W JAKI SPOSÓB IZRAEL PODCHODZI DO GRANICY Z LIBANEM



  -  Czasy i fakty




 



- 06.01.2023 -

W jaki sposób Izrael podchodzi do sytuacji na granicy z Libanem?

(1) Przez dowódców Sił Obronnych Izraela front libański jest postrzegany nie jako oddzielny front, ale jako część wielofrontowej wojny zastępczej prowadzonej przez Iran przeciwko Izraelowi. Uważa się, że to, co dzieje się w Strefie Gazy i w Autonomii Palestyńskiej, ma wpływ na poziom napięcia i potencjalną eskalację na tej granicy. Hezbollah stara się identyfikować z palestyńską walką przeciwko Izraelowi, aby w ten sposób wzmacniać swoje wpływy polityczne i zyskiwać poparcie wśród szerszej opinii publicznej w Libanie. Warto zwrócić uwagę na fakt, Hezbollah wystawił na granicy libańsko-izraelskiej prawie identyczny pomnik, jak ten, który stoi w Khan Junis w Strefie Gazy. Pomnik ten wyobraża globalną kampanię walki o powrotu do Palestyny - eufemizm na zniszczenie Izraela. Hezbollah jest więc postrzegany jako zagrożenie tymczasowo odstraszone, ale z możliwością nagłej eskalacji w dowolnym momencie w oparciu o rozwój sytuacji na innych frontach.

(2) Uważa się, że niedawne zabójstwo żołnierza UNIFIL w południowym Libanie nie było przypadkowe. Hezbollah postrzega siły międzynarodowe UNIFIL jako przeszkadzające ich działalności. Hezbollah jest bardzo skupiony na sprawowaniu kontroli nad wszystkimi częściami Libanu i będzie agresywnie działać, aby dowieść swojej racji po decyzji ONZ z sierpnia 2022 r. o rozszerzeniu aspektów działalności UNIFIL. Międzynarodowa agenda UNIFIL jest w ten sposób przeszkodą, a Hezbollah jest gotowy nawet agresywnie działać, aby tylko osiągnąć swoje cele w Libanie.

(3) Hezbollah zrezygnował z planu odbudowy swoich transgranicznych tuneli po tym, jak w 2018 r. Siły Obronne Izraela zniszczyły większość. Hamas w Strefie Gazy nieustannie próbuje zrekonstruować swoją strategię ataku tunelowego, i to pomimo rozpoczęcia w 2014 r. przez Izrael bardziej agresywnej walki z problemem tuneli w Gazie. Hezbollah uznał, że stracił zbyt wiele czasu, pieniędzy i energii na nieudane przedsięwzięcie, a swoje siły ofensywne przeciwko Izraelowi oparł na arsenale około 150 tys. rakiet, które stanowią rzeczywiste zagrożenie dla Izraela.

(4) Ochrona mieszkańców północy Izraela opiera się między innymi na zapewnieniu schronów przeciwrakietowych dla każdej rodziny w tym obszarze. Jednak zupełnie innym zagrożeniem jest możliwość uderzenia przez Hezbollah w lokalne zakłady przemysłowe, w których znajdują się różne substancje chemiczne. Z tego powodu, od pewnego czasu izraelskie służby ratownicze ćwiczą scenariusze uwzględniające właśnie takie zagrożenie. W takiej sytuacji mieszkańcy zagrożonych społeczności zostaną poproszeni o zamknięcie okien i wyłączenie klimatyzatorów - jednak nie rozwiązuje to kwestii schronów, które w większości nie są przygotowane na takie zagrożenie.

(5) Chociaż wydarzenia te nie zawsze trafiają do wiadomości, to istnieje duża liczba granicznych incydentów niskiego stopnia zagrożenia, w których ludzie Hezbollahu zbyt bardzo zbliżają się do ogrodzenia granicznego, co zmusza izraelskich żołnierzy do strzelania w powietrze. Zdarzają się również zatrzymania przemytników oraz przypadki przekraczania granicy przez osoby poszukujące pracę w Izraelu. Są oni jeszcze tego samego dnia odsyłani z powrotem do Libanu.

(6) Już w 2017 r. izraelski wywiad poinformował, że libańska ekologiczna organizacja pozarządowa Green Without Borders, zajmująca się głównie zalesianiem, w rzeczywistości obsługiwała szereg wysuniętych obiektów przy granicy izraelsko-libańskiej, które Hezbollah wykorzystywał do własnych działań obserwacyjnych i wywiadowczych. Obecność agentów wojskowych Hezbollahu przebranych za cywilów przy granicy, stanowi naruszenie Rezolucji Rady Bezpieczeństwa ONZ nr 1701. Placówki nominalnie należące do tej organizacji pozarządowej, są wykorzystywane do zbierania danych wywiadowczych na temat ruchów Sił Obronnych Izraela.

- Opracowanie na podstawie The Jerusalem Post, Wikipedia.

 



Na poczatek

  Izrael Kultura Historia Turystyka Pomoc duchowa Żydzi w Polsce Czasy i Fakty

Copyright ©2023 by Gedeon