ROZEJM W GAZIE  -  LIPIEC - WRZESIEŃ  2010 r.



  -  HISTORIA
      - kwiecień-czerwiec 2010
 - lipiec-wrzesień 2010 r.
      - październik-grudzień 2010





 

 

1 lipca 2010 r. premier Benjamin Netanyahu powiedział popołudniem, że Izrael zaoferował Hamasowi uwolnienie tysiąca palestyńskich więźniów w zamian za uwolnienie przetrzymywanego w Strefie Gazy izraelskiego żołnierza Gilada Shalita. Dodał, że Izrael nie może zgodzić się na "zapłacenie każdej ceny", ponieważ niektórzy terroryści po uwolnieniu powracają do zabijania Izraelczyków, i na to nie może być zgody.

1 lipca 2010 r. izraelskie siły powietrzne zbombardowały w nocy trzy cele w Strefie Gazy. Zniszczona została fabryka broni oraz tunel przemytniczy na granicy z Egiptem.
    1 lipca 2010 r. amerykański wysłannik George Mitchell spotkał się w Ramallah z palestyńskim prezydentem Mahmoudem Abbasem. Abbas powiedział, że nie będzie zgody na bezpośrednie rozmowy do czasu osiągnięcia porozumienia w sprawach bezpieczeństwa i granic.
    1 lipca 2010 r. palestyńscy terroryści ostrzelali popołudniem izraelskich robotników pracujących przy barierze granicznej w Strefie Gazy, na wysokości osiedla Nirim.

2 lipca 2010 r. izraelskie siły bezpieczeństwa aresztowały w nocy 2 poszukiwanych Palestyńczyków w Judei.

2 lipca 2010 r. palestyński premier Salam Fayyad podczas wizyty we Francji powiedział, że pośrednie rozmowy palestyńsko-izraelskie nie doprowadziły jeszcze do wystarczających postępów, aby uzasadnić rozpoczęcie bezpośrednich negocjacji.
    2 lipca 2010 r. niemiecki parlament Bundestag przyjął rezolucję wzywającą Izrael do natychmiastowego zniesienia blokady Strefy Gazy.

3 lipca 2010 r. premier Benjamin Netanyahu powiedział, że jego rząd nie przeprosi Turcję za incydent z "Flotyllą Wolności", ponieważ izraelscy komandosi działali w obronie własnej. Premier dodał, że Izrael nie wypłaci żadnych odszkodowań poszkodowanym w tej akcji.

3 lipca 2010 r. amerykański wysłannik George Mitchell spotkał się w Ramallah z palestyńskim prezydentem Mahmoudem Abbasem, którzy przekazał swoją propozycję pokojową. Palestyńskie państwo miałoby powstać w granicach z 1967 r., z uwzględnieniem wymiany 2,3% gruntów. Pod kontrolą Izraela pozostałyby duże bloki osiedli Gush Etzion, Pisgat Zeev i Modi'in Ilit. W zamian Palestyńczycy otrzymali tereny przygraniczne na południu Zachodniego Brzegu wraz z przejściem do Strefy Gazy. Abbas złagodził swoje stanowisko w sprawie Jerozolimy, która ma być przyszłą stolicą państwa palestyńskiego. Abbas wyraził zgodę na pozostawienie pod izraelską kontrolą żydowskiej dzielnicy w Starym Mieście, ze Ścianą Płaczu. Pozostała część Wschodniej Jerozolimy byłaby otwarta dla wyznawców wszystkich religii.

3 lipca 2010 r. patrol francuskich żołnierzy UNIFIL usiłował skontrolować kilku członków Hezbollahu w rejonie wioski Toulin na południu Libanu. Wezwani na pomoc mieszkańcy wioski zaatakowali patrol UNIFIL-u i rozbroili francuskich żołnierzy. Rannych zostało 2 żołnierzy UNIFIL i 2 cywili. Po interwencji libańskiej armii broń została zwrócona Francuzom.
    3 lipca 2010 r. egipski minister spraw zagranicznych Ahmed Aboul Gheit powiedział, że jeśli izraelsko-palestyńskie rozmowy nie przyniosą żadnego rozwiązania do września, wówczas Liga Arabska uzna niezależność państwa palestyńskiego.
    3 lipca 2010 r. turecki minister ds. europejskich Egemen Bagis powiedział, że Turcja nadal czeka na oficjalne przeprosiny za atak izraelskich komandosów na "Flotyllę Wolności". Bagis dodał, że "w ciałach dziewięciu zabitych znaleziono trzydzieści kul ... Bezpieczeństwo Izraela jest równie ważne jak bezpieczeństwo Palestyńczyków. Chcemy doczekać pokoju na Bliskim Wschodzie, a drogą do niego jest współpraca Izraela i Palestyny." Równocześnie Bagis potwierdził, że 30 czerwca doszło w Brukseli do tajnego spotkania tureckiego ministra spraw zagranicznych Ahmeda Davutoglu z izraelskim ministrem przemysłu i handlu Benjaminem Ben-Eliezerem.

4 lipca 2010 r. serwis internetowy Yeshanews.net przedstawił raport o poziomie ataków terrorystycznych za pierwszych sześć miesięcy 2010 r. W okresie tym zginęło od palestyńskich ataków terrorystycznych 5 osób: cywilny robotnik z Tajlandii, policjant i 3 żołnierzy (w tym 1 zginął od przyjacielskiego ognia). Dodatkowo 2 Izraelczyków zostało ciężko rannych, 9 umiarkowanie rannych i 232 lekko rannych. W ciągu 6 miesięcy na Izrael wystrzelono 139 rakiet i doszło do 60 przypadków ostrzelania, podłożenia bomby lub prób infiltracji. Zatrzymano 130 Arabów z nożami, z których 22 przyznało się, że zamierzało przeprowadzić atak na Izraelczyków. Doszło do 3 incydentów, w których arabscy kierowcy usiłowali staranować przechodniów. W Judei i Samarii przejęto 38 ładunków wybuchowych. Doszło także do licznych ataków przy użyciu kamieni na przejeżdżające samochody, w których obrażenia odniosło 218 osób, w tym 3 dzieci. W tym samym okresie izraelskie siły wojskowe zniszczyły 8 podziemnych tuneli przemytniczych, 1 fabrykę broni, 4 bazy szkoleniowe i 4 składy amunicji w Strefie Gazy. W sumie zginęło 12 palestyńskich terrorystów.

4 lipca 2010 r. izraelskie siły bezpieczeństwa aresztowały w nocy 4 poszukiwanych Palestyńczyków w Samarii i Judei.
    4 lipca 2010 r. około 50 Palestyńczyków zaatakowało popołudniem kamieniami izraelskich żołnierzy przy barierze bezpieczeństwa w rejonie osiedla Beit Jala, na przedmieściach Betlejem w Judei.

4 lipca 2010 r. minister spraw zagranicznych Avigdor Lieberman spotkał się w Rydze (Łotwa) z łotewskim prezydentem Valdis Zatlersem. Omówiono aktualne kwestie polityki międzynarodowej. Lieberman powiedział, że Izrael docenia wyważone i sprawiedliwe stanowisko Łotwy w Unii Europejskiej, oraz dodał, że Izrael nadal musi walczyć o przetrwanie i swoją niepodległość.
    4 lipca 2010 r. amerykański zespół wywiadu Centcom przedstawił analizę sytuacji na Bliskim Wschodzie. Raport zaleca Stanom Zjednoczonym uznanie organizacji terrorystycznych Hamas i Hezbollah jako części zintegrowanych sił zbrojnych Autonomii Palestyńskiej i libańskiej armii, z wyrażeniem zrozumienia dla ich skarg. "Rolą Stanów Zjednoczonych byłaby pomoc w szkoleniu libańskiej armii, w skład której wszedłby Hezbollah, oraz dalsze szkolenie palestyńskich sił bezpieczeństwa w Autonomii Palestyńskiej, w skład których wszedłby Hamas, który funkcjonowałby w imieniu swojego rządu." Raport jasno określił cel najbliższej polityki, którym powinno być osiągnięcia pojednania pomiędzy palestyńskimi ugrupowaniami Hamas i al-Fatah.

5 lipca 2010 r. minister obrony Ehud Barak spotkał się w Jerozolimie z palestyńskim premierem Salam Fayyadem. Bezpośrednie rozmowy dotyczyły możliwości złagodzenia ekonomicznej blokady Strefy Gazy i wojskowej współpracy izraelsko-palestyńskiej. Fayyad powiedział, że palestyńskie siły bezpieczeństwa muszą mieć większą swobodę działania na Zachodnim Brzegu, a izraelskie siły bezpieczeństwa muszą zakończyć rajdy po palestyńskich miastach i wioskach.
    5 lipca 2010 r. minister spraw zagranicznych Avigdor Lieberman po raz kolejny powiedział, że Izrael nie zamierza przeprosić za operację wymierzoną przeciwko "Flotylli Wolności" i dodał, że to izraelscy żołnierze powinni być przeproszeni za brutalny atak ze strony aktywistów.
    5 lipca 2010 r. ministerstwo spraw zagranicznych opublikowało oficjalną "czarną listę" towarów, których wwożenie do Strefy Gazy jest zakazane. Na liście znalazły się wszelkie rodzaje broni i amunicji, a także substancje chemiczne mogące posłużyć do produkcji materiałów wybuchowych. Obok nich na liście znajdują się: noże myśliwskie, meczety, łożyska, spadochrony, szybowce, sztuczne ognie itp. Niektóre materiały budowlane, takie jak cement, gotowy beton i elementy stalowe, mogą być wwożone pod warunkiem nadzoru i kontroli przez międzynarodowych obserwatorów.
    5 lipca 2010 r. koalicja prawicowych partii politycznych Likud, Israel Beitenu, Szas itp. oświadczyło, że jest przeciwne przedłużaniu kończącego się 26 września wstrzymania rozbudowy żydowskich osiedli w Samarii i Judei. Przygotowane i zatwierdzone wcześniej projekty budowlane przewidują budowę co najmniej 2700 nowych mieszkań w Samarii i Judei.
    5 lipca 2010 r. ministerstwo zdrowia przedstawiło raport o sytuacji opieki zdrowotnej. Obecnie w Izraelu jest 25 542 lekarzy, co daje średnio 3,36 lekarza na 1000 mieszkańców (średnia w krajach uprzemysłowionych wynosi 3,1 lekarza na 1000 mieszkańców). Zauważa się jednak spadek studentów uczelni medycznych, co stwarza zagrożenie, że w 2025 r. współczynnik ten może spaść do 2,69. Wezwano uczelnie medyczne do stworzenia programów zachęty dla studentów wybierających te kierunki studiów.

5 lipca 2010 r. palestyński prezydent Mahmoud Abbas powiedział, że negocjacje izraelsko-palestyńskie o przyszłości granic państwa palestyńskiego muszą być oparte na inicjatywie byłego amerykańskiego prezydenta Billa Clintona, który prowadził negocjacje z izraelskim premierem Icchakiem Rabinem i palestyńskim przywódcą Jaserem Arafatem. Inicjatywa Clintona przewidywała, że granice Palestyny będą oparte na granicach sprzed 1967 r., włącznie ze Wschodnią Jerozolimą. Abbas powtórzył także twarde żądanie na zezwolenie na powrót miliona arabskich imigrantów do Palestyny. "Istnieje około sześciu milionów palestyńskich uchodźców mieszkających w różnych krajach. Nie spodziewam się, że oni wszyscy powrócą, ale kluczową sprawą porozumienia jest rozwiązanie zapewniające powrót wielu z nich."

5 lipca 2010 r. turecki minister spraw zagranicznych Ahmet Davutoglu oświadczył, że przestrzeń powietrzna Turcji zostanie zamknięta dla izraelskich samolotów wojskowych. Davutoglu zagroził także, że jeśli Izrael nie przeprosi za atak na "Flotyllę Wolności" to Turcja zerwie stosunki z Izraelem.
    5 lipca 2010 r. Francja, Włochy i Hiszpania poinformowały, że rozważają decyzję o wycofaniu swoich żołnierzy z międzynarodowych sił pokojowych UNIFIL w południowym Libanie. W ostatnim czasie doszło do kilku ataków na wojska UNIFIL w Libanie.
    5 lipca 2010 r. ONZ opublikował specjalny raport oskarżający Izrael o wzrost napięcia w południowym Libanie. Raport obarcza odpowiedzialnością Izrael, ponieważ wysunął on oskarżenia względem Syrii o dostarczanie rakiet balistycznych "Scud" dla Hezbollahu. Doprowadziło to do wzrostu poczucia zagrożenia przed wybuchem kolejnej regionalnej wojny.

6 lipca 2010 r. szef Sztabu Głównego Sił Obronnych Izraela gen. Gabi Ashkenazi powiedział w Knesecie, że pomimo dyplomatycznego napięcia w stosunkach z Turcją, współpraca wojskowa pomiędzy oboma krajami została nienaruszona. Gen. Sami Turgeman spotkał się ze swoim tureckim odpowiednikiem na szczycie NATO w Ankarze (Turcja). Omówiono wspólne działania przeciwko międzynarodowemu terroryzmowi w regionie.
    6 lipca 2010 r. około 150 Palestyńczyków wznieciło wieczorem zamieszki w osiedlu Silwan we Wschodniej Jerozolimie. Uszkodzono 1 żydowski samochód.

6 lipca 2010 r. izraelskie siły bezpieczeństwa aresztowały w nocy 3 poszukiwanych Palestyńczyków w Samarii i Judei.
    6 lipca 2010 r. Palestyńczycy obrzucili wieczorem kamieniami liczne samochody żydowskie w rejonie Gush Etzion w Judei. Kilka samochodów zostało uszkodzonych.

6 lipca 2010 r. premier Benjamin Netanyahu spotkał się w Waszyngtonie z amerykańskim prezydentem Barack Obamą. Obaj politycy wrazili opinię, że jest najwyższy czas na wznowienie bezpośrednich rozmów izraelsko-palestyńskich. Omówiono dyplomatyczne kroki, które zostaną podjęte w najbliższych tygodniach na rzecz przyśpieszenia procesu pokojowego.
    6 lipca 2010 r. ambasador Zjednoczonych Emiratów Arabskich w Stanach Zjednoczonych, Jousef al-Otaiba powiedział, że korzyści ze zniszczenia instalacji jądrowych Iranu przyćmią krótkoterminowe koszty takiego ataku. "Jest to analiza kosztów i korzyści ... nie możemy żyć z nuklearnym Iranem."
    6 lipca 2010 r. meksykańskie władze poinformowały o rozbiciu komórki terrorystycznej Hezbollahu, która usiłowała utworzyć swoją bazę operacyjną w Ameryce Południowej. W bazie mieli być szkoleni muzułmanie z Meksyku do przeprowadzania działań terrorystycznych przeciwko zachodnim i izraelskim celom w Stanach Zjednoczonych i Ameryce Południowej.
    6 lipca 2010 r. turecki prezydent Abdullah Gul powiedział, że zachowanie się izraelskiego rządu jest irracjonalne. "Oni nie mają wielu przyjaciół w regionie. A teraz wydaje się, że chcą zniszczyć dobre stosunki z Turcją."

7 lipca 2010 r. minister obrony Ehud Barak powiedział, że spotkanie premiera Netanyahu z amerykańskim prezydentem Obamą jest "ważnym krokiem", nawet jeśli nadal istnieją trudności i spory na przyszłość. Dodał, że pojawił się nowy optymizm, który daje nadzieję, że Autonomia Palestyńska sprosta wyzwaniu.

7 lipca 2010 r. izraelskie siły bezpieczeństwa aresztowały w nocy 1 poszukiwanego Palestyńczyka w Samarii.
    7 lipca 2010 r. szef palestyńskich negocjatorów Saeb Erekat oświadczył, że jeśli Benjamin Netanyahu zadeklaruje całkowite zamrożenie budownictwa żydowskiego w Samarii i Judei, oraz zadeklaruje wznowienie negocjacji od punktu w którym zostały przerwane w 2008 r., wówczas Autonomia Palestyńska rozważy wznowienie rozmów bezpośrednich.

7 lipca 2010 r. premier Benjamin Netanyahu spotkał się w Nowym Jorku z liderami żydowskich społeczności w Stanach Zjednoczonych. Powiedział do nich, że bezpośrednie negocjacje izraelsko-palestyńskie rozpoczną się "bardzo szybko", uprzedził jednak, że będą "bardzo, bardzo trudne."
    7 lipca 2010 r. amerykański prezydent Barack Obama powiedział, że jego zdaniem Izrael nie zaskoczy Stanów Zjednoczonych jednostronnym atakiem na Iran.

8 lipca 2010 r. trzech izraelskich aktywistów Greenpeace usiłowało zatrzymać południowoafrykański frachtowiec "Orient Venus" płynący z węglem do portu w Haderze. Był to protest przeciwko rządowym planom budowy nowej elektrowni węglowej w Izraelu. Izraelski okręt wojenny przejął łódź z aktywistami, któzy zostali zatrzymani do wyjaśnienia incydentu.
    8 lipca 2010 r. około 150 ultraortodoksyjnych Żydów demonstrowało w Jaffie przeciwko prowadzeniu prac archeologicznych w rejonie starożytnego cmentarza. Doszło do starć z policją.
    8 lipca 2010 r. po dwóch tygodniach marszu około 15 tys. osób idących w marszu wzywającym do uwolnienia porwanego przez Hamas żołnierza Gilada Shalita, dotarło do Jerozolimy. Wieczorem odbyła się demonstracja z udziałem parlamentarzystów.

9 lipca 2010 r. Siły Obronne Izraela opublikowały mapy i fotografie lotnicze ukazujące rozbudowę infrastruktury wojskowej Hezbollahu w południowym Libanie. Zdjęcia i trójwymiarowe symulacje pokazują położenie sieci składów broni, ośrodków dowodzenia i innych wojskowych budynków. Niektóre z nich znajdują się w bezpośrednim sąsiedztwie szkół i szpitali.
    9 lipca 2010 r. protestujący Izraelczycy utworzyli miasteczko namiotowe naprzeciwko rezydencji premiera w Jerozolimie. Oczekują oni na spotkanie z premierem Netanyahu po jego powrocie ze Stanów Zjednoczonych. Demonstranci domagają się podjęcia działań na rzecz uwolnienia porwanego żołnierza Gilada Shalita.
    9 lipca 2010 r. około 200 lewicowych działaczy izraelskich demonstrowało wieczorem w dzielnicy Sheikh Jarrah we Wschodniej Jerozolimie, protestując przeciwko eksmisji trzech arabskich rodzin. Eksmisja Arabów jest wynikiem wyroku sądowego, który był korzystny dla żydowskich właścicieli spornego domu. Doszło do starć z policją.

9 lipca 2010 r. około 200 Palestyńczyków i izraelskich działaczy lewicowych demonstrowało przeciwko budowie bariery bezpieczeństwa w rejonie wiosek Billin, Naalin i Nabi Salah w Samarii. Obrzucono kamieniami izraelskich żołnierzy, którzy odpowiedzieli gazem łzawiącym. Aresztowano 2 Izraelczyków i 1 Palestyńczyka.

9 lipca 2010 r. libańska armia zapowiedziała, że w najbliższych dniach przegrupuje dodatkowych około 4 tys. żołnierzy do południowego Libanu, aby przeciwdziałać kolejnym incydentom lokalnej ludności z międzynarodowymi siłami pokojowymi UNIFIL.
    9 lipca 2010 r. premier Benjamin Netanyahu powiedział w Nowym Jorku (USA), że wbrew temu, co niektórzy uważają, Izrael jest w rzeczywistości największą siłą stabilizującą obecną sytuację na Bliskim Wschodzie.
    9 lipca 2010 r. amerykański prezydent Barack Obama w telefonicznej rozmowie obiecał palestyńskiemu prezydentowi Mahmoudowi Abbas dołożenie wszelkich starań na rzecz ustanowienia niepodległego państwa palestyńskiego. Omówiono możliwości rozwoju negocjacji pokojowych z Izraelem.

11 lipca 2010 r. wiceminister Ayoub Kara (druzyjski poseł Likudu) powiedział, że najlepszym sposobem na rozwiązanie problemu terroryzmu w Strefie Gazy jest przyłączenie jej do Egiptu. "To co musimy zrobić, to stwierdzić, że Gaza jest częścią Egiptu ... Takie jednostronne działanie ma sens. Mówią o przywróceniu stanu rzeczy z 1967 r. - więc powinniśmy pamiętać, że wtedy nie było narodu palestyńskiego, Strefa Gazy była częścią Egiptu, a Samaria i Judea były częścią Jordanii." Kara dodał, że problem z przywróceniem kontroli Autonomii Palestyńskiej nad Strefą Gazy tkwi w tym, że Palestyńczycy nie posiadają prawdziwych sił bezpieczeństwa. "W Autonomii Palestyńskiej nie ma lidera, nie ma nikogo przygotowanego do przejęcia władzy. Przestańmy udawać."

11 lipca 2010 r. dowódca sił Hezbollahu w południowym Libanie, szejk Nabil Kauk powiedział, że posiada listę celów wojskowych w Izraelu i może zaatakować każde miejsce na terytorium państwa żydowskiego.

12 lipca 2010 r. izraelskie siły bezpieczeństwa aresztowały w nocy 6 poszukiwanych Palestyńczyków w Samarii i Judei.
    12 lipca 2010 r. grupa około 50 prawicowych działaczy weszła do Jerycha i umieściła izraelską flagę na budynku dawnej synagogi Shalom Al Israel w mieście. Akcja była koordynowana przez 20 izraelskich żołnierzy i 50 uzbrojonych palestyńskich policjantów.

12 lipca 2010 r. libańska gazeta "Al-Akhbar" napisała, że druga wojna libańska nigdy nie zakończyła się. Artykuł podaje, że obie strony konfliktu "patrzą aby rzucić się z powrotem do działania i są przygotowane na wszystkie możliwości."
    12 lipca 2010 r. rzecznik Departamentu Stanu USA Philip Crowley powiedział, że jeśli warunki na to pozwolą to bezpośrednie negocjacje pomiędzy Izraelem a Autonomią Palestyńską rozpoczną się 1 sierpnia.

13 lipca 2010 r. minister obrony Ehud Barak nazwał rejs libijskiego statku "Amalthea" usiłującego przełamać morską blokadę Strefy Gazy, jako "niepotrzebną prowokację". Dodał, że wszystkie dopuszczone przez prawo towary można dostarczyć do Gazy drogą lądową po przeprowadzeniu kontroli w porcie Ashdod.
    13 lipca 2010 r. izraelska policja nadzorowała wyburzenie 3 nielegalnie wzniesionych arabskich domów w osiedlu Isawiya we Wschodniej Jerozolimie. Budynki były niezamieszkałe, a decyzję o ich wyburzeniu potwierdził sąd. W całej Jerozolimie znajduje się około 20 tys. nielegalnie wzniesionych arabskich domów. Burmistrz Jerozolimy, Nir Barkat dał przykład osiedla Silwan, w którym znajduje się 657 arabskich domów. Spośród nich tylko 6 zostało wybudowanych zgodnie z przepisami budowlanymi po uzyskaniu stosownych zezwoleń. Kolejnych 7 domów jest w trakcie uzyskiwania takich pozwoleń. Pomimo tak dużej skali problemu, władze do tej pory wystąpiły o rozbiórkę jedynie 42 budynków, choć nie oznacza to, że dojdzie do tego w najbliższym czasie.
    13 lipca 2010 r. Palestyńczycy wszczęli wieczorem zamieszki w dzielnicy Shiloach we Wschodniej Jerozolimie. Obrzucano kamieniami żydowski samochody i policjantów. Uszkodzonych zostało 6 samochodów, w tym policyjny jeep.

13 lipca 2010 r. izraelskie siły bezpieczeństwa aresztowały w nocy 2 poszukiwanych Palestyńczyków w Samarii.
    13 lipca 2010 r. szef palestyńskich negocjatorów Saeb Erekat powiedział, że jednostronne ogłoszenie niepodległego państwa palestyńskiego byłoby nierozważnym krokiem. "Naszym wyborem jest doprowadzenie do rozwiązania dwu państwowego. Popieramy prawo do istnienia państwa Izraela w granicach z 1967 r. Teraz społeczność międzynarodowa powinna doprowadzić do uznania państwa Palestyna w granicach z 1967 r. ze stolicą w Jerozolimie."
    13 lipca 2010 r. palestyński negocjator Ahmed Qureia powiedział, że palestyńsko-izraelski spór o status Jerozolimy przekształca miasto w "bombę zegarową".
    13 lipca 2010 r. członkowie pan-islamskiej grupy Hizb ut-Tahrir starli się wieczorem z milicją Hamasu w Gazie.
    13 lipca 2010 r. Palestyńczycy obrzucili wieczorem kamieniami żydowski samochód przy osiedlu Hussan, w rejonie Betlejem w Judei. Samochód został uszkodzony.

13 lipca 2010 r. izraelska marynarka wojenna nawiązała kontakt z libijskim statkiem "Amalthea" płynącym pod flagą Mołdawii z Grecji do Strefy Gazy. Na jego pokładzie znajduje się 2 tys. ton żywności i zaopatrzenia medycznego. Statek będzie usiłował przełamać morską blokadę Strefy Gazy. Kapitan statku odmówił zmiany kursu i udania się do portu w Egipcie, aby towary przewieźć drogą lądową. Jednostka otrzymała ultimatum, że do północy ma zmienić kurs na egipski port al-Arish. W nocy statek zmienił kurs na Egipt.
    13 lipca 2010 r. z portu Akaba (Jordania) wypłynął statek przewożący 25 ciężarówek z pomocą humanitarną dla Strefy Gazy. Statek dopłynie do portu Nuweibeh (Egipt), skąd ciężarówki dotrą przez pustynię Synaj do przejścia granicznego Rafah w Strefie Gazy.
    13 lipca 2010 r. rzecznik Departamentu Stanu USA Philip Crowley potępił wyburzenie arabskich domów we Wschodniej Jerozolimie. Crowley dodał, że "Stany Zjednoczone nie zgadzają się z niektórymi działaniami rządu Izraela w Jerozolimie."

    13 lipca 2010 r. Stany Zjednoczone ostrzegły Jordanię przed możliwością pogorszenia wzajemnych stosunków, jeśli nie będzie koordynować swojego programu energetyki atomowej z Izraelem. Jordania posiada największe na świecie złoża rudy uranowej (ok. 65 tys. ton), jednak nie posiada własnego reaktora jądrowego. Jak do tej pory Stany Zjednoczone blokują ten projekt, ponieważ Jordania odmawia zawarcia porozumień w tej sprawie z Izraelem. Stany Zjednoczone każdego roku przyznają Jordanii pomoc gospodarczą w wysokości 665 mln USD, w tym 360 mln USD na cele wojskowe. Pakiet pomocowy ma obowiązywać jeszcze przez cztery lata.
    13 lipca 2010 r. amerykański magazyn podróżniczy "Travel and Leisure" uznał Jerozolimę za najlepsze turystyczne miasto w Afryce i na Bliskim Wschodzie. Na drugim miejscu znalazł się Cape Town w RPA, a na trzecim miejscu Tel Awiw w Izraelu.

14 lipca 2010 r. izraelskie siły bezpieczeństwa aresztowały w nocy 11 poszukiwanych Palestyńczyków w Samarii i Judei.
    14 lipca 2010 r. grupa Palestyńczyków weszła w nocy do zamkniętej strefy przy barierze granicznej w Strefie Gazy. Izraelscy żołnierze uznali, że są to terroryści przygotowujący się do otworzenia ognia z moździerza. Potencjalnych napastników ostrzelano. Zginęły 2 kobiety, a 2 inne osoby zostały ranne.

14 lipca 2010 r. członkowie komunistycznego związku zawodowego zablokowali na dwie godziny 5 izraelskich samolotów El Al na lotnisku w Atenach (Grecja). Wydane oświadczenie informuje, że działanie podjęto jako znak solidarności z zablokowaną Strefą Gazy. Rzecznik El Al poinformował, że w żadnym momencie bezpieczeństwo pasażerów nie było zagrożone.

15 lipca 2010 r. sześciu izraelskich aktywistów Greenpeace przedostało się na teren elektrowni w mieście Hadera. Wspięli się po linach na wielki żuraw i rozwinęli transparent w języku hebrajskim "Węgiel zabija".
    15 lipca 2010 r. wrejonie miasta Ejlat wystąpiło wieczorem lekkie trzęsienie ziemi o sile 4,5 stopnia w skali Richtera. Epicentrum wstrząsów znajdowało się na pod dnem Morza Czerwonego, w odległości 70 km na południe od Ejlatu.

15 lipca 2010 r. izraelskie siły bezpieczeństwa aresztowały w nocy 13 poszukiwanych Palestyńczyków w Samarii i Judei.
    15 lipca 2010 r. Palestyńczycy obrzucili w południe kamieniami liczne żydowskie samochody w rejonie Gush Etzion w Judei. Kilka aut zostało uszkodzonych. Weiczorem uszkodzony został autobus w rejonie osiedla Shilo w Samarii, oraz samochód w rejonie wioski el-Aroub w Judei.

15 lipca 2010 r. ambasador USA przy ONZ, Susan Rice powiedziała, że Stany Zjednoczone będą nadal utrzymywać przewagę militarną Izraela w regionie oraz będą chronić go na arenie międzynarodowej.

16 lipca 2010 r. rząd Benjamina Netanyahu postanowił, że budżet obronny na lata 2011-2012 zostanie zmniejszony o 2,7 mld NIS. Zostanie również zmieniony wiek emerytalny zawodowych żołnierzy do 50 lat życia.
    16 lipca 2010 r. premier Benjamina Netanyahu spotkał się w Jerozolimie ze specjalnym amerykańskim wysłannikiem George Mitchellem. Rozmowy dotyczyły możliwości ożywienia procesu pokojowego.

16 lipca 2010 r. około 25 Palestyńczyków obrzuciło popołudniem kamieniami izraelskich żołnierzy w rejonie wioski Dir Nizam, w pobliżu Ramallah w Samarii. Ranny został izraelski dziennikarz.

17 lipca 2010 r. amerykański wysłannik George Mitchell spotkał się w Ramallah z palestyńskim prezydentem Mahmoudem Abbasem. Mitchell nazwał rozmowy jako "konstruktywne" i "owocne".
    17 lipca 2010 r. wysoki przedstawiciel al-Fatah, Mohammed Dahlan oświadczył, że Autonomia Palestyńska w obecnym czasie nie przystąpi do bezpośrednich negocjacji z Izraelem. Dahlan dodał, że amerykański wysłannik George Mitchell "nic nie zaoferował palestyńskim przywódcom w sprawie bezpieczeństwa i granic."

18 lipca 2010 r. gen. Eytan Dangot poinformował, że obecnie 150 ciężarówek z pomocą humanitarną przejeżdża przez przejście graniczne Kerem Shalom do Strefy Gazy. Od 4 lipca rozpoczęto prace budowlane, które mają zwiększyć przepustowość przejścia do 250 ciężarówek dziennie. Prace zostaną ukończone do 31 lipca b.r.

19 lipca 2010 r. rząd podjął decyzję o przyśpieszeniu prac przy budowie bariery granicznej na pustyni Negew na granicy izraelsko-egipskiej. Głównym powodem przyśpieszenia prac jest narastająca fala uchodźców z Afryki, którzy przez Synaj nielegalnie przedostają się do Izraela.
    19 lipca 2010 r. około 10 tys. ortodoksyjnych Żydów zgromadziło się wieczorem przy Zachodnim Murze w Jerozolimie i obchodziło święto Tisha B'Av. Wielu z nich spędziło całą noc na modlitwach.

19 lipca 2010 r. Siły Obronne Izraela wyburzyły 55 nielegalnych struktur budowlanych w arabskiej wiosce Farasiya w Samarii. Były to namioty oraz szałasy wzniesione ze słomy, plastiku i gliny. Mieszkało w nich około 120 arabskich rolników. Struktury znajdowały się w zamkniętej strefie wojskowej i z tego powodu zostały wyburzone.

20 lipca 2010 r. palestyński prezydent Mahmoud Abbas na spotkaniu ze 128 delegatami partii al-Fatah powiedział, że otrzymał od amerykańskiego prezydenta Baracka Obamy słowne gwarancje dotyczące żydowskiego osadnictwa i granic przyszłego państwa palestyńskiego.

21 lipca 2010 r. minister spraw zagranicznych Avigdor Liberman i minister spraw zagranicznych Ukrainy Kostiantyn Griszchenko podpisali w Jerozolimie porozumienie o anulowaniu wiz pomiędzy oboma krajami. Liberman podkreślił, że porozumienie jest dowodem stabilnych i dobrych stosunków między obu krajami.

21 lipca 2010 r. grupa palestyńskich terrorystów usiłowała rano odpalić rakietę przeciwpancerną w kierunku izraelskiej granicy na północy Strefy Gazy. Izraelski czołg ostrzelał napastników. Zginęło 2 Palestyńczyków, a 6 zostało rannych.
    21 lipca 2010 r. dwóch palestyńskich terrorystów usiłowało wieczorem przedostać się na teren żydowskiego osiedla Barkan w Samarii. Izraelscy żołnierze zastrzelili jednego z napastników i aresztowali drugiego.

21 lipca 2010 r. Rosja dostarczyła do Jordanii 50 transporterów opancerzonych przeznaczonych dla palestyńskich sił bezpieczeństwa. Transportery pozostaną w Jordanii do czasu osiągnięcia porozumienia z Izraelem w sprawie sposobu przekazania ich do Autonomii Palestyńskiej. Transportery służyły jako pojazdy szkoleniowe dla kierowców i mechaników w rosyjskiej armii i jako dar zostały przekazane dla Autonomii Palestyńskiej.
    21 lipca 2010 r. rzecznik Departamentu Stanu Stanów Zjednoczonych Philip J. Crowley powiedział, że wszystkie kwestie dotyczące granic przyszłego państwa palestyńskiego mogą być rozwiązane jedynie na drodze bezpośrednich rozmów izraelsko-palestyńskich.

22 lipca 2010 r. palestyński prezydent Mahmoud Abbas powiedział, że oczekuje wznowienia pośrednich rozmów izraelsko-palestyńskich przy pośrednictwie Stanów Zjednoczonych. Dopiero po osiągnięciu porozumienia w sprawach bezpieczeństwa i granic przyszłego państwa palestyńskiego będzie można rozpocząć rozmowy bezpośrednie.
    22 lipca 2010 r. Palestyńczycy obrzucili wieczorem kamieniami żydowski samochód w pobliżu wioski Azoun w Samarii. Ranny został 1 Izraelczyk. Przybyłe na miejsce incydentu pojazdy policyjne i wojskowe obrzucono koktajlami Mołotowa.

22 lipca 2010 r. Rada Bezpieczeństwa ONZ zaapelowała do stron konfliktu bliskowschodniego o jak najszybsze podjęcie bezpośrednich negocjacji. "Opóźnianie rozmów może mieć fatalne skutki dla procesu pokojowego".

23 lipca 2010 r. premier Benjamin Netanyahu spotkał się w Jerozolimie z greckim premierem George Papandreu. Rozmowy dotyczyły możliwości pogłębienia współpracy gospodarczej i politycznej pomiędzy oboma krajami. Papandreu spotkał się także z prezydentem Szimonem Peresem i ministrem spraw zagranicznych Avigdor Liebermanem.

24 lipca 2010 r. palestyńscy terroryści wystrzelili rano ze Strefy Gazy 4 rakiety Qassam, które spadły w okolicy miasta Ashkelon. Szczątki rakiet zostały przekazane do policyjnego laboratorium. Jedna z nich, o kalibrze 115 mm jest bardziej zaawansowana technologicznie niż domowej produkcji rakiety Qassam. Być może pochodzi ona spoza Strefy Gazy.

24 lipca 2010 r. Palestyńczycy i izraelscy działacze lewicowi wszczęli rozruchy w mieście Hebron w Judei, protestując przeciwko żydowskiej obecności w mieście. Policja aresztowała 6 demonstrantów.
    24 lipca 2010 r. kilkudziesięciu Palestyńczyków wszczęło wieczorem rozruchy przy żydowskim osiedlu Carmei Tsur w bloku Gush Etzion w Judei. Ranny został 1 izraelski żołnierz.

24 lipca 2010 r. Izrael oskarżył na forum ONZ Koreę Północną o dostarczanie broni i pocisków rakietowych organizacjom terrorystycznym Hamas i Hezbollah, oraz wspieranie rozwoju programów rakietowych w Syrii i Iranie. Stanowi to zagrożenie "dla stabilności regionu".

25 lipca 2010 r. przed południem w zachodniej części Jerozolimy wybuchł wielki pożar kompleksów leśnych. Ewakuowano dwa osiedla Ora i Aminadav, liczące po 1,5 tys. mieszkańców. W gaszeniu pożaru udział wzięły samoloty gaśnicze i helikopter. Spłonęło 10 samochodów zaparkowanych na parkingu przy szpitalu Hadassah Ein-Kerem.

25 lipca 2010 r. palestyński prezydent Mahmoud Abbas powiedział, że mimo presji "całego świata" nie jest jeszcze gotowy na bezpośrednie rozmowy z Izraelem. Dodał, że Palestyńczycy oczekują, że Izrael przed rozpoczęciem bezpośrednich rozmów zagwarantuje powstanie niepodległego państwa palestyńskiego w granicach z 1967 r., z pewnymi niewielkimi zmianami granic.

25 lipca 2010 r. irański prezydent Mahmud Ahmadineżad ostrzegł europejskie kraje przed przyjmowaniem sankcji wobec Iranu. "Każdy kto podejmie tego rodzaju akty wobec Irańczyków, w tym inspekcje irańskich statków, musi wiedzieć, że Iran będzie stanowczo reagować."

26 lipca 2010 r. premier Benjamin Netanyahu powiedział, że Autonomia Palestyńska jest zdeterminowana aby sabotować próby wznowienia bezpośrednich rozmów pokojowych na Bliskim Wschodzie. Premier dodał, że bezpośrednie rozmowy są jedyną drogą mogącą zapewnić bezpieczeństwo interesów Izraela.
    26 lipca 2010 r. minister obrony Ehud Barak ostrzegł, że jeśli Hezbollah rozpocząłby kolejną wojnę z Izraelem, wówczas Izrael rozważy uderzenie w libańskie budynki rządowe i bazy wojskowe. "Myślę, że oni są odpowiedzialni za to co się dzieje, a jeśli się okaże, że Hezbollah ostrzela Tel Awiw, to nie będziemy biegać za każdym terrorystą Hezbollahu i wszystkimi wyrzutniami rakiet w Libanie. Obarczymy rząd Libanu odpowiedzialnością za to co się dzieje ... Rozumiemy to w ten sposób, że uderzymy w każdy cel, który należy do państwa libańskiego, a nie tylko w Hezbollah."

26 lipca 2010 r. izraelski patrol aresztował napotkaną w nocy grupę 5 uzbrojonych palestyńskich terrorystów w rejonie Nablusu w Samarii.
    26 lipca 2010 r. izraelskie siły powietrzne zbombardowały rano fabrykę broni położoną na północy Strefy Gazy. Celem bombardowań były także 2 podziemne tunele przemytnicze na granicy Strefy Gazy z Egiptem.
    26 lipca 2010 r. izraelska policja wyburzyła rano wzniesiony nielegalnie dom w osiedlu Givat Ronen w Samarii. Budynek wybudowano pomimo obowiązującego zamrożenia rozbudowy żydowskich osiedli w Samarii i Judei.
     26 lipca 2010 r. Palestyńczycy z wioski Burin obrzucili w południe kamieniami żydowskich osadników z osiedla Givat Ronen w Samarii. Rannych zostało 4 osadników. Izraelscy żołnierze zablokowali wszystkie drogi w rejonie aby uniknąć wybuchu starć pomiędzy osadnikami a Palestyńczykami.

26 lipca 2010 r. francuski minister spraw zagranicznych Bernard Kouchner powiedział, że Francja popiera stworzenie "niezależnego, demokratycznego państwa palestyńskiego" w pierwszym kwartale 2012 r.
    26 lipca 2010 r. Unia Europejska formalnie przyjęła pakiet nowych sankcji gospodarczych wobec Iranu.
    26 lipca 2010 r. izraelski helikopter transportowy CH-53 Yasur rozbił się podczas ćwiczeń wojskowych "Blue Sky 2010" w górzystych terenach Rumunii. Zginęło 6 izraelskich i 1 rumuński żołnierz.

27 lipca 2010 r. izraelskie siły bezpieczeństwa aresztowały w nocy 11 poszukiwanych Palestyńczyków w Samarii i Judei.
    27 lipca 2010 r. Palestyńczycy obrzucili popołudniem kamieniami żydowski samochód przy wiosce El Aroub w Judei. Samochód został uszkodzony. Wieczorem został uszkodzony samochód przy osiedlu Ofra w Samarii.
    27 lipca 2010 r. minister spraw wewnętrznych Hamasu w Strefie Gazy, Fathi Hamad oświadczył, że jego organizacja rozważa możliwość powiększenia sił bezpieczeństwa. Obecnie milicje Hamasu w Strefie Gazy liczą 18 tys. uzbrojonych członków.

27 lipca 2010 r. premier Benjamin Netanyahu spotkał się w Ammanie (Jordania) z jordańskim królem Abdullahem II. Obie strony zgodziły się, że istnieje wielka potrzeba osiągnięcia pokoju w celu wspierania rozwoju całego regionu.
    27 lipca 2010 r. irański prezydent Mahmud Ahmadineżad oświadczył, że Stany Zjednoczone i Izrael zamierzają w ciągu najbliższych miesięcy rozpocząć dwie wojny na Bliskim Wschodzie, by wywrzeć presję na Iran. "Mamy precyzyjne informacje, z których wynika, że Amerykanie przygotowują spisek. Zamierzają zaatakować co najmniej dwa kraje w tym regionie w ciągu trzech najbliższych miesięcy... Przede wszystkim, chcą utrudnić irański rozwój i rozkwit. Następnie chcą chronić reżim syjonistyczny, który doprowadził do impasu i chce z niego wyjść dzięki konfrontacji militarnej."

28 lipca 2010 r. około 200 Palestyńczyków wszczęło wieczorem zamieszki we Wschodniej Jerozolimie, protestując przeciwko planom wyburzenia 22 nielegalnych arabskich domów.

28 lipca 2010 r. izraelskie siły bezpieczeństwa aresztowały w nocy 7 poszukiwanych Palestyńczyków w Samarii i Judei.

29 lipca 2010 r. premier Benjamin Netanyahu z zadowoleniem przywitał decyzję Ligii Arabskiej, która zezwoliła na rozpoczęcie bezpośrednich rozmów palestyńsko-izraelskich. Netanyahu dodał, że jest gotowy do rozpoczęcia bezpośrednich negocjacji w ciągu kilku dni.

29 lipca 2010 r. izraelskie siły bezpieczeństwa aresztowały w nocy 2 poszukiwanych Palestyńczyków w Samarii i Judei.

29 lipca 2010 r. palestyński prezydent Mahmoud Abbas powiedział w Kairze (Egipt), że ma nadzieję na osiągnięcie pokojowego porozumienia, które obejmie utworzenie państwa palestyńskiego w granicach z 1967 r. i rozwiązanie problemu uchodźców palestyńskich. Abbas dodał, że chce obecności międzynarodowych sił pokojowych, zaznaczył jednak, że "nigdy nie zgodzi się na obecność żydowskich żołnierzy w tych siłach, i nigdy nie zgodzi się na zamieszkiwanie Izraelczyków pośrodku nas na palestyńskiej ziemi."
    29 lipca 2010 r. Liga Arabska podczas szczytu w Kairze (Egipt) zezwoliła na rozpoczęcie przez palestyńskiego prezydenta Mahmouda Abbasa bezpośrednich rozmów z Izraelem. Ostateczną decyzję o podjęciu rozmów pozostawiono Abbasowi.
    29 lipca 2010 r. minister obrony Ehud Barak spotkał się w Waszyngtonie (USA) z amerykańskim sekretarzem obrony Robertem Gates'em.

30 lipca 2010 r. palestyńscy terroryści wystrzelili rano ze Strefy Gazy rakietę Grad, która spadła namiasto Ashkelon. Rakieta spadła w odległości 40 metrów od zabudowań mieszkalnych. Godzinę później dwa pociski moździerzowespadły na tereny przygraniczne na Negewie.

30 lipca 2010 r. Palestyńczycy popołudniem obrzucili kamieniami żydowski samochód przy wiosce El-Aroub w Judei. Samochód został uszkodzony.
    30 lipca 2010 r. izraelskie siły powietrzne zbombardowały wieczorem trzy budynki Hamasu w Strefie Gazy. Zginął wysoki dowódca Hamasu, Issa al-Batran, kierujący produkcją rakiet Qassam wystrzeliwanych na Izrael. Rannych zostało także 11 Palestyńczyków.

30 lipca 2010 r. minister obrony Ehud Barak spotkał się w Nowym Jorku (USA) z sekretarzem generalnym ONZ, Ban Ki-Moonem.
    30 lipca 2010 r. ambasador Izraela przy ONZ Gabriela Shalev powiedziała, że atak rakietowy na miasto Ashkelon powinien zostać potępiony przez społeczność międzynarodową. "Ostatnie ataki ze Strefy Gazy na południowy Izrael są poważnym naruszeniem prawa międzynarodowego i powinny być odpowiednio potraktowane i potępione przez społeczność międzynarodową... W odpowiedzi na wzrost zagrożenia terroryzmem, Izrael skorzysta z prawa do samoobrony i w dalszym ciągu będzie podejmował wszelkie niezbędne środki w celu ochrony swoich obywateli."

31 lipca 2010 r. palestyńscy terroryści wystrzelili wieczorem ze Strefy Gazy rakietę Qassam, która spadła na Negew. Zniszczony został budynek centrum rehabilitacji w Sapir College.

31 lipca 2010 r. grupa Palestyńczyków weszła w południe do zamkniętej strefy przygranicznej przy przejściu granicznym Erez na północy Strefy Gazy. Izraelscy żołnierze otworzyli ogień, raniąc 3 osoby.

1 sierpnia 2010 r. palestyńscy terroryści wystrzelili rano ze Strefy Gazy rakietę Qassam, która spadła na miasto Sderot. Uszkodzony został budynek szkoły, pustej podczas weekendu.

1 sierpnia 2010 r. izraelskie siły bezpieczeństwa aresztowały w nocy 1 poszukiwanego Palestyńczyka w Samarii.
    1 sierpnia 2010 r. izraelskie siły powietrzne zbombardowały rano 2 podziemne tunele przemytnicze na granicy Strefy Gazy z Egiptem.
     1 sierpnia 2010 r. córka zabitego premiera Icchaka Rabina, Dalia Rabin-Pelossof spotkała się w Ramallah z palestyńskim prezydentem Mahmoudem Abbasem. Abba powiedział, że jest gotowy zgodzić się na rozpoczęcie bezpośrednich rozmów pod warunkiem, że Netanyahu przyjmie zasadę, że państwo palestyńskie powstanie w granicach z 1967 r.

1 sierpnia 2010 r. prezydent Szimon Peres spotkał się w Kairze (Egipt) z egipskim prezydentem Hosni Mubarakiem. Obaj politycy wyrazili swoje poparcie dla bezzwłocznego rozpoczęcia bezpośrednich rozmów pokojowych izraelsko-palestyńskich. Omówiono także kwestie działań prowadzonych na rzecz uwolnienia porwanego przez Hamas izraelskiego żołnierza Gilada Shalita, irańskiego zagrożenia nuklearnego oraz poszerzania współpracy pomiędzy obu państwami. Podjęto także decyzję o utworzeniu komisji do poszukiwania miejsc pochówku izraelskich żołnierzy zaginionych podczas Wojny Jom Kippur w 1973 r. Peres wyraził nadzieję na ich odnalezienie, w celu przekazania ciał rodzinom i ich pochowania w Izraelu.
    1 sierpnia 2010 r. syryjski prezydent Baszar al-Assad powiedział, że szanse na pokój na Bliskim Wschodzie są coraz bardziej odległe, a możliwość wybuchu kolejnej wojny wzrosła. Dodał, że Syria jest silniejsza niż kiedykolwiek wcześniej i nie ma zamiaru negocjować w sprawie "kradzieży syryjskiej ziemi" - czyli oczekuje wzrotu Wzgórz Golan.
    1 sierpnia 2010 r. londyński dziennik "Sunday Times" napisał, że niedawna katastrofa izraelskiego helikoptera w rumuńskich Karpatach dowodzi, że Izrael przygotowuje się do ataku na Iran. Helikopter Sikorsky CH-53 "Yasur" leciał około 1,5 tys. km z Izraela do Rumunii. Paliwo uzupełniał w powietrzu nad południową Grecją. Wchodząc wprzestrzeń powietrzną Rumunii maszyna leciała na niskiej wysokości, w gęstej mgle i przy niskim pułapie chmur. Ćwiczono omijanie radarów i systemów obrony przeciwlotniczej produkcji rosyjskiej. Na pokładzie helikoptera znajdował się rumuński oficer w statusie obserwatora, jednak wszystkie decyzje podejmowali Izraelczycy. Po katastrofie wysłano z Izraela do Rumunii specjalną jednostkę ratunkową, która odnalazła wrak rozbitej maszyny z ciałami, oraz zabezpieczyła elektronikę i systemy nawigacyjne.
    1 sierpnia 2010 r. przewodniczący Kolegium Szefów Połączonych Sztabów USA, admirał Mike Mullen powiedział, że Stany Zjednoczone posiadają plany zaatakowania Iranu w razie potrzeby. Dodał jednak, że militarne rozwiązanie sprawy irańskiego programu nuklearnego jest bardzo ryzykowne i może mieć poważne konsekwencje dla Bliskiego Wschodu.

2 sierpnia 2010 r. islamscy terroryści wystrzelili rano z Półwyspu Synaj (Egipt) pięć rakiet Grad, z których dwie spadły na otwartą przestrzeń w mieście Ejlat, dwie spadły do morza, a jedna spadła przy Intercontinental Hotel w Aqabie (Jordania) raniąc 4 osoby (1 zmarła od odniesionych ran).

2 sierpnia 2010 r. izraelskie siły bezpieczeństwa aresztowały w nocy 11 poszukiwanych Palestyńczyków w Samarii i Judei.
    2 sierpnia 2010 r. w nocy doszło do wybuchu w domu wysokiego dowódcy Hamasu, Alaa al-Danafa, w Gazie. Rannych zostało 24 Palestyńczyków. Prawdopodobnie do wybuchu doszło podczas prac przy materiałach wybuchowych.

2 sierpnia 2010 r. sekretarz generalny ONZ, Ban Ki-moon poinformował, że podczas spotkania z ministrem obrony Ehudem Barakiem porozumiano się w sprawie powołania międzynarodowej komisji, której celem bedzie wyjaśnienie okoliczności izraelskiego ataku na "Flotyllę Wolności" płynącą do Strefy Gazy. Premier Benjamin Netanyahu powiedział, że "Izrael nie ma nic do ukrycia. Przeciwnie: interesem narodowym państwa Izraela jest zapewnienie ujawnienia całej prawdy o tym incydencie dla całego świata." W skład komisji wejdą były premier Nowej Zelandii Geoffrey Palmer (przewodniczący), ustępujący prezydent Kolumbii Alvaro Uribe (wiceprzewodniczący). Rozpocznie ona pracę 10 sierpnia i przedstawi swój pierwszy raport w połowie września.

3 sierpnia 2010 r. islamscy terroryści ostrzelali z terytorium Libanu izraelskich żołnierzy prowadzących "rytunowe czynności" na własnym terytorium. Prowadzono prace po izraelskiej stronie w rejonie kibucu Misgav Am przy wycinaniu żywopłotu i drzew, które przysłaniały widoczność libańskiej strony granicy. Od ognia snajpera zginął 1 izraelski żołnierz, który fotografował terytorium Libanu. Ranny został 1 żołnierz. W stronę przybyłego na miejsce incydentu czołgu, libańscy żołnierze wystrzelili 4 rakiety RPG.
    3 sierpnia 2010 r. minister spraw zagranicznych Avigdor Lieberman powiedział, że odpowiedzialność za dzisiejszy incydent graniczny spoczywa na libańskim rządzie. Dodał, że Siły Obronne Izraela prowadziły prace konserwacyjne bariery granicznej i "działały wzdłuż granicy libańskiej we współpracy z UNIFIL."
    3 sierpnia 2010 r. minister obrony Ehud Barak ostrzegł Liban przed podejmowaniem wrogich działań przeciwko Siłom Obronnym Izraela. Dodał, że specjalne dochodzenie zbada okoliczności dzisiejszego incydentu granicznego. Barak wezwał także międzynarodowe siły pokojowe UNIFIL w południowym Libanie do wypełniania swoich obowiązków i zapobiegania podobnym incydentom w przyszłości.
    3 sierpnia 2010 r. wysoki urzędnik państwowy powiedział, że "państwa zachodnie dostarczają libańskiej armii nowoczesną broń, która zamiast służyć do walki z Hezbollahem jest używana do strzelania do żołnierzy Sił Obronnych Izraela." W 2009 r. Stany Zjednoczone dostarczyły do Libanu sprzęt wojskowy o wartości 400 mln USD. Natomiast Francja dostarczyła zaawansowane pociski przeciwpancerne.
    3 sierpnia 2010 r. gen. dyw. Gadi Eisenkot powiedział, że wszystkie dowody wskazują na to, że ostrzał izraelskich żołnierzy na granicy z Libanem był "zaplanowaną zasadzką przygotowaną przez snajpera". Prace inżynieryjne na granice rozpoczęły się rano o godz. 9.00 za zgodą sił międzynarodowych UNIFIL, które poprosiły o dwie godziny opóźnienia początku prac. W międzyczasie UNIFIL, zgodnie ze standartową procedurą poinformował libańską armię. Prace były prowadzone na izraelskiej stronie granicy. Snajper oddał trzy strzały. Wszystko wskazuje na to, że Hezbollah nie był zaangażowany w ten incydent, chociaż z pewnością wiedział o przygotowaniach do ataku.

3 sierpnia 2010 r. izraelskie siły bezpieczeństwa aresztowały w nocy 8 poszukiwanych Palestyńczyków w Samarii i Judei.
    3 sierpnia 2010 r. władze Autonomii Palestyńskiej wydały oświadczenie potępiające ostrzał rakietowy miasta Aqaba w Jordanii. Palestyńskie władze wyraziły solidarność z jordańskim rządem, królem i narodem. "Ci, którzy przeprowadzili ten terrorystyczny atak służom interesom sił, które działają przeciwko arabskiemu narodowi i Palestyńczykom. Wzywamy do podjęcia działań przeciwko nim." Oświadczenie nic nie wspomina o potępieniu ostrzelania izraelskiego miasta Ejlat.
    3 sierpnia 2010 r. palestyńscy terroryści ostrzelali izraelskich robotników naprawiających barierę graniczną Strefy Gazy. Do incydentu doszło na wysokości kibucu Nirim.

3 sierpnia 2010 r. izraelski helikopter szturmowy ostrzelał rakietami posterunek libańskiej armii przy wiosce Adaisseh w południowym Libanie. Zniszczony został libański pojazd opancerzony. Izraelska artyleria wystrzeliła 7 pocisków. Zginęło 3 libańskich żołnierzy i dziennikarz, a 5 osób zostało rannych. Był to odwet za wcześniejsze ostrzelanie izraelskich żołnierzy w tym rejonie.
    3 sierpnia 2010 r. syryjski prezydent Baszar al-Assad zapewnił libańskiego prezydenta Michela Suleimana, że Liban może liczyć na poparcie Syrii. Jednocześnie syryjskie ministerstwo spraw zagranicznych nazwało dzisiejszy incydent graniczny "okrutnym izraelskim atakiem przeciw Libanowi".
    3 sierpnia 2010 r. dowództwo międzynarodowych sił UNIFIL w południowym Libanie poinformowało, że podczas wymiany ognia na granicy izraelsko-libańskiej, izraelscy żołnierze nie przekroczyli granicy państwowej i cały incydent miał miejsce na terytorium Izraela.
    3 sierpnia 2010 r. przywódca libańskiego Hezbollahu, szejk Hassan Nasrallah powiedział, że jeśli w przyszłości Izrael zaatakuje Liban, to Hezbollah nie będzie stał milcząco. Nasrallah pochwalił libańską armię za zaatakowanie izraelskich żołnierzy. Dodał, że podczas incydentu siły Hezbollahu były w stanie najwyższego alarmu. "Osobiście byłem w kontakcie z dowództwem Hezbollahu i poprosiłem ich, aby nie podejmować działań bezpośrednio po incydencie. Ogłosiliśmy, że nie podejmiemy żadnych działań, dopóki nie otrzymamy pozwolenia od najwyższego dowództwa libańskiej armii. Skontaktowaliśmy się z dowództwem armii i poinformowaliśmy, że jesteśmy gotowi do podjęcia działań, jeśli chcą żebyśmy to zrobili."

4 sierpnia 2010 r. premier Benjamin Netanyahu w telewizyjnym oświadczeniu powiedział, że Hamas jest odpowiedzialny za ostatni ostrzał rakietowy izraelskiego miasta Ejlat i jordańskiego miasta Aqaba. "W ciągu ostatnich trzech dni byliśmy świadkami trzech ataków przeciwko Izraelowi... Atak ze Strefy Gazy na Ashkelon, atak libańskiej armii na żołnierzy Sił Obronnych Izraela podczas wykonywania rutynowych działań, oraz atak z półwyspu Synaj na Ejlat. Chcę, aby było jasne, że Hamas i libański rząd zobaczą odpowiedź na brutalne prowokacje względem nas... Jesteśmy zdeterminowani by chronić naszych obywateli... Izrael odpowie na każdy atak."

4 sierpnia 2010 r. izraelskie siły bezpieczeństwa aresztowały w nocy 4 poszukiwanych Palestyńczyków w Samarii i Judei.
    4 sierpnia 2010 r. trzech palestyńskich terrorystów zbliżyło się nad ranem do bariery granicznej w centralnej części Strefy Gazy. Izraelscy żołnierze otworzyli ogień zabijając 1 napastnika i raniąc 2 kolejnych.

4 sierpnia 2010 r. egipskie siły bezpieczeństwa przyznały, że ostatni atak rakietowy na izraelskie miasto Ejlat został przeprowadzony z półwyspu Synaj (terytorium Egiptu). Terroryści pochodzili ze Strefy Gazy. Wcześniej Egipt zaprzeczał, jakoby atak przeprowadzono z jego terytorium.
    4 sierpnia 2010 r. rzecznik prasowy libańskiej armii przyznał, że ich żołnierze jako pierwsi otworzyli ogień do izraelskich żołnierzy we wczorajszym incydencie granicznym. Dodał jednak, że Liban miał prawo do "obrony suwerenności".
    4 sierpnia 2010 r. irańska agencja prasowa Fars poinformowała, że Iran otrzymał cztery rosyjskie zestawy rakiet przeciwlotniczych S-300. Dwa zestawy mają pochodzić z Białorusi, a dwa z nieokreślonego źródła. Brak potwierdzenia tych informacji.

5 sierpnia 2010 r. izraelskie siły bezpieczeństwa aresztowały w nocy 16 poszukiwanych Palestyńczyków w Samarii i Judei.
    5 sierpnia 2010 r. specjalna jednostka izraelskiej policji wkroczyła nad ranem do żydowskiego osiedla Mitzpe Avichai, w rejonie Hebronu w Judei. Wyburzono kilka drewnianych domów oraz synagogę, które zostały wzniesione bez wymaganych zezwoleń.
    5 sierpnia 2010 r. około 100 żydowskich osadników zaatakowało kamieniami pojazdy izraelskiej policji w pobliżu osiedla Kiryat Arba, w rejonie Hebronu w Judei. W starciu rannych zostało 5 osadników. Policja aresztowała 4 najbardziej agresywne osoby. Osadnicy podpalili okoliczne arabskie pola uprawne.
    5 sierpnia 2010 r. Palestyńczycy obrzucili kamieniami żydowskie samochody przy osiedlu żydowskim Azzun w Samarii. Kilka samochodów zostało uszkodzonych.
    5 sierpnia 2010 r. palestyński prezydent Mahmoud Abbas powiedział, że jest gotowy przystąpić do bezpośrednich rozmów palestyńsko-izraelskich, o ile zostanie spełniony kluczowy warunek jakim jest izraelskie zapewnienie utworzenia państwa palestyńskiego w granicach z 1967 r.

7 sierpnia 2010 r. libański prezydent Michel Suleiman odwiedził miejsce ostatniego incydentu zbrojnego na granicy libańsko-izraelskiej. Suleiman pochwalił "odwagę naszych żołnierzy" i dodał, że armia będzie "bronić Libanu przed izraelskimi atakami na nasząniepodległość."
    7 sierpnia 2010 r. wysoki dowódca Hamasu, Sati Hatar powiedział w Damaszku (Syria), że to Izrael wystrzelił rakiety, któe spadły na izraelskie miasto Ejlat i jordańskie Aqaba. Hatar powiedział, że Izrael uczynił tak, aby mieć pretekst do zaatakowania Strefy Gazy.

8 sierpnia 2010 r. libański statek rybacki wpłynął nad ranem na izraelskie wody terytorialne. Izraelski okręt patrolowy oddał strzały ostrzegawcze, usiłując zmusić intruza do zawrócenia do Libanu, jednak statek przez dłuższy czas nie zmieniał kursu, po czym ignorując wezwania izraelskiej marynarki zawrócił do Libanu. Nikt z rybaków nie został ranny.

8 sierpnia 2010 r. Palestyńczycy obrzucili rano kamieniami żydowski samochód przy żydowskim osiedlu Gush Etzion w Judei. Ranny został 1 Izraelczyk. Wieczorem uszkodzony został samochód przy osiedlu Mechola w Samarii.

8 sierpnia 2010 r. egipskie siły bezpieczeństwa aresztowały 3 islamskich terrorystów, którzy przygotowywali zamach terrorystyczny w kurorcie Sharm el-Sheikh na Półwyspie Synaj. W ich samochodzie przejęto znaczną ilość materiałów wybuchowych.

9 sierpnia 2010 r. premier Benjamin Netanyahu oświadczył przed komisją śledczą, że Izrael działał zgodnie z prawem międzynarodowym podczas ataku na "Flotyllę Wolności" płynącą z pomocą humanitarną dla Strefy Gazy. "Jestem przekonany, że dzięki temu śledztwu okaże się, iż państwo Izrael i armia izraelska działały zgodnie z prawem międzynarodowym. Ufam żołnierzom armii izraelskiej i państwo Izrael jest z nich dumne."

9 sierpnia 2010 r. izraelskie siły bezpieczeństwa aresztowały w nocy 12 poszukiwanych Palestyńczyków w Samarii i Judei.
    9 sierpnia 2010 r. Palestyńczycy obrzucili wieczorem kamieniami żydowski samochód w pobliżu wioski El-Aroub w Judei. Samochód został uszkodzony. W nocy uszkodzone zostały 2 samochody przy mieście Beitar Illit w Judei.

9 sierpnia 2010 r. sekretarz generalny Hezbollahu Hassan Nasrallah oskarżył Izrael o zabójstwo w 2005 r. byłego libańskiego premiera Rafiqa Hariri. Nasrallah dodał, że Izrael usiłował wszelkimi sposobami obarczyć winą o to zabójstwo Hezbollah.
    9 sierpnia 2010 r. Stany Zjednoczone podpisały z Arabią Saudyjską kontrakt na sprzedaż 84 myśliwców F-15 o wartości 30 mld USD.

10 sierpnia 2010 r. premier Benjamin Netanyahu powiedział, że Izrael wycofa się z udziału w dochodzeniu komisji ONZ w sprawie izraelskiego ataku na "Flotyllę Wolności", jeśli członkowie komisji będą domagać się przesłuchania komandosów Sił Obronnych Izraela, którzy brali udział w tej operacji.

10 sierpnia 2010 r. izraelskie siły bezpieczeństwa aresztowały w nocy 3 poszukiwanych Palestyńczyków w Samarii.
    10 sierpnia 2010 r. specjalna jednostka policja oraz straż graniczna wyburzyły rano dwa nielegalnie wzniesione budynki w osiedlach żydowskich Beit El i Nachliel w Samarii.
    10 sierpnia 2010 r. grupa prawicowych żydowskich aktywistów usiłowała wieczorem przedostać się na teren starożytnej synagogi w Na'aran, w pobliżu Jerycha w Judei. Osadnicy maszerowali przez trzy dni do synagogi. Na ich czele szedł rabina Moshe Levinger. Izraelscy żołnierze i policja zamknęły im drogę dostępu do synagogi. Doszło do starcia z działaczami. Policja aresztowała 30 najbardziej agresywnych działaczy.

10 sierpnia 2010 r. libański parlamentarzysta i wysoki członek Hezbollahu, Nawwaf Moussawi wezwał libański rząd do rezygnacji z "warunkowej" amerykańskiej pomocy wojskowej. W zamian zaproponował podjęcie decyzji o przyjęciu przez libańską armię szkolenia wojskowego i uzbrojenia z takich krajów jak Iran, Syria, Rosja i Chiny.
    10 sierpnia 2010 r. turecki minister spraw zagranicznych Ahmet Davutoglu powiedział, że Izrael powinien wziąść na siebie całkowitą odpowiedzialność za śmierć 9 tureckich aktywistów pokojowych podczas izraelskiego ataku na "Flotyllę Wolności", i wypłacić odszkodowania rodzinom zabitych.

11 sierpnia 2010 r. premier Benjamin Netanyahu spotkał się w Jerozolimie z amerykańskim wysłannikiem George Mitchell'em. Omówiono możliwości wznowienia bezpośrednich rozmów izraelsko-palestyńskich. Netanyahu powiedział, że zależy mu na szybkim rozpoczęciu bezpośrednich rozmów z Palestyńczykami.
    11 sierpnia 2010 r. minister obrony Ehud Barak spotkał się w Tel Awiwie z amerykańskim wysłannikiem George Mitchell'em. Omówiono perspektywy wznowienia negocjacji pokojowych izraelsko-palestyńskich.
    11 sierpnia 2010 r. szef Sztabu Głównego Sił Obronnych Izraela, gen Gabi Ashkenazi, powiedział przed komisją śledczą, że jego głównym osobistym błędem przy ataku komandosów na "Flotyllę Wolności" było zabronienie żołnierzom otwarcia ognia przy próbie przejęcia kontroli statku "Mavi Marmera". "Moim głównym błędem było to, że myśleliśmy, ze na pokładzie będzie 10-15 osób. Myśleliśmy, że możemy rzucić granat ogłuszający i to pozwoli na ich usunięcie." Zamiast tego komandosi stanęli w obliczu uzbrojonych bojowników, którzy ich zaatakowali i ciężko ranili. "Żołnierze zjeżdżający na pokład statku powinni od razu używać broni obezwładniającej. Akcja odbicia pobitych żołnierzy zakończyła się śmiercią dziewięciu bojowników na pokładzie."

11 sierpnia 2010 r. izraelskie siły bezpieczeństwa aresztowały w nocy 5 poszukiwanych Palestyńczyków w Samarii i Judei.

11 sierpnia 2010 r. irański minister spraw zagranicznych Manuszehr Mottaki spotkał się w Damaszku (Syria) z syryjskim prezydentem Bashar Assadem i szefem politycznego biura Hamasu, Khaled Meshalem. Omówiono aktualną sytuację na Bliskim Wschodzie, ze szczególnym uwzględnieniem ostatnich wydarzeń w Libanie i Iraku.
    11 sierpnia 2010 r. libański minister obrony Elias Murr powiedział, że Liban powinien odrzucić amerykańską pomoc wojskową, jeżeli jej utrzymanie będzie uzależnione od przyjęcia warunku, że broń ta nie może być użyta przeciwko Izraelowi.

12 sierpnia 2010 r. izraelskie siły bezpieczeństwa aresztowały w nocy 8 poszukiwanych Palestyńczyków w Samarii i Judei.
    12 sierpnia 2010 r. Palestyńczycy obrzucili wieczorem kamieniami żydowskie samochody w rejonie wioski El-Aroub w Judei. Uszkodzone zostały 2 samochody.

12 sierpnia 2010 r. prezydent Szimon Peres spotkał się w Bukareszcie (Rumunia) z rumuńskim prezydentem Traianem Basescu, który powiedział, że w przypadku konfrontacji z Iranem, Rumunia zajmie stanowisko przy Izraelu i NATO, które występuje przeciwko irańskiemu programowi jądrowemu. Basecu dodał, że ma nadzieję na skuteczność sankcji gospodarczych.
    12 sierpnia 2010 r. sekretarz stanu Stanów Zjednoczonych Hillary Clinton przeprowadziła wieczorem rozmowy telefoniczne z premirem Benjaminem Netanyahu oraz z ministrami spraw zagranicznych Jordanii i Egiptu. Omówiono perspektywy wznowienia rozmów pokojowych izraelsko-palestyńskich.

13 sierpnia 2010 r. minister przemysłu, handlu i pracy Benjamin Ben-Eliezer spotkał się w Tel Awiwie z palestyńskim ministrem gospodarki Hassanem Abu Libda. Libda poinformował, że Autonomia Palestyńska będzie starała się uzyskać status obserwatora przy Światowej Organizacji Handlu i poprosił Izrael o pomoc w tych staraniach. Ben-Eliezer zwrócił się o zaprzestanie bojkotu izraelskich towarów produkowanych w żydowskich osiedlach położonych w Samarii, Judei i na Wzgórzach Golan. „Bojkot musi zostać niezwłocznie uchylony, ponieważ wiele firm na Zachodnim Brzegu zatrudnia dużą liczbę Palestyńczyków.”

13 sierpnia 2010 r. dowódca libańskiej armii, gen. Jean Kahwaji powiedział, że armia nie miała żadnego planu ataku na izraelskich żołnierzy. Kahwaji dodał, że libańska armia nie planuje podejmowania żadnych kroków, które mogą podnieść napięcie na granicy libańsko-izraelskiej i będzie współpracować z międzynarodowymi siłami UNIFIL, tak aby w przyszłości nie powtórzyły się podobne incydenty. Według generała, to "Izraelczycy wywołali incydent."

14 sierpnia 2010 r. ultralekki samolot rozbił się przy kibucu Shiller na południu kraju. W wypadku zginęło 2 Izraelczyków. Zbadaniem przyczyny wypadku zajmie się specjalna komisja.

14 sierpnia 2010 r. członek Komitetu Centralnego al-Fatah, Azzam al-Ahmad powiedział, że Autonomia Palestyńska w ciągu kilku najbliższych decyzji rozważy propozycję przystąpienia do bezpośrednich rozmów pokojowych z Izraelem. Al-Ahmad dodał, że swoją decyzję Palestyńczycy uzależniają od tego, co w dniu jutrzejszym usłyszą od amerykańskiego wysłannika Davida Hale.
    14 sierpnia 2010 r. grupa Palestyńczyków obrzuciła wieczorem kamieniami izraelskich żołnierzy przy punkcie kontrolnym Sela Reches w Samarii.
    14 sierpnia 2010 r. kilkudziesięciu Palestyńczyków starło się w nocy z izraelskimi żołnierzami w Hebronie, w Judei. Żołnierze aresztowali 5 najbardziej agresywnych demonstrantów.

14 sierpnia 2010 r. syryjski premier Muhammad Naji al-Otari powiedział, że konflikt z Izraelem nigdy się nie skończy.
    14 sierpnia 2010 r. grupa około 150 irlandzkich artystów ogłosiła bojkot Izraela w obronie praw człowieka Palestyńczyków.

15 sierpnia 2010 r. minister obrony Ehud Barak zapowiedział, że w ciągu miesiąca czasu dojdzie do formalnego podpisania umowy ze Stanami Zjednoczonymi na zakup 20 najnowszych myśliwców F-35. Wartość kontraktu wyniesie 2,7 mld USD. Myśliwce mają być dostarczone do Izraela w latach 2015-2017.
    15 sierpnia 2010 r. Center for Intelligence Heritage opublikowało raport o ataku rakietowym na miasta Ejlat i Aqaba. Raport obwinia za przeprowadzenie ataku zbrojne skrzydło Hamasu, Brygady Izzedine el-Kassam. Terroryści wystrzelili z egipskiej pustyni Synaj sześć rakiet Grad 122 mm. Trzy z nich spadły wmiejskiej strefie Ejlatu, w tym jeden w basenie oczyszczalni ścieków. Dwie rakiety spadły na jordańskie miasto Aqaba, a jedna spadła do morza. Źródła wywiadowcze wskazują, że rakiety zostały przemycone podziemnymi tunelami ze Strefy Gazy do Egiptu, a następnie przewiezione pustynią w rejon Ejlatu.

15 sierpnia 2010 r. palestyński prezydent Mahmoud Abbas spotkał się w Ramallah z amerykańskim wysłannikiem Davidem Hill'em. Po rozmowach jeden z palestyńskich urzędników powiedział, że Abbas za kilka dni ogłosi rozpoczęcie bezpośrednich rozmów z Izraelem.
    15 sierpnia 2010 r. Palestyńczycy obrzucili popołudniem kamieniami żydowski samochód w Hebronie, w Judei. Samochód został uszkodzony.

15 sierpnia 2010 r. libańscy żołnierze zastrzelili w Libanie dowódcę palestyńskiego ugrupowania terrorystycznego Fatah al-Islam, Abed al-Rahman Awada. Grupa ta powstała w 2006 r. po oderwaniu się od al-Fatah. W swojej filozofii jest zbliżona do Al-Qaedy.
    15 sierpnia 2010 r. przedstawiciele jedenastu palestyńskich ugrupowań (Hamas, Ludowy Front Wyzwolenia Palestyny, Demokratyczny Front Wyzwolenia Palestyny i inne) zaapelowali w Damaszku (Syria) do palestyńskiego prezydenta Mahmouda Abbasa by nie godził się na kompromisową politykę prowadzącą do rozpoczęcia bezpośrednich rozmów palestyńsko-izraelskich.

16 sierpnia 2010 r. palestyńscy terroryści wystrzelili wieczorem ze Strefy Gazy 2 rakiety Qassam, które spadły na Negew.

16 sierpnia 2010 r. izraelskie siły bezpieczeństwa aresztowały w nocy 4 poszukiwanych Palestyńczyków w Samarii i Judei.
    16 sierpnia 2010 r. palestyńscy terroryści z Islamskiego Dżihadu usiłowali wieczorem podłożyć bombę przy barierze granicznej w południowej części Strefy Gazy. Izraelscy żołnierze otworzyli ogień raniąc 1 napastnika. Podczas przeszukania terenu doszło do wybuchu bomby, która raniła 1 izraelskiego żołnierza.

16 sierpnia 2010 r. amerykański prezydent Barack Obama ostrzegł tureckiego premiera Recep Tayyip Erdogana, że utrzymywanie przez Turcję napiętych stosunków z Izraelem i rosnące poparcie dla Iranu, może powstrzymać dalsze dostawy uzbrojenia ze Stanów Zjednoczonych.

17 sierpnia 2010 r. palestyński terrorysta wziął wieczorem zakładników w tureckiej ambasadzie w Tel Awiwie. Skontaktował się on z dziennikiem "Maariw" i powiedział, że ma przy sobie łatwopalną substancję, i zagroził, że zabije "wszystkich Żydów, którzy wejdą" do ambasady. Terrorystę obazwładniła ochrona ambasady. Na teren tureckiej ambasady nie wpuszczono izraelskich komandosów, ani izraelskie służby medyczne.

17 sierpnia 2010 r. izraelskie siły bezpieczeństwa aresztowały w nocy 8 poszukiwanych Palestyńczyków w Samarii i Judei.
    17 sierpnia 2010 r. palestyńscy terroryści z Ludowych Komitetów Oporu ostrzelali rano z moździerza izraelskich pracowników przy barierze granicznej w Strefie Gazy. Rannych zostało 2 izraelskich żołnierzy.
    17 sierpnia 2010 r. palestyńscy terroryści podłożyli bombę przy barierze granicznej w Strefie Gazy Izraelscy żołnierze wykryli bombę, którą zdetonowali saperzy.

17 sierpnia 2010 r. były amerykański ambasador przy ONZ, John Bolton powiedział, że Izrael ma tylko osiem dni na zbombardowanie irańskiego reaktora jądrowego w Busharze. Budowany przez Rosję reaktor rozpocznie pracę za 8 dni, i po jego uruchomieniu będzie istniało niebezpieczeństwo, że bombardowanie może zagrozić irańskim cywilom poprzez rozprzestrzenienie się materiałów radioaktywnych.

18 sierpnia 2010 r. izraelskie siły bezpieczeństwa aresztowały w nocy 3 poszukiwanych Palestyńczyków w Samarii i Judei.
    18 sierpnia 2010 r. izraelskie siły powietrzne zbombardowały nad ranem fabrykę broni w Khan Younis oraz dwa podziemne tunele przemytnicze na granicy Strefy Gazy z Egiptem.

18 sierpnia 2010 r. grupa 10 izraelskich lekarzy poleciała do Bukaresztu (Rumunia), aby ratować 7 dzieci ciężko poparzonych w pożarze szpitala miejskiego. Dzieci mają do 80% poparzeń ciała i dróg oddechowych.

19 sierpnia 2010 r. izraelskie siły bezpieczeństwa aresztowały w nocy 3 poszukiwanych Palestyńczyków w Samarii i Judei.

19 sierpnia 2010 r. kuwejcka gazeta „Al-Rai” napisała, że Hezbollah wybudował w południowym Libanie skomplikowaną sieć podziemnych tuneli, które mają być wykorzystane w celu urządzania zasadzek na izraelskich żołnierzy w przypadku wybuchu kolejnej wojny. Obecna sieć tuneli jest o wiele większa i bardziej zaawansowana od tej, która istniała podczas wojny libańskiej w 2006 r.
    19 sierpnia 2010 r. Biuro Narodów Zjednoczonych ds. Koordynacji Pomocy Humanitarnej (OCHA) opublikowało raport krytykujący postępowanie Sił Obronnych Izraela w Strefie Gazy. Raport podaje, że izraelska armia od 2008 r. uniemożliwia arabskich rolnikom dostęp do 17% terytorium Strefy Gazy (pas ziemi o szerokości 1500 metrów wzdłuż granicy lądowej oraz 4,5 km strefy zamkniętej dla rybołówstwa wzdłuż brzegu morskiego), usprawiedliwiając nałożone ograniczenia względami bezpieczeństwa. Według szacunków raportu, ograniczenia te dotykają bezpośrednio 178 tys. osób. W przypadku naruszenia stref zamkniętych izraelscy żołnierze otwierają ogień ostrzegawczy, a następnie strzelają do ludzi. W ten sposób od grudnia 2009 r. zginęły 22 osoby, a 146 zostało rannych.

20 sierpnia 2010 r. minister obrony Ehud Barak wezwał libański rząd, aby zapowiedz wypłynięciu statku „Julia”, który planuje przełamać morską blokadę Strefy Gazy. Barak dodał, że statek „nie ma nic wspólnego z pomocą humanitarną”, a taka działalność wspiera jedynie organizacje terrorystyczne, których celem jest zabijanie izraelskich cywilów. „Jeżeli statek będzie usiłował przełamać obecną blokadę, Izrael będzie zmuszony do zatrzymać i skierować do portu w Ashdod.”

20 sierpnia 2010 r. izraelskie siły bezpieczeństwa aresztowały w nocy 3 poszukiwanych Palestyńczyków w Judei.
    20 sierpnia 2010 r. Palestyńczycy demonstrowali przeciwko budowie bariery bezpieczeństwa w pobliżu wioski Bil’lin w Samarii. Doszło do starć z izraelskimi żołnierzami, w trakcie których ranny został 1 żołnierz.
    20 sierpnia 2010 r. Hamas odrzucił możliwość rozpoczęcia negocjacji pokojowych z Izraelem, nazywając je „kolejną próbą oszustwa narodu palestyńskiego

20 sierpnia 2010 r. dekretarz stanu Stanów Zjednoczonych Hilary Clinton powiedziała, że bezpośrednie rozmowy pokojowe izraelsko-palestyńskie rozpoczną się 2 września. „Celem wznowienia bezpośrednich negocjacji jest rozwiązanie wszystkich spornych kwestii i ustaleniem ostatecznego porozumienia, które powinniśmy osiągnąć w ciągu roku czasu.” Na rozpoczęcie rozmów w dniu 1 września zostali zaproszeni przywódcy Izraela, Autonomii Palestyńskiej, Jordanii i Egiptu. Z wszystkimi nimi rozmowy przeprowadzi prezydent Barack Obama.
    20 sierpnia 2010 r. rosyjscy inżynierowie rozpoczęli załadunek uranowego paliwa do irańskiego reaktora w elektrowni atomowej w Basharze (Iran).

21 sierpnia 2010 r. minister obrony Ehud Barak zaapelował do Stanów Zjednoczonych i Francji o pomoc w powstrzymaniu kolejnej flotylli statków, które płynąć z pomocą humanitarną będą usiłowały przełamać blokadę morską Strefy Gazy. Barak dodał, że cała pomoc humanitarna może być dostarczona do Gazy drogą lądową.

21 sierpnia 2010 r. Islamski Dżihad wydał oświadczenie, że Komitet Wykonawczy Organizacji Wyzwolenia Palestyny nie może przystąpić do bezpośrednich rozmów pokojowych z Izraelem, ponieważ podjęte przez niego decyzje "nie będą reprezentować interesów narodu palestyńskiego, a jedynie interesy małej grupy ludzi, którzy czerpią korzyści z podziału Palestyny."

21 sierpnia 2010 r. sekretarz generalny ONZ, Ban Ki-moon powiedział, że „nie wolno zmarnować” szansy na pokój, jaką są zbliżające się bezpośrednie rozmowy pokojowe izraelsko-palestyńskie.

22 sierpnia 2010 r. premier Benjamin Netanyahu powiedział, że Izrael i Palestyńczycy mają szansę zaskoczyć świat i znaleźć porozumienie pokojowe kończące dekadę konfliktów. "Potrzebujemy jednak poważnego partnera… Jeśli będziemy mieli poważnego partnera, to możemy osiągnąć historyczne porozumienie."
    22 sierpnia 2010 r. minister obrony Ehud Barak nominował gen. Yoava Galanta na nowego szefa Sztabu Głównego Sił Obronnych Izraela. Nominacja wymaga akceptacji rządu. Galant rozpoczął służbę wojskową w 1977 r. jako komandos jednostki marynarki wojennej 13 Shayetet. Drogą kolejnych awansów został dowódcą okrętu rakietowego, w 1994 r. został dowódcą brygady, a w 1999 r. dowódcą dywizji pancernej. Od 2005 r. pełnił obowiązki szefa Dowództwa Południowego Sił Obronnych Izraela. Kierował wojskowymi operacjami w Strefie Gazy w 2008 i 2009 r.
    22 sierpnia 2010 r. ministerstwo spraw zagranicznych wydało oświadczenie wzywające społeczność międzynarodową do zwiększenia wywieranej presji na Iran, w celu powstrzymania irańskiego programu jądrowego. "Jest nie do pomyślenia, że jakiś kraj może rażąco naruszać decyzje Rady Bezpieczeństwa ONZ i Międzynarodowej Agencji Energii Atomowej, całkowicie ignorując zobowiązania wynikające z Traktatu o Nierozprzestrzenianiu Broni Jądrowej i nadal cieszyć się z kontynuowania własnego programu energetyki jądrowej."

    22 sierpnia 2010 r. Palestyńczycy obrzucili rano koktajlami Mołotowa rejon jesziwy we Wschodniej Jerozolimie. Straż pożarna ugasiła ogień, a policja aresztowała 2 Palestyńczyków.

22 sierpnia 2010 r. arabska Fundacja Al-Aksa wezwała palestyńską opinię publiczną do powstrzymania izraelskich planów "okupacji" meczetu Al-Quds w Jerozolimie. Fundacja oskarżyła Izrael o przeprowadzenie 34 badań archeologicznych i wybudowanie 3 synagog w rejonie Wzgórza Świątynnego.

22 sierpnia 2010 r. Liga Arabska na posiedzeniu w Kairze (Egipt) wyraziła "głębokie zaniepokojenie" stanowiskiem Izraela przed bezpośrednimi negocjacjami z Palestyńczykami. Wyrażono obawę, że negocjacje nie zakończą się osiągnięciem porozumienia.
    22 sierpnia 2010 r. irański prezydent Mahmud Ahmadineżad powiedział, że Izrael jest "za słaby" aby zaatakować obiekty jądrowe Iranu. Dodał, że Izrael nie ma "odwagi to zrobić ... i nie uważam tego zagrożenia za poważne." Ahmadineżad odrzucił również możliwość amerykańskiego ataku na irańskie instalacje nuklearne Iranu, mówiąc, że "Ameryka nie jest zainteresowana konfrontacją militarną. Nie ma żadnych logicznych powodów, aby Stany Zjednoczone przeprowadziły takie uderzenie. Czy uważacie, że armia, która została pokonana przez małe siły w Iraku może angażować się w wojnę z dużą i dobrze wyszkoloną armią irańską?"

23 sierpnia 2010 r. tereny północnej Galilei nawiedziło w nocy trzęsienie ziemi o sile 3,2 stopni w skali Richtera.
    23 sierpnia 2010 r. wicepremier Silvan Shalom spotkał się z wysłannikiem Kwartetu Bliskowschodniego, Tony Blairem. Shalom wyraził obawy, że Palestyńczycy mogą chcieć sabotować bezpośrednie rozmowy pokojowe, a potem obarczyć Izrael odpowiedzialnością za niepowodzenie rozmów.
    23 sierpnia 2010 r. po licznych sporach i odwołaniach sądowych rozpoczeto budowę linii kolejowej z Ashkelonu do Beer Szewy przez miasta Sderot, Netivot i Ofakim. Prace potrwają przez 3 lata.

23 sierpnia 2010 r. izraelskie siły bezpieczeństwa aresztowały w nocy 12 poszukiwanych Palestyńczyków w Samarii i Judei.
    23 sierpnia 2010 r. palestyński prezydent Mahmoud Abbas powiedział, że upływające pod koniec września zamrożenie rozbudowy żydowskich osiedli na Zachodnim Brzegu Jordanu może zniweczyć wysiłki wznowienia procesu pokojowego. Abbas wezwał Izrael do przedłużenia swojej decyzji o zamrożeniu rozbudowy osiedli.
    23 sierpnia 2010 r. przywódca Hamasu w Strefie Gazy, Ismail Hanija powiedział, że ludność palestyńska nic nie zyska na bezpośrednich rozmowach z Izraelem.

23 sierpnia 2010 r. przewodniczący Ligii Arabskiej, Amir Musa odrzucił apel premiera Benjamina Netanyahu aby uznać Izrael jako państwo żydowskie.

24 sierpnia 2010 r. minister obrony Ehud Barak spotkał się z obecnym szefem Sztabu Głównego Sił Obronnych Izraela gen. Gabi Ashkenazi. Barak wyraził swoje uznanie dla pracy Ashkenazi i poprosił o dalszą współpracę w sztabie, oraz o niezbędną pomoc przy przejmowaniu obowiazków przez nowego szefa gen. Yoav Galanta.
    24 sierpnia 2010 r. kilkuset ortodoksyjnych Żydów demonstrowało w Ashkelonie przeciwko rozbudowie szpitala Barzilai na terenie starożytnego cmentarza. Prace budowlane mają na celu stworzenie dodatkowych zabezpieczeń chroniących szpital przed ostrzałem rakietowym.
    24 sierpnia 2010 r. w przestrzeń powietrzną Izraela wleciała pierwsza grupa około 7 tys. bocianów, które są częścią większej grupy liczącej 20 tys. bocianów. Będą one w najbliższych dniach migrować na południe. Eksperci oceniają, że każdej jesieni nad Izraelem przelatuje ponad 600 tys. bocianów z Europy.

24 sierpnia 2010 r. izraelskie siły bezpieczeństwa aresztowały w nocy 5 poszukiwanych Palestyńczyków w Samarii i Judei.
    24 sierpnia 2010 r. Palestyńczycy obrzucili popołudniem kamieniami żydowski samochód w rejonie żydowskiego osiedla Carmei Tsur w Judei. Ranne zostało dziecko. Wieczorem uszkodzony został samochód w pobliżu Hebronu, w Judei.

24 sierpnia 2010 r. Izrael zaoferował pomoc Pakistanowi, w którym dziesiątki tysięcy ludzi straciło dach nad głową w wielkiej powodzi. Pakistan nie odpowiedział.
    24 sierpnia 2010 r. polityczny przywódca Hamasu, Khaled Meshal powiedział w Damaszku (Syria), że bezpośrednie rozmowy palestyńsko-izraelskie są nielegalne i wymuszone przez Stany Zjednoczone.

25 sierpnia 2010 r. minister spraw wewnętrznych Eli Yishai powiedział, że nie ma szans na powodzenie w bezpośrednich rozmowach z Autonomią Palestyńską, ponieważ Palestyńczycy nie są zainteresowani osiągnięciem porozumienia. "Palestyńczycy nie są skłonni uznać państwo Izraela i powiedzieć, że tak długo jak jednostka syjonistyczna nie będzie zniszczona, nie będzie państwa palestyńskiego."
    25 sierpnia 2010 r. palestyńscy terroryści ostrzelali popołudniem ze Strefy Gazy z moździerza pola uprawne przy kibucu Sha'ar Hanegev na Negewie.

25 sierpnia 2010 r. izraelskie siły bezpieczeństwa aresztowały w nocy 8 poszukiwanych Palestyńczyków w Samarii i Judei.

26 sierpnia 2010 r. Palestyńczycy wzniecili rano zamieszki w osiedlu Silwan we Wschodniej Jerozolimie. Do zamieszek doszło, gdy grupa żydowskich osadników usiłowała przejść przez teren meczetu, idąc do miejsca biblijnego. Palestyńczycy obrzucili kamieniami osadników i policjantów, którzy przybyli na miejsce zdarzenia. Spalono trzy samochody.
    26 sierpnia 2010 r. palestyńscy terroryści ostrzelali wieczorem ze Strefy Gazy z moździerza tereny przygraniczne na Negewie.

26 sierpnia 2010 r. izraelskie siły bezpieczeństwa aresztowały w nocy 8 poszukiwanych Palestyńczyków w Samarii i Judei.
    26 sierpnia 2010 r. Palestyńczycy rzucili 3 koktajle Mołotowa w żydowskie samochody w rejonie żydowskiego osiedla Ariel w Samarii.

26 sierpnia 2010 r. grupa wysokich urzędników tureckich podczas oficjalnej wizyty w Stanach Zjednoczonych potwierdziła zobowiązania Turcji do utrzymania ciepłych stosunków z Izraelem. Na czele tureckich urzędników stał podekretarz ministerstwa spraw zagranicznych Feridun Sinirlioglu.

27 sierpnia 2010 r. premier Benjamin Netanyahu zaproponował, aby jego spotkania z palestyńskim prezydentem Mahmoudem Abbasem odbywały się regularnie raz na dwa tygodnie. Umożliwiłoby to rozwiązywanie wszystkich spornych kwestii na bieżąco i otworzyło drogę do porozumienia.

27 sierpnia 2010 r. izraelskie siły bezpieczeństwa aresztowały w nocy 1 poszukiwanego Palestyńczyka w Judei.
    27 sierpnia 2010 r. przywódca Hamasu w Strefie Gazy, Ismail Hanija powiedział, że Autonomia Palestyńska nie może zrezygnować w bezpośrednich rozmowach pokojowych z Jerozolimy. Dodał, że palestyńscy negocjatorzy nie są upoważnieni do oddawania Jerozolimy lub części Palestyny.
    27 sierpnia 2010 r. Palestyńczycy i lewicowi działacze pokojowi zorganizowali demonstracje przeciwko budowie bariery bezpieczeństwa w rejonie wiosek al-Masra i al-Walaja w Judei, oraz Bilin, Naalin i Nabi Saleh w Samarii. Doszło do starć z izraelskimi żołnierzami, którzy aresztowali 6 demonstrantów.

27 sierpnia 2010 r. amerykański wysłannik na Bliski Wschód, George Mitchell spotkał się w Bejrucie (Liban) z dowódcą libańskiej armii, Jean Kahwajim. Mitchell zagroził Libanowi, aby nie inicjował kolejnych wymian ognia na granicy z Izraelem, bo w przeciwnym razie Siły Obronne Izraela mogą zniszczyć libańską armię w ciągu czterech godzin. Izrael może w takiej sytuacji wdrożyć w życie specjalny plan, w którym zostaną "całkowicie zniszczone bazy libańskiej armii, centra i punkty dowodzenia w ciągu czterech godzin."

28 sierpnia 2010 r. kilku Palestyńczyków usiłowało rano rozebrać część ogrodzenia przy przejściu granicznym Erez w Strefie Gazy i pozyskać w ten sposób materiały budowlane. Izraelscy żołnierze wezwali do zaprzestania prac, po czym otworzyli ogień. Rannych zostało 2 Palestyńczyków.
    28 sierpnia 2010 r. szef palestyńskich negocjatorów Saëb Erekat odrzucił propozycję premiera Netanyahu by jego spotkania z Mahmoudem Abbasem odbywały sięco dwa tygodnie. Erekat powiedział, że jest "zbyt wcześnie, by decydować, kto będzie z kim rozmawiał, gdzie i kiedy." Obecnie najważniejszą sprawą jest otrzymanie zapewnienia, że Izrael nadal utrzyma zamrożenie rozbudowy żydowskich osiedli na Zachodnim Brzegu.

28 sierpnia 2010 r. egipskie siły bezpieczeństwa przejęły trzy magazyny broni i amunicji na Półwyspie Synaj. Broń była przygotowana do przemycenia do Strefy Gazy. W magazynie w Al-Hasana przejęto 100 uzbrojonych rakiet przeciwlotniczych, w Ad-Daqqaq przejęto 90 rakiet średniego i krótkiego zasięgu, a w Nakhl przejeto materiały wybuchowe i amunicję różnego kalibru. W innych przejętych mniejszych magazynach wykryto między innymi 10 min przeciwpancernych oraz duże ilości narkotyków. Równocześnie zniszczono 12 podziemnych tuneli przemytniczych prowadzących z Egiptu do Strefy Gazy.

29 sierpnia 2010 r. premier Benjamin Netanyahu powiedział na posiedzeniu rządu: "Jestem przekonany, że jeśli palestyńscy przywódcy podejdą do negocjacji równie poważnie jak my, możemy wówczas osiągnąć porozumienie - trwałą umowę, a nie tylko zawieszenie broni pomiędzy wojnami ... Możemy osiągnąć pokój oparty na stabilności dla nas i dla naszych dzieci, i to jest moim celem."
    29 sierpnia 2010 r. palestyńscy terroryści ostrzelali wieczorem ze Strefy Gazy z moździerza tereny przygraniczne na Negewie.

29 sierpnia 2010 r. izraelskie siły bezpieczeństwa aresztowały w nocy 2 poszukiwanych Palestyńczyków w Samarii i Judei.
    29 sierpnia 2010 r. Palestyńczycy obrzucili popołudniem kamieniami żydowski samochód przy żydowskim osiedlu Karnei Shomron w Samarii. Samochód został uszkodzony.
    29 sierpnia 2010 r. palestyński prezydent Mahmoud Abbas powiedział, że jeśli bezpośrednie rozmowy pokojowe zakończą się niepowodzeniem, to "Izrael będzie pociągnięty do odpowiedzialności." Abbas podkreślił konieczność utrzymania zamrożenia rozbudowy żydowskich osiedli na Zachodnim Brzegu, jako niezbędnego warunku do osiągnięcia pokojowego porozumienia.

29 sierpnia 2010 r. minister obrony Ehud Barak spotkał się w Ammanie (Jordania) z jordańskim królem Abdullahem II. Rozmowy dotyczy rozpoczęciu bezpośrednich rozmów izraelsko-palestyńskich oraz relacji Izraela z sąsiadami. Barak podkreślił, że Jordania odgrywa ważną rolę w zapewnieniu regionalnego pokoju i wspiera proces pokojowy w konflikcie izraelsko-palestyńskim. "Pokój jest strategicznym celem dla Izraela... Spodziewamy się, że Palestyńczycy podejdą do rozmów pokojowych z otwartością."

30 sierpnia 2010 r. premier Benjamin Netanyahu zapowiedział, że po upłynięciu z końcem września okresu zamrożenia, zamierza wyrazić zgodę na wznowienie rozbudowy żydowskich osiedli w Samarii i Judei.

30 sierpnia 2010 r. Palestyńczycy obrzucili wieczorem kamieniami liczne żydowskie samochody w rejonie Gush Etzion w Judei. Jeden samochód został uszkodzony.
    30 sierpnia 2010 r. rząd Autonomii Palestyńskiej podjął decyzję, że w ciągu roku zostanie rozpoczęty drugi etap budowy państwa palestyńskiego. Drugi etap będzie obejmować budowę instytucji państwowych, takich jak system opieki społecznej i program ubezpieczeń zdrowotnych.
    30 sierpnia 2010 r. palestyński premier Salam Fayyad powiedział, że nadchodzi "moment rozrachunku", kiedy premier Netanyahu będzie zmuszony wyjaśnić swoją wizję państwa palestyńskiego. Fayyad wyraził wątpliwość, czy Netanyahu jest gotów zaoferować Palestyńczykom państwo na warunkach, które będą możliwe do zaakceptowania. Wydaje się, że Izrael chciałby istnienia państwa palestyńskiego, które pozostawałoby pod ciągłą okupacją izraelską. Dodał, że Palestyńczycy dążą do powstania państwa na Zachodnim Brzegu i w Strefie Gazy, ze stolicą we Wschodniej Jerozolimie.

30 sierpnia 2010 r. minister obrony Ehud Barak spotkał się wieczorem w Ammanie (Jordania) z palestyńskim prezydentem Mahmoudem Abbasem. Barak powiedział, że zmniejszenie środków bezpieczeństwa w Samarii i Judei jest gestem dobrej woli wobec Autonomii Palestyńskiej w przeddzień bezpośrednich rozmów pokojowych.
    30 sierpnia 2010 r. kuwejcka gazeta "al-Rai" napisała, że dowództwa libańskiej armii i szyickiej organizacji Hezbollah powołały wspólne dowództwo wojskowe i rozpoczęły współpracę wojskową w ramach przygotowań do możliwego w przyszłości nowego konfliktu z Izraelem. Obie formacje zbrojne mają być dowodzone przez dwóch dowódców. Jeden będzie znajdować się w sztabie na terytorium Libanu, natomiast drugi będzie dowodzić z terytorium Syrii. Wspólne dowodzenie zapewni pełną współpracę sił lądowych, morskich, powietrznych i rakietowych.

31 sierpnia 2010 r. koordynator działań rządowych na terytoriach, gen. Eitan Dangot złożył zeznania przed komisją dochodzeniową w sprawie ataku na "Flotyllę Wolności". Dangot powiedział, że "nie było żadnego uzasadnienia dla flotylli, ponieważ nie było kryzysu humanitarnego w Strefie Gazy." Wszystkie raporty potwierdzają, że mieszkańcy Gazy posiadali dostęp do wszystkich niezbędnych towarów. "W Gazie nie ma głodu, i nie było go w przeszłości." Dangot dodał, że w okresie nasilenia działań Sił Obronnych Izraela występowały okresowe braki niektórych produktów spożywczych w Strefie Gazy. W porozumieniu z organizacjami humanitarnymi podejmowano wówczas działania i zwiększano ilość ciężarówek wwożących pomoc do Gazy. Odnosząc się do "Flotylli Wolności" generał podkreślił, że dziesięć dni przed incydentem odwiedził Turcję i zaproponował, aby pomoc humanitarną dostarczyć drogą lądową przez port Ashdod. Organizatorzy flotylli odrzucili tę propozycję, ponieważ miała "ona na celu wzmocnienie sił terrorystycznych Hamasu, a nie pomoc obywatelom Strefy Gazy." Dangot zauważył, że w miesiącach poprzedzających incydent wywiad zauważył narastający kryzys ekonomiczny wewnątrz organizacji Hamas. Wynikał on między innymi z faktu zamknięcia przejścia granicznego Rafah z Egiptem i podjęciem zdecydowanych działań przez Egipcjan wymierzonych w zwalczanie przemytu. Skonfiskowano wówczas duże środki finansowe należące do wysokich dowódców Hamasu. Izraelski wywiad ocenia, że 90% funduszy Hamasu pochodzi z przemytu.

31 sierpnia 2010 r. izraelskie siły bezpieczeństwa aresztowały w nocy 5 poszukiwanych Palestyńczyków w Samarii i Judei.
    31 sierpnia 2010 r. Hamas ogłosił w Strefie Gazy, że zakończył prace rozwojowe nad nowymi pociskami rakietowymi o zasięgu do 80 km. Oznacza to, że w zasięgu ich rażenia znajdują się miasta Herzliya, Raanana i Kfar Saba.
    31 sierpnia 2010 r. palestyńscy terroryści ze zbrojnego skrzydła Hamasu, Brygad Ezedina al-Kasama, ostrzelali wieczorem żydowski samochód w pobliżu wioski Maale Hever, w rejonie Hebronu w Judei. Zginęło 4 Izraelczyków, w tym kobieta w ciąży.

31 sierpnia 2010 r. egipskie siły bezpieczeństwa przejęły kolejne trzy magazyny broni i amunicji przygotowanej do przemycenia do Strefy Gazy.

1 września 2010 r. izraelskie siły bezpieczeństwa aresztowały w nocy 3 poszukiwanych Palestyńczyków w Samarii.
    1 września 2010 r. Palestyńczycy obrzucili wieczorem kamieniami żydowski samochód w pobliżu wioski Sinjil, w rejonie Ramallah w Samarii. Drugi samochód został uszkodzony w rejonie Hebronu w Judei.
    1 września 2010 r. palestyńscy terroryści z Hamasu ostrzelali późnym wieczorem żydowski samochód w pobliżu osiedla Kochav HaShachar w Samarii. Zginęło 2 Izraelczyków.

1 września 2010 r. amerykański prezydent Barack Obama odczytał oświadczenie: "Chciałem skorzystać z okazji i przemówić do narodu izraelskiego w związku z wczorajszą masakrą .Ekstremistyczne elementy, które nie zgadzają się na pokój, starają się go zniszczyć. Wczoraj widzieliśmy tragedię, w której ludzie zostali zastrzeleni na ulicy przez terrorystów, którzy usiłują podważyć rozmowy. Stany Zjednoczone w pełni popierają Izrael i jego bezpieczeństwo, i odrzucają działalność terrorystyczną. Ta wiadomość powinna dotrzeć do Hamasu i innych grup terrorystycznych. Nie powstrzymacie nas od wspierania Izraela i działania na rzecz idei pokoju, w którym wszystkie narody regionu rozpoczęłyby nową drogę."
    1 września 2010 r. premier Benjamin Netanyahu spotkał się w Waszyngtonie (USA) z amerykańskim prezydentem Barackiem Obama, który oświadczył, że przywódcy izraelscy i palestyńscy mają "przelotną szansę" na porozumienie i powinni ją bezwzględnie wykorzystać. "Taka okazja może nie powtórzyć się szybko... Nie mamy złudzeń. Emocje są głębokie, lata nieufności nie znikną w ciągu jednej nocy... Ani sukces ani porażka nie jest przesądzona. Ale wiemy jedno: jeżeli nie podejmiemy próby to porażka jest gwarantowana. Jeżeli obie strony nie zaangażują się całkowicie to ich długotrwały konflikt będzie trwał nadal i pochłonie kolejne pokolenie a do tego po prostu nie możemy dopuścić."
    1 września 2010 r. wieczorem w Białym Domu (Waszyngton, USA) podczas kolacji spotkali się amerykański prezydent Barack Obama, izraelski premier Benjamin Netanyahu oraz palestyński prezydent Mahmoud Abbas. Było to nieformalne otwarcie rozmów pokojowych.

    1 września 2010 r. Stany Zjednoczone poinformowały Turcję, że amerykańskie siły wojskowe nie wezmą udziału we wspólnych manewrach planowanych na październik b.r., jeśli Izrael zostanie wykluczony z uczestnictwa w nich.

==== Początek rozmów pokojowych ====

2 września 2010 r. izraelskie siły bezpieczeństwa aresztowały w nocy 8 poszukiwanych Palestyńczyków w Samarii i Judei.
    2 września 2010 r. palestyńskie siły bezpieczeństwa aresztowały 2 Palestyńczyków, którzy byli zamieszani wsprzedaż samochodu użytego dwa dni wcześniej w zamachu terrorystycznym.
    2 września 2010 r. żydowscy aktywiści z organizacji Hebrajskie Miasta demonstrowali wieczorem w pobliżu miasta Jerycho, wzywając do powrotu Żydów do wszystkich miast w Judei i Samarii. Podczas demonstracji spalono flagi Organizacji Wyzwolenia Palestyny oraz Hamasu.
    2 września 2010 r. Palestyńczycy obrzucili wieczorem kamieniami żydowski samochód w pobliżu osiedla Kfar Haras w Samarii. Ranna została 12-letnia Izraelka. Przy wiosce Haras w Samarii został uszkodzony inny samochód.
    2 września 2010 r. przedstawiciel Hamasu poinformował wieczorem, że palestyńscy bojownicy z 13 organizacji połączyli siły, by wzmóc "bardziej skuteczne ataki" na Izrael.

2września 2010 r. prezydent Szimon Peres spotkał się w Rzymie (Włochy) z papieżem Benedyktem XVI. Odnosząc siędo procesu pokojowego Peres powiedział: "Wszyscy przywódcy są zaangażowani... mają poważne zamiary i rozumieją wagę oraz znaczenie osiągnięcia porozumienia pokojowego... Alternatywą dla pokoju jest radykalizm i hegemonia Iranu nad całym Bliskim Wschodem."
    2 września 2010 r. w Departamencie Stanu USA w Waszyngtonie (USA) rozpoczęły się bliskowschodnie negocjacje pokojowe. Podczas oficjalnego otwarcia sekretarz stanu Hillary Clinton powiedziała: "Będzie trudno, ale sukces jest możliwy... Będąc tu dzisiaj Wykonaliście ważny krok by uwolnić swoje narody z kajdan historii. To krok w kierunku pokoju i godności, które tylko wy możecie stworzyć... Wierzymy, że sukces jest możliwy ale nie będziemy narzucać rozwiązań." Benjamin Netanyahu powiedział: "Prawdziwy i trwały pokój będzie wymagał bolesnych ustępstw z obu stron... Naród Izraela i ja jako jego premier jesteśmy gotowi pójść daleko w krótkim czasie, by osiągnąć prawdziwy pokój, który przyniesie naszemu narodowi bezpieczeństwo, prosperity i dobrych sąsiadów." Mahmoud Abbas powiedział, że uczestnicy negocjacji dają sobie rok na wypracowanie ostatecznego porozumienia pokojowego. Abbas wyraził przekonanie, że jest to możliwe i wezwał Izrael do zdjęcia blokady Strefy Gazy i zaprzestania wszelkiej działalności osadniczej. "Nadszedł czas zakończenia okupacji, która rozpocząła się w 1967 roku ... Palestyńczycy domagają się praw, wolności i niezależności, z których najbardziej potrzebują to sprawiedliwości, bezpieczeństwa i pokoju, ponieważ są ofiarami najbardziej poszkodowanymi przez przemoc." Pierwsza tura rozmów odbędzie się 14 września b.r. w Sharm el-Sheikh (Egipt) z udziałem Hillary Clinton i specjalnego wysłannika rządu amerykańskiego na Bliski Wschód George'a Mitchella. Następne spotkania będą się odbywać co dwa tygodnie.

3 września 2010 r. izraelskie siły bezpieczeństwa aresztowały w nocy 1 poszukiwanego Palestyńczyka w Judei.
    3 września 2010 r. Palestyńczycy zorganizowali demonstrację przeciwko budowie bariery bezpieczeństwa w rejonie wioski Bili'in w Samarii.

3 września 2010 r. dyrektor generalny Międzynarodowej Agencji Energii Atomowej (MAEA) Yukyia Amanu wystąpił do władz Izraela o umożliwienie kontroli izraelskich instalacji nuklearnych przez inspektorów agencji. Równocześnie Amanu poprosił Izrael o rozważenie propozycji podpisania traktatu o nierozprzestrzenianiu broni jądrowej.
    3 września 2010 r. sekretarz generalny Ligi Arabskiej Amr Moussa powiedział we Włoszech, że nowa runda negocjacji między Izraelem a Palestyńczykami będzie ostatnią. Moussa dodał, że Arabowie "mają nadzieję na powodzenie rozmów, ale wszyscy jesteśmy bardzo pesymistycznie nastawieni do procesu pokojowego ze względu na doświadczenia z przeszłości... Jeśli okaże się, że w tym roku Izrael będzie kontynuował budowę osiedli, to nie będzie pełnego roku rozmów."
    3września 2010 r. przywódca Hezbollahu, Hassan Nasrallah pochwalił Hamas za dwa ostatnie ataki na Izraelczyków, dodając, że "jest to droga do wolnej Palestyny i Jerozolimy." Nasrallah skrytykował palestyńskich przywódców za przystąpienie do negocjacji z Izraelem. "Palestyna od morza do rzeki jest własnością narodu palestyńskiego, arabskiego i muzułmańskiego, i niktnie ma prawa zrzec się tej ziemi."

4 września 2010 r. palestyńscy terroryści wystrzelili w południe ze Strefy Gazy rakietę Qassam, która spadła na Negew.

4 września 2010 r. członek biura politycznego Hamasu, Ezzat al-Rashk, powiedział, że żydowscy osadnicy na Zachodnim Brzegu Jordanu posiadają ponad pół miliona sztuk automatycznej broni maszynowej i dlatego będą traktowani jako cele militarne. „Ataki na osadników są naturalną rzeczą... osadnicy są podstawą syjonistycznej okupacji i pierwszą siłą rezerwową sił wojskowych.”
    4 września 2010 r. palestyński negocjator Saëb Erekat wyraził nadzieję, że Izrael będzie gotowy zniszczyć żydowskie miasteczka w Samarii i Judei. „Gdy Izrael postanowił zawrzeć traktat pokojowy z Egiptem to zburzył osiedla na Synaju… Podejmując decyzję w sprawie jednostronnego wycofania się z Gazy, zburzył osiedla w Strefie Gazy.” Równocześnie Erekat wyraził pesymizm co do przyszłości bezpośrednich rozmów z Izraelem.

4 września 2010 r. prezydent Szimon Peres spotkał się we Włoszech z sekretarzem generalnym Ligii Arabskiej, Amr Moussa. Moussa wyraził optymistyczne nastawienie do powodzenia bezpośrednich rozmów pokojowych izraelsko-palestyńskich.
    4 września 2010 r. palestyński prezydent Mahmoud Abbas podczas wizyty w Libii powiedział, że jeśli Izrael nie przedłuży okresu zamrożenia rozbudowy osiedli, to „nie będzie negocjacji.”
    4 września 2010 r. asystent amerykańskiego sekretarza stanu do spraw Bliskiego Wschodu, Jeffery Feltman powiedział, że Stany Zjednoczone mają nadzieję na przejście od rozmów Izraela z Autonomią Palestyńską, do szerszych rozmów pokojowych, które objęłyby Syrię oraz Liban.

5 września 2010 r. premier Benjamin Netanyahu przedstawił rano rządowi wyniki rozmów z palestyńskim prezydentem Mahmoudem Abbasem. Netanyahu powiedział, że świat arabski jest gotowy na porozumienie z Izraelem. „Oni wiedzą jaka jest alternatywa, i zdają sobie sprawę, że musimy znaleźć porozumienie. Miałem okazję prywatnie rozmawiać z Abbasem i wierzę, że będziemy mieli bezpośrednie oraz wiarygodne negocjacje. Zasugerowałem, aby spotkania odbywały się co dwa tygodnie. To czego teraz potrzebujemy, to nie prace licznych komitetów, ale gotowość do podejmowania decyzji przez przywódców.”
    5 września 2010 r. minister obrony Ehud Barak powiedział, że upływające 21 września zamrożenie rozbudowy żydowskich osiedli w Samarii i Judei najprawdopodobniej nie będzie przedłużone. Zostanie jednak osiągnięty kompromis, i ograniczenia w budownictwie w jakieś formie będą nadal obowiązywać, aby nie stanowiły one utrudnienia w prowadzonych rozmowach pokojowych.
    5 września 2010 r. minister spraw zagranicznych Avigdor Lieberman powiedział, że porozumienie pokojowe między Izraelem a Autonomią Palestyńską nie zostanie osiągnięte w najbliższym czasie. „To pokolenie nie zobaczy pokoju na Bliskim Wschodzie.”
    5 września 2010 r. Siły Obronne Izraela opublikowały nagrania video zarejestrowane przez bezzałogowy samolot szpiegowski nad terytorium południowego Libanu po piątkowym wybuchu w libańskiej wiosce Shehabiyeh. Na nagraniu jest widoczne, jak terroryści Hezbollahu pośpiesznie wywożą broń i rakiety z miejsca w którym doszło do wybuchu. Zostały one przewiezione do dwóch sąsiednich wiosek.

5 września 2010 r. izraelskie siły bezpieczeństwa zbombardowały w nocy podziemny tunel w Strefie Gazy. Wejście do tunelu znajdowało się w rejonie miasta Khan Younis i biegł on pod granicą z Izraelem w stronę kibucu Nir Oz. Był on przygotowany do infiltracji terrorystów na terytorium Izraela. Tunel został zniszczony. Zginął 1 Palestyńczyk, a 1 osoba została ranna.
    5 września 2010 r. izraelskie siły bezpieczeństwa aresztowały w nocy 1 poszukiwanego Palestyńczyka w Samarii.
    5 września 2010 r. Palestyńczycy obrzucili popołudniem kamieniami żydowski samochód w pobliżu wioski Halhoul w Judei. Ranny został 1 Izraelczyk. W południe uszkodzony został autobus w pobliżu Nablusu, w Samarii.
    5 września 2010 r. palestyński negocjator Saëb Erekat powiedział, że ewentualne porozumienie pokojowe musiałoby obejmować wszystkie kluczowe problemy, aby przekonać Hamas kontrolujący Strefę Gazy do uznania traktatu pokojowego z Izraelem.

5 września 2010 r. francuski tygodnik „Le Monde Diplomatique” napisał, że Izrael posiada najbardziej zaawansowany system przechwytywanie łączności elektronicznej. System jest zainstalowany w bazie wojskowej przy kibucu Urim na pustyni Negew, i jest częścią Jednostki 8200, którą dowodzi wywiad elektroniczny. System jest zdolny do przechwytywania transmisji statków na Morzu Śródziemnym, kabli podwodnych, rozmów telefonicznych, systemów poczty elektronicznej itp.
    5 września 2010 r. jordański król Abdullah II ostrzegł, że jeśli bezpośrednie rozmowy pokojowe pomiędzy Izraelem a Autonomią Palestyńską zakończą się niepowodzeniem, to cały świat „zapłaci za to cenę.” Abdullah dodał, że utworzenie niezależnego państwa palestyńskiego jest „strategicznym interesem” Jordanii, która będzie nadal „popierać palestyńskich braci w ich dążeniach do uzyskania wolności i państwowości.”
    5 września 2010 r. irański prezydent Mahmud Ahmadineżad powiedział, że jeśli Izrael zaatakuje Iran, wówczas państwo żydowskie zostanie całkowicie zniszczone. „Każdy izraelski atak na Iran będzie oznaczać wymazanie jednostki syjonistycznej z mapy

6 września 2010 r. Centralne Biuro Statystyczne poinformowało, że Izrael ma 7 645 000 mieszkańców, w tym 5 770 900 Żydów i 1 559 100 Arabów. Wskaźnik urodzeń żydowskich dzieci wzrósł z 2,88 do 2,9%, podczas gdy u dzieci arabskich spadł z 3,84 do 3,73%. Państwo Izrael pozostaje nadal młodym państwem, w którym 28% mieszkańców ma 15 lat. Zapewnia to dobrą podstawę dla dalszego rozwoju gospodarczego. Średnia długość życia mężczyzn wynosi 80,5 lat, a kobiet 83,9 lat.
    6 września 2010 r. Agencja Żydowska poinformowała, że w minionym roku do Izraela przyjechało 17 880 Żydów z całego świata (w poprzednim roku było 15 180). Z państw byłego ZSRR przyjechało 7340 imigrantów (wzrost o 16%), 3350 ze Stanów Zjednoczonych, 2020 z Francji, 1320 z Etiopii, 740 z Wielkiej Brytanii, 400 z Włoch, 380 z Kanady, 330 z Argentyny, 260 z RPA, 240 z Brazylii, 220 z Australii i Nowej Zelandii, 160 z Meksyku, 140 z Peru, 120 z Wenezueli, 90 z Urugwaju. Przewodniczący Agencji Żydowskiej, Natan Sharansky powiedział, że „Aliya jest jednym ze strategicznych aktywów Izraela… Każdy nowy imigrant jest pomostem łączącym jego społeczność w diasporze ze starożytną, nową ojczyzną, w Izraelu.”

6 września 2010 r. Palestyńczycy obrzucili popołudniem izraelskich robotników przy strefie przemysłowej Emanuel w Samarii. Ranny został 1 Izraelczyk.

6 września 2010 r. minister obrony Ehud Barak spotkał się w Moskwie (Rosja) z rosyjskim premierem Władimirem Putinem. Podpisano układ o współpracy wojskowej. Rosja zakupiła 12 izraelskich bezzałogowych samolotów szpiegowskich i skieruje około 50 żołnierzy na przeszkolenie.
    6 września 2010 r. egipski minister spraw zagranicznych Ahmed Aboul-Gheit powiedział, że pragnienie Izraela aby zostać oficjalnie uznanym państwem żydowskim jest „powodem do” troski. „Arabowie to 20% ludności Izraela… co się stanie, gdy powiedzmy za 25 lat będzie to 30%?”
    6 września 2010 r. Międzynarodowa Agencja Energii Atomowej wyraziła zaniepokojenie kontynuowaniem przez Iran programu jądrowego. Część tajnego raportu informuje, że Iran w każdej chwili może przyśpieszyć prace, realizując tajny program budowy broni jądrowej.

7 września 2010 r. palestyńscy terroryści wystrzelili nad ranem ze Strefy Gazy rakietę Qassam, która spadła w rejonie miasta Sderot na Negewie.
    7 września 2010 r. premier Benjamin Netanyahu w przemówieniu na Nowy Rok powiedział: "W tym roku, po wielu wysiłkach, rozpoczęły się bezpośrednie rozmowy z Palestyńczykami... Jest to ważny krok w naszych wcześniejszych próbach osiągnięcia porozumienia pokojowego... Mówię, że jest to próba, ponieważ nie ma pewności, że się uda. Oczywiście istnioeje wiele przeszkód, jest wielu sceptyków i wiele powodów do wątpliwości, ale musimy starać się osiągnąć pokój... Działamy w dobrej wierze, ale nie naiwnie... Wszelkie uzgodnienia między nami a Palestyńczykami będą opierać się na dwóch kryteriach: bezpieczeństwo i uznanie Izraela jako państwa żydowskiego... Jeżeli jesteśmy proszeni o uznanie państwa palestyńskiego, to jest naturalne i właściwe, że Palestyńczycy powinni uznać państwo narodu izraelskiego jako państwo żydowskie."

7 września 2010 r. izraelskie siły bezpieczeństwa aresztowały w nocy 10 poszukiwanych Palestyńczyków w Samarii i Judei.
    7 września 2010 r. Siły Obronne Izraela późnym wieczorem wprowadziły całkowitą blokadę terytoriów Autonomii Palestyńskiej na czas trwania żydowskich świąt Rosz ha-Szana.

7 września 2010 r. egipskie siły bezpieczeństwa przejęły 10 przesyłek broni, którą miano przemycić do Strefy Gazy. Wśród przejętej broni są rakiety przeciwlotnicze, broń przeciwpancerna oraz miny.
    7 września 2010 r. egipski minister spraw zagranicznych Aboul-Gheit powiedział, że Palestyńczycy powinni otrzymać 50 mld USD rekompensaty w ramach przyszłego porozumienia pokojowego z Izraelem. Odszkodowanie byłoby przeznaczone na rozbudowę infrastruktury powstającego państwa palestyńskiego.
    7 września 2010 r. amerykański prezydent Barack Obama i brytyjski premier David Cameron przeprowadziili wieczorem rozmowę telefoniczną w celu koordynacji działań, aby zmusić Izrael do oddania pod palestyńską administrację Judei i Samarii, oraz szybkiego wycofania z tego obszaru izraelskich wojsk.

8 września 2010 r. palestyńscy terroryści ostrzelali rano z moździerza ze Strefy Gazy tereny przygraniczne na Negewie. Jeden z pocisków spadł przy przedszkolu w jednym z kibuców.

8 września 2010 r. izraelskie siły bezpieczeństwa aresztowały w nocy 1 poszukiwanego Palestyńczyka w Samarii.
    8 września 2010 r. palestyński negocjator Nabil Shaath powiedział, że Autonomia Palestyńska nie uzna Izraela jako państwa żydowskiego, chociaż przyznaje, że w Izraelu żyje większość Żydów. Jako przyczynę podjęcia takiej decyzji Shaath podał, że mogłaby ona zaszkodzić izraelskim Arabom oraz zanegować prawo powrotu palestyńskich uchodźców. Shaath dodał, że przyszłe porozumienie pokojowe z Izraelem będzie uzależnione od wyniku referendum przeprowadzonego wśród Palestyńczyków. "Jeśli będziemy stali przed podpisaniem porozumienia, będziemy musieli osiągnąć jedność."
    8 września 2010 r. przedstawiciel Hamasu w Strefie Gazy ostrzegł władze Autonomii Palestyńskiej, aby zaprzestano aresztować działaczy Hamasu na Zachodnim Brzegu. "Nasza cierpliwość wkrótce się skończy." Zagroził, że w przeciwnym razie Hamas zacznie atakować Autonomię Palestyńską rządzoną przez al-Fatah.

9 września 2010 r. palestyńscy terroryści wystrzelili ze Strefy Gazy 3 rakiety Qassam, które spadły na Negew.

9 września 2010 r. palestyńskie siły bezpieczeństwa zwolniły z aresztów kilkudziesięciu zatrzymanych wcześniej działaczy Hamasu. Uczyniono to na rozkaz prazydenta Mahmouda Abbasa.

9 września 2010 r. egipskie siły bezpieczeństwa zniszczyły 5 podziemnych tuneli przemytniczych na granicy ze Strefą Gazy.

10 września 2010 r. palestyńscy terroryści wystrzelili nad ranem ze Strefy Gazy rakietę Qassam, która spadła na Negew.

10 września 2010 r. izraelskie siły powietrzne zbombardowały w nocy obóz szkoleniowy Hamasu położony na południu Strefy Gazy. Rannych zostało 5 Palestyńczyków.
    10 września 2010 r. Hamas wezwał wszystkie palestyńskie ugrupowania do połączenia sił w walce zbrojnej z Izraelem.

10 września 2010 r. amerykański prezydent Barack Obama powiedział, że będzie zachęcał Izrael i Autonomię Palestyńską do rozmów pokojowych, ponieważ w przypadku ich niepowodzenia będzie utrzymywał się obecny stan, który jest ryzykowny.

12 września 2010 r. palestyńscy terroryści wystrzelili rano ze Strefy Gazy 2 rakiety Qassam, które spadły na Negew.
    12 września 2010 r. dyrektor agencji bezpieczeństwa Shin Bet, Yuval Diskin powiedział na posiedzeniu rządu, że w najbliższych tygodniach wzrośnie zagrożenie terroryzmem. "Elementem powodującym wzrost zagrożenia jest militarne skrzydło Hamasu... Hamas dokłada wszelkich starań w Samarii i Judei aby zerwać rozmowy pokojowe." Diskin dodał jednak, że palestyńskie siły bezpieczeństwa kontrolowane przez al-Fatah "mają wysoką motywację w poszukiwaniu sprawców zamachów w Samarii i Judei, oraz w zapobieganiu kolejnym atakom... rzeczywiście aresztują sprawców zamachów terrorystycznych."
    12 września 2010 r. premier Benjamin Netanyahu spotkał się wieczorem w Jerozolimie z wysłannikiem Kwartetu Bliskowschodniego, Tony Blairem. Netanyahu powiedział, że Izrael nie przedłuży po 26 września zamrożenia rozbudowy żydowskich osiedli w Samarii i Judei. Zasygnalizował jednak, że ograniczy zakres osadnictwa. Dodał, że Autonomia Palestyńska nie powinna uzależniać kontynuowania rozmów pokojowych od zamrożenia rozbudowy żydowskich osiedli, tak jak Izrael nie uzależnia kontynuacji rozmów od uznania Izraela jako państwa żydowskiego.

    12 września 2010 r. Palestyńczycy obrzucili wieczorem kamieniami żydowskich osadników w osiedlu Shimon Hatzadik we Wschodniej Jerozolimie. Ranny został 8-letni Izraelczyk.

12 września 2010 r. grupa palestyńskich terrorystów usiłowała popołudniem wystrzelić rakietę przeciwpancerną RPG w stronę izraelskich pozycji granicznych na północy Strefy Gazy. Podczas tych działań wystrzelono 3 pociski moździerzowe. Izraelska artyleria odpowiedziała ogniem, zabijając w rejonie wioski Beit Hanoun 2 napastników i raniąc 3 osoby.

13 września 2010 r. palestyńscy terroryści wystrzelili rano ze Strefy Gazy 2 rakiety Qassam, które spadły na Negew.

13 września 2010 r. Palestyńczycy popołudniem obrzucili kamieniami żydowski samochód przy wiosce Sinjil w Samarii. Ranny został 1 Izraelczyk. Uszkodzony został także samochód w pobliżu Betlejem w Judei. Wieczorem uszkodzony został autobus przy żydowskim osiedlu Tekoa w Judei.

13 września 2010 r. syryjski prezydent Baszar Assad powiedział, że Turcja może odegrać kluczową rolę w rozmowach pokojowych między Syrią a Izraelem.

14 września 2010 r. izraelskie siły bezpieczeństwa aresztowały w nocy 10 poszukiwanych Palestyńczyków w Samarii i Judei.
    14 września 2010 r. palestyńscy terroryści wystrzelili wieczorem rakietę RPG w izraelskich żołnierzy patrolujących granicę w północnej części Strefy Gazy. Żołnierze odpowiedzieli ogniem zabijając 1 napastnika i raniąc 4 osoby.

14 września 2010 r. amerykański wysłannik na Bliski Wschód George Mitchell spotkał się rano w Damaszku (Syria) z syryjskim prezydentem Basza Assadem. Mitchell przekazał informację od Izraela, o chęci przystąpienia w ciągu roku do rozmów pokojowych. Przy tej okazji przekazał Assadowi mapę obszarów, które Izrael byłby skłonny oddać w zamian za pokój.
    14 września 2010 r. premier Benjamin Netanyahu spotkał się rano w Sharm el-Sheikh (Egipt) z egipskim prezydentem Hosni Mubarakiem. Omówiono problematykę rozmów pokojowych z Palestyńczykami. Później Netanyahu przeprowadził rozmowy z amerykańską sekretarz stanu Hillary Clinton.
    14 września 2010 r. premier Benjamin Netanyahu spotkał się w Sharm el-Sheikh (Egipt) z palestyńskim prezydentem Mahmoudem Abbas. W obecności amerykańskiej sekretarz stanu Hillary Clinton rozpoczęła się druga tura rozmów pokojowych.
    14 września 2010 r. po rozmowach pokojowych w Sharm el-Sheikh (Egipt) amerykański wysłannik na Bliski Wschód, George Mitchell powiedział, że izraelskie memorandum na rozbudowę żydowskich osiedli na Zachodnim Brzegu musi zostać przedłużone.

15 września 2010 r. palestyńscy terroryści wystrzelili w nocy ze Strefy Gazy 1 rakietę Qassam, która spadła w rejonie miasta Ashkelon. Rano 2 rakiety Grad spadły w rejonie miasta Ashkelon. Co najmniej jedna z rakiet miała głowicę bojową z fosforem. Jest to pierwszy przypadek użycia fosforu przeciwko Izraelowi. Dodatkowo ostrzelano z moździerza tereny przygraniczne na Negewie.
    15 września 2010 r. premier Benjamin Netanyahu spotkał się w Jerozolimie z palestyńskim prezydentem Mahmoudem Abbas. W obecności amerykańskiej sekretarz stanu Hillary Clinton odbyła się druga część drugiej tury rozmów pokojowych.
    15 września 2010 r. minister obrony Ehud Barak spotkał się wieczorem w Jerozolimie z amerykańską sekretarz stanu Hillary Clinton. Osobne rozmowy przeprowadził także prezydent Szimon Peres.

15 września 2010 r. izraelskie siły bezpieczeństwa aresztowały w nocy 13 poszukiwanych Palestyńczyków w Samarii i Judei.
    15 września 2010 r. izraelskie siły powietrzne zbombardowały popołudniem podziemne tunele przemytnicze na granicy Strefy Gazy z Egiptem. Zginął 1 Palestyńczyk, a 2 osoby zostały ranne.

15 września 2010 r. irański prezydent Mahmud Ahmadineżad powiedział, że nie ma żadnego konfliktu pomiędzy Iranem a Ameryką, a istniejące różnice pomiędzy oboma narodami są podsycane przez mniejszość żydowską. "Syjoniści, którzy nie mają religii, są odpowiedzialni zanienawiść. Obama chciałby coś zrobić, ale istnieją grupy nacisku, które mu nie pozwalają. Istnieje lobby i grupy nacisku, w któych obecni są Syjoniści."

16 września 2010 r. minister obrony Ehud Barak powiedział: "Mamy nadzieję, że wszystkie przeszkody w negocjacjach z Palestyńczykami zostaną pokonane, i uważamy, że w przyszłości będzie można także dokonać przełomu na rzecz pokoju z Syrią i Libanem."

16 września 2010 r. izraelskie siły bezpieczeństwa aresztowały w nocy 18 poszukiwanych Palestyńczyków w Samarii i Judei.
    16 września 2010 r. izraelskie siły powietrzne zbombardowały w nocy magazyny broni Hamasu w północnej i południowej części Strefy Gazy.
    16 września 2010 r. amerykańska sekretarz stanu Hillary Clinton spotkała się w Ramallah z palestyńskim prezydentem Mahmoudem Abbasem, który powiedział, że nie ma alternatywy dla bezpośrednich rozmów z Izraelem. Clinton podkreśliła zaangażowanie administracji Obamy na rzecz procesu pokojowego i doprowadzenia do utworzenia państwa palestyńskiego w Samarii i Judei.
    16 września 2010 r. Palestyńczycy obrzucili kamieniami żydowskie samochody w rejonie Gush Etzion w Judei. Uszkodzony został 1 samochód.

16 września 2010 r. palestyński minister spraw zagranicznych Rijad al-Maliki spotkał się w Kairze (Egipt) z przedstawicielami Ligii Arabskiej. Al-Maliki powiedział, że jeśli Izrael wznowi rozbudowę osiedli na Zachodnim Brzegu "przestaniemy bezpośrednie rozmowy z Izraelem."
    16 września 2010 r. sekretarz generalny Ligii Arabskiej Amr Moussa powiedział w Kairze (Egipt), że negocjacje w sprawie pokoju na Bliskim Wschodzie będą bezużyteczne, jeśli na spornych terenach nadal budowane będą nowe kolonie osadników żydowskich. "Jeśli budowa osad nie zostanie powstrzymana, to kontynuowanie negocjacji jest bezcelowe... Negocjacje podczas okupacji to po prostu strata czasu."
    16 września 2010 r. amerykańska sekretarz stanu Hillary Clinton spotkała się w Ammanie (Jordania) z jordańskim królem Abdullahem II i ministrem spraw zagranicznych Nasirem Judehem. Po rozmowach Clinton zapowiedziała, że w dalszych negocjacjach pokojowych wezmą udział także Syria i Liban.
    16 września 2010 r. amerykański wysłannik na Bliski Wschód, George Mitchell spotkał się w Damaszku (Syria) z syryjskim prezydentem Baszar Asadam i ministrem spraw zagranicznych Walid Muallem. Mitchell powiedział, że Stany Zjednoczone poszukują kompleksowego rozwiązania pokojowego dla Bliskiego Wschodu, które będzie obejmowało porozumienia pokojowe izraelsko-syryjskie i izraelsko-libańskie.
    16 września 2010 r. amerykański wysłannik na Bliski Wschód, George Mitchell spotkał się wieczorem w Bejrucie (Liban) z rzecznikiem libańskiego rządu Nabih Berri.

17 września 2010 r. izraelskie siły bezpieczeństwa aresztowały w nocy 12 poszukiwanych Palestyńczyków w Samarii. Wszyscy zatrzymani byli członkami Hamasu. Podczas próby aresztowania zastrzelono wysokiego dowódcę Hamasu w rejonie Tulkarem, Abu-Shalabiya Iyada.
    17 września 2010 r. Palestyńczycy i lewicowi aktywiści izraelscy demonstrowali przeciwko budowie bariery bezpieczeństwa w rejonie wiosek Bil'lin i Nallin w Samarii. Demonstranci obrzucili kamieniami izraelskich żołnierzy.
    17 września 2010 r. Siły Obronne Izraela wprowadziły wieczorem całkowitą blokadę terytoriów Autonomii Palestyńskiej na czas trwania święta Jom Kippur.

18 września 2010 r. kilkuset Palestyńczyków zakłóciło wieczorem obchody żydowskiego święta Jom Kippur i wznieciło zamieszki w dzielnicy Issawiya we Wschodniej Jerozolimie. Obrzucono kamieniami policjantów, którzy aresztowali 6 demonstrantów.

18 września 2010 egipski prezydent Hosni Mubarak w wystąpieniu telewizyjnym odrzucił możliwość uznania Izraela jako państwa żydowskiego. "Mówię do obywateli Izraela, w tym Żydów, muzułmanów i innych, że nie ma czegoś takiego jak państwo, w którym wszyscy obywatele są Żydami."

19 września 2010 r. premier Benjamin Netanyahu powiedział na posiedzeniu rządu, że mimo intensywnych działań dyplomatycznych nie udało się przekonać Rosji do rezygnacji z planów sprzedaży do Syrii zaawansowanych technologicznie naddźwiękowych rakiet przeciwokrętowych P-800 Yakhont o zasięgu do 300 km. Netanyahu dodał: "Mamy do czynienia znowym arsenałem pocisków i rakiet... jest to bardzo problematyczne dla Izraela." Jeden z wysokich urzędników powiedział, że "będziemy sprzedawać broń wrogom Rosji."
    19 września 2010 r. premier Benjamin Netanyahu powiedział: „Jesteśmy małym krajem i cierpimy z powodu uzależnienia od globalnego uzależnienia od ropy naftowej bardziej niż jakikolwiek inny kraj. Może jesteśmy małym krajem, ale jesteśmy gigantem nauki, badań naukowych i potencjału umysłowego. Dlatego też skoncentrujemy nasze środki na badaniach naukowych i technicznych, aby utrzymać pozycję Izraela jako lidera w nauce na świecie. W ciągu najbliższych dziesięciu lat Izrael zainwestuje prawie 2 mld NIS w rozwój alternatywnych paliw w transporcie.”

19 września 2010 r. izraelskie siły bezpieczeństwa aresztowały w nocy 1 poszukiwanego Palestyńczyka w Samarii.
    19 września 2010 r. wysoki palestyński negocjator Nabil Shaath powiedział, że Autonomia Palestyńska nigdy nie zaakceptuje Izraela jako państwa żydowskiego. Shaath dodał, że "państwo palestyńskie powstanie poprzez negocjacje lub przez zbrojny opór."
    19 września 2010 r. około 40 zamaskowanych uzbrojonych Palestyńczyków wdarło się na teren aquaparku "Crazy Water Park" w Strefie Gazy. Teren parku wodnego został zdewastowany i podpalony.

19 września 2010 r. egipskie siły bezpieczeństwa zajęły pozycje na półwyspie Synaj aby przeciwdziałać ostrzałowi rakietowemu Izraela. Działania podjęto po otrzymaniu informacji wywiadowczych o planowanym przez Hamas ataku terrorystycznym przy użyciu rakiet Grad przemyconym ze Strefy Gazy do Egiptu.

20 września 2010 r. zakłócenia w dostawach gazu ziemnego do elektrowni Hagit położonej przy mieście Zichron Ja’akov, spowodowały zakłócenia w dostawach energii elektrycznej dla całej centralnej części Izraela. Przyczyną awarii był błąd pracownika, który przyciskiem awaryjnym odciął zasilanie elektrowni. Elektrownia Hagit dostarcza 900 MW energii elektrycznej.
    20 września 2010 r. parlamentarna komisja finansów zatwierdziła budżet 13,3 mld NIS na zakup nowych myśliwców F-32 dla sił powietrznych.
    20 września 2010 r. zarząd gospodarki wodnej poinformował, że na koniec lata poziom wody w jeziorze Kinneret wyniósł -213,6 metra (czarna linia wynosi -215 m). Obecny poziom jest o 14 cm wyższy niż o tej samej porze w ubiegłym roku.
    20 września 2010 r. libańscy żołnierze otworzyli ogień do patrolu izraelskiej straży granicznej na granicy z Libanem Izraelscy żołnierze odpowiedzieli ogniem.

20 września 2010 r. palestyński prezydent Mahmoud Abbas powiedział, że nie weźmie udziału w rozmowach pokojowych, jeśli Izrael nie przedłuży zamrożenia budowy żydowskich osiedli na Zachodnim Brzegu. „Jeśli Izrael okaże dobrą wolę, to możemy dojść do porozumienia w sprawie granic i bezpieczeństwa, a następnie w innych kwestiach, takich jak status Jerozolimy, woda i osiedla.”
    20 września 2010 r. rzecznik al-Fatah, Fahmi Azariar powiedział, że jego organizacja nigdy nie uzna Izrael jako państwo żydowskie. „Nasza odmowa uznania judaizmu jako podstawy państwa Izraela jest oparta na naszej odmowie uznania wszelkiej dyskryminacji ze względu etnicznego lub religijnego.”
    20 września 2010 r. Palestyńczycy obrzucili w południe kamieniami żydowskich osadników pasących swoje owce przy osiedlu Ronen Givat w Samarii. Przybyli na miejsce zdarzenia izraelscy żołnierze rozpędzili Palestyńczyków.
    20 września 2010 r. Palestyńczycy obrzucili popołudniem kamieniami żydowski samochód przy osiedlu Maaleh Shomron w Samarii. Samochód został uszkodzony.

20 września 2010 r. egipskie siły bezpieczeństwa aresztowały szefa wywiadu Hamasu, Mohammeda El-Tebabshe. Nie podano żadnych szczegółów w sprawie zatrzymania.
    20 września 2010 r. prezydent Szimon Peres powiedział na posiedzeniu Zgromadzenia Ogólnego ONZ: „Prowadzimy teraz negocjacje z Palestyńczykami w celu realizacji planu: Izrael – państwo żydowskie, i Palestyna – państwo arabskie ... wierzę, że odniesiemy sukces ... Jesteśmy gotowi przystąpić natychmiast do bezpośrednich negocjacji z Syrią.” Podczas jego przemówienia z Sali wyszedł irański prezydent Mahmud Ahmadineżad oraz delegacja Libanu.
    20 września 2010 r. prezydent Szimon Peres spotkał się w Nowym Jorku (USA) z palestyńskim prezydentem Mahmoudem Abbasem. Nie ujawniono szczegółów spotkania.

21 września 2010 r. premier Benjamin Netanyahu przemawiająć podczas konferencji video do amerykańskich środowisk żydowskich powiedział, że w każdej branej pod uwagę opcji, Siły Obronne Izraela pozostaną w Samarii i Judei, na wschodniej granicy państwa. Arabowie dążą do utworzenia niepodległego państwa, ale "jedyną siłą na której możemy polegać przy obronie ludności żydowskiej to Siły Obronne Izraela." Netanyahu wykluczył możliwość by międzynarodowe siły patrolowały Dolinę Jordanu.
    21 września 2010 r. szef Sztabu Głównego Sił Obronnych Izraela, gen. Gabi Ashkenazi ostrzegł parlamentarną komisję spraw zagranicznych i obrony, że jeśli nowa flotylle statków będzie usiłowała przełamać blokadę morską Strefy Gazy, to może być więcej ofiar. W najbliższym czasie Libia planuje wysłania co najmniej jeden statek w flotylli nazwanej "Jerusalem 5". Dołączy on do konwoju "Lifeline", który ma 10 października wypłynąć z Wielkiej Brytanii. Planowane dotarcie do Strefy Gazy jest na 17 października. Dwie inne flotylle są przygotowywane na Cyprze i w Syrii. "Jest to wyzwanie dla Sił Obronnych Izraela i dla Izraela ... Jeśli widzimy duże statki zbliżające się do Gazy, i są na nich ludzie, to nie można wykluczyć ofiar."
    21 września 2010 r. Palestyńczycy wzniecili wieczorem rozruchy w osiedlu Silwan we Wschodniej Jerozolimie. Obrzucono kamieniami izraelskich policjantów. Rannych zostało 2 policjantów.
    21 września 2010 r. palestyńscy terroryści wystrzelili wieczorem ze Strefy Gazy rakietę Qassam, któraspadła na Negew.

21 września 2010 r. izraelskie siły bezpieczeństwa aresztowały w nocy 6 poszukiwanych Palestyńczyków w Samarii i Judei.
    21 września 2010 r. palestyńscy, izraelscy i amerykańscy wysocy oficerowie sił bezpieczeństwa spotkali się w Nablusie w Samarii. Tematem rozmów było omówienie możliwości szerszej współpracy w dziedzinie zwalczanie zamieszek i terroryzmu.
    21 września 2010 r. Palestyńczycy obrzucili kamieniami żydowskich osadników przy osiedlu Har Bracha w Samarii. Ranne w głowę zostało dziecko. Przewieziono je do szpitala.
    21 września 2010 r. Siły Obronne Izraela wprowadziły późnym wieczorem załkowitą blokadę terytoriów Autonomii Palestyńskich na czas trwania żydowskich świąt Sukkot.

21 września 2010 r. minister obrony Ehud Barak spotkał się w Waszyngtonie (USA) z amerykańską sekretarz stanu Hillary Clinton. Tematem rozmów była dyskusja nad możliwością poszerzenia zakresu negocjacji pokojowych o rozmowy z Syrią. Omówiono także temat irańskiego programu jądrowego.
    21 września 2010 r. wysoki palestyński urzędnik Nabil Abu-Rudeineh, powiedział w Nowym Jorku (USA), że następne dziesięć dni będzie "krytycznych" dla negocjacji pokojowych z Izraelem. "Nie było wiele międzynarodowych wysiłków w celu przezwyciężenia trudności w rozmowach, zwłaszcza w sprawie osiedli." Palestyński prezydent Mahmoud Abbas zażądał od Izraela wstrzymania działań izraelskich sił bezpieczeństwa w miastach Autonomii Palestyńskiej.
    21 września 2010 r. palestyński prezydent Mahmoud Abbas powiedział na spotkaniu z przywódcami amerykańskich środowisk żydowskich w Nowym Jorku (USA), że nawet jeśli Izrael nie przedłuży zamrożeniu budowy osiedli na Zachodnim Brzegu, nie będzie to oznaczało definitywnego końca negocjacji pokojowych.
    21 września 2010 r. Kwartet Bliskowschodni (UE, Rosja, ONZ i USA) oficjalnie oświadczył, że Izrael powinien kontynuować zamrożenie budowy osiedli wSamarii i Judei, aby nie zakłócać negocjacji pokojowych z Autonomią Palestyńską.

22 września 2010 r. Palestyńczycy obrzucili rano kamieniami żydowski samochód na stacji benzynowej w dzielnicy Silwan we Wschodniej Jerozolimie. Kierowca strzelając w samoobronie zastrzelił jednego z napastników. Przy zabitym znaleziono noże. Policja wszczęła dochodzenie w tej sprawie.
    22 września 2010 r. rano wybuchły arabskie zamieszki w dzielnicy Silwan we Wschodniej Jerozolimie. Policja użyła gazu łzawiącego i gumowych kul. Ranny został 1 izraelski policjant. Popołudniem w rejonie Góry Scopus przewrócono żydowski samochód. Rannych zostało 3 Izraelczyków.
    22 września 2010 r. popołudniem Palestyńczycy obrzucili kamieniami modlących się Żydów przy Zachodnim Murze. Rannych zostało 10 Izraelczyków. Policja wkroczyła na Wzgórze Świątynne.

22 września 2010 r. izraelskie siły bezpieczeństwa aresztowały w nocy 12 poszukiwanych Palestyńczyków w Samarii i Judei.

22 września 2010 r. minister obrony Ehud Barak spotkał się w Nowym Jorku (USA) z palestyńskim prezydentem Mahmoudem Abbasem. Obie strony zgodziły się na kontynuowanie współpracy w dziedzinie bezpieczeństwa i wyraziły głębokie zaangażowanie na rzecz postępu w procesie pokojowym.
    22 września 2010 r. izraelski delegat na konferencji Międzynarodowej Agencji Energetyki Atomowej (IAEA), dr Shaul Horev odmówił podpisania przez Izrael traktatu o nierozpowszechnianiu broni jądrowej. Równocześnie Horev skrytykował egipski wniosek o umożliwienie dostępu międzynarodowym inspektorom do izraelskiego reaktora jądrowego w Dimonie.
    22 września 2010 r. irański prezydent Mahmud Ahmadineżad w wywiadzie udzielonym telewizji CNN nazwał premiera Benjamina Netanyahu „wykwalifikowanym mordercą”. Dodał, że Netanyahu powinien być postawiony przed sądem „za prowadzenie ostrzału Gazy ... za zabijanie kobiet i dzieci.” Odnosząc się do sankcji nałożonych na Iran powiedział, że „zarówno syjonistyczny reżim, jak i rząd Stanów Zjednoczonych powinny zostać rozbrojone ... Zagrożeniem dla świata są bomby rządu Stanów Zjednoczonych i reżimu syjonistycznego.”

23 września 2010 r. trwały arabskie zamieszki w dzielnicy Silwan we Wschodniej Jerozolimie. Policja aresztowała 10 Palestyńczyków.

23 września 2010 r. amerykański prezydent Barack Obama na dorocznym spotkaniu ministrów 192 krajów członkowskich ONZ wezwał Izrael do przedłużenia moratorium na budowę osiedli na Zachodnim Brzegu. Dodał, że moratorium poprawi atmosferę rozmów pokojowych. Równocześnie Obama wezwał państwa arabskie do poparcia Palestyńczyków w rozmowach pokojowych i działania na rzecz normalizacji stosunków z Izraelem.

24 września 2010 r. trwały arabskie zamieszki w dzielnicy Silwan we Wschodniej Jerozolimie. Kamieniami obrzucono 4 autobusy i spalono 3 samochody. Ranny został 1 policjant i 11 przechodniów. W osiedlach Mei Shiloach i Ir David obrzucono kamieniami żydowskie sukki (budowane podczas świeta Sukkot). Policja aresztowała 16 Palestyńczyków.
    24 września 2010 r. izraelski okręt patrolowy ostrzelał arabskie łodzie arabskie, które naruszyły strefę zamkniętą przy granicy Strefy Gazy. Zginął 1 palestyński rybak.

24 września 2010 r. około 40 Palestyńczyków i lewicowych działaczy żydowskich demonstrowało przeciwko budowie bariery bezpieczeństwa w rejonie wioski Na'alin w Samarii. Obrzucono kamieniami izraelskich żołnierzy. Ranny został 1 żołnierz.
    24 września 2010 r. palestyńscy terroryści wystrzelili rano w Strefie Gazy rakietę Qassam, która jednak spadła na terytorium Strefy.

24 września 2010 r. Międzynarodowa Komisja Energetyki Atomowej (IAEA) odrzuciła w głosowaniu rezolucję wzywającą Izrael do przyłączenia się traktatu o nierozpowszechnianiu broni jądrowej. Podczas głosowania 46 krajów poparło rezolucję, 51 głosowało przeciw, a 23 wstrzymały się.
    24 września 2010 r. sekretarz generalny Ligii Arabskiej, Amr Moussa skrytykował wynik głosowania Międzynarodowej Komisji Energetyki Atomowej, mówiąc, że "nie może być sytuacji w której tylko jeden kraj posiada broń nuklearną ... Dlaczego Izrael ma być tylko jedyny? Jeśli Izrael utrzymuje broń jądrową, to cały Bliski Wschód kieruje się w złym kierunku rozpoczynając wyścig zbrojeń."

25 września 2010 r. palestyńscy terroryści wystrzelili w południe ze Strefy Gazy rakietę Qassam, która spadła na Negew.

25 września 2010 r. palestyński prezydent Mahmoud Abbas w przemówieniu przed Zgromadzeniem Ogólnym ONZ ostro skrytykował Izrael. "Pomimo historycznej niesprawiedliwości jaka została wyrządzona naszemu narodowi, dążymy do osiągnięcia sprawiedliwego pokoju, który zagwarantuje nasze prawa narodowe w wolności i niepodległości." Abbas dodał, że izraelska mentalność jest kontrolowana przez ekspansję i dominację, dlatego Izrael na jeden dzień przed upływem moratorium na budowę osiedli musi podjąć decyzję czy chce porozumienia i pokoju. "Izrael lekceważy wszystkie uchwały i prowadzi nieustępliwą politykę ucisku, aresztowań i zatrzymań, zabójstw, zniszczeń, rozbiórek domów, oblężeń, rozbudowy osiedli, murów apartheidu, łamania prawa i poniżania naszego narodu w naszej ojczyźnie bez żadnych konsekwencji." Abbas poruszył problem blokady Strefy Gazy, mówiąc, że Izrael zniszczył 25% domów w Gazie i pozbawiając 75% jej mieszkańców środków utrzymania. "Blokada Strefy Gazy musi zostać całkowicie zniesiona, a tragedia i cierpienia naszego narodu muszą się zakończyć." Na zakończenie dodał: "Jesteśmy otwarci i gotowi do osiągnięcia wielostronnego, sprawiedliwego i trwałego porozumienia pokojowego, które doprowadziłoby do wycofania się Izraela ze wszystkich arabskich terytoriów okupowanych od 1967 roku, w tym ze Wschodniej Jerozolimy, aby cieszyć się niepodległością, suwerennością i pokojem, które zapanują na całym Bliskim Wschodzie."
    25 września 2010 r. amerykański asystent sekretarz stanu do spraw Bliskiego Wschodu, Jeff Feltman powiedział, że trwały pokój musi koniecznie obejmować porozumienie pokojowe między Izraelem i Syrią. "Jest absolutnie konieczne, aby Syria była częścią tego procesu."

26 września 2010 r. szef Sztabu Głównego Sił Obronnych Izraela, gen Gabi Ashkenazi powiedział, że Izrael śledzi zmiany po drugiej stronie granicy libańskiej, i jest gotowy na "wszelkie zmiany."
    26 września 2010 r. Bank Izraela poinformował, że w ostatnim czasie udział eksportu do Unii Europejskiej spadł, podczas gdy wzrósł do Azji i Ameryki Łacińskiej. Ogólnie eksport izraelskich towarów wzrosła o 9,5%, a import wzrósł o 10%.
    26 września 2010 r. Palestyńczycy obrzucili wieczorem kamieniami patrol izraelskiej policji we Wschodniej Jerozolimie. Ranny został 1 policjant.

26 września 2010 r. Ludowy Front Wyzwolenia Palestyny ogłosił zawieszenie swojego członkostwa w Organizacji Wyzwolenia Palestyny (OWP) na znak protestu przeciwko bezpośrednim rozmowom pokojowym prowadzonym między Autonomią Palestyńską a Izraelem. Jest tu druga najważniejsza po al-Fatah frakcja polityczna w OWP.
    26 września 2010 r. przewodniczący Rady Osiedli Samarii i Judei, Danny Dayan wyraził zadowolenie z zakończenia moratorium na budowę osiedli w Samarii i Judei. "Te dziesięć miesięcy przyniosło szkodę państwu ... spowodowały wiele żalów do wielu osób." Dayan skrytykował Stany Zjednoczone za wywieranie nacisku na Izrael, aby przedłużyć moratorium. "Każdy kto myśli, że ten gest wzmocni kraj, jest jak widać pod mocną presją z jaką mamy dzisiaj do czynienia ... Mam nadzieję, że żądania zostaną odrzucone, i zbudujemy nowe budynki." Dodał, że "pewien człowiek podszedł do mnie w synagodze i powiedział, że jako Żyd nie może budować domu, ale mieszkający naprzeciwko Arabowie mogą budować tyle, ile tylko zechcą. To rzeczywistość, która dzisiaj wieczorem się zakończy, a życie powróci do normalności. Cieszę się, że mogliśmy się do tego przyczynić, i że premier zachował swoją wiarygodność i nie uległ międzynarodowej presji."
    26 września 2010 r. palestyńscy terroryści ostrzelali wieczorem dwa żydowskie samochody w rejonie Hebronu w Judei. Rannych zostało 2 Izraelczyków.

27 września 2010 r. premier Benjamin Netanyahu wystosował w nocy oświadczenie, w którym wezwał palestyńskiego prezydenta Mahmouda Abbasa do kontynuowania rozmów pokojowych, pomimo upłynięcia o północy zamrożenia budowy żydowskich osiedli w Samarii i Judei. "Wzywam prezydenta Mahmouda Abbasa aby kontynuować szczere i dobre rozmowy, które właśnie się rozpoczęły, w celu osiągnięcia historycznego porozumienia pokojowego między naszymi narodami."
    27 września 2010 r. prezydent Szimon Peres zaapelował w Jerozolimie: "nie zatrzymujcie wysiłków zmierzających do osiągnięcia pełnego pokoju. Pokój jest najważniejszym izraelskim interesem."
    27 września 2010 r. wicepremier Silwan Shalom powiedział, że decyzja o zamrożeniu budowy żydowskich osiedli w Samarii i Judei była błędna, ponieważ była o 10 miesięcy za długa.
    27 września 2010 r. minister obrony Ehud Barak spotkał się wieczorem w Tel Awiwie z wysłannikiem Kwartetu Bliskowschodniego, Tony Blairem. Omówiono problematykę kontynuowania rozmów pokojowych izraelsko-palestyńskich w świetle arabskich sprzeciwów wobec wznowienia budowy żydowskich osiedli na Zachodnim Brzegu.

27 września 2010 r. izraelskie siły bezpieczeństwa aresztowały w nocy 5 poszukiwanych Palestyńczyków w Samarii i Judei. Przy zatrzymanych przejęto broń i amunicję.
    27 września 2010 r. ekipy budowlane wznowiły rano prace budowlane w żydowskim osiedlu Ariel w Samarii. Prace były przerwane przez 10-miesięczny zakaz budowy, który zakończył się o północy. Prace budowlane wznowiono także w osiedlach Ravava, Yakir i Kochav Hashachar, gdzie buldożery zaczęły równać grunt pod budowę nowych domów, na które uzyskano dużo wcześniej wymagane przez prawo zezwolenia. We wtorek prace będąwznowione w osiedlach Shavei Shomron, Adam, Oranit, Sha'arei Tikva, Kedumim i Karmei Tzur.
    27 września 2010 r. wysoki urzędnik al-Fatah, Nasser al-Kidwa powiedział, że rozbudowa żydowskich osiedli na okupowanych terytoriach palestyńskich osiągnęła punkt bez powrotu i może zabić międzynarodowe wysiłki pokojowe. "W związku z powrotem do kolonializmu osadników, budowy osiedli, tworzenia infrastruktury, kończą się negocjacje pokojowe i kończy się proces pokojowy... Nie można jednocześnie rozmawiać o pokoju i kolonizować ziemię... To będzie bardzo trudny i krwawy czas dla nas wszystkich, długi czas."

27 września 2010 r. palestyński prezydent Mahmoud Abbas powiedział w Paryżu (Francja), że Izrael "musi przedłużyć zamrożenie rozbudowy osiedli o dodatkowe 3-4 miesiące, tak abyśmy mogli zagłębić się w problemy i omówić je w tym czasie."
    27 września 2010 r. przywódca polityczny Hamasu, Khaled Mashaal powiedział w Damaszku (Syria), że w rozmowach pojednawczych z al-Fatahem pozostało tylko kilka drobnych problemów do rozwiązania. Mashaal dodał, że obie organizacje podejmą kolejną turę rozmów na początku października i wezwał Autonomię Palestyńską by nie kontynuowała rozmów z Izraelem.
    27 września 2010 r. amerykańska sekretarz stanu Hillary Rodham Clinton spotkała się w Nowym Jorku (USA) z syryjskim ministrem spraw zagranicznych Walid al-Moallem. Po spotkaniu Clinton powiedziała, że Syria jest "bardzo zainteresowana" negocjacjami pokojowymi z Izraelem.

28 września 2010 r. izraelska marynarka wojenna przejęła rano hiszpański statek "Irene", który usiłował przełamać blokadę morską Strefy Gazy. Statek skierowano do portu Ashdod. Na jego pokładzie znajdowali się działacze organizacji pokojowych z Izraela, Wielkiej Brytanii i Stanów Zjednoczonych. Statek wypłynął dwa dni wcześniej z Cypru. Do zatrzymania doszło w odległości 20 mil od wybrzeża.
    28 września 2010 r. policja aresztowała 34 arabskich mieszkańców Wschodniej Jerozolimy, którym postawiono oskarżenia atakowania Żydów podczas ostatnich zamieszek w osiedlu Silwan. Policja współpracuje z prokuraturą w celu wystawienia aktów oskarżenia.
     28 września 2010 r. minister obrony Ehud Barak spotkał się w Tel Awiwie z amerykańskim wysłannikiem George Mitchell'em.

28 września 2010 r. izraelskie siły bezpieczeństwa aresztowały w nocy 4 poszukiwanych Palestyńczyków w Samarii i Judei. Przy zatrzymanych przejęto broń produkcji chińskiej oraz amunicję.
    28 września 2010 r. izraelski helikopter ostrzelał rano rakietami grupę palestyńskich z Islamskiego Dżihadu, którzy na południu Strefy Gazy przygotowywali się do wystrzelenia rakiet Qassam na Izrael. Zginęło 3 terrorystów.

28 września 2010 r. palestyński prezydent Mahmoud Abbas powiedział w Paryżu (Francja): "Oczywiście nie chcemy kończyć negocjacji, które chcemy kontynuować. Ale jeśli kolonizacja będzie trwała, to będziemy zmuszeni zakończyć rozmowy."

29 września 2010 r. Palestyńczycy zaatakowali rano samochód dyrektora izraelskiej szkoły publicznej dla Arabów we Wschodniej Jerozolimie. Dyrektor został ciężko raniony.
    29 września 2010 r. premier Benjamin Netanyahu spotkał się w Jerozolimie z amerykańskim wysłannikiem George Mitchell'em. Netanyahu wyraził nadzieję na kontynuowanie rozmów pokojowych z Autonomią Palestyńską.

29 września 2010 r. izraelskie siły bezpieczeństwa aresztowały w nocy 4 poszukiwanych Palestyńczyków w Samarii i Judei.
    29 września 2010 r. amerykański konsul generalny Daniel Rubinstein spotkał się w Ramallah z szefem palestyńskich negocjatorów Saeb Erekatem. Po rozmowach Erekat wezwał rządy Stanów Zjednoczonych i Unii Europejskiej, aby zmusiły Izrael do zaprzestania rozbudowy żydowskich osiedli na Zachodnim Brzegu Jordanu i we Wschodniej Jerozolimie, aby dać szansę pokojowi.

29 września 2010 r. egipski minister spraw zagranicznych Ahmed Abul Gheit powiedział, że Palestyńczycy nie będą w stanie kontynuować rozmów pokojowych po decyzji Izraela o wznowieniu rozbudowy żydowskich osiedli na Zachodnim Brzegu. "Pomimo wysiłków międzynarodowych, nie jestem optymistą w rozmowach pokojowych."

30 września 2010 r. Palestyńczycy zaatakowali głośnymi obelgami grupę żydowskich turystów zwiedzających Wzgórze Świątynne w Jerozolimie. Interweniowała policja, aresztując 12 najbardziej agresywnych Arabów.

30 września 2010 r. amerykański wysłannik George Mitchell spotkał się w Ramallah z palestyńskim prezydentem Mahmoudem Abbasem. Po spotkaniu, palestyński negocjator Nabil Shaath powiedział, że Palestyńczycy nie wrócą do stołu negocjacyjnego, chyba że Izrael wstrzyma rozbudowę żydowskich osiedli na Zachodnim Brzegu Jordanu.
    30 września 2010 r. palestyński premier Salam Fayyad powiedział, że Autonomia Palestyńska przeznaczyła 34 mln USD na realizację szeregu projektów mieszkaniowych we Wschodniej Jerozolimie.
    30 września 2010 r. Palestyńczycy obrzucili wieczorem kamieniami żydowski samochód w pobliżu Ramallah w Samarii. Samochód został uszkodzony.

 

--------------------------------------------------

Materiały opracowywane na podstawie serwisów informacyjnych: PAP, AP, Haaretz, Jerusalem Post, Arutz Sheva.

--------------------------------------------------

    CIĄG DALSZY HISTORII: październik-grudzień 2010

Na poczatek
  Izrael Kultura Historia Turystyka Pomoc duchowa Żydzi w Polsce Czasy i Fakty

Copyright © 2010-2012 by Gedeon