LIPIEC - WRZESIEŃ  2018 r.  -  HISTORIA
  - kwiecień-czerwiec 2018 r.
 - lipiec-wrzesień 2018 r.

Wiadomosci z Izraela

 

1 lipca 2018 r. rano Siły Obronne Izraela rozpoczęły przegrupowywanie jednostek pancernych oraz artylerii na Wzgórza Golan, aby wzmocnić stacjonujące tam siły.
    1 lipca 2018 r. na porannym posiedzeniu rządu premier Benjamin Netanjahu powiedział: „Irański reżim bardzo wyraźnie czuje nadchodzące sankcje gospodarcze, a irańska gospodarka już teraz jest bardzo słaba. Iran, zamiast inwestować miliardy dolarów w naród, to inwestuje w finansowanie terroryzmu w regionie i na całym świecie, a także w regionalną agresję. Nie ma więc co się dziwić, że Irańczycy słusznie protestują przeciwko temu. Zmiana pozycji Stanów Zjednoczonych wobec Iranu jest strategicznym zwrotem w sytuacji Izraela. Kiedy samotnie stanąłem przeciwko całemu światu, aby usiłować doprowadzić do anulowania tej złej umowy, wierzyłem, że jest to możliwe. Naszym celem zawsze jest to samo: chcemy powstrzymać Iran przed zdobyciem broni jądrowej i rozbić irański bankomat, który finansuje agresję w regionie, w tym w Syrii. Podczas gdy Stany Zjednoczone uderzają gospodarczo w reżim irański, my pracujemy nad tym, aby irańskie siły i ich przedstawiciele nie zdołali utworzyć militarną obecność w jakimkolwiek miejscu w Syrii, i nadal będziemy to robić. Jeśli chodzi o południową Syrię, to nadal będziemy bronić naszych granic. W miarę naszych możliwości rozszerzymy pomoc humanitarną. Nie pozwolimy na wkroczenie na nasze terytorium i zażądamy, aby umowa z 1974 r. o separacji naszych wojsk od armii syryjskiej była ściśle przestrzegana. W tej sprawie jestem w stałym kontakcie z Białym Domem i Kremlem. Minister obrony i szef sztabu mają podobny kontakt ze swoimi odpowiednikami w Stanach Zjednoczonych i Rosji."

1 lipca 2018 r. Palestyńczycy kontynuowali kampanię wypuszczania ze Strefy Gazy latawców i balonów z podwieszonymi bombami zapalającymi, które wywołały 24 pożary terenów przygranicznych w Izraelu.
    1 lipca 2018 r. wysoki palestyński urzędnik Riad al-Maliki, przemawiając w imieniu Mahmouda Abbasa na szczycie Unii Afrykańskiej, oskarżył Izrael o wdrożenie systemu apartheidu. „Stany Zjednoczone podjęły agresywne i jednostronne kroki, gdy uznały okupowaną Jerozolimę za stolicę izraelskiego państwa okupacyjnego, i przeniosły swoją ambasadę z Tel Awiwu do okupowanej Jerozolimy.” Oskarżył także Izrael o prowadzenie czystek etnicznych i wdrażanie systemu apartheidu przeciwko Palestyńczykom w Judei, Samarii i Wschodniej Jerozolimie.

2 lipca 2018 r. izraelskie koleje Israel Railways otworzyły dwie nowe stacje kolejowe - Ra'anana West i Ra'anana South. Premier Benjamin Netanjahu powiedział: "Po prostu przejechaliśmy pociągiem z jednej strony Ra'anany na drugą, i widzimy lśniące wieże i postęp high-tech, oraz dobrobyt parków przemysłowych. Izrael wprowadza innowacje i widzimy przyszłość, naprawdę widzimy przyszłość. Jeśli chodzi o tunele, to budujemy, a jednocześnie niszczymy tunele terrorystyczne tych ludzi, którzy nie inwestują tak jak my w lepsze życie dla swego narodu, ale tylko w to, aby nas atakować. My w przeciwieństwie do tego budujemy tutaj tunele, które skracają odległości. Powiedziałem właśnie ministrowi transportu Israel Katzowi, że dzięki doskonałym połączeniom, które tworzymy - z północy na południe, z południa do centrum, i z północy do centrum – wszystko tu łączymy i otwieramy nowe możliwości. Podejmujemy wysiłek, aby w obrębie miast wybudować linie nadziemnych pociągów, podziemnych pociągów, autostrady i ekspresowe pasy ruchu, i będziemy musieli wykopać w tym celu wiele tuneli za pomocą nowej technologii."
    2 lipca 2018 r. minister ds. imigracji i absorpcji, Sofa Landver, powiedziała, że obecnie największa koncentracja Żydów na świecie występuje w Izraelu, gdzie mieszka ponad 6 mln Żydów. Na drugim miejscu są Stany Zjednoczone, gdzie mieszka 5,7 mln Żydów.
    2 lipca 2018 r. wieczorem Kneset przyjął ustawę, na mocy której Izrael będzie mógł zamrozić ponad 1,2 mld szekli z wpływów podatkowych, które nie zostaną w tym roku przekazane do Autonomii Palestyńskiej. Ustawę poparło 87 parlamentarzystów, a 15 głosowało przeciwko. Jest to odpowiedź na finansowanie przez Autonomię Palestyńską terroryzmu, i przekazywanie funduszy dla terrorystów i ich rodzin.

2 lipca 2018 r. po południem grupa 4 palestyńskich terrorystów przekroczyła ogrodzenie graniczne Strefy Gazy i podjęła próbę podpalenia bezzałogowego stanowiska wojskowego izraelskiej armii. Izraelscy żołnierze otworzyli ogień, zabijając 1 napastnika. Dwóch rannych aresztowano. Przy napastnikach znaleziono noże oraz materiały łatwopalne.

2 lipca 2018 r. rząd Australii ogłosił zakończenie bezpośredniej pomocy przekazywanej dla Autonomii Palestyńskiej. Jako przyczynę podano obawy, że środki te mogą być wykorzystywane do wsparcia działalności terrorystycznej. Australia wstrzymała 10 mln dolarów, które miały być przekazane do Banku Światowego na odbudowę i rozwój Autonomii Palestyńskiej.

3 lipca 2018 r. ministerstwo zdrowia przedstawiło raport ujawniający trudności w izraelskim systemie zdrowia. Okazuje się, że maleje liczba lekarzy, i obecnie wynosi 3,1 lekarza na 1000 mieszkańców (w zeszłym roku wskaźnik wynosił 3,4) - średnia w krajach OECD wynosi 3,3 lekarza na 1000 mieszkańców. Podobnie niski jest poziom zatrudnienia pielęgniarek, jaki wynosi 5 pielęgniarek na 1000 osób. Izrael również słabo sobie radzi z absolwentami studiów medycznych, których jest 6,8 na 1000 mieszkańców - średnia w krajach OECD wynosi 12,1. Chociaż zauważono, że Izrael zajmuje czołowe miejsce wśród absolwentów kierunków medycznych, którzy studiowali za granicą - 51,8 przy średniej w krajach OECD wynoszącej zaledwie 20,3. Raport pokazał także niedobór łóżek szpitalnych, których obecnie jest 2,3 łóżka na 1000 mieszkańców - średnia w krajach OECD wynosi 3,6 łóżka. Związane z tym jest przeludnienie w szpitalach - obłożenie wynosi 93,8% (średnia w OECD 75,5%). Lepiej sytuacja wygląda pod względem urządzeń diagnostycznych. Raport dostrzega niepokojące zjawisko dużej ilości palaczy na poziomie 19,6%, przy średniej w krajach OECD wynoszącej 16,4%. Spożycie alkoholu w Izraelu wynosi 2,6 litra na osobę (średnia w krajach OECD wynosi 8,8 litra). Średnia długość życia wynosi 82,5 roku i jest jedną z najwyższych na świecie (średnia w krajach OECD wynosi 80,8 roku). Przy czym średnia długość życia kobiet wynosi 84,2 lat, i mężczyzn 80,7 lat. Odnotowano także wysoki poziom narodzin dzieci - średnio 3,1 dziecka na kobietę (w krajach OECD przypada 1,7 dziecka na kobietę). Również wskaźnik umieralności niemowląt w Izraelu jest również najniższy i wynosi 3,1 zgonów niemowląt na 1000 urodzeń (w krajach OECD wskaźnik ten wynosi 3,8). Odnotowano także 4,1 samobójstw na 100 tys. mieszkańców (w krajach OECD średnia wynosi 12,4).

3 lipca 2018 r. sekretarz generalny OWP Saeb Erekat powiedział, że decyzja Izraela o zamrożeniu palestyńskich pieniędzy zagrozi istnieniu Autonomii Palestyńskiej. Obecnie Izrael pobiera około 127 mln $ miesięcznie z opłat celnych nakładanych na towary przeznaczone na rynek Autonomii Palestyńskiej. Opłaty te są pobierane w izraelskich portach, a następnie przekazywane władzom palestyńskim. "To bardzo niebezpieczna decyzja, która jest równoznaczna z likwidacją Autonomii Palestyńskiej, piractwem i kradzieżą. Izrael kradnie ziemię i pieniądze narodu palestyńskiego, a jest to wynikiem decyzji prezydenta Trumpa, który wspiera Izrael." Rzecznik Mahmouda Abbasa, Nabil Abu-Rudeina powiedział: "Obniżenie wynagrodzeń więźniów i rodzin męczenników jest czerwoną linią, deklaracją wojny przeciwko Palestyńczykom, która podważa podstawę relacji między Autonomią Palestyńską a Izraelem."

3 lipca 2018 r. syryjskie media poinformowały, że w nocy izraelskie samoloty zaatakowały magazyny broni używane przez pro-irańskie siły, które są położone w pobliżu drogi Damaszek-Dara.

4 lipca 2018 r. nad ranem w północnym Izraelu wystąpiło trzęsienie ziemi o sile 4,1 w skali Richtera. Epicentrum wstrząsów znajdowało się pod jeziorem Kinneret. Nie odnotowano żadnych szkód.
    4 lipca 2018 r. premier Benjamin Netanjahu złożył życzenia z okazji Święta Niepodległości Stanów Zjednoczonych. "Gratulacje, Ameryko, 4 lipca. W tym dniu, 242 lata temu nastąpiły wielkie narodziny wolności, nie tylko wolność dla Stanów Zjednoczonych, ale wolność dla świata. Ameryka ma nasz największy podziw. Ameryka nie ma większego przyjaciela niż Izrael, a Izrael nie ma większego przyjaciela niż Ameryka."

4 lipca 2018 r. rano izraelscy żołnierze wkroczyli do nielegalnej beduińskiej wioski Khan al-Ahmar, położonej w pobliżu żydowskiego osiedla Kefar Adumim w północnej części Judei. W wiosce żyje około 180 Beduinów, a ich domy według oceny izraelskich władz stanowią zagrożenie dla bezpieczeństwa. Podczas eksmisji doszło do starć z mieszkańcami, w których rannych zostało 35 Beduinów i 3 izraelskich żołnierzy. Aresztowano 11 osób. Mieszkańcy mają być przesiedleni do arabskiej wioski Abu Dis, która jest odległa o 12 km.
    4 lipca 2018 r. Palestyńczycy kontynuowali kampanię wypuszczania ze Strefy Gazy latawców i balonów z podwieszonymi bombami zapalającymi, które wywołały 19 pożarów terenów przygranicznych w Izraelu.

4 lipca 2018 r. wysoki komisarz ONZ ds. praw człowieka Liz Throssell zażądała od Izraela legalizacji beduińskiej wioski Khan al-Ahmar, twierdząc, że w czasie jej zakładania Izrael nie posiadał uprawnień do egzekwowania przepisów budowlanych w Judei i Samarii. "Wzywamy władze izraelskie, by wstrzymały rozbiórkę, by uszanowały prawa mieszkańców do pozostania na ich ziemi i uregulowały status prawny wioski." Wysłannik ONZ ds. Bliskiego Wschodu Nickolaj Mladenov, również potępił Izrael za zaistniałą sytuację. "Izrael powinien wstrzymać takie działania i plany przeniesienia społeczności beduińskich na okupowanym Zachodnim Brzegu. Takie działania są sprzeczne z międzynarodowym prawem i podważają rozwiązanie dwupaństwowe."

5 lipca 2018 r. Siły Obronne Izraela rozlokowały dodatkowe baterie systemu antyrakietowego Iron Dome wzdłuż granic Strefy Gazy. Wydano komunikat mówiący, że Siły Obronne Izraela są przygotowane na każdy scenariusz.
    5 lipca 2018 r. przed południem w północnym Izraelu wystąpiło lekkie trzęsienie ziemi o sile 2,8 stopnia w skali Richtera. Epicentrum wstrząsów znajdowało się pod jeziorem Kinnaret.
    5 lipca 2018 r. ekspert od trzęsień ziemi Dr Ariel Heiman powiedział: "Istnieje ciągły powód do niepokoju. Pod naszymi stopami wziąć trzęsie się ziemia, chociaż większość wstrząsów jest słaba, i my ich nie czujemy. Czasami są silniejsze i czujemy je. Znajdujemy się wzdłuż syryjsko-afrykańskiego rowu tektonicznego, na którym wciąż jest ruch i tarcia wywołujące trzęsienia ziemi. Bardzo silne trzęsienie ziemi w państwie Izrael nie jest kwestią, czy nastąpi, ale kwestią kiedy. Ostatnie silne trzęsienie wzdłuż rowu nastąpiło w 1995 r., i nie zwróciliśmy na nie większej uwagi, ponieważ było daleko od nas, ale jego wielkość wynosiła 7,0 stopni w skali Richtera. Trzęsienia ziemi, które miały miejsce w ciągu ostatnich dwóch dni, miały miejsce w tym samym regionie w ostatnich latach i nie można ich przewidzieć."
    5 lipca 2018 r. Sąd Najwyższy wydał decyzję o czasowym zamrożeniu rozbiórki nielegalnej beduińskiej wioski Khan al-Ahmar, położonej na wschód od Jerozolimy. W maju wydana była sądowa decyzja o rozbiórce nielegalnie wzniesionych domów. Pierwotnie w miejscu tym znajdował się obóz prowadzących koczownicze życie Beduinów. W latach 90-tych Beduini zaczęli budować w tym miejscu struktury budowlane w których zamieszkało ponad 170 osób. Domy wznoszono bez zezwoleń na budowę. Następnie dzięki wsparciu europejskich państw w wiosce wzniesiono szkołę i inne obiekty użyteczności publicznej - również bez wymaganych prawem zezwoleń. W temacie tym prowadzone były liczne rozprawy sądowe, i ostatecznie w maju b.r. Sąd Najwyższy odrzucił apelacje mieszkańców, otwierając drogę do likwidacji nielegalnej wioski.
    5 lipca 2018 r. minister sprawiedliwości Ajelet Shaked powiedziała, że wspólne oświadczenie rządów Izraela i Polski w sprawie nowelizacji kontrowersyjnego polskiego prawa o Holokauście powinno zostać odwołane. "Nie można uciszać żadnej krytyki roszczeń politycznych. Prawda historyczna powinna być opowiedziana i niezakłócona: polska pomoc Żydom podczas Holokaustu była stosunkowo rzadkim zjawiskiem, a mordowanie Żydów było zjawiskiem powszechnym. Proponuję, aby wszyscy przeczytali dokument Jad Vashem na temat deklaracji i zrozumieli, jak bardzo jest to niezgodne. Państwo Izrael nie może być sygnatariuszem tego dokumentu, a zatem musi on zostać unieważniony." Muzeum Holokaustu Jad Vashem w Jerozolimie wydało oświadczenie, w którym stwierdziło, że "wspólne oświadczenie zawiera poważne błędy i oszustwa. Istota polskiej ustawy pozostaje niezmieniona nawet po uchyleniu wyżej wymienionych paragrafów, w tym możliwości realnej kary dla naukowców, niezakłóconych badań i historycznej pamięci o Holokauście." Według Jad Vashem wspólne oświadczenie rządu izraelskiego i polskiego stworzyło fałszywy obraz polskiego rządu na uchodźstwie podczas II wojny światowej, który działał "w celu udaremnienia eksterminacji polskich Żydów", podczas gdy w rzeczywistości "polski rząd na wygnaniu z siedzibą w Londynie, a także Delegatura (organ przedstawicielski tego rządu w okupowanej Polsce) nie działały zdecydowanie w imieniu polskich obywateli narodowości żydowskiej w jakimkolwiek momencie wojny. Większość polskiego ruchu oporu w jego różnych ruchach, nie tylko nie pomagała Żydom, ale nierzadko aktywnie uczestniczyła w ich prześladowaniu."

5 lipca 2018 r. izraelskie siły bezpieczeństwa ogłosiły obszar nielegalnej beduińskiej wioski Khan al-Ahmar zamkniętą strefą wojskową. Na teren wioski usiłowała wjechać delegacja europejskich dyplomatów, zostali oni jednak zatrzymani przez izraelskich żołnierzy. Odmówiono im wstępu, informując, że obszar wioski jest strefą zamkniętą.

6 lipca 2018 r. agencja bezpieczeństwa wewnętrznego Szin Bet poinformowała, że w czerwcu nastąpił spadek ataków terrorystycznych. W czerwcu odnotowano 220 takich ataków (w maju było 365 ataków), co oznacza spadek o 40%. Największy spadek odnotowano w Jerozolimie, gdzie doszło jedynie do 6 ataków. Co ciekawe, w czerwcu przypadało muzułmańskie święto Ramadan, które zazwyczaj charakteryzowało się wzrostem aktywności terrorystycznej. Jednak izraelskie siły bezpieczeństwa zintensyfikowały swoją działalność, aby zapobiec zaburzeniom i atakom terrorystycznym. Jednym obszarem regularnych zaburzeń i niepokojów pozostaje granica ze Strefą Gazy.
    6 lipca 2018 r. wiceminister budownictwa Jackie Levy ostrzegł przed dużym trzęsieniem ziemi i wezwał do zwiększenia wydatków na wzmocnienie konstrukcji budynków. W ostatnich 3 latach na ten cel wydano około 60 mln szekli, wzmacniając budynki o priorytetowym znaczeniu w Dolinie Jordanu - dotyczy to takich miast jak Beit Shean, Tyberiada, Safed i Ejlat. Minister podkreślił, że izraelski rząd musi zrozumieć, że trzęsienie ziemi to tykająca bomba zegarowa, i trzeba zainwestować dużo pieniędzy, aby zapobiec poważnej katastrofie, która może się zdarzyć w każdej chwili.

6 lipca 2018 r. kilkuset Palestyńczyków zgromadziło się w nielegalnej beduińskiej wiosce Khan al-Ahmar na wschód od Jerozolimy, okazując swoje wsparcie dla lokalnych mieszkańców, którzy są eksmitowani przez izraelskie siły bezpieczeństwa. Mufti Palestyny Muhammad Hussein, wygłosił w tym miejscu piątkowe kazanie. Podkreślił znaczenie obrony ziemi Palestyny i zachęcił mieszkańców do pozostania niezłomnym. Husseini określił wioskę mianem wschodniej bramy do Jerozolimy, o której utrzymanie Palestyńczycy muszą walczyć.
    6 lipca 2018 r. około 3 tys. Palestyńczyków demonstrowało w pięciu miejscach wzdłuż ogrodzenia granicznego Strefy Gazy. Rzucano kamienie i bomby zapalające, oraz palono opony. Wypuszczano latawce oraz balony z podwieszonymi bombami zapalającymi. W starciach zginął 1 Palestyńczyk, a około 400 osób zostało rannych (palestyńskie dane). Wieczorem kilku palestyńskich terrorystów usiłowało podejść do ogrodzenia granicznego Strefy Gazy i rzucić improwizowany ładunek wybuchowy w stronę izraelskich żołnierzy przy przejściu granicznym Karni. Urządzenie jednak wcześniej wybuchło, raniąc kilku Palestyńczyków.
    6 lipca 2018 r. po południem Palestyńczycy wszczęli zamieszki w Hebronie w Judei. Obrzucono kamieniami izraelskich żołnierzy. W trakcie starć, izraelska jednostka wywiadu wojskowego zidentyfikowała i aresztowała poszukiwanego terrorystę.

6 lipca 2018 r. po południem syryjski pocisk moździerzowy spadł w strefie buforowej blisko izraelskiej granicy na Wzgórzach Golan. W odpowiedzi Siły Obronne Izraela ostrzelały syryjskie pozycje, z których został wystrzelony pocisk.

7 lipca 2018 r. - Szabat.
    7 lipca 2018 r. rano w północnym Izraelu wystąpiło lekkie trzęsienie ziemi o sile 3,4 stopnia w skali Richtera. Epicentrum wstrząsów znajdowało się pod jeziorem Kinnaret. Nie zgłoszono żadnych uszkodzeń.
    7 lipca 2018 r. w porcie Hajfa zacumowały dwa francuskie okręty wojenne – okręt desantowy „Dixmude” i fregata „Surcouf”. Niedawno izraelska i francuska marynarka wojenna przeprowadziły wspólne ćwiczenia, w których uczestniczyły izraelskie okręty rakietowe „Etzel” i „Eilat”.

7 lipca 2018 r. Palestyńczycy kontynuowali kampanię wysyłania ze Strefy Gazy latawców i balonów z podwieszonymi bombami zapalającymi, które wywołały 17 pożarów na przygranicznych terenach w Izraelu.

8 lipca 2018 r. arabskie media poinformowały, że izraelskie samoloty zbombardowały syryjską bazę lotniczą T-4 w której stacjonują siły irańskie. Poinformowano, że izraelskie samoloty napotkały na silną obronę przeciwlotniczą. Izrael nie skomentował tych doniesień.

9 lipca 2018 r. popołudniem w północnej części kraju odnotowano dwa trzęsienia ziemi o sile 3,2 i 3,9 stopnia w skali Richtera. Epicentrum wstrząsów znajdowało się w okolicach Tyberiady. Do Tyberiady skierowano zespół około 20 inżynierów budownictwa, którzy rozpoczęli inspekcje budynków. Podjęto decyzję o ewakuacji trzech mieszkań. Burmistrz Tyberiady zwołał naradę służb miejskich w celu oceny sytuacji.
    9 lipca 2018 r. urodzony w Polsce były ambasador Izraela w RP Szewach Weiss powiedział w wywiadzie dla polskiej rozgłośni radiowej, że polski rząd na emigracji i polskie władze w okupowanej Polsce podczas II wojny światowej nie współpracowały z nazistami, ani nie podżegały do mordowania Żydów, podobnie jak inne rządy europejskie w tamtych czasach. We wcześniejszym wywiadzie powiedział, że "zdarzały się przypadki, w których polski rząd na uchodźstwie uczestniczył w mordowaniu Żydów". Szewach Weiss skrytykował wspólne oświadczenie premiera Netanjahu i jego polskiego odpowiednika Mateusza Morawieckiego, opublikowane w zeszłym tygodniu.
    9 lipca 2018 r. Centralne Biuro Statystyczne poinformowało, że w czerwcu b.r. do Izraela przyjechało 310 tys. zagranicznych turystów. W pierwszej połowie b.r. odnotowano już 2,1 mln turystów, co stanowi wzrost o 19% w porównaniu z analogicznym okresem ubiegłego roku. Według raportu dochody z turystyki w czerwcu sięgnęły około 1,66 mld szekli, a od początku roku to już ponad 12 mld szekli.
    9 lipca 2018 r. wieczorem w północnej części kraju odnotowano trzęsienie ziemi o sile 3,2 stopnia w skali Richtera. Epicentrum wstrząsów znajdowało się w okolicach Tyberiady. Nie zgłoszono żadnych uszkodzeń.

9 lipca 2018 r. Siły Obronne Izraela zamknęły przejście graniczne Kerem Szalom ze Strefą Gazy, do której wpuszczane będą jedynie zatwierdzone towary humanitarne. Koordynator działań rządowych na terytoriach poinformował jeszcze, że strefa połowowa Strefy Gazy powróci do 11 km, po tymczasowym rozszerzeniu do 17 km. Jest to odpowiedź na niekończące się ataki z użyciem latawców i balonów.
    9 lipca 2018 r. Palestyńczycy kontynuowali kampanię wysyłania ze Strefy Gazy latawców i balonów z podwieszonymi bombami zapalającymi, które wywołały 33 pożary na przygranicznych terenach w Izraelu.

10 lipca 2018 r. prezydent Reuven Rivlin wziął udział w Tel Awiwie w ceremonii upamiętniającej 50-tą rocznicę ustanowienia Sekcji Osadnictwa w Światowej Organizacji Syjonistycznej. Na początku swojej wypowiedzi prezydent zacytował opis kraju Izraela z 1868 r., napisany przez znanego pisarza Marka Twaina, w którym nazwał tę ziemię jałową i pozbawioną życia: "Dokładnie sto pięćdziesiąt lat po ciemnym opisie Twaina, nasza Ziemia Izraela jest piękna i rozkwita. Jest żydowska i demokratyczna. Udowodniliśmy, że osadnictwo wszędzie kwitnie. Moi bracia, osadnicy, państwo Izrael jest naprawdę waszym dłużnikiem. Kiedy wróg patrzy na nas, widzi siłę osadnictwa, naszą zdolność do pozostania, i nowe młode pokolenie, które wychowało się już w domu. Wróciliśmy do domu i nie opuścimy już go nigdy."
    10 lipca 2018 r. w Jerozolimie odbyła się konferencja honorowych przyjaciół Izraela w parlamentach na całym świecie. Przewodniczący Knesetu, Juli Edelstein odniósł się do kontrowersji w sprawie polskiej ustawy o Holokauście. "Nieporozumienia między naszymi dwoma krajami można było uniknąć, gdyby w ogóle doszło do wspólnej dyskusji i nie podjęto żadnych jednostronnych kroków. Teraz jesteśmy w innej rundzie nieporozumienia, ale tym razem mam nadzieję, że rozwiązanie będzie lepsze. Powinniśmy być uczciwi wobec Holocaustu." Edelstein wezwał także parlamentarzystów, by zachęcali swoje rządy do uznania Jerozolimy za stolicę państwa Izrael, tak jak zrobiły to Stany Zjednoczone i inne kraje.
    10 lipca 2018 r. wieczorem premier Benjamin Netanjahu spotkał się ze specjalnym wysłannikiem rosyjskiego prezydenta Władimira Putina, Aleksandrem Ławriewiewem i rosyjskim wiceministrem spraw zagranicznych Siergiejem Werszininem. Omówiono tematykę perspektyw rozwoju regionalnego. Netanjahu jasno dał do zrozumienia, że Izrael nie będzie tolerował obecności wojskowej Iranu lub jego pełnomocników w jakimkolwiek miejscu w Syrii. Dodał, że Syria musi bezwzględnie przestrzegać porozumienia o separacji sił z 1974 roku.
    10 lipca 2018 r. izraelska korporacja SpaceIL poinformowała, że na początku 2019 r. pierwszy izraelski statek kosmiczny wyląduje na Księżycu. W ten sposób Izrael będzie czwartym państwem na świecie, który osiągnął lądowanie na Księżycu (po USA, ZSRR i Chinach). Bezzałogowy statek kosmiczny zostanie w listopadzie przetransportowany do Stanów Zjednoczonych, skąd będzie wystrzelony przy pomocy rakiety nośnej Falcon 9 firmy SpaceX. Lądowanie na Księżycu jest zaplanowane na 13 lutego 2019 r. Na Księżycu zostanie pozostawiona flaga Izraela. Izraelski statek kosmiczny ma średnicę 2 metrów i około 0,5 metra wysokości, i waży 600 kg.

10 lipca 2018 r. arabska łódź rybacka podjęła próbę przełamania blokady morskiej Strefy Gazy. Wypłynęła z Gazy z 8 osobami na pokładzie. Izraelskie okręty patrolowe zatrzymały ją i odholowały do portu Aszdod.

11 lipca 2018 r. dowódca straży pożarnej Dudi Simchi powiedział: "W całym rejonie jest wiele pożarów, ale służby przeciwpożarowe i ratownicze bardzo dobrze radzą sobie z tym zagrożeniem. Współpracujemy z szefem sztabu, Żydowskim Funduszem Narodowym i Siłami Obronnymi Izraela. Niestety, wiele obszarów pól zostało spalonych, ale możemy powiedzieć, że w ciągu ostatnich półtora tygodnia powierzchnia spalonego obszaru była niewielka, głównie dzięki szybszej aktywności sił przeciwpożarowych. Mieszkańcy południa, mieszkańcy terenów przygranicznych ze Strefą Gazy, są wspaniałymi ludźmi, którzy wykonują doskonałą pracę. Współpraca z nimi pozwala nam radzić sobie z pożarami w znacznie bardziej efektywny sposób. Od kilku miesięcy przygotowujemy się na podobne działania terrorystów podpalających tereny w Judei i Samarii. Współpracujemy z szefami władz lokalnych i armią. Wyjaśnimy społeczeństwu zagrożenia, i upewniamy się, że w strategicznych obszarach nie ma chwastów, które pozwoliłyby rozprzestrzenić się ogniu. Działając wspólnie z licznymi wolontariuszami w Judei i Samarii, zminimalizujemy szkody spowodowane podpaleniami." Komisarz poruszył także kwestię trzęsień ziemi. "Myślę, że rzeczą niemożliwą jest powiedzieć, kiedy nastąpi silne trzęsienie ziemi. Dlatego wszyscy obywatele Izraela muszą przygotować się na trzęsienie ziemi, a my musimy sprawdzić, czy jesteśmy przygotowani. Wiemy co robić, i mam wielką nadzieję, że nie będziemy musieli korzystać z tych możliwości."
    11 lipca 2018 r. po południem syryjski bezzałogowy dron naruszył przestrzeń powietrzną Izraela nad Wzgórzami Golan. Dron był przez cały czas śledzony przez izraelskie systemy radarowe i został zestrzelony nad jeziorem Kinneret przez baterię rakiet Patriot (10 km w głębi terytorium Izraela i 15 minut od naruszenia granicy). Ogłoszono alarm na Wzgórzach Golan i w Dolinie Jordanu. W rejon incydentu skierowano 4 samoloty i 2 helikoptery wojskowe.

11 lipca 2018 r. po południem premier Benjamin Netanjahu wylądował w Moskwie, gdzie spotkał się z rosyjskim wiceministrem spraw zagranicznych Michaiłem Bogdanowem. Rozmowy dotyczyły sytuacji w Syrii. Później Netanjahu spotkał się w Moskwie z rosyjskim prezydentem Władimirem Putinem. Później obaj politycy obejrzeli mecz półfinałów Mundialu w Rosji.
    11 lipca 2018 r. Senat Irlandii przyjął ustawę wzywającą do bojkotu izraelskich produktów pochodzących z Judei i Samarii.

 

--------------------------------------------------

Materiały opracowywane na podstawie serwisów informacyjnych: PAP, AP, Haaretz, Jerusalem Post, Arutz Sheva.

--------------------------------------------------

    CIĄG DALSZY HISTORII: Aktualności z Izraela


Na poczatek
  Izrael Kultura Historia Turystyka Pomoc duchowa Żydzi w Polsce Czasy i Fakty

Copyright © 2018 by Gedeon