Syjonizm, ogólnie rzecz biorąc, jest stałym i niesłabnącym pragnieniem zrealizowania narodowej i powszechnej wizji proroków Izraela - Yigal Allon, Minister Spraw Zagranicznych Izraela, Zgromadzenie Ogólne Narodów Zjednoczonych - 30 września 1975 roku

 Polecamy nowy artykuł: "Wiatr wojny wieje od północy"

 

22 października 2018 r. rano palestyński terrorysta zaatakował patrol izraelskich żołnierzy na ulicy Hebronu w Judei. Ranny został 1 żołnierz. Pozostali żołnierze zastrzelili napastnika.

22 października 2018 r. rano grupa Palestyńczyków przerwała ogrodzenie graniczne w środkowej części Strefy Gazy, podłożyła ładunek wybuchowy i wycofała się. Następnie wybuch uszkodził część ogrodzenia granicznego. Cały incydent był pilnie obserwowany przez izraelskich żołnierzy. W północnej części Strefy Gazy doszło do dużych demonstracji przygranicznych. Palono opony, i rzucano kamieniami w izraelskich żołnierzy. Izraelska łódź patrolowa oddała ostrzegawcze strzały w stronę arabskiej łodzi rybackiej, która usiłowała naruszyć granicę dozwolonej strefy połowów. Równocześnie kontynuowano ataki z użyciem balonów z podwieszonymi bombami zapalającymi, które wywołały 3 pożary terenów przygranicznych w Izraelu.

22 października 2018 r. przez przejście graniczne Erez do Strefy Gazy wjechała delegacja oficerów egipskiego wywiadu, którzy mają spotkać się z przywódcami Hamasu i przeprowadzić rozmowy na temat zawieszenia broni z Izraelem i pojednania z al-Fatah.

22 października 2018 r. Siły Obronne Izraela ujawniły kolejne stanowiska obserwacyjne Hezbollahu utworzone wzdłuż granicy izraelsko-libańskiej pod auspicjami organizacji ekologicznej Green Without Borders. "Hezbollah regularnie narusza Rezolucję 1701. Działając na obszarze na południe od rzeki Litani, wykorzystując kamuflaż cywilny i wzmacniając swoje zdolności wojskowe na obszarach wiejskich w szyickich wioskach, narusza w ten sposób rezolucję ONZ. Hezbollah używa Green Without Boundaries jako przykrywki dla swoich operacji prowadzonych w strefie granicznej i ustanawia punkty obserwacyjne do zbierania informacji o ruchach wojsk Sił Obronnych Izraela. Jest to naruszenie Rezolucji 1701 ONZ pod koniec drugiej wojny libańskiej. Hezbollah działa jakby uważała, że Siły Obronne Izraela nie są świadome tej działalności. Uniemożliwiają przy tym inspektorom ONZ dokonywanie inspekcji stanowisk w tym obszarze, twierdząc, że jest to obszar prywatny, a tym samym uniemożliwiają kontrolę przypadków łamania Rezolucji 1701. Siły Obronne Izraela regularnie monitorują działalność Hezbollahu, tak jak to wykazaliśmy ostatnio, i jesteśmy świadomi tej działalności i innych działań." W 2017 r. ujawniono pięć takich pozycji utworzonych przez Hezbollah. Mają one na celu zbieranie informacji wywiadowczych. Ponadto w sąsiednich wioskach rozbudowywania jest infrastruktura wojskowa.

22 października 2018 r. chiński wiceprezydent Wang Qishan odwiedził Zachodni Mur w Jerozolimie. Qishan włożył tradycyjną kartkę między kamienie muru – napisał na niej słowo: „pokój”. Wieczorem spotkał się z nim premier Benjamin Netanjahu. "Fakt, że wiceprezydent Chin przybył do Izraela na moje zaproszenie, jest ogromnym komplementem dla Izraela i odzwierciedleniem rosnących więzi między Chinami i Izraelem."

22 października 2018 r. jordański minister spraw zagranicznych Ajman al-Safadi powiedział, że jego kraj nie otrzymał od Izraela prośby o negocjacje w sprawie przedłużenia dzierżawy ziem w Naharajim i Tzofar, które zostały wydzierżawione w ramach porozumienia pokojowego.

23 października 2018 r. palestyńska łódź rybacka została rano zatrzymana przez izraelski okręt patrolowy, ponieważ naruszyła strefę dozwolonych połowów przy północnej części Strefy Gazy. Zatrzymano 2 rybaków. Później około 200 Palestyńczyków demonstrowało przy ogrodzeniu granicznym w rejonie Deir al-Balah w środkowej części Strefy Gazy. W starciach rannych zostało 6 Arabów.

23 października 2018 r. premier Benjamin Netanjahu spotkał się z chińskim wiceprezydentem Wang Qishan. Podpisano sześć umów o współpracy izraelsko-chińskiej.

23 października 2018 r. po południem izraelscy żołnierze aresztowali Palestyńczyka, który z ukrytym nożem usiłował wejść na teren Grobowca Patriarchów w Hebronie w Judei.

 

 

 

    Aktualności z Izraela znajdują się w dziale: "Aktualności z Izraela".


    
Poszukujemy osób, które samodzielnie napiszą teksty lub przetłumaczą z dostępnych w internecie angielskojęzycznych materiałów i je nam nadeślą z podaniem źródeł. Kontakt: Gedeon

 IZRAEL
KULTURA
HISTORIA
SYJONIZM
CZASY I FAKTY
TURYSTYKA
HUMOR
POEZJA
 
ŻYDZI W POLSCE
 
POMOC DUCHOWA

Wiadomosci z Izraela

NOTOWANIA
- 03.08.2018 -

1 USD - 3,700 NIS
1 EURO - 4,279 NIS
1 ZŁ - 1,000 NIS
1 USD - 3,692 ZŁ
1 EURO - 4,275 ZŁForum dyskusyjne

Facebook:Wiadomosci z Izraela

Wiadomosci z Izraela

  Izrael Kultura Historia Turystyka Pomoc duchowa Żydzi w Polsce Czasy i Fakty
  Copyright ©2002-2019 by Gedeon