OPERACJA  "FALOCHRON"



  -  HISTORIA
  - styczeń-marzec 2022 r.
 - Operacja "Falochron"
  - lipiec-sierpień 2022 r.


      - Jair Lapid





 

------- Operacja "Falochron" -------

31 marca 2022 r. Siły Obronne Izraela poinformowały o rozpoczęciu operacji wojskowej "Falochron", która ma na celu powstrzymanie obecnej fali arabskiego terroru. Pierwszym krokiem operacji była dzisiejsza akcja sił specjalnych w Dżeninie.
    31 marca 2022 r. ambasador USA w Izraelu Tom Nides powiedział: "Jeśli dojdzie do porozumienia nuklearnego z Iranem, ręce Izraela z pewnością nie będą związane. Izrael może podjąć wszelkie działania, które uzna, że musi podjąć, aby chronić państwo Izrael."
    31 marca 2022 r. wieczorem premier Naftali Bennett i minister bezpieczeństwa publicznego Omer Bar Lev przyznali 181 mln szekli izraelskiej policji na działania związane z walką z terroryzmem. Środki zostaną przekazane w dwóch transzach: 111 mln teraz, a pozostałe 70 mln w sierpniu. Pieniądze zostaną przeznaczone na wzmocnienie zdolności policji w całym kraju, w szczególności na utworzenie Brygady Szin Bet złożonej z rezerwistów, dodanie 200 żołnierzy do policji granicznej oraz zakup dodatkowego sprzętu ochronnego. Bennett powiedział: "Naprawiamy poważny błąd, jakim było zaniedbanie izraelskiej policji. Silna policja to silny Izrael."

31 marca 2022 r. setki Palestyńczyków zebrało się w nocy w wiosce Ja'bad, w pobliżu Dżeninu na północy Samarii. Uczcili oni terrorystę z Ja'bad, który podczas zamachu w Bene Berak zabił 5 osób. Tłum skandował hasła: "Oddajcie honor bohaterowi, który podniósł nasze głowy z dumą! Allahu Akbar! Tel Awiw, zajmiemy się tobą i sprawimy, że staniesz w płomieniach! Błogosławione ręce bojowników, którzy spowodują, że Tel Awiw stanie w płomieniach. Mieszkańcy Ja'badu nie umrą, nawet jeśli włożą nas do trumien!" Ludzie skończyli skandując nazwiska poprzednich terrorystów z Ja'bad.
    31 marca 2022 r. wczesnym rankiem rzecznik Hamasu Fawzi Barhoum ostrzegł, że zgoda izraelskiej policji na wizytę radykalnego prawicowego parlamentarzysty Ben Gvira na Wzgórzu Świątynnym będzie niebezpiecznym prowokacyjnym posunięciem. Barhum ostrzegł Ben Gvira, by nie zbliżał się do meczetu Al-Aksa, dodając, że "okupacja syjonistyczna" będzie musiała ponieść konsekwencje tego prowokacyjnego posunięcia.
    31 marca 2022 r. nad ranem izraelscy żołnierze wkroczyli do arabskiej wioski Ja'bad w północnej Samarii, skąd przybył terrorysta, który dokonał zamachu w Bene Berak. Przeszukano dom terrorysty. Już wczoraj zatrzymany został brat napastnika.
    31 marca 2022 r. nad ranem izraelscy żołnierze wkroczyli do Dżeninu na północy Samarii. Celem operacji było aresztowanie poszukiwanego terrorysty. W trakcie tych działań żołnierze zostali zaatakowani przez tłum Palestyńczyków rzucających kamieniami i innymi przedmiotami. W pewnym momencie terroryści zaczęli strzelać do żołnierzy, którzy odpowiedzieli ogniem. W strzelaninie zginęło 3 terrorystów, a 1 żołnierz został ranny.

    31 marca 2022 r. rano palestyński terrorysta zaatakował zaostrzonym śrubokrętem pasażerów w autobusie linii 364 na skrzyżowaniu przy osiedlu żydowskim Newe Daniel w bloku osiedli Gusz Etzion w Judei. Napastnik został zastrzelony przez innego pasażera autobusu. Ciężko ranny został 1 Izraelczyk. Policja zidentyfikowała terrorystę jako 30-letnego Nadal Jaafra z Betlejem. Zespoły pogotowia udzieliły także pomocy trzem innym osobom, znajdującym się w stanie szoku.
    31 marca 2022 r. przywódca Islamskiego Dżihadu, Zijad al-Nakhalah, ogłosił ogólny stan gotowości swoich sił w Strefie Gazy. Jest to odpowiedź na dzisiejszą akcję izraelskich sił specjalnych w Dżeninie, gdzie zginęło 3 palestyńskich terrorystów.
    31 marca 2022 r. wieczorem palestyński przewodniczący Mahmoud Abbas wydał oświadczenie: "Potępiamy ohydną zbrodnię popełnioną przez siły okupacyjne w mieście Dżenin, gdzie dzisiaj rano wielu mieszkańców zginęło, a 14 zostało rannych, w tym trzech jest w ciężkim stanie. Jest to niebezpieczna izraelska eskalacja przeciwko naszemu narodowi i naszym świętym miejscom. Ostrzegamy przed eskalacją w meczecie Al-Aksa oraz w całej Judei i Samarii, gdyż codzienne zabijanie Palestyńczyków i zbrodnie osadników wciągną cały region w stan napięcia. Wzywamy społeczność międzynarodową i administrację USA do natychmiastowego działania w celu powstrzymania Izraela i ścigania go za jego zbrodnie, które doprowadzą do eksplozji."
    31 marca 2022 r. popołudniem Palestyńczycy obrzucili kamieniami izraelski autobus w pobliżu osiedla żydowskiego Karmei Tzur w bloku osiedli Gusz Etzion w Judei. W wyniku tego, autobus zderzył się z arabskim samochodem. W zdarzeniu ranny został Izraelczyk i Arab.

31 marca 2022 r. przywódca społeczności żydowskiej w Iwano-Frankowsku (Ukraina) Igor Perelman został zaatakowany na ulicy i trzykrotnie ugodzony nożem. Atakowi towarzyszyły antysemickie obelgi. Perelman został przewieziony do szpitala z ranami kłutymi klatki piersiowej i szyi. Policja aresztowała napastnika. Prawdopodobnie napastnik zaatakował Perelmana po kłótni o miejsce parkingowe.
    31 marca 2022 r. Rada Praw Człowieka ONZ przyjęła rezolucję dotyczącą "praw człowieka na palestyńskich terytoriach okupowanych". Rezolucja 24 razy krytykuje Izrael, a tylko jeden raz potępia ostrzał rakietowy Izraela, nie wymieniając jednak z nazwy Hamasu. Przeciwko były: Izrael, Stany Zjednoczone i Malawi. Wstrzymały się od głosu: Honduras, Indie, Kamerun, Nepal, Ukraina, Wielka Brytania i Wyspy Marszala.

1 kwietnia 2022 r. minister obrony Benny Gantz podpisał rozkaz wzywający 300 funkcjonariuszy rezerwy policji granicznej do wzmocnienia istniejących sił w ramach przygotowań do ewentualnej przemocy przed Ramadanem. Funkcjonariusze zostali wezwani na okres miesiąca służby. Utworzone zostaną w ten sposób 3 kompanie policji granicznej.
    1 kwietnia 2022 r. agencja bezpieczeństwa wewnętrznego Szin Bet ujawniła, że w ostatnich dniach udaremniła kilka ataków terrorystycznych. Zatrzymano około 200 izraelskich Arabów mających w przeszłości kontakt z ISIS, z których po przesłuchaniu 15 aresztowano. Odrębna komórka zajęła się monitorowaniem arabskich mediów społecznościowych. W ocenie Szin Bet przyczyna wybuchu obecnej fali ataków terrorystycznych jest przypadkowa, a jeden "udany" atak w Beer Szewie doprowadził do szeregu kolejnych ataków.

1 kwietnia 2022 r. popołudniem Palestyńczycy wszczęli zamieszki w Hebronie w Judei. Obrzucono kamieniami i bombami zapalającymi funkcjonariuszy izraelskiej policji granicznej, którzy odpowiedzieli środkami do rozpraszania tłumu. W starciach ranny został 1 Palestyńczyk, który zmarł w szpitalu.
    1 kwietnia 2022 r. wieczorem izraelska jednostka sił specjalnych wkroczyła do wioski Arraba, w pobliżu Dżeninu na północy Samarii. Siły bezpieczeństwa wcześniej obserwowały 3 poszukiwanych terrorystów Islamskiego Dżihadu i ostatecznie rozpoczęły pościg za ich samochodem. Podczas próby aresztowania doszło do gwałtownej wymiany ognia, w której zginęło 3 terrorystów, a 4 żołnierzy zostało rannych. Jeden z żołnierze był w ciężkim stanie i został ewakuowany do szpitala w Hajfie. W samochodzie terrorystów znaleziono liczną broń i granaty. Szin Bet określił zabitych terrorystów jako "tykające bomby", którzy przygotowywali duży atak terrorystyczny.

2 kwietnia 2022 r. - Szabat.
    2 kwietnia 2022 r. wieczorem Palestyńczycy wszczęli zamieszki przy Bramie Damasceńskiej na Starym Mieście w Jerozolimie. Obrzucono kamieniami i butelkami izraelskich policjantów. Podpalano także kosze na śmieci. Policja zatrzymała 4 osoby. Policja wydała oświadczenie: "Ktokolwiek zdecyduje się zakłócać pokój, zamieszki i stosować wszelkiego rodzaju przemoc - skrzywdzi przede wszystkim wiernych, kupców i przyjezdnych - z których zdecydowana większość chciała świętować Ramadan w pokoju i bezpieczeństwie, zachowując jednocześnie wolność wyznania. Nie pozwolimy, aby te podżegające i brutalne osoby z marginesu zakłóciły spokój publiczny."

2 kwietnia 2022 r. w nocy izraelska jednostka sił specjalnych wkroczyła do miejscowości Szweika na północ od Tulkarem w zachodniej części Samarii. Aresztowano poszukiwanego terrorystę, który należał do komórki terrorystycznej rozbitej wczoraj w pobliżu Dżeninu. Komórka była w trakcie przygotowań do dużego zamachu terrorystycznego.

3 kwietnia 2022 r. rzecznik armii gen. Ran Kochav powiedział rano, że w ramach przygotowań do muzułmańskiego świętego miesiąca Ramadan i obecnej fali terroru nękającej Izrael, Siły Obronne Izraela uważnie obserwują Strefę Gazy, a także inne zagrożenia po drugiej stronie granicy w Libanie i Syrii. "Patrzymy na Gazę, Liban, Syrię, a nawet Synaj. Działamy daleko i szeroko. Rozmieściliśmy nasze systemy obrony powietrznej, a Dywizja Gazy jest przygotowana do działań obronnych na ziemi. Będziemy udaremniać ataki i działać z determinacją, kreatywnością, we wszystkim, co będzie konieczne. Jeśli zajdzie potrzeba, jesteśmy przygotowani do nowej operacji wojskowej."
    3 kwietnia 2022 r. popołudniem premier Naftali Bennett rozmawiał telefonicznie z jordańskim królem Abdullahem II, który poprosił Izrael o unikanie nakładania ograniczeń na Judeę i Samarię, co mogłoby jeszcze bardziej zaostrzyć obecne napięcia. Król poprosił o zezwolenie muzułmanom na swobodne modlitwy w meczecie Al Aksa podczas miesiąca Ramadan. Bennett podziękował królowi za "jego jednoznaczne oświadczenie przeciwko atakom terrorystycznym, które w ostatnich dniach miały miejsce w Izraelu".
    3 kwietnia 2022 r. wieczorem izraelska jednostka antyterrorystyczna interweniowała na autostradzie nr 6 w pobliżu węzła Nachszonim, gdzie aresztowano Palestyńczyka podejrzanego o zamiar przeprowadzenia ataku terrorystycznego. Podejrzany był nieuzbrojony i wracał do domu do południowego Hebronu po dniu pracy w Izraelu. Wcześniej powiedział przyjaciołom o swoim zamiarze przeprowadzenia zamachu i dlatego został aresztowany.
    3 kwietnia 2022 r. wieczorem wybuchły arabskie zamieszki przy Bramie Damasceńskiej w Jerozolimie. Palestyńczycy obrzucili kamieniami i butelkami izraelskich policjantów. Aresztowano 10 demonstrantów. Lekko ranny został 1 policjant. Powodem wybuchu zamieszek wg. Hamasu była wcześniejsza wizyta Jaira Lapida na starym mieście w Jerozolimie i przy Bramie Damasceńskiej: "Wkroczenie syjonistycznego Lapida pod Bramę Damasceńską to niebezpieczna eskalacja - okupant poniesie swoje konsekwencje. Wizyta Lapida przy Bramie Damasceńskiej w Jerozolimie jest ostatecznym dowodem uporu okupanta w realizacji swoich daremnych planów przeciwko Jerozolimie i meczetowi Al-Aksa. Jest to niebezpieczna eskalacja i prowokacja przeciwko naszemu ludowi i uczuciom naszego narodu w tym wielkim miesiącu. Będzie za to odpowiedzialne przywództwo okupacji. Podobnie jak nasz naród, zobowiązaliśmy się bronić Jerozolimy i Al-Aksa siłą i wszelkimi niezbędnymi środkami."

    3 kwietnia 2022 r. ministerstwo zdrowia poinformowało, że w ciągu ostatniej doby w Izraelu wykryto 10 664 nowych przypadków koronawirusa. Wykonano 77 066 testów, uzyskując 17,88% wyników pozytywnych. Obecnie jest 58 341 aktywnych przypadków, a w szpitalach w stanie ciężkim jest 254 pacjentów, z czego 98 podłączonych pod respirator, a 17 pod ECMO. Ogółem na COVID-19 zmarło 10 530 osób.

3 kwietnia 2022 r. ambasador Izraela w Ukrainie, Michael Brodsky potępił masakrę cywilów na przedmieściach Kijowa, gdzie w miejscowości Bucza po wycofaniu się wojsk rosyjskich, znaleziono masowe groby i ciała leżące na ulicach. Brodsky powiedział: "Jestem do głębi zszokowany zdjęciami z Buczy. Zabijanie cywilów to zbrodnia wojenna i nie można jej usprawiedliwić."

4 kwietnia 2022 r. Centralne Biuro Statystyczne rozpoczęło siódmy spis ludności Izraela, który po raz pierwszy będzie można przeprowadzić on-line. Ostatni spis został przeprowadzony w 2008 r. Jako pierwszy kwestionariusz powszechnego spisu wypełnił prezydent Isaac Herzog, który potem powiedział: "Spis jest niezbędnym środkiem dla dobrze funkcjonującego i nowoczesnego kraju. Spis jest niezbędny dla kraju takiego jak nasz, który jest członkiem OECD i pod wieloma względami jest krajem wystarczająco zaawansowanym w rozwoju, aby móc polegać na bazach danych." Dyrektor Centralnego Biura Statystycznego prof. Danny Pfeffermann powiedział: "Dane spisu to ABC dotyczące jakości życia obywateli Izraela. Spis ludności to flagowy projekt Centralnego Biura Statystycznego. Dane spisu dadzą obraz demograficzny całego społeczeństwa - społecznie i gospodarczo - oraz pomagą w planowaniu i ulepszaniu naszej wspólnej przyszłości."
    4 kwietnia 2022 r. pięćdziesięciu rabinów i przywódców jesziw weszło na Wzgórze Świątynne w Jerozolimie, pod przewodnictwem założyciela Temple Institute, rabina Israela Ariela, Rosz jesziwy z Szadmot Mehola rabina Szlomo Rosenfelda i rabina Eliezera Szankolewskiego z Beit Szemesz. Rabin Israel Ariel rozpoczął wejście od słów z Tory, Halachy i Aggady, zwracając uwagę na znaczeniu prawidłowego wejścia na Wzgórze Świątynne. Rabini przez cały czas nieśli zwoje Tory i odmawiali modlitwy o pokój nad Izraelem, zwyczajowo łącząc modlitwy z Psalmami.
    4 kwietnia 2022 r. izraelska policja przejęła pięć bomb domowej roboty w arabskim mieście Umm al-Fahm w Wadi Ara na północy kraju. Aresztowano 3 osoby. W beduińskim mieście Laqiya na Negewie policjanci odkryli podziemną skrytkę z kilkuset sztukami broni palnej. Przejęto 103 magazynków amunicji, 80 różnych korpusów broni, 69 rękojeści, 58 kolb i wiele innych części oraz akcesoriów broni palnej. Aresztowano właściciela posesji.
    4 kwietnia 2022 r. szef Sztabu Generalnego gen. Aviv Kochavi powiedział, że "w ciągu ostatnich dwóch tygodni dzięki działaniom wywiadu i operacjom sił specjalnych uniknięto co najmniej 10 ataków terrorystycznych." Izraelskie siły bezpieczeństwa są przygotowane na dwa miesiące niepokojów, które rozpoczęły się jeszcze przed miesiącem Ramadan, a już wkrótce nałożą się na to chrześcijańskie święta Wielkanocy, żydowskiej Paschy i druzyjskiej Zijarat al-Nabi Szu'ajb, a potem przejdą w świeckie obchody Dnia Pamięci, Dnia Niepodległości i palestyńskiej Nakby. Szef wydziału operacyjnego izraelskiej policji komisarz Sigal Bar-Tzvi powiedział: "Nawet najmniejsza iskra może wywołać wielofrontowe incydenty w całym Izraelu. Policja jest bardzo czujna w związku z tymi wydarzeniami. Staramy się utrzymać maksymalną obecność w całym kraju, szczególnie w punktach potencjalnie zapalnych, aby odpowiedzieć na każdy scenariusz. Nasza polityka jako organów ścigania polega na unikaniu nawet najmniejszych starć podczas protestów publicznych, nawet podczas zajść przy Bramie Damasceńskiej. Rozkazy przekazane dowódcom mają na celu powstrzymanie takich wydarzeń i uniknięcie niepotrzebnych aresztowań. Jednak dowódcy mają pełne poparcie, aby działać tak, jak uznają za stosowne w obliczu zamieszek."
    4 kwietnia 2022 r. wieczorem Palestyńczycy wszczęli zamieszki przy Bramie Damasceńskiej na Starym Mieście w Jerozolimie. Obrzucono kamieniami i innymi przedmiotami izraelskich policjantów, którzy zatrzymali 2 osoby.
    4 kwietnia 2022 r. ministerstwo zdrowia poinformowało, że w ciągu ostatniej doby w Izraelu wykryto 10 689 nowych przypadków koronawirusa. Wykonano 85 610 testów, uzyskując 15,99% wyników pozytywnych. Obecnie jest 57 925 aktywnych przypadków, a w szpitalach w stanie ciężkim jest 245 pacjentów, z czego 92 podłączonych pod respirator, a 13 pod ECMO. Ogółem na COVID-19 zmarło 10 554 osób.

4 kwietnia 2022 r. wieczorem palestyńscy terroryści podjechali samochodem do bramy wjazdowej do osiedla żydowskiego Avnei Hefetz w zachodniej części Samarii, i otworzyli ogień do budki strażnika. Nikt nie odniósł obrażeń, a napastnicy zbiegli. Izraelskie siły bezpieczeństwa wszczęły poszukiwanie terrorystów. Śledztwo wykazało, że oddano co najmniej 30 strzałów, bo tyle łusek znaleziono na drodze.

4 kwietnia 2022 r. jordańskie ministerstwo spraw zagranicznych potępiło dzisiejszą wizytę czołowych rabinów na Wzgórzu Świątynnym w Jerozolimie. "Al-Aksa jest miejscem kultu tylko dla muzułmanów. Należy powstrzymać wszelkie działania, które utrudniają wiernym muzułmanom dostęp do meczetu podczas Ramadanu. Dzisiejsze włamanie ekstremistów na teren Al-Aksa jest naruszeniem historycznego i prawnego status quo tego świętego oraz międzynarodowego prawa. Takie jednostronne działania mogą doprowadzić do większej eskalacji i przemocy."
    4 kwietnia 2022 r. amerykańska korporacja SpaceX poinformowała, że start misji kosmicznej Axiom Mission 1 został przełożony na 8 kwietnia. Start rakiety nośnej Falcon 9 Block 5 odbędzie się z kompleksu startowego Centrum Kosmicznego Kennedy'ego na Florydzie (USA). Statek kosmiczny SpaceX Crew Dragon po dwóch dniach połączy się z Międzynarodową Stację Kosmiczną i po kolejnych ośmiu dniach powróci na Ziemię, lądując w Oceanie Atlantyckim. Załoga składa się z czterech osób: Michael López-Alegría (Hiszpania), Ejtan Stibbe (Izrael), Larry Connor (USA) i Mark Pathy (Kanada). Stibbe będzie drugim Izraelczykiem w kosmosie. Większość czasu podczas tej misji będzie poświęcona przeprowadzaniu eksperymentów edukacyjnych. Izraelska misja nosi nazwę "Rakia", co było tytułem książki opublikowanej z fragmentami pamiętnika Ilana Ramona, który przetrwał katastrofę promu Columbia w 2003 r. Ejtan Stibbe będzie demonstrował kilka izraelskich technologii, między innymi kamizelką chroniącą przed promieniowaniem od StemRad.

5 kwietnia 2022 r. ministerstwo obrony rozpoczęło prace nad budową bezpiecznych pomieszczeń w prywatnych domach w Metuli i Sztuli na północy kraju. W pierwszej fazie wykonane zostaną roboty ziemne i odlewy betonowe, a w najbliższych dniach rozpocznie się układanie bezpiecznych dachów.
    5 kwietnia 2022 r. koordynator działań rządu na terytoriach gen. Ghassan Alian ogłosił wieczorem, że po dokonaniu oceny stanu bezpieczeństwa z ministrem obrony Benny Gantzem, postanowiono zezwolić na wejście Arabów na Wzgórze Świątynne na piątkowe modlitwy. Kobiety będą wpuszczane w każdym wieku, dzieci do lat 12 będą wpuszczane bez konieczności posiadania zezwolenia. Natomiast wstęp dla mężczyzn będzie ograniczony dla osób powyżej 50 lat bez zezwolenia, i powyżej 40 lat z zezwoleniem. Ponadto po raz pierwszy zatwierdzono możliwość rodzinnych wizyt w Izraelu z okazji Ramadanu dla Arabów mieszkających w Judei i Samarii (od niedzieli do czwartku). Wydłużone zostaną także godziny pracy punktów kontrolnych.
    5 kwietnia 2022 r. wieczorem minister obrony Benny Gantz rozmawiał telefonicznie z palestyńskim przewodniczącym Mahmoudem Abbasem. Gantz powiedział, że Ramadan, który w tym roku zbiega się z żydowską Paschą i chrześcijańską Wielkanocą, powinien być czasem pokoju i spokoju, a nie terroryzmu. Minister podkreślił, że Izrael jest gotowy do rozszerzenia działań w celu pomocy palestyńskim cywilom w obchodach Ramadanu, ostrzegł jednak, że kroki te zostaną podjęte tylko wtedy, jeśli uda się utrzymać spokój i bezpieczeństwo.
    5 kwietnia 2022 r. wieczorem Palestyńczycy wszczęli zamieszki przy Bramie Damasceńskiej na Starym Mieście w Jerozolimie. Obrzucono kamieniami i innymi przedmiotami izraelskich policjantów, którzy zatrzymali 6 osób.
    5 kwietnia 2022 r. ministerstwo zdrowia poinformowało, że w ciągu ostatniej doby w Izraelu wykryto 9 332 nowych przypadków koronawirusa. Wykonano 90 897 testów, uzyskując 15,66% wyników pozytywnych. Obecnie jest 60 366 aktywnych przypadków, a w szpitalach w stanie ciężkim jest 260 pacjentów, z czego 107 podłączonych pod respirator, a 17 pod ECMO. Ogółem na COVID-19 zmarło 10 554 osób.

5 kwietnia 2022 r. nieudana próba wystrzelenia rakiety (prawdopodobnie wycelowanej w morze w ramach ćwiczeń) spowodowała dużą eksplozję w kompleksie wojskowym Islamskiego Dżihadu w Nuseirat w Strefie Gazy.

5 kwietnia 2022 r. minister spraw zagranicznych Jair Lapid spotkał się w Atenach z ministrami spraw zagranicznych Grecji i Cypru. Po spotkaniu Lapid oskarżył Rosję o popełnienie zbrodni wojennych w Ukrainie. "Spotykamy się w skomplikowanych czasach. W Europie trwa wojna. Po raz kolejny duży i potężny kraj bez żadnego uzasadnienia najechał na mniejszego sąsiada. Znów ziemia przesiąknięta jest krwią niewinnych cywilów. Obrazy i świadectwa z Ukrainy są przerażające. Siły rosyjskie popełniły zbrodnie wojenne na bezbronnej ludności cywilnej. Zdecydowanie potępiam te zbrodnie wojenne. Ale w tych ciemnościach jest też jasny punkt, gdyż świat nie milczy. Świat nie jest cyniczny, nie kierują nim wyłącznie interesy i korzyści gospodarcze. W celu pomocy Ukrainie zebrała się koalicja. Dla mnie ważne było przybycie tutaj i dalsze wzmacnianie naszego zaangażowania. Oprócz poprawy naszych stosunków z Turcją, co jest mile widziane i aktualne, istnieje również świetna okazja do pogłębienia więzi między nami i wzmocnienia regionalnej stabilności. Grecja, Cypr i Izrael szukają sposobów współpracy w wielu dziedzinach, przede wszystkim w bezpieczeństwie. Nasza zdolność do współpracy w zakresie bezpieczeństwa ma kluczowe znaczenie dla bezpieczeństwa naszych obywateli i walki z terroryzmem w regionie. Rozważamy także dodatkową współpracę gospodarczą, z naciskiem na rynek energii. Wojna na Ukrainie może zmienić strukturę europejskiego i bliskowschodniego rynku energii. Są to zagrożenia, ale są to też szanse rozwoju, które musimy wspólnie przeanalizować."
    5 kwietnia 2022 r. Israel Aerospace Industries dostarczył do Czech pierwszy z ośmiu wielozadaniowych systemów radarowych (MMR) ELM-2084. Ostatni z radarów zostanie dostarczony na początku 2023 r. Jest to sprawdzony w działaniu bojowym system radarowy, który jest zintegrowany z systemami NATO, zapewniając nieprzerwane pokrycie radarowe na niskich wysokościach. MMR może jednocześnie wykrywać, klasyfikować, monitorować i przechwytywać wiele pocisków powietrznych lecących na wysokości od 100 metrów do 3000 metrów i pokrywać obszar około 250 kilometrów. Może zapewnić obronę przed samolotami, bezzałogowymi dronami, a także pociskami artyleryjskimi, identyfikując miejsce wystrzelenia rakiet lub lokalizując stanowisko wrogiej artylerii i moździerzy, jednocześnie naprowadzając pociski przechwytujące przeciwko tym zagrożeniom. Radar ELM-2084 jest używany w izraelskich systemach obrony przeciwrakietowej Iron Dome, David's Sling i Barak.
    5 kwietnia 2022 r. szef niemieckich sił powietrznych gen. Ingo Gerhartz powiedział, że Niemcy otrzymały zgodę Izraela i Stanów Zjednoczonych na zakup izraelskiego systemu obrony przeciwrakietowej Arrow-3. Gerhartz powiedział: "System Iron Dome jest wykorzystywany do zwalczania zagrożeń na bliskim zasięgu, a my mamy całkiem sprawny przemysł w naszym kraju i będziemy zamawiać zbliżony do tego system. Do zwalczania zagrożeń na większym zasięgu mamy system uzbrojenia Patriot, który zmodernizujemy. Jednak jeśli chodzi o zagrożenia w zasięgu 15 tys. km, które wchodzi poza atmosferę ziemską, to nic nie mamy i dlatego uważnie przyglądaliśmy się systemowi Arrow 3 i naprawdę jesteśmy zainteresowani kupnem tego systemu. Nasze starania rozpoczęły się od uzyskania aprobaty Izraela i Stanów Zjednoczonych, a one nam ją udzieliły. Oni zaakceptopowali nasze zapytanie, co oznacza, że teraz możemy zacząć rozmowy o szczegółach." Jeśli Niemcy kupią system, będzie to pierwsza sprzedaż Arrow 3 przez inny kraj. Jest to jeden z najbardziej zaawansowanych izraelskich systemów obrony przeciwrakietowej, zdolny do przechwytywania rakiet balistycznych na wysokości ponad 100 km i o zgłoszonym zasięgu do 2400 km.
    5 kwietnia 2022 r. ukraiński prezydent Wołodymyr Zełenski podzielił się swoją wizją powojennej Ukrainy i stwierdził, że kraj ten będzie bardziej przypominał państwo Izrael niż zachodnią Europę. "Ukraina na pewno nie będzie taka, jak chcieliśmy na początku. Jest to niemożliwe, abyśmy stali się europejskim całkowicie liberalnym krajem - tak nie będzie. Na pewno siła Ukrainy będzie pochodzić z siły każdego domu, każdego człowieka. Po zakończeniu wojny Ukraina stanie się wielkim Izraelem z własną twarzą, a bezpieczeństwo będzie najwyższym priorytetem w ciągu najbliższych dziesięciu lat. Dotyczy to między innymi obecności uzbrojonych żołnierzy w miejscach publicznych, takich jak kina."

6 kwietnia 2022 r. rano izraelscy żołnierze zatrzymali 2 Arabów w Dolinie Jordanu, udaremniając przemyt broni na granicy izraelsko-jordańskiej. Przejęto 30 sztuk broni: 19 pistoletów, 6 karabinów szturmowych Kałasznikow, 2 karabiny szturmowe M16 i amunicję.
    6 kwietnia 2022 r. wieczorem Palestyńczycy wszczęli zamieszki w dzielnicy Silwan we wschodniej Jerozolimie. Arabowie obrzucili kamieniami i fajerwerkami funkcjonariuszy izraelskiej policji granicznej.

7 kwietnia 2022 r. izraelska policja została postawiona w najwyższy stan gotowości przed piątkowymi modlitwami muzułmańskimi, pierwszymi piątkowymi modlitwami podczas tegorocznego Ramadanu. Oczekuje się, że w tym tygodniu meczet Al-Aksa odwiedzi ponad sto tysięcy muzułmanów. Przez dwa ostatnie lata dostęp do publicznych modlitw w meczecie był ograniczony z powodu pandemii, natomiast w zeszłym roku liczba wiernych była ograniczona ze względu na operację sił bezpieczeństwa. W tym roku zezwolono na wstęp arabskim kobietom, dzieciom i mężczyznom w wieku powyżej 50 lat, bez specjalnego zezwolenia. Zastępca komisarza policji Sami Marciano powiedział: "Głównym zagrożeniem jest wroga działalność terrorystyczna. Przygotowujemy się na scenariusze z udziałem pojedynczego terrorysty, a czujność jest niezwykle wysoka. Istnieje szeroki zakres profili możliwych napastników, co oznacza, że musimy wszystkich podejrzewać. Z jednej strony podejrzewaj wszystkich, ale także traktuj wszystkich z szacunkiem." Tymczasem w ostatnich dniach policja i Szin Bet dokonały aresztowań kilku podejrzanych, mających zamiary dokonać zamachów terrorystycznych. Niektórzy zostali zatrzymani w Jerozolimie, inni na obrzeżach miasta, a jeszcze inni, zanim dotarli do stolicy.
    7 kwietnia 2022 r. Rada Bezpieczeństwa Narodowego wydała zaktualizowane ostrzeżenie przed podróżami Żydów na egipski Półwysep Synaj podczas świąt Paschy.
    7 kwietnia 2022 r. minister energetyki Karin Elharrar powiedział: "Europejski rynek energii stoi w obliczu znacznego niedoboru gazu z Rosji. Izrael widzi okazję i w pełni ją wykorzysta. Nie zastąpimy w pełni rosyjskiego gazu, ale mamy dużą ilość gazu, którą możemy wyeksportować. W większości rozmów z naszych europejskich partnerów pojawia się kwestia energii, która jest ogromnym problemem dla wszystkich. Pytanie brzmi, jaka jest najszybsza i najbardziej opłacalna metoda dostarczenia naszego gazu do Europy, aby było to najbardziej korzystne dla wszystkich zainteresowanych." Elharrar i unijny komisarz ds. energii Kadri Simson utworzyli grupę roboczą ds. energii, do której dołączy również Egipt. Plan przewiduje, że izraelski gaz ziemny będzie przechodził przez zakład skraplania gazu w Egipcie, a następnie gazowcami eksportowany do Europy. Elharrar powiedział także: "Jesteśmy przygotowani do zbadania innych opcji, takich jak produkcja LNG w Izraelu i budowa nowych rurociągów. Spotykam się z różnymi firmami, aby poznać ich oferty i nasze opcje, które możemy wykorzystać do budowania umów z innymi krajami." Jedną z tych opcji jest długo omawiany rurociąg EastMed, z Izraela przez Cypr do Grecji. Umowy dotyczące rozwoju rurociągu były już podpisane, ale wystąpiły problemy z pozyskaniem pieniędzy na sfinansowanie całego projektu, który oszacowano na 6 miliardów dolarów. Izrael jest również zaangażowany w plan eksportu gazu z irackiego Kurdystanu.
    7 kwietnia 2022 r. wieczorem palestyński terrorysta otworzył ogień do przechodniów na ulicy Dizengoffa w Tel Awiwie, m.in. w restauracji Goucha. Ulica Dizengoffa jest pełna restauracjami i barami, a w tym czasie Izraelczycy robili przedświąteczne zakupy i na ulicach były tłumy. Terrorysta przemieszczał się i w kilku miejscach otworzył ogień do ludzi. W ataku zginęło 2 osoby, a około 12 zostało rannych, w tym 6 w stanie krytycznym. Napastnik zbiegł, a policja rozpoczęła wielką obławę w mieście.
    7 kwietnia 2022 r. premier Naftali Bennett i minister obrony Benny Gantz spotkali się w bazie Kirya w Tel Awiwie na ocenie stanu bezpieczeństwa po dzisiejszym ataku terrorystycznym. Minister transportu poinformował, że zgodnie z zaleceniami policji wstrzymano komunikację miejską w centrum Tel Awiwu. Linie przybywające do Tel Awiwu kończą swoją działalność na terminalu Savidor i nowym dworcu centralnym, bez wjeżdżania do centrum miasta. Linie odjeżdżające z centrum Tel Awiwu zostały całkowicie zatrzymane. W rejonie miejsca ataku terrorystycznego działa około tysiąca funkcjonariuszy różnych służb bezpieczeństwa. Bennett powiedział: "To była bardzo trudna noc. Składam kondolencje rodzinom zamordowanych i modlę się o całkowite wyzdrowienie rannych. Siły bezpieczeństwa ścigają terrorystę, który dokonał szalonego morderczego ataku dzisiejszej nocy w Tel Awiwie. Gdziekolwiek jest terrorysta - dotrzemy do niego. A każdy, kto pomógł mu pośrednio lub bezpośrednio - zapłaci za to."
    7 kwietnia 2022 r. wieczorem odbywał się wspólny koncert Orkiestry Filharmonii Izraelskiej z piosenkarzem Idanem Raichelem. Kiedy przyszła wiadomość o śmiertelnej strzelaninie w Tel Awiwie, orkiestra przerwała koncert i zagrała hymn Izraela.
    7 kwietnia 2022 r. wieczorem Palestyńczycy wszczęli zamieszki przy Bramie Damasceńskiej na Starym Mieście w Jerozolimie. Obrzucono kamieniami i butelkami izraelskich policjantów. Policja aresztowała 1 osobę.

7 kwietnia 2022 r. izraelskie siły bezpieczeństwa poinformowały, że Grobowiec Patriarchów w Hebronie będzie w najbliższy piątek zamknięta dla Żydów, aby uniknąć w ten sposób napięć podczas piątkowych modlitw muzułmanów podczas Ramadanu.
    7 kwietnia 2022 r. popołudniem palestyński terrorysta przedostał się na teren osiedla żydowskiego Ramat Migron w południowej części Samarii. Zwrócił on uwagę czujnych mieszkańców, którzy zatrzymali napastnika, zanim ten zdołał kogoś zaatakować. Lekko ranny został jeden z osadników. Po wstępnym przesłuchaniu przez policję poinformowano, że napastnik prawdopodobnie jest chory psychicznie.
    7 kwietnia 2022 r. wieczorem na ulicach Dżeninu i Ramallah rozdawano słodycze, aby świętować radość z okazji zamachu terrorystycznego w Tel Awiwie.

7 kwietnia 2022 r. podczas głosowania w Zgromadzeniu Ogólnym ONZ, Izrael poparł decyzję o zawieszeniu członkostwa Rosji w Radzie Praw Człowieka ONZ, w związku z wojną w Ukrainie. Minister spraw zagranicznych Jair Lapid powiedział, że "dzisiejsze głosowanie nie zmienia naszego stanowiska co do Rady Praw Człowieka ONZ, która jest ekstremistycznym, wadliwym moralnie, stronniczym i zasadniczo antyizraelskim organem, który od czasu jej ustanowienia jest wykorzystywany przez kraje naruszające prawa człowieka na świecie jako narzędzie polityczne, między innymi do atakowania Izraela." Przeciwko były: Algieria, Białoruś, Boliwia, Burundi, Chiny, Erytrea, Etiopia, Gabon, Iran, Kazachstan, Kirgistan, Kongo, Korea Północna, Kuba, Laos, Mali, Nikaragua, Republika Środkowoafrykańska, Rosja, Syria, Tadżykistan, Uzbekistan, Wietnam i Zimbabwe. Od głosu wstrzymały się: Angola, Arabia Saudyjska, Bahrajn, Bangladesz, Barbados, Belize, Bhutan, Botswana, Brazylia, Brunei, Egipt, Eswatini, Gambia, Ghana, Gujana, Gwinea-Bissau, Indie, Indonezja, Irak, Jemen, Jordania, Kambodża, Kamerun, Katar, Kenia, Kuwejt, Lesotho, Madagaskar, Malezja, Malediwy, Meksyk, Mongolia, Mozambik, Namibia, Nepal, Niger, Nigeria, Oman, Pakistan, Południowy Sudan, RPA, Saint Kitts i Nevis, Saint Vincent, Salwador, Senegal, Singapur, Sri Lanca, Sudan, Surinam, Tajlandia, Tanzania, Togo, Trynidad-Tobago, Tunezja, Uganda, Wyspy Zielonego Przylądka, Vanuatu i Zjednoczone Emiraty Arabskie.

8 kwietnia 2022 r. nad ranem agenci Szin Bet zlokalizowali miejsce ukrywania się terrorysty odpowiedzialnego za wczorajszy atak terrorystyczny w Tel Awiwie. Napastnik ukrywał się w pobliżu meczetu w Jaffie. Podczas interwencji jednostki antyterrorystycznej doszło do wymiany ognia, w której zginął terrorysta. Nikt więcej nie odniósł obrażeń. Terrorysta został zidentyfikowany jako 28-letni Palestyńczyk - Raed Fathi Hazem z Dżeninu. Terrorysta planował ukryć się w meczecie i przeczekać do pierwszych piątkowych modlitw Ramadanu. Hazem wjechał do Izraela nielegalnie.
    8 kwietnia 2022 r. minister obrony Benny Gantz powiedział, że Izrael zmobilizuje "wszystkie wymagane systemy obronne i ofensywne, aby powstrzymać obecną falę islamskich ataków terrorystycznych. Jesteśmy w środku trudnych czasów, w obliczu serii aktów terrorystycznych w naszym kraju. Państwo Izrael jest najpotężniejszym krajem w regionie. Nasi wrogowie to wiedzą i czują. Siły Obronne Izraela i cała reszta naszych sił bezpieczeństwa będą nadal wykorzystywać wszystkie swoje zdolności wywiadowcze, a także wszystkie wymagane do użycia systemy obronne i ofensywne, aby powstrzymać tę falę i ściągną na ich sprawców ciężkie żniwo." Premier Naftali Bennett powiedział: "Ktoś wczoraj pomógł terrorystom w zorganizowaniu ataku i zdobyciu amunicji. Każdy morderca musi wiedzieć, że go znajdziemy, każdy, kto pomaga terrorystom, powinien wiedzieć, że cena, jaką zapłaci, będzie nie do zniesienia. Wszyscy widzieliśmy wczorajsze obchody radości w Dżeninie. Oni chcą złamać nasz duch i naszą kontrolę nad tą ziemią, ale to im się nie uda. Nigdy nas nie złamią. Atak w Tel Awiwie się skończył, ale nie zmniejszymy naszej czujności w Tel Awiwie i reszcie kraju. Udzielamy pełnej swobody działania Siłom Obronnym Izraela, Szin Bet i wszystkim siłom bezpieczeństwa w celu wykorzenienia terroryzmu. Nie ma i nie będzie żadnych ograniczeń dla tej wojny."
    8 kwietnia 2022 r. wieczorem na Wzgórzu Świątynnym w Jerozolimie modliło się około 55 tys. muzułmanów. Były to pierwsze piątkowe modlitwy Ramadanu i izraelska policja obawiała się wybuchu zamieszek na Starym Mieście, tłum rozszedł się jednak spokojnie.
    8 kwietnia 2022 r. popołudniem zmarła trzecia ofiara ataku terrorystycznego w Tel Awiwie - 35-letni Barak Lufan z kibucu Ginosar w północnym Izraelu. Lufan został ciężko ranny w ataku i w stanie krytycznym przewieziono go do Centrum Medycznym Sourasky w Tel Awiwie, gdzie pomimo licznych operacji zmarł. Lufan był kiedyś jednym z czołowych izraelskich kajakarzy. Pełnił funkcję trenera paraolimpijskiego i olimpijskiego zespołu kajakowego.

8 kwietnia 2022 r. w nocy Palestyńczycy obrzucili kamieniami izraelskie samochody w rejonie osiedla żydowskiego Ma'ale Levona w środkowej części Samarii. Przybyli na miejsce funkcjonariusze izraelskiej policji granicznej otworzyli ogień, raniąc 3 napastników.
    8 kwietnia 2022 r. podczas wiecu poparcia dla terrorysty, który dokonał ostatniego ataku terrorystycznego w Tel Awiwie, lider Fatahu w Dżeninie, Ata Abu Ramila powiedział, że sprawca był członkiem Brygad Męczenników Al-Aksa z ruchu al-Fatah.
    8 kwietnia 2022 r. popołudniem funkcjonariusze izraelskiej policji granicznej zatrzymali podejrzany arabski samochód na punkcie kontrolnym w pobliżu Tulkarmu w zachodniej części Samarii, planując sprawdzić pojazd. Kierowca zaczął jednak uciekać, aż zatrzymał się na kolczatce. W samochodzie znaleziono karabiny M-16 i amunicję.

8 kwietnia 2022 r. popołudniem na Florydzie wystartowała rakieta SpaceX Falcon 9, rozpoczynając misję Axiom Space Ax-1 na Międzynarodową Stację Kosmiczną. W ten sposób izraelski astronauta Eitan Stibbe został drugim Izraelczykiem, który poleciał w kosmos.
    8 kwietnia 2022 r. agencja ratingowa Moody's potwierdziła ocenę wiarygodności kredytowej Izraela na "A1", podnosząc ocenę perspektywy ze "stabilnej" na "pozytywną". Kluczowymi czynnikami wpływającymi na zmianę perspektyw był rządowy program reform, który miał na celu sprostanie wyzwaniom długoterminowym oraz oczekiwane dalsze obniżenie wskaźnika zadłużenia państwa. W 2021 r. gospodarka Izraela wzrosła o 8,2%, a roczna stopa inflacji Izraela osiągnęła w lutym 3,5% (najwyższą od 2011 r.). Oczekuje się, że w przyszłym tygodniu Bank Izraela podniesie stopy procentowe, aby zwalczyć rosnącą inflację. W marcu deficyt budżetu państwa spadł o 1,5%.

9 kwietnia 2022 r. - Szabat.
    9 kwietnia 2022 r. wieczorem koordynator ds. działalności rządu na terytoriach gen. Ghasan Alyan przeprowadził ocenę sytuacji bezpieczeństwa z ministrem obrony Bennym Gantzem. Podjęto szereg kroków wobec miasta Dżenin na północy Samarii. Do miasta nie będą mogli wjechać izraelscy Arabowie, a kupcy i inni biznesmeni z miasta nie będą mogli wjeżdżać do Izraela. Palestyńscy robotnicy będą mogli wjeżdżać do Izraela, z wyjątkiem przejść Gilboa i Reihan, które będą zamknięte.

9 kwietnia 2022 r. w nocy izraelscy żołnierze wkroczyli do miejscowości Deir Ghazala i Burkin, w sąsiedztwie Dżeninu na północy Samarii. Przeszukiwano domy członków rodziny terrorysty, który przeprowadził ostatni atak terrorystyczny w Tel Awiwie. Żołnierze otoczyli dom ojca terrorysty i przez megafony wzywali go do poddania się. W Dżeninie działały jednostki sił specjalnych Duvdevan i Sajeret Golani, a trzy inne jednostki zabezpieczały okolicę. W trakcie tych działań doszło do wymiany ognia z terrorystami z Islamskiego Dżihadu, w której zginął 1 terrorysta, a 13 zostało rannych. Nikt z żołnierzy nie odniósł obrażeń. Lokalne meczety używały swoich systemów głośnikowych, aby wezwać mieszkańców do udziału w walce. Zmapowano dom terrorysty, przygotowując go do wyburzenia.

9 kwietnia 2022 r. syryjskie media poinformowały, że izraelskie siły powietrzne zbombardowały popołudniem cele w rejonie miasta Masjaf w północnej Syrii. Podobno izraelskie samoloty nadlatywały z obszaru północnego Libanu. Aktywowany został syryjski system obrony przeciwlotniczej. Obiektem ataku było syryjskie centrum rozwoju precyzyjnych rakiet. Zginąć miało 8 syryjskich żołnierzy.
    9 kwietnia 2022 r. kapsuła kosmiczna Dragon zadokowała wieczorem na Międzynarodowej Stacji Kosmicznej, przewożąc cztery osoby, w tym izraelskiego astronautę Eitana Stibbe. Wziął on z sobą macę i pudełko z sokiem winogronowym - będzie na stacji orbitalnej obchodził Paschę.
    9 kwietnia 2022 r. izraelski astronauta Eitan Stibbe nawiązał pierwszy kontakt z kontrolą naziemną: "Witam wszystkich. Już przyzwyczailiśmy się do zerowej grawitacji i zaczynamy efektywnie działać. Start był niesamowity. Teraz jesteśmy nad Afryką i za kolejne 5-10 minut przelecimy bardzo blisko wybrzeży Izraela. Myślę, że później, kiedy będzie noc, będę mógł zobaczyć wybrzeże, w zależności od chmur."
    9 kwietnia 2022 r. podsekretarz stanu USA Victoria Nuland powiedziała po rozmowach z prezydentem Cypru Nicosem Anastasiadesem, że proponowany projekt rurociągu wschodniośródziemnomorskiego, dostarczającego gaz ziemny ze złóż we wschodniej części Morza Śródziemnego na rynki europejskie, nie byłby w stanie w krótkim czasie dostarczyć gazu, którego Europa potrzebuje teraz, aby szybko uzupełnić braki rosyjskiej energii. Nowy rurociąg musiałby przebiegać na dużej głębokości, a jego budowa zajęłaby ponad dekadę. "Szczerze mówiąc, nie mamy 10 lat, a za 10 lat chcemy być o wiele bardziej ekologiczni i bardziej zróżnicowani pod względem źródeł energii. Więc to, czego szukamy w kontekście węglowodorów, to opcje, które mogą zapewnić nam więcej gazu, więcej ropy w tym krótkim okresie przejściowym." Pomysł na 1900-kilometrowy, warty 6 miliardów dolarów gazociąg, który ma przesyłać gaz ziemny do ogrzewania domów, wytwarzania energii elektrycznej i podtrzymania rozwoju przemysłu, ze złóż u wybrzeży Izraela i Cypru, zrodził się kilka lat temu między Grecją i Cyprem, których przywódcy podpisali w 2020 r. porozumienie w sprawie jego planowania. Obecne uwagi Nuland wydają się odkładać ten projekt na półkę. Nuland powiedziała, że USA i partnerzy regionalni, w tym Izrael, Grecja, Cypr i Turcja, szukają alternatywnych sposobów dostarczania gazu na rynki. Jednym z projektów wspieranych przez USA jest kabel elektryczny łączący Izrael i Cypr z kontynentem europejskim. Cypryjska minister energetyki Natasa Pilides powiedziała w październiku zeszłego roku, że przesyłanie gazu rurociągiem do egipskich zakładów przetwórczych, gdzie będzie on skroplony do eksportu na statkach, jest "najbardziej prawdopodobną opcją", aby szybko dostarczyć gaz do Europy kontynentalnej. Szef cypryjskiego ramienia ExxonMobil, Varnavas Theodossiou, powiedział w lutym, że gaz ziemny pozostanie ważnym źródłem energii do 2050 r., a ilości znalezione na Cyprze mogą trafić na rynki rurociągiem lub poprzez skroplenie i transport statkiem. ExxonMobil i Qatar Petroleum mają licencję na prowadzenie odwiertów poszukiwawczych w dwóch z 13 obszarów "znanych jako bloki" w wyłącznej strefie ekonomicznej Cypru, u południowych wybrzeży wyspy. ExxonMobil odkrył jedno złoże, którego objętość szacuje się na 5-8 bilionów stóp sześciennych gazu. Konsorcjum składające się z francuskiego TotalEnergies i włoskiego Eni otrzymało licencje na poszukiwanie siedmiu bloków i dokonało jednego znaczącego odkrycia. Chevron i partner Shell mają licencję na jeden blok, w którym szacuje się, że potwierdzony odwiert zawiera 4,1 biliona stóp sześciennych gazu.

10 kwietnia 2022 r. w nocy izraelscy żołnierze dostrzegli grupę 9 podejrzanych osób, które przekroczyły barierę bezpieczeństwa w północnej części Samarii. Po zauważenie izraelskich pojazdów wojskowych, podejrzani porzucili pakunki i uciekli samochodem w kierunku arabskiego miasta Umm al-Fahm. Wśród porzuconych rzeczy znaleziono pistolet maszynowy Carlo i amunicję. Prawdopodobnie była to terrorystyczna grupa szturmowa przemieszczająca się w celu przeprowadzenia ataku. Siły bezpieczeństwa kontynuują poszukiwania terrorystów.
    10 kwietnia 2022 r. około 500 chrześcijan uczestniczyło w uroczystości z okazji Niedzieli Palmowej w Bazylice Grobu Pańskiego w Jerozolimie. Było to wielkie wydarzenie dla chrześcijańskiej społeczności, gdyż z powodu pandemii bazylika była przez dwa lata zamknięta dla wiernych. Łaciński patriarcha Jerozolimy, Pierbattista Pizzaballa powiedział: "Po dwóch latach COVID-u, restrykcji, zamkniętych kościołów, dziś jesteśmy w normalnej atmosferze. Mamy wielu pielgrzymów, wielu lokalnych chrześcijan. Jesteśmy bardzo szczęśliwi. Dla nas jest to rodzaj zmartwychwstania." Wielki Tydzień jest zwykle szczytem sezonu dla chrześcijańskich pielgrzymów przyjeżdżających do Izraela.
    10 kwietnia 2022 r. na porannym posiedzeniu rządu premier Naftali Bennett powiedział: "To trudny dzień, dzień, w którym trzy osoby, które zostały zamordowane w zamachu terrorystycznym w Tel Awiwie, zostają odprowadzone na spoczynek ... Państwo Izrael zrobi wszystko, co konieczne, aby przezwyciężyć ten terroryzm. Rozliczymy się ze wszystkimi, którzy byli bezpośrednio lub pośrednio powiązani z atakami. Jak wiecie, w ciągu kilku godzin nasi ludzie dotarli do terrorysty z ataku na Dizengoff Street i go wyeliminowali. Wczoraj i dziś operowaliśmy w Dżeninie, skąd wyruszył terrorysta, który dokonał morderstwa w Tel Awiwie. W nocy prowadzliśmy akcję w Ja'bad, gdzie jest dom terrorysty z Bene Berak. Kontynuujemy aresztowania tych, którzy byli zamieszani w te akty terroru i uderzamy w terrorystów. Jednocześnie prowadzimy działania w różnych sektorach wroga, zarówno bliskich, jak i dalekich, w dzień i w nocy, aby uderzyć w korzenie terroryzmu. Siły Obronne Izraela, Szin Bet i izraelska policja działają przez całą dobę, aby przywrócić bezpieczeństwo i powstrzymać tę falę terroryzmu. Powtarzam: nie ma ograniczeń dla sił bezpieczeństwa w wojnie z terroryzmem. Obecnie kładziemy szczególny nacisk na barierę bezpieczeństwa. Nie jest tajemnicą, że od lat jest ona mocno dziurawa. W najbliższym czasie wzmocniamy jednostki przy wyłomach, a minister obrony Benny Gantz przedstawi gabinetowi bezpieczeństwa kompleksowy plan rozwiązania tego problemu, a także problemu Palestyńczyków nielegalnie przebywających w Izraelu. Obywatele Izraela, chciałbym wam powiedzieć, że jesteśmy w trudnych dniach, ale mamy doświadczenie w radzeniu sobie w takich czasach i wiemy, jak wygrać. Przy tej okazji chciałem powiedzieć, że w rządzie zawsze były i zawsze będą polityczne nieporozumienia. W przeciwieństwie do naszych wrogów jesteśmy demokracją. Jest to źródło naszej siły."
    10 kwietnia 2022 r. rząd zatwierdził plan rozbudowy miasta Harish, położonego w północno wschodniej części równiny Szaron. Premier Naftali Bennett powiedział: "Harish to najszybciej rozwijające się miasto w Izraelu. Jako takie, jest to rozwijający się start-up państwa Izrael. Obecna decyzja rządu wiele zmieni w życiu mieszkańców tego miasta. Musimy stworzyć w Harish zrównoważone miasto ze strefą przemysłową i wysokimi przychodami z działających tam przedsiębiorstw. Oczekuje się, że w ciągu dwóch i pół roku miasto podwoi liczbę mieszkańców, i jest to ważna wiadomość." Zatwierdzony plan przeznacza 400 mln szekli na rozbudowę dróg i połączeń z autostradami, a także tras rowerowych i transportu publicznego. W planie przewidziano około 100 mln szekli na rozwój gospodarczy, mający na celu przyspieszenie rozwoju miasta. Ponadto 74 mln szekli przeznaczono na budowę i rozwój instytucji publicznych oraz świadczenie usług na rzecz integracji nowych mieszkańców, w tym budowę obiektów użyteczności publicznej, świetlic, utworzenie wydziału usług społecznych, centrum nauki i centrum aktywności młodzieżowej.
    10 kwietnia 2022 r. minister bezpieczeństwa publicznego Omer Bar Lev powiedział: "Musimy przygotować się na opcję konieczności przeprowadzenia operacji na dużą skalę w obozie dla uchodźców w Dżeninie. Jeszcze nie osiągnęliśmy tego punktu, ale możemy do niego dojść. Najpierw musimy wykonać ruchy, które już teraz wykonujemy."
    10 kwietnia 2022 r. wieczorem rząd jednogłośnie zatwierdził plan budowy kolejnych 40 km ogrodzenia separacyjnego, kosztem 360 mln szekli. W dyskusji przedstawiono stan bezpieczeństwa w różnych sektorach oraz wysiłki podejmowane przez organy bezpieczeństwa we wszystkich aspektach w celu wyeliminowania terroryzmu. Prace nad budową bariery bezpieczeństwa rozpoczęto w 2002 r., ale nigdy ich nie ukończono. Z planowanych 525 km bariery do tej pory zbudowano około 470 km, z otwartymi odcinkami w rejonie wzgórz Gusz Etzion i Hebronu. Obecny plan przewiduje odbudowę 40 km bariery, która była zbudowana z ogrodzenia z drutu i posiadała liczne wyłomy. Zostanie ona zastąpiona betonowymi blokami o wysokości 9 metrów. Dotyczy to obszaru z Salem do regionu Bat Hefer.
    10 kwietnia 2022 r. ministerstwo zdrowia poinformowało, że w ciągu ostatniej doby w Izraelu wykryto 4 178 nowych przypadków koronawirusa. Wykonano 65 691 testów, uzyskując 8,82% wyników pozytywnych. Obecnie jest 41 034 aktywnych przypadków, a w szpitalach w stanie ciężkim jest 256 pacjentów, z czego 101 podłączonych pod respirator, a 10 pod ECMO. Ogółem na COVID-19 zmarło 10 584 osób.

10 kwietnia 2022 r. w nocy około 100 Palestyńczyków wdarło się na teren grobowca Józefa na przedmieściach Nablusu w środkowej części Samarii. Teren grobowca został podpalony. W trakcie tych zajść interweniowały palestyńskie służby bezpieczeństwa które usiłowały powstrzymać napastników. Skala uszkodzeń grobowca nie jest znana.
    10 kwietnia 2022 r. nad ranem izraelscy żołnierze wkroczyli do obozu uchodźców Balata w Nablusie, w środkowej części Samarii. Doszło do starć z palestyńskimi terrorystami.
    10 kwietnia 2022 r. nad ranem izraelskie siły specjalne wkroczyły do miejscowości Ja'bad i wioski Faqqua w rejonie Dżeninu na północy Samarii. Aresztowano co najmniej 15 Palestyńczyków. W trakcie tych działań doszło do konfrontacji z palestyńskimi terrorystami. W wymianie ognia rannych zostało 2 terrorystów. Żołnierze zlokalizowali skład amunicji i izraelskich mundurów wojskowych. W innej rezydencji żołnierze odkryli i skonfiskowali ładunek wybuchowy przygotowany do przyszłego ataku terrorystycznego.

    10 kwietnia 2022 r. popołudniem palestyńska terrorystka usiłowała zaatakować nożem izraelskich funkcjonariuszy policji granicznej przy Grobowcu Patriarchów w Hebronie, w Judei. Policjanci zastrzelili napastniczkę. Lekko ranny został 1 policjant.
    10 kwietnia 2022 r. popołudniem izraelscy żołnierze zastrzelili palestyńską kobietę przy osiedlu żydowskim Beitar Ilit w bloku osiedli Gusz Etzion w Judei. Kobieta zdecydowanie szła w ich kierunku, nerwowo gestykulując i nie reagując na wezwania do zatrzymania się. Żołnierze uznali ją za terrorystkę i zastrzelili. Przy kobiecie nie znaleziono żadnej broni. Policja wszczęła dochodzenie wyjaśniające okoliczności zdarzenia. Kobieta miała 47 lat. Otrzymała pomoc medyczną na miejscu, zanim została ewakuowana do szpitala w Beit Dżala, gdzie zmarła zmarła z powodu utraty krwi (postrzał w udo, prawdopodobnie w tętnicę).
    10 kwietnia 2022 r. wieczorem Palestyńczycy rzucali bombami zapalającymi w izraelskie samochody w rejonie arabskiej miejscowości al-Khader, w pobliżu Betlejem w Judei. Przybyli na miejsce funkcjonariusze izraelskiej policji granicznej otworzyli ogień, raniąc 1 napastnika.
    10 kwietnia 2022 r. wieczorem sekretarz generalny Islamskiego Dżihadu, Ziad Nahala ostrzegł Izrael przed dalszym rozpalaniem napięć, które mogą rozszerzyć się na Strefę Gazy. "Jesteśmy w trakcie bezpośredniej konfrontacji z Izraelem, która może stać się wielostronna."

11 kwietnia 2022 r. Bank Izraela ogłosił podwyżkę stopy procentowej z 0,1% do 0,35%. Oznacza to pierwszą podwyżkę stóp procentowych w Izraelu od listopada 2018 r.
    11 kwietnia 2022 r. popołudniem Palestyńczycy obrzucili kamieniami izraelski samochód na ulicy Beit Hanina w Jerozolimie, doprowadzając do wypadku pojazdu. Rannych zostały 4 osoby, w tym 3 dzieci.

11 kwietnia 2022 r. w nocy dwóch chasydów podjęło próbę dotarcia do grobowca patriarchy Józefa na przedmieściach Nablusu w środkowej części Samarii. Obaj twierdzili, że chcą naprawić szkody spowodowane arabskim wandalizmem. Gdy dotarli w rejon Nablusu, zostali postrzeleni przez palestyńskich terrorystów. W stanie umiarkowanym dotarli do izraelskiego punktu kontrolnego, skąd ewakuowano ich do szpitala. Obaj zostali postrzeleni w kolano i rękę.
    11 kwietnia 2022 r. rano Palestyńczycy ponownie włamali się do grobowca patriarchy Józefa na przedmieściach Nablusu w środkowej części Samarii. Rzucając kamieniami pogłębili uszkodzenia powstałe podczas aktu wandalizmu z sobotniej nocy.
    11 kwietnia 2022 r. nad ranem izraelscy żołnierze przeprowadzili szereg działań w Judei i Samarii. Wkroczyli do Nablusu w Samarii, gdzie aresztowano lokalnego oficera palestyńskich sił bezpieczeństwa. W trakcie tych działań doszło do gwałtownych starć, w wyniku czego zapalił się jeden z domów. Na północy Samarii wkroczono do arabskiej miejscowości Meithalun, gdzie zatrzymano osobę podejrzaną o działalność terrorystyczną. Działania prowadzono także w mieście Silwad na południu Samarii i w rejonie Hebronu w Judei, gdzie zatrzymano wysokiego dowódcę Hamasu. Nie wkraczano do Dżeninu, gdyż już wieczorem przy wjazdach do tego miasta zaczęły zbierać się duże grupy uzbrojonych terrorystów, stawiając uliczne barykady i podpalając opony. Wydali oni oświadczenie, że są "w pełni przygotowane do konfrontacji z izraelskimi siłami wszelkimi dostępnymi sposobami".
    11 kwietnia 2022 r. izraelskie siły bezpieczeństwa przeprowadziły szereg działań antyterrorystycznych w Judei i Samarii. Rano żołnierze wkroczyli do miasta Qallil i wioski Burqa w rejonie Nablusu w środkowej części Samarii. Aresztowano 8 osób podejrzanych o działalność terrorystyczną oraz przejęto 2 pistolety i skonfiskowano 4 pojazdy. W mieście Qallil doszło do arabskich zamieszek, w trakcie których Arabowie podpalili opony i rzucali kamieniami. W wiosce Bruqin w zachodniej części Samarii i w miejscowości Meithalun na północy Samarii, zatrzymano 2 terrorystów. W mieście Hebron w Judei zatrzymano 2 terrorystów. W pobliskim obozie dla uchodźców Al-Aroub zatrzymano 2 osoby, które w przeszłości rzucały kamienie w izraelskie samochody.

12 kwietnia 2022 r. rano palestyński terrorysta zaatakował nożem kuchennym izraelskiego policjanta w mieście Aszkelon na południu kraju. Funkcjonariusz zatrzymał do kontroli osobę, która zachowywała się podejrzanie, gdy ten zaatakował go nożem. Policjant został lekko ranny, zdołał jednak zastrzelić napastnika. Terrorysta okazał się 40-letnim Palestyńczykiem z Hebronu, który nielegalnie przebywał w Izraelu.
    12 kwietnia 2022 r. Siły Obronne Izraela poinformowały, że zwiększą liczbę żołnierzy pracujących przy likwidacji wyłomów w barierze separacyjnej w Judei i Samarii. Wysłane zostaną dwa bataliony piechoty do zabezpieczenia ogrodzenia oraz dwie kompanie wojsk inżynieryjnych z ciężkim sprzętem technicznym do prac naprawczych.
    12 kwietnia 2022 r. minister finansów Avigdor Liberman oraz minister kultury i sportu Chili Tropper poinformowali, że w ciągu następnej dekady Izrael zainwestuje około 3 mld szekli w infrastrukturę sportową i obiekty w całym kraju. Plan poprawy infrastruktury sportowej będzie mocno koncentrował się na wypełnieniu luk infrastrukturalnych w sektorze arabskim i w kilku mniejszościach, takich jak Druzowie, Beduini i Czerkiesi. Prawie dwie trzecie budżetu tego planu zostanie przeznaczone na budowę oraz renowację kompleksów i hal sportowych w miastach i wsiach zamieszkanych przez mniejszości. Ponadto znaczna kwota zostanie przeznaczona na zakup zaawansowanego sprzętu dla izraelskich klubów sportowych.

    12 kwietnia 2022 r. ministerstwo obrony poinformowało, że eksport izraelskiego uzbrojenia przyniósł w 2021 r. przychód w wysokości 11,2 mld dolarów, z czego 7% sprzedanej broni trafiło do arabskich państw, które podpisały Porozumienia Abrahamowe. Liczba nowych kontraktów podpisanych w 2021 r. wzrosła o ponad 30% w porównaniu z 2020 r. Izraelskie firmy eksportowały rakiety i systemy obrony przeciwlotniczej (20% - w 2020 r. było 10%), systemy bezzałogowych dronów (9%, w porównaniu do 6%), radary i broń elektroniczną (9%, w porównaniu z 16%), systemy obserwacyjne i optoelektroniczne (5%), systemy awioniki do samolotów (9%, w porównaniu z 13%), stacje uzbrojenia i wyrzutnie (7%, w porównaniu z 8%), pojazdy i transportery opancerzone (7%, w porównaniu z 3%), systemy łączności (6%, w porównaniu z 8%), amunicję (4%, w porównaniu z 16%), systemy wywiadowcze, informacyjne i cybernetyczne (4% w porównaniu z 5%), inne usługi (2%). Największa dystrybucja izraelskiego eksportu obronnego miała miejsce do Europy - 41% (wzrost z 30% w 2020 r.); za nim plasuje się region Azji i Pacyfiku z 34% (spadek o 10% od 2020 r.); Ameryka Północna, z 12% (spadek z 20% w 2020 r.); kraje Porozumień Abrahamowych z 7%; Afryka z 4%; i Ameryki Łacińskiej z 3% (wzrost z 2%). Izrael jest jednym z 10 największych eksporterów broni na świecie.
    12 kwietnia 2022 r. izraelskie media poinformowały, że jordański król Abdullah II zaproponował prezydentowi Herzogowi podczas ich niedawnego spotkania w Ammanie, utworzenie wspólnego regionalnego banku żywności, który objąłby Izrael, Jordanię i Egipt. Ze wspólnej rezerwy żywności i produktów pszennych mógłby skorzystać każdy zagrożony kraj. Inicjatywa ma związek z narastającym kryzysem żywnościowym w następstwie skutków wojny w Ukrainie.

12 kwietnia 2022 r. nad ranem izraelscy żołnierze wkroczyli w rejon miasta Dżenin na północy Samarii. Podczas tych działań doszło do ostrej wymiany ognia z palestyńskimi terrorystami. Aresztowano kilkanaście osób. Podczas nocnych działań w całej Judei i Samarii zatrzymano 20 osób, w tym podejrzanego o zdewastowanie grobowca patriarchy Józefa w Nablusie. W wioskach Zeita i Tammun w Samarii przejęto 2 strzelby i amunicję.
    12 kwietnia 2022 r. wieczorem izraelscy żołnierze działający w rejonie Hebronu w Judei, zidentyfikowali terrorystów rzucających bombami zapalającymi w samochody. Terroryści wysiadali z pojazdu i wypakowywali bomby zapalające. Żołnierze otworzyli ogień, raniąc 2 terrorystów.

13 kwietnia 2022 r. Magen David Adom (MDA) podarował Ukrainie sześć karetek terenowych, z napędem 4x4, w celu ewakuacji rannych cywilów ze stref wojennych. Około miesiąc temu Izrael przysłał cztery opancerzone ambulanse, które są obecnie używane przez ukraińskich ratowników medycznych.
    13 kwietnia 2022 r. agencja bezpieczeństwa wewnętrznego Szin Bet poinformowała, że siły bezpieczeństwa w całym kraju są w najwyższym stopniu gotowości na każdy scenariusz eskalacji napięć podczas zbliżających się świąt Paschy. Wyrażono jednak zaniepokojenie faktem, że w dwóch najbardziej zapalnych obszarach - Strefa Gazy i Jerozolima - utrzymuje się pozorny spokój. Ostrzeżono, że ta cisza może być pozorna, a każde zdarzenie w tych obszarach może wywołać eskalację na szerszą skalę. W ostatnich dniach izraelskie siły bezpieczeństwa skoncentrowały się na nadzorze ogrodzenia separacyjnego, dzięki czemu ograniczono nielegalne wejścia Arabów do Izraela. Szin Bet wyraziło opinię, że w sytuacji utrudnienia możliwości przeniknięcia na terytorium Izraela, terroryści będą próbować ataków na drogach i wokół żydowskich osiedli w Judei i Samarii. W związku z tym, zwiększona zostanie obecność izraelskich sił bezpieczeństwa w tych miejscach.
    13 kwietnia 2022 r. ministerstwo transportu ogłosiło uruchomienie krajowej inicjatywy o wartości 20 mln szekli w celu przeprowadzenia testów autonomicznego systemu transportu publicznego w Izraelu. Ta dwufazowa inicjatywa ma na celu zbadanie możliwości zintegrowania autonomicznych pojazdów z systemem transportu publicznego w Izraelu. W tym celu badane będą różne modele operacyjne pod kątem efektywności ekonomicznej i funkcjonalności. Inicjatywa stworzy powiązania pomiędzy operatorami transportu publicznego a firmami technologicznymi w Izraelu i na całym świecie, aby zwiększyć świadomość społeczną na temat pojazdów autonomicznych i zagadnień związanych z ich rozwojem. W pierwszej fazie, urząd ds. innowacji ogłosi zaproszenie do składania wniosków dotyczących technologii autonomicznych autobusów. Zaakceptowane firmy otrzymają państwowe dotacje i przeprowadzą serię testów pilotażowych sprawdzających operacyjną wykonalność technologiczną. W drugiej fazie firmy, które pomyślnie przeszły pierwszy etap i spełniły wszystkie niezbędne zezwolenia regulacyjne, otrzymają licencję na świadczenie samodzielnych usług transportu publicznego, w tym transportu pasażerskiego. Oznacza to, że w ciągu dwóch lat Izraelczycy będą mogli wsiadać do autonomicznie obsługiwanych linii autobusowych i cieszyć się korzystaniem z tej przełomowej technologii.

13 kwietnia 2022 r. nad ranem grupa pracowników budowlanych dotarła pod osłoną żołnierzy do grobowca patriarchy Józefa na przedmieściach Nablusu w Samarii. Naprawiono szkody wyrządzone przez Arabów. Remont obejmuje naprawę kamiennego nagrobka, odmalowanie ścian, usunięcie gruzu pozostawionego przez arabskich wandali oraz naprawę okien i instalacji wodnej kompleksu. Były to pierwsze prace remontowe w grobowcu od 2000 r., kiedy to Izrael przekazał odpowiedzialność za kompleks władzom Autonomii Palestyńskiej.
    13 kwietnia 2022 r. izraelscy żołnierze kontynuowali w nocy działania antyterrorystyczne w Judei i Samarii. W mieście Kalkilja w zachodniej Samarii aresztowano 3 członków Hamasu. W mieście doszło do starć, w których ranny został 1 żołnierz. W Nablusie w środkowej części Samarii zatrzymano 2 osoby i skonfiskowano pistolet maszynowy Carlo. W pobliskiej miejscowości Beita doszło do poważnych starć z Palestyńczykami, w trakcie których żołnierze użyli ostrej amunicji. Zginął 1 terrorysta. Ogółem zatrzymano 15 Palestyńczyków. Do gwałtownych starć doszło także rano w rejonie Dżeninu na północy Samarii, gdzie zginął 1 terrorysta.
    13 kwietnia 2022 r. popołudniem jednostka izraelskich sił specjalnych wjechała po kryjomu do miasta Tulkarm w zachodniej części Samarii. Komandosi podjęli działania by zatrzymać poszukiwanego terrorysty, który gdy zaczął uciekać, został postrzelony i aresztowany. Ujawniono, że odpowiada on za udział w strzelaninach i planowanie ataków terrorystycznych. Po zatrzymaniu, w Tulkarm doszło do arabskich zamieszek.
    13 kwietnia 2022 r. wieczorem wiceszef biura politycznego Hamasu, Saleh al-Arouri wezwał Palestyńczyków do konfrontacji z Izraelem. "Wzywamy naszych ludzi do mobilizacji i stawienia czoła trwającym najazdom okupanta w całym okupowanym kraju."
    13 kwietnia 2022 r. wieczorem Izraelczyk pomyłkowo skręcił i zamiast wjechać do osiedla żydowskiego Beitar Illit, wjechał do sąsiedniego arabskiego miasta Husan, przy bloku osiedli Gusz Etzion w Judei. Tłum otoczył jego samochód, Izraelczykowi udało się jednak uciec i uniknąć linczu. Arabowie podpalili pojazd, a w mieście wybuchły zamieszki.
    13 kwietnia 2022 r. wieczorem izraelscy żołnierze wkroczyli do arabskiej miejscowości Silwad w pobliżu Ramallah na południu Samarii. Otoczono dom, w którym aresztowano członka Hamasu, Maada Hameda. Podczas operacji rozbito jego komórkę terrorystyczną, która przygotowywała duży atak podczas święta Pesach. Zatrzymano 6 terrorystów. W trakcie tych działań w mieście wybuchły arabskie zamieszki.

14 kwietnia 2022 r. premier Naftali Bennett powiedział: "Każdej nocy w tym tygodniu żołnierze Sił Obronnych Izraela prowadzili proaktywną działalność na całym Zachodnim Brzegu, aby złapać terrorystów i ich wspólników w ich domach."

14 kwietnia 2022 r. w nocy izraelskie siły bezpieczeństwa przeprowadziły szeroko zakrojoną operację aresztowania poszukiwanych terrorystów w miastach i wsiach Autonomii Palestyńskiej w Judei i Samarii. W wymianie ognia w wiosce Nur Szams w pobliżu Tulkarm w zachodniej Samarii, zginęło 3 terrorystów Hamasu. W tamtejszym obozie uchodźców przejęto broń, kamizelkę kuloodporną oraz izraelskie mundury wojskowe. Do gwałtownych starć doszło także w Nablusie w środkowej części Samarii. W rejonie Dżeninu na północy Samarii zginęło 2 terrorystów, a 4 zostało rannych. Jeden z zabitych był bratem terrorysty, który we wrześniu ubiegłego roku uciekł z więzienia Gilboa. Ogółem zatrzymano 18 osób podejrzanych o działalność terrorystyczną.
    14 kwietnia 2022 r. Siły Obronne Izraela ogłosiły, że od godz. 16 w piątek rozpocznie się ogólne zamknięcie terytoriów palestyńskich w Judei i Samarii oraz Strefy Gazy na czas początku święta Pesach i szabat. Wieczorem w sobotę nastąpi ocena stanu bezpieczeństwa, na podstawie której zostanie podjęta decyzja o ewentualnym przedłużeniu zamknięcia. Armia rozmieściła w Judei i Samarii 16 bojowych batalionów, w tym jednostki sił specjalnych. Żołnierzom strzegącym bariery separacyjnej wydano jasne instrukcje, aby uniemożliwiać Palestyńczykom nielegalne przedostawanie się do Izraela i nakazano strzelać w dolnej części ciała tych, którzy spróbują przekroczyć granicę. W Dżeninie rozrzucono ulotki ostrzegające mieszkańców, że każdy, kto zbliży się do ogrodzenia bezpieczeństwa, "narazi swoje życie na bezpośrednie niebezpieczeństwo".
    14 kwietnia 2022 r. władze palestyńskie ogłosiły strajk generalny we wszystkich instytucjach publicznych w Betlejem i Ramallah w proteście przeciwko intensyfikacji izraelskich działań w Judei i Samarii. Palestyński Czerwony Półksiężyc ogłosił stan alarmowy z powodu gwałtownego wzrostu przemocy.
    14 kwietnia 2022 r. szef Hamasu w Gazie, Jahja Sinwar wydał oświadczenie: "Śledzimy rozwój wydarzeń i będziemy podejmować decyzje o ochronie narodu palestyńskiego i świętych miejsc. Wzywamy naszych ludzi na Zachodnim Brzegu, w Jerozolimie i Izraelu do modlitwy w meczecie al-Aksa w nadchodzący piątek i wzywamy palestyński ruch oporu do zachowania czujności i gotowości do obrony meczetu."

14 kwietnia 2022 r. wieczorem syryjskie media poinformowały, że izraelskie siły powietrzne zbombardowały cele w rejonie Damaszku. Samoloty miały nadlecieć znad Wzgórz Golan i uderzyć w rejon miast Rakhlah i Qatana, na południowy zachód od Damaszku. Celem był również ośrodek naukowo badawczy w Jamraja.

15 kwietnia 2022 r. - Pesach.
    15 kwietnia 2022 r. po porannych modlitwach Palestyńczycy wszczęli zamieszki na Wzgórzu Świątynnym w Jerozolimie. Obrzucono kamieniami izraelskich policjantów, zmuszając ich do wejścia na teren wzgórza. Użyto gazu łzawiącego, a także gumowe kule i granaty hukowe. Niektórzy demonstranci wymachiwali flagami Hamasu. Na około 12 tys. modlących się muzułmanów, tylko około 100 osób odpowiadało za zakłócenie porządku publicznego. W pewnym momencie policjanci zostali zmuszona do szturmu na teren kompleksu meczetu Al-Aksa po tym, jak uczestnicy zamieszek zabarykadowali się w środku. W starciach rannych zostało 90 Arabów i 8 izraelskich policjantów. Policja zatrzymała ponad 300 osób.
    15 kwietnia 2022 r. minister spraw zagranicznych Jair Lapid skrytykował dzisiejsze zamieszki na Wzgórzu Świątynnym: "Dzisiejsze zamieszki na Wzgórzu Świątynnym są niewybaczalnym aktem sprzecznym z duchem religii, w które wierzymy. Związek między Paschą, Ramadanem i Wielkanocą wskazuje na to, co nas łączy. Chciałbym podziękować siłom bezpieczeństwa, które działały dziś rano z wrażliwością, determinacją i skupieniem, umożliwiając w ten sposób regularne modlitwy. W wigilię żydowskiej Paschy módlmy się o wolność i bezpieczeństwo, pokój i dobre sąsiedztwo. Wzywam przywództwo wszystkich naszych sąsiadów do działania w tym samym duchu."

15 kwietnia 2022 r. rzecznik prasowy jordańskiego ministerstwa spraw zagranicznych Haitham Abu Al-Ful potępił dzisiejsze działania izraelskiej policji w meczecie al-Aksa w Jerozolimie. "Wydarzenia te są rażącym i nagannym naruszeniem ustaleń, naganne i nie do zaakceptowania dla muzułmańskiego świata."

16 kwietnia 2022 r. - Szabat i Chag Hamacot (Pesach I).
    16 kwietnia 2022 r. wieczorem wybuchły niewielkie arabskie zamieszki w mieście Nazaret w Galilei. Policja zatrzymała 20 Arabów.
    16 kwietnia 2022 r. wieczorem w Jerozolimie wybuchły niewielkie arabskie zamieszki przed rejonowym sądem, po tym jak izraelskie władze orzekły, że 130 osób spośród 470 aresztowanych podczas piątkowych starć na Wzgórzu Świątynnym, pozostanie w areszcie. 65 arabskim nieletnim nakazano pozostanie przez 15 dni poza Starym Miastem Jerozolimy, a ponad 200, którzy nie byli wcześniej karani, przesłuchano i zwolniono pod ostrzeżeniem.

    16 kwietnia 2022 r. wieczorem odbyła się telefoniczna ocena sytuacji bezpieczeństwa, po której minister obrony Benny Gantz zdecydował o zniesieniu o północy blokady Judei i Samarii w okresie przejściowym świąt Paschy.

16 kwietnia 2022 r. rano izraelskie siły bezpieczeństwa zatrzymały Palestyńczyka chodzącego wzdłuż osiedla żydowskiego Beit El w południowej części Samarii. Podczas przesłuchaniu przyznał się, że planował przedostać się do osiedla i zaatakować Żydów.

17 kwietnia 2022 r. - Chag Hamacot (Pesach II).
    17 kwietnia 2022 r. rano Palestyńczycy obrzucili kamieniami dwa autobusy Egged jadące w stronę Ściany Płaczu w Jerozolimie. Rannych zostało 5 pasażerów. Policja aresztowała 2 Arabów.
    17 kwietnia 2022 r. rano funkcjonariusze izraelskiej policji granicznej wkroczyli na teren kompleksu meczetu Al-Aksa w Jerozolimie, po tym jak otrzymali informacje, że arabska młodzież gromadzi kamienie w celu uniemożliwienia Żydom wstępu na Wzgórze Świątynne. Policjanci zostali rozmieszczeni w całym obszarze, dzięki czemu prawie 800 Żydów odwiedziło to święte miejsce. Wzgórze Świątynne jest otwarte dla Żydów między godziną 7 a 10:30 każdego ranka podczas święta Paschy. Wchodzący Żydzi byli zdumieni tym, że Arabowie zgromadzili tak dużo kamieni, aby zablokować ścieżki, którymi zwykle chodzą żydowscy goście. Dyrektor Fundacji Dziedzictwa Wzgórza Świątynnego Tom Nisani powiedział: "Wzgórze Świątynne wygląda jak pole bitwy. Arabowie ponownie rzucali kamieniami i wszystkim, co mogli wziąć w ręce. Drugą noc z rzędu policja pozwala setkom Arabów wejść na Wzgórze Świątynne i wznosić kamienne blokady w przejściach." Kamienie porozrzucane wzdłuż ścieżek stanowią utrudnienie dla żydowskich gości, którzy często odwiedzają Wzgórze Świątynne boso, ze względu na świętość tego miejsca w judaizmie.
    17 kwietnia 2022 r. rano Arabowie zaatakowali na Starym Mieście Żydów idących na modlitwy przy Zachodnim Murze. Funkcjonariusze policji granicznej zatrzymali 2 napastników. Policjanci zatrzymali także 6 innych Arabów, którzy rzucali kamieniami z dachów domów w Dzielnicy Muzułmańskiej.
    17 kwietnia 2022 r. izraelskie linie lotnicze El Al poinformowały o otwarciu stałego połączenia między Tel Awiwem a egipskim kurortem Szarm el-Szeik nad Morzem Czerwonym. Połączenia realizuje spółka zależna El-Al, Sun d'Or. Pierwszy Lot 5193 wystartował z międzynarodowego lotniska Ben Guriona o godz. 07:15.
    17 kwietnia 2022 r. rosyjski prezydent Władimir Putin zażądał w liście do premiera Naftalego Bennetta, aby cerkiew Aleksandra Newskiego na Starym Mieście w Jerozolimie została natychmiast przekazana w ręce Rosji, po tym jak obiecał to były premier Beniamin Netanjahu. Równocześnie ambasador Izraela w Rosji Alexander Ben Zvi otrzymał wezwanie do ministerstwa spraw zagranicznych w Moskwie w celu wyjaśnienia wypowiedzi ministra spraw zagranicznych Jaira Lapida. Rosja wydała później oświadczenie: "Podjęto słabo zakamuflowaną próbę wykorzystania sytuacji na Ukrainie do odwrócenia uwagi społeczności międzynarodowej od jednego z najstarszych nierozwiązanych konfliktów - palestyńsko-izraelskiego."
    17 kwietnia 2022 r. wieczorem tłum izraelskich Arabów demonstrował w Hajfie na północy Izraela, wzywając do rozpoczęcia Intifady. Demonstranci nieśli flagi OWP i krzyczeli: "Och, Intifada, wznieście płomienie! Jeśli Intifada się rozpocznie, nie będziemy stać i patrzeć!"

17 kwietnia 2022 r. w nocy wybuchły arabskie zamieszki w rejonie miasta Tulkarm w zachodniej Samarii. W starciach zginął 1 Palestyńczyk, a izraelska policja graniczna zatrzymała 5 innych Arabów. W arabskiej wiosce Bajt Ijza w pobliżu Ramallah, policja graniczna użyła środków do rozpraszania tłumu.
    17 kwietnia 2022 r. nad ranem Hamas przeprowadził testy rakietowe w Strefie Gazy, wystrzeliwując rakiety w stronę Morza Śródziemnego.

17 kwietnia 2022 r. jordańskie ministerstwo spraw zagranicznych wydało ostrzeżenie dotyczące niebezpiecznej eskalacji na Wzgórzu Świątynnym w Jerozolimie. "Dalsze ingerencje Izraela, które mają na celu zmianę historycznego status quo w meczecie Al-Aksa, powodują niebezpieczną eskalację sytuacji."

18 kwietnia 2022 r. - Chag Hamacot (Pesach III).
    18 kwietnia 2022 r. rano tysiące Żydów zgromadziło się na placu przed Zachodnim Murem w Jerozolimie, aby otrzymać tradycyjne błogosławieństwo kapłańskie Birkat HaKohanim. W ceremonii wzięli udział obaj naczelni rabini Izraela, rabin David Lau i rabin Icchak Josef, wraz z naczelnym rabinem Zachodniego Muru rabinem Szmuelem Rabinowiczem, który powiedział: "Zapraszam Izraelczyków do przybycia na ceremonie Birkat HaKohanim podczas Dni Przejściowych Paschy. Nasza obecność przy Ścianie Płaczu jest odpowiedzią dla terrorystów i brutalnych buntowników, którzy udają, że działają w imię wiary." Uroczystości zabezpieczało około 2,5 tys. policjantów.
    18 kwietnia 2022 r. arabski parlamentarzysta w Knesecie, Mansour Abbas zagroził, że jeśli na Wzgórzu Świątynnym będą odbywać się żydowskie modlitwy, wówczas partia Ra'am opuści koalicję rządową. Partia Ra'am przedstawiła swoje warunki pozostania częścią koalicji: (1) utrzymanie status quo na Wzgórzu Świątynnym, zgodnie z którym Żydzi mają zakaz jakiejkolwiek formy modlitwy w tym najświętszym swoim miejscu. (2) W ciągu roku ma zostać uzgodniony zarysu realizacji pięcioletniego planu gospodarczego, (3) ma nastąpić regulacja żydowskiego osadnictwa na Negewie oraz (4) rozszerzenie programu zwalczania przestępczości i przemocy w sektorze arabskim. Mansour Abbas stwierdził jednak, że wyjście z koalicji i utrata wyjątkowego statusu partii arabskiej w izraelskim rządzie nie jest słuszne. Pomimo to, partia Ra'am zamroziła swoje członkostwo w koalicji. Działania podjęto pod naciskiem Ruchu Islamskiego, jako forma protestu wobec działaniom izraelskiej policji na Wzgórzu Świątynnym.
    18 kwietnia 2022 r. wieczorem izraelskie ministerstwo spraw zagranicznych oskarżyło Jordanię o rozpowszechnianie fałszywych wiadomości na temat ostatnich arabskich zamieszek na Wzgórzu Świątynnym. Wydano oświadczenie: "Wezwanie zastępcy szefa dyplomatycznej misji Izraela w Jordanii do jordańskiego ministerstwa spraw zagranicznych oraz oświadczenie rzecznika ministerstwa spraw zagranicznych Jordanii po tym spotkaniu, szkodzą wysiłkom na rzecz zaprowadzenia spokoju w Jerozolimie i zapewniają wsparcie tym, którzy niszczą świętość świąt i stosują przemoc, która zagraża życiu zarówno muzułmanów, jak i Żydów. Wzywamy wszystkich do pomocy Izraelowi w jego wysiłkach mających na celu zaprowadzenie spokoju w Jerozolimie i umożliwienie wolności kultu religijnego na Wzgórzu Świątynnym. Państwo Izrael jest zaangażowane i niestrudzenie działa w celu zagwarantowania wolności religii i kultu żydom, muzułmanom i chrześcijanom w Jerozolimie, w zwykłe dni i święta, a na pewno w tym okresie, w którym zbiegają się święta Paschy, Ramadan i Wielkanoc. Odpowiedzialne postępowanie Izraela w ostatnich tygodniach na Wzgórzu Świątynnym pokazuje konsekwentną politykę i determinację Izraela w jej wdrażaniu. W ostatnich tygodniach izraelska policja działała odpowiedzialnie, z powściągliwością i dyskrecją w obliczu wielu dziesiątek buntowników, którzy swoimi działaniami zbezcześcili wartości Islamu i świętość tej Góry. Działania izraelskiej policji, w tym w ostatni piątek były czynnikiem, który pozwolił dziesiątkom tysięcy muzułmańskich wiernych na modlitwy. Taka aktywność pojawiła się dopiero po wyczerpaniu wszelkich innych środków, w tym intensywnego dialogu z muzułmańskim Waqfem. Każdy odpowiedzialny partner musi to rozpoznać i nie brać udziału w rozszerzaniu fałszywych informacji, które tylko rozpalają atmosferę. Stwierdzenia popierające akty przemocy, w tym rzucanie kamieniami, są niezrozumiałe i przyczyniają się do eskalacji. Izrael utrzymuje status quo i oczekuje, że wszyscy jego partnerzy potępią ekstremistów biorących udział w podżeganiu i przemocy."
    18 kwietnia 2022 r. wieczorem premier Naftali Bennett odniósł się do krytyki, z jaką Izrael spotkał się po gwałtownych arabskich zamieszkach na Wzgórzu Świątynnym i atakach na Żydów w Jerozolimie. "W zeszłym tygodniu rozpoczęła się przeciwko nam dzika kampania podżegania kierowana przez Hamas. Ale prawda jest taka: Izrael robi wszystko, aby tak jak zawsze, wszyscy mogli bezpiecznie obchodzić święta - żydzi, muzułmanie i chrześcijanie. Oczekujemy, że nikt nie przyłączy się do rozszerzanych przez Hamas kłamstw, a już na pewno, że nikt nie będzie zachęcać do przemocy wobec Żydów. Państwo Izrael będzie nadal utrzymywać naszą stolicę, Jerozolimę, otwartą dla wszystkich."
    18 kwietnia 2022 r. wieczorem grupa izraelskich Arabów zorganizowała protest przy wjeździe do miasta Tayibe na równinie nadmorskiej. Podpalono opony i blokowano ruch pojazdów. Interweniowała policja.
    18 kwietnia 2022 r. wieczorem palestyńscy terroryści wystrzelili ze Strefy Gazy rakietę, którą zestrzelił system obrony powietrznej Iron Dome. Syreny alarmowe zabrzmiały w miejscowościach Kissufim i Ein HaSzlosza, w pobliżu granicy ze Strefą Gazy. Siły Obronne Izraela poleciły mieszkańcom terenów przygranicznych pozostanie w bezpiecznych pokojach (domowych schronach) z powodu obaw o kolejne potencjalne ataki. Prawdopodobnie za ostrzał rakietowy odpowiada Islamski Dżihad.

18 kwietnia 2022 r. rano izraelska jednostka sił specjalnych wkroczyła do Nablusu w środkowej części Samarii, gdzie aresztowano 31-letniego członka ISIS. Żołnierze jednostki działali na podstawie informacji z Szin Bet.
    18 kwietnia 2022 r. rano Palestyńczycy wszczęli zamieszki w rejonie Dżeninu na północy Samarii. Obrzucono kamieniami i materiałami wybuchowymi funkcjonariuszy izraelskiej policji granicznej, którzy odpowiedzieli środkami do rozpraszania tłumu. Gdy doszło do użycia broni palnej, policjanci odpowiedzieli ogniem.
    18 kwietnia 2022 r. popołudniem rosyjski prezydent Władimir Putin rozmawiał telefonicznie z palestyńskim przewodniczącym Mahmoudem Abbasem, którego poinformował o przebiegu "specjalnej rosyjskiej operacji wojskowej w obronie Donbasu" we wschodniej Ukrainie. Putin zapewnił Abbasa, że Rosja zapewni Autonomii Palestyńskiej "rosyjską pszenicę i inne plony rolne". Putin "podkreślił stanowcze stanowisko Rosji w zakresie wspierania praw narodu palestyńskiego i że Rosja będzie nadal udzielać politycznego poparcia sprawie palestyńskiej na wszystkich forach międzynarodowych oraz poparcia tego, co dzieje się w Jerozolimie i w Meczecie Al-Aksa. Putin potępił izraelskie praktyki, które uniemożliwiają wiernym swobodny dostęp do meczetu Al-Aksa, dodając, że Izrael musi szanować istniejące historyczne status quo w tym świętym miejscu." Abbas poinformował Putina o "codziennych najazdach ekstremistycznych Izraelczyków na meczet Al-Aksa, odbywających się pod ochroną izraelskich sił okupacyjnych".

18 kwietnia 2022 r. irański prezydent Ebrahim Raisi powiedział, że irańskie siły zbrojne wycelują w serce Izraela, jeśli zrobi on "najmniejszy ruch" przeciwko Republice Islamskiej. "Jeśli zrobicie najmniejszy ruch przeciwko naszemu narodowi. Celem naszych sił zbrojnych będzie serce syjonistycznego reżimu."

19 kwietnia 2022 r. - Chag Hamacot (Pesach IV).
    19 kwietnia 2022 r. rano grupa Palestyńczyków zabarykadowała się w meczecie al-Aksa w Jerozolimie i z głośników minaretu puściła nagranie syreny alarmowej. Do meczetu przybył przywódca Ruchu Islamskiego szejk Raed Salah. Interweniowała policja. Hamas wydał oświadczenie: "Meczet Al-Aksa pozostanie w rękach Islamu. Syjonistyczne marzenia zostaną zniweczone. Dla syjonistycznego okupanta nie ma tam miejsca."
    19 kwietnia 2022 r. prawicowa partia polityczna Likud odpowiedział premierowi Naftali Bennettowi na jego krytykę byłego premiera Benjamina Netanjahu za ataki rakietowe na Izrael ze Strefy Gazy podczas jego kadencji: "Bennett, spokój, który otrzymałeś na południu, jest wynikiem operacji wojskowej Strażnik murów, kierowanej przez premiera Netanjahu. I nawet to zdołałeś zepsuć. Kiedy tweetujesz o kadencji Netanjahu, zapominasz, że w tym okresie byłeś ministrem obrony i członkiem jego gabinetu. Czas twojego słabego rządu dobiegł końca. Zacznij się pakować."
    19 kwietnia 2022 r. wieczorem premier Naftali Bennett postanowił zamknąć Wzgórze Świątynne dla żydowskich wizyt na resztę muzułmańskiego świętego miesiąca Ramadan. Zamknięcie wejdzie w życie od tego piątku. Równocześnie minister obrony Benny Gantz zagroził, że ograniczy pomoc humanitarną dla mieszkańców Strefy Gazy, jeśli Hamas zakłóci spokój w rejonie. "Jeśli przywódcy Hamasu zdecydują się podważyć stabilność - działania, które podjęliśmy w celu rozwoju gospodarki Gazy, zostaną cofnięte. Nie pozwolimy terrorystom i prowokatorom szkodzić świętym miejscom."

19 kwietnia 2022 r. w nocy izraelskie siły powietrzne zbombardowały kilka celów terrorystycznych w Strefie Gazy. Między innymi zniszczono zakład produkujący broń w Chan Junis. Był to odwet za wcześniejsze wystrzelenie rakiety na terytorium Izraela. W trakcie tych działań, Hamas wystrzelił pocisk przeciwlotniczy. Był to rosyjskiej produkcji pocisk Sterla.
    19 kwietnia 2022 r. izraelskie siły bezpieczeństwa przeprowadziły w nocy liczne antyterrorystyczne działania w Judei i Samarii, podczas których zatrzymano 5 Palestyńczyków.
    19 kwietnia 2022 r. popołudniem Palestyńczycy wszczęli zamieszki w rejonie wioski Burqa, w pobliżu Nablusu w środkowej części Samarii. Obrzucono kamieniami izraelskich funkcjonariuszy policji granicznej, którzy odpowiedzieli środkami do rozpraszania tłumu. W starciach rannych zostało 32 Arabów, w tym 25 od gazu łzawiącego.

20 kwietnia 2022 r. - Chag Hamacot (Pesach V).
    20 kwietnia 2022 r. rano Palestyńczycy obrzucili kamieniami izraelskich policjantów przy wejściach na Wzgórze Świątynne w Jerozolimie. Gdy policja wkroczyły na teren wzgórza, młodzi Arabowie zabarykadowali się w meczecie al-Aksa, z którego rzucano koktajle Mołotowa. Policja wkroczyła do meczetu, przywracając porządek publiczny.
    20 kwietnia 2022 r. rano tysiące Żydów zgromadziło się na placu przed Zachodnim Murem w Jerozolimie, w celu przyjęcia tradycyjnego błogosławieństwa kapłańskiego.
    20 kwietnia 2022 r. premier Naftali Bennett i minister zdrowia Nitzan Horowitz zgodzili się znieść wymóg noszenia masek ochronnych w zamkniętych pomieszczeniach. Rozporządzenie wejdzie w życie w sobotę 23 kwietnia, o godzinie 20:00. "Zgodnie z tym zostanie zniesiony wymóg noszenia masek w miejscach o wysokim potencjale infekcji (szpitale, domy spokojnej starości, samoloty i osoby w drodze na kwarantannę)."
    20 kwietnia 2022 r. minister obrony Benny Gantz rozmawiał telefonicznie ze swoim ukraińskim odpowiednikiem Ołeksijem Reznikowem i obiecał dostarczyć Ukrainie różne towary potrzebne w wojnie z Rosją. Izrael wyśle do Ukrainy hełmy i kamizelki kuloodporne dla zespołów medycznych i służb ratowniczych.
    20 kwietnia 2022 r. około tysiąca Izraelczyków wzięło popołudniem udział w marszu z flagami w Jerozolimie, pomimo braku zgody policji na ten przemarsz. Z tego powodu policjanci zablokowali dostęp maszerujących do Bramy Damasceńskiej, a następnie zablokowali wstęp przez Bramę Nablusu do dzielnicy muzułmańskiej na Starym Mieście. Wielu z prawicowych aktywistów krzyczało antyarabskie hasła. W marszu uczestniczył prawicowy poseł Itamar Ben Gvir.
    20 kwietnia 2022 r. wieczorem gabinet bezpieczeństwa dokonał oceny stanu bezpieczeństwa państwa. Podjęto decyzję, że od czwartkowego popołudnia do końca szabatu w sobotę, terytoria palestyńskie w Judei i Samarii oraz Strefa Gazy będą zamknięte. Przekraczanie punktów kontrolnych będzie możliwe tylko w szczególnych sytuacjach humanitarnych lub medycznych. Minister obrony Benny Gantz powiedział: "Izrael zapewnił i nadal będzie zapewniał oraz bronił wolności modlitwy, status quo na Wzgórzu Świątynnym i co najważniejsze - bezpieczeństwa wszystkich obywateli regionu. Terroryści, którzy rzucają kamieniami i podżegają do przemocy na Wzgórzu Świątynnym, krzywdzą większość ludzi, którzy chcą w pokoju świętować Ramadan."
    20 kwietnia 2022 r. wieczorem palestyńscy terroryści wystrzelili ze Strefy Gazy rakietę, która spadła na miasto Sderot. Odłamki rakiety uszkodziły dom mieszkalny i samochód.

21 kwietnia 2022 r. - Chag Hamacot (Pesach VI).
    21 kwietnia 2022 r. w nocy palestyńscy terroryści wystrzelili ze Strefy Gazy 4 rakiety, które zostały zestrzelone przez system obrony przeciwrakietowej Iron Dome. Rakiety leciały na miasto Sderot.
    21 kwietnia 2022 r. rano Palestyńczycy wszczęli zamieszki na Wzgórzu Świątynnym w Jerozolimie, zmuszając izraelską policję do wejścia na teren kompleksu meczetu Al-Aksa. Policjantów obrzucono kamieniami i petardami, na co odpowiedziano środkami do rozpraszania tłumu. W starciach rannych zostało 20 Arabów.
    21 kwietnia 2022 r. wieczorem zabłąkany pocisk trafił w wioskę Szlomit, położoną około 700 metrów od granicy z Egiptem. Izraelscy eksperci stwierdzili, że był to przypadkowy ostrzał, gdyż po egipskiej stronie granicy doszło do strzelaniny.

21 kwietnia 2022 r. w nocy izraelskie siły powietrzne zbombardowały ośrodek szkoleniowy Hamasu w Strefie Gazy. Uderzono także w wejście do tunelu prowadzącego do podziemnego magazynu z surowcami chemicznymi używanymi do produkcji silników rakietowych. Był to odwet za wcześniejszy ostrzał rakietowy terytorium Izraela.
    21 kwietnia 2022 r. w nocy izraelskie siły powietrzne przeprowadziły drugi nalot na cele terrorystyczne w Strefie Gazy. Uderzono w kompleks wojskowy używany przez jednostkę obrony przeciwlotniczej Hamasu, która ostatnio wystrzeliła rakietę w stronę izraelskich samolotów. Był to odwet za wcześniejszy ostrzał rakietowy terytorium Izraela.
    21 kwietnia 2022 r. wysoki rangą urzędnik Hamasu, Izzat al-Riszq powiedział rano: "Bombardowanie Strefy Gazy przez wroga nie wpłynie na dalszą obronę Jerozolimy. Bombardowanie Strefy Gazy przez izraelskie siły okupacyjne jest próbą ukrycia ich niepowodzeń oraz poddania się pod wolę naszego narodu i naszego odważnego ruchu oporu." Islamski Dżihad wydał oświadczenie: "Wszystkie opcje są dla nas dostępne i gdy nadejdzie odpowiedni czas, podejmiemy działania. Siły okupacyjne są odpowiedzialne za obecną sytuację w Gazie."

21 kwietnia 2022 r. komitet ministerialny Ligi Arabskiej zorganizował nadzwyczajne spotkanie w Ammanie (Jordania), aby omówić sytuację w meczecie Al-Aksa. W skład Komitetu wchodzą przedstawiciele Autonomii Palestyńskiej, Egiptu, Maroka, Arabii Saudyjskiej i Kataru, a przewodniczy mu Jordania. Obecny był również przedstawiciel Zjednoczonych Emiratów Arabskich. Ministrowie potępili działania izraelskiej policji i wezwali do umożliwienia muzułmanom wolnego dostępu do meczetu Al-Aksa. Jordański minister spraw zagranicznych Ayman Safadi powiedział: "Żądamy zakończenia agresji na meczet Al-Aksa i utrzymania status quo tego miejsca. Nie zaakceptujemy żadnych działań przeciwko naszym świętym miejscom ani żadnych prób zmiany tożsamości Jerozolimy." Liga Arabska wezwała Izrael do zakończenia żydowskich modlitw na terenie trzeciego najświętszego sanktuarium Islamu we wschodniej Jerozolimie, ostrzegając, że jest to rażący afront wobec muzułmańskich uczuć religijnych, który może wywołać szerszy konflikt.

22 kwietnia 2022 r. - Chag Hamacot (Pesach VII).
    22 kwietnia 2022 r. rano Palestyńczycy wszczęli zamieszki na Wzgórzu Świątynnym w Jerozolimie. Obrzucono kamieniami izraelskich policjantów, którzy odpowiedzieli środkami do rozpraszania tłumu. W starciach rannych zostało 31 Arabów. Starcia wszczęli młodzi Arabowie niosący flagi Hamasu, którzy wcześniej przygotowali fortyfikacje i kosze kamieni. Pomimo rzucania kamieniami, policjanci czekali z interwencją na zakończenie muzułmańskich modlitw. W międzyczasie chuligani zbliżyli się do Zachodniego Muru, stwarzając zagrożenie dla modlących się tam Żydów, co spowodowało wejście policji do kompleksu meczetu Al-Aksa. Jedna z wystrzelonych przez Arabów petard, trafiła i podpaliła drzewo. Lekko ranny został 1 policjant.
    22 kwietnia 2022 r. minister spraw zagranicznych Jair Lapid powiedział: "Dziś rano mała grupa islamskich ekstremistów próbowała przejąć meczet Al-Aksa. Oni chcieli siłą usunąć osoby umiarkowane, które po prostu chciały przestrzegać Ramadanu i modlić się w pokoju."
    22 kwietnia 2022 r. popołudniem Palestyńczycy wszczęli zamieszki na Wzgórzu Świątynnym w Jerozolimie. W popołudniowych modlitwach na wzgórzu wzięło udział około 150 tys. wiernych. Po ich zakończeniu, około 450 zamaskowanych młodych Arabów zaatakowało kamieniami posterunek izraelskiej policji przy wejściu na wzgórze, zmuszając policjantów do interwencji. Użyto drona, z którego zrzucono gaz łzawiący i granaty hukowe by rozproszyć tłum. Równocześnie młodzi Arabowie wywiesili na dachu meczetu Al-Aksa flagi Hamasu i OWP. W starciach rannych zostało 23 Arabów.

22 kwietnia 2022 r. popołudniem Palestyńczycy wszczęli zamieszki w rejonie wiosek Beit Dajan i Beita w pobliżu Nablusu w środkowej części Samarii. Rzucano kamieniami w funkcjonariuszy izraelskiej policji granicznej, którzy odpowiedzieli środkami do rozpraszania tłumu. W starciach rannych zostało 54 Arabów.
    22 kwietnia 2022 r. wieczorem palestyńscy terroryści wystrzelili ze Strefy Gazy 2 rakiety, z których jedna spadła wewnątrz strefy w rejonie miejscowości Beit Hanoun. Rakieta spadła przy szkole UNRWA, raniąc 4 Palestyńczyków. Druga rakieta spadła w otwartym terenie w Izraelu (tuż przy granicy strefy).

23 kwietnia 2022 r. - Szabat.
    23 kwietnia 2022 r. rano palestyńscy terroryści wystrzelili ze Strefy Gazy rakietę, która spadła w otwartym terenie w Izraelu.
    23 kwietnia 2022 r. premier Naftali Bennett rozmawiał telefonicznie z sekretarzem generalnym ONZ António Guterresem, względem którego wyraził rozczarowanie faktem, że ONZ nie potępiło ostrzału rakietowego Izraela ze Strefy Gazy. "Społeczność międzynarodowa nie może służyć programowi organizacji terrorystycznych. Są to ludzie, którzy z wyprzedzeniem przygotowali kamienie i bomby zapalające do użycia w meczecie al-Aksa. Izrael jest siłą stabilizującą - gdybyśmy nie narzucili porządku, dziesiątki tysięcy muzułmanów wogóle nie byłyby w stanie się tam modlić."
    23 kwietnia 2022 r. izraelscy żołnierze udaremnili przemyt na granicy z Egiptem, gdzie skonfiskowali 200 kg narkotyków o wartości rynkowej około 4 mln szekli.

23 kwietnia 2022 r. koordynator działań rządu na terytoriach poinformował, że ze względu na ostrzał rakietowy od niedzieli rana zostanie zamknięte dla robotników i handlowców przejście graniczne Erez ze Strefą Gazy.

24 kwienia 2022 r. ministerstwo ochrony środowiska i ministerstwo zdrowia wydały ostrzeżenie o dużym zanieczyszczeniu powietrza, zalecając osobom z grup ryzyka nie wychodzenie z domu. Wysokie stężenie pyłu było spowodowane wiatrami nawiewającymi pył do Izraela z Jordanii.
    24 kwietnia 2022 r. dziesiątki tysięcy członków społeczności druzyjskiej uczestniczyło ostatniej nocy w procesji ku czci proroka Szuaiba (identyfikowanego z Jitro, teściem Mojżesza), która skierowała się ze wszystkich wiosek druzyjskich w kierunku grobowca proroka Szuaiba, znajdującego się w Kfar Hittim niedaleko Tyberiady. Tysiące flag społeczności druzyjskiej i flag izraelskich zostało rozmieszczonych we wszystkich wioskach druzyjskich z okazji święta (nawet w dzielnicach innych niż druzyjskie).

24 kwietnia 2022 r. izraelskie siły bezpieczeństwa przeprowadziły szeroko zakrojoną operację aresztowania poszukiwanych terrorystów w Judei i Samarii, zatrzymując łącznie 12 osób.
    24 kwietnia 2022 r. szef agencji bezpieczeństwa wewnętrznego Szin Bet, Ronen Bar spotkał się z palestyńskim przewodniczącym Mahmoudem Abbasem, który powiedział, że nie jest w stanie uspokoić napięć w Jerozolimie, Judei i Samarii. Abbas powiedział, że klucz do uspokojenia tego obszaru jest w rękach Izraela, a nie w jego rękach.

25 kwietnia 2022 r. w nocy islamscy terroryści wystrzelili z terytorium południowego Libanu rakietę, która spadła w pobliżu miasta Szlomi na północy Izraela. Rakieta spadła w otwartym terenie, nie powodując żadnych zniszczeń. Rakietę wystrzeliły palestyńskie frakcje w Libanie.
    25 kwietnia 2022 r. w nocy izraelscy żołnierze udaremnili próbę przemytu przez granicę jordańską w Dolinie Jordanu. Przejęto torbę z 24 pistoletami, a następnie drugą torbę z 380 tys. szekli. Zatrzymano także przemytnika.

25 kwietnia 2022 r. w nocy izraelska artyleria ostrzelała obszar pomiędzy wioskami al-Ma'alijah i Qlaileh w południowym Libanie, skąd wystrzelono rakietę. Trafiono nieokreślony obiekt infrastruktury libańskiej. Również izraelskie samoloty przeprowadziły nalot na cele terrorystyczne. Był to odwet za wcześniejszy ostrzał rakietowy terytorium Izraela.
    25 kwietnia 2022 r. ambasador Izraela przy ONZ Gilad Erdan przemawiał w Radzie Bezpieczeństwa ONZ podczas spotkania poświęconemu problematyce Bliskiego Wschodu, którego głównym tematem była sytuacja w Jerozolimie i na Wzgórzu Świątynnym. Po tym, jak Rada odmówiła Erdanowi zaprezentowania nagrań video ze zdarzeń na Wzgórzu Świątynnym, ambasador zorganizował spotkanie dla dziennikarzy, podczas której przedstawił prawdę o tym, co dzieje się w Jerozolimie. "Wszystkie wydarzenia na Wzgórzu Świątynnym zostały zatejestrowane kamerami. Zdjęcia i nagrania video dokładnie pokazują, kto jest winien tego chaosu i przemocy. Są one dostępne dla wszystkich, ale kiedy poprosiłem o pokazanie tego materiału filmowego członkom Rady podczas debaty, niestety odmówiono mi ... Jeśli nie mogę podzielić się tym materiałem filmowym z Radą, udostępnię wam wszystkim krótki film, gdyż jestem pewien, że wszyscy będziecie rozpowszechniać prawdę na swoich platformach medialnych. Jak widzicie, jedynymi, którzy naruszają status quo Wzgórza Świątynnego są palestyńskie grupy terrorystyczne podpalające to święte miejsce. Izrael nie będzie stał bezczynnie, gdy terroryści zamieniają to święte miejsce w pole bitwy. Podczas gdy izraelska policja dokłada wszelkich starań, aby zachować świętość Wzgórza Świątynnego, przeciwieństwem tego są palestyńscy terroryści, którzy zbezcześcili ją barykadami zrobionymi ze śmieci. Plamią ją zamieszkami i przemocą. Wszystko po to, by podpalić Jerozolimę i zyskać przychylność polityczną w społeczeństwie palestyńskim."
    25 kwietnia 2022 r. Eitan Stibbe, drugi astronauta izraelski, który przebywał na Międzynarodowej Stacji Kosmicznej wraz z międzynarodowym zespołem, na statku Axiom-1, wylądował bezpiecznie niedaleko wybrzeży Florydy (USA).

26 kwietnia 2022 r. w nocy izraelscy żołnierze udaremnili przemyt broni przez granicę z Libanu. Przejęto 2 karabiny szturmowe oraz 100 granatów.

26 kwietnia 2022 r. wieczorem izraelski bezzałogowy dron spadł na terytorium Syrii. Nie ma obaw, że informacje wywiadowcze mogą zostać ujawnione.
    26 kwietnia 2022 r. urzędnicy izraelskiego ministerstwa obrony po raz pierwszy uczestniczyli w środę w rozmowach na temat uzbrojenia Ukrainy po zaatakowaniu jej przez Rosję w lutym bieżącego roku. Rozmowy odbyły się w amerykańskiej bazie wojskowej Ramstein w Niemczech z udziałem 40 państw, w tym wszystkich państw członkowskich NATO.

27 kwietnia 2022 r. w nocy w północnym Izraelu odczuwalne było lekkie trzęsienie ziemi, którego epicentrum znajdowało się około 20 km na zachód od wyspy Cypr. Siła wstrząsów wynosiła 4,8 stopni w skali Richtera.
    27 kwietnia 2022 r. lekki samolot rolniczy rozbił się przy mieście Sderot na Negewie. Pilot został ranny. Samolot był używany do opylania upraw polnych.
    27 kwietnia 2022 r. popołudniem w Knesecie została przywitana przewodnicząca niemieckiego parlamentu Bärbel Bas. W księdze gości Bas napisała: "Izrael i Niemcy są prawdziwymi przyjaciółmi i jestem za to wdzięczna. Zaproszenie do udziału w obchodach Dnia Pamięci o Holokauście postrzegam jako zaszczyt i wotum zaufania. Celem jest zastanowienie się nad niewyobrażalnym cierpieniem ofiar zbrodni przeciwko ludzkości popełnionych przez Niemców. Lekcje Holokaustu wymagają od nas, abyśmy nigdy nie tolerowali pojawiania się i rozprzestrzeniania antysemityzmu. Odpowiedzialność Niemiec się nie skończyła. Jesteśmy po stronie Izraela." Bas odwiedziła także Yad Vashem.

27 kwietnia 2022 r. nad ranem izraelscy żołnierze wkroczyli do miasta Dżenin na północy Samarii. W trakcie działań, żołnierze zostali ostrzelani przez terrorystów. W wymianie ognia zginął 1 uzbrojony terrorysta, a 4 zostało rannych. Aresztowano co najmniej 2 Palestyńczyków. Żołnierze wyburzyli dom terrorysty Ra'ad Fathi Hazem, który 7 kwietnia zamordował w Tel Awiwie trzech cywilów i ranił dziesiątki innych osób. W sąsiedniej miejscowości Kabatija zatrzymano 3 Palestyńczyków. Ogółem w całej Judei i Samarii zatrzymano 12 osób podejrzanych o działalność terrorystyczną.
    27 kwietnia 2022 r. wieczorem Palestyńczycy obrzucili kamieniami izraelski autobus w pobliżu osiedla żydowskiego Migron w południowej części Samarii. Lekko ranny został kierowca.

27 kwietnia 2022 r. syryjskie media poinformowały, że izraelskie siły powietrzne zbombardowały w nocy cele położone w rejonie Damaszku. Atakowane miało być lotnisko wojskowe na południe od Damaszku, na którym wcześniej miał wylądować irański samolot transportowy z bronią dla libańskiego Hezbollahu. Aktywowany został syryjski system obrony przeciwlotniczej. W ataku zginęły 4 osoby, a kolejne 3 zostały ranne.
    27 kwietnia 2022 r. Turcja poinformowała, że w ciągu ostatnich dwóch miesięcy wydaliła ze swego terytorium dziesiątki osób powiązanych z Hamasem. Rzekomo wcześniej Izrael przekazał Turcji listę osób powiązanych z działalnością terrorystyczną, które przebywały na terytorium państwa tureckiego. Na tej podstawie, władze tureckie powiedziały członkom Hamasu: "Obiecaliście, że nie będziecie robić tutaj takich rzeczy, dlatego teraz musicie odejść."

28 kwietnia 2022 r. - Jom HaSzoa.
    28 kwietnia 2022 r. rano Siły Obronne Izraela przeprowadziły ocenę stanu bezpieczeństwa w kraju, po czym szef Sztabu Generalnego gen. Aviv Kochavi zatwierdził powołanie w najbliższych tygodniach sześciu rezerwowych batalionów do działań wzdłuż linii granicznej Judei i Samarii. Powołanie tych żołnierzy umożliwi kontynuowanie dalszych wysiłków mających na celu zapobieganie atakom terrorystycznym i nielegalnemu przekraczaniu bariery bezpieczeństwa przez Arabów z Autonomii Palestyńskiej. Żołnierze będą mieli termin trzech tygodni od otrzymania powołania do stawienia się w swoich jednostkach.
    28 kwietnia 2022 r. o godzinie 10:00 czasu izraeskiego zraelczycy stali w środę dwie minuty w milczeniu, podczas gdy w całym kraju rozległa się syrena ku czci 6 milionów żydowskich ofiar Holokaustu. Piesi stali w miejscu, autobusy zatrzymywały się na ruchliwych ulicach, a samochody zatrzymywały się na głównych autostradach , by ich kierowcy mogli stanąć na drogach z pochylonymi w skupieniu głowami. W domach i firmach ludzie przestawali robić to, co robili, aby oddać hołd ofiarom nazistowskiego ludobójstwa, w którym unicestwiona została jedna trzecia żydostwa na świecie. Następnie odbyła się ceremonia złożenia wieńców pod pomnikiem Yad Vashem, w której uczestniczyli izraelscy przywódcy – w tym premier Naftali Bennett i prezydent Isaac Herzog – oraz ocaleni z Holokaustu. Inne ceremonie, modlitwy i występy muzyczne odbywały się w szkołach, domach kultury i bazach wojskowych w całym kraju. Wcześniej w środę przewodnicząca niemieckiego Bundestagu Bärbel Bas i przewodniczący Knesetu Mickey Levy uczestniczyli w ceremonii zapalenia świec w Knesecie w Jerozolimie.

28 kwietnia 2022 r. prawie 2 tys. uczestników z 25 różnych krajów wzięło udział w Marszu Żywych na terenie byłego obozu koncentracyjnego Auschwitz-Birkenau w Polsce. W marszu uczestniczyły żydowskie delegacje z Izraela, Zjednoczonych Emiratów Arabskich, Wielkiej Brytanii, Belgii, Węgier, Austrii, Niemiec, Holandii, Litwy, Polski, Grecji, Francji, Kanady, Ukrainy, Stanów Zjednoczonych, Argentyny, Meksyku oraz Urugwaj. Obecnych było ośmiu ocalałych z Holokaustu. W tym roku po raz pierwszy w marszu wzięła udział delegacja stu arabsko-izraelskich nastolatków. Polski prezydent Andrzej Duda powiedział: "Jesteśmy tutaj, aby pokazać, że każdy naród ma święte prawo do życia, ma święte prawo do kultywowania swoich tradycji, ma święte prawo do rozwoju."

29 kwietnia 2022 r. rano Palestyńczycy wszczęli zamieszki na Wzgórzu Świątynnym w Jerozolimie. Obrzucono kamieniami i fajerwerkami izraelskich policjantów, którzy odpowiedzieli środkami do rozpraszania tłumu. Gdy jeden z rzuconych kamieni wylądował na placu przed Zachodnim Murem, policja wkroczyła na teren kompleksu meczetu Al-Aksa. W starciach rannych zostało 3 Arabów, a kolejne 2 osoby zostały zatrzymane. W rejonie Starego Miasta rozmieszczono dodatkowe siły policyjne, gdyż jest to ostatni piątek Ramadanu.
    29 kwietnia 2022 r. ministerstwo obrony poinformowało, że od 1860 r. do dnia dzisiejszego zginęło 24 068 izraelskich żołnierzy i ofiar terroryzmu. Od zeszłorocznego Dnia Pamięci zginęło 56 Izraelczyków, a także zmarły 84 osoby niepełnosprawne, które były weteranami wojennymi lub ofiarami ataków terrorystycznych. Wieczorem w najbliższy wtorek rozpocznie się Dzień Pamięci Poległych Żołnierzy Wojen Izraela i Ofiar Terroryzmu.
    29 kwietnia 2022 r. ministerstwo spraw zagranicznych Izraela wezwało Izraelczyków do jak najszybszego opuszczenia separatystycznego obszaru Nadniestrza w Mołdawii. "Ze względu na pogarszającą się sytuację bezpieczeństwa w Naddniestrzu i utrudnioną zdolność ministerstwa spraw zagranicznych do udzielania pomocy Izraelczykom, wzywamy izraelskich cywilów do jak najszybszego wyjazdu z tego obszaru."

    29 kwietnia 2022 r. wieczorem około 160 tys. muzułmanów zgromadziło się na modlitwy w komplecie meczetu Al-Aksa. Grupa młodych Arabów wywiesiła flagi Hamasu i podjęła próbę wszczęcia zamieszek. Izraelska policja aresztowała 3 osoby.

30 kwietnia 2022 r. - Szabat.
    30 kwietnia 2022 r. duży pożar wybuchł w sąsiedztwie moszawu Eljakim i miasta Jokneam, na północy kraju. W akcję gaśniczą zaangażowano 4 samoloty i 11 zespołów strażackich.

30 kwietnia 2022 r. w nocy dwóch palestyńskich terrorystów podjechało samochodem do wjazdu do osiedla żydowskiego Ariel w zachodniej Samarii, i zastrzeliło strażnika. 23-letni Izraelczyk zmarł na miejscu. Strażnik zasłonił swoim ciałem strażniczkę, która była jego narzeczoną. Napastnicy zbiegli samochodem, a izraelskie służby bezpieczeństwa rozpoczęły obławę. Odpowiedzialność za atak wzięło bojowe skrzydło Fatahu, Brygady Męczenników Al-Aksa, nazywając go "heroiczną akcją w Ariel, która spowodowała śmierć syjonistycznego oficera. Tak jak obiecaliśmy, będziemy pracować nad zamknięciem osiedli. Cała ta działalność jest odpowiedzią na izraelską agresję na święte miejsca w Jerozolimie."
    30 kwietnia 2022 r. izraelscy żołnierze wkroczyli do arabskiej miejscowości Qarawat Bani Hassan w zachodniej części Samarii, gdzie aresztowano dwóch palestyńskich terrorystów, odpowiedzielnych za dzisiejszy atak przy wjeździe do osiedla Ariel. W trakcie obławy za terrorystami, żołnierze wkroczyli także do pobliskiej arabskiej wioski Kafr Azzun, gdzie zostali zaatakowani przez tłum Palestyńczyków. W starciu zginął 1 Arab, który rzucał koktajle Mołotowa.

1 maja 2022 r. rzecznik armii gen. Ran Kochav odniósł się rano do ostatniego ataku terrorystycznego przy wjeździe do osiedla Ariel: "Terroryści nie byli związani z żadną organizacją terrorystyczną i działali bez polecenia z ich strony, za pomocą improwizowanej broni typu Carlo. Od 22 marca przeprowadzono pięć ataków, z których żaden nie był kierowany przez Hamas ani żadną inną organizację terrorystyczną - utrudnia to nam pracę i stanowi duże wyzwanie. Obecnie 25 batalionów wojska jest rozmieszczonych na linii granicznej Judei i Samarii, oraz przeprowadzają różne operacje antyterrorystyczne. Dzięki ostrzeżeniom udaje się udaremnić wiele zagrożeń, ale nie to, co wydarzyło się w Ariel. Chciałem powiedzieć, że nie ma nic wyjątkowego w tym, że ochronę przy wjeździe do miasta Ariel sprawuje firma cywilna. Jest to kwestia polityki. Zabity ochroniarz, podobnie jak wielu innych ochroniarzy, był wykwalifikowanym żołnierzem."
    1 maja 2022 r. na porannym posiedzeniu rządu premier Naftali Bennett potępił przywódcę Hamasu Jahję Sinwara za jego wczorajsze przemówienie. "Wydaje mi się, że na tym etapie jest już całkiem jasne, że Hamasowi nie podoba się ten rząd. Może tęsknią za walizkami z dolarami, a może po prostu nie podoba im się możliwość współpracy dla poprawy warunków życia arabskich obywateli Izraela. Opadły maski i każdemu jest jasne, kto czego chce. To, że Hamas chce obalić nasz rząd, mówi wszystko. Ale Sinwar nie może wygrać."
    1 maja 2022 r. Centralne Biuro Statystyczne poinformowało, że w przededniu 74. Dnia Niepodległości, ludność Izraela liczy około 9 506 000 milionów. Jeśli populacja będzie nadal rosła w obecnym tempie, to za trzy lata Izrael przekroczy liczbę 10 milionów obywateli. Statystyki pokazują, że Żydzi stanowią 73,9% populacji (7 021 000), Arabowie to 21,1% (2 007 000), podczas gdy "inni" stanowią 5,02% (478 000). Kategoria "inni" obejmuje nie-arabskich chrześcijan, wyznawców innych religii, oraz obywatele, którzy nie identyfikują się z konkretną wiarą. W ciągu ostatniego roku populacja wzrosła o 176 000, czyli 1,9% (urodziło się około 191 000 dzieci, 38 000 osób wyemigrowało do Izraela, a 55 000 zmarło). Gdy w 1948 r. powstał Izrael, jego populacja wynosiła 806 000, w tym 82,1% stanowili Żydzi, a 17,9% Arabowie. Od tego czasu do Izraela przyjechało 3,3 miliona Żydów (44,7% z nich zrobiło to po 1990 r.). Pod koniec 2020 r. około 45% światowych Żydów mieszkało w Izraelu. Około 79% izraelskich Żydów urodziło się w Izraelu. Około 28% obecnej populacji Izraela ma mniej niż 15 lat, a 12% ma 65 lat i więcej.
    1 maja 2022 r. w południe północny Izrael dotknęło trzęsienie ziemi o sile 3,7 stopnii w skali Richtera. Epicentrum wstrząsów znajdowało się u wybrzeży Libanu, około 96 km na północny zachód od Nahariji. Nie zgłoszono żadnych ofiar ani zniszczeń.
    1 maja 2022 r. saperzy izraelskiej policji zneutralizowali trzy bomby rurowe, które zauważono na otwartym polu w pobliżu miasta Kfar Saba, w centralnej części kraju. Znaleziska przekazano do dalszej analizy kryminalistycznej.
    1 maja 2022 r. izraelski raper Michael Ben David wsiadł do samolotu i udał się do Turynu (Włochy) na finał konkursu Eurowizji 2022. Udział Izraela w tegorocznym konkursie był pod znakiem zapytania, ale ostatecznie cała izraelska delegacja wyleciała do Włoch. Konkurs rozpocznie się 10 maja, a finał odbędzie się 14 maja.
    1 maja 2022 r. Siły Obronne Izraela ogłosiły, że od wtorku godz. 15:00 wprowadzone zostanie całkowite zamknięcie terytoriów palestyńskich w Judei i Samarii, oraz Strefy Gazy. Zamknięcie będzie obowiązywać przez czas świąt Jom Hazikaron i Jom Haatzma'ut, do północy między czwartkiem a piątkiem 6 maja. Przejścia kontrolne zostaną ponownie otwarte "pod warunkiem korzystnej oceny stanu bezpieczeństwa". Wyjątki będą dotyczyły spraw humanitarnych i innych wyjątkowych okoliczności, ale będą wymagały zgody koordynatora działań rządowych na terytoriach.
    1 maja 2022 r. wieczorem komisarz izraelskiej policji Jaakov Shabtai poinstruował dowódcę dystryktu Jerozolimy, aby w miarę możliwości powstrzymał przypadki wejścia funkcjonariuszy policji na Wzgórze Świątynne i do meczetu Al-Aksa. Podobną dyrektywę przekazał również minister bezpieczeństwa publicznego Omer Barlev. Shabtai powiedział dalej, że "moim pragnieniem jest zakończenie Ramadanu bez wejścia policji na Wzgórze Świątynne. Zawsze kiedy było to konieczne, wchodziliśmy na Wzgórze Świątynne i nadal będziemy to robić, jeśli zajdzie taka potrzeba." Jednocześnie powiedział, że polecił zmienić metodę działania przy Bramie Damasceńskiej, aby będący tam funkcjonariusze współpracowali z tajnymi agentami i unikali użycia środków do rozpraszania zamieszek. Decyzje te mają na celu obniżenie napięć i uniknięcie dalszej eskalacji.
    1 maja 2022 r. wieczorem Palestyńczycy obrzucili kamieniami dwa autobusy, na ulicy Sułtana Sulejmana w pobliżu Starego Miasta w Jerozolimie i na bulwarze Uzi Narkis w pobliżu Pisgat Ze'ev. Nie zgłoszono żadnych obrażeń, ale autobusy uległy uszkodzeniu.

2 maja 2022 r. zwolennicy lub członkowie Hamasu wywiesili na terenie kompleksu meczetu Al-Aksa ogromny baner, na którym widać terrorystę z Brygad Izzadin al-Qassam niosącego coś, co wydaje się być wyrzutnią rakiet, z napisem: "Hamas składa narodowi arabskiemu i islamskiemu najlepsze życzenia Id al-Fitr." Id al-Fitr to święto dziękczynienia obchodzone w islamie na zakończenie świętego miesiąca postu Ramadanu.
    2 maja 2022 r. agencja bezpieczeństwa wewnętrznego Szin Bet wykryła irańską siatkę, która próbowała rekrutować obywateli Izraela w celu zbierania informacji, a nawet uzyskania łatwiejszego dostępu do izraelskich celów. Operator sieci nawiązywał kontakt za pośrednictwem fikcyjnego profilu "Sara Puppi" na Facebooku, przedstawiając się jako młoda Żydówka mająca kontakty i interesy w Izraelu. Ten fikcyjny profil w bardzo krótkim czasie zyskał tysiące członków - większość z nich pochodziła z Izraela. Gdy ktoś nawiązał kontakt z "Sarą" na Facebooku, rozmowa przenosiła się na WhatsApp.
    2 maja 2022 r. ministerstwo obrony rozpoczęło akcję "Flagi poległych", w trakcie której młodzi żołnierze umieścili izraelskie flagi na grobach tych, którzy polegli podczas służby państwu Izrael. Projekt, który od ponad dwóch dekad odbywa się każdego roku, honoruje tych, którzy oddali życie, chroniąc jednocześnie izraelskich cywilów i państwo Izrael. Do wtorku na każdym grobie poległego żołnierza lub ofiary terroru, zostanie umieszczona flaga narodowa, pamiątkowy kwiat i pamiątkowa świeca. Szef Sztabu Generalnego gen. Aviv Kohavi powiedział: "Poległych wielokrotnie wspominamy: kiedy wracamy do działań operacyjnych w miejscach, w których oni polegli, kiedy dokonujemy przeglądu analiz bojowych, na naszych szkoleniach, kiedy wchodzimy do sal pamięci w każdej jednostce i co roku w dzień, w którym zginęli nasi synowie i córki. Jednak ten dzień wzywa cały naród Izraela do zjednoczenia się w solidarności i pamięci. Ten dzień zwalnia tempo codziennej rutyny i daje czas wszystkim izraelskim cywilom, aby się zatrzymali i pomyśleli, pomyśleli o tych, którzy polegli za was, aby zatrzymali się i uczestniczyli w ciągłym bólu ich rodzin. Jest to niekończący się ból, palący i uciążliwy ból, który ciąży na szczęściu i zaciemnia każdą chwilę radości. Jednak ból, z całym swoim okrucieństwem, jest oznaką wolności i niezależności. Świadomość wkładu Sił Obronnych Izraela w państwo powinien być centralną częścią życia każdego cywila żyjącego w Izraelu. Mamy szczęście nosząc mundur, jest to nasz przywilej. Wam drogie rodziny, wraz z całymi Siłami Obronnymi Izraela, przesyłam moje uściski. Niech wspomnienia naszych dzieci będą dla nas wszystkich kompasem prowadzącym, kompasem wartości."
    2 maja 2022 r. naukowcy z Uniwersytetu Ben-Guriona ostrzegli, że mutacja koronawirusa Omicron nie wyeliminował całkowicie Delty, a wariant Delta może powrócić. Aktywnoć różnych odmian wariantu Omicron mogą wypalić się w ciągu kilku najbliższych miesięcy, a wówczas może powrócić wariant Delta. Cały artykuł napisali: prof. Ariela Kuszmaro i dr Karin Janiv. Zespół laboratoryjny prof. Kuszmaro opracował czułe macierze, które mogą rozróżniać warianty w ściekach. Wyniki badań ścieków komunalnych wskazują miejsca, gdzie koronawirus jest nadal aktywny, nawet gdy spadają wskaźniki zachorowań i wyniki testów PCR i testów antygenowych. Od grudnia 2021 r. do stycznia 2022 r. monitorowano ścieki w Beer Szewie, gdzie zauważono tę niepokojącą interakcję między wariantami Omicron i Delta. We współpracy z prof. Ronym Grankiem stworzono model, który przewiduje, że wariant Omicron wypala się, podczas gdy Delta tylko czeka na swój czas. Kuszmaro powiedział: "Oczywiście w grę wchodzi wiele czynników, ale nasz model wskazuje, że tego lata może nastąpić kolejna epidemia Delty lub innego wariantu koronawirusa." W badaniach uczestniczyli: dr Eden Ozer i Marilou Shagan z Uniwersytetu Ben-Gurion oraz dr Jossi Paitan z Ilex Labs. Prof. Kuszmaro i jego zespół są częścią Szkoły Zrównoważonego Rozwoju i Zmian Klimatu oraz Wydziału Inżynierii Biotechnologicznej im. Avrama i Stelli Goldstein-Goren. Badania zostały wsparte przez Coronavirus Challenge z Uniwersytetu Ben-Guriona oraz izraelskie ministerstwo zdrowia.

3 maja 2022 r. Magen David Adom otworzyło w mieście Ramla pierwszy na świecie podziemny, narodowy bank krwi. Trzy z sześciu kondygnacji budynku są zbudowane pod ziemią, na kolejnych coraz bardziej bezpiecznych poziomach. Trzy kondygnacje naziemne wybudowano jako schrony przeciwrakietowe - na parterze znajduje się zaplecze szkoleniowe i ogólnodostępne skrzydło oddawania krwi. Ekranowane podłogi pod ziemią mają ściany z żelbetonu, drzwi przeciwwybuchowe, śluzy powietrzne i mechanizmy chroniące przed wojną biologiczną i chemiczną. Ponadto budynek posiada również specjalne mechanizmy obrony przed cyberatakami. Narodowe Centrum Krwi ma na celu ochronę strategicznych rezerw krwi przed atakami rakietowymi, chemicznymi i biologicznymi, a także trzęsieniami ziemi. Koszt budowy wyniósł 135 mln dolarów. Centrum nosi imię amerykańskiego filantropa Berniego Marcusa, który przekazał na ten projekt 35 mln dolarów. Gdy będzie w pełni operacyjne, dostarczy wszystkie potrzebne do ratowania życia składniki krwi dla obywateli państwa, a także izraelskich sił zbrojnych. Ogromny zakład będzie w stanie przetworzyć prawie dwa razy więcej niż 260 000 jednostek, które są obecnie przetwarzane rocznie w całym Izraelu. Krajowe centrum usług krwi znajduje się obecnie w Tel HaSzomer, w pobliżu Tel Awiwu. Centrum to, zbudowane w latach 80-tych, będzie działać w okresie przejściowym, a następnie zostanie zamknięte i zabezpieczone jako awaryjne zabezpieczenie.
    3 maja 2022 r. wieczorem opuszczono izraelskie flagi do połowy masztu. Rozpoczął się Dzień Pamięci Poległych Żołnierzy Izraelskich i Ofiar Terroryzmu (Jom haZikkaron).
    3 maja 2022 r. wieczorem o godz. 20:00 w całym Izraelu rozległ się głos syren, ogłaszający początek Jom HaZikaron. W tym roku do listy poległych żołnierzy dodano 56 nazwisk, zwiększając liczbę ofiar śmiertelnych w kraju do 24 068. Główna uroczystość pamiątkowa odbyła się na placu przed Zachodnim Murem w Jerozolimie, z udziałem prezydenta i szefa sztabu. Prezydent Herzog powiedział: "Drogie i kochane rodziny, moje spotkania z wami w ciągu ostatnich lat, a zwłaszcza w ostatnich miesiącach, głęboko wyryły się w moim sercu. Zrozpaczone, zmęczone oczy ojca, który tęskni za synem, pożartym przez dzikie zwierzęta (1 Moj. 37:20), nie daje mi spokoju. Opowieści matki, wplecione słowa jej dumy z dziecka i ból straty, nie mogą znaleźć pocieszenia po tym, jak jej syn upadł gdzieś daleko, z wyciągniętymi ramionami jakby chciał przytulić kogoś, kogo już nie może przytulić. Smutek młodego człowieka, który stracił siostrę-żołnierza, swoją bohaterkę i najlepszego przyjaciela. Łzy młodej kochanki, którą opuściła ją bratnia dusza, aby nigdy nie powrócić. Tak wielu - zdecydowanie zbyt wielu - do których drzwi zapukał smutek, wywracając ich świat do góry nogami na zawsze. I nie ma pocieszenia. Z powodu ich nieobecności, każdego roku obchodzimy Jom HaZikaron - Dzień Pamięci Poległych Żołnierzy. Nasi synowie i córki, którzy polegli w obronie naszego państwa, walczyli razem i padali razem. Nie pytali, ani nikt ich nie pytał, kto jest prawicą, a kto lewicą. Kto był religijny. Kto był świecki. Kto był Żydem, a kto nie. Smutek i żal też nie stawiały tych pytań, ani im, ani wam. Upadli jako Izraelczycy, broniąc Izraela. Na cmentarzach cichną kłótnie. Pomiędzy nagrobkami ich nie słychać. Jest tylko cisza, która wymaga abyśmy razem spełnili ich jedyne umierające życzenie: zmartwychwstanie Izraela. Budowa Izraela. Zjednoczeni, skonsolidowani, odpowiedzialni za siebie nawzajem. Wszyscy jesteśmy siostrami i braćmi. Nie wolno nam pozwolić, abyśmy zapomnieli o tej wielkiej podróży, którą podjęliśmy. Podróż wędrujących pokoleń, podróż nadziei i spełnienia. Podróż, której kulminacją była ogromna duma, budowa przykładnego państwa, za którego istnienie polegli bohaterowie i bohaterki wojen izraelskich. W tych uświęconych chwilach chcę pocieszyć, podziękować i uściskać w imieniu ludu Izraela, dowódców i żołnierzy Sił Obronnych Izraela, izraelskiej policji, Szin Bet, Mosadu i całej obrony, wywiadu i agencji bezpieczeństwa wewnętrznego, gdziekolwiek by się nie znajdowały. Chronicie nas dniem i nocą, z dzikością ducha, z poczuciem misji, z determinacją i oddaniem. Niech Bóg was chroni, kiedy idziecie i kiedy wracacie, teraz i na wieki. Moje siostry i bracia, obywatele Izraela. Pieśń stopni mówi: Kiedy Pan odmienił los Syjonu, byliśmy jak marzyciele. Tak napisał Psalmista. Jutro o tej godzinie znów wszyscy będziemy jak marzyciele, gdy nasza narodowa flaga będzie wysoko powiewać na maszcie. To dzięki nim! I jest to nasz obowiązek wobec poległych, nasz obowiązek wobec Was i nasz obowiązek wobec przyszłych pokoleń: utrzymanie silnego, dostatniego i demokratycznego państwa żydowskiego, zbudowanego z olśniewającej mozaiki społeczności, które razem tworzą solidarny i dumny spójny naród. Wizja, działanie i nadzieja. Stąd, z ostatnich resztek naszej Świątyni, w imieniu wszystkich obywateli Izraela, przesyłam życzenia powrotu do zdrowia dla rannych fizycznie i psychicznie - tych, którzy dzień po dniu, godzina po godzinie muszą zmagać się z bliznami i ranami, nawet jeśli są niewidoczne dla innych. Stąd modlę się o szybki powrót naszych pojmanych i zaginionych żołnierzy oraz cywilów, a zadanie sprowadzenia ich z powrotem do domu spoczywa na naszych barkach. Niech pamięć o poległych izraelskich żołnierzach i ofiarach wrogich czynów pozostanie z pokolenia na pokolenie związana więzami życia i zachowana w sercach naszego umiłowanego narodu."

4 maja 2022 r. - Jom HaZikaron.
    4 maja 2022 r. o godz. 11:00 w całym kraju odezwały się syreny, oddając cześć poległym żołnierzom w wojnach o niepodległość Izraela i ofiarom terroru.
    4 maja 2022 r. na cmentarzu wojskowym na górze Herzla w Jerozolimie odbyły się uroczystości państwowe z okazji Jom HaZikaron. Prezydent Isaac Herzog powiedział: "Obywatele Izraela, od zarania żydowskiego osadnictwa w Ziemi Izraela, musieli stawiać czoła wrogości tych, którzy nas tu nie chcieli. Nawet w ostatnich miesiącach, a nawet w tym tygodniu, nienawiść i mordercy zaatakowali nas bez litości. I tym razem też... terror nie zwyciężył i nie zwycięży! Państwo Izrael jest silniejsze niż kiedykolwiek, silniejsze w duchu i sile, reagując żelazną ręką i niezłomnym duchem na każdy atak i każde zagrożenie. Wszyscy modlimy się o dni, w których będziemy mogli spostrzegać terror jako rozdział z naszej przeszłości, która kiedyś była i już nie jest. Ale dopóki nie zostaniemy pobłogosławieni takimi dniami, będziemy nadal stać na straży i bronić się." Podczas uroczystości, członkowie rodzin poległych żołnierzach, zakłócili przemówienie premiera Naftali Bennetta, krzykami: "Jesteś przestępcą, powinieneś się wstydzić!" Premier wyraził im współczucie: "Rodziny ofiar terroru są święte. Krzyczeć i wyrażać swój ból jest rzeczą normalną. Bardzo was kocham i słyszę wasz ból."
    4 maja 2022 r. wieczorem izraelscy żołnierze udaremnili próbę przemytu broni w Dolinie Jordanu. Przejęto torbę z 10 pistoletami i wieloma magazynkami z amunicją. Wartość broni to około 250 tys. szekli.
    4 maja 2022 r. wieczorem na górze Herzla odbyła się uroczystość zapalenia pochodni z okazji rozpoczęcia 74. Dnia Niepodległości Izraela.
    4 maja 2022 r. wieczorem premier Naftali Bennett powiedział: "Historia Izraela to historia nadziei, historia ludzkiego ducha, historia przetrwania wbrew wszelkim przeciwnościom. To historia narodu, który zbudował coś z niczego, rozproszonego ludu powracającego do naszej starożytnej ojczyzny.Ale jaki jest sekret naszej siły? To nasi ludzie, nasza pasja, nasz duch: Am Israel. Bez względu na okropności, z jakimi musieliśmy się zmierzyć, nigdy nie straciliśmy nadziei. Bez względu na to, kto próbował nas odczłowieczyć, nigdy nie straciliśmy naszego człowieczeństwa. Bez względu na to, kto próbował nas zniszczyć, nigdy nie zostaniemy pokonani. Zawsze zwyciężymy, bo netzach Israel lo jeszaker (1 Sam. 15:29). Izrael jest zakorzeniony w historii tej ziemi, ale to nasza perspektywiczna wizja uczyniła nas numerem jeden wśród start-upów per capita. Izrael może być w 60% pustynny, ale sprawiliśmy, że rozkwitł i staliśmy się światowym liderem w technologiach wodnych. Izrael może znajdować się w jednym z najtrudniejszych rejonów na ziemi, ale właśnie w tym roku zostaliśmy uznani za dziewiąty najszczęśliwszy kraj na ziemi. I mamy tyle powodów do radości. Mamy kwitnącą gospodarkę, potężną armię i żywą demokrację z najbardziej zróżnicowanym rządem w historii Izraela - lewicowymi i prawicowymi, religijnymi i świeckimi, Żydami i Arabami. Jesteśmy zjednoczeni w jakimś celu, a tym celem jest zapewnienie silnej przyszłości dla państwa Izrael. Nadal budujemy mosty, dostarczamy rozwiązań i nadal będziemy tworzyć lepszą przyszłość dla wszystkich naszych dzieci. Państwo Izrael dało nowe życie narodowi żydowskiemu, bezpieczeństwo wszystkim obywatelom Izraela i pewność, że nasze najlepsze dni są jeszcze przed nami. Każdemu Izraelczykowi, każdemu Żydowi na świecie i każdemu przyjacielowi Izraela mówię: Jom Atzma'ut same'ach! Wesołego dnia niepodległości!"
    4 maja 2022 r. wieczorem tysiące Izraelczyków uczestniczyło w wieczornej modlitwie z okazji Dnia Niepodległości przy Ścianie Płaczu z naczelnym rabinem Izraela, rabinem Davidem Lau.

5 maja 2022 r. - Dzień Niepodległości Izraela.
    5 maja 2022 r. izraelska policja otworzyła Wzgórze Świątynne dla Żydów po tym, jak odmówiono wstępu do końca miesiąca Ramadan z powodu nacisków ze strony Hamasu i partii Ra'am. Dziesiątki żydowskich wiernych od rana wchodzi na górę, a setki innych ma pielgrzymować podczas obchodów Święta Niepodległości.
    5 maja 2022 r. w Ejlacie odbyła się uroczysta parada izraelskiej flotylli na Morzu Czerwonym. Równocześnie nad Izraelem przeleciała parada lotnicza z okazji Dnia Niepodległości Izraela. Siły Obronne Izraela otoczyły część swoich baz dla publiczności, organizując pikniki i spotkania.
    5 maja 2022 r. wieczorem dwóch palestyńskich terrorystów zaatakowało siekierą i nożem przechodniów na ulicy miasta Elad w środkowej części kraju, po czym kontynuowało atak w parku. Zginęło 3 Izraelczyków, a 4 osoby zostały ranne, w tym trzy są w stanie ciężkim. Policja poinformowała mieszkańców by pozostali w domach. Siły bezpieczeństwa nałożyły blokady i rozpoczęły obławę z użyciem helikopterów. Do obławy dołączyła jednostka z policyjnymi psami oraz agencja bezpieczeństwa wewnętrznego Szin Bet. Miasto Elad znajduje się w odległości 3 km od bariery bezpieczeństwa oddzielającej Izrael od terytoriów Autonomii Palestyńskiej, dlatego służby działają szybko, by uniemożliwić ucieczkę napastników (jeden ucieka samochodem, a drugi pieszo).
    5 maja 2022 r. wieczorem odbyła się ocena stanu bezpieczeństwa, po której postanowiono przedłużyć zamknięcie terytoriów palestyńskich w Judei i Samarii, oraz przejścia graniczne ze Strefą Gazy. Minister spraw zagranicznych Jair Lapid powiedział: "Radość Dnia Niepodległości została przerwana w mgnieniu oka. Morderczy atak w Eladzie wstrząsnął naszymi sercami i duszami. Nie ulegniemy terroryzmowi. Terroryści nie mogą nas zastraszyć. Siły bezpieczeństwa złapią zabójców i tych, którzy ich wysłali, i pociągną ich do odpowiedzialności. Będziemy dalej wspólnie walczyć o naszą niezależność i bezpieczeństwo obywateli Izraela."

6 maja 2022 r. w nocy izraelska policja ujawniła tożsamość i zdjęcia palestyńskich terrorystów odpowiedzialnych za atak w Elad. Są to: 19-letni Assad Josef Assad al-Rafa'i i 20-letni Tzabhi Imad Tzabhi Abu Shakir, obaj mieszkańcy Dżeninu. Służby bezpieczeństwa kontynuują obławę.

6 maja 2022 r. papież Franciszek odwołał swoją wizytę w Izraelu, która miała odbyć się 15 czerwca w ramach podróży po Bliskim Wschodzie. Kancelaria Watykanu poinformowała, że podróż nie odbędzie się z powodu problemów zdrowotnych papieża, jednak źródła polityczne powiedziały, że na decyzję Watykanu o odwołaniu wizyty miała wpływ obecna fala arabskiego terroru w Izraelu.

7 maja 2022 r. - Szabat.

7 maja 2022 r. nad ranem izraelscy żołnierze wkroczyli do arabskiej wioski Silat al-Harithija przy mieście Dżenin na północy Samarii. Wyburzono dom terrorysty Omara Jaradata, odpowiedzialnego za zabójstwo 16 grudnia 2021 r. Jehudy Dimentmana przy osiedlu żydowskim Homesz w Samarii. Podczas operacji doszło do arabskich zamieszek, w których rannych zostało 3 Arabów.

8 maja 2022 r. izraelskie siły bezpieczeństwa zatrzymały dwóch palestyńskich terrorystów, odpowiedzielnych za atak w mieście Elad. Do zatrzymania doszło w zalesionym terenie w sąsiedztwie miasta Rosz HaAjin w środkowej części kraju. Znaleziono także siekierę użytą w tym ataku.
    8 maja 2022 r. na porannym posiedzeniu rządu premier Naftali Bennett powiedział: "Powiedzieliśmy, że zatrzymamy terrorystów i tak zrobiliśmy. Dziś rano nasze siły - policja izraelska, Szin Bet wraz z żołnierzami z jednostek Maglan, Egoz i Mirol - schwytały morderców. Nieszczęśliwi terroryści, którym mózgi wyprano podżeganiem, którzy użyli siekier do popełnienia niewyobrażalnie brutalnych morderstw, zostali zatrzymani w pobliżu lokalnego kamieniołomu. Po raz kolejny wyrażam uznanie dla Szin Bet, izraelskiej policji oraz wszystkich żołnierzy. Jednak schwytanie morderców nie wystarczy, gdyż jesteśmy na początku nowego etapu wojny z terroryzmem. Ci, którzy podżegają, nie mogą już spać spokojnie. Ci, którzy rzucili zapałki, nie mogą uciec. Najważniejszą misją rządu Izraela jest przywrócenie osobistego bezpieczeństwa obywatelom Izraela. Przeprowadzamy teraz dwie bardzo ważne rzeczy. Po pierwsze - powołamy gwardię narodową. Poleciłem radzie bezpieczeństwa narodowego, by we współpracy z ministerstwem bezpieczeństwa publicznego, do końca miesiąca przedstawiła uporządkowany i zabudżetowany plan powołania cywilnej gwardii narodowej. Potrzeba wzmocnienia bezpieczeństwa obywateli Izraela zrodziła się rok temu, podczas wydarzeń do których doszło w mieszanych miastach podczas Operacji Strażnicy Murów. Podczas obecnej fali terroryzmu ponownie dostrzegliśmy różnicę w przebiegu incydentów w miejscach, gdzie byli odpowiedzialni uzbrojeni cywile, a tymi, w których ich nie było. Potrzeba ich obecności jest największa w miastach charedi, w których mniej ludzi nosi broń. Plan utworzenia gwardii narodowej będzie oparty na jednostkach policji granicznej. Jej zmobilizowani rezerwiści wraz z przeszkolonymi wolontariuszami będą określani jako gwardia narodowa. Po drugie: policja rozpoczyna operację, aby rozprawić się z osobami nielegalnie przebywającymi w Izraelu, co stało się narodową plagą. Wokół przemytu takich osób rozwinął się cały przemysł, wraz z ich transportem i miejscami nielegalnego zatrudnienia w Izraelu. Poleciłem skoordynować wysiłki - operacyjne, prawne i dotyczące infrastruktury - przeciwko tym, którzy przewożą, zapewniają zakwaterowanie i zatrudniają osoby nielegalnie przebywające w Izraelu. Wszystkie resorty, ale przede wszystkim ministerstwo bezpieczeństwa publicznego i ministerstwo sprawiedliwości już nad tym pracują."
    8 maja 2022 r. Siły Obronne Izraela rozpoczęły ćwiczenia wojskowe "Rydwany ognia", które były zaplanowane na zeszły rok, ale zostały przełożone z powodu pandemii. Będą to największe ćwiczenia w historii Izraela. Potrwają przez cały miesiąc z udziałem sił lądowych, marynarki i lotnictwa. Ćwiczenia będą symulować wielofrontową i wielowymiarową wojnę. Rzecznik armii gen. Ran Kohav powiedział: "Nie będzie jednostki, która nie weźmie udziału w tym ćwiczeniu."
    8 maja 2022 r. ministerstwo zdrowia ogłosiło, że od 20 maja podróżni nie będą już musieli wykonywać testu na obecność koronawirusa po przylocie na lotnisko Ben Guriona.
    8 maja 2022 r. wieczorem palestyński terrorysta dźgnął nożem funkcjonariusza izraelskiej policji granicznej przy Bramie Damasceńskiej na Starym Mieście w Jerozolimie. Policjant został ranny. Inni policjanci postrzelili i aresztowali napastnika. Terrorysta okazał się 19-letnim Arabem z Ramallah. W ciężkim stanie został przewieziony do szpitala.
    8 maja 2022 r. wieczorem odbyła się ocena stanu bezpieczeństwa kraju, po czym minister obrony Benny Gantz zapowiedział otwarcie punktów kontrolnych w Judei i Samarii, podczas gdy przejścia graniczne ze Strefą Gazy pozostaną na razie zamknięte.

8 maja 2022 r. wieczorem izraelscy żołnierze wkroczyli na przedmieścia Dżeninu na północy Samarii, gdzie zmapowali domy terrorystów odpowiedzialnych za atak w mieście Elad. Domy te będą przeznaczone do wyburzenia. Podczas tych działań doszło do arabskich zamieszek.
    8 maja 2022 r. wieczorem palestyński terrorysta przedostał się do osiedla żydowskiego Tekoa w bloku osiedli Gusz Etzion w Judei. Jeden z mieszkańców zastrzelił napastnika, gdy wszedł on do jego domu. Izraelskie siły bezpieczeństwa zablokowały cały rejon.

9 maja 2022 r. policja przeprowadziła ogólnokrajową operację, zatrzymując 815 Arabów nielegalnie przebywających w Izraelu.
    9 maja 2022 r. ministrowie spraw zagranicznych Izraela, Grecji, Cypru i Stanów Zjednoczonych odbyli wirtualne spotkanie, aby "potwierdzić wspólne zaangażowanie na rzecz promowania pokoju, stabilności i dobrobytu we wschodniej części Morza Śródziemnego. W krytycznym dla Europy, Stanów Zjednoczonych i świata okresie, ministrowie potwierdzili swoje zaangażowanie i postanowili zintensyfikować współpracę w obszarach energetyki, gospodarki, działań klimatycznych, gotowości na wypadek sytuacji kryzysowych i zwalczania terroryzmu, przyczyniając się do wzmocnienia bezpieczeństwa energetycznego i wzajemnych połączeń w regionie."
    9 maja 2022 r. wieczorem Kneset odrzucił dwa wnioski o wotum nieufności wobec rządu. Pierwszy wniosek zgłosiła partia Likud, i został on odrzucony wynikiem głosów 61:52. Drugi wniosek zgłosiła partia Szas, i został on odrzucony 56:52. Po głosowaniu premier Naftali Bennett powiedział: "Wszystkie wnioski o wotum nieufności zostały odrzucone i we właściwy sposób rozpoczynamy letnią sesję. Milcząca większość w Izraelu chce sukcesu rządu, sukcesu państwa oraz dalszego dobrobytu i stabilności gospodarczej. Cicha większość powinna mówić trochę więcej. Będziemy nadal rozwijać kraj w kierunku wzrostu i bezpieczeństwa, i zrobimy to razem - jest to dla nas najważniejsze."
    9 maja 2022 r. wieczorem izraelscy żołnierze udaremnili próbę przemytu broni z Libanu. Żołnierze obserwowali osoby, które zbliżyły się do płotu granicznego i przerzuciły torbę na terytorium Izraela. Następnie od izraelskiej strony podjechał samochód, który po zabraniu torby odjechał. Żołnierze zatrzymali pojazd i aresztowali 3 Arabów. Przejęto torbę z 5 pistoletami maszynowymi MP5 i amunicją.

9 maja 2022 r. izraelskie siły bezpieczeństwa przeprowadziły nad ranem operację antyterrorystyczną w północnej Samarii, gdzie zatrzymano 4 Palestyńczyków podejrzanych o pomaganie terrorystom odpowiedzialnym za ataki w Elad i Ariel. Dodatkowo zatrzymano 11 poszukiwanych terrorystów. W wiosce Azzun przejęto 2 pistolety.

9 maja 2022 r. Kościół anglikański przeprosił społeczność żydowską za uchwalone 800 lat temu antyżydowskie prawa, które doprowadziły do wypędzenia Żydów z Anglii. W 1222 r. synod w Oksfordzie przyjął w Anglii uchwalone w Watykanie przepisy dyskryminujące Żydów żyjących w "krajach chrześcijańskich". Przepisy zabraniały Żydom kontaktów społecznych z chrześcijanami, zmuszały ich do noszenia znaków identyfikacyjnych, ograniczały wykonywanie zawodów i zakazywały budowy nowych synagog. Za regułami szły ostrzejsze antysemickie zakazy, m.in. dotyczące własności mienia i dziedziczenia. W 1290 r. król Edward I wypędził wszystkich Żydów z Anglii. Społeczność żydowska w Anglii liczyła w tym czasie około 2-3 tys. osób, przy czym Żydzi wyjeżdżali głównie do Szkocji, Francji i Polski. Żydom pozwolono wrócić do Anglii dopiero w latach pięćdziesiątych XVII wieku. Po nabożeństwie naczelny rabin Wielkiej Brytanii Efraim Mirvis, który z powodów religijnych nie wszedł do katedry, ale pozostał na zewnątrz, powiedział: "Nie zapominajmy, że wciąż jesteśmy w podróży. Jest jeszcze tak wiele do zrobienia, jednak przeprosiny zostały głęboko docenione przez społeczność żydowską. Wierzymy, że umożliwi to na wzmocnienie relacji między Żydami i chrześcijanami w Wielkiej Brytanii.

10 maja 2022 r. Izrael odwiedziła kosowska minister spraw zagranicznych Donika Gërvalla-Schwarz, która powiedziała: "Jesteśmy szczęśliwi i wdzięczni za stosunki dyplomatyczne z Izraelem, a nasza współpraca ze społecznością żydowską na całym świecie układała się znakomicie. Społeczność żydowska bardzo dobrze rozumiała, co działo się w Kosowie w latach 90. XX wieku. Nasza historia uczyniła nas bardzo wrażliwymi na zagrożenie ze strony Rosji, dlatego Kosowo od początku wojny w Ukrainie okazywało solidarność i podziw dla odważnej walki Ukraińców w obronie swojego kraju. Nie mamy złudzeń co do tego, co prezydent Władimir Putin chce osiągnąć na Ukrainie. Wojna w Ukrainie nie dotyczy terytorium. Izrael i Kosowo wiedzą, jak to jest. Jest to wojna o zaprzeczanie prawa do istnienia narodu ukraińskiego. Wiemy, co mogą zrobić przywódcy polityczni, gdy chcą zaprzeczyć istnieniu jakiegoś narodu. Widać pewne podobieństwa między tym, jak Rosja zachowuje się na Ukrainie, a tym, jak działa Serbia w naszym regionie. Ta wojna dała sygnał, że granice i problemy etniczne są ponownie na porządku dziennym. Na Bałkanach mówienie o granicach i ich zmianie zawsze było kwestią wojny. Serbia ma ścisłe więzi z Rosją. Mamy nadzieję, że nie tylko Izrael, ale wszyscy inni, którzy mają dobre stosunki z Serbią, wykorzystają te dobre stosunki do przekazania wiadomości, że nadszedł czas na podjęcie decyzji. Serbia nie może już dłużej siedzieć na dwóch krzesłach jednocześnie. Do tej pory Serbia mogła pozyskiwać pieniądze z Unii Europejskiej i za te pieniądze kupować rosyjską broń, ale teraz już jest to niemożliwe. Serbski rząd musi mieć jasny przekaz, że ponowna wojna na Bałkanach nie wchodzi w grę. Obawiamy się, że następnym gorącym punktem mogą być Bałkany. Państwa takie jak Izrael mogą pomóc ustabilizować nasz region."
    10 maja 2022 r. ambasador Rosji w Izraelu Anatolij Wiktorow, opuścił plenum Knesetu po tym, jak posłowie zaczęli krytykować Rosję za inwazję na Ukrainę. Kilku posłów powiedziało, że Rosja popełnia zbrodnie wojenne na ukraińskiej ziemi.
    10 maja 2022 r. kontroler państwa przedstawił raport mówiący, że plan ministerstwa obrony na lata 2016-2017 dotyczący uzupełnienia braków w infrastrukturze potrzebnej do zapewnienia bezpieczeństwa osiedli żydowskich w Judei i Samarii, nigdy nie został w pełni zrealizowany. W wyniku tego, obecnie istnieje niedobór 470 mln szekli w wydatkach potrzebnych na elementy infrastruktury systemów obronnych używanych do ochrony osiedli i dróg, a także na pojazdy i urządzenia komunikacyjne. Z powodu braku systemów łączności, rady osiedli żydowskich samemu opracowywały i finansowały systemy komunikacyjne, które następnie udostępniano żołnierzom. W niektórych przypadkach rady zapewniały żołnierzom nawet urządzenia do łączności. Kontroler wezwał gabinet bezpieczeństwa do zatwierdzenia planu poprawy bezpieczeństwa osiedli żydowskich w Judei i Samarii.

10 maja 2022 r. w nocy izraelskie siły bezpieczeństwa aresztowały w Judei i Samarii 6 poszukiwanych terrorystów. Nikt nie odniósł obrażeń.

11 maja 2022 r. minister spraw zagranicznych Jair Lapid powiedział: "Zaoferowaliśmy Palestyńczykom wspólne śledztwo w sprawie smutnej śmierci dziennikarki Szireen Abu Aqli. Dziennikarze muszą być chronieni w strefach konfliktów i wszyscy mamy obowiązek dotrzeć do prawdy o tym, co się stało. Izraelskie siły bezpieczeństwa nadal będą działać wszędzie tam, gdzie to konieczne, aby zapobiec terroryzmowi i mordowaniu Izraelczyków." Rzecznik armii wydał oświadczenie: "Siły Obronne Izraela, agencja bezpieczeństwa wewnętrznego i policja graniczna niedawno działały w obozie dla uchodźców w Dżeninie, w pobliżu wioski Burqin oraz w wielu innych miejscach w Judei i Samarii, aby aresztować osoby poszukiwane podejrzane o działalność terrorystyczną. Podczas operacji w obozie dla uchodźców w Dżeninie, podejrzani otworzyli zmasowany ogień w kierunku izraelskich sił i rzucili ładunki wybuchowe. Siły izraelskie odpowiedziały ogniem. Trafienia zostały potwierdzone. Żaden izraelski żołnierz nie został ranny. Badana jest możliwość, że dziennikarze mogli zostać trafieni przez palestyński ostrzał terrorystyczny." Abu Akleh podobno została postrzelona w głowę i przewieziona do lokalnego szpitala, gdzie uznano ją za zmarłą.
    11 maja 2022 r. popołudniem palestyński terrorysta usiłował zaatakować nożem funkcjonariuszy izraelskiej policji granicznej przy Bramie Heroda na Starym Mieście w Jerozolimie. Policjanci zastrzelili napastnika.
    11 maja 2022 r. wieczorem Palestyńczycy wszczęli zamieszki w arabskiej dzielnicy Beit Hanina we wschodniej Jerozolimie. Zablokowano drogę i obrzucono kamieniami izraelskich policjantów, którzy odpowiedzieli środkami do rozpraszania tłumu. Rannych zostało 3 policjantów. Aresztowano 9 Arabów.

11 maja 2022 r. nad ranem izraelscy żołnierze wkroczyli do Dżeninu na północy Samarii. Działania prowadzono w obozie dla uchodźców. Podczas operacji doszło do arabskich zamieszek i wymiany ognia z terrorystami. Podczas tych starć postrzelona została dziennikarka agencji informacyjnej Al Jazeera, Szireen Abu Akleh, która później zmarła.
    11 maja 2022 r. wysoki rangą palestyński urzędnik powiedział, że Autonomia Palestyńska nie zgodzi się na wspólne śledztwo w celu ustalenia okoliczności śmierci dziennikarki Al Jazeera, Shireen Abu Aqlah. "Nie zgodzimy się na wspólną komisję śledczą z Izraelem. Gdyby taka komisja powstała, na palestyńskiej ulicy wybuchłby wielki gniew. Obawiamy się, że sprawy wymknęłyby się wówczas spod kontroli." Dochodzenie wszczęła izraelska armia. Pod uwagę jest brane amatorskie nagranie video na którym widać palestyńskiego terrorystę strzelającego na oślep, który następnie ucieka i krzyczy, że zabił izraelskiego żołnierza. Ponieważ izraelskie siły nie poniosły podczas tej operacji żadnych obrażeń, pojawia się przypuszczenie, że terrorysta trafił w dziennikarkę - uznał kamizelkę kuloodporną i hełm za żołnierza.

11 maja 2022 r. syryjskie media poinformowały, że izraelskie siły powietrzne zbombardowały w nocy posterunek wojskowy na zachód od wioski Khader na Wzgórzach Golan. Atak został przeprowadzony przy użyciu czterech rakiet. Prawdopodobnie posterunek był wykorzystywany przez Hezbollah jako punkt obserwacyjny.
    11 maja 2022 r. przedstawiciela Autonomii Palestyńskiej przy ONZ Rijad Mansour wystosował list do członków Rady Bezpieczeństwa ONZ: "Shireen została trafiona w głowę żywym ogniem, gdy ona i jej zespół z Al Jazeera News przybyli do obozu dla uchodźców w Dżeninie, aby relacjonować izraelski nalot na obóz. Miała na sobie kurtkę i hełm z nspisem PRESS, a jednak została postrzelona i zabita kulą, która wbiła się w jej głowę przez ucho - którego hełm nie zakrywał - celnym strzałem oddanym przez izraelskich snajperów, których wyszkolono i pozwolono im zabijać oraz okaleczać Palestyńczyków."

12 maja 2022 r. w nocy Palestyńczycy wszczęli zamieszki przy arabskiej dzielnicy Isawija we wschodniej Jerozolimie. Izraelskich policjantów obrzucono koktajlami Mołotowa. Palestyńscy terroryści ostrzelali także izraelski patrol policji przy obozie uchodźców Szuafat we wschodniej Jerozolimie.
    12 maja 2022 r. wysocy urzędnicy izraelscy powiedzieli, że odmowa Autonomii Palestyńskiej przekazania kuli, która zabiła dziennikarza Al-Jazeera, Sheerinę Abu Akala, budzi podejrzenia, że to Palestyńczycy są odpowiedzialni za śmierć dziennikarki. "Izrael poprosił o wspólne badanie, ale do tej chwili Palestyńczycy odmawiają. Ci, którzy nie mają nic do ukrycia, nie mają powodu, by nie współpracować."
    12 maja 2022 r. Światowa Organizacja Zdrowia opublikowała raport według którego 64% dorosłych Izraelczyków ma nadwagę. Problem ten dotyczy także 7% młodych Izraelczyków w wieku od 7 do 15 lat.
    12 maja 2022 r. minister zdrowia Nitzan Horowitz i minister finansów Avigdor Liberman podjęli decyzję o dodaniu do systemu opieki zdrowotnej 28 nowych specjalistycznych urządzeń medycznych, co poprawi dostęp do opieki zdrowotnej na peryferyjnych obszarach Izraela i skróci kolejki do badań w całym kraju. Zamówienia będą dotyczyć: 13 aparatów CT, 9 aparatów MRI, 2 robotów do skomplikowanych operacji, 4 komor ciśnieniowych i urządzenia dodatkowego. Horowitz powiedział: "Kontynuujemy rewolucję zdrowotną i intensyfikujemy publiczną opiekę zdrowotną w całym kraju, kładąc nacisk na zmniejszanie luk na peryferiach. Nie ma powodu, dla którego peryferia nie miałyby otrzymywać najbardziej zaawansowanej opieki medycznej, a długie kolejki zostaną skrócone."
    12 maja 2022 r. prezydent Isaac Herzog spotkał się z ekwadorskim prezydentem Lasso Guillermo.

12 maja 2022 r. w nocy izraelskie siły bezpieczeństwa zatrzymały 9 Arabów podejrzanych o działalność terrorystyczną. Działania prowadzono w różnych miejscach Judei i Samarii. Przejęto pistolet maszynowy Carlo.
    12 maja 2022 r. izraelskie władze administracyjne zatwierdziły plan budowy 4 tys. nowych mieszkań w Judei i Samarii. Wśród zatwierdzonych planów znajdują się: 500 jednostek w Elkanie, 170 w Emanuel, 286 w Kedumim, 192 w Sza'arei Tikwa, 110 w Mevo Horon, 90 w Dolev, 32 w Nokdim, 56 w Nehogot, 16 w Ma'ale Adumim, 40 w Efracie, 534 w Szvut Rachel, 364 w Dolev, 114 w Ma'ale Michmas, 168 w Neria, 136 w Givat Zeev, 92 w Tzufim, 107 w Tal Menasze, 761 w Beitar Illit, 156 w Kirjat Arba i 64 w Revawie.

12 maja 2022 r. przedstawiciele ministerstwa obrony spotkali się w Waszyngtonie z zastępcą sekretarza obrony USA dr William A. LaPlante. Izraelskiej delegacji przewodniczył dyrektor ministerstwa gen. Amir Eshel. Spotkanie dotyczyło pogłębienia współpracy w zakresie sprzętu wojskowego, rozszerzenia wspólnych procesów badawczo-rozwojowych, wzmocnienia współpracy przemysłowej między oboma krajami oraz promocji kluczowych inicjatyw zakupowych. Izraelscy urzędnicy poprosili także Stany Zjednoczone o pomoc w przekonaniu Autonomii Palestyńskiej do zgody na wspólne śledztwo w sprawie środowego zabójstwa reportera Al Jazeery Shireen Abu Akleh podczas wymiany ognia w Dżeninie.
    12 maja 2022 r. reprezentant Izraela Michael Ben-David nie zajął jednego z dziesięciu najlepszych miejsc w drugim półfinale konkursu Eurowizji 2022. Tym samym Izrael nie zakwalifikował się do finałów Eurowizji.

13 maja 2022 r. w Jerozolimie doszło do zamieszek podczas pogrzebu dziennikarki Shireen Abu Alkeh. Izraelscy policjanci próbowali skoordynować przebieg uroczystości, jednak do zajść doszło już przy wynoszeniu trumny ze szpitala św. Józefa w arabskiej dzielnicy Szejk Jarrah we wschodniej Jerozolimie. Palestyńczycy skandowali obraźliwe hasła, a następnie obrzucili policjantów kamieniami, zmuszając policję do interwencji. Aresztowano 6 osób. Rzecznik policji wyjaśnił: "W piątek około 300 buntowników przybyło do szpitala św. Józefa w Jerozolimie i uniemożliwiło członkom rodziny załadowanie trumny do karawanu w celu udania się na cmentarz - tak jak wcześniej zaplanowano i uzgodniono z rodziną. Zamiast tego, motłoch zagroził kierowcy karawanu, a następnie zaczął nieść trumnę w nieplanowanej pieszej procesji na cmentarz. Było to wbrew życzeniom rodziny Abu-Akleh i koordynacji bezpieczeństwa, która została zaplanowana w celu ochrony dużej liczby żałobników. Policja poleciła, aby trumna została zwrócona do karawanu, podobnie jak ambasador Unii Europejskiej i rodzina Shireen Abu-Akleh, ale motłoch odmówił. Izraelska policja interweniowała, aby rozpędzić tłum i uniemożliwić mu zabranie trumny, aby pogrzeb mógł przebiegać zgodnie z planem i zgodnie z życzeniem rodziny. Podczas zamieszek wywołanych przez tłum, rzucano szklane butelki i inne przedmioty, co spowodowało obrażenia zarówno żałobników, jak i funkcjonariuszy policji." Dalsza część uroczystości pogrzebowych rozpoczęła się w grekokatolickiej Katedrze Zwiastowania Matki Bożej na Starym Mieście w Jerozolimie, gdzie ceremonia przebiegła spokojnie.
    13 maja 2022 r. wieczorem policja otrzymała doniesienia o podejrzanie zachowującym się Arabie, który chodzi w pobliżu wioski Cur Jicchak, w zachodniej części nadmorskiej równiny Szaron. Po zatrzymaniu, okazało się, że 19-letni Arab miał przy sobie nóż, kamień i list pożegnalny, mówiący o planowanym ataku terrorystycznym na Żydów. Palestyńczyk pochodził z Tulkarm i nielegalnie przebywał w Izraelu.

13 maja 2022 r. nad ranem izraelscy żołnierze wkroczyli do miasta Dżenin i pobliskiej wioski Bruqin. W Dżeninie otoczono dom, w którym zabarykadował się poszukiwany terrorysta. Żołnierze przez megafon wezwali go do poddania się, po czym ostrzelali budynek rakietami przeciwpancernymi. Po kilku godzinach wymiany ognia zatrzymano podejrzanego. Aresztowano także 2 innych Arabów. W starciach ranny został żołnierz jednostki Jamam, który po ewakuacji helikopterem zmarł w szpitalu. Zginął Noam Raza, ojciec sześciorga dzieci. W strzelaninie rannych zostało także 13 Arabów.
    13 maja 2022 r. rano palestyński terrorysta zaatakował blokiem kamiennym izraelski samochód przy osiedlu żydowskim Beit El w południowej części Samarii. Interweniowali funkcjonariusze izraelskiej policji granicznej, którzy postrzelili i aresztowali napastnika. Znaleziono przy nim nóż i butelkę z kwasem.

13 maja 2022 r. wieczorem amerykański prezydent Joe Biden rozmawiał telefonicznie z jordańskim królem Abdullahem. Rozmowa dotyczyła "pilnych mechanizmów" ograniczenia przemocy i napięć w Izraelu oraz w Autonomii Palestyńskiej.

14 maja 2022 r. - Szabat.

14 maja 2022 r. Hamas wezwał Palestyńczyków, aby jutro udali się na Wzgórze Świątynne w Jerozolimie i z okazji Dnia Nakba "pokrzyżowali plany okupantów". Niedziela to Pesach Sheni (Druga Pascha), podczas której Żydzi tradycyjnie odwiedzają Wzgórze Świątynne.

15 maja 2022 r. w nocy wybuchły dwa groźne pożary na północy kraju, które rano rozszerzyły się. Jeden objął tereny w południowej strefie przemysłowej miasta Kirjat Szmona w Galilei, a drugi łąki w rejonie wioski Had Nes na półno od jeziora Kinneret u podnóża Wzgórz Golan. W gaszenie zaangażowano 14 drużyn strażackich i 4 samoloty gaśnicze.
    15 maja 2022 r. silny wiatr spowodował ogromne zniszczenia na promenadzie w Tyberiadzie. Nie rozpoczęto jeszcze szacowania szkód i kosztów.
    15 maja 2022 r. Beduin z regionu Negew umieścił kamienie na torach kolejowych w pobliżu Tarabina. Nikt nie został ranny i nie doszło do żadnych szkód, jednak policja wszczęła dochodzenie w tej sprawie. Niedawno wniesiono akt oskarżenia przeciwko dwóm młodym beduińskim mieszkańcom arabskiego miasta Rahat, którzy ułożyli kamienie na torach kolejowych. Obaj zostali aresztowani w wyniku wspólnego śledztwa prowadzonego przez izraelską policję i Szin Bet.
    15 maja 2022 r. wieczorem wybuchła gwałtowna bójka między arabskimi i żydowskimi robotnikami na targowisku Mahane Jehuda w Jerozolimie. Policja rozdzieliła walczące strony. Dwie osoby zostały lekko ranne. Policja zatrzymała 2 osoby i wszczęła dochodzenie. Komitet Kupców Mahane Jehuda wydał oświadczenie: "Targowisko Mahane Jehuda jest ciepłym, gościnnym domem, który stara się być ostoją kultury i najlepszych umiejętności kulinarnych. Potępiamy wszelkie próby zaszkodzenia reputacji rynku."
    15 maja 2022 r. wieczorem kilkanastu Arabów zaatakowało i pobiło Żyda, który przypadko wszedł do dzielnicy Issawija we Wschodniej Jerozolimie. Ofiarą okazał się 43-letni Izraelczyk, który został pobity oraz zaatakowany gazem pieprzowym. Z pomocą mu przyszła policja graniczna. Rannego ewakuowano do szpitala w dobrym stanie.

15 maja 2022 r. izraelskie siły bezpieczeństwa przeprowadziły w nocy liczne działania antyterrorystyczne w Judei i Samarii, zatrzymując 8 poszukiwanych osób i lokalizując nielegalną broń.

15 maja 2022 r. wieczorem prezydent Isaac Herzog wylądował w Abu Dabi i spotkał się z nowym prezydentem Zjednoczonych Emiratów Arabskich, szejkiem Mohammedem bin Zajedem. Herzog złożył kondolencje szejkowi, jego rodzinie i obywatelom Emiratów w związku ze śmiercią poprzedniego prezydenta i władcy Abu Dabi, szejka Kalifa bin Zajeda. Herzog powiedział: "Przybyłem tutaj w imieniu narodu izraelskiego, aby złożyć kondolencje tobie, twojej rodzinie i narodowi Emiratów. Twój brat, szejk Kalif, był niezwykłym człowiekiem. Jego odważne przywództwo przyczyniło się do rozwoju jego kraju i jego narodu, oraz do partnerstwa, które zaistniało w ostatnich latach między naszymi krajami. Partnerstwo, które nawiązał, jest atutem dla nas i dla całego regionu. Jest to dziedzictwo postępu i dążenia do pokoju na Bliskim Wschodzie."

16 maja 2022 r. premier Naftali Bennett polecił ministrom zbadanie możliwości wyburzania domów izraelsko-arabskich terrorystów i deportacji rodzin terrorystów do Strefy Gazy, jako część represji wymierzonych w stłumienie fali arabskiego terroru, która w ciągu miesiąca pochłonęła życie 19 Izraelczyków. Wczoraj minister sprawiedliwości Gideon Sa'ar zalecił te środki jako metody walki z obecną falą terroru. Obie opcje są skomplikowane prawnie, a członkowie sił bezpieczeństwa wyrazili sprzeciw wobec tych planów.
    16 maja 2022 r. Centralne Biuro Statystyczne poinformowało, że w pierwszym kwartale tego roku PKB Izraela skurczyło się w ujęcia rocznym o 1,6%. Spadek nastąpił po wzroście PKB o 15,6% w poprzednim kwartale. Jednak obecne wyniki gospodarcze okazały się gorsze niż wcześniejsze prognozy. PKB per capita spadł o 3,2%, a konsumpcja spadła o 0,7%. Wartość szekla względem dolara spadła o 10%.
    16 maja 2022 r. wieczorem w wielu miejscach wschodniej Jerozolimy wybuchły arabskie zamieszki. Doszło do nich po pogrzebie mężczyzny, który zmarł wskutek ran odniesionych miesiąc temu podczas starć na Wzgórzu Świątynnym. W arabskim osiedlu At-Tur terrorysta podjął próbę staranowania funkcjonariuszy izraelskiej policji granicznej. Policjanci otworzyli ogień mierząc w opony nadjeżdżającego samochodu. Nikt nie odniósł obrażeń, a policjanci zatrzymali 5 osób będących w pojeździe. Kolejnych 15 Arabów zostało aresztowanych w starciach między policją a setkami Palestyńczyków, w których lekkie obrażenia odniosło 6 policjantów. W starciach rannych miało zostać 37 Palestyńczyków.
    16 maja 2022 r. wieczorem doszło do poważnych aktów przemocy wobec personelu medycznego w szpitalu Hadassah na górze Scopus, gdy kilkudziesięciu arabskich członków rodziny pacjenta z Jerozolimy Wschodniej zaczęło zamieszki po otrzymaniu wiadomości o jego śmierci. Zaczęli brutalnie atakować pracowników, i robić rozległe zniszczenia, w tym rozbijać drzwi, okna, komputery i inny sprzętu.

16 maja 2022 r. wczesnym rankiem izraelscy żołnierze zatrzymali do kontroli drogowej podejrzany arabski samochód na skrzyżowaniu Tapuah w Samarii. Podczas kontroli żołnierze odkryli siekierę i list pożegnalny, co spowodowało aresztowanie arabskiego kierowcę. Okazało się, że jest to mieszkaniec wioski Al-Bireh w pobliżu Ramallah. Planował on zabić Żydów i z tego powodu od kilku godzin jeździł po okolicy, szukając osadników lub samotnych żołnierzy czekających na przystankach autobusowych.

16 maja 2022 r. wieczorem do Kijowa powrócił ambasador Izraela na Ukrainie Michael Brodsky. Zbada on możliwości przywrócenia ambasadzie Izraela na Ukrainie normalnego trybu pracy w Kijowie.

17 maja 2022 r. w nocy izraelscy żołnierze zidentyfikowali i zestrzelili drona należącego do organizacji terrorystycznej Hezbollah, który z Libanu wleciał w izraelską przestrzeń powietrzną. Dron przez cały czas incydentu był obserwowany przez Siły Obronne Izraela.
    17 maja 2022 r. dowódca Centralnego Dowództwa USA (CENTCOM) gen. Michael Kurilla przyleciał do Izraela z pierwszą oficjalną wizytą. Za dwa tygodnie w ramach ćwiczeń wojskowych "Rydwany ognia", izraelskie i amerykańskie siły powietrzne przeprowadzą symulację uderzenia w Iran. W jej ramach izraelskie samoloty myśliwskie będą korzystać z amerykańskich cystern powietrznych.

17 maja 2022 r. izraelskie siły bezpieczeństwa zatrzymały w nocy 18 poszukiwanych Arabów podczas działań prowadzonych w Judei i Samarii. Przejęto także karabin M-16. W obozie uchodźców Muchajjam al-Fara doszło do wymiany ognia z terrorystami.
    17 maja 2022 r. rano palestyński terrorysta usiłował zaatakować nożem izraelskich żołnierzy w pobliżu Nablusu w środkowej części Samarii. Żołnierze postrzelili i aresztowali napastnika. Nikt nie odniósł obrażeń.

18 maja 2022 r. - Lag BaOmer.
    18 maja 2022 r. ministerstwo obrony dostarczyło na Ukrainę 2000 hełmów i 500 kamizelek kuloodpornych.
    18 maja 2022 r. minister bezpieczeństwa publicznego Omer Barlev przeprowadził konsultacje z policją, po czym zatwierdził trasę Marszu Flagi, który odbędzie się w tym roku w niedzielę 29 maja (Dzień Jerozolimy). Trasa przemarszu tradycyjnie rozpocznie się od Bramy Damasceńskiej i skończy przy Zachodnim Murze.

18 maja 2022 r. izraelskie siły bezpieczeństwa przeprowadziły w nocy liczne działania antyterrorystyczne w Judei i Samarii. Zatrzymano 14 poszukiwanych terrorystów.

18 maja 2022 r. minister obrony Benny Gantz spotkał się w Białym Domu z doradcą ds. bezpieczeństwa narodowego USA Jake'em Sullivanem. Rozmowy dotyczyły problematyki irańskiej, a także sytuacji w Syrii i Ukrainie.
    18 maja 2022 r. jordański król Abdullah II ostrzegł, że pustkę pozostawioną przez Rosjan w Syrii wypełni Iran i jego sojusznicy. "Problemy na granicy z Syrią będą eskalować."

19 maja 2022 r. przed południem operatorzy systemu obrony przeciwlotniczej błędnie uznali, że bezzałogowy dron Hezbollahu wleciał od strony Libanu nad terytorium Izraela i z tego powodu uruchomili system obrony Iron Dome, który wystrzelił dwie rakiety. Działanie było błędne, ale z powodu obaw przed odłamkami wystrzelonych rakiet, uruchomiono system alarmowy ludności w Górnej Galilei. Wszczęto dochodzenie w sprawie tego incydentu.
    19 maja 2022 r. popołudniem system obrony Iron Dome zestrzelił bezzałogowy dron wystrzelony ze Strefy Gazy. Dron był przez cały czas monitorowany i nie wleciał w przestrzeń powietrzną Izraela.

19 maja 2022 r. izraelskie siły bezpieczeństwa przeprowadziły w nocy liczne działania antyterrorystyczne w Judei i Samarii. Zatrzymano 13 poszukiwanych terrorystów. Podczas działań w Bait Rima i Ein Bait Ilma wybuchły arabskie zamieszki. Przejęto karabin M16 i amunicję.

19 maja 2022 r. minister obrony Benny Gantz spotkał się w Pentagonie z sekretarzem obrony USA Lloydem Austinem. Omówiono problematykę irańskiego programu nuklearnego oraz irańskiej agresji na Bliskim Wschodzie. Osobnym zagadnieniem była Ukraina oraz rosyjskie działania w Syrii.

20 maja 2022 r. na plażę Tel Awiwu morze wyrzuciło ciało martwego kaszalota. Wieloryb musiał umrzeć kilka dni wcześniej. Służby Instytutu Badań nad Ssakami Morskimi pobrały próbki i usunęły martwego kaszalota z plaży.
    20 maja 2022 r. w Izraelu wykryto pierwszy przypadek małpiej ospy. Izraelczyk po trzydziestce, który wrócił z podróży do Europy Zachodniej, trafił na izbę przyjęć w szpitalu Ichilov w Tel Awiwie z objawami małpiej ospy. Jest w stanie lekkim i będzie hospitalizowany w odizolowanym pokoju. Ministerstwo zdrowia wezwało osoby, które wróciły z zagranicy z gorączką i wysypką, aby skontaktowały się ze swoim lekarzem. Małpia ospa jest zwykle łagodną chorobą wirusową, charakteryzującą się gorączką oraz charakterystyczną wypukłą wysypką. Światowa Organizacja Zdrowia zwołała nadzwyczajne spotkanie w celu omówienia wybuchu ospy małpiej, po tym, jak w Europie i Ameryce potwierdzono ponad 100 przypadków zachorowań. Przypadki zgłoszono w Belgii, Francji, Niemczech, Włoszech, Portugalii, Hiszpanii, Szwecji, Wielkiej Brytanii, a także w Stanach Zjednoczonych, Kanadzie i Australii. Pierwszy przypadek w Europie został potwierdzony 7 maja u osoby, która wróciła do Anglii z Nigerii.

20 maja 2022 r. wieczorem syryjskie media poinformowały, że izraelskie siły powietrzne zbombardowały cele położone na południowych przedmieściach Damaszku. Atakowane miały być obiekty syryjskiej armii i proirańskich milicji. Zginęły 3 osoby. Aktywowany został syryjski system obrony przeciwlotniczej.

21 maja 2022 r. - Szabat.
    21 maja 2022 r. ministerstwo zdrowia wydało wieczorem komunikat dotyczący potencjalnego rozprzestrzeniania się małpiej ospy w Izraelu. "Do tej pory w Izraelu małpią ospę zdiagnozowano u jednej osoby. Monitorujemy globalne rozprzestrzenianie się, gromadzimy zapasy szczepionek oraz leków, i będziemy działać zgodnie z rozprzestrzenianiem się choroby w Izraelu." Tymczasem Hiszpania poinformowała, że większość zachorowań dotyczyła osób odwiedzających jedną sauną dla gejów w Madrycie. Również Wielka Brytania poinformowała, że znaczny odsetek ich przypadków dotyczy mężczyzn homoseksualnych i biseksualnych. Natomiast zachorowania w Belgii dotyczyły uczestników czterodniowego festiwalu fetyszów w Antwerpii.

21 maja 2022 r. nad ranem izraelscy żołnierze wkroczyli do Dżeninu na północy Samarii. Zatrzymano 6 poszukiwanych terrorystów. W trakcie operacji, żołnierze zostali zaatakowani przez tłum Palestyńczyków, którzy rzucali kamieniami, bombami zapalającymi i improwizowanymi ładunkami wybuchowymi. Żołnierze odpowiedzieli ogniem, zabijając 18-letniego Araba, członka Islamskiego Dżihadu.

22 maja 2022 r. ministerstwo zdrowia poinformowało, że po sprawdzeniu próbek podejrzanych o wirusa małpiej ospy, wykluczono go w przypadku dwóch pacjentów hospitalizowanych w Centrum Medycznym Barzilai.
    22 maja 2022 r. sąd rejonowy w Jerozolimie orzekł, że Żydom wolno odmawiać modlitwę "Szema Izrael" podczas wizyt na Wzgórzu Świątynnym, oraz wolno im kłaniać się podczas modlitwy. Orzeczenie sądu zostało wydane po aresztowaniu 3 nastoletnich Żydów, którzy kłaniali się i recytowali "Szema Israel" podczas wizyty na Wzgórzu Świątynnym. Nastolatkowie zostali wówczas aresztowani ich postępowanie mogło doprowadzić do naruszenia porządku publicznego. Nastolatki złożyły apelację do sądu, a sędzia Zion Saharai nakazał zniesienie restrykcji nałożonych na nich przez policję. Saharai napisał w swoim orzeczeniu: "Moim zdaniem nie można powiedzieć, że kłanianie się i recytowanie modlitwy Szema Israel, żywi uzasadnione podejrzenie o zachowanie, które może prowadzić do naruszenia spokoju, zgodnie z wymogami prawa. Trudno wyobrazić sobie sytuację w której zmawianie modlitwy Szema Israel na Wzgórzu Świątynnym stanowiłoby przestępstwo karne czynu, który mógłby doprowadzić do naruszenia spokoju. Wzgórze Świątynne jest otwarte. Policja pozwala wszystkim mieszkańcom kraju i terytoriów palestyńskich, którzy przyjeżdżają modlić się na Wzgórzu Świątynnym, wchodzić tam i sprawować kult religijny." Rzecznik prawny policji zapowiedział złożenie odwołania od orzeczenia sądu.

23 maja 2022 r. Barak Ravid z firmy Axios poinformował, że administracja prezydenta Joe Bidena po cichu mediuje między Arabią Saudyjską, Izraelem i Egiptem w negocjacjach, które mogą być pierwszym krokiem na drodze do normalizacji stosunków między Arabią Saudyjską a Izraelem. Biały Dom chce, aby porozumienie zostało osiągnięte przed zbliżającą się podróżą prezydenta Joe Bidena na Bliski Wschód pod koniec czerwca. Rozmowy obejmują przeniesienie dwóch strategicznych wysp na Morzu Czerwonym z suwerenności egipskiej do saudyjskiej. Wspomniane wyspy to Tiran i Sanafir, które kontrolują Cieśninę Tirańską, strategiczne przejście morskie do portów Akaba w Jordanii i Ejlat w Izraelu. Amerykańskim negocjatorem jest koordynator Białego Domu na Bliski Wschód, Brett McGurk.
    23 maja 2022 r. rząd zatwierdził zakup dwóch amerykańskich okrętów desantowych. Wspomniane okręty mogą przewozić około 200 ludzi i do 75 ton ładunku, a także mogą być używane do desantów na terytorium wroga. Oczekuje się, że w ciągu kilku miesięcy okręty dołączą do nowej eskadry w bazie marynarki wojennej Aszdod. Korespondent Ariel Levin Waldman powiedział: "Izrael patrzy na północ i widzi, że Hezbollah zyskuje władzę. Hezbollah jest irańskim pełnomocnikiem i szybko zbliża się czas, w którym konfrontacja z Iranem może być na porządku dziennym. Najszybszym sposobem na powstrzymanie potencjalnego irańskiego ataku jest uderzenie w Bejrut, ale zrobienie tego drogą lądową ufortyfikowaną przez Hezbollah jest znacznie mniej skuteczne niż bezpośrednie uderzenie z morza, które jednak wymaga szerszych zdolności marynarki wojennej. Izraelska marynarka obecnie posiada tylko siedem korwet i osiem łodzi rakietowych zaprojektowanych do przechwytywania zagrożeń nadchodzących na Izrael, ale nie ma zdolności do projekcji siły. Dlatego potrzebne są te okręty desantowe."
    23 maja 2022 r. minister spraw wewnętrznych Ajelet Szaked poinformowała, że posiadacze ukraińskich paszportów przebywający w Izraelu na ważnym zezwoleniu na pobyt przed wybuchem wojny lub ci, którzy wjechali do kraju legalnie po jej wybuchu 26 lutego, otrzymają przedłużenie prawa do pobytu do 30 czerwca, bez konieczności rejestracji, z prawem do pracy. Natomiast Ukraińcy przebywający w Izraelu nielegalnie przed wybuchem wojny nie zostaną wydaleni z kraju do 30 czerwca, ale też nie będą mogli pracować bez pozwolenia na wjazd.
    23 maja 2022 r. wieczorem przewodnicząca Parlamentu Europejskiego Roberta Metsola przemawiała na specjalnym posiedzeniu plenarnym Knesetu. "Dla wielu osób spoza Izraela jest nie do pomyślenia, że prawo Izraela do istnienia jest nadal kwestionowane. Powiem jasno: Europa będzie zawsze popierać prawo Izraela do istnienia. Obserwujemy jednak wzrost antysemityzmu i eiemy, że jest to znak ostrzegawczy dla ludzkości. Ma to znaczenie dla nas wszystkich. Nie będę dwuznaczna: bycie antysemitą oznacza bycie antyeuropejskim ... Parlament Europejski zdecydowanie popiera proces pokojowy na Bliskim Wschodzie. Popieramy rozwiązanie dwupaństwowe - z bezpiecznym państwem Izrael i niezależnym, demokratycznym, przyległym, żywotnym państwem palestyńskim, żyjącymi obok siebie w pokoju i bezpieczeństwie. Wiem, że są tacy, którzy się na to nie zgadzają. Wiem, że w tym procesie było wiele fałszywych startów. Wiem, że nie wszyscy traktują pokój jako cel. I wiem, jak trudno jest powiedzieć matce, której dziecko zostało zabite, że pokój jest odpowiedzią. A takich matek jest za dużo. Zdecydowanie zbyt wiele. Ale pokój to jedyna droga postępu. Jedyny sposób, w jaki Izraelczycy i Palestyńczycy mogą żyć w bezpieczeństwie i dobrobycie. Taki postęp jest możliwy. Jeszcze niedawno Porozumienia Abrahama wydawały się nie do pomyślenia, ale udowodniły, że historia nie zawsze musi się powtarzać. Że cykl rzeczywiście może zostać przerwany."
    23 maja 2022 r. wieczorem Kneset zatwierdził ustawę "Od munduru do uniwersytetu" w drugim i trzecim czytaniu, po tym, jak opozycja zaakceptowała kompromis ministra obrony Benny'ego Gantza w sprawie ustawy. Ustawa została przyjęta większością 55 głosów za i 6 przeciw. Pozostałych 61 posłów nie wzięło udziału w głosowaniu w trzecim czytaniu, które Arabska Wspólna Lista przekształciła w wotum nieufności dla rządu. Przed głosowaniem Gantz zaproponował zwiększenie stypendium dla weteranów sił bezpieczeństwa do 75% i po konsultacjach Likud zgodził się przyjąć tę propozycję. Lider opozycji Benjamin Netanjahu powiedział: "Blok prawicowy i Likud zgodzili się przekazać nasze zastrzeżenia i przy pierwszej okazji dać 100% żołnierzom. Gantz przyznał się do porażki, i jest to dowód, że od samego początku mieliśmy rację, że nasi żołnierze zasługują na więcej." Gantz powiedział: "Ostatnich kilka dni było dla mnie trudnych, jako kogoś, kto dorastał w establiszmencie obronnym, jako tego, który dziś nim kieruje jako minister obrony. Żołnierze nigdy nie byli częścią gry politycznej - i myślę, że każdy powinien stanąć i spojrzeć na siebie i zapytać: Jak się tu dostaliśmy? Niektórzy mówią mi, że powinienem wycofać tę debatę - że krzywdzę Likud i jestem przedstawiany jako działający na szkodę żołnierzy. Postanowiłem położyć temu kres. Moim celem nie jest krzywdzenie Likudu, ale wzmocnienie żołnierzy i zachowanie integralność rządu, dlatego proponuję przyjąć poprawkę zgłoszoną przez opozycję i podnieść wysokość stypendium do 75%. Jest to propozycja, która zwiększa to, co kiedykolwiek otrzymali walczący żołnierze. Przede wszystkim jest to dobra propozycja, służąca izraelskiemu społeczeństwu." Ustawy "Od munduru do uniwersytetu" zapewnia stypendium dla żołnierzy po zakończonej służbie, którzy chcą iść na uniwersytet.

23 maja 2022 r. izraelskie siły bezpieczeństwa przeprowadziły w nocy liczne działania antyterrorystyczne w Judei i Samarii. Zatrzymano 11 Palestyńczyków podejrzanych o działalność terrorystyczną. Skonfiskowano dwa karabiny myśliwskie, pistolet maszynowy Carlo i amunicję.
    23 maja 2022 r. arabskie źródła ze Strefy Gazy poinformowały, że "zbrojne skrzydło Hamasu jest w stanie wysokiej gotowości i jest gotowe do wykonania rozkazów przywódców, dotyczących możliwej konfrontacji z Izraelem, jeśli oczekiwana w niedzielę 29 maja Parada Flag za bardzo zbliży się do meczetu Al-Aksa i placu przed Zachodnim Murem. Skrzydło wojskowe jest teraz w stanie wysokiej gotowości, rekrutując bojowników, sprawdzając systemy łączności i przygotowując placówki. Nie jest to próżna groźba".

23 maja 2022 r. rzecznik jordańskiego ministerstwa spraw zagranicznych Haitham Abu Al-Foul wydał oświadczenie potępiające decyzję izraelskiego sądu, które stwierdziło, że Żydom wolno odmawiać modlitwę "Szema Izrael" i kłaniać się podczas wizyty na Wzgórzu Świątynnym. Dodał, że "międzynarodowe prawo nie uznaje izraelskiej jurysdykcji na terytoriach okupowanych od 1967 r., w tym we Wschodniej Jerozolimie". Abu Al-Foul podkreślił, że ta decyzja jest uznawana za rażące naruszenie międzynarodowych rezolucji dotyczących Jerozolimy, w tym rezolucji Rady Bezpieczeństwa ONZ, które wzywają wszystkich do utrzymania status quo świętego miasta. Podkreślił również, że meczet Al-Aksa jest "miejscem kultu tylko dla muzułmanów", a jordański Departament Spraw Jerozolimy i Meczetu Al-Aksa jest jedyną instytucją, która zarządza sprawami meczetu.

24 maja 2022 r. agencja bezpieczeństwa wewnętrznego Szin Bet ujawniła, że na początku kwietnia rozbiła komórkę terrorystyczną Hamasu, która planowała szereg zamachów. Komórką kierował Raszid Raszak, prominentny terrorysta Hamasu na Starym Mieście w Jerozolimie. Otrzymywał on wytyczne i finansowanie ze Strefy Gazy. Terroryści planowali zabójstwo izraelskiego prawicowego polityka Itamara Ben-Gwir. Zakupiono także bezzałogowy dron, który miał zostać użyty do przeprowadzenia ataku na tramwaj w Jerozolimie. Równolegle przygotowywane były inne ataki, w tym kilka zamachów bombowych, porwanie izraelskich żołnierzy i ataki z użyciem broni palnej. Komórka utworzyła w Jerozolimie swoją własną siatkę współpracowników, by po przeprowadzeniu serii ataków, wywołać arabskie zamieszki we wschodniej Jerozolimie i na Wzgórzu Świątynnym. Miało to umożliwić terrorystom wydostanie się z Jerozolimy i ukrycie w rejonie Hebronu lub Dżeninu. Nie ujawniono ile osób zatrzymano.

24 maja 2022 r. izraelskie siły bezpieczeństwa przeprowadziły w nocy liczne działania antyterrorystyczne w Judei i Samarii. Zatrzymano 15 poszukiwanych Arabów. Do największej operacji doszło w rejonie Dżeninu, gdzie żołnierze zamknęli wjazd do obozu uchodźców i sąsiedniej miejscowości Burqin. Podczas tych działań doszło do wymiany ognia, w której rannych zostało 3 terrorystów.
    24 maja 2022 r. do Izraela przyleciał turecki minister spraw zagranicznych Mevlut Cavusoglu. Po przylocie udał się do Ramallah gdzie spotkał się z palestyńskim przewodniczącym Mahmoudem Abbasem i swoim palestyńskim odpowiednikiem Rijadem al-Malikim. Cavusoglu powiedział: "Proces normalizacji stosunków z Izraelem prowadzimy we współpracy z władzami palestyńskimi. Nasze poparcie dla sprawy palestyńskiej jest całkowicie niezależne od przebiegu naszych stosunków z Izraelem. Dialog z Izraelem wniesie istotny wkład w zmniejszenie napięć, tak jak miało to miejsce podczas Ramadanu, a także przyczyni się do wzmocnienia sprawy palestyńskiej lub głosu Palestyńczyków."
    24 maja 2022 r. wieczorem Palestyńczycy obrzucili kamieniami izraelskie samochody w rejonie arabskiej miejscowości Huwara w środkowej części Samarii. Uszkodzonych zostało kilka pojazdów, a rannych zostało 4 Izraelczyków, w tym dwoje dzieci.

25 maja 2022 r. izraelscy żołnierze udaremnili próbę przemytu narkotyków przez egipską granicę. Przejęto 105 kg narkotyków o wartości rynkowej 1 mln szekli. Żołnierze skonfiskowali gogle noktowizyjne, dwa telefony komórkowe używane przez przemytników oraz inny sprzęt. Zatrzymano 1 osobę. Siły Obronne Izraela i policja uruchomiły w zeszłym roku program "Tarcza Negewu" ("Magen HaNegev"), aby rozprawić się z bezprawiem oraz przemytem narkotyków i broni wzdłuż egipskiej granicy, oraz poprawić ogólne bezpieczeństwo na Negewie.
    25 maja 2022 r. minister spraw zagranicznych Jair Lapid spotkał się z tureckim ministrem spraw zagranicznych Mevlut Cavusoglu. Lapid powiedział: "Nie możemy udawać, że nasze relacje nie miały wzlotów i upadków, ale zawsze wiedzieliśmy, jak powrócić do współpracy i dialogu. Celem naszego spotkania jest ukształtowanie i rozszerzenie współpracy gospodarczej i obywatelskiej między naszymi krajami, oraz wykorzystanie komparatywnej przewagi naszych dwóch krajów w skali regionalnej i globalnej, nawet podczas pandemii i w czasach napięć politycznych." Cavusoglu powiedział, że normalizacja stosunków między Turcją a Izraelem będzie miała "pozytywny wpływ na pokojowe rozwiązanie konfliktu palestyńskiego".
    25 maja 2022 r. izraelska policja wprowadziła podwyższony stan pogotowia w Jerozolimie i miastach z mieszaną populacją żydowsko-arabską, który będzie obowiązywać do obchodzonego w niedzielę Dnia Jerozolimy. Do Jerozolimy zostanie skierowanych dodatkowych 3 tys. funkcjonariuszy policji. Komendant okręgu Jerozolimy Doron Turgeman powiedział, że umundurowani i ubrani po cywilnemu policjanci, a także funkcjonariusze policji granicznej będą rozmieszczeni w całym Starym Mieście, otoczeniu Wzgórza Świątynnego i w innych punktach zapalnych wokół stolicy. Policja dodała, że przekazała władzom politycznym i administracyjnym zalecenia, aby umożliwić marszowi przejście przez dzielnicę muzułmańską, a także przez niestabilny obszar Bramy Damasceńskiej, która służy jako brama dla dziesiątek tysięcy Palestyńczyków chodzących do meczetu Al-Aksa. Policja dodała, że nie pozwoli Żydom wejść na Wzgórze Świątynne. W ramach przygotowań do Marszu Flag dokonano ponad 100 prewencyjnych aresztowań, a większość zatrzymanych to mieszkańcy wschodniej Jerozolimy i północnego Izraela.
    25 maja 2022 r. ambasada Stanów Zjednoczonych w Izraelu nakazała swoim pracownikom i ich rodzinom powstrzymanie się od odwiedzania Starego Miasta w Jerozolimie w niedzielę, w dniu Parady Flag, a także odwiedzania Starego Miasta po zmroku od teraz do poniedziałku. Zalecono wszystkim Amerykanom zachowanie dużej ostrożności.
    25 maja 2022 r. sąd okręgowy w Jerozolimie orzekł na korzyść apelacji wniesionej przez policję i przywrócił restrykcyjne warunki modlitw żydowskich obowiązujących na Wzgórzu Świątynnym.

25 maja 2022 r. w nocy grupa Żydów modliła się w grobowcu patriarchy Józefa na przedmieściach Nablusu w środkowej części Samarii. Sprzeciwili się temu Palestyńczycy, którzy wszczęli zamieszki, obrzucając kamieniami i bombami zapalającymi izraelskich żołnierzy strzegących grobowca. W trakcie starć zginął 1 Arab, a 88 zostało rannych (19 od gumowych kul, 67 od gazu łzawiącego, itd.).
    25 maja 2022 r. izraelskie siły bezpieczeństwa przeprowadziły w nocy liczne działania antyterrorystyczne w Judei i Samarii. Zatrzymano 6 poszukiwanych Arabów.

25 maja 2022 r. prezydent Isaac Herzog wygłosił specjalne przemówienie jako honorowy gość Światowego Forum Ekonomicznego w Davos: "Zbieramy się tutaj na Światowym Forum Ekonomicznym w Davos po dwuletniej przerwie, gdy świat stopniowo powraca do normalności. Zdajemy sobie jednak sprawę, że nowa normalność drastycznie różni się od rzeczywistości, którą wstrzymaliśmy. Po tym, jak miliony straciły życie w pandemii COVID-19, ostatnie kilka miesięcy przedstawiło nam rozgrywającą się na Ukrainie tragedię. Serce nam pęka widząc tragiczne zniszczenia, jakie zadaje się ludności Ukrainy. Państwo Izrael udziela narodowi ukraińskiemu szerokiego wsparcia humanitarnego. Izraelski szpital polowy na Ukrainie leczył tysiące cywilów. Tysiące izraelskich wolontariuszy działa na Ukrainie i wokół niej, aby nieść pomoc humanitarną i pomoc. Moja żona i ja pracujemy nad promowaniem praktycznego leczenia urazów i traumy oraz terapii psychologicznej dla ludzi, zwłaszcza dzieci z Ukrainy, w oparciu o unikalne doświadczenie i możliwości Izraela w tych dziedzinach. Nie ustajemy w zaspokajaniu fizycznych i emocjonalnych potrzeb wszystkich, którzy cierpią z powodu kryzysu humanitarnego. To nie jest normalność, na którą liczyliśmy. Panie i panowie! Warto również zauważyć, że ostatnie dwa lata przyniosły głębokie, historyczne zmiany. Najważniejszą z nich, z izraelskiego i regionalnego punktu widzenia, są Porozumienia Abrahamowe: zbiór przełomowych porozumień zawartych między Izraelem a jego arabskimi sąsiadami na rzecz pokoju i normalizacji. Odważne wysiłki przywódców i zakulisowych zwolenników, którzy urzeczywistnili te porozumienia, pod auspicjami Stanów Zjednoczonych Ameryki, przebudowują Bliski Wschód. W styczniu tego roku miałem zaszczyt złożyć oficjalną wizytę w Zjednoczonych Emiratach Arabskich. To było zaledwie dwa tygodnie po śmierci mojej matki, Aury Herzog. Tradycja żydowska zapewnia żałobnikom piękną modlitwę - kadisz - wyrażającą głęboką wiarę w Boga w czasie żałoby, którą odmawia się codziennie. Recytując tę modlitwę w Abu Dabi, modląc się za moją urodzoną w Egipcie matkę, pomyślałem o tym, jak bardzo byłaby zdumiona, widząc swojego syna, prezydenta państwa żydowskiego, swobodnie modlącego się w muzułmańskim kraju, obok innych synów Abrahama. Panie i panowie, przez nasz region przetacza się eksplozja zmian, które będą decydować o tym, jak dorośnie następne pokolenie. Często wyobrażam sobie dziesięcioletniego chłopca lub dziewczynkę, gdzieś na Bliskim Wschodzie, które widzi swojego muzułmańskiego przywódcę otwarcie rozmawiającego z żydowską głową państwa; które widzi, jak izraelska flaga dumnie powiewa, gdy izraelski premier, minister obrony lub minister spraw zagranicznych są mile widziani na szczytach w Szarm el-Szejk, Rabacie i Manamie; które widzi ciepło przyjmowanego prezydenta Izraela w Pałacu Królewskim w Ammanie i Pałacu Prezydenckim w Ankarze; i które widzi izraelskiego prezydenta lecącego dwa tygodnie temu bezpośrednio do Abu Dabi, by pocieszyć tamtejszego nowego władcę po odejściu jego ukochanego brata, tak jak ja właśnie to zrobiłem. Dziecko, które dorasta z tak głębokim przesłaniem nadziei, stanie się dorosłym człowiekiem, dla którego pokój będzie rzeczywistością, a nie odległym snem. Ta nadzieja jest największą rewolucją przyniesioną przez Porozumienia Abrahama. W całym regionie wieją ciepłe wiatry współpracy, dialogu i zrozumienia. Ludzie, organizacje non-profit, firmy, turystyka - zmiana jest widoczna praktycznie w każdym sektorze i wzmacnia cały region. Dotyczy to naszych nowych partnerstw - z Bahrajnem, Zjednoczonymi Emiratami Arabskimi, Sudanem i Marokiem, a także naszymi głęboko szanowanymi, tradycyjnymi partnerami, Egiptem i Jordanią. Jest to okazja, by otworzyć nową kartę współpracy z Turcją i innymi krajami regionu, z którymi chętnie nawiążemy stosunki, co napawa mnie wielkim optymizmem. Wzywam wszystkie kraje i narody z bliska i daleka, aby przyłączyły się do tych wiatrów zmian, współpracowały z Izraelem, kreowały nową przyszłość i tworzyły historię! Drodzy przyjaciele: doskonale zdajemy sobie sprawę, że wraz ze wzrostem tego ekscytującego pędu rośnie motywacja ciemnych sił, czy to jednostek, grup lub radykalnych reżimów, do rozpalenia napięć i rozpalenia przemocy. Ci, którzy chcą, aby Bliski Wschód utknął w starym paradygmacie nienawiści i terroru, podważają nowy paradygmat zaufania oraz szerzą nienawiść do państwa Izrael, jego narodu i narodu żydowskiego na całym świecie. Wszyscy musimy im jasno powiedzieć, że państwo Izrael pozostanie na zawsze! Nasza główna walka toczy się przeciwko irańskiemu reżimowi, który systematycznie podważa stabilność regionu. Izrael i wszystkie narody świata nie mogą zaakceptować dążenia Iranu do potencjału nuklearnego, uznając zagrożenie, jakie on stanowi dla Izraela i całego Bliskiego Wschodu. Iran szerzy nienawiść, terror, ból i cierpienie. Raz po raz widzieliśmy, jak z każdego kraju lub regionu zinfiltrowanego przez Iran, wyssano życie z ludzi i tamtejszej ziemi. Dobrobyt, wolność ludzka, kreatywność, wzrost - wszystko to było wymazywane. Widzieliśmy to w Iraku. Widzieliśmy to w Jemenie. Widzieliśmy to w Gazie. Widzieliśmy to w Syrii. I widzieliśmy to w Libanie. Weźmy za przykład Liban: Bejrut był kiedyś nazywany Paryżem Bliskiego Wschodu. Liban to kraj i naród, z którym Izrael nie ma najmniejszego powodu do konfliktu. Boleśnie niepokojący i smutny jest widok katastrofy Libanu, kraju nieustannie pogrążającego się w biedzie i bólu. Izrael pragnie dzielić się swoim dobrobytem i sukcesami ze wszystkimi sąsiadami, aby przełamać bariery narzucone przez wpływy Iranu. Naprawdę wierzę, że jeśli tylko wybierzemy siły światła, droga do innej, jaśniejszej przyszłości będzie bliższa, niż możemy sobie to wyobrazić. Zawsze wyciągniemy rękę w pokoju do wszystkich naszych sąsiadów, od Lewantu po Zatokę Perską, od Magrebu po Maszrek, do naszych bezpośrednich sąsiadów Palestyńczyków, do całego muzułmańskiego świata, a także do całego kontynentu afrykańskiego i całego Bliskiego Wschodu. Wszyscy jesteśmy to winni naszym dzieciom, aby znaleźć sposób, aby się usłyszeć i współpracować z sobą, aby poszerzyć strefę porozumienia, pomimo różnic i sprzecznych narracji. Oczekujemy od innych tego, czego od siebie wymagamy: dostrojenia się do prawdy, nawet gdy prawda boli, nie kupowania fałszywych wiadomości; i odważenia się na współpracę, aby wytyczyć inny kurs. Aby zapewnić bezpieczną przyszłość wszystkim mieszkańcom Bliskiego Wschodu, musimy nakreślić zróżnicowane, wieloaspektowe podejście uwzględniające potrzeby geopolityczne, klimatyczne i społeczne. Musimy współpracować regionalnie, aby zasadniczo zmienić nasze podejście do naszej planety; wykorzystać rewolucyjne technologie do tworzenia dalekosiężnego dobrobytu, zdrowia i dobrobytu dla naszych narodów; przyjąć nowy paradygmat tolerancji, dialogu i zaufania. Razem możemy kształtować nie tylko nowy Odnawialny Bliski Wschód: nowy regionalny sojusz na rzecz stabilnej i zrównoważonej przyszłości. Bliski Wschód, który rozkwita jako globalne centrum zrównoważonych rozwiązań w zakresie żywności, wody i zdrowia; który będzie służył jako źródło energii, głównie energii słonecznej, dla Europy, Azji i Afryki. I to dzieje się właśnie w tych dniach. Odnawialny Bliski Wschód: region, który jest nie tylko nowy, ale utrzymuje się dzięki własnemu pozytywnemu rozpędowi, rozwijając współpracujące systemy obronne, wspólną infrastrukturę i wspólne technologie służące ulepszaniu świata. Panie i panowie, przez te dwa lata wydarzyło się zbyt wiele, abyśmy mogli wrócić do starej normalności. Nie możemy traktować naszej przyszłości tak, jak robiliśmy to w przeszłości. Musimy się zmienić: przełamując paradygmaty, wyznaczając ambitne cele i zobowiązując się do pokonania każdej przeszkody. Izrael pozostaje w pełni oddany wolności wiary i kultu religijnego, głębokiego poszanowania dla wszystkich wyznań w Ziemi Świętej i oczywiście przestrzegania wartości demokratycznych. Wykorzystajmy tę doniosłą zmianę, aby wspierać dialog międzyludzki, ludzie z ludźmi, serce z sercem. Współpracując z krajami i narodami regionu, przy wsparciu tego wybitnego Światowego Forum Ekonomicznego, mamy szansę zbudować przyszłość pokoju, dobrobytu i postępu dla wszystkich synów i córek Abrahama. Pracujmy na rzecz tego Odnawialnego Bliskiego Wschodu, kultywując wspólną, zrównoważoną przyszłość dla wszystkich naszych dzieci. Jeśli przewodzimy takim czynom, nasze serca pójdą w ich ślady. Dziękuję bardzo."
    25 maja 2022 r. sekretarz generalny Hezbollahu Hassan Nasrallah powiedział, że obchody Dnia Jerozolimy mogą zagrozić meczetowi Al-Aksa, co może zapalić cały Bliski Wschód. "Oczekuje się, że za kilka dni w Jerozolimie nastąpią wydarzenia, które mogą doprowadzić do eksplozji. Naszą największą obawą jest to, że maszerujący wejdą na plac meczetu Al-Aksa i go zbezczeszczą. Chcę powiedzieć rządowi izraelskiemu i wszystkim zaangażowanym - jakiekolwiek zniszczenie Al-Aksy i Kopuły na Skale doprowadzi do eksplozji na tym obszarze. To prowokacja przeciwko wszystkim arabskim i islamskim narodom."

26 maja 2022 r. wiceminister spraw zagranicznych Idan Roll powiedział, że twierdzenie CNN, że "dziennikarka Shireen Abu Akleh zginęła w ukierunkowanym ataku, jest w rzeczywistości pozbawione podstaw. Siły Obronne Izraela działają w rejonie Dżeninu wyłącznie w celu zapobiegania atakom terrorystycznym na Izraelczyków. Raport CNN jest pełen nieuzasadnionych wniosków i nieścisłości i opiera się na niewiarygodnych źródłach." CNN zleciło analizę dźwięków strzelaniny i ustaliło, że pocisk przeleciał blisko 200 metrów, co jest odległością od izraelskich żołnierzy. Drugi ekspert ustalił, że taka odległość wskazuje raczej na celowy ostrzał, a nie przypadkowe strzały oddane z broni palnej. Siły Obronne Izraela poinformowały, że Abu Akleh została zabita albo przez żołnierza armii, albo przez palestyńskiego bandytę, ale bez możliwości zbadania pocisku nie ma możliwości wskazania sprawcy. Autonomia Palestyńska obwiniła Izrael o zabójstwo dziennikarki, ale odmówiła przekazanie pocisku Izraelowi do zbadania."
    26 maja 2022 r. kilkuset Izraelczyków wzięło udział w Paradzie Flag w Tel Awiwie w ramach przygotowań do głównego przemarszu, który odbędzie się w niedzielę podczas Dnia Jerozolimy.

26 maja 2022 r. arabskie źródła ze Strefy Gazy poinformowały, że Izrael za pośrednictwem egipskich mediatorów poprosił Hamas, aby nie wystrzeliwał rakiet w Dzień Jerozolimy, ponieważ może to doprowadzić do szeroko zakrojonych działań odwetowych wobec Strefy Gazy. Libański serwis informacyjny Al-Mayadeen, który jest powiązany z Hezbollahem, poinformował, że palestyńskie grupy terrorystyczne odpowiedziały Izraelowi, że nie będą milczeć i zareagują na próby zmienienia rzeczywistości w Jerozolimie, a w szczególności w meczecie Al-Aksa. Tymczasem siły narodowe i islamskie w Jerozolimie wezwały muzułmanów do zwiększenia swojej obecności w mieście w odpowiedzi na Marsz Flag. Kupcy na Starym Mieście zostali wezwani do otwarcia swoich sklepów w obliczu obecności "ekstremistów" biorących udział w Marszu Flag.

26 maja 2022 r. prezydent Isaac Herzog ostrzegł przed fałszywymi doniesieniami obwiniającymi Izrael o zabicie dziennikarki Al Jazeera, Shireen Abu Akleh, która została śmiertelnie postrzelona 11 maja w Dżeninie. "Mieliśmy już w przeszłości przypadki, w których byliśmy obwiniani, a prawda wyszła na jaw później, że było wiele fałszywych faktów dotyczących Izraela. Nie opieraj się na fałszywych faktach. Przestudiuj fakty. Zaoferowaliśmy Palestyńczykom wspólne śledztwo w sprawie zbadania okoliczności tego bardzo tragicznego wydarzenia. Niestety Palestyńczycy odmówili. Zabrali ciało, wzięli kulę. Dlatego nie można uzasadnić żadnego ze scenariuszy bez zbadania tych faktów. Izrael był otwarty oraz przejrzysty, i zaoferował Stanom Zjednoczonym przyłączenie się do tego śledztwa, ponieważ przywiązujemy dużą wagę do wolności słowa oraz pracy dziennikarzy i kanałów medialnych, oraz szanujemy ich. To oczywiście bardzo smutne wydarzenie. Boli mnie. Boli wielu Izraelczyków."

27 mają 2022 r. rano tysiące biegaczy z całego kraju wzięło udział w maratonie w Galilei ku pamięci poległego bohatera izraelskiego, chrześcijańskiego Araba, policjanta Amira Khoury, który został zabity przez terrorystów podczas ataku terrorystycznego w Bnei Brak.
    27 maja 2022 r. Siły Obronne Izraela ukończyły trzeci tydzień ćwiczeń "Rydwany ognia". Szef Sztabu Generalnego gen. Aviv Kochavi powiedział, że w przypadku wojny z Hezbollahem, izraelskie siły lądowe będą musiały działać na terytorium Libanu. Hezbollah posiada 45 tys. rakiet krótkiego zasięgu oraz 80 tys. rakiet średniego i dalekiego zasięgu. Uważa się, że każdego dnia na Izrael będzie spadać 1,5 tys. rakiet, powodując duże zniszczenia. To właśnie dlatego, armia od samego początku wojny uderzy w centra dowodzenia Hezbollahu, pozycje wrogich wyrzutni rakietowych i przygraniczne punkty obserwacyjne, a także przemieszczające się grupy terrorystów. Jednakże większość infrastruktury terrorystycznej Hezbollahu jest ukryta w gęsto zamieszkałych ośrodkach miejskich, co oznacza, że Siły Obronne Izraela będą musiały użyć precyzyjnej amunicji przeciwko tym celom, aby uniknąć lub zmniejszyć liczbę ofiar wśród ludności cywilnej. Oczekuje się, że równocześnie na Izrael spadną rakiety ze Strefy Gazy. W celu osiągnięcia szybkiej eliminacji kluczowych wrogich obiektów, Izrael stworzył bazę celów, w których zgromadzono dane o tysiącach obiektów w Gazie i Libanie. Dane te są nieustannie aktualizowane, a baza celów jest rozbudowywana. Dowództwo armii wyraziło jednak obawę przed niewystarczającą ilością precyzyjnej amunicji do rażenia tak dużej liczby celów. W minionych latach Izrael zakupił od Stanów Zjednoczonych duże ilości amunicji do bezpośredniego ataku (JDAM), jednak znaczna jej część została zużyta w maju zeszłego roku podczas konfrontacji w Strefie Gazy. Zapasy zostały uzupełnione, jednak baza celów wzrosła w tym czasie jeszcze bardziej (dwadzieścia razy więcej celów niż w 2006 r.), powodując niedobór takiej amunicji. Na rozbudowę arsenału potrzeba czasu. Dowództwo obawia się, że w razie wybuchu wojny na dwóch frontach, brak precyzyjnej amunicji uniemożliwi przeprowadzenie w odpowiednim tempie intensywnych uderzeń na wroga. Dlatego, aby powstrzymać ostrzał rakietowy, izraelskie siły lądowe będą musiały już na początku wojny wkroczyć dziesiątki kilometrów w głąb Libanu. Liczbę ofiar po tygodniu walk po stronie libańskiej ocenia się na tysięcy, a w Izraelu około 300 cywilów. Przy analizie różnych wariantów działań lądowych, wzięto pod uwagę doświadczenia wojny toczącej się w Ukrainie. Wojska rosyjskie, pomimo znacznej przewagi, nie były w stanie wykorzystać swoich walorów z powodu trudności logistycznych. Z podobnymi trudnościami borykali się izraelscy żołnierze w 2006 r. w Libanie i w 2012 r. w Strefie Gazy. Ucząc się na błędach, izraelski korpus logistyczny współpracuje z policją, jednostkami inżynieryjnymi i służbami medycznymi. W przypadku wielofrontowej wojny na pełną skalę, Siły Obronne Izraela będą musiały przeprowadzać szybkie działania manewrowe na północy i południu kraju, co oznacza, że drogami będą przemieszczać się liczne konwoje ze sprzętem wojskowym i zaopatrzeniem. Uwzględniając możliwość wystąpienia arabskich zamieszek, które mogą przeciąć główne linie komunikacyjne, w ciągu ostatnich lat wybudowano lub zmodernizowano około 2500 kilometrów dróg, które przygotowano do transportu czołgów, transporterów opancerzonych i innego sprzętu wojskowego. Nowo opracowane drogi i obszary koncentracji wojsk, umożliwią swobodny przepływ żołnierzy i sprzętu, nawet w przypadku arabskich zamieszek. Armia przygotował także zapasy żywności, środków medycznych i innych krytycznych zapasów. Połączone siły szkolą się obecnie do naziemnej kampanii przeciwko Hezbollahowi wraz z nowymi technologiami wywiadu, które umożliwiają szybką reakcję na zmieniające się warunki na polu walki.

27 maja 2022 r. izraelskie siły bezpieczeństwa przeprowadziły w nocy liczne działania antyterrorystyczne w Judei i Samarii. Zatrzymano 2 poszukiwanych Arabów oraz przejęto dziesiątki tysięcy szekli funduszy terrorystycznych. W rejonie Dżeninu ostrzelano żołnierzy, ale nikt nie odniósł obrażeń.
    27 maja 2022 r. wieczorem Palestyńczycy wszczęli zamieszki w rejonie miasta al-Khader na północy Judei. Obrzucono kamieniami i bombami zapalającymi izraelskich żołnierzy, którzy odpowiedzieli środkami do rozpraszania tłumu. W starciach zginął 15-letni Palestyńczyk.

28 maja 2022 r. - Szabat.
    28 maja 2022 r. ministerstwo zdrowia poinformowało o wykryciu w Izraelu drugiego przypadku wirusa małpiej ospy. Pacjent został w łagodnym stanie hospitalizowany w Szeba Medical Center w Tel Haszomer.
    28 maja 2022 r. wieczorem minister spraw wewnętrznych Ajelet Szaked powiedziała: "W ciągu ostatnich kilku lat podjęto próbę zminimalizowania znaczenia Dnia Jerozolimy jako święta przeznaczonego wyłącznie dla społeczności religijnej. Tak nie jest, gdyż nie jest to święto religijne, ale narodowe. Proszę wszystkich rodziców, aby obchodzili je razem ze swoimi dziećmi. Szczęśliwego Dnia Jerozolimy!"
    28 maja 2022 r. wieczorem około 10 tys. osób zebrało się na placu przed Zachodnim Murem w Jerozolimie. W wieczornej modlitwie upamiętniającej 55 lat od odzyskania podczas wojny sześciodniowej całej Jerozolimy, uczestniczył rabin Szmuel Rabinowitz jak również burmistrz Jerozolimy Mosze Lion. Rozwinięto wielką flagę Izraela i odśpiewano pieśń "Sisu et Jerushalajim". Rabinowitz powiedział: "Sekretem wiecznego łańcucha pokoleń jest to, że to oni przekazali nam marzenie z pokolenia na pokolenie; zachowali dla nas marzenie powrotu do Jerozolimy. Dzięki nim jesteśmy tutaj, wy tu jesteście i ja tu jestem. Dzisiejszego wieczoru pragnę podziękować wszystkim pokoleniom, które były przed nami, które marzyły o Jerozolimie, które pisały o Jerozolimie, które przysięgały powrót do Jerozolimy z Etiopii, z Węgier, z Jemenu i z Hiszpanii - mimo że nigdy jej nie widzieli. Dzięki nim wróciliśmy do domu. Dzięki nim modlimy się tu dziś wieczorem i dzięki nim - z Bożą pomocą zasłużymy na przyjście naszego sprawiedliwego Mesjasza i odbudowę naszej Świętej Świątyni w naszych czasach. Amen." Burmistrz Lew powiedział: "Jerozolima, stolica Izraela, jest szczęśliwa i dumna mogąc gościć tę niesamowitą młodzież w naszym ukochanym mieście. To wielki zaszczyt stać tutaj razem z wami podczas święta naszej ukochanej stolicy. Wzywam cały Izrael, aby przyjechał do Jerozolimy i cieszył się niesamowitą różnorodnością jaką nasze miasto ma do zaoferowania."

28 maja 2022 r. palestyńscy terroryści wystrzelili ze Strefy Gazy 8 rakiet w kierunku Morza Śródziemnego. Było to ostrzeżenie przed Dniem Jerozolimy i Paradą flag.

29 maja 2022 r. - Jom Jeruszalaim.
    29 maja 2022 r. rano dziesiątki Palestyńczyków wszczęło zamieszki na Wzgórzu Świątynnym w Jerozolimie. Wywiesili flagi Hamasu i obrzucili kamieniami izraelskich policjantów, a następnie zabarykadowali się w meczecie al-Aksa. Do starć doszło także przy Bramie Damasceńskiej na Starym Mieście. Arabowie protestują przeciwko wpuszczaniu Żydów na Wzgórze Świątynne. Zatrzymano 18 Arabów.
    29 maja 2022 r. prezydent Izaak Herzog powiedział: "Kiedy zostałem wybrany na prezydenta państwa Izrael, wraz z wielką radością, jakiej doświadczyłem z moją żoną Michal, odczuwałem wielką odpowiedzialność złożoną na moje barki, a także świadomość, że zasługujemy na życie w Jerozolimie - mieście, które przez tyle lat było głęboko zakorzenione w naszych sercach. I rzeczywiście, w ostatnim roku, każdego ranka budziliśmy się ze szczególnym uczuciem podekscytowania, które może zapewnić tylko życie w Jerozolimie. Poeta Jehuda Amichai, którego serce i duszę przesiąkła Jerozolima, napisał w jednym ze swoich wierszy: Jerozolima to huśtawka - czasami schodzę wraz z jej pokoleniami, a czasami wstępuję do nieba. Taka naprawdę jest Jerozolima - miasto, w którym istnieją różnorodne bieguny, a polaryzacja potrafi współtworzyć swoistą wyjątkowość. Na całym świecie nie ma takiego drugiego miasta jak Jerozolima. Miasto, za którym ludzie tęsknią i do którego się modlą. Miasto, na które wznosimy oczy. Miasto, które należy do nas wszystkich, a jednak jest miastem, które jest ogniskiem konfliktów. Miasto, które zawiera w sobie wszystko, poczucie świętości, ale także kipi codziennym życiem; milionowe miasto we wszystkich odcieniach; miasto, którego nazwa mówi o pokoju, ale które zaznało tyle wojny. Dzień Jerozolimy upamiętnia jedno z wydarzeń w historii miasta. Od zjednoczenia Jerozolimy miasto rozrosło się i rozwinęło w każdy możliwy sposób. Zachowując swoją suwerenność jako stolicy Izraela, gwarantuje wyznawcom wszystkich religii wolność wyznania, i co nie mniej ważne - wspólny sposób życia, który nie niweluje różnorodności i tradycji, oraz ilustruje siłę współżycia. W tym dniu święta miasta, które dla nas wszystkich jest także świętem narodowym, pragniemy, aby Jerozolima zachowała swoją wyjątkowość wraz z rozmachem rozwoju, jakiego doświadczała w ostatnich latach. Jestem pewien, że przyszłość, jaka czeka Jerozolimę i jej mieszkańców, jest równie imponująca i obiecująca, jak jej wspaniała przeszłość."
    29 maja 2022 r. tysiące Żydów zgromadziło się na placu przed Zachodnim Murem, aby uczcić Dzień Jerozolimy. Tysiące Izraelczyków wyruszyło w Marsz Flag.
    29 maja 2022 r. popołudniem Arabowie wypuścili drona z podwieszoną palestyńską flagą, który przeleciał nad paradą urządzoną z okazji Dnia Jerozolimy. Policjanci zastrzelili drona i zabezpieczyli go dla potrzeb dochodzenia. Arabowie obrzucili różnymi przedmiotami uczestników Marszu Flag, przechodzących przez Stare Miasto w Jerozolimie. Policjanci rozdzielili obie strony. Zatrzymano także kilku Żydów, którzy wykrzykiwali hasła: "Zabić Arabów!" Przy okazji różnych incydentów zatrzymano 30 osób. Ze względu bezpieczeństwa policja zamknęła część dróg w rejonie Bramy Damasceńskiej.
    29 maja 2022 r. policja jerozolimska poinformowała, że w Paradzie Flag wzięło udział około 70 tys. osób, a 60 zostało aresztowanych za różne zakłócenia pokoju, w tym rzucanie kamieniami, odpalanie fajerwerków i bójki.

30 maja 2022 r. minister spraw zagranicznych Jair Lapid spotkał się ze swoim surinamskim odpowiednikiem Albertem Ramchandem Ramdin, który powiedział, że Surinam otworzy ambasadę w Jerozolimie. Obecnie misję Surinamu w Izraelu reprezentuje konsulat w Tel Awiwie.
    30 maja 2022 r. minister finansów Avigdor Liberman zaproponował zmiany w harmonogramie wakacji szkolnych, które upodobniłyby go do systemu szkół haredi. Liberman zgodził się podnieść pensje nauczycieli w zamian za akceptację jego planu. Zgodnie z nowym planem, który został nazwany "August-Tishrei", nauka szkolna miałaby trwać przez cały lipiec, z przerwą tylko na sierpień. Szkoły miałaby wznowić naukę we wrześniu, ale cały żydowski miesiąc Tiszrei, który obejmuje wszystkie jesienne święta, byłby miesiącem ferii świątecznych. Dodatkowe dwa tygodnie ferii zostaną dodane tuż przed lub tuż po świętach. Kontynuowanie nauki w szkole przez cały lipiec kosztowałoby nauczycieli 21 dni urlopu, ale 17 z nich zostałoby zwróconych w czasie miesiąca Tishrei, kiedy zajęcia szkolne między świętami zostaną odwołane. Pozostałe cztery dni urlopu będą dniami do wyboru, a nauczyciele będą mogli wybrać, w które dni je wezmą. Zgodnie z nowym planem, harmonogramy wakacji będą publikowane z trzyletnim wyprzedzeniem. W latach, w których święta wypadają na początku września, drugi miesiąc wakacji będzie łączył się z miesiącem sierpnia, a dodatkowe dni urlopu będą przypadać przed Tishrei, a nie po nim.
    30 maja 2022 r. Izrael wydał ostrzeżenie dotyczące podróży, ostrzegając swoich obywateli przed podróżowaniem do Turcji lub innych państw graniczących z Iranem - dotyczy to Armenii, Azerbejdżanu, Iraku, Turkmenistanu, Afganistanu i Pakistanu. Ma to związek z rosnącym zagrożeniem atakami terrorystycznymi w tym obszarze. "Według organów bezpieczeństwa ostrzeżenie wynika z namacalnego zagrożenia Izraelczyków w Turcji. Istnieje również wyższy poziom zagrożenia w innych krajach graniczących z Iranem. Dlatego obywatele Izraela powinni być czujni i zachować należytą ostrożność podczas podróży do któregokolwiek z tych krajów."
    30 maja 2022 r. minister energetyki Karine Elharrar ogłosiła otwarcie nowego przetargu na koncesje na poszukiwanie gazu ziemnego na Morzu Śródziemnym. "Poza prawdziwą i szczerą troską o Europę, widzimy, że dla Izraela istnieje realna szansa na eksport gazu ziemnego do Europy. Utworzyliśmy trójstronną grupę roboczą z Izraelem, Unią Europejską i Egiptem. Mam nadzieję, że w niedalekiej przyszłości podpiszemy protokół ustaleń, który stworzy ramową umowę eksportową." Oczekuje się, że pole gazowe Karish zostanie uruchomione w trzecim kwartale 2022 r. Elharrar dodała, że potrzeby izraelskiej gospodarki zawsze będą miały pierwszeństwo i z tego powodu będą utrzymywane rezerwy gazu dla Izraela.
    30 maja 2022 r. ministerstwo zdrowia zatwierdziło utworzenie funduszu na utworzenie infrastruktury cyfrowej, która umożliwi udostępnienie dane medycznych dla izraelskich start-upów i firm high-tech. Fundusz 100 mln szekli zostanie podzielony pomiędzy 19 klinik i szpitali. Celem projektu jest stworzenia technologicznej przewagi Izraela i udostępnienie instytucjom badawczym szerokiego dostępu do danych. Ocenia się, że projekt poszerzy liczbę powiązań partnerskich organizacji medycznych z firmami high-tech i start-upami.
    30 maja 2022 r. egipski bezzałogowy dron w wyniku usterki technicznej wleciał w przestrzeń powietrzną Izraela nad Negewem, w pobliżu góry Saggi. Dron był monitorowany i przez cały czas śledzony. Po skonsultowaniu się ze stroną egipską, izraelskie samoloty myśliwskie zestrzeliły drona. Egipt przyznał się, że z powodu usterki utracił kontrolę nad tym dronem.

30 maja 2022 r. wieczorem palestyński terrorysta rzucił bombę zapalającą w izraelskich żołnierzy w pobliżu Hebronu w Judei. Żołnierze postrzelili i aresztowali napastnika, którego następnie przewieziono do szpitala.

30 maja 2022 r. Siły Obronne Izraela przeprowadziły na Cyprze ćwiczenia symulujące lądowanie głęboko wewnątrz terytorium Libanu.

31 maja 2022 r. ministerstwo bezpieczeństwa publicznego poinformowało, że od marca do maja wpłynęło około 30 tys. wniosków o wydanie licencji na posiadanie broni, co jest wzrostem o 600%. Ten wzrost ewidentnie ma związek z trwającą falą arabskiego terroru. Od początku 2022 r. wpłynęło 32 tys. wniosków, z których do tej pory 2700 zatwierdzono, a 1542 odrzucono. W chwili obecnej w Izraelu w posiadaniu 141 646 cywilów jest 150 015 sztuk legalnej broni palnej.
    31 maja 2022 r. państwo Izrael, za pośrednictwem biura prokuratora państwowego, złożyło cztery pozwy cywilne na łączną kwotę 5,5 mln szekli za szkody wyrządzone państwu przez terrorystów, którzy brali udział w atakach terrorystycznych i zostali skazani za spowodowanie obrażeń ciała i niszczenie infrastruktury. Pozwy zostały wniesione do sądów w Jerozolimie i Beer Szewie przeciwko osobom zamieszanym w: (1) morderstwo Mahometa Abu Hadara; (2) przeciwko terroryście, który w 2015 r. przeprowadził atak terrorystyczny na autobus w Jerozolimie, zabijając trzech cywilów i raniąc kilku innych; (3) przeciwko tym, którzy z nacjonalistycznych motywów podpalili Kościół Chleba i Ryb w Tyberiadzie; oraz (4) przeciwko osobom zamieszanym w podpalenie słupa z kamerami policyjnego monitoringu we wschodniej Jerozolimie.

31 maja 2022 r. izraelskie siły bezpieczeństwa przeprowadziły w nocy liczne działania antyterrorystyczne w Judei i Samarii. Zatrzymano 8 poszukiwanych Arabów oraz przejęto 4 sztuki broni i amunicję. W obozie Qalandija tłum Palestyńczyków zaatakował kamieniami i bombami zapalającymi izraelskich żołnierzy, którzy odpowiedzieli środkami do rozpraszania tłumu.

31 maja 2022 r. minister gospodarki i przemysłu Orna Barbiva podpisała w Abu Dabi pierwszą kompleksową umowę o wolnym handlu między Izraelem i Zjednoczonymi Emiratami Arabskimi. Ze strony Emiratów umowę podpisał minister gospodarki Abdullah bin Touq al Marri. Porozumienie jest zwieńczeniem wielomiesięcznych negocjacji, dzięki czemu nastąpi zniesie cła na 96% towarów handlowych, co usprawni regulacje dotyczące handlu między oboma krajami.

1 czerwca 2022 r. na lotnisku Ben Guriona wylądowała grupa 181 żydowskich imigrantów z Etiopii. Ich przyjazd zorganizowano w ramach drugiej części operacji "Zur Israel", mającej sprowadzić do Izraela oczekujących w Gondar i Adis Abebie.

1 czerwca 2022 r. w nocy izraelskie siły bezpieczeństwa przeprowadziły szereg działań antyterrorystycznych w Judei i Samarii, zatrzymując 12 poszukiwanych Arabów.
    1 czerwca 2022 r. rano Palestyńczycy obrzucili kamieniami izraelski samochód przy osiedlu żydowskim Ofra na południu Samarii. Ranna została 1 Izraelka.
    1 czerwca 2022 r. rano palestyńska terrorystka próbowała dźgnąć nożem izraelskich żołnierzy na punkcie kontrolnym Al-Arub w bloku żydowskich osiedli Gusz Etzion w Judei. Żołnierze postrzelili napastniczkę. W ciężkim stanie została przewieziona do szpitala, gdzie zmarła. Żołnierze nie odnieśli obrażeń.

    1 czerwca 2022 r. wieczorem duże izraelskie siły wkroczyły do arabskiej miejscowości Ja'bad, niedaleko Dżeninu na północy Samarii. Wyburzono dom terrorysty, który w marca przeprowadził atak terrorystyczny w Benei Barak. W trakcie tych działań doszło do gwałtownych starć z Palestyńczykami. Podczas wymiany ognia zginął 1 terrorysta, a 3 zostało rannych.

1 czerwca 2022 r. w nocy izraelskie siły powietrzne przeprowadziły duże ćwiczenia nad Morzem Śródziemnym. Ćwiczenia były częścią trwających od miesiąca ćwiczeń "Rydwany ognia". W ramach tych ćwiczeń, dziesiątki izraelskich samolotów przeprowadziło symulację ataku na odległe cele. W jego trakcie samoloty tankowały w powietrzu i dotarły do Cypru.
    1 czerwca 2022 r. szef rady bezpieczeństwa narodowego Ejal Hulata spotkał się w Białym Domu z doradcą ds. bezpieczeństwa narodowego USA Jakem Sullivanem. Rozmowy dotyczyły koordynacji działań mających na celu powstrzymanie irańskiego programu nuklearnego i powstrzymanie agresji Iranu na Bliskim Wschodzie.

2 czerwca 2022 r. ministerstwo turystyki poinformowało, że w ostatnim czasie otrzymało 107 wniosków od przedsiębiorców ubiegających się o dotacje na budowę lub rozbudowę hoteli. Inwestorzy, którzy są optymistycznie nastawieni do rehabilitacji przemysłu turystycznego w Izraelu, starają się przekształcić istniejące budynki w hotele oraz rozbudowywać istniejące hotele. 70 wniosków dotyczy nowych inwestycji budowlanych, a 22 rozbudowy lub przebudowy, natomiast 15 dotyczy prac na podstawie wcześniej wydanych zezwoleń. Tegoroczny budżet dotacji wynosi 165 mln szekli. minister turystyki Joel Razvozov powiedział: "W branży turystycznej panuje duży optymizm i zainteresowanie. W tym roku pobiliśmy rekord pod względem liczby wniosków o dofinansowanie na otwarcie nowych hoteli w Izraelu. Izraelskie ministerstwo turystyki nadal inwestuje ogromne wysiłki w zwiększenie przyjazdowego ruchu turystycznego do Izraela i skrócenie czasu potrzebnego na budowę hoteli. To przyniesie miliardy szekli do państwowej kasy."
    2 czerwca 2022 r. izraelska marynarka wojenna zakończyła ćwiczenia na Morzu Czerwonym, w których udział wzięły okręt podwodny i dwa okręty rakietowe. Okręty te realizowały zadania mające na celu osiągnięcie przewagi morskiej, zapewniając jednocześnie swobodę żeglugi w rejonie Morza Czerwonego. Wiceadmirał David Saar Salma powiedział: "Siły marynarki wojennej i jednostka sił specjalnych marynarki Szajetet, wróciły dziś rano ze złożonych ćwiczeń na Morzu Czerwonym. Było to długoterminowe ćwiczenie, które symulowało różne sytuacje, w tym osiągnięcie przewagi i utrzymanie swobody żeglugi na Morzu Czerwonym. Marynarka wojenna będzie nadal zwiększać swoje zdolności operacyjne i zwiększać obszary działania."

2 czerwca 2022 r. minister obrony Benny Gantz spotkał się z indyjskim ministrem obrony Rajnathem Singhem. Obaj potwierdzili swoje zaangażowanie w pogłębianie więzi obronnych między Izraelem i Indiami. Gantz powiedział: "Indie i Izrael stoją przed podobnymi i wspólnymi wyzwaniami, w tym bezpieczeństwem granic i walką z terroryzmem. Współpracując, możemy zwiększyć nasze możliwości oraz zapewnić bezpieczeństwo i interesy gospodarcze dla naszych obu krajów." Popołudniem Gantz spotkał się z premierem Indii Narendrą Modi. Gantz powiedział: "Mamy świetną okazję do pogłębienia współpracy obronnej między naszymi krajami i budowania na naszych wspólnych wartościach, aby przyczynić się do globalnej stabilności."

3 czerwca 2022 r. premier Naftali Bennett spotkał się z dyrektorem generalnym Międzynarodowej Agencji Energii Atomowej (MAEA) Rafaelem Grossim. Podczas spotkania Bennett podkreślił niebezpieczeństwo dalszego rozwoju irańskiego programu nuklearnego, wskazując, że Iran wprowadza w błąd społeczność międzynarodową za pomocą fałszywych informacji i kłamstw. Podkreślił również "pilną potrzebę wystąpienia społeczności międzynarodowej przeciwko Iranowi, aby uniemożliwić mu osiągnięcie zdolności uzbrojenia się w broń jądrową. Izrael woli drogę dyplomatyczną, aby pozbawić Iran jakiejkolwiek możliwości rozwoju broni jądrowej, ale mimo to zastrzega sobie prawo do samoobrony i działania przeciwko Iranowi w celu powstrzymania jego programu nuklearnego, jeśli społeczność międzynarodowa zawiedzie w odpowiedni okresie czasu." Bennett przedstawił dokumenty dowodzące, że Iran wykradał tajne informacje inspektorom MAEA.
    3 czerwca 2022 r. podczas uroczystości w Hajfie Siły Obronne Izraela zakończyły miesięczne ćwiczenia wojskowe "Rydwany ognia". W pierwszym tygodniu położono nacisk na wzmacnienie wielowymiarowych strategii obronnych, przy jednoczesnym podejmowaniu aktywnych działań w strefach walk na wielu arenach wydarzeń operacyjnych. Sprawdzono przy tym gotowość i zdolność armii do przejścia z działalności rutynowej do operacyjnej, jak również poradzenie sobie z niespodziewanie pojawiającymi się nowymi scenariuszami. Drugi tydzień rozpoczął się od niezapowiedzianych ćwiczeń marynarki wojennej. Dodatkowo przećwiczono zdolności logistyczne armii, transport sprzętu wojskowego i zaopatrzenia na różne linie frontu, przygotowanie jednostek do nowego rozmieszczenia w terenie oraz skuteczność obrony powietrznej. Równocześnie siły powietrzne ćwiczyły zdolności uderzeniowe i obronę na wielu arenach walki. Południowe Dowództwo symulowało scenariusze walk w Strefie Gazy, które wymagały zmobilizowanie żołnierzy rezerwy. W ramach ćwiczenia po raz pierwszy przeprowadzono symulację incydentu z udziałem materiałów niebezpiecznych. Ponadto Brygada Poszukiwawczo-Ratownicza zrealizowała szereg scenariuszy ratowniczych. Trzeci tydzień rozpoczął się niezapowiedzianymi ćwiczeniami frontu wewnętrznego, które obejmowały współdziałanie różnych oddziałów i jednostek skoncentrowanych głównie na północy kraju. Siły powietrzne przeprowadziły ćwiczenia "Śmiertelna strzała", które symulowały scenariusze bojowe na arenie północnej. Równocześnie wojska lądowe Dowództwa Północnego przeprowadziły ćwiczenia, których scenariusz zakładał kampanię wojskową na północy. Sprawdzono zdolności do szybkiej neutralizacji wroga, szybkiego i dokładnego zamykania zagrożonych rejonów, udzielania wsparcia ogniowego, zbierania informacji wywiadowczych i zdolności manewrowych. Centralne Dowództwo symulowało obszerne scenariusze operacyjne przewidujące zamieszki i ataki terrorystyczne. W ramach tych ćwiczeń sprawdzono zdolność zachowania wsparcia logistycznego oddziałów operacyjnych w celu zapewnienie im możliwości prowadzenia rozbudowanej kampanii. W ćwiczeniu uczestniczyli żołnierze jednostek bojowych, logistycznych, policyjnych, medycznych i inżynieryjnych. Ostatni tydzień rozpoczął się od ćwiczeń "Poza horyzont" na Cyprze. Były to wyjątkowe i pierwsze w swoim rodzaju ćwiczenia, w których udział wzięli żołnierze regularni i rezerwowi sił specjalnych, sił powietrznych, marynarki wojennej oraz wywiadu i cyberobrony. Szef Sztabu Generalnego gen. Aviv Kohavi powiedział: "Około godziny temu Siły Obronne Izraela zakończyły miesięczne ćwiczenia, a ostatni żołnierze właśnie wrócili z Cypru. Chciałbym wyrazić moje wielkie uznanie dla tych, którzy uczestniczyli w tych ćwiczeniach."
    3 czerwca 2022 r. wieczorem izraelscy żołnierze zatrzymali 2 Palestyńczyków, którzy usiłowali przekroczyć barierę graniczną w środkowej części Strefy Gazy. Przy zatrzymanych znaleziono granat.

4 czerwca 2022 r. - Szabat.

4 czerwca 2022 r. dwie arabskie łodzie rybackie naruszyły granicę wyznaczonego obszaru połowów przy północnej części Strefy Gazy. Izraelska łódź patrolowa wezwała ich do zawrócenia, a następnie oddała strzały ostrzegawcze. Wobec braku reakcji, ostrzelano łodzie i aresztowano 4 arabskich rybaków. Strona palestyńska oświadczyła, że 2 rybaków zostało rannych od gumowych kul.
    4 czerwca 2022 r. wieczorem izraelscy żołnierze wkroczyli do Betlejem na północy Judei, gdzie zatrzymano poszukiwanego terrorystę. Przejęto także broń. Działania antyterrorystyczne przeprowadzono także w miejscowości Dżaba na południu Samarii, gdzie zatrzymano osobę trudniącą się przemytem ludzi do Izraela. W Dżabie wybuchły arabskie zamieszki i żołnierze starli się z Arabami.

5 czerwca 2022 r. - Szawuot.

5 czerwca 2022 r. Izrael wprowadził platformę wiertniczą brytyjskiej firmy Energean na obszar spornego pola gazowego Karish, na Morzu Śródziemnym pomiędzy Izraelem a Libanem. Oczekuje się, że w nadchodzących miesiącach rozpoczną się odwierty. Bezpieczeństwo platformie mają zapewnić izraelskie okręty wojenne.
    5 czerwca 2022 r. prezydent Libanu Michel Aoun ostrzegł Izrael przed wszelkimi "agresywnymi działaniami na spornych wodach, gdzie oba państwa mają nadzieję na rozwój energetyki morskiej. Każde działanie lub aktywność na spornym obszarze stanowi prowokację i wrogi czyn."

6 czerwca 2022 r. nad ranem funkcjonariusze elitarnej jednostki policji Jamam i agencji bezpieczeństwa wewnętrznego Szin Bet aresztowali w południowym Tel Awiwie dwóch Palestyńczyków, którzy w momencie zatrzymania przygotowywali się do przeprowadzenia ataku terrorystycznego. Obaj są mieszkańcami Nablusu w Samarii, i nielegalnie przebywali w Izraelu.
    6 czerwca 2022 r. rano około dwóch tysięcy kierowców autobusów publicznych, przeprowadziło dwugodzinny strajk (od 5:30 do 8:00). W strajku wzięli udział kierowcy zatrudnieni przez Superbus i Electra Afikim. Strajk został przeprowadzony za zgodą sądu pracy w Jerozolimie. Kierowcy protestują przeciwko warunkom pracy, a także poważnemu niedoborowi kierowców autobusów w kraju.
    6 czerwca 2022 r. Sąd Najwyższy orzekł, że Autonomia Palestyńska musi zapłacić 6 mln szekli córkom Gada i Cipi Szemesz, które 20 lat temu zginęły w zamachu samobójczym w Jerozolimie. Zamachowiec-samobójca otrzymał do przeprowadzenia tego zamachu dwa granaty od przewodniczącego Komitetu Wykonawczego OWP i ministra spraw obywatelskich Autonomii Palestyńskiej Husseina al-Szeika.
    6 czerwca 2022 r. późnym wieczorem Kneset nie zdołał uchwalić dyrektywy przyznającej Izraelowi jurysdykcję nad Izraelczykami mieszkającymi w Judei i Samarii, która była zatwierdzana co pięć lat od 1967 r. Dyrektywę poparło 52 głosów, a 58 było przeciw. Niepowodzenie w głosowaniu doprowadziło do natychmiastowych spekulacji, że koalicja rządowa wkrótce upadnie, a Izrael przystąpi do nowych wyborów. Przeciwko głosowało dwóch posłów Zjednoczonej Listy Arabów (Ra'am), podczas gdy inni posłowie z tej partii nie uczestniczyli w głosowaniu. Bez ich poparcia nie można było uchwalić ustawy, która musi zostać ponownie zatwierdzona do końca czerwca. Przeciwko głosowała opozycja parlamentarna. Minister obrony Benny Gantz powiedział, że szuka pozalegislacyjnego rozwiązania problemu. "Poleciłem systemowi obronnemu, aby określił, jakie przepisy mogą wprowadzić regionalni dowódcy, jeśli przepisy utkną."

6 czerwca 2022 r. w nocy izraelskie siły bezpieczeństwa przeprowadziły szereg działań antyterrorystycznych w Judei i Samarii. Zatrzymano 13 poszukiwanych Arabów. Nie zgłoszono żadnych obrażeń.

6 czerwca 2022 r. zastępca przywódcy Hezbollahu, szejk Naim Kassem powiedział, że jeśli libański rząd przyjmie jaśniejszą politykę, Hezbollah jest gotowy do podjęcia działań, w tym siłowych, przeciwko izraelskim operacjom gazowym na spornych wodach. "Jeśli libańskie państwo powie, że Izraelczycy atakują nasze wody i ropę, jesteśmy gotowi do odegrania swojej roli w zakresie nacisku, odstraszania i użycia odpowiednich środków - w tym siły. Sprawa wymaga zdecydowanej decyzji państwa libańskiego. Hezbollah nakłaniał rząd do pośpiechu, do wyznaczenia sobie terminu. Jeśli zajdzie potrzeba, będziemy działać bez względu na reakcje, nawet jeśli doprowadzi to do szerszego konfliktu."

7 czerwca 2022 r. premier Naftali Bennett powiedział przed parlamentarną komisją spraw zagranicznych i obrony: "Pierwszy rok pod moim kierownictwem był najspokojniejszym rokiem, jakiego doświadczyli południowcy od czasu wycofania się ze Strefy Gazy. W sprawie Parady Flag nie poddaliśmy się groźbom ze strony Hamasu i terrorystów. Zorganizowaliśmy paradę pomimo próby zniechęcenia nas. Nie uginaliśmy się w obliczu groźby ataku Hamasu i zgodnie z planem przeprowadziliśmy marsz flagi w Dzień Jerozolimy. W minionym roku atakowaliśmy naszych wrogów i nie pozwoliliśmy im zgromadzić siły. Nasze siły bezpieczeństwa są przygotowane na każdą ewentualność. Wydarzenia z zeszłego roku, gdy wybuchły zamieszki w mieszanych żydowsko-arabskich miastach, były pobudką do zrozumienia tych wewnętrznych zagrożeń. Rząd podejmuje działania przeciwko arabskim gangom przestępczym i przemocy ze strony nacjonalistycznych bojowników, w tym poprzez rozmieszczenie ludzi agencji bezpieczeństwa Szin Bet. Powiedziano mi, że żadne pieniądze nie będą miały znaczenia, jeśli nasze dzieci będą zagrożone postrzeleniem. Dlatego nasz rząd podjął działania i teraz widzimy spadek liczby morderstw i strzelanin." Bennett dodał: "W minionym roku nastąpiła strategiczna zmiana w izraelskiej polityce wobec Iranu. Izrael działa przeciwko wielu mackom irańskiego terroru, nie tylko tak, jak robił to w ostatnich dziesięcioleciach. Czasy, w których Iran posiadał immunitet, kiedy uderzał w Izrael i szerzył swój terroryzm za pośrednictwem pełnomocników, minęły. Teraz działamy wszędzie i przez cały czas, i nadal będziemy to robić. W ostatnich latach Iran przekroczył czerwone linie, zwłaszcza w kwietniu, na kilka miesięcy przed dojściem tego rządu do władzy, kiedy bez międzynarodowej reakcji zaczął wzbogacać uran do 60%. Izrael nie może i nie zaakceptuje takiej sytuacji."
    7 czerwca 2022 r. ambasador Ukrainy w Izraelu Jewgen Korniczuk na konferencji prasowej w Tel Awiwie powiedział: "Podczas gdy Rosja morduje naszych obywateli, rząd izraelski pozostaje w swojej strefie komfortu i wstrzymuje się od udzielenia Ukrainie pomocy obronnej. Szukamy narzędzia obronnego, takiego jak Iron Dome, do wykorzystania w taki sposób, jak Izrael chroni swoich mieszkańców przed ostrzałem Hamasu ze Strefy Gazy. Jerozolima musi zdecydować, czy stanie po stronie sprawiedliwych i demokratycznych krajów świata."
    7 czerwca 2022 r. ministerstwo zdrowia poinformowało o trzecim potwierdzonym przypadku małpiej ospy w Izraelu. Najnowszy przypadek dotyczy 34-letniego mężczyzny, który niedawno powrócił z zagranicznej podróży. Jest on obecnie hospitalizowany w szpitalu Ichilov w Tel Awiwie.

7 czerwca 2022 r. izraelskie siły bezpieczeństwa przeprowadziły w nocy liczne działania antyterrorystyczne w Judei i Samarii. Zatrzymano 10 poszukiwanych Arabów. Przejęto także broń.
    7 czerwca 2022 r. wieczorem palestyńscy terroryści zestrzelili izraelski bezzałogowy dron nad północną częścią Strefy Gazy. Był to quadkopter. Siły Obronne Izraela poinformowały, że nie ma obaw o jakąkolwiek utratę tajnych informacji.

7 czerwca 2022 r. syryjskie media poinformowały, że izraelskie siły powietrzne zbombardowały w nocy cele położone w rejonie Damaszku. Aktywowany został syryjski system obrony przeciwlotniczej. Zniszczona została fabryka broni w Aqraba. W ataku zginęło 5 członków proirańskiej milicji, strzegących tej fabryki.
    7 czerwca 2022 r. ambasador Izraela przy ONZ Gilad Erdan został wybrany na wiceprzewodniczącego Zgromadzenia Ogólnego ONZ. Erdan powiedział: "To ważne zwycięstwo, które da nam kolejną platformę do przedstawiania prawdy o Izraelu i jego wkładzie na rzecz świata, i to pomimo ciągłych prób Palestyńczyków oraz wrogich krajów działania przeciwko nam w ONZ."

8 czerwca 2022 r. premier Naftali Bennett powiedział: "Niewiele mogę zrobić, aby powstrzymać mój rząd przed rozpadem, za wyjątkiem powtarzania apelu do moich partnerów, aby nie zboczyli z kursu i nie pogrążyli się w chaosie wyborów. Mimo to mam nadzieję na kontynuowanie rządów przez kolejny miesiąc, a potem przez kolejny. Przynajmniej przez ostatni rok pokazaliśmy Izraelowi, jak wygląda normalny kraj." Odnosząc się do kwestii Iranu, powiedział: "Gospodarka Iranu tak bardzo potrzebuje złagodzenia sankcji, że jeśli Ameryka będzie twardo działać, może być w stanie zawrzeć umowę, która na czas nieokreślony zamrozi rozwój nuklearnego Iranu, bez klauzul wygaśnięcia porozumienia, zgodnie z czym, po pewnym czasie znikają ograniczenia dla Iranu. Izrael stara się prześcignąć Iran w programach zbrojeniowych i prześcignąć go w technologii - w nadziei na jego bankructwo. W walce z irańskim terrorem wdrażamy doktrynę Octopus. Już nie bawimy się z mackami, pełnomocnikami Iranu, gdyż stworzyliśmy nowe równanie, uderzając w głowę. Irańczycy są znacznie bardziej bojaźliwi niż myślicie, jeśli chodzi o reagowanie na działania Izraela."
    8 czerwca 2022 r. ministerstwo obrony podpisało umowę z Ido Cohenem i The Armored Group na produkcję wozów bojowych Z-MAG i ZD dla izraelskich sił specjalnych. Wartość kontraktu wynosi 100 mln szekli. Nowe pojazdy są zdolne do poruszania się w każdym terenie oraz mogą przewozić od 1,5 do 2,5 tony zaopatrzenia i żołnierzy. Pojazdy wykorzystują dostępne na rynku materiały, dzięki czemu ich eksploatacja jest niedroga i niezawodna. Pojazdy będą produkowane w Beer Szewie.
    8 czerwca 2022 r. izraelskie samoloty myśliwskie F-16I towarzyszyły dwóm amerykańskim strategicznym bombowcom B-52 w drodze powrotnej z rejonu Zatoki Perskiej.
    8 czerwca 2022 r. popołudniem wybuchł duży pożar w rejonie miejscowości Mevaseret Zion, na zachód od Jerozolimy. Ewakuowano mieszkańców jednej z ulic. W gaszenie ognia zaangażowano 21 sekcji strażackich i 6 samolotów gaśniczych. Policja zamknęła teren dla ruchu kołowego i pieszego.

8 czerwca 2022 r. izraelskie siły bezpieczeństwa przeprowadziły w nocy liczne działania antyterrorystyczne w Judei i Samarii. Zatrzymano 21 poszukiwanych Arabów. W obozie uchodźców Aqabat Jaber przy mieście Jerycho, doszło do arabskich zamieszek. Żołnierze użyli środków do rozpraszania tłumu.

8 czerwca 2022 r. ambasador Izraela przy ONZ Gilad Erdan powiedział: "Potępienie Iranu przez Międzynarodową Agencję Energii Atomowej za oszustwo nuklearne, ujawnia prawdziwe oblicze nieuczciwego irańskiego reżimu i jego zamiar zdobycia broni jądrowej. Gdyby morderczy, radykalny Iran stał się nuklearnym państwem, zagroziłby całemu światu. Rada Bezpieczeństwa ONZ musi pociągnąć Iran do odpowiedzialności i użyć wszelkich możliwych środków, aby powstrzymać wyścig Iranu w kierunku uzyskania bomby atomowej." Wcześniej Międzynarodowa Agencja Energii Atomowej potępiła Iran. Za rezolucją głosowało 30 krajów, sprzeciwiły się temu Rosja i Chiny, a trzy kraje wstrzymały się od głosu (Indie, Pakistan i Libia).
    8 czerwca 2022 r. amerykański serwis informacyjny Axios poinformował, że w zeszłym tygodniu izraelski doradca ds. bezpieczeństwa narodowego Ejal Hulata spotkał się w Waszyngtonie z zastępcą sekretarza stanu USA Wendy Sherman, która poruszyła temat możliwości zorganizowania pięciostronnego szczytu między Izraelem, Autonomią Palestyńską, Stanami Zjednoczonymi, Egiptem i Jordanią. Szczyt z udziałem ministrów spraw zagranicznych mógłby się odbyć w Waszyngtonie. Hulata na tę propozycję odpowiedział, że izraelski rząd uważa, że warunki po obu stronach nie sprzyjają takiej inicjatywie, i podkreślił, że Izrael nie jest zainteresowany spotkaniem i końcowym zdjęciem, które nic nie przyniesie i doprowadzi tylko do kryzysu wzajemnych oczekiwań. "Nie podoba nam się ten pomysł. Doświadczenia z przeszłości nauczyły nas, że taki kryzys oczekiwań może prowadzić do eskalacji w terenie."

9 czerwca 2022 r. ministerstwo zdrowia poinformowało, że wczoraj w Izraelu zidentyfikowano 4 674 nowych przypadków koronawirusa. Obecnie w szpitalach jest 88 pacjentów chorych na COVID-19, w tym 24 pod respiratorami i 1 pod ACMO. Przeprowadzono 23 475 testów, uzyskując 22,29 wyników pozytywnych. Współczynnik infekcji wynosi 1,28. Od 1 maja do 9 czerwca do Izraela przyjechało 15 234 osób z Polski, spośród których zweryfikowano 142 osoby zainfekowane koronawirusem (0,93%).
    9 czerwca 2022 r. Sąd Najwyższy orzekł, że żydowska organizacja Ateret Cohanim legalnie kupiła w 2004 r. trzy budynki we wschodniej Jerozolimie od Greckiego Kościoła Prawosławnego. Sprzedaż wywołała gniew Palestyńczyków i rok później doprowadziła do dymisji patriarchy Irineosa I. Następnie sam Kościół Prawosławny zarzucił organizacji Ateret Cohanim, że zakup nieruchomości był nielegalny i bez zgody zwierzchników Kościoła. Sąd Najwyższy oddalił jednak apelację Kościoła.
    9 czerwca 2022 r. ministerstwo zdrowia poinformowało o wykryciu w Izraelu czwartego przypadku małpiej ospy. Pacjentem jest 28-letni mężczyzna, który wrócił z zagranicznej podróży.

9 czerwca 2022 r. izraelskie siły bezpieczeństwa przeprowadziły w nocy liczne działania antyterrorystyczne w Judei i Samarii. Zatrzymano 9 poszukiwanych Arabów. W Hebronie odkryto skrytkę na broń, w której znaleziono karabiny M16, granaty ręczne i pistolety. W Nablusie w Samarii wybuchły arabskie zamieszki. Zaatakowani żołnierze użyli środków do rozpraszania tłumu.
    9 czerwca 2022 r. izraelscy żołnierze wkroczyli do miasta Halhul w Judei, gdzie skonfiskowano ponad 1 mln szekli funduszy terrorystycznych. Rozbito siatkę trudniącą się praniem brudnych pieniędzy dla Hamasu. Podczas tych działań wybuchły arabskie zamieszki. Palestyńczycy obrzucili kamieniami i bombami zapalającymi izraelskich żołnierzy, którzy odpowiedzieli środkami do rozpraszania tłumu. W starciach zginął 1 Arab, a 6 zostało rannych.

9 czerwca 2022 r. premier Naftali Bennett udał się do Zjednoczonych Emiratów Arabskich i w Abu Dabi spotkał się z emirackim prezydentem szejkiem Mohammedem Bin Zajedem.
    9 czerwca 2022 r. Komisja Europejska zaproponowała państwom członkowskim Unii Europejskiej zawarcie trójstronnej umowy z Izraelem i Egiptem o zwiększeniu importu gazu ziemnego ze wschodniej części Morza Śródziemnego. Projekt protokołu ustaleń wciąż podlega zmianom i nie został upubliczniony. Będzie on wymagać akceptacji wszystkich zaangażowanych rządów. Umowa będzie uwzględniać wykorzystanie infrastruktury skroplonego gazu ziemnego w Egipcie.

10 czerwca 2022 r. izraelska firma ImageSat International opublikowała zdjęcia satelitarne pokazujące znaczne zniszczenia pasów startowych na międzynarodowym lotnisku w Damaszku po nocnym nalocie przypisywanym Izraelowi. Na zdjęciach widać, że oba pasy startowe zostały po trzy razy bezpośrednio trafione ciężkimi rakietami. Syria oficjalnie poinformowała, że lotnisko w Damaszku będzie z powodów technicznych nieczynne przez 48 godzin. Izrael nie skomentował tych doniesień.
    10 czerwca 2022 r. dziesiątki tysięcy ludzi zebrało się w Tel Awiwie na słynnej na całym świecie paradzie poparcia dla społeczności LGBQ+. W paradzie wzięło udział ponad 170 tys. osób.
    10 czerwca 2022 r. minister zdrowia Nitzan Horowitz powiedział, że koronawirus "nigdy w pełni nie zniknął. Obecny wzrost jest wynikiem jednego z wariantów mutacji Omicron, ale nie ma żadnych wskazówek, aby zmienił się on w nową falę pandemii".

10 czerwca 2022 r. syryjskie media poinformowały, że izraelskie siły powietrzne zbombardowały nad ranem cele położone na południe od Damaszku. Aktywowany został syryjski system obrony przeciwlotniczej.
    10 czerwca 2022 r. rosyjskie ministerstwo spraw zagranicznych wydało oświadczenie: "We wczesnych godzinach rannych 10 czerwca izraelskie siły powietrzne zaatakowały terytorium Syryjskiej Republiki Arabskiej. Celem ataku był Międzynarodowy Port Lotniczy Damaszek. Jesteśmy zmuszeni podkreślić, że trwający izraelski ostrzał terytorium Syrii, z pogwałceniem podstawowych norm prawa międzynarodowego, jest niedopuszczalny. Zdecydowanie potępiamy prowokacyjny atak Izraela na krytyczną syryjską infrastrukturę cywilną. Takie nieodpowiedzialne działania stanowią poważne zagrożenie dla międzynarodowego ruchu lotniczego i zagraża życiu niewinnych ludzi. Żądamy, aby izraelska strona zaprzestała tych złych praktyk."

11 czerwca 2022 r. - Szabat.
    11 czerwca 2022 r. wczesnym rankiem spłonęło 18 autobusów na głównym dworcu autobusowym w mieście Safed w Galilei. Strażacy uchronili pozostałe autobusy zaparkowane na terenie kompleksu. Policja potwierdziła, że pożar został spowodowany podpaleniem i wszczęła dochodzenie w tej sprawie. W okolicy działa mafia z arabskiego miasta Tuba-Zangarijje, która pod przykrywką działalności firmy ochroniarskiej zbiera "pieniądze za ochronę". Istnieje podejrzenie, że to ta grupa przestępcza podpaliła autobusy. Dwa tygodnie temu w północnym mieście Kirjat Szmona podpalono osiem autobusów. Ten incydent jest również badany jako możliwe podpalenie.
    11 czerwca 2022 r. w Izraelu panowały duże upały. W Tel Awiwie odnotowano 33 stopnie Celsjusza, w Jerozolimie 35, a na południu kraju miejscami nawet do 41 stopni.

11 czerwca 2022 r. zastępca sekretarza stanu USA ds. Bliskiego Wschodu Barbara Leaf spotkała się w Ramallah z palestyńskim przewodniczącym Mahmudem Abbasem. Omówiono stosunki amerykańsko-palestyńskie, pomoc Stanów Zjednoczonych dla Autonomii Palestyńskiej oraz sposoby ożywienia procesu pokojowego. Abbas wezwał do usunięcie Organizacji Wyzwolenia Palestyny (OWP) z listy organizacji terrorystycznych, ponowne otwarcie konsulatu Stanów Zjednoczonych w Jerozolimie i ponowne otwarcie biura OWP w Waszyngtonie.

12 czerwca 2022 r. rano w rejonie Jerozolimy rozpoczął się strajk nauczycieli, którzy domagają się podwyżek wynagrodzeń. W rejonie tym zajęcia szkolne rozpoczną się dwie godziny później. Dotyczy to obszaru: Abu Ghosz, Efrat, Beit Arjeh, Beit El, Beit Szemesz, Beitar Illit, Doliny Jordanu, Givat Zeev, Gusz Etzion, Har Adar, Hebron, Jerozolima, Mevasseret Syjon, Megilot, Modi'in, Maccabim-Re'ut, Modi'in Illit, Mateh Binjamin, Mateh Jehuda, Maale Adumim, Maale Efraim, Kirjat Arba i Kirjat Jearim. Zajęcia we wszystkich innych częściach kraju rozpoczną się punktualnie.
    12 czerwca 2022 r. rząd zatwierdził przystąpienie Izraela do Funduszu Kultury i Mediów Unii Europejskiej, który promuje współpracę i inwestuje tysiące euro w instytucje kultury. Fundusz uniemożliwia jednak udzielenia wsparcia izraelskim projektom realizowanym poza tzw. "zieloną linią", czyli w Judei i Samarii, na Wzgórzach Golan, a nawet we wschodniej części Jerozolimy. Przystąpieniu Izraela do programu będzie towarzyszył dokument stwierdzający, że izraelski rząd nie zgadza się z klauzulą zakazującą wykorzystania funduszy w Judei i Samarii.

12 czerwca 2022 r. izraelskie siły bezpieczeństwa przeprowadziły w nocy liczne działania antyterrorystyczne w Judei i Samarii. Zatrzymano 3 poszukiwanych Arabów oraz przejęto pistolet maszynowy Carlo i inną broń. W obozie uchodźców Nur Shams w Samarii wybuchły arabskie zamieszki.

12 czerwca 2022 r. tureckie siły bezpieczeństwa udaremniły irańskie próby ataku na cele izraelskie w Turcji. Jak wynika z raportu, to Izrael poinformował Turcję o zamiarze przeprowadzenia ataku na Izraelczyków na ziemiach tureckich i poprosił o pomoc w udaremnieniu tych ataków. Ataki zostały zaplanowane przez irańską sieć działającą w Turcji.
    12 czerwca 2022 r. izraelski koncern Elbit Systems zaprezentował na wystawie w Paryżu innowacyjny radar taktyczny DaiR, który jest w stanie jednocześnie wykrywać i śledzić tysiące różnych obiektów poruszających się z różnymi prędkościami, bez konieczności ustalania priorytetów celów. Ta przełomowa technologia stanowi krok naprzód w zakresie zdolności operacyjnych. Nowy system radarowy jest w stanie wykryć małego drona z odległości 12 km, a człowieka z odległości 15 km. Wszystkie dotychczas istniejące systemy radarowe działają na zasadzie priorytetyzacji celów. Izolują jeden obiekt, który identyfikują jako cel i śledzą go, zaniedbując wszystko inne. W ten sposób powstaj martwe strefy na polu walki. Nowy system eliminuje potrzebę nadawania priorytetów celom, ponieważ jest w stanie śledzić wiele obiektów w przestrzeni, niezależnie od ich wielkości i prędkości poruszania się. System jest w stanie poradzić sobie z rojami dronów, jednocześnie identyfikując i śledząc śmigłowce, pojazdy, a nawet pojedyncze osoby.

13 czerwca 2022 r. Rada Bezpieczeństwa Narodowego Izraela podniosła ostrzeżenie bezpieczeństwa dla Izraelczyków podróżujących do Stambułu (Turcja) do maksymalnego poziomu 4. Oznacza to rekomendację: "Natychmiast opuść miasto!" Pozostała część terytorium Turcji posiada poziom 3 zagrożenia atakami terrorystycznymi, co oznacza, że podróżowanie do tego kraju jest bardzo ryzykowne. Minister spraw zagranicznych Jair Lapid wezwał Izraelczyków planujących lot do Stambułu, aby odwołali swoje podróże: "Po wydarzeniach ostatnich tygodni w Turcji i po serii prób dokonania przez Iran ataków terrorystycznych na Izraelczyków, którzy wyjechali na wakacje do Stambułu, wzywamy Izraelczyków, aby nie latali do Stambułu. Nie leć do Turcji! Jeśli już jesteś w Stambule, wróć do Izraela tak szybko, jak to możliwe ... Te incydenty terrorystyczne są skierowane przeciwko Izraelczykom, którzy wyjechali na wakacje. Celowo biorą na cel obywateli Izraela, aby ich porwać lub zamordować. To może się przydarzyć każdemu. Słuchajcie instrukcji, które wydajemy. Cały czas aktualizujemy wytyczne zgodnie z oceną sytuacji."
    13 czerwca 2022 r. w Izraelu wykryto 7 330 nowych infekcji koronawirusa. Obecnie w kraju jest 30 090 aktywnych przypadków, z czego 103 są leczone w szpitalach (28 pod respiratorami, a 2 pod ACMO). Wykonano 33 817 testów, uzyskując 24,95% pozytywnych wyników. Współczynnik infekcji wynosi 1,51. Ministerstwo zdrowia zaleciło noszenie masek ochronnych w pomieszczeniach zamkniętych, a zwłaszcza na zgromadzeniach. Ministerstwo stwierdziło, że zmniejszy to liczbę infekcji oraz ochroni zagrożone populacje i osoby starsze, które są szczególnie narażone na ciężki przebieg choroby COVID-19. W związku z tym ministerstwo poprosiło Izraelczyków o noszenie maski w zamkniętych przestrzeniach w akcie solidarności i troski o innych. "Noszenie maski to prosty zabieg. Dyskomfort jest marginalny w porównaniu z możliwością łagodnego przejścia przez ten wzrost infekcji, przy minimum poważnych zachorowań i zgonów. Wszyscy musimy być ostrożni - dbać o siebie i innych."

13 czerwca 2022 r. izraelskie siły bezpieczeństwa przeprowadziły w nocy liczne działania antyterrorystyczne w Judei i Samarii. Zatrzymano 12 poszukiwanych Arabów oraz przejęto broń. Podczas tych działań wybuchły arabskie zamieszki w Nablusie.

13 czerwca 2022 r. dwadzieścia dwa kraje potępiły powołanie przez Radę Praw Człowieka ONZ specjalnej komisji śledczej do zbadania rzekomych izraelskich zbrodni wojennych dokonanych podczas operacji Strażnik Murów w Strefie Gazy. Oświadczenie podpisały: Austria, Bułgaria, Brazylia, Chorwacja, Eswatini, Gwatemala, Holandia, Izrael, Kanada, Kamerun, Kolumbia, Liberia, Macedonia Północna, Mikronezja, Nauru, Niemcy, Palau, Stany Zjednoczone, Togo, Węgry, Wielka Brytania i Wyspy Marshalla.

14 czerwca 2022 r. ministerstwo edukacji odwołało wyjazdy izraelskich uczniów do Polski (wycieczki edukacyjne na temat Szoa) tego lata z powodu nieosiągnięcia porozumienia z polskimi władzami w sprawie ustaleń dotyczących bezpieczeństwa. Dyrektor generalny ministerstwa edukacji Dalit Stauber wyjaśnił: "Państwo Izrael jest w trakcie negocjacji i znajduje się w bardzo trudnej sytuacji z Polską, która od kilku lat pracuje nad przepisaniem historii Holokaustu w nieco inny sposób. Przepisy te dotykają zarówno kwestii treści nauczanych podczas tych wyjazdów edukacyjnych, jak i kwestii związanych z ich bezpieczeństwem. Dlatego obecnie nie zezwalamy wycieczkom na wyjazd do Polski. Te sprawy muszą być rozwiązane na szczeblu państwowym. Sprawą zajmuje się ministerstwo spraw zagranicznych i odpowiednie władze. Uczniowie nie poniosą żadnej straty, a dyrektorzy szkół są o wszystkim poinformowani. Dzieci nie zapłaciły za zaplanowane wyjazdy, a poza tym jest ubezpieczenie, więc jeśli wyjazdy zostały odwołane z wyprzedzeniem, szkoda będzie niewielka." Ministerstwo spraw zagranicznych poinformowało, że "trwają profesjonalne negocjacje ze stroną polską, która zapowiedziała, że Polska jest zainteresowana dalszymi przyjazdami uczniów i studentów z Izraela. Po stronie izraelskiej pracujemy nad tym, aby te podróże można było kontynuować tak jak zwykle."
    14 czerwca 2022 r. z linii produkcyjnej zjechał pierwszy transporter opancerzony Eitan, który zostanie dostarczony Brygadzie Nahal. Decyzję o wdrożeniu nowych transporterów podjęto po bolesnych doświadczeniach podczas operacji militarnej w Strefie Gazy w 2014 r., po której żołnierze odmówili wjeżdżania w strefę walk starymi transporterami M113, które zostały zaprojektowane przez amerykańską armię w latach 60. XX wieku i były używane podczas wojny w Wietnamie. Nowy transporter został zaprojektowany, aby zapewnić żołnierzom większe bezpieczeństwo i mobilność. Eitan jest wyposażony w osiem kół i 750-konny silnik, dzięki czemu może osiągnąć prędkość 90 km/h i swobodnie manewrować w różnych rodzajach terenu. Koła pozwalają na większą zwrotność pojazdu w gęsto zabudowanych obszarach miejskich. System aktywnej obrony Iron Fist zapewnia 360-stopniową ochronę zarówno w środowisku otwartym, jak i miejskim, a dzięki wykorzystania niezależnych czujników optycznych, śledzącego radaru, wyrzutni rakietowych i amunicji, może z bezpiecznej odległości eliminować zagrożenia. Bezzałogowa wieża z działem kalibru 30 mm zapewnia pojazdowi dużą siłę ognia na odległość 2,5 km. Załogę stanowi 3 żołnierzy, a pojazd może przewozić 9 żołnierzy desantu. Pojazdy są wyposażone w klimatyzację.
    14 czerwca 2022 r. premier Naftali Bennett powiedział: "W dzisiejszych czasach jesteśmy świadkami prób szkodzenia Izraelczykom w różnych miejscach za granicą. Izraelskie siły bezpieczeństwa robią wszystko, aby z wyprzedzeniem udaremnić takie ataki i zneutralizować tych, którzy wysyłają terrorystów. Nie zawahamy się użyć siły państwa Izrael dla ochrony naszych obywateli w dowolnym miejscu na świecie. Po 74 latach od powstania państwa Izrael wciąż mamy sąsiadów, którzy nie pogodzili się z naszym istnieniem. To jest właśnie powód, dla którego nawet dzisiaj musimy być w Libanie, Samarii i wszędzie indziej - blisko i daleko, w sposób widoczny lub ukryty, gdyż nic nie zastąpi naszego własnego bezpieczeństwa."
    14 czerwca 2022 r. premier Naftali Bennett spotkał się z przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursulą von der Leyen, która powiedziała: "Przyjechałam do Izraela, aby jeszcze bardziej wzmocnić nasze wyjątkowe partnerstwo, pogłębiając naszą dwustronną współpracę w wielu tematach, od energii po zdrowie i innowacje. Współpracujemy, aby sprostać wyzwaniom, przed którymi stoimy w regionie i na całym świecie. Chcemy wzmocnić naszą współpracę energetyczną z Izraelem. Unia Europejska była największym, najważniejszym klientem dostaw gazu z Rosji, ale z powodu wojny w Ukrainie i prób szantażowania nas przez Rosję, celowo odcięliśmy się od tych dostaw energii i postanowiliśmy uwolnić się uzależnienia od rosyjskich paliw kopalnych. Jest to dla nas bardzo ważne i dlatego teraz rozmawiamy o zwiększeniu przez Izrael dostaw gazu do Unii Europejskiej poprzez Egipt. Jutro podpiszemy trójstronny protokół ustaleń z Izraelem, Unią Europejską i Egiptem, aby pomóc w zwiększeniu dostaw energii do Europy. Izrael ma pod dostatkiem wszystkich zasobów, które są niezbędne dla rozwijania odnawialnych źródeł energii - słońce, wiatr i inne zasoby. Dlatego nie mogę się doczekać intensyfikacji współpracy na tym polu. Obecnie świat stoi przed poważnym kryzysem żywnościowym, za który odpowiada Rosja, która przez wojnę zablokowała 20 milionów ton zboża w Ukrainie. Unia Europejska robi wszystko, co w jej mocy, aby wywieźć ziarno z Ukrainy, aby przyspieszyć produkcję żywności w Unii i wesprzeć naszych sąsiadów. Musimy jednak patrzeć w perspektywie długoterminowej i tutaj Izrael może odegrać niezwykle ważną rolę, ponieważ macie wyjątkową specjalistyczną wiedzę w zakresie innowacji w rolnictwie zasobooszczędnym. Dzisiaj świat desperacko potrzebuje tych technologii, aby dokonać zmiany, jeśli chodzi o uzależnienie od żywności. Postrzegamy Was jako kluczowego partnera realizującego cel stabilnego Bliskiego Wschodu. Pragnę pochwalić normalizację stosunków z niektórymi z waszych arabskich sąsiadów, poprzez Porozumienia Abrahama. Jest to duży krok naprzód. Mam nadzieję, że z czasem pomoże to w polepszeniu stosunków między Izraelem a Palestyńczykami." Bennett powiedział: "Historia narodu żydowskiego w Europie jest długa. Dziś Europa jest w rękach takich przywódców, jak Pani, którzy rozumieją wagę i odpowiedzialność, oraz podejmują zdecydowane działania przeciwko antysemityzmowi."

14 czerwca 2022 r. izraelskie siły bezpieczeństwa przeprowadziły w nocy liczne działania antyterrorystyczne w Judei i Samarii. Zatrzymano 12 poszukiwanych Arabów. Skonfiskowano strzelbę myśliwską, karabin M16, pistolety i amunicję. W rejonie miasta Nablus w Samarii doszło do wymiany ognia z terrorystami. W Ramallah wybuchły arabskie zamieszki.

14 czerwca 2022 r. Biały Dom ogłosił, że prezydent Stanów Zjednoczonych Joe Biden odwiedzi Izrael 13 lipca. Oczekuje się, że następnie Biden uda się do Arabii Saudyjskiej (15 lipca), pozostając tam przez dwa dni. Zgodnie z oficjalną zapowiedzią, Biden odwiedzi Bliski Wschód w dwóch celach: wzmocnienia zaangażowania Stanów Zjednoczonych w bezpieczeństwo i dobrobyt Izraela oraz zorganizowania szczytu Rady Współpracy Państw Zatoki, w skład której wejdą także Egipt, Irak i Jordania. Oczekuje się, że Biden będzie naciskał na dalszy rozwój normalizacji stosunków między Izraelem a Arabią Saudyjską. Innym ważnym tematem będzie propozycja utworzenie nowego sojuszu obronnego państw regionu w celu przeciwdziałania zagrożeniom emanującym z Iranu.

15 czerwca 2022 r. miejscowości Kfar Kama, Neot Smadar i Zippori zostały wybrane przez izraelskie ministerstwo turystyki jako kandydaci do najlepszych miejscowości turystycznych UNWTO (Światowej Organizacji Turystyki ONZ) na rok 2022. Miejscowość Kfar Kama leży w Dolnej Galilei, Neot Smadar w południowym Negewie, w Zippori znajduje się siedziba Parku Narodowego Zippori w Galilei. Minister turystyki Joel Razvozov powiedział: "Cieszę się z wyboru tych trzech miejscowości. Turystyka lokalna w Izraelu jest istotną częścią turystyki krajowej i przyjazdowej. Jest to międzynarodowa inicjatywa, która pokaże wybraną lokalizację w Izraelu obok renomowanych ośrodków turystycznych na całym świecie." Konkurs ONZ, który trwa już drugi rok, ma na celu promocję i zwiększenie roli turystyki w ochronie i rozwoju małych miejscowości liczących do 15 tys. mieszkańców. Zwycięzca zostanie ogłoszony przez komisję doradczą UNWTO w październiku.
    15 czerwca 2022 r. ambasador Ukrainy w Izraelu Jewgen Kornijczuk w liście do kancelarii premiera Naftalego Bennetta w imieniu premiera Ukrainy Denisa Szmyhala złożył wniosek o udzielenie Ukrainie pożyczki w wysokości 500 mln dolarów na preferencyjnych warunkach. "To nie jest duża kwota dla państwa Izrael. Mam nadzieję, że premier Naftali Bennett pozytywnie rozpatrzy ten wniosek."
    15 czerwca 2022 r. Izrael zezwolił na wykorzystanie swojej przestrzeni powietrznej dla międzynarodowych lotów do Kataru podczas mistrzostw świata w piłce nożnej. Minister transportu Merav Michaeli powiedział: "Cieszę się, że współpraca regionalna rośnie."

15 czerwca 2022 r. izraelskie siły bezpieczeństwa przeprowadziły w nocy liczne działania antyterrorystyczne w Judei i Samarii. Zatrzymano 6 poszukiwanych Arabów i skonfiskowano nielegalną broń.
    15 czerwca 2022 r. wysoki rangą urzędnik Hamasu Mustafa al-Sawaf stwierdził, że "bitwa z Izraelem nadejdzie, a jej paliwem będzie Gaza i cała Palestyna. To nie będzie łatwa bitwa, ale raczej trudna wojna, w której okupant wykorzysta całą swoją siłę, a z drugiej strony organizacje ruchu oporu nie będą zaniedbywać walki, poświęcenia i wykorzystania swoich sił i możliwości oraz działania na wszystkich frontach: palestyńskim, arabskim i islamskim. Wierzę, że będzie to pierwsza decydująca bitwa, w której z pomocą Allaha będziemy zwycięzcami. Szacuję, że ta kolejna wojna będzie toczyć się na frontach irańskim i libańskim równolegle z palestyńskim."

15 czerwca 2022 r. Izrael, Egipt i Unia Europejska podpisały w Kairze memorandum porozumienia, na mocy którego Izrael rozpocznie eksport gazu ziemnego do Europy. Protokół ustaleń przewiduje, że Izrael wyśle swój gaz ziemny do Egiptu, gdzie zostanie skroplony na eksport do Europy. Minister energetyki Karine Elharrar nazwała porozumienie "wspaniałym momentem, w którym mały Izrael staje się znaczącym graczem na światowym rynku energetyki. Memorandum pozwoli Izraelowi po raz pierwszy eksportować gaz ziemny do Europy, a robi to jeszcze większe wrażenie, gdy spojrzy się na szereg znaczących umów, które podpisaliśmy w zeszłym roku, pozycjonujących Izrael i izraelską energetykę oraz gospodarkę wodną jako kluczowego gracza na świecie."
    15 czerwca 2022 r. rosyjski wiceminister spraw zagranicznych Michaił Bogdanow wezwał ambasadora Izraela w Rosji Aleksa Ben-Zvi. Bogdanow wyraził protest przeciwko izraelskiemu atakowi na międzynarodowe lotnisko w Damaszku, stwierdzając, że atak spowodował szkody na poziomie cywilnym i humanitarnym. Rosjanie wydali oficjalne oświadczenie: "Jesteśmy zmuszeni podkreślić, że trwający izraelski ostrzał terytorium Syrii, z pogwałceniem podstawowych norm prawa międzynarodowego, jest niedopuszczalny. Zdecydowanie potępiamy prowokacyjny atak Izraela na syryjską infrastrukturę cywilną. Te nieodpowiedzialne działania stwarzają poważne ryzyko dla międzynarodowego ruchu lotniczego i narażają życie niewinnych ludzi na prawdziwe niebezpieczeństwo. Żądamy, aby strona izraelska zaprzestała tej okrutnej praktyki." Rosyjskie ministerstwo stwierdziło, że atak zakłócił napływ pomocy humanitarnej do Syrii.

16 czerwca 2022 r. izraelskie siły bezpieczeństwa przeprowadziły szereg działań antyterrorystycznych w Judei i Samarii. Zatrzymano 11 poszukiwanych Arabów, oraz przejęto fundusze terrorystyczne i broń.
    16 czerwca 2022 r. wieczorem patrol izraelskich żołnierzy usłyszał strzały w rejonie arabskiej wioski Anin na północy Samarii. Blisko tego miejsca zatrzymano 4 Palestyńczyków, w których torbach znaleziono 2 pistolety. Wśród zatrzymanych dwóch było izraelskimi Arabami, a jeden z nich zgłosił się jako ochotnik do izraelskiej policji. Przypuszcza się, że udaremniono przygotowywany atak terrorystyczny. Trwa dochodzenie.

17 czerwca 2022 r. w nocy izraelscy żołnierze wkroczyli do obozu uchodźców w Dżeninie na północy Samarii. Działania prowadzono w dwóch miejscach obozu. W pierwszym miejscu doszło do gwałtownej konfrontacji z terrorystami. W drugim miejscu żołnierze zidentyfikowali podejrzanych w samochodzie. Podczas próby aresztowania doszło do wymiany ognia. Ogółem zginęło 3 palestyńskich terrorystów, a kolejnych 8 zostało rannych. Przejęto dwa karabiny M16, pistolet maszynowy Carlo i amunicję.
    17 czerwca 2022 r. popołudniem izraelski balon obserwacyjny spadł w okolicy Beit Hanoun na północy Strefy Gazy. Siły Obronne Izraela poinformowały, że nie ma niebezpieczeństwa wycieku tajnych danych. Niemal równocześnie izraelscy żołnierze wystrzelili dwa pociski w stronę podejrzanych osób zbliżających się do przejścia granicznego Eretz na północy strefy. Szczegóły nie są znane.

17 czerwca 2022 r. izraelski wywiad zidentyfikował szefa jednostki wywiadowczej irańskiej Gwardii Rewolucyjnej Hosseina Taiba jako osobę odpowiedzialną za organizację operacji w Turcji, która ma na celu uprowadzenia Izraelczyków. W zeszłym tygodniu w Stambule przebywało 5 tys. Izraelczyków, z których obecnie pozostało około w tys. osób. Wiadomo, że incydent bezpieczeństwa trwa, a irańskie i tureckie grupy terrorystów polują na Izraelczyków. Nie ujawnia się podjętych działań bezpieczeństwa, ale nadal wzywa się obywateli Izraela do opuszczenia Turcji.

18 czerwca 2022 r. - Szabat.
    18 czerwca 2022 r. nad ranem palestyńscy terroryści wystrzelili ze Strefy Gazy rakietę, którą zestrzelił system obrony przeciwrakietowej Iron Dome. Rakietę wystrzelono w stronę miasta Aszkelon, w którym ogłoszono alarm dla ludności. Rakietę wystrzelił Islamski Dżihad w odwecie za śmierć 3 terrorystów w obozie uchodźców w Dżeninie.
    18 czerwca 2022 r. rano palestyńscy terroryści ostrzelali z karabinu maszynowego przygraniczny moszaw Netiv HaAsara na północ od Strefy Gazy. Nikt nie odniósł obrażeń.

    18 czerwca 2022 r. Siły Obronne Izraela poprosiły mieszkańców społeczności położonych wokół Strefy Gazy o niezbliżanie się do granic strefy i pozostanie blisko schronów. Poproszono także o unikanie przygranicznych dróg w obawie przed zagrożeniem ze strony ognia wrogich snajperów. Pomimo licznych obaw, w rejonie strefy utrzymuje się spokój.
    18 czerwca 2022 r. minister obrony Benny Gantz wezwał Izraelczyków przebywających w Turcji do ścisłego przestrzegania wytycznych bezpieczeństwa, ponieważ wciąż utrzymuje się bezpośrednie zagrożenie irańskim atakiem terrorystycznym. "Izrael pracuje nad udaremnieniem irańskich prób przeprowadzenia ataku i przygotowuje się do silnej odpowiedzi w obliczu jakiegokolwiek zagrożenia dla obywateli Izraela na całym świecie." Według źródeł bezpieczeństwa kilka irańskich komórek terrorystycznych poluje w Stambule na Izraelczyków. Obywatele Izraela są namierzani za pośrednictwem mediów społecznościowych lub identyfikowani w ośrodkach turystycznych w celu ich porwania lub zastrzelenia. Kilka prób ataków udaremniono w ostatnich chwilach. Izraelczycy przebywający w Stambule powinni natychmiast opuścić Turcję, a ci, którzy nie mogą tego uczynić, powinni zamknąć się w pokojach hotelowych i nie ujawniać swojej izraelskiej tożsamości.

18 czerwca 2022 r. izraelskie siły powietrzne zbombardowały obiekt terrorystyczny w środkowej części Strefy Gazy. Najpierw dron wystrzelił rakietę ostrzegawczą, która głucho uderzyła w dach atakowanego budynku, dając czas mieszkańcom na ucieczkę. Po krótkim czasie samoloty odrzutowe uderzyły w cel. Zniszczono zakład produkujący broń oraz trzy przygraniczne posterunki obserwacyjne Hamasu. Był to odwet za wcześniejszy ostrzał rakietowy terytorium Izraela.

19 czerwca 2022 r. ministerstwo zdrowia poinformowało, że minionej doby w Izraelu wykryto 4 931 nowych przypadków koronawirusa. Obecnie w kraju jest 46 921 aktywnych przypadków, z których 158 jest w szpitalach (37 pod respiratorami, a 2 pod ECMO). Przeprowadzono 13 235 testów, z których 40,27% było pozytywnych. Współczynnik infekcji wynosi 1,3. Dyrektor generalny ministerstwa zdrowia prof. Nachman Ash powiedział: "Tym razem jest naprawdę inaczej, gdyż nowy wariant BA5 jest bardziej zaraźliwy. Myślę, że można zacząć nazywać to nową falą. Jeśli chodzi o kroki do podjęcia, to wariant Omicron zmienił nasze punkty odniesienia, i pomimo, że nowy wariant koronawirusa jest również bardzo zaraźliwy, to kolejna blokada nie wchodzi w rachubę. Jeśli chodzi o stosowanie masek ochronnych, pozostaje to zaleceniem dla każdego, kto z jakiś powodów jest zagrożony lub przebywa w zamkniętych przestrzeniach. Rozważamy egzekwowanie tego wymogu w zamkniętych pomieszczeniach."
    19 czerwca 2022 r. premier Naftali Bennett na początku niedzielnego posiedzenia rządu powiedział, że jeśli w Turcji jacyś Izraelczycy zostaną ranni, Iran zostanie pociągnięty do odpowiedzialności. "Jesteśmy świadkami irańskich prób skrzywdzenia Izraelczyków. Będziemy nadal zdecydowanie odpowiadać na agresję terrorystów, jak i tych, którzy tych terrorystów wysyłają. Nasza nowa zasada - kto wysyła, ten płaci." Premier zaapelował do Izraelczyków, którzy pomimo ostrzeżeń pozostali w Turcji, że zagrożenie jest realne i poważne. "Obywatele Izraela muszą ponieść osobistą odpowiedzialność za swoje bezpieczeństwo." Tureckie siły bezpieczeństwa poinformowały, że Iran polecił swoim ludziom w Turcji, aby za wszelką cenę zabili Izraelczyków.
    19 czerwca 2022 r. prezydent Isaac Herzog rozmawiał telefonicznie z tureckim prezydentem Recepem Tayyipem Erdoganem. Herzog podziękował za wysiłki na rzecz udaremnienia irańskich ataków terrorystycznych w Turcji. Obaj przywódcy podkreślili potrzebę dalszego budowanie zaufania między rządami i narodami.

19 czerwca 2022 r. izraelskie siły bezpieczeństwa przeprowadziły w nocy liczne działania antyterrorystyczne w Judei i Samarii. Zatrzymano 8 poszukiwanych Arabów.
    19 czerwca 2022 r. izraelscy żołnierze postrzelili rano Palestyńczyka, który manipulował przy barierze bezpieczeństwa w pobliżu miasta Kalkilija w zachodniej Samarii. Arab zmarł. Prawdopodobnie chciał uszkodzić ogrodzenie.

20 czerwca 2022 r. izraelscy żołnierze udaremnili przemyt 13 rodzajów broni w regionie Arava w południowym Izraelu. W nocy obserwatorzy zidentyfikowali dwóch przemytników. Wtedy przy użyciu helikopterów przerzucono jednostkę sił specjalnych, która wraz z policją graniczną zatrzymała dwóch podejrzanych oraz jednego podejrzanego o zaplanowanie przemytu. Przejęto trzy torby zawierające pięć karabinów M16, siedem pistoletów, karabin Kałasznikow i amunicję. Wszyscy zatrzymani to Beduini w wieku 20 i 30 lat.
    20 czerwca 2022 r. izraelscy żołnierze udaremnili próbę przemytu narkotyków z Libanu, przejmując 35 kg haszyszu o wartości rynkowej około 1 mln szekli. Zatrzymano 3 mieszkańców arabskiego miasta Jadeidi-Makr - wszyscy członkowie jednej rodziny w wieku 20, 34 i 42 lat.
    20 czerwca 2022 r. narodowe biuro obrony cybernetycznej poinformowało, że załączenie syren alarmowych w Jerozolimie i Ejlacie, do którego doszło w niedzielny wieczór, mogły być spowodowane cyberatakiem. Siły Obronne Izraela ogłosiły, że było to błędne, pomyłkowe zadziałanie systemu. Potem powiedziano, że powodem była nieznana awaria systemu wojskowego. Obecnie podejrzewa się, że atak był skierowany na firmę, która dostarczyła system syren alarmowych i to za jej pośrednictwem hakerzy przedostali się do systemu obsługującego syreny.
    20 czerwca 2022 r. do Izraela przybyła delegacja egipska w symbolicznym geście ocieplaniu więzi handlowych między Egiptem a Izraelem. Minister gospodarki i przemysłu Orna Barbivay powiedziała: "Partnerstwo między Egiptem a Izraelem, w tym w sektorach gospodarczych, wzmocni więzi biznesowe między naszymi krajami oraz będzie promować wzrost gospodarczy i dobrobyt w naszym regionie. Z zadowoleniem przyjmuję wizytę delegacji egipskiej, która przyczyni się do promowania wspólnych interesów obu krajów." W skład egipskiej delegacji weszło dwunastu czołowych przemysłowców i biznesmenów w dziedzinie tekstyliów i odzieży, którzy odwiedzą zakłady przemysłowe oraz spotkają się z izraelskimi firmami i biznesmenami. Wielkość wymiany handlowej między Izraelem a Egiptem wyniosła w 2021 r. 330 mln dolarów. Wachlarz eksportu z Izraela do Egiptu obejmuje przede wszystkim tekstylia i produkty z nimi związane (78%), produkty przemysłu chemicznego (11%) i tworzywa sztuczne (8%) na łączną kwotę 120 mln dolarów, natomiast import z Egiptu obejmuje produkty przemysłu chemicznego (32%), świeże produkty rolne i spożywcze (27%) oraz maszyny elektryczne i mechaniczne (17%) o łącznej wartości 210 mln dolarów.
    20 czerwca 2022 r. popołudniem premier Naftali Bennett i minister spraw zagranicznych Jair Lapid ogłosili zamiar rozwiązanie Knesetu i ogłoszenia przedterminowych wyborów w Izraelu. Obaj politycy przyznali, że ich starania o uratowanie koalicji rządowej nie powiodły się, a wspólne oświadczenie wygłoszą wieczorem o godz. 20:00. Nowe wybory odbędą się prawdopodobnie 25 października.
    20 czerwca 2022 r. wieczorem premier Naftali Bennett zwrócił się do narodu: "Stajemy przed wami dzisiaj w trudnym momencie, ale ze zrozumieniem, że podjęliśmy właściwą decyzję dla Izraela. Utworzenie rządu było najtrudniejszą rzeczą w moim życiu, ale także najbardziej syjonistyczną rzeczą w moim życiu. Chcieliśmy kontynuować pracę nie dla naszego honoru, ale dla honoru tego pięknego kraju. W ubiegły piątek urzędnicy bezpieczeństwa i prawnicy powiedzieli mi, że wraz z wygaśnięciem przepisów dotyczących Judei i Samarii, państwo Izrael pogrąży się w chaosie, na co nie mogłem pozwolić." Zgodnie z umową koalicyjną, w okresie przejściowym premierem będzie Jair Lapid, a wicepremierem zostanie Naftali Bennett. W przyszłym tygodniu odbędzie się głosowanie nad rozwiązaniem Knesetu, a wybory prawdopodobnie odbędą się w październiku.

20 czerwca 2022 r. późnym wieczorem Palestyńczycy obrzucili kamieniami izraelski autobus w pobliżu placówki osadniczej Givat Asaf, na północny wschód od Jerozolimy. Ranny został kierowca, którego ewakuowano do szpitala Shaare Zedek w Jerozolimie.

20 czerwca 2022 r. doradca ds. bezpieczeństwa narodowego Ejal Hulta odwiedził Jordanię i spotkał się z wyższymi rangą jordańskimi urzędnikami. Wizyta stanowi część wysiłków Izraela zmierzających do ożywienia stosunki między krajami po starciach na Wzgórzu Świątynnym w Jerozolimie podczas Ramadanu.
    20 czerwca 2022 r. arabski serwis informacyjny Samanews poinformował, że palestyńskie organizacje ze Strefy Gazy prowadzą konsultacje z libańskim Hezbollahem w celu zbadania możliwości współpracy na wypadek konfrontacji wojskowej z Izraelem. Według raportu, wysocy rangą członkowie tych organizacji przeprowadzili rozmowy na ten temat z dowódcami irańskiej Gwardii Rewolucyjnej i Hezbollahu. Rozmowy objęły także wymianę informacji wywiadowczych.

21 czerwca 2022 r. sąd okręgowy w Jerozolimie orzekł, że Autonomia Palestyńska musi zapłacić 130 mln szekli odszkodowania 34 izraelskim rodzinom będącym ofiarami terroru. Orzeczenie dotyczy 15 różnych aktów terroru z przełomu XX i XXI wieku. W orzeczeniu stwierdzono, że Autonomia Palestyńska zapewniała pomoc finansową i broń grupom terrorystycznym oraz nadal wspiera rodziny terrorystów, którzy zostali zabici lub uwięzieni za swoje działania. W wyroku z 2019 r. sąd stwierdził, że frakcja al-Fatah, Autonomia Palestyńska i jej przewodniczący Jaser Arafat, a także inni wyżsi urzędnicy, byli zjednoczeni w swoim dążeniu do zabicia Izraelczyków i zaszkodzenia państwu żydowskiemu.

21 czerwca 2022 r. izraelskie siły bezpieczeństwa przeprowadziły w nocy liczne działania antyterrorystyczne w Judei i Samarii. Zatrzymano 20 poszukiwanych Arabów. Skonfiskowano także nielegalną broń.
    21 czerwca 2022 r. wieczorem doszło do starć żydowskich osadników z Arabami w rejonie arabskiej miejscowości Salfit, w zachodniej Samarii. Przybyli na miejsce funkcjonariusze izraelskiej policji granicznej rozdzielili obie strony. Oddano strzały ostrzegawcze w powietrze. Na miejscu zdarzeń znaleziono ugodzonego nożem Palestyńczyka, który zmarł od ran. Wszczęto dochodzenie.

21 czerwca 2022 r. minister spraw wewnętrznych Ajelet Szaked spotkała się w Maroku ze swoim marokańskim odpowiednikiem Abdelouafim Laftitem oraz ministrem spraw zagranicznych Maroka Nasserem Bouritą. Podczas spotkania omówiono współpracę gospodarczą z naciskiem na technologie odsalanie wody oraz współpracę w kwestiach medycznych. Minister wystąpiła z prośbą o współpracę w kwestii zatrudniania w Izraelu marokańskich pracowników z branży budowlanej i pielęgniarskiej. Zaproponowała również, aby marokańscy informatycy zostali zintegrowani z przemysłem high-tech w Izraelu. Shaked po raz pierwszy publicznie wyraziła poparcie Izraela dla suwerenności Maroka nad Saharą.
    21 czerwca 2022 r. rzecznik Departamentu Stanu USA Ned Price powiedział: "Nie spodziewam się, aby wydarzenia polityczne w Izraelu miały wpływ na to, co staramy się osiągnąć we współpracy z naszymi izraelskimi partnerami - lub z naszymi palestyńskimi partnerami w tej sprawie. Siła naszych relacji nie zależy od tego, kto zasiada w gabinecie owalnym i kto zasiada na fotelu premiera w Izraelu. Jest to strategiczne partnerstwo między naszymi oboma krajami. W nadchodzących tygodniach i miesiącach nadal będzie to strategiczne partnerstwo między naszymi dwoma krajami."

22 czerwca 2022 r. ministerstwo obrony poinformowało o rozpoczęciu rozbudowy bariery bezpieczeństwa na odcinku 45 km w północnej Samarii. 9-metrowej wysokości betonowy mur zastąpi płot wzniesiony 20 lat temu. Jest to część prac budowlanych mających na celu modernizację odcinka bariery bezpieczeństwa wzdłuż granicy Judei i Samarii, aby uniemożliwić nielegalne przedostaeanie się Palestyńczyków do Izraela. Jako pierwszy modernizowany jest odcinek w rejonie Bat Hefer. Koszt prac wyniesie 300 mln szekli.
    22 czerwca 2022 r. na lotnisku Ben Guriona wystąpiły poważne utrudnienia przy odprawie podróżnych. Władze lotniska poinformowały, że przyczyną komplikacji jest brak personelu, którego znaczna część została zwolniona podczas pandemii, gdy obowiązywała blokada i ograniczenia w ruchu lotniczym. Szukając rozwiązania sytuacji, zarząd lotniska zaproponował zatrudnienie dzieci pracowników lotniska, które podczas letnich wakacji mogłyby sobie dorabiać na lotnisku. Dotyczy to dzieci w wieku od 16 do 18 lat. W ten sposób zostanie zwiększony personel lotniska, a kolejki podróżnych będą mniejsze.
    22 czerwca 2022 r. Kneset jednogłośnie przegłosował w pierwszym czytaniu ustawę o samorozwiązaniu się parlamentu. Ustawę poparło 110 posłów, a nikt nie głosował przeciw. Jariv Levin z Likudu powiedział: "Dzisiaj wprowadzamy Izrael na nową ścieżkę. Zaczynamy przywracać Izrael na właściwe tory. Zaczynamy podążać ścieżką, która w końcu będzie oznaczać ustanowienie silnego, stabilnego rządu nacjonalistycznego kierowanego przez Netanjahu, który przywróci Izraelowi siłę i impet." Końcowe głosowanie o rozwiązaniu Knesetu odsuwa się jednak w czasie, aby dać czas na rozmowy i próbę utworzenia nowej prawicowej koalicji rządowej. Benny Gantz jest przeciwny tworzeniu nowego rządu z obecnego Knesetu, jeśli będzie on kierowany przez lidera opozycji Benjamina Netanjahu.
    22 czerwca 2022 r. premier Naftali Bennett dokonał oceny stanu bezpieczeństwa na południu kraju, ze szczególnym uwzględnieniem sytuacji w Strefie Gazy. Po rozmowach Bennett powiedział: "Właśnie zakończyłem ocenę sytuacji z szefem Dowództwa Południowego i dowódcą Dywizji Gazy. Obecnie kończymy najspokojniejszy od piętnastu lat, rok dla mieszkańców Sderot, Aszkelonu i obszaru przylegającego do Gazy. Nową normalnością na południu jest spokój, bezpieczeństwo i normalne życie. Południe i okolice są w szczytowym okresie rozwoju. Powstają tu nowe rodziny i buduje się nowe domy. Jest to prawdziwy obraz zwycięstwa. Jednak jesteśmy teraz w okresie niestabilności politycznej, a stabilność bezpieczeństwa musi być zachowana. Dlatego sugeruję, aby ktokolwiek po drugiej stronie nawet nie próbował zakwestionować obecnego spokoju."
    22 czerwca 2022 r. po dokonaniu oceny sytuacyjnej minister obrony Benny Gantz wydał polecenie zwiększenia liczby pozwoleń na pracę wydawanych arabskim mieszkańcom Strefy Gazy o dwa tysiące. Liczba zezwoleń wynosi obecnie 14 tys.

22 czerwca 2022 r. w Madrycie (Hiszpania) odbył się pierwszy Szczyt Biznesowy Nowego Bliskiego Wschodu w celu promowania inwestycji i stosunków handlowych między Zjednoczonymi Emiratami Arabskimi, Izraelem i Hiszpanią. Szczyt składał się z różnych konferencji z prestiżowymi przedstawicielami świata biznesu i finansów tych trzech krajów, a wzięło w nim udział blisko 200 biznesmenów zainteresowanych rozwojem operacji handlowych i inwestycyjnych między narodami.
    22 czerwca 2022 r. amerykański mediator Amos Hochstein spotkał się w Bejrucie z libańskim prezentem Michelem Aoun, który przedstawił stanowisko Libanu w sprawie spornych obszarów na Morzu Śródziemnym na granicy izraelsko-libańskiej. Aoun nie przedstawił żadnego pisemnego dokumentu w obawie przed wyciekiem tych danych do Hezbollahu. Była to rozmowa, podczas której Aoun słownie przedstawił propozycję kompromisu, która została przekazana do Izraela. Prawdopodobnie propozycja libańskiego prezydenta dotyczy pola gazowego Qana rozciągającego się na spornych wodach. Oznacza to, że Liban jest skłonny do rezygnacji z roszczeń do pola gazowego Karish, jeśli Izrael zaakceptuje libańskie prawa dotyczące pola gazowego Sydon-Qana. Jedną z zaproponowanych opcji jest zarządzanie odwiertami i produkcją z pola przez międzynarodowy organ, po ustaleniu zasad podziału wód pomiędzy Izraelem a Libanem i wyznaczeniu granicy morskiej.

23 czerwca 2022 r. przewodniczący stowarzyszenia lekarzy zdrowia publicznego prof. Hagai Levin wezwał społeczeństwo do noszenia masek w zamkniętych pomieszczeniach, nawet jeśli nie ma takiej oficjalnej dyrektywy. "Badania pokazują, że prawidłowe noszenie maski zmniejsza ryzyko rozprzestrzeniania się i zarażenia COVID-19 w zamkniętych i zatłoczonych przestrzeniach. Wirus nadal jest niebezpieczny. Kiedy ryzyko infekcji jest tak wysokie, jak obecnie w Izraelu, warto je zmniejszyć." Naukowcy z Uniwersytetu Hebrajskiego oszacowali, że szczyt szóstej fali COVID-19 jest jeszcze daleko i że liczba pacjentów w ciężkim stanie ma gwałtownie wzrosnąć w ciągu najbliższych dwóch tygodni. Według raportu, za dwa tygodnie liczba ciężko chorych pacjentów w szpitalach wyniesie co najmniej 500 osób. Naukowcy twierdzą również, że istniejące dane testowe nie odzwierciedlają prawdziwych liczb infekcji. Ich zdaniem każdego dnia w Izraelu pojawia się około 30 tys. nowych zweryfikowanych przypadków.
    23 czerwca 2022 r. premier Naftali Bennett, minister spraw zagranicznych Jair Lapid i minister bezpieczeństwa publicznego Omer Barlew postanowili, że na Cypr wylecą dwa samoloty gaśnicze oraz samolot transportowy ze strażakami i sprzętem przeciwpożarowym. W ten sposób Izrael pomoże Cyprowi w walce z szalejącymi na północy pożarami. Decyzja o wysłaniu samolotów gaśniczych została podjęta na wniosek cypryjskiego rządu.
    23 czerwca 2022 r. wieczorem minister transportu Merav Michaeli przeprowadziła pilne konsultacje na temat zatłoczenia na lotnisku Ben Gurion i wynikających z tego utrudnień dla podróżnych. Minister wyjaśniła, że nie zamierza ograniczać liczby lotów, jak to miało miejsce na wielu lotniskach na świecie, by nie doprowadzić do wzrostu cen i szkód dla pasażerów, ale podkreśliła, że Zarząd Portów Lotniczych musi szukać rozwiązań, które zmniejszą kolejki.
    23 czerwca 2022 r. zakończyło się trzydniowe spotkanie strategiczno-operacyjne między dowództwem Sił Obronnych Izraela a delegacją Centralnego Dowództwa USA (CENTCOM). Spotkanie koncentrowało się na dialogu dotyczącym regionalnych wyzwań bezpieczeństwa oraz wspólnych przygotowań do różnych scenariuszy regionalnej eskalacji. Urzędnicy omówili także możliwości rozszerzenia współpracy operacyjnej.

23 czerwca 2022 r. izraelskie siły bezpieczeństwa przeprowadziły szereg działań antyterrorystycznych w Judei i Samarii. Zatrzymano 9 poszukiwanych Arabów oraz skonfiskowano nielegalną broń. W kilku miejscach doszło do arabskich zamieszek, ale nikt nie odniósł obrażeń.

23 czerwca 2022 r. tureckie siły bezpieczeństwa poinformowały, że udaremniły próbę porwania byłego ambasadora Izraela w Turcji i jego żony. Udaremniono także próbę porwania kilku izraelskich turystów, którzy zostali ewakuowani do Izraela. Tureckie służby aresztowały 10 członków irańskiej komórki wywiadowczej, którzy planowali porwania i zabójstwa Izraelczyków. Terroryści byli przebrani za studentów, biznesmenów i turystów, a ich a aresztowania odbyły się w hotelu i w trzech wynajętych mieszkaniach.
    23 czerwca 2022 r. minister spraw zagranicznych Jair Lapid udał się do Turcji, gdzie spotkał się z tureckim ministrem spraw zagranicznych Mevlutem Cavusoglu. Lapid powiedział: "W ostatnich tygodniach życie obywateli Izraela zostało uratowane dzięki tureckim siłom bezpieczeństwa i współpracy dyplomatycznej między Izraelem a Turcją. Właśnie dzisiaj opublikowano, że turecki wywiad udaremnił irański spisek w Stambule. I te wysiłki nadal trwają. Jesteśmy pełni uznania dla tureckiego rządu za tę profesjonalną i skoordynowaną działalność. Za tymi próbami ataków terrorystycznych stoi Iran. Nie ma co do tego żadnych wątpliwości. Mówimy nie tylko o próbach zamordowania niewinnych izraelskich turystów, ale także o wyraźnym pogwałceniu suwerenności Turcji przez irańskich terrorystów. Żaden kraj nie powinien tolerować terroru na swojej ziemi. Jesteśmy przekonani, że Turcja wie, jak odpowiedzieć Irańczykom w tej sprawie. Ze swojej strony Izrael nie będzie siedział bezczynnie, gdy podejmowane są próby krzywdzenia jego obywateli w Izraelu i na całym świecie."
    23 czerwca 2022 r. międzynarodowa organizacja UN Watch opublikowała raport ujawniający 20 nowych przypadków, w których nauczyciele zatrudnieni przez UNRWA podżegali do przemocy i antysemityzmu w mediach społecznościowych. UN Watch wezwało do zaprzestania zatrudniania setek nauczycieli UNRWA w Judei i Samarii, Libanie i Jordanii, którzy podżegają do mordowania Żydów.
    23 czerwca 2022 r. ambasador Izraela przy ONZ Gilad Erdan zwrócił się do Sekretarza Generalnego ONZ António Guterresa, Komisarza Generalnego UNRWA Philippe'a Lazzariniego oraz krajów uczestniczących w konferencji darczyńców dla tej organizacji po wykryciu antysemityzmu w szkołach UNRWA. Erdan powiedział: "UNRWA nie tylko nie zajęła się przejawami antysemityzmu wśród swoich pracowników, ale teraz widzimy, że zjawisko to tylko się rozwija i że więcej ich pracowników otwarcie wzywa do mordowania Żydów, podczas gdy ONZ i ta organizacja nic nie robią. ONZ musi zostać pociągnięta do odpowiedzialności za finansowanie podżegania do nienawiści. Niestety, ale UNRWA nie pomaga w rozwiązaniu konfliktu, a wręcz przeciwnie: rozpowszechnia fałszywe palestyńskie narracje i przymyka oko na podżeganie do mordowania Izraelczyków i propaguje rażący antysemityzm. Czy ta agencja może spaść jeszcze niżej? Wzywam wszystkie kraje do zaprzestania przekazywania pieniędzy dla UNRWA, dopóki nie zaprzestanie ona swoich antysemickich działań, zwolni pracowników podżegających do tych czynów i przestanie umożliwiać Hamasowi i innym terrorystom korzystania z jej infrastruktury. UNRWA jest organem ONZ, którego działania tylko utrwalają konflikt w naszym regionie."
    23 czerwca 2022 r. nastąpiło ponowne otwarcie ambasady Izraela w Kijowie. Została ona zamknięta 26 lutego na wskutek rosyjskiej inwazji na Ukrainę. Ambasada będzie oferować usługi konsularne obywatelom Izraela.
    23 czerwca 2022 r. papież Franciszek nakazał opublikowanie w Internecie 170 tomów żydowskich próśb o pomoc z czasów II wojny światowej, skierowanych do Kościoła Rzymsko-Katolickiego. Nastąpiło to w dwa lata po udostępnieniu dokumentów historykom. Korespondencja zawiera 2700 akt, w szczególności opisujących żydowskie grupy i rodziny proszące o pomoc Watykanu w uniknięciu deportacji lub próbie uwolnienia krewnych z obozów koncentracyjnych. Papież Pius XII, który był papieżem w latach wojny, jest często oskarżany przez historyków o ignorowanie żydowskich próśb o pomoc oraz przymilanie się do Hitlera i Mussoliniego w celu zachowania wpływów Kościoła.

25 czerwca 2022 r. - Szabat.
    25 czerwca 2022 r. wieczorem izraelska delegacja spotkała się z amerykańskim mediatorem w celu rozwiązania sporu o granicę morską z Libanem. "Zespół wysłuchał informacji o wizycie mediatora w Libanie, a strony omówiły sformułowanie konstruktywnych kierunków dalszych negocjacji."
    25 czerwca 2022 r. wieczorem doszło do kłótni między dwoma arabskimi klanami w dzielnicy At-Tur we wschodniej Jerozolimie. W rezultacie doszło do strzelaniny, w której rannych zostało 4 Arabów. Policja aresztowała 2 sprawców strzelaniny.

25 czerwca 2022 r. rano Palestyńczycy obrzucili kamieniami żydowskie samochody w pobliżu miasta Ramallah w południowej Samarii. Przybyli na miejsce funkcjonariusze izraelskiej policji granicznej podjęli starania by zatrzymać napastników. Doszło wówczas do starcia, w trakcie którego zginął 16-letni Palestyńczyk.

26 czerwca 2022 r. rząd zatwierdził przyznanie dotacji pieniężnych dla weteranów Armii Południowego Libanu mieszkających w Izraelu. Armia ta powstała w 1982 r. i składała się z chrześcijan, którzy we współpracy z izraelską armią do wiosny 2000 r. kontrolowali buforową strefę bezpieczeństwa w południowym Libanie. Wraz z wycofaniem się izraelskiej armii, około 400 członków tej chrześcijańskiej milicji uciekło wraz z rodzinami do Izraela. Ci weterani otrzymają jednorazową pomoc finansową w wysokości 550 tys. szekli. Grant ma na celu pomóc w rozwiązaniu trudności mieszkaniowych. Pomoc otrzymają weterani wojskowi lub małżonki zmarłych weteranów. W Metuli planowane jest otwarcie muzeum poświęconego dziedzictwu Armii Południowego Libanu. Gen. Aviv Kohavi powiedział: "Doceniamy naszych towarzyszy broni, żołnierzy Armii Południowego Libanu, którzy przez wiele lat walczyli u naszego boku, narażając swoje życie. Cenimy ich wkład w osiągnięcia bojowe w południowym Libanie i przez lata nie zapomnieliśmy o naszych sojusznikach oraz naszym moralnym obowiązku pomaganiu im w godnym i pełnym szacunku życiu. Nad tym zagadnieniem pracowaliśmy przez ostatnie cztery lata i jestem zaszczycony, że nasze wysiłki dzisiaj przynoszą owoce. Przed nami jeszcze długa droga, ale uważamy ten krok za ważne i znaczące osiągnięcie."
    26 czerwca 2022 r. wewnętrzny departament śledczy policji poinformował, że podczas audytu wewnętrznego stwierdzono liczne przypadki wykorzystywania pojazdów policyjnych do załatwiania spraw osobistych, a także szereg przypadków niezainstalowania systemów monitoringu niezbędnych do rejestracji i zapobiegania takich nadużyć.

26 czerwca 2022 r. izraelskie siły bezpieczeństwa przeprowadziły w nocy liczne działania antyterrorystyczne w Judei i Samarii. Zatrzymano 11 poszukiwanych Arabów oraz skonfiskowano nielegalną broń.

26 czerwca 2022 r. amerykańska gazeta Wall Street Journal doniosła, że w ostatnim czasie doszło do tajnego spotkania wysokich rangą urzędników wojskowych Izraela i Arabii Saudyjskiej. Do spotkania miało dojść w egipskim mieście Szarm el-Szejk, gdzie pod amerykańskimi auspicjami omówiono perspektywy współpracy wojskowej między Izraelem a sąsiednimi arabskimi państwami w regionie. Szczególny nacisk położono na zagrożenia powietrzne stwarzane przez Iran. W spotkaniu uczestniczyli szef sztabu Sił Obronnych Izraela gen. Aviv Kochavi, jego saudyjski odpowiednik Fajjad bin Hamed Al-Ruwaili oraz urzędnicy wojskowi z Kataru, Jordanii, Egiptu, Bahrajnu i Zjednoczonych Emiratów Arabskich. Uczestnicy uzgodnili mechanizmy komunikowania się. Prawdopodobnie izraelskie radary wraz z innymi systemami wykrywania samolotów, mogą być częścią regionalnej sieci obronnej, którą Izrael próbuje ustanowić ze Stanami Zjednoczonymi i sojusznikami z Zatoki Perskiej przeciwko Iranowi. Takie radary mogłyby zostać rozmieszczone w Zjednoczonych Emiratach Arabskich w celu wykrywania irańskich rakiet i dronów.

27 czerwca 2022 r. ministerstwo edukacji poinformowało, że pokryje koszty nauczania świeckich przedmiotów w niezależnych szkołach religijnych i charedi. Do tej pory wyłącznie szkoły finansowane przez rząd kwalifikowały się do korzystania z takich środków. Fundusze trafią do szkół od września. Poseł Israel Eichler z partii Zjednoczonego Judaizmu Tory zapewnił charedim, że nie wpłynie to na obecny program nauczania w szkołach religijnych. Eichler powiedział: "Szkoły charedi wejdą pod skrzydła rządowe, bez warunku otrzymywania funduszy na świeckie przedmioty; zostanie całkowicie zachowana niezależności edukacji charedi. Porozumienie z ministerstwem edukacji na zapewnienie funduszy na świeckie przedmioty bez naruszania w ogóle sterylności istniejącej edukacji jest ważnym i historycznym osiągnięciem edukacji charedi i jej niezależności. Z pomocą Boga udało nam się osiągnąć równe i odpowiednie finansowanie dla wszystkich dzieci ze szkół charedi, bez połączenia z tą czy inną siecią. Deficyty budżetowe w ostatnich latach doprowadziły do niebezpiecznych inicjatywy, które mogły zaszkodzić niezależności edukacji charedi, takie jak rządowe szkoły charedi i tym podobne."
    27 czerwca 2022 r. organizacja Nefesh B'Nefesh, we współpracy z izraelskim ministerstwem aliji i integracji, Agencją Żydowską i Żydowskim Funduszem Narodowym, przygotowują się do wielkiej fali żydowskiej imigracji, która ma podczas zbliżającego się lata przybyć do Izraela. Oczekiwanych jest ponad 2 tys. imigrantów ze Stanów Zjednoczonych i Kanady. Pierwszy przelot odbył się w zeszłym tygodniu, kiedy to do Izraela przybyło 40 imigrantów. Obecnie trwa planowanie 10 specjalnych grupowych lotów, a także licznych indywidualnych podróży. Minister ds. aliji i integracji Pnina Tamano-Shata powiedziała: "Nefesh B’Nefesh jest ważnym i centralnym partnerem ministerstwa aliji i integracji w zachęcaniu do aliji z Ameryki Północnej. W wyniku tej udanej współpracy tego lata do Izraela przyjedzie ponad dwa tysiące nowych olim, z których setki spotkałam podczas mojej ostatniej podróży do Nowego Jorku."
    27 czerwca 2022 r. parlamentarna komisja opieki pracy i zdrowia zatwierdziła złagodzenie przepisów dotyczących aborcji, co ułatwi kobietom dokonanie aborcji w Izraelu. Nowe przepisy wejdą w życie za trzy miesiące. Zgodnie z nowymi przepisami kobiety nie będą już musiały stawiać się osobiście przed komisją zdrowia w celu uzyskania zgody na aborcję. Komisja będzie mogła uzyskać dostęp do wszystkich istotnych informacji w formie cyfrowej, a wypełniane on-line formularze zostaną uproszczone (bez inwazyjnych pytań). Zadaniem pracowników socjalnych będzie udzielenie kobietom pomocy i wsparcia. Kolejną zmianą jest to, że leki wywołujące przedwczesne poronienia będą dostępne w klinikach, podczas gdy wcześniej były dostępne tylko w szpitalach. Minister zdrowia Nitzan Horowitz powiedział: "Prawo do kobiecego ciała należy wyłącznie do kobiety. Posunięcie Sądu Najwyższego Stanów Zjednoczonych, by odmówić kobiecie prawa do jej ciała, jest mrocznym posunięciem, uciskaniem kobiet i cofaniem przywódcy wolnego i liberalnego świata sto lat wstecz. My jesteśmy w innym miejscu, i dziś robimy duży krok we właściwym kierunku. Znieśliśmy archaiczne procedury, które rzekomo miały zapobiegać niepotrzebnym aborcjom, usunęliśmy poniżające pytania, dopuściliśmy aborcje w klinikach, znieśliśmy obowiązek stawienia się przed komisją, a co najważniejsze - wzmocniliśmy najbardziej podstawowe prawo kobiety do jej ciała i życia."
    27 czerwca 2022 r. rząd zaoferował opozycji kompromis mający na celu zapewnienie szybkiego przegłosowania rozwiązania Knesetu. W zamian za rozwiązanie Knesetu w tym tygodniu, rząd zrezygnowałby z uchwalenia ustawy, która zabroniłaby kandydatom oskarżonym o przestępstwa tworzenia rządu. Obecnie uchwała o rozwiązaniu parlamentu jest w komisji rewizyjnej, która przegląda tekst ustawy. Następnie uchwała powróci do Knesetu, gdzie musi przejść przez dwa ostatnie głosowania. Opozycja może jednak zablokować ten proces, aby umożliwić Benjaminowi Netanjahu utworzenie nowego rządu bez potrzeby ogłaszania wyborów. Partia Likud szuka poparcia wśród posłów Jaminy, Niebiesko-Białych i Nowej Nadziei. Obecny rząd ma nadzieję na rozwiązanie Knesetu przed północą w najbliższy piątek, kiedy ma wygasnąć ustawa o Judei i Samarii (nie przyjęta w wyniku sprzeciwu arabskich posłów). Jeśli Kneset zostanie rozwiązany przed wygaśnięciem ustawy, zostanie ona automatycznie przedłużona o sześć miesięcy, co da następnemu rządowi możliwość uchwalenia pięcioletniego przedłużenia bez wygaśnięcia ustawy. Jeśli jednak parlament nie rozwiąże się do czwartku wieczorem, prawo izraelskie, obecnie stosowane do Obszaru C w Judei i Samarii przestanie obowiązywać w społecznościach żydowskich istniejących na tym obszarze. Członkowie koalicji ostrzegają przed "całkowitym chaosem" w Judei i Samarii.
    27 czerwca 2022 r. przewodniczący partii Niebiesko-Biały, Benny Gantz sprzeciwił się perspektywie utworzenia alternatywnego rządu wraz z Likudem prowadzonego przez Benjamina Netanjahu. Gantz powiedział: "Niestety zbliżamy się do piątych wyborów. Zrobimy wszystko, co w naszej mocy, aby uniemożliwić Netanjahu utworzenie alternatywnego rządu. Obecny rząd nie zostanie utrzymany, ale udowodniliśmy, że możemy współpracować." Przewodniczący religijnej Partii Syjonistycznej, Bezalel Smotrich powiedział: "Śpię trzy godziny na dobę, aby sprostać temu wyzwaniu i utworzyć szeroki, syjonistyczny i krajowy rząd w tym Knesecie. Mówię Lapidowi i Nirowi Orbachowi, aby pozwolili tym procesom dojrzeć. Jest to możliwe. Na spotkaniu liderów opozycji uzgodniliśmy, że zrobimy wszystko, aby odroczyć rozwiązanie Knesetu na przyszły tydzień i w tym czasie przewrócimy każdy kamień, aby zapobiec tym niepotrzebnym wyborom. Podejmiemy każdy parlamentarny krok będący w naszej dyspozycji."
    27 czerwca 2022 r. wieczorem koalicja rządowa i opozycja zgadziły się na rozwiązanie Knesetu. Uchwała o samorozwiązaniu parlamentu zostanie przegłosowana w środę. Partie ustaliły 25 października i 1 listopada jako potencjalne terminy wyborów. Strony uzgodniły również, że propozycja zakazu objęcia stanowiska premiera osobie oskarżonej, której celem było powstrzymanie lidera opozycji i byłego premiera Benjamina Netanjahu przed utworzeniem nowego rządu, nie zostanie poddana pod głosowanie podczas obecnej sesji.

27 czerwca 2022 r. Izrael zaoferował pomoc Jordanii po śmiertelnym wycieku chloru z chemikaliowca w porcie Akaba na Morzu Czerwonym. W katastrofie zginęło 13 osób zginęło, a około 235 zostało rannych. Władze jordańskie wyraziły oczekiwanie, że Izrael pomoże w usuwania skutków tej katastrofy.

28 czerwca 2022 r. nad ranem Kneset poparł w pierwszym czytaniu ustawę o samorozwiązaniu parlamentu. Równocześnie przyjęto uchwałę zwiększającą finansowanie posła w Knesecie z 1,4 mln do 1,66 mln szekli, co daje łącznie dodatkowe 30 mln szekli na fundusze kampanii wyborczej.
    28 czerwca 2022 r. ministerstwo obrony rozpoczęło projekt "Tarcza Północy", który zakłada budowę schronów przy prywatnych domach na północy kraju. Projekt rozpoczął się w mieście Szlomi, a w najbliższej przyszłości mają zostać ogłoszone przetargi na innych obszarach.
    28 czerwca 2022 r. szef izraelskiej obrony cybernetycznej Gabi Portnoy przedstawił nowy projekt dotyczący stworzenia "cyfrowej żelaznej kopuły" do obrony izraelskich cywilnych stron internetowych. Portnoy powiedział: "Iran stał się głównym graczem w cyberprzestrzeni, walcząc przy pomocy Hamasu i Hezbollahu. Widzimy ich, wiemy jak działają i jesteśmy po to, aby ich powstrzymać. Nasz system obrony cybernetycznej jest wyjątkowy z punktu widzenia obronności państwa. Teraz przechodzimy do sektorowego spojrzenia na gospodarkę - spojrzenia na obszary, a nie na konkretne jednostki. Przechodzimy od paradygmatu, który patrzy na atakującego, do paradygmatu, który patrzy na front obrony cywilnej. Zakres ataków w przestrzeni cybernetycznej rozszerzył się i obejmuje teraz atakujące grupy, podmioty stowarzyszone przez różne kraje, organizacje przestępcze, osoby prywatne i tym podobne. Dlatego potrzebujemy cyfrowego systemu Iron Dome, działającego dla dobra obywateli Izraela. Cyber Dome to nasz nowy flagowy projekt wzmacniający cyberobronę całej gospodarki. Ten projekt będzie wykorzystywał nowe mechanizmy. Cyber Dome w istotny sposób przedstawia nowe proaktywne podejście do przewidywania i powstrzymywania ataków, która łączy technologie uczenia się maszynowego (Big Data) i sztuczną inteligencję."
    28 czerwca 2022 r. premier Naftali Bennett powiedział: "Dziś wieczorem Hamas po raz kolejny udowodnił, że jest cyniczną i przestępczą organizacją terrorystyczną, która przetrzymuje chorych psychicznie cywilów z naruszeniem wszelkich międzynarodowych konwencji i praw, a także ciała poległych izraelskich żołnierzy. Państwo Izrael będzie kontynuowało swoje wysiłki, aby za pośrednictwem Egiptu przywrócić jeńców i zaginionych. Czynimy to z odpowiedzialnością i determinacją." Później premier dodał: "Hamas przetrzymuje dwóch psychicznie chorych, chorych i cierpiących cywilów, co stanowi naruszenie wszelkich międzynarodowych praw i przepisów. Rozpowszechnianie filmu z osobą chorą psychicznie, to czyn ohydny i desperacki. Państwo Izrael uważa Hamas za odpowiedzialne za zdrowie schwytanych cywilów. Ponadto Hamas przetrzymuje ciała dwóch izraelskich żołnierzy, Hadara Goldina i Orona Shaula, również z naruszeniem międzynarodowego prawa. Hiszam al-Sajed nie jest żołnierzem, ale psychicznie chorym obywatelem Izraela, który kilkakrotnie przekraczał granicę Strefy Gazy. Hamas opóźnia jakąkolwiek szansę zawarcia porozumienia. Działania Hamasu są dowodem, że jest to cyniczna i przestępcza organizacja terrorystyczna. Państwo Izrael będzie przez cały czas z odpowiedzialnością i determinacją kontynuować starania o powrót więźniów i osób zaginionych."
    28 czerwca 2022 r. w Izraelu wykryto 11 949 nowych przypadków koronawirusa. Obecnie aktywnych jest 64 356 przypadków, z czego 293 przebywają w szpitalach, w tym 41 pod respiratorami, a 1 pod ACMO. Przeprowadzono 41 316 testów, z których 32,31% było pozytywnych. Współczynnik infekcji wynosi 1,13.

28 czerwca 2022 r. izraelskie siły bezpieczeństwa przeprowadziły szereg działań antyterrorystycznych w Judei i Samarii. Zatrzymano 10 poszukiwanych Arabów oraz skonfiskowano nielegalną broń.
    28 czerwca 2022 r. Hamas opublikował nagranie video przedstawiające uwięzionego w Strefie Gazy Izraelczyka, który po pogorszeniu stanu zdrowia został podłączony do aparatu tlenowego. Jest to beduiński obywatel Izraela, Hiszam al-Sajed, który w 2015 r. sam wszedł do Strefy Gazy i został ujęty przez Hamas. Od 2014 r. Hamas przetrzymuje także Izraelczyka, Avera Mengistu. Obaj mężczyźni cierpią na choroby psychiczne.

29 czerwca 2022 r. ekspert ds. kryzysu koronawirusowego prof. Salman Zarqa powiedział: "Jesteśmy w trakcie szóstej fali zachorowań spowodowanych przez podwariant rodziny BA5 koronawirusa. Nie myślimy jednak o żadnych ograniczeniach ani blokadach podczas tej fali. Chcemy znaleźć sposób na zrównoważone życie obok tego wirusa, co z pewnością jest możliwe."
    29 czerwca 2022 r. jednostka izraelskiej obrony cybernetycznej ujawniła, że w ostatnim czasie udaremniono irański atak cybernetyczny, który miał na celu przejęcia kontroli nad izraelskim systemem dystrybucji wody i zatrucia dostaw wody. Równocześnie wykryto i udaremniono irański atak cybernetyczny na elektrownie w Stanach Zjednoczonych.
    29 czerwca 2022 r. wieczorem premier Naftali Bennett wygłosił publiczne przemówienie, że nie weźmie udziału w kolejnych wyborach. "Kocham ten kraj ponad wszystko i pozostanę jego lojalnym żołnierzem. Służenie Izraelowi to moje powołanie. W ciągu jednego krótkiego roku byliśmy w stanie zrobić więcej niż inne rządy w dłuższej perspektywie. Pokazaliśmy, że ludzie mogą współpracować, nawet jeśli są od siebie ideologicznie oddzieleni. Udowodniliśmy, że umowy mają wartość i możemy współpracować."
    29 czerwca 2022 r. organizatorzy lipcowych 21. Igrzysk Maccabi 2022 poinformowali, że drużyny z Rosji i Białorusi nie wezmą udziału w tych zawodach sportowych. Żydowscy sportowcy z Rosji i Białorusi, którzy dokonali aliji do Izraela, będą mogli wziąć udział w Igrzyskach Maccabi pod szyldem "Olim". W drużynie Olim znajdą się także żydowscy sportowcy ze Stanów Zjednoczonych, Kanady, Ukrainy, Gruzji, Brazylii, Etiopii i innych krajów.
    29 czerwca 2022 r. wieczorem w północnym Izraelu wystąpiło lekkie trzęsienie ziemi. Siła wstrząsów wynosiła 3,1 stopnia w skali Richtera, a ich epicentrum znajdowało się 13 km na północny wschód od Beit Sze'an.

29 czerwca 2022 r. izraelskie siły bezpieczeństwa przeprowadziły szereg działań antyterrorystycznych w Judei i Samarii. Zatrzymano 13 poszukiwanych Arabów. Podczas działań w Dżeninie doszło do gwałtownych starć, w trakcie których żołnierze śmiertelnie postrzelili terrorystę, który rzucał w nich ładunki wybuchowe. Nikt z żołnierzy nie doznał obrażeń.
    29 czerwca 2022 r. szef komitetu ds. uchodźców palestyńskich Walid Al-Awad wydał oświadczenie, że zawieszenie sześciu nauczycieli przez UNRWA jest "nie do zaakceptowania i musi zostać natychmiast odrzucone. Ta decyzja jest niebezpieczna, ponieważ ma na celu wyciągnięcie nauczyciela z serca sprawy naszego narodu". Ludowy Front Wyzwolenia Palestyny również zażądał cofnięcia zawieszenia nauczycieli.

29 czerwca 2022 r. agencja UNRWA poinformował państwa darczyńców, że umieściła sześciu swoich pracowników na urlopie administracyjnym po tym, jak raport UN Watch ujawnił, że ci nauczyciele publicznie wzywali do mordowania Żydów. Dyrektor wykonawczy UN Watch Hillel Neuer powiedział: "Nauczyciele, którzy wzywają do mordowania Żydów, muszą zostać dożywotnio wykluczeni z możliwości zatrudnienia w szkołach UNRWA, podczas gdy te działania są tylko tymczasowym zawieszeniem. Agencja UNRWA próbuje udawać, że problem już zniknął, jednocześnie sygnalizując palestyńskiemu personelowi - i organizacjom terrorystycznym, takim jak Islamski Dżihad, który naciskał UNRWA, by odrzuciła raport UN Watch - że tak naprawdę nie sprzeciwiają się zjadliwemu antysemityzmowi wśród swoich nauczycieli. Jak dotąd ujawniliśmy ponad 120 nauczycieli i innych pracowników UNRWA, którzy wychwalają Hitlera, gloryfikują terroryzm i szerzą antysemityzm, a agencja UNRWA nie ujawniła ani jednego nazwiska osoby, który została zwolniona."

30 czerwca 2022 r. - Rosz Hodesz Tammuz.
    30 czerwca 2022 r. rano Kneset przyjął uchwałę o samorozwiązaniu. Zgodnie z umowami koalicyjnymi dzisiaj o północy Jair Lapid zostanie premierem. Następne wybory odbędą się 1 listopada. Listy wyborcze muszą zostać przedłożone do 15 września.
    30 czerwca 2022 r. popołudniem odbyła się skromna uroczystość przekazania urzędu premiera od Naftali Bennetta do Jaira Lapida. Następnie odbyło się spotkanie Lapida z prezydentem Izaakiem Herzogiem, który powiedział: "Jesteśmy w okresie przygotowań do nowych wyborów. Pięć wyborów w tak krótkim czasie jest rzeczą bardzo niezdrową dla kraju. Musimy pamiętać, że państwo przede wszystkim musi dbać o potrzeby swoich obywateli, nawet jeśli odbywają się wybory."

30 czerwca 2022 r. w nocy izraelscy żołnierze zabezpieczali podróż i modlitwy około 100 Żydów w grobowcu patriarchy Józefa na przedmieściach Nablusu w środkowej części Samarii. W trakcie modlitw, palestyńscy terroryści ostrzelali grobowiec. Rannych zostało 2 cywilów oraz dowódca Brygady Terytorialnej Samaria płk Roi Zweig. Żołnierze ewakuowali cywilów z zagrożonego obszaru.
    30 czerwca 2022 r. izraelskie siły bezpieczeństwa przeprowadziły w nocy szereg działań antyterrorystycznych w Judei i Samarii. Zatrzymano 12 poszukiwanych Arabów. Skonfiskowano także nielegalną broń oraz fundusze terrorystyczne.

30 czerwca 2022 r. egipski prezydent Abdel Fattah el-Sisi odwiedził Bahrajn, gdzie trwają rozmowy ministrów spraw zagranicznych przed szczytem dziewięciu państw arabskich (Arabia Saudyjska, Bahrajn, Egipt, Irak, Jordania, Katar, Kuwejt, Oman i Zjednoczone Emiraty Arabskie) z amerykańskim prezentem Joe Bidenem. Bahrajnski minister spraw zagranicznych Abdullatif al-Zajani powiedział: "Nie udało się osiągnąć ostatecznego porozumienia w sprawie porządku obrad nadchodzącego szczytu z prezydentem Bidenem. Przed każdym takim szczytem spotykają się ministrowie spraw zagranicznych, i teraz jesteśmy w trakcie takich rozmów, a ostateczne ustalenia będą zatwierdzone przez prezydentów państw." We wspólnym oświadczeniu końcowym Bahrajnu i Egiptu podkreślono "konieczność zintensyfikowania wysiłków na rzecz kompleksowego i sprawiedliwego rozwiązania konfliktu palestyńsko-izraelskiego oraz znalezienia realnego horyzontu dla powrotu do poważnych i skutecznych negocjacji w celu osiągnięcia pokoju, zgodnie z zasadą rozwiązania dwupaństwowego, odpowiednich rezolucji dotyczących legitymacji międzynarodowej oraz Arabskiej Inicjatywy Pokojowej z 2002 r., w sposób gwarantujący narodowi palestyńskiemu prawo do ustanowienia niezależnego państwa na granicach z 1967 r., ze stolicą we Wschodniej Jerozolimie." Egipski minister spraw zagranicznych Sameh Shoukry powiedział: "Obecnie nie jest rozważane ustanowienie nowego wojskowego sojuszu lub jakieś organizacji, gdyż wymaga to poważnych konsultacji. Taka propozycja nie zostanie podniesiona podczas żadnych nadchodzących spotkań. Z pewnością dążymy do aktywowania wspólnych arabskich mechanizmów i zdolności, które będą chronić arabskie bezpieczeństwo. Posiadamy ogromne możliwości i prowadzimy ciągłe konsultacje w różnych kwestiach, czy to wojskowych, politycznych, czy innych. Jednak ustanowienie nowego sojuszu lub organizacji wojskowej obecnie nie jest na stole."

 

--------------------------------------------------

Materiały opracowywane na podstawie serwisów informacyjnych: PAP, AP, Haaretz, Jerusalem Post, Arutz Sheva.

--------------------------------------------------

    CIĄG DALSZY HISTORII: lipiec-wrzesień 2022 r.


Na poczatek
  Izrael Kultura Historia Turystyka Pomoc duchowa Żydzi w Polsce Czasy i Fakty

Copyright © 2022 by Gedeon