PAŹDZIERNIK - GRUDZIEŃ  2008 r.



  -  HISTORIA
      - lipiec-wrzesień 2008 r.
 - październik-grudzień 2008 r.
      - Wojna w Gazie


Siedemnasty Knesset (2006- )
Porozumienie Olmert-Abbas





 

 

1 października 2008 r. Palestyńczycy obrzucili kamieniami liczne żydowskie samochody w rejonie osiedli Azun i Ma'aleh Shomron w Samarii. Uszkodzonych zostało 7 samochodów, a ranny został 1 Izraelczyk.

1 października 2008 r. syryjski premier Walid Moulem zaprzeczył izraelskiemu oskarżeniu, że Syria dostarcza uzbrojenie dla libańskiego Hezbollahu. Dodał, że Izrael wysuwa podobne oskarżenia, aby usprawiedliwić działania swojego lotnictwa wojskowego nad terytorium Libanu.
    1 października 2008 r. irański przywódca duchowy Ajatollah Chomenei powiedział, że Iran będzie wspierał palestyńską organizację Hamas w jej działalności prowadzącej do ostatecznego zniszczenia Izraela.

2 października 2008 r. Izraelskie Przedsiębiorstwo Wodociągów poinformowało, że w minionym roku zanotowano najniższy poziom wody w jeziorze Tyberiadzkim, odkąd prowadzono pomiary. Eksperci naukowi są zgodni, że tak niski poziom wody spowoduje wstrząs dla całego systemu wodnego Izraela.

2 października 2008 r. izraelskie siły bezpieczeństwa aresztowały w nocy 9 poszukiwanych Palestyńczyków w Samarii i Judei.
    2 października 2008 r. Siły Obronne Izraela ewakuowały siłą nielegalne żydowskie osiedle Shvut Ami w Samarii. Doszło do starć radykalnych osadników z policjantami, podczas których podpalono arabski gaj oliwny. Policja aresztowała 1 osadnika.
    2 października 2008 r. Palestyńczycy obrzucili kamieniami żydowski samochód w rejonie Hebronu w Judei. Samochód został uszkodzony.
    2 października 2008 r. przedstawiciel Hamasu w Hebronie w Judei powiedział, że upadek reżimu al-Fatah w Judei i Samarii jest tylko "kwestią czasu".

3 października 2008 r. izraelskie siły bezpieczeństwa aresztowały w nocy 4 poszukiwanych Palestyńczyków w Samarii i Judei.
    3 października 2008 r. żydowscy osadnicy starli się z działaczami ruchu Rabini dla Praw Człowieka w pobliżu Hebronu w Judei, którzy chronili arabskich rolników zbierających oliwki. Działacze ruchu chronią Palestyńczyków w 40 wioskach, aby utrzymać ich prawo do uprawy roli i żniw.

3 października 2008 r. przedstawiciel Syrii na konferencji Międzynarodowej Agencji Energii Atomowej powiedział w Wiedniu, że jego kraj nie będzie kontynuował współpracy, jeśli to miałoby pogorszyć bezpieczeństwo państwa. Odniósł się w ten sposób do prośby IAEA, aby Syria wskazała lokalizację swoich obiektów wojskowych.

4 października 2008 r. główny palestyński negocjator Ahmed Qurei spotkał się w Jerozolimie z przywódcą Islamskiego Ruchu w Izraelu, szjkiem Reed Salahem. Qurei powiedział, że Autonomia Palestyńska nie zgodzi się na pokój z Izraelem, jeśli Jerozolima pozostanie poza granicami państwa palestyńskiego.

4 października 2008 r. palestyńskie siły bezpieczeństwa wprowadziły nadzwyczajne procedury ochrony przywódców Autonomii Palestyńskiej i najważniejszych polityków al-Fatah, aby ich chronić przed możliwością zamachów ze strony zwolenników Hamasu.

4 października 2008 r. Międzynarodowa Agencja Energii Atomowej (IAEA) wezwała państwa Bliskiego Wschodu do wstrzymania swoich programów atomowych.

5 października 2008 r. odbyło się posiedzenie rządu poświęcone kryzysowi światowych finansów i jego konsekwencji dla gospodarki Izraela. Minister finansów Roni Bar-On pozytywnie ocenił projekt budżetu na 2009 r. i zwrócił uwagę na toczące się negocjacje koalicyjne nad stworzeniem rządu Tzipi Livni. Powiedział, że nadmierne ustępstwa finansowe mogą stanowić zagrożenie dla przyszłego budżetu.

5 października 2008 r. izraelskie siły bezpieczeństwa aresztowały w nocy 9 poszukiwanych Palestyńczyków w Samarii i Judei. W rejonie Beit Sahour wykryto i przejęto duży magazyn broni i amunicji.
    5 października 2008 r. Palestyńczycy rzucili w nocy 4 bomby zapalające w żydowskie samochody na skrzyżowaniu przy osiedlu Gush Etzion w Judei. W rejonie Dżeninu w Samarii samochody obrzucono kamieniami.
    5 października 2008 r. palestyński terrorysta usiłował przenieść dwie bomby domowej roboty przez punkt kontrolny Hawara przy Nablusie, w Samarii. Izraelscy żołnierze aresztowali zamachowca.

5 października 2008 r. francuski minister spraw zagranicznych Bernard Kouchner powiedział, że według niego Izrael zbombarduje instalacje atamowe w Iranie jeśli społeczność międzynarodowa nie wystąpi zdecydowanie w celu zatrzymania irańskiego programu atomowego. Kouchner dodał, że nuklearny Iran jest "nie do przyjęcia", ale bombardowania nie są żadną alternatywą.

6 października 2008 r. dyrektor Ministerstwa Finansów Yarom Ariav powiedział, że ministerstwo jest przygotowane na "sytuację, gdybyśmy musieli interweniować na rynku, ale jak do tej pory wciąż nie ma takiej potrzeby." Dodał, że nie "żadnych powodów do stwarzania katastroficznych wizji", a gospodarka Izraela jest silniejsza od większej części świata i są niewielkie szanse na wystąpienie recesji.
    6 października 2008 r. około 200 imigrantów z Etiopii protestowało w Jerozolimie przeciwko złym warunkom w ośrodkach absorpcji, które ograniczają im możliwość znalezienia pracy.

6 października 2008 r. izraelskie siły bezpieczeństwa aresztowały w nocy 8 poszukiwanych Palestyńczyków w Samarii i Judei.
    6 października 2008 r. około 10 tys. Żydów zgroamdziło się przy Grobowcu Patrariarchów w Hebronie w Judei, by spędzić noc na modlitwach przed świętem Jom Kippur.
    6 października 2008 r. zdominowana przez przedstawicieli Hamasu palestyńska Rada Ustawodawcza wezwała prezydenta Mahmouda Abbasa do ogłoszenia dekretu o rozpisaniu nowych wyborów prezydenckich w ciągu trzech miesięcy. W przeciwnym razie Hamas 9 stycznia 2009 r. przestanie uznawać Abbasa za prezydenta i wybierze własnego przedstawiciela na ten urząd.

6 października 2008 r. wysoki dowódca libańskiego Hezbollahu powiedział, że jeśli Izrael zdecyduje się zaatakować Liban, wówczas spotka go "wielka niespodzianka".
    6 października 2008 r. sekretarz generalny NATO Jaap de Hoop Scheffer powiedział, że świat może powstrzymać Iran przed zbudowaniem bomby atomowej. Dodał, że martwi się, żę ONZ nie potrafiło powstrzymać nuklearnych ambicji Iranu.
    6 października 2008 r. Stany Zjednoczone wyraziły zaniepokojenie obecnością syryjskich żołnierzy na terytorium Libanu.

7 października 2008 r. przewodnicząca Kadimy Tzipi Livni spotkała się z przewodniczącym Partii Pracy Ehudem Barakiem i przedstawicielami Zjednoczonego Judaizmu Tory. Barak powiedział, że jego partia przystąpi do nowego rządu koalicyjnego bez stawiania warunków budżetowych.

7 października 2008 r. izraelskie siły bezpieczeństwa aresztowały w nocy 19 poszukiwanych Palestyńczyków w Samarii i Judei.
    7 października 2008 r. izraelskie siły bezpieczeństwa wyraziły zgodę na rozlokowanie 250 palestyńskich policjantów i 250 żołnierzy palestyńskich sił bezpieczeństwa w Hebronie, w Judei. Ten krok ma przeciwdziałać wzrostowi wpływów Hamasu w tym mieście.
    7 października 2008 r. izraelscy żołnierze wkroczyli do Dżeninu w Samarii. Wykryto i przejęto magazyn broni. Na miejscu zdetonowano 6 bomb domowej produkcji. Podczas operacji palestyńscy terroryści ostrzelali izraelski patrol wojskowy w Dżeninie.

7 października 2008 r. premier Ehud Olmert spotkał się w Moskwie (Rosja) z rosyjskim prezydentem Dimitrim Miedwedewem. Rozmowy dotyczyły powstrzymania rosyjskich dostaw broni i technologii wojskowych dla Iranu i Syrii.
    7 października 2008 r. rząd libański poinformował, że obecność syryjskich żołnierzy na terytorium Libanu wynika z potrzeb zabezpieczenia granicy syryjsko-libańskiej przed przemytem. Po wykonaniu swoich zadań syryjskie wojska powrócą do Syrii.

8 października 2008 r. izraelskie siły bezpieczeństwa postawiono w stan pogotowia antyterrorystycznego w związku z informacjami o możliwości zamachów terrorystycznych podczas święta Jom Kippur. Zwiększono ilość ochrony synagog i zwiększono ilość patroli wojskowych wokół Jerozolimy.

8 października 2008 r. izraelskie siły bezpieczeństwa aresztowały w nocy 4 poszukiwanych Palestyńczyków w Samarii i Judei.
    8 października 2008 r. Siły Obronne Izraela wprowadziły o północy całkowitą blokadę terytoriów Autonomii Palestyńskiej na czas święta Jom Kippur.

8 października 2008 r. przedstawiciel libańskiego Hezbollahu poinformował, że zestrzelony nad południowym Libanem izraelski pilot Ron Arad zmarł w 1988 r.

9 października 2008 r. w nocy wybuchły duże zamieszki żydowsko-arabskie w Akce. Przyczyną było złamanie przez Araba zakazu używania samochodu podczas żydowskiego święta Jom Kippur. W zamieszkach znieszczono 30 sklepów i ponad 100 samochodów. Rannych zostały 3 osoby. W mieście rozlokowano duże siły policyjne.
    9 października 2008 r. arabski poseł w Knessecie, Ahmad Tibi (Zjednoczona Lista Arabska - Ta'al) nazwał zamieszki w Akce "pogromem przeprowadzonym przez żydowskich zbirów na Arabach" i dodał, że policja była bezsilna w obronie Arabów przed żydowską napaścią.

10 października 2008 r. przewodnicząca partii Kadima Tzipi Livni odwiedziała miasto Akko i powiedziała do mieszkańców, że nikt nie powinien brać prawa w swoje ręce. Dodała, że święto Jom Kippur jest częścią tradycji Izraela i "każdy obywatel powinien uszanować ten dzień."
    10 października 2008 r. minister finansów Roni Bar-On powiedział, że "pomimo obecnego global;nego kryzysu finansowego, izraelskie banki z pewnością nie upadną." Minister dodał, że w odróżnieniu od Ameryki i Islandii w Izraelu "mamy całkowicie inny system bankowy. My kontrolujemy sytuację przez cały czas. Żaden bank nie upadł i żaden nawet nie chciał."

10 października 2008 r. izraelskie siły bezpieczeństwa aresztowały w nocy 1 poszukiwanego Palestyńczyka w Samarii.
    10 października 2008 r. palestyńskie siły bezpieczeństwa wykryły laboratorium produkujące bomby w Hebronie, w Judei. Przejęto 110 kg materiałów wybuchowych i duże ilości amunicji. Aresztowano 11 Palestyńczyków, ktorzy byli powiązani z Hamasem.
    10 października 2008 r. Palestyńczycy i lewicowi aktywiści żydowscy zorganizowali demonstrację przeciwko budowie "bariery bezpieczeństwa" w Na'alin. Doszło do starć z izraelską policją. Aresztowano 2 demonstrantów.

11 października 2008 r. grupa żydowskich demonstrantów podpaliła 2 arabskie domy w mieście Akko. Policja aresztowała 10 demonstrantów.

12 października 2008 r. izraelskie siły bezpieczeństwa aresztowały w nocy 7 poszukiwanych Palestyńczyków w Samarii i Judei.

13 października 2008 r. przewodnicząca partii Kadima Tzipi Livni podpisała porozumienie koalicyjne z przewodniczącym Partii Pracy Ehudem Barakiem. W nowym rządzie Barak będzie wiceministrem.

13 października 2008 r. palestyńscy terroryści podłożyli w nocy 4 bomby przy barierze granicznej w Strefie Gazy. Izraelscy żołnierze wykryli i rozbroili bomby.
    13 października 2008 r. palestyńscy terroryści usiłowali przenieść 9 bomb domowej roboty przez punkt kontrolny przy Nablusie, w Samarii. Izraelscy żołnierze aresztowali przy tym 3 Palestyńczyków.

13 października 2008 r. tygodnik "The Times" opublikował listę najlepszych uczelni na świecie, na której Uniwersytet Hebrajski w Jerozolimie uklasował się na 93 miejscu, Technion w Hajfie na 109 miejscu (29 miejsce wśród uczelni technicznych), Uniwersytet Tel Awiwu na 114 miejscu.

14 października 2008 r. wieczorem grupa 4 palestyńskich terrorystów usiłowała rzucić bomby zapalające w żydowskie osiedle Beit El, na północ od Jerozolimy. Izraelscy żołnierze ostrzelali napastników, zabijając jednego z nich.

15 października 2008 r. Shas skrytykował porozumienie koalicyjne partii Kadima z Partią Pracy, zmniejszając prawdopodobieństwo sformowania nowego rządu przez Tzipi Livni. Shas nie zgadza się z udzieleniem prawa weta Partii Pracy w sprawie reformy systemu sądowego.

15 października 2008 r. izraelskie siły bezpieczeństwa aresztowały w nocy 4 poszukiwanych Palestyńczyków w Samarii i Judei.
    15 października 2008 r. opublikowano wyniki sondażu opinii publicznej przeprowadzonej w Strefie Gazy. Okazało się, że 40% Palestyńczyków opuściłoby Gazę gdyby tylko mieli taką możliwość. 62% ankietowanych powiedziało, że nie cieszą się z uzyskania wolności, a 87% powiedziało, że cierpi z niedoboru pożywienia i leków.

16 października 2008 r. izraelskie siły bezpieczeństwa aresztowały w nocy 3 poszukiwanych Palestyńczyków w Samarii i Judei. W pobliżu Dżeninu przejęto 2 bomby domowej roboty (20 kg materiałów wybuchowych).
    16 października 2008 r. izraelscy żołnierze wykryli podziemny tunel z materiałami wybuchowymi, wykopany pod drogą prowadzącą do żydowskich osiedli Telem i Adora w rejonie Hebronu, w Judei.
    16 października 2008 r. Palestyńczycy obrzucili koktajlami Mołotowa żydowskie samochody w pobliżu Ramallah w Samarii. Izraelscy żołnierze ostrzelali Palestyńczyków, zabijając jednego z napastników.

16 października 2008 r. sekretarz generalny ONZ Ban Ki-moon przedstawił raport, wskazujący na Hezbollah jako poważne zagrożenie bezpieczeństwa na Bliskim Wschodzie. Skrytykował on Syrię za pomoc udzielaną Hezbollahowi i wezwał wojska syryjskie do opuszczenia terytorium Libanu.

17 października 2008 r. izraelski Instytut Ubezpieczeń Społecznych poinformował, że w związku ze światowym kryzysem finansowym do końca roku w Izraelu przybędzie conajmniej 4 tys. bezrobotnych. W sierpniu zasiłki dla bezrobotnych otrzymywało 48 tys. osób.

17 października 2008 r. izraelskie siły bezpieczeństwa aresztowały w nocy 10 poszukiwanych Palestyńczyków w Samarii i Judei.
    17 października 2008 r. Palestyńczycy obrzucili w nocy kamieniami żydowski samochód w pobliżu Nablusu, w Samarii. Samochód został uszkodzony. W ciągu dnia obrzucono kamieniami Żydów zgromadzonych przy Grobowcu Patriarchów w Hebronie. Ranna została 1 Izraelka.

18 października 2008 r. Palestyńczycy obrzucili kamieniami żydowski autobus w wiosce Albin, w Galilei. Rannych zostało 4 Izraelczyków.

18 października 2008 r. przedstawiciel Hamasu oświadczył, że jego organizacja przygotowuje się do zakończenia zawieszenia broni i od połowy stycznia rozpocznie ponowne ataki na Izrael. Hamas zażądał także od Egiptu uwolnienia aresztowanych islamskich terrorystów, w przeciwnym razie zagroził zamrożeniem negocjacji o uwolnieniu porwanego izraelskiego żołnierza Gilada Shalita.

19 października 2008 r. religijna partia Shas postawiła warunek przystąpienia do koalicji rządowej Tzipi Livni. Zażądano przekazania 1,5 mld NIS na pomoc dla ubogich rodzin. Livni godziła się do tej pory na połowę tej sumy.
    19 października 2008 r. minister obrony Ehud Barak poinformował, że izraelscy politycy ponownie omówili saudyjski plan pokojowy dla Bliskiego Wschodu. W związku z małym postępem negocjacji z Syrią i Palestyńczykami istnieje możliwość powrotu do rozmów nad ogólnym planem pokojowym dla całego regionu. Barak dodał, że "mamy wspólny interes z umiarkowanymi arabskimi elementami w kwestii Iranu, Hezbollahu i Hamasu."
    19 października 2008 r. około 3 tys. aktywistów zablokowało rano przejście graniczne Kerem Shalom na granicy ze Strefą Gazy, blokując płonącymi oponami ruch ciężarówek z pomocą humanitarną. Aktywiści zażądali, by rząd zrobił więcej dla uwolnienia porwanego izraelskiego żołnierza Gilada Shalita.
    19 października 2008 r. doszło do starć grup młodych Palestyńczyków z Żydami w Jerozolimie. Rannych zostało 6 Palestyńczyków.

19 października 2008 r. izraelskie siły bezpieczeństwa aresztowały w nocy 1 poszukiwanego Palestyńczyka w Judei.
    19 października 2008 r. Siły Obronne Izraela oficjalnie poinformowały, że na obszarze Judei i Samarii nie będą działały poprawnie systemy nawigacji GPS. Jako przyczynę podano względy bezpieczeństwa państwowego.
    19 października 2008 r. Palestyńczycy obrzucili kamieniami żydowskie samochody w licznych miejscach Samarii i Judei. Uszkodzony został 1 samochód. Ranny został 1 Izraelczyk.
    19 października 2008 r. rzecznik prasowy Hamasu, Sami Abu Zuhri powiedział, że "rodzina i przyjaciele uprowadzonego żołnierza Shalita muszą zrozumieć, że izraelski rząd jest jedynym powodem uniemożliwiającym wymianę więźniów."

20 października 2008 r. izraelskie siły bezpieczeństwa aresztowały w nocy 6 poszukiwanych Palestyńczyków w Samarii i Judei.
    20 października 2008 r. Siły Obronne Izraela ewakuowały w nocy siłą trzy nielegalne żydowskie osiedla w Samarii i Judei. Były to Reches Sela na zachód od Nablusu, Maalot w bloku Gusz Etzion oraz Reches Migron w rejonie Binjamina. Aresztowano 12 osadników.
    20 października 2008 r. dwaj palestyńscy terroryści wtargnęli z nożami do żydowskiego osiedla Givat HaAvot w Hebronie, w Judei. Izraelscy żołnierze aresztowali obu napastników.

24 października 2008 r. z rozmów koalicyjnych z Kadimą wycofała się ortodoksyjna partia religijna Szas. Jako przyczynę zerwania rozmów podano brak możliwości porozumienia się w kwestii statusu Jerozolimy i zwiększenia wydatków budżetu państwa na pomoc dla rodzin wielodzietnych.

25 października 2008 r. przewodnicząca partii Kadima poinformowała, że wobec braku możliwości sformowania koalicji rządowej należy rozpisać nowe wybory parlamentarne. Sondaże opinii publicznej pokazują, że w przypadku przedterminowych wyborów ich zwycięzcą może zostać prawicowy Likud. Datę wyborów wyznaczono na 10 lutego 2009 r.

29 października 2008 r. izraelskie buldożery wyburzyły domy wybudowane bez pozwolenia przez Beduinów w pobliżu żydowskiego osiedla Karmel, w rejonie Hebronu w Judei. Wyburzenia dokonano ze względów bezpieczeństwa.

1 listopada 2008 r. specjalny wysłannik ONZ na Bliski Wschód, Robert Serry, wyraził zaniepokojenie z powodu wznowienia przez Izrael po półrocznej przerwie niszczenia palestyńskich domów na Zachodnim Brzegu.

4 listopada 2008 r. izraelscy żołnierze wykryli i zniszczyli podziemny tunel wykopany pod barierą graniczną Strefy Gazy. Wejście do tunelu znajdowało się w odległości 250 metrów od granicy. Po wkroczeniu na teren Strefy Gazy izraelskiego oddziału ochraniającego buldożery, doszło do wymiany ognia z palestyńskimi terrorystami. Zginęło 4 Palestyńczyków, a rannych zostało 4 izraelskich żołnierzy.

5 listopada 2008 r. palestyńscy terroryści wystrzelili w nocy ze Strefy Gazy 20 rakiet Qassam, które spadły na Negew.

5 listopada 2008 r. izraelskie siły powietrzne zbombardowały nad ranem pozycje Hamasu na południu Strefy Gazy. Zginęło 6 Palestyńczyków, którzy należeli do grupy, która wcześniej wystrzeliła rakiety na terytorium Izraela.

5 listopada 2008 r. sekretarz stanu USA Condoleezza Rice powiedziała, że zawarcie do końca roku porozumienia pokojowego izraelsko-palestyńskiego jest raczej niemożliwe. Jako jeden z głównych powodów podała trwającą w Izraelu i Autonomii Palestyńskiej kampanię wyborczą, oraz brak porozumienia w kluczowych kwestiach odnoszących się do statusu Jerozolimy i losu palestyńskich uchodźców.

6 listopada 2008 r. Siły Obronne Izraela zakończyły czterodniowe ćwiczenia, podczas których uruchomiono i przetestowano nowy system koordynacji działań sił lądowych, lotnictwa, marynarki i wywiadu. W ćwiczeniach przeprowadzonych na północy kraju brały udział jednostki bojowe, oddziały rezerwy oraz naczelne dowództwo. Nowy system uzyskał najwyższe oceny.

11 listopada 2008 r. Siły Obronne Izraela poinformowały, że podczas operacji antyterrorystycznej przeprowadzonej pod koniec października w Kalkilii, przejęto ponad 22 kg zakazanych substancji chemicznych służących do produkcji materiałów wybuchowych.

11 listopada 2008 r. izraelscy komandosi aresztowali w nocy w Nablusie dwóch wysokich dowódców Ludowego Frontu Wyzwolenia Palestyny oraz ich 2 ochraniarzy.

12 listopada 2008 r. palestyńscy terroryści usiłowali nad ranem podłożyć bombę przy barierze granicznej w Strefie Gazy. Doszło do wymiany ognia z patrolem izraelskich żołnierzy, którzy zostali ostrzelani z moździerza. Rannych zostało 4 Palestyńczyków i 1 izraelski żołnierz. W miejscu ataku wykryto i zniszczono podziemny tunel, przygotowywany do przeniknięcia terrorystów na terytorium Izraela.
    12 listopada 2008 r. izraelscy żołnierze zmusili w Hebronie w Judei delegację dyplomatyczną Unii Europejskiej do zmiany trasy podróży po terenach Autonomii Palestyńskiej. Jako powód podano względy bezpieczeństwa.

13 listopada 2008 r. Siły Obronne Izraela odmówiły prawa wjazdu do Strefy Gazy delegacji dyplomatycznej Unii Europejskiej, która chciała zapoznać się ze stopniem realizacji kilku unijnych projektów w Strefie. Jako powód odmowy podano względy bezpieczeństwa.

14 listopada 2008 r. izraelski dziennik "Haaretz" napisał, że minister obrony Ehud Barak zatwierdził w ostatnich miesiącach plany budowy nowych osiedli żydowskich w Samarii i Judei. Rzecznik Baraka oświadczył, że informacja dziennika "jest pełna nieprawdziwych szczegółów", ale jej nie zdementował.

14 listopada 2008 r. Unia Europejska wezwała Izrael do natychmiastowego otworzenia przejść granicznych ze Strefą Gazy. Ogłoszony komunikat "potępia podjętą przez rząd izraelski decyzję zamknięcia przejść granicznych do Strefy Gazy", a sankcje nałożone na Palestyńczyków określił jako "nieproporcjonalne... zastosowanie zasady zbiorowej odpowiedzialności i kary wobec całej ludności cywilnej w Gazie, której sytuacja humanitarna jest bardzo niepokojąca".

15 listopada 2008 r. premier Ehud Olmert wezwał społeczność międzynarodową do nasilenia kampanii przeciwko programowi nuklearnemu Iranu, do udaremnienia tego programu przy użyciu "większej siły".

16 listopada 2008 r. izraelscy komandosi aresztowali w Nablusie jednego z przywódców Tanzim, Mahometa Fa'iz Abu Kreka, który specjalizował się w produkcji bomb używanych w zamachach samobójczych.

28 listopada 2008 r. palestyńscy terroryści usiłowali podłożyć bombę przy barierze granicznej w Strefie Gazy. Doszło do wymiany z patrolem izraelskiej straży granicznej, który został ostrzelany z moździerza. Zginął 1 Palestyńczyk, a rannych zostało 7 izraelskich żołnierzy.

30 listopada 2008 r. rząd Ehuda Olmerta podjął decyzję uwolnienia 250 palestyńskich więźniów, jako gest dobrej woli wobec władz Autonomii Palestyńskiej.

4 grudnia 2008 r. Powszechny Przegląd Okresowy Praw Człowieka przeprowadzony przez Radę Praw Człowieka ONZ, oskarżył Izrael o łamanie praw człowieka wobec Palestyńczyków w Strefie Gazy i na Zachodnim Brzegu Jordanu. Wniosek w tej sprawie zgłosiły delegacje Syrii, Egiptu i Iranu.

7 grudnia 2008 r. Siły Obronne Izraela otworzyły dla ruchu samochodowego punkt kontrolny Hawara na przedmieściach Nablusu w Samarii. Po raz pierwszy od 7 lat Palestyńczycy mogli wyjechać z miasta samochodami.

14 grudnia 2008 r. około 200 tys. Palestyńczyków demonstrowało w Gazie okazując swoje poparcie dla Hamasu. Przywódca Hamasu, Ismail Haniye, zarzucił Izraelowi łamanie warunków zawieszenia broni.

14 grudnia 2008 r. przywódca Hamasu, Chaled Meszal, oświadczył w Damaszku (Syria), że Hamas nie przedłuży kończącego się 19 grudnia zawieszenia broni z Izraelem.

16 grudnia 2008 r. doszło do wypadku autokaru z 55 rosyjskimi turystami, który spadł do wąwozu w pobliżu Ejlatu. W wypadku zginęło 24 turystów.

18 grudnia 2008 r. przedstawiciel Hamasu oficjalnie oświadczył wieczorem, że "rozejm się skończył i cała odpowiedzialność za to spada na izraelskiego okupanta". Pod współnym oświadczeniem podpisały się Hamas, Ludowy Front Wyzwolenia Palestyny, Demokratyczny Front Wyzwolenia Palestyny i Islamski Dżihad. Rozejm oficjalnie zakończy się rankiem 19 grudnia.

24 grudnia 2008 r. palestyńscy terroryści wystrzelili ze Strefy Gazy 84 rakiety Qassam i Grad, które spadły na Negew.

25 grudnia 2008 r. izraelscy przywódcy ostrzegli Hamas, iż w razie kontynuowania ostrzału rakietowego terytorium Izraela, izraelska armia przeprowadzi zdecydowane działania odwetowe. Premier Ehud Olmert powiedział: "Nie zawaham się przed wykorzystaniem sił Izraela by uderzyć w Hamas". Minister obrony Ehud Barak ostrzegł, że Hamas zapłaci "olbrzymią cenę" za atakowanie Izraela.

25 grudnia 2008 r. palestyńscy terroryści ostrzelali z moździerza przejście graniczne Erez na północy Strefy Gazy, w momencie gdy przechodziła przez nie grupa 150 palestyńskich chrześcijańskich pielgrzymów udających się do Betlejem.

 

--------------------------------------------------

Materiały opracowywane na podstawie serwisów informacyjnych: PAP, AP, Haaretz, Jerusalem Post, Arutz Sheva.

--------------------------------------------------

    CIĄG DALSZY HISTORII: Wojna w Gazie

Na poczatek
  Izrael Kultura Historia Turystyka Pomoc duchowa Żydzi w Polsce Czasy i Fakty

Copyright ©2008-2012 by Gedeon