmienić zarys i/lub datę tego przemarszu, sprawa zostanie rozpatrzona."
    7 czerwca 2021 r. ministerstwo turystyki poinformowało, że pilotażowy program wznowienia zagranicznej turystyki przyjeżdżającej w zorganizowanych grupach do Izraela, zostanie wydłużony do końca czerwca. Decyzja w sprawie wjazdu turystów indywidualnych - która miała być autoryzowana od 1 lipca - zostanie podjęta jeszcze w tym miesiącu. Proces wydawania zezwoleń dla zorganizowanych grup będzie działał na zasadzie "kto pierwszy, ten lepszy", z zachowaniem ilości 1000 turystów do końca czerwca. Każda grupa będzie mogła liczyć od 5 do 30 osób (w poprzednich przepisach maksimum 20 osób na każdą grupę). Nadal wjazd do Izraela jest możliwy dla osób w pełni zaszczepionych, pod warunkiem, że w ciągu ostatnich dwóch tygodni nie przebywały one w jednym z dziewięciu krajów objętych zakazem podróżowania. Ponadto turyści zobowiązani są do przedstawienia testu PCR przed wejściem na pokład samolotu i wykonanie kolejnego po przylocie do Izraela.

7 czerwca 2021 r. izraelska policja graniczna przeprowadziła w nocy operację w arabskiej wiosce Abu Dis, na wschód od Jerozolimy. W trakcie operacji doszło do arabskich zamieszek, podczas których w policjantów rzucono 6 ładunków wybuchowych. Nikt nie doznał obrażeń.

7 czerwca 2021 r. Izrael został po raz pierwszy wybrany do pełnienia funkcji członka Rady Gospodarczej i Społecznej Organizacji Narodów Zjednoczonych (ECOSOC), otrzymując ponad dwie trzecie głosów poparcia państw członkowskich ONZ. 154 kraje okazały swoje poparcie dla Izraela, który będzie miał teraz możliwość głosowania, przedstawiania propozycji do dyskusji, podejmowania inicjatyw w jednym z trzech głównych organów ONZ. Ambasador Izraela przy ONZ Gilad Erdan powiedział: "Wybór Izraela do służby w ECOSOC jest uznaniem naszej innowacyjności i kreatywności, co będzie służyć ku korzyści wszystkich narodom świata, a także jest dowodem naszych wysiłków dyplomatycznych w całej społeczności międzynarodowej." ECOSOC, który wraz z Radą Bezpieczeństwa i Radą Praw Człowieka jest jednym z trzech głównych organów ONZ. Liczy tylko 54 członków (spośród 193 państw członkowskich ONZ) i zajmuje się wszystkimi kwestiami gospodarczymi, rozwojowymi i środowiskowymi, a także różnorodnymi problemami humanitarnymi.

8 czerwca 2021 r. ministerstwo obrony poinformowało, że zaplanowane na ten tydzień zwolnienie do domów siedmiu kompanii rezerwowych policji granicznej zmobilizowanych na początku operacji "Strażnik Murów", zostanie opóźnione przynajmniej do przyszłego tygodnia. Posunięcie to jest motywowane obawą przed eskalacją w Jerozolimie i innych obszarach w całym kraju.
    8 czerwca 2021 r. brytyjska firma Quacquarelli Symonds przedstawiła ranking 500 najlepszych wyższych uczelni na świecie. Uniwersytet Hebrajski w Jerozolimie spadł w rankingu ze 177 na 198 miejsce. Uniwersytet w Tel Awiwie spadł z 230 na 255 miejsce, Technion-Israel Institute of Technology spadł z 291 na 330 miejsce, a Ben-Gurion University of the Negev spadł z 446 na 471 miejsce. Uniwersytet Bar-Ilan po raz pierwszy uklasował się na 477 miejscu. Pierwsze miejsce w rankingu zajął dziesiąty raz z rzędu Massachusetts Institute of Technology, na drugim miejscu jest University of Oxford, na trzecim są razem obok siebie Stanford University i University of Cambridge, a na piątym miejscu Harvard University.
    8 czerwca 2021 r. premier Benjamin Netanjahu i minister obrony Benny Gantz wieczorem osiągnęli kompromis w sprawie marszu flagi Jerozolimy, który w ostatnim miesiącu został dwukrotnie odwołany. Zgodnie z umową marsz zostanie przesunięty na przyszły wtorek 15 czerwca, a jego trasę organizatorzy uzgodnią z policją. Kancelaria premiera stwierdziła, że "premier Benjamin Netanjahu dostrzegł znaczenie osiągnięcia szerokiego porozumienia w sprawie marszu i dlatego zrobił przerwę w posiedzeniu gabinetu i zwrócił się do ministra obrony Benny'ego Gantza o osiągnięcie porozumienia."

8 czerwca 2021 r. ambasador Izraela przy ONZ Gilad Erdan przekazał informację prezesowi agencji informacyjnej Associated Press Gary'emu Pruittowi, że zaatakowany w Gazie budynek agencji był wykorzystywany przez Hamas do prowadzenia działań wojny cybernetycznej. W zniszczonym budynku Hamas miał biura wywiadu oraz badań i rozwoju technologicznego, z których usiłował zakłócić pracę izraelskiego systemu obrony przeciwrakietowej Iron Dome. Izraelski wywiad wykrył, zidentyfikował i namierzył źródło tych zakłóceń, wskazując je Siłom Obronnym Izraela jako cel konieczny do likwidacji. W ataku nikt nie odniósł obrażeń.
    8 czerwca 2021 r. kilkuset antyizraelskich demonstrantów uniemożliwiło rozładunek izraelskiego kontenerowca "Volans" w porcie Oakland w stanie Kalifornia w Stanach Zjednoczonych. Gdy dokerzy odmówili rozładunku, statek wypłynął na morze. Akcja bojkotu została przeprowadzona przez Arab Resource and Organizing Center z siedzibą w San Francisco.

9 czerwca 2021 r. przed południem w rejonie góry Har Eitan i moszawu Neve Ilan wybuchły dwa groźne pożary, które zagroziły miejscowości Abu Ghosz i moszawowi Jad Haszmona na zachód od Jerozolimy. Ewakuowano mieszkańców zagrożonych domów. Autostrada prowadząca do Jerozolimy została na kilka godzin zamknięta w obu kierunkach. Wstrzymano również kursowanie pociągów. W akcję zaangażowano 29 drużyn strażackich i 11 samolotów gaśniczych. Wieczorem ogień opanowano. Policja nie wyklucza, że mogło to być podpalenie.
    9 czerwca 2021 r. wieczorem w porcie Hajfa odbyła się uroczystość przywitania w Izraelu najnowszej korwety rakietowej INS "Oz". Jest to druga z zaplanowanych czterech korwet klasy Sa'ar 6, które są budowane w niemieckiej stoczni ThyssenKrupp. Wyposażenie w systemy uzbrojenia i broni elektronicznej następuje w Izraelu. Pierwsza korweta INS "Magen" dotarła do Izraela w grudniu 2020 r. W listopadzie b.r. ma być gotowa do odbioru INS "Atzmaut", a czwarta będzie miała nazwę INS "Nitzachon".

9 czerwca 2021 r. syryjskie media poinformowały, że izraelskie siły powietrzne zbombardowały w nocy cele położone w rejonie Damaszku. Izraelskie samoloty miały nadlecieć od strony Libanu, aktywując syryjski system obrony przeciwlotniczej. Ataki były skierowane na obszar lotniska w Damaszku, a także inne cele w prowincji Homs, w Hamie i Latakii. Zginęło 5 syryjskich żołnierzy i 3 zagranicznych bojowników. Izrael nie skomentował tych doniesień.
    9 czerwca 2021 r. prezydent Reuven Rivlin podczas wizyty w Rumunii wygłosił przemówienie na wspólnym posiedzeniu rumuńskiego parlamentu, po którym spotkał się z przewodniczącą senatu Ancą Daną Dragu i przewodniczącym parlamentu Ludoviciem Orbanem. Rivlin powiedział: "Tak jak wszystkie demokracje, państwo Izrael jest otwarte na krytykę. Jednak nie zaakceptujemy prób osłabienia nas lub podważenia naszego prawa do istnienia poprzez nadużywanie prawa międzynarodowego lub przemoc. Naród żydowski nie jest w konflikcie z islamem ani narodami arabskimi Bliskiego Wschodu. Walczymy z siłami ciemności, których celem jest sterroryzowanie i zniszczenie państwa Izrael oraz jego mieszkańców. Terrorystyczny reżim Iranu oraz ci, którzy z nim współpracują w Libanie i Gazie, starają się podważyć nasze prawo do istnienia. Izrael ma prawo i obowiązek by chronić swoich obywateli – przed zagrożeniem bronią jądrową, rakietami i terroryzmem."
    9 czerwca 2021 r. niemiecka gazeta Bild opublikowała fragmenty raportu, który w 2019 r. został przygotowany na zlecenie Komisji Europejskiej i nie został opublikowany. Raport przeanalizował 156 podręczników i 16 programów nauczania wydanych przez Autonomię Palestyńską w latach 2017-2019 pod kątem podżegania i antysemityzmu. Raport wykazał, że Unia Europejska finansując pensje nauczycieli i wydawców podręczników, pośrednio zachęca i gloryfikuje przemoc wobec Izraelczyków i Żydów. Raport mówi, że podręczniki prezentują "ambiwalentne - czasem wrogie - postawy wobec Żydów i cechy, które przypisują narodowi żydowskiemu ... Częste używanie negatywnych atrybucji w stosunku do narodu żydowskiego ... sugeruje świadome utrwalanie antyżydowskich uprzedzenia, zwłaszcza gdy są osadzone w aktualnym kontekście politycznym". Jeden z podręczników wiąże ciotkę Mahometa, która zatłukła Żyda na śmierć, z pytaniem o niezłomność palestyńskich kobiet w obliczu "żydowskiej okupacji syjonistycznej". Inny podręcznik promuje teorię spiskową, według której Izrael usunął oryginalne kamienie ze starożytnych miejsc w Jerozolimie i zastąpił je kamieniami z "syjonistycznymi rysunkami i kształtami". Podręczniki również gloryfikują i pochwalają terrorystów atakujących Żydów i Izrael. Co dziwne, takie elementy można znaleźć nawet w podręcznikach do matematyki i fizyki, np. demonstracja drugiego prawa Newtona obejmuje Palestyńczyków używających procy do uderzania w izraelskich żołnierzy. Ponadto większość map całkowicie wymazuje państwo Izrael.

10 czerwca 2021 r. rano przeprowadzono pierwszy test publiczny nowo budowanej "czerwonej linii" tramwajowej w Petah Tikwa, która ma zostać uruchomiona w przyszłym roku, łącząc Bnei Brak, Tel Awiw i Bat Jam w obszarze metropolitarnym Gusz Dan. Linia czerwona będzie mieć 34 przystanki. Ponadto obecnie trwa budowa systemu metra w Tel Awiwie, a także linii tramwajowych (tzw. lekka kolej) - linia purpurowa otwarcie planowane w 2026 r. i linia zielona w 2027 r. Ich uruchomienie ma usprawnić komunikację w obszarze Gusz Dan.
    10 czerwca 2021 r. wieczorem w pobliżu Knesetu odbyła się prawicowa demonstracja przeciwko nadchodzącemu rządowi jedności narodowej, potępiając nową koalicję za związki ze Zjednoczoną Listą Arabską (Ra'am) i partiami lewicowymi. Demonstracja odbyła się pod hasłem: "Nie dla lewicowego rządu".

10 czerwca 2021 r. w nocy izraelscy żołnierze wkroczyli do Dżeninu na północy Samarii, aby zatrzymać dwóch poszukiwanych terrorystów z Islamskiego Dżihadu. W trakcie operacji doszło do nieporozumienia z palestyńskimi oficerami wywiadu, które przerodziło się w wymianę ognia. Zginęło 2 palestyńskich oficerów i 1 terrorysta. Okoliczności zdarzenia są wyjaśniane. Prawdopodobnie terroryści ukrywali się w budynku obok siedziby palestyńskiego wywiadu. Izraelscy komandosi działali po cywilnemu i bez powiadomienia strony palestyńskiej o nocnej operacji. Gdy doszło do wymiany ognia z terrorystami, oficerowie palestyńskiego wywiadu interweniowali, wdając się w strzelaninę. Komandosi wyeliminowali osoby strzelające do nich.
    10 czerwca 2021 r. popołudniem wybuchł groźny pożar lasu między osiedlami żydowskimi Tzur Hadassah a Beitar Illit w północno zachodniej Judei. Ogień gasiło 25 drużyn strażackich i 12 samolotów gaśniczych. Wieczorem pożar został opanowany.
    10 czerwca 2021 r. wieczorem Palestyńczycy obrzucili kamieniami izraelski samochód w pobliżu żydowskiego osiedla Dolev w zachodniej części Samarii. Kierowca został lekko ranny.

10 czerwca 2021 r. Izrael zwrócił się do Egiptu z prośbą o wstrzymanie wwozu cementu i innych materiałów budowlanych do Strefy Gazy w obawie, że mogą one zostać wykorzystane przez palestyńskie grupy terrorystyczne do odbudowy swojej infrastruktury. Cement, materiały budowlane i paliwo są wwożone do Strefy Gazy przez przejście graniczne Rafah przez trzy dni w tygodniu bez żadnego monitoringu. Izrael podkreślił, że nie sprzeciwia się obecności egipskich zespołów inżynieryjnych w Strefie Gazy, pod warunkiem, że będą one pomagać w usuwaniu gruzów, ale nie przy odbudowie podziemnych tuneli terrorystycznych.
    10 czerwca 2021 r. gazeta Washington Post napisała, że Rosja przygotowuje się do dostarczenia Iranowi zaawansowanego systemu satelitarnego wraz z satelitą Kanopus-V, który da Teheranowi bezprecedensowe możliwości śledzenia potencjalnych celów wojskowych na Bliskim Wschodzie, w tym baz wojskowych w Izraelu. Kanopus-V jest wyposażony w kamerę o wysokiej rozdzielczości, która znacznie poprawiłaby możliwości szpiegowskie Iranu. Uruchomienie systemu może nastąpić w ciągu kilku miesięcy. Oficjalnie satelita Kanopus-V jest sprzedawany do użytku cywilnego, ale już wiosną tego roku rosyjscy eksperci wojskowi odwiedzili Iran, gdzie szkolili przyszłą obsługę z nowo wybudowanego obiektu w pobliżu północnego miasta Karaj.

11 czerwca 2021 r. rząd zatwierdził przedłużenie ograniczeń dotyczących wyjazdu z kraju do niedzieli 26 czerwca 2021 r. Od wtorku 15 czerwca Ukraina, Etiopia i Turcja zostaną usunięte z listy krajów, do których obowiązuje zakaz podróżowania Izraelczyków.
    11 czerwca 2021 r. firma Amazon poinformowała, że do 2023 r. otworzy kilka centrów danych w Izraelu. Ogłoszenie pojawiło się zaledwie kilka tygodni po tym, jak Izrael podpisał umowę o wartości 1 mld dolarów z Amazon Web Service i Google na hostowanie serwerów w chmurze dla sektora publicznego i wojska. Już w kwietniu Amazon Web Services ogłosił partnerstwo z Uniwersytetem Hebrajskim w celu uruchomienia wspólnej inicjatywy obliczeń kwantowych. Współpraca ta umożliwi sfinansowanie zespołu badawczego w uniwersyteckim Quantum Information Science Center i Racah Institute of Physics, który będzie badał bramy kwantowe (podstawowe elementy składowe obliczeń kwantowych). Proces koordynuje firma Jissum, zajmująca się komercjalizacją nowej technologii opracowanej na Uniwersytecie Hebrajskim. Amazon Web Services jest spółką zależną firmy Amazon, dostarczającą platformy przetwarzania w chmurze i interfejsy API na żądanie osobom fizycznym, firmom i rządom na zasadzie płatności w czasie rzeczywistym. Technologia AWS jest wdrażana na farmach serwerów na całym świecie i utrzymywana przez spółkę zależną Amazon.
    11 czerwca 2021 r. partie polityczne Jamina i Jesh Atid podpisały umowę koalicyjną dotyczącą utworzenia rządu jedności narodowej Izraela. Wszystkie umowy koalicyjne wraz z podstawowymi zasadami działania nowego rządu zostały przekazane do sekretariatu Knesetu. Nowy rząd będzie mógł być zaprzysiężony w najbliższą niedzielę. Desygnowany na premiera Naftali Bennett skomentował: "Podpisanie tych porozumień kończy dwó i pół letni okres kryzysu politycznego. Stoimy w obliczu wielkich wyzwań i wszyscy obywatele Izraela z nadzieją chcą zmian. Rząd będzie pracował dla całego izraelskiego narodu - religijnej, świeckiej, charedi, arabskiej jego części - bez wyjątku, jako jedność. Będziemy pracować razem, w ramach partnerstwa i odpowiedzialności narodowej, i wierzę, że odniesiemy sukces." Jair Lapid, który będzie zastępcą premiera, powiedział: "Izraelskie społeczeństwo zasługuje na funkcjonujący i odpowiedzialny rząd, który stawia dobro kraju na pierwszym miejscu. Wszyscy partnerzy w tym rządzie są oddani przede wszystkim narodowi Izraela." Umowa koalicyjna obejmuje likwidację czterech ministerstw: cyfryzacji, wody, promocji wspólnoty oraz praw strategicznych. Ustanowione zostanie państwowe śledztwo w celu zbadania katastrofy na górze Meron. Na Negewie i w Galilei zostaną wybudowane dwa nowe szpitale, oraz zostanie utworzone dodatkowe lotnisko. W Galilei powstanie uniwersytet. Ustanowiony zostanie budżet dla studentów Uniwersytetu Ariel. Powstanie ogólny plan rozwoju transportu w Judei i Samarii oraz Dolinie Jordanu. Promowany będzie narodowy planu wzmocnienia i rozwoju północnego Izraela. Zostaną ustalone roczne dodatki do koszyka usług zdrowotnych w celu dostarczenia dodatkowych leków, sprzętu i technologii medycznych. Po pandemii pomoc otrzyma branża hotelarska i turystyczna, w tym ulgi podatkowe, elastyczne urlopy oraz rekompensaty dla nowych firm. Rozwijany będzie program zwalczania przestępczości w sektorze arabskim. Podwyższone zostaną zasiłki wspierające osoby starsze (do 70% płacy minimalnej). Nastąpi przygotowanie ustawy o opiece społecznej dla osób niepełnosprawnych wraz z zachęcaniem do używania języka migowego. Będą promowane dodatkowe środki dla niepełnosprawnych weteranów wojskowych. Zostanie stworzony system ratunkowy dla kobiet w kryzysie. Promowana będzie budowa sieci światłowodowych na peryferiach kraju i w sektorze arabskim. Zostaną podjęte działania na rzecz ograniczenia wzrostu cen mieszkań, poprzez budowę 300 tys. nowych mieszkań i sprzedaż tanich mieszkań. Do 2026 r. ma nastąpić wzrost liczby pracowników high-tech do 15% wszystkich pracowników w gospodarce. W temacie religii i państwa promowany będzie wzrost konkurencji w zakresie usług kaszrutu oraz standaryzacja w tej dziedzinie. Nastąpi zmiana organu, który wybiera naczelnego rabina Izraela, aby doprowadzić do wyboru syjonistycznego naczelnego rabina. Zostanie otwarta możliwości konwersji przez regionalne i miejskie władze rabinackie. Przewodniczącym komisji ds. wyboru sędziów sądu wyznaniowego będzie minister do spraw religijnych z ramienia Jaminy, a w skład komisji wejdzie również minister z ramienia Nowej Nadziei. Poza tym zostanie utrzymany status quo w sprawach religii i państwa. Dodatkowo postanowiono zapewnić izraelskie interesy narodowe w Strefie C Autonomii Palestyńskiej. Ministerstwu Obrony otrzyma dodatkowe środki na egzekucję prawa w przypadkach naruszeń budowlanych i nielegalnego przejmowania gruntów w Strefie C. Nastąpi podział stanowiska prokuratora generalnego i prokuratora państwowego. Kadencja premiera zostanie ograniczona do dwóch kadencji lub 8 lat. Zostanie zbadana możliwość wprowadzenia nowego modelu służby narodowo-cywilnej dla określonych społeczności.

11 czerwca 2021 r. popołudniem Palestyńczycy wszczęli zamieszki w rejonie Nablusu w środkowej części Samarii. Obrzucono kamieniami izraelskich funkcjonariuszy policji granicznej, którzy odpowiedzieli środkami do rozpraszania tłumu. W starciach zginął 1 Palestyńczyk, a 9 zostało rannych.

12 czerwca 2021 r. - Szabat.

12 czerwca 2021 r. palestyńska terrorystka została zastrzelona przez izraelską policję graniczną na przejściu kontrolnym Qalandija na północ od Jerozolimy, po tym jak wyjęła nóż i nie podporządkowała się wezwaniom do poddania się. Okazało się, że była to 28-letnia Arabka z miasta Akabat Dżabr i była związana z Hamasem.

13 czerwca 2021 r. prezydent Reuven Rivlin odbył pożegnalną wizytę w siedzibie izraelskiej policji w Jerozolimie. Prezydent wjechał na plac centrali w eskorcie policyjnych motocykli. Prezydentowi towarzyszyli szef policji Kobi Szabtai, zastępca szefa policji David Bitan i inni wyżsi rangą funkcjonariusze. "Izraelska policja jest podstawą naszego istnienia - nie ma i nie będzie bezpieczeństwa cywilnego bez silnej policji. Nawet gdy nasza ziemia płonie, nie mamy innego kraju i nie mamy innej policji!"
    13 czerwca 2021 r. wieczorem Kneset przegłosował zatwierdzenie nowego rządu koalicyjnego kierowanego przez Naftalego Bennetta. Nowy rząd poparło 60 posłów, 59 głosowało przeciwko, a 1 wstrzymał się od głosu. W ten sposób rząd uzyskał wymaganą większość. Bennett został zaprzysiężony na stanowisko premiera, a Jair Lapid na wicepremiera. Za dwa lata Lapid zostanie premierem. Kneset przegłosował także wybór Mickey Leviego na przewodniczącego parlamentu.
    13 czerwca 2021 r. wieczorem premier Naftali Bennett rozmawiał telefonicznie z amerykańskim prezydent Joe Bidenem. W rozmowie przywódcy podkreślili wagę sojuszu między Izraelem a Stanami Zjednoczonymi, a także ich zaangażowanie we wzmacnianie więzi między obydwoma krajami i utrzymanie bezpieczeństwa Izraela. Biały Dom wydał oświadczenie, że "prezydent Biden rozmawiał dzisiaj z premierem Bennettem, aby złożyć gorące gratulacje premierowi Bennettowi z okazji objęcia funkcji premiera państwa Izrael. Prezydent Biden podkreślił swoje niezłomne poparcie dla stosunków amerykańsko-izraelskich i jego niezachwiane zaangażowanie w bezpieczeństwo Izraela. Wyraził swój stanowczy zamiar pogłębienia współpracy między Stanami Zjednoczonymi a Izraelem w zakresie wielu wyzwań i możliwości stojących przed regionem. Przywódcy uzgodnili, że ich zespoły będą ściśle konsultować się we wszystkich sprawach związanych z bezpieczeństwem regionalnym, w tym z Iranem. Prezydent przekazał również, że jego administracja zamierza ściśle współpracować z rządem izraelskim w wysiłkach na rzecz pokoju, bezpieczeństwa i dobrobytu dla Izraelczyków i Palestyńczyków."

14 czerwca 2021 r. rano członkowie nowego rządu spotkali się z prezydentem Reuvenem Rivlinem w jego rezydencji w Jerozolimie na tradycyjne zdjęcie inauguracyjne rządu.
    14 czerwca 2021 r. popołudniem w kancelarii premiera odbyło się spotkanie i przekazanie uprawnień ustępującego premiera Benjamina Netanjahu na ręce premiera Naftali Bennetta. Spotkanie trwało pół godziny.
    14 czerwca 2021 r. tysiące Izraelczyków świętowało ustąpienie Benjamina Netanjahu z urzędu premiera. Tymczasem Netanjahu na spotkaniu prawicowych partii powiedział: "Dołożymy wszelkich możliwych starań, aby obalić tę lewicową koalicję. Opozycja jest silna i zjednoczona. Obalimy ten rząd przy pierwszej nadarzającej się okazji."
    14 czerwca 2021 r. naczelny rabin Jerozolimy, Rabin Szlomo Amar wezwał religijnych Żydów do powrotu do synagog po zniesieniu ograniczeń związanych z koronawirusem. "Jakże to niefortunne słyszeć, że są ludzie, którzy nadal chcą modlić się na dziedzińcach synagog. Czy naprawdę macie tak wielką pogardę dla synagog, po tym jak Bóg potraktował nas tak łaskawie i otworzył bramy miłosierdzia, że możemy się znowu modlić - że wybieracie łatwiejszą formę modlitwy?"
    14 czerwca 2021 r. w odpowiedzi na groźby Hamasu, Siły Obronne Izraela poinformowały, że w całym kraju rozmieszczone zostaną dodatkowe baterie obrony przeciwrakietowej Iron Dome. Minister obrony Benny Gantz zatwierdził listę celów w Strefie Gazy, które izraelskie siły powietrzne uderzą, jeśli Hamas zdecyduje się wystrzelić rakiety na Izrael.

14 czerwca 2021 r. Hamas zagroził, że "jeśli jutro w Jerozolimie przejdzie Marsz Flag, rozpoczniemy nową wojnę w obronie Jerozolimy i meczetu al-Aksa".

15 czerwca 2021 r. od samego rana izraelskie siły bezpieczeństwa przygotowywały się do zaplanowanego na dzisiejszy wieczór Marszu Flag w Jerozolimie i możliwych arabskich protestów. Na całej długości trasy marszu rozmieszczono wzmocnione siły policyjne, a całą okolicę patrolują tajni policjanci. Szczególnym nadzorem objęto rejon Bramy Damasceńskiej na Starym Mieście. Minister bezpieczeństwa publicznego Omer Bar-Lev powiedział: "Marsz Flag odbędzie się w Jerozolimie, tak jak go zaplanowaliśmy. Jerozolima jest wieczną stolicą Izraela, i dlatego marsz odbędzie się zgodnie z zasadami ustalonymi przez policję."
    15 czerwca 2021 r. popołudniem Palestyńczycy wszczęli zamieszki w rejonie Bramy Damasceńskiej na Starym Mieście Jerozolimy. W starciach ranny został 1 policjant. Ponadto podczas starć we wschodniej Jerozolimie rannych zostało około 27 osób, a policja zatrzymała co najmniej 17 osób.
    15 czerwca 2021 r. Palestyńczycy wypuścili ze Strefy Gazy balony z podwieszonymi bombami zapalającymi, które wywołały 20 pożarów terenów przygranicznych w Izraelu.

    15 czerwca 2021 r. wieczorem wyruszył Marsz Flag w Jerozolimie. Policja oceniła liczbę uczestników na około 5 tys. osób. Marsz zabezpiecza 2 tys. policjantów.

15 czerwca 2021 r. egipski wywiad skontaktował się z przywódcami Hamasu w Gazie, naciskając by nie wykorzystywać Marszu Flag w Jerozolimie do wystrzelenia rakiet w kierunku Izraela, gdyż wówczas Siły Obronne Izraela odpowiedzą. Ostrzeżono, że taka eskalacja zaszkodzi Palestyńczykom i egipskim staraniom o wynegocjowanie porozumienia z Izraelem. Hamas odmówił zobowiązania się do nieatakowania izraelskich celów, mówiąc: "Wszystkie opcje są na stole, ale możemy powiedzieć, że wydarzenia prawdopodobnie nie wymkną się spod kontroli. Sytuacja w terenie będzie dyktować nasze kolejne kroki."

16 czerwca 2021 r. w nocy na południu Izraela odczuto trzęsienie ziemi o sile 4,2 stopnia w skali Richtera. Służba geologiczna stwierdziła, że epicentrum wstrząsów znajdowało się 68 km na północ od Ejlatu. Nie zgłoszono żadnych obrażeń ani uszkodzeń. Trzęsienie ziemi było również odczuwalne w Jordanii.
    16 czerwca 2021 r. ministerstwie zdrowia postanowiono dodać Zjednoczone Emiraty Arabskie do listy krajów z poważnymi ostrzeżeniami dotyczącymi podróży ze względu na dużą liczbę przypadków zachorowań na COVID-19. Jednocześnie z listy usunięto Peru. Lista krajów z poważnymi ostrzeżeniami dotyczącymi podróży obejmuje obecnie: Ugandę, Urugwaj, Dubaj, Seszele, Etiopię, Boliwię, Malediwy, Namibię, Nepal, Paragwaj, Chile, Kolumbię, Kostarykę i Tunezję. Ministerstwo zauważyło, że "jeśli nie nastąpi znacząca poprawa w zachorowalności w powyższych krajach, oczekuje się, że znajdą się one na liście krajów o maksymalnym poziomie ryzyka. Społeczeństwo jest wzywane do odpowiedniego planowania swoich podróży." Zgodnie z przepisami wyjazd obywateli Izraela (za wyjątkiem przypadków zatwierdzonych) jest zabroniony do krajów uważanych za najbardziej zagrożone, do których należą obecnie Argentyna, Brazylia, RPA, Indie, Meksyk i Rosja.
    16 czerwca 2021 r. minister energetyki Karin Elharrar spotkała się z amerykańskim negocjatorem Johnem Desrocherem, aby omówić sporną granicę morską z Libanem. Elharrar powiedziała: "Pomimo naszych mocnych argumentów prawnych, jesteśmy gotowi rozważyć kreatywne rozwiązania, aby doprowadzić sprawę porozumienia granicznego do końca." Spór o granicę morską między Izraelem a Libanem dotyczy trójkątnego obszaru Morza Śródziemnego. Obszar ten ma średnio od 5 do 6 kilometrów szerokości i stanowi około 2% wód gospodarczych Izraela. Na początku tego roku Liban zwiększył swoje rządania terytorialne, przesuwając proponowaną linię graniczną znacznie na południe, co zwiększyło sporny obszar z 860 km2 do 2300 km2.
    16 czerwca 2021 r. Palestyńczycy wypuścili ze Strefy Gazy balony z podwieszonymi bombami zapalającymi, które wywołały 4 pożary terenów przygranicznych w Izraelu.

16 czerwca 2021 r. izraelskie siły powietrzne zbombardowały w nocy cele terrorystyczne Hamasu w Strefie Gazy, jako odwet za wypuszczanie balonów zapalających na terytorium Izraela. Zbombardowano bazy brygad Hamasu w rejonie Gazy i Chan Junis. Izrael wydał oświadczenie: "Organizacja terrorystyczna Hamas jest odpowiedzialna za wszystko, co dzieje się w Strefie Gazy i poniesie konsekwencje swoich działań. Siły Obronne Izraela są przygotowane na wszystkie scenariusze, w tym na wznowienie działań wojennych, jako konsekwencję ciągłej aktywności terrorystycznej ze Strefy Gazy."
    16 czerwca 2021 r. przed południem palestyńska terrorystka podjęła próbę staranowania samochodem izraelskich żołnierzy na punkcie kontrolnym Hizma na północ od Jerozolimy. Następnie terrorystka wysiadła i kontynuowała atak z użyciem noża. Żołnierze postrzelili napastniczkę, która później zmarła od odniesionych ran. Lekko ranny został 1 żołnierz. Terrorystka została zidentyfikowana jako 29-letnia mieszkanka Abu Dis.

16 czerwca 2021 r. egipski minister spraw zagranicznych Sameh Shoukry wezwał nowo wybrany rząd izraelski do podjęcia "odważnych decyzji" w celu osiągnięcia porozumienia pokojowego w regionie. "Nowy rząd reprezentuje wybór narodu izraelskiego." Dodał, że Egipt oczekuje na współpracę z nowym rządem izraelskim w celu forsowania procesu pokojowego izraelsko-palestyńskiego i ustanowienia niepodległego państwa palestyńskiego. "Egipt pracuje nad zbadaniem wysiłków, które doprowadzą do pokoju w regionie i osiągnięcia porozumienia opartego na rozwiązaniu dwupaństwowym." Minister spraw zagranicznych Bahrajnu, Abdullatif Al Zajani, powiedział, że królestwo komunikuje się z nowym rządem Izraela, aby dowiedzieć się o jego polityce dotyczącej wysiłków mających na celu zaprowadzenie pokoju w regionie za pomocą rozwiązania dwupaństwowego.
    16 czerwca 2021 r. amerykański prezydent Joe Biden spotkał się w Genewie z rosyjskim prezydentem Władimirem Putinem. Obaj przywódcy zgodzili się współpracować, aby zapewnić, że Iran nie pozyska broni jądrowej.

17 czerwca 2021 r. władze samorządu miejscowości Jeruham ujawniły, że miasto otrzymało zgodę na założenie w przyszłym roku dwóch fabryk konopi indyjskich dla celów medycznych. Nowo tworzone centrum CaNegev będzie oferować dwa główne programy dla przedsiębiorców, z których jeden jest przeznaczony dla startupów, które otrzymają finansowanie działalności w pierwszym roku oraz profesjonalne doradztwo. Drugi program zapewni wsparcie finansowe początkującym przedsiębiorcom, którzy otrzymają środki na utrzymanie i czynsz, a także program szkoleń i wsparcie marketingowe. Dyrektor generalny CaNegev, Israel Birnbaum powiedział: "Wszyscy podzielamy ideę tworzenia czegoś z niczego. Połączyliśmy wszystkie niezbędne czynniki, aby utworzyć wiodące laboratorium medycznej marihuany w Izraelu. Dawid Ben-Gurion, który opowiadał się za zasiedleniem i rozwojem Negewu, powiedział kiedyś, że historia nie jest pisana - historia jest tworzona, i to właśnie wszyscy tutaj na Negewie robimy - tworzymy historię. Stworzyliśmy ogromny silnik wzrostu dla przedsiębiorców zajmujących się medyczną marihuaną i startupami - stworzyliśmy CaNegev. Kiedy moi dziadkowie przybyli tutaj na początku lat sześćdziesiątych, przydzielono im pracę w rolnictwie, która była im znana od wielu lat życia na pustyni Sahara. Ale dopiero dzisiaj ich wizja staje się rzeczywistością. Udało się nam uzyskać zgodę na utworzenie dwóch fabryk marihuany medycznej. 600 farmaceutów z całego kraju ukończy szkolenie w dedykowanej akademii, którą otworzyliśmy, a ponadto już w październiku tego roku planujemy wprowadzenie na rynek gruntów rolnych i zaawansowanych laboratoriów badawczych."
    17 czerwca 2021 r. Palestyńczycy kontynuowali wypuszczanie balonów zapalających ze Strefy Gazy, które spowodowały 8 pożarów na terenach przygranicznych w Izraelu.
    17 czerwca 2021 r. wieczorem odczuwalne było trzęsienie ziemi o sile 3,2 stopnia w skali Richtera, którego epicentrum znajdowało się 43 km na południowy wschód od Dimony na Negewie.

17 czerwca 2021 r. późnym wieczorem izraelskie siły powietrzne zbombardowały cele terrorystyczne Hamasu w północnej części Strefy Gazy. Był to odwet za wypuszczanie balonów zapalających na terytorium Izraela.

17 czerwca 2021 r. syryjskie media poinformowały, że izraelskie czołgi ostrzelały i zniszczyły w nocy syryjską placówkę wojskową w wiosce Al-Qahtania w rejonie Kuneitra na Wzgórzach Golan. Placówka znajdowała się 150 metrów od granicy i służyła jako punkt obserwacyjny organizacji terrorystycznej Hezbollah.
    17 czerwca 2021 r. koncern Israel Aerospace Industries i jego spółka zależna ELTA Systems wraz z ESG Elektroniksystem und Logistik-GmbH podpisały umowę na dostarczenie niemieckim wojskom lądowym radarów taktycznych za kwotę 36 mln euro. Umowa mówi o dostarczeniu 69 taktycznych mobilnych systemów radarowych WatchGuard, które do 2024 r. mają wejść do eksploatacji w Bundeswerze. Pierwsze dostawy będą zrealizowane jeszcze w tym roku. Są to taktyczne radary dozoru naziemnego piątej generacji, który wykorzystują elektroniczne rozwiązania do zoptymalizowania działania systemu we wszystkich scenariuszach. System może być używany w każdych warunkach pogodowych zarówno w dzień, jak i w nocy. Jest zdolny do prowadzenia długotrwałego rozpoznania i obserwacji dużych obszarów, przy niewielkim własnym śladzie. W ramach kontraktu firma zapewni szkolenia oraz wstępne części zamienne.

18 czerwca 2021 r. szef sztabu generalnego gen. Aviv Kochavi polecił Siłom Obronnym Izraela "przygotować się na różne scenariusze", w tym na rozpoczęcie nowej kampanii w Strefie Gazy.
    18 czerwca 2021 r. ministerstwo zdrowia wydało tymczasową dyrektywę, zgodnie z którą zaszczepieni pasażerowie przybywający na lotnisko Ben-Gurion nie będą musieli być testowani pod kątem koronawirusa po wylądowaniu w Izraelu. Dyrektywa dotyczy Izraelczyków podróżujących z krajów niskiego ryzyka. Ma ona na celu zmniejszyć długość kolejek pasażerów czekających na testy na lotnisku.
    18 czerwca 2021 r. po południowych modlitwach Palestyńczycy wszczęli zamieszki w otoczeniu meczetu al-Aksa w Jerozolimie. Muzułmanie sformowali pochód i usiłowali przejść ze Wzgórza Świątynnego w wąskie uliczki Starego Miasta. Gdy zatrzymała ich policja doszło do starć. Obrzucono kamieniami policjantów, którzy odpowiedzieli środkami do rozpraszania tłumu. Aresztowano 16 demonstrantów.

18 czerwca 2021 r. Palestyńczycy zorganizowali dużą demonstrację przy arabskim mieście Beita w środkowej części Samarii. Protestowano przeciwko obecności żydowskich osiedli w okolicy. Demonstranci podpalili opony, a następnie zaatakowali kamieniami funkcjonariuszy izraelskiej policji granicznej, którzy odpowiedzieli środkami do rozpraszania tłumu. W starciach rannych zostało 47 Palestyńczyków.

18 czerwca 2021 r. administracja Joe Bidena podjęła decyzję o zmniejszeniu liczby amerykańskich systemów antyrakietowych na Bliskim Wschodzie. Ruch ten jest częścią dużej dyslokacji amerykańskich wojsk na świecie wobec wyzwań ze strony Rosji i Chin. Wiadomo, że Stany Zjednoczone wycofają osiem baterii przeciwlotniczych Patriot z systemami radarowymi z Iraku, Kuwejtu, Arabii Saudyjskiej i Jordanii. Baterie obrony powietrznej mają kluczowe znaczenie dla ochrony tych krajów przed irańskimi rakietami i innymi zagrożeniami. Usunięcie ich ma daleko idące konsekwencje, jeśli raporty są dokładne. Może to również wpłynąć na Izrael. Amerykanie mają również wycofać z Arabii Saudyjskiej system obrony przeciwrakietowej Thaad, a wielkość eskadr lotniczych przydzielonych do regionu zostanie zmniejszona. Równolegle trwa wycofywanie amerykańskich sił z Afganistanu, a kontynent w Iraku został zmniejszony o połowę.

19 czerwca 2021 r. - Szabat.
    19 czerwca 2021 r. ministerstwo zdrowia poinformowało, że w ciągu ostatniej doby wykryto 46 nowych przypadków koronawirusa. Wykonano 16 957 testów. Obecnie w szpitalach w stanie ciężkim jest 23 pacjentów, z czego 17 jest podłączonych do respiratorów. Ogółem na COVID-19 zmarło 6427 osób. Pierwszą dawkę szczepionki otrzymało 5 491 534 osób (59,09%), a drugą dawkę 5 149 382 (59,39%). Rosną obawy przed kolejną falą pandemii związanej z mutacją indyjską, która jest częściowo oporna na obecnie stosowane szczepionki. Według raportów, przeciwciała we krwi osób, które otrzymały obie dawki szczepionki Pfizer, okazały się od trzech do sześciu razy słabsze przeciwko mutacji indyjskiej niż przeciwko innym powszechnym wariantom, w tym mutacji południowoafrykańskiej.

19 czerwca 2021 r. Palestyńczycy demonstrowali w kilku miejscach wzdłuż ogrodzenia granicznego w Strefie Gazy. Palono opony oraz rzucano kamienie. Izraelscy żołnierze użyli środków do rozproszenia tłumu. Do kilku osób, które zbliżyły się do ogrodzenia granicznego, otworzono ogień.

20 czerwca 2021 r. minister spraw wewnętrznych Ajelet Szaked ogłosiła, że od 1 lipca zagraniczni turyści, którzy otrzymali obie dawki szczepionki na koronawirusa, będą mogli wjechać do Izraela bez konieczności uzyskania wcześniejszej zgody. Dzieci do lat sześciu będą mogły wjechać do kraju, jeśli ich rodzice spełnią wymagania dotyczące szczepień. Niezaszczepione osoby wjeżdżające do Izraela będą musiały poddać się kwarantannie, tak jak jest to wymagane od niezaszczepionych Izraelczyków powracających z zagranicy. Wszystkie szczepionki opracowane w świecie zachodnim zostaną zaakceptowane. "Szczegóły na ten temat, takie jak lista krajów i rodzajów szczepionek, są obecnie opracowywane przez ministerstwo zdrowia."
    20 czerwca 2021 r. wieczorem premier Naftali Bennett dokonał oceny sytuacji dotyczącej koronawirusa i konkretnych ognisk pandemii w Izraelu. W dyskusji udział wzięli ministrowie zdrowia, spraw wewnętrznych, transportu, bezpieczeństwa publicznego, edukacji, i wielu innych specjalistów. Uznano, że na obecnym etapie słabymi punktami są miejsca rozprzestrzeniania się nowej mutacji Delta (indyjskiej) na całym świecie. W związku z tym dla Izraela niebezpieczne są zagraniczne wyjazdy Izraelczyków oraz fakt, że wielu powracających z zagranicy nie przestrzega wytycznych dotyczących kwarantanny. W związku z tym premier Bennett zatwierdził następujące rekomendacje: (1) 250 policjantów zajmie się egzekwowaniem przepisów kwarantanny dla osób powracających z zagranicy; (2) na lotnisku Ben Guriona powstanie nowy kompleks wykonywania testów; (3) na lotnisku Ben Guriona wzrośnie liczby punktów kontrolnych; (4) uruchomiona zostanie specjalna kampania informacyjna mająca na celu podkreślenie znaczenia przestrzegania wytycznych dotyczących kwarantanny wśród osób powracających z zagranicy; (5) pasażerowie będą musieli wypełniać specjalne formularze, aby całkowicie wykluczyć wejście na pokład samolotów podróżnych z sześciu krajach o wysokim ryzyku: Argentyny, Rosji, Indii, RPA, Meksyku i Brazylii; (6) zakazano wyjazdów Izraelczyków do krajów wysokiego ryzyka, bez uprzedniej zgody komisji ds. wyjątków. Postanowiono również zbadać kwestię możliwości wybuchu nowej fali pandemii w Izraelu i przygotować się na taką możliwość. Wariant Delta jest o 60% bardziej zaraźliwy niż wariant brytyjski i powoduje 2,5 więcej hospitalizacji. Szczepionka Pfizera wydaje się być wysoce skuteczna przeciwko odmianie Delta, w szczególności w powstrzymywaniu ciężkiego przebiegu choroby. Wyniki badań opublikowanych przez Public Health England mówią, że szczepionka Pfizer jest co najmniej w 88% skuteczna przeciwko chorobie objawowej nowej mutacji koronawirusa, w porównaniu z 93% skutecznością przeciwko odmianie brytyjskiej i 95% przeciwko oryginalnemu szczepowi.

21 czerwca 2021 r. naczelny izraelski ekspert ds. koronawirusa prof. Nachman Ash powiedział rano, że obecnie w Izraelu nie ma czwartej fali pandemii. Dodał jednak: "Jeśli zobaczymy, że epidemia narasta, ponownie wszędzie będziemy nosić maski." Ash wezwał rodziców do szczepienia dzieci w wieku od 12 do 15 lat, oraz zalecił podróżnym z dziećmi, odwołanie zbędnych wyjazdów za granicę. Dyrektor generalny ministerstwa zdrowia, prof. Hezi Levy powiedział: "Wykorzystujemy wszystkie dostępne nam metody, aby egzekwować przepisy, w tym elektroniczne środki egzekwowania, które mogą być stosowane na szeroką skalę. Indyjska mutacja jest bardziej zaraźliwa niż inne obserwowane do tej pory w Izraelu. Widzimy również, że pojawia się częściej u dzieci. Z radością mogę jednak powiedzieć, że osoby podwójnie zaszczepione są odporne na wirusa. Biorąc pod uwagę obecny poziom zakażeń, najprawdopodobniej będziemy wzywać do zaszczepienia wszystkich dzieci. Ponadto ponownie rozważamy kwestię obowiązku naszenia masek ochronnych na twarzy w zamkniętych przestrzeniach, zwłaszcza w miejscach, w których gromadzi się wiele dzieci." Ministerstwo zdrowia uruchomiło ujednolicony certyfikat, który zastąpił odrębne certyfikaty osób zaszczepionych i ozdrowieńców, konsolidując je w jeden certyfikat. Świadectwo zawiera szczegółowe informacje o przyjętych szczepionkach, jak i o wyzdrowieniu.
    21 czerwca 2021 r. ekspert ds. koronawirusa prof. Nachman Ash nakazał Dowództwu Frontu Wewnętrznego ponowne otworzenie centrów testowania drive-thru, aby zapobiec rozprzestrzenianiu się epidemii. Ash powiedział: "Myślę, że tego lata, ze względu na poziom zakażeń i nowe mutacje, podróżowanie za granicę z niezaszczepionymi dziećmi jest nieodpowiedzialne. Ludzie będą musieli znaleźć alternatywy, a ja oczywiście wiem, że to nie jest łatwe - jest to drugi rok pandemii i wszyscy chcą wyjechać za granicę - ale będziemy musieli jeszcze trochę poczekać, aby bezpiecznie dojść do zimy. W końcu nie musimy koniecznie wyjeżdżać za granicę. Jest to także kwestia egzekwowania prawa. Oczywiście nie możemy hermetycznie zamyknąć granice, ale z pewnością możemy bardziej rygorystycznie egzekwować przepisy na każdym etapie procesu przekraczania granicy. Mam nadzieję, że premier rzeczywiście to zrobi. Jeśli chodzi o plany ponownego otwarcia kraju dla turystów, są one nadal realizowane, chociaż nie mogę obiecać, że ograniczenia zostaną zniesione w ciągu następnego półtora tygodnia - ale w obecnej sytuacji nadal planujemy ponowne otwarcie kraju dla zagranicznych turystów. W nadchodzących dniach ponownie przyjrzymy się sytuacji i przeanalizujemy wskaźniki zarażenia, gdyż chcemy mieć pewność, że wszystko odbędzie się bezpiecznie, i wjechać do nas będą mogły tylko osoby zaszczepione z krajów stosujących szczepionki, którym ufamy. Osoby wjeżdżające do kraju będą musiały również przejść przez testy." Szef zespołu ekspertów Magen Israel prof. Ran Blitzer powiedział, że "szczep Delta jest znacznie bardziej zaraźliwy, a to oznacza, że dystansuje się od odporności stadnej i posiada zdolność do rozprzestrzeniania się, nawet w zaszczepionych krajach. Jeśli zobaczymy wzrost zachorowalności i rozprzestrzenia się koronawirusa pomiędzy populacjami mimo bardzo wysokiego poziomu zaszczepienia, nie będzie ucieczki od powrotu do ograniczeń, których już w Izraelu nie mamy."
    21 czerwca 2021 r. Elbit Systems przeprowadził udany test przechwycenia bezzałogowych dronów za pomocą lotniczego systemu broni laserowej dużej mocy. Drony zostały przechwycone na różnych wysokościach. Izrael jest jednym z pierwszych krajów na świecie, które osiągnęły i zademonstrowały takie zdolności.
    21 czerwca 2021 r. wieczorem Arabowie wszczęli zamieszki w dzielnicy Szeik Jarrah we wschodniej części Jerozolimy. Arabowie strzelali fajerwerkami i rzucali kamieniami w żydowskie domy, oraz usiłowali podpalić sąsiednie działki. W starciach rannych zostało 7 Arabów.
    21 czerwca 2021 r. ministerstwo zdrowia ogłosiło wieczorem, że w najbliższych dniach rozpocznie się zakrojona na szeroką skalę operacja egzekucyjna wymierzona przeciwko Izraelczykom, którzy latają do krajów określonych jako czerwone z powodu wysokich wskaźników infekcji koronawirusa. Grzywny będą wynosić kilka tysięcy szekli. Obecnie loty są zakazane do sześciu krajów: Argentyny, Brazylii, RPA, Indii, Meksyku i Rosji. Rozważane jest dodanie kolejnych krajów: Zjednoczonych Emiratów Arabskich, Ugandy, Urugwaju, Seszeli, Etiopii, Boliwii, Malediwów, Namibii, Nepalu, Paragwaju, Chile, Kolumbii, Kostaryki i Tunezji.
    21 czerwca 2021 r. ministerstwo zdrowia poinformowało, że w ciągu ostatniej doby wykryto 125 nowych przypadków koronawirusa. Wykonano 49 044 testów, uzyskując 0,3% wyników pozytywnych. Obecnie aktywnych jest 397 przypadków, a w szpitalach w stanie ciężkim jest 25 pacjentów, z czego 18 jest podłączonych do respiratorów. Ogółem na COVID-19 zmarło 6428 osób. Pierwszą dawkę szczepionki otrzymało 5 500 161 osób (59,15%), a drugą dawkę 5 151 733 (59,4%).

21 czerwca 2021 r. Izrael zezwolił na ograniczony eksport produktów rolnych ze Strefy Gazy, który będzie przechodził przez przejście Kerem Szalom. Możliwy będzie również eksport tekstyliów ze Strefy Gazy do firm w Izraelu. Przez przejście Erez rozpocznie się przekazywanie poczty między Strefą Gazy a Autonomią Palestyńską.
    21 czerwca 2021 r. palestyński przewodniczący Mahmoud Abbas pochwalił arabskich buntowników biorących udział w atakach na izraelski personel bezpieczeństwa i Żydów mieszkających w Judei i Samarii. "Naród palestyński stoi i walczy przeciwko okupantom i rojom osadników. Chcę udzielić mojego ciepłego błogosławieństwa wielu bohaterskim ludziom z naszego narodu na całym świecie oraz wolnym ludziom na całym świecie, którzy protestowali przeciwko izraelskim władzom okupacyjnym, które wykorzystują agresję, apartheid, osadnictwo oraz kradzież naszej ziemi i zasobów. Protestującym mówię: okupacja i rasizm się skończą, a Palestyna i bohaterscy ludzie, którzy z nią stoją, zamieszkają w swojej ziemi."

22 czerwca 2021 r. minister finansów Avigdor Lieberman ogłosił, że od przyszłego miesiąca zamierza wstrzymać zasiłki dla bezrobotnych osobom do 45 roku życia. Lieberman powiedział: "Od blisko czterech miesięcy gospodarka jest w pełni otwarta, a stopa bezrobocia jest niższa niż 7,5%, czyli stopa jest na poziomie ustalonym przez poprzedni rząd jako poziom wstrzymania świadczeń. Obecnie w gospodarce jest ponad 130 tys. wolnych miejsc pracy, więc jest jasne, że szeroka polityka bezrobocia nie jest już właściwa. Jednak nadal istnieje ograniczona liczba bezrobotnych osób starszych, kobiet w ciąży znajdujących się w niekorzystnej sytuacji i przewodników wycieczek. Ważne jest, aby ich nie porzucać. Dlatego znaleźliśmy dla nich rozwiązania. Będziemy nadal działać z pełną odpowiedzialnością za obywateli i izraelską gospodarkę."
    22 czerwca 2021 r. premier Naftali Bennett powiedział wieczorem: "Zalecam przywrócenie noszenia masek ochronnych na twarz w pomieszczeniach zamkniętych. Poinstruowałem o tym ministrów rządu i osoby zajmujące funkcje publiczne. Zaszczepcie swoje dzieci - mamy tylko ograniczoną ilość szczepionek. Okres przydatności szczepionek, które posiadamy, wygaśnie pod koniec lipca. W celu pełnego zaszczepienia, młodzież musi otrzymać pierwszą dawkę do 9 lipca. Dla tych, którzy nie zaszczepią się do tego dnia, nie będzie żadnych szczepionek. Odmiana Delta (mutacja indyjska) szybko rozprzestrzenia się na całym świecie. Jej wskaźnik infekcji jest znacznie wyższy, niż nam się wydawało. Zaraża około 50% więcej osób niż oryginalny szczep koronawirusa i widzimy początek rozprzestrzeniania się tej mutacji w Izraelu. Nie zawsze potrafimy zlokalizować źródło infekcji. Mutacja zaraża również ludzi, którzy zostali zaszczepieni. Możesz być zaszczepiony i zarazić się. W takich krajach jak Wielka Brytania widzimy znaczny wzrost hospitalizacji dzieci. Podjęliśmy więc wstępną decyzję, aby potraktować to jako nową epidemię. Naszym celem jest przerwanie tej fali. Weź wiadro wody i wylej je na ogień, gdy jest jeszcze mały. Każdy, kto nie musi podróżować za granicę, powinien nie robić tego. Należy spodziewać się znaczących zmian dla osób wyjeżdżając i wjeżdżając do kraju. Nie rezerwujcie wakacji, jeśli jeszcze tego nie zrobiliście. Oficjalnie wzywamy wszystkie dzieci i nastolatki w wieku 12 lat i starsze do jak najszybszego zaszczepienia się. Jest wiele fałszywych wiadomości na ten temat. Ja szczepię moje dzieci."
    22 czerwca 2021 r. ministerstwo zdrowia poinformowało, że w ciągu ostatniej doby wykryto 110 nowych przypadków koronawirusa (w tym 64 to dzieci w wieku szkolnym). Wykonano 45 175 testów, uzyskując 0,3% wyników pozytywnych. Obecnie aktywnych jest 554 przypadków, a w szpitalach w stanie ciężkim jest 26 pacjentów, z czego 18 jest podłączonych do respiratorów. Ogółem na COVID-19 zmarło 6428 osób. Pierwszą dawkę szczepionki otrzymało 5 506 696 osób (55,41%), a drugą dawkę 5 152 668 (59,22%).

23 czerwca 2021 r. w związku ze wzrostem zachorowalności na koronawirusa, dyrektor generalny ministerstwa zdrowia prof. Hezi Levy podpisał nowelizację przepisów zdrowia publicznego. Od dzisiejszego ranka port lotniczy Ben Guriona przywrócił nakaz noszenia masek ochronnych na twarz. Osoby odprowadzające podróżnych nie będą mogły wejść do ogólnodostępnych części obiektu terminala lotniska. Nakaz noszenia masek dotyczy także wszystkich przejść granicznych oraz miejsc w których udzielana jest pomoc medyczna. Zgodnie z nowelizacją, na osobę sprawującą opiekę nad małoletnim poniżej 12 roku życia może zostać nałożona grzywna w wysokości 5 tys. szekli, jeśli małoletni naruszy przepisy kwarantanny. Minister zdrowia Nitzan Horowitz powiedział również, że Izrael rozważa odroczenie wjazdu dla zaszczepionych zagranicznych turystów.
    23 czerwca 2021 r. popołudniem premier Naftali Bennett spotkał się z ministrem zdrowia Nitzanem Horowitzem i innymi wyższymi rangą pracownikami służby zdrowia. Podjęto decyzję o przesunięciu wjazdu zagranicznych turystów do Izraela na 1 sierpnia.
    23 czerwca 2021 r. ministerstwo ochrony środowiska poinformowało, że na północy kraju wykryto komary zakażone wirusem gorączki zachodniego Nilu. Dotyczy to strumienia Javniel w Dolnej Galilei. Zaalarmowano lokalne władze i nakazano wzmożony monitoring oraz, w razie potrzeby, podjęcie natychmiastowych środków zapobiegawczych i zwalczających szkodniki.
    23 czerwca 2021 r. rząd zatwierdził 31 planów budowlanych w osiedlach żydowskich w Judei i Samarii. Między innymi zatwierdzono szkołę dla dzieci ze specjalnymi potrzebami w osiedlu Elkana, centrum handlowe w Miszor Adumim, oraz seminaria i synagogi w osiedlach Karnei Szomron i Kfar Adumim. Ponadto zatwierdzono budowę 31 mieszkań w osiedlu Icchar.
    23 czerwca 2021 r. ministerstwo zdrowia poinformowało, że w ciągu ostatniej doby wykryto 138 nowych przypadków koronawirusa. Wykonano 42 993 testów, uzyskując 0,3% wyników pozytywnych. Obecnie w szpitalach w stanie ciężkim jest 26 pacjentów, z czego 18 jest podłączonych do respiratorów. Ogółem na COVID-19 zmarło 6429 osób. Pierwszą dawkę szczepionki otrzymało 5 517 209 osób (55,42%), a drugą dawkę 5 153 966 (59,33%). Dyrektor medyczny Pfizer Israel, dr Alon Rappaport powiedział: "Dane, które dzisiaj mamy zgromadzone z badań w laboratorium i z miejsc, w których indyjski wariant Delta zastąpił wariant brytyjski, wskazują na to, że nasza szczepionka jest bardzo skuteczna, w około 90% w zapobieganiu chorobie COVID-19. Agresywność indyjskiego wariantu nie jest jeszcze w pełni znana, ale nasza szczepionka jest skuteczna również przeciwko niemu. Nie martwimy się i stale monitorujemy dane dotyczące skuteczności szczepionki. Dopóki skuteczność szczepionki jest wysoka, prawdopodobnie na poziomie ponad 90%, nie uważamy, że jest konieczne jej aktualizowanie."

23 czerwca 2021 r. po ocenie sytuacji bezpieczeństwa wieczorem podjęto decyzję o wzmocnieniu sił bojowych Sił Obronnych Izraela w regionie Judei i Samarii. Dyslokacja dotyczy 4 kompanii piechoty. Ma to związek z dużą ilością ataków na Izraelczyków i ciągłym podżeganiem do eskalacji przemocy. Od początku konfliktu w Strefie Gazy w zeszłym miesiącu, nastąpił znaczny wzrost liczby ataków terrorystycznych, starć, demonstracji i zamieszek w Judei i Samarii. Dominujące są starcia między Palestyńczykami a siłami bezpieczeństwa. Dokładna analiza tych incydentów pokazuje, że nie one ograniczają się do konkretnego obszaru, ale obejmują niemal całą Judeę i Samarię. Najbardziej niepokojącym faktem jest liczba ofiar. Statystyki pokazują, że w ciągu ostatniego miesiąca w atakach terrorystycznych i starciach zginęło co najmniej 34 Palestyńczyków. Jest to więcej ofiar niż w jakimkolwiek innym miesiącu w ciągu ostatnich 10 lat. Dla porównania, w kwietniu br.r. w starciach zginął tylko jeden Palestyńczyk, w marcu nikt nie zginął, a w lutym zginęła jedna osoba. Z pewnością obecna wielkość strat jest niezwykle wysoka. Aby to wyraźnie dostrzec, wystarczy uzmysłowić sobie fakt, że u szczytu fali ataków nożowników i taranowania samochodami w latach 2015-2016, każdego miesiąca ginęło średnio 26 Palestyńczyków. W ciągu ostatniego miesiąca zginęło 34 Palestyńczyków. Eskalacja jest wyraźnie widoczna. Wskazuje to na niezwykle niestabilną sytuację w Autonomii Palestyńskiej. Coraz częściej mówi się o "cichej intifadzie", której inicjatorem było odwołanie wyborów parlamentarnych, które miały odbyć się w maju b.r. Doprowadziło to do wzrostu napięcia wokół meczetu al-Aksa i dzielnicy Szejk Jarrah we wschodniej Jerozolimie, co przerodziło się w kolejną rundę w Strefie Gazy i przełożyło się na wzrost sympatii dla grupy terrorystycznej Hamas. Pomimo, że walki w Gazie ustały, to starcia w Judei i Samarii wciąż utrzymują się na wysokim poziomie. Według danych opublikowanych przez agencję bezpieczeństwa wewnętrznego Szin Bet, w maju w Judei i Samarii doszło do 592 ataków, a w Jerozolimie do kolejnych 178 różnych incydentów. W porównaniu, w kwietniu było 80 zdarzeń w Judei i Samarii, oraz 24 w Jerozolimie. W maju doszło do 401 ataków z użyciem bomb zapalających, 87 podpaleń, 33 zdarzeń z improwizowanymi ładunkami wybuchowymi, 47 ataki z użyciem broni palnej, 2 z granatami ręcznymi i 1 atak będący taranowaniem samochodem. Większość ataków, które miały miejsce, nie była przeprowadzana przez zorganizowane grupy, ale przez samotne wilki. Siły Obronne Izraela przyznają, że tego rodzaju ataki są znacznie trudniejsze do udaremnienia niż ataki planowane przez grupy. Pomimo to, zdecydowana większość ataków została udaremniona przez siły bezpieczeństwa. W strzelaninie na skrzyżowaniu Tapuah na początku maja zginął izraelski cywil Jehuda Guetta. I właśnie ten obszar na południe od miasta Nablus jest najgorętszym punktem zapalnym. Po serii ataków terrorystycznych, żydowscy osadnicy utworzyli tam nową placówkę osiedleńczą Eviatar. Na tym, strategicznie położonym wzgórzu, osiedliło się już 50 rodzin. Przeciwko istnieniu tej placówki codziennie protestują Palestyńczycy. Wystarczy powiedzieć, że w ciągu ostatniego miesiąca tylko w tym miejscu zginęło 4 Palestyńczyków. Siły Obronne Izraela dały jasno do zrozumienia, że placówka Eviatar zostanie zburzona, gdyż "powstała nielegalnie i wszystko zostało zrobione z całkowitym pogwałceniem prawa". Ale nawet gdy zostanie zburzona, miejscowi nie odpoczną, gdyż dobrze wiedzą, że na innym wzgórzu prawdopodobnie powstanie kolejna nielegalna placówka osadnicza. Innymi zapalnymi miejscami jest obóz uchodźców Fawar w rejonie miasta Jerycho, i punkt kontrolny Salem przy mieście Dżenin. Ze swojej strony izraelski establishment obronny zwiększył inwigilację wywiadowczą oraz przeprowadził serię aresztowań członków Hamasu w Judei i Samarii. Izrael musi szybko opanować sytuację, zanim małe ognie przeobrażą się w nawałnicę ogniową nowej Intifady, zmuszając Siły Obronne Izraela do przeprowadzenia masowych działań wojskowych.

23 czerwca 2021 r. szef sztabu generalnego gen. Aviv Kochavi spotkał się w Waszyngtonie z amerykańskim doradcą ds. bezpieczeństwa narodowego Jake Sullivanem, który potwierdził poparcie administracji Joe Bidena dla Izraela. Rozmowy dotyczyły głównie problematyki irańskiego programu jądrowego. Wcześniej Kochavi spotkał się z sekretarzem obrony USA Lloydem Austinem i przewodniczącym Połączonych Szefów Sztabów Armii USA Markiem Milleyem, z którymi omówił sytuację w Strefie Gazy, zagrożenie stwarzane przez irański program nuklearny oraz kwestie uzupełniania izraelskiego systemu obrony przeciwrakietowej Iron Dome. Kochavi powiedział, że Izrael przygotowuje opcje militarne przeciwko Iranowi i nie wyklucza kompleksowego uderzenia, nawet jeśli supermocarstwa wrócą do umowy nuklearnej z 2015 r.

24 czerwca 2021 r. szef publicznej służby zdrowia dr Szaron Alray-Price ujawniła niepokojące fakty dotyczące nowych przypadków koronawirusa. Połowa wykrytych w ostatnim miesiącu przypadków koronawirusa to osoby, które otrzymała obie dawki szczepionki mRNA firmy Pfizer i powróciły z zagranicy. "Podjęto decyzję, że jeśli przez tydzień czasu będziemy mieć średnio 100 przypadków dziennie, przywrócimy obowiązek noszenia masek w zamkniętych przestrzeniach. W świetle obserwowanego szybkiego rozprzestrzeniania się nowej mutacji patogenu, zakładam, że stanie się to już w niedzielę. Zawsze byliśmy na to gotowi, i powtarzaliśmy, że pandemia nie jest już za nami. Stale monitorujemy sytuację, sprawdzamy, zamykamy granice i robimy wszystko, ponieważ to może wrócić do nas. Musimy pamiętać, że ministerstwo zdrowia nie jest organem egzekucyjnym w państwie Izrael. Problemem jest egzekwowanie przepisów. Mamy bardzo jasną politykę dotyczącą miejsc, do których Izraelczycy nie powinni podróżować, ale przepisy powinny być egzekwowane, i jest to nasza pięta achillesowa. Wiemy, że tylko 30% powracających z zagranicznych wyjazdów Izraelczyków utrzymuje samoizolację. Osoby takie mogą rozprzestrzeniać chorobę. W ten sposób trafił do nas wariant Delta. Dlatego kwestia egzekwowania kwarantanny powinna być priorytetem dla organów ścigania w państwie Izrael."
    24 czerwca 2021 r. prezydent Hondurasu Juan Orlando Hernandez otworzył ambasadę swojego kraju w Jerozolimie. W ten sposób Honduras stał się czwartym krajem, który otworzył swoją ambasadę w Jerozolimie. Przed uroczystością minister spraw zagranicznych Jair Lapid podpisał ze swoim hunduraskim odpowiednikiem memorandum dotyczące współpracy między oboma krajami w dziedzinie rolnictwa, gospodarki zasobami wodnymi, zdrowia, edukacji i wymiany informacji.
    24 czerwca 2021 r. minister spraw zagranicznych Jair Lapid odpowiedział na dyskusję toczoną w polskim parlamencie nad ograniczeniem możliwości zgłaszania roszczeń restytucyjnych przez osoby, które przeżyły Holokaust. "Zachowanie pamięci o Holokauście i troska o prawa ocalałych z Holokaustu, w tym kwestia restytucji mienia żydowskiego z czasów Holokaustu, są głównymi elementami doświadczenia państwa Izrael i jego zdefiniowanej tożsamości. Są także ważnymi elementami wysiłków izraelskiego ministerstwa spraw zagranicznych. Jest to obowiązek oparty na wartościach, moralności i historii. Wydana w 2009 r. Deklaracja Terezińska wzywa wszystkie państwa do działania na rzecz restytucji mienia żydowskiego skradzionego podczas Holokaustu. Izrael oczekuje, że państwa te będą działać zgodnie z tą zasadą. To, że Polska wyrzeka się Deklaracji, jest niezwykle niepokojące i poważne. Polski projekt ustawy w rzeczywistości zapobiegnie restytucji mienia żydowskiego lub zapewnienia odszkodowania ocalonym z Holokaustu i ich spadkobiercom. Jest to straszliwa niesprawiedliwość i hańba, która szkodzi prawom ocalałych z Holokaustu, ich spadkobiercom i członkom żydowskich społeczności, które istniały w Polsce od setek lat. Jest to niezrozumiałe działanie. To niemoralne prawo poważnie zaszkodzi stosunkom między oboma krajami. Z powagą patrzymy na próbę zapobieżenia restytucji mienia skradzionego przez nazistów (i ich pomocników) w państwach europejskich podczas Holokaustu. Żadne prawo nie zmieni historii. To hańba, która nie wymaże tamtego horroru ani pamięci o Holokauście. Państwo Izrael stanie jako mur ochronny w obronie pamięci o Holokauście, a także w obronie honoru ocalałych z Holokaustu i ich mienia. Polska, na której ziemi zamordowano miliony Żydów, wie, co to jest właściwe postępowanie."
    24 czerwca 2021 r. ministerstwo zdrowia poinformowało, że w ciągu ostatniej doby wykryto 227 nowych przypadków koronawirusa. Wykonano 41 331 testów, uzyskując 0,6% wyników pozytywnych. Obecnie w szpitalach w stanie ciężkim jest 26 pacjentów, z czego 16 jest podłączonych do respiratorów. Ogółem na COVID-19 zmarło 6429 osób. Pierwszą dawkę szczepionki otrzymało 5 529 140 osób (59,46%), a drugą dawkę 5 155 312 (55,44%).

24 czerwca 2021 r. w nocy zawalił się 12-piętrowy budynek w mocno ortodoksyjnej enklawie Surfside w pobliżu Miami Beach na Florydzie w Stanach Zjednoczonych. Zginęła 1 osoba, 11 zostało rannych, a zaginionych pod gruzami jest 99 osób, z czego 25 może być Żydami. Amerykańskie organizacje żydowskie zmobilizowały się w niesieniu pomocy. Izraelski minister spraw zagranicznych Jair Lapid rozmawiał z Maorem Elbazem, konsulem generalnym Izraela w Miami, i otrzymał od niego aktualne informacje na temat sytuacji. Ponadto rozmawiał z przewodniczącym gminy żydowskiej w Miami, Jacobem Solomonem, i za jego pośrednictwem przekazał kondolencje gminie żydowskiej w Miami. Konsulat Izraela w Miami zaangażował się w niesienie pomocy.
    24 czerwca 2021 r. wysoki urzędnik Departamentu Stanu USA odmówił uznania Wzgórz Golan za część Izraela, co oznacza wycofanie się Stanów Zjednoczonych z decyzji administracji Trumpa z 2019 r. "Dopóki Baszar al-Assad jest u władzy w Syrii, dopóki Iran jest obecny w Syrii, a grupy milicji są wspierane przez Iran - wszystko to stanowi poważne zagrożenie dla bezpieczeństwa Izraela i jako sprawa praktyczna, kontrola Golanu ma realne znaczenie dla bezpieczeństwa Izraela."

25 czerwca 2021 r. ministerstwo zdrowia ogłosiło rano, że począwszy od godz. 12:00 w dniu dzisiejszym, przywraca obowiązek stosowania masek ochronnych na twarz w pomieszczeniach zamkniętych. Dyrektywę wydano ze względu na rozprzestrzenianie się nowego wariantu koronawirusa Delta. Maski należy nosić we wszystkich pomieszczeniach zamkniętych poza pomieszczeniami stałego zamieszkania. Z tego obowiązku zwolnione są: dzieci poniżej 7 roku życia, osoby z pewnymi niepełnosprawnościami uniemożliwiającymi noszenie maski, osoby będące w pomieszczeniu same, dwóch pracowników na stałe pracujących w tym samym pomieszczeniu, oraz podczas ćwiczeń fizycznych. Ponadto ministerstwo zaleciło noszenie masek podczas dużych zgromadzeń odbywających się na świeżym powietrzu. Ministerstwo zaleciło również, aby osoby zagrożone lub niezaszczepione powstrzymały się od uczestniczenia w jakichkolwiek zgromadzeniach.
    25 czerwca 2021 r. dr Robert Malone, który wynalazł technologię mRNA stosowaną obecnie w szczepionkach Pfizer-BioNTech i Moderna, ostrzegł, że rządy zatajają niektóre informacje dotyczące zagrożeń związanych ze szczepionkami przeciwko koronawirusowi. Problem dotyczy zapalenia mięśnia sercowego u młodych mężczyzn poniżej 18 roku życia. "Moją obawą jest to, że wiem, że istnieje takie ryzyko. Ne mamy jednak dostępu do wszystkich danych, a dane nie były zbierane wystarczająco rygorystycznie, abyśmy mogli dokładnie ocenić występujące ryzyko - a zatem, tak naprawdę nie mamy informacji, które są nam potrzebne do podjęcia rozsądnej decyzji. Mogę powiedzieć, że stosunek ryzyka do korzyści dla osób w wieku poniżej 18 lat, nie uzasadnia szczepień. Jedną z moich obaw jest to, że rząd nie jest dla nas transparentny, i nie informuje o tych zagrożeniach. Dlatego uważam, że ludzie mają prawo decydować samemu o szczepieniu, zwłaszcza, że są to szczepionki eksperymentalne." Naukowcy związani z departamentem hematologii w Shamir Medical Center stwierdzili zwiększoną częstość występowania nabytej zakrzepowej plamicy małopłytkowej u osób, które otrzymały szczepionkę Pfizer do miesiąca wcześniej. Dr Dorit Blickstein powiedział: "Jest to choroba, która w swojej klasycznej formie była śmiertelna - 90% chorych umierała. Dzisiaj, dzięki nowym terapiom, które muszą być zastosowane jak najszybciej, większość pacjentów wraca do zdrowia. W Izraelu odnotowujemy dwa lub trzy takie przypadki rocznie. W marcu tego roku mieliśmy cztery przypadki tej choroby, zaczęliśmy więc stawiać pytania, co łączy wszystkich tych pacjentów. I okazało się, że wszyscy otrzymali szczepionkę na koronawirusa, w terminie od 5 do 28 dni przed zachorowaniem. To spowodowało, że zaczęliśmy podejrzewać, że istnieje jakiś związek między tą bardzo rzadką chorobą a szczepionką. Zauważyliśmy, że większość pacjentów z tą chorobą to osoby młode, a ich wiek wahał się od 28 do 45 lat. Połowa to mężczyźni, połowa to kobiety. Testy serologiczne pokazały, że pacjenci nie byli chorzy na koronawirusa, ale raczej byli to pacjenci, którzy otrzymali szczepionkę. Była to dla nas czerwona flaga. Musi to być także ostrzegawczą czerwoną flagą dla zdrowych ludzi, którzy otrzymali szczepionkę i zaczynają dostrzegać u siebie skłonności do wewnętrznego krwawienia lub, broń Boże, bóle głowy, zawroty głowy, utrata słów, ucisk w klatce piersiowej lub bóle brzucha. Przy takich objawach powinni natychmiast wezwać pomoc medyczną. Możliwe, że nie są to zwykłe skutki uboczne szczepionki, ale objawy rzadkiej choroby. Obserwujemy to nie tylko w Izraelu. W tej chwili są doniesienia o identycznej reakcji na tę samą szczepionkę w Belgii i we Włoszech."
    25 czerwca 2021 r. popołudniem przez Tel Awiw przeszła parada środowisk LGBT.

25 czerwca 2021 r. Izrael rozszerzył rano strefę połowów przy Strefie Gazy z 6 do 9 mil morskich. Zezwolono także na przewóz przez przejście graniczne Kerem Szalom wielu kluczowych towarów. Decyzję podjęto jako odpowiedź na względnie spokojny tydzień w Gazie.
    25 czerwca 2021 r. popołudniem palestyński terrorysta usiłował wejść na teren żydowskiego osiedla Mitzpe Itzhar w środkowej części Samarii. Ochroniarz dostrzegł Araba z nożem, wezwał go do zatrzymania się, a następnie postrzelił i aresztował. Nikt więcej nie odniósł obrażeń.
    25 czerwca 2021 r. popołudniem Palestyńczycy wszczęli zamieszki w rejonie placówki osadniczej Evyatar w środkowej części Samarii. W starciach zginął 1 Palestyńczyk, a inna osoba została ranna.

26 czerwca 2021 r. - Szabat.
    26 czerwca 2021 r. ministerstwo zdrowia poinformowało, że w ciągu ostatniej doby wykryto 113 nowych przypadków koronawirusa. Wykonano 32 703 testów, uzyskując 0,4% wyników pozytywnych. Obecnie aktywnych jest 1175 przypadków, a w szpitalach w stanie ciężkim jest 26 pacjentów, z czego 17 jest podłączonych do respiratorów. Ogółem na COVID-19 zmarło 6429 osób. Pierwszą dawkę szczepionki otrzymało 5 538 209 osób (59,56%), a drugą dawkę 5 156 188 (55,45%).

26 czerwca 2021 r. doszło do starcia żydowskich osadników z mieszkańcami arabskiej wioski At-Tuwani, położonej na południe od Hebronu w Judei. Ranny został 1 Palestyńczyk. Przybyli na miejsce funkcjonariusze izraelskiej policji granicznej rozdzielili obie strony.

27 czerwca 2021 r. ambasador Polski w Izraelu Marek Magierowski odniósł się rano do rosnącego napięcia między oboma krajami w związku z nową ustawą wprowadzającą 30-letni okres przedawnienia w dochodzeniu roszczeń majątkowych dla ofiar Holokaustu. "Mam wrażenie, że w Izraelu nikt nie przeczytał tej ustawy, ani nie jest świadomy jej treści. Izraelscy politycy próbują wykorzystać okazję do zniszczenia naszych relacji, a nie do ochrony ocalałych z Holokaustu."
    27 czerwca 2021 r. ambasador Polski w Izraelu, Marek Magierowski został wezwany do izraelskiego ministerstwa spraw zagranicznych za jego wypowiedź w sprawie niedawnej polskiej ustawy dotyczącej żydowskiego mienia zagrabionego podczas Holokaustu. "Ustawodawstwo będzie miało wpływ na stosunki między obydwoma krajami. Polska musi wrócić do dyskursu o restytucji mienia, który został zatrzymany w 2019 roku." Dyrektor polityczny resortu Alon Bar powiedział, że "nie jest za późno na powrót do dialogu w sprawie zwrotu mienia. To nie jest spór o odpowiedzialność za Holokaust, ale moralny obowiązek Polski wobec obywateli i mienia odebranego im w czasie Holokaustu i pod rządami komunistycznymi."
    27 czerwca 2021 r. ministerstwo zdrowia poinformowało, że Białoruś i Kirgistan zostały dodane do listy krajów o poważnym ostrzeżeniu dla podróżnych z powodu wysokich wskaźników zachorowań na COVID-19. Ponadto z listy tej usunięto Malediwy i Nepal. Obecnie lista krajów z poważnymi ostrzeżeniami dotyczącymi podróży obejmuje: Ugandę, Urugwaj, Zjednoczone Emiraty Arabskie, Seszele, Etiopię, Boliwię, Białoruś, Namibię, Paragwaj, Chile, Kolumbię, Kostarykę, Kirgistan i Tunezję. Podróżowanie Izraelczyków jest zabroniony do krajów o największym ryzyku: Argentyny, Brazylii, RPA, Indii, Meksyku i Rosji.
    27 czerwca 2021 r. ministerstwo zdrowia poinformowało, że w ciągu ostatniej doby wykryto 145 nowych przypadków koronawirusa. Wykonano 40 123 testów, uzyskując 0,4% wyników pozytywnych. Obecnie aktywnych jest 1 254 przypadków, a w szpitalach w stanie ciężkim jest 22 pacjentów, z czego 17 jest podłączonych do respiratorów. Ogółem na COVID-19 zmarło 6429 osób. Pierwszą dawkę szczepionki otrzymało 5 551 746 osób (59,7%), a drugą dawkę 5 159 526 (55,48%).

27 czerwca 2021 r. palestyńskie ministerstwo spraw zagranicznych wezwało głównego prokuratora Międzynarodowego Trybunału Karnego, Karima Khana, do nadania priorytetu sprawom wniesionym przez "państwo Palestyna", w odniesieniu do których podjęto decyzję o wszczęciu śledztwa wobec postępowania Izraela. Wezwano także sekretarza generalnego ONZ Antonio Guterresa do natychmiastowego wdrożenia "międzynarodowego systemu obrony dla narodu palestyńskiego". Wydane oświadczenie potępiło izraelską "okupację" i jej schematy działania, które, jak twierdzi Autonomia Palestyńska, mają na celu wywarcie presji na Palestyńczyków, aby "przymusowo eksmitować ich z domów, aby zastąpić ich osadnikami i ich ekstremistycznymi organizacjami terrorystycznymi".

27 czerwca 2021 r. ambasador Izraela w Polsce, Tal Ben-Ari został wezwany do polskiego ministerstwa spraw zagranicznych, gdzie otrzymał upomnienie po wezwaniu ambasadora Polski w Izraelu na rozmowę w ministerstwie spraw zagranicznych w Jerozolimie na temat nowej polskiej ustawy o zakazie zwrotu mienia dla ocalałych z Holokaustu. Wiceminister spraw zagranicznych Paweł Jabłoński powiedział: "Uważamy, że niestety mamy do czynienia z sytuacją, którą niektórzy izraelscy politycy wykorzystują do wewnętrznych celów politycznych."
    27 czerwca 2021 r. przewodniczący Światowego Kongresu Żydów Ronald Lauder wezwał społeczność żydowską na całym świecie do ponownego przemyślenia swoich relacji z polskim rządem, po tym, jak parlament RP uchwalił projekt ustawy, która poważnie ograniczy jakąkolwiek zdolność żydowskich ofiar Holokaustu do odzyskania skradzionych własności w Polsce. "Ta ustawa jest policzkiem dla tego, co pozostało z polskiego żydostwa i ocalałych z nazistowskiej brutalności na całym świecie. Stanowi również straszliwy precedens w całej Europie, ponieważ ocaleni i potomkowie nadal szukają sprawiedliwości. Boli mnie, że to mówię, ale myślę, że nadszedł czas, aby międzynarodowa społeczność żydowska przewartościowała nasze stosunki z rządem, który zachowuje się z niewyobrażalną bezdusznością i naśladuje najgorsze tradycje w polskiej historii, a nie te najlepsze i najbardziej podnoszące na duchu. Byłem niezachwianym orędownikiem Polski w Waszyngtonie i gdzie indziej, odkąd kraj ten odrzucił system komunistyczny na rzecz demokracji. Inspirowała mnie walka Polski o wolność i swoje narodowe odrodzenie, nawet jeśli nie zgadzałem się z niektórymi politykami w Warszawie. Ale ten rażący i całkowicie bezinteresowny akt polskiego parlamentu sprawia, że kwestionuję moje własne zaangażowanie i przyszłość stosunków polsko-amerykańskich. Skoro perswazja moralna najwyraźniej nie okazała się skuteczna, być może nadszedł czas, aby potraktować Polskę z takim samym szacunkiem, jakim ona traktuje polskich Żydów i ich potomków szukających sprawiedliwości."
    27 czerwca 2021 r. minister spraw zagranicznych Jair Lapid spotkał się w Rzymie z sekretarzem stanu USA Antony Blinkenem. Lapid powiedział: "Sekretarz Blinken i ja reprezentujemy nowe administracje, jego kilkumiesięczną, a moją zaledwie kilku tygodniową. Ale reprezentujemy również bardzo długą i silną tradycję bliskiej przyjaźni i współpracy. Nie ma ważniejszych relacji dla Izraela niż Stany Zjednoczone Ameryki. Nie ma przyjaciela bardziej lojalnego wobec Stanów Zjednoczonych niż Izrael. W ciągu ostatnich kilku lat popełniono jednak błędy." Rozmowy dotyczyły problematyki irańskiego programu jądrowego. Blinken powiedział, że Stany Zjednoczone popierają izraelskie porozumienia normalizacyjne, ale nie mogą one zastąpić zaangażowania się w proces pokojowy między Izraelczykami a Palestyńczykami. Lapid spotkał się także w Rzymie z ministrami spraw zagranicznych Bahrajnu i Włoch.

28 czerwca 2021 r. w nocy doszło do arabskich zamieszek w obozie uchodźców Shuafat we wschodniej Jerozolimie. W starciach rannych zostało 4 funkcjonariuszy izraelskiej policji granicznej. Aresztowano 2 Arabów.
    28 czerwca 2021 r. wojskowa grupa zadaniowa ds. koronawirusa poinformowała, że z powodu wzrostu zachorowań ponownie otworzono 14 punktów testowania w całym kraju, a w najbliższych dniach liczba ta wzrośnie do 21. Kwatera główna tej grupy zadaniowej znajduje się w pobliżu miasta Ramla. Jak do tej pory nie zwiększono ilości zatrudnionego personelu, gdyż sytuacja epidemiologiczna w Izraelu pozostaje pod kontrolą. "Opracowujemy naszą reakcję na pandemię, ale ostatecznie w interesie nas wszystkich jest, aby ministerstwo zdrowia i jego personel byli w pełni przygotowani na wszystkie sytuacje. Nie jest to prosta operacja logistyczna, ale osiągnęliśmy już wysokie zdolności przerywania łańcuchów zakażeń."
    28 czerwca 2021 r. Dywizja Gazy poinformowała, że jest w trakcie integrowania nowego półautonomicznego, zautomatyzowanego pojazdu naziemnego Jaguar z siłami rozmieszczonymi na granicy ze Strefą Gazy. Pojazd jest produkcją Israel Aerospace Industries. Jest on oparty na sześciokołowym podwoziu (napęd elektryczny o niskiej sygnaturze cieplnej), a dziesiątki czujników, zautomatyzowany system jazdy i zaawansowane możliwości ogniowe, umożliwiają użycie go w miejscach najbardziej niebezpiecznych dla ludzi. Jaguar jest wyposażony w karabin maszynowy MAG 7,62 mm, który może być obsługiwany w ruchu przeciwko podejrzanym obiektom lub ludziom. Może on być używany w wielu różnych misjach, takich jak wywiadowcze, obserwacyjne i zbrojnego rozpoznania, a także w celu ochrony konwojów lub przeprowadzania ataków.
    28 czerwca 2021 r. minister turystyki Joel Razvozov odwołał zaplanowane kampanie reklamowe wzywające Izraelczyków do spędzenia wakacji tego lata w Izraelu. "Problem polega na tym, że ponieważ popyt na wakacje w kraju jest w tym roku znacznie wyższy niż zwykle, wiele pokoi już jest zarezerwowanych z dużym wyprzedzeniem. Oznacza to, że te, które są wymienione w Internecie, są głównie najdroższymi." Na przykład, ceny dla dwóch osób dorosłych w sierpniu w Ejlacie wahają się od 3 278 do 11 965 szekli za trzy noce. "Nie widzę sensu kontynuowania kampanii reklamowej w sytuacji, gdy ceny wakacji są tak wysokie. Szkoda marnować na to publiczne pieniądze. Wakacje to nie tylko przywilej dla bogatych. Zamierzam działać w trybie pilnym w celu uregulowania tej kwestii."
    28 czerwca 2021 r. premier Naftali Bennett rozmawiał telefonicznie z egipskim prezydentem Abdel Fattah al-Sisi, który podkreślił poparcie Egiptu dla wysiłków zmierzających do osiągnięcia sprawiedliwego i trwałego rozwiązania pokojowego między Palestyńczykami a Izraelczykami. Sisi podkreślił także znaczenie wspierania egipskiego dążenia do pomocy w odbudowie Strefy Gazy. Bennett podziękował za pośrednictwo Egiptu w uzyskaniu zawieszenia broni, które w zeszłym miesiącu zakończyło walki w Strefie Gazy. Zarówno Bennett, jak i Sisi zgodzili się jak najszybciej spotkać.
    28 czerwca 2021 r. ministerstwo zdrowia poinformowało, że w ciągu ostatniej doby wykryto 283 nowych przypadków koronawirusa. Wykonano 67 926 testów, uzyskując 0,4% wyników pozytywnych. Obecnie aktywnych jest 1 537 przypadków, a w szpitalach w stanie ciężkim jest 21 pacjentów, z czego 14 jest podłączonych do respiratorów. Ogółem na COVID-19 zmarło 6429 osób. Pierwszą dawkę szczepionki otrzymało 5 566 179 osób (59,86%), a drugą dawkę 5 163 037 (55,52%).

28 czerwca 2021 r. Izrael wznowił rano przesyłanie paliwa do elektrowni w Strefie Gazy. Paliwo przechodzi przez przejście graniczne Kerem Szalom. Decyzja została podjęta po dokonaniu oceny sytuacji i jest uwarunkowana dalszym utrzymaniem stabilności bezpieczeństwa.
    28 czerwca 2021 r. przedstawiciele ministerstwa obrony osiągnęli porozumienie z mieszkańcami nieautoryzowanej placówki osadniczej Evyatar w środkowej części Samarii. Ponad 50 rodzin mieszkających obecnie w tym osiedlu, zgodziło się na dobrowolną ewakuację, dopóki urzędnicy nie zweryfikują aktów własności ziemi, sprawdzając, czy faktycznie jest własnością prywatną. W zamian rząd utrzyma swoją obecność w tym miejscu, a istniejące domy i inne konstrukcje nie zostaną wyburzone. Początkowo placówka będzie służyć jako baza wojskowa, a jeszcze tego lata zostanie przekształcona w jesziwę Hesder. Po potwierdzeniu aktów własności ziemi, mieszkańcy będą mogli powrócić do osiedla.

28 czerwca 2021 r. popołudniem prezydent Reuven Rivlin przyjechał do Białego Domu na spotkanie z prezydentem Joe Bidenem. Biden powiedział, że "Iran nigdy nie dostanie broni jądrowej. Izrael ma prawo się bronić." Biden wyjaśnił, że Izrael ma prawo robić to, co uważa za stosowne, w odniesieniu do Iranu. Rivlin powiedział: "Panie prezydencie, bardzo się cieszę, że znów tu jestem. Państwo Izrael ma najważniejszego i najbliższego przyjaciela w Stanach Zjednoczonych. Wyjątkowe więzi między naszymi dwoma narodami zawsze opierały się na naszych wspólnych wartościach, wartościach demokracji i liberalizmu. Jesteśmy partnerami, przyjaciółmi, a od naszego dobrobytu zależy nasze samopoczucie. Przyjaciele tacy jak my mogą od czasu do czasu mieć nieporozumienia, ale nigdy to nie zagrozi naszym bliskim relacjom. Nasza wspólna misja przekracza granice partii i polityki. Nawet gdy zmienia się przywództwo, nasze zaangażowanie, między narodami, pozostaje silne. Wiem, że bezpieczeństwo Izraela, dobrobyt obywateli Izraela, a także dobrobyt amerykańskich Żydów, są bardzo bliskie pańskiemu sercu, panie prezydencie. W imieniu narodu izraelskiego, dziękuję wam i narodowi amerykańskiemu za wasze bezwarunkowe wsparcie dla Izraela i za waszą pracę na rzecz bezpieczeństwa Izraela." Biały Dom zaprosił premiera Naftalego Bennetta do Waszyngtonu. Później Rivlin spotkał się z ambasadorem Zjednoczonych Emiratów Arabskich w Stanach Zjednoczonych Josefem al-Utajbą, który odegrał kluczową rolę w zawarciu Porozumień z Abrahamem. Rivlin podziękował mu za jego pracę i podkreślił, że "zrobimy wszystko, co w naszej mocy, aby poszerzyć krąg pokoju".

29 czerwca 2021 r. minister transportu Merav Michaeli zadecydował, że w ciągu najbliższych kilku godzin w porcie lotniczym Ben Guriona zostaną wprowadzone nowe procedury w związku z koronawirusem. Przyloty samolotów z tzw. "czerwonych" krajów będą kierowane do Terminalu 1, aby ich pasażerowie nie mieszali z innymi pasażerami w Terminalu 3. Czerwona lista obejmuje Rosję, Argentynę, Brazylię, Meksyk, Indie i RPA.
    29 czerwca 2021 r. izraelska policja wyburzyła arabski sklep mięsny Harbi Rajabi w dzielnicy Silwan we wschodniej części Jerozolimy. Sklep został wzniesiony bez wymaganych zezwoleń na terenie planowanego parku narodowego, i to rok po ogłoszeniu projektu. W wyniku tych działań wybuchły arabskie zamieszki. W starciach rannych zostało 13 osób, w tym 2 policjantów. Aresztowano 3 osoby.
    29 czerwca 2021 r. zakończyły się wojskowe ćwiczenia lotnicze Tri-Lightning 2, które z udziałem amerykańskich i brytyjskich samolotów odbywały się w południowym Izraelu. W ćwiczeniach wziął udział brytyjski lotniskowiec HMS "Queen Elizabeth", który uczestniczył w niedawnych ćwiczeniach Falcon Strike we Włoszech. Z jego pokładu wystartowały amerykańskie i brytyjskie samoloty myśliwskie F-35, do których dołączyły izraelskie F-35. Podczas ćwiczeń piloci ćwiczyli różne scenariusze, w tym radzenie sobie z zaawansowanymi systemami rakiet ziemia-powietrze, a także atakowanie celów położonych głęboko w terytorium wroga oraz scenariusze walk powietrznych nad krajami wroga. Brytyjska fregata rakietowa HMS "Richmond" zacumowała na pięć dni w porcie Hajfa. W skład brytyjskiej lotniskowcowej grupy uderzeniowej wchodzi sześć okrętów.
    29 czerwca 2021 r. ministerstwo zdrowia poinformowało, że w ciągu ostatniej doby wykryto 293 nowych przypadków koronawirusa. Wykonano 67 895 testów, uzyskując 0,5% wyników pozytywnych. Obecnie aktywnych jest 1 760 przypadków, a w szpitalach w stanie ciężkim jest 24 pacjentów, z czego 16 jest podłączonych do respiratorów. Ogółem na COVID-19 zmarło 6429 osób. Pierwszą dawkę szczepionki otrzymało 5 582 560 osób (60,03%), a drugą dawkę 5 166 536 (55,56%).

29 czerwca 2021 r. minister spraw zagranicznych Jair Lapid przyleciał z oficjalną wizytą do Zjednoczonych Emiratów Arabskich. Jest to pierwsza oficjalna wizyta izraelskiego ministra w państwie Zatoki Perskiej od czasu, gdy oba kraje nawiązały stosunki dyplomatyczne w zeszłym roku. Na lotnisku w Abu Dabi izraelski dyplomata został przywitany przez emirackiego ministra stanu Ahmeda Al-Sajegha. Następnie Lapid wziął udział w ceremonii otwarcia ambasady Izraela w Abu Dabi. Lapid powiedział: "Izrael chce pokoju ze wszystkimi sąsiadami. Nigdzie się nie wybieramy. Bliski Wschód jest naszym domem i jesteśmy tutaj, aby pozostać, dlatego wzywamy wszystkie kraje w regionie, aby to uznały i porozmawiały z nami. Historia jest tworzona przez ludzi, którzy znają przeszłość i chcą ją zmieniać, przez ludzi, którzy przedkładają przyszłość nad przeszłość. Dzisiaj stoimy tutaj, ponieważ wybraliśmy pokój nad wojną, współpracę nad konfliktem. Wojna jest poddaniem się wszystkiemu, co w nas jest złe, pokój jest zwycięstwem wszystkiego, co dobre. Porozumienia podpisują przywódcy, ale pokój tworzą ludzie. To, co dzisiaj robimy tutaj, to nie koniec drogi - to początek."

30 czerwca 2021 r. minister spraw wewnętrznych Ajelet Szaked oświadczyła, że jeśli wskaźnik infekcji koronawirusa w Izraelu będzie nadal rósł, rząd będzie zmuszony do zamknięcia lotniska Ben Guriona. "Najprostszą rzeczą do zrobienia jest zamknięcie lotniska. Dzisiejsza rzeczywistość jest inna niż kilka miesięcy temu i staramy się, aby loty były otwarte dla obywateli. Możliwe, że w przyszłości, jeśli zachorowalność wzrośnie, loty zostaną wstrzymane. Obecnie staramy się chronić normalność codziennego życia. W przypadku poważnej epidemii rozwiązaniem jest zamknięcie lotniska."
    30 czerwca 2021 r. wieczorem Palestyńczycy obrzucili bombami zapalającymi żydowski dom w osiedlu At-Tur we wschodniej Jerozolimie. Mieszkańcy budynku samodzielnie ugasili pożar i wezwali policję. Również wieczorem obrzucono kamieniami izraelski samochód w rejonie Wzgórza Oliwnego. Ranny został 36-letni Izraelczyk.
    30 czerwca 2021 r. ministerstwo zdrowia poinformowało, że w ciągu ostatniej doby w Izraelu wykryto 307 nowych przypadków koronawirusa. Wykonano 59 113 testów, uzyskując 0,6% wyników pozytywnych. Obecnie aktywnych jest 1 990 przypadków, a w szpitalach w stanie ciężkim jest 29 pacjentów, z czego 17 jest podłączonych do respiratorów. Ogółem na COVID-19 zmarło 6429 osób. Pierwszą dawkę szczepionki otrzymało 5 598 954 osób (60,21%), a drugą dawkę 5 169 775 (55,59%).

30 czerwca 2021 r. palestyński przewodniczący Mahmoud Abbas spotkał się w Ammanie z jordańskim królem Abdullahem. Wizyta jest postrzegana w kontekście koordynacji między Autonomią Palestyńską a Jordanią przed planowaną na 19 lipca podróżą Abdullaha do Stanów Zjednoczonych. Abbasowi towarzyszył minister spraw zagranicznych Rijad Malki, szef wywiadu Majed Faraj i doradca do spraw dyplomatycznych Majdi al-Khaldi. Abdullah wyraził poparcie Jordanii dla Palestyńczyków w "osiągnięciu ich sprawiedliwych i uzasadnionych praw oraz ustanowieniu ich niezależnego i suwerennego państwa w granicach z 4 czerwca 1967 r., ze Wschodnią Jerozolimą jako stolicą".

 

--------------------------------------------------

Materiały opracowywane na podstawie serwisów informacyjnych: PAP, AP, Haaretz, Jerusalem Post, Arutz Sheva.

--------------------------------------------------

    CIĄG DALSZY HISTORII: lipiec-wrzesień 2021 r.


Na poczatek
  Izrael Kultura Historia Turystyka Pomoc duchowa Żydzi w Polsce Czasy i Fakty

Copyright © 2021 by Gedeon