ROZEJM W GAZIE  -  KWIECIEŃ - CZERWIEC  2009 r.



  -  HISTORIA
      - styczeń-marzec 2009
 - kwiecień-czerwiec 2009 r.
      - lipiec-wrzesień 2009





 

 

1 kwietnia 2009 r. minister spraw zagranicznych Avigdor Lieberman oświadczył, że Izrael nie jest zobowiązany respektować postanowień konferencji w Annapolis, lecz raczej kontynuować proces "mapy drogowej". Lieberman dodał: "ci którzy myślą, że przez ustępstwa zyskają szacunek i pokój mylą się. Jest odwrotnie, to spowoduje więcej wojen... Przez wypowiadanie słowa pokój 20 razy dziennie nie pogodzimy się... Ci, którzy chcą pokoju powinni przygotowywać się do wojny i być silnymi... Nie ma żadnego innego państwa, które poszłoby na takie ustępstwa jak Izrael. Od 1967 oddaliśmy terytoria trzykrotnie przewyższające wielkość Izraela. Okazaliśmy nasze chęci. Proces pokojowy rozpoczął się w 1993 w Oslo i do dzisiaj nie widzę, abyśmy osiągnęli pokój."

1 kwietnia 2009 r. izraelskie siły bezpieczeństwa aresztowały w nocy 18 poszukiwanych Palestyńczyków w Samarii i Judei.

1 kwietnia 2009 r. grupa 16 izraelskich samolotów wojskowych naruszyło przestrzeń powietrzną Libanu.
    1 kwietnia 2009 r. dowódca sił zbrojnych Stanów Zjednoczonych na Bliskim Wschodzie, gen. Dawid Petraeus powiedział, że istnieje duże prawdopodobieństwo zaatakowania Iranu przez Izrael. "Izraelski rząd czuje się zagrożony perspektywą irańskiej broni jądrowej, co może doprowadzić do wyprzedzającego uderzenia zbrojnego". Petraeus dodał, że większe zaangażowanie się Stanów Zjednoczonych w proces pokojowy na Bliskim Wschodzie osłabi wpływy Iranu i podkopie wpływy islamskich bojowników.
    1 kwietnia 2009 r. sekretarz generalny ONZ Ban Ki-moon wezwał nowego premiera Benjamina Netanyahu do utworzenia państwa palestyńskiego.

2 kwietnia 2009 r. minister spraw zagranicznych Avigdor Lieberman powiedział, że nie ma żadnej możliwości wycofania się Izraela ze Wzgórz Golan w zamian za pokój z Syrią. Lieberman dodał: "Pokój może być tylko w zamian za pokój."

2 kwietnia 2009 r. izraelskie siły bezpieczeństwa aresztowały w nocy 26 poszukiwanych Palestyńczyków w Samarii i Judei.
    2 kwietnia 2009 r. palestyński terrorysta z Islamskiego Dżihadu wtargnął do żydowskiego osiedla Bat Ayin, na przedmieściach Betlejem w Judei. Terrorysta zabił siekierą 13-letniego chłopca i ciężko zranił 7-letniego. Napastnik zbiegł do pobliskich arabskich wiosek.

2 kwietnia 2009 r. syryjski prezydent Bashar Assad podkreślił bliskie związki Syrii z libańskim Hezbollahem. Dodał, że Syryjczycy odzyskają Wzgórza Golan drogą porozumień pokojowych lub na drodze wojny.

3 kwietnia 2009 r. izraelskie siły bezpieczeństwa aresztowały w nocy 4 poszukiwanych Palestyńczyków w Samarii i Judei.
    3 kwietnia 2009 r. najwyższy sędzia Autonomii Palestyńskiej, szejk Tayseer Rajab Tamimi przypomniał Palestyńczykom, że sprzedaż ziemi i domów Żydom jest "zdradą stanu" karaną wyrokiem śmierci.

4 kwietnia 2009 r. palestyńska terrorystka ostrzelała bazę izraelskiej straży granicznej przy mieście Arad na Negewie. Izraelscy żołnierze zastrzelili napastniczkę.

4 kwietnia 2009 r. palestyńscy terroryści usiłowali rano podłożyć bombę przy barierze granicznej w Strefie Gazy. Izraelscy żołnierze ostrzelali napastników i zabili 2 Palestyńczyków, przy których znaleziono bomby i broń maszynową.
    4 kwietnia 2009 r. Palestyńczycy obrzucili kamieniami żydowskich osadników idących na wieczorne modlitwy do Grobowca Patriarchów w Hebronie, w Judei. W odwecie osadnicy zaatakowali arabską dzielnicę Jabel Jawar, wybijając szyby i przebijając opony samochodów. Interweniowała izraelska policja.

4 kwietnia 2009 r. somalijscy piraci bez powodzenia zaatakowali izraelski statek "Africa Star" w odległości 700 km od wybrzeży Somalii. Statek należy do linii Zim Shipping Services, a na pokładzie nie było żadnego Izraelczyka.

5 kwietnia 2009 r. premier Beniamin Netanyahu przeznaczył 6 mln NIS na wsparcie organizacji niosących pomoc dla potrzebujących w czasie świąt Paschy.

5 kwietnia 2009 r. izraelskie siły bezpieczeństwa aresztowały w nocy 1 poszukiwanego Palestyńczyka w Samarii.

5 kwietnia 2009 r. palestyński prezydent Mahmoud Abbas podczas wizyty w Bagdadzie (Irak) przedstawił swoje warunki wznowienia negocjacji pokojowych z Izraelem. Nowy rząd izraelski "musi zaakceptować powstanie państwa palestyńskiego, wstrzymać rozbudowę żydowskich osiedli na Zachodnim Brzegu Jordanu i usunąć blokady wojskowe, które okaleczają życie na Zachodnim Brzegu. Wtedy będziemy mogli wznowić dialog i poszukiwać polityczne rozwiązania."

6 kwietnia 2009 r. prezydent Szymon Peres powiedział, że "wyrafinowany i pokrętny" irański reżim da sobie radę z ukryciem nuklearnych ambicji Iranu przed światem. Peres wezwał Stany Zjednoczone, by nakłoniły Europę do zwiększenia wysiłków by udaremnić irańskie ambicje.

6 kwietnia 2009 r. izraelskie siły bezpieczeństwa aresztowały w nocy 5 poszukiwanych Palestyńczyków w Samarii i Judei.
    6 kwietnia 2009 r. Siły Obronne Izraela wprowadziły całkowitą blokadę terytoriów Autonomii Palestyńskiej na czas żydowskich świąt Paschy.

6 kwietnia 2009 r. Izrael podpisał umowę z Indiami na budowę w ciagu 3 lat pięciu zakładów produkujących amunicję artyleryjską w Indiach. Wartość kontraktu wynosi 240 mln USD.
    6 kwietnia 2009 r. amerykański prezydent Barack Obama powiedział w Turcji, że Stany Zjednoczone popierają utworzenie państwa palestyńskiego.

7 kwietnia 2009 r. palestyński terrorysta usiłował we Wschodniej Jerozolimie staranować samochodem grupę izraelskich policjantów nadzorujących akcję wyburzania domu należącego do innego terrorysty. Rannych zostało 3 policjantów. Inni policjanci zastrzelili napastnika. Grupa około 50 Palestyńczyków obrzuciła kamieniami policjantów, którzy odpowiedzieli gazem łzawiącym.

7 kwietnia 2009 r. izraelskie siły bezpieczeństwa aresztowały w nocy 19 poszukiwanych Palestyńczyków w Samarii i Judei.
    7 kwietnia 2009 r. grupa 15 uzbrojonych żydowskich osadników z osiedla Bat Ayin weszła do arabskiej wioski Beit Omar strzelając w powietrze na postrach. Interweniowała izraelska policja.
    7 kwietnia 2009 r. w wielu miejscach Samarii i Judei Palestyńczycy obrzucili kamieniami żydowskie samochody. W pobliżu osiedla Ma’aleh Levona ranny został 1 Izraelczyk.

8 kwietnia 2009 r. izraelskie siły bezpieczeństwa aresztowały w nocy 17 poszukiwanych Palestyńczyków w Samarii i Judei.
    8 kwietnia 2009 r. doszło do palestyńskich rozruchów w rejonie żydowskiego osiedla Bat Ayin. W odpowiedzi na kamienie izraelscy żołnierze otworzyli ogień zabijając 1 Palestyńczyka, 1 raniąc 16 osób.
    8 kwietnia 2009 r. palestyńskie siły bezpieczeństwa zlikwidowały laboratorium materiałów wybuchowych należące do Hamasu, które było ukryte w meczecie w Kalkilii, w Samarii. Przejęto dużą ilość materiałów wybuchowych i aresztowano 4 Palestyńczyków.

8 kwietnia 2009 r. egipskie siły bezpieczeństwa aresztowały w całym Egipcie 49 osób powiązanych z libańskim Hezbollahem. Zajmowali się oni organizacją przemytu broni z Sudanu przez Egipt do Strefy Gazy.
    8 kwietnia 2009 r. syryjski minister spraw zagranicznych Walid al-Moallem powiedział, że Syria jest skłonna wznowić rozmowy pokojowe z Izraelem pod warunkiem, że będą one dotyczyły wycofania się Izraela ze Wzgórz Golan.

9 kwietnia 2009 r. irański prezydent Mahmoud Ahmadineżad poinformował o urochomieniu pierwszego zakładu produkującego paliwo jądrowe w rejonie miasta Ishafan.

10 kwietnia 2009 r. szef palestyńskich negocjatorów Saeb Erekat powiedział, że palestyński prezydent Mahmoud Abbas uzależnił możliwość rozpoczęcia rozmów pokojowych z nowym rządem izraelskim od zaakceptowania przez Izrael wcześniejszych porozumień i wstrzymania rozbudowy żydowskich osiedli. Stanowisko Abbasa zostało przekazane do Kwartetu Bliskowschodniego (USA, UE, Rosja i ONZ).

10 kwietnia 2009 r. egipskie siły bezpieczeństwa aresztowały w pobliżu granicy Strefy Gazy 15 Arabów, którzy montowali rakiety przemycane do Gazy. Przejęto 60 rakiet i dużą ilość pocisków moździerzowych. Aresztowani byli powiązani z libańskim Hezbollahem.
    10 kwietnia 2009 r. przywódca libańskiego Hezbollahu, szejk Hassan Nasrallah powiedział, że jego organizacja czyniła w ostatnim czasie starania aby pomóc "ruchowi oporu" w Gazie. Nasrallah zaprzeczył równocześnie, jakoby Hezbollah usiłował zdestabilizować sytuację w Egipcie i przygotowywał ataki na egipskie cele.
    10 kwietnia 2009 r. Rosja zakupiła izraelskie bezzałogowe samoloty szpiegowskie. Nie są znane żadne szczegóły kontraktu.

11 kwietnia 2009 r. egipska straż graniczna zastrzeliła Beduina, który nie zatrzymał ciężarówki do kontroli drogowej w pobliżu granicy Strefy Gazy. Ciężarówka przewoziła materiały wybuchowe. W innej operacji aresztowano Araba, który usiłował przemycić 2 mln USD dla Hamasu do Strefy Gazy.
    11 kwietnia 2009 r. jordański król Abdullah II wezwał do "natychmiastowego" pan-arabskiego ruchu, który będzie miał na celu wznowienie izraelsko-arabskich negocjacji pokojowych. Abdullah II przeprowadził rozmowy telefoniczne z ministrami spraw zagranicznych sześciu państw arabskich i z sekretarzem generalnym Ligii Arabskiej Amr Mussą.
    11 kwietnia 2009 r. nieznani sprawcy wymalowali swastyki na pomniku ofiar Holokaustu we francuskim mieście Drancy.

12 kwietnia 2009 r. premier Benjamin Netanyahu po raz pierwszy rozmawiał telefonicznie z palestyńskim prezydentem Mahmoudem Abbasem. Obaj politycy wyrazili nadzieję na wznowienie rozmów pokojowych izraelsko-palestyńskich.
    12 kwietnia 2009 r. około 600 prawicowych działaczy zablokowało drogę ekspresową nr 34 prowadzącą do miasta Sderot, domagając się odbudowy żydowskich osiedli w rejonie Gush Katif w Strefie Gazy. Demonstrujący usiłowali przejść w kierunku granicy Strefy Gazy, zostali jednak zatrzymani przez izraelską policję. Policja aresztowała 25 działaczy.

12 kwietnia 2009 r. Siły Obronne Izraela przepuściły do Strefy Gazy 131 ciężarówek z międzynarodową pomocą humanitarną. Terminal paliwowy Nahal Oz przetransportował do Strefy olej opałowy dla elektrowni w Gazie.
    12 kwietnia 2009 r. palestyńskie siły bezpieczeństwa przejęły nielegalny magazyn broni ukryty w meczecie w wiosce w pobliżu Nablusu, w Samarii. Przy składzie znajdowała się także wytwórnia materiałów wybuchowych.

12 kwietnia 2009 r. w Ammanie (Jordania) spotkali się ministrowie spraw zagranicznych Arabii Saudyjskiej, Egiptu, Kataru, Syrii, Libanu i Jordanii. Rozmowy dotyczyły wypracowania wspólnego stanowiska arabskiego na bliskowschodni proces pokojowy. Stanowisko to przedstawiłby jordański król Abdullah II podczas wizyty w Stanach Zjednoczonych.
    12 kwietnia 2009 r. Stany Zjednoczone poinformowały, że podniosą wysokość pomocy wojskowej udzielanej Libanowi z 90,7 mln USD do 189,1 mln USD. Środki te umożliwią zwiększenie liczebności libańskiej armii oraz przeprowadzenie dodatkowych szkoleń. Amerykanie dostarczą także Libanowi 12 bezzałogowych samolotów zwiadowczych.

13 kwietnia 2009 r. izraelski okręt patrolowy ostrzelał palestyńską łódź rybacką, która nie chciała zatrzymać się do kontroli w zakazanej strefie przy wybrzeżu Strefy Gazy. Po ostrzelaniu na łodzi doszło do wybuchu przemycanych materiałów wybuchowych.
    13 kwietnia 2009 r. prezydent Szymon Peres powiedział, że starcie pomiędzy Iranem a sunickimi państwami arabskimi jest "nieuniknione". Peres dodał: "Wcześniej czy później świat odkryje, że Iran ma aspiracje przejęcia kontroli nad Bliskim Wschodzie i posiada ambicje kolonialne."
    13 kwietnia 2009 r. izraelscy Arabowie obrzucili kamieniami patrol izraelskiej policji w dzielnicy Joarish w mieście Ramla. Rannych zostało 2 policjantów. Na Starym Mieście w Jerozolimie Arabowie obrzucili kamieniami zagranicznych turystów. Policja aresztowała 3 najbardziej agresywnych Palestyńczyków.

13 kwietnia 2009 r. izraelskie siły bezpieczeństwa aresztowały w nocy 8 poszukiwanych Palestyńczyków w Samarii i Judei.
    13 kwietnia 2009 r. Siły Obronne Izraela wpuściły do Strefy Gazy 45 ciężarówek z pomocą humanitarną.

13 kwietnia 2009 r. opublikowano listę 2000 największych przedsiębiorstw na świecie Forbes Global 2009. Do dziesięciu izraelskich firm z zeszłego roku, w tym roku dołączyły cztery nowe. Najwyższą 381 pozycję zajął koncern Teva Pharmaceutical Industries (spadek z 346 miejsca w 2008 r.). Na 808 miejscu jest Bank Leumi, na 859 miejscu Bank Hapoalim, na 1112 miejscu Delek Group, na 1119 miejscu IDB Holding Corporation, na 1238 miejscu Israel Corporation, na 1289 miejscu Israel Discount Bank, na 1344 miejscu Africa-Israel, na 1554 miejscu Bezeq, na 1561 miejscu Check Point, na 1600 miejscu Mizrahi Tefahot Bank, na 1832 miejscu FIBI Holdings Limited i na 1882 miejscu Gazit-Globe.
    13 kwietnia 2009 e. egipska straż graniczna wykryła i zniszczyła 6 poziemnych tuneli przemytniczych na granicy ze Strefą Gazy. W incydencie na granicy izraelsko-egipskiej, beduińscy przemytnicy zastrzelili egipskiego strażnika.
    13 kwietnia 2009 r. Egipt poinformował o aresztowaniu na Półwyspie Synaj grupy 10 islamskich terrorystów powiązanych z libańskim Hezbollahem. Należeli oni do większej komórki terrorystycznej, która przygotowywała ataki na izraelskich turystów wypoczywających na Synaju w kurortach Taba, Nuweiba i Dahab. Aresztowania przeprowadzono dzięki informacjom przekazanym przez CIA i Mosad.

14 kwietnia 2009 r. izraelskie siły bezpieczeństwa aresztowały w nocy 5 poszukiwanych Palestyńczyków w Samarii i Judei.
    14 kwietnia 2009 r. palestyńskie siły bezpieczeństwa przejęły laboratorium produkujące materiały wybuchowe ukryte w meczecie w Kalkilii, w Samarii. Przejęto dwie gotowe do użycia bomby. Aresztowano 8 Palestyńczyków powiązanych z Hamasem.

14 kwietnia 2009 r. libańskie siły bezpieczeństwa aresztowały jednego ze swoich generałów pod zarzutem szpiegostwa na rzecz Izraela. Działał on pod kryptonimem "Adib".

15 kwietnia 2009 r. minister obrony Ehud Barak spotkał się w Tel Awiwie ze specjalnym wysłannikiem Stanów Zjednoczonych na Bliski Wschód, Georgeem Mitchell'em.
    15 kwietnia 2009 r. palestyńscy terroryści wystrzelili wieczorem ze Strefy Gazy rakietę Qassam, która spadła na Negew.

15 kwietnia 2009 r. egipska straż graniczna aresztowała 3 Palestyńczyków, którzy usiłowali przemycić 900 kg materiałów wybuchowych do Strefy Gazy.
    15 kwietnia 2009 r. egipski minister spraw zagranicznych Ahmad Aboul-Gheit oświadczył, że jego izraelski odpowiednik Avigdor Lieberman nie zostanie zaproszony do złożenia wizyty w Egipcie. "Kiedy ktoś coś mówi, to musi sobie zdawać sprawę, że wiadomości przechodzą z mózgu do języka - i one będą mieć swoje reperkusje. Będziemy współpracować z rządem Izraela, ale nie za pośrednictwem izraelskiego ministra spraw zagranicznych. Osobiście nie biorę pod uwagi możliwości, że jego stopy staną na egipskiej ziemi tak długo, jak długo jego polityka się nie zmieni."
    15 kwietnia 2009 r. Rosja oficjalnie poinformowała, że nie planuje sprzedawać Iranowi zaawansowanych systemów obrony przeciwlotniczej S-300.

16 kwietnia 2009 r. prezydent Szymon Peres spotkał się w Jerozolimie ze specjalnym wysłannikiem Stanów Zjednoczonych na Bliski Wschód, Georgeem Mitchell'em. Peres odrzucił opcję militarnego rozwiązania problemu irańskiego programu atomowego. Omówiono perspektywy amerykańskiej strategii dla Bliskiego Wschodu.
    16 kwietnia 2009 r. minister spraw zagranicznych Avigdor Liebermanem spotkał się z Georgeem Mitchell'em. Rozmowy dotyczyły kwestii irańskiego programu atomowego oraz wznowienia rozmów pokojowych izraelsko-palestyńskich. Lieberman powiedział, że w procesie pokojowym na Bliskim Wschodzie jest potrzebne zupełnie nowe podejście, ponieważ dotychczasowy proces doprowadził do upadku poprzednie rządy izraelskie.
    16 kwietnia 2009 r. premier Benjamin Netanyahu spotkał się wieczorem w Jerozolimie z Georgeem Mitchell'em. Netanyahu powiedział, że zanim zostaną wznowione negocjacje z Palestyńczykami o ustanowieniu państwa palestyńskiego, wcześniej strona palestyńska musi po raz pierwszy uznać fakt istnienia państwa żydowskiego Izrael.

16 kwietnia 2009 r. izraelskie siły bezpieczeństwa aresztowały w nocy 1 poszukiwanego Palestyńczyka w Samarii.
    16 kwietnia 2009 r. izraelskie siły powietrzne zbombardowały wieczorem należący do Hamasu budynek na przedmieściach Deir al-Balah w Strefie Gazy.

16 kwietnia 2009 r. egipska straż graniczna aresztowała 9 Beduinów przemycających broń do Strefy Gazy.

17 kwietnia 2009 r. palestyńscy terroryści wystrzelili w nocy ze Strefy Gazy rakietę Qassam, która spadła na Negew.
    17 kwietnia 2009 r. minister spraw zagranicznych Avigdor Lieberman spotkał się ze swoim rosyjskim odpowiednikiem, Aleksandrem Saltanovem. Rozmowy dotyczyły procesu pokojowego na Bliskim Wschodzie, wstrzymania rosyjskiej pomocy dla irańskiego programu atomowego oraz sprzedaży broni dla państw arabskich wspierających organizacje terrorystyczne. Omówiono perspektywy współpracy izraelsko-rosyjskiej w dziedzinie technologii wojskowych i innych.
    17 kwietnia 2009 r. północne tereny Izraela dotknęło wieczorem trzęsienie ziemi o sile 4,2 stopni w skali Richtera. Epicentrum wstrząsów znajdowało się pod dnem Morza Śródziemnego, na zachód od libańskiego miasta Sydon.

    17 kwietnia 2009 r. palestyński terrorysta zaatakował wieczorem nożem czterech zagranicznych turystów na Starym Mieście w Jerozolimie. Ranny został 1 turysta.

17 kwietnia 2009 r. palestyński terrorysta wtargnął rano do żydowskiego osiedla Beit Haggai w pobliżu Hebronu w Judei. Żołnierze ochrony zastrzelili napastnika.
    17 kwietnia 2009 r. specjalny wysłannik Stanów Zjednoczonych na Bliski Wschód, George Mitchell spotkał się w Ramallah z palestyńskim prezydentem Mahmoudem Abbasem. Mitchell powiedział, że powstanie państwa palestyńskiego jest w interesie Stanów Zjednoczonych i wyraził nadzieję, że arabska inicjatywa pokojowa odegra zasadniczą rolę w procesie pokojowym na Bliskim Wschodzie.
    17 kwietnia 2009 r. Palestyńczycy zorganizowali demonstrację przeciwko budowie bariery bezpieczeństwa w pobliżu wioski Bil'in. Doszło do starć z izraelską policją, która użyła broni palnej. Zginął 1 Palestyńczyk.
    17 kwietnia 2009 r. kilkuset Palestyńczyków demonstrowało w Strefie Gazy i na Zachodnim Brzegu domagając się uwolnienia tysięcy palestyńskich więźniów z izraelskich więzień. Według palestyńskich danych, w izraelskich więzieniach jest przetrzymywanych 9 260 Palestyńczyków.

18 kwietnia 2009 r. palestyńscy terroryści wystrzelili popołudniem ze Strefy Gazy rakietę Qassam, która spadła na Negew.

18 kwietnia 2009 r. palestyński terrorysta wjechał samochodem w blokadę policyjną na północ od Jerozolimy, raniąc 2 izraelskich policjantów. Zamachowca aresztowano.

18 kwietnia 2009 r. egipska straż graniczna wykryła i zniszczyła pięć podziemnych tuneli przemytniczych na granicy ze Strefą Gazy. Równocześnie Egipcjanie otworzyli przejście graniczne w Rafah dla ograniczonego ruchu dla potrzeb pacjentów i studentów.
    18 kwietnia 2009 r. brytyjski dziennik "Times of London" napisał, że zbliżające się wielkie manewry wojskowe Sił Obronnych Izraela są przygotowane na sprawdzenie gotowości do wykonania ataku na Iran "w ciągu godzin" od podjęcia decyzji przez rząd. W ostatnim czasie Izrael podjął starania zakupienia trzech samolotów wczesnego ostrzegania AWACS.
    18 kwietnia 2009 r. jordański król Abdullah ibn Husajn II spotkał się w Waszyngtonie (USA) z przedstawicielami amerykańskich, arabskich i żydowskich organizacji. Rozmowy dotyczyły negocjacji pokojowych na Bliskim Wschodzie.

19 kwietnia 2009 r. izraelskie siły bezpieczeństwa aresztowały w nocy 3 poszukiwanych Palestyńczyków w Samarii i Judei.

19 kwietnia 2009 r. duże siły egipskiej straży granicznej zajęły w nocy pozycje wzdłuż granicy ze Strefą gazy.

20 kwietnia 2009 r. premier Beniamin Netanyahu pochwalił siedem państw, które zbojkotowały konferencję ONZ przeciwko rasizmowi w Genewie. Dodał: "Gość honorowy konferencji [irański prezydent Mahmoud Ahmadineżad] jest rasistą i zaprzecza Holokaustowi. On także poparł plan wymazania Izraela z mapy."

20 kwietnia 2009 r. izraelskie siły bezpieczeństwa aresztowały w nocy 10 poszukiwanych Palestyńczyków w Samarii i Judei.

20 kwietnia 2009 r. w Genewie (Szwajcaria) rozpoczęła się oenzetowska konferencja na temat rasizmu, ksenofobii i nietolerancji, określana jako Durban II. W obawie przed wykorzystaniem konferencji do krytyki Izraela z obrad wycofały się Niemcy, Nowa Zelandia, Polska, Stany Zjednoczone, Holandia, Australia, Włochy i Kanada.
    20 kwietnia 2009 r. podczas konferencji w Genewie irański prezydent Mahmoud Ahmadineżad nazwał Izrael "najokrutniejszym i najbardziej rasistowskim reżimem" oraz "totalnie rasistowskim rządem w okupowanej Palestynie". Około 40 europejskich dyplomatów opuściło salę w proteście przeciwko tym słowom.
    20 kwietnia 2009 r. Izrael odwołał swojego ambasadora ze Szwajcarii na "konsultacje" na znak protestu przeciwko wizycie irańskiego prezydenta na konferencji w Genewie.

21 kwietnia 2009 r. rano w całym Izraelu załączono na dwie minuty syreny przeciwlotnicze, oddając cześć 6 mln Żydów, którzy zginęli podczas Holokaustu. Oficjalne uroczystości odbyły się w Yad Vashem. Uczestniczyli w nich prezydent Szymon Peres, premier Beniamin Netanyahu i szef Sztabu Głównego Sił Obronnych Izraela gen. Gabi Ashkenazi.

21 kwietnia 2009 r. izraelskie siły bezpieczeństwa aresztowały w nocy 15 poszukiwanych Palestyńczyków w Samarii i Judei.
    21 kwietnia 2009 r. palestyńscy terroryści zdetonowali rano bombę podłożoną przy barierze granicznej w pobliżu przejścia granicznego Karni w Strefie Gazy.

21 kwietnia 2009 r. minister obrony Ehud Barak zwrócił się do Stanów Zjednoczonych z zapytaniem o możliwość zakupu systemu artylerii przeciwlotniczej Vulcan-Phalanx, który zwalczałby rakiety krótkiego zasięgu Qassam. Jeśli Stany Zjednoczone wyrażą zgodę, to pierwsze systemy artylerii dotrą do Izraela w zimę.
   21 kwietnia 2009 r. wicepremier Silwan Shalom podczas "Marszu Żywych" w hitlerowskim obozie koncentracyjnym Auschwitz-Birkenau porównał współczesny Iran do Niemiec Adolfa Hitlera. Stojąc przed historyczną bramą "Arbeit macht frei" powiedział, że świat musi się zjednoczyć, by powstrzymać Iran. "To, co Iran usiłuje teraz robić wcale nie różni się od tego, co Hitler robił z narodem żydowskim przed 65 laty."
    21 kwietnia 2009 r. amerykański prezydent Barack Obama, zaprosił przywódców Egiptu, Izraela i Autonomii Palestyńskiej na osobne rozmowy na temat bliskowschodniego procesu pokojowego.

22 kwietnia 2009 r. minister obrony Ehud Barak spotkał się w Jerozolimie z szefem egipskiego wywiadu Omer Suleimanem. Omówiono sytuację w Strefie Gazy i możliwości uwolnienia izraelskiego żołnierza Gilad Shalita.

22 kwietnia 2009 r. izraelskie siły bezpieczeństwa aresztowały w nocy 8 poszukiwanych Palestyńczyków w Samarii i Judei.

22 kwietnia 2009 r. sekretarz generalny Ligii Arabskiej, Amr Moussa powiedział, że państwa członkowskie jego organizacji odrzucają ideę państwa żydowskiego, jako propozycję rasistowską i nie do przyjęcia. W oświadczeniu prasowym Moussa wyraził żal, że Stany Zjednoczone i inne państwa zachodnie zbojkotowały oenzetowską konferencję antyrasistowską w Genewie. Moussa dodał, że Izrael powinien zaakceptować propozycję powstania państwa palestyńskiego w granicach sprzed 1967 r.
    22 kwietnia 2009 r. jordański król Abdullah II powiedział w Stanach Zjednoczonych, że arabskie i muzłmańskie państwa muszą zrobić dużo więcej dla pokoju izraelsko-palestyńskiego.

23 kwietnia 2009 r. premier Benjamin Netanyahu i minister finansów Yuval Steinitz przedstawili główne punkty finansowego planu dla pobudzenia izraelskiej gospodarki. Plan koncentruje się na dwóch najważniejszych kwestiach: zmniejszenie bezrobocia i znalezienie rozwiązania dla kryzysu kredytowego. Głównymi punktami działania są: kontynuowanie obniżania podatków od osób prawnych, wprowadzenie dopłat dla osób które zarabiają poniżej ustalonej kwoty minimalnej, udzielenie rządowej pomocy sektorowi bankowemu, udzielenie rządowej pomocy eksportowi i najnowocześniejszemu przemysłowi, przeprowadzenie reformy zmierzającej do obniżenia ceny gruntów, przeprowadzenie reform w Israel Electric Corp. oraz w portach morskich, i inne.

23 kwietnia 2009 r. izraelskie siły bezpieczeństwa aresztowały w nocy 5 poszukiwanych Palestyńczyków w Samarii i Judei.

23 kwietnia 2009 r. sekretarz stanu Stanów Zjednoczonych Hillary Clinton wyraziła swoje wątpliwości w możliwość utworzenia palestyńskiego rządu jedności narodowej. Dodała, że każdy nowy palestyński rząd będzie musiał spełnić wysokie standarty aby uzyskać amerykańską pomoc finansową. Podstawowym warunkiem jest przestrzeganie międzynarodowych zasad pokoju, przerwanie przemocy wobec Izraela oraz uznanie prawa do istnienia państwa Izrael.
    23 kwietnia 2009 r. egipski minister do spraw religii, Mahmud Hamdi Zakzuk wezwał Egipcjan i wszystkich muzułmanów do odwiedzania Jerozolimy Wschodniej, aby w ten sposób podkreślić islamski charakter miasta. "Muzułmanie pielgrzymujący do Mekki powinni odwiedzać po drodze Jerozolimę, aby pomodlić się w meczecie Al-Aksa."

24 kwietnia 2009 r. Palestyńczycy zorganizowali demonstrację przeciwko budowie bariery bezpieczeństwa przy wiosce Bilin w Samarii. Doszło do starć z izraelską policją, w których rannych zostało 11 Palestyńczyków i 13 izraelskich żołnierzy. Policja użyła gazu łzawiącego i gumowych kul.
    24 kwietnia 2009 r. grupa Palestyńczyków weszła popołudniem na teren winnic przy żydowskim osiedlu Yitzhar. Doszło do starcia z żydowskimi osadnikami, w którym rannych zostało 6 Palestyńczyków. Interweniowała izraelska policja, aby nie dopuścić do eskalacji przemocy.

25 kwietnia 2009 r. minister spraw zagranicznych Avigdor Lieberman oświadczył, że Syrię nie można uważać za prawdziwego partnera dla pokoju z Izraelem, ponieważ popiera palestyńskie i libańskie organizacje terrorystyczne. Odnosząc się do procesu pokojowego z Palestyńczykami, Lieberman powiedział, że nie ma możliwości rozpoczęcia rozmów z radykalnym Hamasem. "Jaki rząd izraelski może rozmawiać z tymi, którzy codziennie mówią, że chcą zniszczyć Izrael i mogą zabić wszystkich Żydów? Hamas kontynuuje planowanie ataków terrorystycznych, przemyca broń i wcześniej czy później wznowi ostrzał rakietowy. Obecnie obserwujemy ilu działaczy Fatahu zabili ludzie z Hamasu. To są rzeczy niewyobrażalne."

26 kwietnia 2009 r. izraelskie siły bezpieczeństwa aresztowały w nocy 6 poszukiwanych Palestyńczyków w Samarii i Judei.

26 kwietnia 2009 r. włoski statek wycieczkowy "Melody" z 1,5 tys. osób na pokładzie odparł atak somalijskich piratów w pobliżu wybrzeży Somalii. Do podpływających piratów ogień z broni maszynowej otworzyli agenci izraelskiej firmy ochroniarskiej. Włoski statek skierował się w kierunku jordańskiego portu Aqaba.
    26 kwietnia 2009 r. jordański król Abdullah II powiedział, że Stany Zjednoczone muszą bardziej zaangażować się w proces pokojowy na Bliskim Wschodzie. Dodał, że "jeśli w ciągu 18 miesięcy nie zrobimy postępu w procesie... to dojdzie do kolejnego konfliktu Izraela z którymś z sąsiadów."
    26 kwietnia 2009 r. palestyński prezydent Mahmoud Abbas powiedział w Ammanie (Jordania), że Izrael "potrzebuje zastanowienia się, czy chce pokoju, czy też chce utrzymywać obecną sytuację, w której Izrael straci najwięcej."

27 kwietnia 2009 r. wiceminister zdrowia Jakow Litzman oświadczył, że izraelska służba zdrowia jest przygotowana do walki ze świńską grypą, którą w Izraelu będzie się nazywać meksykańską grypą. Jak do tej pory w szpitalach umieszczono na obserwację dwie osoby, które rozchorowały się po powrocie z wycieczki w Meksyku.
    27 kwietnia 2009 r. Centralne Biuro Statystyczne poinformowało, że w Izraelu żyje 7,41 mln ludzi, z których 5,59 mln jest Żydami (75,5%), a 1,49 mln są Arabami (20,2%). Pozostałych 320 tys. osób (4,3%) to członkowie innych narodowości.

27 kwietnia 2009 r. Siły Obronne Izraela wprowadziły w nocy całkowitą blokadę terytoriów Autonomii Palestyńskiej, która będzie obowiązywać do końca Święta Niepodległości Izraela.
    27 kwietnia 2009 r. izraelskie siły bezpieczeństwa aresztowały w nocy 9 poszukiwanych Palestyńczyków w Samarii i Judei.
    27 kwietnia 2009 r. palestyńscy terroryści usiłowali w nocy podłożyć bombę przy ogrodzeniu ochronnym żydowskiego osiedla Itamar w Samarii. Izraelscy żołnierze wykryli i rozbroili bombę.
    27 kwietnia 2009 r. palestyński prezydent Mahmoud Abbas powiedział, że nie uzna Izraela jako państwa żydowskiego. Dodał, że nie zaakceptuje żadnego rozwiązania pokojowego, poza całkowitym wycofaniem się Izraela do granic sprzed 1967 r., wliczając w to Wschodnią Jerozolimę, Starte Miasto i Wzgórze Świątynne. Wezwał także do powstrzymania żydowskiego osadnictwa w Samarii i Judei.

27 kwietnia 2009 r. ambasador Ilan Elger powrócił do Szwajcarii.

28 kwietnia 2009 r. dyrektor generalny ministerstwa zdrowia Avi Israel w związku z zagrożeniem meksykańską grypą podniósł poziom alarmowy z Poziomu 3 na Poziom 4. Równocześnie poinformowano o stwierdzeniu dwóch przypadków zachorowania i dwa przypuszczalne w obserwacji. Izraelska służba zdrowia pozostaje w ścisłej współpracy ze Światową Organizacją Zdrowia.
    28 kwietnia 2009 r. Agencja Żydowska otworzyła w Jerozolimie ośrodek pomocy społecznej przeciwgrypowej.

28 kwietnia 2009 r. izraelskie siły bezpieczeństwa aresztowały w nocy 2 poszukiwanych Palestyńczyków w Samarii i Judei.
    28 kwietnia 2009 r. dwóch palestyńskich terrorystów usiłowało rano zaatakować przy pomocy noży modlących się Żydów w grobowcu patriarchów w Hebronie, w Judei. Izraelska policja aresztowała napastników.

28 kwietnia 2009 r. syryjski prezydent Bashar al-Assad oświadczył, że jego kraj nie udzieli pomocy Hamasowi lub Hezbollahowi w atakowaniu Izraela.

29 kwietnia 2009 r. Izraelczycy wzięli udział w uroczystościach 61-lecia niepodległości państwa Izraela. W całym kraju odbyły się liczne okolicznościowe imprezy, a bazy wojskowe i lotniska były otwarte dla publiczności.

30 kwietnia 2009 r. palestyńscy terroryści wystrzelili w nocy ze Strefy Gazy rakietę Qassam, która spadła na Negew.

1 maja 2009 r. palestyńscy terroryści wystrzelili rano ze Strefy Gazy 2 rakiety Qassam, które spadły na Negew.

1 maja 2009 r. izraelskie siły powietrzne zbombardowały popołudniem dwa podziemne tunele przemytnicze na granicy Strefy Gazy z Egiptem.
    1 maja 2009 r. grupa około 25 Palestyńczyków wdarła się na tereny rolnicze osiedla żydowskiego Havat Gilad w Samarii. Doszło do starć z żydowskimi osadnikami, w trakcie których interweniowała izraelska policja. Rannych zostało 2 Palestyńczyków.

1 maja 2009 r. Egipt przekazał do Strefy Gazy izraelski list z ostrzeżeniem dla przywódców Hamasu, że w razie kontynuowania ostrzału rakietowego Izrael odpowie ze zdecydowaną siłą.

2 maja 2009 r. palestyńscy terroryści ostrzelali z moździerza ze Strefy Gazy tereny przygraniczne na Negewie. Do ostrzału przyznał się Ludowy Front Wyzwolenia Palestyny.

2 maja 2009 r. izraelskie siły powietrzne zbombardowały trzy podziemne tunele przemytnicze na granicy Strefy Gazy z Egiptem. Zginęło 2 Palestyńczyków.
    2 maja 2009 r. grupa około 30 żydowskich osadników weszło wieczorem do arabskiej wioski Khirbet Safa w Judei. Doszło do starć z Palestyńczykami, w trakcie których interweniowała izraelska policja. Rannych zostało 2 Palestyńczyków. Aresztowano 4 osadników. Do incydentu doszło po zakończeniu 30-dniowej żałoby po śmierci 13-letniego osadnika z osiedla Bat Ayin, zabitego przez palestyńskiego terrorystę.

2 maja 2009 r. francuski tygodnik "L’Express" napisał, że izraelskie siły powietrzne prowadzą ćwiczenia wojskowe nad Morzem Śródziemnym, na trasie od wybrzeża Izraela do Gibraltaru. Jest to odległość 3 800 km, odpowiadająca odległości od Izraela do obiektów atomowych w Iranie.
    2 maja 2009 r. podczas konferencji arabskiej w Mediolanie (Włochy) odtworzono nagranie video z wezwaniem przywódcy Hamasu, Ismaila Haniyeh do przywódców Unii Europejskiej, by usunęli organizację Hamas z listy organizacji terrorystycznych. Haniyeh oświadczył, że Hamas był "zawsze otwarty na kraje europejskie" i planuje współpracować z prezydentem palestyńskim Mahmoudem Abbasem.

3 maja 2009 r. rząd premiera Benjamina Netanyahu przegłosował projekt budżetu na 2009 i 2010 r. Pomimo zaproponowanych cięć wydatków 14 mln NIS, budżet uwzględnia coroczny wzrost na poziomie 1,7%. Budżet na 2009 r. wynosi 313,3 mld NIS, a na 2010 r. wynosi 318,4 mld NIS. Deficyt wydatków w 2009 r. zaplanowano na poziomie 44,8 mld NIS, by w 2010 r. zmalał do 41,8 mld NIS. Plan reform zakłada zmniejszenie deficytu wydatków budżetu do poziomu 1% w 2014 r.
    3 maja 2009 r. palestyński terrorysta pchnął nożem izraelskiego żołnierza wysiadającego z autobusu w Ramat Gan. Napastnik zbiegł. Policja aresztowała zamachowca wieczorem.
    3 maja 2009 r. ministerstwo zdrowia poinformowało o stwierdzeniu 4 przypadków zachorowań na meksykańską grypę w Izraelu. 4 kolejne osoby znajdują się na obserwacji.

3 maja 2009 r. izraelskie siły bezpieczeństwa aresztowały w nocy 3 poszukiwanych Palestyńczyków w Samarii i Judei.
    3 maja 2009 r. palestyńskie siły bezpieczeństwa aresztowały 150 Palestyńczyków za nielegalne posiadanie broni w Samarii i Judei. Wśród zatrzymanych znajduje się 8 członków Hamasu, którzy przygotowywali zamach bombowy na siedzibę władz Autonomii Palestyńskiej.

3 maja 2009 r. Egipt rozlokował 500 policjantów oraz pojazdy opancerzone w rejonie Rafah na granicy ze Strefą Gazy. Siły te mają przeprowadzić dużą operację zwalczającą przemyt broni do Gazy.

4 maja 2009 r. burmistrz Jerozolimy Nir Barkat przedstawił plan budowy 23 550 nowych mieszkań we Wschodniej Jerozolimie. Domy miały by być wybudowane do 2030 r. Plan został skrytykowany przez palestyńskich urzędników.

4 maja 2009 r. izraelskie siły bezpieczeństwa aresztowały w nocy 10 poszukiwanych Palestyńczyków w Samarii i Judei.

4 maja 2009 r. minister spraw zagranicznych Avigdor Liebermann spotkał się w Rzymie (Włochy) z włoskim premierem Silvio Berlusconi. Liebermann powiedział, że izraelski rząd jest skłonny zawrzeć pokój z Palestyńczykami osadzony na gruncie wynegocjowanych porozumień, w których osiągnięciu musi pomóc Unia Europejska i Stany Zjednoczone. Poruszając temat Iranu, Liebermann powiedział, że społeczność międzynarodowa powinna dać Teheranowi trzy miesiące czasu na zatrzymanie programu atomowego, po których przekroczeniu powinny być powzięte "konkretne kroki".

5 maja 2009 r. policja wykryła w nocy dwie bomby domowej roboty ukryte w osiedlu Jerish w mieście Ramla. Saperzy zneutralizowali bomby.
    5 maja 2009 r. burmistrz Jerozolimy Nir Barkat przedstawił nowy plan rozbudowy miasta. Plan przewiduje budowę 13 500 nowych mieszkań dla Arabów we Wschodniej Jerozolimie. Projekt ma rozwiązań problem braku mieszkań i powstrzymać nielegalne budownictwo. Plan obejmuje rozbudowę infrastruktury, w tym dróg, kanalizacji, wodociągów i sieci elektrycznych.

5 maja 2009 r. izraelskie siły bezpieczeństwa aresztowały w nocy 5 poszukiwanych Palestyńczyków w Samarii i Judei.
    5 maja 2009 r. palestyńscy terroryści rzucili w nocy 4 koktajle Mołotowa w izraelski posterunek wojskowy przy drodze w pobliżu Hebronu, w Judei.
    5 maja 2009 r. izraelski helikopter szturmowy Cobra lądował awaryjnie w pobliżu żydowskiego osiedla Ma'ale Efraim w Samarii. Przyczyną była usterka techniczna. Helikopter odbywał rutynowy lot szkoleniowy.
    5 maja 2009 r. Palestyńczycy obrzucili kamieniami żydowski samochód w rejonie osiedla Tekoa w Judei. Ranna została 1 Izraelka.

5 maja 2009 r. minister spraw zagranicznych Avigdor Liebermann spotkał się w Paryżu (Francja) ze swoim francuskim odpowiednikiem Bernardem Kouchnerem.
    5 maja 2009 r. prezydent Szymon Peres spotkał się w Waszyngtonie (USA) z amerykańską sekretarz stanu Hillary Clinton. Peres powiedział, że nie stawia Stanom Zjednoczonym ultimatum i liczy na powstrzymanie irańskiego programu atomowego drogę dyplomacji, dodał jednak, że "Iran nie będzie miał broni atomowej". Pomocniczy sekretarz stanu Rose Gottemoeller powiedział, że Izrael powinien dołączyć do traktatu o nierozprzestrzenianiu broni jądrowej.
    5 maja 2009 r. prezydent Szymon Peres spotkał się w Waszyngtonie (USA) z amerykańskim prezydentem Barack Obamą. Peres potwierdził gotowość Izraela do wznowienia negocjacji pokojowych z Autonomią Palestyńską i Syrią.
    5 maja 2009 r. irański prezydent Mahmoud Ahmadinejad spotkał się w Damaszku (Syria) z syryjskim prezydentem Bashar Assadem. Zapewnił on o sojuszu i współpracy irańsko-syryjskiej, a także o dalszej pomocy udzielanej palestyńskim organizacjom terrorystycznym Hamas i Islamski Dżihad.

6 maja 2009 r. palestyńscy terroryści ostrzelali ze Strefy Gazy z moździerza tereny przygraniczne na Negewie. Do ostrzału przyznał się Hamas.
    6 maja 2009 r. ministerstwo finansów poprosiło rząd o wprowadzenie cięć wydatków w budżecie, wliczając w to zmniejszenie wydatków na obronność, zasiłków na dzieci i edukację. Zasugerowano oszczędność 2,5 mld NIS na obronność, zwiększenie wieku emerytalnego żołnierzy i obniżenie pensji zawodowych żołnierzy. Redukcja zasiłków na dzieci wynosiłaby 10%. Dodatkowo zasugerowano zmniejszenie wysokości dodatków socjalno-ekonomicznych.
    6 maja 2009 r. grupa rabinów skupionych wokół żydowskich osadników z Samarii i Judei wezwało do bojkotu wizyty papieża Benedykta XVI w Izraelu, aż "Watykan nie uzna, że Ziemia Izraela jest częścią narodu żydowskiego".

6 maja 2009 r. izraelskie siły bezpieczeństwa aresztowały w nocy 12 poszukiwanych Palestyńczyków w Samarii i Judei.
    6 maja 2009 r. Siły Obronne Izraela wpuściły do Strefy Gazy ponad 150 ciężarówek z międzynarodową pomocą humanitarną.
    6 maja 2009 r. izraelskie siły powietrzne zbombardowały wieczorem 3 podziemne tunele przemytnicze na granicy Strefy Gazy z Egiptem. Rannych zostało 4 Palestyńczyków.

6 maja 2009 r. minister spraw zagranicznych Avigdor Liebermann powiedział, że traktat o nierozprzestrzenianiu broni jądrowej jest nieskuteczny, ponieważ okazał się nieskuteczny w stosunku do państw rozwijających własne programy atomowe. Takie państwa jak Irak, Libia i Iran podpisały traktat, a pomimo to rozwijały programy atomowe.
    6 maja 2009 r. prezydent Szymon Peres spotkał się w Nowym Yorku (USA) z sekretarzem generalnym ONZ Ban Ki-Monnem. Peres powiedział, że Izrael nigdy nie przeprosi za wojskową ofensywę w Strefie Gazy w 2008 r.

7 maja 2009 r. palestyńscy terroryści ostrzelali rano ze Strefy Gazy z moździerza tereny przygraniczne na Negewie. Do ostrzału przyznał się Hamas.
    7 maja 2009 r. szpital w Nahariji potwierdził hospitalizację piątej osoby w Izraelu chorej na grypę A-H1N1.

7 maja 2009 r. izraelskie siły bezpieczeństwa aresztowały w nocy 16 poszukiwanych Palestyńczyków w Samarii i Judei.
    7 maja 2009 r. izraelscy żołnierze zastrzelili w nocy Palestyńczyka, który nie reagował na kilkakrotne wezwanie do zatrzymania się przy Grobowcu Patriarchów w Hebronie, w Judei. Obawiano się zamachu terrorystycznego. Przy zabitym nie znaleziono broni palnej ani materiałów wybuchowych, posiadał on jednak nóż.
    7 maja 2009 r. palestyńscy terroryści ostrzelali izraelski patrol wojskowy przy wiosce Bir Zeit, w rejonie Ramallah w Samarii. Zginął 1 izraelski żołnierz.
    7 maja 2009 r. Siły Obronne Izraela wpuściły do Strefy Gazy ponad 110 ciężarówek z międzynarodową pomocą humanitarną. Otworzono trzy przejścia graniczne (Karem Shalom, Karni i Nahal Oz) dla celów komercyjnych.

8 maja 2009 r. ministerstwo zdrowia potwierdziło siedem przypadków zachorowań na grypę A-H1N1 w Izraelu.
    8 maja 2009 r. wieczorem doszło do arabsko-żydowskich zamieszek w Akce. W lokalnym parku doszło do bójki pomiędzy grupami młodzieży arabskiej i żydowskiej. Gdy Arabowie zaczęli mieć przewagę, młodzi Żydzi zaczęli zwoływać kolegów, by wziąść odwet. Interweniowała izraelska policja. Aresztowano 3 osoby. Wszczęto śladztwo wyjaśniające. Całość zajść została zarejestrowana na kamerach miejskiego monitoringu.

8 maja 2009 r. izraelskie siły bezpieczeństwa aresztowały w nocy 3 poszukiwanych Palestyńczyków w Samarii i Judei.
    8 maja 2009 r. Palestyńczycy oraz żydowscy działacze lewicowi zorganizowali demonstrację przy nielegalnym osiedlu żydowskim Hilltop 26, w rejonie Kiryat Arba w Judei. Izraelscy żołnierze aby uniknąć starć ogłosili rejon zamkniętą strefą wojskową i ewakuowali demonstrantów. Aresztowano 8 Izraelczyków.

8 maja 2008 r. Departament Stanu USA poinformował o odnowieniu sankcji gospodarczych wobec Syrii. Rzecznik departamentu Robert Wodo powiedział, że Syria musi się uwiarygodnic konkretnymi posunięciami w sprawie przeciwdziałania przemytowi broni dla organizacji terrorystycznych.

9 maja 2009 r. doszło do starć pomiędzy Beduinami w mieście Rahat. Rannych zostało 19 osób. Interweniowała izraelska policja, która powstrzymała eskalację starć.

9 maja 2009 r. rzecznik Hamasu, Abu Obaida poinformował, że jego organizacja weszła w posiadanie nowych pocisków rakietowych Grad, których zasięg przewyższa 25 km.

9 maja 2009 r. papież Benedykt XVI odwiedził górę Nebo (Jordania), która góruje nad doliną Jordanu. Papież przypomniał o nieodłącznej więzi Kościoła Rzymsko-katolickiego z narodem żydowskim. "Nasze dzisiejsze spotkanie może być inspiracją do odnowienia w nas miłości do kanonu Pisma Świętego i pragnienia przezwyciężenia wszystkich przeszkód do pojednania chrześcijan i Żydów we wzajemnym poszanowaniu i współpracy w usłudze pokoju, do którego wzywa nas słowo Boga."

10 maja 2009 r. premier Benjamin Netanyahu powiedział do członków rządu, że "Izrael nie wycofa się ze Wzgórz Golan".
    10 maja 2009 r. palestyńscy terroryści wystrzelili wieczorem ze Strefy Gazy rakietę Qassam, która spadła przy kibucu na Negewie.

10 maja 2009 r. Siły Obronne Izraela zdemontowały dwie blokady drogowe położone na północ od Ramallah, w Samarii. Odblokowano w ten sposób drogę, która była zamknięta dla ruchu publicznego od 2000 r.

11 maja 2009 r. izraelscy żołnierze aresztowali w nocy 2 Palestyńczyków, którzy nielegalnie przekroczyli granicę na pustyni Negew od strony Egiptu. Jeden z Palestyńczyków został postrzelony.
    11 maja 2009 r. prezydent Szymon Peres spotkał się w Jerozolimie z papieżem Benedyktem XVI. Papież powiedział, że przybył do Ziemi Świętej, by modlić się o pokój. Wystosował też żarliwy apel o rozwiązanie konfliktu izraelsko-palestyńskiego tak, aby oba narody "mogły żyć w swej własnej ojczyźnie".
    11 maja 2009 r. papież Benedykt XVI odwiedził Instytut Yad Vashem w Jerozolimie, gdzie zobowiązał się do działania przeciwko wszelkim objawom antysemityzmu na świecie. "Przybyłem tu, by zatrzymać się w milczeniu przed tym pomnikiem, wzniesionym w hołdzie pamięci milionów Żydów, zabitych w straszliwej tragedii Szoah... Stracili oni swe życie, ale nie utracą nigdy swych imion: są one na stałe wyryte w sercach ich najbliższych, ich towarzyszy niewoli i tych wszystkich, którzy zdecydowani są nie dopuścić do tego, aby kiedykolwiek podobna groza zhańbiła ludzkość."

11 maja 2009 r. premier Benjamin Netanyahu spotkał się w Sharm el-Sheikh (Egipt) z egipskim prezydentem Hosni Mubarakiem. Netanyahu oświadczył, że Izrael planuje w niedługim czasie wznowienie rozmów pokojowych z Palestyńczykami.
    11 maja 2009 r. jordański król Abdullah II spotkał się w Damaszku (Syria) z syryjskim prezydentem Basharem Assadem. Rozmowy dotyczyły możliwości rozpoczęcia negocjacji pokojowych na Bliskim Wschodzie.
    11 maja 2009 r. sekretarz generalny ONZ, Ban Ki-moon wezwał Izrael do wstrzymania polityki żydowskiego osadnictwa na palestyńskich terytoriach.

12 maja 2009 r. papież Benedykt XVI odwiedził rano Wzgórze Świątynne w Jerozolimie. Spotkał się z muftim Jerozolimy oraz z członkami islamskiego Waqfu. Jako pierwszy papież wszedł do Kopuły Skały. Następnie papież udał się pod Ścianę Płaczu, gdzie modlitwę odmówił naczelny rabin Zachodniego Muru, Szmuel Rabinowicz.
    12 maja 2009 r. naczelny rabin aszkenazyjski Izraela, Jonah Metzger oraz naczelny rabin sefardyjski Szlomo Amar spotkali się w Jerozolimie z papieżem Benedyktem XVI. Amar powiedział: "Reprezentujesz duże państwo religijne, które wie czym jest Biblia, i twoim obowiązkiem jest przekazać wiadomość, że żydowski naród zasługuje na renesans i szacunek, by zamieszkiwać tę ziemię." Benedykt XVI podkreślił swoje oddanie dla pojednania pomiędzy chrześcijanami a Żydami. Metzger powiedział: "Jeżeli doszłoby w przeszłości do spotkania w Jerozolimie przywódcy największej religii na świecie z przywódcami judaizmu, to dużo niewinnej krwi mogło być zaoszczędzonej."
    12 maja 2009 r. szef wywiadu wojskowego, Amos Yadlin powiedział, że pomimo zwiększenia przez Egipt wysiłków, przemyt broni do Strefy Gazy nie został udaremniony. "Sytuacja jest lepsza niż wcześniej, ale Strefa Gazy wciąż nie jest hermetycznie zamknięta dla przemytu." Yadlin dodał, że nie przewiduje większej operacji wojskowej w nadchodzącym roku, niemniej Siły Obronne Izraela są przygotowane na każdą sytuację i gotowe do rozpoczęcia działań w każdej chwili.
    12 maja 2009 r. prezes Stowarzyszenia Producentów, Ruby Ginel poinformował, że między wrześniem a marcem b.r. nastąpił spadek eksportu izraelskich towarów o 15%. Straty izraelskiej gospodarki z tego powodu wyniosły 5 mld NIS. Ginel dodał, że każdy miliard strat przekłada się na stratę 8 tys. miejsc pracy.

12 maja 2009 r. izraelskie siły bezpieczeństwa przejęły w nocy nielegalny skład broni w arabskiej wiosce Kfar Deharia, w rejonie Hebronu w Judei. Aresztowano 1 Palestyńczyka.

12 maja 2009 r. syryjski ambasador w Turcji, Dr. Nidal Kabalan poinformował rząd turecki o gotowości Syrii do wznowienia rozmów pokojowych o zwrocie Wzgórz Golan. "Piłka jest obecnie w rękach Izraela. Jeśli Izrael myśli, że jest gotowy, to my jesteśmy gotowi do rozmów."
    12 maja 2009 r. egipski prezydent Hosni Mubarak powiedział, że Izrael musi zaakceptować powstanie państwa palestyńskiego. Podstawą porozumienia pokojowego powinna być arabska inicjatywa pokojowa z 2002 r., która zakłada między innymi uznania prawa powrotu uchodźców palestyńskich i całkowitego wycofania Izraela z Samarii i Judei.

13 maja 2009 r. palestyńscy terroryści ostrzelali rano ze Strefy Gazy z moździerza tereny przygraniczne na Negewie.
    13 maja 2009 r. rząd Benjamina Netanyahu zatwierdził budżet na 2009 i 2010 r. Budżet przewiduje cięcie wydatków wszystkich ministerstw o 6,5%, wliczając w to zmniejszenie o 1,5 mld NIS wydatków na obronność.
    13 maja 2009 r. Sąd Najwyższy dał rządowi 90 dni na przeprowadzenie ewakuacji 6 nielegalnych żydowskich osiedli na Zachodnim Brzegu (Givat Asaf, Ma'ale Rehav'am, Ramat Gilad, Givat Haroe, Mitzpe Yitzhar i Mitzpe Lachish), których ewakuacja miała być przeprowadzona już w 2004 r.
    13 maja 2009 r. Siły Obronne Izraela rozpoczęły budowę 40 km odcinka bariery bezpieczeństwa biegnącej wzdłuż granicy z Egiptem, od Strefy Gazy do miasta Nitzana. Jest to odpowiedź na wzrost ilości przypadków prób infiltracji terrorystów z półwyspu Synaj. Większa część granicy na pustyni Negew jest zwykłym ogrodzeniem bez elektronicznych czujników. Granicę często przekraczają przemytnicy narkotyków oraz arabscy lub afrykańscy uchodźcy.

13 maja 2009 r. około 1,5 tys. żydowskich osadników weszło w nocy na teren ewakuowanego w 2005 r. żydowskiego osiedla Homesh w Samarii. Osadnicy wezwali rząd do odbudowy opuszczonych osiedli.
    13 maja 2009 r. papież Benedykt XVI odwiedził Betlejem, gdzie spotkał się z palestyńskim prezydentem Mahmoudem Abbasem. Papież potępił budowę bariery bezpieczeństwa, która oddziela terytorium Izraela od Autonomii Palestyńskiej. Dodał, że bariera nakłania obie strony do "eskalacji przemocy". Wyraził nadzieję, że bariera zostanie rozebrana i szybko powstanie państwo palestyńskie.

13 maja 2009 r. Siły Obronne Izraela przekazały międzynarodowym wojskom UNIFIL dokładne mapy oraz daty użycia bomb kasetowych w południowym Libanie. Wiele z nich nie wybuchło i stwarza wielkie zagrożenie dla ludności cywilnej. Od zakończenia wojny libańskiej w 2008 r. od wybuchu takich bomb zginęło 20 Libańczyków, a około 200 zostało rannych.
    13 maja 2009 r. egipska straż graniczna poinformowała o wykryciu i zniszczeniu 5 tuneli przemytniczych na granicy Strefy Gazy. Przejęto także 20 moździerzy, 20 rakiet i wiele amunicji, które miały być przemycone do Strefy Gazy.
    13 maja 2009 r. wice-sekretarz generalny libańskiego Hezbollahu, szejk Naim Qassem powiedział, że jego organizacja udzieliła wszelkiej pomocy Hamasowi w Strefie Gazy. "Szczegóły dotyczące naszego poparcia są jedną z tajemnic oporu, ale wystarczy powiedzieć, że udzielamy im każdego rodzaju pomocy."

14 maja 2009 r. premier Benjamin Netanyahu spotkał się w Nazarecie z papieżem Benedyktem XVI. Netanyahu zapytał papieża, czy potępi antysemickie oświadczenia składane przez Iran.
    14 maja 2009 r. przed sądem w Tel Awiwie rozpoczął się proces byłego prezydenta Moshe Kacawa, który jest oskarżony o gwałt i inne przestępstwa seksualne.

14 maja 2009 r. izraelskie siły bezpieczeństwa aresztowały w nocy 1 poszukiwanego Palestyńczyka w Samarii.
    14 maja 2009 r. tysiące Palestyńczyków wzięło udział w demonstracjach poświęconych 61. rocznicy Nakby, czyli "katastrofy", jaką w ich odczuciu było utworzenie państwa Izrael na 3/4 terytoriów historycznej Palestyny. Palestyński prezydent Mahmoud Abbas powiedział: "Nakba stanowiła dramat bez precedensu w dziejach. Sceny wypędzenia, exodusu, śmierci, wtrącania do więzień i próby zniszczenia naszej tożsamości pozostają nadal żywe w naszej pamięci. Przelana krew tysięcy naszych męczenników i cierpienia tysięcy uwięzionych nie pójdą na marne, a niepodlegle państwo palestyńskie ujrzy światło dzienne."

14 maja 2009 r. premier Benjamin Netanyahu spotkał się w Aqabie (Jordania) z jordańskim królem Abdullahem II, który wezwał Izrael do wstrzymania żydowskiego osadnictwa, zniesienia blokad wojskowych w Samarii i Judei, oraz odblokowania przejść granicznych Strefy Gazy. Król podkreślił, że przyjęcie arabskiej inicjatywy pokojowej byłoby początkiem nawiązania kontaktów Izraela z 23 państwami członkowskimi Ligii Arabskiej. Jednak rozpoczęcie procesu pokojowego będzie uzależnione od wycofania się Izraela do granic sprzed 1967 r., rozwiązania problemu palestyńskich uchodźców i utworzenia państwa palestyńskiego ze stolicą we Wschodniej Jerozolimie.
    14 maja 2009 r. wysłannik Kwartetu Bliskowschodniego Tony Blair powiedział przed Kongresem Stanów Zjednoczonych: "istnieje okazja do pokoju, jednak jeśli nie zostanie wykorzystana będzie utracona." Blair powiedział, że nie ma żadnej alternatywy dla utworzenia dwóch państw, jako jedynej możliwości rozwiązania długiego i krwawego konfliktu izraelsko-palestyńskiego. W praktyce jednak obie strony "wątpią, że to może się zdarzyć."
    14 maja 2009 r. przewodniczący Międzynarodowej Agencji Energii Atomowej (IAEA), Mohamed El Baradei powiedział, że w najbliższych latach liczba krajów posiadających potencjał nuklearny podwoi się. Największe niebezpieczeństwo pojawia się na Bliskim Wschodzie, gdzie "widzimy wiele niepokoju, który jest rezultatem, że ludzie czują się uciskani przez własny rząd i mają poczucie niesprawiedliwego traktowania przez świat zewnętrzny. To połączenie robi z regionu tykającą bombę." Baradei dodał, że wielce niebezpiecznym staje się w tych okolicznościach gromadzenie przez Iran dużych ilości wzbogaconego uranu, zwłaszcza w świetle informacji o realizowanym programie irańskiej bomby atomowej.

15 maja 2009 r. prezydent Szymon Peres i premier Benjamin Netanyahu pożegnali papieża Benedykta XVI, który zakończył swoją pielgrzymkę do Ziemi Świętej i odleciał samolotem El Al do Rzymu (Włochy).

15 maja 2009 r. izraelskie siły bezpieczeństwa aresztowały w nocy 2 poszukiwanych Palestyńczyków w Samarii.

15 maja 2009 r. egipska straż graniczna przejęła magazyn broni położony przy granicy Strefy Gazy. Przejęto 266 rakiet, 50 pocisków moździerzowych, 3 rakiety przeciwlotnicze, 20 granatów ręcznych i 40 min lądowych. Broń była przygotowana do przemycenia do Strefy Gazy.
    15 maja 2009 r. działający przy ONZ, Komitet Anty-Torturom poprosił Izrael o przekazanie informacji o tajnych aresztów i zamknięcie takich centrów przesłuchań. Eksperci wskazują, że w nieznanym miejscu Izraela znajduje się tajne więzienie "Obiekt 1391", do którego nie mają dostępu pracownicy Międzynarodowego Komitetu Czerwonego Krzyża.

16 maja 2009 r. minister obrony Ehud Barak powieział, że premier Netanyahu jest gotowy poprzeć dwupaństwowe rozwiązanie. "Sądzę, że Netanyahu jest gotowy na proces, którego końcem są dwa państwa dla dwóch narodów."
    16 maja 2009 r. wiceminister spraw zagranicznych Daniel Ayalon powiedział, że syryjski prezydent Bashar Assad jest zainteresowany rozpoczęciem rozmów pokojowych z Izraelem, jednak nie jest gotowy na rzeczywiste dojście do porozumienia pokojowego. "Syryjski prezydent w pełni zdaje sobie sprawę, że ceną pokoju jest otwarcie się przed Zachodem, który jest zagrożeniem dla stabilności jego reżimu. Jednakże rozpoczynając proces pokojowy sądzi on, że mógłby uwolnić Syrię z międzynarodowej izolacji, ktorej obecnie podlega."

16 maja 2009 r. egipska straż graniczna otworzyła na 2 dni przejście graniczne w Rafah na granicy ze Strefą Gazy.
    16 maja 2009 r. przewodniczący Międzynarodowej Agencji Energii Atomowej (IAEA), Mohamed El Barade powiedział, że atak Izraela na irańskie instalacje atomowe byłby szaleństwem, które "zamieniłoby region w jedną dużą kulę ognia, i Irańczycy natychmiast zaczęliby budowę bomby - i mogliby liczyć na poparcie całego świata islamskiego."

17 maja 2009 r. izraelska straż graniczna zatrzymała rano 2 Palestyńczyków, którzy usiłowali przekroczyć granicę na Negewie od strony Egiptu. Palestyńczycy pochodzili ze Strefy Gazy.
    17 maja 2009 r. Centralne Biuro Statystyczne poinformowało, że od początku 2009 r. gospodarka Izraela znajduje się w recesji. Przez pierwsze trzy miesiące roku PKB spadł o 3,6%.

17 maja 2009 r. izraelskie siły bezpieczeństwa aresztowały w nocy 1 poszukiwanego Palestyńczyka w Judei.

17 maja 2009 r. przedstawiciele Hamasu i al-Fatah porozumieli się w Kairze (Egipt) w sprawie utworzeniu wspólnych sił bezpieczeństwa w Strefie Gazy. Porozumienie będzie oficjalnie podpisane 7 lipca. Nowe siły bezpieczeństwa rozpoczną swoją działalność po kolejnych wyborach w Autonomii Palestyńskiej w 2010 r.
    17 maja 2009 r. przewodniczący Ligii Arabskiej, Amr Moussa powiedział, że Stany Zjednoczone powinny rozpocząć dyskusję nad niejednoznacznym programem atomowym Izraela, który stanowi większe zagrożenie dla arabskich przywódców niż rozpoczynający się obecnie program irański.
    17 maja 2009 r. nieznani sprawcy zdewastowali cmentarz żydowski w Oslo (Norwegia).

18 maja 2009 r. palestyńscy terroryści ostrzelali popołudniem patrol izraelskiej armii, który patrolował drogę wzdłuż bariery granicznej na wysokości Nahal Oz na Negewie.

18 maja 2009 r. premier Benjamin Netanyahu spotkał się w Waszyngtonie (USA) z amerykańskim prezydentem Barack Obamą. Rozmowy dotyczyły problematyki procesu pokojowego na Bliskim Wschodzie oraz irańskiego programu atomowego. Obama nalegał na wznowienie negocjacji izraelsko-palestyńskich i uznanie przez Palestyńczyków państwa żydowskiego.

19 maja 2009 r. minister finansów Yuval Steinitz powiedział, że gospodarka państwa znajduje się w "sytuacji awaryjnej." Dodał, że "ktokolwiek dotychczas nie rozumiał jak zły jest kryzys, teraz powinien zrozumieć. Jesteśmy naprawdę w sytuacji awaryjnej." W pierwszym kwartale 2009 r. nastąpił spadek eksportu o 32% i spadek PKB o 2,6%.
    19 maja 2009 r. palestyńscy terroryści wystrzelili popołudniem ze Strefy Gazy 2 rakiety Qassam, które spadły na miasto Sderot na Negewie. Uszkodzony został dom mieszkalny. Ranny został 1 Izraelczyk.

19 maja 2009 r. izraelskie siły bezpieczeństwa aresztowały w nocy 9 poszukiwanych Palestyńczyków w Samarii i Judei.

20 maja 2009 r. minister obrony Ehud Barak powiedział, że jeśli zajdzie taka potrzeba to nielegalne żydowskie osiedla w Samarii i Judei będą ewakuowane siłą. Dodał, że "nie można iść na kompromis w sprawie prawa" i "placówki ranią wizerunek społeczności w Judei i Samarii."

20 maja 2009 r. izraelskie siły powietrzne zbombardowały w nocy 4 tunele przemytnicze na granicy Strefy Gazy z Egiptem. Zbombardowano także warsztat produkujący broń w Gazie. Rannych zostało 4 Palestyńczyków.
    20 maja 2009 r. izraelskie siły bezpieczeństwa aresztowały w nocy 3 poszukiwanych Palestyńczyków w Samarii i Judei.
    20 maja 2009 r. około 1 tys. Żydów z rabinem Shomo Amarem uczestniczyło w nocnych modłach przy grobowcu Józefa w Nablusie, w Samarii. Uroczystość zabezpieczali izraelscy żołnierze.
    20 maja 2009 r. Siły Obronne Izraela ewakuowały małe nielegalne osiedle żydowskie Maoz Ester w Samarii. Pomimo protestów nie doszło do starć z osadnikami.
    20 maja 2009 r. palestyński terrorysta usiłował dostać się z nożem do Grobowca Patriarchów w Hebronie, w Judei. Zamachowca zatrzymali izraelscy żołnierze.

20 maja 2009 r. Jordania poinformowała, że będzie samemu realizować projekt budowy kanału łączącego Morze Czerwone z Morzem Martwym. Kanał dostarczy słoną wodę do wysychającego Morza Martwego. Koszt budowy wyniesie 10 mld USD.
    20 maja 2009 r. dowódca międzynarodowych wojsk pokojowych UNIFIL w Libanie, Allen Larua oświadczył, że jest mało prawdopodobne aby Hezbollah zwiększał swoją wojskową obecność w południowym Libanie. Niemniej przyznał, że nie ma 100% pewności. Dodał, że sytuacja na północ od rzeki Litani jest zupełnie nie znana.
    20 maja 2009 r. dyrektor CIA, Leon Panetta ostrzegł Izrael przed atakowaniem Iranu samemu. Z drugiej strony zwrócił uwagę, że ostatnią rzeczą jaką chcą Stany Zjednoczone to nuklearny wyścig zbrojeń na Bliskim Wschodzie.
    20 maja 2009 r. Rosja odwołała za namową Izraela sprzedaż 8 myśliwców MiG-31 do Syrii. Umowa była zawarta w 2007 r. i opiewała na kwotę 500 mln USD.
    20 maja 2009 r. terroryści usiłowali podłożyć bombę pod synagogą w Bronksie, w Nowym Jorku (USA). Zamachowców aresztowała FBI.

21 maja 2009 r. podczas obchodów Dnia Jerozolimy premier Benjamin Netanyahu powiedział: "Jerozolima jest wieczną stolicą żydowskiego narodu, miasto ponownie zjednoczone nigdy więcej nie będzie podzielone."

21 maja 2009 r. izraelskie siły bezpieczeństwa aresztowały w nocy 26 poszukiwanych Palestyńczyków w Samarii i Judei. W Kalkilii ostrzelano izraelski patrol wojskowy. Rannych zostało 2 izraelskich żołnierzy. W wymianie ognia ranny został palestyński policjant, który strzelał do Izraelczyków.

21 maja 2009 r. egipska straż graniczna wykryła i zniszczyła podziemny tunel przemytniczy na granicy ze Strefą Gazy. Przy wysadzaniu tunelu rannych zostało 6 Palestyńczyków.

22 maja 2009 r. palestyńscy terroryści ostrzelali popołudniem z moździerza ze Strefy Gazy tereny przygraniczne na Negewie.

22 maja 2009 r. izraelskie siły bezpieczeństwa aresztowały w nocy 6 poszukiwanych Palestyńczyków w Samarii i Judei.
    22 maja 2009 r. dwóch palestyńskich terrorystów z Islamskiego Dżihadu usiłowało w nocy podłożyć bombę przy barierze granicznej w pobliżu przejścia granicznego Kerem Shalom w Strefie Gazy. Izraelscy żołnierze zastrzelili zamachowców.
    22 maja 2009 r. palestyńscy terroryści z Ludowego Frontu Wyzwolenia Palestyny zdetonowali popołudniem bombę przy przejeżdżajacym patrolu izraelskiej straży granicznej przy barierze granicznej w Strefie Gazy.
    22 maja 2009 r. około 400 Palestyńczyków demonstrowało przeciwko budowie bariery bezpieczeństwa w rejonie wiosek Na'alin i Bil'in. Doszło do starć z izraelską policją, podczas których zostało rannych 2 Palestyńczyków i 1 policjant.

22 maja 2009 r. brazylijscy neo-naziści usiłowali przeprowadzić zamachy bombowe na dwie synagogi w mieście Porto Alegre w Brazylii. Policja aresztowała zamachowców.
    22 maja 2009 r. Rosja i Jordania podpisały 10-letnią umowę w sprawie budowy elektrowni jądrowej.

23 maja 2009 r. syryjski prezydent Bashar Assad powiedział, że największą przeszkodą w negocjacjach pokojowych z Izraelem jest kwestia Jerozolimy. "Niepowodzenie procesu pokojowego jest jawnym dowodem, że Izrael jest główną przeszkodą dla pokoju."

24 maja 2009 r. premier Benjamin Netanyahu powiedział, że w pełni popiera decyzję ministra obrony Ehud Baraka w sprawie likwidacji nielegalnych osiedli żydowskich w Samarii i Judei. Na spotkaniu rządu minister ochrony środowiska Gilad Erdan powiedział, że sprzeciwia się działaniom wymierzonym wyłącznie przeciwko nielegalnym osiedlom żydowskim. "Jaka jest różnica pomiędzy nielegalnym budynkiem na obszarach arabskich, a nielegalnymi budynkami na żydowskich obszarach w Judei?"

24 maja 2009 r. libański minister obrony Elias Murr powiedział, że libańska armia otrzyma od Stanów Zjednoczonych helikoptery, bezzałogowe samoloty obserwacyjne, czołgi i 42 samoloty myśliwskie.

25 maja 2009 r. premier Benjamin Netanyahu odnosząc się do irańskiego programu atomowego powiedział: "Izrael jest inny od pozostałych krajów... stoimy przed wyzwaniem związanym z bezpieczeństwem, przed jakim nie stoi żaden inny kraj. Musimy znaleźć rozwiązanie, które ma decydujące znaczenie... naprzeciw nas stoi realne zagrożenie... jeśli my nie wyeliminujemy tego niebezpieczeństwa, to nie uczyni tego nikt inny."

25 maja 2009 r. izraelskie siły bezpieczeństwa aresztowały w nocy 5 poszukiwanych Palestyńczyków w Samarii i Judei.
    25 maja 2009 r. Palestyńczycy rano obrzucili kamieniami żydowski samochód w rejonie Hebronu, w Judei. Ranny został 1 Izraelczyk.
    25 maja 2009 r. izraelskie helikoptery rozrzuciły przed południem nad Strefą Gazy ulotki, odradzające mieszkańcom przebywania w rejonie przygranicznym. Ulotka informuje, że strefa przygraniczne jest silnie strzeżona i dochodzi w niej do sporadycznych starć z terrorystami. Z tego powodu przebywanie w strefie do 500 metrów od granicy może wiązać się z niebezpieczeństwem uznania za terrorystę i ryzyka zastrzelenia.

25 maja 2009 r. irański prezydent Mahmoud Ahmadineżad odrzucił propozycję Zachodu zamrożenia irańskiego programu atomowego.

26 maja 2009 r. wiceminister obrony Matan Vilnai powiedział, że w razie następnej wojny Izrael stanie w niebezpieczeństwie jednoczesnych ataków terrorystycznych i ostrzału rakietowego. Obecnie przygotowywane wielkie manewry "Punkt Zwrotny 3" zakładają właśnie taki scenariusz wydarzeń. Będą to największe manewry wojskowe w historii Izraela. "To nie jest teoretyczna sytuacja. Jest realna możliwość, że jeśli dojdzie do wojny, to istnieje duże prawdopodobieństwo takich zdarzeń." Dodał, że wyciągnięto lekcje z doświadczeńz wojny libańskiej i operacji w Strefie Gazy.

26 maja 2009 r. izraelskie siły bezpieczeństwa aresztowały w nocy 6 poszukiwanych Palestyńczyków w Samarii i Judei.

27 maja 2009 r. Ministerstwo Wewnętrzne zaaprobowało projekt utworzenia nowego miasta na pustyni Negew. Miasto będzie się nazywać Kasif i będzie w nim mieszkać 50 tys. religijnych Żydów.
    27 maja 2009 r. Agencja Żydowska poinformowała, że w pierwszych czterech miesiącach 2009 r. do Izraela wyeimigrowało z Zachodniej Europy 749 Żydów, co stanowi wzrost o 20% w stosunku do 2008 r. Dodatkowo z Ameryki Północnej przyjechało 565 Żydów (wzrost o 12%) i 107 z Afryki Południowej (wzrost o 22%).

27 maja 2009 r. izraelskie siły bezpieczeństwa aresztowały w nocy 11 poszukiwanych Palestyńczyków w Samarii i Judei.
    27 maja 2009 r. izraelska policja zlikwidowała nad ranem dwa nielegalne żydowskie osiedla położone w rejonie Kiryat Arba w Judei. Przed południem osadnicy powrócili do osiedla Mitzpeh Avichai, które musiało być ponownie ewakuowane przez policję popołudniem.

28 maja 2009 r. tysiące Izraelczyków zebrało się na modlitwach na rozpoczęcie święta Szawout przy Zachodnim Murze w Jerozolimie.
    28 maja 2009 r. rzecznik rządu Mark Regew powiedział, że Izrael będzie kontynuować rozbudowę istniejących legalnych żydowskich osiedli w Samarii i Judei do czasu "zakończenia negocjacji pokojowych z Palestyńczykami".

28 maja 2009 r. izraelskie siły bezpieczeństwa aresztowały w nocy 12 poszukiwanych Palestyńczyków w Samarii i Judei.
    28 maja 2009 r. izraelscy komandosi wkroczyli nad ranem do arabskiej wioski w rejonie Hebronu w Judei. Podczas próby aresztowania, w wymianie ognia zginął lokalny dowódca Hamasu, Abed al-Majid Dudin. Był on odpowiedzialny za liczne zamachy terrorystyczne przeprowadzone w Izraelu.
    28 maja 2009 r. rzecznik zbrojnego ramienia Hamasu, Brygad Iz al-Din al-Qassam, Abu Obeida powiedział po śmierci wysokiego dowódcy Hamasu, że "bojownicy na Zachodnim Brzegu Jordanu mają całkowitą wolność do wzięcia odwetu za tą ohydną zbrodnię."

28 maja 2009 r. amerykański prezydent Barack Obama spotkał się w Waszyngtonie (USA) z palestyńskim prezydentem Mahmoudem Abbasem. Rozmowy dotyczyły procesu pokojowego izraelsko-palestyńskiego. Abbas podkreślił, że postę w negocjacjach z Izraelem jest sprawą "pilną" i, że "czas jest czynnikiem kluczowym" w procesie pokojowym na Bliskim Wschodzie.

29 maja 2009 r. Centralne Biuro Statystyczne poinformowało, że w pierwszym kwartale roku wskaźnik bezrobocia w Izraelu wzrósł z 6,5% do 7,6%. Liczba osób poszukujących pracę wzrosła do 228 tys. osób.

29 maja 2009 r. Niemcy poinformowały, że przekażą palestyńskim siłom bezpieczeństwa 31 samochodów policyjnych i 300 krótkofalówek.

30 maja 2009 r. w Rehovot zmarł czwarty prezydent Izraela Efraim Katzir (ur. W 1916 w Kijowie). Był prezydentem państwa w latach 1973-1978.

30 maja 2009 r. żydowscy osadnicy z osiedla Bat Ayin w Judei napadli na lewicowych izraelskich działaczy, którzy przyjechali pomóc palestyńskim rolnikom ze wsi Safa. Interweniowali izraelscy żołnierze. Aresztowano 5 najbardziej agresywnych osadników. W kwietniu Palestyńczycy zabili 13-letniego chłopca z Bat Ayin.

30 maja 2009 r. palestyński prezydent Mahmoud Abbas spotkał się w Kairze (Egipt) z egipskim prezydentem Hosni Mubarakiem i poinformował go o rezultatach wizyty w Stanach Zjednoczonych. Abbas powiedział, że ważnym krokiem do przodu jest decyzja Ameryki o wezwaniu Izraela do wstrzymania żydowskiego osadnictwa i konieczności utworzenia państwa palestyńskiego.
    30 maja 2009 r. przywódcy polityczni Hamasu i Islamskiego Dżihadu powiedzieli w Damaszku (Syria), że odrzucą każde międzynarodowe porozumienie podpisane przez palestyńskiego prezydenta Mahmouda Abbasa, które będzie uderzać "w interesy i prawa naszego narodu pod pozorem pokoju." Wezwali również do zakończenia blokady Strefy Gazy, powstrzymania żydowskiego osadnictwa na Zachodnim Brzegu Jordanu i zakończenia "judaizacji" Jerozolimy.
    30 maja 2009 r. libańska armia została postawiona w stan najwyższego pogotowia z powodu rozpoczynających się jutro w Izraelu wielkich ćwiczeń wojskowych. Libańczycy obawiają się, że pod pozorem manewrów Siły Obronne Izraela uderzą na pozycje Hezbollahu w Libanie i rozpocznie się kolejna wojna libańska.

31 maja 2009 r. Siły Obronne Izraela rozpoczęły wielkie manewry wojskowe "Punkt zwrotny 3", które mają sprawdzić zdolności obronne państwa w przypadku jednoczesnego ataku Hamasu i Hezbollahu z południa i północy, przy równoczesnym wybuchu walk wewnętrznych z Arabami w Izraelu i na Zachodnim Brzegu.
    31 maja 2009 r. minister obrony Ehud Barak poinformował rząd, że w "nie ma żadnego głodu lub kryzysu w Strefie Gazy... obecnie przez przejścia graniczne przechodzi więcej transportów z pomocą niż podczas jakichkolwiek innych okresów w przeszłości. Tylko materiały poufne lub materiały budowlane nie są wpuszczane do Gazy." Dyrektor Shin Bet poinformował, że odnotowano wyraźną poprawę bezpieczeństwa na granicy Egiptu ze Strefą Gazy. Egipcjanie zastosowali metodę wymieniania żołnierzy straży granicznej co kilka miesięcy, aby uniemożliwić żołnierzom związanie się z ludnością miejscową. Aresztowano także kilku egipskich żołnierzy za przyjmowanie łapówek. W Strefie Gazy zauważono wzrost napięcia wewnętrznego pomiędzy przywództwem politycznym a wojskowym Hamasu.

31 maja 2009 r. Siły Obronne Izraela ewakuowały w nocy nielegalne żydowskie osiedle Shvut Ami w Judei.
    31 maja 2009 r. palestyńskie siły bezpieczeństwa przeprowadziły obławę na poszukiwanych członków Hamasu w mieście Kalkilija w Samarii. Doszło do starć w których zginęło 3 palestyńskich policjantów i 3 członków Hamasu.
    31 maja 2009 r. izraelska straż graniczna aresztowała popołudniem palestyńskiego terrorystę, które w rejonie miasta Dżenin w Samarii przenosił bombę domowej roboty.

1 czerwca 2009 r. palestyńscy terroryści ostrzelali rano ze Strefy Gazy z moździerza przygraniczne tereny na Negewie.

1 czerwca 2009 r. izraelskie siły bezpieczeństwa aresztowały w nocy 11 poszukiwanych Palestyńczyków w Samarii i Judei.
    1 czerwca 2009 r. kilkuset żydowskich osadników zablokowało popołudniem drogi wyjazdowe z Jerozolimy, protestując przeciwko decyzji rządu w sprawie likwidacji części osiedli w Samarii i Judei. Doszło do starć z policją.
    1 czerwca 2009 r. grupa młodych zamaskowanych żydowskich osadników zaatakowała 15 palestyńskich robotników przy żydowskim osiedlu Kedumim w Samarii. Rannych zostało 4 Palestyńczyków.

1 czerwca 2009 r. rzecznik Departamentu Stanu Stanów Zjednoczonych Robert Wood powiedział, że jego kraj będzie kontynuował politykę poparcia dla Izraela na forum ONZ.

2 czerwca 2009 r. niezrównoważony psychicznie 48-letni mężczyzna otworzył ogien w bramie Jaffy na Starym Mieście w Jerozolimie. Zabił Palestyńczyka i ranił studenta jesziwy. Policja aresztowała szaleńca.

2 czerwca 2009 r. izraelskie siły bezpieczeństwa aresztowały w nocy 13 poszukiwanych Palestyńczyków w Samarii i Judei.
    2 czerwca 2009 r. palestyńscy terroryści ostrzelali rano żydowski samochód w pobliżu Kalkilii w Samarii. W innym incydencie izraelski żołnierz został ugodzony nożem przez 16-letniego Palestyńczyka na punkcie kontrolonym Hawara w rejonie Nablusu w Samarii.

2 czerwca 2009 r. minister spraw zagranicznych Avigdor Lieberman spotkał się w Moskwie ze swoim rosyjskim odpowiednikiem Siergiejem Ławrowem oraz z prezydentem Dmitrim Miedwiedewem. Rozmowy dotyczyły rosyjskiego zaangażowania w irańskim programie atomowym oraz procesu pokojowego na Bliskim Wschodzie.

3 czerwca 2009 r. służby medyczne poinformowały, że jak do tej pory w Izraelu hospitalizowano 39 osoby chore na grypę H1N1.

3 czerwca 2009 r. Siły Obronne Izraela usunęły dwie blokady drogowe w Samarii. Poinformowano także o planie przyśpieszenia przyznawania zezwoleń na swobodny wjazd do Izraela dla palestyńskich biznesmenów.
    3 czerwca 2009 r. izraelskie siły bezpieczeństwa ewakuowały nielegalne żydowskie osiedle Ramat Migron w Samarii. Wyburzono 3 budynki.
    3 czerwca 2009 r. grupa żydowskich osadników podpaliła arabskie pola uprawne w rejonie nielegalnych osiedli Ramat Migron i Maoz Esther w Samarii, które zostały ostatnio ewakuowane. Równocześnie grupy osadników przystąpiły do odbudowy zniszczonych osiedli.

3 czerwca 2009 r. minister spraw zagranicznych Avigdor Lieberman powiedział w Moskwie (Rosja) podczas spotkania z rosyjskimi liderami politycznymi, że "Izrael nie planuje bombardować Iranu." Dodał, że nie ma takiej potrzeby, ponieważ "Izrael jest silnym krajem i może się bronić", natomiast problem Iranu i jego destabilizujący wpływ na Bliski Wschód "nie jest izraelskim problemem."
    3 czerwca 2009 r. minister obrony Ehud Barak przeprowadził w Waszyngtonie (USA) serię oficjalnych spotkań z amerykańską dyplomacją. Barak powiedział, że jakakolwiek publiczna debata pomiędzy Izraelem a Stanami Zjednoczonymi "powinna odbyć się we wzajemnym i przyzwoitym poszanowaniu." Dodał, że amerykański rząd powinien w swoich wypowiedziach o Izraelu "spuścić o ton w dół." Barak oświadczył także, że Izrael zgadza się na wznowienie procesu pokojowego, ale musi dbać o swoje interesy i zapewnić własne bezpieczeństwo.

4 czerwca 2009 r. premier Benjamin Netanyahu wyraził nadzieję, że inicjatywa pokojowa amerykańskiego prezydenta Obamy będzie rzeczywistym "początkiem końca" konfliktu na Bliskim Wschodzie i doprowadzi do powszechnego uznania Izraela przez państwa arabskie.

4 czerwca 2009 r. izraelskie siły bezpieczeństwa aresztowały w nocy 18 poszukiwanych Palestyńczyków w Samarii i Judei.
    4 czerwca 2009 r. palestyńskie siły bezpieczeństwa zastrzeliły przy próbie aresztowania 2 członków Hamasu w Kalkilii, w Samarii. Zginął także 1 palestyński policjant. Zabici członkowie Hamasu byli od wielu lat poszukiwani przez Izrael za organizowanie zamachów terrorystycznych.

4 czerwca 2009 r. amerykański prezydent Barack Obama spotkał się w Kairze (Egipt) z egipskim prezydentem Hosni Mubarakiem. Obama wezwał do "nowego początku pomiędzy Stanami Zjednoczonymi a muzułmanami", aby można było uczynić postęp w poszukiwaniu pokoju na Bliskim Wschodzie.

5 czerwca 2009 r. Palestyńczycy zorganizowali demonstrację przeciwko budowie bariery bezpieczeństwa w pobliżu wioski Na'alin. Doszło do starć z izraelską strażą graniczną, która użyła broni. Zginął 1 Palestyńczyk, a 2 osoby zostały ranne. Zabity okazał się członkiem Hamasu.

5 czerwca 2009 r. Departament Stanu Stanów Zjednoczonych poinformował, że decyzja o przeniesieniu amerykańskiej ambasady z Tel Awiwu do Jerozolimy zostanie odłożona o kolejne 6 miesięcy. Wysoki urzędnik powiedział, że amerykańska polityka w sprawie Jerozolimy pozostaje niezmienna i jej ostateczny status będzie zależał od wyniku rozmów pokojowych izraelsko-palestyńskich. Decyzję przeniesienia ambasady zatwierdził Kongres Stanów Zjednoczonych 14 lat temu.
    5 czerwca 2009 r. Międzynarodowa Agencja Energii Atomowej (IAEA) poinformowała o wykryciu śladów przetwarzania uranu w drugim miejscu w Syrii. Może to wskazywać na prowadzenie przez Syrię nielegalnego tajnego programu atomowego. Oficjalnie w Syrii istnieje jedynie niewielki reaktor badawczy położony w Damaszku. Jest on kontrolowany przez międzynarodowych inspektorów raz w roku. IAEA poprosiła Syrię o przedstawienie dokumentów wyjaśniających.

6 czerwca 2009 r. doszło do przypadkowego wybuchu rakiety Qassam w rejonie miasta Khan Younis, na południu Strefy Gazy. W wybuchu zginął 1 członek Hamasu, a ranna została druga osoba.
    6 czerwca 2009 r. grupa około 200 izraelskich działaczy lewicowych razem z palestyńskimi rolnikami usiłowali rozbić namioty na spornym polu w pobliżu Hebronu, w Judei. Arabowie domagają się zwrotu ziemi na której powstało nielegalne żydowskie osiedle Givat Hadegel. Doszło do starcia z żydowskimi osadnikami. Interweniowali izraelscy żołnierze, którzy nie dopuścili do eskalacji starć i ewakuowali Palestyńczyków oraz lewicowych działaczy.

7 czerwca 2009 r. rząd Benjamina Netanyahu zaproponował utworzenie izraelsko-amerykańskiego zespołu ekspertów, który będzie monitorował budowę żydowskich osiedli w Samarii i Judei. Zespół gwarantowałby, że osiedla nie przekroczą wytyczonych granic i nie zostanie rozpoczęta budowa nowych osiedli.

7 czerwca 2009 r. izraelskie siły bezpieczeństwa aresztowały w nocy 6 poszukiwanych Palestyńczyków w Samarii i Judei.
    7 czerwca 2009 r. izraelscy żołnierze ewakuowali w nocy nielegalne żydowskie osiedla Pnei Szilo i Oz Jehonatan w Samarii.
    7 czerwca 2009 r. palestyńscy terroryści rzucili w nocy bombę domowej roboty w izraelski patrol wojskowy w rejonie Kalkilii w Samarii. Bomba nie wybuchła i została później zdetonowana przez saperów.
    7 czerwca 2009 r. Siły Obronne Izraela poinformowały, że od dnia dzisiejszego przejścia kontrolne Hawarra i Barrel w rejonie Nablusu będą czynne przez całą dobę. W zeszłym tygodniu pracę całodobową rozpoczęło przejście Atzira A-Shamalia.

7 czerwca 2009 r. amerykańska sekretarz stanu Hillary Clinton powiedziała, że jeśli kiedykolwiek Iran zaatakowałby Izrael, musi oczekiwać pełnego odwetu "z wykorzystaniem broni jądrowej innych krajów." Stany Zjednoczone potraktowałyby atak na Izrael jak atak na siebie. Clinton dodała: "chcemy uniknąć bliskowschodniego wyścigu zbrojeń, który doprowadzi do posiadania broni jądrowej przez państwa Bliskiego Wschodu, i chcemy dać jasno do zrozumienia jakie będą tego konsekwencje i koszty."

8 czerwca 2009 r. izraelskie siły bezpieczeństwa aresztowały w nocy 4 poszukiwanych Palestyńczyków w Samarii i Judei.
    8 czerwca 2009 r. grupa około 10 palestyńskich terrorystów ostrzelała rano patrol izrelskiej straży granicznej przy granicy Strefy Gazy. W wymianie ognia zginęło 4 Palestyńczyków. Napastnicy planowali przeniknąć przez granicę i porwać izraelskiego żołnierza.
    8 czerwca 2009 r. Palestyńczycy kilkakrotnie obrzucili kamieniami żydowskie samochody w rejonie Hebronu w Judei.

8 czerwca 2009 r. w Libanie opublikowano wyniki wczorajszych wyborów parlamentarnych, które przegrał szyicki Hezbollah. Wybory wygrał blok organizacji sunickich "14 Marca", które prezentuje stanowisko antysyryjskie i prozachodnie.

9 czerwca 2009 r. prezydent Szymon Peres spotkał się w Jerozolimie ze specjalnym amerykańskim wysłannikiem na Bliski Wschód, Georgem Mitchell'em. Mitchell podkreślił, że Stany Zjednoczone nie zmieniają swojego stanowiska i nadal są zaangażowane w zapewnienie bezpieczeństwa Izraelowi. Nowe propozycje pokojowe nie mają nic wspólnego z jakąkolwiek zmianą polityki Stanów Zjednoczonych względem Izraela.
    9 czerwca 2009 r. premier Benjamin Netanyahu i minister obrony Ehud Barak odwiedzili bazę szkoleniową wojsk pancernych Shizafon na Negewie. Barak powiedział do kadetów: "Przyszłe operacje nie będą podobne do działań w Strefie Gazy, ale będą zaplanowane na głębszą i szerszą skalę... zrobimy wszystko aby uniknąć tego, ale jeśli do nich dojdzie będziemy przygotowani i zdolni odnieść zwycięstwo."

9 czerwca 2009 r. izraelskie siły bezpieczeństwa aresztowały w nocy 10 poszukiwanych Palestyńczyków w Samarii i Judei.
    9 czerwca 2009 r. izraelscy żołnierze ewakuowali nielegalne żydowskie osiedle Shevut Ami w Samarii.

10 czerwca 2009 r. minister obrony Ehud Barak powiedział, że "byłoby błędem dla Izraela nie pozwolić Obamie spróbować znaleźć pokojowe rozwiązanie dla Bliskiego Wschodu... Jeśli nie zaakceptujemy dwu-państwowego rozwiązania zostaniemy oskarżeni o politykę apartheidu, albo staniemy się państwem w którym będziemy mniejszością."

10 czerwca 2009 r. izraelskie siły bezpieczeństwa aresztowały w nocy 9 poszukiwanych Palestyńczyków w Samarii i Judei.
    10 czerwca 2009 r. Palestyńczycy obrzucili kamieniami żydowskie samochody w pobliżu Hebronu w Judei. Ranny został 1 Izraelczyk. Policja aresztowała 4 Palestyńczyków.
    10 czerwca 2009 r. specjalny amerykański wysłannik na Bliski Wschód, George Mitchell spotkał się w Ramallah z palestyńskim prezydentem Mahmoudem Abbasem. Mitchell zapewniał, że jedynym rozwiązaniem konfliktu izraelsko-palestyńskiego jest utworzenie dwóch odzielnych państw dla dwóch narodów.

10 czerwca 2009 r. terrorysta wszedł do Muzeum Holokaustu w Waszyngtonie (USA) i otworzył ogień raniąc 1 ochroniarza. Ochrona postrzeliła i aresztowała napastnika.

11 czerwca 2009 r. prezydent Szymon Peres spotkał się z szefem polityki zagranicznej Unii Europejskiej, Javierem Solaną. Omówiono problematykę procesu pokojowego na Bliskim Wschodzie i kwestię osiedli żydowskich w Samarii i Judei. Peres powiedział, że Izrael jest zainteresowany wznowieniem negocjacji izraelsko-palestyńskich i jest gotowy zaakceptować tymczasowe granice państwa palestyńskiego. Dodał, że w negocjacjach musi zostać uwzględniony "naturalny przyrost" społeczności żydowskiej na Zachodnim Brzegu. Podkreślił również, że inne państwa powinny wykorzystać poprawę nastrojów na Bliskim Wschodzie i działać na rzecz wypracowania regionalnego pokoju pomiędzy Izraelem a państwami arabskimi.

11 czerwca 2009 r. izraelskie siły bezpieczeństwa aresztowały w nocy 9 poszukiwanych Palestyńczyków w Samarii i Judei.
    11 czerwca 2009 r. palestyńscy terroryści ostrzelali nad ranem patrol izraelskiej straży granicznej przy barierze granicznej Strefy Gazy w rejonie przejścia granicznego Karni.
    11 czerwca 2009 r. palestyńskie siły bezpieczeństwa aresztowały 36 członków Hamasu w Samarii i Judei.
    11 czerwca 2009 r. delegacja Unii Europejskiej spotkała się w Ramallah z palestyńskim ministrem spraw zagranicznych Riyad al-Maliki, który powiedział, że alternatywą dla rozwiązania dwu-państwowego jest wielonarodowe państwo, w którym Palestyńczycy będą większością. "Niezależna państwo palestyńskie jest najlepszym rozwiązaniem z szacunku dla bezpieczeństwa Izraela... Jeśli Izraelczycy nie wprowadzą tego w życie, nie będziemy mieli innego wyboru, jak tylko pójść w kierunku opcji wielonarodowej. Obiecuję, że w ciągu 20 lat będziemy większością w wielonarodowym państwie."
    11 czerwca 2009 r. palestyńska policja odnalazła ciało 15-letniego arabskiego chłopca, który został zabity przez ojca, wujka i kuzynów za współpracę z Izraelem. Do zdarzenia doszło w wiosce pod Kalkilią, w Samarii. Chłopiec był głodzony i torturowany przed śmiercią.

11 czerwca 2009 r. amerykański specjalny wysłannik na Bliski Wschód, George Mitchell spotkał się w Ammanie (Jordania) z jordańskim królem Abdullahem. Omówiono problematykę izraelsko-palestyńskiego procesu pokojowego. Abdullah zaapelował do powstrzymania rozbudowy żydowskich osiedli na Zachodnim Brzegu, co jest równoznaczne z aneksją ziem zajętych podczas Wojny Sześciodniowej w 1967 r.
    11 czerwca 2009 r. dowódca międzynarodowych sił pokojowych UNIFIL w Libanie, gen. Jose Maria Prieto Martinez poinformował, że jego wojska pomagały libańskim siłom bezpieczeństwa w wykryciu izraelskiej siatki szpiegowskiej.

12 czerwca 2009 r. premier Benjamin Netanyahu spotkał się w Jerozolimie z szefem zagranicznej polityki Unii Europejskiej Javierem Solaną. Netanyahu powiedział, że nie pozwoli Hamasowi przejąć władzy na Zachodnim Brzegu. Wyraził także gotowość do natychmiastowego wznowienia negocjacji z Autonomią Palestyńską. Netanyahu podkreślił, że oczekuje od Unii Europejskiej gwarancji bezpieczeństwa dla Izraela, wliczając w to demilitaryzację przyszłego państwa palestyńskiego, zapewnienie Izraelowi kontroli powietrznej i nadzór nad przejściami granicznymi.

13 czerwca 2009 r. minister spraw zagranicznych Avigdor Lieberman odnosząc się do wyborów w Iranie powiedział, że problemem nie jest irański prezydent ale czyny reżimu. "Problem irański bierze się z polityki reżimu w Teheranie, w tym świetle spostrzegamy zwycięstwo Ahmadineżada i kontynuowanie jego polityki."
    13 czerwca 2009 r. palestyńscy terroryści wystrzelili wieczorem ze Strefy Gazy rakietę Qassam, która spadła na Negew.

13 czerwca 2009 r. amerykański specjalny wysłannik na Bliski Wschód George Mitchell spotkał się w Damaszku (Syria) z syryjskim prezydentem Bashirem Assaadem. Mitchell powiedział, że Syria odgrywa kluczową rolę w uzyskaniu pokoju na Bliskim Wschodzie, ponieważ posiada wielkie wpływy w Libanie oraz wspiera organizacje Hamas i Hezbollah, które odmawiają rozmów z Izraelem.
    13 czerwca 2009 r. szef polityki zagranicznej Unii Europejskiej Javier Solana spotkał się Bejrucie (Liban) z wysokim przywódcą szyickiego Hezbollahu Hussein Hajj Hassanem, który jest posłem w libańskim parlamencie. Solana zapewnił o kontynuowaniu europejskiej pomocy dla Libanu. Odpowiadając na pytania o możliwość usunięcia Hezbollahu z listy organizacji terrorystycznych, Solana odpowiedział, że "Hezbollah jest częścią politycznego życia w Libanie i jest reprezentowany w libańskim parlamencie".
    13 czerwca 2009 r. przewodniczący Ligii Arabskiej Amr Moussa Mahmoud pogratulował irańskiemu prezydentowi Ahmadineżadowi zwycięstwa w wyborach i wyraził nadzieję, że "kwestia bezpieczeństwa na Bliskim Wschodzie stanie się najważniejszym punktem jego polityki, i że będziemy mogli razem pracować nad eliminacją broni masowego rażenia w regionie, wliczając w to broń jądrową."

14 czerwca 2009 r. palestyńscy terroryści wystrzelili popołudniem ze Strefy Gazy rakietę Qassam, która spadła na Negew.
    14 czerwca 2009 r. premier Benjamin Netanyahu poprosił palestyńskich przywódców o wznowienie negocjacji pokojowych bez wstępnych warunków. Powiedział: "Izrael jest zobowiązany przestrzegać międzynarodowe porozumienia i oczekuje, że wszystkie inne strony również spełnią swoje zobowiązania." Zobowiązał się do działań na rzecz powstania zdemilitaryzowanego państwa palestyńskiego, pod warunkiem udzielenia gwarancji bezpieczeństwa dla Izraela. Dodał również, że "Izrael nie może zgodzić się na palestyńskie państwo, jeśli porozumienia nie gwarantowałyby, że będzie to państwo zdemilitaryzowane" oraz, że Jerozolima musi pozostać zjednoczoną stolicą Izraela.

14 czerwca 2009 r. izraelskie siły powietrzne zbombardowały w nocy 2 podziemne tunele przemytnicze na granicy Strefy Gazy z Egiptem.
    14 czerwca 2009 r. palestyńscy terroryści zdetonowali w południe bombę i ostrzelali patrol izraelskiej straży granicznej przy barierze granicznej w Strefie Gazy.
    14 czerwca 2009 r. palestyński prezydent Mahmoud Abbas skrytykował politykę premiera Netanyahu, którego oskarżył o "sabotowanie" regionalnych inicjatyw pokojowych. Abbas zarządał natychmiastowego wznowienia rozmów pokojowych, udzielenia poparcia dla zdemilitaryzowanego państwa palestyńskiego, zaakceptowania napływu palestyńskich uchodźców i znalezienia kompromisu w sprawie Jerozolimy.
    14 czerwca 2009 r. Palestyńczycy obrzucili kamieniami liczne żydowskie samochody w rejonie Jerozolimy i Betlejem, w Judei. Ranny został 1 izraelski policjant.

14 czerwca 2009 r. administracja amerykańskiego prezydenta Baracka Obamy pochwaliła premiera Benjamina Netanyahu za warunkową aprobatę dla postania państwa palestyńskiego. Określono to jako "ważny krok" w procesie pokojowym na Bliskim Wschodzie.

15 czerwca 2009 r. premier Benjamin Netanyahu powiedział, że Izrael nie może żyć obok palestyńskiego państwa w ciągłym strachu przed atakiem. Z tego powodu to państwo musi być zdemilitaryzowane. Dodał: "mieliśmy enklawę w Gazie i nie możemy pozwolić na to, że rakiety spadną na Tel Awiw."

15 czerwca 2009 r. izraelskie siły bezpieczeństwa aresztowały w nocy 9 poszukiwanych Palestyńczyków. W Ramallah i Dżeninie przejęto nielegalną broń.
    15 czerwca 2009 r. prawicowi żydowscy osadnicy oświadczyli, że wzniosą 30 nowych osiedli w Samarii i Judei. Powiedzieli, że jest to ich odpowiedź na plany likwidacji istniejących osiedli oraz naturalna potrzeba rozwoju osadnictwa.
    15 czerwca 2009 r. przedstawiciel Hamasu odrzucił oświadczenie premiera Netanyahu, nazywając je "rasistowskim." Powiedział: "Netanyahu chce uznać Palestynę za czystą żydowską ziemię, odmawiając Palestyńczykom jakichkolwiek praw w tej ziemi."

15 czerwca 2009 r. egipski prezydent Hosni Mubarak powiedział, że stanowisko premiera Benjamina Netanyahu w sprawie Autonomii Palestyńskiej jest ostatecznym końcem szansy na pokój pomiędzy Izraelem a Palestyńczykami. Mubarak dodał, że problemy Bliskiego Wschodu nie zostaną rozwiązane aż nie ustanie konflikt izraelsko-palestyński. "Rozwiązanie kryzysu w świecie arabskim i muzułmańskim tkwi w Jerozolimie."

16 czerwca 2009 r. minister spraw zagranicznych Avigdor Lieberman powiedział, że Izrael jest gotowy rozpocząć pokojowe rozmowy bez wstępnych warunków z Palestyńczykami, Syrią i Arabią Saudyjską. Zaznaczył jednak, że stanowisko względem Jerozolimy jest niezmienne i musi istnieć możliwość naturalnego wzrostu populacji żydowskich osiedli w Samarii i Judei.
    16 czerwca 2009 r. ministerstwo zdrowia poinformowało, że jak do tej pory 131 Izraelczyków zachorowało na grypę A-H1N1.
    16 czerwca 2009 r. Centralne Biuro Statystyki poinformowało, że PKB Izraela spadło w w pierwszym kwartale 2009 r. o 3,9% w stosunku rocznym. Eksport towarów i usług spadł o 37%, wydatki na konsumpcję spadły o 3,4%.

16 czerwca 2009 r. izraelskie siły bezpieczeństwa aresztowały 10 poszukiwanych Palestyńczyków w Samarii i Judei.
    16 czerwca 2009 r. izraelska policja ewakuowała rano nielegalne żydowskie osiedle Mitzpeh Avichai, położone w pobliżu Hebronu w Judei.
    16 czerwca 2009 r. były amerykański prezydent Jimmy Carter odwiedził Strefę Gazy. Carter potępił izraelską blokadę Gazy i wyraził żal nad zniszczeniami spowodowanymi izraelską ofensywą i bombardowaniami. Carter poruszał się w konwoju czterech białych samochodów terenowych należących do ONZ.

17 czerwca 2009 r. przywódca Ruchu Islamskiego, szejk Raed Salah powiedział do studentów Uniwersytetu Hajfy, że Benjamin Netanyahu planuje przejąć kontrolę nad Wzgórzem Świątynnym aby odbudować Świątynię.

17 czerwca 2009 r. izraelskie siły bezpieczeństwa aresztowały 7 poszukiwanych Palestyńczyków w Samarii i Judei.
    17 czerwca 2009 r. Siły Obronne Izraela zdemontowały rano punkt kontrolny położony na południe od miasta Jerycho.
    17 czerwca 2009 r. izraelska policja po raz kolejny ewakuowała rano nielegalne żydowskie osiedle Mitzpeh Avichai, położone w pobliżu Hebronu w Judei. Elitarny oddział policji starł się z żydowskimi osadnikami. Ranny został 1 osadnik. Zniszczono również pobliskie nielegalne osiedle Federman.

18 czerwca 2009 r. izraelskie siły bezpieczeństwa aresztowały 15 poszukiwanych Palestyńczyków w Samarii i Judei.

19 czerwca 2009 r. izraelskie siły bezpieczeństwa aresztowały 4 poszukiwanych Palestyńczyków w Samarii i Judei.

19 czerwca 2009 r. egipski prezydent Hosni Mubarak powiedział, że w zasięgu jest "historyczne porozumienie" między Izraelem a Autonomią Palestyńską. Dodał, że "priorytetem powinno być ustanowienie stałych granic państwa palestyńskiego, opartych na granicach z 1967 r."
    19 czerwca 2009 r. Egipt podpisał kontrakt z australijską firmą Worley Parsons na doradztwo przy budowie pierwszego reaktora jądrowego. Egipt zapowiedział, że reaktor będzie wykorzystywany w celach pokojowych, do produkcji energii elektrycznej.

20 czerwca 2009 r. minister spraw strategicznych Moshe Ya'alon powiedział, że obecne protesty po wyborach w Iranie mogą doprowadzić do rewolucji w republice islamskiej. Dodał także, że jest mało prawdopodobne, aby fala protestów mogła wpłynąć na realizację irańskiego programu nuklearnego.

20 czerwca 2009 r. grupa żydowskich osadników obrzuciła kamieniami palestyńskich rolników i lewicowych działaczy izraelskich w pobliżu żydowskiego osiedla Bat Ayin w Judei. Ranny został 1 Palestyńczyk. Interweniowali izraelscy żołnierze, aby uniknąć eskalacji przemocy.

20 czerwca 2009 r. palestyński prezydent Mahmoud Abbas spotkał się w Damaszku (Syria) z syryjskim prezydentem Bashar Assadem. Odnosząc się do egipskiej mediacji pomiędzy al-Fatah i Hamasem, Abbas powiedział, "że dialog powinien osiągnąć swój cel" i palestyńskie ugrupowania powinny się pojednać.

21 czerwca 2009 r. palestyńscy terroryści ostrzelali z moździerza patrol izraelskiej straży granicznej przy barierze granicznej w pobliżu przejścia granicznego Kissufim w Strefie Gazy.

22 czerwca 2009 r. premier Benjamin Netanyahu powiedział, że zmiana polityczna w Iranie mogłaby doprowadzić oba państwa do pojednania. "Nie ma żadnego konfliktu pomiędzy Irańczykami a Izraelczykami, i przy innym rządzie istniałyby przyjazne kontakty, które istniały dawniej." Netanyahu dodał: "Myślę, że prawdziwa natura irańskiego reżimu została zdemaskowana... To, co zobaczyliśmy w Iranie, to silne pragnienie Irańczyków by być wolnymi."

22 czerwca 2009 r. izraelskie siły bezpieczeństwa aresztowały 12 poszukiwanych Palestyńczyków w Samarii i Judei.
    22 czerwca 2009 r. palestyński premier Salam Fayyad wezwał palestyńskie frakcje polityczne do pojednania, dodając, że powstanie państwa palestyńskiego jest możliwe w ciągu 2 lat. Równocześnie skrytykował "judaizację Jerozolimę" i izolację "arabskiej populacji Wschodniej Jerozolimy."

23 czerwca 2009 r. minister obrony Ehud Barak wyraził zgodę na budowę 300 nowych domów mieszkalnych w nielegalnym żydowskim osiedlu Givat Habrecha położonym przy osiedlu Talmon w Judei. W osiedlu mają powstać także budynki użyteczności publicznej oraz drogi. W ten sposób osiedle stanie się oficjalnym legalnym osiedlem żydowskim. Obecnie mieszka w nim 60 żydowskich rodzin.

23 czerwca 2009 r. izraelskie siły bezpieczeństwa aresztowały w nocy 6 poszukiwanych Palestyńczyków w Samarii i Judei.
    23 czerwca 2009 r. rzecznik Koordynatora Operacji Rządowych na Terytoriach (CGOT) poinformował, że Siły Obronne Izraela zlikwidowały od zeszłego roku 60% punktów kontrolnych w Samarii i Judei (obecnie jest ich 16, w porównaniu do 64 w lipcu zeszłego roku). Jako przyczynę tych działań podał spadek aktywności terrorystycznej i poprawę skuteczności palestyńskich sił bezpieczeństwa, które podjęły walkę z grupami terrorystów i likwidują takie komórki. Izraelskie siły bezpieczeństwa kontynuują jednak swoje nocne działania, aeresztując poszukiwanych Palestyńczyków. W większości są oni po przesłuchaniu zwalaniani do domów. Wielkim ułatwieniem dla palestyńskiego biznessu jest wprowadzenie kart BMC (The Businessman Card), które umożliwiają osobom uprawnionym swobodne przekraczanie granic Izraela i innych państw. Karty te są jednak wydawane po dokładnym sprawdzeniu osoby ubiegającej się przez izraelski aparat bezpieczeństwa. Z tego powodu wiele wniosków jest odrzucanych.

23 czerwca 2009 r. włoski premier Silvio Berlusconi poparł izraelską propozycję by nowe państwo palestyńskie było zdemilitaryzowane i mogło powstać pod warunkiem uznania przez nie faktu istnienia państwa żydowskiego.

24 czerwca 2009 r. do Izraela przyleciała grupa 100 nowych żydowskich imigrantów ze Stanów Zjednoczonych, Kanady i Wielkiej Brytanii. Ich przylot przygotowały Agencja Żydowska i organizacja Nefesh B'Nefesh.

24 czerwca 2009 r. dowódca Dywizji Samarii i Judei gen. Noam Tivon i szef cywilnej administracji w Samarii i Judei gen. Yoav Mordechai spotkali się z przedstawicielami władz Autonomii Palestyńskiej. Izrael zgodził się zmniejszyć do minimum swoją wojskową obecność w czterech palestyńskich miastach: Kalkilia, Ramallah, Jerycho i Betlejem. Całkowitą kontrolę nad tymi miastami przejmą palestyńskie siły bezpieczeństwa. Siły Obronne Izraela zastrzegły sobie jednak prawo do przekraczania granic miast, jeśli zajdzie taka potrzeba.

25 czerwca 2009 r. palestyńscy terroryści ostrzelali patrol izraelskiej straży granicznej przy barierze granicznej w pobliżu przejścia granicznego Nahal Oz na południu Strefy Gazy. Izraelscy żołnierze odpowiedzieli ogniem.

25 czerwca 2009 r. przywódca polityczny Hamasu, Khaled Mashaal powiedział w Damaszku (Syria), że Hamas jest gotowy współpracować ze społecznością międzynarodową by dojść do porozumienia z Izraelem. Zastrzegł jednak, że Hamas nie uzna Izraela za państwo żydowskie, ponieważ ma nadzieję na powrót milionów palestyńskich uchodźców do swoich domów położonych na obszarze Izraela. Mashaal odrzucił propozycję Netanyahu, aby państwo palestyńskie było zdemilitaryzowane, mówiąc, że "zdemilitaryzowane państwo jest żałosnym państwem, nie poważną jednostką." Podkreślił, że stolicą Palestyny musi być Jerozolima. Porównał również Izrael do nazistowskich Niemiec i wyraził swoje poparcie dla terroryzmu.

27 czerwca 2009 r. grupa palestyńskich rolników wspieranych przez izraelskich działaczy lewicowych naruszyła granicę zamkniętej strefy wojskowej w rejonie żydowskiego osiedla Safa w Judei. Usiłowali oni dostać się do odciętych arabskich pól rolniczych. Doszło do starć z izraelskimi żołnierzami, którzy aresztowali 15 osób.

28 czerwca 2009 r. premier Benjamin Netanyahu ostrzegł nowy rząd libański, że wejście w jego skład przedstawicieli szyickiej organizacji terrorystycznej Hezbollah będzie spostrzegane jako wspieranie przez Liban terroryzmu. Równocześnie na Liban spadnie odpowiedzialność za jakikolwiek atak przeprowadzony przez Hezbollah z terytorium Libanu.

28 czerwca 2009 r. w Bejrucie (Liban) doszło wieczorem do strzelaniny pomiędzy libańskimi żołnierzami a członkami szyickiej organizacji Hezbollah. W wymianie ognia zginął 1 libański żołnierz i 2 Libańczyków.
    28 czerwca 2009 r. Egipt zaproponował nowy plan zmierzający do pojednania zwalczających się palestyńskich frakcji al-Fatah i Hamas. Aby doprowadzić do zniesienia blokady Strefy Gazy musi ona przejść pod kontrolę nowego palestyńskiego rządu, który będzie wybrany w wyborach w styczniu 2010 r. Do tego czasu Strefa przeszłaby pod kontrolę komitetu, nad którym zwierzchnictwo sprawowałby palestyński prezydent Mahmoud Abbas. Komitet składałby się z 27 członków: 12 z Hamasu, 10 z al-Fatah i 5 z innych frakcji. W Strefie Gazy rozlokowano by międzynarodowe siły pokojowe, złożone ze 180 obserwatorów wojskowych pochodzących z Egiptu i innych państw arabskich. Nadzorowaliby oni działania palestyńskich sił bezpieczeństwa, stworzonych z sił Fatahu i Hamasu.
    28 czerwca 2009 r. irański minister wywiadu Gholamhossein Mohseni-Ejei oskarżył Stany Zjednoczone i Syjonistów o próbę destabilizacji Iranu.

29 czerwca 2009 r. izraelskie siły bezpieczeństwa aresztowały w nocy 14 poszukiwanych Palestyńczyków w Samarii i Judei.
    29 czerwca 2009 r. palestyńscy terroryści ostrzelali rano z moździerza patrol izraelskiej straży granicznej przy barierze granicznej Strefy Gazy w rejonie przejścia granicznego Nahal Oz. Popołudniem palestyńscy terroryści usiłowali podłożyć bombę w pobliżu przejścia granicznego Karni, zostali jednak ostrzelani przez izraelskich żołnierzy i uciekli.

29 czerwca 2009 r. francuski prezydent Sarkozy powiedział, że izraelski rząd powinien "pozbyć się" ministra spraw zagranicznych Avigdora Liebermana.

30 czerwca 2009 r. premier Benjamin Netanyahu powiedział, że ma pełne zaufanie do ministra spraw zagranicznych Avigdora Liebermana. Dodał, że Lieberman "jest w pełni oddany sprawie pokoju i bezpieczeństwa" i "stanowi ważną część wybranego rządu demokratycznego państwa Izraela."
    30 czerwca 2009 r. izraelski okręt patrolowy zatrzymał płynącą z Cypru łódź międzynarodowej organizacji pacyfistycznej "Wolna Gaza", który usiłował dopłynąć do Strefy Gazy. Łódź zawrócono do portu w Aszdodzie. Na jej pokładzie znajdowało się 21 międzynarodowych aktywistów. Statek płynął pod flagę grecką.

30 czerwca 2009 r. izraelskie siły bezpieczeństwa aresztowały w nocy 23 poszukiwanych Palestyńczyków w Samarii i Judei.

30 czerwca 2009 r. prezydent Szymon Peres spotkał się w Kazachstanie z kazachskim prezydentem Nursultanem Nazabrajewem. Nazarbajew zapewnił, że pozostające w Kazachstanie materiały jądrowe są bezpieczne i nie będą przekazane lub sprzedane żadnemu państwu.
    30 czerwca 2009 r. minister obrony Ehud Barak spotkał się w Nowym Jorku (USA) ze specjalnym amerykańskim wysłannikiem na Bliski Wschód George Mitchell. Rozmowy dotyczyły rozbieżności w stanowiskach obu państw dotyczących żydowskich osiedli w Samarii i Judei. Barak oświadczył, że "Izrael jest zainteresowany w konstruktywnym postępie procesu pokojowego."
    30 czerwca 2009 r. Stany Zjednoczone potwierdziły przyznany Izraelowi program długoterminowych poręczeń kredytowych. Z przyznanych w 2002 r. 9 mld USD, Izrael ma wciąż do wykorzystania do 2011 r. sumę 3,8 mld USD.

 

--------------------------------------------------

Materiały opracowywane na podstawie serwisów informacyjnych: PAP, AP, Haaretz, Jerusalem Post, Arutz Sheva.

--------------------------------------------------

    CIĄG DALSZY HISTORII: lipiec-wrzesień 2009 r.

Na poczatek
  Izrael Kultura Historia Turystyka Pomoc duchowa Żydzi w Polsce Czasy i Fakty

Copyright © 2009-2012 by Gedeon