LIPIEC - WRZESIEŃ  2008 r.



  -  HISTORIA
      - kwiecień-czerwiec 2008 r.
 - lipiec-wrzesień 2008 r.
      - październik-grudzień 2008 r.


Siedemnasty Knesset (2006- )
Porozumienie Olmert-Abbas





 

 

1 lipca 2008 r. izraelskie siły bezpieczeństwa aresztowały w nocy 10 poszukiwanych Palestyńczyków w Samarii i Judei.
    1 lipca 2008 r. Siły Obronne Izraela ogłosiły, że będą strzelać na postrach przeciwko Arabom, którzy zbliżą się do bariery granicznej w Strefie Gazy. Ma to na celu zapobiegać ewentualnym próbom podłożenia bomby. Równocześnie zamknięto wszystkie przejścia graniczne Strefy Gazy, jako odpowiedź na ostatnie przypadki ostrzału terytorium Izraela.
    1 lipca 2008 r. izraelscy komandosi aresztowali w Tulkarem palestyńskiego terrorystę z Islamskiego Dżihadu.
    1 lipca 2008 r. Palestyńczycy oraz żydowscy działacze lewicowi obrzucili kamieniami izraelskich robotników pracujących przy budowie "muru bezpieczeństwa" w rejonie wioski Naalin, przy Ramallah w Samarii. Rannych zostało 2 robotników.

1 lipca 2008 r. Egipt otworzył przejście graniczne Rafah w Strefie Gazy.
    1 lipca 2008 r. minister obrony Ehud Barak spotkał się w Atenach (Grecja) z palestyńskim prezydentem Mahmoudem Abbasem i irackim prezydentem Jalal Talabani. Rozmowy dotyczyły aktualnej sytuacji na Bliskim Wschodzie.
    1 lipca 2008 r. amerykańska telewizja ABC News podała, że Pentagon obawia się, że Izrael może przed końcem tego roku zaatakować z powietrza irańskie instalacje nuklearne, co miałoby ogromne, groźne konsekwencje dla USA i całego świata. Istnieje coraz większe prawdopodobieństwo, iż Izrael przeprowadzi taki atak w wypadku przekroczenia dwóch czerwonych linii. Pierwszą byłoby wyprodukowanie w irańskich zakładach Natanz takiej ilości wzbogaconego uranu, która wystarczałaby do budowy broni nuklearnej. Według ocen wywiadu, nastąpi to prawdopodobnie w 2009 r., ale może nawet wcześniej: do końca bieżącego roku. Drugą krytyczną granicą byłoby otrzymanie przez Iran od Rosji systemu obronnych rakiet SA-20. Izrael może próbować unieszkodliwić te rakiety, zanim zostaną zainstalowane, ponieważ mogą one znacznie utrudnić ewentualny atak izraelski.

2 lipca 2008 r. palestyński terrorysta staranował buldożerem w centrum Jerozolimy liczne samochody i autobus. Zginęło 3 Izraelczyków, a 45 osób zostało rannych. Policjanci zastrzelili zamachowca.

2 lipca 2008 r. izraelskie siły bezpieczeństwa aresztowały w nocy 15 poszukiwanych Palestyńczyków w Samarii i Judei.
    2 lipca 2008 r. Siły Obronne Izraela ponownie otworzyły przejścia graniczne w Strefie Gazy.
    2 lipca 2008 r. około 200 Palestyńczyków szturmowało przejście graniczne Rafah w Strefie Gazy. W starciu rannych zostało 6 egipskich policjantów.

2 lipca 2008 r. przywódca libańskiego Hezbollahu Hasan Nasrallah powiedział, że jego organizacja zgodziła się na wymianę jeńców z Izraelem.

3 lipca 2008 r. palestyńscy terroryści wystrzelili ze Strefy Gazy rakietę Qassam, która spadła na Negew.
    3 lipca 2008 r. były dowódca izraelskich sił powietrznych, generał Eitan Ben Eliahu powiedział, że w przypadku konfliktu zbrojnego z Syrią i Iranem, Izrael musi być przygotowany na wojnę trwającą do 20 dni. Syria i Iran mogą razić terytorium Izraela około 300 rakietami dalekiego zasięgu i ponad 5 tys. krótkiego zasięgu (w większości z Libanu). Aby wygrać wojnę, Izrael musi szybko uzyskać przewagę w powietrzu i przeprowadzić atak lądowy na strategiczne cele, niszcząc wyrzutnie rakiet itp.

3 lipca 2008 r. izraelskie siły bezpieczeństwa aresztowały w nocy 23 poszukiwanych Palestyńczyków w Samarii i Judei.

3 lipca 2008 r. izraelscy i syryjscy negocjatorzy porozumieli się, że pod koniec lipca odbędzie się czwarta tura rozmów pokojowych prowadzonych w Turcji.

5 lipca 2008 r. izraelskie siły bezpieczeństwa aresztowały w nocy 7 poszukiwanych Palestyńczyków w Samarii i Judei.
    5 lipca 2008 r. izraelscy żołnierze zablkowali arabską wioskę Na'alin, w rejonie Ramallah w Samarii. W Na'alin dochodziło do licznych zamieszek i protestów przeciwko budowie "muru bezpieczeństwa".

5 lipca 2008 r. egipska straż graniczna wykryła i zniszczyła trzy podziemne tunele przemytnicze na granicy Strefy Gazy.
    5 lipca 2008 r. Syria wniosła skargę do ONZ na Izrael, który oskarżyła o dyskryminowanie Druzów i składowanie odpadów radioaktywnych na Wzgórzach Golan.

6 lipca 2008 r. palestyńscy terroryści ostrzelali ze Strefy Gazy izraelskich rolników pracujących na polu przy kibucu Nahal Oz. Zniszczony został traktor.

7 lipca 2008 r. izraelskie siły bezpieczeństwa aresztowały w nocy 7 poszukiwanych Palestyńczyków w Samarii i Judei. Przejęto 2 bomby domowej roboty w wiosce Faraa, pod Nablusem w Samarii. Zamknięto trzy biura Hamasu w Nablusie.
    7 lipca 2008 r. palestyńscy terroryści ostrzelali z moździerza przejście graniczne Karni w Strefie Gazy.
    7 lipca 2008 r. palestyński premier Salam Fayyad zaproponował, by w Strefie Gazy rozlokować arabskie wojska, które przywróciłyby porządek i zaprowadziły pokój z Hamasem. Fayyad powiedział, że przywrócenie kontroli Autonomii Palestyńskiej nad Strefą Gazy "jest kluczowym celem polityki".

7 lipca 2008 r. egipska straż graniczna pomyłkowo ostrzelała izraelski patrol wojskowy przy granicy Strefy Gazy. Izraelscy żołnierze odpowiedzieli ogniem, zabijając 1 Egipcjanina. Do incydentu doszło podczas operacji przeciwko beduińskim przemytnikom.

8 lipca 2008 r. palestyńscy terroryści ostrzelali ze Strefy Gazy z moździerza okolicę kibucu Ein Hashlosha na Negewie.
    8 lipca 2008 r. dyrektor Izraelskiego Przedsiębiorstwa Wodociągowego, Uri Shans ogłosił, że obecny kryzys wodny w Izraelu jest najgorszy od 80 lat, od kiedy rozpoczęto prowadzić zapisy ilości wody. Wszystkie źródła wody pitnej w Izraelu są poniżej alarmowych poziomów i mogą zostać szybko nieodwracalnie uszkodzone.

8 lipca 2008 r. izraelskie siły bezpieczeństwa aresztowały w nocy 9 poszukiwanych Palestyńczyków w Samarii i Judei.
    8 lipca 2008 r. Siły Obronne Izraela zamknęły rano przejścia graniczne w Strefie Gazy, jako odpowiedź na ostatni ostrzał terytorium Izraela. Otwarte pozostało jedynie przejście graniczne Erez. Wieczorem ponownie otworzono wszystkie przejścia.
    8 lipca 2008 r. doszło do wybuchu w obozie treningowym Hamasu położonym w pobliżu Khan Younis, na południu Strefy Gazy. W wybuchu zginęło 2 Palestyńczyków. Rzecznik Hamasu, Fawzi Barhum oskarżył Izrael o spowodowanie wybuchu i zapowiedział koniec zawieszenia broni.

8 lipca 2008 r. doradca duchowego przywódcy Iranu ajatollaha Alego Chomeiniego, Ali Shirazi powiedział, że jeśli zostanie zaatakowany irański program atomowy, wówczas Iran zaatakuje Izrael, amerykańską flotę w Zatoce Perskiej oraz "żywotne interesy" USA na świecie. Prezydent Iranu Mahmud Ahmadineżad powiedział, że nie widzi żadnej możliwości wojny między jego krajem a Stanami Zjednoczonymi lub Izraelem.

9 lipca 2008 r. izraelskie siły bezpieczeństwa aresztowały w nocy 7 poszukiwanych Palestyńczyków w Samarii i Judei.

9 lipca 2008 r. przywódcy państw G-8 wezwali Izraelczyków i Arabów by nie robić niczego, co mogłoby zaszkodzić negocjacjom pokojowym. Wezwano obie strony do wstrzymania wszelkiej przemocy.
    9 lipca 2008 r. irańska armia przeprowadziła testy z rakietami dalekiego zasięgu Shahab 3. Ich zasięg wynosi około 2 tys. km i mogą one razić terytorium Izraela.

10 lipca 2008 r. palestyńscy terroryści wystrzelili ze Strefy Gazy 2 rakiety Qassam, które spadły na Negew.
    10 lipca 2008 r. do Izraela przyleciała grupa 250 nowych imigrantów z Ameryki Północnej i 29 imigrantów z Wielkiej Brytanii. Przylot zorganizowała organizacja Nefesh B'Nefesh.
    10 lipca 2008 r. minister obrony Ehud Barak ostrzegł Iran, że Izrael nie zawaha się działać, jeśli uzna, że jego żywotne interesy są zagrożone. Barak podkreślił, że Izrael jest "najsilniejszym krajem" na Bliskim Wschodzie, ale musi brać pod uwagę "riposty swych przeciwników" - Syrii, Iranu, Hezbollahu i Hamasu.
    10 lipca 2008 r. izraelskie siły powietrzne zaprezentowały publicznie swoją nową eskadrę wyposażoną w najnowsze myśliwce bombardujące F-16 I "Storm". Eskadra zostanie rozlokowana na południu kraju i jest przygotowana do przeprowadzania głębokich penetracji na terytorium wrogich państw.

10 lipca 2008 r. izraelskie siły bezpieczeństwa zastrzeliły w nocy podczas próby aresztowania poszukiwanego Palestyńczyka w pobliżu Dżeninu, w Samarii.
    10 lipca 2008 r. palestyński terrorysta przekroczył barierę graniczną Strefy Gazy. Izraelscy żołnierze zastrzelili napastnika po wezwaniu do zatrzymania i oddaniu ostrzegawczych strzałów.
    10 lipca 2008 r. Palestyńczycy oraz lewicowi żydowscy działacze zroganizowali demonstrację przeciwko budowie "muru bezpieczeństwa" przy wiosce Na'alin, w rejonie Ramallah w Samarii. W starciach rannych zostało 7 demonstrantów oraz 1 izraelski policjant.

10 lipca 2008 r. Francja wyraziła potępienie dla izraelskiej decyzji o kontynuowaniu rozbudowy osiedla Har Homa we Wschodniej Jerozolimie. Rzecznik francuskiego MSZ Eric Chevallier oświadczył: "Kontynuowanie izraelskiej kolonizacji terenów palestyńskich pozbawia wiarygodności trwające zabiegi dyplomatyczne i jest przeszkodą na drodze do pokoju."
    10 lipca 2008 r. sekretarz stanu Stanów Zjednoczonych Condoleezza Rice ostrzegła Iran przed próbą ataku rakietowego na Izrael.
    10 lipca 2008 r. sekretarz generalny OPEC, Abdallah Salem al-Badri, poinformował, że w przypadku ataku państw zachodnich na Iran, organizacja OPEC nie będzie w stanie pokryć deficytu na rynku ropy naftowej. Iran jest drugim pod względem wielkości dostawcą ropy w OPEC.

11 lipca 2008 r. policja przesłuchała premiera Ehuda Olmerta i postawiła go w stan oskarżenia o korupcję. Olmert jest oskarżony o przyjęcie łapówki 150 tys. USD w czasie, gdy był on burmistrzem Jerozolimy (1993-2003) i ministrem finansów.

11 lipca 2008 r. palestyńscy terroryści ostrzelali w nocy żydowski samochód w pobliżu punktu kontrolnego Yakir w Samarii. Ranny został 1 Izraelczyk. Podczas wojskowej obławy na zamachowców, izraelscy żołnierze zastrzelili 1 uzbrojonego terrorystę.
    11 lipca 2008 r. milicja Hamasu aresztowała w nocy w Gazie 3 Palestyńczyków, odpowiedzialnych za wystrzelenie ostatnich rakiet Qassam na terytorium Izraela. Aresztowani byli członkami Brygad Męczenników Al-Aksa.

11 lipca 2008 r. witryna internetowa StrategyPage poinformowała, że w ubiegłym tygodniu marynarka wojenna Stanów Zjednoczonych przeprowadziła ćwiczenia w Zatoce Perskiej i przy wybrzeżu Izraela. Uczestniczyły w nich co najmniej dwa krążowniki rakietowe Aegis. Scenariusz ćwiczeń przewidywał obronę Izraela przed atakiem rakietowym ze strony Syrii, Libanu i Iranu.
    11 lipca 2008 r. irackie źródła rządowe poinformowały, że izraelskie samoloty wojskowe korzystają z amerykańskich baz wojskowych w Iraku. Ćwiczenia lotnicze odbywają się zazwyczaj porą nocną, po czym samoloty odlatują w kierunku Jordanii. Eksperci oceniają, że Izrael korzystając z amerykańskich baz w Iraku, może zaatakować obiekty atomowe w Iranie "w ciągu pięciu minut".

12 lipca 2008 r. palestyński terrorysta ostrzelał w nocy grupę Izraelczyków na Starym Mieście w Jerozolimie. Rannych zostało 2 Izraelczyków.
    12 lipca 2008 r. palestyńscy terroryści wystrzelili ze Strefy Gazy rakietę Qassam, która spadła na Negew.

12 lipca 2008 r. przedstawiciel ajatollaha Alego Chamenej w irańskiej Gwardii Republikańskiej oświadczył, że "w razie najmniejszego ruchu przeciwko Iranowi, Izrael i trzydzieści dwie amerykańskie bazy wojskowe w regionie nie będą poza zasięgiem naszych pocisków rakietowych i zostaną zniszczone."

13 lipca 2008 r. palestyńscy terroryści ostrzelali ze Strefy Gazy z moździerza przygraniczne tereny na Negewie.

13 lipca 2008 r. izraelskie siły bezpieczeństwa aresztowały w nocy 4 poszukiwanych Palestyńczyków w Samarii i Judei.
    13 lipca 2008 r. Siły Obronne Izraela otworzyły przejścia graniczne w Strefie Gazy.
    13 lipca 2008 r. rzecznik al-Fatah, Ahmad Abd Ar-Rahman poinformował, że Brygady Męczenników Al-Aksa zostały w pełni zintegrowane z palestyńskimi siłami bezpieczeństwa. Dodał, że Brygady Męczenników Al-Aksa popierają obecne zawieszenie broni z Izraelem i nie odpowiadają za przypadki łamania warunków rozejmu.

13 lipca 2008 r. premier Ehud Olmert spotkał się w Paryżu (Francja) na Szczycie Śródziemnomorskim z tureckim premierem Recep Tayyip Erdoganem. Olmert przekazał informację dla syryjskiego prezydenta Bashara Assada, o potrzebie kontynuowania negocjacji na wysokim szczeblu dyplomatycznym. Olmert spotkał się także z francuskim prezydentem Nicolasem Sarkozy i palestyńskim prezydentem Mahmoudem Abbasem. Podczas konferencji prasowej Olmert powiedział: "Izrael i Palestyńczycy nigdy nie byli tak bliscy pokoju jak teraz."
    13 lipca 2008 r. egipski prezydent Hosni Mubarak wezwał Izrael i Autonomię Palestyńską do kontynuowania negocjacji i doprowadzenia do pokoju na Bliskim Wschodzie.
    13 lipca 2008 r. dowódca libańskiego Hezbollahu, szejk Abd-al-Amir Kiblan oświadczył, że po wyzwoleniu południowego Libanu i odzyskaniu regionu Har Dov, następnym celem będzie odzyskanie Galilei. "Naszym celem jest wyzwolenie szyickich wsi w północnym Izraelu. Te wioski muszą powrócić do swoich właścicieli, do naszej ziemi, do naszego ludu."
    13 lipca 2008 r. brytyjski dziennik "Sunday Times" napisał, że amerykański prezydent George W. Bush wyraził zgodę na izraelski atak na Iran, jeśli obecne rozmowy nie przyniosą pozytywnych rezultatów. Bush wyraził zgodę pomimo sprzeciwu wysokiego dowództwa amerykańskich sił zbrojnych.

14 lipca 2008 r. izraelskie siły bezpieczeństwa aresztowały w nocy 5 poszukiwanych Palestyńczyków w Samarii i Judei.

15 lipca 2008 r. izraelskie siły bezpieczeństwa aresztowały w nocy 24 poszukiwanych Palestyńczyków w Samarii i Judei.

16 lipca 2008 r. libański Hezbollah przekazał za pośrednictwem Międzynarodowego Komitetu Czerwonego Krzyża do Izraela trumny ze szczątkami dwóch izraelskich żołnierzy (Ehuda Goldwassera i Eldada Regeva), schwytanych w 2006 roku. W zamian Izrael przekazał do Libanu szczątki około 200 bojowników Hezbollahu i ugrupowań palestyńskich. Po identyfikacji zwłok nastąpi także przekazanie do Libanu 5 libańskich więźniów.

16 lipca 2008 r. izraelskie siły bezpieczeństwa aresztowały w nocy 11 poszukiwanych Palestyńczyków w Samarii i Judei.

17 lipca 2008 r. izraelskie siły bezpieczeństwa Shin Bet aresztowały 6 izraelskich Palestyńczyków, którzy przygotowywali w porozumieniu z Al-Qaeda zamach na wysokich dyplomatów Stanów Zjednoczonych w Izraelu.

22 lipca 2008 r. palestyński terrorysta z Hamasu wyjechał buldożerem z placu budowy na ulice centrum Jerozolimy. Staranował autobus i kilka samochodów osobowych. Rannych zostało 16 Izraelczyków. Policjanci zastrzelili zamachowca.
    22 lipca 2008 r. rzecznik rządu Mark Regew nazwał dzisiejszy atak terrorystyczny był kolejną próbą "zamordowania niewinnych ludzi w bezrozumnym akcie terroryzmu. Wszyscy, którzy wierzą w pokój i pojednanie, muszą jednogłośnie potępić ten atak. Niestety jest jasne, że jako społeczeństwo będziemy musieli zachować czujność wobec terroryzmu."
    22 lipca 2008 r. do Izraela przyleciała grupa 210 nowych imigrantów z Ameryki Północnej i 100 imigrantów z RPA. Ich przylot zorganizowała organizacja Nefesh B'Nefesh.

23 lipca 2008 r. izraelskie siły bezpieczeństwa zwiększyły liczbę patroli w rejonie placów budów w Jerozolimie. Rozpoczęto także weryfikację zatrudnionych Palestyńczyków.

25 lipca 2008 r. palestyńscy terroryści przeprowadzili serię trzech zamachów bombowych w Strefie Gazy. Zginęło 6 milicjantów Hamasu oraz 2 cywili, rannych zostało około 50 osób. Żadna organizacja nie przyznała się do zamachów. Hamas o dokonanie ataku oskarżył "kolaborantów" Izraela, pośrednio wskazując na rywalizujące z nim ugrupowanie Fatah.
    25 lipca 2008 r. rzecznik Al-Fatahu na Zachodnim Brzegu Jordanu Ahmed Abdel Rahman potępił zamachy terrorystyczne w Strefie Gazy, przypisując je wewnętrznym rozgrywkom wśród islamistów z Hamasu.

26 lipca 2008 siły bezpieczeństwa Hamasu przeprowadziły obławę na działaczy al-Fatah w Strefie Gazy. Aresztowano około 160 Palestyńczyków. Wtargnięto do biur organizacji humanitarnych związanych z al-Fatah oraz do siedziby agencji prasowej WAFA, związanej z palestyńskim prezydentem Mahmoudem Abbasem.

27 lipca 2008 r. milicja Hamasu starła się w Gazie z bojówką Armii Islamu, która jest powiązana z Al-Qaeda. W starciu rannych zostało 3 Palestyńczyków.
    27 lipca 2008 r. palestyńskie siły bezpieczeństwa aresztowały 20 działaczy Hamasu w Dżeninie i kolejnych 15 w Tulkarem, w Samarii.

28 lipca 2008 r. Kneset powołał komisję do wyjaśnienia przyczyn obecnego kryzysu wodnego w Izraelu.
    28 lipca 2008 r. izraelskie siły bezpieczeństwa wyburzyły we wschodniej Jerozolimie cztery domy wzniesione nielegalnie przez Arabów. Palestyńczycy obrzucili kamieniami pracujących robotników. Do rozbiórki doszło po wydaniu decyzji przez Sąd Najwyższy, który odrzucił petycje z protestami.

28 lipca 2008 r. palestyńskie siły bezpieczeństwa aresztowały rano 54 działaczy Hamasu w Nablusie, w Samarii.

29 lipca 2008 r. Palestyńczycy obrzucili w nocy kamieniami dwa autobusy w północnej Jerozolimie. Autobusy zostały uszkodzone.
    29 lipca 2008 r. premier Ehud Olmert powiedział, że Syria musi zrobić strategiczny wybór pomiędzy pokojem a izolacją, jako wstęp do rozpoczynających się w Turcji nowych rozmów pokojowych.

29 lipca 2008 r. izraelskie siły bezpieczeństwa aresztowały w nocy 9 poszukiwanych Palestyńczyków w Samarii i Judei.
    29 lipca 2008 r. palestyński premier Salam Fayyad wezwał Bank Światowy do udzielenia nadzwyczajnej pomocy finansowej rządowi Autonomii Palestyńskiej, aby wypłacić zaległe wynagrodzenia urzędnikom państwowym.
    29 lipca 2008 r. Palestyńczycy zorganizowali demonstrację przeciwko budowie "muru bezpieczeństwa" w rejonie wioski Na'alin w Samarii. W starciach zginął 9-letni Palestyńczyk, a rannych zostało 10 protestujących oraz 2 izraelskich żołnierzy.
    29 lipca 2008 r. doszło do strzelaniny pomiędzy żydowskimi osadnikami a Palestyńczykami w rejonie Binjamina, w Samarii. Izraelscy żołnierze aresztowali 5 Izraelczyków i 2 Palestyńczyków. Armia zamknęła rejon aby uniknąć prowokacji.

30 lipca 2008 r. oskarżony o korupcję premier Ehud Olmert zapowiedział, że poda się do dymisji, gdy jego partia Kadima wybierze w wewnątrzpartyjnych wyborach nowego przywódcę 17 września.

30 lipca 2008 r. izraelskie siły bezpieczeństwa aresztowały w nocy 10 poszukiwanych Palestyńczyków w Samarii i Judei.
    30 lipca 2008 r. w nocy doszło do dwóch eksplozji w bazie treningowej Hamasu w pobliżu Khan Younis, na południu Strefy Gazy. Rannych zostało 5 Palestyńczyków. Hamas odmówił podania wyjaśnień i zablokował wszystkie drogi w regionie.
    30 lipca 2008 r. Palestyńczycy starli się z izraelskimi żołnierzami w rejonie wioski Na'alin, w Samarii. Rannych zostało 9 Palestyńczyków i 3 izraelskich żołnierzy.

30 lipca 2008 r. minister obrony Ehud Barak spotkał się w Nowym Jorku (USA) z sekretarzem generalnym ONZ Ban Ki Munem, który opowiedział się za wprowadzeniem ostrych sankcji ekonomicznych wobec Iranu, aby zmusić go do rezygnacji z programu atomowego.
    30 lipca 2008 r. Stany Zjednoczone poinformowały, że dostarczą Izraelowi system radarowy X-Band zdolny wykrywać balistyczne pociski rakietowy, które mogą być wystrzelone przez Iran.

31 lipca 2008 r. izraelskie siły bezpieczeństwa aresztowały w nocy 8 poszukiwanych Palestyńczyków w Samarii i Judei.

1 sierpnia 2008 r. izraelskie siły bezpieczeństwa aresztowały w nocy 2 poszukiwanych Palestyńczyków w Judei.
    1 sierpnia 2008 r. Palestyńczycy obrzucili kamieniami grupę żydowskich osadników w pobliżu wsi Awarta, obok Nablusu w Samarii. Ranny został 1 izraelski policjant.

2 sierpnia 2008 r. około 188 członków al-Fatah przeszło ze Strefy Gazy do Izraela, uciekając przed starciami z Hamasem. Zostali oni internowani na przejściu granicznym Nahal Oz. 16 Palestyńczyków umieszczono w izraelskich szpitalach.

2 sierpnia 2008 r. zawalił się tunel przemytniczy na granicy Strefy Gazy z Egiptem. Zginęło 5 Palestyńczyków, a 18 osób zostało rannych.
    2 sierpnia 2008 r. doszło do starć milicji Hamasu ze zwolennikami al-Fatah w Strefie Gazy. Zginęło 4 Palestyńczyków, a 80 osób zostało rannych. Aresztowano 15 członków al-Fatah.

2 sierpnia 2008 r. wysoki dowódca libańskiego Hezbollahu, szejk Nabil Kaouk powiedział, że jego organizacja jest dużo silniejsza niż wcześniej, i chociaż nie szuka wojny z Izraelem to jest przygotowana do militarnego starcia.

3 sierpnia 2008 r. minister spraw zagranicznych Tzipi Livni wyraziła gotowość oddania Wzgórz Golan w zamian za pokój z Syrią, podkreśliła jednak, że musi porozumieniu musi towarzyszyć zaprzestanie zaopatrywania libańskiego Hezbollahu w broń przez Syrię. "Oczywiście idea pokoju oznacza ustępstwa terytorialne. Ale ważniejszym znaczeniem pokoju jest to, że Syria powinna wstrzymać dostawy broni z Syrii do Libanu dla Hezbollahu i wycofać syryjskie poparcie dla organizacji terrorystycznych, wliczając w to centralę Hamasu w Syrii."

3 sierpnia 2008 r. milicje Hamasu otoczyły w nocy dzielnicę Shejaia w Gazie. W walkach ze zwolennikami al-Fatah zginęło 9 Palestyńczyków, a 100 zostało rannych.
    3 sierpnia 2008 r. palestyńskie siły bezpieczeństwa rozbiły wiec muzułmańskich fundamentalistów w Ramallah. Na wiecu wzywano do utworzenia muzułmańskiego państwa Palestyna, w którym rządziło by religijne prawo Islamu.
    3 sierpnia 2008 r. Palestyńczycy zorganizowali demonstrację przeciwko budowie "muru bezpieczeństwa" w wiosce Na'alin, w Samarii. Podczas zamieszek, izraelska policja aresztowała 3 Palestyńczyków.

4 sierpnia 2008 r. izraelska armia przetransportowała 88 członków palestyńskiego al-Fatah z przejścia granicznego Nahal Oz do miasta Jerycho w Judei.
    4 sierpnia 2008 r. minister obrony Ehud Barak powiedział, że Siły Obronne Izraela będą ostatecznie zmuszone powrócić do Strefy Gazy. "Ci, którzy tęsknią za operacją w Gazie nie powinni martwić się... Będziemy musieli to zrobić."

4 sierpnia 2008 r. izraelskie siły bezpieczeństwa aresztowały w nocy 4 poszukiwanych Palestyńczyków w Samarii i Judei.

5 sierpnia 2008 r. Ministerstwo Obrony zaproponowało egipskiemu rządowi pomoc przy budowie nowoczesnej bariery granicznej na granicy Strefy Gazy. Nowa bariera byłaby wysokim betonowym murem z elektronicznymi czujnikami wykrywającymi podziemne tunele przemytnicze.
    5 sierpnia 2008 r. do Izraela przyleciała grupa 65 nowych imigrantów z Etiopii. Agencja Żydowska poinformowała jednocześnie o zakończenia swoich działań w Etiopii. Ogólna liczba Falashmura w Izraelu jest szacowana na 35 tys. Są oni potomkami etiopskich Żydów, którzy przeszli na chrześcijaństwo kilka generacji temu. Po powrocie do Izraela przechodzą oni proces konwersji na judaizm.

5 sierpnia 2008 r. izraelskie siły bezpieczeństwa aresztowały w nocy 9 poszukiwanych Palestyńczyków w Samarii i Judei.

5 sierpnia 2008 r. Izrael zwrócił się do dowódcy UNIFIL w Libanie, Claudio Graziano, z zapytaniem, czy można liczyć w przyszłości na pomoc międzynarodowych wojsk pokojowych przy lokalizacji i ratowaniu izraelskich pilotów, którzy mogą być zestrzeleni przez artylerię libańskiego Hezbollahu. Claudio Graziano wydał swoim oddziałom odpowiednie rozkazy, aby zestrzelonych izraelskich pilotów ratować i ewakuować do najbliższej bazy UNIFIL.
    5 sierpnia 2008 r. egipskie siły bezpieczeństwa wykryły i zniszczyły 8 przemytniczych tuneli na granicy Strefy Gazy.

6 sierpnia 2008 r. premier Ehud Olmert spotkał się w Jerozolimie z palestyńskim prezydentem Mahmoudem Abbasem. Olmert jako gest dobrej woli zapowiedział uwolnienie 150 palestyńskich więźniów.

6 sierpnia 2008 r. izraelskie siły bezpieczeństwa aresztowały w nocy 5 poszukiwanych Palestyńczyków w Samarii i Judei.

7 sierpnia 2008 r. palestyńscy terroryści wystrzelili ze Strefy Gazy rakietę Qassam, która spadła na Negew.
    7 sierpnia 2008 r. mały prywatny samolot lecący z Cypru rozbił się na lotnisku w Hajfie. Zginęły 3 osoby, a 3 zostały ranne. Przyczyną wypadku był błąd pilota.

7 sierpnia 2008 r. Palestyńczycy obrzucili w nocy kamieniami żydowski samochód w rejonie Gusz Etzion, w Judei. Ranny został 1 Izraelczyk.
    7 sierpnia 2008 r. grupa żydowskich osadników zaatakowała samochód z brytyjskimi dyplomatami w Hebronie, w Judei.

7 sierpnia 2008 r. Izrael i Unia Europejska osiągnęły wstępne porozumienie w sprawie liberalizacji handlu produktami rolnymi i rybami.

8 sierpnia 2008 r. Unia Europejska zaistrzyła sankcje gospodarcze wobec Iranu, żądając zamrożenia irańskiego programu atomowego. Nowe sankcje zabraniają udzielania publicznych pożyczek lub kredytów eksportowych przedsiębiorstwom handlującym z Iranem. Zalecono również europejskim rządom obserwowanie interesów prowadzonych przez grupy finansowe z irańskimi bankami oraz zwiększenie kontroli statków i samolotów podróżujących do Iranu.

9 sierpnia 2008 r. palestyńscy terroryści wystrzelili ze Strefy Gazy rakietę Qassam, która spadła na Negew.

9 sierpnia 2008 r. grupa 4 Palestyńczyków usiłowała nielegalnie przekroczyć granicę Strefy Gazy. Izraelscy żołnierze aresztowali intruzów.

9 sierpnia 2008 r. prezydent Szymon Peres spotkał się w Pekinie (Chiny) z rosyjskim premierem Władimirem Putinem. Rozmowa dotyczyła sytuacji na Bliskim Wschodzie ze szczególnym uwzględnieniem kwestii irańskiego programu atomowego.
    9 sierpnia 2008 r. Agencja Żydowska udzieliła pomocy około 200 Żydom żyjącym w Południowej Osetii. Zostali oni ewakuowani ze strefy działań wojennych do stolicy Gruzji, Tbilisi. W całej Gruzji żyje około 12 tys. Żydów.

10 sierpnia 2008 r. minister spraw zagranicznych Tzipi Livni powiedziała, że Izrael "uznaje integralność terytorialną Gruzji" wzywając jednocześnie do pokojowego rozwiązania konfliktu.
    10 sierpnia 2008 r. minister obrony Ehud Barak wezwał do utworzenia nadzwyczajnego rządu jedności narodowej, który poprowadziłby Izrael w obliczu gróźb Iranu, negocjacji pokojowych z Syryjczykami i Palestyńczykami oraz gospodarczym kryzysem.

10 sierpnia 2008 r. palestyńskie siły bezpieczeństwa otworzyły nowe posterunki policji w wioskach Idna i Taffuh w pobliżu Hebronu, w Judei.

10 sierpnia 2008 r. rozpoczęła się ewakuacja personelu izraelskich przedsiębiorstw z ogarniętej wojną Gruzją. Szacuje się, że izraelskie państwowe inwestycje oraz inwestorzy prywatni zainwestowali w Gruzji około 1 mld USD. Do Gruzji dostarczano pomoc wojskową oraz budowano ropociąg, który miał ominąć terytorium Rosji.
    10 sierpnia 2008 r. gruziński minister żydowskiego pochodzenia Temur Jakobshvili pochwalił Izrael za pomoc udzieloną gruzińskiej armii i powiedział, że "Izrael powinien być dumny ze swojego wojska, które wyszkoliło gruzińskich żołnierzy... Rosjanie stracili ponad 50 czołgów i zestrzeliliśmy 11 ich samolotów... Gruzińskie siły nie wycofują się. Przegrupowujemy wojska zgodnie z wymogami bezpieczeństwa."
    10 sierpnia 2008 r. rosyjski myśliwiec bombardujący Su-25 zbombardował fabrykę lotniczą pod Tbilisi w Gruzji. W zakładach tych specjaliści izraelskiego koncernu Elbit modernizowali gruzińskie samoloty. Rosyjski minister sprawiedliwości Sergiej Lavrov zagroził "ukaraniem" tych, którzy szkolą i dozbrajają gruzińskie siły zbrojne.

11 sierpnia 2008 r. palestyńscy terroryści wystrzelili ze Strefy Gazy rakietę Qassam, która spadła na miasto Sderot na Negewie.

11 sierpnia 2008 r. izraelskie siły bezpieczeństwa aresztowały w nocy 8 poszukiwanych Palestyńczyków w Samarii i Judei.
    11 sierpnia 2008 r. przedstawiciele izraelskich i palestyńskich sił bezpieczeństwa spotkali się w Dżeninie, w Samarii. Omówiono szczegóły stworzenia systemu koordynowania działalności palestyńskich sił bezpieczeństwa w Samarii i Judei, budowy nowych posterunków policji palestyńskiej i ułatwienia przekraczania przejść granicznych.

 

12 sierpnia 2008 r. minister finansów Roni Bar-On przedstawił projekt budżetu na 2009 r. Budżet wynosi 319 mld NIS i przewiduje wzrost wydatków na obronność o 3,1 mld NIS, na zasiłki opieki społecznej o 3 mld NIS i na edukację o 2,8 mld NIS. Ministerstwo przewiduje wzrost gospodarki w 2008 r. o 4,2% i w 2009 r. o 3,5%. Bar-On powiedział: "Izraelska gospodarka wchodzi w trudny okres... Mamy skoplikowane powiązania z globalnym kryzysem ekonomicznym połączonym z brakiem wewnętrznej stabilizacji politycznej."
    12 sierpnia 2008 r. izraelski dziennik Haaretz napisał, że Stany Zjednoczone odrzuciły izraelską prośbę o wypożyczenie wojskowego sprzętu uderzeniowego do przeprowadzenia ataku na Iran. Odmówiono także prawa wykorzystania przestrzeni powietrznej Iraku do przeprowadzenia tej operacji. Zaproponowano natomiast amerykańską pomoc w rozbudowie izraelskiego systemu obrony rakietowej.

12 sierpnia 2008 r. izraelskie siły bezpieczeństwa aresztowały w nocy 13 poszukiwanych Palestyńczyków w Samarii i Judei.
    12 sierpnia 2008 r. palestyński prezydent Mahmoud Abbas odrzucił izraelską propozycję pokojową, która przewidywała utworzenie państwa Palestyny na 92,6% Samarii i Judei oraz w Strefie Gazy i 5,4% pustyni Negew. Abbas powiedział, że "palestyńska strona zaakceptuje tylko państwo palestyńskie utworzone z ciągłością terytorialną, ze świętą Jerozolimą jako stolicą, bez osadnictwa i w granicach z 4 czerwca 1967 roku."

12 sierpnia 2008 r. Izrael wysłał do Gruzji ponad 1 tonę sprzętu medycznego w ramach pomocy humanitarnej dla tego kraju.

13 sierpnia 2008 r. rząd Ehuda Olmerta wyraził zgodę, aby Stany Zjednoczone wyposażyły palestyńskie siły bezpieczeństwa w kamizelki kuloodporne.
    13 sierpnia 2008 r. przedstawiciele palestyńskiego al-Fatahu i Ruchu Islamskiego w Izraelu zażądali, aby Ściana Płaczu w Jerozolimie przeszła pod jurysdykcję Muzułmanów. Zaprotestowano przeciwko wszelkim izraelskim pracom budowlanym prowadzonym w otoczeniu Wzgórza Świątynnego.
    13 sierpnia 2008 r. w północnym Izraelu wystąpiło lekkie trzęsienie ziemi o sile 3,2 stopni w skali Richtera. Epicentrum wstrząsów znajdowało się w rejonie miasta Akko.

13 sierpnia 2008 r. Palestyńczycy zorganizowali demonstrację przeciwko budowie "bariery bezpieczeństwa" w wiosce Na'alin, w Samarii. W starciach ranny został 1 izraelski policjant.

13 sierpnia 2008 r. gruziński prezydent Michaił Saakaszvili skrytykował izraelską decyzję wstrzymania pomocy wojskowej dla Gruzji. "Izrael zrobił to na rosyjską dyrektywę. To pomogło rosyjskim terrorystom. Nie wiem co otrzymał w zamian, gdyż widzę, że Hezbollah nadal otrzymuje dostawy rosyjskiej broni." Komentując przebieg działań wojennych powiedział: "Izraelska broń wywarła duże wrażenie" (zestrzelono 17 samolotów i 3 helikoptery). Wyraził także nadzieję na wznowienie współpracy w bliskiej przyszłości. W gruzińskim rządzie jest dwóch żydowskich ministrów: minister obrony Dawid Kezeraszwili i minister integracji terytoriów Temur Yakobaszwili.

14 sierpnia 2008 r. arabski terrorysta z Syrii przekroczył nielegalnie w nocy granicę na Wzgórzach Golan. Izraelscy żołnierze straży granicznej postrzelili napastnika, który był uzbrojony.
    14 sierpnia 2008 r. premier Ehud Olmert zaproponował palestyńskiemu prezydentowi Mahmoudowi Abbasowi przekazanie ponad 93% terytorium Samarii i Judei oraz zezwolenie 20 tys. Palestyńczykom przyjechanie z zagranicy do Autonomii Palestyńskiej. Oferta jest uwarunkowana zgodą Abbasa na zmianę nazwy "prawo do powrotu" na "ponowne jednoczenie rodzin".

14 sierpnia 2008 r. izraelskie siły bezpieczeństwa aresztowały w nocy 10 poszukiwanych Palestyńczyków w Samarii i Judei.
    14 sierpnia 2008 r. Palestyńczycy obrzucili w nocy koktajlami Mołotowa żydowski samochód w rejonie Efrata, w Judei. Ranna została 1 Izraelka.
    14 sierpnia 2008 r. palestyński prezydent Mahmoud Abbas odrzucił najnowszą propozycję pokojową Ehuda Olmerta.
    14 sierpnia 2008 r. Palestyńczycy zorganizowali demonstrację przeciwko budowie "bariery bezpieczeństwa" w wiosce Na'alin w Samarii. W starciach rannych zostało 11 Palestyńczyków. Policja aresztowała 10 osób.

14 sierpnia 2008 r. dowódca międzynarodowych sił pokojowych UNIFIL w Libanie, generał Claudio Greziano, oskarżył Izrael o łamanie Rezolucji Rady Bezpieczeństwa ONZ nr 1701 o zawieszeniu broni. Greziano powiedział, że izraelskie siły powietrzne kontynują loty w libańskiej przestrzeni powietrznej.

15 sierpnia 2008 r. Ludowe Komitety Oporu oświadczyły w Strefie Gazy, że ich nowe rakiety Nasser-4 mają zasięg do 26 km i mogą razić izraelskie miasta Aszdod na Negewie.

15 sierpnia 2008 r. przywódca libańskiego Hezbollahu, Hassan Nasrallah powiedział, że izraelscy generałowie doprowadzili Gruzję do porażki w wojnie z Rosją.

16 sierpnia 2008 r. rzecznik prasowy Pentagonu poinformował, że Stany Zjednoczone i Izrael zawarły porozumienie o rozlokowaniu na pustyni Negew systemu wczesnego ostrzegania radarowego, który będzie obsługiwany przez amerykański personel wojskowy.

17 sierpnia 2008 r. palestyńscy terroryści wystrzelili ze Strefy Gazy rakietę Qassam, która spadła na Negew.
    17 sierpnia 2008 r. rząd Ehuda Olmerta wyraził zgodę na uwolnienie 200 palestyńskich więźniów jako "gest dobrej woli" wobec Autonomii Palestyńskiej. Olmert powiedział: "gest zmierza do wzmocnienia procesu pokojowego i osób o umiarkowanych poglądach w Autonomii Palestyńskiej."
    17 sierpnia 2008 r. ponad 1,5 tys. Izraelczyków demonstrowało w Jerozolimie żądając od rządu wydania zezwolenia na dalszą emigrację etiopskich Żydów do Izraela. Ocenia się, że około 8 700 osób pragnie opuścić Etiopię i osiedlić się w Izraelu, jednak ich żydowskie pochodzenie budzi wiele wątpliwości. Policja aresztowała 9 najbardziej agresywnych demonstratorów.

17 sierpnia 2008 r. Iran wystrzelił na orbitę okołoziemską ćwiczebnego satelitę telekomunikacyjnego Omeid. Wystrzelony satelita ważył 20-kg.

18 sierpnia 2008 r. ekspert Instytutu Studiów Strategicznych Fishera, Tal Inbar powiedział, że irański test z wystrzeleniem satelity jest "punktem zwrotnym", który ma "daleko idące konsekwencje dla bezpieczeństwa Izraela." Były dyrektor Izraelskiej Agencji Lotów Kosmicznych, Itzchak Ben-Israel zbagatelizował irański test nazywając go "propagandą."

18 sierpnia 2008 r. izraelskie siły bezpieczeństwa aresztowały w nocy 2 poszukiwanych Palestyńczyków w Samarii i Judei.
    18 sierpnia 2008 r. Palestyńczycy obrzucili w nocy kamieniami żydowski autobus w rejonie Gusz Etzion, w Judei. Autobus został uszkodzony. W ciągu dni do podobnych incydentów doszło w rejonie Hebronu w Judei.

18 sierpnia 2008 r. egipski rząd poinformował Hamas w Strefie Gazy, że jeśli nie zostanie uwolniony porwany izraelski żołnierz Gilad Shalit to Egipt nie otworzy przejścia granicznego w Rafah.

19 sierpnia 2008 r. premier Ehud Olmert ostrzegł, że jeśli Liban stanie się państwem terrorystycznym pozostającym pod dyktatem Hezbollahu, Izrael będzie zmuszony do podjęcia twardych kroków i "nie będziemy mieć jakichkolwiek ograniczeń" w tych działaniach.
    19 sierpnia 2008 r. do Izraela przyleciała grupa 290 nowych imigrantów z Ameryki Północnej. Przelot zorganizowała organizacja Nefesh B'Nefesh.

19 sierpnia 2008 r. izraelskie siły bezpieczeństwa aresztowały w nocy 8 poszukiwanych Palestyńczyków w Samarii i Judei.

19 sierpnia 2008 r. szef rosyjskiego sztabu głównego generał Anatoli Nogowitsyn oskarżył Izrael o zaopatrywanie gruzińskiej armii w miny (około 100 sztuk przeciwpancernych), materiały wybuchowe, sprzęt saperski i osiem rodzajów bezzałogowych samolotów UAV. "Izraelscy eksperci wyszkolili gruzińskie jednostki do zadań specjalnych i były plany dostarczenia ciężkiej broni, sprzętu elektronicznego, czołgów i innego sprzętu w późniejszym terminie."
    19 sierpnia 2008 r. Iran poinformował o planie budowy 6 nowych elektrowni jądrowych, które mają być uruchomione przed 2021 r. Obecnie trwa budowa elektrowni jądrowej przy mieście portowym Bushehr, na południu Iranu. Budowa jest realizowana przy pomocy rosyjskich ekspertów energetyki jądrowej.

20 sierpnia 2008 r. palestyńscy terroryści wystrzelili ze Strefy Gazy rakietę Qassam, która spadła na Negew.

20 sierpnia 2008 r. Siły Obronne Izraela zamknęły na 2 dni przejścia graniczne w Strefie Gazy. Jest to odpowiedź na ostrzał rakietowy terytorium Izraela.
    20 sierpnia 2008 r. izraelscy żołnierze zamknęli 3 nielegalne rozgłośnie radiowe nadające w regionie Hebronu, w Judei. Skonfiskowano sprzęt transmisyjny.

20 sierpnia 2008 r. palestyński prezydent Mahomud Abbas spotkał się w Arabii Saudyjskiej z saudyjskim królem Abdullahem, który opowiedział się za utworzeniem państwa palestyńskiego na obszarze całej Samarii i Judei, wliczając w to Stare Miasto Jerozolimy. Prawo powrotu powinni także otrzymać wszyscy Arabowie, którzy są potomkami Arabów opuszczających Palestynę w 1948 r.
    20 sierpnia 2008 r. Jordania wypuściła z więzienia 4 terrorystów, którzy w 1990 r. zabili 2 izraelskich żołnierzy. Byli oni aresztowani w Izraelu i w 1991 r. przekazani do Jordanii, pod warunkiem że będą przetrzymywani w więzieniu conajmniej do grudnia 2009 r. Jordańczycy przywitali zwolnionych więźniów jak bohaterów.
    20 sierpnia 2008 r. Indie podpisały z izraelskim koncernem Rafael Israel Aerospace Industries kontrakt na zakup rakiet przeciwlotniczych. Wartość kontraktu wynosi 1,5 mld USD.

22 sierpnia 2008 r. nieznani sprawcy wymalowali swastyki na synagodze w Filadelfii (USA).

24 sierpnia 2008 r. izraelskie siły bezpieczeństwa aresztowały w nocy 2 poszukiwanych Palestyńczyków w Samarii i Judei.

25 sierpnia 2008 r. palestyńscy terroryści wystrzelili ze Strefy Gazy 2 rakiety Qassam, które spadły na Negew.
    25 sierpnia 2008 r. Izrael wypuścił 198 więźniów palestyńskich uznanych za winnych przestępstw terrorystycznych i podejrzanych o zagrożenie bezpieczeństwa dla Izraela.
    25 sierpnia 2008 r. minister obrony Ehud Barak spotkał się w Tel Awiwie z amerykańską sekretarz stanu Condoleezza Rice. Omówiono tematy procesu pokojowego z Palestyńczykami, kwestię irańskiego programu nuklearnego oraz zagrożenie ze strony libańskiego Hezbollahu. Barak podkreślił, że większość Izraelczyków pragnie pokoju, jednak Palestyńczycy muszą udowodnić, że potrafią stawić czoła terrorystom.

25 sierpnia 2008 r. palestyński prezydent Mahmoud Abbas powiedział, że pomimo gestów dobrej woli pokój z Izraelem nie zostanie osiągnięty "bez uwolnienia wszystkich więźniów."

25 sierpnia 2008 r. syryjski minister spraw zagranicznych Walid al-Moallem powiedział, że izraelsko-syryjskie negocjacje prowadzone w Turcji koncentrują się na kwestii strategicznych Wzgórz Golan, których oddania żąda Syria.
    25 sierpnia 2008 r. specjalna komisja ONZ przedłożyła raport na ręce sekretarza generalnego ONZ Ban Ki-moon. Raport oświadcza, że granica libańsko-syryjska jest otwarta dla przemytu broni pomimo wszystkich obietnic złożonych przez oba kraje. Dane udostępnione przez izraelski wywiad wskazują, że libański Hezbollah rozbudował arsenał swoich broni, włączając w to zaawansowane technologicznie rakiety przeciwlotnicze. Dodatkowo Hezbollah rozbudował sieć podziemnych bunkrów na południu Libanu. Międzynarodowe siły pokojowe ONZ w Libanie nie zrobiły nic, aby powstrzymać budowę tych bunkrów.

26 sierpnia 2008 r. palestyńscy terroryści wystrzelili ze Strefy Gazy rakietę Qassam, która spadła na Negew.

26 sierpnia 2008 r. izraelskie siły bezpieczeństwa aresztowały w nocy 4 poszukiwanych Palestyńczyków w Samarii i Judei.
    26 sierpnia 2008 r. amerykańska sekretarz stanu Condolezza Rice spotkała się w Ramallah z palestyńskim prezydentem Mahmoudem Abbasem. Rice namawiała Abbasa do kontynuowania rozmów pokojowych z Izraelem. Abbas wyraził nadzieję, że nowy amerykański rząd "będzie kontynuował to co rozpoczęliśmy, i do czego doszliśmy."

26 sierpnia 2008 r. minister obrony Ehud Barak spotkał się w Kairze (Egipt) z egipskim prezydentem Hosni Mubarakiem. Barak powiedział, że Egipt odgrywa decydującą rolę w procesie uwolniania porwanego w Strefie Gazy izraelskiego żołnierza Gilada Shalita.

27 sierpnia 2008 r. Siły Obronne Izraela zamknęły przejścia graniczne w Strefie Gazy, jako odpowiedź na ostrzał rakietowy terytorium Izraela.
    27 sierpnia 2008 r. Palestyńczycy obrzucili w nocy kamieniami żydowski samochód w rejonie Gusz Etzion, w Judei. Samochód został uszkodzony.
    27 sierpnia 2008 r. przywódcy Hamasu w Strefie Gazy jako pierwsi na świecie uznali Abchazję i Południową Osetię jako niepodległe państwa, uznając w ten sposób za prawną rosyjską agresję w Gruzji.

28 sierpnia 2008 r. izraelskie siły bezpieczeństwa aresztowały w nocy 17 poszukiwanych Palestyńczyków w Samarii i Judei.
    28 sierpnia 2008 r. Siły Obronne Izraela otworzyły przejścia graniczne w Strefie Gazy. Zniesiono także 10 punktów kontrolnych w rejonie Hebronu, w Judei.
    28 sierpnia 2008 r. Palestyńczycy zorganizowali demonstrację przeciwko budowie "bariery bezpieczeństwa" w wiosce Na'alin, w Samarii. Doszło do starć, w których ranny został 1 izraelski policjant.

29 sierpnia 2008 r. izraelskie siły bezpieczeństwa aresztowały w nocy 3 poszukiwanych Palestyńczyków w Samarii i Judei.
    29 sierpnia 2008 r. grupa Palestyńczyków obrzuciła kamieniami izraelski punkt kontrolny w Hebronie, w Judei. Aresztowano 3 Palestyńczyków.

30 sierpnia 2008 r. Islamski Dżihad zorganizował wojskową paradę w południowej części Strefy Gazy. Wojskowy przywódca Islamskiego Dżihadu, Abu Hamzeh powiedział: "przygotowujemy się do następnej rundy. Syjonistyczny wróg nie będzie mieć pokoju ani bezpieczeństwa dopóki zajmuje naszą ziemię."

30 sierpnia 2008 r. Egipt otworzył przejście graniczne Rafah, umożliwiając Muzułmanom ze Strefy Gazy wyjazd do Mekki na czas święta Ramadan. W ciągu jednego dnia granicę przekroczyło ponad 3,5 tys. ludzi.
    30 sierpnia 2008 r. egipski minister spraw zagranicznych Ahmed Aboul Gheit powiedział, że obecność arabskich sił w Strefie Gazy może rozwiązać problem walk pomiędzy palestyńskimi frakcjami i dopomóc w zakończeniu konfliktu izraelsko-arabskiego.

31 sierpnia 2008 r. premier Ehud Olmert spotkał się w Jerozolimie z palestyńskim prezydentem Mahmoudem Abbasem. Rozmowy dotyczyły spornych kwestii w pokojowym porozumieniu izraelsko-palestyńskim. Abbas odrzucił propozycje terytorialne Olmerta i powiedział: "Chcemy by porozumienie zakończyło okupację i utworzyło niepodległe państwo palestyńskie ze stolicą w Jerozolimie." Abbas odmówił także podpisania porozumienia przejściowego, stawiając jako warunek spełnienie jego żądań i dopiero wówczas podpisanie końcowego porozumienia.
    31 sierpnia 2008 r. szef Schin Bet, Yuval Diskin powiedział, że czas Mahmouda Abbasa "jako palestyńskiego prezydenta zbliża się do swojego końca, ponieważ zbliżają się wybory w Autonomii Palestyńskiej." Dodał, że "Hamas wie, że czas Abu Mazena kończy się", dlatego Izrael musi monitorować rozwój sytuacji w Autonomii Palestyńskiej, w której może dojść do przesilenia politycznego. Oceniając sytuację w Strefie Gazy, powiedział że Hamas utrzymuje około 200 tuneli przemytniczych na granicy z Egiptem. Miesięczny dochód z przemytu wynosi około 20 mln USD.

31 sierpnia 2008 r. palestyńskie siły bezpieczeństwa wkroczyły w nocy do siedziby Hamasu w Hebronie, w Judei. Zarekwirowano dokumenty i broń.

1 września 2008 r. izraelskie siły bezpieczeństwa aresztowały w nocy 2 poszukiwanych Palestyńczyków w Samarii i Judei.
    1 września 2008 r. Siły Obronne Izraela zniosły na czas świąt Ramadan część ograniczeń nałożonych na ludność arabską w Samarii i Judei. Między innymi wydłużono czas otwarcia punktów kontrolonych i zwiększono izraelskim Palestyńczykom możliwość wjazdu do Autonomii Palestyńskiej.
    1 września 2008 r. palestyńskie centrum badania opinii publicznej Palestinian Center for Policy and Survey Research opublikowało ostatnie wyniki badań przeprowadzonych w Autonomii Palestyńskiej. Wśród Palestyńczyków 43% popiera al-Fatah, a 29% popiera Hamas. Obecny prezydent Mahmoud Abbas ma 53% poparcia, a konkurencyjny Ismail Haniyeh ma 39% poparcia.

1 września 2008 r. Egipt zamknął wieczorem przejście graniczne Rafah na granicy ze Strefą Gazy.
    1września 2008 r. na żądania rządu syryjskiego Hamas przeniósł bioru polityczne swojej organizacji z Damaszku do Sudanu.

2 września 2008 r. izraelskie siły bezpieczeństwa aresztowały w nocy 3 poszukiwanych Palestyńczyków w Samarii i Judei.
    2 września 2008 r. Hamas poprosił Egipt o wysłanie wojsk do Jerozolimy w celu "wyzwolenia Meczetu Al-Aksa", co jest bardziej ważne od wysyłania arabskich wojsk do Strefy Gazy.

2 września 2008 r. wydawany w Londynie arabski dziennik "Asharq Al-Aswat" zacytował wywiad z izraelskim urzędnikiem, który powiedział że Izrael wyraził zgodę na przekazanie spornego terenu Farm Shebaa do Libanu.
    2 września 2008 r. syryjski prezydent Bashar Assad wyraził ostrożny optymizm na możliwość zawarcia pokoju z Izraelem. Assad dodał, że Syria przygotowuje się do bezpośrednich negocjacji, a "dziś możemy tylko powiedzieć, że otworzyliśmy drzwi do pokoju."

3 września 2008 r. minister obrony Ehud Barak powiedział, że w ramach końcowego porozumienia pokojowego z Palestyńczykami, arabskie dzielnice Jerozolimy mogą stać się stolicą państwa palestyńskiego.
    3 września 2008 r. izraelscy eksperci wywiadu ostrzegli, że libański Hezbollah może przeprowadzić ataki terrorystyczne na ambasady Izraela na świecie.

3 września 2008 r. izraelska straż graniczna zatrzymała arabski samochód w pobliżu Nablusu, w Samarii. Aresztowano 5 Palestyńczyków, przy których znaleziono 7 nielegalnych pistoletów.

3 września 2008 r. sześć izraelskich samolotów odrzutowych przeleciało nad miastem Tyr, na południu Libanu.

4 września 2008 r. Palestyńczycy obrzucili w nocy kamieniami żydowski samochód w Hebronie, w Judei. Samochód został uszkodzony.

4 września 2008 r. prezydent Szymon Peres spotkał się we Włoszech z palestyńskim prezydentem Mahmoudem Abbasem. W piątek wspólnie otworzą konferencję poświęconą negocjacjom izraelsko-palestyńskim oraz stosunkom Izraela ze światem arabskim.

5 września 2008 r. minister obrony Ehud Barak wyraził zgodę na przekazanie przez Jordanię 1 tys. karabinów Kałasznikow i 10 tys. sztuk amunicji dla palestyńskich sił bezpieczeństwa w Samarii i Judei.
    5 września 2008 r. generał Ivri-Sukenik, który zrezygnował z dowodzenia Korpusem Północnym w Siłach Obronnych Izraela, skrytykował system szkolenia armii i powiedział, że wojsko nie jest przygotowane do następnej wojny. Sukenik skrtytykował plany cięć w budżecie szkoleniowym armii, ponieważ to dodatkowo obniży poziom gotowości bojowej jednostek. Za niepowodzenie w drugiej wojnie libańskiej obwinił wysokie dowództwo armii, które nie potrafiło koordynować działaniami wojsk. "70 do 80 procent odpowiedzialności za rezultat wojny leży po stronie dowództwa i sztabu generalnego. Braki w przygotowaniu nie są przyjemną rzeczą, ale ostatecznie zadecydowały o pozostałych 10 do 15 procentach w końcowym wyniku."

5 września 2008 r. izraelskie siły bezpieczeństwa aresztowały w nocy 12 poszukiwanych Palestyńczyków w Samarii i Judei.
    5 września 2008 r. kilkuset Palestyńczyków obrzuciło kamieniami izraelskie posterunki graniczne na północ od Jerozolimy, protestując przeciwko ograniczeniom w dostępie do meczetu Al-Aksa w Jerozolimie.
    5 września 2008 r. Palestyńczycy wywiesili flagi Hamasu we wnętrzu Grobowca Patriarchów w Hebronie, w Judei.

5 września 2008 r. syryjski prezydent Bashar Assad przedstawił w Damaszku (Syria) francuskiemu prezydentowi Nicolas Sarkoziemu tajny sześciopunktowy plan pokojowy z Izraelem.
    5 września 2008 r. prezydent Szymon Peres spotkał się we Włoszech z palestyńskim prezydentem Mahmoudem Abbasem. Abbas powiedział, że przyszłe porozumienie izraelsko-palestyńskie "musi wszystkich przekonać."
    5 września 2008 r. palestyński prezydent Mahmoud Abbas powiedział w Kairze (Egipt) swojemu egipskiemu odpowiednikowi Hosni Mubarakowi, że szanse na zawarcie porozumienia pokojowego z Izraelem przed końcem 2008 r. są niewielkie. Abbas podkreślił, że "Jerozolima i Prawo do Powrotu są niezbywalnymi prawami palestyńskimi."
    5 września 2008 r. amerykański dziennik "Washington Times" napisał, że wojskowe lotniska Gruzji miały być użyte przy ewentualnym izraelskim ataku lotniczym na instalacje nuklearne w Iranie. "W tajnym porozumieniu między Gruzją a Izraelem dwa lotniska wojskowe w południowej Gruzji zostały wyznaczone jako bazy do użycia przez izraelskie myśliwce bombowe na wypadek decyzji o uprzedzającym ataku na irańskie instalacje atomowe."

6 września 2008 r. milicja Hamasu rozproszyła w Gazie wiec zorganizowany przez Islamski Dżihad. Podczas wiecu nauczyciele protestowali przeciwko zaległościom w wypłacaniu pensji. Hamas oświadczył, że wiec był nielegalny.

6 września 2008 r. egipska straż graniczna wykryła i zniszczyła 3 przemytnicze tunele na granicy ze Strefą Gazy.
    6 września 2008 r. libańska gazeta "Al-Akhbar" napisała, że ONZ będzie domagać się od Izraela wypłacenia 1 mld USD odszkodowań za zniszczenia środowiska naturalnego w Libanie podczas drugiej wojny w 2006 r. Wycena opiera się na danych opracowanych przez Bank Światowy.
    6 września 2008 r. grupa Arabów zaatakowała 3 ortodoksyjnych Żydów w Paryżu (Francja). Pobici Żydzi zostali hospitalizowani ze złamaniami.

7 września 2008 r. rząd Ehuda Olmerta przyjął wieczorem plan budżetu na 2009 rok. Projekt poparło trzynastu ministrów, przy sprzeciwie 12 i nieobecności jednego ministra. Projekt poparła partia Kadima, przeciwko głosował Shas i Partia Pracy.

7 września 2008 r. izraelskie siły bezpieczeństwa aresztowały w nocy 13 poszukiwanych Palestyńczyków w Samarii i Judei.
    7 września 2008 r. Palestyńczycy obrzucili kamieniami żydowskie autobusy przy El Fawar w Judei i przy Nablusie w Samarii. Autobusy zostały uszkodzone.

8 września 2008 r. do portu w Ashkelonie wpłynął statek "Rainbow Warrior" należący ekologicznej organizacji Greenpeace. Działacze tej organizacji protestowali przeciwko budowie w Ashkelonie nowej elektrowni węglowej. Policja aresztowała 14 działaczy, którzy weszli do strefy o ograniczonym dostępie tylko dla pracowników portu.

8 września 2008 r. Palestyńczycy obrzucili kamieniami liczne żydowskie samochody w rejonie Nablusu, w Samarii. Kilka samochodów zostało uszkodzonych. W pobliżu Hebronu uszkodzony został izraelski autobus.
    8 września 2008 r. milicja Hamasu uwolniła wieczorem 12 więzionych w Gazie członków al-Fatah. Przedstawiciel Hamasu nazwał ten akt jako gest "dobrej woli" wobec przywództwa Autonomii Palestyńskiej. Uwolnienie kolejnych więźniów uzależniono od uwolnienia członków Hamasu przetrzymywanych w więzieniu w Ramallah, w Samarii.

8 września 2008 r. podczas spotkania arabskich ministrów spraw zagranicznych w Kairze (Egipt), Arabia Saudyjska zwróciła się z apelem do pozostałych państw arabskich by pomóc w zakończeniu walk palestyńskich stronnictw w Strefie Gazy i przywrócić kontrolę nad Strefą w ręce palestyńskich sił bezpieczeństwa podległych al-Fatahowi.
    8 września 2008 r. przywódca libańskiego Hezbollahu, szejk Hassan Nasrallah ostrzegł Izrael przed "rozpoczynaniem nowej wojny z Libanem, Syrią, Iranem lub Strefą Gazy" dodając, że taki konflikt miałby "niepewne konsekwencje dla syjonistów". Nasrallah ostrzegł, że każdy kolejny konflikt będzie miał konsekwencje międzynarodowe obejmujące cały region.
    8 września 2008 r. rosyjska firma Atomstroiexport poinformowała, że prace przy budowie irańskiego reaktora atomowego w Bushehrze zostaną ukończone do grudnia b.r.

9 września 2008 r. izraelskie siły bezpieczeństwa aresztowały w nocy 10 poszukiwanych Palestyńczyków w Samarii i Judei. W pobliżu Betlejem przejęto gotową do użycia bombę domowej roboty, którą zdetonowali saperzy.

9 września 2008 r. przedstawiciele Hamasu i Islamskiego Dżihadu spotkali się w Damaszku (Syria). Omówiono kwestię różnicy poglądów i przyczyny ostatnich starć w Strefie Gazy.
    9 września 2008 r. Pentagon zatwierdził plan sprzedaży do Izraela zaawansowanych systemów obrony rakietowej Patriot, 28 tys. pocisków przeciwpancernych i 1 tys. średnich bomb.

10 września 2008 r. ministerstwo obrony zakazało wszystkim izraelskim biznesmenom prowadzenia jakichkolwiek interesów z Gruzją. Uczyniono to w obawie, że sprzedaż izraelskiej broni do Gruzji może rozłościć Rosję, która w odwecie sprzeda swoją broń rakietową do Iranu.
    10 września 2008 r. helikopter szturmowy Cobra rozbił się podczas rutynowego lotu treningowego przy kibucu Ginegar w Dolinie Jezreel. Zginęło 2 pilotów.

10 września 2008 r. izraelskie siły bezpieczeństwa aresztowały w nocy 4 poszukiwanych Palestyńczyków w Samarii i Judei. Przejęto 15 kg materiałów wybuchowych w Dżeninie, w Samarii.

11 września 2008 r. prezydent Szymon Peres powiedział, że al-Fatah powinien wykluczyć Hamas z możliwości udziału w wyborach w Autonomii Palestyńskiej. Dodał, że jeśli Hamas zechce uczestniczyć w demokratycznych wyborach, to musi wyrzec się przemocy.

11 września 2008 r. palestyńscy terroryści zdetonowali bombę podłożoną przy barierze granicznej w pobliżu przejścia granicznego Kissufim w Strefie Gazy. Do wybuchu doszło, gdy obok przejeżdżał patrol izraelskiej straży granicznej. Do ataku przyznała się nieznana wcześniej grupa pod nazwą Brygada Attawheed.
    11 września 2008 r. grupa około 90 prawicowych osadników żydowskich zaatakowała izraelski posterunek wojskowy w rejonie Ramallah, w Samarii. Osadnicy protestowali przeciwko decyzjom o likwidacji nielegalnych osiedli żydowskich w Samarii i Judei.

11 września 2008 r. przywódca libańskiego Hezbollahu, szejk Hassan Nasrallah powiedział, że nie będzie pokoju na Bliskim Wschodzie jak długo istnieje państwo Izrael. "Region nie ujrzy światła pokoju i stabilizacji" ponieważ "naturalną polityką Izraela jest agresywność."

12 września 2008 r. izraelskie siły bezpieczeństwa aresztowały w nocy 3 poszukiwanych Palestyńczyków w Samarii i Judei. W pobliżu Tulkarem w Samarii obrzucono koktajlami Mołotowa izraelski patrol wojskowy.
    12 września 2008 r. Siły Obronne Izraela zlikwidowały 5 blokad drogowych w rejonie Binjamina w Samarii. Likwidacja barier ma na celu podniesienie "palestyńskiego standardu życia".
    12 września 2008 r. Palestyńczycy i lewicowi działacze żydowscy zorganizowali demonstrację przeciwko budowie "bariery bezpieczeństwa" w wiosce Naalin, w pobliżu Ramallah w Samarii. Doszło do starć z izraelską policją, w których rannych zostało 2 policjantów.

12 września 2008 r. rosyjski prezydent Dmitri Miedwiediew powiedział: "wiemy, że pewni gracze planują atak na Iran. Ale sprzeciwiamy się jakimkolwiek jednostronnym krokom i militarnym próbom rozwiązania nuklearnego kryzysu."

13 września 2008 r. wysoki oficer Sił Obronnych Izraela powiedział, że do utrzymania bezpieczeństwa w Samarii i Judei potrzeba dodatkowych oddziałów wojska.
    13 września 2008 r. premier Ehud Olmert oświadczył wieczorem, że rząd Izraela nie pozwoli osadnikom na robienie "pogromów" i samosądów na Arabach. Olmert zdecydowanie potępił żydowską napaść na arabską wioskę Assira al-Kabaliya, mówiąc, że "zjawisko własnoręcznego wymierzania sprawiedliwości i atakowania z przemocą i brutalnością jest niewybaczalne i musi się tym zająć wymiar sprawiedliwości."

13 września 2008 r. palestyński terrorysta wtargnął do żydowskiego osiedla Shalhevet w Samarii i pchnął nożem 9-letniego osadnika.
    13 września 2008 r. żydowscy osadnicy z osiedla Shalhevet wtargnęli do pobliskiej arabskiej wioski Assira al-Kabaliya, dewastując liczne domy. Rannych zostało 8 Palestyńczyków. Siły Obronne Izraela wprowadziły w całym regionie godzinę policyjną, aby zapobiec eskalacji starć.
    13 września 2008 r. palestyński prezydent Mahmoud Abbas powiedział, że jest skłonny pójść na kompromis z Izraelem w sprawie liczby zagranicznych Palestyńczyków, którzy mogliby powrócić do państwa palestyńskiego po jego utworzeniu. Abbas powiedział: "jest 5 mln palestyńskich uchodźców, których przodkowie zostali usunięci z terytorium Izraela, a nie z Zachodniego Brzegu i Gazy. Rozumiemy, że jeśliby wszyscy oni powrócili do Izraela, wówczas państwo Izrael zostałoby zniszczone. Musimy więc porozmawiać o kompromisie i ustalić liczbę, na którą się zgodzimy."

13 września 2008 r. Departament Stanu USA wyraził zgodę na sprzedaż Izraelowi 1 tys. precyzyjnych bomb GBU-39, przeznaczonych do niszczenia podziemnych bunkrów. Wartość kontraktu wyniesie 77 mln USD.

14 sierpnia 2008 r. palestyńscy terroryści wystrzelili ze Strefy Gazy rakietę Qassam, która spadła na miasto Sderot na Negewie.
    14 września 2008 r. premier Ehud Olmert powiedział, że całym sercem popiera pokój, który uważa za jedyną gwarancję bezpieczeństwa dla Izraela.
    14 września 2008 r. rząd Ehuda Olmerta wyraził zgodę na sprowadzenie do Izraela kolejnych 3 tys. etiopskich Żydów (Falash Mura).

14 sierpnia 2008 r. izraelskie siły bezpieczeństwa aresztowały w nocy 2 poszukiwanych Palestyńczyków w Samarii i Judei.
    14 sierpnia 2008 r. Palestyńczycy obrzucili kamieniami w nocy żydowskie samochody w rejonie Kalkilii w Samarii. Rannych zostało 3 Izraelczyków. W ciągu dniami kamienie uszkodziły autobusy przy Yitzhar w Samarii i w pobliżu Jerozolimy. Do podobnych ataków doszło do w innych miejscach Samarii i Judei.
    
14 września 2008 r. Siły Obronne Izraela zamknęły na jeden dzień przejścia graniczne w Strefie Gazy, jako odpowiedź na ostrzał rakietowy terytorium Izraela.

15 września 2008 r. sekretarz premiera, Aharon Abramowicz spotkał się w Jerozolimie z dowódcą międzynarodowych sił UNIFIL w Libanie, Claudio Graziano. Abramowicz skrytykował bezczynność wojsk UNIFIL-u wobec rozbudowy infrastruktury Hezbollahu w przygranicznych wioskach na południu Libanu. Graziano odpowiedział, że "UNIFIL nie ma dowodów aktywności Hezbollahu na południe od rzeki Litani, a jeśli izraelski wywiad dysponuje takimi danymi, to mogą nam je przekazać."
    15 września 2008 r. minister budownictwa Zev Boim ostrzegł przed przyjęciem rządowego planu ewakuacji osiedli żydowskich z Judei i Samarii. Rządowy plan przewiduje wypłacenie 300 tys. USD każdemu, kto dobrowolnie opuści swój dom w Samarii i Judei. Zev ostrzegając przed pojawieniem się chaosu na rynku nieruchomości powiedział: "powiedzmy, że będzie to 20 tys. ludzi ... każdy z tych domów pozostanie na swoim miejscu, a już teraz mamy braki mieszkań."
    15 września 2008 r. Bank Hapoalim poinformował, że posiada zainwestowane około 109 mln USD w amerykańskim banku inwestycyjnym Lehman Brothers, który zbankrutował. Bank Leumi miał zainwestowane około 95 mln USD, a Bank Centralny Izraela około 4 mln USD.

15 września 2008 r. Palestyńczycy ustawili w nocy blokadę drogową w rejonie żydowskich osiedli Itamar i Elon Moreh w Samarii, obrzucając kamieniami żydowskie samochody i patrole izraelskiej armii.
    15 września 2008 r. palestyński terrorysta ugodził nożem izraelskiego żołnierza na posterunku Almog, przy Morzu Martwym. Napastnik został aresztowany.
    15 września 2008 r. palestyńscy terroryści ostrzelali samochód burmistrza Al-Bireh, położonego przy Ramallah w Samarii. Burmistrz popiera kampanię zwalczania przestępczości w Autonomii Palestyńskiej.
    15 września 2008 r. wieczorem wybuchły w Gazie starcia pomiędzy milicją Hamasu a członkami arabskiego klanu Dogmush. Do walk doszło, gdy milicjanci usiłowali aresztować jednego z członków klanu. W wymianie ognia zginął 1 milicjant Hamasu, a kilka osób zostało rannych.

15 września 2008 r. rząd Indii złożył Izraelowi ofertę zawarcia umowy, by izraelscy eksperci szkolili indyjską armię do prowadzenia działań antyterrorystycznych w Kaszmirze, w którym działają muzułmańscy terroryści. Od 2002 r. Indie zakupiły od Izraela sprzęt wojskowy o wartości 5 mld USD.
    15 września 2008 r. odbyła się uroczystość otworzenia synagogi w Krefeld, w Niemczech (zniszczonej 9 listopada 1938 r.). Budowa nowej synagogi kosztowała 17 mln USD. Gmina żydowska w Krefeld liczy 300 członków, imigrantów z Rosji.
    15 września 2008 r. Międzynarodowa Agencja Energii Atomowej poinformowała w Wiedniu (Austria), że Iran uniemożliwia przeprowadzenie dokładnej kontroli swoich instalacji atomowych i stopień zaawansowanie prac nad projektem jądrowym. Przedstawione dokumenty potwierdzają, że Iran dysponuje 6 tys. wirówek, które pracują nad wzbogacaniem uranu w podziemnej fabryce przy Natanz. Do obecnej chwili Iran wzbogacił 480 kg uranu. Aby uzyskać ilość odpowiednią do skonstruowania bomby atomowej, Iran potrzebuje 18 miesięcy.

16 września 2008 r. były głównodowodzący Sił Obronnych Izraela generał Moshe Ya'alon skrytykował wysokich dowódców sił powietrznych za narzucenie swojej strategii podczas Drugiej wojny libańskiej w 2006 r. Według Ya'alona, uniemożliwiło to siłom lądowym osiągnięcie zamierzonych celów i wygrania wojny. Ya'alon obarczył także odpowiedzialnością rząd i Sztab Główny.
    16 września 2008 r. były kierownik Ministerstwa Finansów David Brodet powiedział, że gospodarka Izraela osłabnie w 2009 r. "Izrael jeszcze nie osiągnął szczyt kryzysu ... Wygląda na to, że w 2009 r. nastąpi ochłodzenie gospodarki i będzie to nieprzyjemny rok." Komentarz ten potwierdził Avishai Braverman z Banku Światowego, mówiąc, że Izrael "mniej wyeksportuje i dlatego będzie musiał zamykać fabryki. Część robotników straci pracę, zmaleje konsumpcja i spadnie poziom życia."
    16 września 2008 r. Palestyńczycy obrzucili wieczorem kamieniami grupę żydowskich studentów jesziwy na Starym Mieście w Jerozolimie. Rannych zostało 3 Izraelczyków.

16 września 2008 r. izraelskie siły bezpieczeństwa aresztowały w nocy 7 poszukiwanych Palestyńczyków w Samarii i Judei.
    16 września 2008 r. dwóch palestyńskich terrorystów usiłowało w nocy zaatakować izraelski punkt kontrolny przy żydowskim osiedlu Beit El, w Samarii. Izraelscy żołnierze postrzelili i aresztowali napastników, przy których znaleziono broń i bomby zapalające.
    16 września 2008 r. Palestyńczycy obrzucili kamieniami żydowski samochód w pobliżu Nablusu, w Samarii. Rannych zostało 2 Izraelczyków.
    16 września 2008 r. trwały w Gazie starcia pomiędzy milicją Hamasu a członkami arabskiego klanu Dogmush. W starciach zginęło 12 Palestyńczyków, a około 80 osób zostało rannych.

16 września 2008 r. Międzynarodowa Agencja Energii Atomowej przedstawiła w Wiedniu (Austria) dokumenty oraz zdjęcia potwierdzające, że Iran prowadzi tajne prace nad modyfikacją konstrukcji stożka rakiety dalekiego zasięgu Shabab-3, tak aby mogła ona przenosić głowicę jądrową.
    16 września 2008 r. syryjski premier Bashar Assad powiedział, że pomimo negocjacji z Izraelem, Syria nadal będzie współpracować z Iranem.
    16 września 2008 r. przywódca libańskiego Hezbollahu, szejk Hassan Nasrallah powiedział, że "nie ma już Wielkiego Izraela. Hezbollah wbił ostatni gwóźdź w trumnę Wielkiego Izraela ... Zwycięstwa 2000 i 2006 zniszczyły sen o ogromnej izraelskiej mocy ... dzisiaj stoimy przed słabym Izraelem."

17 września 2008 r. dyrektor Banku Izraela, Stanley Fischer, wezwał rano kierowników izraelskich banków na nadzwyczajne spotkanie w sprawie międzynarodowego kryzysu finansowego i jego oddziaływania na gospodarkę Izraela.
    17 września 2008 r. wieczorem odbyły się wewnętrzne wybory przywódcy partii politycznej Kadima. Nowym przewodniczącym partii została Tzipi Livni, która zastąpi na stanowisku premiera Ehuda Olmerta. Livni otrzymała 43,1% głosów poparcia, a jej kontrkandydat Shaul Mofaz otrzymał 42%.

17 września 2008 r. izraelskie siły bezpieczeństwa aresztowały w nocy 13 poszukiwanych Palestyńczyków w Samarii i Judei.
    17 września 2008 r. palestyńscy terroryści podłożyli w nocy bombę przy drodze w pobliżu Hebronu, w Judei. Izraelscy żołnierze wykryli bombę, którą zdetonowali saperzy.
    17 września 2008 r. Siły Obronne Izraela podjęły rano próbę ewakuacji nielegalnego żydowskiego osiedla Yad Yair w Samarii. W osiedlu zgromadzili się liczni prawicowi żydowscy osadnicy, którzy zablokowali ewakuację.
    17 września 2008 r. Palestyńczycy oraz lewicowi Izraelczycy zorganizowali demonstrację przeciwko budowie "bariery bezpieczeństwa" w wiosce Naalin w Samarii. Do protestujących dołączyło 15 ortodoksyjnych Żydów z antyizraelskiej organizacji Neturei Karta.
    17 września 2008 r. Hamas wezwał swoich zwolenników w Samarii i Judei do podjęcia walki z palestyńskimi siłami bezpieczeństwa al-Fatahu. Oświadczenie głosi: "Prosimy naszych ludzi o bronienie siebie wszelkimi metodami jakie znajdują się w ich dyspozycji. Siły bezpieczeństwa Fatahu pracują teraz dla syjonistycznego wojska."

17 września 2008 r. izraelskie banki poniosły duże straty w wyniku spadku notowań niezależnych firm brokerskich Morgan Stanley (spadek o 40%) i Goldman Sachs (spadek o 20%) na giełdzie Wall Street w Nowym Jorku (USA). Bank Hapoalim poniósł stratę 320 mln NIS, a Bank Leumi stracił 173 mln NIS.

18 września 2008 r. Tzipi Livni rozpoczęła rozmowy nad budową nowej koalicji rządowej. Przywódcy religijnego Shasu zarządali wzrostu dodatków wypłacanych na dzieci w rodzinach wielodzietnych i złożenia obietnicy nie odstępowania Palestyńczykom jakiejkolwiek części Jerozolimy.

18 września 2008 r. Siły Obronne Izraela rozebrały kilka domów w nielegalnym żydowskim osiedlu Yad Yair w Samarii. Mieszkańcy osiedla powiedzieli, że rozbiórka jest "jawnym lekceważeniem prawa", ponieważ armia nie czekała na decyzję Sądu Najwyższego, który ma rozpatrzyć protest mieszkańców.
    18 września 2008 r. Palestyńczycy obrzucili kamieniami żydowskie samochody w rejonie Alon Moreh w Samarii. Izraelscy żołnierze aresztowali 2 Palestyńczyków.
    18 września 2008 r. główny palestyński negocjator Saeb Erekat powiedział, że "Livni jest mocno zaangażowana w proces pokojowy i będzie kontynuować poszukiwanie pokoju z nami."

18 września 2008 r. grupa 500 palestyńskich policjantów wjechała do Jordanii, aby przejść tam amerykańskie szkolenie wojskowe.

19 września 2008 r. przedstawiciel giełdy w Tel Awiwie poinformował, że w ostatnich dniach Izraelczycy wycofali z funduszy inwestycyjnych 4,9 mld NIS.

19 września 2008 r. Palestyńczycy obrzucili w nocy kamieniami żydowski samochód w rejonie Kalkilii w Samarii. Samochód został uszkodzony.
    19 września 2008 r. Palestyńczycy oraz lewicowi Izraelczycy zorganizowali demonstrację przeciwko budowie "bariery bezpieczeństwa" w wiosce Naalin w Samarii. W starciach rannych zostało 3 izraelskich żołnierzy.

20 września 2008 r. Palestyńczycy demonstrowali na Starym Mieście w Jerozolimie. W zamieszkach ranny został 1 izraelski ochraniarz.

20 września 2008 r. palestyński terrorysta wtargnął do żydowskiego osiedla Yitzhar w Samarii. Izraelscy żołnierze ochrony zastrzelili napastnika, przy którym znaleziono koktajl Mołotowa i nóż.
    20 września 2008 r. rzecznik prasowy Hamasu, Fawzi Barhoom oświadczył w Gazie, że Hamas chce utworzenia rządu jedności narodowej z al-Fatah.

21 września 2008 r. premier Ehud Olmert poinformował na posiedzeniu rządu o swojej rezygnacji. Wieczorem prezydent Szymon Peres przyjął oficjalną rezygnację i przeprowadził konsultacje z przywódcami wszystkich parlamentarnych partii politycznych.
    21 września 2008 r. przewodnicząca skrajnie lewicowej partii Meretz, Zehava Gal-On powiedziała, że jest skłonna przystąpić do rządu koalicyjnego z Kadimą pod warunkiem wykluczenia z rządzenia prawicowego Likudu.
    21 września 2008 r. przewodniczący Narodowej Partii Religijnej, Ariel Uri wezwał do rozpisania nowych wyborów parlamentarnych.
    21 września 2008 r. Centralne Biuro Statystyczne poinformowało o wzroście eksportu w stosunku rocznym o 22,9%. W sierpniu wartość eksportu wyniosła 4 mld USD, import 5,7 mld USD i deficyt bilansu handlowego wyniósł 1,7 mld USD.
     21 września 2008 r. kilkanaście amerykańskich samolotów transportowych przywiozło do bazy izraelskich sił powietrznych Nevatim elementy nowego systemu obrony rakietowej FBX-T. Grupa około 120 amerykańskich ekspertów będzie odpowiedzialna za uruchomienie systemu i osiągnięcie pełnej sprawności bojowej.

21 września 2008 r. izraelskie siły bezpieczeństwa aresztowały w nocy 2 poszukiwanych Palestyńczyków w Samarii i Judei. W rejonie Hebronu obrzucono w nocy kamieniami izraelski patrol wojskowy. Obrzucono koktajlami Mołotowa żydowski samochód przy kibucu Migdal Oz.
    21 września 2008 r. palestyńscy terroryści podłożyli w nocy bombę przy barierze granicznej w Strefie Gazy. Izraelscy żołnierze wykryli i rozbroili bombę.
    21 września 2008 r. wysoki dowódca palestyńskich sił bezpieczeństwa Ziab el-Ali powiedział, że"jeśli Gaza będzie trwać w swoim buncie, wówczas nie będziemy mieli wyboru i użyjemy siły przeciwko niej." Dodał, że rozwiązanie siłowe jest ostatnią "deską ratunku". Na ewentualną operację wojskową w Strefie Gazy, Autonomia Palestyńska potrzebowałaby zgody ze strony Izraela, Jordanii i Egiptu. Do przeprowadzenia tej operacji potrzeba by co najmniej 15 tys. dobrze wyszkolonych i uzbrojonych żołnierzy.

22 września 2008 r. przewodnicząca partii Kadima spotkała się w nocy z przewodniczym Partii Pracy, Ehudem Barakiem. Livni powiedziała, że jeśli Barak przystąpi do koalicyjnego rządu będzie wówczas "pełnoprawnym partnerem".
    22 września 2008 r. przedstawiciele partii politycznej Israel Beiteinu wezwali prezydenta Peresa do rozpisania wyborów powszechnych.
    22 września 2008 r. prezydent Szymon Peres oficjalnie powierzył Tzipi Livni misję sformowania nowego rządu. Od tego momentu Livni ma na to 42 dni, w przeciwnym razie zostaną rozpisane powszechne wybory. Przy tej okazji Livni wezwała partię polityczną Likud do współpracy i przyłączenia się do tworzenia rządu jedności narodowej.
    22 września 2008 r. palestyński terrorysta wjechał wieczorem samochodem w grupę izraelskich żołnierzy przy murach Starego Miasta w Jerozolimie. Żołnierze zastrzelili napastnika. Rannych zostało 17 żołnierzy.

22 września 2008 r. Palestyńczycy oraz lewicowi Izraelczycy zorganizowali demonstrację przeciwko budowie "bariery bezpieczeństwa" w wiosce Naalin w Samarii. W starciach ranny został 1 izraelski żołnierz. Aresztowano 2 demonstrantów.
    22 września 2008 r. palestyńska terrorystka oblała kwasem izraelskiego żołnierza na punkcie kontrolnym Hawara, przy Nablusie w Samarii. Napastniczkę aresztowano.

23 września 2008 r. dyrektor Ministerstwa Spraw Zagranicznych Aron Abramowicz wezwał społeczność międzynarodową do udzielenia pomocy Autonomii Palestyńskiej w otwieraniu nowych posterunków policji, zakupu sprzętu i uzbrojenia dla sił bezpieczeństwa, rozbudowy infrastruktury i rozwoju biznesu.
    23 września 2008 r. lewicowa Partia Pracy postawiła warunek przystąpienia do rządowej koalicji. Warunkiem jest odstąpienie od planów zmian w systemie sprawiedliwości, które przewidują ograniczenie wpływu Sądu Najwyższego i zmienienia procedur wyznaczania sędziów do prowadzenia rozpraw, co także ogranicza niezależność wymiaru sprawiedliwości.
    23 września 2008 r. przewodniczący prawicowej partii Likud Binyamin Netanyahu sprzeciwił się przystąpieniu do koalicyjnego rządu z Kadimą. Dodał, że Likud nie może zgodzić się na żadne ustępstwa w sprawie podziału Jerozolimy, która musi pozostać w całości w Izraelu.
    23 września 2008 r. przewodnicząca partii Kadima Tzipi Livni spotkała się w Jerozolimie z przewodniczącym palestyńskich negocjatorów Ahmedem Qureia. Omówiono aktualną sytuację polityczną i jej wpływ na proces pokojowy. Qureia ostrzegł, że w przypadku zatrzymania procesu pokojowego dojdzie do ponownej erupcji przemocy. Powiedział on: "Palestyńczycy chcą kontynuować negocjacje. Ale jeśli rozmowy utkną i skończą się w martwym punkcie, co my mamy dalej robić? Skapitulować? Opór w każdej formie będzie wówczas usprawiedliwiony."

23 września 2008 r. izraelskie siły bezpieczeństwa aresztowały w nocy 7 poszukiwanych Palestyńczyków w Samarii i Judei.

23 września 2008 r. prezydent Szymon Peres powiedział przed Zgromadzeniem Ogólnym ONZ, że świat nic nie robi, aby zatrzymać irański program atomowy, a to stawia w niebezpieczeństwie przyszłość całego świata.

24 września 2008 r. na lotnisku im. Ben-Guriona bezpiecznie wylądował samolot Boeing 767 linii El Al lecący z Paryża do Tel Awiwu. Po otrzymaniu ostrzeżenia, że na jego pokłądzie znajduje się bomba, samolot był przez całą drogę eskortowany przez myśliwce francuskie, greckie i izraelskie. Na pokładzie samolotu nie znaleziono żadnej bomby.
    24 września 2008 r. Centralne Biuro Statystyczne poinformowało, że Izrael liczy 7 337 000 mieszkańców, w tym 5 542 000 Żydów (75,5%) i 1 477 000 izraelskich Arabów (20,1%).

24 września 2008 r. izraelskie siły bezpieczeństwa aresztowały w nocy 16 poszukiwanych Palestyńczyków w Samarii i Judei.
    24 września 2008 r. Palestyńczycy w wielu miejscach Samarii i Judei obrzucili żydowskie samochody kamieniami i koktajlami Mołotowa.
    24 września 2008 r. palestyńscy terroryści jadąc trzema samochodami i traktorem przełamali blokadę drogową przy Sinjil, na północ od Ramallah w Samarii. Izraelscy żołnierze aresztowali 4 napastników.
    24 września 2008 r. palestyński terrorysta usiłował dźgnąć nożem izraelskiego żołnierza na punkcie kontrolnym Hawara, przy Nablusie w Samarii. Żołnierze aresztowali napastnika.

25 września 2008 r. lewicowa partia Meretz poinformowała o rozpoczęciu rozmów koalicyjnych z Kadimą o utworzeniu nowego rządu. Meretz domaga się usunięcia ministra sprawiedliwości Friedmanna i zwiększenia wydatków budżetowych na systemy emerytalne dla robotników.

26 września 2008 r. prezydent Szymon Peres zaprosił syryjskiego prezydenta Bashar Assada do złożenia wizyty w Jerozolimie i rozpoczęcia bezpośrednich rozmów pokojowych.

26 września 2008 r. Kwartet Bliskowswchodni (USA, ONZ, UE i Rosja) wezwał Izrael i Palestyńczyków do zwiększenia wysiłków w celu dojścia do porozumienia pokojowego przed końcem roku. Wyrażono przy tym niepokój i niezadowolenie z izraelskich decyzji o dalszej rozbudowie żydowskich osiedli na Zachodnim Brzegu i wezwano Hamas do uwolnienia izraelskiego żołnierza Gilada Shalita.
    26 września 2008 r. Izrael zawarł umowę o dostawach amunicji, sprzętu wojskowego i wyposażenia łączności dla armii Azerbejdżanu. Wartość kontraktu wynosi 100 mln USD.

27 września 2008 r. Palestyńczycy zaatakowali w nocy kamieniami 2 żydowskich osadników w rejonie osiedla Kiryat Arba, przy Hebronie w Judei. Kamieniami obrzucono także przybyłych na miejsce zdarzenia izraelskich żołnierzy. Ranny został 1 żydowski osadnik.

27 września 2008 r. Rada Bezpieczeństwa ONZ utrzymała sankcje nałożona na Iran za odmowę zatrzymania swojego programu atomowego. Izraelski ambasador przy ONZ, Gabriela Shalev powiedziała, że sankcje nie są wystarczająco mocne aby zrównoważyć silną irańską retorykę o jawnie antyizraelskim charakterze.
    27 września 2008 r. syryjski minister spraw zagranicznych Walid Mouallem powiedział, że kontynuowanie rozmów z Izraelem będzie zależało od stanowiska nowego izraelskiego rządu. Mouallem dodał, że obecnie "negocjacje znalazły się w zastoju" i odrzucił zaproszenie Szymona Peresa mówiąc: "ktokolwiek chce pokoju powinien najpierw podejść do stołu negocjacji i pogodzić się. Dopiero potem będziemy mogli rozpocząć rozmowy bezpośrednie."

28 września 2008 r. minister obrony Ehud Barak zaapelował do rządu, by zająć bardziej nieustępliwe stanowisko wobec przypadków naruszania porządku i prawa przez żydowskich osadników w Samarii i Judei. Barak przedstawił przypadki, gdy zydowscy osadnicy brali wymiar sprawiedliwości w swoje ręce i dopuszczali się samosądów powodując zniszczenie palestyńskiej własności prywatnej. Podkreślono przypadki ataków osadników na izraelskich policjantów i żołnierzy.

28 września 2008 r. Palestyńczycy obrzucili w nocy liczne żydowskie samochody w rejonie osiedla Peduel w Samarii. Ranny został 1 Izraelczyk. W podobnym incydencie w Hebronie w Judei ranny został 1 izraelski żołnierz. Popołudniem w Hebronie uszkodzony został od kamieni izraelski autobus.
    28 września 2008 r. milicja Hamasu uwolniła z więzienia w Gazie 35 członków al-Fatah jako "gest dobrej woli" wobec Fatahu.

29 września 2008 r. dyrektor Banku Izraela, Stanley Fischer wyraził zaniepokojenie światowym kryzysem finansowym i jego konsekwencjami dla izraelskiej gospodarki. Spowolnienie światowej gospodarki w połączeniu z mocnym izraelskim szeklem może spowolnić rozwój izraelskiej gospodarki, chociaż jednocześnie zmniejszy inflację dając większą możliwość działania bankowi centralnemu, który rozważa zmniejszenie stóp procentowych na kredyty.

29 września 2008 r. izraelskie siły bezpieczeństwa aresztowały 10 poszukiwanych Palestyńczyków w Judei i Samarii.
    29 września 2008 r. Palestyńczycy obrzucili w nocy kamieniami żydowski samochód w rejonie Betlejem w Judei. Samochód został uszkodzony.

30 września 2008 r. Siły Obronne Izraela wprowadziły całkowitą blokadę terytoriów Autonomii Palestyńskiej na czas świąt Rosh HaShana.

30 września 2008 r. rząd Stanów Zjednoczonych wyraził zgodę na sprzedaż Izraelowi 25 najnowszych myśliwców wielozadaniowych F-35, z możliwością zakupu kolejnych 50 maszyn w następnych latach. Wartość kontraktu wynosi 15,2 mld USD.

 

--------------------------------------------------

Materiały opracowywane na podstawie serwisów informacyjnych: PAP, AP, Haaretz, Jerusalem Post, Arutz Sheva.

--------------------------------------------------

    CIĄG DALSZY HISTORII: październik-grudzień 2008 r.s

Na poczatek
  Izrael Kultura Historia Turystyka Pomoc duchowa Żydzi w Polsce Czasy i Fakty

Copyright ©2008-2012 by Gedeon